13 октомври, 2005

Изутринава...

Само што ми се јави Бојан, да ме извести за денешниот разговор со ОПМ.

Значи, вака. Таму му рекле дека рокот за раскинување на договори, е 30 дена по објавувањето на веста за измените во истиот, односно до 30.10.2005.

Исто така, во случај МтНет да го оспори овој рок, имаме основа за тужба против нив, бидејќи сепак законот е над нивниот договор.

Ова е значи, основната информација, за повеќе детали ќе го почекаме Бојан.

114 коментари:

Анонимен рече...

А знае ли некој кога е донесен законот?

Анонимен рече...

А што има врска кога е донесен законот, кога тој е на сила?

Анонимен рече...

Што ви мења дали на 30 октомври или утре? Дај да се откачиме утре, нема сигурно да одговорат на приговорот, позитивно... Ај спремете некој текст за барање за раскинување до вечерва, за кој сака утре, утре, кој сака на 30, на 30-ти :), само во договорот немојте да заборавите дека во член 12 од договорот пишува барањето да се достави 15 дена пред датумот на раскинување на договорот.

Александар рече...

Пак нешто не ми е јасно. Каква врска има рокот на раскиување. Демек, ако не го раскинам до 30 Октомври, нема да можам да го раскинам потоа? Раскинувањето е најлесната работа која можеме да ја направиме (ако си платиме „пенали“ се разбира). Треба некоја групна тужба да падне!!!
Инаку и јас денес го поднесов ПРИГОВОРОТ. Адвокатот со кој се консултирав го одобри во целост. Правдата е на наша страна. Треба само да се избориме за неа.

Анонимен рече...

Има врска кога е донесен, не важи ретроактивно, т.е. кој потпишал договор пред да биде донесен законот нема право да се повикува на него

zumbazum рече...

Во случај кога законот е поповолен од претходниот , тој се зема во предвид . Не важат само неповолните . Идејата да контактираме маџарски медиум е одлична...

Анонимен рече...

mora da im dokazeme na MT deka ne moze tuku taka da menuvaat dogovori koi se vazecki i vo tek.Ne moze edno si se dogovoril na pola pominato vreme im teknuva nesto drugo.Nema toleriranje.I, mora da popustat vo odnos na tie 4 GB. Malku se. Malku za taa cena.Ako se cetvorica vo familijata so sakaat da odat na Internet so razlicni interesi za pet dena otidoa.Morame pogolem pritisok da izvrsime na MT.Koj kako znae i umee.

Бобо Николов рече...

Финтата е до 30ти да се раскине. Постои можност за избегнување на пенали.

Башка, не е утре финтата. Вака имаш интернет до 30ти. :)

Анонимен рече...

Би било убаво да си го дотераме месецов до крај со интернет - ако не поради друго, тогаш поради тоа што на крајот ќе стигне сметка за 1990 ден. + DDV. Зошто да ги плаќаме, а да имаме интернет само пола месец...

Анонимен рече...

Јас ќе поднесам денеска барање за раскинување на договорот. Односно ќе го напишам во форма на известување дека со измените на пакетите тие еднострано го раскинуваат (или непочитуваат) договорот, а бидејќи не се согласувам со новите услови (од причини кои сум ги навел во приговорот што го поднесов), Тие треба од 01.11.2005 во 00:00 часот да престанат да ми ја нудат АДСЛ услугата, и да си ја подигнат инсталираната опрема, бидејки не можат да ми наплатат услуга за која јас не сум се согласил.
Понатаму ќе нагласам дека го задржувам правото да поднесам тужба против нив за штетите од непочитувањето на договорот од нивна страна.

Sokol рече...

Mozete da ispratite e-maili na drzavnata ungarska televizija www.mtv.hu (isto kako nasata) - ima vo impressum delot povekje kontakti tolku razbrav od niv. A so e do ova so internetot nema sansi da mu platime za cel mesec ako koristime pola.

Анонимен рече...

МтНет нема да ви ги наплати сите денови доколку го раскинете договорот, туку само оние искористените. Сметката може да ја пресметате ако го помножите бројот на искористени денови со 64,2 денари + ДДВ.

П.С. Пријателски совет, не како службеник туку како човек: Раскинете ги договорите ако не сте задоволни и платете ги пеналите. Немате основа за тужба, нашата компанија е чиста пред законот. Нека не ве заведува кој стигне, 4 GB се сосем доволни а набрзо тој лимит ќе биде зголемен на попристојна цифра (6 или 8GB). Разберете дека МтНет како компанија нема доволно финансиска сила за подобри пакети, 700 луѓе ќе треба да си заминат а вие сите сте запнале по нешто што невозможно да се обезбеди за толку многу корисници (не се 7000, туку 18500). Не се МтНет алчни, алчни се сите оние кои симнуваат по 100GB материјал од интернет, профитираат од него па после плукаат по МтНет. И нека не ве лажат дека во другите држави нема лимити, тоа што на сајтовите на провајдерите не пишува дека пакетот има лимит не значи дека го нема истиот. Одете во Бугарија или Србија и најдете 384/128 за само 20 евра. Ќе ви се насмеат во лице. Македонија сепак го има најефтиниот и најквалитетниот интернет на овие простори благодарение на толку омразениот МтНет. Доказ за тоа е и неуспешната петиција која за 5 дена не успеа да собере ниту 300 потписи иако бројката на профитерите на кои не им одговара новата чесна тарифа е далеку над 300. 300 незадоволни од 18500 корисници е знак за апсолутно одобрување на новите прогресивни промени за разумно делење на интернетот. Затоа уште еднаш ве советувам, раскинете ги договорите и платете пенали пред овој Бојан и неговата банда да ви ги соберат парите и ве намагарчат да платите дупло.

Со почит,
Службеник во МтНет

Анонимен рече...

uste da kazes t.e dades cesen zbor deka merenjeto na reliziran soobrakaj ke ni bide tocno kolku sto go pravime!!???!!!

Clutch рече...

Добро бе службеник од МтНЕТ, зошто, кога потпишував договор со компанијата во која работиш, не ми беше изрично кажано и напишано во договорот дека ќе има некакво ограничување. И доста више со тоа профитирање. Немој сега да собирам реклами од МТ каде наголемо и нашироко се привлекуваат муштерии со паролата - ако сакате да симнувате музика, филмови и други материјали... Или тогаш ви одговараше повеќе симнување, нели.

Те молам, немој да лажеш дека не постојат флет-рејт пакети во Србија, Хрватска, Бугарија. Не е проблемот овде дали треба да има некакво ограничување. Проблемот е што компанијата во која работиш мене ме намами со една услуга, а сега се обидува да ме заебе на слепо. Ако толку сте евтини, тогаш зошто не воведете флет-рејт пакет, па кој може и сака, нека си плати. И зошто тоа не го направивте тоа уште на почетокот, а не сега, откако собравте илјадници корисници. Мене ич кур не ме боли за тоа во каква состојба е компанија. Мене ме интересира тоа што сме се договориле.

И немој уште еднаш да кажеш дека мене некој ме залажал. Јас имам мозок и разбирам вие што сакате да направите - да одиграте на картата дека луѓето овде се овци па ајде да ги дереме. Е, па, мене тоа нема да ми го направите, оти си ги знам своите права. Ебате тоа мороните.

Грнч рече...

"Пријателски совет, не како службеник на МТнет туку како човек: Дај ќутете си и платете ни све што бараме. Дозволете да ви го начукаме, затоа што ако се опирате повеќе ќе ве боли."

Александар Зафировски, преведувач рече...

Пријателски совет, не како службеник туку како човек

Човеците имаат имиња. Ама, ако се потпишеше ќе можев да те тужам за клевета па да ти биде џабе и да си директор на МТ.нет. И не само јас, туку и Бојан и целата „банда“. Срам да ти е. МТ ја користи довербата и немајкадето на граѓаните на Македонија за да цеди, воопшто немаше „омраза“ пред овој разбојнички потег. Смали ми брзина од 4-8 гига, исклучи ме ако поминам 8, ама не ми правдај педерски финти затоа што ти виси работното место. И ако си муж, кажи име и презиме. И кажи ми што имаш во лице.

Анонимен рече...

Страната за проверка на АДСЛ сообраќај не функционира или нешто од кај мене е??

Анонимен рече...

Зошто Бучковски не се откаже од дел од дивидендата што ја зема од Телекомот? Тогаш на Телекомот ќе им останат доволно пари да има ADSL интернет за сите по ниски цени. На тој начин ќе покаже дека навистина се залагаат за инофрматичко општество. И што е најважно ќе собере некој глас за наредните избпри.

Martin рече...

