17 октомври, 2005

ИТНО, ВАЖНО & ПРИЛИЧНО ПОУЧНО!!!

Само што ми кажа една пријателка дека и се јавиле од АД „Македонски телекомуникации“ да ја прашаат дали останува „корисник“, и кој модел на пакет ќе користи ако остане. Гледам дека и cavka имал исто искуство. Потенцираат дека пенали ќе се плаќаат во случај на раскинување на договор.

КАЖЕТЕ ИМ ДЕКА ТРЕБА ПИСМЕНО ДА ВИ ОДГОВОРАТ НА ПРИГОВОРОТ!!! Утре се одржува состанокот на Советот на потрошувачи, каде ќе се расправа за тие проклети пенали!

Верувајте, паничат! Што од утрешниот состанок, што од други причини кои наскоро (од среда па натаму) ќе ги објавиме на блогот. Одложете го давањето одговор за некој ден. И ако има некој што не поднел приговор а му се јават, обавезно нека каже каков муабет истерал со тие што му се јавиле и дали му спомнале нешто од типот „Вашиот приговор е уважен (или што и да е)“. Ако ви се јават а немате потпишано Барање (за воспоставување АДСЛ приклучок), обавезно да ги малтретирате околу тоа „Зошто и како ограничување кога јас немам појма за такво нешто!“

ОК, дополнување по добивање на нови информации (од bezvrska): Ако ви го спомнат приговорот и дали го повлекувате, кажете дека очекувате писмен одговор, затоа што во приговорот се наведени повеќе спорни точки кои очекувате да ви бидат објаснети. Откако ќе го добиете одговорот, ќе решите дали да продолжите со користење на нивната „Услуга“. Ова е уште една правна стапица на Телеком, затоа што според Законот за електронски комуникации мораат да ви одговорат по сите точки од приговорот писмено.

155 коментари:

Elly рече...

ОК, и мене ми се јавија и рекоа дека одговор треба да добијат денес, најкасно утре и ми дадоа број од салонот каде го поднесов барањето.
Не давајте одговори денес, барајте кого и каде да исконтактирате утре да ги известите за вашата одлука.
Друго, на прашањето колку ќе се намалува брзината почна цурата прво со објаснување дека тоа зависело од многу фактори и дека најверојатно ќе биде брзина на „дупли ISDN“ односно 128.

Горан рече...

Имам договор 3.5 месеци (значи 4 за пенали). Пред некој ден дознав за сите овие глупости што ги приредува МТНет. Се исклучувам безусловно, без разлика дали ќе плаќам пенали или не. А за монопол, хмм можеби се уште во сферата на адсл, но веќе имаат конкуренција како интернет провајдер.
А пред некој месец размислував да земам уште една конекција за дома. Среќа што не потпишав уште еден договор. Овие не се нормални. Од денес се активирам во нивната антиреклама.
Хе хе, сигурно ќе се изгорат со ова... алал да му е на тој што му текна за екстра наплатувањето.
Само напред!

Александар З рече...

И мене ми се јавија, им реков да ми се јават во среда бидејќи „не ми е јасно тоа со ограничувањето“.

Рекоа и дека приговорот ми е усвоен! И дали сум го примил известувањето по мејл (тоа изгледа сакаат да се смета за одговор на приговорот - нели новите пакети не се поради реакцијата на корисниците?)

Како што вели законот - мора да не известат ПИСМЕНО за приговорот ТОЧКА ПО ТОЧКА.

bezvrska рече...

Ма дечки нека не ви ја префраат топката. Ако сте поднеле приговор нема што вие да им давате одговор, треба тие да ви одговорат. Со писмо, фино лепо да имате црно на бело. Значи ни на крај на памет да не ви текне да повлекувате приговор. Прво нека ви пратат одговор на него НАПИСМЕНО, па после ќе размислите што ќе преземете. Сами си ја направија кашата сами нека ја сркаат.

Горан рече...

И уште заборавив да напоменам...
Овие од он.нет изгледа поголеми педери ќе испаднат (нешто слично како мобимак-космофон сакаат да направат коалиција) ама ако ако. на вакви акции и тие не се имуни.

Блогов ти е попосетен од идивиди и адсл.цом.мк заедно . хе хе

elly рече...

Покрај приговорот поднесов уште едно барање писмено да ми достават докази како јас, како нивен корисник, сум заштитена од нивна страна. За барањето сеуште никој не ме исконтактирал, а сигурна сум дека го виделе бидејќи е заведено на ист ден со мојот приговор со последователен број.
Ова се прашањата поставени во барањето(доколку ве интересира):
1. Доказ дека јас како Ваш корисник нема да бидам предмет на злоупотреба, поточно дека моите кориснички податоци нема да излезат од Вашата фирма и нема да бидат користени од други лица од причина што сме запознаени дека во Вашиот систем можно е ист username и password да бидат во употреба истовремено од различни локации;
2. Доказ за точнста на вашиот мерач на остварен сообраќај како и на податоците добиени преку истиот и дека нема да настане намерна злоупотреба од Ваша страна преку прикажување на зголемени вредности на остварен сообраќај;
3. Доказ дека споменатиот мерач е атестиран и одобрен од независна и непристрасна овластена институција.
И како што реков досега нема никаква реакција. Ако не ги бориме оние изјави од типот: „ние имаме најточен мерач“ кои ги сретнувавме во нивните изјави.

Анонимен рече...

ja ne podnev prigovor samo peticijata so bese na blogot ja potpisav,ima nesto vrska ili neka ostane kako sto e

bezvrska рече...

Ако ви се јават прашајте ги на колку ќе се ограничува брзината по надминување на лимитот. Ќе видите дека лажат. На некои им кажувале „не знаеме", на други „веројатно 64 кбпс", на трети 128 kbps, на четврти „ќе си остане исто како што беше до сега". Не знаеле да кажат ни кој го контролира и баждари мерачот на сообраќај. Затоа барајте на писмено (со писмо) да добиете одговор за секоја точка од приговорот! Оние бљувотини што ги праќаат по мејл и огласите во весник не се сметаат за одговор на приговорот.

Darko рече...

I jas ne podnesov prigovor zatoa sto pokasno bev zapoznaen so ovie gomnarii dali e podobro da podnesam sega ili? Kazete sto da pravam

Ѓоко рече...

Дарко, со оглед на тоа дека во Саботата повторно направија промени во пакетите... имаш 15 дена да поднесеш приговор.

bezvrska рече...

@darko:
Постојниот шаблон приговор мора да претрпи мали корекции за да може да го поднесеш сега. Ќе се обидам после утрешната средба во Мин. за економија на која ќе се разговара за случајов, да објавиме шаблон приговор за оние што сакаат сега да поднесат.

алексндар рече...

Ете... Се јавиле и кај мене дома, а татко ми им рекол дека сака да остане се по старо т.е. им дал одговор. Хммм.... Се изнервирав!
Ај кажете чаре сега....
Што треба да направам за да тие се приморани да ми одговорат писмено?

Анонимен рече...

>>>zdravo jas sum na tino097 zenskata i ne mi e jasno zosto brojacot na mt net e tolku netocen.jas imam dalnodirano negde okolu 4GB a toj pokazuva deka se 13GB SO DA PRAJME SO NEGO IMA NEKOJ IDEA?

bezvrska рече...

@алексндар:
Технички, тоа што рекол стариот по телефон и не е толку битно. Законски ако не ти дадат писмен одговор на приговорот во рок од 15 дена или ако не си задоволен со одговорот можеш правната процедура да ја тераш понатаму. А пошто го прекршиле секој можен закон има богата палета на правни, медиумски и други мерки со кои може да ги средиме.

Laf рече...

Мене ме начекаа кога менував тркало на фиќото :)... госпоѓата (инаку беше истата онаа кај која го потпишав договорот, се претстави) само ме извести дека на Пригиворот е одговорено позитивно; jа прашав што точно значи "позитивно" - ми рече дека продолжуваат да важат условите под кои сум го потпишал договорот. Тоа беше се. Не ме праша ништо друго, дали ќе менувам пакет или сл.
Инаку јас имам добиено Барање, и во него стои она "MTNet го задржува правото да ја намали брзината после 4 GB"...

cavka рече...

a jas so nemam podneseno prigovor tuku samo baranje za raskin ima li toa nekakva vrska, so ovoj pismen odgovor so go barame od mtnet???

bezvrska рече...

@zenskata na tino097:
Не знам каков приговор имаш поднесено, но приговорот кој беше поставен на блогот содржеше и дел кој се однесуваше на неточноста на бројачот. Телеком е должен на тие што го поднеле приговорот да им објасни кој го атестирал и баждарел мерачот. Ако не е атестиран и баждарен не смеат да мерат со него.

Mocca рече...

Jas koristam duri tri adresi od mt.net, no na nitu edna ne stigna poraka so izvestuvanjeto za koe vie zboruvate, odnosno za novite uslovi i paketi. Znaci, ne me tintraat.

A za toa kolku se bezbedni i dali nema vasiot username i password da otide vo drugi race, eve vi primer:

Edna od trite adresi na mt.net VOOPSTO ne e koristena, tuku samo onaka si stoi. Si ja otvoram odvreme navreme, kolku da ne se zatvori. Od taa adresa nemam prateni NITU EDNA poraka. Ama ic. Plus, username-ot koj go koristam ne e nekoj obicen koj moze da se "trefne". Znaci, nekoj od vnatre gi sitka user-ite. Zaklucok: moze utre pak da gi sitka user-ite, bidejki sega ke moze da se koristi tugja bajtazha.

Mocca рече...

Ne se doizraziv vo prethodniot post:

Na taa adresa mi stigaat spam-ovi od nasi firmi, poedinci i sl.

Kako mozele da go pogodat user-ot, ako toj mi e, na primer, (sfhoho78y0o78eroiuer@mt.net.mk)???

Znaci, od vnatre nekoj sitka.

Анонимен рече...

go imam prigovorot na tino so mi go napisa dvokat
znajs brojacot i ponatamu meri ama epten ne tocno a ovie od mt net nisto ne prezedoja vco vrska so to

Анонимен рече...

tuce.
mene po mail me informiraa deka prigovorot e prifaten. treba da se bunam da mi dostavat pismeno odobrenie i vo toa odobrenie tocka po tocka da bidat objasnati site tocki od prigovorot?

Анонимен рече...

мене ми рекоа дека ќе падне на 64К
и ми рече нема да има никакви промени
многу кратко рраевме муабет
ми рече писмено ќе ми одговорат утре?
зајбав нешто или не?

Александар З рече...

ми рече писмено ќе ми одговорат утре?

Тој писмен одговор многу би сакале да го видиме сите. Одговор точка по точка. Одлично.

Bojan рече...

Правењето муабет (дали во живо или по телефон) може секој да го оспори на суд, дури и со најлаички познавања од правото. Она што е важно во моментов е да си ИНСИСТИРА на писмен одговор на приговорот по секоја точка (зборувам за урнекот поставен на блогот).

bezvrska рече...

@tuce:
Немора да се буниш за да добиеш писмен одговор. Должни се да ти одговорат писмено во секој случај.

@Anonymous:
Тоа што ти рекле дека ќе падне на 64 кбпс е уште една лага. Во весници изјавуваа дека ќе паѓа на ниво на dial-up (56 kbps). Денес лицитирале со „не знаеме“, „ќе си остане по старо“, 64кбпс, а на некои им откачиле и бројка 128 кбпс. Веројатно ни тие што ви се јавувале не знаат на колку ќе се ограничува брзината, па тресат борјки од ракав. Па до толку ли мислат дека сме мутави и ќе се согласиме на било што?

Bojan рече...

Ако веќе еднаш им дозволивме да ни спопикаат договор кој е штетен за нас, а не ветува никакви реперкусии за нив, не смееме да им дозволиме ова да помине туку така.

