26 октомври, 2005

Чаре

АДСЛ-от вчера вечер не работеше, а и денес беше за жалење. А во член 5 од договорот пишува: „Операторот се обврзува: На Корисникот да му обезбеди квалитетно и непрекинато користење на АДСЛ услугата.“ Доста беше кукање и лелекање! Време е за акција.

Не е првпат МТ да дава срање услуга за куп пари. Јас не сакам да плаќам за ваква лимитирана, неквалитетна и непостојана „услуга“. Единствено чаре е раскинување!

Договорот за АДСЛ може да се раскине врз три основи:
1) МТ го имаат сменето истиот со воведување на dial-up брзина;
2) МТ не го почитуваат истиот со давање на НЕквалитетна и НЕпостојана услуга (договорената брзина не се почитува и има редовни прекини);
3) Договорот е незаконски и мерењето на сообраќајот е незаконско.

Но, за секое раскинување МТ ќе ви засмета дебели пенали во следната сметка.

Затоа главно прашање е: Како да се раскине договорот без да се платат пенали? Одговорот е: Со поднесување групна тужба до Основен суд по било кој од претходнонаведените основи. Со тужбата ќе има и барање судот да изрече времена мерка со која ќе му забрани на МТ да наплати пенали се до завршување на процесот.

Сите кои не сакаат, покрај купот пари кој го давале за катастрофалната „услуга“, да дадат уште еден куп пари за МТ да престане така „услужно" да ги д***, нека пратат мејл на bez_vrska@hotmail.com. Во пораката наведете име и презиме, место на живеење и контакт телефон. Колку повеќе луѓе се собереме толку помали ќе бидат трошоците за судењето. Во секој случај, пеналите кои сакаат да ни ги наплатат се многу поголеми од судските трошоци.

И немој некој да почне со коментари дека судовите биле корумпирани, вакви или онакви... Кој нема да проба нема да дознае какви се судовите, ама сигурно ќе дознае како удираат пеналите по џеб. Јас сум спремен работава да ја терам до Стразбург!

124 коментари:

bezvrska рече...

Појаснувања:
Судот е должен во рок од 15 дена да го разгледа барањето за времена мерка. Договорите ќе ги раскинеме откако судот ќе изрече времена мерка. Може да се јават за координација и оние што поднеле барање за раскинување на договорот зошто и на нив се спремаат да им ги пресметаат пеналите. Судската постапка не значи дека се откажуваме од другите форми на притисок (вклучително и нови приговори и претставки).

Анонимен рече...

Kakva vremena merka? Pa oni ti pruzaat toa sto e po dogovorot.

Анонимен рече...

Eve ja mojata brzina po nadminati 4GB promet
- Download speed : 305 kbit/s or 38 kbyte/s
- Upload speed : 88 kbit/s or 11 kbyte/s
Wed Oct 26 2005 at 20:24:20 UTC+0200

Volan рече...

1.Imam informacii deka novite korisknici na start adsl za nekolku dena go nadminuvale limitot...

pa care barale vo slednata ponuda od 4 GB ...

no site sto znaat sto e internet znaat deka mesecno samo na surfanje i siten abdate se trosat ne pomalku od desetina GB...

Sto znaci ova...

Ova znaci deka pravata revolucija na otkazuvanje na dogovorite i KAVGITE PO DOMA ce sledat za nekoj mesec koga na novite korisnici ako voopsto gi ima ce nagrnat kon salterite za raskinuvanje na dogovorite za ADSL...

Duri togas pod pritisok na namaleniot broj na korisnici ke se nudat podobri paketi...

2.Nieden od pravnicite sto go citaat blogov ne se izjasni do sega imame li osnova da podneseme baranje pred ustaven sud za Ocenuvanje na ustavnosta na dogovorot kako takov.....???? (so ogled na protivrecnosta na mnogute vazecki zakoni i dobrite obicai...)

3.Inaku samiot revoltiran od odnosot uste vednas na vtoroto sobiranje go otkazav dogovorot i napomnuvam ne mi naplatija vednas penali za ponataka ce vidime. Neznam i kako ce mi naplatat posto ja otkazav i telefonskata linija t.e. potocno dvete telefonski linii...

3.Napomnuvam denovive ce gi otkazam i dvete mobilni post peid linii...

bezvrska рече...

Anonymous said...
Kakva vremena merka? Pa oni ti pruzaat toa sto e po dogovorot.

Времена мерка е мерка за заштита на страната која што тужи од загуби, се до завршувањето на судскиот спор. На суд би го оспорувале договорот и оттука ќе се бара времена мерка да не смеат да наплаќаат пенали додека не се заврши постапката за утврдување на валидноста договорот.

Anonymous said...
Eve ja mojata brzina po nadminati 4GB promet

Најавено беше дека оганичувањето на брзината ќе почне после 1 ноември.

@volan
Според моите консултации нема основа за поведување иницијатива пред Уставен суд. Докажувањето на незаконитоста би одело пред Основен суд.

butterfly рече...

Decki ne se zafrkavajte site pod itno da gi raskineme dogovorite so MT-shit, ova nema smisla i ne se zaebavajte veke, barem ednas vo zivotov seroano svatete ja rabotava. Ubavo vika bezvrska kolku sme poveke tolku podobro za nas i ke mozat za k** da ni se fatat.Mora nesto da prevzememe,ne treba da dozvolime da ne strizat kako ovci

zarko рече...

@volan

jas sa otkazav na 13. ne mi naplatija nisto ama i internetot mi stoi. Ne svacam ni zosto ne mi ja ogranicuvaat brzinata ista mi e kako i pred toa a imam okolu 50gb soobracaj. No sepak ke dojdam na konsultacii ako moze i da pomognam nesto

Volan рече...

revolucioneri obedinete se ...

podrska do site

KOKI рече...

Ako moze da kaze nekoja kako da ja izmeram momentalnata brzina
PLS

MACEDONIA рече...

NAPAD samo toa e lek,
rasprasajte se sto se slucuva so najbitnite glavi vo telekom momentalno, kade se i zosto

IM GORIIIIII PICKA IM MATERINA;

IZVINUVANJE za psovki prv pat psujam ali mi zovre

Анонимен рече...

Znae li nekoj sto e definitivno reseno so onie koi gi raskinale dogovorite pred da go vovedat ogranicuvanjeto na brzinata?

Анонимен рече...

Ima li informacii od vnatre? Sto se slucuva vo telekom? Kakvi planovi imaat i sve to?

Анонимен рече...

ima informacii kolku sakas ali ne e se vo informaciite

Анонимен рече...

Vo seralna se.Tamu kade gzovite gi lizat.
Btw.Ne se zanesuvajte so tuzbi a posebno online sostavuvani. Toa veke se podgotvuva mnoqu popametno i na EPTEN JAKO nivo.Zatoa i otidoa na lizenje gazovi i glavucite

Анонимен рече...

Ima mnogu informacii od vnatre samo za niv vo vistinsko vreme

Анонимен рече...

alex_mkd

Jas go podnesov prigovorot na 17.10.2005.
Bev tehnicki sprecen pred toa da go podnesam.
ADSL i telefonot se vodat na ime na brat mi.
Nemam plateno smetka za 2 meseca pa telefonot mi e isklucen,
a za ADSL cekam odgovor na prigovorot (ne e isklucen).
Definitivno sakam da gi otkazam site uslugi na MT.
Kaj niv nema nikakva kontrola (ne im se atestirani meracite i nadzor od nezavisna kompanija), pa te kradat kolku sakaat.

P.S. Se nadevam deka ke ja dostigneme kriticnata masa za revolucija!

Анонимен рече...

Site treba da gi raskineme dogovorite,zasto ova e prv pat da zezaat, a kade se uste minimum godina dena od dogovorot , kojznae uste sto ke im tekne,

SITE ZAEDNO TREBA DA RASKINEME DOGOVOR

NEKA OSTANAT TIE STO STVARNO IMAAT PARI VISOK DA GI HRANAT GERMANSKITE I OSTANATITE TELEKOMI U SVETOT

Анонимен рече...

napred revolucioneri , dajte po edna puska i da pukame

Анонимен рече...

A mozebi da probame negotiations? Oficijalno baranje, u smisla ili vaka, ili nikako? Sto znam ja, da im barame sostavuvanje na NOVI DOGOVORI vo koi ke pisuva sve fino lepo, ako namaluvaat, kolku ke namaluvaat, dali (boze sacuvaj) ke isklucuvaat, znaci dogovor ne po niven terk, tuku saglam posten dogovor na koj mozes da se povikas?

E togas koj saka neka ostane, koj nekje neka gi odjebe. Ama da ni se ponudi crno na belo, kakvi se uslovite ako sakame i ponataka da divanime so niv. Veke na site ni e jasno deka so postoeckite dogovori mozeme gz da si briseme. Sakame novi, ili ajde u kurac.

Znaete zasto? Sve mi se cini deka oni idat po nekoja logika kako "super, glasnive neka odjebat, ke najdeme novi ovci". A ako napravime nekako da bidat DOLZNI da ponudat taze i fer dogovor, ke treba da pripazat sto i kako nudat.

DARKO RAFAILOVSKI рече...

Na den 25 vo 23:00 brojacot za ostvaren soobrakaj pokazuvase 58GB. Na den 26 vo 23:00 znaci posle 24 casa brojacot pokaza brojka od 65GB. Pa da ne mi pustile mene T1 konekcija? Barem stvarno da simnev 7GB za eden den.

Анонимен рече...

Glauci od MT NET!!! Ili vie novi fer dogovori ili nie epten jaka anti mt-net kampanja.DRUGO NEMA!!!!!

