21 октомври, 2005

Директно од устата на коњот

(Не велам дека човекот е коњ, или нешто сл., пу-пу скраја да е, само буквално преведувам на македонски една американска изрека)

Марјан Т. (МТНЕТ) said...

Би сакал да ги демантирам неточните податоци дека се спрема лимитирање после 5 или 6 гигабајти. После намалувањето на брзината нема повеќе лимити, ќе можете да симнете колку што ви обезбедува таа брзина (64к/32к).

Да се разбереме, како вработен во МТ сметам дека сите претерувате. Раскинувањето на договорите нема ништо да смени, колку што ќе раскинете толку нови луѓе ќе добиеме. И би ве замолил еден од вас да ми посочи барем еден поповолен пакет од АДСЛ во државава. Зборувам за цена/можности.

Мој разумен совет до сите е да си го користат она што сега го имаат. Зошто? Затоа што поповолна понуда моментално нема и нема да има а наскоро доаѓаат подобри времиња, подобри опции и подобри пакети и со тоа можности за префрлање од овие сегашниве ако не ви се допаѓаат. Сегашниве пакети се далеку од идеални, но за Македонија се премија. Зарем мислите дека Он.нет е пофер компанија од МТ? Епа, мили мои револуционери, инфраструктурата на вајерлесот им е изградена со пари од USAID со цел на граѓаните да обезбедат брз и ефтин интернет а оннет сакаат да ви наплаќаат 100 мегабајти за 100 денари. Пресметајте ги оние потенцијални 20 гигабајти кои можете да ги симнете со ADSL колку би ви ги наплатиле? Доволно кажано.

Одговори на приговорите ви се во припрема, исто како и известување и прецизирање на лимитот. Значи уште еднаш:
- намалувањето ќе биде на 64к/32к
- лимит после намалувањето НЕМА да има
- тие што ќе раскинат нема да имаат начин да ги избегнат пеналите, ќе бидат наплатени преку Credit Express а со нив верувајте не би сакале да имате работа
- нека не ве лажат дека ќе ви поминат тужбите, договорот можеби има пропусти ама вие веќе сте го потпишале, тапшањето по рамо од недошколувани правници како овие што се појавуваат на блогов (најверојатно затоа што се незапослени и имаат вишок на слободно време) нема да ви помогне на суд

3:15 PM, октомври 21, 2005


Заканите во овој коментар на претходниот пост најдете ги сами.

17 коментари:

Bojan рече...

И еве го моето мислење:

Марјане, Марјане... Она што вие не го разбирате е дека луѓето се подготвени да се откажат од тој ваш „брз“ интернет, без да бараат алтернатива. До таму ВИЕ ја дотеравте работава. Никој од нас не негува илузии дека ќе ви дојде памет и ќе почнете да се однесувате со корисниците како со корисници, наместо робови. Јаничар е преблаг збор за вас.

Ја цедите крвта на сопствениот народ, се криете зад закани и Едуцирани Правници, се тапшате по рамо за дивидендите и способноста да си играте со правниот систем во државава.

Но и самите знаете што пишува во законите, договорите и барањата. Бидејќи не сакате со арно, ќе се гледаме по судови и медиуми.

Zarko рече...

142.5 kilobits per second

Communications 142.5 kilobits per second
Storage 17.4 kilobytes per second
1MB file download 58.9 seconds
Subjective rating Mediocre

Explain results


Info
Date & time Friday, October 21, 11:00AM*
Test type IDT4 Free
Connection type ADSL
Region Europe
Data size 1024KB
IP address 62.162.195.213
Provider

* EDT (-0400)

Marjane ova e mojata brzina koja vie mi ja isporacuvate. 384K izgleda e samo na hatija. Ete ja i mojata IP adresa a ova ke si go cuvam ke mi treba

тино097 рече...

Готово се помирив, Credit Express чим ќе наплаќаат долгови ќе плаќам и пенали и сметки

Анонимен рече...

