20 октомври, 2005

Имаме тазе муниција!!!

Во некои од коментарите се појавија гласини дека АД „Македонски Телекомуникации“ ќе го почитуваат „лимитот“ од 4GB, по што ќе ја намалат брзината на 56kbps, а дека по 6GB остварен сообраќај ќе ја намалат на 0kbps - илити, ќе не исклучат.

Добив ваква информација од неколку места и луѓе (дел од кои вработени во АД „Македонски телекомуникации“), така што не е лошо да се провери кај вашите познати (сигурно ги имате).

Има потреба да се објаснува детално што е проблемот со ваквото „намалување на брзината“? Ете инаку и конкретна причина зошто не специфицираат брзина, туку останува на она „dial up“!

Ако до сега немавте повод за безусловно раскинување на договорите, размислете подобро. Како ќе дознаваме нови детали, ќе бидат поставени на блогот.

172 коментари:

Анонимен рече...

Pa cekaj ako oni ne izgasuvaat posle 6 gb, toa e sprotiv dogovorot, tamu pisuva deka moze samo da ni se namali brzinata.

Togas imame osnova da gi tuzime.

"DEATH to MTNET"

СоколМк рече...

ГЛЕДАЈТЕ!! ова е само пуштена информација од МТ.НЕТ за да се откажеме од БОРБАТА ПРОТИВ НИВ!!!

ТИЕ САКААТ ДА НЕ НАТЕРААТ ДА "ПЛАЧИМЕ" ЗА 56Kbps , ЗАТОА СЕ ПУШТААТ ВАКВИ ИНФОРМАЦИИ!!

А ПОТОА ДЕМЕК АЈДЕ СО НАРОДОТ ТИЕ ДОБРИТЕ ЗА ДА МУ СЕ УДОВОЛИ ЌЕ ГИ ВРАТИМЕ НА 56К. ОВИЕ САКААТ ДА НЕ УНИШТАТ. ОВИЕ ФИНТИ ГИ КОРИСТАТ СЕКОГАШ.

НЕ СЕ ЗАСИЛУВАЈТЕ СО ТУЖБИ ПРОТИВ МТ НЕТ СО ТЕКСТ ЗА ДА НЕ ВРАТАТ НА 56К ТУКУ МОРА ДА СЕ БОРИМЕ И ДА ОСТАНИМЕ НА ОНА ШО БЕВМЕ, АДСЛ ИНТЕРНЕТ - BROADBAND - НИШТО ПОВЕЌЕ - БИДЕЌИ НИЕ ПЛАЌАМЕ ЗА ТОА И САКАМЕ ДА ГО ДОБИЕМЕ.

НЕ СЕ МАЛКУ 25% ОД ЕДНА ПЛАТА ДА ИМ СЕ ДАВААТ НИВ ЗА ИЧ НЕКВАЛИТЕТЕН ИНТЕРНЕТ

И САМО ВЕ МОЛАМ БЕЗ ОТСТАПКИ ОД ОНИЕ НАШИ БАРАЊА!

Анонимен рече...

Ne znam od kade e informacijata. Mislam deka ludjeto si imaat tehnicki problemi. Najmnogu gi pogadja onie od zeleznicka stanica do krajot na novo lisice. Mnogu stanovi, mnogu korisnici a izgleda mal link. Najlabavi se karpos i nataka, za cair i da ne zborime. Ako se odi na tuzba osnova mora da bide faktot deka MT NET TEHNICKI NE MOZE DA GO ZADOVOLI ONA STO GO PONUDIL. Oni moze niz stampa i na televizija da kazat se a faktite se drugo. Neka izlezat i neka kazat kolkavi se interkonekciskite linkovi niz makedonija i kolku na sekoj imaat korisnici i taka site ke si ja doznaeme brzinata. Po mene ke bide od 56K do 384K zavisno od toa kade ziveete. Pa i denes izmerete i kazete mi koj ima 384K. Ako dojde do tuzba ke go elaboriram celovo so tocni primeri

Анонимен рече...

Zatoa se i site ovie patki ke bide vaka ili onaka. Kako ke se zgolemuvaat korisnici vo sto se somnevam taka ke padja brzinata. ama toa ti e

СоколМк рече...

па затоа не смееме да падниме на вакви патки кои произлегуваат од мт

СоколМк рече...

со тоа правиме отстапка и ако продолжиме вака ич нема ништо да добиеме

Анонимен рече...

jas razbrav deka brzinata postepeno ke se namaluva posle limitot. Kolku poveke trafic, tolku pomala brzina i zatoa ne se dava konkretna brojka. KKe ima i granica posle koja vo praktika internet nema da bide vozmozno da se koristi. Tie go zadrzuvaat pravoto da namalat do tehnicki neprifatliva brzina i se pokrieni so dogovorot a korisnicite ke mora da stedat za da ne dojdat do taa cifra. Ke bide 6 ili 8 GB. Ova e 100% sigurno spomnuvano kako opcija. Seuste ne se znae dali ke odat so toa.

Анонимен рече...

Ludje NA NAS e odlukata. Dali ke se otkazeme site, i uslovno ke gi platime penalite (vikam uslovno zosto i oni znaat deka i ako gi platime tie penali ke si gi vratime a otkako ke dokazeme deka sme i izmameni po zakonot za obligacioni odnosi imame pravo i na osteta)ili ke placame 56k 40 evra. Ne primetuvate li deka non stop pustaat poraki na blogov de nema da ima limit de sigurno ke placame itn itn. Masovno otkazuvanje na dogovorite i pralelno izvestuvanje na javnosta sto se slucuve. Od toa podobra antireklama za niv nema. Pa ako srga masovno se otkazeme posle i dzabe da davaat nema da mozat ni eden korisnik da najdat. Masovno na salter i otkazuvajte gi dogovorite a oni neka maftaat so penalite

Анонимен рече...

I nie go zadrzuvame pravoto da go otkazeme dogovorot poradi toa sto i tie 4gb ne mozat da ni gi isporacaat so 384
k

cavka рече...

i jas mislam masovno otkazuvanje site sto se za otkazuvanje u eden den na eden salter zaedno so nekoja televizija!!!

Анонимен рече...

dajte da ubrzame malku so raskinuvanjevo da se organizirame

Сињак рече...

Мислам дека и нема друго решение освен договорено масовно синхронизирано раскинување ширум републиката. Во Скопје би можел да се одржи и протест, и цифра од 100-200 души би била солидна.

Пошто МТ ниту ми се јавија да ме прашаат зошто имам поднесено приговор, ниту пак добив писмен одговор, јас дефинитивно го раскинувам договорот до крајот на месецов. Подобро ќе живеам без интернет отколку некој да ме шупчи за моите тешко спечалени 4000 денари.

Анонимен рече...

definitivno edinstveno resenie da im soopshtime deka ne sme zadovolni od uslugite na mt-shit e masovnoto organizirano raskinuvanje na dogovori
toe e revolucija
radikalnite reshenija ovde vo ovaa ebana zemja se edinstveni reshenija
jas i onaka ke go raskinam mojot 2 godishen dogovor i ne me interesiraat penalite neka pristignat na smetka nema da im gi naplatam pa neka me tuzat ako mozat
no dokolku bi gi raskinale masovno nashite dogovori ne samo shto bi predizvikale masovno mediusko vnimanie tuku bi im pokazale na vodeckite luge od mt-net deka imame
muda da im masturbirame u faca kako shto toa tie nas evidentno ni go storija

viva la revolucion

Анонимен рече...

prestanete da mi zvonite!!!!!!!!!!taka mi se javuvavte so denovi da se priklucam na ADSL-ot i koga konecno resiv da potpisam dogovor sega izmisluvate nekoj glupi novosti so nemaat vrska so vasite prvobitni reklami!!!!!!!MT net - nevermore! Ke cekam podobri ponudi, ako treba ke se nacekam!!!!!!

Александар З рече...

http://www.dteurope.com/szeptember/english/investments.html

Директорот на Матав (ЦЕО - Елек Штрауб) вели дека „маргината“ (читај профитот) во Македонија им бил 50-55%!!! Мобилна, фиксна и интернет заедно! Ковач на Багра ги бранеше провајдерите дека им требале 75.000 евра месечно за линк - значи ако има 7000 домаќини што плаќаат по 2000 денари (33,3 евра) месечно, тоа се 220.000 евра месечно бруто!

Нека исклучуваат на 6 или 8 гига - рокот за одговарање на приговорот им е од 10 до 14 ноември - после тоа - не да ќе има масовно раскинување на договорите, не знам дали ќе имаат да платат кирија на линкот (иако е муабетот дека ни тоа не го плаќаат). А за година дена може да останат и со 0 (и со букви - нула) корисници на АДСЛ. Ќе им ја видам маргината тогаш.

Чекам одговор на приговорот и на најмала грешка - збогум. И неодговор ќе сметам за грешка. И тоа голема.

Анонимен рече...

TAKA E!!! mastrubacija u faca e edinstveno resenie!!!

Анонимен рече...

Eve, decki, taze! Tipceto na 0800 12345 ne go poducile da si ja zatvori ustata.

- Dobrovecer, me interesira sto e reseno za namaluvanjeto na brzinata?
- Pa, ne e nisto reseno gospodine.
- Dobro, jas kako korisnik imam pravo da bidam informiran, neli? Ne mi se veruva deka nemas NIKAKVA informacija.
-E pa znaete, ke namaluvame na dial-up, neoficijalno.
-Na 56 k?
-Gospodine, dial-up moze da e i 33.6!
-Sto?! Pa toa e de facto isklucuvanje!
-Pa ne e, toa e nekoj minimum. mozeme da ve spustime na minimum.
-Ama...
-Ama gospodine vo dogovorot ne e navedeno do kolku mozeme da ve spustame. Znaci, mozeme i do nula.

E, taka, drugarcinja. Vise ne znam so da mislam. O kb ne e isklucuvanje, tuku namaluvanje na brzinata do 0. I koga ke zastanete na semafor, vie ustvari ne stoite, tuku se dvizite so brzina od 0 km/h. Mislam, ako ne vi bese jasno.

Martin Veleski рече...

EVe deneska sto stasa na mojot e-mail na yahoo:
Od mailovite sto trebase da gi isprakame do Deutsche Telekom i Matav.

-----------------------------
Dear Mr Prilep,

thank you for the information provided with your e-mail. We
have forwarded your e-mail to the appropriate department
within Maktel and asked them for more detailed information
for further elaboration on subject matter.

