24 октомври, 2005

Една мала незавршена приказна

Си бил еднаш еден програмер. Се викал ***** ********. Тој, за потребите на една ГОООЛЕМА компанија направил бројач на остварен интернет сообраќај. По барање на еден од менаџерите во таа компанија, тој го направил мерачот да ги краде корисниците, т.е. по некоја Х прогресија да покажува поголем сообраќај од остварениот (колку повеќе сообраќај имале корисниците, толку за Х% да ја зголемува конечната бројка).

Откако некои од корисниците на Компанијата дигнале џева, бројачот бил наводно поправен. Но, сепак, никој не можел да остане сигурен до кога тоа ќе останело така. Затоа корисниците продолжиле да креваат џева...

Крајот на оваа приказна можете сами да го напишете.

РЅ: Секоја сличност со личности, компании, имиња и случки во вистинскиот живот е ненамерна.

РРЅ: За задолжените за читање на блогот од Мактел, името не е напишано затоа што е греота човек кој слуша наредби да биде цел на гневот на корисниците.

24 коментари:

Анонимен рече...

Pa ne e kriv covekot, nemojte da go napadjate. Dajte go "managerot" nego da go isplukame

Анонимен рече...

Pa i ova e dobra informacija za na sud ako e tocna. Znaci brojacot im e sertificiran od nivniot menadzer. Toa e odlicno.

Анонимен рече...

Машала, опаа кривична!

Kire рече...

Dodeka ima oFci kje ima i dzemperi! Kompanijata ne ja pravat menadzerite tolku kolku sto ja pravat vrabotenite vo nea.
Kje mu pisam na prijatelov da go iskazam zadovolstvoto od negovoto profi programirane.

Bojan рече...

Pa ne e kriv covekot, nemojte da go napadjate. Dajte go "managerot" nego da go isplukame

Види, да направиме замена на тези, како што „милуваат“ да прават некои од погореинсинуираната компанија.

Да речеме дека станува збор за Втора светска војна, менаџерот е шеф на Конц. логор, а тој програмер е всушност оној што го пушта ЦиклонБ во „купатилата“. Дали извршувањето на наредба го апсолвира од секаква вина? Според мојот „бројач“, не.

Bojan рече...

Впрочем, молчењето на дотичниот, како што пишува во нашите договори („ако за 15 дена не изреагираме, автоматски се согласуваме со измените“), само ја покажува неговата согласност со политиката на компанијата.

Анонимен рече...

Bojan, sto se odnesuva do konz logorite, ako ja procitas Citacot mozebi i nekoja druga slika ke dobies. No toa i ne e bitno. Go napisav postot ne za da go branam deckoto tuka da najdeme koj e menadzerot pa nego da go napadneme. Vo sekoj slucaj informacijata e odlicna. A eve i uste edna koj ja doznav denes. Od transporten centar mtnet izlaga so 8Mbit a imaat najgolem broj na korisnici vrzani tamu pa taka ponekogas konekcijata padja i pod 64. Ova znaci deka tezata za toa deka ne mozat da ni isporacaat 384K kako sto e dogovorot barem za onie koi se vrzani na transporten centar ne drzi. Sega se obiduvam da ja dobijam informacijata kolku e vrskata vo karpos posto jas ne sum izmeril povece od 200K. Mislam deka i ovoj argument zaedno so programot i se moze da ne dovede vo situacija deka se skluceni dogovori so izmama pa duri i da barame osteta od mtnet

Анонимен рече...

Ne e deka nesto ova so kradenjeto na telekom e novo, ama novo e sto sega nie poveke nema toa da go tolerirame.
Pa redno bese i nie malku nesto sami za sebe da napravime. ODIME DO KRAJ !!!

Анонимен рече...

