01 ноември, 2005

Поменот пројде...

...скапан мерач дојде. Но за тоа по тоа.

Денеска поменот пројде во најдобар ред и мир. Се појавија доста медиуми (Телма, Канал 5, МТВ, МИА, Дневник, итн.), сите земаа по една изјава, ги снимија плакатите и благата пченица. Кој, што и како ќе објави останува да видиме.

Присуството на ADSL-џии беше слабо.

Како што веќе сите видовте, мерачот не работи. Никогаш не ни работел. Нема ни да работи. Барем не онака како што треба.

Дури и да проработи, вашите лични податоци се најнесигурни во рацете на АД „Македонски телекомуникации“, што може да се види и од рекетарската фирма Credit Express што работи за нив. Ако имате проблеми со мерачот и тој ви покажува цифри што не може ни во Велика Британија да ги направите на оној „24 мегабита за 24 фунти“ пакет, воопшто нека не ве чуди затоа што вашето корисничко име и лозинка можно е да ги имаат и други (дали вработени во Телеком или луѓе кои ја купиле од вработени во Телеком, сеедно).

И да повториме:
  • Основа за раскинување на договорот има.
  • Основа за поднесување тужба има.
  • „Враќање на старо“ нема да има. Барем не до следното лето.
Ако сакате да плаќате 1.990,00 денари за dial up ADSL, не ги раскинувајте договорите. Ако сакате Телеком да ви излезе со уште подобра понуда и поскапување за месец дена, не ги раскинувајте договорите. Ако сакате да ви праќаат писма во кои пишува дека сте разговарале со некој, а телефон не сте кренале месец дена, не ги раскинувајте договорите.

Мислам дека се е веќе кажано, јасно како ден и без потреба од натамошно детално образложување.

e-mail адресата за пријавување кон групната тужба е се уште bez_vrska@hotmail.com

187 коментари:

Igor рече...

Sto te cudi, mene vo smetkata za telefon mi stoi neplaten dolg za januari i fevruari, a telefonot mi e postaven vo juli?!!!

kokismoki рече...

deneska bev vo mtnet i pravev kulturen muabet so tetkicata tamu...
ja prasav kako idat rabotite za raskiuvanje na dogovorot, i mi rece deka treba a se podmiri dolgot za 9 mesec i da se podnese baranje za raskinuvanje na dogovorot...
ne spomna nikakvi penali i takvi nekoi gluposti...
ali zatoa(da se nadevame deka nema) koga ke pristigne smetkata za 10 mesec, nekade za edno 10-15 dena ke bide smeenje...
kako sto se svinji mtnet, koga ke gi presmetaat penalite za site meseci kako si go koristel adslot i koga ke gi uracunaat vo taa smetka, ke bide stvarno SREKNA NOVA DIAL-UP GODINA...

tolku od mene....
jas sigurno go otkazuvam , neznam za vas,,,
dosta bese, nema veke igracki(plakanje 1990 denari za dial-up)!!!

pozdrav do site....

Gorco рече...

fintava APRIL projde - SAMAR dojde. Ama so ovie pederive - OKTOMVRI PROJDE - MT.NET DOJDE!!! Kako i da e, oni se 3AKOH (eban)... Na izgasen PC, cel den imam napraveno soobrakjaj od 330,62MB.

Verojatno i treba da bidam srekjen zasto nekoj ima i soobrakjaj od nad 5,000MB...

Deckive ednostavno gi pobivaat site zakoni vo fizikata...

pozdrav, decki
se nadevam deka ke bidne grupna tuzba.

Бобо Николов рече...

Одлично! Покрај dial-up конекцијава ќе си инсталирам и Windows 3.1!

Туку не ми е јасна работава со пеналиве. Ќе плаќаме или не?

Анонимен рече...

neka ne bide cudno, jas uste vo 00 i 10 min imav 70mb ostvaren soobrakjaj GRATIS od telekom.

edno ke im recam na tie kopilinata
Gotovo e i od mene, bye bye telecom
Jas si begam i od Mobimak

Анонимен рече...

Ako nekoj ima preku 4GB ostvaren soobrakjaj neka kaze dali mu se namalila brzinata i kolku, bidejki uste nemame slusnato nesto konkretno kazano od mtnet primer nekoja konkretna brojka ili na koj nacin ke se namali brzinata !!!

џоку рече...

Како што напишав во претходниот пост, за 16 саати ми израчунаа 6,1 ГИГАБАЈТИ. А пасворд сменив у 00.00 и све тоа, имам реален даунлоуд од 20 мега(само посурфаф малце), аплоуд ич. Брзината не ми е намалена(како што можам да оценам). Се јавив на 0800, кажувам све тоа, типот проверува и ми вика МАШАЛА. Како бе машала, мамицу ти .....? Имале демек проблем со е*аниот бројач, да се јавам утре кажаа.
И така, си седам дома и си се дивам како ми пуштиле Т3-ојка без да им побарам.
Браос!!!

Александар рече...

ОВА Е ПАМЕТНА ИДЕЈА: АЈ ЌЕ СИ ОДИМЕ СИТЕ И ОД МОБИМАК, ПА ТАКА ОТПОРОТ СПРЕМА ЛОПОВИВЕ ЌЕ БИДЕ УШТЕ ПОГОЛЕМ...ТУКА БАРЕМ ИМАМЕ КОНКУРЕНЦИЈА, А НИЕ ИМ ГО ПУНИМЕ ЏЕБОТ И ЗА МОБИЛНА ТЕЛЕФОНИЈА...

