09 октомври, 2005

П Р И Г О В О Р!!!

Конечно и приговорот е on-line. Го има во секаков flavour, за MS Word, OpenOffice.org и, нормално, pdf верзија (со тоа што во таа верзија оние лични податоци и информации треба да се пополнат врз празните линии, додека во .doc и .sxw верзиите е објаснето што и како треба да стои на тоа место со црвени букви во [] средни загради).

Приговорот во .pdf верзија
Приговорот во .doc верзија (Microsoft Word)
Приговорот во .sxw верзија (OpenOffice.org)

Внимавајте, приговорот има 9 страници, во обид да се вклучат сите (или барем повеќето) релевантни закони.

Ако има проблеми со горните линкови, верзиите на приговорот се mirror-ирани и кај Бидик на следните места:

тука за .pdf
тука за .doc
тука за .sxw

Напомена: Здружениот фронт почнува утре од 9:00 пред салонот на АД „Македонски телекомуникации“ спроти АЛМАКО (каде што беше и протестот). Таму ќе бидеме до 10:30. Се' пред или по тоа ќе зависи од вас, т.е. се надевам дека во што е можно поголем број ќе се однесат приговори утре. Во случај да не изреагираат по приговорите, во среда ќе има масовно раскинување на договорите, кога ќе им биде доставена и петицијата.

И НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ!!! Како што некој наведе во некој од коментарите, НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ДА ДОБИЕТЕ ПОТПИС, ПЕЧАТ и АРХИВСКО БРОЈЧЕ кога ќе го поднесете приговорот! По можност, носете 2 копии од приговорот, па барајте да ви се потпишат и удрат печат и на двете! АКО ВИ КАЖАТ ДЕКА НЕ СЕ ОВЛАСТЕНИ ЗА ТОА, ИНСИСТИРАЈТЕ ДА ДОНЕСАТ НЕКОЈ ШТО Е ОВЛАСТЕН И НЕ СИ ОДЕТЕ ДОДЕКА НЕ ГО ДОБИЕТЕ ТОА ШТО ГО БАРАТЕ!!!

Благодарност до bezvrska за максималните напори во составувањето на приговорот, тино097 за понудата на одличен урнек за приговор и правната помош што ја најдоа Ѓорѓи Ј. и Филип З., како и до drown и Бидик за hosting-от и mirror-от.

137 коментари:

Анонимен рече...

A sho ke prajme nie od drugite gradovi, kako na primer Bitola?

Анонимен рече...

Dali najgore kaj so e adresata "Ул. „Орце Николов“ бб - Скопје" ke treba da ja smenime ako sme od drugi gradovi, na primer Bitola?

Bojan рече...

За тоа ќе треба да видите што пишува на договорот. На нашите (скопските) договори пишува дека се склучени помеѓу АД „Македонски телекомуникации“ со седиште на таа адреса.

Поентата на приговорите е да се однесат во салоните на АД „Македонски телекомуникации“. Сигурно и во другите градови имаат, ако не салони, тогаш управни згради или претставништва.

Анонимен рече...

So zdruzeni sili samo napred, eden za site site protiv MT

bezvrska рече...

За оние што не се од Скопје - немој да ве заебат на глупа финта. Седиштето на компанијата е во Скопје, без оглед дали експозитурата се наоѓа во Струмица, Битола или Тетово. Така да би требало да е ОК, ама ако нешто ве тупат под тоа Скопје допишете ја со пенкало и адресата на експозитурата. На лице место.

Уште една работа, вложен е напор приговорот да важи за сите АДСЛ договори кои ги склучило МТ. За да бидете 100% сигурни дека одговара и на вашиот договор споредете ги местата во кои се спомнуваат делови од договорот и видете дали тоа важи и за вашиот договор. Знам дека е тешко да се проверат 9 страни, ама мислете дека истата работа ќе мораат да ја прават и во МТ. За СЕКОЈ приговор. :)

Анонимен рече...

dokolku ne odgovorat na prigovorot vo rok od 24 casa, i dokolku dojde do raskinuvanje na dogovorite vo sreda, ke si plakame penali ili....?

Анонимен рече...

Mladite odsekogas bile najrevolucionerni.Bravo za Bojan i site drugi.Aj da vidime dali MT se evropska firma i dali gi ceni svoite korisnici, dali si stoi na zborot i dali barem ednas ke pokaze deka e dostojna za svojot slogan "navistina bliski"!

Анонимен рече...

a da otideme site utre vo isto vreme na primer 10:00 casot pa da im dademe 30-40 prigovori naednas a so vikate?:-)
Inaku bravo za Bojan za prigovorot odlicen e.

Clutch рече...

Супер е приговорот, само што јас во моја сопственост немам БАРАЊЕ за користење АДСЛ услуга. Се уште чекам да ми достават копија (ако воопшто постои), ама тоа не значи дека утре нема да се видиме.

Анонимен рече...

Одлично составено, така барем звучи. Сега едно прашање - кога го потпишав договорот на 2 год. цената на пакетот беше 2990 + DDV. Во меѓувреме цената се намали на 1990 + DDV. Која цена да ја наведам во Приговорот - првата кога потпишав или моменталната?
Второ - за инсталација не платив ништо, беше тоа некаков летен попуст (пред ~1 год.). Дали во делот каде треба да го наведам еднократниот надомест за инсталација треба да ставам 100% (во Приговорот)?

Анонимен рече...

За претходниот post - мислев 100% попуст...

тино097 рече...

Anonymous said...

dokolku ne odgovorat na prigovorot vo rok od 24 casa, i dokolku dojde do raskinuvanje na dogovorite vo sreda, ke si plakame penali ili....?

9:04 PM, октомври 09, 2005


Според Законите имаат 30 дена да одговорат на поднесениот приговот

Анонимен рече...

За тие од Битола, ке одиме значи директ во поштата, лево кај со е за АДСЛ, а за време јас ке одам утре од прилика кај 10:00 !!

Анонимен рече...

Малку покасно се приклучувам кон сета оваа дискусија. Ме итересира, ако плаќаме пенали (што никој не го сака тоа, а и за тоа се бориме) дали ќе ги плаќаме само за искористените месеци, или за две години на колку што е потпишан договорот.

Анонимен рече...

Za penalite bi trebalo da e kolku si koristel meseci puta razlikata od 1990 do 2990 kolku sto e cenata za NEOGRANICEN dogovor.Znaci isto kako da si imal neogranicen dogovor za ADSL.Site pari sto bi trebalo da si dal dosega.znaco kolku meseci x 1000 denari e ustvari penalot.Dase nadevame deka nema da ima takvi raboti.

Анонимен рече...

aj vozdrete se od komentari ako plakame penali kolku ke bide demek sea 4x ili 24x.Pa toa moze nekoj samo tolku sebicen, 2 meseci ima misli samo na nego a ako nekoj ima 20 meseci puta 1000 taman 20000. I nekoi od tie telekomci go citaat ova pa sea si vikaat ej ke im daeme penali samo za koristenite meseci i taka veke se podgotveni na toa da gi platat.

Nikakov slucaj ne plakam penali ako treba i od telefon ke se otkazam.
btw.Utre u 10 treba svircinja i tie raboti ili toa vo sreda.Ako treba da se dojde i so koli pa da se blokira i nekoja ulica.

bezvrska рече...

Ако не сте платиле ништо за инсталација ќе напишете 100% попуст.

Во врска со тоа каква вредност да се стави за месечниот надомест - во член 2 од Анексот треба да пишува колку ќе плаќате за месечен надомест и тоа е потребната бројка. Не обрнувајте внимание ако оваа вредност е различна од она што стои во Барањето. Е СЕГА, ако договор сте склучиле по едни цени кои сте ги плаќале некое време па после цените паднале и ви вовеле нова месечна цена тоа пак треба да е покриено со некој Анекс во кој стои новата цена - таа и ќе ја наведете. Ако сметате дека е потребно може да додадете и некој екстра збор или реченица за тоа да се објасни. НАВЕДЕТЕ ПОВЕЌЕ ДЕТАЉИ ако треба уште помош.

Bojan рече...

Главните „виновници“ за приговорот се bezvrska и тино097, не јас. Јас само имам дома правник кој откако го прочита кажа нешто што може да се преведе како „Ашколсун бе ќерата!“ :-)

За коментарот со процентите: Да, 100% попуст. А промената во цената би требало да ја пишува во анексот. Во спротивно, не треба да плаќаш никакви „пенали“ или „казни“ (освен она што го пишува во анексот кон договорот).

On a side note: Ете зошто требаше да се поднесат различните верзии на анексите (овој приговор е правен според 3-4 различни анекси). Меѓутоа, генерално, би требало да важи за сите (со некои минорни измени).

bezvrska рече...

тино097 said...
Според Законите имаат 30 дена да одговорат на поднесениот приговот


Да но приговорот се и повикува и на Зак. за ел. комуникации според кој имаат 15 дена рок да одговорат на приговорот. Се надевам дека ќе се збунат па нема да знаат кој рок е важечки. Па после оп, уште еден приговор со тужба. :)

Анонимен рече...

Cij broj na licna karta se bara na krajot - na tetkicata sto ke go primi Prigovorot?

Анонимен рече...

