16 октомври, 2005

Соопштение за медиуми

АД „Македонски телекомуникации“ на 14.10.2005 излезе со нова промена на пакетите, која следуваше на приговорите и барањата за раскинување договор од корисниците по промената најавена на 30.09.2005. Наша проценка е дека новата промена е настаната, како под притисок на незадоволните корисници, така и поради најавените раскинувања на договори со АД „Македонски телекомуникации“.

Новата промена, според претставниците на АД „Македонски телекомуникации“ е со цел компанијата да им покаже на своите корисници дека се грижи за нив. Дури и тоа да е вистина, сепак не се менува фактот дека договорите склучени помеѓу корисниците на АДСЛ услугата и АД „Македонски телекомуникации“ содржат како нефер, така и незаконски одредби, со што АД „Македонски телекомуникации“ си го задржува правото да направат сосема трети промени за 15 дена. Ваквиот потег покажува дека АД „Македонски телекомуникации“ се свесни за незаконитостите во договорите и не се подготвени да изгубат илјадници случаи (а и корисници) во најавените судски процеси.

Останува нејасна судбината на оние што веќе поднесоа барања за раскинување на договорите, поттикнати од промената најавена на 30.09.2005. Наплаќањето „пенали“ е незаконско и не смее да се имплементира под изговор дека новата промена ги апсолвира АД „Македонски телекомуникации“ од претходно најавеното наплаќање по количество остварен сообраќај. Во пресрет на состанокот на Советот на потрошувачи во вторник, 18.10.2005, продолжуваат консултациите со правници за чекорите што ќе мора да се преземат доколку АД „Македонски телекомуникации“ реши да „наплаќа пенали“ на револтираните корисници на АДСЛ услугата кои веќе ги раскинаа договорите со нив.

Спорно е и ограничувањето на брзината спомнато во новата промена на АДСЛ пакетите на АД „Македонски телекомуникации“, посебно имајќи го предвид фактот дека голем број од постојните корисници немаат никаков документ кој ги информира за ограничување на сообраќај на одредено количество, како и намалување на брзината по остварување на сообраќај од 4, 10 и 25GB соодветно за Макс, Офис и Профи АДСЛ пакетите на АД „Македонски телекомуникации“.

Мерењето на остварениот сообраќај и понатаму останува проблематично, имајќи го предвид фактот дека јавноста нема увид во апсолутната точност на мерачот на сообраќај. Изјави од типот „Ние го имаме најточниот мерач во државава“ не укажуваат на тоа дали мерачот е атестиран од независна странка, ниту пак дека мерачот е апсолутно точен. Корисниците исто така се сомневаат дека може да дојде до надминување на лимитот доколку некој го злоупотреби нивното корисничко име и лозинка (проблем кој може да се реши со доделување на статичка IP адреса и мерење на сообраќајот остварен на таа адреса, наместо на корисничкото име).

На крај, намалувањето на брзината на АДСЛ линија на ниво на „обичен dial up“ пристап е спротивно на поимот broadband или „брз интернет“.

79 коментари:

Анонимен рече...

Vo potoplnost se slagam so soopstenieto i imam eden predlog. Vednas ispratete go dodeka ne pocnale milion predlozi za izmeni. Ne ni znaeme od kade doadjaat site predlozi. Nekoi od niv se somenvam deka se i od MTnet samo za da gi razblazat nasite napori. VEDNAS ISPRATETE GO a potoa neka ima komentari. Znaete kako e kucinjata lajat ama karavanot pomina

Гоки рече...

Потполно се согласувам со „незнајниот“. Само уште едно читање, и веднасх да се испрати, со инсистирање да се објави најбрзо што може.
И дајте ако треба да почнеме да собираме пари за кампањата. Ќе бидат потребни за полесно организирање.

Анонимен рече...

ajde neka se zabrza procesov malku

Анонимен рече...

Jas prvo potpisav dogovor na edna godina , od koga pominaa 2-3 meseci se resiv na dogovor od 2 godini. I sega lakomite namesto da mi go upgrade-nat stariot dogovor so nov so ist poceten datum tie pocnaa da mi gi brojat 2 te godini od pocetotk. Vakva slicna rabota mozi da napraat i ako sakas da se prefrlis od eden paket na drug. Znaci preftluvanje i out . Ineresno ke bidi za penalite vo ovoj slucaj. Dali negde ke se spomnat 2-3 meseci od prviot dogovor za edna godina, ili samo penali za 2godisniot dogovor. Ako e samo za 2 godisniot togas pravno mozi tie so se so edna godina da se kulturat bez penali (penali samo za nekoj den) up and out.
A so ako sakam obratno od 2 godisen dogovor na edna ? Taka ke ima penali odma a ? Kako so mu cini niv. Posleden iteresen podatok e so ovaj mesec trebase da se kurtulam so ednogodisniot dogovor. Poraka do MTeb , razvojna strategija ??? Kako mene ke me nateraat na dogovor posle edna godina od denes ??? Mozat da prodolzat use edna godina najpoke da ne torturiraat, posle so pravime ? Ne ni probuvajte da gi naplatite extrata megi , nitu pak da ne limitirate , ako ne ve boli za naseto arno , ova go zboram za vaseto arno. Nikogas poke dogovor!
I use nesto, da recime teka nasiot dosegasen net bese neogranicen, isto kolku hrvatska 50 evra +ddv ! Edinstvenata ponuda vo koja bevme ednakvi ni ja ukinaja.

Анонимен рече...

mislam deka celata energija treba da se nasoci so psotojan pritisok kon klosarive od MTNet-ne po difolt da se raskinuvaat dogovorite(ne sum MTNet spion,ne se sekirajte,tuku da si gi zacuvame veke steknatite prava koi ni gi garantira postoeckiot dogovor.zosto dial up e stvarno pederska varijanta i nema poenta ako se svede uslugata na listanje na dnevni vesnici i ostali sranja.

Анонимен рече...

zosto vikaat deka ima mnogu sobrakaj koga javno iskazuvaat deka 65% od korisnicite ne go pominuvaat limitot od 4 gb???

Ѓоко рече...

zosto vikaat deka ima mnogu sobrakaj koga javno iskazuvaat deka 65% od korisnicite ne go pominuvaat limitot od 4 gb???

Ами изговор некаков мораш да покажеш нели?
Впрочем, кога би знаеле само колку е едноставно да го прошират линкот... Се што треба направат е да подигнат слушалка во Унгарија и да кажат „пуштете уште XX Mega bits“. И за 5 мин. како за чудо - линкот е проширен. Тоа е така едноставно за приватните провајдери кои имаат бежични врски, а камо ли за МТ со неговата терестријална оптика.
Него најлошото е што од страв да не изгубат поддршка од вработените внатре во компанијата и нив ги лажат, па после ве убедуваат на телефон или во продажен салон колку е тоа сложена и скапа процедура. Немојте да им се лутите на луѓето од 0800 12345 и да се карате со нив. Тие се најмалку криви.