Анонимен рече...

Za mene casata ke bidi prepolneta koga ke mi ja namalat brzinata. Sega za sega trpam nekako, ama sabajleto ko go vidov pismoto," sum prifatil ova ona". kosata na glata mi se krena. Nemav benzin , ke letase modemot. Iako vcera mislev ke ne ostat na raat bez penali, greska sum bil. Ocigledno ke ima i sudenje, sega ke se prijavam vo grupnata tuzba. Mora da platat penali , materijalna i nematerijalna osteta, +osteta za neisporacuvanje na net po dogovorot. Pritisokot mi se krena ,cel mesec borenje , mameto da mu go ebam . Na pocetokot na problemot mislev deka imat um , svesni se kakva glupost napraja, i deka najverojatno problemot so site nas ke go resat so novi razumni paketi, znaci ,da napravat ponuda na adsl zatoa sto vo momentot ja nema . tie uste pogresni potezi , megu koi , glupavi tel javuvanja , na nekoi mu dozvolia out bez penali , na drugi ne. Katastrofa 2 cisti nemat . Ili novi normalni paketi , megu koi najskap ke bidi neoranicen za 1990den , mora da se pojavi osnoven home paket od 500 den .

Перо Зврц рече...

Вистинските проблеми доаѓаат коа ке се намали брзината. Вејт енд си;)

Анонимен рече...

Novite iznenaduvanja veke pocnaa. Na moe drugarce mu stigna 14,700 smetka za Start paket za Oktomvri, kretenot mislel deka prviot mesec ke mu bide neograniceno!!!! LOL!!! Ja koga mu zborev.Ke ja skenirame smetkata i ke ja pustime tuka utre

Анонимен рече...

Mi javi prijatel, deka na televizija Tera vo Bitola imalo nekolku minuten prilog i bil snimen plakatot. Dali iman nekoj informacii sto dadoa nacionalnite televizii?

neznalica рече...

ne se razbiram vo ovoj tip na tehnologija, no dali i kako MT VOOPSTO mozat da mi ja ogranicat brzinata, prosvetelete me, ve molam... i BTW neka pishe onoj sto prv ke stasa do 4GB....

Volan рече...

Blagodarnost do novinarite na Makedonska televizija koi napravija dobar prilog vo glavnite vesti...

Malku pomalku znacaj dade kanal 5 no sepak dade prilog.. Sepak blabodarnost i do niv...

Marjan P. рече...

Abe decki, a jas sto da recam?
Do den denes 1.11.2005 imam podneseno:

1.Baranje za raskinuvanje na dogovorot (Sablon od "revolucija.blogspot.com")

2.Kako prilog so istoto baranje, podnesen e i prigovorot od 9 stranici, isto taka sablon od vasiot blog/web stranica "revolucija.blogspot.com"

3.Vcera, 31.10.2005 go podnesov i prigovorot, isto taka sablon od vasata stranica/blog...

4.Mnogu javuvanja na 080012345 i vo mnogu drugi saloni, vo Struga, Skopje, i nisto... Absolutno nisto... Niedna korisna informacija.

1.11.2005 do ovoj den nemam dobieno ni pismen odgovor, ni telefonsko javuvanje, nitu NISTO!!!

Pomagajte, nemam pari za penalite za ovie izminati 10 meseci so mojot PROKLET ADSL!

A i nemat da dobijat!!!
Sakam nekoj da mi objasne ako moze, kako odi toa so CreditCard Express???Na koj nacina naplakjaat?Mora da imam takva karticka, ili???
Blagodaram

Marjan P. рече...

P.S. Ucestvuvam veke vo grupnata tuzba, a i ke ucestvuvam i vo se drugo...
Vo sekoj aspekt ke bidete poddrzani od moja strana!

Анонимен рече...

Kire
" CreditCard Express???" ne e karticka:) toa ti e firma ,agencija koja mu ja brka najteskata rabota na mt net, a toa e da gi naplajca zaostanatite dolgovi.
Nemaj galje koj gi e.e i niv:)))

Marjan P. рече...

Gi molam na administratorite ako moze da mi kazat, da mi pisat na mail:makipantece@mt.net.mk, kolku luge dosega se potpisaa na peticijata, i ako moze da mi kazat kolku dosega imame kandidati za grupnata tuzba.
Blagodaram'

Pisete mi na mail, zaradi diskrecija od ovie nenormalni ljuge od MT Fejk Net, ili podobro pisete na: cdshopvinil@hotmail.com

Jas prativ mail na Bezvrska deka ucestvuvam vo grupnata tuzba, i go molam ako moze da mi potvrdi deka go primil mailot, zatoa sto sve mi se cini deka mozebi gi proveruvaat mailovite prateni od @mt.net.mk, namerno samo da ne mu stignat na bezrska...
Toa e samo sugestija, no Bezvrska, te molam potvrdi mi

Blagodaram'

Volan рече...

Dragi moi prijateli ADSL ci. Si imame problem so neprijatel koj go razbira samo jazikot na grubosta. A grubosta po moe se sostoi vo RASKINUVANJE NA DOGOVORITE za ADSL.

Na vtoroto sobiranje namesto prgovor podnesov baranje da me isklucat od soobracaj zatoa sto smetav deka bez moja soglasnost pravat nov dogovor so koj sto ne se soglasuvam. Baranjeto mi bese udovoleno. Napomenuvam deka vo isto vreme go otkazav i telefonot, stabilniot.