А што ќе правиме со октомври? На сметка во ноември ќе ни дојде на сите да си платиме 1990 ден. + ддв. Што ако после поднесувањето на приговорите, веднаш одговорат, ќе ги поништиме договорите и не зафркнат и ни го исклучат ADSL уште во октомври. Имаме право да го користиме до крајот на месецот. Сигурно нема да ни одбијат 15 дена во сметката што ќе стигне во ноември. Може само плус и едно пеналче да си платиме (не дај боже).

bezvrska рече...

Anonymous said...
Cij broj na licna karta se bara na krajot - na tetkicata sto ke go primi Prigovorot?


Батали ти теткицата! :)
Ќе ставиш број на л.к. на оној што го поднесува приговорот. Инаку приговорот може да го поднесе лицето кое е наведено на договорот. Може да го поднесе и друго лице, но за тоа тоа треба да има изјава од лицето наведено во договорот со која го овластува да го стори тоа во негово име.

bezvrska рече...

Во врска со сметката за октомври - проверив, наплатуваат само за онолку дена во месецот колку што си имал АДСЛ, т.е. 1990 поделено со 31 помножено со бројот на денови во месецот во кои си користел АДСЛ. Не сум чул да се случило да наплатат за оние денови кога си немал АДСЛ, а башка што тоа е незаконско.

Анонимен рече...

Луѓе, оставете го скептицизмот дома. НИЕ ќе победиме, зошто ред е во оваа држава да се истера барем една правдина до крај.
Сите луѓе кои бевме минатата недела таму, верувавме. Мораме и сега да го имаме тој став.

Е да, приговорот е навистина „темелен“ - ајде сега да ги растуриме.

Clutch рече...

Можете ли да испратите маил со атачиран приговор и линк до петицијата до сите медиуми - нешто слично како оној што го пративте до Дневник. Весниците утре не работат, затоа очекувајте (ако се нафатат) текст тек во среда. Меѓутоа, пратете на телевизиите, ако е можно А1, за да видат што се случува.

ГЛАВНАТА РАБОТА СЕГА Е ШТО ПОВЕЌЕ ЛУЃЕ ДА СЕ ПОТПИШАТ НА ПЕТИЦИЈАТА. ЗАТОА, ПРАЌАЈТЕ ИМ МАИЛОВИ НА СИТЕ АДСЛ КОРИСНИЦИ ШТО ГИ ЗНАЕТЕ (СО ЛИНК ДО ПЕТИЦИЈАТА) И БАРАЈТЕ ОД НИВ И ТИЕ ДА ГО ПРЕПРАТАТ НА СИТЕ ШТО ГИ ЗНААТ И НЕ СЕ СОГЛАСУВААТ СО СРАЊЕВО.

Анонимен рече...

Еј луѓе,
во првата реченица од приговорот, после „договор“ не е лошо да го запишете БРОЈОТ НА ДОГОВОРОТ, за полесно снаоѓање.

Поздрав,

Анонимен рече...

А тие што не можеме да дојдеме утре, ваљда имаме фора до петок 14. Јас имам професионални обврски и нема да можам да го поднесам приговорот порано. Башка и не сум од Скопје.

Телекоглупикации рече...

Што ако телеком се врати на првичениот став - да ја намали брзината дотолку месечниот сообраќај надминува 4 гб -.

Телекоглупикации рече...

4 гб = 28 часа download со 40 KB/Sec. Зар би сакале да плаќаме 1990 ден + ддв за еден ден интернет, зар не е тоа глупост.

Анонимен рече...

Celava pizdarija so cenite e poradi nekoi od vas koi se pirati. Za vas 4 GB e "eden den" rabota. Poradi vas site go naebavme, pa zatoa sega ste najbucni. Da imase ponormalna upotreba, na primer do kaj 8-10 GB mesecno, ne mislam deka ke imase vakvo nesto. Sega dzabe e. I da gi tuzis, ke se tuzis 20 godini. Toa e Telekom. Nisto ne im mozeme nie kutrite mali luge. :(((

Анонимен рече...

"Toa e Telekom. Nisto ne im mozeme nie kutrite mali luge. :((("

eeee... makedonce, pusto tursko... RAZBUDI SE!!!!

Анонимен рече...

za posledniot post

Slusaj vamu "ne piratu", so brojacot sto go imaat staveno MT NET i da otvaras 2-3 stranici ke go popolnis lilitot od 4 GB i sigurno ke imas 1-2 za doplakane.
Pa zatoa ne zbori gluposti i ako sakas raskini go dogovorot, ako ne sakas plakaj smetki po 15 000 den.
A da ne spomeneme i deka i ti imas nekoe mule prikluceno doma ili vo firma koe sto smuka poveke od 4GB.
A koi se najgolemi prirati vo MK, vrabotrnite vo MT fuckNET koi sto imaa najbrzi linii i download po 200-300 GB mesecno
Zatoa ne obvinuvaj nikoj i direkt utre so prigovor u ruka preb MT fuckNET

Анонимен рече...

Dosta vece so toa nisto ne im mozeme, tie se telekom, koga od 6000 ADSL korisnici bi se pojavile 2000 nezadovolni koi da se ce mora da ja smenat strategijata, bidejci kaj nas nema kabelski ce mora na satelitski da se resavame

bezvrska рече...

Celava pizdarija so cenite e poradi nekoi od vas koi se pirati. Za vas 4 GB e "eden den" rabota.

Да јас сум пират, еве имам и црна ткаенина преку едното око. :)

Da imase ponormalna upotreba, na primer do kaj 8-10 GB mesecno, ne mislam deka ke imase vakvo nesto.

Ја у септември според нивниот мерач имам направено едвај 7 гига. Инаку ако мислиш дека МТ се во загуба поради пиратите оди на http://redguy.blogspot.com/2005/10/blog-post.html.
На крај од анализата на broadbend интернетот во МК, комшилук и ЕУ, redguy прави анализа на профитот кој МТ го прави со нивниот мизерен Абе Дај Сакам Лимит (АДСЛ).

Nisto ne im mozeme nie kutrite mali luge. :(((

Како не! Им можете. Еве за почеток потпишете се на петицијата и поднесете приговор. Вака звучиш како оној што барал од Господ да добие на лото ама никогаш не уплаќал... :)

cavka рече...

SITE PARI SO GI KARIJA MTNET OD KORISNICITE ZA SVEKI NA NAJMILOTO DA GI DADAT..

cavka рече...

ABE DECKI A JAS ZA SEPTEMVRI SO IMAV
70 GIGA DOWNLOAD DOBRO LI E TOA A KE MI KAZE LI NEKO? A NE SUM NI PIRAT NITU SE DRUZAM SO PIRATI.

Анонимен рече...

Баче си ја претерал малку, цел шлепер си симнал

Анонимен рече...

имаше некој проблеми со принтање? Кај мене нејќе не ги препознава страните или нешто така. Знае некој како да помогне?

cavka рече...

SO BE MNOGU, MOMENTALNO NA MULENO IMAM 10 FILMA STAENO DA SE SIMINJAAT DO 1 NOEMVRI IMA MAKSIMALNO DA ISKORISTAM.

cavka рече...

NEKA KAZE NEKOJ VO KOJA OPSTINA SE NAOGA MTNET

Анонимен рече...

Дечки а малце да му се пуштите на линков. http://www.mt.net.mk/Produkti/InternetPristap/ADSL/diskusii.asp?temaid=10

bezvrska рече...

cavka said...
NEKA KAZE NEKOJ VO KOJA OPSTINA SE NAOGA MTNET


Што ќе ти е тоа? Во приговорот се бара само општина каде што живее корисникот и на крај општина каде е поднесено барањето.

Анонимен рече...

Пардон. http://www.mt.net.mk/Produkti/InternetPristap/ADSL/diskusii.asp

Анонимен рече...

http://www.mt.net.mk
/Produkti/InternetPristap
/ADSL
/diskusii.asp
?temaid=10

Анонимен рече...

МТнет не го ограничува бројот на компјутери што ќе го приклучите. Внатрешната мрежа е Ваша одговорност, и ако Вие сте спремни да приклучите 30 компјутери ние не Ве спречуваме.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 03.12.2004
коментирај


Samo mal primer za toa kolku se bunea pederive za povrzuvanje na poveke kompjuteri.

Анонимен рече...

Na link http://www.mt.net.mk/Produkti/InternetPristap/ADSL/faq.asp?kategorija=6 ima prasanje i odgovor????

јас сум корисник на адсл во грција и сум презадоволен.имам профи пакет и плакам 24 евра за одржаванје на линија и 50 за интернет месечно. имам download од 40кбпс и немам месчен лимит. ме интересира зошто е ставен тој лимит на мтнет и колкав е download rate

ако споредиме со она што го пишувате, еквивалент на вашиот пакет во Грција би бил нашиот Хоби пакет кој и ги има следните брзини 384 кбпс со 64 кбпс што значи дека и овде со овој пакет би постигнале брзина од 40 кБајти.Цената е 2900 ДЕН. или приблизно 50 ЕУР. Што се однесува до прашањето за ограничување на вкупниот месечен сообраќај, засега нема тракво ограничување, но во иднина провајдерот го задржува правото да го стори истото. Најверојатно за брзо време ќе бидат понудени и пакети кои ќе тарифираат според остварен сообраќај (во светот се практикуваат и двата модела, пад на брзина после лимитот или пак наплаќање според сообраќај). При инсталација имате еднократна наплата и не се наплаќа за одржување на линија.

Анонимен рече...

И кај мене принтањето на Word документот не оди, т.е. паѓа Word-от. Проблемот не постои со други документи.