Анонимен рече...

Ајде бе луѓе ќе се прави ли нешто.

Последниве 2 дена работите стагнираат. Кој е следниот чекор?

daywalker рече...

И јас се сложувам со соопштението.

Во принцип, можеби би требало само да се уфрлат неколку примери за АДСЛ сервисите во светот - однос цена-перформанси-лимит.
Подготвен сум да направам истражување, ако сакате (иако веќе многумина ставаа информации на тема).

Анонимен рече...

ovi vo MT se ludi,pocetokot bese citiram"Imame novi paketi poradi nelagalno priklucuvanje na drugi vo veke postojacka mreza,Posle poradai golemiot Dolwnoload od strana na adsl korisnicite a sea izleze deka 65% od korisnicite ne go nadminuvaat limitot od 4GB,abe aj sami si se zapletkaaa vo rabotava,naogaat nekoj izgovori sto nemaat vrska T.E si ebela majkata tie od mt net

R.G. рече...

Decki, samo proceduralno:
MTnet oficijalno ne postoi kako subjekt (nitu MTcom, nitu.... kako im bea tie drugi MTxyz,.....).
Atileto im ukinal sve, pod izgovor da ne se stvarale izolirani "kingdoms of power", za da nemale makedonskite menadzeri golema kontrola ?!?!?!

Whatever, site obrakjanja treba da se pravat oficijalno do MT A.D. Skopje (A.D. od "Apahko Drushtvo", zab R.G.)

Анонимен рече...

Џоле said...:)

За сите оние кои ги мрзи да се регистрираат (како мене),или пак не го прават тоа од било која причина, барем нека си го напишат името како што тоа го направив јас.Ако некој сака да ти одговори (или да ти го прокоментира ставот) да не биде - Еј знаеш што anonymous:)

Инаку секоја чест на дечкиве од блогов и на сите кои на било кој начин допринесоа да се вразумат (барем малку) типциве од МТ.Како стојат работите сега мислам дека не треба да се престане со притисокот на секој можен начин,па барем да се издејствува нешто поголема брзина од од обичен dial up,затоа што само така нема да се загуби смислата на она "супер" брз интернет,со кој не излажаа да се потпишеме на оние крајно лоши договори.

Metalec рече...

Впрочем, кога би знаеле само колку е едноставно да го прошират линкот... Се што треба направат е да подигнат слушалка во Унгарија и да кажат „пуштете уште XX Mega bits“. И за 5 мин. како за чудо - линкот е проширен.

Linkot nema vrska so rabotava. Fintata e godinesnive 100 milioni evra, dogodina da gi napravat 500 milioni.

Sfakjam deka komercijalna firma treba da raboti rentabilno, no ova veke ne e rentabilno, tuku e derenje na koza.

Sega, pak, od "super brz internet" ADSL-ot ke stane "obicen dial-up". Da imaat lice da se zasramat...

Анонимен рече...

nemaat lice pa zatoa ne se sramat

Анонимен рече...

Мислам дека брзината треба да се намали до отприлика 96kbps - 112kbps (ај да не кажам 128), пошто дајл-ап после 4 гига е малце п*д*рски. Не верувам дека Ма(в)тав им праи проблем на МТ за сообраќајот, и така таа линија(link) е за тоа предвидена. wtf, незнам што да кажам. Ставив АДfuckin'СЛ за симињање али едвај мејл ке можам да проверувам.

viva la revolucion!!!

koskar рече...

порака до анонимните кои прашуваат зошто нема ништо ново? И дајте малце поажурно....

јеби га момци, ако имате идеи пишувајте. ако не, луркајте само и чекајте да видите до каде е работава. со „аман више, кога“ став не учествувате во борбата, само мрчите...

риспект

Анонимен рече...

Mislam deka morame da se izborime meracot na soobrakjaj da se ukine kolku i da se dokazuva deka e maksimalno precizen, bilo od MTNet, bilo od nekoj nezavisna revizorska kukja.
Fintata e shto nie kako korisnici na internet mozeme da go kontrolirame uploadot, no ne i downloadot. Sekogas mozhe nekoj da ne floodira i da ni go zgolemuva soobrakjajot bez nasha mozhnost za kontrola. Zamislete MTNet da postavi edno kompjuterce koe postojano ke gi pinga site ADSL korisnici i veshtachki ke im go zgolemuva ostvareniot soobrakjaj! Mozheme li da go sprecime IP paketot da stigne do nashite ruteri/kompjuteri? Apsolutno ne!
Duri i meracot na soobrakjaj da e tochen, toa ne znaci deka nekoj, bukvalno bilo koj, nema vo rok od nekolku chasa ili dena da napravi ogromen soobrakjaj prema nas, za koj nie nema ni da znaeme, niti mozheme da go sprecime, osven ako ne se isklucime sosema od internet - a toa ne e ona za shto plakjame.

ShadoW рече...

Еј ова "Соопштение до медиуми" кој треба да го прати???? Сите ние ќе бомбардираме ;) или... ?! И јас се сложувам со anonymous (од 5:50 РМ) за намалената брзина (ако веќе останеме на тоа)..... Еве кратко упатство за турање nick :))) -маваш со маусот на кругчето пред Other и тураш некој nick кај шо е полето после NAME.... The End работата е завршена и оп знаеме кој си... Гледате дека не е тешко.... Иначе кој кур па ова со делењево, и сам да сум и со уште петсто луѓе исто ке влечеме од една линија, дај баталете го тоа со нелегално делење на нет, го правевме овој муабет уште на почетокот........Како што реков (неколку пати) и мене ми рече чичкото да се поделиме неколку луѓе демек ќе ни биде поевтино и што сега....... Туку ај да си ја истераме работава до крај.....

Анонимен рече...

ideja.
da napravime uste eden pritisok vrz mtnet da se zgolemi limitot od 4 na 10 gb. download i slicno za drugite paketi ili pak brzinata da ne paga poveke od 50% ili slicno.

Анонимен рече...

moze da se bara internet ADSL paketi kako sto imaat drugite balkanski drzavi eve da pocneme so nasite sosedi .
tuce

Виктор рече...

:-) Браво..

Анонимен рече...

Од Перо:
Талентите од телеком цвикаат само од претпоставените во Дојче Телеком. Соопштението испратете го до сите имејл адреси таму каде што првично ги информиравте. Од медиумите Време, А1 и евентуално Дневник. Другите е џабе. Дојче Телеком треба да се информира и за башибозлукот во другите сегменти Сигурен сум дека ако дознаат големите у дојче ке му врзат шамар на овој нашиов тука, и после АДСЛ-от ке си биде ко претходно.

