14 октомври, 2005

Првата битка е добиена, но р-Еволуцијата продолжува!

До сега се надевам дека веќе сите дознавте дека АД „Македонски телекомуникации“ се пишманеа за промените, но за оние што не знаат: Телеком се повлече (делумно). Оној компромис што го најавија вчера (т.е. денеска) во Време не е којзнае каков компромис, затоа што се вратија на старото, но не на она како што беше туку како што стои во Договорот и Барањето: секое надминување на „лимитот“ од 4GB, 10GB или 25GB ќе се санкционира со намалување на брзината.

Исто така, никаде не се спомнува наплаќање или ненаплаќање на пенали за оние што веќе ги раскинале или се решени без оглед на се да ги раскинат договорите. Сигурно го добивте и мејлот од Телеком во кој ви објаснуваат колку на нив им значат вашите коментари и забелешки. Треба да ви објаснувам колку тоа не е така?

Ова е минорна победа. Како што спомнав уште во првиот пост на блогов, време е да се доведат на коленици Телеком. Почнавме ситно, со негодувања и пцуења, да продолжиме уште порешително и единствено! Оној ефект на снежна топка што се тркала удолу по планината е очигледен. И екипата од р-Еволуција (како оние што постираат на блогот, така и некои од коментаторите) ќе продолжи понатаму.

Зацртаното останува: чекаме да добиеме одговор за оние што ги раскинале договорите или планираат тоа да го сторат (а ги има, сигурно... знаете, лажгото секогаш си останува лажго). Во понеделник ќе имаме средба со неколку правници при што ќе се разгледа добро договорот и примената на законот за облигациони односи, по што ќе бидете известени тука. Во вторник ќе го чекаме и коментираме исходот од состанокот на Советот на потрошувачи. Петицијата и понатаму останува on-line, а во текот на викендот и следната недела ќе се спроведе акција за делење флаери (со ваша помош, се разбира) да се информираат и оние што не знаат. Знам дека многу ќе останат на АДСЛ (или аЛСД, исто му доаѓа), но оние што веќе ги раскинаа договорите НЕ СМЕЕ ДА ИМ СЕ НАПЛАТАТ НИКАКВИ ПЕНАЛИ! И тоа нема да го дозволиме.

Сега за сега, до следното известување, олабавете со Меѓународен притисок и сконцентрирајте се вечерва на релаксација. Од утре почнуваме повторно, пожестоко и многу подобро координирани.

116 коментари:

Sokol рече...

На www.prespasky.com е објавен нов текст во врска со "компромисното" решение на МТ, а поставена е и АНКЕТА на која може да гласате Вие Корисниците дали сте задоволни од "компромисот"

испизден рече...

Мора да смислиме начин како да ги докусуриме гомната. Ова не е решение. Во принцип ни го спопикаа. Мора да се чуе и некако да се среди работава.

Анонимен рече...

Ova mozebi, pazete citiram mozebi ke im odgovara na nekoj domasni korisnici, no sto pravam jas i moite kolegi so internet kafinja? Najverovatno ke bideme primorani na site kompjuteri da postavime netlimiter i da go limitirame downloadot na sekoj PC po 5 kb/s.
SRAMOTA

Анонимен рече...

Pa zatoa ne smeeme da se predademe prerano!!!

Анонимен рече...

Ova e zamka kako sto pisuva vo PrespaSky samo za da ne moze da se raskinat dogovorite

deko рече...

Sto se slucuva posle tie 4 gb. Kolkava e taa brzina sto treba da ja ocekuvame. Kako sto kazaa najzagrozeni ke bidat onie so internet kafinjata. Zatoa razmislete.(brzina=dial up)

Анонимен рече...

Па овие се ѓупци (цигани) кај го има ова во светот цена за ADSL а добиваш Dial up!!!

Анонимен рече...

Dial-up=30 ден/час

Анонимен рече...

Абе ако е Dial-up и не е така лошо но што ако е полошо од Dial-up????
Намалување на брзината е премногу општо и 0bps е намалување :)

Анонимен рече...

после 4 ГБ намалување на пристапната брзина оК.колку се намалува? стварно мислат да те остават на модемска брзина од 5 КБ/с 25 дена од месецот и да очекуваат дека се задоволни корисниците?
FUCK 'EM ALL!!!

Silence Isnogood рече...

Треба да продолжиме со битката, да ги известиме и предупредиме сите сегашни и потенцијални корисници дека дури и новите пакети се кожодерски, и оние кои имаат нет-кафиња да се организираат за да извршиме дополнителен притисок и да ги докусуриме…on with the r-evolution.

foro рече...

I shit on them
moze li da se raskine dogovorot bez penali ????

Bojan рече...

clutch, читна во другите коментари за мејлот? бојантик@yahoo.com

Clutch рече...

Нема везе, битката е добиена, но војната продолжува. Барем сега не треба да го демонстрираме синдромот така убаво илустриран од нашата фудбалска репрезентација: 2-2 со Холандија, а после 1-0 со Андора. Тоа значи, да се консолидираме и да овозможиме раскинување на договорите без пенали или да им наметнеме "компромисно" решение - воведување нешто поскап флет-рејт пакет. Мене ова ми е побитно, од било што.

Него, многу ми е забавно, како одеднаш, така бргу го апдејтуваат сајтот. До пред две недели не се ни споменуваа мочани 4ГБ, а сега одат до детали за брзината:

* Брзината на пристап се намалува кога претплатникот ќе го надмине вкупниот месечен сообраќај (download + upload) вклучен со пакетот. Доколку претплатникот сака брзината на пристап да остане иста и по надминувањето на сообраќајот вклучен со пакекот, услугата се наплатува во износ од 175,00 денари за секои наредни 512MB започнат сообраќај.

Анонимен рече...

Јас не знам сега една работа.Јас ако сум поднел за раскинување без да плаќам пенали и сега педериве направиле пу-пу не важи ќе смениме. Дали тоа значи дека не мочам да го раскинам договорот без плаќање пенали иако било поднесено барање во времето кога понудата беше онаа претходната.

koскар рече...

некако не ми се верува дека може да пројде уште нешто, барем не сега. треба да се види дали ќе има намалување на брзината по 1 ноември за надминат лимит од 4 или вотевер гигабајти. во меѓувреме можеме да бараме проширување на понудата со поефтини пакети, вистински флет-рејт итн. сепак тоа веќе е потфат што бара широка акција и масовно организирање...
инаку, тоа што беше де-јуре, од 1-ви ноември треба да стане и де-факто.
дисклејмер: јас не сум скроз задоволен со промените, но факт е дека за тоа потпишавме договор.

дали е педерски или не, јеби га. нема права конкуренција. кога на оннет нема баш да им иде како што замислиле, ќе почнат да намалуваат цени, телеком ќе ги следи итн..
just my 0.02$

Анонимен рече...

Ако има нешто да капе по 4гБ ќе биде добро пошто ќе пробам да поставам +сателитски интернет а АДСЛ-от ќе ми биде за UPLOAD едно време имаше тука за 1600ден 10Мbit/s sat-интернет ама по некое време го лимитираа на 1GB (смешно нели). Сега ќе се заинтересирам и ќе побарам нешто слично па ако има нешто побрзо за отприлика таа цена ќе се собереме неколку другари и ќе делиме.
Но и за тоа е важно колкав ќе биде лимитот, барем на upload.

Анонимен рече...

Ме интересира ако некој знае за ова сателитскиов интернет како алтернатива. Сајтови, цени и сл. Јас барав ама не мозев да најдам несто поконкретно. Би требало да има за поприфатливи пари неограничен интернет (се надевам).

Анонимен рече...

prasane:
Ako mozea da ni ja namalat konekcijata zosto ne ja namaluvaa prethodno?

koskar рече...

http://filiago.com/

satelitski internet.

se razbira treba da si imas upload konekcija. (ADSL?)

Александар З рече...

Коскар има право. Тие прифатија да се вратат условите од договорите што ги потпишавме - лимит од 4 гб со намалување на брзината после тоа. Минимална брзина - дајал-ап (ама, стварно, тука треба да се бара појаснување).