Реакција на коментарите на cavka:
Она со свеќите е премногу!!!
А за оние 70GB, да не ги симнуваше сите 3 изданија на Lord of the rings и Harry Potter во extended изданија и DVD квалитет?

Анонимен рече...

Значи да потврдам дека сега би требало се да биде во ред. Јас наполно го разбирам вашето незадоволство од целава работа, но мора и нас да не сфатите. Пак Ви тврдам дека Hobby пакетот е далеку најдобра понуда во Македонија во поглед квалитет/цена и нема да има слична понуда уште извесен период. Веројатно конкуренцијата ќе донесе некакви промени ама јас ви тврдам дека флат сервис (без различни доплати) како нашиот со тие карактеристики никој нема да понуди. За жал сите изминати години во Македонија иако пазарот беше слободен конкурентски провајдери не се појавија. Кај нас има некои квази провјадери кои блокираат портови, нудат сервиси под било кое ниво и цело време се кријат зад некаков монопол. Да се надеваме дека догодина ќе имаме уште подобри сервиси и пониски цени и вистинска конкуренција. А во меѓувреме Вие што имате АДСЛ гледајте цел интернет спуштете го :) , а Вие што немате одма земајте. СРЕЌНА НОВА ГОДИНА

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk

nemalo da ima doplati.Kako sam ne lazea!!!

Igor рече...

Najpovolna ponuda my ass.

Gospodinot Stevco Ristovski ja pretstavuva tokmu kompanijata koja (i pokraj svoite stotici tvrdenja i obekavanja) sepak se obiduva da ne zaebe i potpolno da gi promeni uslovite pod koi sme potpisale dogovor.

Gospodine Ristovski... da bese tvoevo obrakanje napisano na hartija, sega jas ke bev vo WC izrazuvajki ja mojata nadez i verba vo vas nad toj list hartija.

Анонимен рече...

Zosto na peticijata mi dava deka e vnesen pogresen podatok koga se tocno napisav?Dogovorot e potpisan vo Veles

Анонимен рече...

Grska vo zagradata!Aj so sreka!

Clutch рече...

Мислам дека непотребно го дрвите и обвинувате луѓе кои симнале 20, 40 или 70 МБ. Стопати кажав, а ќеа кажам и уште еднаш - ЈАС КОГА СТАВАВ АДСЛ НЕ БЕШЕ СПОМЕНУВАНО НИКАКВО ОГРАНИЧУВАЊЕ, НИТУ НА БРЗИНА, НИТУ НА КОЛИЧЕСТВО НА ТРАНСФЕР. Па, луѓе, пред две недели на сајтот првпат ги ставија тие мочани 4, 10, 25 ГБ месечно. Ја немам ниту БАРАЊЕ, а во рекламната кампања што ме привлече да ставам АДСЛ НЕ СЕ СПОМЕНУВАШЕ НИКАКВО ОГРАНИЧУВАЊЕ, што значи ОНИ МЕНЕ МЕ ИЗЛАЖАЛЕ УШТЕ НА СТАРТ.

И доста веќе со ставот - ние претеруваме со симнување. Гледате дека во секоја нормална држава има НЕОГРАНИЧЕН трансфер. Ако ништо друго МТ можеа отворено да понудат таков пакет, па кој сака да го користи бујрум. Со ваков договор и менување услови ОД НЕБО СЕ ГЛЕДА дека единствена причина за овој чекор не е нашето преголемо симнување, туку нивната желба за ЕКСТРА ПРОФИТ.

БТВ, зошто никој не ги искористи споменуваните маилови од извесниот Стевчо во Приговорот. Па, типот, на долго, на широко и на писмено отворено повикува на правење работи, кои, Телеком, сега ги наведува како причина за поскапувањето.

Zlochko рече...

Хех... дали останатите провајдери ќе беа квази или не за жал зависеше само од МТ, а не од нив. Јас работев во МОЛ во период кога стававме ADSL модеми, претежно на поголеми корисници (интернет кафиња). Арно ама... на МТ им текна да стават 4KHz филтри на линиите и тоа е единствената причина зошто ниту еден друг провајдер не може да понуди ADSL конекција.

Лицемери!

Zlochko рече...

Дечки ни дома ниту пак на работа не можам да ја иштампам word верзијата од приговорот. Во што е макава... не иде ниту директно на принтер, ниту преку FinePrint.

Анонимен рече...

Definitivno ce mora da odam preku pdf bidejci ne ja stampa doc verzijata

bezvrska рече...

За оние што имаат проблеми со принтањето на word документот пробајте го ова: отворете Word > кликнете File> па Open...> во прозорецот изберете го фајлот кај ви е зачуван и после кликнете на триаголничето десно на копчето Open и во листата која ќе се појави изберете Open and Repair > зачувајте го документот и пробајте да го отштампате.

Упатствово е за word 2003 на windows XP, за остали конфигурации не знам дали е применливо.

Александар рече...

Само едно прашање:
Зошто им даваме неостварлив рок за одговарање на приговорите (до среда во 10)? кога (а) законскиот рок е 30 дена и (б) утре не се работи.

Прашањето всушност е - што сакаме да постигнеме со тоа, кога според нивниот договор имаме време до 14-ти (за раскинување на договорот), а според повисоката регулатива до 30 октомври (за поднесување приговор)?

александар з рече...

Прашањето е од Александар З - ги испечатив договорите и сега треба да запалам кола да одам кај татко ми да ми ги потпише приговорите и овластувањето (штом сте решиле сите да идеме денес, да идеме денес, нели :)

Zlochko рече...

Како помина „протестот“... дали ви ги примија приговорите. Ајде дајте некое инфо!! :)

bezvrska рече...

ВАЖНО! АКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГО ИСПРИНТАТЕ WORD ДОКУМЕНТОТ!!!
Преименувајте го фајлот така што наместо .doc на крајот да стои .rtf. Ова треба да го реши проблемот. После отворете го фајлот и принтајте ако ви е пополнет.

cavka рече...

imase 15 luge preku sila ne bi rekol deka e protest

Анонимен рече...

Јас успеав да го испринтам со OpenOffice за Windows. Така да и тоа работи

Анонимен рече...

Дали ги примија приговорите?! Тоа е најбитното!
Некои од нас не може да дојдат поради професионални обврски. Јас после работа прво тоа ќе го направам...

cavka рече...

fala za idejata backo sega ke im pisnam na lord of the rings.

bezvrska рече...

До Александар...
Мое мислење е дека договорите не треба да ги раскинуваме ние, затоа и приговорот инсистира тие да ги раскинат и да ги сносат трошоците. Значи, мој став е дека во среда не треба да поднесуваме барање за раскин ако веќе сме поднеле приговор.

До zlochko
За протестот не знам, не можев да отидам, ама им врачив приговор во Рамстор и ми ги удрија сите печати. Знам дека и во Центар карши Алмако ги примиле приговорите. Инаку не станува баш збор за протест, пошто секој може да поднесе приговор кога и каде сака. Работава беше - повелете ако сакате малце да социјализирате со други „среќни“ АДСЛ-аши :)

Анонимен рече...

Што ќе се случи, ако например ние го дадеме приговоров (дека после 30дена не-одговарање од нивна страна го сметаме за раскинат од нивна страна), а во меѓувреме (што реално, има шанси) се попишманат и воведат ограничување на брзина а не наплаќање на мегабајти.... Дали во тој случај ќе не гасат тие што сме го дале приговорот (пошто ќе ги има броевите на договорите), па евентуално и пенали да ни турат и + да дааме пари по судови ?
Just a thought...

bezvrska рече...

Како што стои во приговорот: ако се попишманат ти си продолжуваш со договорот и немаат никаква основа да те даваат на суд и да ти бараат пенали. Напротив ти можеш да ги дадеш на суд! Ова последново е ако сакаш во секој случај да се поништи договорот, повторно БЕЗ да плаќаш пенали.

bezvrska рече...

Доплна на претходното: во приговорот стои дека по 30 дена неизвестување го сметаме договорот раскинат од нивна страна. Бидејќи они го раскинале ги сносат и трошоците за раскинот.

Александар З рече...

bezvrska veli>
Мое мислење е дека договорите не треба да ги раскинуваме ние, затоа и приговорот инсистира тие да ги раскинат и да ги сносат трошоците. Значи, мој став е дека во среда не треба да поднесуваме барање за раскин ако веќе сме поднеле приговор.

Фала за објаснувањето. Добар резон. Со поднесен приговор можам да се побунам после 30 дена и да се повикам на него.

Како што реков - ќе го поднесам приговорот денес затоа што „заедно сме појаки“, како за сите така и за мене, што викаат старите.

За оние што се мислат да ги прифатат ненормалните услови на мт:
Мене интернет ми е неопходен за работата - сепак се решив да се вклучам во акцијата и да се помирам со дајл-ап (за извесно време) затоа што МТ се навистина безобразни. Колку и да ми треба интернет, ќе се стрпам и ќе најдам друго решение наместо да дозволам да ме цедат (што е многу многу е).

BTW - следејќи го линкот до „редгај“ (не можам сега да го најдам коментарот, на оваа страна е) пратив inquiry до четири сателитски провајдери. Ако добијам некоја убава понуда, ќе ви јавам.

Александар З рече...

До bezvrska>

Бидејќи процесот на регистрација на Багра е малку поспор (не е инстант) - дали може да ми пишеш директ на мојот имејл (alez at mt dot net dot mk) - зашто имам врски во една гледана телевизија на која МТ не им е спонзор (ни поважен, ни поневажен) за да пукне ова пошироко и подлабоко.