Sincerely,


Deutsche Telekom AG
**********************************************************

Switch&Profit

Sie leiten Anrufe vom T-Com Festnetz zu Ihrem Handy auf
Ihren Festnetzanschluss um und verdienen daran!

www.t-com.de/info/angebot2

**********************************************************


Ihre Mail vom 13.10.2005 16:50:
>Anfrage vom 13.10.2005 17:04
>
>
>Excuse me for writing to you this unsolicited
>mail, but the situation is rather urgent and very
>unfavourable for your company.
>
>Namely, your sister-company, Macedonian Telecom
>(Makedonski Telekomunikacii - www.mt.net.mk
>www.adsl.com.mk) has, in breach of contracts
>concluded with thousands of customers (estimates
>ranging from 6000 to 18.500), raised its rates for
>internet access through a service called Max ADSL
>for at least 100%. This is considered a robbery by
>the general public, since there has been a major
>media attention to this event since yesterday
>(12.10.2005 - there is no medium - printed or
>televised - that has not published an information
>about this).
>
>There is a wide user protest going on on the
>Internet and in the Macedonian media against this
>breach of legal contracts, not to mention at least
>three Macedonian laws, to which the Macedonian
>Telekom has not even bothered to reply. There has
>been a massive submittal of APPLICATIONS FOR
>DISCOUNTINUATION OF USER CONTRACTS this week,
>which is expected to go on until the end of the
>month, the last legal term for submittal of such
>applications, and there a PETITION
>(http://212.120.4.231/) against the blatant breach
>of contract agreement by the MT.NET being signed
>at the moment, to be submitted to all the relevant
>institutions in the country next week, massively
>supported by the existing users of the
>ADSL-service who feel robbed and lied to by the
>service provider.
>
>This action goes beyond our borders and the legal
>authorities of our country, since the discontened
>ADSL-users are organized and are protesting this
>politics of greed to international media and legal
>institutions (I, personally, as a member of this
>group, am prepared to go to court to excercise my
>user rights and to discontinue any further
>commitment and obligations towards the Macedonian
>Telecommunications monopoly) and is also hurting
>the reputation of your firm as a major owner since
>the privatisation of this company.
>
>I can only say that the Macedonian Telecom, in its
>politics of greed, has only succeeded to turn the
>public against themselves (this has become a major
>issue this week, and the media attention is not to
>fade away quickly), and against your company.
>
>If you can help us anull or change the unfair
>decision of the management of the Macedonian
>Telecom for the benefit of the users (numbers
>going down every day), you will not only help
>remedy the damage done to the reputation of your
>respected company, but also manage the scandal to
>turn out for the best, and to renew the confidence
>of the Macedonian public in your company.
>
>Yours sincerely,
>Veleski Martin
>martin_prilep@yahoo.com
>a so far pleased user of your services turned to
>an angry discontent customer
----------------------

Александар З рече...

I koga ke zastanete na semafor, vie ustvari ne stoite, tuku se dvizite so brzina od 0 km/h. Mislam, ako ne vi bese jasno.

lol

Тоа е точно, философски гледано. Само, ако таксито во коешто се качам ме носи кон моето одредиште со брзина од 0 км/час, а таксиметарот работи, јас можам да си излезам и да си ги побарам парите назад заради неизвршување на услугата (и да му учукам една ако не ми ги врати парите). Ако на некој не му е јасно.

Отров рече...

Се поголема е веројатноста дека постои договор меѓу провајдерите за дерење на македонските интернет корисници. Се чекаше само на одлуката на владата дека нема да има годинава тендер за втор фиксен оператор. Потоа наеднаш ОнНет најави WiFi а после тоа МТ официјално објави дека има намера крвта да ни ја ваѓа со памук.

Не знам колку сте го виделе форумот за новиот WiFi сервис на ОнНет. Таму беше истакната анкета за пакети со нездраво скапи цени (отприлика 1GB = 1000 денари). Не зборам за 1GB па после намалување на брзина, туку за комплетно исклучување после тоа. Кога се побунив, дури го викнаа Трендо да ги брани. А Трендо ко Трендо, кур му чуе, си гледа сеир, јаде гомна за политичарите со кои преку ден пие кафе и си шмрка дебела пара од шоуто наменето за македонските ТВ зомбија (оние исто што мрчат и седат со скрстени раце и после не им чинела државата) и си ја брани фирмата од каде што си добива дополнителни средства и најверојатно бесплатен интернет. Барем можеше да си го сочува и она малку достоинство и да не ни ја преиспитува интелегенцијата на сите нас што сакаме интернет по нормални цени во Македонија.

Туку заеби Трендо, ако сите ги раскинеме договорите и ако сите ја игнорираме WiFi опцијата работите ќе се средат. Ако сега потклекнеме и се поделиме кој таму кој ваму, ќе не стрижат за век и вековма. Нормално доколку ОнНет не понудат нешто поарно, од МТ ионака имам изгубено секоја надеж. А ОнНет нема да понудат ништо, затоа што го имаат ветено газот на МТ. Ако сме сложни и паметни, треба да ги раскинеме договорите и да ги игнорираме, оставајќи ги да се удават во сопствените гомна.

daywalker рече...

хехехехе...

А ако се брзаш, може и две-три, за случај да не му се повтори уште некој пат.

Nakurcen na Atila рече...

Djabe site si pravime bajram na pametot sto ke napravel telekom ovaka ili onaka.

NE CEKAJTE NAPAD OD TELEKOM, treba da udrime nie prvi pred telekom da ne udri nas.

Koga imaa napad na DNS-ovite, gi zabole glava i toa ubavo, epa sega masovno treba da se napadnat na site mozni ali LEGALNI nacini.

NAPAD I TO KONTINUIRANO pa oni da molat posle.

LOPOVI zaradi vas cela Makedonija ke pati.
Serem vi se na dividendata i na toj sto vi sobra reket.
STOKA.> ova e samo za dve bitni glavi vo celava ovaa situacija.

Se znaat samite koi se.

Sekoj advokat koj ja saka Makedonija neka dade svoj pridones vo zaednicka borba protiv telekomot, sekoj sudija koga ke donesuva presuda kon telekom pred da ja donese neka se seti na sopstvenite smetki, sekoj pratenik ako saka da bide i ponatamu pratenik neka se pokaze sega itn...

Atila i Bucko = DIVIDENDA GRIP
Telekom = LOPOVLUK GRIP
Agencija za telekomunikacii = VRZAN JAZIK GRIP
Korisnici = Antibiotik protiv grip

Анонимен рече...

nakurceniot-na-atila e u pravo. mene mi kazaa na 12345 deka koga resenieto ke bide oficijalno, site ke dobieme izvestuvanje po e-mail. Dotogas treba da se sostavi fiiino obrazlozuvanje za baranjeto za raskin na dogovorot (kako prigovorot, sto bese muthafuckin good, i, ako ni javat u cetvrtok, nie u petok site u almako so baranjata. I ajtupickumater.

Vlado Japan рече...

Toa deka se placcalo teski pari za link, pa duri i 75000 evra se gnasni lagi. Jas rabotev 7-8 meseci vo Unet kade sto placcavme 2000 dolari za link od 4 megabita, zboram sa satelitski link i zboram za pred 4 i kusur godini, nekade 2001. Za 75000 evra sega kako ssto se opadnati cenite siguren sum deka se zema cel 1 gigabit, toa e 10 pati poveke otkolku ssto ima sega cela makedonija. I dali stvarno e nekoj tolku naiven da poveruva deka Maktel nekomu placca pari za linkot? Pa Maktel e vo soptvenost na tie ssto im go davaat linkot, kako moze sebesi da si naplaccaat, razmislete ubavo? A za onnet imajte malku razbiranje za previsokite ceni, sepak zemaat link od mtnet i toa im e katastrofalna gresska. I ne mi go pcujte trendo, da zavisi od nego site bi imale besplaten internet. bidete pozdraveni

ALEKSANDAR MAKEDONSKI рече...

R E V O L U C I J A

NAPAD

SwordSman рече...

Изгледа овие од МТ се заситиле од земање големи плати па 2400 денари (и тоа за 2-годишни договори) не им изгледаат многу кога донесуваат одлуки во врска со пакетиве!!!

Другар ми зема Старт АДСЛ пакет (не ме послуша кога му објаснив дека прави голема грешка, сепак освен АДСЛ во Чаир нема друга опција, а и не му се даваа 2400 за МАХ пакетот пошто само сурфа, има право тоа за некои е и премногу) и првите 3 часа бројачот му достигна 120МБ (само прелистувал страни во ИЕ ништо друго!) и се јавува на 080012345 и замислете кој одговор добива - немајте гајле господине до први ноември немате лимит, а за бројачот демек бил во ред!

Немајте гајле ако не го раскинат договорот корисниците, тоа сигурно ќе го направат за еден месец кога ќе искусат "АДСЛ" со 56К (или дури и помалку) само што тогаш ќе боли повеќе особено тие што ќе земаат пакети со доплата!

Ако мислат мтнет дека се спасиле од раскинување договори тогаш многу грешат, пошто самата услуга ќе ги натера корисниците да се откажат, нека размислат и за ова малку...

За 5000 денари телефонска сметка човек добро ќе размисли каква услуга добива и колку му е потребна, не е мала пара ...

Анонимен рече...

I 10000 ke platam ali na saglam telekom, ali na ovoj nasiov nikad.

Od koga se privatizira kako privatna lopovska firma da stana.

Ko drzavata nivna da e.

Анонимен рече...

Kire
Zdravo dechki, ja definitivno raskinuvam dogovor pred 1vi noemvri i kje si platam penali, a posle kje gi tuzham. Nego dali znae nekoj dali kje se plakjaat penali i za montazhata na modemot (3900 ili 4900)?

pozdrav

Анонимен рече...

Ako go procitas aneksot na dogovorot kaj sto e definirano placanjeto na razlikata veli stav 2 a vo stav 2 e samo razlika na cenata, instlacijata e vo stav 1. Toa znaci 1190 denari za sekoj mesec

Анонимен рече...

ama sto racunate, treba da e navede vo raskinuvanjeto deka ne ste zadovolni od brzinata sto vi e ovomozena, i ne e ispocituvano kako vo dogovorot 384K i od taa pricina go raskinuvate dogovorot. Toa e raskinuvanje poradi nivno neispolnuvanje na dogovorot i togas cao penali

Александар З рече...

Nego dali znae nekoj dali kje se plakjaat penali i za montazhata na modemot (3900 ili 4900)?

Види во договорот. Во мојот анекс (член 3) вика дека треба да се плати само разликата од цената утврдена во член 2 (1990 ден.) и стандардната цена (ваљда онаа од договорите на неограничено време, тоа не го пишува никаде и можеш да им тупиш и за тоа) за време на користењето на услугата. Од друга страна, како се расположени за стрижење, може да ти го ребнат и тоа - ама ти тужи ги и за тоа, па што и да добиеш, ќар си.

Со напомена дека не сум адвокат (за приватна тужба не ти ни треба адвокат).

Анонимен рече...

"Ковач на Багра ги бранеше провајдерите дека им требале 75.000 евра"

Ako e toa Kovac od PMF, toj ti e batka, neverovatno prepotentna-pizda, koj ako ne se lazam, beshe(seushte e?) vraboten vo Mtnet.

Анонимен рече...

Deneska na radio vo kolata chuv deka se oglasil i OBSE so izjava deka Makedonija e medzu poslednite drzavi vo Evropa po koristenje na Internet.Za toa go obvinuvaat Telekom so izjava daka 30e mesecno za internet e previsoka cena i za bogatite drzavi od EU.
Ne me drzete za zbor dali e toa OBSE ili nekoja druga Evropska organizacija.

Александар З рече...

„маргината“ (читај профитот) во Македонија им бил 50-55%

Заборавив да кажам зошто е ова нечуено.