За какви пари зборува службеникот од Мт-Нет што сака Бојан да ни ги земе и неговата „бада“ како што ја нарече тој. Јас во случајов гледам дека Мт-Нет сакаат сите пари да ни ги земат. Добро јас користам дома адсл и нема шанси 4ГБ да ни бидат доволно за она што сите дома сакаат да работат на Интернет. Колку пари треба да плаќам? Катастрофа. Лимитот нека постои се согласувам но нека ми ја намалат брзината, а не да сте алчни мт-нет за пари па да плаќам уште колку што треба и не треба. Сигурно ако има помала брзина нема да висам со денови на Интернет ако сакам да симнам барем еден филм или било што друго. Го поддржувам Бојан и суте други незадоволни корисници во кои што се вклучувам и јас. Само напред, постојано ја следам целава ситуација за се што се случува. Не живеам во Скопје но нема врска, поднесов и приговор и се потпишав на петицијата и се друго ќе направам што би можел да докажам дека сум незадоволен корисник на адсл услугата.

Анонимен рече...

So ogromna nedoverba go potpisav dogovort na dve godini, pod golem pritisok na moite deca. Prosto ne veruvav deka Telekomot ke si ostane na zborot i navistina toa se potvrdi.Se kajam sto si fativ rabota so niv. Sekoj izbor e podobar od Mak.telekom.Sekoja sledna moznost da gi izbegnam ke ja iskoristam.Nezadovolen tatko na dva studenti.

Анонимен рече...

Lugje, imam blizok prijatel vo menadzmentot na Telekom. Mi kaza deka se sprema ogromna akcija i hajka protiv site sto se osudile da prezemat nekakov cekor vo segasniot ADSL skandal.
Se aktiviraat site poiliticari koi gi imaat na platen spisok, site novinari, se zadolzuvaat po dvajca vraboteni da sledat blogovi i forumi kako ovoj i da vnesuvaat zabuni, itn.... Bile zdravo isplaseni od toa da ne se doznae skandalov vo Madzarska i Germanija, toa najvekje gi vadelo od pamet.
Nekoj tamu kazal nesto kako: "... nie gi smiruvame i stanuvaat nasi novinari, ministri i direktori na institucii, pa za nekoi decista tamu... ke se isplasat isto kako penzionerite lani i ke dojdat dva-trojca..." - taka nekako se zborelo.
Izvorot mi e 100% siguren!

Анонимен рече...

Јас ке се тужам ако треба ама пенали не му плаќам и на 30 ги раскинвам сите договори со МТ НЕТ сосе телефонската линија. Ова е резил за државата шо ни се случува!!!!!!!

Анонимен рече...

Toa ce bide i mojot sleden cekor, raskinuvanje na dogovorot so MT NET kako i na tel. linija. Samo pari da se zemaat, nenasitni usti.

Кире рече...

Драги телекомци. До пред 2 дена имавте бројка која се движи под 8.000 АДСЛ корисници (и домашни и компании). Од тие сигурно околу 50% се домашни. Од тие 50%, уште половина може да се префрли на мали компании кои за да плаќаат помалку (преку најевтиниот пакет) го пријавиле домашниот телефон! Значи од 2.000 корисници, петиција од 300 може само за вас да биде мала работа. Не се секирајте... петицијата ќе порасне и до 500 па и до 1000. А и колективна тужба ќе добиете!
Толку од лагите дека биле 18.500 корисници. Можеби 18.500 сосе изнајмени линии и dial-up. Стоки лажливи!

Во Матав ВАШИОТ газда, стартер пакетот е 512кб download и е без количински лимити... и кошта 12 Евра месечно... Ете ти поевтин интернет говедо едно лажливо!

Туку кажи ја цената која ТРЕБАШЕ и беше предложена да биде за MaxADSL .. за да ја споредиме разликата од предложената до оваа што ја имаме сега!! преку 150% ја напумпавте мамето ваше профитерско!

Не сме ние пензионери.. на ваша несреќа се фативте во оро со интелигентни луѓе. Кај ви беше паметот.. користам дома АДСЛ затоа што не знам како да го користам?!? Или затоа што немам акал во главата!
Плукам јас и по тебе и по твојата компанија стоко предавничка... ко да не живееш во оваа држава.. ко на пуст остров да си!!
ИДИОТ !

...барем Маџар да беше па ќе ми беше јасно како вака флагрантно те боли уво за тоа што се случува овде! Да даде господ децата птичји грип да ти фатат!

Анонимен рече...

Kire RULEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ!

Кире рече...

Уште една работа до нашиот МТ.НЕТ не вработен, туку „човек“. Ако Мт.Нет не е алчен по пари, туку се алчни оние кои симнуваат по 100GB материјали, тогаш зошто не го испочитува договорот.
Намалете ја брзината бе говеда едни. Не мора на 64к, симнете ја на 33к. Да видам уште колку GB ќе се симнат на таа брзина!
Вие стварно мислите дека пензионери лажете нели?!

Анонимен рече...

Тој што се потпишал како „службеник во mt.net“ е сигурно некој умоболен сеирџија. Како и за се друго, некој кретен ќе пушти несериозен коментар и сите него ќе го коментираат, наместо да се занимаваат со вистинскиот проблем. А тоа е: како во 21ви век да добиеме интернет пристап со добар квалитет по прифатлива цена.

Александар З рече...

Дечки, ај ако може без клетви - не личи.

Туку, што е главно...

Bile zdravo isplaseni od toa da ne se doznae skandalov vo Madzarska i Germanija

Ова е доставено анонимно, па ќе го примам со резерва, арно ама...
За мејлови ме бидува. Сега ќе ископам мејлови на медиумите во Унгарија и Германија, а и другарите од Wired мислам дека ќе бидат многу заинтересирани за работава. Ако знае некој како да им се пикнеме на Reuters, уште поубаво - че го правиме меѓународен инцидент? З`ш да не?
Иначе, сега се чув со проф. Ѓ. Марјановиќ, син му е лично засегнат со работава, ама он е проф. по кривично право, а ова спаѓа во облигационо. Бидејќи сум си практичен човек, се спремам за најцрната варијанта - да раскинам договор, да платам пенали и после да удрам тужба. Профата ме упати на деканот на Правниот, проф. Гале Галев, кој е малку потешко да се добие, ама ако не ве мрзи, Централа на Правен е (02) 3117244, а локалот на секретарката на деканот на Правен факултет е 102. Тој е стручњак за Законот за облигационо право (како што кажа чичко Џорџе, закон што има четирипати повеќе страни има од Кривичниот Законик) па може да ни каже нешто во врска со нашите шанси. Значи, замолбата ми е да вртите кај секретарката и да настапите најпристојно отприлика вака: Здраво, јас сум тој и тој, еден од групата незадоволни корисници на АДСЛ, (не знам дали сте чуле за тоа - тука му акињате прича - најпристојно само, ве молам) ме интересира Вашето стручно мислење дали можеме да постигнеме нешто во судска битка за нашите права. Најверојатно на секој ќе му каже нешто друго (на првиот ќе му истресе нешто отприлика, па ќе размисли, па тамам ќе фати некоја друга работа, ѕвони друг, па он размислил, па каже нешто друго, па на трет трето... додека да оформи мислење). Јавувајте тука што ви одговорил, ако не ви е тешко.

На готовс, нишани, пали! :)

Анонимен рече...

Vo najnovata smetka na drugarmi mu pristigna 200 den nacionalen razgovor so isklucena 0.
E to e nasata manjnova maka sega, koj ke gi spreci da naplakaat kolku ke mu tekni i kaj e granicata 100gigi 20 000den ??? Do ovie pari ni na sud ne mozis da odis (iako site se vo korist na mt net ). Ke ti recat virus imase ....
Ako pomini ova, posle mozi i 175te denari da se zgolemuvaat po potreba, mtnet e nadaleku poznat po cenite. Ne samo cenite i nacinot na tarifiranje kako ke mu odgovara poke. pr. telefonskiot impuls ko bese 20sec si napraja zian , pa aj sega pak 1min. Vo to j smisol od drugiot mesec mozi ta mu tekni narednite 10giga 1750 den.
A sluzbenikot ic da ne pisese poarno ke bese, dosta sme isprovocirni i toj ne ni e kusur. Si imaat tie povazna rabota , da si naprat i tie forum i da si se dogovaraat za toa, kako da ostanat na rabota. +Internetot e katastrofa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sekoi 30 sec lagira, ima eden mesec.

r.b.forrester рече...

I apologize for writing in English. I speak Serbian, and understand Macedonian very well, and can even read it, but I can't write very well at all.

I saw your blog the other day. I live in Kumanovo and am very experienced in the type of protest which you're doing/trying to do at this time. I've worked in the managment of telecoms, in the west, and in SEE/CEE for about . . a long time.

I'd like to talk with you all about your protest, see if we could do something together...
RF

r.b.forrester рече...

I apologize for writing in English. I speak Serbian, and understand Macedonian very well, and can even read it, but I can't write very well at all.

I saw your blog the other day. I live in Kumanovo and am very experienced in the type of protest which you're doing/trying to do at this time. I've worked in the managment of telecoms, in the west, and in SEE/CEE for about . . a long time.

I'd like to talk with you all about your protest, see if we could do something together...
RF

Анонимен рече...

Do "covekot od MT NET".