Анонимен рече...

од Ганчо

Ми се јавија и мене, нешто као прифатен е приговорот да ве ЗАОКРУЖАМ тука нешто спомињаше. Му побарав писмено да добијам па ќе им одговорам. Као дефинитивно ќе има пенали за раскинување. ОК ќе добиете утре писмено.
Него од каде ми го ископаа мојот мобилен кога фиксниот е на име на мајка ми??

Bojan рече...

Во барањето се остава „контакт телефон“.

Bojan рече...

Хмм... Во секој случај тие треба да ја бараат мајка ти, а не тебе. И секаква изјава дадена од несопственик на линија/неовластено (неополномоштено) лице може да се оспори. Иако, се повеќе сум на ниет дека ова е всушност „сондажа“ и опипување на пулсот за утрешниот состанок.

ShadoW рече...

еее мислев мене неќат да ме дружат :)) ..... ама еве ми се јавија и мене.... се си кажав како шо си е редот (нели дека чекам одговор од приговорот) и типов ми вика ОК ќе стигне ама тоа значи дека автоматски ти ги приваќаш промените и остануваш корисник на adsl.... и брзинава се намалува на dial up.... е ај сега кажете се дрогира типов или...

Turpis рече...

И мене ми се јави денеска типот од салонот во Куманово. Ме прашува дали сум поднел барање за раскинување на договорот или приговор! Му одговорив дека е приговор и ме прашува дали ќе го раскинам договорот, на што му дадов одговор: "Да смо живи и здрави, ќе видимо". Успат го прашав доколку останам на АДСЛ после 1ви ноември на колку ќе падне конекцијата после 4 гига и ми одговори:(Цитирам) "Ако нешто си даунлодираја за 5 минута, после 4 гига ќе га даунладураш за 15 минута"... Без бројки, без ништо...

koskar рече...

@bojan
indeed, mene taka mi rece momakot sto mi se javi. prvo me prasa dali sakam da ostane po staro, ja mu rekov deka kako sto jas sum podnel pismeno, taka i oni da mi odgovorat.posle on pocna neso kao ova e samo anketa, pa se siminja na 56K, pa samo se racuna download, pa proveri na 0800... oni ke ti kazat, pa ova, pa ona. ja go napraiv lom, mu vikam kako me baras, a ne znaes da mi dades tehnicki podatoci, dali dl+ul ili samo ul, do koga mi trae dogovorot itn. itn.
pa onda on vika i ja sum zasegnat poso imam adsl, smeski.
na kraj ja mu vikam slusaj decko, ja i ti ke zborime do utre vaka... dajte mi napismeno, pake odlucam dali ke go prodolzam ili raskinam dogovorot. uostalom imam uste vreme za toa.....
momakot mi se pretstavi i brojot ne mu bese skrien. utre ke go baram negovit sef da mi objasni zasto pusta da mi se javuva nespremen sluzbenik i zosto me maltretiraat po telefon. jas niv neli, im pisav prigovor ne se javuvav po telefon, nali......
stvarno go preteraa, vakvo siluvanje ne lici na nisto. samo poishe me nerviraat...............

daywalker рече...

сега ми кажа братучед од Словенија дека има најнова понуда 10/10 mbps за 40 евра. :) смешки каде живееме ние...

Анонимен рече...

veke koga ke ima sostanok zosto ne se napravi i dvostran dogovor na koj bi se soglasile oni .. a napraven od nas ( korisnicite ) ako go prifatat taka bi bilo podobro. so mislite za predlogov ?

Анонимен рече...

daywalker said...
сега ми кажа братучед од Словенија дека има најнова понуда 10/10 mbps за 40 евра. :)

daywalker, a da dademe oglas deka gi menjame mendzerive na telekom so menadzerite od slovenija... tuku shto sum smeshen. koj ke ni gi primi vakvi zanikade?

laf рече...

И јас имам познаник во Словенија, типчето веќе година дена има 4 mbps линија, плаќа 2000+ ден... и ми се смее на тоа што ни се случува во земјава на полето на интернетот.

Анонимен рече...

Од Џоле

Е арно,кај па мене ми се јавија меѓу првите ,на пладне ,точно.Ама типкава што се јави не ме праша ништо,само ми рече дека приговорот е уважен,на што јас реков ОК,ама одма ја прашав што тоа значи, а она кратко одговори дека се ке биде како по договорот.Значи, полна брзина до 4 GB а понатаму 64к.
Арно ама, дали дека веке еднаш изгорен човек и на ладно дува,онака у моментот ми текна да и кажам дека го сакам истово известување на писмено(до тогаш немаше ништо на блогов околу тоа).Па сега не знам дали ова го направив ОК?
Што би се рекло они може да не известат писмено дека нема да плакаме екстра туку ке паѓа брзината ( што впрочем и стои во оние пусти барање,но не и во договорите)но тоа не значи дека ни одоговориле на приговорот по сите негови точки,така да мислам дека само ке не изрендаат уште еднаш.А што станува со мерачот,заводливо рекламирање(супер брз интернет) итн!!!
Со 64к нека ни е СРЕКНА НОВА 97-ма на сите.

дте рече...

Мене ми се јавија на моб. и 2 пати им исклучив. На предавања бев. Така да сега изгледа утре рано-рано да ги чекам :)

koskar рече...

mene mi rekoa se spusta na dial up....

za sekoj razlicno, mamu im ebem

kokismoki рече...

BOJAN!!!
edno prasanje do tebe...

nemam podneseno prigovor posto nemav vreme...
me interesira do kade e rabotava STVARNO posto mislam da se gasam od adsl i da stavam satelitski...
anyway, me interesira dali stvarno ke se naplakaat i ako mozes te molam da pises na blogot od utresniot sostanok sto ke se napravi...

pozdrav i fala odnapred
koki

Анонимен рече...

Дечки закон сте, БРАВО за храброста и мило ми е што размислувате за сите и се борите за нашите права,на сите корисници. Останете цврсти ја имате мојата а и подршката на сите корисници, за било што со вас сме.

Анонимен рече...

jas se javiv na 080012345 i mi rekoa deka posle 4Gb ke padne na 64kbps download i 32kbps upload
ovie bile skross be, kaj go ima ova, vakov vid na internet ne se prodava ni vo afrika!!

Анонимен рече...

Добар ден,

Моето име е XXX со договор бр XXX склучен на 01.07.2004

Иницијацијата за да го напишам ова писмо е вашиот однос кон мене како корисник. По поднесувањето на мојот писмен приговор на 14.10.2005 јас очекував и сеуште очекувам писмен одговор на мојот приговор. Денес ми се јави некој ваш оператор за да ме праша дали ке останам на старата тарифа или ке сум ја прифател новата. Каде што незнаеше што се килобајти и што се килобита па така недобив соодветен одговор околу брзината која ке се намалува колкава ке биде. Во мојот приговор јас пишувам и за точноста на вашиот бројчаник кој што моментално се разликува со мојот 1429,24 мега бајти а во изминатите месеци разликата е 2-3 гигабајти и тоа повеке за одредени месеци а во одредени помалку. Софтверот што го користам за мерење кошта 7000 евра така да моја грешка нема.Очекувам информација за овој бројчаник дека е или ке биде атестиран од завод за мерни инструменти, и би сакал да го видам сертификатот.Мерењето ке биде на ниво на корисник како јас како корисник ке бидам заштитен за да не ми бидат искористени корисничкото име и лозинката од 3-то (трето) лице.Очекувам брз одговор на емаил од вас но сакам да добијам детален одговор писмено по основ на мојот приговор.

Нека не ве плашат вредностите јас дома имам 10 компјутери. ДА 10 и не сум интернет кафе. Туку сите се мои и само јас ги користам. а додатните ип адреси кои се појавуват се најразлични тестирања сто јас ги правам во склопот на мојата домашна лабораторија.

моментални вредности за овој месец: 17.10.2005 20:54

Ip Address Bytes In Bytes Out


192.168.0.1 44,645,811 14,882,343
192.168.0.9 4,995,137 292,130
192.168.0.10 1,913,104,950 1,461,672,041
192.168.0.12 844,637,195 8,770,446
192.168.0.13 4,174,242,184 15,827,872
192.168.0.15 92,478,440 38,481,040
192.168.0.17 33,541 128,688
192.168.0.18 41,915,598 2,234,812
192.168.0.20 2,423,350 51,401
192.168.0.24 1,045,115 41,512
192.168.0.25 184,019 12,599
192.168.0.40 185,525,916 18,719,922
192.168.0.41 210,510,907 76,997,477
192.168.0.42 37,144,861 2,927,641
192.168.0.44 57,629,305 18,307,530
192.168.0.45 17,414 4,065
вредности за септември:

192.168.0.1 71,171,539 31,228,119
192.168.0.9 79,955 5,064
192.168.0.10 1,346,933,376 840,282,424
192.168.0.12 18,715,462 3,512,347
192.168.0.13 3,154,667,632 23,840,588
192.168.0.15 139,748,343 18,884,245
192.168.0.17 157,583 329,620
192.168.0.18 9,553,977 2,326,813
192.168.0.19 61,351,570 2,857,852
192.168.0.20 3,955,545 27,171
192.168.0.22 5,386,914 118,048
192.168.0.24 21,215,293 828,698
192.168.0.25 332,813 48,454
192.168.0.40 163,771,704 11,493,317
192.168.0.41 51,616,299 4,214,076
192.168.0.42 191,233,483 25,052,077
192.168.0.43 63,737,040 10,907,861
192.168.0.44 63,028,659 21,621,868


вредности за Август:

192.168.0.1 47,819,142 14,605,875
192.168.0.10 9,050,313,880 2,339,571,268
192.168.0.12 141,265,940 5,828,378
192.168.0.13 9,192,249,633 34,873,011
192.168.0.14 1,991,294 168,426
192.168.0.15 1,615,663,435 91,646,277
192.168.0.17 5,940,999 4,734,992
192.168.0.18 52,065,728 29,219,795
192.168.0.19 1,156,132 46,480
192.168.0.20 2,172,413 59,966
192.168.0.21 88,145 5,455
192.168.0.22 729,690 32,385
192.168.0.25 10,487,198 127,978
192.168.0.27 33,527,019 80,326
192.168.0.33 2,529,743 197,137
192.168.0.34 4,783 929
192.168.0.40 239,111,372 34,383,001
192.168.0.41 0 0
192.168.0.42 293,011,741 38,680,242
192.168.0.43 114,267,424 93,729,635


Вредности за Јули:

192.168.0.1 48,714,849 16,700,959
192.168.0.10 17,626,185,023 4,272,839,364
192.168.0.12 244,356,397 22,189,200
192.168.0.13 10,020,707,974 44,684,836
192.168.0.15 242,267,228 116,928,758
192.168.0.17 21,700,085 5,738,432
192.168.0.18 58,582,104 14,826,754
192.168.0.19 148,307 34,018
192.168.0.20 73,586 3,314
192.168.0.21 12,061,710 598,146
192.168.0.24 4,627,857 368,905
192.168.0.25 7,673,331 695,433
192.168.0.26 4,832,826 395,020
192.168.0.40 398,920,410 100,814,281
192.168.0.41 719 0
192.168.0.42 201,416,392 32,805,997
192.168.0.43 92,974,500 73,275,397


Вредности за Јуни:

192.168.0.1 63,367,671 27,627,000
192.168.0.10 14,918,695,253 6,325,315,164
192.168.0.12 789,919,944 94,961,848
192.168.0.13 12,431,525,520 38,405,168
192.168.0.14 759,308 14,436
192.168.0.15 66,962,650 21,111,128
192.168.0.17 44,850,051 4,001,824
192.168.0.18 607 113
192.168.0.19 136,474,287 6,167,605
192.168.0.20 358,492 288,502
192.168.0.21 37,378,590 6,353,923
192.168.0.40 475,758,356 45,622,484
192.168.0.41 616 0
192.168.0.42 303,674,161 46,584,387
192.168.0.43 283,418,775 149,239,762


Вредности за Мај:

192.168.0.1 105,880,511 35,479,334
192.168.0.10 9,198,383,632 6,366,831,116
192.168.0.12 425,028,632 46,281,920
192.168.0.13 28,418,462,508 48,229,449
192.168.0.15 1,441,521,949 38,581,323
192.168.0.17 17,780,535 1,076,423
192.168.0.21 1,487,066 436,350
192.168.0.40 42,619,765 8,643,909
192.168.0.41 0 0
192.168.0.42 232,406,227 8,210,037
192.168.0.43 263,262,425 165,024,674


Вредности за Април:

192.168.0.1 71,331,466 56,052,420
192.168.0.10 10,074,608,517 3,200,931,636
192.168.0.12 595,325,727 146,713,018
192.168.0.13 17,115,526,749 25,285,414
192.168.0.15 429,217,462 46,050,386
192.168.0.17 24,442,409 36,766,087
192.168.0.19 9,875,911 1,569,484
192.168.0.21 57,323,961 7,786,446
192.168.0.23 367,262 21,822
192.168.0.28 3,157,398 348,657
192.168.0.29 839 252
192.168.0.40 237,715,620 31,623,275
192.168.0.41 152,312,538 75,637,453
192.168.0.42 167,437,070 29,971,810

е ова писменце им го пракам сега на support@mt.net.mk

Анонимен рече...