BIRAJTE!!!!!

Анонимен рече...

nema fer dogovor

kokismoki рече...

DARKO RAFAILOVSKI!!!...
\
alal da ti e brat za tie 65 gb download...
i nie sme tuka nekade
pozdrav
kolegi od adsl

Dr. Philem0n рече...

Ја подржувам идејата на bezvrska за групна тужба и оставам на негов маил мои податоци за натамошна координација. Но, во таа смисла, исто така ја подржувам идејата на еден од anonymous-ите кој спомена барање за нови договори, затоа што старите дефинитивно не се валидни по повеќе основи. Искрено, мене пенали не ми се плаќаат, затоа што живеам под кирија и во грејна сезона едноставно не можам да го издржам финансискиот удар кој ќе ми го нанесе Телеком ако безусловно го раскинам договорот. Значи, подготвен сум да останам на ADSL доколку Телеком понуди нов договор, кој овој пат ќе го прочитам 10 пати, а не само еднаш, пред да го потпишам. Во меѓувреме, секоја чест и подршка за групната тужба, морална, финансиска, каква и да било, но додека не се реши тој процес јас договор НЕ РАСКИНУВАМ, затоа што немам намера да плаќам пенали.

Анонимен рече...

Ne gledam sto se diga tolku dzeva okolu tie penali. Prvo ne se penali tuku e razlika od normalna cena do cena so popust ako se potpise dogovor na dve godini. E pa sega go prekinuvame i normalno e da si ja baraat razlikata. Ako ni kazea nema popust 2990 den ADSL ke si placavme i taka, zatoa sto ni treba internet. Problemot se javuva zosto se raskinuva dogovorot, a toa e zaradi promeneti uslovi od dogovorot. Stavot ne sakam da placam penali ke si ostanam na internet e ona sto e zgotveno vo kujnata na Mtnet i poleka plasirano na blogot i kako i se poleka nekoj go prifacaat. E pa sega momci izracunajte kolku ke ve kosta da platite razlikata x meseci po 1190 denari i kolku ke ve kosta do krajot na dogovorot 24-x po 2350 denari. Samo za vtoroto ke dobivate dial-up. E pa ako ste tolku bogati da placate 24-x po 2350 za dial-up vrska, jas ne sum. Imam poeftin dial-up da ne zboruvam kabelski koj e i poeftin i pobrz od ona sto oni mi go nudat. PA ZAR NE SFACATE, SITE KE IMAME DIAL-UP ZA PO 2350 DENARI, TOA E CELTA NA MTNET

Анонимен рече...

Samo za primer na eden od postovite od pred nekoj den, deckoto se zalese 8000 denari treba da plati penali i nema sansa tie da gi najde. e pa ako si 8 meseci ne e 8000 tuku 9440 denari "penali" arno ama za naredniot period do 24 meseci ke platis 37600 denari za dial-up. I ne ti smeta sto dial-up e tolku skap i kako ke gi placas tie tuku ti e problem kako ke gi platis ovie 9440 denari. Ocigledno e deka ne gi zarabotuvas sam parite so koi go placas internetot. Prasaj go otvoreno toj sto ti placa sto toj bi napravil.

Анонимен рече...

Se nekako euforicno nastapuvame. Dajte sredete se decki. Pritisokov e odlicen...i ja sum del od sve ova. NO! Dajte baranja od grupa na lugje, da gi podneseme do MT-ovcite, i po taa osnova da se vrsi pritisok. Raskinuvanjeto na dogovorite uopste ne e nacin kako MT da pusti podobri uslugi za poeftina cena, ili pak da ne oslobodi od penali i ne znam sto... Toj sto potpisal, trebal da si procita sto potpisuva. Dogovorot moze ke go butnat na Ustaven...I ok, ke ima nov...No! Sakame novi dogovori ili sakame podobri uslugi za poniska cena? Nikako ne gleam cista pozicija. Sakame sve, i da ne bide od MT. Taka mi lici!

Idemo dalje!

Анонимен рече...

Nie ne potpisavme dogovor za dial-up.Potpisavme za ADSL so 384/128. I da namalat posle 4GB , do koja brzina pak treba da bide za da se smeta deka e ADSL prostap? Koj znae neka kaze. Imate tema Internet na radio Kanal 77 , ako vi se trosat pari na mobilen.

Анонимен рече...

od NNN
Decki,
vaka na blogov nisto ne se pravi
se zboruva, te dial-up, te ne plakam penali, te ke moram, te ova te ona, ovie imate poeftin inetrnet, onie ne, ovie ne lazat, ne kradat,...
Nekako rabotive ne mrdaat od mesto.
Tuku namesto na blogov, dajte da se sobereme nekade, kade sto ke ima moznost da se dogovorime sto da se pravi, da se napravi lista na postapki vo odreden period i da se zavrsi vojnava na efekten nacin.
Znaci da se prasa advokat sto znaci dogovorot, da se prasa narodniot pravobanitel sto mozeme da napravime, eventualno moze da se rasprasame za upraven spor koj ne se plaka kon drzavata. Ke dogovorime da ne pokrivaat site TV, Radio,... stanici
Eventualno da dostavime lista na baranja na Telecom, dogovorime sredba so vivni prestavnici, pobarame objasnuvanja, i da go resime ova ednas za sekogas.
Vaka samo zborime...

Анонимен рече...

Blogot ima dobar pravec samo od vreme na vreme se pojavuva nekoj, namerno ili nenamerno, koj se obiduva da go usmeri vo pogresen pravec. Ne se slagam deka otkazuvanje na dogovorite nema da dovede do podobri uslovi. SIGURNO ke dovede. Dali mislite deka im e seedno ako se otkazat i 100 dogovori. Pa toa se 100 000 evrejcinja pomalku i toa cist prihod, bidejki linkot e zakupen, opremata e kupena. Sekoe otkazuvanje e namaluvanje na cistiot prihod. Tuka barem trosocite se fiksni i se delat na sekoj korisnik, kolku povece tolku pomali trosoci. Pa zosto inaku go vratija dogovorot po staro. Znaat i oni deka ako odevme na sud toa ke potraese mozebi i podolgo od nasite dogovori, ama otkazuvanjeto gi predomisli. Nema vrska toa so toa deka dogovorite im bile nezakonski itn. Pa i sega se nezakonski, oni ne ni gi smenija dogovorite gi imame istite. NIVNI PROBLEM E OTKAZUVANJETO. I dobro pravat momcite od blogot, treba da se najde nacin kako da se spreci naplatata na "penalite" bidejki toa e ona sto mnogu gi plasi blogerite. Zatoa e i tuzbata da se spreci naplata na penalite po sudski pat, a vednas po toa ke sledi masovno raskinuvanje na dogovorite, sto ke gi natera dobrite momci od telekom da razmislat za svojata ponuda, i ke razmislat. Da im bese samo Unet ili Onnet konkurancija voopsto nema da mislea ama se pojavuvaat nekoj novi igraci, i bogami dobri i toa gi plasi. Zatoa glavata gore, ignorirajte gi site onie postovi koi ve povikuvaat da ne tuzite grupno i da ne go raskinuvate dogovorot, seto toa e na vasa steta. Prate te go blogot i site akcii (ako ste cesni podrzuvaci na ova sto blogot go pravi), zemete aktivno ili pasivno ucestvo. Za onie koi pustaat vakvi deprimiracki postovi dirigirani od eden poznt centar. Poplavata moze da ja sprecite samo koga ke vidite deka rekata raste. Odkako ke porasne kasno e da i da se obidete da ja skrotite. E pa mili moi imate vece poplava koja nema sansa da ja zaustavite. Ama ke bide, ke se svestat vasite gazdi i ke se sredi se. Kasno palat ama palat.

Анонимен рече...

NNN pa procitaj na revolucija, pusti mail do bezvrska i toa e toa

Анонимен рече...

A sto ako ne pustea reklama za plakanje nad limit? Ke se raskinuvaa li dogovorite? Kolku se razgovarase za raskinuvanje pred objavenata reklama vo vesnicite? Kolku se razgovarase voopsto za uslovite vo dogovorite koi site sme gi potpisale, a gi potpisuvaat i novite korisnici?

Postojat razni centri sto pustaat tuka informacii. Sto sakame nie kako internet korisnici da imame? Toa e prasanjeto na koe treba da se odgovori od site blogeri tuka.

Da, celava akcija e pokrenata od menuvanje na uslovi vo veke potpisan dogovor. I, ok... Akcijata postigna rezultat: dogovorite ostanaa kakvi sto se. Vtorata poenta e seuste aktuelna: da ne plakame penali ako sme raskinale dgovori. I ok, sigurno i toa ke bide. I sto potoa? Sto praime ponatamu? Ke rusime cena za ADSL? Ke se borime da ne plakame penali? Ili, ke se borime T3 konekcija da bide 5 evra? Ova treba da se rascisti.

Ako celava revolucija se svede na masovno raskinuvanje na ADSL dogovori i neplakanje na penali, togas spored mene nema poenta, posto celta ni e da imame brz a eftin internet. E togas, ova e akcija pokrenata od, MOZEBI, konkurentski internet provajderi, a ne samo od ADSL useri.

Dosta e sea za sea. Pozdrav.

Анонимен рече...

Na possledniov anonimen. Pred da ne napustis edno prasanje. Sto ti ke napravese ako bese ti Atila i ti otkazuvaat 500 ludje dogovor za ADSL?

Zarko рече...

Ako celta ne vi e 384K flat bez limit bez namaluvanje na brzinata,TOGAS ILI STE OD TELEKOM ILI NEMATE DRUGA RABOTA PA GO CITATE BLOGOT I PISUVATE GLUPOSTI

Анонимен рече...