На секој курс (студии) по економија се учи дека профит (маргина) од 3-5% е исплатливо за влегување во бизнис и дека поголем профит (од 5-20%) прават само мафиите (дрога, оружје и слично). А овој уште се фали со толкава маргина. Стварно сме гаѓале погрешни со мејловите - овие треба да се тужакаат до ОН и назад.

Анонимен рече...

Stvarno onaj Kovac od Bagra jos malko ke ne ubedi deka dzabe ni e ADSL.Pa na ovija strane ima plateni ljudi od Telekom moi ni perev mozak.More za njima samo modem u glavu nisto drugo.

Анонимен рече...

ne ne treba da se tuzat do UN.I kaj nas ima zakon za monopol,odnosno antimonopolski zakon.A ima i zakon so koj profitot /extraprofitot/ na tie monopoli moze da se odanoci s omnogu pogolem danok.

bezvrska рече...

Да потсетам дека бројката од 0 kbps е спомната и од претставник на телеком на вторничната средба во министерството за економија. Покрај тоа вработените во МТ добиле инструкции да не даваат прецизни информации за ограничувањето на брзината. Се консултирав со адвокат и утре ќе постирам што може да се преземе на правен план. Но ако објавуваат војна сметам дека се' е дозволено.

@Kire:
Погледни во анексот на договорот. На некои им стои во договорите дека треба да платат и 4900 МКД +ДДВ за монтажата. Јас сум еден од тие „среќните“.

Анонимен рече...

Ne se zanesuvajte.
I cela 2006 ADSL ke vi bide
edinstven kvaliteten izbor.
A penali ke vi naplatime debelo
dokolku se otkazete.

stand-by рече...

By ObiWanKenobi, at 19 октомври, 2005 19:50:

".. Sea prati finta, makednskite internet (email) provajderi se setija deka nemoras da imas dobar link za da zberes mnogu musteri t.e skrati gi na opredelen transfer, inaku da napomenam, nikoj ne im go ogranicuva traficot na internet provajderite t.e ako imaat zakupeno 100 mbps linija mozat da siminjaat nonstop so nea i neplakaat denar plus za toa, taka da ako go smalat traficot na 4gb koga ke go pomines “svoeto” na tvoe mesto figurativno kazhano doaga nov pretplatnik koj ima 4 gb za “ pominuvanje “ t.e karot na provajderot se zgolemuva za X namesto da se odeli na linkot nekoj traffic koj shto si go ima userot za tekovniot mesec , neka ne ve zalazuvaat brzinite shto gi nudat mozat da vi dadat i 2-8 mbps ( kolku shto dozvoluva 802.11b ) i posle opredeleniot traffic 1gb ili 4gb ili X gb dobijate penis.. zatoa super pametnite marketing momci ne vi davaat vishe 128 kbps brzina flat rate t.e non stop internet poshto teoretski vie so taa konekcija bi mozele da “lapnete” 30 GB mesecno traffic poso za tie 30 gb mozat da lupnat 6-10 musteri onaka bez da trepnat i kriejki se pozadi “GOLEMITE BRZINI “ ne furaat jako ali its all right cuss its saturday night !!"

0800 рече...

bravo kolega, i nie malku da im pokazeme. -revolucija. Kako ne . Mnogu filmovi gledate

Анонимен рече...

A posle 2006 ke si go drzite,bidejchi nema da imate pretplatnici. A ti P.... edna telekomska ke si odis doma zatoa sto nema da imas sto da rabotis vo telekomot.

Анонимен рече...

more i od penali i od se parite za sveki da si gi dadete!!! mamu vi ebam lopovska!!!

Анонимен рече...

popovi niz kuji sekoj den da vi setaat
lakomi kurozderaci !!!

Анонимен рече...

Gospod da dade da vi se zapali toa telekomot.

Cool рече...

Mnogu se slabi protiv nas.Treba po Hot Spot ceni da im naplatime.

Анонимен рече...

Abe ne moze nekoj od blogerive da mu go najde IP-to na ovoj pederov:

"Anonymous said...
Ne se zanesuvajte.
I cela 2006 ADSL ke vi bide
edinstven kvaliteten izbor.
A penali ke vi naplatime debelo
dokolku se otkazete. "

pobrzo dodeka ne mu se smenilo, ako mu se mena.

sin mu peder da stane.

Анонимен рече...

Na dvajcata anonimci od telekom. Aj be supci edni, kopilinja prokleti prodadeni, skrijte se tamu u toj vas eban betonski bunker i drkajte go na eftinite klipcinja sto gi kornete bez limit.

Aj da igrame edna igra. Istampajte si bedzovi "Jas rabotam vo MtNet", zakacete gi kako medalja na reverot, pa izlezete si, onaka trendseterski i neformalno, da prosetate po Skopje. Od vasite smrdeni kancelarii nema da stignete ni do plostad, a kamo li do trgovski. Ke ve gagjaat so sto ke stignat, i mlado i staro.

Goveda. Kvalitetna opcija. Pet deca ve legnaa, cel den ne mozevte usranata mreza da ja opravite. Epa ako nekoj saka da me ebe u rebra, sigurno nema da bidat nekoi usrani prepotentni tatini kopilinja sto ne razbiraat sto e flat rate. Aj odete daunlodirajte si go Internet, neka bide samo za vas, da se kurcite malku pred vasite polupijani sponzorusi.

Da, vidis, nie gleame filmovi. Domasni i stranski, vo boja i crno beli. Ama ne gleame Pink. I ne se raspravame na skapanoto idividi dali e bolji Martin ili Lambe. Zatoa vi smetame. I bas sme gordi sto vi smetame.

Drustvo, izvinete za rantov, ama inace trebase da razbudam pola maalo od urlanje. Veke nema da se raspravam so idioti. Idiotot te tera da se spustis na negovo nivo, a posle te dotepue so iskustvoto sto go akumuliral tamu.

Александар З рече...

Mnogu se slabi protiv nas.Treba po Hot Spot ceni da im naplatime.

Морони. Само тројца дремете на блогов? Big mistake :)

Анонимен рече...

Dobro 0k moze da se tolkuva kako isklucuvanje ali zatoa 0.1j definitivno stava kraj na site mozni spekulacii. yessss

Анонимен рече...

Sto se raspravljamo s pedercinja od telekom.
Ajde da im jebemo majku na njini serveri pa posle neka objasnujev na Huna zasto ne ga biva internet.Da vidimo kolko dna ke ostanev na rabotu.

Анонимен рече...

dobra ideja kumanovac

Анонимен рече...

Мислам дека по ова просеравање на телекомци никој нема да се лути ако „петте деца“ го укинат интернетот во МК за 5-6 саати. Shoot at will, шо би рекле браќа Амери.

Анонимен рече...

Морони. Само тројца дремете на блогов? Big mistake :)

Pizdo edna gledas trafik .Pa preko stojka ako gledas IP.

Who is рече...

Eve i 4ta ip :)

Анонимен рече...

Decki da napravime da ne plakame penali.....i da se isklucime pa ako treba site korisnici od ADSL . . posto ako ne sega ke ne ebat pokasno. Samo da ne plakame penali....mislam toa e najbitno . . .
posto ako NAMALA na bilo koja brzina , ne zaebale. . . .
1.Ne znaeme kolku
2.Ke ni bapnat sekogas plus MB (posto imaat "mnogu ispraven merach" )

Анонимен рече...

Ja od vecer pocniju da trazu pomoc od Rusi ,za njini serveri.Rabota e da im gi jebemo serveri stalno a ne ponekad i toj od svi strane.
E ako mi nemamo internet i oni da nemav.

Александар З рече...

Kumanoec,
ne zaboravaj gi Kinezi, odamna se nemav zakaceno so Svabi :)

Modem рече...

dial up vi e dovolen za plampanje po blogov

Анонимен рече...

toa so rusite e odlicna ideja!!!!

Анонимен рече...

Modem said...
dial up vi e dovolen za plampanje po blogov

A ti da ne si se usral od blogov. Sega e skoro 1 saat a ti chitash plampanje.

Анонимен рече...

dialup imam i od drugi provajderi, a da ne go spomnuvam kjupceto so zlatnici na Ace na tatko mi so go najde u dvor - nema da vidite vise ni cent od nego.

Анонимен рече...

Da be, gospodine od MtNet, dial up ni e dovolen. A znaes sto? Nie ustvari znaeme i da si napravime konekcija.

A tebe, kutar mladicu, ti dadoa vekje prikacen kompjuter, pod uslov da seres po nas ako sakas da ti go prodolzat besplatniot adsl bez limit. Gomna edni podmocani, za kolku malku se prodavate. A ne razbirate deka utre vas prvi ke ve otpustat kako nebitni nuli.

Ama utre koga ke se sobirate pred vlada da barate rabota, na kogo ke mu se zalite? Koj ke frli mrsul na vas be, ovci edni? Ja nema. Ke bidam na internet, makar i na dial-up. A vie ke bidete na mojov.

adrenalin рече...

Aj da ja pritisneme vladata za otvaranje tender za vtor(tret,cetvrt....) fiksen operator.Ke ja pritisneme na toj nacin sto ke prakame mejlovi do evropskata unija i ke im gi objasnime problemite sto gi imaat graganite na Makedonija.Ke prakame mejlovi i do vladata.Isto taka moze da se istampaat i gotovi pisma vo koi i graganite koi nemaat internet a koristat fiksen telefon moze da gi ispratat do EU i ke im se objasni za preskapite uslugi sto ni gi nudat MTnet.Toa MOZE da se napravi samo traba da se organizirame podobro da najdeme sponzori i slicno.

Анонимен рече...

E u Kumanovo ima nov provajder.Decko dava 286Kbps za 1000 den bez ogranicenje na trafik.
Ke vidimo kolko od 1700 ADSL linije u Kumanovo ke bidev iskoristeni posle toj.ke se slikate sas njima.Ama i ke se slikate i sas rabotu i ubavu platicku sto vi gu dava telekom.
Hun ke vi ga nabuta do balcaka i posle toj ke si gi merite ulice.

daywalker рече...

телекомци...

добро што дојдовте.
раскомотете се, окапавте од работа.

сакате и да лапнете нешто?

Анонимен рече...

телекомци...

добро што дојдовте.
раскомотете се, окапавте од работа.

сакате и да лапнете нешто?

Ja ke im ga dam moj ama po cenu od 1990 den+DDV

Анонимен рече...

izgleda deka sakaat da se odmorat od lapanje, zosto utre se na rabota cel den ke im gi lapaat na sefovite!!!
epa lapajte dur mozete zosto naskoro ke letate od rabota kurlinja.

Анонимен рече...

"E u Kumanovo ima nov provajder.Decko dava 286Kbps za 1000 den bez ogranicenje na trafik.
"


Aj povishe info za ovoj, kude, kako, ....???

Гоки рече...

Баш би сакал да ги видам овие двајца „интелектуалци“ од Телеком.
Прво, ако сте Македонци (жители), срам да ви е!
Второ, ако работите во Телеком, крила за жал немате...
Трето, навистина ли мислите дека можете да ги разубедите луѓево во нивната одлука???
Четврто, како за пред спиење: тотално немате концепт за информатичка иднина!!!
Само е прашање на денови кога ќе сфатите дека самите сте се зезнале. После ќе одите по врати да продавате интернет.

daywalker рече...