од Ганчо

Не е на арно ! Многу луѓе се уплашија од ова и воопшто не размислуваат за раскинување (со пенали). Убаво вика дечково, колку ќе си отидат толку ќе ни дојдат (башка што ќе им останат). Мораме нешто да превземеме откако ќе ги добиеме црно на бело одговорите на приговорот.

До кај дојдовме, фирмата која е направена од наши пари, јавно да ни прети ! ! ! ЕЕЕЕЕЕЈ ало што ни прават овие.

Bojan рече...

Ганчо, мислат дека си имаат работа со нашите родители, навикнати да веднат глави.

Мојата „кубура“ не е „за секој случај“, ага Марјан.

Анонимен рече...

намалувањето ќе биде на 64к/32к

Е сега колку ќе биде? Што значи ова?

Oliver рече...

Znaci ova e pravoto lice na MT.NET. Dobro e Marjane, ubavo e koga ke se otvorat kartite. I jas mislev da otkazuvam ADSL i da ne plakam penali, ali stom procitav deka Credit Express gi naplatuvale parite, nema problem. Ne bi sakal da mi se sluci nesto. Ke zemam uste eden ADSL ovie denovi i ke vi plakam. Dali treba uste nesto da napravam za vas?
Gonete se u trista picke materine i vie i Credit Express

Zarko рече...

Bojan mislam deka nasiov marjanco treba da go prevedeme i samo ednas znaci ne so napad da go pratime na manegemenot na Telecom so pocituvaniot ni Atila na celo. Pa oni neka si otkrivaat koj e Marjanco. Porano ili pokasno Marjanco ke ispliva

Bojan рече...

Добра идеја, ќе биде преведен за 30-тина минути.

Анонимен рече...

who da fuck se ovie credit express
nesho kao reketari se ti uletuvaat so noz pod grlo i edna kanta benzin
pa ni kredit ekspres ni reketari nema da me sprecat da go raskinam dogovorot
posebno po vasite zakani

sta je bre misevi da ne ste se usrali?

Александар рече...

МАРЈАНЧО,кој курац бе ти ќе се закануеш со некои Credit Express? На оваа закана можеме директно да одговориме со редиректирање на твојава изјава во Министерство за внатрешни работи па нека се замараат они со рекетари. Ало, иако си од МТ, не заборавај дека ипак оваа држава има полиција и какви-такви судови...

jovan рече...

Koj se ovie credit express? dajte info sda se poisplasime malku

Spion666 рече...

Објаснение за 64/32, најверојатно мислат на 64kbps симнување (download) и 32kbps "праќање" upload. Тоа би му дошло 8 килобајти во секунда симнување, а 4 килобајти во секунда праќање. Сосе т.н. "overhead" traffic.

Еве мало објаснение за тоа - Ако го земеме во предвид overhead сообраќајот на АДСЛ линијата од MT пропорционално, излегува дека е негде 15% (веројатно 9% за најнискиот протокол кој се користи на ниво на ADSL модем, и останатите од IP (TCP/IP), плус нагоре во слоевите HTTP или протоколот на filesharing клиентите).

Сума сумарум, тоа реално би значело:
- 3.4 килобајти во секунда праќање податоци.
- 6.8 килобајти во секунда примање податоци.

Вкупно ако ги собереме добиваме 10.2 килобајти во секунда.

АДСЛ е асинхрона линија, па на ниво на линија, брзината на симнување по технологија нема врска со брзината на праќање. Арно ама, на ниво на TCP/IP, а особено на следното ниво на протоколите што ги користат програмите за делење фајлови како eDonkey/eMule/Kazaa итн, брзината на примање зависи и од брзината на праќање. Ако брзината на праќање е целосно употребена, брзината на симнување ќе опадне поради намалената можност на програмата да комуницира со другите закачени на мрежата за делење фајлови.