Молам за одговор во следниве половина час, после мора да бегам - односно, на евентуалниот подоцнежен договор ќе одговорам подоцна. Причината е - на новинарот му треба човек со којшто ќе разговара - може човекот да биде и анонимен, ама треба „лице“ што ќе даде изјава пред микрофон (не мора пред камера) што тој ќе може да ја поврзе со приказна што може да му се претстави комплет. Фала однапред.

Анонимен рече...

Околу печатењето на документот.

Пробајте со десен клик, од експлорер, директно на Принт.

Мене така ми успеа.

Бобо Николов рече...

@bezvrska

А што ако не се попишманат до среда? Како ќе иде тоа со раскинувањето на договорите?

Анонимен рече...

Луѓе, имам еден пријател во МТНет, го прашав што ќе биде сега со ADSLот и ми рече дека излегло некое ново обавестување дека сите претплатници можат да ги раскинат договорите без пенали. Незнам не ме фаќајте за збор зошто такво нешто не сум видел. Јас денес покасно ќе отидам до некој од салоните на МТНет и ќе видам што е работава.Ако некој видел нека пише!

Анонимен рече...

На .doc документот е зезната последната страна може да се ископира цел договор без последната страна и да се испринта, а последната страна направете си ја рачно :)

Злочко рече...

Се додека не го видам тоа официјално објавено на нивната web страница или во печатените медиуми не верувам во рекла-казала муабети од типот „нобо обавестување дека мт.нет ќе дозволи раскинување на договорите без пенали“. Особено не преку пријател, на пријателот... кој не се ни потпишал во post-от. Значи поднесувајте приговори додека можете (до 15ти), оти се може да биде трикче колку за да помине законски определениот период... па после да се чудите.

drown рече...

Quoted: "Луѓе, имам еден пријател во МТНет, го прашав што ќе биде сега со ADSLот и ми рече дека излегло некое ново обавестување дека сите претплатници можат да ги раскинат договорите без пенали."

Истото ми го кажаа и мене, само шо не ми го кажа пријател, туку "овластениот" за aDSL во Куманово.

Twisted рече...

A na onie na koi navistina im treba adsl sto da pravat?

Twisted рече...

Dosega simnav 22G koga ke dojde smetkata lelele

Анонимен рече...

Дали има логика копија од приговотот да биде испратена и до Агенцијата за електронски комуникации?

Анонимен рече...

Требаше Барање да пополнуваме... :/

Анонимен рече...

ОК. Сега откажување нема.
Сега нема зошто да ги раскинувате договорите (ако сте поднеле приговор). Сега тие треба вас да ви ги раскинат, после кое можете да барате оштета.
А вие не ги раскинувате договорите пошто нема зошто, вие само барате да се испочитува договореното на периодот за кој што е договорено!

Анонимен рече...

Jas sum od bitola, sega bev da go podnesam prigovorot, i koga pojdov tamu, tetkicata se cudese "sho e ova?"
kako prvpat da gledase kako izgleda prigovor. Ne znam dali toa bese deka JAS PRV vo cela Bitola mu go odnesov prigovorot, ili pak se praese na udrena. A inace mi udri pecat so potpis i brojce, pa ke vidime sho ke bidi. RAZBUDETE SE BITOLCANI!!!!! NE SPIJTE!!!! SE KLADAM PO PARI DEKA SKORO NIKOJ NE ZNAJ VO BITOLA ZA OVA SO SE DESAVA SO ADSL-OT i za Prigovorot. Jas lugjeto sho gi znam, site ke gi nateram denes da podnesat prigovor. I na mirc segde kaj so imam accesi mestam topici za to.

Александар Че рече...

Just for the record (колку да се знае)

Во деловницата каде што поднесов приговор бев „приговарач“ бр. 300 и кусур и реакцијата беше дека приговарањето било „масовно“. Ако 300 им се масовно, што ќе кажат на 3000?

Приговарајте, луѓе, изгледа им дадовме добар шах - големо благодарам на р-еволуција и багра - (дали ќе биде мат или реми - да почекаме нивни потег).

И, како што изјави еднаш „јади бурек“ Јанко - притисокот треба да трае константно додека не се добие бараното - значи - секоја недела да се смислува нова финта за одржување на „притисокот на јавноста“ (јајца не фрлам - грев е за неостварените пилиња, теткиците и „експлоатираната работничка класа“ вработена кај душманот, ама хартија и тонер има колку ти душа сака :)

Но пасаран

Анонимен рече...

" Anonymous said...

Jas sum od bitola, sega bev da go podnesam prigovorot, i koga pojdov tamu, tetkicata se cudese "sho e ova?"
kako prvpat da gledase kako izgleda prigovor. Ne znam dali toa bese deka JAS PRV vo cela Bitola mu go odnesov prigovorot, ili pak se praese na udrena. A inace mi udri pecat so potpis i brojce, pa ke vidime sho ke bidi. RAZBUDETE SE BITOLCANI!!!!! NE SPIJTE!!!! SE KLADAM PO PARI DEKA SKORO NIKOJ NE ZNAJ VO BITOLA ZA OVA SO SE DESAVA SO ADSL-OT i za Prigovorot. Jas lugjeto sho gi znam, site ke gi nateram denes da podnesat prigovor. I na mirc segde kaj so imam accesi mestam topici za to. "

Јас бев кај еден тип (кога ке влезиш, од лева страна) и тој знаеше за тоа... и имаше други дечки што поднесуваа... ти изгледа имаш ојдено кај што е за телефонот (од десна страна)...

Злочко рече...

ЗНАЧИ ВАКА: ОД ИНТЕРНИ ИЗВОРИ ВО МТ! НЕ ВЕРУВАЈТЕ НА ЛАГИТЕ ЗА НЕПЛАЌАЊЕТО ПЕНАЛИ. ТОА Е САМО ТРИК ЗА ДА НЕ ПОДНЕСЕТЕ ПРИГОВОР И ДА ИСТЕЧЕ 15ти ВО МЕСЕЦОТ! ДОБИВ ПОТВРДА ОД ВРАБОТЕНИ ВО МТ ДЕКА ТАКВА ОДЛУКА НЕ Е ДОНЕСЕНА. ТОА СЕ САМО ОБИДИ ДА ВЕ ЗАЛАЖУВААТ ДО 15ти ВО МЕСЕЦОВ! ПРИГОВАРАЈТЕ!

bezvrska рече...

Anonymous said...
Дали има логика копија од приговотот да биде испратена и до Агенцијата за електронски комуникации?


Законски, ако МТ не ти одговори во рок од 15 дена имаш право да поднесеш приговор и до Агенцијата.

bezvrska рече...

Anonymous said...
Требаше Барање да пополнуваме... :/


Не сфаќам. Сакаш да кажеш дека сакаш да пополниш барање за раскин на договорот? Мислам дека доволно беше објаснувано дека така веднаш ќе ти лупнат пенали. Или сакаш да кажеш дека кога си отишол со приговорот ти дале да попуниш такво барање? Се надевам дека не е второво :)

Анонимен рече...

Кога отидов со приговорот ми дадоја да поплнувам барање. Кога го пополнив го копирав и ставија архивско бројче таму. Тој рече дека приговорот не требал, оти требало со барање или нешо.. ама јас му дадов копија од приговорот заедно со барањето... (не стави печат на приговорот, само на барањето)

Igor рече...

Nekoj napisa:
Што ќе се случи, ако например ние го дадеме приговоров (дека после 30дена не-одговарање од нивна страна го сметаме за раскинат од нивна страна), а во меѓувреме (што реално, има шанси) се попишманат и воведат ограничување на брзина а не наплаќање на мегабајти.... Дали во тој случај ќе не гасат тие што сме го дале приговорот (пошто ќе ги има броевите на договорите), па евентуално и пенали да ни турат и + да дааме пари по судови ?

Togas po 15 minuti dnevno sekoj od nas ke trosi na antireklama za MtNet i ke raskazuva/praka mejlovi i komentari ne net kako toa oni ne zaebale. So neverbata na lugevo vo iskrenosta na MtNet (so pravo), lesno ke se pocustvuva efektot. A MtNet nema da ima pravo da ne goni sudski, bidejki zboruvame vistina, nesto sto veke ni se desilo vo sorabotkata so niv.

bezvrska рече...

Anonymous said...
Кога отидов со приговорот ми дадоја да поплнувам барање. Кога го пополнив го копирав и ставија архивско бројче таму. Тој рече дека приговорот не требал, оти требало со барање или нешо.. ама јас му дадов копија од приговорот заедно со барањето... (не стави печат на приговорот, само на барањето)


Нека не ве лажат дека не можжат да примат приговор и дека треба да го пополните тоа барање!!! Барањето е уствари барање за раскин со кое сакаат да ви лупнат пенали. Ако работникот ви рече дека не може да го прими приговорот, прашајте го за име и презиме, запишете го истото - ама онака парадерски и полека, да ве види. После со најсерозна фаца кажете дека ќе го тужите и него и фирмата за кршење на член 102 од Законот за електронски комуникации, ако не ви го прими приговорот. Ако не пали ни тоа барајте го шефот и повторете ја постапката. Спомињајте тужби, инспекции, пријави, полиции и се што ви падне на памет!