Za Atila: Atila ke si go prasate. Mozete i da go prasate kako dozvolil da se prodavaat vakvi paketi pa mozebi i toa ke vi go kaze.

Paketite se osmisluvaat i prodavaat. A Atila ne veruvam deka go interesira sto znaci MaxADSL. Gospodinot bara profit. Toa mu e rabota.

Zarko said...

Ako celta ne vi e 384K flat bez limit bez namaluvanje na brzinata,TOGAS ILI STE OD TELEKOM ILI NEMATE DRUGA RABOTA PA GO CITATE BLOGOT I PISUVATE GLUPOSTI


Mojata cel e da imam stabilen i brz internet, po mnogu poniska cena od segasnata. A do pred neko vreme bese i: da ne prifatam izmena na Dogovor koj sum go potpisal. I zadovolen sum sto nema izmena bez moja soglanost. Zatoa sum del od ovaa revolucija!

Анонимен рече...

ЈАс знам само едно. ако не бараш нема и да добиеш. Нема никој да ти ги намали цените или да ти направи поквалитетен интернет само со седење. Треба да си бараш и да си добиеш. Ова со адсл-ов е првпар некој во државава некој да се спротивстави и да добие нешто и тоа е за пофалба. До сега сите кој можеа само лупаа цени и не дереа и конечно некој стана и рече доста. Ако нашите родители биле мекуши и дозволиле да ги дупат како сакаат ние тоа нема да го дозволиве. Има многу појаки фирми во светов пр. Микрософт кој е приватна компанија па ја тужеле за монопол и ги натерале нешто да сменат (можеби било небитно ама барем ги натерале). Така да само напред и да се удри пожестоко.

bezvrska рече...

Sakame novi dogovori ili sakame podobri uslugi za poniska cena? Nikako ne gleam cista pozicija.
Сакаме фер договори: според сегашниве МТ може кога ќе посака да ги смени условите. Може дури и 6 месеци да не дава услуга, а корисниците да мора да плаќаат претплата или пак да платат пенали доколку сакаат да го раскинат договорот за мртвата услуга.
Сакаме подобра услуга: Сакаме брзина од 384/128. Сакаме намалувањето на брзината да не биде под ниво на широкопојасен интернет. Сакаме постојана услуга, а не изговори за ваков или онаков напад. Сакаме секоја промена на условите да биде на подобро, а не на полошо. Што сакаш ти?

Ako celava revolucija se svede na masovno raskinuvanje na ADSL dogovori i neplakanje na penali, togas spored mene nema poenta, posto celta ni e da imame brz a eftin internet.
Ајде чекор по чекор. Сигурно дека нема да се запре само со АДСЛ-от, бидејќи и другите провајдери не се за фалење. Но однекаде мора да се почне. МТ ептен боде очи во моментов.

bezvrska рече...

Ne gledam sto se diga tolku dzeva okolu tie penali. Prvo ne se penali tuku e razlika od normalna cena do cena so popust ako se potpise dogovor na dve godini. E pa sega go prekinuvame i normalno e da si ja baraat razlikata.
Ќе цитирам друг коментар: Nie ne potpisavme dogovor za dial-up.Potpisavme za ADSL so 384/128. Ниту пак било кој од нас кога потпишувал мислел дека се работи за бланко дозвола МТ да не т*** кога ќе му се присака. Поради ова, МТ нема што да бара „разлика во цени“ за нешто што не го обезбедуваат и за нешто што е незаконско.

A mozebi da probame negotiations? Sto znam ja, da im barame sostavuvanje na NOVI DOGOVORI vo koi ke pisuva sve fino lepo, ako namaluvaat, kolku ke namaluvaat, dali (boze sacuvaj) ke isklucuvaat, znaci dogovor ne po niven terk, tuku saglam posten dogovor na koj mozes da se povikas?... A ako napravime nekako da bidat DOLZNI da ponudat taze i fer dogovor, ke treba da pripazat sto i kako nudat.
Преговори имаше уште пред 10 дена, но Телеком не прифати ниту еден предлог. Единствен начин да се дојде до подобри договори или да се раскинат постојниве кои се нефер е суд или инспекција истите да ги прогласи за незаконски. Телеком нема намера сам да нуди фер договори.

bezvrska рече...

Znae li nekoj sto e definitivno reseno so onie koi gi raskinale dogovorite pred da go vovedat ogranicuvanjeto na brzinata?
Последниот став од Телеком е дека ќе им засметаат пенали на следните телфонски сметки.

Анонимен рече...

Во ред е да платиш пенали доколку сам си го раскинеш договорот, но сосема друга работа е кога некој друг го менува договорот и според тоа нема право да побара пенали. Така испаѓа дека можат да прават што сакаат и пак да побараат пенали. Е ТОА НЕ МОЖЕ.

Анонимен рече...

Ja podrzuvam revolucijata od pocetok,ke ostavam podatoci na e-mail ot na bezvrska,ke ucestvuvam vo tuzbata.
@ zarko fakt e deka vo moeto baranje stoi posle 4GB zadrzuvaat
pravo za namaluvanje na brzinata zatoa sakav da rascistam do koja brzina smeat da namalat. Sum za 384 flat bez limit , bez ogranicuvanje.Baranjeto za raskinuvanje ne mi e dadeno cekam posleden moment, so nadez deka MT ke reagiraat na site baranja i pritisoci sto gi nasocivme kon niv. I jas ne sum mlad pa zatoa moze sum pretpazliv.Vo sekoj slucaj blogov e avangarda i vredi da se podrzi i da se odi do kraj. S.

Zarko рече...

Zatoa sum i permanentno na blogot. Ovoj blog e primer kako vo Makedonija treba da se bori. Pa gledate deka ima i vakvi i onakvi mislenja, ponekogas i po nesto vulgarno ke se procita ama blogot ima cel i ja turka. Dodeka e takov ke go podrzuvam i ke ucestvuvam vo site akcii. Mozebi od ovie momci ke se izrodi edna nova generacija na "revolucioneri" ne samozvani vojvodi i spasiteli na Makedonija. Ako nisto pokuzvaat deka i vo Makedonija nekoj znae da se bori za svoite prava.

Анонимен рече...

Едно кратко прашање за Октомври важи ли ова со екстра наплата за преминати 4 GB?

Анонимен рече...

Vazi ako pismeno ste se slozile deka sakate da ostanete na istata brzina. Ako ne togas ke vi se namali brzinata

Анонимен рече...

Не сум се сложил писмено со ништо, 4 GB имам преминато а брзината не се намалува.
Како ќе ми го пресметаат сообраќајот во сметката за Октомври?

Анонимен рече...

Дали си глупав или си глупав. Па пишува дека ќе почнат со наплата од ноември, односно со пресметување. До октомври со октомври си е по старо без наплата и намалување на брзината

Анонимен рече...

Една работа за точноста на бројачот, од 3,8 GB на 5,2 GB за помалку од два дена а копјутеров го немав уклучено. Значи толку за независност и точност на програмчето.
Втора варијанта некој симнувал со моја лозинка, значи толку и од големата сигурност.
Овие ќе не тераат да си ја менуваме лозинкава секој ден, само за да бидеме сигурни. Добро е што сега приметив да се десеше ова понатаму ќе беше интересно.
За дечково што прасува за Октомври, јас се јавив повеќе пати на 971 и просто е фасцинатно колку различни одговори човек ќе добие за едено исто прасање.
Еднаш ми викаат дека нема да се наплаќа дополнително, вторпат ќе се наплаќа, трет пат дека морало да се оди во продажен салон, четврт пат ме исклучи тетката, абе лудница.
Очигледно дека ги побудалевме :)
Јас лично никогаш не сум им верувал на овие лоповиве па ни сега им верувам (кога само ќе ми текне 2 години господине, цената ќе падѓа господине, брзината ќе се зголемува господине, ма каков лимит тоа никогаш нема да се случи, ако ви е сакпо делете го со комшии не е проблем, а сега ве молиме да се наместите и да ги соблечете гаќите господине, вазелин за жал немаме господине).
И сега некој мене ќе ме уверува дека овој месец нема да наплќаат екстра сообраќај... хм ако некој има цврсти факти нека ги изнесе, ја ќе си ја чекам сметката.
Би го откажал АДСЛ-ов веднашам ама сум на ебан ПЦМ така да имам неверојатна брзина од 12000 бпс. Исто како и комшиите околу мене на кои им тереба интернетот.
Затоа пак кај неколку пензионери ви околина 52000 константно, е што ти е иронија.
И уште нешто полека со навредите ако некој нешто прашал обајснете му ако не, што се замарате со куцање. Ај замислете кој ќе испадне глип ако на 1 Ноември ви дојдат мрсни дебели сметки за АДСЛ-ов посебно на гореспоменатиот среќник со 65 GB и Т1 линија :)

Анонимен рече...

Daj boze da stignat mrsni smetki togas ke ni poveruvaat i ke ni se priklucat i najgolemite skeptici

Анонимен рече...

Cekaj, cekaj ima vreme. Vo Oktomvri ne, ali vo Dekmvri koga ce im stignat smetkite za Noemvri eeeee togas ce bide ludnica.
Zamislete kolku neprijatno ce se iznenadad site onie "zadovolni korisnici" koi najverojatno pojma nemaat za novot tarifiranje, ili onie koi sega ce sklucat dogovor za onoj start ADSL paketot, ili pak ednostavno ne go proveruvaat "tocniot" merac.
E tek togas ce bide interesno, togas roditelite ce bidat fino iznenadeni, namesto 1200 vo smetkata ce pisuva mnogu, mnogu povece.