SwordSman рече...

"zosto dial up e stvarno pederska varijanta i nema poenta ako se svede uslugata na listanje na dnevni vesnici i ostali sranja."

Pa dobro posle tie 4GB nema da bide dial-up ??? Aj probaj so 32kbps ili duri 64kbps da pravis nesto drugo osven listanje web strani i proveruvanje email :(.

Flat-Rate mmm tesko deka ke popustat (barem ne za MAXadsl paketot) ama pogolem limit sigurno deka mozat da stavat, so 4 giga limit mozat samo tie so veze nemaat da gi lazat deka se dovolni (za zal duri im uspeva!) :(.

Zarko рече...

E najposle i moeto ime da se vidi. Do sega prativ eden ton predlozi kako anonymous. Pa mojata idea e da se prati soopstenieto vednas do meiumite. Isovremeno da gi napadneme site drzavni institucii da ni se ovozmozi da gi raskineme dogovorite bez penali vrz osnova na nivnot soopstenie od 30.09. Toa sto oni se predomsilija bas ne ni dava garancii deka utre nema pak nesto da smislat i deka so ovoj ccin samo ne kupuvaat vreme. Ako uspeeme ova da go izborime togas sme vo pozicija da na MTNET mu postavime REALNI ke povoram REALNI uslovi pod koi nie ke ostaneme nivni korisnici a toa e nesto na sto ke treba da porabotime podocna. Primarno e da dojdeme vo situacija da moze da gi raskineme dogovorite bez penali sto ke ne dovede vo podobra polozba od niv. Znaci onie koj go pisaa HELP neka napisat uste eden vo koj si go barame pravoto da go raskineme dogovorot bez placnje na penali koi gi smetame nezakonski zatoa sto provajderot so svoeto soopstenije go prekrsil dgovorot.

stand-by рече...

Prvo, na site im e jasno deka Telekom e kompanija na koja edinstvena cel im e ostvaruvanje na profit, kako i sekoja druga kompanija. Za toa shto tie se monopol, sami sme si krivi, oti NIE gi izglasavme starite idioti koi go dozvolija toa i novite idioti na koi im e ubavo taka da ostane.

Vtoro, internet ne e resurs kako voda ili struja, raboti koi se APSOLUTNO BITNI za zivot. Da se ima monopol na tie proizvodi, e tuka nie kako konsumenti mozeme zdravo da go popushime, oti mnogu teshko mozeme da vlijaeme na neshto, shto bez razlika na cena, ce go kupime!!
Edinstveno da umres znaci kompanijata-monopol da gubi musterija!

Za internet, fiksnata i mobilnata telefonija, nie i te kako moze da ja diktirame cenata, so toa shto TIE ce ne molat da staneme nivni korisnici!!!!

Zatoa, strpete se do pojava na "upatstvo" kako bez penali da si go raskintete dogovorot. Raskinete i cekajte, zivotot e mozen i bez ADSL.
Ako ne sakaat da dadat kvalitetna ponuda, ne zasluzuvaat i korisnici!

I dosta so komentari: "ja se slozuvam da ja namalat brzinata, ama ne dial-up", "mene mi e dovolno 4gb, shto ce ti tebe 8gb", "troshite trafik na pornografija",.... so toa pokazuvate deka ste ovci koi moze so dobro osmislena manipulacija da se strizat do besvest!

Анонимен рече...

Tie sto im e dosta dial-up i 4GB se MTNET ne obrnuvajte vnimani na tie poraki. Sekoj sto saka ADSL saka ADSL a ne fino spakuvan dial-up

Volan рече...

"Popustanjeto" na MT Net ili kako sega se vika ovoj del od stara posta e najvece pod pritisok na ludjeto koi imaa hrabrost i doblest da vo vremeto pred promena i reteriranje na "Posta" gi raskinat dogovorite. Jas sum eden od niv. I ne samo sto go raskinav dogovorot za ADSL tuku gi ukinav i dvete telefonski linii zaedno so ASDN ot. Ponataka sledi ukinuvanje i na dva mobilna telefona i transfer kaj konkurencijata.

Samo ova gi plasi "posta" Odlivot na starite korisnici poradi nivna losa procena

Nekoj od niv debelo ke go krka od povisokite faktori vo firmata (koga ce se vidi sekojdnevno odlevanje na komitentite)

Za nas inace po mene ne bi trbale da vazat penali najprvo zosto sme vo pravo,
potoa zosto nemavme izbor, pokasno stigna obavestuvanjeto za nivnoto premisluvanje.

Deka sum vo pravo e dokaz deka oni pri raskin na dogovorot za ADSL ne naplatija penali????

Verojatno im e labavo nivnoto tumacenje deka obavezno se naplatuvaat penali, koi ce si gi povratime preku sud zaedno so strasno namaluvanje na ugled na "Posta".

volan рече...

Vo najlosa situacija bea ADSL ci od pomalite gradovi od nasata ni Makedonija i samo zaradi niv vredi ovaa bitka.
Taka da tie treba da se i najaktivnite vo blogov.
Nie po skopie imame i drugi alternativi.
Duri mislam deka "posta" ni napravi usluga da se svestime deka dosta ne molzea so nas pristanok.

volan рече...

Poraka do onie sto sakaat sega da se priklucat na novite paketi na ADSL

Cekajte podobri paketi brgo ce gi dadat posto momentalno nikoj ne im pravi novi dogovori

volan рече...

Vo bilo koja pravna drzava onoj sto treba da izmeri nesto i toa da ti go prodade mora da ima nekade registirana vaga vo nekoja drzavna institucija.
Zamislite na pazarite ne smees da prodavas ni kompiri ako ne ti e atestirana vagata.
A ovie....
kade e drzavata i nadleznata inspekcija...
zosto ne reagiraat pa tie ne se "novinari" .
tie treba po difold da bidat na nasa strana i da ni gi stitat interesite....

volan рече...

Sepak mislam deka uste na pocetok trebase da napravime oficijalno kordinativno telo koe ce ne zastapuva kaj.....


Ne e kasno uste so toa da kosturot treba da go ponesat blogerite od ovoj sajt a i uste nekoi .....
davajte predlozi

Анонимен рече...

ok ova ona no me interesira dali sega mozam da go raskinam dogovorot i da ne gi snosam penalite bidejki promenite se napraveni mislam deka ima pravna osnova da mu raskinam na mt-shit
4gb+dial up no fucking waaaaay

bezvrska рече...

volan said...
Sepak mislam deka uste na pocetok trebase da napravime oficijalno kordinativno telo koe ce ne zastapuva kaj...