На тие што не им успеало нека пробаат пак да го поднест приговорот во два примерока и да бараат и потпис и печат и штембил со архивски број. Едниот примерок да си го земете со вас.

Mocca рече...

1. Lugje, odete na www.adsl.com.mk i prakjajte masovno poraki. Temata ne e bitna. Bitno e da gi nervirame. Bidejki postovite avtomatski ne se objavuvaat, nekoj ke treba da gi cita.

2. Odete i na www.idividi.com.mk i prakjajte masovno poraki. Temata ne e bitna. Bitno e da go iskazete vasiot GNEV.

Анонимен рече...

stvarno neznam sto da napravam za da mi se isprinta prigovorot vo word???? kazete mi ve molam

bezvrska рече...

stvarno neznam sto da napravam za da mi se isprinta prigovorot vo word???? kazete mi ve molam

1. Затвори го документот и во windows explorer ќе направиш десен клик на иконата од документот по што во менито ќе избереш Print.

2. Ако претходното не успее отвори го документот > кликни File > Save As... > во прозорчето што ќе се отвори избери некој друг фолдер каде ќе го зачуваш документот > најдолу во прозорчето стои Save as type > кликни на триаголничето на таа лента и место Word document избери Rich Text Format (.rtf) > кликни го копчето Save > отвори го новозачуваниот документ и пробај да испринташ.

3. Ако претходното не успее отворете Word > кликнете File> па Open...> во прозорецот изберете го фајлот кај ви е зачуван и после кликнете на триаголничето десно на копчето Open и во листата која ќе се појави изберете Open and Repair > зачувајте го документот и пробајте да го отштампате.
Упатствово е за word 2003 на windows XP, за остали конфигурации не знам дали е применливо.

4. Ако претходното не успее... А да го испринташе PDF фајлот и да го пополнеше со пенкало? T.e. пробај да дадеш команда да се принтаат само првите 8 страни од приговорот во Word, а 9-тата испринтај ја од PDF фајлот и пополни ја.

Анонимен рече...

posto dogovorot e na ime na tatko mi, mora li on licno da dojde za prigovorot ili moze samo da go potpise?

slav рече...

mora licno ili moze i drug da go podnese prigovorot?

bezvrska рече...

mora licno ili moze i drug da go podnese prigovorot?

Наједноставно е лично. Ако не може лично, нека ти потпише оној на кој се води линијата „полномошно“ со кое те овластува да поднесеш приговор во негово име. И понеси негова лична карта.

Анонимен рече...

Lele... ne mi se veruva da primat prigovor od 9 stranici i da go procitaat!!!

Ivan рече...

Дески имам едно прашање. Што ако јас имам пред тоа склучено договор, а после сум го продолжил на две години. Дали тоа треба да го наведам во договорот или не? Исто така како "верен и стален корисник на интернет услугата" мене ми се јавија уште фебруар 2004 по телефон и ме прашаа дали сакам ADSL за беспари приклучок и 2990 ден месечно. Така дали пак треба да наведам 100% попуст да приклучок или нешто друго?
Фала дечки многу добра работа и се надевам дека ова ќе го истуркаме до крај

Анонимен рече...

ески имам едно прашање. Што ако јас имам пред тоа склучено договор, а после сум го продолжил на две години. Дали тоа треба да го наведам во приговорот или не? Исто така како "верен и стален корисник на интернет услугата" мене ми се јавија уште фебруар 2004 по телефон и ме прашаа дали сакам ADSL за беспари приклучок и 2990 ден месечно. Така дали пак треба да наведам 100% попуст да приклучок или нешто друго?
Фала дечки многу добра работа и се надевам дека ова ќе го истуркаме до крај

Ivan рече...

Исто така заборавив уште нешто да прашам. Во ова [НАВЕДИ ЗОШТО РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ СОМНИТЕЛНИ]треба да пишувам дека јас не сум симињал од интернет тие денов толку многу или нешто друго?

Анонимен рече...

Во ова [НАВЕДИ ЗОШТО РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ СОМНИТЕЛНИ]треба да пишувам дека јас не сум симињал од интернет тие денов толку многу или нешто друго?

Тука треба да се наведе нешто поради што си се посомневал во исправноста на бројачот. Може да биде на пример:
- направени 600 МБ само за 30 минути по почетокот на месецот (што е физички невозможно) или
- во неколку последователни мерења да си приметил дека бројачот оди наназад што е нелогично (да некогаш се случува и ова!), или
- си симнал некој фајл од, да речеме, 30 МБ а после да си видел дека бројачот се поместил за 50 или 10 МБ, или
- едноставно во тој период не си го користел АДСЛ-от толку многу за да направиш толкав сообраќај и сл.

Што ако јас имам пред тоа склучено договор, а после сум го продолжил на две години. Дали тоа треба да го наведам во приговорот или не?
Зависи дали продолжувањето било со сосема нов договор, или со анекс на стариот договор. Ако било со сосема нов договор не би требало да го наведуваш.

Исто така како "верен и стален корисник на интернет услугата" мене ми се јавија уште фебруар 2004 по телефон и ме прашаа дали сакам ADSL за беспари приклучок и 2990 ден месечно. Така дали пак треба да наведам 100% попуст да приклучок или нешто друго?
Приговорот се однесува на договорот кој е во сила. Ако плаќаш 2990 МКД+ДДВ имаш договор на неопределно време и него може да го раскинеш во секое време без пенали со 15 дена претходно известување. Ако имаш договор или анекс на 1 или 2 год. тогаш плаќаш помала сума и треба да го наведеш попустот кој ти го дале со последниот потпишан договор или анекс. Ако не ти дале попуст можеш да го избришеш делот со попустот кој се јавува на стр. 3 и 6 од приговорот.

ОК морам да бегам ми заврши паузата

The Computer Guys рече...

Yo, you have a Terrific blog here! Lots of content means more readers, more readers means more Sales!
I'm definitely going to bookmark you!
I have a program repair window xpprogram repair window xp site/blog. It pretty much covers program repair window xp Problems with your Windows Xp Computing !
Come and check it out if you get time We are just a Click Away ! :-)

Анонимен рече...

Треба заем, контактирајте со нас преку e-mail: (chosenloanc@outlook.com) со информации:

Комплетна Имиња:
земја:
Големина:
времетраење:
цел:
Тел:
Плата Датум:

Да се ​​вратам на мене, ако сте заинтересирани.

Со почит,
Мајк Кели

loan offer рече...

Здраво Почитуван вредност на клиентите,

Дали ви е потребна итна заем за финансирање на вашиот бизнис, или во било која цел? ние се сертифицирани и легитимни и меѓународни лиценцирани кредитот давателот Ние нудиме кредити на бизнис фирми, компании и поединци по прифатлива каматна стапка од 2%, тоа би можело да биде краток или долг рок кредитот или дури и ако имате лоша кредитна, ние ќе обработиме вашите кредит веднаш штом ќе добиеме вашата апликација. ние сме независна финансиска институција. Имаме изградено одлична репутација во текот на годините во обезбедување на разни видови на кредити на илјадници на нашите клиенти. Ние нудиме гарантира заем услуги на било кој износ на граѓаните и не се државјани ние нудат лесен лични заеми, комерцијални / бизнис кредит, автомобил заем, лизинг / опрема финансии, долг консолидирање заем, станбениот кредит, за сите граѓани и лица без државјанство или со добри или лоши кредитна историја. Ако сте заинтересирани во нашите над заем понуда сте совет за пополнување на подолу информации и да се врати да не за повеќе детали, Можете да контактирате со нас со оваа е-мејл {laurafinancialhome@hotmail.com} Ние ќе одговори на вас како е можно добиеме апликација за заем детали. Нашите цели е да обезбеди најдобар на нашите клиенти и да им даде сигурна услуга нашите пакети вклучуваат: * станбениот кредит * Авто кредит * хипотека за заем * Бизнис кредит * Меѓународен кредит * личен кредит * И многу повеќе.

Должници форма ЗА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

Целосно име ............................
Износ на кредит Потребни ................................. ..
Времетраење: .......................................
полот; ... ..................................
Религија: .................................
Провинција / држава: ..................................
Град: .. .....................................
Земја ................
Возраст ........................
Контакт адреса; ... ...........................
Професија: ....................................... ..
Месечен приход ...................
Мобилен телефонски број: ........................
Е-пошта: ............................................. ..
Целта на кредит: ...............................
Треба да се применуваат пред {Да или Не} ........................ ..

Уште еднаш, ќе се применуваат преку "laurafinancialhome@hotmail.com" да се добие кредит од нас.

Со почит
Mrs Michael Laura

Immaculate Finance рече...

Ви треба итен заем од било кој вид? Ако е така, ве молиме контактирајте со нас денес да се добие кредит во висина од 2% пишете immaculatefinance@hotmail.com и да добијат итна кредит.
E_mail: immaculatefinance@hotmail.come

Elisha Smith рече...

Здраво,
Тоа Божиќ повторно и на празничен период доаѓа со толку многу трошоци. Дали сте имаат финансиски проблеми и ќе се најде тоа тешко да се добие кредит во многу лесен процес ?.
Дали сте аплицирале за кредит и сте биле одбиени од страна на банката и други микро финансиски институции ?, нема потреба да се бараат понатамошни ние сме тука да ви помогне да се постигне успех во својата финансиска настојуваат да стапите во контакт со нас денес, така што можеме да направи разлика во вашата финансиска состојба.