браво куманоец, токму на тоа и мислев ;)

несумтелекомецфалабогу рече...

А зошто ги рачунате за телекомци? Можно е да се обични сеирџии. Секој што нема доказ дека работи во телеком, со име, презиме и работно место, за мене е сеирџија. Не одговарајте на психопати и тролови.

.02$ од мене.

Анонимен рече...

Abe Goki, so te gleam smesen. Na kogo mu objasnues za koncepcii? Gledas deka ovie se tuka poradi mnogu vazna rabota - da bidat lojalni i da dobijat medalja. Aj u kladba deka se snimaat so kamerce dodeka lupaat po tastatura - za utre da mu dokazat na big kahoona deka cela nokj bile heroi.

Vidi, toa im e mnogu bitno. Sega vo opisot na rabotnoto mesto im pisuva "referent za blagovremeno nosenje burek, podmestuvanje pernice i povremeno pruzanje zadovoluvacki uslugi na direktniot pretpostaven". Pa treba decata da napreduvaat... A usput i ke podnaucat sto e razlikata megju KB, MB i Mbit, sto e server, a sto e simit pogaca.

Oni se tuka za bozemski da se borat, a ustvari pokusavaat da se sprdaat so nas. A nie arcime energija nokautirajki semkari, namesto da trgneme na iskvarenite umovi sto ni go zgotvija ova.

Daj, od utre pokonstruktivno. ne so kolektivna tuzba, pa da ne ebat so godini. Tuku so iljada mali poedinecni istovetni tuzbi. Da gi zbrlaime malce.

Анонимен рече...

ZA KUMANOVCI
Da ne ispadne reklama ama od 01.11 startuje nov provajder u KU.
Neznam tacno kude mu e sediste ama negde e na Nagoricki sokak, a firma se vika Skynet ili nesto slicno.Cita za toj na letci sto gi pusta avion pred nekoj dn

Анонимен рече...

Toj ce bide wireless ili preko kablovsku TV?

Анонимен рече...

Ke bide wireless.Nema da mora da se placa na seronje od telekom.
E samo da ga nacekam onoga lopuzu od telekom sto u Kumanovo prodava ADSL.Ima da mu se najebem mame sto kazu srbi i ne samo toj.

Анонимен рече...

ako nesakaat so ubavo ke mora sila da se primeni treba eden kutek ubav na kopilinjata od mtnet

Анонимен рече...

ej koj gi ebe kopilinjata neka pisuvaat, da ne se zamarame.

Da se skoncentrirame na nasava revolucija pa neka sere posle kolku saka.

U najlos slucaj kje platam penali i modem, ama toa se poslednite pari od mene, a za godina ipol kje zemea mnogu povekje samo nema da bidat naednas.

Анонимен рече...

bas proverete konekcija kolku imate vo momentov, kaj mene bese 170kbps, imam dosta simnato moze radi toa.

http://bandwidthplace.com/speedtest/

Анонимен рече...

296.9 kilobits per second
Storage: 36.2 kilobytes per second
1MB file: download 28.3 seconds
Subjective rating: Mediocre

ne znam kako moze vaka da im varira
i ja imam simnato podosta

Анонимен рече...

kude mene nikad ne e bila povise od 245Kbps,ama sga e 300Kbps.
Za racun na toj pa upload e 18Kbps????

Анонимен рече...

Wireless u Kumanovo, a da ne e od Onnet-pederi???

Aj i toj cudo da ga vidu...

Анонимен рече...

Kako razbra ne e ni Onnet ni MOL.Svi tija su bre olos i ovaj nov ako pocne kako njima nema da se proslavi.ke vidimo sto ke bide

Анонимен рече...

B'sh me interesira od kude ga zima internet i kude su mu pristupni tacke, poshto Kumanovo ss njgegovu infrastrukturu e mnogo zaebano za wireless, treba mnogo jaki antene, poshto "isplatljiva" opticka vidljivost e mnogo, mnogo mala!

Nadam se deka ima dobar uplink, 256kbps na wireless, za 1000 denara, neograniceno, ne e zaebancija :)

Анонимен рече...

Internet ga zima preko satelit dvosmerna veza i nema vrsku s niednoga provajdera u mk

Анонимен рече...

kako razbra ima 15 antene po Kumanovo.ke vidimo sto ke ispadne od tuj rabotu.Najdobro ke bide da nesto ispadne pa da narod izbega od onija klosari od MTnet

Bojan рече...

„Намалување на технички неприфатлива брзина“ не е намалување на брзина туку прекин на услуга.

Борбата не е, и никогаш нема да биде „Ај бе чичко, дај ми бар 56-Ка“. Поарно нема да имам интернет.

Патем, ако не ви стана јасно до сега, он.нет се поголеми гомна и од Телеком. А МОЛ (постојат тие уште?) = Маседониа Оф-Лајн.

Како сте расположени да направиме анти-Телеком маркетинг?

Znaev рече...

Do sega imav mreza od 12dusi na eden adsl , sega so litot ke imam 30 dusi*500 MB = 15gigi. t.e. 15 000 ki.
prihod . konforno ke pominat preku adslot a jas ke platam okolu 5000 den . ty mteb!

Znaev рече...

Ako nekoj saka server za 2000 ki neka kazi. sekoj ke si ima 5-10 kb vozavisnost od opteretuvanjeto. Bitno e da nudite 500 megi za 500 den a potoa 1den megabajtot.

zumbazum рече...

Читам Баросо ќе барал објаснение за стокана Вранишковски.А што ако го замолиме да побара и објаснение od влада зошто уште нема втор оператор и зошто првиов ги крши сите закони за анти-монополско работење? Има некој негов мејл да го консултираме ако треба?

Отров рече...

Се јавив на 080012345 за да се информирам за намалувањето на брзината. Ми беше кажано дека ќе се намалува на dial-up, кога прашав дали е тоа 56к/56к ми беше кажано дека тоа веќе била ISDN брзина и дека после 4GB конекцијата всушност ќе била 33.6к/33.6к (тоа било реален dial-up, нов термин од МТ), со тоа што таа ќе важи до 5GB. После тие 5GB ќе се рачуна дека корисникот го злоупотребува системот и ќе биде исклучен од истиот. Немате поим колку ми требаше да не опцујам у моментот. На прашањето зошто ова не го кажуваат официјално, и писмено и на сајтот и во медиумите ми беше одговорено дека наскоро и такво нешто ќе има.

Немам коментар, само знам дека после истекот на оние 30-тина дена кои им требаат за да одговорат на нашите приговори, ќе имаат корисник помалку и една тужба повеќе.

Volan рече...

"ADSL e најраспространета технологија за брз ( broadband ) интернет пристап, со над 100 милиони претплатници во светот."

Vaka pisuva na sajtot na "neprijatelot"

Zosto hrabro ne se reklamiraat so brojot na svoite korisnici na ADSL?

Kolku tocno gi ima zosto e toa "delovna" tajna na "neprijatelot"???

Po neznanicni informacii ne ima nas "srecni ADSL korisnici nekade izmedju 10000 i 15000.

Najdobro ce osetat inspiratorite na ova zlodelo ako im se otkazat barem vo ovaa faza 1500 korisnici.

Zatoa ludje otkazuvajte se i priklucete ni se na nas koi vece se otkazavme.
I toa ne samo ADSL tuku i telefonskite linii.
Ako bas tolku vi treba telefon stabilen napravite go pripeid da ne ve derat i tuka ponataka.

Nie sto se otkazavme vo najranata faza ja napravivme i prvata mala pridobivka da vratat po staro za starite korisnici.....

Po slobodna procenka vo prva faza se otkazavme 500 korisnika. I samo zaradi nas petsto korisnika go vratia staroto.

Inace neka ne ve lazat deka golemiot transfer im smeta i gi gusi.
Na sekoj prvi site odednas ne pustaa kolku sakame da simnuvame a po nekoj den koj kako ce ja nadminese famoznata brojka od 4 G go gusea na razni nacini.... pa se do "o" transfer ... da popizdis

hrabro revolucioneri. Sekoja revolucija za da bide uspesna treba da ima krv. No vo nasiot slucaj taa treba da e figurativna ne mislam da nekogo ubivame ili nekoj nas da ne ubie tuku da gi ubieme ADSL liniite a ludjeto inspiratori da si gi napustat rabotnite mesta.

Ako bea dobri ekonomisti i poznavaci na nasiot pazar nasive moroni trebase vo ovoj moment da gi namalat cenite za starite korisnici nekade na cifra od 1300 denari. A ova pod pritisok na pazarot i brzo ce go napravat.

Volan рече...

Zatoa uste ednas da se skoncetrirame na pravnata bitka da gi napadjame preku nadleznite institucii (OPM, Drzaven inspektorat, Pravobranitelot i Ustavniot sud ako za toa e nadlezen)

Ne se izjasni nikoj od pravnicite sto go citaat blogot dali moze da se povede inicijativa vo ustavniot sud da se oceni
validnosta na dogovorot so ogled na toa sto se kosi so mnogu zakoni koi se na snaga.
Pa ako nema dogovor nema ni penali.

A se slagam so eden od predhodnite blogeri sto predlozi vladata da ja tuzime kaj Evro predstavnicite vo drzavata ni.

Zarko рече...

Se slagm so volan. Edinstvena bitka koja nie mozeme da ja vodime e da se otkazeme ili da se otkazete bidejki moeto baranje dolgo lezi kaj niv. Ako ne mi odgovorat do 1.11 go isklucuvam sam modemot na 1.11 i gi izvestuvam pismeno da dojdat da si go zemat vo rok od 24 casa a posle toa ne odgovaram za negovata sudbina. Pa ako nisto drugo od mene ke izgubat 400 evra.

Zarko рече...

I poraka do site onie koi nokeska se nerviraa so seirdziite koi kako pederi cekaat da go resime ova prasanje pa da se falat kako go pobedile telekom. Ne se tie od telekom toa se bolni seirdzii ama supci sekade ima kako i vrapci. Pa isto kako i so vrapcite ignoriraj gi.

cavka рече...

pa so cekame tolku daj da se organizirame i site odednas da gi raskineme dogovorite.

Volan рече...

Veruvajte prava navalica na otkazuvanje ce se desese koga koga ludjeto ce gi dobiea debelite smetki po novite ceni koi sakase da gi vovede "neprijatelot".
Medju drugoto i za toa gi "vratia" starite uslovi za starite korisnici.

No kako i da e od novite srecni korisnici na ADSL
uste prviot mesec ce im se otkazuvaat do dve tretini. Posto ludjeto se zalazani deka im se nudi brz internet za eftini pari.
Site nie znaeme deka prosecen korisnik na ADSL linija nemoze da bide ispod 10 G (da ne simnuva muzika i filmovi).
A ako toa go pravi ne mu stigaat ni 30 G.

" За домашни корисници кои сакаат брз интернет пристап и прават повеќе сообраќај. Пакетот е погоден за тие што, освен e-mail и сурфање, сакаат да преземаат музика, видео снимки, софтвер и слично."