Jasno ni e na site deka ste zagrizeni za vasite rabotni mesta, ama vasite plati treba da gi obezbedi vasiot gazda so pruzanje na uslugi a ne so e..... i derenje koza na oni koj gi sednal vo skut. Za zal toj go zema praviloto sedni go vo skut a koga ke uspees teraj go da mrda povece zosto toa pravi povece keif.
E pa sega gospodine "covek od MT Net" jas sum sopstvemik na edna malecka firma od 30 ludje i placam 128K iznajmena linija 48000 denari sekoj mesec i za taa usluga dobivam "besplaten" ADSL ama preku glava mi e od vakvite "coveci" i vo solidarnost so surferite ke go otkazam paketot kompletno.

Do suferite. Eden sovet. Vo drzavava postoi MASIT I KIT, zdruzenie na komjuterasi i Komitet za informaticka tehnologija. Pritisnete gi i niv da se angaziraat okolu ova zosto mi se cini deka premnogu se ulezani vo svoite fotelji. Ocigledno deka masta (od masit i od kit) im udira vo glava pa ne se angaziraat dovolno.
Najdete mail od Deutche Telecom i od Matav pa eden urnek mail site pratete go do niv a i objavete go na sajtot pa site da im pracame mailovi da gi zatrpame a ne e loso i od Jani Makraduli nekoj da najdete za i nego da go zatrpame demek on ni e vladin informaticar

adrenalin рече...

Daj da gi zapoznaeme germanskite i ungarskite mediumi za slucajot.Mojava ideja e vaka:
1.Da se najdat mejlovite
2.Da se napise tekst na makedonski vo koj ke se objasni za celata situacija.
3.Da go prevede nekoj na angliski, germanski pa ako moze nekoj i na ungarski i da gi bombardirame so isprakanje na mejlovi (sekoj ke im prati po dva, tri pa i poveke mejlovi ako treba).

Sto mislite na ova?

Ѓоко рече...

ОК. Ако ја правиме работава меѓународна, тогаш... драги господа, во мејловите што планирате да ги пратите користете валидни информации.
Посетете го Државниот завод за статистика. Уште на првата страница (англиска верзија користете) се дадени основните информации. Најбитната од нив за нас е:
- број на вработени
- GDP и секако
- Просечно примање ама конвертирајте го во Евра.
(обавезно наведете линк за да знаат од каде ви се достапни и пишете наведете дека се од Republics of Macedonia State statistical office.)

Потоа... дадете линк до adsl.com.mk, и наведете ги пакетите за домашна употреба со нивните цени но и лимитирањето.

Потоа можете и да наведете колку кошта телефон кај нас.. како се тарифира и која неговата цена.

Е така.. после следи простата математика што ја имаше во еден пост погоре. Ако за ADSL 2.450, за тел. 1.500 = 4.000, извади потоа од наведените 12.000 средни примања... извади од тоа просек од COICOP (Consumer Price Index), па да видиме колку ќе остане за... што знам... идење на кафе со пријателите!

Дадете и други примери, а на крајот завршете со прашањата:
- драг господине/госпоѓо, колку се кај вас просечните месечни примања??
- а колку кај вас е месечна претплата за ADSL интернет и дали истиот има лимитирања во вкупната дозволена месечна количина на податоци?
- дали кај вас ADSL нуди само една телеком компанија и дали и кај вас има монопол во телефонските услуги? - Дали и вашата компанија има поставено филтри на телефонските централи кои оневозможуваат на останатите провајдери да нудат ADSL интернет на приватните и правните субјекти?
- А дали знаете дека нашиот телеком е купен од Матав, те. Дојче телеком?

Анонимен рече...

леле луѓе стварно не знам овие со мислат за нас? Ние толку сме затуцани па да не знаеме? Интернет ставив во јули и супер беше се до сеа.Не треба да се плашиме дека ништо нема да направиме.Тоа е Македонски синдром види нешто не е во ред и АЈ НА БЕГАЊЕ! Не треба така лесно сите да се откажеме! Знаат тие со што народ си имаат работа! Затоа не плашат! Е нема бе! Ке идеме до крај законот си е на наша страна! И ај сите да се потпишеме на петицијата! Нема да останеме при очи слепи! Шо мислат они? Има да ги тужиме! И дај у Германија и Унгарија да објавиме да видат Матав како си игра со нас. И оние стокине што ни ја водат државава? И после ние у Европа ке влеземе? Каква Европа бе? Ја гледате Хрватска? Кај нив 1 kn. е MaxADSL. И затоа ке влезат у Европа! Шо ке им сме ние со 5% корисници на интернет? Кога ке се уклучам на некој CHAT се срамам да кажам од кај сум! Ебате дрзавата! И ај чао се изнервирав!

Анонимен рече...

Тоа е бре дечки, се радувам кога го читам блогов, нека каже после некој дека македонската младина не чини. Затоа мислам дека после одредено време Македонија ке стане држава на место т.е. кога ке дојдеме ние на власт!! А не овие нашиве стари комунистички воспитани трпат се! Ке видат овие копилињата од МтНет, маме ке им ебаме, само уште малку, да присобереме поголема толпа народ! Би можело од дома на одреден ден и час да ги пингуваме цел ден со 1MB па после и големите компании да ги откачат! Поздрав до сите!

Анонимен рече...

Do sluzbenikot na MTNet

Dobro be govedo edno selsko nas najde da ne pravis budali i da ni naveduvas fakti kako MT se naoga vo kriza pa radi toa ke ima 700 otpusteni? Da imase barem 30 IQ ke svatese deka site otpustanja sto bea i ke bidat se napraveni za profiterski celi, kako sto napravivte sea so naplakanje za nadminuvanje na soobrakajot. Za peticijata ne se sekiraj i pokraj toa sto ima samo 300 i nesto potpisi momentalno.... jas licno ti garantiram deka ke ima masovno raskinuvanje na dogovorite posto samiot jas sum kriv sto naterav uste edno 10 dusi sto poima nemaat za blogov da gi raskinat dogovorite.

Samo edno da znaes idiotu, i da im go preneses na tvoite kolegi..... ovoj pat bitkata nie ke ja dobieme! Naskoro masovno ke se pocne da se informiraat site germanski i ungarski mediumi za situacijava.

Анонимен рече...

абе ајде луѓе ангажирајте се! Дај да најдеме еmail од deutche telekom! Ке ги запознаеме со ситуацијава и сигурно некој медиум таму ке објави! Или евентуално ако некој има некој пријател со живее у Германија или у Унгарија нека го обавести да ги информира медиите! Мора нешо да се напраи! МОЖЕМЕ И МОРАМЕ! Ако сега ги пуштиме да поминат неказнето не се надевајте во иднина на подобар и поефтин интернет! Овие како шо тргнале КЕ НЕ ОДЕРАТ! Бар сме интелигентни луче тука! Давајте идеи! Што повеке идеи тоа подобро! Ке се најде решение! Не смееме да се откажеме! Тоа НИКАКО! Кога се сака се се може!

Александар З рече...

За почеток, мејлот што го пратив на Magyar Telecom (преку страницата http://www.t-com.hu/egyeni/ugyfelszolgalat/kapcsolat/email.vm) ќе мора да се снајдете кое поле е што, јас успеав да го пратам мејлот.

Ова е што пратив...

Dear Magyar Telecom,

I'm writing to you because of the unheard of robbery of users that's hapenning in my country, Macedonia. Namely, your sister-company, Macedonian Telecom (Makedonski Telekomunikacii - www.mt.net.mk) has, in breach of contracts concluded with thousands of customers (estimates ranging from 6000 to 18.500), raised its rates for internet access through a service called Max ADSL for at least 100%.

There is a wide user protest going on on the internet and in the Macedonian media against this breach of legal contracts, not to mention at least three Macedonian laws, to which the Macedonian Telekom has not even bothered to reply. There has been a massive submittal of APPLICATIONS FOR DISCOUNTINUATION OF USER CONTRACTS this week, which is expected to go on until the end of the month, the last legal term for submittal of such applications, and there a PETITION against the blatant breach of contract agreement by the MT.NET being signed at the moment, to be submitted to all the relevant institutions in the country next week, massively supported by the existing users of the ADSL-service who feel robbed and lied to by the service provider.

This action goes beyond our borders and the legal authorities of our country, since the discontened ADSL-users are organized and are protesting this politics of greed to international media and legal institutions (I, personally, as a member of this group, am prepared to go to court to excercise my user rights and to discontinue any further commitment and obligations towards the Macedonian Telecommunications monopoly) and is also hurting the reputation of your firm as a major owner since the privatisation of this company.

I can only say that the Macedonian Telecom, in its politics of greed, has only succeeded to turn the public against themselves (this has become a major issue this week, and the media attention is not to fade away quickly), and against your company, the Magyar Telecom, in general.

If you can help us anull the unfair decision of the management of the Macedonian Telecom, you will not only help remedy the damage done to the reputation of your respected company, but also manage the scandal to turn out for the best, and to renew the confidence of the Macedonian public in your company.