Според оние сознанија од некои компании и фирми со кого правев муабет MT.NET им понудиле дупло поефтина цена за изнајмени линии и линкови со нив, како и поефтина цена за купување на цела класа на IP адреси. Нивната стратегија е слична како и во некој соседни земји само што е малце задоцнета.
За што се работи: А.Д. Македонски Телекомуникации им понудиваат на сите оние фирми кој имаат дозвола да врашат или нудат интернет услуги линкови по многу поефтини цени(од оние кои ги имаат понудено пред неколку месеци). Условот е да се закупи што е поголем линк од нив, така да кабелските провајдери ги дадат парите на нив а не на странски или други домашни интернет провајдери. Услугата на ADSL ќе се сведе на кабелски DSL. Со ова А.Д. Македонски Телекомуникации ќе заштедат:
-Пари за вработени
-Пари за опрема
и нема да се замараат со крајни корисници туку со големи корисници.
Оваа математика е направена веќе поодавна но се чекаше долго време да се искористи стариот закон и неорганизираните кабелски и интернет оператори да започнат со работа. Кога веќе почнаа увидоа дека бројката од 7000 АДСЛ приклучоци е премала па решија да се префрлат на големи потрешувачи со кој нема да добијат повеќе пари, туку ќе ги намалат трошоците и нормално бројката од 700(сега засега) одпуштени од Телеком да се зголеми.

Анонимен рече...

Vo vrska so kradenjeto od telekom .
Imase nesto slicno i so telefonskite impulsi, pred 10-ina godini.
Vo telefonskata centrala postojat brojaci na sekoj telefonski broj i na starite centrali ( pred ovie digitalnite) imase ednas mesecno citanje na brojacite .
Toa se pravese so poseben program i na disketa , samiot program ja sifruvase sodrzinata i taka sifrirana ,mozese da se otvori i procita samo vo Skopje, vo glavnata centrala i mestoto kade se obrabotuvaa brojacite..
E sega , odednas se pojavija nekoi si broevi od zemji , za koi obicen covek prvpat cul , a ne pa da ima nekoi prijateli na koi im se javuval.
Ednas duri , jas kako togasen vraboten , zedov da gi vrtam ( od sluzben telefon ) i da gi baram eden po eden tie broevi.
Ispadna deka 80 % od niv se NEPOSTOECKI.
Podocna vo razgovor so kolegite od SK , nesto nesluzbeno se pojavi nekakvo si programce , koe slucajno , vo slucajno vreme i na slucajni pretplatnici mu dodava broevi sto ne postojat i smetka sto navistina boli...
Taka e i so ova programce na brojacite na prometot.
Zvonko

Анонимен рече...

pa ne se slagam so seto izreceno. Brojacot raboti prilicno tocno. Prasanje e samo kako ke raboti koga ke se naplaca. Osnovata treba da ja barame sto brojacot ne e sertificiran od nikogo. Nemojte samo da nafrlame raboti bez potreba

Анонимен рече...

"Ispadna deka 80 % od niv se NEPOSTOECKI."

Vrtenje na nepostoecki broj rezultira so naplacanje na 0 denari. Popravi me ako gresham!

Анонимен рече...

Jas se slagam so toa deka ne e bitno kako e napraven brojacot. Bitno e deka brjacot e napraven lokalno sto znaci MTNET go poseduva source programot i moze kako saka da si go primenuva. Neseriozno e da prifatime merenje so vakov program. Neka si kupat nekoe poznato renomirano i certified programce pa togas da razgovarame za toa kolku soobracaj ni nudat i kakov. Pa oni mozat da si napravat i program so koj ke ni pokazat deka brzinata ni e 9Mbit. Ke povtoram ona sto go predloziv i vcera. Merenje na soobracajot na relevanten site belezenje na podatocite i masovno otkazuvanje na nivna steta so spremena tuzba za prevara. Nitu mozat da ni dodelat soobracaj, vidov eden post pogore nitu brojacot na ***** ne e brojac a vo dogovorot ni nudat kvalitetna usluga. Pa ima tamu vo zakonot za obligacioni odnosi nekoj clenovi koi ova go sankcioniraat i molam nekoj neucen pravnik da gi razgleda

Bojan рече...