За жал, ова значи и дека на оние што поднеле барање за раскинување на договорот ќе им наплатат пенали. Мислам дека тука треба да се сконцентрираме - од солидарност, се разбира, ако сме веќе толку јаки ;), може да се издејствува на луѓето што ги поднеле барањата за раскинување во периодот од 30 септември до денес, 14 октомври, да не плаќаат пенали. Само, веднаш да ви кажам. Ако немате документирано каква била понудата во овој период - ништо од работата. За суд треба докази (мене може да ме викнете за сведок во секое време, нема гајле) - ама ќе помогне ако на некој му текнало да сними скриншотови од ситуацијата во изминатите 14 дена.

Тоа ќе значи и нови приговори и нови директни притисоци во деловниците (јес да и на блогов имаше предупредување - не брзајте со раскинување на договорите - ама и тие луѓе беа дел од акцијата и притисокот, може да поттурнеме уште малку).

Што се однесува до меѓународниот притисок, сега треба да им се испрати благодарница на тие што ги бомбардиравме за нивниот придонес во биткава - за што урнек ќе ви спремам во следниов саат време. Колку да можеме пак да ги избомбардираме ако ни затреба ;)

koскар рече...

ima li nekoj originalno baranje (vo ona vo koe pisuva username/pass, konfiguracija i sl?) dali tamu go pisuva i limitot? jas ne mozam da go najdam, ali skoro som 100% siguren deka limitot se odnesuva samo na download. 4 giga download e razlicno od 4 giga vkupno, zarem ne?

come to think of it....

Clutch рече...

Можеби некои овде од вас ФАКТИЧКИ потпишале договори во кои се споменува некакво намалување (на брзина или трансфер), ама на голем број од тие што побараа АДСЛ преку телефон (значи не поднесоа официјално барање, во ниту еден момент не им споменаа дека ќе има било какво ограничување. Затоа, оти МЕ ИЗЛАЖАА, ќе се борам до крај.

Абе не ме заебавајте, пред неполни три недели првпат официјално ги наредија пакетите од 4, 10 и 25 ГБ. Што не ги ставеа во рекламната кампања претходно? Или, собраа корисници, криеа детали од договорот и СЕГА им текна да ми кажуваат "дечко, така беше од почетокот". Jaс oваа битка jа водам од принцип, а не од мојата неизмерна желба на Телеком да му покажам како се продава интернет. Смрдени копилиња.

Анонимен рече...

Да ама дали има нешето што е стварно неограничено за сателитскиот. пр. да не намалуваат брзини и сл. макар и да сум се оставил од симињање 31 ден.

bezvrska рече...

Дечки продолжуваме со борбата! За тие што сакаат да продолжат со договорите ќе инистираме да се определи пристојна минимална брзина под која МТ нема да намалува. За оние што сакаат да ги раскинат договорите, викендов и во понеделник ќе се разговара со правници околу можноста истите да се поништат на суд. За оние што ги раскинале договорите исто ќе бараме правна помош за да им ги вратат или да не им ги наплатат парите за пенали.

Важно е што они се во повлекување и не смееме да престанеме со притисокот се додека не добиеме се што сакаме. Заеби компромис! Не дупеа 2 недели, ради нив изгубив 10 дена и утнав еден deadline што скапо ќе ме чини. Се на се, јас уште сакам да ги одвлечам на суд, да ги направам лом по медиуми и да ги оцрнам кај акционерите и потенцијалните нови муштерии. И тоа не само за АДСЛ. Ихаааа, тоа им е најмал проблем! Има тука проневера на пари, злоупотреба на државен имот, подмитување на функционери, кршење на сите можни закони... се по ред!

koскар рече...

aleksandar z.

se slagam, treba da se pomogne. jas sum za. da probame da izdejstvuvame, bez penali. neli, usto od pocetok znaeme deka ima zakonski rok od (15)30 dena za raskinuvanje bez posledici vo uslovi na ednostrana promena na dogovorot.
vo sustina, oni go promenija dogovorot na poloso, a potoa go promenija na podobro. toa ne e vrakjanje na staro, toa e dva pati menuvanje na dogovorot. spored niv, objavata vo vesnik e dovolna. oni objavija zvanicno vo vesnik. ne bese toa spekulacija. znaci dogovorot e nov. slednata objava, nova promena, nov dogovor... nekako taka, samo nemam dobra razrabotka u glaava...

Александар З рече...

За сателитскиот интернет.

Копав бајаги во последниве два-три дена и резултатот е следниов.

Без 2000 евра за инсталација и 200 евра месечно (за двонасочна сателитска) не се поминува. Лимит над 4 гига никаде нема да се најде. Единствено може да се добие во брзина (ама што ќе ми е брзина кога не можам да симињам повеќе од лимитот :). Секој нареден гига е од 20 до 40 евра.

Опцијата што ја добив од он.нет е дури и подобра - ограничување од 10 гига за 512/128 за 110 (или 80, ако се купи опремата) евра месечно, секои наредни 100 мега едно евро. Подобро од сателитска, полошо од АДСЛ (со новите пакети Макс за 10 гига би се платило 40+60 евра - значи отприлика исто, само што кај он.нет е поголем месечниот надомест).

Врти-сучи, нема поевтина варијанта од АДСЛ - тоа што кај нас е најскап у свет е друга работа.

И уште една работа е точна - прв и последен пат потпишувам договор на одредено време со некоја македонска фирма. Тешко веќе некој да ме зезне на иста финта. А после 10.12.2006 (кога ми истекува договорот), телекомот нека се радува на дивидендата за 2006, зашто ќе им биде последна што ја исцедиле од мене и моите истомисленици.

corpz рече...

za satelitskiot:
Jas go koristev Filiago, DL-ot e so 100K u sekunda dodeka ne stignesh do 2 giga i posle ti ja namaluvaat brzinata na 50K dodeka ne stignesh do 4 giga (ovaa brojka treba da se zabrani so zakon) i posle ti ja namaluvaat brzinata na 10K u sekunda. Tapa e, ne go biva. U momentoff izglea Telekabel imaat najdobra ponuda (planiram da preminam kaj niff).

koskar рече...

@clutch,

limitite postojat od day one, koga jas sklucuvav dogovor, tetkicata u mtnet mi rece, ti stom vikas deka ima adsl, ondak ima!?:). (u fevruari 2004).
i togas postoese limitot od 4 giga posle koj postoese moznost (i pravo na mtshit) da se namali brzinata. toa sto oni vikaa: ne be nema da se namaluva, ne drzi na nieden sud u MK. mtshit ke kaze nema nisto napismeno, kraj na muabetot...

prostor za igra okolu limitot, nema... limitot postoi od day one, so sigurnost. ne-implementacijata ili podocneznata implementacija e druga rabota.
edinstveno ova so 4gb download ili 4gb vkupno, treba podrobno da se ispita....
while we at it.....

Анонимен рече...

Јас се мислам некако да с еврземе со опозицијата за поддршка во напорите (не дека ги сакам и едните и другите) ама можда имаат моќ да направат нешто.

Анонимен рече...

Некако да успееме да биде неограничен пак интернетот. а ова со париве се средуваше некако работата. со рутерче на шеринг и сл. така да сега за сега да се успее да се врати неограничениот интернет.
па после да се разговара за цената

ThunderMS рече...

Dobro pocnavme no mora da prodolzime i ponatamu, jas i po ovoj "kompromis" sum re{en da go raskinam dogovorot i da baram alternativa, a ova e dokaz za lugjeto sto velea deka nema sansi nisto da se sluci, TEK SMO POCELI

zumbazum рече...

Добро е што ја добивме битката . У договорите стоеше 4Г и намалување брзина така да тоа е тоа , ама со ова 406 ден еден Г смрди работава . Нешто многу скупо ми изгледа Излага да симнеш еден филм ДВД оргинал треба да платиш 3200,00 ден , а да го купиш кошта 700 ден сегде у свет . Ја ќе почнам да испитувам кој е одговорен за супервизија на цените да се информирам на кој начин се формираат . Ај да наплатеа 100 ден 1Г ОК се трпи ама вака - пљачка Дајте да работиме на тоа

тино097 рече...