Ни e-mail преку: elisha_financehouse@admin.in.th
Најдобар поглед,
Г-ѓа Смит Елисеј

Diana Robert рече...

Здраво, јас сум г-ѓа Дијана, приватен кредит кој дава животот време можност кредити. Дали ви треба кредит итно да го платат вашите долгови или ви треба заем за подобрување на вашиот бизнис? Сте биле одбиени од страна на банките и другите финансиски институции? Ние позајмуваат средства на поединци кои имаат потреба од финансиска помош, кои имаат лоша кредитна или потреба пари за да плаќаат сметки, да се инвестира во бизнис со стапка од 2%. Сакам да се користи овој медиум да ве информираме дека ние се обезбеди сигурен и кориснички помош и ќе биде подготвен да понуди заем. Значи, контактирајте со нас денес на e-mail: dianarobertloanfirm@gmail.com и dianarobertloanfirm@accountant.com

Анонимен рече...

Kas teil on vaja investor?
Kas teil on vaja äri või isiklik laenud?
Anname laenu mis tahes individuaalse ja ettevõte 3% intressimäära aastas. Lisainformatsiooni võtke meiega ühendust e-posti teel: tkaloanint@gmail.com


Märkus: Edasi sinu ainus vastus sellele Email: tkaloanint@gmail.com
Täname oma aega.
2014 SPA ®


Tracy Ageeta
tkaloanint@gmail.com

Annie Hernández рече...

Здраво
Јас сум Ени Хернандез Управниот директор (р) на Ени harnandezloanfirm Limited, ние сме регистрирана компанија, позајмување пари на луѓе кои имаат потреба од итна финансиска помош, како и оние кои биле негираше кредит од банките, бидејќи на ниски кредитен рејтинг, бизнис кредити, образование кредити, автомобилските кредити, станбени кредити, компанијата заеми и повеќе, или сакате да го плати долгот или плаќање, или сте биле scammed пред со лажни пари кредитори? Честитки вие сте сега во право место, Ени Хернандез кредит фирма, сигурен заем компанија, која обезбедува заеми со ниска каматна стапка од 2%, ние почнавме да стави крај на сите проблеми. ние сме со користење на овој медиум да ве информираме дека ние обезбеди доверливи помош и ќе бидат подготвени да понудат заеми. Значи, контактирајте со нас денес на e-mail: annieharnandezloanfirm@gmail.com
многу љубов
Г-ѓа Ани

Анонимен рече...

Здраво,

Ние сме фирма организација формирана со цел да им помогне на луѓето во потребите помага, како што се финансиска помош. Значи, ако ви се случува преку финансиска тешкотија или сте во било финансиски неред, и ви треба средства да започнете свој бизнис, или ако треба заем за да го решат вашиот долг или се исплати вашите сметки, започнете убав бизнис, или ќе се најде е тешко да се добие капитал заем од локалните банки, контактирајте со нас преку e-mail ladyroseberryfunds@outlook.com Значи не дозволувајте овие прилика ви минуваат затоа што Исус е ист вчера, и денес и засекогаш повеќе. Ве молиме овие е за сериозни ум и Бог плашејќи се луѓе.

Го вашето име:
Износ на кредитот:
Кредит Времетраење:
Важи Мобилен телефонски број:

Ви благодариме за вашето разбирање на твојата контакт како што ние очекуваме

Со почит
управување со
Е-пошта: ladyroseberryfunds@outlook.com

sarah adams рече...

Здраво,
Оваа е да се информира јавноста дека г-ѓа Сара
Адамс, приватни
заем давателот има отвори финансиска можност за
сите кои имаат потреба од било
финансиска помош. Ние им даде на заем на 2% каматна стапка за
поединци, фирми
и компании во јасна и разбирлива
услови и рокови. Контакт
САД денес од страна на e-mail: (sarahadamsalakija@outlook.com)

Анонимен рече...

Здраво драги барателот
Јас сум г-дин Стивен Браун од името и јас сум сопственикот на Фондовите на Светската заем компанија. Во чест на моите големи дела, јас ќе ви се допаѓа да знаеш дека јас даде секаков вид на кредит што некогаш можев да се сетам на само ниска каматна стапка од 3%. Побрзајте сега и да аплицираат за вашиот итен заем, така што ние ќе ја добиете вашата заем работи. Контакт со нас денес во: trustfunds402@yahoo.com
Пријава за вашиот кредит денес и да добијат тоа брзо како што сакате.
* Стивен Браун *

Mr. Jeff Michael рече...

Добар ден,

Дали ви треба заем?
Дали сте заинтересирани за добивање на било каков вид на кредит?
Дали сте финансиски загрижени? Или не ви треба заем да го платат вашите долгови и сметки?
Ние сакаме да им даде на заем за кого некогаш дека има потреба од заем по ниска каматна стапка од 3%, ние им даде на заем од минимум 5,000.00 долари до максимум 100 милиони долари, фунти, евра, ако се заинтересирани, контактирајте со нас преку фирма-пошта: jsemkffloaninvestment@gmail.com
Ние сме во вашата услуга.

Заинтересираните кандидати за заем да го пополните и да го врати под borrower`s заем информации за processment на трансфер:

(Должници информации)

Име: ......................
Возраст .............................
БРАЧНА СОСТОЈБА ..................
Контакт адреса: ................
Земја .........................
Телефон: ..........................
Професија: .....................
Месечни примања: .........................
Религија: ..............................
Најблиски: .......................
(Заем информации)
Потребната сума на кредитот: ..........
Кредит Времетраење: ..................
Обезбедување: .....................
Начин на отплата: месечни или годишни ...............
Дали сте аплицирале за кредит и пред тоа? ...................

Благодарение како што ние очекуваме Вашиот брзо реагира.

Со почит,
Jeff Michael
Е-пошта: jsemkffloaninvestment@gmail.com

marry coleloanscompany рече...

Sukacita terbesar dalam hidup ditemukan tidak hanya pada apa yang kita lakukan dan rasakan, tetapi juga harapan kami tenang dan buruh untuk orang lain Menumbuhkan pikiran optimis, gunakan imajinasi Anda, selalu mempertimbangkan alternatif, dan berani untuk percaya bahwa Anda dapat membuat mungkin apa yang orang lain berpikir adalah mustahil tidak pernah berkecil hati dalam hidup oleh rasa takut saya meyakinkan Anda bahwa Anda berada di tempat yang tepat dari pemberi pinjaman kredit yang sah oke segera setelah Anda melakukan pembayaran Anda akan memiliki pinjaman Anda ditransfer Mrs Mary Cole berjanji juga bersumpah atas nama Allah boleh saja

Austine Dan рече...

Дали ви треба заем за да ги плаќате сметките? Дали ви е потребна
лични или бизнис кредит? Треба заем за различни
други цели? Ако одговорот е да, ве молиме контактирајте со нас денес
(AustineDan413@gmail.com) за заем.
Ние нудиме најголем заем од $ 5,000.000.00. ние нудиме
заем @ 3% фиксна каматна стапка за време на траењето на
1-20 години. Ние им даде два месеци грејс период пред
почнува месечна исплата. Значи, ако сте заинтересирани,
Ве молиме пополнете го формуларот подолу и да се врати на нас како
што е можно поскоро за обработка.
Име и Презиме: ...................
Пол: ...................
Возраст: .....................
Адреса: ................
градот: .......................
Земја: ..................
Износ на кредит: ..............
Времетраењето на кредитот: .............
Телефонски број: ................
Професија: ...................
месечни примања: ..............
Целта на заемот: .................
Дали сте аплицирале за кредит и пред тоа? .............

merit hope рече...

Здраво сум г-ѓа, заслуги Надеж, давателот легитимни и сигурен кредит на кредит
во рокови и услови јасни и разбирливи на 2% каматна стапка. од
USD $ 12.000 до 8.000.000 $, само евра и евра. И 'давам на бизнис кредити,
Лични заеми, студентски кредити, автомобилските кредити и заеми да ги платат сметките. ако
треба заем што треба да направите е за вас да ме контактирате директно
Во: (merithope6@gmail.com)
Господ Бог да благослојт Вие.
Со почит,
Г-ѓа: заслуги Надеж
Е-пошта: (merithope6@gmail.com)

Забелешка: Сите одговор треба да бидат испратени до: (merithope6@gmail.com)

merit hope рече...

Здраво сум г-ѓа, заслуги Надеж, давателот легитимни и сигурен кредит на кредит
во рокови и услови јасни и разбирливи на 2% каматна стапка. од
USD $ 12.000 до 8.000.000 $, само евра и евра. И 'давам на бизнис кредити,
Лични заеми, студентски кредити, автомобилските кредити и заеми да ги платат сметките. ако
треба заем што треба да направите е за вас да ме контактирате директно
Во: (merithope6@gmail.com)
Господ Бог да благослојт Вие.
Со почит,
Г-ѓа: заслуги Надеж
Е-пошта: (merithope6@gmail.com)

Забелешка: Сите одговор треба да бидат испратени до: (merithope6@gmail.com)

Williams Loans рече...

ИТНО Заем понуда Пријавете се.