Дали може да се прекине договор ама без плакање на пенали !!!! Знае ли некој да ми каже ... фала ... поздрав...најдобри сте, продолжете и понатаму...е подржувам

Zarko рече...

Ne panicete i odmorete malku. Da gi vidime rezultatite od utresniot sostanok i potoa ke znaeme sto ponataka. Ocigledno deka oni samo opipavaat puls. Znaat deka mora da odgovorat pismeno a sto i da ste rekle denes dodeka toa ne go potvrdite pismeno ne vazi. Gledate deka na site im kazale razlicni brzini i uslovi, samo sakaat da vidat kako ke reagirame a istovremeno da ni pokazat kako se grizat za nas. Utre ke znaeme sto i kako ponataka. Odmorete malku

Ѓоко рече...

Мене навистина не ми е јасно каква врска има барањето???
Барањето си е барање.. договорот е договор. На суд се гледа не тоа што е побарано, него тоа што е договорено. Јас сум сигурен дека на 90% од корисниците во нивните договори, како и во мојот нема никаква информација за било какви лимити во трансферот, а уште помалце намалување на брзината.

МТ го крши договорот што го има самиот припремено. Точка!

Грнч рече...

Пецо (Vortex) ми кажа дека се спремала некаква листа на барања за МТнет, па еве една идеја:

Дури и да претпоставиме дека интернет линкот према странство е скап, зошто тогаш е ограничена брзината меѓу корисниците на МТнет?!

Зошто да не може меѓу себе да разменуваме податоци (музика, филмови, што било) со максимална брзина колку што физички поддржува АДСЛ опремата (мислам дека е 8 мегабита со оваа што ја имаат), додека сите конекции према надвор нормално ќе си бидат ограничени на 384кбпс. Вака е на пример во Софија, и веројатно и на многу други места.

Конекциите меѓу корисниците апсолутно ништо не ги коштаат МТнет.

Тогаш би можеле некои од нас да инсталираат FTP или DirectConnect сервери со пристап само за корисниците на АДСЛ, со што би можеле сите меѓу себе да разменуваме најнови албуми, игри, ТВ серии, филмови, и што не, наместо секој посебно да ги симиња. Тоа и на МТнет поприлично би им го растеретило линкот према надвор, стварно не ми е јасно зошто не направат вакво нешто.

Не е лошо да се побара и ова од нив.

П.С. По грешка ја опнав оваа порака под еден постар пост, ја ставам сега овде.

Анонимен рече...

Грнч
не им одговара пошто корисниците ке разменуваат податоци а они нема да можат да наплакаат за тоа а плус сите изнајмени линии ке ги загубат пошто ке се префрлат на АДСЛ!!!!

Анонимен рече...

Najnova informacija

DECKI mtnet nemaat oprema za da go namalat trafikot na 64/64 ili 128/128 otkako ke se nadmine limitot od 4 GB
ova im e samo finta so 4 te giga bajti za da izvadat poeke pari.

Jozo_boy рече...

a od kade taa informacija?

Анонимен рече...

Predlogot ne e los i trebe da se stavi vo baranjata. Za novite sto ke potpisat sega vazat drugi uslovi taka da hteli ne hteli ponekogas ke dzirnat i nadvor i op ete prihodce. Mislam deka vredi ovoj predlog da se stavi.

Анонимен рече...

Informacijata e od sigurni izvori!!
nesmeam da ja kazam licnosta no veruvaj deka e tocna.koja sto odi samo vo nash prilog.

Анонимен рече...

Не е фер што сте толку алчни, видете ја Албанија на пример колку е скапа. Тууу, народот наш вели, нашле та зашле... http://www.afb.net.al/index.php?menu=internetprices&ext=.php&name=Internet%20Services%20Prices

Кире рече...

Ехм... интересно е што и јас имав ваква информација пред неколку месеци пред да го потпишам договорот од врвно техничко лице во МТ.Нет...

Мислев дека инсталирале такво нешто, ама можно е и да немаат. Хехехехе... тоа ќе биде весело... по 15 ноември кога ќе направам 4GB да приметам дека не можат да ме спуштат.
...Штета само што до тогаш најверојатно ќе ми збоктиса и ќе го раскинам и договорот за адсл и телефоните да ќе исклучам, вклучително и оние со мобимак!!
Доста ме дереа! Идам на Космофон!

Анонимен рече...

Нова Нова Македонија, 19ти Октомври 2017 година

Претседателот Darth Георгиевски конечно ја потпиша декларацијата со која се симнува лимитот за корисниците на античкиот ADSL за подрачјето на источно Скопје едно од последните бастиони на Македонскиот народ после 4-те војни од 2008-2016. Георгиевски нели истакна дека ова е голем ден за Македонија, најголем од големото погубување на Бранко "Чуви" Црвенковски, на тогаш уште слободниот плоштад НБЈРМСлакедонија од страна на милитантното крило на Господар Јода Обединета. Darth најави додатни 64 килобити кои би требало да се набават од сега пријателската Нова Тирана, градот кој изникна од некогашната населба Тафталиџе и кој доживеа економски бум благодарение на легендарниот потег на менаџерскиот тим на ОнНет и нивната програма литро крв = 1 WiFi бран...

Zarko рече...

Pocituvani bas sega najdov informacija deka nasiot Mtnet i South African telecom so zaednicki napori gi napadjaat dzebovite na svoite korisnici od IST datum 1.11.2005 so ista merka, NIE SME SRECNICITE nivniot dava samo 3gb free a nasiot 4. http://www.mybroadband.co.za/vb/archive/index.php/t-28586.html Mislam deka trebe da najdeme mail od Nelson Mandela pa sega zaedno CRNCITE od dvete zemji da se borime za nasite prava

Грнч рече...

Цитирам:

"Грнч
не им одговара пошто корисниците ке разменуваат податоци а они нема да можат да наплакаат за тоа а плус сите изнајмени линии ке ги загубат пошто ке се префрлат на АДСЛ!!!!"

1. Ниту сега не можат да наплаќаат плус, затоа што никој нормален човек не би прифатил наплаќање по мегабајт ако се надмине лимитот.

2. Ниеден домашен корисник не користи изнајмена линија. Доволно е овој неограничен трансфер да го воведат само за домашни корисници, а не за фирми, и нема да загубат ниту една изнајмена линија.

Анонимен рече...

da, ama kaj niv telekomot odi napred zatoa so mu ja zgolemuva uslugata, a kaj nas ovoj nasiot vo minus ne stava, abe sho ke beshe ova sho ni go pravat, poloso i od afrika e!!!

тино097 рече...

1.Да ни образложат со која математика или статистика ја добија цифрата од 4ГБ (кога веќе запнале за лимит).
2. Доколку не се добие писмено известување на приговорот следи тужба. Секое телефонско или известување бо печатен или друг вид на медиум не го прифаќам.
3.А зошто да не направат анкета да не прашаат дали сме задоволни од цената и од почетната брзина на пристап.

nena рече...

Mene nisho ne mi e jasno , aj kazhete so da pravam , neam ni prigovor podneseno ni butur , a peticijata ja potpishav , i sea ...

Zarko рече...

Pa za Matav nie sme Afrika. Celta e ista. Da se izmuze sto e mozno povece pari od Makedonija. Najtazno e sto nasite slepi vodaci toa ne go gledaat. Ke im dadat semki i kikiriki a oni mislat kavijar zemale a M(u)atav niz fiktivni uslugi i fakturi kajmakot go prenesuva vo Hungarija. I nie uste se tapsame po ramenja a ne gledame deka poleka Makedonskite pari si odat nekade Matav, Vero, Mital, i kako uste ne se vikaat site samo nosat od tuka nikoj ne vnesuva vnatre. Dali nekoj od niv nesto izgradi ili napravi nesto sto ke donese pari vo Makedonija, samo iznesuvaat. Pa toa se pravese po Afrika i Azija pred vekovi. E na toa nivo se nasite politicari a za zal nie sme nemocni koi i da gi izbereme site se isti. Ke se gi napolnat dzepovite i uste ni se smeat.

Анонимен рече...

Грнч
1. Неможат da naplakaat zatoa sto nemaat oprema но и брзината не е 8 Mb.а доколку е тогаш со VPN mnogu lesno ke se reshi.Sega od 384 Kbit ti iskoristuvash 305 Kbit a zamisli na 8000 Kbit kolku i da koristis pa dobro ke e.
2. Site firmi koi koristat iznajmeni vednash ke se prefrlat na adsl zatoa sto ke bide poeftino i e relatibno stabilno sekoja sesija ke im trae po 12 saati neprekinato i ke imaat prekin od 10 sekundi za da se rek0onektiraat.
pozdrav
EmCe

Zarko рече...

Tino ne e problemot kako dosle do 4GB, problemot e i sto tie se merat na nivna strana, znaci i soobracajot koj tvojot firewall ako go ima postaveno go blokira oni go merat a ti nemas pojma kolku e toa. Ne daj boze da zakacis virus ili Microsoft da napravi 4-5 update na windos-ot, pa antivirus update, pa Adware update pa ipdate na programi koj ne go ni gledas itn itn. Realno prasanje kolku od tie 4GB se tvoj korisen soobracaj

nikigo рече...

Јас сум еден од оние кој го раскинаа својот договор уште на 3 октомври. На 4 ме исклучија, а на 5 ми собраа и модем. Денес им се јавувам и им викам дека сум се предомислил, исто така како што се предомислиле они. Ми викаат кажете кога сте поднеле барање и каде. Им кажувам тогаш и таму и ми викаат во ред е бидејќи во определеното време сте поднеле барање за исклучување. Утре ќе ти се јавиме да ти кажеме дали и како ќе се обнови договорот.

pero рече...