Забелешка: Името е отстрането. И последниот коментар направен е копи/пејст без името.

Анонимен рече...

Bojan drago mi e sto ja prifativte sugestijata. Dajte koj e managerot na *****, toj gi drzi koncite

Анонимен рече...

Sega koj e planot? Sto ponatamu?

reject рече...

Bravo za dnevnik!

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2893&stID=65646

Анонимен рече...

Спрема сите сознанија и кориснички мерења, факт е дека МТ неможе да обезбеди 384кбпс, па сега сакаат со еден бројач да убијат две муви:

1. Старите корисници да забават со трошење на линкот до максимум, што исто генерира и екстра профит за МТ,

2. Со самото тоа, новите корисници ќе имаат колку-толку прифатлива брзина, но далеку од ветените 384.

Очигледно е дека не сакаат да го зголемат протокот и да инвестираат во дополнителна опрема за контрола и квалитет.Со самата контрола и управување на локалниот сообраќај, може драстично да го растеретат uplink-от, а со тоа да добијат нови корисници без проширување на истион. Покрај скржавоста немаат ни визија.

МТ спрема мене се наоѓа во мат позиција. Ако попуштат сега, тоа значи дека и телефонските претплатници кога-тогаш ќе го начекаат во ќоше, а од целава работа со АДСЛ се гледа дека имаат големи пропусти, само ете, до сега на никој не му текнало да погледа убаво во законите, да се советува со правници и да го искористи интернетот за организација.

Единствен излез е давање на своите ресурси на големи потрошувачи, како шти кажа еден блогер погоре. Добиваат ист профит без главоболки. Ако сакаат да изгубат голема сума на пари, најдобар пат за тоа е да пробаат да наплатат пенали.

Анонимен рече...

"Vrtenje na nepostoecki broj rezultira so naplacanje na 0 denari. Popravi me ako gresham! "

Tocno .
No vo slucajot nikoj ne vrtel od svojot telefon , a vo smetkata se pojavija tie "fantomski" broevi.
I jas samiot imav edna takva smetka od okolu 800-900 denari ( pred 10 godini).

Zvonko

Volan рече...

Blagodarnost i od mene do dnevnik za probivanje na informativniot mrak za slucajot so ADSL.

2002g-3776 rabot.
2003g-3223 rabot.
2004g-2406 rabot.

Ova se oficijalni podatoci za brojot na vraboteni vo Telekom ili kako sega se vikaat.

Biznis planot za ova godina im e kolku sto se secavam (spekuliram) da odpustat uste naredni 300 do 400 rabotnici.

Pa i togas koga odpustaa, gi otpustaa site i kvalitetnite i nekvalitetnite.
Sto im e cel...??

Od brojkata sto se ostanati vraboteni na najplatenita mesta sigurno ima 200 stranci (spekuliram).So plati za nasi uslovi nezamislivi.

Najmocnata kompanija vo drzavata ni, ne terorizira so enormnata zelba za profit.Potpomognata so Monopolot dodelen od drzavata ni.

Site doma se karame i si gi "tepame" decata(dosta telefoniraj, simnise od internet it.n....)

Informiranjeto kolku sto se secavam e edno od covekovite prava.

"Neprijatelot" so ovaa politika toa pravo ni go zagrozuva so svoeto odnesuvanje.

Tuka zdusno ja pomagaat site nasi partii i od vlasta i od opozicija (se razbira sekogas aktuelnata vlast).

Zelbata im e da pominad sega a voopsto ne im e gajle za idninata...

Uste ednas ja povtoruvam golata vistina .
Vo najmocnata finansiska kompanija rabotat samo 2000 Makedonci. Nie site ostanati Makedonci sme "Raja" koja sto placa "arac".

E dosta e....