Значи имамае уште една дупка во договорот.Која ќе биде брзината после 4ГБ и што ако со таа брзина се поминат уште 4Г. Во договорот никаде јасно и гласно не е нагласено. Спрема законот за Облигации треабда оди во наша корист. Што значи, гледдано правно, секоја понудена брзина по весници и нивниот веб сајт нема да може да се рачуна за валидна, бидејќи је нам нагласено во договорот или анексот. Тоа пак ќе значи НОВ договор и тука ќе можат да се бараат шанси за раскинување на постоечкиве договори. А тие што ќе се одлучат да останат ќе треба да си побараат нов договор и овој пат би препорачал правна помош пред потпишувањето

Александар З рече...

Дечки, благодарницата е на стендбај, сега засега.

Александар З рече...

Уште едно прашање - каде тоа во договорот пишува 4 гига? Никаде. Јас барање немам (ми се јавија по телефон, реков пеки, отидов во деловница, ми дадоа договор со анекс и толку). Договорот спомнува „соодветно на избраниот АДСЛ пакет“ (Член 4, 2) само во врска со „еднократниот надомест за инсталација на АДСЛ опремата“.

Е, ај сеа? Како да не им се пуштиш за ваков сунѓер-договор?

Добро, има простор за понатамошно малтретирање. Во врска со што? Дајте идеи за стратегија и стратешки цели.

Анонимен рече...

Znam deka e pederski ama ja kolku sto slusnav mnogu raskinale dogovori a so novive ceni ne veruvam deka ke dobijat mnogu novie korisnici, zatoa ke ostaneme pomalku korisnici i moze nema da im ja optovaruvame mrezata, pa ke ostaat raboti po staro, sto znaci deka ke moze da downloadirame kolku sakame,

I HOPE.

Анонимен рече...

Sepak, najbolja opcija e raskinuvanje na dogovor - bitkata (malku) ja dobivme, no ostanuva da se vodi vojnata!
Znaete li sto znaci za eden direktor vo telekomunikacii (a i vo se drugo), gazdite da razberat deka mu se namaluva brojot na pretplatnici!? Ke go oderat kao zajak!
Posebno zatoa sto stanuva zbor ADSL. Toa ne e stara staticna telefonija, ne e dajal-ap, pa da se otkazuvaat pretplatnici, zaradi zastarenost i obsolitnost na tehnologijata! Toa e ADSL, najnova tehnologija na idninata, na koja se racuna...
I da dojde vo situacija da mu begaat ADSL pretplatnici. Abe ke go zatvorat vo soba so crnci koi primile intravenozna vijagra.... "Komenzi bite, be ajvan... da ti go pravam edno direktno konekcija so 250 mega(-bajti, -toni, -santimetri, votevr...)..."

Анонимен рече...

abe luge daj ne zezajte zarem mislite da se prifati kompromisov daj neka ni raskinat site dogovori ja vise nejkam da bidam korisnik na telekom pa posle mesec dena da si smislat nova rabota i pa istovo daj site neka otkazat i da ne mozat telekom da si vikaat ej sea pak ni ostanaa korisnici nema so da se zamarame vise rabotata e da ne im ostanat useri tatko mi ima u firma adsl cim nego go naterav da otkaze sea nie se praime picinja i aj ke im go prostime ako ne ova na telekom pa se dodeka im prostueme ke ne strizat ko ovci aj pozdrav i daj se raskinat dogovorite da si ostaneme na toj stav

Dr. Philem0n рече...

Не сфаќајте ме сериозно, ова во моменти на досада после Пировата победа:

384 kbps = 48 kb/s = 2880 kb/min = 172800 kb/h = 4147200 kb/ден, односно од прилика 4 GB на ден или околу 120 GB месечно, теоретски download, од кои во пракса се искористуваа максимални 70-80 GB, или 66%, од овие или оние причини. Цената која ја плаќавме, во Max ADSL пакетот, беше од 30 до 35 денари за GB.

64 kbps = 8 kb/s = 480 kb/min = 28800 kb/h = 691200 kb/ден, односно од прилика околу 690 MB на ден или околу 20 GB месечно, теоретски download, па ако земеме дека искористеноста и овде е 66%, добиваме конечен резултат од 13 GB месечно практичен максимум, кој заедно со дозволените 4 GB на крајот излегува околу 17 GB. Цената која се плаќа за тие 17 GB, како мало потсетување, изнесува 2400 денари, односно околу 140 денари по GB (...добро, барем не е 400 денари...).

За крај... да го разгледаме postpaid dial up на Мт Нет:

56 kbps = 7 kb/s = 420 kb/min = 25200 kb/h = 604800 kb/ден, односно од прилика околу 600 MB на ден или околу 18 GB месечно (теоретски), и ако земеме дека искористеноста и овде е 66% (иако ќе биде многу помала, поради техничките недостатоци на dial up-от), на крајот излегува околу 12 GB. Цената која ќе се плати за тие 12 GB ќе биде oд 30 до 40.000 денари месечно, зависно од тоа кој Surfer пакет се користи. Поверете и сами на Online калкулаторот, http://www.mt.net.mk/./Produkti/InternetPristap/Dialup/Postpaid/kalkulator.asp, внесете ги цифрите 18, 6 и 6 последователно. Значи, тоа се од 2500 до 3300 денари за GB...

vasko debelio рече...

јас денес поднесов барање - известување за прекин на испорака на адсл услуга од овие стоки и сеуште имам интернет и се сложувам со мислењата на лугето дека треба да се продолжи со притисокот. Арно велат дечките со инт-кафе што ке прават тие ? ке работат како игралници ? Редовно го пратам блогов и оставам мои коментари и велам дека покрај МТ виновна е и владата.Абе Бучковски во овој случај треба да ни обезбеди некое бате што ке ни донесе ефтин интернет. Јас сигурно не сум тој што можи да обезбеди таква можност, а него кур го боли за се. И сега кој е крив ? Телекомот ? Не бе. ВЛАДАТА !

Анонимен рече...

А каде е она педерчето Макрадули со неговата национална стратегија.

васко дебелио рече...

Само што го видов коментарот на тв канал 5 . Браво за тв канал 5. Изгледа само тие немаат земено пари од САНДОКАН (сендреј атила). Рекламирајте на канал 5 луѓето заслужуваат.Прочитав некаде во коментарите, некој вели да бегаме некаде. Кој да бега бе племе да ебам нивно профитерско.Јас, ти, ние, да бегаме ? Не бе луѓе. Ние никаде нема да бегаме, туку овие ѓубринава профитерски нека бегаат.

Suzi рече...

Da ve prasav nesto...Koj dobil bitka-vojna so posta ili banka ili bilo kakva institucija od takov rang?dali nekogas ste gi videle dodgovorite vo koj samo ednata strana t.e oni se zastiteni + nasiot praven sistem e nefunkcionalen so golemi propusti i poddrzuva sekakov vid na manipulacii. Ova e samo edno zalazuvanje za da ne gi prekineme dogovorite...zamislete kolkava cifra vo start bi izgubile? Da receme najmalku 1500 prigovori so moznost za prekin na dogovor (1500x2400den)? hmmm ne e za potcenuvanje neli

Анонимен рече...

дајте да организираме здружение на потрошувачи, синдикат или несто сл.

васко дебелио рече...

педерчето макрадули со националната стратегија се закопа во тендерите на РЕК-Битола. Тој е еден од последните силни моќници по влашка линија. И со нив е готово. НЕ БЕГАМ ЈАС ОД ОВАА ЗЕМЈА. ИЗГЛЕДА ДОЈДЕ ДЕНОТ ДА БЕГААТ ПРОФИТЕРИТЕ И ХОШТАПЛЕРИТЕ. НЕ СЕ ПРЕДАВАЈТЕ. ТЕЛЕКОМОТ НИЕ ГО ГРАДЕВМЕ. МОЈАТА МАЈКА 1987 СО ЦЕЛАТА НЕМАШТИЈА ПЛАТИ ТОГАШ 1350 ГЕРМАНСКИ МАРКИ ЗА ТЕЛЕФОН, СЕГА МЕНЕ ДА МЕ ДУПИ САНДОКАН ОД УНГАРИЈА. АКОЈ МУ ДОЗВОЛИ ? ВЛАДАТА ВО ТОА ВРЕМЕ ШТО МУ ГО ДАДЕ ПОД ТАКВИ УСЛОВИ.

