31 октомври, 2005

„Плакатот“

Најпрвин, извинување што појавата на „плакатот“ (т.е. „читуљата“) беше толку конспиративна, но сепак сакавме да имаме изненадување за Непријателот. Онака, понеделнички.

За оние што не го виделе и не се од Скопје или Битола (dte!), премиерно на блогот и Читуљата за нашиот пријател ADSL:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

37 коментари:

daywalker рече...

Yessss!
„Био је добар док је трајао...“

Засекогаш ќе остане во нашите cyberspace сништа.

Анонимен рече...

Aman be, stavate slika od 663 KB!?

Sega mi e jasno oti brzo go nadminuvate limitot ;)))

Pa coece, stavete vo JPG za pobrzo da se otvori...

Bojan рече...

Објаснување за големината: Вака можеш да си ја испечатиш, да ја размножиш и прошириш наоколу :-)

Анонимен рече...

Eee... Ke mu raskazvame na nasite vnuci. Kako ednas vo makedonia imase "ADSL". Kako sto trgnaja jabotite , tesko da se rodi takov ko nego.

Bojan рече...

Kako sto trgnaja jabotite , tesko da se rodi takov ko nego.

Може и споменик ќе му дигнат во парк? :-) Веднаш до Гоцета...

Gunner рече...

denes ideme da raskineme dogovori site???????

URAAAAAAAA!!!!!!

Анонимен рече...

TELEKOM NEKA GI KAZI POSLEDNITE ZBOROVI ....

BOG DA GO PROSTI ADSL

Анонимен рече...

denes treba da raskineme dogovori??

Aj pisete da znaeme da otideme do kaj 8.

Kje se plakjaat li penali? Ili da si gi platime penalite pa posle da se tuzime so pederite.

Cekam odgovor od nekoj i da idam u salon da gi vidam za posleden pat covecinjata od mt.

Pozdrav

The RED GUY рече...

Договорот е раскинат. Уште еден корисник помалку за МТнет.

Него нема да биде лошо да се напише искуства од „другите начини на поврзување на интернет„ за да си ги знаеме опциите.

Епа корисници на кабловски, бежичен, сателитски интернет (или Dial-Up???), еве ви шанса да се пофалите/пожалите

Анонимен рече...

Odete na http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=647&Itemid=78

nesto za pamfletite!!

dte рече...

Ej, utre raskinuvame dogovori? Ili denes trebashe (jas ne raskinav ako trebashe denes! :o ) :)

dte рече...

BTW za tie sho se od BT mobi cable bi trebalo da e ok. Jas ke odam utre/drugi den da si poracham. 3000 den za modem (ili 2000 za postar model) 800 denari za prikluchok, i ima dva paketi 400mb za 600 denari, posle plakash 5denari za 1mb do 1500 denari. Drug paket 1500denari fiksna cena. brzina do 512kbit download i do 64kbit upload (uploadot malku sranje, ali aj). Ako znaj nekoj kakov e (stabilen, brz, namaluvanje na brzina neka pishi ovde!)

p.s. nemam nikakva vrska so MOBI... samo go soopshtuvam toa sho go procitav vo flaerot sho mi go dadoa :)

Анонимен рече...

Decki ! dobri ste nema so!Inventivni!/za zalnata vest/
MT - kaj ste?
Se izgubivte!

Анонимен рече...

Ej GLAVNI REVOLUCIONERI!!!Gi raskinavte li viea dogovorite denes?Sto da pravime, moze da odime utre da raskinuvame???p.s.Jas sum od strumica i mnogu tesko se odvivaa ovde site proceduri so podnesuvajeto dogovori,.... Site od mt se golemi gomna!aj odgovorete pls!!!!

Анонимен рече...

djo kar-prilep
a utre ce mozi da se raskinat dogovorite?
Bi ve zamolil malku nekoj podetalno da objasni sto ce se sluci so penalite ,dali ce se platat ili ne,dali onie 4900 den za modemot i montazata ce treba da se platat ili ne,dali treba da se podnesi baranje ....
ajde ve molam uste toa.
pozdrav

Бобо Николов рече...