Povtorno povtoruvam vednas pri podnesuvanje na baranjeto za raskinuvanje na dogovorot ne mi naplatija famozni penali. Sega deneska dobivam ljubazno pismo od "Neprijatelot" so molba da se vratam kaj niv kako korisnik, posto demek mi gi vracaat ljubezno uslovite po staro.

AMA NE FALA....
Ednaska koga devojka ili zena ce te prelaze taa stalno ce te laze.(Se ivinuvam za negativnata asocijacija kaj zenskoit pol, koj toa ne go zasluzuva...).

Za da se vratam kaj vas preku blogov baram javno:

1. Kulturno JAVNO da ni se izvinite za napravenoto zlodelo(ubistvoto na ADSL-ot)i da pokazete so prst prema Inspiratorot.

2. Javno da gi kaznite Inspitatorite na gornoto zlodelo, so otkaz od rabotnoto mesto...

3. Da ponudite ADSL USLUGA I CENA kako sto e po komsilukot t.e. vo sakanata ni Evropa, a vo soglasnost so Definicijata za ADSL....

4. Da ponudae nov tip na dogovor kade nema da krsite tolku zakoni od drzavata ni (navedovme porano vo blogot)

Za kraj|

JAVNA PORUKA DO ZASPANATA KONKURENCIJA NA ADSL-ot.

Zosto spiete....?????????

Volan рече...

Zaboraviv da kazam denovive gi otkazuvam i dvete postpejd mobilni telefonski linii i odam kaj konkurencijata, kakva takva... Ama od inat i lutina i sto kila sol ce izedam ako treba...

Marjan P. рече...

Volan, kazi ako moze kolku penali plati vo tvojot slucaj.
Blagodaram

Анонимен рече...

ALAL neka im e na MTV za toa so go dadoja vo vestite. Bravo za MTV, tie se so nas.

Volan рече...

@marjan.p

ne plativ nikakvi penali, vednas go plativ samo tekovniot dolg.

Uste ednas povtoruvam dobiv pismo so koe me obavestuvaat deka demek nema da mi naplatat penali i ljubezno me molat da se vratam vo nivnite pregratki...

Ce se vratam koga ce mi gi ispolnat pogore navedenite uslovi...

Volan рече...

Poraka do site NOVI NEZADOVOLNI KORISNICI NA ADSL, ukluceni po famoznite sega novi uslovi, kade voopsto ne e ponudena flatrate opcija.

Vas ce ve ima se povece koi ste prelazani, zalazani, izmameni ili kako sakate...

Ogromnite, smetki za telefon ke vi ja kazat lagata i Vie ce go ponesete pogolemiot del od prodolzetokot na revolucijata....

Zal mi e smao za semejnite karanici kako(abe ti rekov jas deka ova e laga, ti rekov da ne visis na internet....na telefon... i.t.n....)

Barajte da gi raskinete vasite dogovori za ADSL zosto ste staveni vo neramnopravna polozba so starite korisnici na ADSL.
Vas ne Vi e ponudena moznost za Flatrate...

Vo edna drzava ne moze da ima gradjani od prv i od vtor red....

Za site mora da vazi istiot zakon...

dte рече...

jas denes ne raskinav, ama utre sigurno ke raskinam :) ako saka nekoj da idi so mene neka pishi na whats.new.with.ya@gmail.com i ke se dogovorime za vreme, mesto itn. Aj aloha!

Анонимен рече...

Koj stari a koj novi korisnici na ADSL?

Volan рече...

Stari se site onie korisnici na adsl koi imaa skluceni dogovori do pred mesec dena. So uslovi za Flafrate. A novi se od prosliot mesec koi imaat vakvi uslovi:

http://www.mt.net.mk/produkti/internetpristap/adsl/paketi.asp

Анонимен рече...

Stari se site onie korisnici na adsl koi imaa skluceni dogovori do pred mesec dena. So uslovi za Flafrate. A novi se od prosliot mesec koi imaat vakvi uslovi:

http://www.mt.net.mk/produkti/internetpristap/adsl/paketi.asp


Која е разликата? И едните и другите можат да бираат намалување на брзина или пак зголемување на цена. На што точно мислиш кога велиш дека новите корисници се третираат поинаку од старите корисници?

Znaev рече...

Krajno vreme e da se zakazi datum za RASKINUVANJE NA DOGOVORITE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Toa ni e najjakoto oruzje vo nasite race , daj da go upotrebime.
Dosta se razedinuvame edni eden prigovor edni raskinaja drugi se plasat da raskinat itn. Dajte fino lepo data za koordinacija i reklamiranje (min 7 dena). I da udrime po neprijatelot , pa so saka neka prat posle. Ke si bidime raat so novi izbistreni umovi , ke pricekame ponuda koja ke ni izgleda primamliva. So ima tuka da se zamaram ke ogranicele , ne ke ogranicele, ke naplatele ne ke naplatele, ic kur ne me boli poke . Me boli samo za edno , da go raskinam "dogovorot" so stokava.
Denes nikako nemozam da mu prostam za mestenkata najnova so mi ja napraja . Demek po telefon sum se soglasil .So mislea ? Mu podnesov prigovor oti sado mazoo sum ?!?!?. I uste me tretiraat kako kes-boj. Posle edna godina adsl se vrakame nazad , ne mozam da si povervam , nema da imame internet. Nie najgolemite zavisnici cim se otkazvame , so ostanuva za drugite sto kladoja adls od moda ? Ova e premnogu . Ako nema masovno raskinuvanje odam uste utre. Ve molam do organizatorite uste ednas .Dajde data za MASOVNO RASKINUVANJE vo site gradovi. Najjakoto oruzje mora da go upotrebime, jas licno i uste 2 ca poznanici stoime zad ovoj stav.