Всушност, истото важи и општо за се што оди преку TCP/IP протоколот, само што на другите протоколи како http, ftp, IRC и слични. Сепак на нив им треба значитечно помалку двонасочен сообраќај.

Како и да е, 3.2KB/s брзина на праќање за eMule на пример не е баш доволно. Симнување на фајлови поголеми од 80-тина мегабајти само со оставање преку вечер. (последново освен што за eMule важи само во идеален случај важи и за обично симнување од сајтови реално гледано)

Bojan рече...

И уште една работа: не заборавајте дека ДУРИ и да е официјална бројката на Марјан Т. за брзината ПО лимитот од 4GB, утре може да ја сменат со нова, задутре со трета, а по 30 дена да ви кажат дека ќе имате лимит од 4GB после кој ќе може само да се пушите без трансфер.

Муабетот „Видете ги другите провајдери/понуди“ не држи вода. Договорите не ни се потпишани со други провајдери, ниту пак тие се обврзале некаде да ни нудат некаква услуга.

А што се однесува до реченицата „Мислите дека он.нет се пофер од МТ?“ јас ја преведувам како „Знаеме дека не сме фер. Шо ни можете?“

Igor рече...

Pocituvan Mr. T.

Mozete da barate penali do krajov na svetov, no treba da imate na um za siot negativen publicitet koi sami si go navlekovte na sebe so vasite postapki.

Nikoj vo drzavava veke nema doverba vo Makedonski Telekomunikacii (ili koja i da e nejzina firma-kerka). Sekoj potencijalen nov korisnik pred da se ukluci na vasiot mocan ADSL ke se rasprasa malku.

Kako "educirana" individua, aj pogodi sto ke mu kazam (kako i sekoj drug korisnik na vasite takanareceni "uslugi")?

Pa, i ova da ne e dovolno, sekogas postojat radikalni nacini. A kako sto veke ti e poznato, na internetov e dosta lesno da organiziras nesto. Dali mozebi prebrojavte kolkava bese stetata od posledniot napad na vasite serveri? A kako bi bilo da ti letne kamen po glava koga koga ke ti zavrsi smena?

So vakov pamet i razmisluvanje sto go prezentiras, ne e ni cudo sto MT e tolku omrazen. Ke ti dojde i tebe denot koga ke te teraat da prodavas internet od vrata na vrata, zosto ocigledno tvoite intelektualni sposobnosti ne stigaat podaleku od toa nivo.

Imas uste edna opcija... da bides pretsedatel na SAD, ama kolku sto znam taa pozicija e popolneta vo slednive 4 godini.

Blaze si ti...

Анонимен рече...

Batka Marijan, koci malku, kako se zaleta ke griznes necij. Znaci sega demek vasata kompanija, preku tebe, si go pokaza vistinskoto lice. Apsolutno ne im se vazni korisnicite, samo profitot, a zgora na toa profit sakaat da ostvaruvaat so nasilnicko, prostacko i ucenuvacko odnesuvanje. Demek ne sme sakale da imame rabota so naplatuvacite na dolgovi najmeni od vasata kompanija. Koj Credit Express koj crni kamenja. So se mislis be ti? Nekoj demek ima strav od vas?
Ke vi go vidime i vas krajot tuku de. Strancite ke iscicaat se sto e vredno od kompanijata so tekot na vremeto, a potrckovcite kako vas ke go jadat stapot, kako i sekogas.
I uste nesto, veke go izvestivme Firfa za tvoite "pametni stavovi", a vo tek sme i na izvestuvanje na Atila i na del od tvoite sefovi vo Germanija.
I pazi sega da ne ti dojde Credit Express so otkaz i so tvoite partali od tvojata kancelarija. A so niv ne bi sakal da imas rabota.

дте рече...

А демек Дојче тел. не го менува името овде во Т-Ком за да можи да не цица без да има лошо име во другите држави? Зошто уште се вика МакТел?