Факт е дека во земјава корисниците на интернет плаќаат високи цени за катастрофално лоши услуги. Во неколку наврати прочитав идеја да се оформи здружение на интернет корисници кое ќе ги штити и промовира нивните интереси пред интернет провајдерите и државните органи.

Што мислите за оваа идеја? Добра е, лоша ли е? Ќе има ли ефект од такво здружение? Ќе го слуша ли некој? Како би се спречила неговата бирократизација? Како да не стане само уште едно НВО на далечинско управување? Како би се бирале луѓето што би ги претставувале корисниците?

Јас сум малку скептичен во врска со ова, посебно кога ќе видам кој се' се мува по нашите НВО-а.

Анонимен рече...

Moja idea e da se pocne so masovno prakane email-ovi do Deutche telecom i da im se kaze deka 99.9% od korisnicite na MT (dali internet ili fiksna telefonska usuluga) ne se zadovolni od niv, i deka kad tad vtoriot operator doaga, i deka rizikuvaat masoven odliv na pretplatnici. Ova ke mora da upali i pokraj toa sto jas licno i veruvam mnogu drugi od koga ke dojde vtoriot operator.. pa duri i Mtshit da ima podobri ponudi, ke se prefrlam na niv.

volan рече...

vo vrska so kordinativnoto telo ili taka nesto....

seedno najverojatno bezvrka e vo pravo ama ako nema takvo nie od tuka nekako sme virtuelni i ovie "drugive" ne mozat so nas da komuniciraat....

volan рече...

ako vece nekoj praca "izvestuvanje" ili sto li do "mediumite" ni ...

da ne gi zaboravi i nasite javni institucii koi postojat za nas a toa se:
Pretsedatelot ni na drzavata , koj e i te kako povikan da ni pomaga i vo vakvi situacii a verojatno i moze a mozebi i ce saka ama nikoj do sega zvanicno nisto ne go prasal ili izvestl..

Sekako i Sakaniot ni Premier kako i odgovornite ministri
-ekonomija
-transtort i vrski
-Obrazovanie i kultura
a i nekoi komisii za e neznamti sto,,,,


Mozebi od nekogo i ce se ucarime.

Pa ke ni se nalutat gi skoknavme niv a ja informirame svetskata javnost...

Mozebi e dobra ideja sto mislat drugite

Александар З рече...

Pa ke ni se nalutat gi skoknavme niv a ja informirame svetskata javnost...

Волан... (што е ова со никовиве, почна со квачило, сега идеме на волан, све ли аутомеханичари имаат АДСЛ ;)

бидејќи џигерот ми се осипа само кога ќе го чујам тој збор на п.. (има врска со политика, не бидете безобразни :) уште да контактирам со нив. Да се секираа тие за кого било освен за себе... (следуваат милиони редови изреченија што нема да ти кажам затоа што многумина овде се алергични на п...)

Нека се налутат. Сите ние што сме поактивни овде сме странски агенти и чпиони и сакаме да го минираме влегувањето на Македонија во ЕУ и НАТО-структурите - зашто сето ова го правиме од личен интерес. Накратко кажано - државни непријатели број 1 (с) Путица Г.)

volan рече...

Za Aleksandar Nikot volan e kombinacija od pocetnite bukvi na moite dve deca i ne se raboti za automehanicar tuku za intelektualec o peesetina godini koj zalutal medju vas
i mislam ako imas potreba treba da mi se izvinis
a ako ne nema veze
inaku se slagam so tebe

ama idejata e deka ne treba da se skoka ni edna zvanicna institucija vo drzavata ni ....

taka e redot na rabotite...

Pa i koga sakas da tuzis vo nekoja evropska ili svetska institucija najprvo te prasuvaat a zavrsi li procedurata vo domasnite institucii ili taka nesto ..

volan рече...

Prema instituciite treba da se ima pocit bez razlika koj e momentalno na niv i dali toj ni se dopadja ili ne

Volan рече...

Inaku ne se zanimavam so politika vo poslednite 30 godini

Zarko рече...

Jas se slagam so volan. Mislam deka trebe da se izvrsi pritisok na site od branko pa nadole. Ne mozeme da ocekuvame deka ovoj problem nekoj od nadvor ke go resi. Ne zaboravajte deka pocna odbrojuvanjeto vo izbornata godina i deka na vlasta i trebe sekoj poen a ovoj e lesen. A nas ne ne boli koj ke ni pomogne da go dobieme toa sto sme go dogovorile so mtnet. I volan ne sekiraj ne si zalutal i jas imam preku 50. Ova e borba za informatikata vo makedonija ne za piratstvoto kako mtnet ja kvalifikuva. Filmovi si kupuvam za 50 den i ne mi trebe adsl za toa a muzikz i so dial-up siminjav. SAKAM SLOBODEN I NEOGRANICEN PRISTAP DO INTERNET SO 384K BRZINA. TOA MI GO NUDEA TOA GO SAKAM. Limitot koga go nudea ne go spominjaa a dogovorite gi potpisuvavme po samata istalacija. Dali nekoj voopsto gi procital. Najverojatno ne, sto e nasa greska ama i toj sto gi sostavuval namerno ne ostavil so meseci da siminjame kolku sakame bez limit za da go reklamirame. Ako se pridrzuval do dogovorot posle prviot mesec ke se otkazevme ama togas nema ni da go reklamiravme, ke go pcuevme kako sega. Zato i mislam deka trebe da se napise pismo posle ova do site institucii vo drzavata, do mediumite i do mtnet vo koe barame izmna vo dogovorite t.e. da se isfrli limitot od dogovorite

stand-by рече...

Nekoj na forumot go spomna Club-35 od Bugarija. ISP na klubot e Megalan.bg, provajder koj treba da bide primer za prevarantite od Mtnet i Onnet, kako treba da se raboti. Patem, tie samo Sofija ja pokrivaat.

Eve shto se dobiva za 800 denari vo Megalan. I toa e eden od poslabite paketi:

http://www.megalan.bg/item_details.php?id=21

Volan рече...

Dali nekoj voopsto gi procital. Najverojatno ne, sto e nasa greska ....

Zoran posto bev eden od prvite korisnici na ADSL paketot a sega vece ne sum posto se otkazav od niv...

Pa koga gi pravevme dogovorite tie bea edinstveni nemase ni kabelski ni vakov ni onakov net tuku samo dialap...

I sto ocekuvas od monopol nego da se ponasa monopolski, dodeka ne mu dojde krajot.

Akrajot im se blizi...

Zarko рече...