Znaev рече...

i na ova da odgovoram . Novi korisnici nema , to edno
vtoro nema da ima ni stari.
treto teoretski e zamisleno , starite da dobiat modemski net , a novite ne mozat da dobijat ni modemski oti za toj, mteb ke dobie samo 3000 ki po mesec , sto mu e mnogu malce. Znaci novite korisnici bi dobijat adsl arno ama do kaj 30 000 ki ke treba da platat. Odnosno kako so trgnal meracot na sobrakaj mozi i do kaj 1000 evra da stignat .

Анонимен рече...

Vo baranjeto koe prvo se podnesuva, stoi stavka deka Mtnet go zadrzuva pravoto da ja namali brzinata ako se nadmini 4 GB (max ADSL). Toa e isto i za korisnicite koi imaat dogovor od pred 1 mesec i za onie koi imaat dogovor od pred toa.
Toa sto tie ne go pravea e nivnata kurvinska politika, da ne navlecat a koga ke ima dovolen broj, e aj sea ke gi ebeme kako sakame. Toa e isto kako koga na narkomanite prvata doza im ja davaat besplatno za da se navlecat. Od druga strana site se sekavame na letotto koga nivnite kampanji bea demek filmovi muzika i sto ti ne celo leto. Pa kolku filmovi mozez da spustis so 4 GB? Necel film od DVD ili neceli 6 DIVX, pod uslov nisto drugo da ne pravis. Znaci da nacukame sto pogolem broj na korisnici so dogovor, a posle redenka ke im pravime. I zatoa nivnata politika e tolku RASIPANA i tie se tolku RASIPANI sto nema kraj ni granici.

insomn|ac рече...

NEOFICIJALNO: Penali i instalacija nema da se plaka, od izvori bliski do goodbye.mt.net.fyrom

Izgleda ne sakaat da rizikuvat so ostanatite 2-3000 dial-adsl (t.e. adsl-up) korisnici i privremeno ke progledat niz prsti na site koi se bunat nesto...kolku da se...a malku sme :(

Za oficijalno obavezno prasajte tie denovi kaj shalterskite tetkici ili cickovci (dodeka ne svarat shto im e napisano vo izvestuvanjata koi gi dobivaat)

Pozdrav,
insomn|ac

Анонимен рече...

Na mene brojacot mi pokazuva za denes 83Mb,sto e blisku do realnata vradnost.
Pred 15-tina dena za 1h mi pokaza 1Gb

Анонимен рече...

Pred 2 meseca go raskinav regularno dogovorot za ADSL denes mi stiga smetka 11000 den. 1500 denza telefon 7500 za ADSL kazna(neznam sto mislat so toa) i DDV i drugi gluposti 11000, mojata plata 8000.

Volan рече...

Ops... sum previdel deka vo maks adsl novite paketi noviot korisnik moze da bira medju namaluvanje na brzina po famoznite 4 giga . do famoznite dialap brzini ili da si placa za sekoi....

Previd se izvinuvam do pocituvanite kolegi adslci i do "Neprijatelot".Neznam dali i tuka nesto smenile . Poveden od start paketot mislev deka e isto i vo maks adsl paketot.

No nejse se izviniv za previdot...

Анонимен рече...

@marjan.p
posto vo porakata ja spomna struga mislam deka si struzanec.pa vaka jas koga bev vcera mi rekoa deka samo jas sum se bunel i sum kreval vreva vo salonot ama gledam deka ne e taka i jas ko tebe gi podnesov site tie stvari prigovori baranja i na krajot mi stigna pismoto deka jas sum go povlekol baranjeto za raskin.(mackina kaslica) pa taka da vcera duri i menagerot od ohrid mi go donesoa i fino se ponasaa ama sto se ondesuva do penali ne popustaa.ali nejse jas si podnesov baranje za demontiranje i za raskin pa sta bude neka bude.predlog do ostanatite - masovno otkazuvajte

Volan рече...

Za vasa informacija bev korisnik na ADSL od Janoari 2004 god do minatiot mesec znaci celi 22 meseca.

Odpocetok edvaj docekav ADSL pa odozgora i flatrate. Super, posle erata na Dial ap i smetkite za telefon vo prosek ne pomali od 6000 den.(Taka bese edno 6 godini pred erata na ADSL.)

Mi pukna film so nivnite promeni i zatoa od revolt i protest se otkazav so siot rizik na penali za 22 meseca.A i ne sakav da sanjam nadueni smetki!!!!

Zatoa velam uste ednas deka najdobro oruzje protiv neprijatelot e sto pogolemo da ne recam masovno otkazuvanje od nivnite uslugi....

jovan рече...

kako e mozno pred 1 cas imav 83 mg soobrakaj i go uklucvam kompjuterov pak provervam 130mb

a nemam downloadirano nisto ic deneska uopste

Grnch рече...

Nisto ne e toa, kaj mene duri i se namaluva soobrakajot na brojacot!