Vaka go reklamiraat sega MAX ADSL.

Poraka do idnive srecni korisnici vasata smetka za sekoj mesec ce izneuva prosecno 10000 do 20000 den.Pa ako vi se isplati sklucete dogovor.

zumbazum рече...

Сега се јавив на 0800 и ми кажаа дека дефинитивно после 4Г брзината ќе биде 64/32 значи нашле финта да не е дајал-ап Ја мислам треба да почнеме со мејлови до европска комисија

Zarko рече...

I sto ocekuvame od niv na privatna firma da i kazat slusaj daj namali ja cenata tamu. Pa oni lesno ke odgovorat ima drugi provajderi neka odat tamu. Ne resenie e samo sto pomasovno otkazuvanje na dogovorite. Go povtoruvam ova nekolku pati, merete ja brzinata na internetot i ke vidite deka zavisno od mestoto na ziveenje imate pomalku ili povece no NIKOGAS 384K za sto imame dogovor. Oni koi go nemaat raskinato neka se konsultiraat so advokat kako da se napise baranjeto za prekin na dogovorot. Jas moeto go bazirav na promenata na uslovite i od togas nemam dobiemo nisto od niv. Imaat rok do 1.11 potoa se isklucuvam i gi povikuvam da si go zemat modemot vo rok od 24 casa.

Анонимен рече...

LUGE dali moze nekoj ova da go objavi ikako da se go objavam i ad se obratam do mediumite:
1.PODNESOV 2 PRIGOVORA i nemam dobieno PISMEN ODGOVOR (nitu pak da mi se javat)
2.Podnesov i baranje za raskinuvanje i nemat dojdeno i odgovoreno za raskinuvanje

Zarko рече...

By the way za neispolnuvanje na dogovorenoto od nivna strana ne ste dolzni ni penali da placate a so dobar advokat po zakonot za obligacioni odnosi i steta vi sledi. Licno krivo mi e sto se zaletav i go dadov otkazuvanjeto na baza na promena na uslovite nemam pravo na otsteta

Zarko рече...

Pa isto kako i jas. Bidejki promenta koja e predmet na moeto otkazuvanje stapuva na snaga na 1.11 jas na 31.10 im dostavuvam pismo na salter so koe gi izvestuvam deka na den 31.10.2005 go isklucuvam modemot vrz osnova na moeto baranje za raskinuvanje na dogovorot i fino gi molam vo tekot na den 1.11 da dojdat i da si go zemat modemot bidejki posle toa ne davam nikakvi garancii za nego ako e tamu tamu e. Vecerta na 31.10.2005 vo 2400 go isklucuvam modemot i toa e. Sto se odnesuva do penalite se povikuvm na Член 96 став 3 од законот за електронски комуникации, pa ako oni imaat tri cisti neka mi gi stavat na smetka. ke gi platam a potoa dobro ke se tuzime samo sto togas imam pravo i na osteta za nanesena dusevna bolest. Jas mnogu gi sakam parite, gi sakam vece 50 godini i dusevno sum bolen koga se odvajam od niv. Ma mojot advokat toa mu e rabota da se sudi, na kraj onoj sto ke izgubi go placa, a toa nema da bidam nitu jas nitu vie. Za onie koi sega sakaat da podnesat baranje nekga go procitaat mojot prethoden post

zumbazum рече...

BTW го читам законот за електронски комуникации, член 49(Регулирање на малопродажните цени)излага агенцијата има право да бара намалување на цените на услугата Прошитајте посебно став 2 под Г (во споредба со други пазари )па да консултираме адвокати Линк:
http://www.aec.mk/Portals/0/
Zakoni/Zakon%20za%20elektronskite%20komunikacii.pdf

Анонимен рече...

Zar mislite deka ovaa "drzava" moze da ni go resi problemot. Pa tie ni koncesii ne mozat da si naplatat a ne ova da go resat. OTKAZUVANJA BRACA

Владимир рече...

Јас сум за тоа да ја водиме битката додека можеме, со сите муниции и тазе и бајати, а како последно оружје ќе го искористиме Камиказе принципот - сите да ги раскинеме договорите! Барем за мене ова е камиказе потег, ќе немам "супер брз" интернет,али барем НЕМА ДА МЕ ШУПЧАТ Телеком за МОИ ПАРИ!

Tomi рече...

sto i da se odlucat mt jas ke go raskinam dogovorot osven ako ne go vratat kako sto bese (a toa e nemozna varijanta),pa cekam da vidam za tie penali pa diri i da treba 6000 ke im platam, ili neznam kolku idat tie penali od mesec,ali oni ne ne zasluzuvaat kako korisnici,podobro ke dadam 2500 vo internet kafe i se sto mi treba ke najdam tamu....

Анонимен рече...

vo zakonot pisuva mnogu raboti i toa povolni za krajniot korisnik, samo sto istiot toj ne se sproveduva vo toa e problem.
Procitajte go celiot i ke vi stane jasno

Анонимен рече...

Zakonot se sproveduva po tuzbi, po nego se sudi a so nego ne se kotrolira. Kolku sto znam do sega nemalo nikakvi tuzbi

Анонимен рече...

se podgotvuvaat debelki tuzbi, vidi vo zakonot kolku ke treba telekom da plati kazna i na drzavata, taka dividendata ke im izleze niz nos na telekom

Анонимен рече...

pozdrav do onie zadolzeni vo telekom za sledenje na ovoj blog.
Da ne sakate kafe da ve castime?

Анонимен рече...

Се разбира некој ко што треба у право па да тужиме?

Анонимен рече...

За вработените лигуши у МТ:
не ли ви е срам,ебаве полтроните

Анонимен рече...

Cekajte be ludje rano im e za kafe uste pusat nekomu, ke se zadavat

Анонимен рече...

pa ako pusat so ne kazat, so kutat nas adsl korisnici ne ima okolu 7000 pa neka pominat i dokaj nas da ispusat

џоку рече...

Можда некако ке го прогутав намалувањето на 56к после 4гига, али после ова со 0кбпс, раскинувам договор СИГУРНО.
До Аеродромците: има ли некој приклучено на ТелеНет(така беше изгледа името) преку Телекабел, и како се условите на оној пакет што демек е без лимит. Викам демек пошто бев два месеца приклучен на кабелски преку Телекабел и Он-нет на 512к неограничен, али беше многу нестабилно, имаше некоја си ПФК и ми намалија на 64к после 5гига, итн. И сега ли е така или стварно добијаш 512к БЕЗ ЛИМИТ??? Пишете...
До п*д*рите од МТ: нема да ви плаќам пенали, битете сигурни во тоа!

Анонимен рече...

Дечки, правете што сакате само немој да се надевате на ОнНет! Тие ке бидат уште поскапи, во коалиција се со МтНет ПЕДЕРИТЕ! Имам некои неофицијални цени СТРАШНИ се со лимит!
Па како да одиме после напред маме им ебам нивна ја кочат цела цивилизација! И бидете сигурни дека сите сакат да се откачат от АДСЛ, ама немат друга солуција, во Скопје има други провајдери, ама во другите градови луѓето немаат друга алтернатива.
Дај да им ги задушиме серверите цел месец, па големите фирми да поцнат да се октажуваат, од нив они лапат добра пара, а ние им сме само ситна риба!
Па не заебавај месечно само еден апдејт за Виндоуз е околу 100мб, само на ОнНет страницата да ја отвориш ке ти летнат 3мб, а да не зборувам ако сакаш да симнеш некој албум а недајбоже па филм. Да даде господ овие телекомците со нивниот НЕОГРАНИЧЕН АДСЛ дома да кинат порничи и некој да скине порнич со ќерка му!
Отсега па натаму ке ми биде предизвик да ебам ќерки на МтНет копилиња!
Поздрав до сите телекомци и да ви ги ебам ќерките!!!!

Анонимен рече...

I jas sum za tuzenje, ama imam loso iskustvo koga imase vrska so Telekom...
Probav da si naplatam moj pronajdok, ova bese pred 11 godini , koga rabotev tamu i poradi neplakanjeto na pronajdokot si zaminav od tamu...
Site advokati togas mi velea deka odam protiv drzava i deka nema sansi da dobijam.
A i nekolku pati bev veshtak vo sudenja , koga lugeto imaa debeli smetki od nekoj drug sto im vrtel..
Site do eden ,iako veshtacev vo korist na oshtetenite pretplatnici, bea presudeni vo korist na Telekom.
Ne velam deka nema da se dobie na sud, no....
A pak kaj se site ovie agencii za zashtita na potroshuvaci i slicni kompanii.
Samo izvestuvanja za javnost, i toa odvaj , i pak po staro.
Nikoj od niv nema zdrav da zastane i da turka rabota do kraj!!!!!!!
Kako , koga zemaat drzavni pari za plata ( taka barem mislam).


Zvonko

Анонимен рече...

Zvone ne zaboravaj deka 2001 Telecom e privatiziran i ne e vece drzava. Ne zaboravaj deka cukame da vlezeme vo evropa kade e i Matav, a jas sum spremen da odam do kraj, Strazbur etc. Znaes ako momcive od blogot ne iskopaa koj se zakoni se prekrseni so dogovorot MTNET ke go bolese uvo ima potpisan dogovor i gotovo. So ovoj dogovor fala mu na gospoda sto go napravile takov, ke padne paricka. Voopsto ne se plasete od otkazuvanje imaat nevazecki dogovor po site vazecki propisi vo RM, del od niv gi imate na postovite vo prethodnite denovi (Zakon za obligacioni odnosi, gledam i denes nekoj go spominja). Od toa se plasi MTNET od tuzba za dogovor so izmama, kade ke mora da placa penali. Posle 1.11 ke ja objavam mojata tuzba na nekoj od blogovite pa sakajte kopirajte i tuzete sakajte gledajte seir i placajte

Анонимен рече...

Ne sakav da se potpisam, inaku prethodnata poraka za tuzba e od BIVS VRABOTEN VO TELEKOM samo jas si otidov sam, ne sum tehnoloski visok no sum ogorcen na toa sto tamu se slucuva

adsl рече...

Citajki gi komentarive na blogov, dobiv 2 idei:
1. Toa so protestite pred 2 nedeli pred telekom, ne dade ama bas nikakvi rezultati, iako nekoi mislat deka barem nesto se podobrilo. Duri sega svakjam zosto e taka. Protestite bea na pogresno mesto. Ne pred Telekom, tuku pred VLADA treba da se protestira. Se razbira so pogolema organiziranost i pogolema prisutnost.
2. Da se obideme da iznajdeme nacin da sobereme po 100-200 denari od korisnik, pari sto mislam deka ke bidat dovolni za da se napravat nekoi reklami i kampanji so cel site da bidat zapoznati so novonastanatata situacija so ADSL-ot. Mislam deka moze da se pobaraat i sponzori, nekoi pomali ili pogolemi firmi, zasto so situacijava se zasegnati i tie.
Za kraj: Ne barajte da ostaneme na DIALUP brzina. Treba da se borime da se vratat starite uslovi, so edna mala izmena: namaluvanje na cenite za najmalku 30 procenti. Sepak: NAPADOT E NAJDOBRA ODBRANA.