Volan zatoa i predlagav da se otkazat i tie sto do sega ne go napravile. Da se povikaat na soopstenieto od 30.09 bidejki posle nego nisto zvanicno nema. Samo so otkazuvanja ke gi naterame da ni go dadat toa sto go imavme i do sega 384 no limit. Toa ni go dadoa za da gi reklamirame toa go barame i ponataka. Tehnicki ne im pretstavuva problem samo sakaat da ne muzat posto vidoa deka na onnet, neottel i drugite gazot za pari im e uste pogolem

stand-by рече...

Zarko said...
Jas se slagam so volan. Mislam deka trebe da se izvrsi pritisok na site od branko pa nadole.


DAJ ideja kako toa moze (legalno, bez krv) da se napravi?!?! Site dosegasni obidi na narodot da izvrshi pritisok vrz niv (za mnogu pobitni raboti od eden ADSL), zavrshija neuspeshno.

Prasanje e kako tie vlastodrshci da se stavat vo pozicija kako shto e sega Mtnet so nivniot dogovor, shah-mat.

I jas imam isto skepticno mislenje kako bezvrska za formiranje na NVO, oti toa zdruzenie mnogu lesno moze da premine vo NLO.

Blogot se pokaza efikasen za koordinacija i mesto kade idejata moze da se razviva.

Zarko рече...

Ne sum za toa da se pravi NVO, blogot e super samo sto nekoj momci koi gi biva za pisanija ke bidat malku poptereteni. Sto se odnesuva do drugite tuka pred se mislam na korisnicite na fiksna telefonija mislam deka nivniot problem e vo toa sto tie protestiraa, ne se otkazuvaa od telefonite. Pritisok na nivniot prihod e resenie za se. Sekoj gazda ke vi prosti se samo ne i gubitok na prihodot. Zatoa i predloziv site sto ne dale baranje za otkazuvanje na adsl-ot da go napravat toa. Seuste im e osnova soopstenieto od 30.09 bidejki nikade vo javni glasila MTNET ne go povlekle toa soopstenie. Toa sto se objavuva vo vesnicite kako statija i ona na nivniot sajt ne go povlekuva soopstenieto objaveno vo Dnevnik. E ako pritisneme deka ke se otkazeme ako ne ni se vrati po staro, togas moze da se smeni situacijata. Sega ni e napraveno kako po dogovorot a zosto istoto ne ni bese napraveno po prviot mesec koga pominavme preku 4gb koga vece takvi dogovori imame. Im trebavme da gi reklamirame. Znaci istiot toj dogovor i tie go prekrsile zaradi svoi interesi. E pa sega ke mora da ni dadat nesto vo zamena za toa ili gubat 30 evra puta xx korisnici pa seto toa po 12 meseci i veruvaj mi brojka za koja nekomu ke leta glava ako toa se sluci. Zatoa i treba sega pritisok so nasi baranja da dademe

Volan рече...

za Stand by i Bezvrska vazi....


Vo golema merka se slagam so vas samo ako moze bez krv...

Inaku vladata t.e. drzavata ni e kosopstvenik na "Posta" pa ako razgovarame so "Posta" treba da razgovarame i so Zvanicnite ni institucii bez da gi skokame ..
pa ako oni ne ne reckaat togas....

namek рече...

zarko said...
" Filmovi si kupuvam za 50 den i ne mi trebe adsl za toa "

da ama ja stranski nepoznati filmovi i filmovi od 30-ti i 40-ti godini ne mozam da gi najdam na avtopazar pa mene za toa mi treba ADSL.

Анонимен рече...

namek vo id-soft gi imas site filmovi

Александар З рече...

За Волан

ne se raboti za automehanicar

Ставив смајли после шегата (што значи дека е шега) - ама се извинувам во секој случај - за тоа со автомеханичарите.

zalutal medju vas

Не мислам дека си заскитан меѓу нас - баш напротив, ако ова те привлекува и имаме иста цел, на вистинското место си.

ama idejata e deka ne treba da se skoka ni edna zvanicna institucija vo drzavata ni ....

Ова држи вода.

Pa i koga sakas da tuzis vo nekoja evropska ili svetska institucija najprvo te prasuvaat a zavrsi li procedurata vo domasnite institucii ili taka nesto

Ова уште повеќе. Ту, ќе ме пишманиш ;)

Еден конструктивен предлог - бидејќи акцијава ми се допаѓа затоа што е „органска“, т.е. секој го прави она за што најмногу го бива и му лежи - да составиш нешто онака легално и конкретно што би можеле да го поднесеме до наведените институции (... {digresija} како што еднаш имам кажано - анархија, но со ред = во превод, слободно здружување на слободни личности {/digresija}) и да го земеш тој дел на работата врз себе? Ќе потврдат и останатите, ова бара многу енергија и ангажман и колку повеќе луѓе се вклучат конструктивно во ова, толку поефикасни можеме да бидеме.

Моето име е подвлечено горе = значи имам блог што може секој да го види = и на него имам оставено адреса што може секој да ја види - и да ја искористи за конкретни предлози (спамови читам, ама само првиот пат ;)

Volan рече...

"Александар З said...

За Волан"

Izvinuvanjeto go prifacam a predpostavuvav i deka ne si imal ni namera nekogo da navredis ama taka izleze...
i kraj za toa....

Najprvin treba da gi najdemi e meill adresite na nasite zvanicni institucii (POMAGAJTE) koi bi gi kontaktirale i iformirale zaedno so osanatite mediumi.

Specijalni pisma i ne treba da im pracame tuku samo kopija od prepiskata sto do sega e pravena ili se pravi medju nas.
Mozebi samo prviot pat bi trebalo i poseben dopis....

bezvrska рече...

Zarko said...
Mislam deka trebe da se izvrsi pritisok na site od branko pa nadole. Ne mozeme da ocekuvame deka ovoj problem nekoj od nadvor ke go resi.
Volan said...
Inaku vladata t.e. drzavata ni e kosopstvenik na "Posta" pa ako razgovarame so "Posta" treba da razgovarame i so Zvanicnite ni institucii bez da gi skokame ..


Државата е инволвирана на повеќе нивоа. АДСЛ договорите се незаконски и ако институциите не преземат мерки против Телеком тогаш се соучесници во кршењето на законот. Државата е сопственик на 47% од акциите на Телеком, а 4 од 9-те директори во Одборот на директори на МТ се претставници назначени од Владата. Оттука секое незаконско и нефер однесување на МТ е незаконско и нефер однесување на Државата. Изговорите дека Унгарците ја држеле моќта во компанијата не држат. Ако Државата не сака да биде соучесник во нивните злодела може да ги повлече своите претставници, да ги продаде своите акции и да ги активира инспекциските служби.

тино097 рече...

Ако грешам поравете ме, но Владата како сопственик со повеќе од 25% има право да стави вето на секоја одлука на бордот на директори. Доколку таа сака да ги заштити своите граѓани требаше да го направи тоа неколку пати досега.