Prva proverka: 3125 MB
Posle edna minuta: 3260 MB
Pak posle edna minuta: 3154 MB

A da ne praime muabet sto nisto ne siminjav, site P2P programi itn bea iskluceni, a imam instalirani i merach na soobrakaj na kompjuterov. Za dosega da simnam tolku (24 chasa), treba da sum siminjal celo vreme so polna brzina od 37 kb/s!

Kraj. Iako sum na neopredeleno vreme (znaci neam strav od penali), i iako nemam druga alternativa ovde, a internetot mi treba za rabota, sepak otkazuvam, neka idat u kurac.

Анонимен рече...

a kako e mozno od minatiot mesec da mi prefrlat 2 giga za ovaj???
:(

Анонимен рече...

ne znaj so e rabotata ama kaj mene brojacot se zbudali do za idniot mesec kazuva deka imam 38 GB ustvari po eden sat od koga vidov toj bese 32 GB a so ne e mozno da imam tolku napraeno !!!!!!!

Анонимен рече...

Luge izgasnat sum cel den od 31.10 do 2.11. so toa sto surfaf samo pola saat moze i poveke, no kako i da e sum napravil 1,3GB....


E ne mi e jasno...

Анонимен рече...

Како краде МТ имате графички прикажано на http://bidikov.softver.org.mk ... морам да признаам овој месец адсл е ултра брз да не речам пребрз ...

Анонимен рече...

prijateli ! so teroristi i kako mt nema drugo resenie osven -otpor,megjutoa ne kako slobodni strelci.site treba da se otkazeme od ovaa ciganska firma koja na nasite nervi igra ,,chardas,,.treba da se bojkotiraat od samite nas nivnite uslugi kako i uslugite na para teroristickata firma mobi mak.dosta so neaktivnost.gledam se raspravate na tema okulu podmetnatite baranja pri sklucuvanje na dogovorite! sto e sporno? baranjeto e nistovno vo odnos na dogovorot koj e potpisan od dvete strani a uste pogolemo nase oruzje vo borba so ovoj sljam e aneksot koj e i nad samiot dogovor ,a vo nego jasno stoi vo clen 1 - korisnikot se obvrzuva da go koristi adsl ot vo traenje od 2 god ,za da vo clen 2- od aneksot stoi ,, a za koristenje na adsl ot e dolzen da plakja 1990 den +18%ddv. kako tie kopilinja magjarski mislea deka ke mi naplatat povekje od dogovorenoto? onoj koj im go pravel dogovorot odlicno gi zastitil ,megjutoa toj sto im go napravil aneksot i m go nacukal do jajca so cl.1 i cl.2.jasno e deka pod poimot koristenje ne se podrazbira deka sme se pretplatile da go gledame i da mu se,, divime,, doma tuku da sekoj prema svoite potrebi go koristi.jas kako edinka nemam namera da plakjam bilo kakva smetka posle 1 10. i k** ne me boli za toa sto ke pravat.na nivnata arogancija treba da se odgovori so arogancija pa neka oni dadat na sud i neka brkaat za pari.istotaka e potrebno da sekoj koj moze deluva i gi posovetuva idnite nivni pacienti vo svoite sredinipr/jateli ro/nini i sl da ne koristat nivni uslugi bidejki se neseriozen partner- t.e vo sutka ke napravam poseriozen dogovor otkolku so oviie teroristi.kolkava smetka ke dojde i koga ke go isklucat ama k** ne mi cue a isto ke izgubat i na fiksnata telefonija oposto i za nejze od mene pari _ska. bi gi posovetuval site posetiteli na stranava -ne se plasete ako bea tolku mokni nemaa da popustat tuku ke ne klecaa i ponatamu.iako ovaa bagra od vlada stoi i zad ovie igri i nivnoto pominuva i se vekje nemokni. sto se odnesuva do pomenot za nego doznav kasno denes i mi e zal sto ne prisustvuvav

Анонимен рече...

MOL = Macedonia OFF Line

MT.NET = MRTOV.NET

Unet - shmunet i site ostanati para-"provajderi" se Igrachki koi sto nitu imaat kadar da go razvivaat linkot sto go poseduvaat, niti da go odrzuvaat, a kamo li da go servisiraat ako toj pukne....

Realno ostanuva deka u Makedonija postoi samo eden DECENT Internet provajder. Jas pak mozham da se deklariram kako delumno srekjen korisnik na kablovski internet od kompanijata so logoto Koga ti Treba internet. Delumno zatoa shto i tamu postojat odredeni restrikcii kako na primer p2p limit na 3GB. Nema namaluvanje brzina ili nekoja druga shema. Posle 3 GB imash TOTAL SHUTDOWN, i toa shto ti e vo lista za download kje go pochekash da se resumira na 01-vi naredniot mesec vo 00:00h. Toa e za p2p. Od druga strana pak, iako vikaat deka transferot e 512Mbit, i toa e delumno tochno.Shto se sluchuva, do 30MB simnati od klasichen HTTP da recheme deka gi postignuva tie 512Mbit shto vo prevod bi bilo ednakvo na 55-60Kb/sec. NO, posle 30MB, transferot VEDNASH pagja na 128, za potoa da bide dinamchki podesuvan pomegju 128 64k. A taa dinamika rezultira so realen transfer pomegju 8-12Kb/sec. Pa zatoa dragi moi, DOBRO razmislete pred da go otkachite ADSL-ot za shto potoa kje se zakachite. Jas vikam SITE SE ISTI. Nekoj se malce podobri, nekoj se poloshi, ali sve e toa isto gjubre. Vizirajte pasoshite i da begame..