Добар ден,

Почитувани трагачите заем, Честитки од WILLIAMS ЗАЕМ фирма.
Ние сме сертифицирани заем давателот кој нуди заем на луѓе кои имаат потреба од кредити. Ние дава заеми за проекти, бизнис, даноци, сметки, и многу други reasons.We работат на 2% камата rate.There е повеќе да се стекнат со добивање на кредит од оваа компанија, па се што ви треба заем? Дали сте во долгови? Дали сакате да започнете бизнис и треба на капитал? Дали ви треба финансирање заеми или за било која причина? Вашата помош е конечно тука, како што ние им даде кредити на сите на евтини и достапни каматна стапка од само 2%, ако се заинтересирани молиме контактирајте со нас денес
: (Williamsloans14@gmail.com)
и да добиете вашиот кредит today.For повеќе информации за нашите услуги, ве молиме кажете ни
знае износот на кредитот што треба и времетраењето на кредитот.

ние даваме следново;


* Лични Кредити (Безбеден и необезбедени)
* Бизнис кредити (Безбеден и необезбедени)
* Консолидирање заем и многу повеќе.

Ние сме сертифицирани, сигурен, сигурен, ефикасен, брз и динамичен. Ако сте заинтересирани, ве молиме контактирајте не на:
williamsloans14@gmail.com

Среќно,
Грижа за корисници.
WILLIAMS ЗАЕМ фирма.

Williams Loans рече...

ИТНО Заем понуда Пријавете се.
Здраво,
 Моето име е г-ѓа Морган Роберт, јас сум од Охајо САД, јас сум во брак, имам
биле во потрага по вистинска заем компанија за изминатите 5 месеци и
сите што го добив беше куп на измамите кои ме направи да им верувам и на крајот
на ден, тие ми го зеде пари без да даде нешто во замена, сите
мојата надеж, изгубен беше, добив збунети и фрустрирани, јас го најдете многу
тешко да се хранат моето семејство, јас никогаш не сака да има нешто да се прави
со заем компании на интернет, па отидов да позајмат пари од
пријател, јас реков сите што се случи и таа вели дека може да ми помогне, дека
таа знае компанијата кредит кој може да ми помогне со било кој износ на кредитот
потребни од страна на мене со многу ниска каматна стапка од 2%, дека таа само доби
заем од нив, таа ме упати како да аплицираат за кредит, јас не
исто како што таа ми рече, јас се применуваат со нив, на e-mail: (williamsloans14@gmail.com), никогаш не сум верувал, но се обидов и да ми е
Најголемото изненадување добив кредитот во рок од 24 часа, не можев да верувам,
Јас сум среќен и богат повторно и јас сум заблагодарува на Бога дека таквите кредит
компании како оваа се уште постојат на ова измамите целиот места,
Ве молиме Ви препорачувам на сите таму, кои се во потреба од кредит за да се обратите за
(williamsloans14@gmail.com) тие никогаш нема да ви успее, и
твојот живот ќе се промени, како рудникот не.

marycole loancompany рече...

Може Божјиот мир да биде со вас.
Дали сте бизнисмен или жена? Дали сте во било кој
Финансиски стрес или не ви треба средства да стартува.
На сопствен бизнис?
А) Лична заем експанзија во бизнисот.
Б) start-up бизниси и образованието.
В) Консолидација на долгот
Име: ..........................................
Земја: .........................................
Локација: ..........................................
Статус: .......................................
Пол: ................................................ ...
Возраст ................................................. ....
Износ на кредитот се потребни: .........................
Времетраење на кредитот: ...................................
Личен мобилен телефон број: .......................
Месечни примања: .....................................
Ви благодарам и Господ Бог да благослојт.
Е-пошта: marycoleloanscompany3@gmail.com

marycole loancompany рече...

Може Божјиот мир да биде со вас.
Дали сте бизнисмен или жена? Дали сте во било кој
Финансиски стрес или не ви треба средства да стартува.
На сопствен бизнис?
А) Лична заем експанзија во бизнисот.
Б) start-up бизниси и образованието.
В) Консолидација на долгот
Име: ..........................................
Земја: .........................................
Локација: ..........................................
Статус: .......................................
Пол: ................................................ ...
Возраст ................................................. ....
Износ на кредитот се потребни: .........................
Времетраење на кредитот: ...................................
Личен мобилен телефон број: .......................
Месечни примања: .....................................
Ви благодарам и Господ Бог да благослојт.
Е-пошта: marycoleloanscompany3@gmail.com

WORLDFINANCE BANK рече...

Добар ден,
   Моето име е Анита Мартина. Јас живеам во Бостон, САД, и јас сум среќен
денешната жена? и го кажав моето јас дека секој давателот дека спасат моето семејство од сиромашни нашата ситуација, ќе ја споменам секое лице кое е во потрага за заем за него, тој и даде среќа на мене и моето семејство, јас бев во потреба од кредит од 25,000.dollars да се започне мојот живот во целиот како што јас сум самохрана мајка со 2 деца се сретнав со богобојазлива човек заем давателот дека ми помогне со заем од 25,000.dollars тој е Бог плашејќи човек, ако сте во потребата на кредитот и вие им се оддолжи на кредитот контакт него му каже дека е Анита Мартина да се однесуваат на него. Контактирајте Патрик Ернесто преку е-пошта; (tescobankloan1891@gmail.com) Нека Господ Бог да благослојт Патрик Ернесто за доведување среќа на мојот живот и семејниот живот.

Miguel Juan рече...

Сите, ви е потребна вистинска кредит за да ги плаќате сметките или да ги реши сите
финансиски проблеми, љубезно ме контактирате сега преку е-пошта:
rbinvestment11@outlook.com
Ние нудиме сите видови на кредитот.

добар ден, дами и нежни мажи сум богобојазлива и чесни заем давателот кој може да го промени твојот живот од лошо кон Good.we понуди оригинални и легитимен заем, Нудам заем за индивидуални и јавниот сектор, кои се во потреба од финансиска Assistance.You никогаш нема жалам за ништо во оваа трансакција за заем, затоа што ќе ве натера да се насмевнам низ оваа трансакција затоа што каде што не е роден за да биде loser.my одредбите и условите се многу едноставни што чекаш, зошто не се обидете нашата заем компанија и да бидат ослободени од долговите и poverty.If сте во потребата од вистински заем ние може да ви помогне, јас сум уверение, регистрирани и legit давателот. молиме контактирајте со нас преку e-mail сега: rbinvestment11@outlook.com,
rbinvestment12@outlook.com

Ann Mcarthy рече...

Saya Ен Mcarthy, Reputasi, САХ и SEBUAH Uang Terakreditasi
Pinjaman Pemberi. Saya Ingin медиуми користење Penyanyi untuk преглед memberitahu Andari bahwa Saya memberikan PENERIMA Terpercaya Seperti Јанг Saya акан Senang преглед untuk нуди Pinjaman додаден Tingkat Bunga 2% преглед untuk поединец може Јанг handal. Andari Dapat Блискиот Исток Saya преку е-пошта:
annmcarthyloanfim@gmail.com

LAYANAN Јанг disediakan meliputi:

* Perbaikan Rumah
* Pinjaman пронајдувачот
* Kredit Мобил
* Hutang картичка центар Pinjaman
* На кредитна линија
* Kedua Pinjamana
* Pinjaman Bisnis
* Pinjaman Личен
* Pinjaman International.

Молам копирајте menulis занемарам JIKA tertarik.
Penghasilan kena Пајак одговор, Andari акан mengirimkan Formulir permohonan Pinjaman untuk видиш Mengisi. (TIDAK АДА Jaminan Sosial Дан TIDAK АДА Pemeriksaan kredit, 100% Dijamin!) Berharap memungkinkan Saya Saya untuk преглед Menjadi LAYANAN ditunjukan kepada Andari. Andari Dapat Блискиот Исток Saya преку е-пошта:
annmcarthyloanfim@gmail.com
Ibu Ен

Paula Pinto рече...

Дали сте во потрага по инвестиции и личен кредит? Не барајте повеќе, бидејќи вие сте на вистинското место за вашите решенија за заем, токму тука! Global Finance Ограничена даде кредити на компании и поединци во ниска и прифатлива каматна стапка, ве молиме контактирајте со нас преку e-mail преку: (mariajorgeglobalfinance@gmail.com)

ПРИМЕНА НА ПОДАТОЦИ

1) Име и презиме:
2) Земја:
3) на адреса:
4) Државната:
5) Пол:
6) Брачна состојба:
7) Професија:
8) Телефонски број:
9) Тековна позиција во место на работа:
10) месечни примања:
11) кои се потребни Износ на кредит:
12) времетраењето на кредитот:
13) Намена на кредитот:
14) Религија:
15) Дали сте аплицирале пред:
16) Датум на раѓање:
Ви благодариме,

the community Loancompany рече...

Ние сме работат легално под moneylenders 1951 ние се нудат инстант готовински кредити на Владата и приватниот сектор вработени. Ние ќе обезбеди најдобра услуга за вас.
Ви се потребни пари итно?
* Многу брзо и лесно префрлување на вашата банкарска сметка.
* Отплата почнува осум месеци откако ќе ја добиете вашите пари.
депозитни
* Ниска каматна стапка од 2%
* Отплата на долг рок (1-30 години) период.
* Терминот на кредитот се плаќа месечно и е флексибилен.
* Колку долго е потребно да се финансира? По поднесување на барање за кредит
Можете да очекувате почетен одговор на помалку од 24 часа.
Финансирање во 72-96 часа по добивањето на информацијата што ни треба.
од
Контактирајте со вашата кредитна картичка компанија, овластени и лиценцирани лиценцирани.
Финансиска помош во други земји.
За повеќе информации и формулари за контакт со овие кредити.