Sepak toa ne znaci deka treba da se ceka do togas, sega treba da se udri na neprijaelot, a Dekmvri da bide ostaven kako plan b, ZIMSKA OFANZIVA !!!

Анонимен рече...

Сево ова што го правиме е глупост. Мислите дека на германците и маџарите им е гајле дека ние 100 души ќе се откажеме? Погледнете ја петицијата, 300 луѓе за цел месец, МИЗЕРИЈА! Ај у пизду матер сите, за свирче не ве бива.

Анонимен рече...

Nema potreba da gi cekaat smetkite, bidejki neli sega se namaluva brzina posle 4GB ... no 4 giga pominuvaat za 4 dena i posle 27 dena vo mesecot ke imaat DIAL-UP brzina ... e togas ke ja vidat razlikata ... dobro nekoj ke rece pa dobro ke preziveam i so 64K ama problemot e sto site sto imame ADSL sme nauceni veke na moznostite koi gi nudi golemata brzina na ADSL (gledanje klipovi, slusanje muzika, radio, igri, VoIP i dr.) i tek togas ke pocnat zalbite na tie sto ili ne znaat sto im se slucuva ili sedat i ne gi interesira!!! Od 24 casoven Dial-Up ama bas nikakva korist nema da ima sega veke internet tehnologijata e otidena daleku napred i 90% od aplikaciite baraat "broadband" konekcija :(, znaci zo nasiov "ADSL" ke si otvarame samo email ...

Анонимен рече...

A vas vo Telecom ve biva. Najverojatno e ubavo da stanes sabajle i prva misla da ti bide dali denes sum jas na red Atila da mi prati pismo. ("МИЗЕРИЈА! Ај у пизду матер сите, за свирче не ве бива.") i tebe

Анонимен рече...

МИЗЕРИЈА! Ај у пизду матер сите, за свирче не ве бива.


Rano vo ponedelnik od sakaniot ti HUN Atila pismo da ti stigne

swordsman рече...

Nema potreba da gi cekaat smetkite, bidejki neli sega se namaluva brzina posle 4GB ... no 4 giga pominuvaat za 4 dena i posle 27 dena vo mesecot ke imaat DIAL-UP brzina ... e togas ke ja vidat razlikata ... dobro nekoj ke rece pa dobro ke preziveam i so 64K ama problemot e sto site sto imame ADSL sme nauceni veke na moznostite koi gi nudi golemata brzina na ADSL (gledanje klipovi, slusanje muzika, radio, igri, VoIP i dr.) i tek togas ke pocnat zalbite na tie sto ili ne znaat sto im se slucuva ili sedat i ne gi interesira!!! Od 24 casoven Dial-Up ama bas nikakva korist nema da ima sega veke internet tehnologijata e otidena daleku napred i 90% od aplikaciite baraat "broadband" konekcija :(, znaci zo nasiov "ADSL" ke si otvarame samo email ...

adrenalin рече...

Za toa deke ne ne biva i deka na peticijata se potpisale 300 dusi.Jas znam poveke luge koi ne go pratat blogot,i cekaat informacija od mene sto se slucuva.Tie luge si teraat biznis,zena, deca, familija...(biznis ne mislam praat biznis so prodavanje na cd-inja tuku na drug biznis, a koj internetot im sluzi za informacii,po nekoja mp3-ka i slicno i pak praat mnogu poveke od 4gb). Nemaat vreme da sednat i da go citaat blogot.Ako im kazam raskinuvame na toj i toj den, tie ke raskinat.E sega kolku ima deca na koi roditelite im stavile start adsl(koj nema namaluvanje na brzina tuku si plakas 400 den za sekoj giga posle pominati 512mb).Tie deca sedat i go citaat blogot?Ili siminjaat "crtani", igri i slicno?Koga ke im dojde debela smetka vo dekemvri, roditelite sigurno ke raskinat i ke si platat penali za dva meseca(ili mozebi mesec zatoa sto sega go pustija start-adsl-ot) i ke se otarasat od lopovite.Spored moi procenki ako napravime minimalna povtoruvam minimalna anti-adsl kampanja za raskinuvanje na dogovori deka ke se otkazat MINIMUM 1000 do 1500 korisnici.Eve neka bidat 1200 sto ke otkazat toa e okolu 600000 evra godisno ili plati za cela godina za 150 vraboteni od mt-shit.Epa vraboteni od mt-shit razmislete dobro, mozebi za mesec dva pak ke ima novi 150 otpustanja:)ili mozebi i poveke zosto mora atila da si go obezbedi profitot:)
Moe mislenje e da im postavime ultimatum ili da napravat 384/128flat,ili da gi smenat dogovorite so sto ke ni nudat broadband internet(zatoa sto potpisavme broadband a ne dial-up),zosto vo sprotivno pak go prekrsuvaat dogovorot so pustanje na dial-up
P.S. Ne samo 300 tuku MINIMUM 3 do 5 pati poveke sto ke raskinat dogovor,ako ostanat ovie uslovi

Jovan рече...

Abe so go karate brojacot, super si e.
do pred nekoj den bese 5GB a sega e 1.4GB, vaka do krajot na mesecot ke ispadni oni ke mi doplakjaat za negativen soobrakjaj :)

Анонимен рече...

Time to move...

nemate vrska... ne znaete so praite. se gubite. veruvav a i mnogu veruvaa vo vas. strasno e toa so se slucuva i kako ja zloupotrebivte nasata doverba. pravev se so pravevte vie a cuv deka tajno ste pregovarale vo nase ime.

pozdravete gi vasite VISTINSKI sefovi! Jas veke ne ve citam!

Анонимен рече...

Kire
"trpenie spasenie" ama najkasno do krajot na ovaj mesec :)))

Bojan рече...

Time to move...

Ако мислеше на коментарот на bezvrska, под „преговори“ мислеше на расправијата во Министерство за економија. Фамозниот состанок. Тоа не беа преговори. Но јасен беше ставот на Телеком околу тоа што и како сакаат да направат. Прочитај го уште еднаш „неофицијалниот“ извештај од состанокот.

bezvrska рече...

Anonymous said...
strasno e toa so se slucuva i kako ja zloupotrebivte nasata doverba. pravev se so pravevte vie a cuv deka tajno ste pregovarale vo nase ime.
pozdravete gi vasite VISTINSKI sefovi! Jas veke ne ve citam!

Ти или си некој пациент од Непријателот или некој дебело те прелажал. Единствени „преговори“ со Непријателот имаше пред 9 дена на неформален состанок на Советот за заштита на потрошувачи во Министерство за економија за што имаше најава, а потоа и детален извештај на блогов. Кои се тие шефови што треба да ги поздравам? Зошто не ги поздравиш ти твоите шефови поради кои вака лудо се забавуваме?

Volan рече...

Povik do site sto ja popolnija peticijata neka se prijavat so meil za ucestvo vo tuzbata

bez_vrska@hotmail.com.

a i do site ostanati koi go citaat blogot

Ako moze Adminot na blogov neka ja stavi meil adresata na pocetokot od blogov.

отров рече...

Последните неколку постови на „незадоволство“ се испратени од некој сеирџија, игнорирајте...

Volan рече...

Za adminite:

alal vera mnogu ste brzi i ekspeditivni

Анонимен рече...

Edno,dve prasanja. Dali e-mail ot od "neprijatelot" so izvestuvanjeto se smeta kako odgovor na prigovorot?Dali ke podnesuvame prigovor do Agencijata za elektronski komunikaci?

bezvrska рече...

Dali e-mail ot od "neprijatelot" so izvestuvanjeto se smeta kako odgovor na prigovorot?

Ако си го поднел приговорот од блогов, не. Во тој приговор имаше повеќе точки на кои не е одговорено со известувањето.

Dali ke podnesuvame prigovor do Agencijata za elektronski komunikaci?

Да.

Анонимен рече...

I gospoda sto e zatisjevo?

Анонимен рече...

zatisje pred bura

pero рече...

Дали досега некој се сетил дека можеби треба тужбата да оди до државата а не до МТ? Идеата е дека ова кое во моментов се случува и проблемите со кои се соочуваме се заради тоа што државните органи не ги спроведуваат законите. Значи во некој од предходните постови имаше цитати од законот за телекомуникации (барем така мислам можеби беше и антимонополскиот закон) каде што се вели дека државата (агенцијата за телекомуникации?) има право (од таму и обврска) да ја намали цената на услугата на ниво на цените во соседните држави ако се утврди дека цените се толку високи заради монополската положба на дадениот субјект (грешки од моја страна се можни затоа што ова го пишам напамет па затоа ќе замолам ако некој знае подобро да ме поправи). Исто мислам дека државата е крива што дозволила да постојат такви договори (иако тука може да се правдаат со тоа дека незнаеле). Судскиот спор во овај момент против МТ не го осеќам сигурен затоа што не гледам како преку промената на договорите заради недоследности со законите во оваа држава ќе ни донесе подобри позиции. Мое мислење е дека судот ќе пресуди во наша полза ќе ги избрише неправилните членови и ќе не натераат да потпишеме нови договори но не мислам дека ќе не ослободат од плаќање на разликите од основната цена и намалената цена која ја добиваме заради 2 годишниот договор. Од друга страна ако ја тужиме државата за не исполнување на нејзините обврски без никаков проблем (ако победиме) ќе можеме да бараме отштети во висина од разликите со цените во соседните земји. Овде многу се зборуваше за цените во нашето соседство па така да имате во предвид за колку пари зборуваме (специјално кога ќе се пресмета дека цената на АДСЛ пакетот е 3000 денари не 1990).
Дополнителен фактор за кој што треба да ја дадеме нашата држава на суд е делот кој беше споменат со даноците. Ако нашата држава ги натера МТ да плаќаат дополнителни даноци заради профитот кој се движи од 50 до 55% (како што рече главниот директор на МАТАВ во интервјуто во унгарскиот весник) тогаш на МТ му остануваат две опции. Првата е да ги намали цените, за да го намали профитот па да не и наплаќаат даноци а втората е да го плаќа данокот кој што нас нема да ни донесе директни погодности ама можеби со тие екстра пари државата ќе ни тргне на подобро.
Ова е само идеа (и начин на кој размислувам) и очекувам конструктивни реплики на неа а не глупости од типот овај е од МТ и пцовки.
Интернет или Смрт!