хммм... Немале опрема за намалување на брзината... ок дечки затоа што мене ова ме интересираше па имав потреба од познавање на тематиката ќе ви кажам дека е многу лесно да се изврши ограничување на брзината. Значи има опција да се оди со хардверско решение кое што подразбира еден вид smart ruter и кое што ако некој сака може да го направи со нашиот омилен linksys wap54g (да тоа е access point не ruter) со обичен update на firmware-ot (за појаснување зборуваме за под 100$ или за сича за МТ). Другото решение е софтверско т.е. еден linux или FreeBSD рутер .... елементарно за изведба (некажвам со повеќе детаљи за да не ме ископираат дечките што работат во МТ ;). Значи ако немаат опрема, ќе си ја купат за 5 минути.Впрочем запрашајте се како ве контролираат сега на 384/128 ако теоретскиот лимит на ADSL технологијата е 8Mbit/s.
За мене би било премија кога би можеле да добиеме Македонски (мислам на интернет врска мегу сите наши провајдери) интернет со неограничена брзина. Тоа ќе прерасне за многу брзо во една активна DirectConnect популација која што ќе биде задоволена од потребите за download преку делење на ресурсите меѓу нас. Тоа ќе значи и намалување на трошоците на МТ затоа што тие 4GB ќе бидат доволни. Гледам дека на блогов има неколку мои бивши колеги од Софија и нив им е јасно за што зборувам. Ако се исполни ова барање верувајте потоа МТ ќе добива пенали за непополнување на нивниот капацитет кое што ќе доведе до паѓање на цените па нови луѓе да го пополнат капацитетот и ќе ја добиеме нашата се надевам крајна цел, информатичко обштество.

п.с.
за надевам дека моето зеновско размислување не ве уби од досада :)

Анонимен рече...

Abe nemaat oprema minatata nedela imale konferencija interna i doshle do zaklucok deka podobro reshenie im e da naplakaat po 512 MB otkolku da namaluvaat brzina.
a deka e taka pa niv im trebase 2 godini za da stavat adsl vo cela makedonija. Taka da i limitiranjevo ke im treba uste 2 godini!!!
Bezgajle znam sto pisuvam nelazam
nesakam nikogo da izlazam.
Ova odi samo vo nas benefit

М рече...

Наскоро има да ги "ЗДРВИ" и тоа како, една целокупна и голема тужба тешка некое милионче, па и владава нека му ја мисли после да им ги враќа парите од дивиденда за да може МАКТЕЛ да ги плати трошоците и оштетите.
Луѓе АДСЛ-от е само еден дури и најситен дел каде МАКТЕЛ го крши законот, а гледате како се уплашија. И нема потреба да ги псуете Унгарциве или Германциве дека се криви за ова, НАШИТЕ ГОВЕДА ТАМУ ВНАТРЕ ги прават сите овие работи надевајќи се и борејќи за повисока позиција во самиот МАКТЕЛ. Да не одиме подалеку државата ни е таква каква што е (катастрофа) од нашите.
Мој совет не се откажувајте од сите барања, само што писмен одговор да добиете верувам 1%, него продолжете со притисоци али паметно и без залетување и избрзување. Утре и за бензин ќе испадне за поминати 400 километри смееш да возиш 20 на сат максимум - СМЕШКИ ВО БОЈА, али се е можно во за жал се уште БЈРМ.
Добро бе издаици на сопствениот народ вие вработени во МАКТЕЛ (секоја чест на поединци) до кога мислите и до каде да стигнете. Ви требаат пари или што кажете има моќни луѓе да ви помогнат, кажете што барате отворено и кои ви се целите, не го "ДЕРЕТЕ" сопствениот народ. Запаметете дека и на тој народ еден ден може да му текене некоја луда идеја како што вас ви текнуваат тие луди идеи секој ден, али тогаш мислете .....

М рече...

Една работа уште сакам да кажам а тоа е да не ги псуете тие теткиве што се на шалтер, тие сепак не се криви, тоа им е работа (ест дека има некои и кои сами си го барат), а тие се први на удар на јавноста, тие што се криви се кријат позади обезбедувањето во зградата на телеком, затоа треба јавно да им се објават сликите на сите тие главучи за во јавноста кога ќе се појават секој еден ги плука. ТИЕ СЕ ПРОПАЛИЦИ И ЛОПОВИ на сопствениот народ. Имајте осет немам ништо со тите теткиве али ги жалам, ставете се во нивна позиција.

Zarko рече...

Ne nasednuvajte na izjavi "nemaat oprema" "Ne mozat toa da go napravat". Najobicna patka od Mtnet za da ne sopre da ne odime ponataka. Pocnavme da kopame po raboti koi ne im se cisti. Mislam deka trebe da odime do kraj. Neka ne izvesta pismeno po prigovorite isto kako sto nie im gi dadovme pa ke go definirame nasiot stav

М рече...

Еве линк за комплетен Закон за Електронски комуникации каде може да се види што се може, неможе, мора или немора телеком да го прави, а и самата Агенција за електронски комуникации:
http://www.aec.mk/Portals/0/Zakoni/Zakon za elektronskite komunikacii.pdf

Интересно е што и за достап до информациите(988) е бесплатен а тие телефонски тоа го наплатуваат, а преку интернет е достапен само за корисниците на Мобимак со испраќање на СМС пак со надокнада. Исто така интересно е што доколку се сомневате во Вашата сметка можете да ја побарате без надокнада, па затоа бујрум од утре сите да се сомневаме во нашите телефонски сметки и да им бараме детални, па неќа ги боли малку глава и од тоа.
Во консултација со искусни адвокати од државава за оваа проблематика како и неколку искусни адвокати од странство и една адвокатска куќа од странство наскоро ќе биде презентиран цел список на правата на граѓаните и обврските на телеком согласно новиот Закон за Е.К. па имале они право или не на некои концесиски договори, за тоа нека му ја мислат самите како и што се договарале со Владата на РМ. "Одредени права и привилегии кои ги ужива МАКТЕЛ, не му даваат за право да манипулира со крајните корисници самоволно и за тоа да не сноси никакви последици".
Дојде прав момент да му се покаже долгогодишното ропство на кон телеком, сега е момент кога стварно на сите им е преку глава што од телефони што од интернет да му се покаже на МАКТЕЛ и дефинитивно да му се стави крај на неговиот МОНОПОЛ.
Токму заради тој МАКТЕЛ и регулативите во телекомуникации се главните причини заради кои ќе бидеме одбиени за земја кандидат за членство во ЕУ.
Сувишно е понатака веќе што и да се пишува и самите сте свесни за се.......

Анонимен рече...

Zarko a be seriozno e deka nemaat oprema
jas ova ne go kazuvam za da smenam nesto tuku informacija vo kupceto informacii
ne sum jas na telekom coek na telekom

Zarko рече...

I da e taka, na novite korisnici ke im naplacaat za sekoj 512MB. Mislam deka treba da se borime ponataka bez razlika imaat ili nemaat oprema. SITE zasluzuvame podobri uslovi. Za vas pomladite internetot treba da e izvor na informacii za da si ja podobrite svojata idnina, ne samo za filmovi i muzika. Zato i treba da se sozdadat podobri uslovi za site, site da se del od globalniot svet site da imaat dostap do novite idei. Za nas postarite internetot e zabava

Анонимен рече...

Ја само сакав да кажам за теткиците со работат на шалтер. Они се најкриви. Кога се вработиле у Мтнет сигурно се напалиле од среќа и сигурно се пресреќни со плата од предпоставувам над 20.000 денари. Епа таа плата другари е од сите нас. И не дека ќе ја пцујам. И ќе мавам ако треба. А она после нека си се жали на тие над нејзе. Мамето глупо, со два грама памет зимаат плата ко дипломирани ел инженери. И ќе ги жалам??? Ма гони ги у пм

Анонимен рече...

Zarko
i novite korisnici imaat opcija da biraat
ne samo starite
no i pokraj takviot izbor se slagam deka e smeshno.
famoznite 4GB se smeshna finta. namesto da se podobruva kvalitetot na koristenje oni go zaseruvaat .
namesto na 1vi januari da ne izraduvaat so ADSL2 oni ni se serat so mocani mega bajti .

Анонимен рече...

И јас некои ги гонам кои се занесуваат али некои стварно се за жалење.
Скоро имам псуено една а таа му била жена на еден мој пријател замислете. Гадна ситуација.

Анонимен рече...

Zarko
i novite korisnici imaat opcija da biraat
ne samo starite
no i pokraj takviot izbor se slagam deka e smeshno.
famoznite 4GB se smeshna finta. namesto da se podobruva kvalitetot na koristenje oni go zaseruvaat .
namesto na 1vi januari da ne izraduvaat so ADSL2 oni ni se serat so mocani mega bajti .
a za opremata ne izmisluvam Verujte deka sum seriozen ko smrtta!!!

Анонимен рече...

eba mu majkata necini sekoj da pcuesh

Анонимен рече...

kako e mozno da nemaat oprema da gi ogranicuvaat korisnicite na 64kbps sega, a da ne ogranicuvaat ili da ja delat mrezata so sigurni 384/128kbps ili 512/128kbps?? toa ne bi bilo logicno tie da nemaat oprema za da ni ogranicuvaat koga tie vekje go pravat toa so razlicnite paketi. MTnet ima se sto e vo nesluzba na gragjanite!!!

Анонимен рече...

Oprema imaat, nie im ja prodadovme

Анонимен рече...

Nemaat zatoa sto ti i nedobivash 384 kbita ami 305 kbita
a okolu opremata vremeto ke pokaze
u oci sme mu na 01.11 taka da eve ke vidime site ali imaat ali nemaat

mene koga mi stavaa adsl pred 2 godini na pocetok se vadea deka imale oprema samo za erikson ane i za alkatel pa posle 7 meseci pocnaa i na alkatel niz skopje da stavaat

Анонимен рече...

Namaluvanjeto na brzina vo dogovorot "mora" tocno da se definira so broj nikako ne smee da se prifati terminot deka ke se "namali". Terminot "brzinata ke se namali" bez da se specificira tocno na kolku, vo sebe krie moznost za povtorna manipulacija na MT. (osveta na neposlusnite)
Zosto sega korisnicite na ADSL ne postavat ultimatum - uslovi za nov dogovor? Zosto limitot na pr.ne e pogolem? (vo Crna Gora e 5Gb isti e gazda), namalenata brzina neka e .... i tn.
Mislam deka ova moze da se postigne dokolku site ADSL korisnici zastanat zad ova. Ako MT ne saka da prifati da im se najavi deka site ke go raskinat dogovorot.
Sega mu e majkata. Mislam deka e sozdadena "kriticna masa" od korisnicite na ADSL koja MT nemoze (ne se isplati ) da ja ignorira.

Анонимен рече...

da ama mora site efektivno da rabotime na slucajot slozeno bez mesanje vo politikata kako sto bese slucaj vo ovoj del na komentarite ili vo nekoj od prethodnite postovi. Zadolzitelno morame site zaedno da se borime ako sakame da go postignime, zatoa sto dokolku ne sme nie nema telekom!! znaci bez nas tie se nikoj i nisto! morame da se obedinime

Анонимен рече...

Strpete se den dva i se ke se rascisti. Site idni akcii

Zarko рече...

Pratete go blogot Revolucija i soopstenijata tamu. Ne davajte nisto napismeno do MTnet. Ke se iskoordinirame za slednite akcii

Анонимен рече...

ke se obelodeni za den dva se!

Анонимен рече...

abe ovie ne bile normalni, si sleguvam film preku adsl (uste ne e doslezen) od 2100 mb dosega soobrakjaj kako moze filmot da tezi 650mb a sega da e 3400mb. Utre kojznae kolku ke mi e

Анонимен рече...

Ne znam kako dojde do ova no se osekjam kako da sum izigran! Kako prvo MTNET najavi deka ke stavi limit i site ajde zalbi i protesti i za sto posle MTNET da recat epa dobro sega nema limit no ima doplata (uste poloso) i ajde nie pravime revolucija i MTNET "odma" vrakja na prethodnata najava za limitot i namaluvanje na brzinata i sega site nie ajdee go pobedivme monopolot MTNET!!! Jas tuka samo gledam kako MTNET si igra so nasite umovi :(, pak se vrativme na pocetok so problemite okolu limitot samo sto sega namesto site da se zalat poveketo se zadovolni bidejki mozea da plakjaat duplo i sega gledaat na limitot kako podobrata varijanta! Napravivme golema greska koga rekovme deka pobedivme! A sega MTNET si ima alibi demek ne poslusaa nas korisnicite i nema da pravi izmeni (koja finta)...