Jovan рече...

Samo eden komentar za onie 75000 za linkot. Toa se pari koi im gi davaat na matav za linkot. (so drugi zborovi matav gi iscicuva od MK, za da ne se racunaat u profit, pa posle da davaat dividenda)Istoto e i so parite za strucno usovrsuvanje na menadzerite vo MATAV vo Budimpesta, koi ni gi racunaat kako investicii za razvoj.

Da ne se potsekjam na ona aferite za toa kade odat top menadzerite na odmor, na smetka na MAtav.

Ova e normalna politika za "legalno" iscicuvanje na pari. Ne bi me cudelo deka MATAV ni naplakaj po 50 evra za marka za pismo so koe se obrakja do AD MT. ( demek administrativen trosok)

pa posle cudi se na marginata na profitot. toa e koga prodavas vetar i dobro go naplatuvas pa i posle site investicii pak si na 50% profit.

toa znaci kolku pari dobivas vo edna godina od vrednosta na pretprijatieto?

adsl рече...

Sto se odnesuva do komentatorive na blogov od MTnet, sakam da im se zablagodaram. Bez razlika dali navistina se od MTnet ili pak se samo seirdzii, i tie davaat nekakov pridones. Ako nisto drugo, barem krevaat povekje prasina. A se nadevam, barem malku vi go krenaa ADRENALINOT i ve napravija poresitelni vo borbata za ostvaruvanje na nasite celi.

Анонимен рече...

Zakon za obligacioni odnosi:
Izmama

^len 57

(1) Ako ednata strana predizvika zabluda kaj drugata strana ili ja odr`uva vo zabluda so namera so toa da ja navede na sklu~uvawe na dogovor, drugata strana mo`e da bara poni{tuvawe na dogovorot i toga{ koga zabludata ne e su{testvena.

(2) Stranata koja sklu~ila dogovor pod izmama ima pravo da bara nadomest na pretrpenata {teta.

(3) Ako izmamata ja storilo treto lice, izmamata vlijae vrz samiot dogovor ako drugata dogovorna strana, vo vreme na sklu~uvaweto na dogovorot znaela ili morala da znae za izmamata.

(4) Dogovor bez nadomest mo`e da se poni{ti i koga izmamata ja storilo treto lice, bez ogled dali drugata dogovorna strana vo vreme na sklu~uvaweto na dogovorot znaela ili morala da znae za izmamata.

Dali nekoj vas vi kaza pred sklucuvanje dogovor deka brzinata ke se namaluva na dial-up ili ve ubeduvaa deka ke dobivate 384K za fiksna cena. E TUKA E GOSPODA MOJ NIVNIOT STRAV

Volan рече...

Dali nekoj znae kade moze da se najde zavrsnata smeta od lani na "Neprijatelot".
Mi treba za ekonomska analiza.
Odnapred blagodaram.

Ili ako nekoj ja ima neka ja stavi na Postov site da se zapoznaeme za sto gi trosat nasite pari.

Анонимен рече...

Kire
Jas mislam deka treba da se postavi tocen datum za raskinuvanje na dogovorite i da izlezeme site masovno niz cela Makedonija pa posle tie neka mu ja mislat a ne vaka samo samo se sozdavaat se povejke i povejke zabuni.Malku i tie od MT neka si ja cuknat glavata posle.

Анонимен рече...

I uste nesto, za da ja zamaskira prevarata dogovorot vi e staven na potpis posle instaliranje na ADSL-ot znaci vo momentot koga vie kako Internet zavisnik ne ste bile vo sostojba pravilno da go procitate nitu razberete. E ZA OVA KE IM BARAME STETA

zumbazum рече...

Дајте да ги најдеме рекламите што беа на билбордите и по весници па ако може и на сајтот пред 8-9 месеца у прилог на тужба за измама. Ова држи вода ептен . Знае некој за сајт што архивира сајтови?

Dace рече...

Ova porakive od T-Com mene mi izgledaat deka nikoj ne gi cita imaat spremano eden odgovor i na site ni go prajkaat toj eve mene sto mi pisaa:

Dear Sir / Madam,

thank you for the information provided with your e-mail. We
have forwarded your e-mail to the appropriate department
within Maktel and asked them for more detailed information
for further elaboration on subject matter.

Sincerely,


Deutsche Telekom AG
--
**********************************************************

Switch&Profit

Sie leiten Anrufe vom T-Com Festnetz zu Ihrem Handy auf
Ihren Festnetzanschluss um und verdienen daran!

www.t-com.de/info/angebot2

**********************************************************


Ihre Mail vom 18.10.2005 02:36:
Str.:
Vorwahl/RufNr: 0179 245478524
> Untill recently, the average ADSL user in Macedonia had to put
> aside nearly $50 (US) of their monthly salary in order to pay for
> the generous 384/128 kbps DL/UL speed offered by their only ADSL
> provider, Macedonian Telecommunications (owned by Magyar Telekom,
> which in turn is owned by Deutsche Telekom). However, starting
> November 1st, the only company providing ADSL services in Macedonia
> is asking for an arm, two legs, and a kidney from their existing
> users.
>
> The Macedonian Telecom plans to introduce a 4GB traffic limit,
> after which each user will have to pay $4 for each 512MB additional
> traffic. Some users, putting into account their current traffic,
> will have to pay sums of up to $350.
>
> For comparison, the average Macedonian salary is around $300 (US),
> and many people make less than that since the official unemployment
> rate is 38,6%.
>

Анонимен рече...

Za Volan

http://www.mtgroup.com.mk/InnvestorsReports.htm

Volan рече...

Inaku "Neprijatelot" se ponasa prema nas kako da sme "moroni" a eve zosto.

Sekoj prodavac si go pocituva svojot musterija i gleda da bide zadovolen i pak da dojde da kupi.

Ovie samo ne brkaat?????

Ni pravat dogovori so skrieni mani ....i se vo sprotivnost so mnogute zakonski propisi...

Koga ce se zalime zaradi bilo sto ni davaat samo brojce deka ja primile zalbata a jas ne se secavam deka nekoj dobil bilo koga pismen odgovor na zalbata.

Koga go raskinuvav dogovorot za ADSL ne mi dadoa kopija, pak mi dadoa samo brojce.

Koga dojdoa da si gi zemat rabotite od kaj mene doma ne mi dadoa primerok za mene duri ni brojce ne mi dadoa.
No sreca imam doma skener pa napraviv kopija za sekoj slucaj da imam dokaz deka sum ja vratil opremata...

I t.n. vo x slucaji ne ponizuvaat i ne pravat navistina moroni.


Ne samo sto se otkazav od ADSL ot i od telefonskite linii a samo tuka imav dve , tuku sledno ce se otkazam i od nivnite mobilni telefoni i ce se prefrlam kaj konkurecijata.

Ne sakam nekoj za moi pari da me pravi moron.

Анонимен рече...

Reklamite od dnevna stampa moze lesno da se dobijat od bilo koj vesnik tie imaat arhivi od nivnite vesnici a moze gi ima i online

cavka рече...

da vi kazam edna rabota dojce telekom i slicnite na niv GI BOLI KUROT za nas!!!

Анонимен рече...

Pa drugari moi zar malku sme na blogov. Site mozeme usno da svedocime na bilo koja tuzba, na koj nacin ne privlekle

cavka рече...

zatoa ke mora samite da najdeme resenie, zatoa pobrgu neka se organizira eden datum i site na raskinuvanje pred mt net

Анонимен рече...

Tuzba za dogovor so izmama e najdobroto resenie. Ne barame nie da ne platime, barame oni da ni platat. Pa aj sea da vidime. U start e nereseno.

Drugo, podnesuvanje baranja za raskin treba da e u eden den, site zaedno. Malku prasina. I Baranjata da se sroceni isto (na blogov?, pa i tuzbickata sto ke usledi.

Treba da dobieme zamaec, kriticna masa.

Анонимен рече...

Masa postoi a tuzbata naskoro ke ja imate na blogot. Se sprema. Se proveruvaat site zakoni za da se vidi koi se se prekrseni i po koi se ke se tuzi

Volan рече...

http://www.mtgroup.com.mk/InnvestorsReports.htm

od volan blagodaram ama tuka ima samo za 2001 i 2002 mi trebaat i drugite za 2003 i 2004 .

Od ekonomskata analiza za "Neprijatelot" mnogu ce naucime (analiza na bilansi za onie sto se ekonomisti po vokacija)

Анонимен рече...

ajde ajde taka treba tuzbicka edna

Анонимен рече...

Волан, годишните извештаи можеш да ги најдеш на:
http://www.mt.com.mk/zanas/dostignuvanja.htm
Има од 2001 до 2004. На пример во тој од 2004 на крај имаш финансиски резултати за 2003 и 2004.

Анонимен рече...

Pozdrav za kolegata , koj si zaminal od telekom...
Jas sum zaminat pred 11 godini i fala mu na Boga super mi odi...
Za toa deka od 2001 Telekom e privatna firma, DA , no poslednoto
moe vestacenje bese vo 2004 godina.
Ne znaci deka ke se otkazam od tuzenje , i jas sum so Vas !!!!!
Mora malku da se svestat deka ova ne e selo bez kucina i deka moze da pravat sto sakaat ..

Zvonko

Zarko рече...

Volan

moze ova ke ti pomogne ima podatoci i za adsl vo makedonija

http://www.magyartelekom.hu/english/investorrelations/051negyed.vm

Zarko рече...

Volan na ovaa strana se site

http://www.magyartelekom.hu/english/investorrelations/reports.vm

Volan рече...

Od Volan fala na site.

Analizata malku ce potrae ama sekako ce moze i vie da analizirate pa na blogov ce komunicirame.

Otkazuvanje i tuzenje e prava stvar. Poedinecno ili grupno ce se dogovorime. Ionaka mislam deka sudot ce gi spoi vo eden predmet.

Volan рече...

Koga ce zavrsi ovaa "Revolucija" da se dogovorime da ja trosime energijata za mladite potencijali od nasata ni prekrasna Makedonija.

Da ostanat da ziveat vo Makedonija a da imaat svetski primanja.

Primer kako sto se plasira Intelegencijata od Indija.

Sedat doma a rabotat za svetski kompanii.

Ama za toa potoa.

3:01 PM, октомври 21, 2005

Владе рече...

Сепак најдобар начин е да се удрат по џеб. Судот ќе трае што ќе трае, најефикасно е да договориме датум за масовно раскинување на договорите...

кој им ебе матер... потребно е да направиме база на сите АДСЛ корисници mail-ови, телефони итн.. и потоа да се договориме кога ќе го правиме раскинувањето.

Ги молам администраторите на овој сајт да отворат место каде што ќе може да внесеме контакт информации и потоа да имаме начин како посоодвентно да се координираме.

Марјан Т. (МТНЕТ) рече...

Би сакал да ги демантирам неточните податоци дека се спрема лимитирање после 5 или 6 гигабајти. После намалувањето на брзината нема повеќе лимити, ќе можете да симнете колку што ви обезбедува таа брзина (64к/32к).