Анонимен рече...

абе да им ја ебам мамата на сите колонисти тука во македонија, вклучувајќи го и тоа пичето макрадули. нека се гонат од тука. никогаш не сум гласал за такви и нема да гласам. како оној доброхотов од центар. од такви државава не ја бива

Анонимен рече...

Mislam deka trebe da se prodolzi i ponataka. Da izborime da gi raskineme ugovorite bez nadomest. So ovie uslovi tesko novi ke imaat a ako i nie otkazeme ke mora oni da gi soblecat gakite zosto nekoj ke mora da objasnuva sto toa se slucilo pa se izgubile tolku korisnici. Na kraj ke mora da ponudat podobri uslovi ako sakaat da egzistiraat. Vake za niv sme baza koja ke ja pokazuvaat. Dajte da si ostaneme na otkazite a da se borime da ni se uvazi pravoto dogovorot da se raskine bez nadomest. ZA NIV E NAJGOLEM PROBLEM SEGA DA OBJASNAT KAKO I ZOSTO GUBAT KORISNICI.

Анонимен рече...

Ефекти одма не може да видиме. Веројатно за месец, два можда да има подобрување. ама во секој случај профитот им е огромен така да не знам колку ке ги соблекуваат гаќите. полесно им е да продадат 100 х 10 ден. отколку 1000 х 1 ден. профитот е исти ама маката им е помала. баш ги боли

koskar рече...

za internet kafeata....

forgive my ignorance, ne znam kako toa ide. nudel li mtshit adsl na internet kafeata? nekako ne mi lici obicen adsl da se nudi na e-kafe. valjda provajderot treba da ima posebna ponuda za takvi pod-provajderi koi treba direktno da zarabotuvaat od taa usluga. inace, maalsko e-kafe so pet mashini na eden adsl za 2000mkd, ako raboti dobro... btw, kolku e eden saat vo e-kafe?
piratite da ne gi spominjam....

nemojte da me sfatite pogresno, ne go branam mtshit, sepak...

Анонимен рече...

Mtnet nudi paketi za internet kafinja, megutoa ne max adsl. Jas imam Office a na pocetokot imav Profi posto me izlazaa demek za mene samo profi bilo, koga posle nekoj mesec doznav drugi internet kafinja imaat office i jas pobaravam da mi se smeni paketot.

The RED GUY рече...

Се согласувам. Можеби наводно изгледа дека една битка е добиена, но далеку сме од целта.

Ај да погледаме реално на стварите, онака објективно од птичја перспектива:

Пред еден месец имавме најскап интернет од 50 евра со неограничен bandwidth и 384к download.

Една голема крвава борба (секоја чест) и неколку недели потоа, имаме повторно најскап интернет од 50 евра со ограничен пристап до 4GB и после тоа највише 64kpbs download, плус пеналите на корисниците кои се откажаа до сеа.

Тешко дека ова е нeкoе враќање на старо, а камо ли подобрување.

Ова е само едно големо браво за спин-докторите на МТнет кои се обидуваат да ни замачкаат очи со таканаречениот „компромис“. Ем испаѓа дека направиле нешто, ем уствари пак си тераат по свое. Браво, стварно генијална идеја, али нема да им успее.

Ова е многу добар маркетиншки трик од типот на „ако за нешто треба да ти барам 100 денари, јас ќе ти барам 1800, па ако се буниш ќе ти го дадам за 1000 денари.“. Ти си мислиш дека нешто си успеал, али кога ќе погледнеш реално...

Е сега тука има нешто што МТнет не го предвиделе. Овој таканаречен „компромис“ е всушност повторно менување на цените за услугата. Објавен е и во јавните медиуми и плус писмено сме известени преку e-mail, што значи дека од денеска почнува нов рок за кој може да се раскине договорот.

Ако може да се раскине доковорот без пенали, тоа е тоа што треба да се направи. Ништо нема да не кошта да го раскинеме договорот, па отом-потом ако понудат подобри услови МОЖЕБИ ќе склучиме нов, ако не, ќе си бараме друг извор на интернет.

Анонимен рече...

Profitot za Telekom od ADSL-ot e samo kapka (nas ni izgleda mnogu). Vo start e bitno korisnici da napravis, da bidat zadovolni i tie da ti bidat reklama. Na toj ispit padnaa i zatoa gi smenija uslovite, inaku ke ne ostavea da si gi raskineme dogovorite. Ama toa za niv e antireklama i zatoa popustija. Ova sto go napravivme treba da go zavrsime. Vcera "covekot od neprijatelot" bese ubeden deka e vo pravo a vece denes gi menuvaat uslovite. Dajte da istraeme i ke gi smenat uslovite. Vaka ke ti pusti namesto 384K 64K i ke ti kaze deka kaj niv se e vo red. Pa Onnet celo vreme toa go pravi, istoto ke ni go pravat i ovie ako ostaneme. Ako raskineme ke mora da dadat bolji uslovi ako sakaat ADSL korisnici. Pa koj od vas bi placal 8 evra Giga. Ne veruvam deka bilo koj ke se nafati da placa. Toj sto saka da surfa ke si stavi kablovski. Ne zastanuvajte sega se na kolena da gi legneme na zemja inaku ova e pirova pobeda

Анонимен рече...

се сложувам со tino097, можда постои ограничување на 4 ГБ но не се знае дали е download ili download&upload?
др работа е моментот на намалување на пристапната брзина?има брзина и брзина т.е има 20 КБ/с ,а има и модем 4.5 КБ/с?
трета работа мора да постои некаков ред и уникатност меѓу мојот мерач на сообраќај (DU METER v1.7) и оној на МТ НЕТ?
за овци корисници сигурно ова и не е битно(гарант ќе мирцаат и евентуално меил проверка) али има и захтевни корисници меѓу кои сум и јас кои им се битни горенаведените 3 работи?
Мора да понудат нов договор кој ако не ми одговара би го раскинал без пенали?
тоа е тоа мислам
САМО НАПРЕД, FUCk 'EM aLL!!

Анонимен рече...

битка е дефинитивно добиена

прво, мора да следи еден аплауз за организаторите (за жал неможам тоа од овде :)). Ова е прв пат како МТ повлекуваат една ваква безсрамна одлука, и ова е дефинитивно добиена битка не само на информатичко поле. Се разбира, борбата продолжува со поголема организираност се надевам.

Clutch рече...

Коскар, верувај, јас НЕМАМ никакви детали за ограничување во мојот договор. Јас фактички немам ни барање (проверив во нивната архива) иако мојот договор во неколку наврати се повикува на некакво БАРАЊЕ за инсталирање АДСЛ услуга. Верувај, ако во рака ми го дадеа првин барањето да го потпишам, со било какво ограничување (дури и на брзина) јас НЕМАШЕ да потпишам договор. И на крајот, самиот знаеш како го рекламираа МаксАДСЛ: сакате да симнувате филмови, музика, клипови... Тешко дека за тоа 4ГБ месечно ќе завршат работа. Доколку Телеком сака јас да бидам задоволен, треба СИТЕ потребни детали да ги вклучи во рекламната кампања. Ама, така немаа да имаат ниту една третина од корисниците што ги имаат сега, нели?

васко дебелио рече...

Сите треба да ги раскинеме договорите па нека му објаснува САНДОКАН (сендреј атила)на неговите зошто му паќа профитот и зошто никој не користи АДСЛ

Анонимен рече...

Vo aneksot so zvezdicka e staveno ogranicuvanjeto. Vo dogovorot go nema pogledni vo ankesot

Анонимен рече...

Denes prasaf kaj tolku faleniot telekabel paketot im e 1500 den 512kb ama posle 4gb vkupen soobrakaj se spusta na 64kb.
Znaci definitivno taa cifra od 4 nesto neznam sto e fintava kako 666 delue.
E sea mislam deka vo pravo se tie sto vikaat za ona pederceto makraduli da se izvrsi pritisok kaj nego i kaj bucko za sto oni se zalagaat za koja informaticka perspektiva koj e-biznis,koj e-opstestvo,koj e-opstini,koja e-vlada, so 4gb i smesni ogranicuvanja i pad na brzini.
Znaci pritisokot sega treba da se prosiri na vladata i ministrite, i ako go vidite makraduli na ulica da mu go plesnete u oci obavezno.

