30 октомври, 2005

Втора шанса за поднесување на новиот приговор

Доколку во саботата не успеавте да поднесете приговор, истиот е малку модификуван и можете да го поднесете во недела (само во Рамстор, Скопје) или понеделник (31.10.2005). За повеќе трк овде.

За пријавување за приклучување кон групната тужба против МТ кликнете овде.

30 коментари:

Игор рече...

Сега само што бев до рамстор и ми го одбија приговорот затоа што типката немала ништо да ми даде како доказ (мумлаше нешто глпости). И викам ја еве два примерока еден за мене еден за вас, ставете печат и потпишете се, ете доказ. А оваа не не дојди утре.
Ќе идам утре ако па нејќе да го земе приговорот што да правам тогаш?

Анонимен рече...

Kire
i mene isto ne mi go zemaa prigovorot.ne sakase tetkada da se potpisi i da stavi pecat.

bezvrska рече...

@игор и Kire

Гадовите од МТ пак се во елемент.
Прво пробајте со фино да се објасните дека ви претат со големи пенали за прекин на неквалитетна услуга и побарајте да се стават во ваша ситуација. Ако тоа не упали станете лоши па кажете дека го кршат зак. за електронски комуникации и дека ќе ги тужите и нив и фирмата. Кренете малку џева, обавезно запишете го името на вработениот и барајте да ви каже кој е шеф, по можност и да го викнат шефот па и на него малку да му се качите на глава. Кажете ги имињата и презимињата на оние што не сакаат да ви примат приговор, па ќе видиме што може да се направи.

Доколку немате време и живци за вакви драмолетки можете во понеделник да го пратите приговорот како препорачано писмо по пошта. Само внимавајте тоа да биде последниот приговор, а не оној што беше од саботата.

Анонимен рече...

jas go isprativ prigovorot v cera vo sabotata kako preporacano pismo i mi rekoa deka ce stasa vo skopje vo ponedelnik.dali ke treba da go nosam sega i ovaj prigovor sto e za vo ponedelnik?

bezvrska рече...

Не, не. Тие што поднеле/пратиле приговор во сабота нема потреба да го поднесуваат овој што е за недела и понеделник.

Значи ако сте дале во саботата не давајте пак. Нема смисла, нема да можат да дочитаат толку материјал :)

Игор рече...

Ќе може и утре да се поднесе приговор во Рамстор, нели?

netphreak рече...

Kaj e modifikuvan ustvari?
Sea ke treba pak da printam, damn!

adsl рече...

Prigovorot vo ponedelnik mora kako preporacano pismo da se prakja ili moze da se odnese kaj niv na salter, so ogled na toa deka ne sum od Skopje?

adsl рече...

Vo odgovorot na prigovorot pisuva deka vo razgovor so nivniot vraboten sum kazal deka ke prodolzam da ja koristam uslugata, sto apsolutno ne e tocno, i toa ne samo sto ne sum go kazal toa, tuku i voopsto ne mi se javile. Povekje od sigurno e deka ke go raskinam dogovorot, samo sakam da znam kako e mozno da go tvrdat ova, i kako da raskinam bez penali, kako sto im doslo izvestuvanje na mnogumina deka uslugata im e prekinata i nema da plakaat penali.

bezvrska рече...

Повторувам: приговорот може да се поднесе и утре во салоните на МТ, а ако нешто ви се занесуваат пратете го по пошта како препорачано писмо.

bezvrska рече...

Оние што добиле одговор од МТ во кој пишува дека по телефон го „повлекле“ барањето за раскин/приговорот може да се пријават по мејл на:
bez_vrska@hotmail.com

Ако се бара лек за ваквите лажги подобро да се бара групно. Поединечно нема да ни се слуша гласот.

Напомена: ако пратите мејл на горната адреса очекувајте одговор најрано во вторник вечер.

netphreak рече...

Idam utre so kopija od pismoto na bagra i raskinuvam dogovor.
Trebashe ushe togash koa mi pretea so penalite da si raskinam.

Анонимен рече...

Ne mozam da go najdam dogovorot so mt net.Moze li da go pratam po posta bez broj na dogovorot.
Tie sigurno go znaat brojot no ke se napravat ludi.