Анонимен рече...

Zarko ja zgreshiv so go prativ pismoto do support@mt.net.mk

dte рече...

хмм ако немаат опрема, тогаш како ги ограничуваат пакетите макс, офис, профи? Сите се со различна брзина..

Анонимен рече...

pa ne se ograniceni na tolku kolku sto se tuku duri 40% ni jadat zatoa sto koristime pppoe namesto atm

Анонимен рече...

A kade ti upload sto pravat od tebe, a moze imas i nekoj spyware pa prazni od tebe, a i virusce nekoe. To e problem so ogranicuvanjeto, zato ne go sakame

Анонимен рече...

"namesto na 1vi januari da ne izraduvaat so ADSL2 oni ni se serat so mocani mega bajti"

sto? ovie uste obicniot ADSL ne mozat da go dignat nad 1024kbps (1.0Mbps) - btw 8.0Mbps e maksimumot na obicen ADSL !

jas bi se raduval i na 10GB limit za MAXadsl a kamoli za ADSL2, srce ke me fati :).

Анонимен рече...

hahaahah ali gledaj gi sekogash moznostite koi ti se na dlanka

Zarko рече...

Ako si onoj xxx ne si zgresil vo sodrzinata ama so 10 kompjutera si im dal za pravo deka ednata IP adresa ja zloupotrebuvame (ssto ne e genralne slucaj). Ludje strpete se i cekajte gi upatstvta site zaedno stignavme do tuka site zaedno koordinirano ideme dalje. Da gi vidime i rezultatite od mailovite od utrovo. Ne prevzemajte nisto cekajte na planot za akcija pratete go blogot i dejstvuvajte site zaedno. Gledam gi nema ni bojan ni bezvrska ni volan ni dugite koi doprinesoa da dojdeme do tuka. Cekajte gi nivnite instrukcii i ideme site zaedno. Poedinacno nisto nema da napravime. Site idei davajte gi na blogot kako sto gledate se citaat. Sto e uste podobro gi citaat i tie i znaat sto ke napravime ama ne se mocni da se sprotistavat.

Анонимен рече...

Од alex_mkd

Мислам дека во целава ситуација најбитно е да се издејствува договорот помеѓу македонски телекомуникации и адсл корисниците да се прогласи од суд за неважечки, затоа што е штетен во повеќе точки спрема корисниците. Па потоа кој сака да ги користи нивните услуги нека потпишува договор (само претходно нека се консултира со адвокат за да биде сигурен дека нема да биде штетен за него). Нека почнат повторно со 0 корисници па ке видиме какви пакети ке понудат.

Zarko рече...

Vidi mojot brojac pokazuva za 4 meseci 106GB sto moze e tocno moze ne. Iskreno nemam namera da placam povece od ova iako mislam deka i ova e premnogu za 384K. Ne gledam kade bi gresel. Interesot mi e da go smenime nacino na koj MTnet razmisluva. Ne sme ni glupi ni slepi. Imam i u firma adsl i tamu siminjam so 80-120K a doma ne povece od 38K sto znaci imaat oprema za ogranicuvanje ne e kako sto nekoj vikaat deka nemaat. Gledam samo deka diskusijata se rasplinuva. Vo poslednite denovi potegnavme dobri cekori. Im pokazavme kade gi krsat zakonite i toa e nasata prednost. Nasata sila e vo otkazanite dogovori i samo na toj nacin mozeme da barame nesto od niv. Ako nekogo udris po dzeb togas se svetuva a 3 miliona evra od postoeckite korisnici godisno i te kako e udar po dzeb. Zatoa molba do site nisto na svoja raka pratete go blogot i dejstvuvajte vo ramkite na svoite moznosti prema upatstvata od blogot. Pozdrav do site jas sum star covek i moram rano na spienje

dte рече...

бај да беј малку офф топик. Ќе се прави таа веб страната што беше споменета во некои коментари? Се за интернетот, понудѕ, поплаки итн итн? :)

Dace рече...

Не сум баш добар со маџарскиот јазик ама според ова сто можев да разберам еве како се движат работите со ADSL услугите во матичниот телеком на МТ односно во Magyar Telekom

http://www.t-com.hu/egyeni/ugyfelszolgalat/tamogatas/adsl/tesztszerver.vm

или

http://www.t-com.hu/egyeni/
ugyfelszolgalat/tamogatas/adsl/
tesztszerver.vm

Слободно можат да проверат и сите од МТ кои го читаат блогот.Накратко не успеав да најдам бројчано ограничување на ADSL прометот но СЕПАК имаат ограничунање во смисла MIN и MAX брзини.Ако е тоа тоа.
Ако може некој нека каже што писува на споменатиов линк

Dace рече...

Имало и на Англиски истото

http://www.t-com.hu/english/residential/internet/adsl.vm

Само НАПРЕД

Dace рече...

И ЗАМИЛСЕТЕ во меѓувреме решиле да ги ЗГОЛЕМАТ БРЗИНИТЕ

From 512 / 96 Kbits to 1024 / 128 Kbits,
From 1024 / 160 Kbits to 2048 / 192 Kbits,
From 1536 / 224 Kbits to 3008 / 384 Kbits,
From 3008 / 480 Kbits to 4096 / 512 Kbits.

Сето ова за БЕЗ ПАРИ

Virus рече...

Мене кога ми се јави типкава ми рече дека по надминат лимит брзината ќе падне до ниво на Dial-up.

Dace рече...

Додека пак еве како се движат цените за Т-DSL во Германија на Deutsche Telecom.Ова се цени за flatrate пакети.

http://www.t-com.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/PK/de_DE/-/EUR/ViewDisplayProductInformation-Keyword;sid=Zhs3uWNsK7VMtiA4WWk9IUJkhc1AcLFSC085Sz570-gWyg==?ProductRef=0502001000355%40PK&KeywordPath=Katalog%2fInternet%2fT-DSL%2fEinsteiger%2fT-Online_Tarife

и

http://www.t-com.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/PK/de_DE/-/EUR/ViewDisplayProductInformation-Keyword;sid=Zhs3uWNsK7VMtiA4WWk9IUJkhc1AcLFSC085Sz570-gWyg==?ProductRef=0502001000354%40PK&KeywordPath=Katalog%2fInternet%2fT-DSL%2fEinsteiger%2fT-Online_Tarife

Анонимен рече...

odgovor na vcerasnoto pismo

Subject:
Re: prigovor kon odnosot so korisnici
Date:
Tue, 18 Oct 2005 08:20:49 퍭 (CEST)
From:
"support@mt.net.mk"
To:
xxx@mt.net.mk
Pocituvani

Na Vasiot prigovor ke dobiete pismen odgovor vo rok od 115 dena od podnesuvanjeto.Sto se odnesuva do logovite,samo da napomeneme deka MT nema
brojcanik od kade sto gi "vadi" MB soobrakaj,tuku toa se logovi direktno od Access server,na koj Vie se logirate pri konekcija so ADSL i se tocni,bidejki merat
po username.Ako Vasiot username ste go dale na drugi da go koristat i drugi se zakacuvaat so nego na ADSL,togas sigurno deka nema da Vi se sovpgagaat
podatocite.

Pozdrav,

MT

Анонимен рече...

moj odgovor kon MT

Subject:
Re:Re: prigovor kon odnosot so korisnici
Date:
Tue, 18 Oct 2005 08:20:49 퍭 (CEST)
From:
"support@mt.net.mk"
To:
xxx@mt.net.mk


115 dena za odgovor, ako e od acces server zosto togash go podesuete 1 mesec i seuste ne e tocen. Toj treba vednass da bide tocen
kako i mojot jas ne go podesuem mojot acces server tuku gi broi site paketi.

"support@mt.net.mk" wrote:

Pocituvani

Na Vasiot prigovor ke dobiete pismen odgovor vo rok od 115 dena od podnesuvanjeto.Sto se odnesuva do logovite,samo da
napomeneme deka MT nema brojcanik od kade sto gi "vadi" MB soobrakaj,tuku toa se logovi direktno od Access server,na koj Vie
se logirate pri konekcija so ADSL i se tocni,bidejki merat po username.Ako Vasiot username ste go dale na drugi da go koristat i
drugi se zakacuvaat so nego na ADSL,togas sigurno deka nema da Vi se sovpgagaat podatocite.

Pozdrav,

MT

Анонимен рече...

Васко дебелио ! Додека е сеуште пресен и понов постов, сакам да кажам дека и јас стојам зад предлогот, со новите договори што ке мора да ги потпишеме ( сакале МТ или не)да си се избориме за подобар статус во поглед на интернетот. Конкретно мојот предлог е :некој од блогерите (не е важно кој)да изготви нов договор со МТ, и тоа да не биде некој документ за пазаренје туку НИЕ САКАМЕ ОВА И ОВА И ДА БИДЕ ВАКА И ВАКА и готова работа.Што има јас да молам тие да ми даделе брзина, да ми даделе повеке бајти и незнам , имале или немале опрема. Кога се оди на ебанје се носи алатот, а ако го немаш тогаш тогаш седи дома. Или ке ни дадат интернет како што треба или нека се гонат у три пичке материне .Да бидам по јасен: ЈАС МОЖАМ БЕЗ ИНТЕРНЕТ АМА ТИЕ НЕ МОЖАТ БЕЗ ПАРИ.Поденсов баранје за прекин на договорот а и телефонот ке го исклучам. МТ СЕ ПРОФИТНА КОМПАНИЈА. ДОКОЛКУ ГО НЕМААТ ПРОФИТОТ КЕ МУ ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ НА АКЦИИТЕ МОЖИМЕ ПАК ДА СИ ГО КУПИМЕ МТ И ДА МИ СЕ ГОНАТ ОД ПРЕД ОЧИ И САНДОКАН (СЕНДРЕЈ) И ТИЕ ШТО МУ ГО ПРОДАДОА.

NNN рече...

Јас разбирам дека сите се револтирани од реакцијата на МТ, но треба да признаеме дека сите искористивме максимум од тоа што го дадоа. На еден макс АДСЛ се приклучуваа цели згради. Ај што симнуваа и по 100 Гб, ама и приклучувањето беше незаконско.
Како и да е, не знам зошто не искористивте едно не внимание на МТ во потпишаните договори. А тоа е. во делот каде што стои спорната одредба пишува отприлика, дека МТ ќе го извести корисникот за промени на цени писмено или преку СЗЈИ, а корисникот треба во рок од 15 дена да го извести МТ дали се согласува. Потребно беше само да ги известите ПИСМЕНО дека не се согласувате со новите услови и толку. ТЕЛЕКОМ нема основа да ви наплаќа и понатаму, Вие не го раскинувате договорот, решение ??? Телеком ќе мора да го раскине договорот сам, што ве ослободува од плаќање на пенали. Ова не е испробано ама сигурно правно е издржано !!!

Александар З рече...

во делот каде што стои спорната одредба пишува отприлика, дека МТ ќе го извести корисникот за промени на цени писмено или преку СЗЈИ, а корисникот треба во рок од 15 дена да го извести МТ дали се согласува. Потребно беше само да ги известите ПИСМЕНО дека не се согласувате со новите услови и толку.

Па, тоа и беше поентата на приговорите. Што е твојата поента? Битката и онака се води околу законитоста на договорите.

Инаку, како што рековме - во тек е состанокот на ОПМ со МТ и „други“ на кој имаме и свој(свои - аут сум од сабајле) претставници, па откако ќе знаеме што биднало таму (одиме официјално, преку институциите, нели), ќе решиме што ќе правиме понатаму. Подготвени сме за секаков исход, без гајле. Само да се одржи досегашното единство и координација - ќе добиеме се` што ни треба и што бараме. Трпение-спасение.