Pozdrav.
moTaro

Igor рече...

VAZNO!!!

Gledam, poveke od nas dobile odgovor na nasite prigovori koi voopsto ne soodejstvuvaat na nasite prigovori. So drugi zborovi, nie voopsto ne sme dobile odgovor na prigovorot, tuku samo nekoj vid na izvestuvanje.
Duri i na samoto pismo ne stoi deka toa e odgovor na nekoj prigovor.

Pa, sto vikate da se sostavi uste eden prigovor kade ke mrcime za nivniot odgovor, ke im kazeme deka toj odgovor ne go priznavame (bidejki ne e soodveten na nasiot prigovor) i da im se kaze deka vakviot nacin na ponasanje ke bide del od tuzbata sto ke ja podneseme.
Za da im bide jasno deka nemozat lesno da se otkacat od nas...

Igor рече...

Tipot sto dobil 5 gigabajti za nekojlu saati...

A da napravis screenshots i da gi iskoristime vo kampanjava?

Ako ti rekle na 0800 deka imaat problemi so brojacot, toa e uste eden dokaz deka ne go biva i mozat da ne kradat kako ke stignat.

Анонимен рече...

meracot nas eve go sto pravi za samo 1 den ... a resiv da prestanam da praam download za da ne pocnat da mi ja limitiraat linijata pobrzo http://www.intrafon.com/adsl.jpg

Анонимен рече...

sorry zaboraviv i neli e nevozmozno da se logiraat 2ca vo isto vreme so eden username .. ja sum non-stop on ... taka da taa finta mislam deka im e stara ovoj pat

Martin рече...

Vo 12h vecerva si proveriv soobrakaj imase nekade 100Mb. Sega e 3h po polnok, ima 790Mb. Kolku li e mozno da se simnat okolu 700Mb za 3h? Bozeeee!!

Martin рече...

SOrry, sega e 4h po polnok. Za 4h 700Mb mozno li e?

Анонимен рече...

ja neznam sto ke pravam ovoj mesec ama koga slusnav sto ke pravaat od prvi go zdiviv adslot it za mesec oktomvri downloadirav 140 gb, deno nocno rabotese adslot, i toa spored DU meter ne spored nivniot brojac, ako odam da si odam so stil.

нитпикер рече...

ja neznam sto ke pravam ovoj mesec ama koga slusnav sto ke pravaat od prvi go zdiviv adslot it za mesec oktomvri downloadirav 140 gb

Теоретски е невозможно да даунлодираш 140гб затоа што:

(31 ден * 24 часа * 3600 секунди * 40кб/секунда) / 1024 * 1024 = 102гб.

Ова во идеални услови (40кб/с). Во пракса ќе биде и помалку.

Анонимен рече...

Uste ne me usporile eve sega imam 4925,03 MB, go pomina li uste nekoj limitot.

Владимир рече...

Не мора да те успорат, ти текнува на 175 ден. + 18 ддв за секои наредни 512 мб? ВНИМАВАЈТЕ што правите, НЕПРИЈАТЕЛОТ е прилично ИТАР! Така да немојте да се залетувате со доунладот и да се радувате затоа што не ви ја намалиле брзината,доколку ИЗРИЧНО не сте се определиле за намалување на брзината,на нив повеќе им одговара ДА ВИ НАПЛАЌААТ ЗА ЕКСТРА ПРОТОК, па затоа и нема да ви ја намалат.

Jovan рече...

Gledam gi resetirale brojacot, i na dva akounta mi pokazuva 0MB. Se plasam i da pomislam koja brojka ke ja pokaze sledniot pat.

SAmo znam koj se plasi poveke. Roditelite koi stavija StartADSL za svoite deca, koi potkleknale na nivnite molenja.

Se obidov da mu kazam na eden prijatel da ne stav Staert ADSL, a on rece, decata se mali, dosta im e 512MB mesecno. Ne uspeav da go ubedam, nio znam smetkata ke go ubedi! ama kao so se vika Dojde Umot ama kumot otide, zaedno so parite!

Владимир рече...

Инаку што се однесува до РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОР, јас утре (ЧЕТВРТОК 3ти НОЕМВРИ) во 11 часот идам да го РАСКИНАМ договорот во АЛМАКО салонот. Па кој сака бујрум нека дојде, затоа што приметив во некои претходни коментари на блогов дека некои сакаат заедно да го раскинат. Е сега дали ќе биде ГРУПНО и МАСОВНО тоа зависи од ВАС, што се однесува до мене ЈАС УТРЕ ДЕФИНИТИВНО ИДАМ!

Анонимен рече...

od 3gb pominati od vcera denes mi e resetiran brojcanikot.....
jas ima slusnato deka e nevozmozno
da ti ja namalat brzinata zasto treba i + oprema za toa
sto e sega ova od mt.net nekoj test ili simnuvaj si simnuvaj ali smetka koga ke dojde moze i da ni se stemni

Анонимен рече...

ја кажуев дека немаат опрема !!!
али на блогот велеа дека сум од телеком и дека сум сакал некого да збунам.

Анонимен рече...

Абе мене ми го рестираа трансферот на 0 МБ, ова ме плаши. Што сакаат си прават.