Yours sincerely,
Aleksandar Zafirovski
alez@mt.net.mk
a so far pleased user of your services turned to an angry discontent customer

Сменете ги имињата и презимињата и што друго ви се свиѓа. Овој урнек сега ќе го пратам и на дојче телеком (T-com, фактичкиот главен сопственик на МТ, наскоро следува рибрендинг, нели, мили наши човеци од МТ.нет?). Пуштајте го слободно во масовни количини (копи-пејст од тука во прозорчето што е за праќање).

Ќе ви пуштам и мејл од дојче телеком штом ќе го најдам, урнекот ќе биде ист, со извесни измени, зависно од политичката ситуација во таа земја, нели.

Ајде, човеци од мт.нет - трк кај шефовите да дигате узбуна - може нема да ве плукаме и да вежбаме безбол со ваште ценети глави кога ќе ве начекуваме кај Вегера за пауза или ланч брејк (многу голем злочко ;)

Анонимен рече...

Aleksandar linkov sto go postira za direkten kontakt ne raboti.

koskar рече...

Linkot na matav mi dava Method Not Allowed error...

bas ke im napisev....
kleo, daj verifikuvaj go linkot ili napisi kratok guide od pocetnata strana...

Злочко рече...

Александар, браво за вложениот труд. Погледни погоре има еден пост од user Ѓоко. Би било добро чим ти оди со пишувањето мејлови да пробаш да ги внесеш и горните податоци и идеи во некој мејл кој би го испраќале на секого... медиумите во Унгарија и Германија, Брисел ако треба. ;)

Ти благодарам за трудот што си/ќе го вложиш!

И не ми го кради брендот те молам! :))

koskar рече...

aleksandar z., ova li e linkot:

http://www.t-com.hu/egyeni/ugyfelszolgalat/kapcsolat/email.vm

te molam potvrdi..

dali moze da se odgonetnat site polinja so *, da znaeme sto pisuvame...

respect

Александар З рече...

daj verifikuvaj go linkot ili napisi kratok guide od pocetnata strana...

Вака, поаѓаш оттука

http://www.magyartelekom.hu/fooldal.vm

Кликаш на T-com најгоре, стигаш до
http://www.t-com.hu/egyeni/fooldal.vm

Скролаш до долу и кликаш на „Impresszum"

Таму кликаш на линкот E-mail (пишува Írjon nekünk!)

Добиваш 404 нот фаунд :)

Кликаш на T-Com Residential customers

Тоа е веќе сајт на англиски, снајдете се. :)

Впрочем, најдете ги сите мејлови што ги има на сите страни и бутнете ги у Bcc од урнекот што ви го пратив.

Александар З рече...

Извини злочко, ама моите злочковци се мега-злочковци, така што за 60% бренд - тужи ме ;)

Елем, идемо даље.

Линкови за Дојче телеком

info@t-com.net
kundenservice@t-online.de

Тело на мејлот

Dear Deutche Telecom,

I'm writing to you because of the unheard of robbery of users that's hapenning in my country, Macedonia. Namely, your sister-company, Macedonian Telecom (Makedonski Telekomunikacii - www.mt.net.mk) has, in breach of contracts concluded with thousands of customers (estimates ranging from 6000 to 18.500), raised its rates for internet access through a service called Max ADSL for at least 100%.

There is a wide user protest going on on the Internet and in the Macedonian media against this breach of legal contracts, not to mention at least three Macedonian laws, to which the Macedonian Telekom has not even bothered to reply. There has been a massive submittal of APPLICATIONS FOR DISCOUNTINUATION OF USER CONTRACTS this week, which is expected to go on until the end of the month, the last legal term for submittal of such applications, and there a PETITION against the blatant breach of contract agreement by the MT.NET being signed at the moment, to be submitted to all the relevant institutions in the country next week, massively supported by the existing users of the ADSL-service who feel robbed and lied to by the service provider.

This action goes beyond our borders and the legal authorities of our country, since the discontened ADSL-users are organized and are protesting this politics of greed to international media and legal institutions (I, personally, as a member of this group, am prepared to go to court to excercise my user rights and to discontinue any further commitment and obligations towards the Macedonian Telecommunications monopoly) and is also hurting the reputation of your firm as a major owner since the privatisation of this company.

I can only say that the Macedonian Telecom, in its politics of greed, has only succeeded to turn the public against themselves (this has become a major issue this week, and the media attention is not to fade away quickly), and against your company, the T-Com, in general.

If you can help us anull the unfair decision of the management of the Macedonian Telecom, you will not only help remedy the damage done to the reputation of your respected company, but also manage the scandal to turn out for the best, and to renew the confidence of the Macedonian public in your company.

Yours sincerely,
Aleksandar Zafirovski
alez@mt.net.mk
a so far pleased user of your services turned to an angry discontent customer

Сменете го потписот и не бидете мрзливи, туку шарајте-барајте мејлови на дотичните телекоми. Негде ќе убоде, па не знам шо да е.

Со клик на моето име доаѓате и до мојот денесроден блог - може да се префрлам таму за урнеци (кога ќе ми тргне со пишуење, ми тргнуе :)

Владимир рече...

Знае некој багер/булдожер да вози? Да им улетаме у тоа стаклените згради, да видат што е багер АДСЛ Револуција. :)
Туку шалата настрана.Ќе има ли некое повторно збирање/групни дешавки? Јас ги пропуштив првите,не се информирав на време, така да ако и кога ќе има пак кажете.

Анонимен рече...

Се убаво со текстот ама сепак како што предложи типчето погоре со бројки и факти треба. Мислам дека ке се добие на тежина така.

Поздрав

Анонимен рече...

Eve jas se snajdov:

http://www.t-com.hu/english/residential/customerservice/connection/email.vm

Ali ova e customer service email? Mislite vredi da se ispraka tamu?

Анонимен рече...

L.Pauly@telekom.de


Eden od menadzerite na Deutche telecom

koskar рече...

samo sto prativ modifikuvana verzija od urnekot na alek.z. do dojce telekom.
prativ preku formularot za e-mail kontakt. morav da izmislam tel broj (t.e. formularot bara tocen poziven, pa jas go staviv 0621, (heidelberg).)
kako tema staviv presse.
staviv moe ime i moj e-mail.

aj ke vidime...

koskar

p.s. sega ke vidam za madzar telekom.
prakajte meilovi decki...

ako moze nekako da ja doterame peticijata do 1000

Александар З рече...

http://www.t-com.hu/english/residential/customerservice/connection/email.vm
Ali ova e customer service email? Mislite vredi da se ispraka tamu?


Дечки, испраќајте секаде каде што ќе ви се погоди линк за мејл, не штедете мегабајти (нели нема да ни наплаќаат ништо овој месец - хе-хе-хе мегамегазлочко ;)

А ова е колективна опаљотка - така што никој нема да ви удри забрана за спам (башка, и да ви удри забрана како спамери - што ви е гајле за дотичните адреси?).

Дечки - идеме Клинтонијада - бацање бомаба (за неупатени - неправилна множина од бомба) у кластери и произволно (random, ко што би рекле браќата Амери). Bombs away!

А за Wired - ми треба време да им смислам текст, да можам да го бутнат у писма на читатели. Доволно сме покриени со македонски медиуми оваа недела, Јанко ни сврши дел од работата вчера (ваљда, не гледам ТВ освен ако не давам изјави ;), мавај на меѓународна заедница.

За другата недела, после петицијата - Европска Комисија и ресто европски институции за заштита на потрошувачи (човеци од мт.нет - фала многу за провокацијата, не знаете што услуга сте ни напраиле - мегамегамегазлочко - и го тужам злочко за брендот, ми користи 30% ;)

koskar рече...

Anonymous said...

Се убаво со текстот ама сепак како што предложи типчето погоре со бројки и факти треба. Мислам дека ке се добие на тежина така.

Поздрав


Anonimen, ne da vikas dajte, nego iskompajliraj i prakaj...
normalno postiraj urnek na blog-ov da prakame i nie.
koskar.
ja vise prativ eden mail do dojce tkm.

Martin рече...

Денес 3 пати бев да го посетам салонот на Мт-Нет во Прилеп и цел ден не работи. Заклучено! Како што знам денес е работен ден, не е никаков празник. Досега не се случило да не работат. Хмм, ова остава простор за шпекулација. Зошто да не работат баш денеска? Така им е наредено, изгледа му се смачило од приговори.:))

Анонимен рече...

А може да праќаме мејлови од повеќе акаунти? :)

vasako debeliot рече...

дечки скам да ви кажам дека многу корисници на АДСЛ не знаат за блогов и тоа е една од причините што имаме толку потписи на петицијата. Јас вчера низ битола делев од флаерита да читаат луѓето. Живеам во демир хисар и ако некој смета дека нешто можам да помогнам нека каже vaskobsk@yahoo.com
Сакам да кажам и друго: немојте да се организирате во заеднички тужби бидејќи тогаш ке не развлекуваат по судовите политички и на крајот државата секако ке си го штити телекомот оти која власт и да дојди од таму си пикаат пари по џеповите. Тие сто ги избркаја од ЕСМ од работа и што тужеа организирано, уште се влечкаат по судови, а еден дел од нив што тужеа индивидуално судот ги врати на работа.