Отров рече...

Јас разбирам дека сите се револтирани од реакцијата на МТ, но треба да признаеме дека сите искористивме максимум од тоа што го дадоа. На еден макс АДСЛ се приклучуваа цели згради. Ај што симнуваа и по 100 Гб, ама и приклучувањето беше незаконско.

Да те потсетам само една работа а тоа е колку пари плаќавме (и сеуште плаќаме) за такво нешто? Некои коментари (како овој) звучат како МТ да ни имаат давано бесплатно а ние уствари им дававме третина од просечна македонска плата. И доста со тие малограѓански/комшиски муабети за тоа кој што симињал. Тоа мене ми звучи исто како „види го оној ја троши струјата за гледање порничи“ тип на муабет. А истото важи и за бројот на корисници, и 100 нека се закачат на една линија, потрошувачката со 384/128 ќе биде иста.

Треба еднаш да се разбереме, проблемот во случајов не е до тоа дека некој земал повеќе отколку што платил туку баш обратно, некој не ни дава толку колку што сме платиле. Да не зборам за тоа дека МТ наместо овие глупости требаше да ја исполни едната точка од договорот во која се говореше за некое унапредување на сервисот. Денес наместо да уживаме во 512/256 брз интернет, со peering меѓу корисниците со далеку поголема брзина, ние се јадеме меѓу себе и се оправаме кој колку и што симињал. Тоа ме потсетува на приказната за македонскиот дел од пеколот...

Ај у курац, се изнервирав...

Clutch рече...

Најинтересен момент е дека тие дебати околу количеството на симнување податоци, додека трае биткава, речиси по правило доаѓаат од луѓе кои работат во ИСП фирми. Не знам зошто се дига толку џева околу тоа колку луѓе се закачувале на една линија кога во една Хрватска (каде газда на телекомот е Дојче Телеком исто како и кај нас) во понудата ти даваат можност за ЛАН модем и приклучување на повеќе корисници на една линија. Ама таму знаат дека поентата на продавање АДСЛ е БРЗИНАТА, а не КОЛИЧЕСТВОТО НА ТРАНСФЕР. Овде, се уште, се оди на принципот дери ги македонските муштерии зашто се глупи ко овци. Е, па, кај мене тоа нема да помине, а мило ми е, што има многу луѓе што се разбираат од работава и не се доволно тупи да прифатат оправданија од типот "вие сте си криви зашто многу симињате".

Bidikov рече...

Vaka,
za toa sto se cudite kako e mozno da limitiraat brzina na modemi a (ne)mozat da limitiraat potoa tranfer ...

Sega ne e toa limitiranje tuku podesuvanje na portata na DSLAMot. E sega sekoj ke kaze abe ke ti go prepodesat i gotov si ... ama fintata e sto e teoretski mozno no bara mnogu skap i sofisticiran softver koj MT izgleda uste go nema (ili neznae da go koristi) ..

Sepak vazi mislenjeto deka koa imaa moznost da go aktiviraat limitot (i so toa da sprecat po 100 korisnici na 1 adsl) isto kako i moznosta da moze dase koristi eden user od eden telefon ke go napravea toa ...

Inace oni se obiduvaat so nekoi nivni implementacii da kompenziraat za pustiot acouting sistem eme ne im uspeva ...

Inace za ona sto go zborat deka dekem brojacot im e tocen - access server ne e reper da ne zborime deka ima metodi kako da go izlazes ... sekako na tvoja steta (citaj: poveke trafic da pishuva odosto imas) a i tukaa ima eden mnogu interesen moment ... mojot password na adsl e alfanumericka kombinacija od 24 karakteri (nesto sto vo bezbednosnite krugovi se znae kako ultra safe password) i pak gledam evidentni razliki od dobri 300%-500% vo ona sto oni go prikazuvaat kako trafic i ona sto mojot kompjuter go pravi - dodeka kaj mene sekoj paket bo brojam i mozam da kazam kolku mb sum potrosil za sekoj protokol posebno, pa duri i za sekoj mail koj go citam po pop3 posebno ...

Povtorno ke povtoram - dodeka ne imaat atestirat brojac i sistem koj nemoze da mu bide vlijaeno i nadzor od nezavisen konsultatn pravno nemaat nacin da opravdaat naplata preku toj brojac ...

Ako nekoj od MT saka da proveri kolku znam na tematikava bujrum za razumna cena (citaj: bezpari adsl za site korisnici vo mk za period od 2 godini) ke im izlezam u susret ...

Zarko рече...

Momci i vcera go rekov ova i ke povtoram. Bez nervozi. Dobro vozime do sega malku trpenie da vidime sto ke se izrodi od denesniov sostanok pa ke spremame taktika. Snagata na kupecot e na nasa strana. Ako se otkazeme niv im se dzabe i brojaci i adsl. Zato bez nasednuvanje na provokacii od tipot sme iskoristile i sme siminjale tolku ili onolku. Sme napravile ona sto oni ni go dozvolile. Ni dale 384K i na tie i 384000 useri da imalo pak se 384K, ni dale da siminjame flat i tolku sme siminjale, ama sme placale za toa kolku pobararale. Sega oni toa go menuvaat. I nie sme za promeni ama za kakvi ke kazeme otkako ke gi rascistime site pravni zavrzlami. Ako sakaat da ne zadrzat kako korisnici ke mora i da poslusaat sto barame, a ne barame nerealni rabtoi. Zatoa molba sledete go blogot i bez nervozi i nervozni izjavi koi utre moze da ni odat na steta. Pa i oni go citaat blogot i pustaat poraki pa posle pokazuvaat kako nie sme reagirale i ne karakteriziraat kako najgolemi kriminalci da sme.

Clutch рече...

Тоа е нашето најголемо оружје уште на почетокот - ОТВОРЕНОСТА. Против тоа, не можат да се борат со нивните тајни состаноци и желба да не заебат по секоја цена.

Анонимен рече...

Sea se vrakam Od almako
KRV paga tamu LUGEEEEE
Vozrasnive se sheknuvaat kako:
Ti mori mene ke mi naplakas kazneni poeni a jas go izgradib telekom iamm linija ushte koga beshe 1000 marki.

Strashno strashno!!!!
A za DSLAM ot i opremata jas vi velam deka ne e samo softver tuku im fali HARDVER i toa moraat da go instaliraat vo sekoja telefonska centrala , a toa ima da gi koshta ushte mnogu a poleka ADSL si zaminuva i doaga ADSL2 a oni uste vlozuvaat vo postara oprema. Ama alcni za pari ke ni prodavaat veter a nie ke go goltame i ke vikame lele kolku e ubav veterov. Samo silna Korisnicka Akcija miu e majkata. Denes im go ebav mamiceto na telefon i vo almako malku da gi stresam , devojceto na telegon pocna da mi place a tetkava vo almako vise neznaeshe kaj se naoga.
Neka osetat sto znaci da go testiraat pazarot kako oni sakaat!!!
Pozdrav i cekam Novi instrukcii so ke prajme!!!

Анонимен рече...

Cim Onnet posle 6GB moze da ja namali brzinata na 64 kbs, zosto Mtnet ne bi mozel?

Анонимен рече...

Smesno e tvrdenjeto deka ne mozat da ogranicuvaat soobrakaj...

Злочко рече...

Ако ти ја боцкаш жена ти (девојка ти), зошто и друг не би можел?

...добро резонираш!

Анонимен рече...

Aman te bre ludje i sinojka reagirav na istoto. MTNET vi ja fura informacijata deka ne mozat da namalat soobracaj za da ne ucutat, i da si legneme na brasno so nadez deka ke mozeme da si siminjame kolku sakame so 384k. I op posle 4GB imas 16K. Pa zar ne primetuvate deka i sega soobracajov e za nikade. Ne nasednuvajte na tie provokacii. I da nema oprema ke napravi uste eden shape na protokot na 32K i softverski koga ke napolnis 4GB ke te prebacuva vo noviot slot od 32K i ke imas 16K

алексндар рече...

БРАВО за ДНЕВНИК
http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2888&stID=65193

Zarko рече...

Bravo za vas sto go napisavte i bravo za site nas sto go prativme, me cudi sto i drugite vesnici ne izreagiraa na toj nacin. Na site im e praten

Анонимен рече...

Stvarno bravo za dnevnik.

тони рече...

Сакам да дадам еден предлог што се однесува за ставање на ftp сервер од страна на МТ за јузери на адсл. Мислам дека многу боља финта е да направат само еден bittorrent тракер и едно шугаво(скромно) сајтче за стварите шо ке се делат, и крај. Да ни пуштат по 1мбпс ап и даун само на тој тракер, нити нив глаа ке ги боли za bandwith-от, а ние ке си имаме nice little sharing community.

Clutch рече...

Ама вие давате предлози што нив ќе им ја намали горопадната идеја според која будалиот македонски народ со цел памет ќе плаќа 413 денари за еден мочан гигабајт. Тоа што го предлагате е извонредно и се вика корпоративна одговорност, ама Телеком има само една одговорност - да си ги напуни џебовите. Не за џабе токму тие се најпрофитабилна компанија во Македонија за годинава. Нормално, за ова е виновен ко-сопственикот, Државата, што и понатаму овозможува монополска позиција на пазарот. Ако постои друга можност ова да се изведе, слободно предлагајте. Идејата е одлична.

Анонимен рече...

Samo napred decki .. da odime dokraj so ova nema otkazuvanje. Sega se javiv vo MtfuckinNet za da im pobaram da me izvestat pismeno vo vrska so prigovorot i tetkicata ne zapoznaena so nisto ili se pravi naivna mi vika deka nemozele nisto za pismen odgovor, a i ne gi uvazuvale site tocki od prigovorot.Dali e toa nespremnost na vrabotenite na salter ili na cel MtfuckinNet. Samo sakam da znam dali nekoj ima dobieno pismen odgovor.
Pozdrav RapErCe

pero рече...

идеа... преку користење на безжични врски да купуваме интернет од странство. Оваа идеа нажалост (барем колку јас што знам, и поправете ме ве молам ако грешам) е нелегална кај нас. Јас слушнав пред неколку месеци дека во Скопје и Тетово се продавало косовски интернет (на голем шок на нашите провајдери). За пограничните места не е проблем да се направи ваква врска ама за централна македонија е невозможно. Но ако Скопје (1/3-тина од Македонската популација и најверојатно 2/3 од адсл корисниците) се префрли (или барем се закани) кај косовците ... можеби тоа ќе им го донесе умот на место.

zlochko рече...

Well, се вртат информции дека добиле 1.500 приговори во ваков или онаков формат.
Сите тие приговори во голем дел се исти... ама и различни. Замисли само колку време ќе им треба во ангажман и работа на правната служба за да одговорат на истите.
Мислам дека пронајдовме 1 начин за успешна борба против господата од монополот. Ехм... колку фиксни претплатници има... а колку проценти од нив треба да поднесат некаков приговор со мали разлики (the devil is in the details) за да направиме поента? ;-)

pero рече...