Martin рече...

Aj proverete dali na site vi se resetirani brojcanicite. Zosto i kaj mene pishuva 0Mb soobrakaj.

dte рече...

Da, na 0 e i tuka :)

snoopy рече...

i kaj mene e nula 0, ama ne moze da im se veruva na ovie sigurno e nekoja nova finta........

Bojan рече...

Лимитирање на брзината е и те како можно. Тргнете од фактот што има 3 различни пакети со 3 различни брзини. Дури и да користите корисничко име и лозинка на некој со Профи пакет, пак ќе имате 384 килобита во секунда (додека не го надминете лимитот, се разбира).

pesot рече...

na 0 i mi gi vratile tie 2G sto gi pozamile od octomvri!!!

Пецо рече...

Џабе го ресетираа, ова е состојбата после пола саат од ресетирањето (инаку дисконектиран сум од интернет):

Вкупно сообраќај (upload + download): 1470 MB

Значи за пола саат со дисконектиран модем сум напраел 1,4 GB... браос.

Анонимен рече...

Не мора да те успорат, ти текнува на 175 ден. + 18 ддв за секои наредни 512 мб? ВНИМАВАЈТЕ што правите, НЕПРИЈАТЕЛОТ е прилично ИТАР! Така да немојте да се залетувате со доунладот и да се радувате затоа што не ви ја намалиле брзината,доколку ИЗРИЧНО не сте се определиле за намалување на брзината,на нив повеќе им одговара ДА ВИ НАПЛАЌААТ ЗА ЕКСТРА ПРОТОК, па затоа и нема да ви ја намалат.

NE STVARAJTE ZABUNI. AKO SAKATE DA JA ZADRZITE FLAT RATE TREBA DA BARATE. DEFAULT E DA SE NAMALI BRZINATA. SEGA ZA SEGA NE NAMALUVAAT AMA VCERA BROJACOT IZGLEDA NE RABOTESE. SEGA MERI. KOGA KE POMINE 4GB KE VIDIME. JAS UTRE KE ZNAM POSTO DO UTRE SIGURNO KE IMAM PREKU 4GB. SIMINJAM ROKERI OD 60 GODINI I SEKOJ KOMPLET E PO 2-3GB TAKA DA BRZO KE GO ISPUNAM TOA. BITNO E STO KE BIDE POTOA. AKO PADNE NA 64K CAO ADSL I MTNET

Владимир рече...

А што ако НЕ ТИ ЈА НАМАЛАТ брзината, и ти си продолжиш да си ги симињаш твоите рокери, па фино лепо на 1-ви декември те изненадат?
Не ми беше целта да СТВАРАМ ЗАБУНИ, само ви посочив една многу веројатна варијанта на логично-профитно мотивирана реакција на Телеком.
Инаку, на крајот, се работи за ВАШИ ПАРИ, нали, секој со својата мака.

Анонимен рече...

Mt net izgleda brojacot na "trojka" go uklucile,vo deset saati vcera sum napravila 2,8GB.Ama pa denes 0 MB.Imaat nekoj opasen brojac.I videte ja reklamata na nivnata stranica-- Обезбедува 24 часа интернет со фиксна ниска месечна цена, независно од времето поминатo на интернет, без потреба корисникот да се приклучува или исклучува секогаш ...SMESNO

Анонимен рече...

нитпикер said...

Теоретски е невозможно да даунлодираш 140гб затоа што:

(31 ден * 24 часа * 3600 секунди * 40кб/секунда) / 1024 * 1024 = 102гб.

Ова во идеални услови (40кб/с). Во пракса ќе биде и помалку.


NEVERNIKU.

coek namam pricina da lazam eve ti i screenshot od DU meter da vidis, ova se odnesuva na nekade 18 dena iako na DU meter ke pisuva 19 a eden den se odnesuva na vcera, pokazuva nekade 100 gb za 20 dena, plus 10 dena koga ne merev, ete ti nekade okolu 140 gb, i se soglasuvam deka u praksa ne mozes da downloadiras 140 gb cista data. no bajti se trosat preku p2p programi i koga ne downloadiras koga se vospostavuvaat vrski itn. Sepak ja go gasev PC sekoj 5 den na po 4 saati odmor posle pak bez prestan download.


i zaradi teba izgubiv 5 min da baram sajt da mi ja hostira slikata.

http://img457.imageshack.us/img457/1576/adsl140gb5hl.jpg

Анонимен рече...

abe zeza nesto ova ne go pokazuva cel link, zatoa ke probam da go podelam na dva.

http://img457.imageshack.us/img457/1576/


adsl140gb5hl.jpg


dodaj go "adsl140gb5hl.jpg" toa na predhodnoto.

Анонимен рече...

Ajde airlija da e trgna brojacot.Mi izvadile od rakav 200 MB vo pola sat.

taratur рече...

ni treba internet, tie se monopol, drzavata posetuva 49% od monopolot-imame pravo na fer cena.
ne e fintata da ziveeme vo izolacija zaradi moroni.
drug izbor nema, zatoa borbata mora da prodolzi!

нитпикер рече...

Anonymous said...

NEVERNIKU.

coek namam pricina da lazam eve ti i screenshot od DU meter da vidis, ova se odnesuva na nekade 18 dena iako na DU meter ke pisuva 19 a eden den se odnesuva na vcera, pokazuva nekade 100 gb za 20 dena, plus 10 dena koga ne merev, ete ti nekade okolu 140 gb, i se soglasuvam deka u praksa ne mozes da downloadiras 140 gb cista data.