Малиот рече...

Комплетно го подржувам предлогот на Перо, само за да се тужи државата и да добиеме тоа треба да го направиме директно пред Европскиот суд.
Во Македоија е многу неверојатно дека некој судија ќе ја прогласи државата за крива (сепак се судиите полтрончиња и продадени души за да си ја рискираат својата кариера за таму некои 10000 корисници на интернет).
Лично мислам дека телекомот и државата се премногу корупциско-економски повржани за да таа симбиоза се раскине со една тужба. Сепак би можеле да пробаме и кај врховниот суд, може да успее.

Сакав нешто друго да предложам, па нели имаме мал милион невладини агенции за се и сешто во државава, зар не можеме ли да ги активираме нив да ни помогнат, да се умешаат во сето ова. Па ОнНет на таа финта си направи бесплатна инфраструктура, дај и ние корисниците на интернетов да видиме нешто корист од нив.
нели они се залагаат за европеизација, евро-атлански структури, слободно општество едукација, информатичко општество, е-ова, е-она и да не дрвам понатаму.
Мислам дека ова треба сериоано да се земе во предвид како уште еден фронт на притисок.

bezvrska рече...

@Перо:

Тужбата до државата заради тоа што дозволила монополско однесување е проблематична од причина што монополското однесување тешко се докажува, посебно во услови кога има богат декор, од сожалување крстен како „конкуренција“.

Тужбата до државата заради тоа што дозволила постоење на незаконити договори е проблематична. АДСЛ договорите се одобрени од бившата Управа за телекомуникации. Финтата е што Управата ги одобрила основните договори, но не и анексите со кои целиот договор станува незаконски.
Државата ќе стане мета ако Пазарниот инспекторат и Агенцијата за ел. комуникации не постапат по нашите претставки и приговори.

Инаку ако судот ги поништи договорите или незаконските одредби во договорите нема да има пенали.

Анонимен рече...

Ако некој потпише штетен договор тогаш тој сам го потпишал и тој си го мава од глава штетниот договор оти не може друго да прави. Тој што му го спопикал (или по народски „го издупил“) го гледа првиов како скока наоколу и се мава по глава со штетниов договор - оти нели не може ништо друго да направи.

Шо не е јасно во оваа ситуација?

Анонимен рече...

Ne e jasno kolkavi golemi OVCI sme nie korisnicive na internet ili uste podobro site gradani na Makedonija, sto voopsto dozvoluvame da drzavata (vo slucajov zaedno so telekomot) ne siluva i eksploatira se so cel da si napravi ekstra profit koj e zasnovan na surov monopol.

Za ovia dva prekrsoci vo kultuni drzavi se odi vo zatvor, no nie ne sme ni drzava a uste pomalku kulturna.

Za bezvrska,
pred Evropskiot sud monopolot na MT e povece od lesen za dokazuvanje, vo drzavata NEMA nitu edna kompanija osven MT koja nudi fiksna telefonija, i pritoa MT NE DOZVOLUVA na nitu edna zainteresirana kompanija da ovozmozi prdavanje na ADSL usluga, iako pri toa se prekrsuva vece donesen i vazecki ZAKON ZA LIBERALIZACIJA NA FIKSNATA TELEFONIJA.
I sosema slucajno drzavata poseduva 49 % od akciite na telekomot i pritoa ima ZLATNA AKCIJA, znaci sto i da odluci Atila i drugive apasi, drzavata moze da stavi veto na taa odluka. A namesto toa drzavata so site sili go podrzuva monopolot na telekomot, bez voopsto da gi stiti interesite na narodot, gledajci samo kolku dividenda treba da lapne godisno.
Postojat uste golem broj na neoborlivi dokazi za postoenje na tezok monopol i sodavanje na ekstra profit na steta na gradanite, no toa bi zazelo premnogu prostor i vreme.

Problemot e sto vo Makedonija nitu eden sud toa nema da go priznae poradi odredeni dobro poznati fakti (korupcija, strav od vlasta, izrazenata partiska pripadnost na site sudii, pa i onie od vrhovniot sud itd).
No pred evropski sud situacijata e sosema druga, nikoj od sudiite ne e Makedonec, nikoj od niv ne e clen ili simpatizer na vladeackata partija, i nitu edno od nivnite deca ne dobiva besplaten neogranicen ADSL od MT.
Problemot e sto sme nie sitni i jadni pa nemame finansiski sredstva da seto ova go isturkame do Evropski sud, a tie dobro znaat deka od nasive sudovi se bezbedni, pa neli se blizat izbori, nekoj (na primer MT) ce treba da frli nekoja para, pa ne se site onie upaljaci, penkala i reklami na tv besplatni.

Александар З рече...

се мава по глава со штетниов договор - оти нели не може ништо друго да направи.

Шо не е јасно во оваа ситуација?


Тој што го „спопикал“ не гледа дека од грб му доаѓаат 1000 души спремни да му го акнат штетниот договор по глаа.

Jovan рече...

Dva komentara:

1. Za da se stigne do evropski sud MORA da se isprobani site domasni pravni lekovi.

2. Za da mozeme da pregovarame so donori i tn, treba da imame status na pravno lice so regularno izbrani prestavnici.

Volan рече...

1. Za onie koi predlagaat da se tuzime pred evropskite sudovi.....

Se slagam no postapkata e takva da mora prvo da gi pomineme site nasi instanci sto znaci i sudovi....

Toa ce sledi...

2. Uste ednas gi molam "Nedoucenite" pravnici da se proiznesat za ideata da se povede inicijativa pred Ustavniot sud za ocenuvanje na zakonitosta na Dogovorot,,,

Po moe mislam deka ima osnova. Taka ke dobieme mnogu ako nisto drugo na publicitet (a antireklama za "neprijatelot").
Za ova do sega se proiznese samo bezvrska.

3. Istotaka mislam deka nasiot ni pravobranitel vece se oseca zapostaven...

4. A sto pravat nadleznite inspektorati...(znae li nekoj?) Imaat li oni nekoja akcija koja e vo tek. Ili posto telekom se povlece so dogovorot se povlekoa i tie????
Pa ako za nisto drugo treba da se uklucat zaradi "Najtocnite meraci"...

5. Uste ednas gi potsetuvam site zainteresirani za tuzenjeto so "Neprijatelot" da se prijavat so meil kaj bez_vrska@hotmail.com.

bezvrska рече...

"pritoa MT NE DOZVOLUVA na nitu edna zainteresirana kompanija da ovozmozi prdavanje na ADSL usluga"

Според мои информации, МТ им нуди на другите провајдери да ја продаваат АДСЛ услугата, но цените кои ги наметнува за користење на нивната мрежа го спречуваат било кој провајдер да се зафати со ова.

"drzavata poseduva 49 % od akciite na telekomot i pritoa ima ZLATNA AKCIJA, znaci sto i da odluci Atila i drugive apasi, drzavata moze da stavi veto na taa odluka."

Златната акција на државата може да се употреби само при одлучување за точно дефинирани прашања (на пример, промена на името на компанијата, промена на основната дејаност или издвојување на сегменти од компанијата). Не ја бранам државата. Јасно е дека таа е дебело виновна за целава ситуација. Поентата ми е дека нејзината вина е тешка за докажување.

Jovan рече...

Ustavniot sud ako ne se lazam se zanimava samo so ustavnosta na zakonite, ne i na drugi akti.

Zarko рече...

Ova stoi vo Wikipedia

Broadband Internet access, often shortened to "broadband Internet" or just "broadband" is a high data-transmission rate internet connection. DSL and cable modem, both popular consumer broadband technologies, are typically capable of transmitting 512 kilobits per second (kbit/s) or more, approximately nine times the speed of a modem using a standard digital telephone line.

Broadband Internet access became a rapidly developing market in many areas in the early 2000s; one study found that broadband Internet usage in the United States grew from 6% in June 2000 to over 30% in 2003.[1] Modern consumer broadband implementations, up to 20 Mbit/s, are several hundred times faster than those available at the time of the birth of the internet (such as ISDN and 56 kbit/s) while costing less than ISDN and sometimes no more than 56 kbit/s; though performance and costs vary widely between countries.