заборавив да спомнам. Иако порано (пред ограничувањето на МТ) немаше некоја логика во интерконекција на локалните мрежички создадени за да се дели фамозниот адсл сега со новите услови има. Предлагам да направиме една web страна која ќе претставува мапа на тие мали мрежи кои што потоа ќе можат да се поврзат во една поголема... ако од мрежа од 3-ца се создаде мрежа од 30-тина тогаш таа мрежа ќе може да конкурира кај провајдерите со своето членство за да добие некој интересен пакет. Меѓу другото нема ништо нелегално во мрежите и никој не може да ве обвини дека сте ја направиле за да го делите АДСЛ-от ако си ставите еден рутер (може да се искористи и 486-ка со 2 мрежни карти)и не се врзувате со ист username и password. Сакам уште да спомнам дека поврзувањето на АДСЛ модемот со еден username и password беше овозможено од МТ за да се направи статистика за бројот на луѓе кои се врзуваат на интернет преку една АДСЛ линија. Никој не може да ме убеди дека е тешко или неизведливо да се направи да може само еден user во еден момент активен. Ако оваа заштита беше активна во самиот почеток тогаш мрежите кои ќе никнеа за да го делат интернетот (елементарно со Internet Connection Sharring на Windows) ќе беа скриени за очите на МТ и тие немаше да знаат колку луѓе се навистина поврзани и колку од нив се спремни да платат половина (1300 без ддв и 512 MB-ти) од АДСЛ-от

п.с. не работам во МТ не ме боли за нив. Така да смислете алтернатива на web страна која може да послужи за создавање на мапа наместо да ме обвинувате дека сум шпион :)

Анонимен рече...

http://www.pppindia.com/intl/pppshar/

Анонимен рече...

http://www.weethet.nl/english/adsl_mxstream_pcs.php#3

pero рече...

коментар кон претходните 2 коментари... нема никаква потреба од специјални програми... windows од верзијата 98 па наваму нуди делење на врска. технологијата си ја крстиле Internet Connection Sharring и ако некој е заинтересиран може слободно да види на google под горното име или ICS како да го направи истото. Во WindowsXP селектирај ја твојата адсл врска па properties па advanced и таму има Internet Connection Sharring секција. Потоа се што треба да се направи е останатите компјутери во мрежата да ги остават tcp/ip сетинзите на automatic и ќе имаат интернет. Заебанцијата е дека главниот компјутер ќе треба да работи нон-стоп

Dace рече...

Нема потреба од РУТЕРИ или СЕРВЕРИ сите што имаа D-Link DSL-360T можат да ја делат истат конекција само треба да го подесат модемот наместо BRIDGE на PPPoE и да си доделат статички IP адреси на сите компјутери од ист ранг како и модемот на пример 192.168.1.хх и секој ден некој да ја симнува новата IP од МТ и пак да ја врајќа својата IP adresa и ке имате колку сакате компјутери БЕЗ никакава инвестиција, само со обичен SWITCH.

Дај некој нека пише до каде се стасани со состаноков во МТ.

Александар З рече...

Ве молам за уште малку трпение. Од избрзани акции може само штета да си направиме. Не се откажуваме од зацртаните цели (неплаќање пенали за приложените барања за раскинување на договорите за АДСЛ во ЗАКОНСКИОТ рок и добивање фер услови за користење на пристапот кон Интернет), само што тоа не може да се постигне тукутака.

Окапајте уште саат време, тактиката веројатно ви е јасна досега. Ние сме фини дечки што стануваат незгодни само ако некој се „понаша“.

За Гусар...
Не правиш услуга за акцијава со оставање на својот линк директно преку името. Отвори блог па преку него линк до тебе. Благодарам за разбирањето.

vasko debelio рече...

редовно ги читам постовите и редовно пишувам, и пак ке повторам: сандокан од унгарија за пари и дупче ке даде, затоа додека на сите ни се преку таквото дојдени, или нови договори под наши услови или да ги нема со АДСЛ-от заедно, да не ги гледам. Абе луге не е мешање во политика ако побараш од владата да ти обезбеди повеке фиксни оператори, повеке мобилни оператори повеке интернет провајдери. ПАК КЕ ПОВТОРАМ: ЈАС СТВАРНО НЕ ВЕ РАЗБИРАМ. ПА ЗОШТО ГО ГАЛИТЕ -МТ. АБЕ ТИЕ ТРЕБА ДА ТРЧААТ ПО МЕНЕ ДА МЕ МОЛАТ ДА ПОТПИШАМ ДОГОВОР ВО НИВНАТА КОМПАНИЈА. ШТО ИМА ЈАС ДА ОДАМ ПО КОМИСИИ ПО СОСТАНОЦИ ПА ДА ПРГОВАРАМ И НА КРАЈОТ СО КАКВА ЦЕЛ СЕТО ТОА ? ВЛАДАТА ДА СИ ЈА ИЗВРШИ ЗАКОНСКАТА ОБВРСКА И ДА МИ ДОНЕСЕ ПОВЕКЕ ФИКСНИ И МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ И НАШИТЕ ПРОБЛЕМИ КЕ СЕ РЕШАТ. САМО НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ТЕ ПРЕГОВАРАМЕ, ТЕ НЕКОИ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ФОРМИРАМЕ, ТЕ НЕКОИ РЕВОЛУЦИИ ФОРМИРАМЕ И ШТО ФАЈДЕ ОД СЕТО ТОА, ? ПАК СО ЕДЕН ИНТЕРНЕТПРОВАЈДЕР КЕ СЕ РАСПРАВАМЕ. НА КРАТКО : РАСКИНУВАЈТЕ ДОГОВОРИ И ПРИТИСОК НА ВЛАДАТА ДА НИ ОБЕЗБЕДИ ДОМАЌИНСКИ ИНТЕРНЕТ А НЕ МАЈТАП, И КАРАЈ , ГОТОВО.

ВАСКО ДЕБЕЛИО рече...

му се извинувам на сите ептем умерени блогери и анонимуси ама јас стварно сум нервозен зашто ова не е мојот начин на решавање на проблемите. во погорниот текст ви кажав за мојот начин. Нашата влада е партнер на САНДОКАН (атила)и затоа сметам дека својот дел од товарот мора да си го сноси и владата. пак ќе речам извинете ми на радикалностите

cavka рече...

momentalno treba samo eden dogovor da prifatime a toa e raskinuvanje na dogovorite bez plakanje penali !!!

Александар З рече...

Васко дебелио, (чкембар? :)

Јас сум Александар - според типон што кога не можел да разврзе еден јазол, извадил меч и го исекол - па сега го пишува у историја. Значи, по табиет може да сме слични (пошто и Василиј е царско име).

Арно ама - (изреченија што се изоставени пошто непријателот има завршено барем четврто :) - тука се прави она што се може - и тоа со максимален ефект. Како што кажав и во својата прва изјава за јавноста - сами ќе ни ги раскинат договорите - и тогаш ќе ни платат и пенали што сме користеле услуга од нив - ако не им дојде памет.

Терајте си работа и држете го блогов у позадина (има ли ова блогеров РСС-фид - чув дека Гугл направил нов програм што ги решава проблемите на постојано рефреширање на страниците). Тивка вода брег рони (а цунами атласи мења :))

Анонимен рече...

Ej, a da ne znaj nekoj so se desava so ovaj brojacot na mt net, oti vekje nekolku dena go nema na web stranicata? Da ne go "popravaat" slucajno?
Outlaw

Александар З рече...

Дечки, вака...

Време е за нов притисок, овојпат врз мениџментот на МТ (нашиот возљубен непријател, како што се чини).

Кликнете на моето име, ќе ве одведе до мојот блог, каде што е упатството. А, за случај „некој“ да ми го блокира блогот, еве го и тука целото упатство, па ако ова го снема - праќајте еден до друг. Во Цц е ставена врхушката на МТ, а вие произволно ставајте други адреси (ама НЕ И МЕДИУМИ)

Копи-пејст оттука или од мојот блог

Ова е културен протест, па Ве молам, следете го упатството. Праќајте од мт.нет-адреси, ќе биде поефектно.

Предмет (субјект): Discontent with ADSL-services in Macedonia

До (To:) Attila.Szendrei@mt.com.mk; nedam@mt.net.mk
И до (Cc:) Marton.Halasi@mt.com.mk; Thomas.Koenye@mt.com.mk; Siljan.Roglev@mt.com.mk; Rolf.R.Plath@mt.com.mk; Rolf.Plath@mt.com.mk; Dejan.Mickovik@mt.com.mk; sobranie101@yahoo.com; Gavrilo.Dzikovski@mt.com.mk; Asan.Jakupi@mt.com.mk; Snezana.Ivanovska@mt.com.mk; Rolf.Plath@mt.com.mk; Tamas.Morvai@mt.com.mk;
Wolfgang.Hauptmann@mt.com.mk; Zoltan.Tiszai@mt.com.mk; Zoltan.Kisjuhasz@mt.com.mk; Vanco.Uzunov@mt.com.mk; Aleksandar.Risteski@mt.com.mk; Istvan.Lipp@mt.com.mk; Zaprel.Zsolt@mt.com.mk

И следново најучтиво писмо во телото на пораката (копи-пејст таму):

Skopje, Macedonia

18.10.2005

Dear Mr. Szendrei

First, let me congratulate you on your business success in Macedonia, your Company being one of the top Companies in the country, and I appreciate your mindfulness and mentioning of the users.

Consider the following letter a plead from a user of the Company (AD Makedonski Telekomunikacii) you’re in charge of, and has no other means of protesting against the injustices done to the so far faithful users and regular payers of their obligations towards the AD MT.

Let me introduce you to the problem that has cause so much discontent and pain among the average user of the services of your Company.

Starting from the winter 2004, and continuing until August 2005, your Company has been very successful in attracting a great number of users of your ADSL-service (advertised as "brz Internet" or "fast Internet access"), attracting some 5000 new customers (some estimates claim a greater number). We were all lured by the advertisements claiming that we could use the ADSL access to Internet with speeds from 384 and greater for download, and 128 and greater for download. We were even instigated to use this connection for downloading everything we like without any limit. And we did so, even though the price for the service were around 1/3 of the average monthly pay in Macedonia (according to all relevant info found on the web) and far beyond the technical possibilities of the ADSL Internet access. And we all signed contracts with your Company – previously prepared by its legal departments, and we didn't much bother to read what's in them, having faith in the fair intentions of our provider.

The problem started on 30.09.2005, when your Company gave an ad in a newspaper (one of 10 in Macedonia) with which it "informed" the users that it introduces a limit to the internet access through the ADSL service, and that any Internet traffic above that limit is paid according to a new tariff. That resulted in a reaction very unfavourable for your Company, since not only the way it was done, but also the imposed limit, were in breach with three laws currently in power in Macedonia (and enacted under the efforts of our country for accession to the EU), but also in breach of the contracts of the users with your Company. The reputation of MT sank (if you ask your subordinates, I doubt they can show any number of new users this month) and it gets even worse with the reaction of the Company to our justified protest.

About the protest. It consists of submitting Complaints to the company (unofficially, there are at least 2000 Complains submitted, which is 25% of the current users base), and organising for protests to the legal Macedonian institutions, as well to international institutions. The actions of your Company were proven illegal, and we, as a group, intent on pursuing this matter to any instances that are willing to hear us (including domestic and foreign media, which means the Macedonian, Hungarian, and German public, and the management of MT in Macedonia and abroad). The ADSL users are not simple people, but a demographic with special interests, highly educated, which could serve as a driving base for luring more Internet users and making more profits for your Company, but only if it's done fair and according to the laws of our country and the international regulations covering this matter.

Your Company has tried to remedy the situation, but has done that very clumsy and - again - breaking all the possible laws in the area of telecommunications and obligation (contracts between two parties). The reaction (in the form of introduction of new user packages that were meant to silent our justified protest) was illegal, and made the situation even worse. Our resolution to pursue this matter to domestic and international courts is not weakened, but on the contrary, strengthened by your Company's actions. And because justice is on our side, it may result by sinking of your Company to the lowest level possible in this circumstances, since I doubt your goals include getting rid of the existing users and spending more money and energy on offsetting a bad reputation.

Our group of discontent users is not using any illegal means to achieve our proclaimed goal - having the right to Internet access at fair prices, but is opposed to any illegal means of achieving it. Mind you, your Company’s actions have even resulted in a complete failure of the Company’s infrastructure – but it was not something that was done by any members of our group, nor we encourage that. Our actions are concentrated on the institutions and the media, and we hope we can achieve our goals only through legal means.