Анонимен рече...

pa so da praime be vasko debeliot ako ni opnat penali da gi platime li a ?!?

Анонимен рече...

I jas im isprativ 'cestitka' na magjarite, sledni se shvabite. Blagodarnost do Aleksandar Z za trudot.

Cage

Анонимен рече...

Predlog do Aleksandar

Posto gledam deka angliskiot podobro go vladees od mene, bi bilo dobro koa ke dojdat na red mediumite vo Germanija i Ungarija da im prakame mailovi, da sostavis takov mail sto ke ja objasnis celata situacija so poskapuvanjeto na impulsite za edno 300% od denot koa Mataf go kupi MT pa do den denes.

koskar рече...

Anonymous said...

L.Pauly@telekom.de


Eden od menadzerite na Deutche telecom


Ova mu go napisav na menadzerot od dojce telekom:

Dear sir / m'a'm,I kind of run into your e-mail and since I don't know anybody in your respected company, I have decided to e-mail you. Please don't consider this as spam, as it is not intended to be. It is just request for help. Please forward following text to anyone you might think could get involved:Dear Deutche Telecom,

I'm writing to you because of the unheard robbery of users that's happening in my country, Macedonia. Namely, your sister-company, Macedonian Telecom (Makedonski Telekomunikacii - www.mt.net.mk) has, in breach of contracts concluded with thousands of customers (estimates ranging from 6000 to 18.500), raised its rates for internet access through a service called Max ADSL for at least 100%.

There is a wide user protest going on the Internet and in the Macedonian media against this breach of legal contracts, not to mention at least three Macedonian laws, to which the Macedonian Telekom has not even bothered to reply. There has been a massive submittal of APPLICATIONS FOR DISCOUNTINUATION OF USER CONTRACTS this week, which is expected to go on until the end of the month, the last legal term for submittal of such applications, and there a PETITION against the blatant breach of contract agreement by the MT.NET being signed at the moment, to be submitted to all the relevant institutions in the country next week, massively supported by the existing users of the ADSL-service who feel robbed and lied to by the service provider.

This action goes beyond our borders and the legal authorities of our country, since the discontented ADSL-users are organized and are protesting this politics of greed to international media and legal institutions (I, personally, am prepared to go to court to exercise my user rights and to discontinue any further commitment and obligations towards the Macedonian Telecommunications monopoly) and is also hurting the reputation of your firm as a major owner since the privatization of this company.

I can only say that the Macedonian Telecom, in its politics of greed, has only succeeded to turn the public against themselves (this has become a major issue this week, and the media attention is not to fade away quickly), and against your company, the T-Com, in general.

If you can help us annul the unfair decision of the management of the Macedonian Telecom, you will not only help remedy the damage done to the reputation of your respected company, but also manage the scandal to turn out for the best, and to renew the confidence of the Macedonian public in your company.

Yours sincerely,
Dimce Milevski
milevski@mt.net.mk
a so far pleased user of your services turned to an angry discontent customer.

adrenalin рече...

moze i od poveke akaunti,ima celi familii sto koristat internet pa neka pratat site(i tie se zasegnati so slucajot neli?)

Анонимен рече...

ne pravi spam! taka samo ke izgubime

Александар З рече...

Фала му на Коскар за мејлот - дајте уште.

Преамбулата на мејлот е добра, ќе ме извините што ќе уфрлам уште еден урнек (кој смисли подобар, со интервенции, бујрум, задњата верзија нека ја објавата р-еволуционерите како образец, бидејќи се моментален центар на збиднувањата). И не се срамете да го праќате ова кај стигнете, бидете безмилосни - сепак се работи за вашите семејни буџети.

Елем, задња верзија (ја има и кај мене на cudo.blogspot.com, да се најде)

Dear (инсерт што треба, име-преизме, мистер-мисиз, тинтири-минтири),

Excuse me for writing to you this unsolicited mail, but the situation is rather urgent and very unfavourable for your company.

Namely, your sister-company, Macedonian Telecom (Makedonski Telekomunikacii - www.mt.net.mk) has, in breach of contracts concluded with thousands of customers (estimates ranging from 6000 to 18.500), raised its rates for internet access through a service called Max ADSL for at least 100%. This is considered a robbery by the general public, since there has been a major media attention to this event since yesterday (12.10.2005 - there is no medium - printed or televised - that has not published an information about this).

There is a wide user protest going on on the Internet and in the Macedonian media against this breach of legal contracts, not to mention at least three Macedonian laws, to which the Macedonian Telekom has not even bothered to reply. There has been a massive submittal of APPLICATIONS FOR DISCOUNTINUATION OF USER CONTRACTS this week, which is expected to go on until the end of the month, the last legal term for submittal of such applications, and there a PETITION (http://212.120.4.231/) against the blatant breach of contract agreement by the MT.NET being signed at the moment, to be submitted to all the relevant institutions in the country next week, massively supported by the existing users of the ADSL-service who feel robbed and lied to by the service provider.

This action goes beyond our borders and the legal authorities of our country, since the discontened ADSL-users are organized and are protesting this politics of greed to international media and legal institutions (I, personally, as a member of this group, am prepared to go to court to excercise my user rights and to discontinue any further commitment and obligations towards the Macedonian Telecommunications monopoly) and is also hurting the reputation of your firm as a major owner since the privatisation of this company.

I can only say that the Macedonian Telecom, in its politics of greed, has only succeeded to turn the public against themselves (this has become a major issue this week, and the media attention is not to fade away quickly), and against your company, the T-Com, in general.

If you can help us anull or change the unfair decision of the management of the Macedonian Telecom for the benefit of the users (numbers going down every day), you will not only help remedy the damage done to the reputation of your respected company, but also manage the scandal to turn out for the best, and to renew the confidence of the Macedonian public in your company.

Yours sincerely,
Aleksandar Zafirovski
alez@mt.net.mk
a so far pleased user of your services turned to an angry discontent customer

Анонимен рече...

Moze uste da se dodade vo pismoto deka vo ovaa siromasna drzava so mnogu mal procent na internet korisnici a mnogu zainteresirani, dokolku bi se namalile cenite na adsl za duplo pomalku, trojno bi se zgolemile korisnicite na ovoj vid usluga a toa znaci deka vasata ceneta kompanija ke ima poveke profit tokmu od namaluvanjeto na cenite zatoa sto edinstveno taa nudi vakov tip na uslugi.I da se kaze deka so volkavi ceni nie sme prinudeni da delime edna konekcija na poveke luge, iako za niv vo germanija toa mozebi e apsurd.

васко дебелиот рече...

Читам кај Александар човекот се спремил и почнал со маиловите. Предлагам да почнеме со праќање маилови и во европската унија зашто нашиот телеком предходните арамии го продадоа со благослов на европската унија, исто толку се виновни и тие курвите во брисел. Мислам знаете дека нашата држава на тие од европа му служи како перилница за пари. Луге да не се залажуваме туку да се удри со политички средства и по тие од европа. Па ваљда имаме ние во скопје европски институции, тие незнаат што се случува ? будали се ? Во погорните коментари прочитав некој нешто напиша за хрватите ке влезеле во европа ! Точно ! Ке влезат ! ама таму златни луѓе власта се плаши од народот. Абе толку не ви текнува дека само сиромав и неписмен човек можеш да го командуваш и дупиш како што сакаш. Нека биди евтин интернетот, нека има 40% корисници и тогаш нека ми кажи некој дали ке имаме квалитетен живот и стандард ? Јас велам да. Ќе имаме поубав живот, ама ќе се јави друг проблем; во тој случај и за мало незадоволство во живеењето (инфлација, или нешто сл.)ние многу брзо и лесно ке се организираме и ке му пречиме на арамиите што не дупат па не ке можат на раат да ни го испопикаат. ВИНОВНИ ЗА НАШИОТ ПРОБЛЕМ: ТЕЛЕКОМ, ВЛАДАТА И ЕВРОПА.Од каде да бараме поддршка :СИТЕ ФИРМИ ШТО ПРОДАВААТ КОМПЈУТЕРИ ВКЛУЧИТЕЛНО И ЖЕНАТАМУ НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ, МЕДИУМИ, И НИЕ. Вие незнам што ке правите ама јас почнувам да праќам мејловидо кај што ке стигнам ВО ОВИЕ ПОСЛЕДНИ СААТИ СО АДСЛ.

Александар З рече...

L.Pauly@telekom.de

е чкарт-мејл. Дајте некој поасолен.

Martin рече...

http://www.telekom3.de/en-p/medi/5-me/home/cc-startseite.html

ili www.telekom3.de

od Deutche telekom gi najdov

Pa cepkajte tamu, jas najdov mailovi i mu gi isprakam onie sto Aleksandar gi ostavi tuka.

александар рече...

Ајде, да се напише на јасен и чист македонски јазик едно писмо кое сакате да биде пратено до Дојче Телеком. Со сите нишани, како што погоре спомна некој. Јас ќе Ви го преведам на германски јазик за еден ден (можеби и побргу). А потоа ќе го испратиме до секоја германска е-пошта (телевизии, весници, Дојче телеком, до новата канцеларка :) ).