Анонимен рече...

Брзина на пристап од 384/128 Kbps (download / upload)

7 пати побрзо од обичен dial-up(викаш)

Вклучен сообраќај до 4 GB

Анонимен рече...

дајте да се направи едно писмо и Што поголем број корисници да го пратат на министриве, владава пратенициве. да се изврШи притисок. Може и на медиумиве. да биде едно писмо убаво напишано и да се презема од некаде да речеме од револуција и масовно да се праќа

Анонимен рече...

Pozadi Telekabes stoi Neokom a niv gazot za pari im e uste pogolem od Mtnet. Pazite sto pravite ke vi go nacukaat kulturno. Najdobro e so Mtnet ama so nasi pravila i zatoa treba da se prodolzi po ista linija so pritisok i so otkazuvanje da gi naterame da ni dadat evropsi uslovi.

Анонимен рече...

Јас мислам дека треба да се организираме како здружение. Да формираме наши барања и да поставиме ултиматум. Да речеме дека пристоен АДСЛ би бил 512/128 + неограничен трансфер за 1500 ден со ДДВ. За овие услви иако за наш стандард сепак големи, голем дел од луѓето што ја делеле врската нема да ја делат и навистина ќе има многу поголем број на интернет корисници во државава. Ама треба да излеземе со барање и да се бориме за тоа. Само со напад.

Анонимен рече...

Da sumirame:

- Edna malecka bitka e dobiena. Mala, no prva bitka koja ja dobile cesnite lugje vo Makedonija nasproti oloshot, posle... kolku? ... godini, decenii, vekovi?!

- Izgleda malecko, no ova sto go napravivme e istorisko, biblisko,.. David protiv Golijat!

- Treba da se prodolzi so reakcii kaj megjunaronite faktori (site, se sto bese denovive spomnato). Toa pali!!!

- Teba paralelno da se informira domasnata javnost!

- Treba da se bide kulturen i da se nastapuva samo so fakti, bez nervoza, napadi i vulgarnosti (oti lesno ke ni zalepat nekoi "izmi", majstori se za toa, gojdata)!

- Treba dase raskinuvaat dogovorite!!!! Samo taka nekoj "od gore" ke gi prasa majmunive zosto mu se namaluva brojot na korisnici! I samo taka ke mozeme da predizvikame drasticna promena i da se ponudat normalni paketi za ADSL!

- Nekoj ako go znae da go informira Janko i vecerva da dade edno vakvi sumarno sizhe', da ne se rasplinuva mnogu!

- Slobodno da proglasime pobeda i dobiena bitka! I da im naglasime, da im bide jasno, deka vojnata, uste i ne pocnala!!! Deka mameto mamino, niz kabel opticki ke gi napikame, od ovde dur' do Soluna (Budimpesta, Bon, whatever)!!!
YOU HAVEN'T SEEN ANYTHING YET!!! BASTARDS!!!

bezvrska рече...

Anonymous said...
Znam deka e pederski ama ja kolku sto slusnav mnogu raskinale dogovori a so novive ceni ne veruvam deka ke dobijat mnogu novie korisnici, zatoa ke ostaneme pomalku korisnici i moze nema da im ja optovaruvame mrezata, pa ke ostaat raboti po staro, sto znaci deka ke moze da downloadirame kolku sakame,
I HOPE.


Не ми се верува! Добро ти го прочита ли соопштението? Во него стои дека ако сакаш да не ти ја намалат брзина на пристап ќе треба да си доплатиш. Значи загубата од тие што се откажале ќе ја надоместат од тие што ќе останат со нив. Со оглед на катастрофата од бројач може ќе бидат и во плус. А ако не се - не е проблем, утре пак ќе откачат нова цена. И што после? Пак ќе се збираме, ќе проучуваме закони, ќе пишуваме приговори, писма? Зар ти мислиш дека лимитот е воведен поради оптоварување на мрежата? Што има ја да се молам они да се смилуваат и да не оставеле по старо, кога им пунам гзот со пари? Па треба они мене да ме молат!Ако вака ниско си ги поставуваме целите ич аир нема да видиме од животот.

Анонимен рече...

Дечки јас сериозен бев кога кажав дека треба да се формира здружение. и тоа за интернет корисници. и така сме мобилизирани да биде здру`ение за заШтита на правата на корисниците. во иднина да може да се реагира брзо и да се дејствува снажно. треба сериозно да се размисли оваа идеја. пожто се виде дека за прв пат успеавме да постигнеме нешто и ова треба да ни биде поттик да продолжиме понатаму со поголем интензитет

Анонимен рече...

Здраво, најпрво би сакал да ви честитам на успехот. Но премногу се разочарав кога видов овде политички маркетинг за вмро, па што јас ако сум за сдсм не сакам да имам помала цена на адсл!! И ако сакате да сме здружени ПОЛИТИКА во ова мешање не! Затоа што така можеме заедно да ги победиме, а ако се делиме ќе не ебаваат ко шо сакаат!

Анонимен рече...

Pazete ne e dobieno nisto samo e vrateno tamu kade sto bese. Imame ona sto sme potpisale i zakonski nemame nisto povece. Edinstven udar e da se izborime za besplatno raskinuvanje na ugovorite i da gi raskineme SAMO TAKA KE GI NATERAME DA GI SMENAT USLOVITE. Ako ostaneme nikogas nema da dobieme podobri uslovi. Bitkata mora da prodolzi so raskinuvanje na dogovorite. Pa zar sklucivte dogovor za da simente edno DVD. Ne gi povlekuvajte prigovorite i raskinete gi dogovorite i da se borime site toa da bide bez penali. Toa e pobeda. Posle toa ke mora da gi smenat uslovite. Pa nie sme im bazata bez nas se ADSL so 0 korisnici. Ne se povlekuvajte.

Анонимен рече...

Do sega bevte super ne mesajte politika i ne bidete mnogu vulgarni.I treba da se oformi zdruzenie na Internet korisnici samo koj go biva neka organizira.I pritisokot da prodolzi i do vladata
i do taa komisijata na Makraduli.Poveke GB za pomalku pari!Ako e ADSL neka bide navistina ADSL a ne ova ona.

Анонимен рече...

Mozeme da zapocneme so bitkata protiv telekomci so bojkotiranje na IDIVIDI sepak toa e nivni sajt, pisuvaat kako so sakaat, se reklamiraat i malce da si izgubat verba samite vo sebe. Mislam deka idejava e OK, pa ajde da zapocneme da go bojkotirame idividi

Анонимен рече...

SAMO NAPRED. samo daj da se slozime site na sto ponatamu? Namaleni ceni za site paketi po 40% so namaluvanje na 4% od brzina za sekoi 4GB (ova so cetvorkive stanuva interesno)? ili sto?

коскар рече...

бојкотиранње на идивиди, хммм.... не гледам ефект, баш никаков

Анонимен рече...

Pa sega nemame so sto da gi naterame da ne poslusaat. Sto i da barame nema da ne poslusaat. Sega moraa zosto go prekrsija zakonot. Sega ni go dadoa toa sto ame go potpisale i oni nemaat nikakva obvrska da ne poslusaat ili pak da se plasat od nas. Ona sto moze da gi isplasi eda istraeme na raskinuvanje na dogovorite. Togas ke se zamislat zosto ADSL -ot im e ona sto gi razlikuva od drugite ama ako nema korisnici nisto toa ne im vredi. Treba pritisok do unija na potrosuvaci, KIT, masit, GTZ, vlada i site da ni se ovozmozi raskinuvanje na dogovorite. Toj pritisok ke gi natera ili da ponudat nesto podobro i da ne zadrzat ili da ni gi raskinat dogovorite i da se pozdravat so rabotnite mesta, zosto taa bomba ke odekne silno nasekade a oni toa ne go sakaat

коскар рече...