Но за жал која и да е владеачка гарнитура си гледа да се обезбеди и заштити сама одколку нејзините граѓани. Тоа важи и за 120 т.н парламентарци кои намешто да се залагаат за подбро на граѓаните тие си гласаат закони со кои 80 од нив нон-стоп ќе си бидат на пратеничките места

Формирање на здружение е добар потег но исто така и поголема обврска ( башка МТ им се главни донатори на сите НВО низ државава па ќе треба да ни бидат и нас ;) )

Како и да е сепак тука с епокажва едно друго лице на народот и да се надеваме дека и постарите ќе почнат да учат од нас и ќе увидат дека можат да им се спротистават на поитичарите и угнетувачите од калибар на МТ

Анонимен рече...

Drzavata ke reagira ama ne sme ja napadnale seuste. Mislam deka oni toa i ne go gledaat. Samo treba da gi izvestime site institucii i ke vidite kako ke pocnat da merat dali i kako ova ke se odrazi na izborite a 9-10000 korisnici po tri cetir clena vo familija pa prijateli itn itn dobra brojka zaglasacko telo. Treba od niv da barame resenie. Toa sto se vo bordot nema vrska posto ova se pravi na ponisko nivo daleku od bordot na direktori. tek ako dojde tamu ke leta necija glava za ova.

stand-by рече...

тино097 said...
Ако грешам поравете ме, но Владата како сопственик со повеќе од 25% има право да стави вето на секоја одлука на бордот на директори.

Ako e ova tocno, zadolzitelo treba da se naglasi vo sekoe pismo koe ce go pracame do mediumite, zaedno so posledniot komentar na bezvrska

Ѓоко рече...

Сопственичката структура на непријателот е следна:

- 51% Stonebridge Communications AD Skopje
- 1,9% IFC
- 47,1% Republic of Macedonia + Golden share

Ехм... моментот со „златна акција“ е и тоа како битен. Пошто владата на РМ испаѓа дека воопшто нема потреба да ги продаде акциите за да може да банира некаква си одлука или да донесе нешто на сила доколку смета дека е паметно. Барем на начинот на кој што јас ги резонирам работиве со златната акција...

извор: линк од сајтот на MT

bezvrska рече...

Ѓоко said...
Ехм... моментот со „златна акција“ е и тоа како битен. Пошто владата на РМ испаѓа дека воопшто нема потреба да ги продаде акциите за да може да банира некаква си одлука или да донесе нешто на сила доколку смета дека е паметно.


Тоа е „ограничена“ златна акција која може да се употреби само за мал број дефинирани работи, како на пример промена на името на компанијата, промена на основната дејност, или издвојување на сегменти од компанијата. Но, сепак Државата има огромно влијание преку инспекциските/регулативните тела, преку 47% од акциите, преку нејзините кадри во Одборот на директори и менаџментот.

Ѓоко рече...

Јеби га... тогаш не е златна. Можеби требало да ја крстат бакарна... bullshit!

ThunderMS рече...

Nema da vi se veruva, ama dodeka jas minatata nedela davav prigovor za ADSL covek potpisuvase dogovor za ADSL i ne uspea da razbere vo sto e poentata so tie 4GB, on u stilu na PCto imal 40GB memorija.;)

Volan рече...

А1
ТВ: А1 Телевизија. Вести, спорт, емисии, тв програма и телетекст.
http://www.a1.com.mk внесено на:29.04.2000 04:48:52 посети: 2028
Антена 5
Радио: Антена 5, 95.5 MHz FM (Скопје и Кичево), 91.9 FM (Велес и Куманово), 106.9 FM (Тетово и Гостивар), 104.9 FM (Штип, Кочани и Куманово), 106.3 FM (Гевгелија и Дојран), 100.5 FM (Струмица) , 92.9 FM (Битола, Прилеп и Ресен), 103.3 FM (Охрид и Струга), 96.3 FM (Кавадарци и Неготино).
http://www.antenna5.com.mk/ внесено на: посети: 1797
Канал 103
Радио: Канал 103, 103 MHz FM (Скопје).
http://www.kanal103.com.mk/ внесено на: посети: 874
Канал 4
Радио: Канал 4, 107.4 MHz FM (Скопје). Time sharing со Радио Рос.
http://www.kanal4.com.mk внесено на: посети: 902
Канал 5
ТВ: Канал 5 телевизија. Вести, емисии, време, курсна листа...
http://www.kanal5.com.mk внесено на:29.04.2000 04:52:15 посети: 1525
Канал 77
Радио: Канал 77, мрежа.
http://www.kanal77.com.mk/ внесено на: посети: 914
Кис ФМ
Радио: Kiss FM, 93.6 MHz FM (Гевгелија). Mузика, забава, информации, занимливости.
http://www.kissfm.com.mk внесено на:25.11.2003 20:52:13 посети: 1038
Македонска Телевизија
ТВ: Македонска телевизија. Веб страници на државната телевизиска станица.
http://www.mtv.com.mk внесено на:29.04.2000 04:47:10 посети: 1371
Македонско радио
Радио: Македонско радио на интернет - редовно ажурирани страници со текстуални и аудио вести, емитување на првата програма на Македонското радио во живо 24 часа на интернет.
http://www.mr.com.mk внесено на:13.09.2001 15:29:39 посети: 1552
МС телевизија
ТВ: Макспот.
http://www.tvms.com.mk/ внесено на:30.10.2004 17:09:44 посети: 655
Радио 105
Радио: 105, 100.5 MHz FM (Битола).
http://www.105.com.mk/ внесено на:27.10.2004 22:07:03 посети: 1870
Радио 106
Радио: 106, 106.6 MHz FM (Битола).
http://www.106.com.mk/ внесено на: посети: 593
Радио Life
Радио: Life, 89.1 MHz FM (Скопје). Мултинационално радио.
http://www.life.com.mk/ внесено на:27.10.2004 22:43:32 посети: 695
Радио Битола
Радио: Битола, 102.6 и 101.5 MHz FM (Битола).
http://www.radiobitola.com.mk/ внесено на:27.10.2004 20:55:08 посети: 787
Радио Браво
Радио: Браво, 88.5 MHz FM (Куманово).
http://www.radiobravo.com.mk внесено на:24.02.2003 23:50:51 посети: 673
Радио Буба Мара
Радио: Буба Мара, 105.2 MHz FM (Скопје). Time sharing со Скај радио.
http://www.radiobubamara.com.mk внесено на: посети: 1608
Радио ВАТ
Радио: Ват, 88.4 MHz FM (Скопје). На албански јазик.
http://www.vati.com.mk/ внесено на: посети: 314
Радио Вива
Радио: Вива, 95 MHz FM (Куманово).
http://vivaradio.8m.com/ внесено на:20.06.2000 16:40:06 посети: 430
Радио Молика
Радио: Молика, 24/7 во живо од New York.
http://Radiomolika.com внесено на:25.04.2004 00:46:32 посети: 1825
Радио Нома
Радио: Нома, 102.4 MHz FM (Скопје).
http://www.nomaradio.com.mk внесено на:27.10.2004 22:38:29 посети: 542
Радио Равел
Радио: Равел, 96.0 MHz FM (Скопје).
http://www.radioravel.com.mk внесено на:26.06.2001 19:09:04 посети: 621
Радио Рос
Радио: Рос, 99.4 MHz FM (Скопје), 88.9 FM (Велес), 98.0 FM (Гевгелија), 87.6 FM (Прилеп), 104.2 FM (Гостивар), 99.8 FM (Струмица), 105.3 FM (Кавадарци), 94.8 FM (Охрид).
http://www.radioros.com.mk/ внесено на: посети: 2106
Радио телевизија Кавадарци
Радио: Кавадарци, 95.5 и 98.5 MHz FM (Кавадарци).
http://www.rtk.com.mk/ внесено на:22.04.2001 02:36:28 посети: 451
Радио Фортуна
Радио: Фортуна, 96.8 MHz FM (Скопје).
http://www.radiofortuna.com.mk/ внесено на:27.10.2004 21:27:11 посети: 862
Сител
ТВ: Сител телевизија. Програма, емисии, редакции...
http://www.sitel.com.mk/ внесено на:29.04.2000 04:50:48 посети: 1045
Сити радио
Радио: Сити 94.7 MHz FM (Скопје).
http://www.cityradio.com.mk/ внесено на:27.10.2004 20:39:32 посети: 918
Сити ФМ радио
Радио: Сити ФМ, 97.9 MHz FM (Куманово).
http://www.cityfm.com.mk внесено на:31.03.2001 00:38:34 посети: 537
СкајНЕТ телевизија
ТВ: СкајНЕТ.
http://www.skynet.com.mk внесено на:30.10.2004 17:14:12 посети: 669
Телевизија Виница
ТВ: Виница, 42KHz (Виница).
http://www.vinica.org/tvv внесено на:05.10.2003 02:09:07 посети: 504
Телма телевизија
ТВ: Телма. 43 канал (Скопје).
http://www.telma.com.mk внесено на: посети: 1446
Топ ФМ
Радио: Топ ФМ, 93.6 MHz FM (Скопје).
http://www.topfm.com.mk внесено на: посети: 589