Е-пошта: Thecommunityloancompany@gmail.com
Веб-страница: Thecomloan.com

Lucien Guyot рече...

сигурно снабдување на кредит

здраво
Поминувам преку овој канал да се информираат и сите кои со години доаѓам до спас од страна на специјална понуда за заем. Дали ви треба заем? контактирајте ме за моите услови за поволен одговор. Јас сум на располагање за да ви со кредити со стапка од 2 до 3,5% на годишно ниво. Без разлика на ИРЗ, ЦДР, или други договорни Јас сум на располагање за да ви даде овој кредит. Ви благодариме контактирајте ме наскоро. Јас сум financefiable59@gmail.com
ви благодарам

Sarah Gabriel рече...

Дали сте во потрага за заем? Вие сте на вистинското место за вашите решенија за заем, токму тука! Global Finance Ограничена даде кредити на компании и поединци во ниска и прифатлива каматна стапка од 2%. Ве молиме контактирајте со нас преку e-mail преку (sarahgabriel940@gmail.com)


ПРИМЕНА НА ПОДАТОЦИ

1) Име и презиме:
2) Земја:
3) на адреса:
4) Државната:
5) Пол:
6) Брачна состојба:
7) Професија:
8) Телефонски број:
9) Тековна позиција во место на работа:
10) месечни примања:
11) кои се потребни Износ на кредит:
12) времетраењето на кредитот:
13) Намена на кредитот:
14) Религија:
15) Дали сте аплицирале пред:
16) Датум на раѓање:
Ви благодариме.

Piyamas Srisawat рече...

Дали ви е потребна итна финансиска кредит?
* Многу брзо и итно да се вашата банкарска сметка
* Отплата почнува осум месеци откако ќе го добиете пари
банкарска сметка
* Ниска каматна стапка од 2%
* Долг рок на отплата (1-30 години) должина
* Флексибилни услови за заем и месечна исплата
*. Колку време е потребно за да се финансира? По поднесување на барањето за кредит
Можете да очекувате прелиминарен одговор помалку од 24 часа
финансирање во 72-96 часа по добивањето на информации, тие треба
од тебе.

Контактираат овој легитимни и лиценцирана компанија, овластен
да се даде финансиска помош за Сите
За повеќе информации и апликација за заем форма

e-mail: cashfirmarena@gmail.com


Со почит
Сер Џоел Вилијамс
ПАРИЧНИ ФИРМА заем компанија
извршен директор
Тел: +60182913326
Е-пошта: cashfirmarena@gmail.com
Webisite: cashfirmarena.wordpress.com

Evelyn Harrison рече...

уморни во потрага за заем сте вие? Вие постојано одбиена од страна на банки и други финансиски институции? Добри вести тука! Ние нудиме заеми кои се движат од $ 7,000.00 40,000,000.00 долари min Макс. Прво, секој го откажа малку плати-по-обезбедуваат само бескаматен кредит од 2%. Заверен и сигурен носат. Вашиот докази ќе ве убеди. корпоративна e-mail: Evelynharrisonloancompany@gmail.com
Телефонски број:
Компанија 345 Бејкер Стрит во Лондон, Англија RG21 6YT. Дајте ни ги следните информации:
 Целосно име .....................................
 Земја: .........................................
 Пол ...........: ............................
 Телефонскиот број ......... .............
 Потребниот износ: ........................
 Должина: ................ ........................
 Месечни примања: * .........................
 Личен заем (необезбедени) *
 Бизнис кредити: .................
Ние нудиме следниве видови на кредити одобрени (небезбедно) * консолидирање заем * Студентски кредит * хипотеки инвестиции и многу повеќе. Сите одговори мора да бидат испратени на Корпоративни Email:. Evelynharrisonloancompany@gmail.com
Телефонски број:
Компанија 345 Бејкер Стрит во Лондон, Англија RG21 6YT

Ted Moorby рече...

Ние се наоѓа во Германија сериозен кандидат
Ние нудиме кредити за бизнис или за приватни цели, каматната стапка е
3%. Ако е така, e-mail со следниве информации
* Целосно име: .................................
* Износ на кредит: ...
* Должина: ............................
* Земја: ......................................
* Телефон: ...................................
* Професија:
* Месечни примања:
Нашата цел е ваше задоволство, а финансискиот успех
Само е-мејл elizabethmorganhelpss@gmail.com

Danny Oscar рече...

Дали сте во потрага за итен кредит? Имам добра вест за вас! Ние нудиме заеми кои се движат од € 5000-30.000.000 € во 2% камата годишно. Кредити за развој на бизнисот, личен кредит, авто кредит и слично, Ние сме сертифицирани, сигурен, сигурен, ефикасен, брз и динамичен, контактирајте не на e-mail: dannyoscar6@gmail.com

albaker loanfirm рече...

ДОБРО ДЕН МОЈОТ ЛУЃЕ НА БИТОЛА МАКЕДОНИЈА

ТЕСТИРАЊЕ НА КАКО ГО ДОБИ ПОДАТОК ЗА КУПУВАЊЕ НА ДОМА ОД РЕАЛЕН И ДРЖАВЕН ЗАДОЛЖИТЕЛЕН КОМПАНИИ ПОВИКУВАНА ЗА КРЕДИТНА КОМПАНИЈА на Албакер. СРЕЌНА СРЕЌЕН ДЕНЕС И БОГ БОЈА ЈОС ЛУИС ЗАДОЛЖИТЕЛНА КОМПАНИЈА.
,
Моето име е Абдулах Јас сум од градот Битола, во последните 5 месеци барав вистинска кредитна компанија за да купам куќа
сè што го добив беше куп измами кои ме натераа да им верувам и на крај
од денот, ги зеде моите пари без да дадат ништо за возврат, сите
мојата надеж беше изгубена, се збунети и фрустрирани, никогаш не сакав да имам врска со кредитни компании на интернет, па отидов да позајмувам пари од
пријател, ѝ реков се што се случило и таа ми рече дека може да ми помогне
таа знае заем компанија која може да ми помогне со било кој износ на заем
потребни од мене со многу ниска каматна стапка од 2%, што таа само доби
заем од нив, таа ме упати за тоа како да аплицирам за заемот, го направив
како што ми рече, се пријавив со нив на е-пошта: (albakerloanfirm@gmail.com) никогаш не верував, но се обидов и на мојот
најголемо изненадување добив заем во рок од 24 часа, не можев да поверувам,
повторно сум среќен и богат и му се заблагодарувам на Бога дека тој заем
компаниите како ова сè уште постојат врз овие измами насекаде,
Ве молиме да ги советувам сите таму кои имаат потреба од заем да одат за
(albakerloanfirm@gmail.com) тие никогаш нема да те изненадат, и
твојот живот ќе се смени како што ми го направив.Следно контактирајте (albakerloanfirm@gmail.com) денес и земи го заемот од нив, Бог го благословува кредитното друштво Албакер за нивната вистинска понуда за заем.
 Бидете сигурни дека ќе ја контактирате кредитната фирма Албакер за вашиот заем, бидејќи добив мојот кредит успешно од оваа компанија без стрес.

Raymond Million рече...

РАЙМОНД МИЛИОН | Здраво, Дали барате легитимен и доверлив Финансиер / Кредитор? Дали ви треба заем? Дали ви треба итна финансиска помош? Дали ви треба итен заем за враќање на долговите или ви е потребен капитален заем за подобрување на вашиот бизнис? Ние нудиме сите видови на заеми со каматна стапка од 2% на поединци, компании и компании со јасни и разбирливи услови. Ние испорачуваме кредити од кој било износ на било која дестинација, па затоа контактирајте со нас денес за да добиете инстантен заем денес. Испратете ни е-пошта до: (raymondmillionloanfirm@gmail.com)

Raymond Million рече...

РАЙМОНД МИЛИОН | Здраво, Дали барате легитимен и доверлив Финансиер / Кредитор? Дали ви треба заем? Дали ви треба итна финансиска помош? Дали ви треба итен заем за враќање на долговите или ви е потребен капитален заем за подобрување на вашиот бизнис? Ние нудиме сите видови на заеми со каматна стапка од 2% на поединци, компании и компании со јасни и разбирливи услови. Ние испорачуваме кредити од кој било износ на било која дестинација, па затоа контактирајте со нас денес за да добиете инстантен заем денес. Испратете ни е-пошта до: (raymondmillionloanfirm@gmail.com)

felix george рече...

Завршете ги вашите финансиски грижи
Ние сме кредитна акредитирана компанија. ние нудиме заем за поединци во
ниска каматна стапка од 2%, Ние нудиме личен заем, деловни кредити,
хипотека за заем. за недвижнини заем
не двоумете се да не контактирате преку: (felixgeorge958@gmail.com)

Trust Firm рече...

Здраво

Дали ви треба итен заем за решавање на вашите финансиски потреби? Ние нудиме кредити во опсег од 2.000 до 50.000.000.00, ние сме сигурни, моќни, брзи и динамични, без проверка на кредит и нудиме гаранција за странски заеми во износ од 100% за време на овој трансфер.

    Ние, исто така, издаде заем на целата валута со каматна стапка од 3% за сите заеми .... Ако сте интер
ested се врати кај нас преку оваа е-мејл.

Ве молиме да ни се вратите, ако сте заинтересирани, преку trustfirm2010@gmail.com


Со почит,

Г-дин Енди Кол

trustfirm2010@gmail.com