Zgora na toa 20 ooo ooo evra (Samo ovaa godina) se odlivaat godisno, kako pozajmici, kako raznorazni nepostoecki uslugi i t.n. na koi ne sme naplatile ni danok na dobivka....

Kogo brka finasovata policija.??? Tetkicite koi prodavaat kilo kompiri i cvece po pazarite.

Kade se sega da reagiraat instituciite Pravobranitelstvo, Finasiska policija i neznam uste koi ne...

So site akcii do sega se slagav i gi podrzavav...

No najvece ce osetat so sto pomasovno otkazuvanje od nivnite uslugi...

ADSL
Fiksni linii
Mobilni linii

Za nekoj mesec istite ce ne molat i na kolena ce ni klecat za tripati pomali ceni koi sto se momentalno normalni vo razvienite Evropski drzavi.

Volan рече...

Blagodarnost i od mene do dnevnik za probivanje na informativniot mrak za slucajot so ADSL.

2002g-3776 rabot.
2003g-3223 rabot.
2004g-2406 rabot.

Ova se oficijalni podatoci za brojot na vraboteni vo Telekom ili kako sega se vikaat.

Biznis planot za ova godina im e kolku sto se secavam (spekuliram) da odpustat uste naredni 300 do 400 rabotnici.

Pa i togas koga odpustaa, gi otpustaa site i kvalitetnite i nekvalitetnite.
Sto im e cel...??

Od brojkata sto se ostanati vraboteni na najplatenita mesta sigurno ima 200 stranci (spekuliram).So plati za nasi uslovi nezamislivi.

Najmocnata kompanija vo drzavata ni, ne terorizira so enormnata zelba za profit.Potpomognata so Monopolot dodelen od drzavata ni.

Site doma se karame i si gi "tepame" decata(dosta telefoniraj, simnise od internet it.n....)

Informiranjeto kolku sto se secavam e edno od covekovite prava.

"Neprijatelot" so ovaa politika toa pravo ni go zagrozuva so svoeto odnesuvanje.

Tuka zdusno ja pomagaat site nasi partii i od vlasta i od opozicija (se razbira sekogas aktuelnata vlast).

Zelbata im e da pominad sega a voopsto ne im e gajle za idninata...

Uste ednas ja povtoruvam golata vistina .
Vo najmocnata finansiska kompanija rabotat samo 2000 Makedonci. Nie site ostanati Makedonci sme "Raja" koja sto placa "arac".

E dosta e....

Zgora na toa 20 ooo ooo evra (Samo ovaa godina) se odlivaat godisno, kako pozajmici, kako raznorazni nepostoecki uslugi i t.n. na koi ne sme naplatile ni danok na dobivka....

Kogo brka finasovata policija.??? Tetkicite koi prodavaat kilo kompiri i cvece po pazarite.

Kade se sega da reagiraat instituciite Pravobranitelstvo, Finasiska policija i neznam uste koi ne...

So site akcii do sega se slagav i gi podrzavav...

No najvece ce osetat so sto pomasovno otkazuvanje od nivnite uslugi...

ADSL
Fiksni linii
Mobilni linii

Za nekoj mesec istite ce ne molat i na kolena ce ni klecat za tripati pomali ceni koi sto se momentalno normalni vo razvienite Evropski drzavi.

8:46 PM, октомври 24, 2005

Анонимен рече...

denes podnesuav dokumenti za stipendija i tetkicata me vrati posto sum imal podneseno prigovor protiv Mt Net (: se zezam

ThunderMS рече...

Vo Tetovo edvaj moze da se izmeri 300kbps a kamoli 384kbps, za brojacot i da ne zboruvame, na dva dena nerabotenje se pojavuvaat 2.5GB soobracaj, mora dedo mi od sabajle dodeka sum na rabota da surfal :)

Анонимен рече...

A oti mu stavivte zvezdicki namesto imeto - da ne vi pokrenal tuzba? :)