Анонимен рече...

Дали би било добро со приговорот да поднесам и барање за раскинување, со оглед на тоа што на оние кои го раскинаа договорот заедно со предходните приговори беа ослободени од плаќање пенали. Не можам веќе да се расправам со говеда како МТ

Bojan рече...

Забелешка за оние што сакаат да раскинат договор: Слободно. Ама со приговорот поднесете барање за раскинување (во кое ќе наведете дека врз база на она што го имате во приговорот го раскинувате договорот).

Kupe рече...

Stom nema penali i jas raskinuvam dogovor. krvta ni ja ispija

васко дебелиот рече...

Абе луќе шти туку се туткате , што туку се плашите, абе да простите за курот ќе ви се фатат.Гледајте ги работите вака: До сега, штом некој му запрети на нас Македонците, ние одма опашката вгаз. Не така повеке. Од сега штом некој ви запрети , запретете и ви е, па ако треба на некого и главата дупнетему ја , ако не друго барем во иднина нема да ве гиба. ПРЕДЛОГ ОД ВАСКО ДЕБЕЛИОТ : ДА СЕ ОТВОРИ ЖИРО-СМЕТКА ЗА ПОМОШ НА ЛУЃЕТО ШТО ТРЕБА ДА ПЛАТАТ ПЕНАЛИ И ДА СЕ ПРАЌА ПО ЦЕЛА ЕВРОПА СО БАРАЊЕ ЗА ПОМОШ, ПА НЕКА ДАДАТ НЕШТО И СТРАНЦИТЕ. Ова најсериозно ви велам. Ќе му се објасни во писмото дека имаме проблем со интернетот и немаме пари за пенали. Истото ке се побара и од обединетите нации.ДУПЕТЕ ЛУЃЕ ЦЕГА МУ Е МАЈКАТА

Александар З рече...

За да не го препечатувате целиот приговор (ако веќе сте го испечатиле во саботата) доволно е само да ја средите првата страна (да ја вметнете измената од вторава варијанта на неа) внимавајќи да го имате целиот текст на првата страница (пасусот што завршува со „смета за АДСЛ услуга“). Избришете неколку ентери над адресата и ќе биде таман.

Jovan рече...

Lugje, gledam denes centarot e izlepen so Zalni Vesti za smrta na ADSL, Tanmu pisuva deka denes gi raskinuvame dogovorite? potpisana e so ovoj blogspot.

Анонимен рече...

vistina a?

Анонимен рече...

aj postavete slika od tie posteri koi se lepele po skopje.

vasko debeliot рече...

sega samo sto mi donese postarot pismo i vo nego bal,bla,bla, se pravat na udreni i mi velat demek vo razgovor so nivniot sluzbenik sum rekol deka poradi najnovite prilagoduvanja od nivna strana sega sum bil zadovolen i ne sum baral da se raskini dogovorot. A jas samo sto si dojdov od telekom mu go podnesuvav"KULTURNO" najnoviot prigovor, bidejki jas ke si tuzam za maltretiranje, za odnosot na telekom pod sekoe covecko dostoinstvo i za visokata cena na adsl uslugata. Moite deca nemozat da polagaat ispiti na internet kako vo Finska a vo zakonot za covekovi prava (najnoviot ) stoi deka internetot treba da bidi eftin i dostapen za site, za da mozidecata da polagaat ispiti od doma. Tamu ne veli za koja drzava ova vazi. Luge raskinuvajte gi dogovorite i tuzetegi za ovie raboti pohrabrite ako saka gospod ke si zemat penzija od telekom

Александар З рече...

Tanmu pisuva deka denes gi raskinuvame dogovorite? potpisana e so ovoj blogspot.

Најмалку што можеш да направиш е да го поднесеш последниот приговор. Во него убаво си пишува „доколку остане на ставот за намалување на брзината... Корисникот ќе смета дека договорот е раскинат од страна на Операторот“. Мене во телефонските јавувања (при што НЕ им дадов одговор додека не ми одговорат писмено) ме прашуваат дали прифаќам нов пакет или сакам да го раскинам договорот. Значи, приговорот го сметаат за вид барање за раскин на договорот. Ако сакате да бидете сигурни - поднесете и барање за раскинување - ама НАВЕДЕТЕ ГИ ОСНОВИТЕ/ПРИЧИНИТЕ за раскинување.