Александар З рече...

И да - кој спомна статистики? Секој го бива за по нешто - кој го бива за математика, нека даде урнек со статистики колку е фактички скап интернетот кај нас (како што направи редгај пред некој ден). Ако протестов е органски (значи, функционира како организам) секој треба да даде свој придонес согласно со своите можности и дарови, не може секој да прави се` (уште една марксистичка, односно „комуњарска“ л`жга, како што некои милуваат да речат).

Урнеците лесно ќе се прошират. Дај користете ги последните саати со АДСЛ за нешто корисно ;)

mkd_Stefan рече...

Дечки, ја најдов оваа адреса на сајтот на Deutche Telekom: press+@+t-online.net (логично нели дека адресата е без знаковите +).

DTE рече...

Еј, користи некој од овде digg.com ? Може да направиме некој веб/блог/или статија на англиски на овај блог и да ја пратиме таму. Ќе маниме сите по еден digg, и кога ке има доволно, веста ќе се најде на главната страна што автоматски значи интернационална публика! Не само од .de и .hu. Па ако сте за, да составиме нешто што ја опишува ситуацијата итн и да правиме нешто околу тоа. Ај кажете што мислите за тоа :)

Анонимен рече...

Браво за мејловите до Дојце и Матав телеком, само со ваква масовна и интернационална акција можеме нешто да постигнеме. Александар, една молба до тебе. Пошто си преведувач направи уште една верзија на мејлов во која на господава во Германија и Унгарија ќе им објасниш дека во Македоија за 1-2 години ќе почне либерализација на телеком секторот (мислам на фиксниве оператори)и дека токму поради ваквиот настап на МТ корисниците од сега масовно се одлучуваат да се префрлат на друг оператор, само да се откачат од МТ.
Ако добро им објасниме колкави загуби ќе претрпат во иднина поради сегашново препотентно однесување на МТ, тогаш мислам дека некој во Германија добро ќе се замисли. Мора да ги закачиме на економсака база. Кој знае дали некој од директорите на Дојце телеком има појма што се случува овдека, тие само си добиваат извешти од она гомноно Атила во стилот “овде е се супер, корисниците се презадоволни, држиме 100% од пазаров итн“.
Големиве компании ги интересира само профит. Ако некој им предочи дека во иднина ќе имаат големи и долгорочни загуби наспроти сегашниов краткороцен профит, тогаш можно е да некој од Германија се заинтересира што тоа се случува тамо доле во Македоија.
Значи едено смирено, фино и аргументирано писмо колку они ќе се заебат во иднина поради сегашново педерско однесување.

Александар З рече...

https://www.telekom.de/dtag/mail/kontaktseite_e/1,6191,54,00.html

е мејлот за пишување директна пошта, тука може да се пишува на германски, додека

press@t-online.net

е еден од мејловите за контакт.

копи-пејст таму.

Може е спам, ама од 10000 пораки (дај Боже) една да убоде, доволно е. Само да свртат телефон куде МТ и да прашаат "Was ist loss?" ;)

Анонимен рече...

Писмата ви личат на нигериски спам. За кратко време ќе се најдете на црните листи и нема ништо да постигнете.

Анонимен рече...

И уште нешто... До човекот (постојат и такви во МТнет?) од МТнет: Немој ни на сон да си помислиш дека 300 собрани потписи се малку. Тоа воопшто не е килава бројка. За Македонија ова е можеби почеток на демократијата. ЛУЗЕР!

васко дебелит рече...

Абе кој да му плаќа пенали ? Јас сум крив што му е газот олкав одвртен за пари, незнаат колку му е доста ?И зошто сите се плашите од Телеком ? Не е проблемот во нив, така ? Проблемот е во судовите, знаци ние се плашиме од нашите судови да не случајно пресудат во корист на телеком ? Е па другарчина само се вртиме во круг. Проблемот е во владата што не си ги подржува граѓаните пред европските арамии.Кур го боли Сендреј Атила дали јас имам интернет и колку го плаќам. Тој овде дојде да печали пари.Ај сега ве молам нека ми кажи некој реално и искрено во кого е проблемот ?????? Па гледате дека сите владеачки гарнитури за пари ги турнаа гаќите , така ? Е кога е така тогаш јас предлагам владата да си крени гаќите и да си дојди со народот да му извршиме притисок на Атила (а, кога држава дупи тогаш и ебањето се гледа)а ние за возврат на никого нема да му кажеме колку длабоко му пикал Атила на власта.

DTE рече...

Како што дознав треба да ги поминиме сите судови во Македонија прво, и ако не е фер судење во ни еден од нив, тогаш можеме да тужиме во Брисел. Нешо блиско таму можи да се најди...

Анонимен рече...

Ок мене ми е редот...
се мислев да плукам на мт.нет и бандата ама наместо тоа правам компилација на унгарски маил-ови... демек контакти кон редакциите на неколку унгарски весници... епа повелете и Bombs away....
http://www.budapestsun.com/contact.asp;
168ora@elender.hu;
hetek@hetek.hu;
http://www.hetivalasz.hu/contact.php;
udvardy.zoltan@mno.hu;
nezo.laszlo@mno.hu;
ugyelet@nepszava.hu;
vginfo@vg.hu;
editor@bbj.hu;
btw овај унгарскиов душата ми ја изваде.... шо ти web spider се сторив :)

DTE рече...

А да напрајме големи флаери (А3 формат или поголеми) и да ги лепиме низ градовите на некои прометни места за луѓето да ги видат итн...

Шо велите?

Анонимен рече...

Dobro be lugje, mislev deka tuka ima pametni lugje, so demokratska proviniencija, koi si gi baraat pravata. Sega gledam deka ne bilo taka.

Blogov e super za koordinacija za tie sto mislat deka ne im treba veke internet, t.e. onie koi mislat da si gi raskinat dogovorite. Megjutoa, isto kako sto MT.NET nedemokratski ni' go spopika do kraj so cenite i ignorantskiot odnos, i vie tuka nedemokratski ni' se frlate na nas koi ne mislime da gi raskineme dogovorite.

Ne deka sme zadovolni od cenite, naprotiv, no sepak ne mislime da si ostaneme bez internet, t.e. ne sakame da se vratime na dial-up.

I telefonot ni' e skap, i mobilniot impuls e skap, no kolkumina si go otkazaa telefonot i mobilniot? Site gi pcueme lopovite od Telekom, no ne si gi otkazavme dogovorite. Tocno e deka imase lopovluci so javuvanja vo Havai i ne znam kade, no ne si gi otkazavme telefonite.

Isto i so ADSL-ov... Pak ne sme zadovolni, no zosto da se vratam sega vo kameno doba, t.e. na dial-up?

Nikoj ne mora so nikogo isto da misli, no barem ne ne' pcujte. I ne te tocno deka lugjeto ne znaat za blogov, pa zatoa ne si gi raskinuvale dogovorite. Jas znam eden milion koi gi citaat postovite tuka, no ne mislat da gi raskinat dogovorite.

Faktot sto ne mislam da go raskinam dogovorot, ne me pravi BUDALA ili, pak, ne me pravi zadovolen od nastanive. Ednostavno, ne sakam da se vratam na dial-up i gotovo.

Kako za telefonite, taka i za ADSL nekoj ke go jade so golemite smetki, no nema sekoj.

Drugo e da se podnese prigovor, no vie vo prigovorot velite deka ke go raskinete dogovorot. E poradi toe jas i eden kup drugi lugje ne ja potpisaa peticijata.

Znam deka sega ke ima lavina od reakcii, no nemojte da reagirate kako onie lopovi od Telekom. Prifatete deka ima i vakvi.

Baska sto drzava se rasprodade, teroristi sedat vo ministerski fotelji i se' drugo sto ne se pravi vo drzavava, a vie ste zapnale "pravdata e na nasa strana". TOCNO, pravdata e na nasa strana, no ne vo ovaa drzava. Mislite nekomu mu e gajle za ADSL???

OK, raskinete gi dogovorite. A izjavite vo stilot "ne im plakjam penali" ne vredat. Ako odlucat deka treba da se plakjaat penali, kje platite. Ja razbiram mladeskata zelba za revolucija, no realnosta vo Makedonija e sosema poinakva. Tuka NEMA PRAVDA!!!

Александар З рече...