и нека не ве мрзи, турајте никови. 80 % од коментарите се анонимни. или се работи за страв? не би рекол... сепак „анонимен“ делува безврска, како да не важи кажаното.

Анонимен рече...

moze da se pise nekoj mail do dnevnive vesnici. utre ili zadutre ne bi bilo loso da se procita MAKEDONSKI TELEKOMUNIKACII- PORADI GOLEM BROJ NA NEZADOVOLNI KORISNICI MORAA DA GI SMENAT PONUDITE.

inaku poubavo bi bilo: po obidot na mt da im go pikne na korisnicite podlaboko, svatia deka kureto ne im bilo tolku golemo (:

PrinceMk рече...

Eve jas da turam edne nick

PrinceMk рече...

Deca jas si gi raskinav dogovorite nemam vreme i nervi da se raspravam so ovie, tie pari zemaat za ova a jas ne mislam da gubam vreme na niv

Анонимен рече...

"The RED GUY" fino lepo objasna.
Ako na nekoj ne mu e jasno ke spomnam use ednas. Pred 15tina dena, si imav internet , si bev konforen. A sega "imam internet" SUPERBRZ koj SUPERBRZO se pretvora vo SUPERSPORALAMODEMOSHISTORIKUS ili onaj drugio SUPERBRZ so codename SUPERDENARIKUS. Ne ni e losa pobedata od eden super brz internet dobivme dva. i dvata se bez telefonski impuls. Bukvalno sum ispizden!!!!! Da ne zboram deka ne mozam da si ja igram omilenata online igra, i ko ke mi tekni deka nisto ne mozam da napram , ne mozam ni da se pozalam . I uste da gi trpam ovie !!!! Do sega si mislev aj prigovor i ke se sredi ke popustat. So popustija ??!?!?!? Od adsl dobivme modemski net ?!?!? Ili ADSL ama ne za 1990 nego za 200-300 evra , katastrofa!! Duri sega ke odam i ke go raskinam dogovorot. Neka se konsolidiraat neka natravat nova ponuda pa ke se vidime. Moj predlog masovno raskinvanje na dogovorite, i po cena na penali. Toj e edinstveniot pat do pobeda. Ke platame penali (nie), tie nema da imaat korisnici i ke napravat novi poevtini ponudi. Posle pak ke se vrzime site (no dogovor poke).i za 5-6 meseci ke gi prebieme parite za penalite (so poevtiniot net). Od sega vaka razmislete za penaline (edinstveno razumno) AKO NE GI RASKINITE DOGOVORITE KE PLAKATE PENALI SEKOJ MESEC!!!!!!!!!! NE SAMO DENARKI PENALI < NEGO I PENALI NODOWLOAD I PENALI NESTABILEN NET PENALI I NA KRAJ USTE POKE PENALI AKO NE PLAKATE PENALI !!!!!!!!!!!!!!!!

PrinceMk рече...

2 godini x 46Euro za ADSL=1104Euro
Ce si dam uste tolku i ce si zemam 2Way satelitska oprema i neka vozat MTsit tie majtap so narodot ce si igraat
- Drugo: telefonskite impulsi za rok od 3 godini gi pokacija 1000% samo toa e makedonceto nauceno e da trpi i cuti

Анонимен рече...

Odnosno utre ke go isklucam telefonot. Pa neka mi stavat tie telefon i tie neka si plakat pretplata za da prodolzat da mi dostavufat adsl ili so i da e ova novoto. Ko ojdov da si go preselam adsl ot kaj baba mi, ne mozelo vrzan bil so telefoonot. ke mu dam telefon sega jas niv. Neka go barat clenot za adsl-ot vo dogovorot za telefon star 20 godini , kaj so pisi so vo slucaj da posle 20 godini se izmisli adsl so koj adsl ke se potpisuvaat dogovori so koi ...

Анонимен рече...

Anonymous said...
Znam deka e pederski ama ja kolku sto slusnav mnogu raskinale dogovori a so novive ceni ne veruvam deka ke dobijat mnogu novie korisnici, zatoa ke ostaneme pomalku korisnici i moze nema da im ja optovaruvame mrezata, pa ke ostaat raboti po staro, sto znaci deka ke moze da downloadirame kolku sakame,
I HOPE.

Не ми се верува! Добро ти го прочита ли соопштението? Во него стои дека ако сакаш да не ти ја намалат брзина на пристап ќе треба да си доплатиш. Значи загубата од тие што се откажале ќе ја надоместат од тие што ќе останат со нив. Со оглед на катастрофата од бројач може ќе бидат и во плус. А ако не се - не е проблем, утре пак ќе откачат нова цена. И што после? Пак ќе се збираме, ќе проучуваме закони, ќе пишуваме приговори, писма? Зар ти мислиш дека лимитот е воведен поради оптоварување на мрежата? Што има ја да се молам они да се смилуваат и да не оставеле по старо, кога им пунам гзот со пари? Па треба они мене да ме молат!Ако вака ниско си ги поставуваме целите ич аир нема да видиме од животот.

Cekaj kako ke se zbogatat ako se ostane po starite dogovori, ke imaat mnogu pomalku profit od minatiot mesec so raskinuvane na dogovorite, i oni ako mozea da ni ja namalat konekcijata zosto ne ni ja namalija minatiot mesec gi skinav od download 85 gb.
So Fuck them.
I ako ne im se optovaruva mrezata pak ke prasam zost voveduvaat sega limit???
ako predhodno imale profit i znaele deka drugi potencijalni korisnici znaat deka nema limit znaat deka ima poveke sansi da privlecat poveke korisnici a toa znaci poveke pari za niv.
i batali sega da ne se karame megu sebe da ja fokusirame svojata energija site protiv TELEKOM.

Анонимен рече...

Samo ne mi e jasno kako mozi sega da se raskine dogovorot koga se sto e vo nego (barem vo mojot dogovor od 24.01.2005 go pisuva toa) deka Mt Net go zadrzuva pravoto da ja namali brzinata ako downloadot go nadmine limitot od 4 GB. Na osnova na sto da baram raskinuvanje na dogovorot. Aj sega da ve vidam kazete nacin

Анонимен рече...

Јас не знам сега една работа.Јас ако сум поднел за раскинување без да плаќам пенали и сега педериве направиле пу-пу не важи ќе смениме. Дали тоа значи дека не мочам да го раскинам договорот без плаќање пенали иако било поднесено барање во времето кога понудата беше онаа претходната.

Анонимен рече...

Vrz osnova na penali, odnosno ke gi platis i gotovo. Definitivno ako ostanime ke platime pogolemi.

Анонимен рече...

Znaci se se sveduva na toa deka tie sto podnesle baranja za raskinuvanje na dogovorite zaklucno se vcerasniot den nema da platat penali a site ostanati koi podnele ili ce podnesat baranje za raskinuvanje na dogovorot vo tekot na denesniov den ili utre posto utre e posledniot den za podnesuvanje prigvori ce si platata penali. Dali nekoj mozi ova da go objasni podetalno please

Анонимен рече...

Site sto do vcera podnele baranje za raskinuvanje na dogovorot ne treba da plata zosto vo vremeto koga e dostaveno baranjeto vazea drugi uslovi. Toa sto denes oni se predomislija "tazi dupka ne e dupka" nema vlijanie na baranjata dostaveni pred toa. Za tie sto ne go raskinale podobro e da platat po okolu 1000 den +DDV mesecno otkolku da placaat po 1990 + DDV uste godina i pol za 64K internet

Александар З рече...