Tuka e tocno napravena razlikata vo brzina pomedju ADSL i dial-up. Bidejki nasite dogovori se potpisani za ADSL a ne za dial-up namaluvanjeto na brzinata moze da odi samo vo ramkite na ADSL znaci ne i do dial-up. Poradi ova treba da se najde praven lek za toa deka sme dovedeni vo zabluda so toa sto ne e definirano do koja brzina ke se namaluva brzinata. Vo mojot dogovor stoi samo deka ima pravo posle 4GB da ja namali brzinata, no ne stoi na kolku. Golem problem e sto nemame pravnik koj znae i mlaku informatika taka da ke mora da najdeme nekoj koj ke svati za sto zboruvame. Dokolku Mtnet objavi deka brzinata ke bide 64/32 zvanicno togas mozeme lesnoda gi raskineme dogovorite bidejki se menuva sustinata na dogovorot isto kako sto bese so soopstenieto na 30.09. Mislam deka treba da se iskamci od niv prvo zvanicno dokument. Razmisluvav i za tuzbata sto se sprema. Mislam isto taka deka ke mora da sacekame malku zatoa sto sega tuzba bi napravile samo na rekla kazala. Nikomu uste ne mu se naplteni penali, nikomu ne mu e smalena brzinata, nemame fakticki dokaz sem toa sto nekoja tetkica na telefon ili salter ke ni kaze, a toa ne e zvanicni. Zvanicen e samo pismen dokument. Zatoa bez brzanje. Vcera i utrovo barem kaj mene internetot e so odlicna brzina ne znam koja e pricinata. Mislam deka treba da se strpime da imame nekoj cvrst dokaz deka nesto od ona sto e navesteno e napraveno. Vaka mislam deka sudot ke ne otkaci bez problem. Konsultirajte pravnik ako go imate, ova e moe licno razmisluvanje. Eden mesec povece ili pomalku menuva vo 1200 denari cirka. Nemojte da izbrzame i posle da ni bide krivo. Da si go koristime internetot kakov takov, da sacekame konkreten dokaz deka e ova ili ona prekrseno so delo a ne samo verbalno. Vo medjuvreme dajte nov pritisok na drzavnite organi, licno mislam deka i partiite sega treba da se napadnat. Predizborna godina e pa oni neka razmisluvaat kolku ADSL korisnici ima i kolku se toa eventualni glasovi. Ne baram pregovori so partiite samo neka se izvestat pa mozebi i oni ke go spomnat problemot na nekoja press konferencija a za nas toa e poen. Sto pomasovno se zboruva tolku e za nas podobro. Moreto bez bura ne e more. Zatoa molba do site, trpenie. Ovoj problem ne moze da se resi na ura, so brzanje. Sekoj pogresen cekor moze da ni doense nepovratna steta. Ako sudot ednas ne otkaci nemame vtora sansa, a za sud bilo koj evropski nas mora da se ima dokaz deka nesto e taka, a nie imame samo ni kazaa ova ili ona. Dajte pokonstruktivno da go iskoristime vremeto, vikendov da se spremi novo pismo za toa sto sega se slucuva na poleto na internet vo makedonija, da se dadat kratki primeri za sredni ceni vo sosedstvoto komparacija moze da se napravi so platite, da se potencira izjvata na Elek Straub za toa kolku profit ostvaruva firmata i seto toa zaedno da se sroci vo eden tekst na makedonski i prevedeno na angliski i da se dogovorime komu se ke se praca. Ova e moeto razmisluvanje

малиот рече...

@ Јован

Потполно се слагам да прво се проба со нашиве судови, па ако не се успее тогаш да се оди пред Европски суд. Мислам дека самиот Дојче Телеком нема да дозволи таква бламажа и срам, засто тогаш овој случај ќе стане општо познат во Европа и ќе им нанесе непоправлива штета на нивниот углед и имиџ.

Второ, дека треба да се има статус на правно лице за преговори со невладини агенции. Па зото да не направиме едно граѓанско здружение? Здружение на граѓани кое ќе се залага за ширење на интернетот.
Кога ќе размислам ова би преставувало одлично решение за да се опаметат нашиов ни мили интернет провајдери.
Ќе се контактираат невладиниве агенции кај нас и во странство,ќе се отиде до неколку амбасади во државава (еве на пример Јапонската амбасада досега се покажала како огромен донатор на голем број на проекти) и ќе се побара нивна помош.
По мене за смешно мала сума (мислам на амбасадиве и донаториве) ние ќе можеме да го покриеме цело Скопје со wifi интернет и да им обезбедиме беспалтен интернет на сите граѓани.
При тоа државата не ни може апсолутно ништо, фреквенцијата која wifi-то ја користи 2,4 GHz е апсолутно слободна и како таква не се потребни никакви дозволи за закуп на фреквенцијата.

ВЕ МОЛАМ ДА ПОСЕТИТЕЛИВЕ НА ПОСТОВ СЕРИОЗНО ЈА РАЗГЛЕДААТ И СЕ ПРОИЗНЕСАТ ЗА ОВАА ИДЕА.

На овој начин не само да ќе се откачиме од овие ненаситни лопови (МТ и државата), туку ќе си обезбедиме и FREE интернет.

Zarko рече...

Zaboraviv da im odgovoram na site onie na koi im "gori pod nogite". Dali e temperaturata 70 ili 71 stepen sekako ke vi gori pod nogite. Ne pritiskajte gi momcite od blogot da napravat nesto na brzina za da gi zadovolat vasite baranja nesto da se slucuva. Namesto postovi so pcovki i so kukanje dajte nesto konstruktivno kako celava rabota da ja afirmirame da izleze vo javnost. Antireklamata sega treba da e naseto najjako oruzje a nie ja nemame. Se zboruv za ova samo vo tesni krugovi i vo nekolku natpisi vo vesnik. Dajte da se aktivirame na toa pole, sto povece mailovi do sto povece ludje. Mislam deka treba da se napise pismo kako sto spomenav vo prehodniot blog pa onie koj se vo nekoj biznis da go pratat toa na svoite prijateli vo Makedonija da go procitaat, a onie sto ne se da najdat nekoj sto e i sto ke bide voljen da go prati do svoite prijateli. Sto pomasovno se zboruva za ova tolku pomal interes ke bide za ADSL a toa ke go natera Mtnet da razmisluva. Dali mislite deka nekoj od roditelite koi na decata sega im kupuvaat Start ADSL znae kolku ke kosta toa, NE. E za toa treba da zboruvame i da sirime informacii a ne da pravime pritisok nesto da se sluci na brzina.

Zarko рече...

Za maliot,

ideata za free internet e mnogu ubava. No kade ja ima. Nikade. A znease zosto, zatoa sto ne moze nesto da bide besplatno a da stvara trosoci (link, odrzuvanje na opremata, plata na vrabotenite itn itn). Za da ne me razberes pogresno, CELOSNO ja podrzuvam ideta da se napravi nevladina organizacija koja ke se bori za internetot vo Makedonija. Toa i e ovoj blog, organizacija koja se bori za internetot vo Makedonija. Taa ideja ja podrzuvam

Volan рече...

" малиот said..."

"Второ, дека треба да се има статус на правно лице за преговори со невладини агенции. Па зото да не направиме едно граѓанско здружение? Здружение на граѓани кое ќе се залага за ширење на интернетот.
Кога ќе размислам ова би преставувало одлично решение за да се опаметат нашиов ни мили интернет провајдери."

Se slagam od povece pricini

1. Taka ge dobieme status na pravno lice

2. Ce mozeme da barame i donacii, od zainteresirani subjekti, za da ja vodime efikasno pravnata bitka.

3. Malku ce im olesnime na glavnite organizatori od blogov, koi do sega zasluzuvaat najmalku nase priznanie...

Volan рече...

Za zarko

"Antireklamata sega treba da e naseto najjako oruzje a nie ja nemame. ..."


Se slagam vo celost, ama za uspesna antireklama treba nesto i pari, nesto sami ce dademe, nesto da pribereme i od zainteresirani sponzori . Uste eden povod povece vo korist na inicijativata za Gradjansko zdruzeniee.

Toa odamna go predlagav ama do sega nemav nekoja podrska...

Zarko рече...

@Volan

sega go simnav zakonot za Zduzenija na gradjani i fondaciite. Za vikendov ke gledam da najdam nacin da go procitam, ako najdam nesto interesantno ke probam da kontaktiram vo ponedelnik eventualno nekogo za kogo mislam deka moze da bide sponzor barem za formiranje na zdruzenieto i ke se informirame nekade vtornik sreda

Volan рече...

@Zarko

Ako ti treba pomos za ova moite telegoni i meil adresata ja imaat Bojan i Bezvrska.

Generacijo da im pomogneme malku na decava od blogov a i da si pomogneme sami na sebe.

Zarko рече...

Dogovoreno

Volan рече...

@ Zarko

Ne e loso uste nekolku ludje da pokanime kako inicijatori i vo vikendot da se sretneme i dogovorime.
Sekako ne bez organizatorite na blogov.

Neka ni e so sreca. Ili sto bi rekle pomladive aj skrsi noga.

малиот рече...

За Жарко

нормално дека има трошоци, но затоа и ги споменувам странскиве амбасади и невладини хуманитарни организации. Во суштина за да една таква мрежа функционира потребни ни се средства за закуп на линк и за повремено одржување на опремата. Плати за вработени нема да има затоа што сите кои ќе се вклучат во таков проект тоа ќе го работат на доброволна и волонтерска база.
Па USAID на Оннет им ја поклони целата инфраструктура и тоа на комерцијална фирма која си заработува дебело од тоа.
На ист начин би можеле и ние да си ја набавиме опремата, еве немора од USAID ама има илјадници други хуманитарни организации, амбасади, дури и Европската унија има посебни програми за подршка на се и сешто.
За линкот, ние нема да закупиме 32 MBs линк, туку некој помал (јас лично би бил презадоволен да имам бесплатен интеретн со брзина од 64 kbit/s), тој трошок би можел лесно да биде подмирен со донации од 3-4 амбасади, хуманитарни невладини организации, што и да е.
Па ако треба ќе си плаќаме и членарина на крај краева. Многу градови во светот си направија ваков тип на урбани free мрежи, и тоа не дека немаат пристап до нормален интернет, а не пак ние кои сме доведени до ова дереџе.
Само да се потсетиме само 3% од популацијата во државата користат интернет, само овој факт е доволен за една донаторка конференција.
И ве молам немој да ја отфрлате оваа идеа толку брзо па колку луѓе го посетуваат овој блог да се ангажираат 10% од нив оваа идеа ќе стане стварност.