уште една верзија на мејлов во која на господава во Германија и Унгарија ќе им објасниш дека во Македоија за 1-2 години ќе почне либерализација на телеком

Јок, либерализација почнува пред Божиќ годинава, а он.нет ќе се шлепаат на исти цени (значи, шлајка од багра да не збори многу). И со алчноста се толку заслепени што не им е гајле колку пари ќе изгубат после 1.1.2006, битно е да покажат профит до 31.12.2005.
Не е ова што би го праќале денес последно. Културно може да им праќаме по еден бомб-мејл неделно - одржување на тензија - мора да упали кај и да е. Копајте мејлови и праќајте го урнекот (со сменети имиња, ве молам, инаку децава нема да има што да јадат следниве година дена :(

Шо ми текна, во врска со „хајката на тие што се осмелиле да преземат нешто“. Гледајте да сте чисти. Не може да ве следат што сте симињале, само КОЛКУ. И на тоа може да нагрбачат клевета дека сте пирати. Летово јас немам под 35 гига промет, ама тоа не ме прави пират. Освен тоа, ако било слободно симињање, шо бе да не симињам филмови и да ги шиткам на заинтересирани (ако гледаш капиталистички, ко што гледаат они). Како и да е, ако почне некој да ве плаши „глеј да не закачиш некоја беља“, глејте да сте чисти и немате гајле.

Човеци од мт.нет... ај палете патичињата, доста беше за денес, остајте не да си праиме муабет - мегамегамега;))

Анонимен рече...

Интересира ме... ако сакам да искључу телефон. Да га откажу телефонски број на кој ми е ставен АДСЛ. Што ќе се деси? Нема ли с`с тој да се прекине врска с`с АДСЛ? У договор нигде не пишуе дека си обавезан телефон да га користиш наредни две године...

Анонимен рече...

Луѓе,ај да работиме! Добри беа идеите сега НА РАБОТА! Значи статистички податоци за државава.Што прави телеком тука и една рачунка колку ке изгуби Матав со исклучуванјето на голем број корисници.Кратко и јасно писмо да не должиме многу.И да се соберат НАЈважните адреси и да се прака постојано на нив.

Александар З рече...

OK, raskinete gi dogovorite. A izjavite vo stilot "ne im plakjam penali" ne vredat. Ako odlucat deka treba da se plakjaat penali, kje platite. Ja razbiram mladeskata zelba za revolucija, no realnosta vo Makedonija e sosema poinakva. Tuka NEMA PRAVDA!!!

Абе, не знаев дека толку луѓе во Мачедонијава се викале „аноним(р)з“ :))

Шала на страна, тотално те разбирам, анонимрз - само поентата на приговорот не е раскинување на договорот, едно од барањата е враќање на старите услови.

Ситуација - не сакаш да раскинеш договор (фино ти е и овака, великодушен си, сакаш монополисти да те цедат, ќе им ги дадеш и ходникот и шпајзот ако ептен запнале - пардон за иронијата) - ништо не те спречува да поднесеш приговор. Нашиот приговор не те обврзува да го раскинеш договорот. Имаш две варијанти: (пак јас со моите точки)

1. Приговорот не ни биде прифатен - никому ништо - кој раскине договор, плаќа пенали, кој не раскине, дава две и пол просечни плати за просечен промет на интернет.

2. Приговорот се прифаќа - договорите се поништуваат - кој ти брани да си потпишеш нов договор на 2 години? Понудата уште им важи. Ама си учествувал во нешто големо - а тоа е спречување на силниците да си тераат по свое, да шамараат лево и десно и да им грабаат на твоите деца од уста (и да немаш деца, ќе даде Господ да ги имаш еден ден - а секој растурен динар/денар/денариј е кредит од сметката на потомството, макар не било твое по крв).

Тогаш, што е проблемот да се изврши „притисок на јавноста“? Ништо не губиш, аман! Дајте приговори, доста више пренемагање!

Следи урнек за хунските весници...

Александар З рече...

Интересира ме... ако сакам да искључу телефон. Да га откажу телефонски број на кој ми е ставен АДСЛ. Што ќе се деси? Нема ли с`с тој да се прекине врска с`с АДСЛ? У договор нигде не пишуе дека си обавезан телефон да га користиш наредни две године...

ЦК - овој Кумановац е цар. Дајте вонредна седница на одборот и секој да се произнесе по предлогов. Алал, бе, анонимрз! Овој да се испита под хитно!

Анонимен рече...

Што се однесува до пиратерија и до недозволено симињање. Па батките од МТ. Нет не охрабруваат да користиме p2p програми и со тоа да симнуваме недозволени содржини
http://www.mt.net.mk/produkti/internetpristap/adsl/download.asp

Анонимен рече...

Добро и да ми бараат да платам пенали, колкави се тие?
Нека каже некој колку треба да платам, адсл-ов го имам од летово, договор на 2 годин.
Леле колку ме беше сумљиво кога потпишував на 2 години, али ај викам конечно им дошол памет, ама ако памет за друг пата мамичето нивно ненаситно.

Анонимен рече...

Мислу дека ги мрзи људи да попунуев формулари, не дека се плашив дека некој нешто ќе ги направи, затој су анонимни... К`д веќ пишуете маилови пробајте и на ов`ј dieter.brunert@telekom.de

DTE рече...

Anon: Пенали, месечната разлика со пакетот на неограничено време (2990+ддв) + 4900 денари за инсталација (ако имаше 100% на инсталација). То иди 1000 денари + ддв за секој месец користен интернет + 4900 + ддв... :)

Анонимен рече...

Alooo decki, nekoj ovde e greshka:

MONOPOLOT NA TELEKOM VO FIKSNATA TELEFONIJA OFICIJALNO ZAVRSHI NA 01.01.2005 !!!


http://www.mtc.gov.mk/mak/zakoni/Zakon_za_elektronski_komunikacii_2005.pdf

ZumbaZum рече...

Пошто се гледа дека луѓе од МТНЕТ го читаат блогот некој збор за нив:
Шуглиња едни скапани што немате храброст да им кажете на вашите претпоставени дека ова е невидено со цениве , читајте и кодошете . И така сте најголемите јанишари во државава барем ќутете и не зборете - знаете дека сме во право . Скапаници едни што се гребете од сите нас прашајте се зошто во земја каде газдите ви се монопол , трошковите 50% од Европа , цените пута два ве скапуваат ко црнци и дресираат ко кучиња за 300 евра

Анонимен рече...

Vo Clen 11 od dogovorot MT Net se obrvzuva za site promeni vo dogovorot pismeno i licno da ne ivesti a ne preku mediumite. Jas i veruvam site drugi ne sum dobil pismeno izvestuvanje - prvo krsenje na dogovorot!

Vo Aneksot na dogovorot Clen 2 stoi deka korisnikot e dolzen da plati nadoknada od 1990 denari bez presmetan DDV. Poradi moznoto nadminuvanje na ovaa suma (sekoj normalen sto satvil ADSL ne go stavil da proveruva mail) sto znaci i menuvanje na uslovite spored koi e potpisan dogovorot so koi ne se soglasuvam i koi ne se predlozeni od moja starana dogovorot vednas moze da go raskinam i ne sum obvrzan veke so nisto a najmalku da plakam penali.

Taka da golem pozdrav do "Vraboteniot vo MT Net" i negovite "covecki" soveti i namesto ti nas da ne sovetuvas eden mal sovet od mene gledajte da nemame 8 casovni padovi na mrezata i skoro sekojdnevno problematicno povrzuvanje.

Uste nesto. ADSL korisnik sum ne deka mi bilo keif - potreben mi e brz internet za mojata edukacija (citaj - svesno bitie sum i ne dozvoluvam nikoj da me manipulira).
A site korisnici koi planiraat da prodolzat so koristenje na ADSL neka im e so srekka. Sekoj ima pravo na sopstveno razmisluvanje. Jas ovoj blog ne go svakam kako prisilba site da gi raskinat dogovorite. Tuka sme sobrani nezadovolni ADSL korisnici koi sakaat da si gi zadovilat svoite prava i tuka sme site dobrovolno.

adrenalin рече...

Do: Anonymous
5:29 PM, октомври 13, 2005

Pa dobro ako si zadovolen od uslugata na mt.net ok.
Prvo proveri si go meracot sto ne e tocen,atestiran...
Vtoro vrabotenite vo mt.net mozat mnogu lesno da dojdat do tvojot usser name i password i bidejki i na niv im e ograniceno ke go koristat tvojot u.n. i password i koga ke si ides na proverka na soobrakajot ke si vidis nekoi 50-60 gb(ako imas sreka) i ke ti dojde cestitka od 25000 denari da si ja platis.Ako ova ne ti e skapo slobodno ostanete ti i tvoite drugari i ponatamu!!!
------------------------------------
Vo vrska so mejlovite da se napravi spisok na site mejlovi i da se stavi link ili banerce na vrvot na blogot taka da site ke mozat da go vidat

Анонимен рече...

"Anonymous кажа...

Alooo decki, nekoj ovde e greshka:

MONOPOLOT NA TELEKOM VO FIKSNATA TELEFONIJA OFICIJALNO ZAVRSHI NA 01.01.2005 !!!"

Правото на монопол заврши на 01.01.2005 но не и монополот кој сеуште трае и ќе трае се додека власта зема дивиденда од МТ.

Анонимен рече...

Еве још два три маила, за тија што не ги мрзи да пишуев... E.Juenger@telekom.de
Johannes.Schlarb@telekom.de
Susanne.Samsudeen@telekom.de
ludger.feldkamp@telekom.de
eric.schmidt@telekom.de
investor.relations@telekom.de
gerhard.horter@telekom.de
andreas.leigers@telekom.de
Hans-Juergen.Huehne@telekom.de
Guntram.Kraus@telekom.de
a.hengst@telekom.de
monika.bittig@telekom.de
pressetribuene@telekom.de
t-aktien2005@telekom.de

Анонимен рече...