сакам ова да ми биде почетна страниц

ShadoW рече...

предлог за блогов.... кога ќе ставате нешто што треба да се копира после направете го со македонска поддршка а не со фонт....

Bojan рече...

Поддршката Е македонска, но UTF-8, а не Windows кирилична поддршка. Сигурно некаде во Outlook или кој и да е програм што го користите за мејлање има опција за подесување на character encoding на пораките?

Анонимен рече...

Vo dnevnik go ima novoto soopstenie na MT.Dali go procitavte?Kolku se fini?!?!?

Александар З рече...

Добро, момци, помина 12, кој не пратил мејлов, не пратил, кој пратил-пратил. Доволно беше да видат колку и што сме, сега нека се уплашат и од ненадејниот прекин на приливот на пораки.

Останува состанокот на ОПМ со МТ утре (ќе оди и наш војвода) па ќе видиме што ќе испадне од тоа таму (во врска со неплаќањето пенали и рокот во кој може да не се плаќаат пенали за раскинување на договорите).

Ако некој ептен сака да се откачи од телеком, нека го користи законскиот рок до 30 октомври, ама не очекувајте нешто чесно од нивна страна (и не ме чекајте пред зграда ако сум ве зезнал :). Ако можат да ви ги ребнат пеналите, ќе ви ги ребнат.

Утре очекувам да биде појасна ситуацијата (ќе знаеме докај 2-3 саат).

Александар З рече...

Failed to deliver to 'vreme@vreme.com.mk'
LOCAL module(account vreme) reports:
account is full (quota exceeded)


Ej, rekovme ne gagjame mediumi, sto e sega ova?

Колку ме изнервира, пишував на латиница. Бррр...

На медиумите им се праќа по едно соопштение, доволно е за да се знае дека биле известени. Време цело време е на наша страна. Ако сега се појави нешто негативно за нас - не ве играм више.

Анонимен рече...

Ace veli:

Dopolnitelno info:

Mi kaza drugarce od MT, deka ne bi bilo loso da mu se prati mejl na Atila Sendrej (Attila.Szendrei@mt.com.mk), posto u stvari on i ne gi znael rabotite kako stojat na pazarot. Deka tie okolu nego menadzercinjata (posebno od marketing)go maftale. Rece deka imal moznost da go zaposnae i da go sretne nekolku pati i veli deka tipot e taf-gaj. Veli, ispratete mu mejl za da mu go objasnite problemot tocno i so fakti (na angliski, of kors), se so brojki i bukvi, sto barate, sto ne barate, koj e glavniot problem, i t.n. Drugarcevo nema zosto da me laze, iskren bese...
Da mu sklopi nekoj sto e popismen na angliski edno ubavo dolgo i logicno pismo i da mu predlozi da si gi potpribere tile lazovite okolu nego sto ne mu ja kazuvaat vistinata, pa da gi podbere malce... Bas taka da mu se kaze: dijar mister Atila, mislime deka tie okolu tebe te lazat, a nie kako kastameri najdobro gi znaeme rabotite, a neli vie ziveete za kastameri, itn, bla, bala. A i CC na pismoto do nekoj od shefojte vo Germanija ili Madzarska ne e losho...
Sto vikate, vredi da se proba?!

бивш вработен во време рече...

Ej, rekovme ne gagjame mediumi, sto e sega ova?

Колку ме изнервира, пишував на латиница. Бррр...


Не е тоа поради преполнување со мејл (или спем) туку поради влошената состојба меѓу Време и Унет. Врзани се ко мачки во вреќа поради нечии повисоки интереси и едните на другите им поставуваат вакви сопки. Уште еден прекрасен детаљ од Македонскиот начин... :)

Александар З рече...

Ace, добра идеја. Следи наставак.

Ако не сме ние криви за Време - уште едно извинување до сите - моја нервоза.

И да не заборавам - голема благодарност до волан за идејата и до дте за копањето, без вас ништо не ќе беше ко што беше.

Уште една работа - сега зборев со едно кумашинче - нит петиција потпишал, нит приговор поднел, а загрижен АДСЛ-аш. Не можел да го отвори сајтот на блогот заради лош линк. Ако познавате пасивни корисници на АДСЛ - дај малку буцкајте ги за да бидат сите поинформирани. Работава не е за шега и за дремење (или пасивност).