Туку сеа ако ги откажеме ќе плаќаме?

Владимир рече...

Добро прашање Бобо, а инаку до каде сме со процедурата околу тужбата? Ова ич не ќе е на арно ако ме репнат со пенали. Само пеналите ќе ми го згорчат животот за 14.000 (со букви четиринаесет тисуча) денари, па така да ако веќе треба да ги давам овие 200+ евра, боље нека бидат за тужбата, нали овај. :)

Анонимен рече...

Абе ајде да се организираме, тогаш на тој ден сите ги раскинуваме договорите и готово веќе со МТ засекогаш. После ќе не молат, ама нема веќе назад! Треба само да кажи некој од р-Еволуција тогаш на тој ден во толку саат раскинуваме и така ќе биде.

Анонимен рече...

I ja sum malku zbunet

Ideme da raskinuvame ili cekame odgovor od vtorive prigovori?

Ubavo bi bilo ako treba nie da raskineme, da se sobereme grupno i da im otideme na ferka u nekoj salon :)

Ako cekame odgovor da go cekame, samo kazete

Анонимен рече...

Na koj ne mu e jasno neka go
procita postot na Aleksandar Z. od prethodnite komentari. Tamu
se e kazano!

Анонимен рече...

ako ne ti e maka pastiraj go tuka pa da mozeme site da go citame

Александар З рече...

PrespaSky...

Аман тргнете го тоа „3 закони од македонскиот устав“ на крајот, уништувате добра статија.

Анонимен рече...

Znaci sto pomasovno i vo site gradovi, da se izleze vo salonite na Mtnet i da se raskinuvaat dogovorite. Moooore ke ne molat tie gubrinja nas posle i za pomala cena i za flat. No mora masovnost da se postigne.
Vo kolku saat e utre za Skopje odenjeto vo Mtnet? Imame li brojka na luge so koja operirame?

Александар З рече...

Паста на пладневниот коментар, одговор на Јован...

Ova ke premina na ona staroto "NR Kina go upati 1298 seriozno predupreduvanje do Tajpej..."

...со нуклеарна подморница во територијалните води на Тајван :))

Не, бе, Јован, всушност е многу просто. Сите ние го чекаме писмениот одговор од МТ. Ако одговорат и сме задоволни од одговорот, супер. Ако одговорат и не сме задоволни од одговорот, тоа е основа за понатамошно терање законски постапки за оспорување на договорите (групата за тужбата е веќе собрана, тужбата се составува). Ако не ни одговорат - повторно се иде на тужба - во кое се наведува дека заради неодговарање... итн. Такви се управните постапки и одиме според законот. И јас го чекам одговорот (давањето развод :), ама има некој дупешка во него - имам уште еден приговор на кој може да се повикам.

Рокот за раскинување според договорот е 15 дена, ама законскиот е 30 дена. Правно сме чисти, затоа и сме им проблем. Затоа и цело време се обидуваат да извлечат реми од шах-матот.

Работата е што ние цело време му оставаме простор на телеком да ја среди работата - а ако не сака - сам си го раскинал договорот со неисполнување на своите обврски. Мене не ми е финта да се извлечам од договорот и да ги заборавам - на Македонија и треба брз интернет по поволни цени (без шурење и безобразно профитирање) и тоа е една од целите на оваа „војна“. И, ако даде Господ, и тоа ќе биде. А дотогаш мора чекор по чекор.

Се разбира, повторувам, кој сака да го раскине договорот, слободно. Неплаќањето пенали (почитувањето на Законите) е резултат од притисокот што го вршиме и тој нема да престане.

12:07 PM, октомври 31, 2005

Анонимен рече...

Moze li i utre da se podnese prigovor?

Анонимен рече...