Приговорот е и за оние што безусловно сакаат да раскинат, и за оние што би продолжиле со користење на АДСЛ-от од Х причини, ама сакаат почесен однос и поквалитетна услуга. Искористете го.

Jovan рече...

Cekaj ova veke e kontradiktorno.

Vo prviot prigovor so nedobivanje na odgovor go smetame dogovorot raskinat od nivna strana. E sega kako da podnesuvame drug prigovor za drugi nepravilnosti vo koi povtrono smetame deka odgovorot e raskinat od nivna strana? koga seuste nemame dobieno odgovor na prviot vo koj se zakanuvame so raskinuvanje na dogovorot?


Ova ke premina na ona staroto "NR Kina go upati 1298 seriozno predupreduvanje do Tajpej..."

Jovan

Александар З рече...

Ova ke premina na ona staroto "NR Kina go upati 1298 seriozno predupreduvanje do Tajpej..."

...со нуклеарна подморница во територијалните води на Тајван :))

Не, бе, Јован, всушност е многу просто. Сите ние го чекаме писмениот одговор од МТ. Ако одговорат и сме задоволни од одговорот, супер. Ако одговорат и не сме задоволни од одговорот, тоа е основа за понатамошно терање законски постапки за оспорување на договорите (групата за тужбата е веќе собрана, тужбата се составува). Ако не ни одговорат - повторно се иде на тужба - во кое се наведува дека заради неодговарање... итн. Такви се управните постапки и одиме според законот. И јас го чекам одговорот (давањето развод :), ама има некој дупешка во него - имам уште еден приговор на кој може да се повикам.

Рокот за раскинување според договорот е 15 дена, ама законскиот е 30 дена. Правно сме чисти, затоа и сме им проблем. Затоа и цело време се обидуваат да извлечат реми од шах-матот.

Работата е што ние цело време му оставаме простор на телеком да ја среди работата - а ако не сака - сам си го раскинал договорот со неисполнување на своите обврски. Мене не ми е финта да се извлечам од договорот и да ги заборавам - на Македонија и треба брз интернет по поволни цени (без шурење и безобразно профитирање) и тоа е една од целите на оваа „војна“. И, ако даде Господ, и тоа ќе биде. А дотогаш мора чекор по чекор.

Се разбира, повторувам, кој сака да го раскине договорот, слободно. Неплаќањето пенали (почитувањето на Законите) е резултат од притисокот што го вршиме и тој нема да престане.

Александар З рече...

ама има некој дупешка во него

треба да гласи

„ама ако има некоја дупешка во него“. Пардон - не сум на диета :)

Анонимен рече...

A koj ke mi plati mene , so pustam prigovori ko lud , kopiranje ,pecatenje,posta, pa ne znam so ?!?
Preku kur mi e od se. Veke se zamoriv od borbata. Koj kur cel mesec si go ebime umot so mt net .
Stoki stokosani, nebare popametna rabota nemame . Daj pustete ni na site pisma deka mozi da si izlezime bez penali i gotovo. Bilo to da dale eden prigovor ili baranje za raskinuvanje.

Jovan рече...

Samo sto se javiv na 0800 12345 i prasav sto stanuva so onie sto podnele prigovor za raskinuvanje, dali ke se naplakjaat penali. Odgovorot bese potvrden , bidejki uslovite se vratile kako sto bile prethodno.

Zarko рече...

Aleksandar, nemoj ti mene "ne sum na dieta", da ne mislis mene mi e lesno. Se nekljukav vo poslednive mesecipo 50GB siminjam a nikako ni gram od salovo da simnat. Ako mi ja namalat brzinata na nervna baza ke oslabam

Александар З рече...

Ako mi ja namalat brzinata na nervna baza ke oslabam

Па, гледаш колку се општополезни овие МТ. Безврска ги научи законите напамет, ти ќе си ослабиш на нервна база... :)