Анонимен рече...

Dali ste razmislile voopshto shto se krie zad dial-up brzina? Site mislat deka toa kje bide 56/56 no od mtnet tehnichkata podrshka mi beshe kazhano deka se raboti za vkupen soobrakjaj. Taka shto najverojatno se raboti za varijantata 34/12, t.e. 33,600 bps DL i 12,800 bps UL. Welcome back 1997! :)

cavka рече...

samosto mi se javija od mtnet i me prasuvaa dali ke ostanuvam na adsl i na koj paket, mi rekoa deka ako sakam da raskinam dogovor ke sum moral da platam penali! i baraa odma da im odgovoram!

cavka рече...

najverovatno im se brza nesto, ke se javuvaat kaj site sto podnele baranja

Кире рече...

Епа внимавајте што ќе им кажете.
Голем дел од вас пополниле барање преку интернет за инсталација на АДСЛ или пак добиле повик од нивниот оператор кој им понудил телефонски.

Сите тие БИ ТРЕБАЛО да бараат брзината во тек на целиот месец да им остане иста и да нема нејзино намалување затоа што:
1. во договорот никаде не стои дека мт.нет го задржува правото да ја намали брзината
2. никаде не ставиле потпис на парче хартија во кое ги има тие услови.

Оние што потпишале барање за приклучок на АДСЛ во продажен салон за жал нема да можат да се извлечат бидејќи во барањето колку што помнам е јасно наведен условот од 4GB.

Jovan рече...

I mene samo sto mi se javija i mi kazaa deka prigovorot mi e odgovoren pozitivno.

Na prasanjeto kolku ke bide brzinata na ogranicuvanje mi kaza deka ke bide 64.

Na prasanjeto za raskinuvanje mi kaza deka ke se plakjaat penali, vo visina na razlikata do redovnata cena.

Znaci sea so praime so ova raskinuvanjeto?

Elly рече...

ОК, и мене ми се јавија и рекоа дека одговор треба да добијат денес, најкасно утре и ми дадоа број од салонот каде го поднесов барањето.
Не давајте одговори денес, барајте кого и каде да исконтактирате утре да ги известите за вашата одлука.
Друго, на прашањето колку ќе се намалува брзината почна цурата прво со објаснување дека тоа зависело од многу фактори и дека најверојатно ќе биде брзина на „дупли ISDN“ односно 128.

cavka рече...

mene mi kazaa deka brzinata ke bide kako dialup, takada ne mi se veruva deka ke bide 128

Elly рече...

Поентата беше дека не знаат што да кажат. Не се спремни за такви прашања. И да го преселиме муабетов на новата тема. :)

Анонимен рече...

za JOVAN
od NNN
sega go citam dogovorot, i EUREKA
koj saka moze da go raskine dogovorot bez da plati penali.
Iako dogovorot e ponov, sigurno ne e podobar ili polos od vasiot.

Clen 4
... Dokolku dojde do menuvanje na cenite na uslugite... Operatorot prethodno na soodvetemn nacin ke go izvesti Korisnikot vo rok ne pokratok od 30 dena pred voveduvanjeto na izmenite. Izvestuvanjeto moze da bide ... (licno ili preku mediumi). Se smeta deka korisnikot se soglasil so novite ceni ako vo rok od 15 dena od priemot na izvestuvanjeto ne go izvesti Operatorot za RASKINUVANJE NA DOGOVOROT.

Clen 5.
...
Na korisnikot da mu obezbedi kavlitetna i redovna ADSL usluga....
Clen 6.
... da gi promeni tehnickite karakteristiki na mrezata i uslugata so CEL OBEZBEDUVANJE PODOBAR KVALITET NA USLUGATA I MOZNOST ZA KORISTENJE NOVI USLUGI.

ANEKS za (1 ili dve godini)
Clen 1
Korisnikot se obvrzuva da koristi ADSL ... godini

Clen 2
...
>>Vo period od .. godini da plaka ... denari + DDV.. <<<

Clen 3 i 5 se mnogu bitni za tie sto sakaat da go raskinat dogovorot bez PENALI.

3.
Dokolku korisnikot vo periodot na zadolzitelno koristenje na ovoj aneks go raskine dogovorot ili Ovoj aneks ili ako PO VINA NA KORISNIKOT dojde do raskinuvanje na dogovorot ili Ovoj ANeks pred istekuvanje na periodot...
Korisnikot se obvrzuva...
1.
2. DA GI PLATI PENALITE so kratki zborovi.

Clen 5.
Vo slucaj na nepostapuvanje soglasno odredbite od ovoj aneks kon Dogovorot, Operatorot go zadrzuva pravoto da izvrsi naplata na paricnite pobaruvanja po SUDSKI PAT.

ZNACI.
Podnesete prigovor na novite ceni i pobarajte da vi ovozmozat koristenje na ADSL uslugata vo ostanatiot period soglasno clen 13 kade site sporovi .. ke se resavaar spogodbeno, a vo sprotivno.. na SUD.

Znaci probuvate spogodbeno da dobiete nesto.
Ne dobivate. I barate raskinuvanje na dogovorot vo koj ke naglasite deka iako ste probale da go resite spogodbeno,... soglasno novite uslovi, cenata drasticno se zgolemuva, i avtomatski dogovorot ne e istoit od sklucuvanjeto. Kade se obvrzuva MT da naplaka odredena cena za odreden period.

I tuka gubite. ARNO ama nisto ne Vi mozat bidejki parite mozat edinstveno da gi naplatat po sudski pat.
VIE ne plakate, i mora da ve dadat na SUD. E tuka e sansata da dobiete.
Nikade vo dogovorite nemate limit na soobrakajot nitu namaluvanje na brzinata. Soglasno novite uslovi cenite drasticno se zgolemuvaat i na sud ova nema da pomine, a da ne zborime i za drugite losi dogovorni prava i obvrski,
Stojam na raspolaganje za na sud....

Ako imaat drugi zabeleski ili sugestii neka pisat, plus ne veruvam deka MT ke angazira 100 advokati vo 1000 sporovi, koi eventualno moze da gi izgubi !!!

Brian рече...

Hey, you have a great blog here! I'm definitely going to bookmark you!

I have a internet marketing promotion advertising site/blog. It pretty much covers internet marketing promotion advertising related stuff.

Come and check it out if you get time :-)

Brian рече...

Hey, you have a great blog here! I'm definitely going to bookmark you!

I have a cash payplan safelist sales site/blog. It pretty much covers cash payplan safelist sales related stuff.

Come and check it out if you get time :-)