И уште нешто, не дека нешто ме интересираат партииве, но зошто да не се обратиме до сите опозиционерски (па и владеачки)партии во државава. Заошто да и они не направат некоја прес конференција, да го зголемат притисокот. Мислам од тоа нема да има никаква штета, па нели наредната година е изборна нека се запотат и они малку. Па за што постојат они, за да ги застапуваат интересите на граѓаните, епа граѓаните и тоа не мал дел од нив имаат еден интерес ( што се вика пристоен интерент) нека се заангажираат и они за тоа.

Volan рече...

@Maliot

Inicijativata ti e super. Ama za socijalisticko opstestvo.

Sega bez pari nema muzika...

Volan рече...

Za Partiite ni

Kolku sto se secavam bea i do sega informirani za celoto slucuvanje.

Vidite gi adresite od "MeilBombardirovkite"

Pa do sega nisto.

Strukturite im se takvi da mnogu povece se zainteresirani za socijalni temi otkolku za ekonomski, no....

Zarko рече...

@Maliot

ne rekov deka idejata e za otfrlanje. Samo komentirav deka trosoci ke ima i nekoj ke treba da gi pokriva. Niedna medjunarodna organizacija nema toa da go pravi na dolg plan. Za toa deka ke se raboti na dobrovolna baza, se slagam samo ako se slozat i ludje koi ja znaat dobro taa rabota, jas ne mozam da kazam dali ke rabotaat besplatno. No mislam deka mozebi ima modusi ama za da dojdeme do toa treba organizacija i ludje koi toa ke go brkaat. Trpenie i mislam deka poleka ke napravime nesto. Nemoj da sporeduvas so USAAID i Onnet. Onnet e del firma na SEAF amerikanski fond koj raboti na cist profit, i opremata ne mu e dadena na Onnet za da pruzi besplatna usluga tuku bas SEAF da moze da si gi vrati parite i da zaraboti. No toa nas ne ne ni zasega toa e problem povece na Ministerstvoto za obrazvoanie koj e primatel na pomosta na USAID. Nasa cel e kako na ovaa generacija mladi i na onie sto doadjaat im obezbedime podobar internet, a za toa treba vreme
Vo zivotot ne sum otfrlil niedna idea.

pozdrav

Jovan рече...

Sto se odnesuva do Gragjanski Zdruzenija, dobro ja poznavam taa problematika. vo osnova ni treba:

1. Osnivacki dokumenti (Statut, Programa, Odluka za formiranje, Odluka za postavuvanje na "rakovodnite strukturi", odluka za ovlastuvanje na nekogo (najcesto pretsedatelot) i zapisnik od osnovacko sobranie. Site urneci mozat da se najdat na internet.

2. 5 Osnivaci, polnoletni drzavjani na RM

3. okolu 100EVRA za raznorazni taksi i uplati.

(4) nekoj zelen da se rastrca za da ne se davaat pari po advokati. Vo osnova ne se komplicirani i za zal ne moze da se zavrsat vo eden den.

(5) dokolku vo imeto se sostoi zborot Makedonija so nejzini varijanti togas procedurata e uste nekoj den podolga i nekoj denar poskapa.

Александар З рече...

Жарко и Волан,

„Здружение за подобар (пристап на) Интернет“ се има појавено како идеја - штом има заинтересирани, може и да биде - ама јас сум еден од оние што не мислат да одат по семинари и да се млатат по новите бирократии. Може сум анархист, ама имам и органска аверзија кон „стандардни процедури“ (се исфрлам ако чекам подолго од 5 минути на шалтер :) Имате моја поддршка и логистика ако вие ја бркате работата.

Volan рече...

@Александар З
@jovan

Ako gi nemate vece telefonite i meil adresite kaj adminive vo blogov, dajte gi preku

bez_vrska@hotmail.com.

a i ostanatite koi sakaat da se priklucat neka pisat meil i neka ostavat kontakt podatoci...

Анонимен рече...

FYR Macedonia. In December 2000, OTE made the top bid for a majority stake in the country's mobile phone network, Mobimak. However, the Macedonian government sold the 51 percent stake to Hungary's Matav. Prime Minister Georgievski said this was the 'biggest [single] foreign investment' in the country. Although the Greek OTE had offered more than Matav's 674 million USD, a government spokesman said the cabinet was impressed with the Hungarian company's pledges to further development of the mobile phone network. Another reason not to offer MobiMak to OTE, however, may have been the increasing resistance to selling further 'strategic' enterprises to Greek companies.

отров рече...

И уште нешто, не дека нешто ме интересираат партииве, но зошто да не се обратиме до сите опозиционерски (па и владеачки)партии во државава. Заошто да и они не направат некоја прес конференција, да го зголемат притисокот. Мислам од тоа нема да има никаква штета, па нели наредната година е изборна нека се запотат и они малку. Па за што постојат они, за да ги застапуваат интересите на граѓаните, епа граѓаните и тоа не мал дел од нив имаат еден интерес ( што се вика пристоен интерент) нека се заангажираат и они за тоа.

Никако! Партиите не треба да се вмешуваат во ова затоа што ем нема да ти помогнат, ем ќе видиш разни војводи и комити на следните ибори како се чукаат во гради дека ни помогнале да го испадиме аскерот наречен МТНЕТ. Самата помисла на тоа како Георгиевски ќе врти очи и ќе убацува непотребно „нели“ додека раскажува како вршел притисок врз телекомот (притоа заборавајќи дека самиот он ја направи контраверзната продажба) ме тера да одам во WC! За другиот табор пак ич да не почнувам... преку кур од партиите, фокусирајте се на други работи.

Zarko рече...

@otrov

izvini ne mozev porano da odgovoram,imav sostanok. Predlogot go dadov do partiite zatoa sto sum siguren deka nitu edna partija javno nema da kaze nisto vo nasa korist. Site racunaat na telekomot kako dobar izvor na sredstva. Rabotata bese sto vnatre vo partiite ke se razgova dali ova da se koristi ili ne a za nas toa vece e sirenje na vesta. Celta mi bese kako sto povece ludje da diskutiraat za ova, ne samo da procitaat stura informacija vo vesnicite ili da go pogledaat naslovot. Ludjeto se neinformirani, da ne zboruvam za toa kolku se informaticki laici. Zatoa i treba da se zboruva, zatoa i treba da se napravi taa NVO. Ako sakame kako drzava da odime napred togas mora narodot da go opismenime, 45 na hartija 2005 na kompjuteri

Анонимен рече...

Druze Zarko ljubicice bela tebe voli internetska omladina cela :)

dte рече...

Ej super, samo shto mi stigna letok deka cable inet. moze da se stavi kaj mene :)

Анонимен рече...

Kire
GLUP NAROD SILNA DRZAVA samo toa mozam da go recam

Анонимен рече...

NVO MVO zivi gluposti. dodeka se registrirate, pa potoa ke aplicirate za grantovi, pa ke vi dojde cika Soros i ke vi rece so barate be vie deca moi mili.... pa mora na seminari da odite...

ehhehehehe kolku ubavo ve zauzdale - birokrat vo mk ne se stanuva, birokrat se ragja! :)

Владимир рече...

Само една забелешка, околу некои коментари каде што се спомнува Европскиот суд за човекови права. Значи како малку поупатен во тие работи, можам да кажам дека е рано за Европскиот суд,и тоа од неколку причин:
-Прво и основно, овој суд треба да претставува ПОСЛЕДНА ЖАЛБЕНА ИНСТАНЦА, а тоа значи, откога ќе се исцрпат сите правни средства (правни постапки,правни лекови, ) односно, кога условно ќе биде завршена правната процедура пред домицилниот суд, тогаш во случај на објективна неправда и незадоволство од исходот на постапката, како и од ОБЈЕКТИВНО утврдено прекршување на правата пропишани со Европските конвенции (конвенции за човекови права,малцински права,социјална повелба итн.) од страна на ДРЖАВАТА, тогаш се поведува постапка пред СУДОТ.
Како ВТОРА ОПЦИЈА, која што во нашиот случај е поизгледна (поради очигледната неЕФИКАСНОСТ на судството), е ако целиот случај со нашата тужба се оддолжи во НЕРАЗУМНО ДОЛГ РОК, тогаш ни е повредено ПРАВОТО на ЕФЕКТИВНА НАЦИОНАЛНА ЗАШТИТА НА ПРАВАТА И СЛОБОДИТЕ (член 13 од Европската конвенција за права на човекот и основни слободи), плус ќе имаме предност и тоа го накалемиме, односно го прикажеме како прекршување на чл.6 од истата конвенција (ПРАВО НА ФЕР СУДЕЊЕ). Но за да стигнеме до тука, пред се, е потребно да пројде ОПРЕДЕЛЕНО време.
Ете само еден поздрав до Телеком, дека не мора да си ни приучен правник,а камоли дипломирљан правник, за да ги уочиш ПРАВНИТЕ можности како да ги дотепаш!

Анонимен рече...

Vlatko
Edno ne mi e jasno i ako moze nekoj da mi kaze.
Kaj mene vo dogovorot sto go imam potpisano na dve godini nema spomnato nikakvo ogranicuvanje na 4gb.dali ima i dogovori vo koi stoi deka limitot e 4 gb,i ako e taka dali jas vrz taa osnova bi mozel da go raskinam dogovorot bidejki toa e promena na dogovorot sto jas go imam potpisano.
Odnapred vi blagodaram
Pozdrav

Volan рече...