Please, if you can help us in any way, do so. Try to talk some common sense into your management base. If they really want to make profit for your company, they can use us, the users, with our prepositions, to make even more profit for the Company - with remedying the damage done to your Company by their illogical actions, and through introducing an affordable Internet access for the greater part of the Macedonian public (which is not economically strong - but is willing to buy any value added service from a provider it considers fair and just) – your Company can make a name as one of the driving forces of the prosperity, freedom, and democracy in the Macedonian society.

Best regards (Wishing you the best health),

(полно име и презиме)

A former satisfied user of your Company's services

Александар З рече...

Заборавив - ова е концентриран напад, мејловите ги ископавме додека се состанчеше (да не сум чул некој дека дремеме) и трае отсега па до 9 саат сабајле. Да имаат што да читаат кога ќе го пијат чајчето :))

bozint рече...

Tuku sto go prativ mailot, se nadevam deka kje postigneme nesto so istiot.

Tuku, me interesira sto bidna so sostanokov, kazete sto kje se desava posto zamaraat ovie od mt za dogovorive i da se dogovorime site zaedno da reagirame.

Pozdrav, cekam odgovor

koskar рече...

клео,
вториот маил во До полето е недам ет мт дот нет дот мк? чиј е тоа меил?

Zarko рече...

Aleksandar prateno iako ne gledam sto ni e baranjeto na ova mislam deka ke odgovorat deka postapile po nasite baranja i gi ispolnile uslovite od dogovorot. Ili propustiv nesto?

Zarko рече...

Mislam deka ako doje do pregovori trebe da barame barem 384K flat za nadvor i minimum 2MB ako ne sakaat 8 za makedonija flat. Pa taka ke mozeme svoj comunity da napravime

Анонимен рече...

jas sepak ke prodolzam so mojata sudska postapka protiv niv i toa: ke gi tuzam za licna navreda zatoa sto vo mnogu dnevni vesnici (gi imam za dokaz ) kazuvaa deka ke se naplaka ekstra samo poradi toa sto sme ja zloupotrebuvale linijata odnosno deka na edna linija se uklucuvale dvajca ili poveke korisnici. Epa sega neka dojdat i neka dokazt deka JAS sum go pravel toa ili ke snosat posledici zatoa sto JAS OVA GO SVAKAM KAKO LICNA NAVREDA KON MENE. pozdrav do site sto go terate ova protiv ovie p...... i prodolzete taka zasto mora ednas za sekogas da svatat DEKA ONI POSTOJAT SAMO PORADI NAS ili ako ne sme nie oni ke sitkaat vozduh samo na nekoi svoj direktorcinja.

Анонимен рече...

od NNN
Odgovor na nekolku...
Poentata na sporniot clen e
da ne gi raskinuvate dogovorite, tuku ednostvano da go izvestite telekom deka ne se soglasuvate.
Pravno soglasno clenot MT ne smee da vi gi naplaka novite ceni, ili
da vi go raskine dogovorot. Vo vtoriot slucaj nema plakanje penali. Eden problem resen.

Vtoroto okolu sporedbata so Hrvatska i/ili GB ili drugi drzavi e ne mozno. Uslovite vo MK se tie, i spored dogovorite so Max ADSL moze da se prikluci samo eden. Toa ne bese pocutuvano od nas site, i normalno druga strana reagirase na soodveten nacin. Primer, odite vo Ohrid, i se smestuvate privatno. Vi velat 300 den, znaci li toa deka moze da go viknete celo drustvo so vas da spie, pa makar i da ima moznost.... NE. Za razlika, vo Grcija, imate soba za 20 eur, i moze da spijat i 10 lugje...
Znaci sporedbata so drugi drzavi nema smisla...

Tuku kako da najdeme nacin da go zaebeme TELECOM. Ako se tocni cenite sto gi procitav tuka nekade deka za 3-4000 Usd moze da se iznajmi link od golemi provajderi, ajde dajte predlog nekoj toa da go napravi...
Ama tesko. Igra na golemi brojki. !!!

Moze i nie ke stigneme nekogas na
24Mbit mreza ama koga ...

Dotogas, ajde da se borime za podobri ceni,...
Dodusa ne razbrav sega za sto se borat lugjeto.
Dali za raskinuvanje na dogovorite bez penali, brz poevtin internet, se zaedno ili nesto drugo...
Da ne e celta nekoj drug da profitira od ova, toa se plasam, a pak nie obicnie da bideme ebani na kraj ....

zumbazum рече...

У право е NNN (освен делот кодоши меѓу нас) Што ни е целта ? Ајде аргументирано да настапиме Да ги најдеме рекламите од времето кога ги склучувавме договорите, па да ги тужиме дека не довеле во заблуда(односно не ИЗМАМИЛЕ, а за тоа се одговара) дека нема да имаме ограничување на протокот туку напротив ја криеле од нас информацијата дека ова се спрема плус да видиме кој е одговорен за надзор на цените и ако има таков да се жалиме таму

Анонимен рече...

od NNN
sega go citam dogovorot, i EUREKA
koj saka moze da go raskine dogovorot bez da plati penali.
Iako dogovorot e ponov, sigurno ne e podobar ili polos od vasiot.

Clen 4
... Dokolku dojde do menuvanje na cenite na uslugite... Operatorot prethodno na soodvetemn nacin ke go izvesti Korisnikot vo rok ne pokratok od 30 dena pred voveduvanjeto na izmenite. Izvestuvanjeto moze da bide ... (licno ili preku mediumi). Se smeta deka korisnikot se soglasil so novite ceni ako vo rok od 15 dena od priemot na izvestuvanjeto ne go izvesti Operatorot za RASKINUVANJE NA DOGOVOROT.

Clen 5.
...
Na korisnikot da mu obezbedi kavlitetna i redovna ADSL usluga....
Clen 6.
... da gi promeni tehnickite karakteristiki na mrezata i uslugata so CEL OBEZBEDUVANJE PODOBAR KVALITET NA USLUGATA I MOZNOST ZA KORISTENJE NOVI USLUGI.

ANEKS za (1 ili dve godini)
Clen 1
Korisnikot se obvrzuva da koristi ADSL ... godini

Clen 2
...
>>Vo period od .. godini da plaka ... denari + DDV.. <<<

Clen 3 i 5 se mnogu bitni za tie sto sakaat da go raskinat dogovorot bez PENALI.

3.
Dokolku korisnikot vo periodot na zadolzitelno koristenje na ovoj aneks go raskine dogovorot ili Ovoj aneks ili ako PO VINA NA KORISNIKOT dojde do raskinuvanje na dogovorot ili Ovoj ANeks pred istekuvanje na periodot...
Korisnikot se obvrzuva...
1.
2. DA GI PLATI PENALITE so kratki zborovi.

Clen 5.
Vo slucaj na nepostapuvanje soglasno odredbite od ovoj aneks kon Dogovorot, Operatorot go zadrzuva pravoto da izvrsi naplata na paricnite pobaruvanja po SUDSKI PAT.

ZNACI.
Podnesete prigovor na novite ceni i pobarajte da vi ovozmozat koristenje na ADSL uslugata vo ostanatiot period soglasno clen 13 kade site sporovi .. ke se resavaar spogodbeno, a vo sprotivno.. na SUD.

Znaci probuvate spogodbeno da dobiete nesto.
Ne dobivate. I barate raskinuvanje na dogovorot vo koj ke naglasite deka iako ste probale da go resite spogodbeno,... soglasno novite uslovi, cenata drasticno se zgolemuva, i avtomatski dogovorot ne e istoit od sklucuvanjeto. Kade se obvrzuva MT da naplaka odredena cena za odreden period.

I tuka gubite. ARNO ama nisto ne Vi mozat bidejki parite mozat edinstveno da gi naplatat po sudski pat.
VIE ne plakate, i mora da ve dadat na SUD. E tuka e sansata da dobiete.
Nikade vo dogovorite nemate limit na soobrakajot nitu namaluvanje na brzinata. Soglasno novite uslovi cenite drasticno se zgolemuvaat i na sud ova nema da pomine, a da ne zborime i za drugite losi dogovorni prava i obvrski,
Stojam na raspolaganje za na sud....

POZDRAV za vecerva, se gledame utre !!!

Анонимен рече...

good resource here. I would also link to beauty spa product

Antonio Hicks рече...

i was just browsing through the blog world searching for the keyword posters and it brought me to your site. You have a great site however it is not exactly what i was looking for. Good luck on your site. sincerely, antonio.

Анонимен рече...

This is the best blog for Homemade Beauty Product

Can I link to it at www.BloggerBeast.com

Анонимен рече...

Momi i Momci ova so internetov kaj nas e sranje oti site se prevaranti a posebno onie od On Net.Moj sovet se drugo samo ne tie.Jas so meseci nemozam da resam kako, ke dobijam stabilen i sekojdneven internet.Nikako On Net.

pozdrav do site.

brsjak_mk рече...

Momi i Momci ova so internetov kaj nas e sranje oti site se prevaranti a posebno onie od On Net.Moj sovet se drugo samo ne tie.Jas so meseci nemozam da resam kako, ke dobijam stabilen i sekojdneven internet.Nikako On Net.

pozdrav do site.

shawn рече...

Крајот на вашиот финансиски грижи.

Јас сум Воскреснал од Оклахома. моите колеги и јас само добиете кредит од $20,000 од Шон Луис Кредит на Фирмата. Мој совет, оди да ти таму дека е финансиски акции, нема пристап до заем од банка или кредитна резултат е на ниско ниво, контактирајте со него преку е-маил: shawnlouisloanfirm@yahoo.com ќе се чувствувате исто со мене.Блажен е на страна на давателот отколку на приемникот.
ви благодариме

Martin Laura Finance Firm рече...

Добър ден,

Аз съм Мартин Лора, основател / главен изпълнителен директор на "МАРТИН Лора ФИНАНС фирма. Иска ми се да Ви забележат, че ние в момента дават трайни заеми от всякакъв вид, вариращи от $ 5000. до $ 500,000.000 на много атрактивни цени от 3%, по съребрена безплатно, лоши кредити се приемат. Размерът на кредита е по договаряне, се прилага сега, както и валиден оферта. Общи условия се прилагат, Нашата заем е гъвкава, сега по електронната поща (martinlaurafinancefirm@gmail.com) !!!

БЛАГОДАРЯ !!!

Martin Laura Finance Firm рече...

Добър ден,

Аз съм Мартин Лора, основател / главен изпълнителен директор на "МАРТИН Лора ФИНАНС фирма. Иска ми се да Ви забележат, че ние в момента дават трайни заеми от всякакъв вид, вариращи от $ 5000. до $ 500,000.000 на много атрактивни цени от 3%, по съребрена безплатно, лоши кредити се приемат. Размерът на кредита е по договаряне, се прилага сега, както и валиден оферта. Общи условия се прилагат, Нашата заем е гъвкава, сега по електронната поща (martinlaurafinancefirm@gmail.com) !!!

БЛАГОДАРЯ !!!

Dawson Mc Carthy рече...

Здраво
    Јас сум финансиер, јас сум подготвен да позајмувам заеми со каматната стапка
Од 3% и со во износ од 5.000 до 500.000.000 $ како што може да биде понудата, јас
Нуди кредити на сите категории на луѓе, фирми, компании, сите видови на
Бизнис организации, приватни лица и инвеститори во недвижнини,
Давам заеми по многу ниски стапки.
    Јас сум сертифициран, регистриран и законски заемодавач. Можете да ме контактирате
Денес, ако сте заинтересирани да го добиете овој кредит, контактирајте ме за повеќе
Информации за процесот на заем, процес како условите за заем и
Услови и како заемот ќе ви биде префрлен на вас. Ми треба твое
Итно одговор ако сте заинтересирани. Вие ме контактирате со ова
Email: dawsonmccarthyloanfirm@gmail.com
Благодарам.