Vecer im ga prati po postu prigovor.Ke vidimo sto ke bide.Ama danske bs me iznervira Telekom.
Javi se za grcku vizu da zakazu i pitav me za kolko pasosa .Ja kako i obicno vikam za 4 .
A gospodjata od drugu stranu mi vika moze samo za 2.A za drugi 2 pitam ja .E za tija 2 pa ke se javite i ke vi zememo 50 den/min+ddv.
E sto e mnogo mnogo e i od Telekom.
Abe ovija resile makedonce da ga soblecev do golu kozu i posle ostanuje samo da ga izj....
pa do kd ke gi trpimo.Ne treba akcija samo za internet.Mi dobro pocnamo ama treba akcija da se prosiri i na fiksnu telefoniju i na mobilnu.
da se proglasi opsti bojkot na njini usluge ili da se objavi gradjanska neposlusnost=nikoj da ne placa smetke.
Pa neka gu dadev pola drzavu na sud.
Izvinuju se sto malko otide od temu ama sve e povrzanu u tuj jebenu firmu.Imav zaednicki imenitelj. Kako de ne poebev

Александар З рече...

Краток историјат на македонската Октомвриска револуција на cudo.blogspot.com.

Извинете што е на англиски, ми треба за странци :)

ADSL korisnik рече...

epa ni ostanaa uste nekolku saati do nasiot sakan brz internet bez da gledame kolkavi strani otvarame i uste kolku kB ni ostanaa do 4GB upload / download,od utre site ke dremat po 5 min na internet i da ne pisuvam natamu ,ZALNO E!!!

se nadevam deka ke crkne toj sto kazal da se vovede ovaa rabota vo "adsl" ot vo makedonija.

pozdrav do site sto ke go raskinat dogovorot,ajde neka stigaat odgovorite od prigovorot pa da ideme do kraj

ili po nasi pravila ili nema da go koristime MT provajderot na ADSL.

Bojan рече...

ili po nasi pravila ili nema da go koristime MT provajderot na ADSL.

Не се наши :-) Човечки се.

Нечовечки е да сакаш да заработиш од некој вадејќи му го џигерот (како што впрочем прават МТ).

daywalker рече...

хммм... 1. ноември, 12:25... имам направено 6 мб а на бројачот на МТшит покажува 0 мб...

daywalker рече...

12:38... Имам 40 мб, на бројачот се уште 0... кој кого овде заебава?

Bojan рече...

daywalker, не знам дали На Времето (тм) си шетал по BBS-и, ама имаше нешто како список на видови големи нужди.

Една од нив беше The Ghost Shit - го чувствуваш како излегува, го слушаш кога ќе шлапне во водата, ама кога ќе станеш - нема ништо.

Нормално, ако се излашеш и ги облечеш гаќите без да се избришеш, ќе се појави флека.

:-)

daywalker рече...

Hahaha... That's a good one!

Drink-er рече...

dali ima nekoj sto ima internet od "cadis"?Ako ima neka napise kako mu ide dali mu paga linija,dali ogranicuvaat do 4gb(kako sto pisuva na nivniot sajt), kako e so p2p programite i slicno.
p.s.i da ogranicuvaat na 4gb se isplati za 1000 den. t.e. 60% poeftino :)
Aj ve molam!UTRE KE SE RAZVEDAM SO MT-SHIT, NE MOZAM VEKE DA GO TRPAM, CELO VREME ME IZNEVERUVA:)

daywalker рече...

сега е 06:05... бројачот уште не им работи. ќе снимам скриншот...

Анонимен рече...

Sega e 14h,a brojacot na mt seronje e vo izrabotka.
Toj famozaen brojac nikako da im proraboti.Neka si gi brojat otkazite na ADSL korisnicite i neka si go imaat za ukras

mkd_Stefan рече...

Ноќеска имав вкупен трансфер од околу 170MB, а мерачот од МТ.нет покажување нула. Денес во 13:30 (со исклучен компјутер од околу 05h до 13:30) нивниот бројач покажува 2710MB. Теоретски за периодот од полноќ до 13:30 може да се направи околу 2.2GB со брзината од 384kb/s. Ова е како местење на избори со излегување на гласачите од 122,7%.