Да се разбереме, како вработен во МТ сметам дека сите претерувате. Раскинувањето на договорите нема ништо да смени, колку што ќе раскинете толку нови луѓе ќе добиеме. И би ве замолил еден од вас да ми посочи барем еден поповолен пакет од АДСЛ во државава. Зборувам за цена/можности.

Мој разумен совет до сите е да си го користат она што сега го имаат. Зошто? Затоа што поповолна понуда моментално нема и нема да има а наскоро доаѓаат подобри времиња, подобри опции и подобри пакети и со тоа можности за префрлање од овие сегашниве ако не ви се допаѓаат. Сегашниве пакети се далеку од идеални, но за Македонија се премија. Зарем мислите дека Он.нет е пофер компанија од МТ? Епа, мили мои револуционери, инфраструктурата на вајерлесот им е изградена со пари од USAID со цел на граѓаните да обезбедат брз и ефтин интернет а оннет сакаат да ви наплаќаат 100 мегабајти за 100 денари. Пресметајте ги оние потенцијални 20 гигабајти кои можете да ги симнете со ADSL колку би ви ги наплатиле? Доволно кажано.

Одговори на приговорите ви се во припрема, исто како и известување и прецизирање на лимитот. Значи уште еднаш:
- намалувањето ќе биде на 64к/32к
- лимит после намалувањето НЕМА да има
- тие што ќе раскинат нема да имаат начин да ги избегнат пеналите, ќе бидат наплатени преку Credit Express а со нив верувајте не би сакале да имате работа
- нека не ве лажат дека ќе ви поминат тужбите, договорот можеби има пропусти ама вие веќе сте го потпишале, тапшањето по рамо од недошколувани правници како овие што се појавуваат на блогов (најверојатно затоа што се незапослени и имаат вишок на слободно време) нема да ви помогне на суд

Анонимен рече...

Pa za tebe Marjan od MTNET eden sovet neka te ovlasti firmata da ja pretstavuvas na sud koga kako neskoluvan pravnik ke dojdam tamu i ti objasni na sudikata koja e laik deka 64/32K e normalna brzina za ADSL, i objasni i deka vie kako prodavac na kupcite jasno ste im stavile na znaenje deka po pominuvanje na 4GB ke imaat 64/32K PRED DA GO POTPISAT DOGOVOROT. Ako ne znaes sto znaci ova odi i prasaj nekoj neskoluvan pravnik sto vi go narpavil dogorot takov kakov sto e

ObiWanKenobi рече...

Zdrao momci jas ovoj post go nameniv za vo bagra.org za deckoto shto kaza deka mnogu gi koshtal linkot itn .. i ima edna gruba matematika kolku ustvari oni ne derat u susthina anyway eve sho mislam ja :

Ludilo super matematika vo eden moment ke zaplacev za kolku im e teshko na "nashite" provajderi ovde a da ti kazam ja na tebe edna druga matematika onaka za nekogo e vesela ( za onoj so go zbira keshot ) a za
nekogo ne e ( krajniot korisnik ) .. Ete da receme linkot im koshtal 70.000 eura ma neka im koshta 100.000 eura se e toa super ( btw toj fakin link pederite go zimaat za smeshni pari ali za matematicki celi ke go iskoristime gorenavedeniot kesh za linkot ) Ideme MT shit ovaj net ima minimum 300 korisnici na DSL 10.000 korisnici na ADSL i okolu 60.000 korisnici na Dial Up ... ok super DSL momcite go jadat jako da receme t.e za nekoi si 128 kbps plakaat da receme minimum 150 eura( ke receme deka site korisnici imaat 128 kao minimum ne gi ziame vo predvid firmite shto imaat 1mbps ili 5 mbps samo racuname deka e 128 kbps t.e nekoj si minimum ) ok super ajde sea so pomosh na veselata matematika gi praime matematickite operacii i dobivame 300 x 150 e = 45.000 eura hm ne e bash jako neli greota nashiot provajder raboti so zaguba neli ... ajde sega da gi presmetame momcive na ADSL (pak ke zememe nekoj si minimum od 50 eura poso gore dole tolku koshta maxadsl za po doma site pravni korisnici trgnati na strana i da receme deka profi paketot isto koshta 50 eura namesto 200 eura ili kako i da e ... se e po 50 eura ) ideme uz pomoc trikove i crna magija 10.000 x 50 = 500.000 eura ooooo fuck yea bratche ovaa cifra vishe e nesho bolja neli ... ali ipak greota za provajderov mnogu pari im zimaat za linkot i site tie hardcore muabeti .. ideme samo napred DIAL UP na red e ( ako ima 60.000 korisnici da receme 20.000 ke se zakachat na net ednas vo denot i ke potroshat 1 euro za nivniot prestoj na internet ... 1 euro na dial up vo zavisnost od vremeto vo koe surfas mozes da srknes 45 min 1 saat ili 2 saati ... ako surfas u "shpic" vreme 06-18 plakash 1.5 euro za eden chas ali nema veze ) ideme vesela matematika 20.000 x 1 euro x 30 dena vo nedelata = 600.000 eura OOoooohohoho e ova e cifra onaka jaka isto .. ali ipak nema veze ne praime muabet za Cenata shto ste ja platile za montazha na ADSL DSL or whatever , Hosting na MT net Streaming i takvi muabeti .. bashka ne praime muabet deka transferot shto se odviva u intranetot na MT net si go plakash ko Internet itn ... znachi suma sumare momci da sobereme sranjata od DSL + ADSL + DIAL UP i da vidime shto se deshava ...ajde sea site so abakusot u ruka i pichime DSL (45.000e) + ADSL (500.000e) + DIALUP(600.000e) = TOTAL 1.145.000 FUCK CHOVECHE mora abakusov da mi se sjebal ali dali e toa MILION eura ... ?!? hm ne e moguce pa MT net se neli socijala i im trebaat pari posto do sea linkot mnogu im se "prazni" i treba da baraat alternativni nachini da ni iscedat ushe nesho kesh ... fuck yea bravo alchni smrdezhi ... ete i linkot da im koshta 145.000 eura imaat dohot od 1.000.000 eura neka pola od ova ide u troshoci za "technicki razvoj " vraboteni marketing i kur se trese imame pak 500.000 eura CHIST FUCKIN KAR na godishno nivo imaat minimum kar od 6.000.000 i ova e na granicite na marginite na isplatlivost ... super bravo ...

Anyway veselava matematika decko ti smrdi nema zashto mtnet da prai nekoi modifikaci u tarifite posto kako shto e zimaat TO FUCKING MUCH za on net ne komentirram oni sakaat da imaat bolji kar duri i od Mt Net od koj shto zimaat nesho chat pat internet super za niv isto ..

Btw nemoj da go surlas na Mt Net i da pravish zabuni ako ti si lapnal gratis ADSL posle tvoeto raskinuvanje na dogovorot ili neshto drugo za da shlapash dezinformaci naamu bravo momak radi takvi ko tebe cela drzhava ni odi u kurac ...

Do site drugi Mt net ne ebe On Net ne ebe site ne ebat a nie im davame kesh i ushte ni se smeat u faca ... vreme e da se prezeme neshto pa i radikalno ako se mora

Volan рече...

Provajderi na internet vo Makedonija.


Zosto spiete???????


Organizirajte se i zaednicki pobarajte preku vladata (ili preku neznam sto...)da vi dodelat pravo da samostojno prodavate ADSL.

Taka bese i vo Srbija otkako provajderite se organiziraa i pritisnaa kaj Vladata dobija pravo da somostojno prodavaat del od ADSL paketite.

Vaka "Neprijatelot" samo ve vozi site poedinecno i vi obecava neznam sto...

Probudete se ......

Анонимен рече...

Конференција “Е-општество МК”
Во Македонија само 10 отсто од граѓаните користат интернет
Македонија далеку заостанува во однос на развојот на информатичкото општество што е мега тренд во Европа, вели министерот за транспорт и врски (((Џемали Мехази ))) mozebi do ovoj covek treba da se prati meil za da pomogne, ako moze nekoj da mu go najde meilot bi bilo dobro

Анонимен рече...

- тие што ќе раскинат нема да имаат начин да ги избегнат пеналите, ќе бидат наплатени преку Credit Express а со нив верувајте не би сакале да имате работа

Уф, ме исплаши.
Види види почнаа и закани.
Ниту една војна не е добиена на туѓ терен, а тука сме на наш терен.
Дали кредит експрес би сакал да си има работа со разбеснат народ?
Мене по се ми изгледа дека нема мирно да пројде оваа ситуација.

Анонимен рече...

Za Marjanco

pa ti i ne znaes da citas, nikade ne rekovme deka nema da vi platime. Nie sme za razlika od vas civilizirani i ke vi platime ama posle so neuceni advokati ke si gi vratime parite, i toa bex Credit Express. Voedno fala ti za ovoj komentar posto ke odi do site drzavni organi da vidat kako toa Marjan od MTNET go plasi narodot so Credit Express. Istovremeno tvojot post ke go prevedeme i ke go pratime i na site medjunarodni institutcii, Matav, Deuthe Telekom i stampata vo Ungarija i Germanija da vidat i oni kako toa nivnite firmi naplacaat vo stranstvo i stvaraat prihod. MARJANCO OD SE SRCE TI BLAGODARAM

Анонимен рече...

Credit Express lelele strasna rabota . so ke praime sega be decki a :)

Владе рече...

Actually imaat 8.000 корисници. :)
Подобра понуда за АДСЛ во државава нема затоа што МТ има стевено филтри во тел. централи, па и никој друг сем МТ не може да нуди интернет.

Не се залажувајте дека ако напавиме масовно раскинување на договори дека цените ќе останат исти... само дајте начин како да се искоординираме и тоа да го направиме во еден ден... те. во еден момент.
Како што кажав ... кој им ебе матер!! За моите пари што ги давам (околу 5.000 во месецот) можам да бирам барем кој ќе ме ебе... ама тоа сигурно нема да биде МТ.

Volan рече...

"КОРИСНИКОТ - НАША ЦЕЛ

Корисникот е центар на нашите активности. Наша цел е да изградиме професионален и пријателски однос кон корисниците, да ги задоволиме сите нивни потреби за комуникација и да ги предвидиме идните. Нашата грижа е целосно насочена кон задоволството на корисникот и кон зголемување на бројот на нашите корисници. Затоа МТ , како доминантна телекомуникациска компанија, води политика на постојано воведување на разни видови на пакети со различни цени, како и голема лепеза на дополнителни услуги коишто корисникот може да ги избере сам, а нивниот квалитет - се разбира, секогаш се подобрува. "

" За нас не постојат важни и неважни корисници, корисници со основни телекомуникациски потреби или со софистицирани телекомуникациски барања, за нас сите се исти, сите се дел од едно големо семејство, и сите без оглед на материјалната состојба, каде и да се наоѓаат во урбани или рурални средини за сите услугите на МТ се со ист квалитет."

Videte kako poeticno ne opisuvaat vo svojot sajt a od druga strana kako podmuklo ni go spopikuvaat.
E nejcum vece...

Otkazuvajte se.
Samo tak pravite prav pritisok.

Анонимен рече...