I PENALI 2 DENA NEMA NET I NISTO NE MOZIS DA NAPRAVIS!!! osven da si ja platis smetkata :)

Њет, грешка си. Јас ги чекам на волеј уште од дајал-ап (првото поврзување, верувале или не, ми беше со Атари 500-ка - или нешто слично - со „шетачки“ модем, така да точно знам што и како возат со услугите). Во договорот за телефонот (кој го има :) и во првите договори за дајал-ап, а и во сегашните за АДСЛ, пишува дека се обврзуваат да пружаат постојана услуга во текот на траењето на договорот. Услуга може да немаш два-три саати, тука не можеш да ги закачиш (макар си претрпел штета - јас со хакерскиот напад имав бајаги штета, ама тоа го ставиле под клаузула „виша сила“ - не можам да ги чепнам за тоа). Арно ама, ако немаш услуга 24 саати и повеќе, а не спаѓа под „виша сила“ - викај ги баба ти и дедо ти на секој саат да видат дека не можеш да се поврзеш, па после сите роднини (иако и баба и дедо се доволни - двајца сведоци по правна логика се доволни да докажат што било) - односно документирај го немањето на услугата и ги имаш во шах-мат. Меѓутоа, како што кажав и во други размени - противникот не ни е за потценување - бидете сериозни и практични, има за што да ги фатиме. Утре веројатно ќе се поискоординираме, па може да ни текне како, ама останува неисполнета целта да не плаќаат пенали оние што ги раскинале договорите од 1-14 октомври. Ако успут извлечеме и судско поништување на договорите (па кој сака пак да потпише договор, негова работа, ама под поповолни услови) уште еден ќар повеќе.

И да не заборавам - политички партии и НВО-а - гитла да ве нема. Не е ова сојуз на пензионери (риспект и се друго за пензионерите, ги имам двајца дома и не ги давам за ништо на светот, ама за маање треба малку и снага, да не зборам за вештини во глобализираниот свет).

Да не заборавам уште нешто (нека седи во коментарите, ако не го напишам ќе го заборавам до утре ;) - не се биеме ние само со менаџментот на Телеком - они имаат фирми што им работат маркетинг и правни аспекти и се друго - нашево е органска демократија на дело. Како што вчера со насочување на енергиите... (извинете ако е забегување во метафизика, ама во каква состојба бев вчера, да не беа коментарите на луѓето што ги ископаа потребните мејлови ништо немаше да биде од бомбардирањето) ...на повеќе луѓе се дојде до дел од посакуваните резултати, значи само така можеме да ги тепаме тие што се платени да ни парираат на потезите. Без расплинување, без клетви, без противзаконски дејства - keep it legal (се во рамките на законот) и немаме гајле.

Анонимен рече...

Треба да се направи анти кампања против МТсмет во било кој облик.
Да ги ебеме копилињата до крај.

Анонимен рече...

сето ова е о.к ама ај некој нека ми објасни како тие што не поднесле барање за раскинување на договорот до вчерашниот ден пошто оденеска важат други правила да го раскинат договорот без плаќање на пенали.

Анонимен рече...

Mislam deka treba da se napise pismo vo koe poradi vece navedenite pricini vo prigovorot i pozitivnite propisi na Republika Makedonija barame da na site onie koi podnele baranje vo ZAKONSKIOT ROK OD 30 DENA (iako vo dogovorot pisuva 15) im se odobri baranjeto i im se rasine dogovorot koj go imaat skluceno so MTNet bez posledici spored clen xx od zakonot xx. Ova treba pravnik koj ima doma da go napise. Baranjeto da se prevede i na angliski i da se stavi na net. Potoa zvanicno vo pismena forma vo ime na koordinacionen odbor da se dostavi do MTNet a site nie da se potrudime da najdeme sto povece mailovi od politicari ministri ustanovi ambasadi predstavnistva na OON EU Svetska banka USAID i drugi koi moeme da gi najdeme i da gi zatrpame so mailovi koi ke sodrzat razlicen subject a vo sodrzinata ke go sodrzat integralniot tekst na naseto baranje. MTNet vo taa situacija ke mora kako Nimic da dade treto resenie popovolno za da ne zadrzi kako usrei ili se oni luzeri, a toa najmalku im odgovara, barem na top poedinci. Go sledat i oni ova i go citaat i mislam deka najvise gi plasi otkazuvanjeto so javen pritisok zatoa sto toa e antireklama za niv. Kolku ni e pogolema dzevata sto ja digame tolku povece glavobolki za niv. I NAJPOSLE ZA VAS OD MTNET KOI GO CITATE OVA. MOZEBI NE SITE AMA EDEN DEL KE ODIME DO KRAJ, KE PISUVAME PISMA DO SEKADE KADE STO KE NAJDEME KONTAKT I AKO MISLITE DEKA NEMA DA IMA EFEKT SE LAZETE. KE DOJDE NEKOJ MALI ZUTI KOJ VECE DO BUGARIJA SO OPTICAL CABLE. KE DOJDE MOZEBI I NEKOJ GRK SO EFTIN KREDIT PA KE PUSTI PO OPTIKATA OD NAFTOVODOT. AKO TOA GO SAKATE BUJRUM, NIE SME SPREMNI DA SE BORIME, DALI STE VIE?

Владимир рече...

"Small step for mankind, giant step for Macedonian internet community"

Шала настрана. Сакам една мала процедурална забелешка да дадам. Оставете ги политичките партии надвор од ова. Од три причини.
Прва.Да сакаа да помогнат и да се ангажират,ќе го стореа тоа уште од почетокот.Но сегашната опозиција,кој знае може за година дена ќе стане позиција,па ќе треба да срка од дивиденди и такви глупости.Така да нема помош од нив,а не ни треба да бараме и тука преоѓам на наредните две причини.
Втора.Оваа е поважна.Треба да разберат дека станува збор за ГРАЃАНСКИ/КОРИСНИЧКИ револт, незадоволство и згаденост од апла апашката политика на Телекомот, како и нивното апла газење на "Договорот" кој што сме го потпишале.
Трета.Оставете ги политичките партии и политиката на страна,за да не добијат можност,целово движење да го претстават како само еден начин за добивање на политички поени.И што е уште поважно,да го претстават како такво не само пред македонската јавност (иако досегашното искуство покажало дека "македонската јавност" како категорија е многу не еволуирана појава),туку и пред нивните босови во Унгарија,Германија и каде и да се . Поздрав и ајде, нека ни биде Children of Revolution од T-Rex химна на двиѓењењво :).

Бобо Николов рече...

Сега финтата е да не ни го начукаат без вазелин, и да не спуштат на dial-up по тие мочани 4GB! Не треба да дозволиме да ни ја намалат брзината повеќе од 50%! Реков, 50%? 30%! До 30% некако и ќе се истрпи...

Владимир рече...

Уште само нешто.Сега си правев проверка на тоа нивниот адсл бројач и чудни работи се случуваа,повелете:

Вкупно сообраќај (upload + download): 21984,87 MB Време 23:31

Вкупно сообраќај (upload + download): 20699,36 MB Време 23:48

Вкупно сообраќај (upload + download): 20762,58 MB Време 00:13

Стокиве сакаат уште луд да те направат,па кога ќе приметат дека проверуваш почесто,одма тука корекции.Ах не се ни свесни на што налетале,има низ нос да им излезе целава циркусијадда!

Анонимен рече...

Најдобро е да се формира невладина организација (или здружение на граѓани исто) со цел да се има правно лице кое ќе не претставува и ќе се бори за нашите права како корисници! Сето тоа би коштало околку 10 000 денари да се регистрира во суд (но процесот мислам дека трае скоро еден месец, освен ако нема некој врски - зошто замо МТНЕТ да ги користи нивните врски :)!
Едно е кога поединец се жали а друго е кога позади стои невладина организација со огромен број на членови (немора само АДСЛ корисници) а и така ќе има подобра организираност!
Или да се вклучат и другите невладини но гледам дека никој нема интерес во тоа а и плус во тие гледаат во Македонски телекомуникации како идни донатори на нивните проекти па затоа тешко дека и некој би сакал да игра на таа карта за жал.

коскар рече...

ВОЈВОДА said...
Партијата што ви помогна, застана зад вас и НАПРАВИ РАЗЛИКА. ВМРО за младите, младите за ВМРО.

Дечко ај губи се да не те глеам.

Пичка им материна партиска (СИТЕ ПАРТИИ); само глеате да се промовирате и ништо друго не ве интересира, маму ви јебем...

Да се вратиме на темава: александар з., до кај сме?

Анонимен рече...