Za posledniot anonimus...

Nikoj so sila ne te tera...

Nie i do sega tuka preku blogov dejstvuvame kako nezvanicna nezvanicna NVO...

Od mnogu pricini mislime pogore obrazlozeni mislime deka e dobro da se doorganizirame....

Анонимен рече...

od NNN
Bas bi sakal da se sretnam so nekoi od oragnizatorive na blogov za da im ukazam kako se se pravi, treba malku po i organizirano i po aktivno da se pravat rabotite.
Dajte moznost kako da se sretneme nekade ...

Анонимен рече...

Ti kazaa mnogu pati prati podatoci na e-mail ot sto e daden na bezvrska i ke te kontaktiraaat

Jovan рече...

Da na pravime edna anketa, ako ima moznost blogov koj e za organiziranje koj ne e.

Inaku vo zemjava gore-dolu ima tri vida na NVO.

1. Onie sto postojat primarno za da postojat (da zema nekoj plata ili drugi beneficii, i vo golem del ne ni veruvaat vo celite/ideologijata na doticnoto NVO)

2. Drugi koi se formirale so gornava cel no ne uspeale da najdat sponzori i sega se vo hibernirana polozba

3. Lugje koi ne im e primarna cel brkanje na sponzori, donori itn, tuku koi se ubedeni deka toa sto go pravat e taka(pravilno)

Pa vo koja grupa nie bi spadnale?

Inaku vo RM ima okolu 4000 registrirani razni zdruzenija, no se aktivni 400 (sudejki spored aktivnosta na smetkite, sto ne mora da e exactno merilo no vo golema mera ukazuva na sostojbite)

Jovan

Владимир рече...

Anonymous said...
Vlatko
Edno ne mi e jasno i ako moze nekoj da mi kaze.
Kaj mene vo dogovorot sto go imam potpisano na dve godini nema spomnato nikakvo ogranicuvanje na 4gb.dali ima i dogovori vo koi stoi deka limitot e 4 gb....

Не го знам составот на сите договори,но би требало да биде ист, е сега, што се однесува околу мојот договор (кој е склучен на 29.09.2004), НИКАДЕ во договорот не пишува дека има ограничување после 4 ГБ, но за воља на вистината, тоа го пишува во моето БАРАЊЕ за АДСЛ (поднесено на 27.09.2004). Така да едно има во договорот,а друго во барањето. Проблем е и што многу луѓе немаат потпишано барање, туку тоа били телефонски. Како тоа ќе се среди, не знам.

Volan рече...

Ako ste protin NVO ....

Togas kako sto da se organizirame , mozebi kako kucen sovet...

cavka рече...

momci ova so emailot e dobro no stvarno podobro bi bilo da se sobereme i da se napravi ubavo muabet

Анонимен рече...

I ako ima nekoi aktivnosti, toa da odi sto e mozno pobrzo, zatoa sto kako vrvi vremeto se ke se razvodnuva, a toa e vo interes samo na Mtnet.

Volan рече...

Od moe ime imaat podrska i simpatii do site vraboteni vo MT koi se najdoa na najnovite spiskovi za otpustanje...

Nekako mi e zal kletvata kako da se fati kaj onie sto najmalku se krivi za ujdurmava...

|BURGLAR| рече...

zarko said...

@volan

jas sa otkazav na 13. ne mi naplatija nisto ama i internetot mi stoi. Ne svacam ni zosto ne mi ja ogranicuvaat brzinata ista mi e kako i pred toa a imam okolu 50gb soobracaj. No sepak ke dojdam na konsultacii ako moze i da pomognam nesto


Ima dosta slucai koj kako tebe go imaat odkazano ADSL-ot pa sledniot mesec nemaat i-net no im stiga seuste na smetka da plakaat. Iskustvoto pokazuva ako oni ne dojdat ti pojdi vo Delovniot centar na MT.NET zaedno so modemot i baranjeto...

NAPOMENA ZA SITE ONIE KOJ SAKAAT DA SE ODKAZAT OD ADSL-OT I PODNESUVAAT BARANJE ZA RASKINUVANJE NA DOGOVOROT....
BARAJTE KOPII OD BARANJETO I SEKAKO NAPRAVETE KOPIJA OD SOPSTVENIOT DOGOVOR ILI BARAJTE DA JA ZADRZITE!

Volan рече...

@burger

Za razlika od Zarko jas vece ne sum korisnik na ADSL. Srecno sum razveden od "Neprijatelot".

Ne podnesov prigovor tuku vednas podnesov baranje za raskinuvanje na dogovorot. Sto mi bese udovoleno vednas.

Iako ne mi dadoa kopija od podnesokot za nivna evidencija me prasaa zosto se otkazuvam od ADSL-ot.I Tolku.
Uredno plativ za se sto dolzev do toj moment.Osim Penalite koi ne mi gi pobaraa vednas...Verovatno togas nemaa stav za toa.(Seuste ne go znam stavot na MT kako ce ni zaracunavaat "penali") Inaku bev medju prvite koi imaa ADSL.

Pred nekoj den pojasniv deka koga doadjaa da si go zemat modemot ne sakaa da mi dadat kopija od zapisnikot, sto e krajno bezobrazno i podcenuvacki. Sreca imam doma moznost i si napraviv kopija od zapisnikot. Inaku neznam kako ce dokazev ponataka koga i sto sum vratil...

Na blogov stojam i doprinesuvam poradi simpatiite prema organizatorite na blogot a i poradi ogromniot inaet i omraza prema "Neprijatelot"

Za poslednite 30 god. kolku sto sum lico korisnik na raznorazni uslugi od segasnoto MT, porano Posta, im imam ostaveno glanc nov najnova marka na Mercedes, ako ne i mnogu povece..

Nie so nasi pari go finasiravme razvojot na MT, a tie sega ni vracaat so arogancija i so tretman kako da sme ovci spremni za sisanje...

Анонимен рече...

Sto e problemot, nekako kako da podzastanuvate...., ili se lazam?

Анонимрз рече...

Sto e problemot, nekako kako da podzastanuvate...., ili se lazam?

Абе, телекомец, уживај малку. Види шо е убо времето. Револуции се прават кога врне, па луѓето си немаат друга работа. Ете, и телефонот нешто послабо ѕвони по задњето „кратко“ укинување на АДСЛ-услугите. Земи воздух... длабоко... ќе ти треба за гњурење наскоро ;)

Анонимен рече...

Eve uste eden dokaz deka brojacot na mtnet ne raboti !!!

MTSHIT !!!!!

http://zavisnici.com/adslot-na-mtshit.JPG

MTSHIT !!!!!

Анонимен рече...

Sto e problemot, nekako kako da podzastanuvate...., ili se lazam?

Ова е само затишје пред голема бура!

Анонимен рече...

BAS TOA CEKAMEEEE !!!!!

Nikola рече...

Denes mi pukna filmot od ovie mtnet.
Eden sajt(www.j1897.com) probuvam da go otvoram nekolku dena preku adsl ne sakase. Go otvoriv preku on.net i sonet i raborese. Im se javuvam i mi vikaat deka ne e nivni problem i deka mozno e sajtot da e staven na nekoja crna lista. Im rekov da si go popravat serverot, operatorot mi se smeese vo faca, velejki deka ne e nivni problem. Sega ke im pisam na support da vidam sto ke recat. Ocigledno e deka ne mozat da mi ponudat internet i ke si baram nekoja otsteta, bidejki toj mi e najposetuvan sajt.
P.S. Vi se molam da go otvorat drugi adsl korisnici istiov sajt i drugi nekorisnici na mtshit i da mi kazat dali ke im se pojavi sajtot.

Анонимен рече...

sajtot se otvara ali ako si imal problem dolzni se da ti pomognat a ne da se izzivuvaat, toa samo dokazuva kolku se bliski so korisnicite

Bobi рече...

mene edno ne mi e jasno kako moze da na 1 oktomvri vo 03 00 da jas imam 2.6 gb spusteno pa taka po red do 31 da vidam 13 gb a koga dojde 2 noemvri vo 22 da imam 3 gb a gledajki za cel pominat oktomvri da imam 3.8 gb. neka mi objasni na koj nacin im raboti smrdeniot merac ako nekoj znae ali ne da nema veze.a od druga strana na interen merac imam 3gb cel mesec.pozdrav do site i samo strogo do monopolistickive gadovi.

DIOGEN рече...

Se javuvam na 8. 11. da prasam sto e so ADSL-ot, zasto internetot NE MRDA. I dobivam odgovor deka sum go NADMINAL LIMITOT. Za 8 dena?!
4 GB?! Abe kako da sme mali deca, pa ke se lazeme. Koga go prasav deckoto na onoj famozen telefon 0800 12345 kako izmerile, mi kaza deka on nisto ne znae i deka mozam da se obratam vo salon i da podnesam zalba. Abe zalni po svet da odat! Se priklucuvam kon kolektivnata tuzba. NEOTPOVIKLIVO!
Red e be vise da pokazeme zabi.

DIOGEN рече...

Sajtot http://zavisnici.com/adslot-na-mtshit.JPG sega e FORBIDDEN (403).
Jas mislam deka navistina treba da se sobereme nekade. A kolku za potsetuvanje: NA MTV, SITEL ODESE REKLAMA DEKA MT NEMA PRAVO DA NUDI ADSL USLUGA KAKO NEZAKONSKA!
Se sekavate? Znaci, treba malku da ja potkacime i DRZAVATA! Premierot da reagira, a ne da se ponasa kako engleska kralica!
Jas poznavam nekoi ludje po televiziive, pa mozeme da dojdeme do reklamive, ama treba da bideme ORGANIZIRANI!