Za Marjanco

ili kako vece se vikaat tie sto go sostavile mailot. Vidis ne se isplasivme. Ve pogodivme tamu kaj sto se plasite, od tuzba za loso napraven dogovor potpisan so doveduvanje vo zabluda na korisnikot. Zatoa i vakva zakana so Credit Express. E pa vidis nie ideme nataka moi MTNETcinja a vie pocnete da citate oglasi za rabota

Анонимен рече...

Poraka za site blogeri

Pojdete na http://bandwidthplace.com/speedtest/ izmerete ja vasata brzina i napravete print screen i save vo paint ili bilo koj drug program. Mozete besplatno da go napravite tri pati od ista adressa. Napravete go toa barem deset pati vo razlicito vreme koga vi se menuva adresata i cuvajte gi ke ni trebaat. Posto do sega nitu edno merenje ne pokaza 384K kako sto e vo dogovorot so MTNET

Volan рече...

Eve gi inpiratorite na ADSL rsomonijadata po ime i prezime, uste samo sliki da ni dadat pa.....

Одбор на директори на АД"Македонски телекомуникации"

* Дејан Мицковиќ -Претседател на ОД на МТ

* Гаврило Џиковски- заменик претседател на ОД на МТ

* Асан Јакупи -неизвршен член на ОД на МТ

* Снежана Ивановска -неизвршен член на ОД на МТ

* Атила Сендреи -ГИД и извршен член на ОД на МТ

* Ролф Плат ГФД - неизвршен член на ОД на МТ

* Тамаш Морваи -неизвршен член на ОД на МТ

* Волфганг Хауптман -неизвршен член на ОД на МТ

* Золтан Тисаи -неизвршен член на ОД на МТ

* Золтан Кишјухас -неизвршен член на ОД на МТ

* Ванчо Узунов - независен член на ОД на МТ

* Александар Ристески - независен член на ОД на МТ

* Иштван Лип - независен член на ОД на МТ

* Запрел Золт - независен член на ОД на МТ


Менаџмент на МТ

* Атила Сендреи, Главен извршен директор

* Ролф Р. Плат, Главен финансиски директор

* Силјан Роглев, Главен директор за услуги

* Томас Кение, Главен директор за маркетинг и продажба

* Мартон Халаши, Главен директор за човечки ресурси и право

Анонимен рече...

Ucen pravniku Marjan

Одговори на приговорите ви се во припрема, исто како и известување и прецизирање на лимитот. Значи уште еднаш:
- намалувањето ќе биде на 64к/32к

Ova po POZITIVNITE ZAKONI VO REPUBLIKA MAKEDONIJA morase da bide sostaven del od dogovorot koi go potpisale neucenite ADSL korisnici

Анонимен рече...

Мало појаснување во име на Марјан... тоа што не сакаат или не знаат да ви го кажат.
Со лимит 64/32 никогаш нема да имате 64к download. Имено ако правите 32 upload во исто време ќе можете да симнувате со максимум 32kbit-а.
Ако правите само download максимално ќе постигнете некои 45-50kbit-а.

Volan рече...

Сопственичка структура на АД"Македонски телекомуникации"

51% Madjari
1.9% IFC
47.1 Vlada na RM

poradi ova se slagam deka ponataka ako ima protesti treba pred vlada da bidat.

Kolku ludje ce izlezat e irelevantno.

Volan рече...

Општествена посветеност

Во текот на 2004 година МТ продолжи да придонесува во развојот на културата, спортот, технолошкиот развој, стручни конференци, образование. Беа спонзорирани следните настани и проекти :

Јануари

* Музичка младина на Македонија
* Европска конференција

Февруари

* Mузичка младина на Македонија и фондацијата "K.Рафајловска" ;
* Фестивалот "Oхридско лето" ;
* Кошаркарски клуб "Вардар 2000"

Март

* Електро-технички факултет ;
* Квин продукција – Биба Додева
* Синтезис

Април

* Евор-атлантски клуб на Македонија

Ma ј

* "Злата Мегленска" ;
* Музичка младина на Македонија ;
* Aсоцијација на социјалните работници

Јули

* Aмериканска стопанска комора во Македонија
* Oхридски пливачки маратон ;
* Детски фестивал "Златно славејче" ;
* "Tрето уво" – Убавините на Македонија ;

Август

* "ТЕЛЕДОМ" ;
* Ракометен клуб "Tekстилец" ;
* Локална заедница Ростуше – Галичка свадба ;
* PLANET PRES – DVD познати македонски филмови

Септември

* Конференција "ДЕКУС" ;
* Асоцијација на фармери - Карадак ;


Eve kaj vo 2004 "Neprijatelot" gi trosese nasite pari......

Daj i nie da napravime Zduzenie pa da ni dodelat nekoj denar.

тино097 рече...

Марјан Т. (МТНЕТ) said...

Мријан потсети ги шефовите дека имаат 10 дена да ми одговорат на приговорот инаку следи ТУЖБА

а не се курчете со Credit Express зашто секому му е мил животот

Volan рече...

Проширена понуда на МТ за брз Интернет

http://www.mt.com.mk/novosti/vest.asp?id=193

Procitajte osobeno e zabven ovoj del:

"Постојни корисници:

- Нема да има никакви промени за било кој од корисничките договори за MaxADSL, OfficeADSL и ProfiADSL валидни пред 1 октомври 2005 г. за времетраењето на договорот, во кои има намалување на брзината над ограничувањето од 4GB, 10GB и 25GB соодветно. Дополнително наплатување нема да постои."

Ova e edinstveniot pisan dokument vo koj "Neprijatelot" ja potvrduva nasata mala pobeda vo golemata bitka....

Volan рече...

ОСНОВНИ УСЛУГИ НА ISDN

Пренос на говор
Обезбедува комуникација во опсегот над 3,1 KHz. Корисничката информација се пренесува преку говорниот B канал, а сигнализацијата се пренесува преку сигнализацискот D канал.

Teletex
Овозможува текстуална комуникација "крај-со-крај". Корисничката информација се пренесува преку говорниот B канал, а сигнализацијата се пренесува преку сигнализацискот D канал.

Telefax G3/G4
Овозможува факсимил комуникација "крај-со-крај". Корисничката информација се пренесува преку говорниот B канал, а сигнализацијата се пренесува преку сигнализацискот D канал.

Videotex

Телеконференција
Овозможува конференција меѓу корисниците кои се на различни локации.

Видеотелефонија
Тоа е услуга која овозможува истовремен пренос на говор и подвижни слики.

7 KHz Audio
Обезбедува пренос на говор или звук со поголем квалитет од 3,1 KHz телефонијата. Корисничката информација се пренесува преку говорниот B канал, а сигнализацијата се пренесува преку сигнализацискот D канал.

http://www.mt.com.mk/uslugi/isdn/gluslugi.htm

ova oni go nudat kao poim koga ni prodavaat ADSL

Neka kaze nekoj sto povece se razbira dali ova moze da funkcionira so drasticno namalenata brzina....

Ako ne moze togas sto ni prodavaat m..a za bubrezi li???

Анонимен рече...

mene na testot mi dade:

163.2 kilobits per second

hahaha.

porano koga sum proveruval na ovoj kako i na drugi testovi sekad davalo nekade okolu 230 kbps.

ke sledi tuzba.

Анонимен рече...

# Кои се предностите на ISDN линијата?
- Можност за истовремено приклучување на повеќе терминални уреди на една ISDN линија: аналогни телефони и ISDN телефони, аналогни факсови и ISDN факсови, модеми, видео телефони, компјутери и др. На ISDN 2 истовремено можат да се користат два уреда.
- Сигналот преку ISDN линијата се пренесува дигитално што овозможува подобар квалитет и поголема сигурност при пренос на говор или на податоци.
- Значително зголемена брзина на пренос на податоци која за ISDN2 е 64 kbit/s или 128 kbit/s, особено при воспоставување на врска, пребарување на Интернет содржини, испраќање, примање пораки и сл. (на пример брзината на стандарден факс е 9,6 kbit/s, на аналогните модеми околу 50 kbit/s)

http://www.mt.com.mk/uslugi/isdn/faq.htm

Volan рече...

Која е брзината на пренос на податоци и воспоставување на телефонската врска кога се користи ISDN?
На пример, за пренос на документ со капацитет од 1 MB преку ISDN линијата треба околу 65 секунди (користејќи ги притоа двата канала од по 64 Kb/s), додека истиот документ преку PSTN линија со модем, со брзина од 9,6 Kbit/s, се пренесува за 14 минути (846 секунди). Што се однесува на говорната телефонска врска, потребна е само една секудна за воспоставувањето на телефонската врска преку ISDN, додека за воспоставувањето на говорна телефонска врска преку аналогна телефонска линија потребни се повеќе секунди.

http://www.mt.com.mk/uslugi/isdn/faq.htm

Eve tuka verojatno pisuva na kolku najmalku moze da spustaat brzina za da se racuna deka ni prodale ADSL....

Анонимен рече...

Za ISDN i ADSL
Ne mesajte gi poimite za ISDN i ADSL, se raboti za sosem razlicni raboti, iako i dvete raboti koristat edna telefonska parica.
ISDN linija se koristi za prenos na glas,telefaks i video-konferenciska vrska, a ADSL za Internet povrzuvanje.
ISDN i pokraj toa sto se koristi za internet, pogolemiot del se koristi za povrzuvanje na glavnata tel.centrala so pomali , najcesto pretplatnicki centrali za prenos na 2,4,8,32 kanali ( telefonski broevi), so moznosti sekoj broj da ima poseben ili t.n. skraten broj na biranje i slicni moznosti.
Zvonko

pero рече...

Сте се разработиле (разпишале демек) :). Вака дали има некој овде кој потпишал договор пред повеќе од 1 година? Ако има таков ќе го замолам да види во барањето дали пишува „по надминување на лимитот од договорениот пакет брзината ќе се намали на 64/64“. Ја имам видено оваа бројка и скоро 100% сум сигурен дека беше напишана на урнекот во МТ кога го потпишував барањето (не го пиши на самото барање). Меѓу другото бев решен дека со намалувањето на брзината може да се преживеј некако ама со последново 64/32 ... нема да можам да живеам. Ќе го исклучам адсл-от изгледа на 10.11 ако дотогаш не стигни одговорот на приговорот а ако стигни порано ќе го исклучам на 1.11. Мора да се смени нешто дали во државава или во нас ... незнам... абе предлог... кој што знае кај се каблите од телефонот во близина на неговата зграда, зема казма и лопата и копа до кабелот сечи парче од 15 сантими и ја затвара дупката.. господинот звонко може да посведочи што ќе се случи со инфраструктурата на непријателот со доволно сецкања

Анонимен рече...

SLUSAJTE ODMA VESTI NA SITEL VO NAJAVA E VO EKONOMSKIOT DEL VO VRSKA SO LOPOVITE

Brian рече...

Hey, you have a great blog here! I'm definitely going to bookmark you!

I have a business marketing online safelist site/blog. It pretty much covers business marketing online safelist related stuff.

Come and check it out if you get time :-)

Анонимен рече...

endless number of these wonderful finds, what with the Internet being a vast network of constantly evolving ideas and all!