AAAAAAAHHHHHHH MTNET !!!!!
DECATA MLADI DA VI SE PROEBAT!!!!!

daywalker рече...

До мангупот од Телеком, т.н. службеник...

Немој ти мене да ми кажуваш како било во Србија или во други делови на планетава. Случајно постојано живеам на релација Белград-Скопје и затоа ми е потребен интернет и таму и овде. И случајно земав ФЛАТ РЕЈТ ИНТЕРНЕТ ОД БЕОСИТИ ЗА 40 ЕВРА НЕОГРАНИЧЕН ТРАНСФЕР 768/192 кбпс!!!! СО ДДВ!!! СИМНАВ ДОСЕГА МИЛИОН ГИГАБАЈТИ И НОКОЈ НЕ МИ СЕ ЈАВИ ДА О’ЛАДАМ МАЛКУ СО ТРАНСФЕРОТ!!!
КОЈ СЕГА ОВДЕ ШИРИ ДЕЗИНФОРМАЦИИ????

Александар З рече...

Еве још два три маила, за тија што не ги мрзи да пишуев

Ич не ме мрзи да ги ставу у Цц - ај, бе, куманоец, претстави се, со два коментара стана член на поширок ЦК ;)

За другите што не ги мрзи да пишуев - за овој комплет адреси имате чејнџ у првиот пасус:

Dear Sir/Мadam,

Excuse me for cross posting and writing to you this unsolicited mail, but the situation is rather urgent and very unfavourable for your company.

Уште ви дужам порака за хунските другари.

Александар З рече...

Eric.Schmidt@west.telekom.de

е чкарт мејл. Избацуј из списак.

Александар З рече...

Вака, списокот на хунски медиуми треба да се скрати на следново:

168ora@elender.hu; hetek@hetek.hu; udvardy.zoltan@mno.hu; nezo.laszlo@mno.hu; ugyelet@nepszava.hu; vginfo@vg.hu; editor@bbj.hu

Понатаму, направете форвард (препраќање) на мејлот што го пративте на Швабите и пред сите заглавја ставете го следново:

Dear Sir, Madam,

This is what the group of dissaftisfied ADSL-customers in the small country of Macedonia have sent to the owners of the Telecom monopoly (Deutche Telecom through Matav - Magyar Telecom) in their native country. We shall appreciate your help in the matter very much, since this concerns the average citizen and represents a precedent that could have repercussions to all EU citizens in the future.

Feel free to contact me if you have any further inquiries.

Forwarded message follows:

И после мејлот пратен на швабите.

Ако сакате комплетен урнек, кликнете на моето име, таму ми е ставен комплетниот мејл (има еден за шваби, и еден за хуни).

Анонимен рече...

Za informacija. Ne se placaat penali tuku razlika vo cena od normalna tarifa do onaa so popust, ili 1000 denari plus DDV mesecno. Za instalacijata ne placate posto vo dogovorot e potencirano samo clen 2 stav 2 od Aneksot a instalacijata e stav 1

Анонимен рече...

Ne mnogu se palete na Onnet tie se SEAF iliti Ameri i jedva cekaat vakva prilika da ni go nacukaat. Barajte drug izlez

Анонимен рече...

Nemoj nekoj slucajno da se stavel na on net.Vo stranstvo site provajderi kako telekom i on.net gi ignoriraat,
pa posle ke vidat kako ke si pominat.
pozdrav

Анонимен рече...

Баш би сакал да знам што ќе се случи (можеби некој знае... можеби некој од чичковците од телеком кој што го читаат блогов) ако утре го исклучам договорот за телефон? сакам ADSL ама неќам телефон... исклучете го телефонот :) мислам што тогаш? уште малку каша за правниците од 2-та табори :)

Анонимен рече...

Nemoj da se zaebete so Onnet tie se beter, pa gledaj ja cenata za IP telefonija 15 den minuta. Vo bugarija e do 1 cent ili ti ni eden denar

ThunderMS рече...

Isprativ mejlovi i ce isparacam, i pak kako vo eden moj prethoden komentar ce naglasam deka imame lugje PIZDICINJA na koi pradedovcite im bile PIZDICINJA i zatoa sme bile 500 god pod Tursko.
Neka ne go gasat ADSLot i neka ne davaat prigovori, i dodeka go citaat mojov post ce se pronajdat vo nego i neka slobodno me pcujat jas ne sum anonimus jas sum Mario, kade ste pederi edni, koi se plasite edna peticija ili prigovor da potpisete posto ce ste se vratele na dial up internet, zemete Satelitski internet za 49EUR

DTE рече...

thunderms: сат инет за 49евра? дај кажвај како/што итн... :)

Анонимен рече...

http://www.astrasat.net/

Satelitski internet za 30 evra BEZ DOGOVORI POPUSTI I PENALI (se razbira ednonasocen-uploadot si go obezbeduvate vie)

Igor рече...

Do: Службеник во МтНет

Dali navistina veruvas deka lugevo ke padnat na ovaa eftina finta?
Mene poveke mi lici na nesmasen i idiotski obid na neprijatelot Br.1 da go diskreditira ovoj web-site. Bedno...
A za toa deka ste cisti pred zakonot... dosega site konsultirani pravnici (advokati, sudii i slicno) se sigurni deka zakonot e na nasa strana.
Ne samo sto MTnet bi izgubil na sud, tuku ke izgubi daleku poveke poradi losata reputacija. Posebno posle Wireless na OnNet, ova bi bilo samoubistvo za vas. E tokmu togas toj broj za otpustanje na 700 luge ke se zgolemi barem za duplo.
A za komentarot MtNet-siromasna firma... covece, pa dali imas barem 1 gram pamet? Firma so godisen PROFIT od skoro 100 milioni evra vikas deka e siromasna. Ne e ni cudo sto MTnet pravi vakvi gluposti koga idioti kako tebe rabotat tamu...

Анонимен рече...

Rabotam vo marketing sektor i trgnuvajki od moeto dosegasno iskustvo idejata na adrenalin e ok.Treba da se iskoristat site alternativi i moznosti za da se dojde do celta. No mora da bideme edinstveni i ovojpat da ne se popusti.
Mediumite cuda pravat. Zaedno sme posilni. Da odime do kraj.

Анонимен рече...

e pa ajde da pocneme:

Hungarian Telecom MATAV

Hungarian Telecommunications Company Limited, MATAV
Krisztina krt. 55
H-1013 Budapest
Hungary


phone: +36 1 432 0700
phone: +36 1 457 4000
fax-no: +36 1 458 0044
e-mail: net-admin@matav.net
e-mail: hostmaster@axelero.hu
Zoltan Galig, Head of Interconnection, MATAV (HUNGARIAN TELECOM).

Marketing Opportunities and Registration:
Ian Brumpton
European Marketing Director
Tel : +44 (0) 207 647 2371
Fax : +44 (0) 207 647 2313
EMail : ianb@marcusevansuk.com

Speaking Opportunities:
Edward Abankwa
Conference Director
Tel : +44 (0)20 7499 0900 ext. 2350
Fax : +44 (0)20 7647 2313
EMail : edwarda@marcusevansuk.com


Sponsorship and Exhibition Opportunities:
Sam Arora
Tel : +44 (0) 20 7647 2210
Dir: +44 (0) 20 7958 2500
Mobile : +44 (0) 7786868132
Fax : +44 (0) 20 7647 2273
Email : sama@marcusevansuk.com

DEUTSCHE TELEKOM
Corporate Communications

T-Online International AG
Waldstraße 3
64331 Weiterstadt
(+49 6151) 680-2210

Michael Schlechtriem -
Senior Vice President
Corporate Communications

Martin Frommhold -
Spokesperson
Portals and Products

Björn Muscheid -
Spokesperson Corporate and Finance

Ralf Sauerzapf
Spokesperson
Technology and Service

Phone 06151 / 680-22 10
Fax 06151 / 680-22 19
press@t-online.net

Анонимен рече...

decki gledam deka se najdeni i fax-ovi na DT pa togas za potroseni 5 ili 10 den preku obicna tel linija op eden, dva pet, deset, sto faksovi direktno kaj niv sakale nejkele kje gi procitaat POARNO ZDRAVJE, hartija e vo prasanje ne 0 ili 1 pa delete i da go nema! :)

Brian рече...

Hey, you have a great blog here! I'm definitely going to bookmark you!

I have a strategic internet marketing site/blog. It pretty much covers strategic internet marketing related stuff.

Come and check it out if you get time :-)

Brian рече...

Hey, you have a great blog here! I'm definitely going to bookmark you!

I have a safelist site/blog. It pretty much covers safelist related stuff.

Come and check it out if you get time :-)

Анонимен рече...

You'll receive Valuable how-to Lessons, Millions and Millions of FREE Ads, and High in Demand Software Applications