Do Vojvodata

Slusaj be kopuk ni eden. I vie i SDSM i LP i LDP i DPA i DUI i site drugi kopuci dodeka ne dojdovte na vlast ne znaevte sto se toa komjuktori so televizori i intermilan nesto. Sega ne znaete ni GITLA sto znaci. GITLA za vas znaci deka pocnuvame da se organizirame, a koga ke pocneme odime do kraj a na krajot i vas zaedno so Matav ke ve sredime. E toa e gitla. Zar ne svacate deka se stvara edna nova generacija na ludje koi znaat sto sakaat i se borat za toa. Da znaevte sto e GITLA na vreme ke im kazevte GITLA i na brane i na ljubce i na bucko i na ali i na site. SEGA DODJAAT DECA KOJ ZNAAT STO E GITLA

коскар рече...

сеа видов кај јанко, некој написа смс као да сме провереле кај дегор, нуделе сателитски интернет:
http://degor.com.mk/
кога ќе се отвори страната, доле лево пишува:
Internet - Since last year we started to deliver Premium Data Services and that makes us into the leading Data & TV Providers. We can offer a 1way and 2 way Internet services at a low cost

сеа доаѓа смешката:
http://degor.com.mk/products2.htm

ај да не коментирам, кликнете и скролувајте скроз до доле.

само ќе прашам: за какви ИДИОТИ не сметаат?

Анонимен рече...

Едно не ми е јасно како може да има преоптоварување на мрежата после 4ГБ па требало божем да се намали брзината а пред тоа на почеток сите фураме 384kbps и мрежата е ок???

Анонимен рече...

Toa nema vrska so mrezata ima so profitot. Prasanje e dali Mtnet ima kapacitet da zadovoli 384/128K za 15000 korisnici. Mozebi i tuka moze da gi udrime za neispolnuvanje na dogovorot. trebe da najdeme kakov link ima i kolku korisnici po 384/128K moat da zadovolat

Анонимен рече...

http://degor.com.mk/

kolku musterii imaat ovie 1, i toa se oni.

Александар З рече...

Да се вратиме на темава: александар з., до кај сме?

Коскар - Бојан фино ти кажа пред искачање - кликни ми на името и пушти ми мејл (пред да си легнам, дуќанот и онака го затворив пред два саати).

Анонимен рече...

Леле колку се глупи значи овие од МТНЕТ, наместо да нудат некој почетнички пакет со 128kbps брзина или дури и 64kbps со цена од 1000 до 1500 денари тие би ги придобиле и да не речам 90% од луѓето кои воопшто користат интернет тие од друга страна не сечат нас а со тоа и направија голема грешка - само ради мене изгубија минимум 5 нови корисници кои сакаа да стават АДСЛ а и понатаму ќе правам лоша пропаганда на МТНЕТ па да видиме што ќе постигнат со ова!

тино097 рече...

1. Партиите НАДВОР, од нив сме на вакво дереџе. Да имаше аир од нив до сега ќе имаше 4 проваједри во државава.
2. НАЈБИТНО мораме до крај да ги дотуркаме дупкиве во договороите, посебно се во предност оне кои се без барање. На суд можат да поминат бидејќи не им е доставен составен дел од договорот(барањето)
3. Разбрав дека во Битола имало организација на АДСЛ потрошувачи, кој има подробни информации нека пиши

ThunderMS рече...

Vladimire te poddrzuvam vo vrska so partiite, NE VE SAKAME, sakame lugje a ne clenovi na partii.
I lugje tolku li e tesko da si zemete po eden nickname, mi zdosadi da citam "anonymous said.."

ThunderMS рече...

Da barame i posebno da prikazuvaat upload i download

koskar рече...

ThunderMS said...

Da barame i posebno da prikazuvaat upload i download


ova e dobro.... super

Ivan рече...

Браво дечки одлична работа. Кој вика дека не се можело против Телеком. Е сега не е тоа на што сите се надевавме ама пак е подобро отколку да плакаме за секои 512мб по 200ден. Јас во еден претходен пост имам напишано дека они мене ми се имаат јавено на телефон уште фебруар 2004 како нивен голем потрошач на интернет (4000-8000ден месечно само интернет)дали сакам да се претплатам на новата услуга што ја нудат АДСЛ. Кога разбрав дека е 3500 со ДДВ и имаш интернет колку сакаш одма приватив и така отидов утредента потпишав договор и толку. Ми се јавуваат после 6 месеци да ми кажат дека ми истекол договорот и ако сакам можам да го продолжам, ана јас им реков не фала ќе чекам да излезе нешто подобро. И така стигна март 2005 и гледам нема ни трага ни глас од кабловскиот интернет во Лисиче па реков ај ќе му се плукнам па ќе пишам договор на 2 години, поскапо неможе да биде само поевтино. Арно ама гадно се заебав. Али батали сега тоа доста го тупам сакам да кажам дека јас немам добиено никакво барање и во мојот договор нигде не пишува за некаков лимит на сообраќај. Па ме интересира дали имам некоја основа да се бунам или да го раскинам договорот?
Фала дечки одлична работа направивте

Анонимен рече...

Nekoj neka go pomnozi so 0 ovoj od vmro. I neka se seti koj i kako go prodade telekomot. Nego batali partii, po shit od niv nema, moze li toa zdruzenie na internet korisnici da se formira, pa ako dade gospod, da se organizirame i samite provajder da si staneme. Fuck the politics

DTE рече...

Абе најубо ние провидер за интернет и да ставиме воип и кој ги тркала после. Владата вели НЕ за втор фиксен, така?

Анонимен рече...

http://www.astrasat.net/index.php?str=512256.php

Анонимен рече...

Воопшто не е фер да се спомнуваат личности без да се знае што и колку имаат постигнато во определена категорија. Можеби некоја личност или организација има направено огромен притисок да се промени нешто, но заради дискретност не може да се самопромовира. Штетно е сајтов да дозволи неосновани навреди од и на било кој освен директно засегнатите страни или освен доколку има ОСНОВАНИ докази. Во спротивно се работи за клевета (која е и законски дефинирана).

Исто така ПОД ИТНО треба да си направите правилник за коментари - и по мој совет - секој коментар кој покажува определена партиска склоност автоматски да се брише.

И ај кажете ми препрочитајте ги коментарите уште еднаш и кажете искрено кој НЗС го имате сега, по рокадата на МТНет... Некако излитена ми е работава? Што е побитно? Правдата или 100Гб порнографија месечно за 2000 денари????

Анонимен рече...

Не е точно дека владата вели не на втор фиксен оператор - напротив веќе има втор фиксен оператор - го познаваш оној штрбавиот црнец по весници на кој треба да му ја тргнеш насмевката??? До напролет ќе има и трет. А ако сакаш и ти можеш да бидеш - беспари е и нема конкурси.

Пецо рече...

Владата треба да направи мал и едноставен чекор а тоа е да забрани на телекомот да продава интернет/ADSL на физички лица, барем додека има ваква монополска позиција. На тој начин провајдерите би купувале ADSL и би се создала конкуренција и поволни понуди. Иако знаејќи ја алчноста и кратковидоста на нашите провајдери (посебно ОнНет, последново фијаско со WiFи-то) би требало малку време за такво нешто. Како што ми е познато вака работат во сите екс-Ју држави и затоа имаат ефтин ADSL. Не знам зошто е тоа толкав проблем да се направи овде, МТ пак ќе си има профит од провајдерите.

Инаку, со исклучок на Албанија (па и тоа не е проверено) не верувам дека во Европа има земја со помал bandwidth од нас. Трагикомичен е фактот дека цел наш сообраќај може да помине низ една мрежна картичка од 100 мегабита. :)

Не треба да запреме овде, отстапките на МТ се само мал дел од тоа што баравме, не сме глувци за да се задоволуваме со трошки нели? Или сме? :)

Мало потсетување од RATM:
"It has to start somewhere It has to start sometime
What better place than here, what better time than now?

All hell can't stop us now!!!"

Clutch рече...

Браво Пецо. Каков крај на темава. Guerilla Radio rocks!

Анонимен рече...

Ова ништо не менува. Сепак ќе го раскинам договорот и не им плаќам пенали

Antonio Hicks рече...

i was just browsing through the blog world searching for the keyword posters and it brought me to your site. You have a great site however it is not exactly what i was looking for. Good luck on your site. sincerely, antonio.