Извини ако лошо се изразив. Не реков дека лажеш туку дека најверојатно се работи за недоразбирање. И навистина, ти си мислел на 140 гб *сообраќај* (upload + download) и тоа со баластот што го внесуваат протоколите а не 140 гб download како што кажа.

А ако веќе го мериме и баластот поради протоколите и аплоадот, тогаш излегува:

(31 ден * 24 часа * 3600 секунди * (48 + 16) кб/секунда) / 1024 * 1024 = 163гб.

Цифрата од 140гб *сообраќај* под овие услови е сосема реална.

i zaradi teba izgubiv 5 min da baram sajt da mi ja hostira slikata.

:)

Jovan рече...

KAKO SMEAT OVA DA NI GO PRAVAT. NA SUD KE GI DAJME

Анонимен рече...

opa,pred 20 min imav 200 mb,sega imam 94.Bravo za brojacot

tino097 рече...

и ај сега нека тврдат дека го имаат најточниот бројач.

Bojan рече...

tino097 said...

и ај сега нека тврдат дека го имаат најточниот бројач.


И Тед Банди, еден од попознатите серијски убијци во САД тврдел дека не ги убил сите тие жени за кои постоеле докази дека ги убил.

Анонимен рече...

А што ако НЕ ТИ ЈА НАМАЛАТ брзината, и ти си продолжиш да си ги симињаш твоите рокери, па фино лепо на 1-ви декември те изненадат?
Не ми беше целта да СТВАРАМ ЗАБУНИ, само ви посочив една многу веројатна варијанта на логично-профитно мотивирана реакција на Телеком.
Инаку, на крајот, се работи за ВАШИ ПАРИ, нали, секој со својата мака.

Ne bidete deca, ne e ova zelen pazar pa ako ti napravat vaka ili onaka. I oni ne se budali da se zaebavaat so takvi raboti. Dali ke ja namalat brzinata ili ne e nivna rabota, mozat ili ne mozat, sakaat ili ne sakaat i toa e nivna rabota. Ama deka ke mi zacukaat cena zatoa sto oni ne mi simnale brzina, tolku glupavi ne se. Se nacitav razni komentari na blogov. Ne padjajte na seirdzii koi pustaat vakvi i onakvi informacii. Samo ona sto go imate na pismeno e relevantno, sega za sega go imame uste dogovorot vo koj se slozuvame deka posle 4gb ke ni ja namalat brzinata. Komu mu se svidja ok komu ne neka go raskine vednas. dali ke go pocituvaat pa ke namaluvaat ke znaeeme za den dva. STO AKO OSTAVAT VAKA KAKO STO E? OVA E REALNO PRASANJE ZOSTO NE ZABORAVAJTE DEKA I DO OVOJ MIG OD POTPISUVANJE NA NASITE DOGOVORI ONI IMAA MOZNOST DA NI NAMALAT POSLE 4GB I UVO DA NE GI BOLI A TOA NE GO PRAVEA. IMAJTE MALKU TRPENIE PA REAGIRAJTE NA REALNI RABOTI A NE NA REKLA KAZALA

Анонимен рече...

vcera imav 3 gb brojacot pokazivase sea 190 mb,ova ne e zdravo,ova e stvarno ludo ne se trpat,te vozat kako sakaat

Анонимен рече...

Од Џоле

Демек дефинитивно ова нивниот мерач нема врска со реалноста.Вчера навечер пред да го изгасам PC - то имав сообракај од 322 MB ,a еве сега пладнево стои дека имам само 9,89 MB.
E сега се поставува прашањето
1. Дали воопшто се работи за некаков мерач,или е некоја арабаџиска вага која има арен баласт под тасовите,па кога малце ке дигнеме џева на блогов или било каде,они одма го вадат и се изгледа убаво.
2. Друго е , дали воопшто они мерат навистина,или некоја теткица или некој Марјанчо (Полтрончето) ни калеми од ракав бројки на тоа мерачот.Ова не би ме изненандило со оглед на фактот дека очигледно имаат вишок луге,кои на пример досагаат по телефони.
Ова е стварно за една убава тужба,ама и за некоја друга земја,каде што производителот (давателот) на услуга се плаши од судот на конзументот,а не обратно.
Да те е... за твои пари во сопствена земја.
Тешко на обичните луѓе.

daywalker рече...

Сеа се јавив на 0800 за ресетирањето... Дечкото беше тапа со објаснувањето, вика „се оправува бројоачот„. Јас му викам „денес 2 2. ноември, нели од први требаше да почне да работи исправно, нели имате најточен мерач во државата?„. Ми вика, цитирам „тоа никој не го рекол„... Скенирајте весници со изјавата на нивниот шеф дека го имаат најточниот бројач и објавувајте. Овие не се способни ни да им објаснат на вработените што да им кажат на корисниците, како „гуске у магли„ се сите тамо.
Ебате сериозна фирма...

daywalker рече...

Туку, нешто си мислам, да не им е ова 4 гига лимит по ден, а не по месец?
Изгледа ќе им се ресетира секој ден на 0...

хахаха

EMCO рече...

Jas imam 0.37 MB (so bukvi trieset i sedum stoti delovi od eden MEEEEGABAJT ). Cudo na tehnologijata

Владимир рече...

Anonymous said...

"Ne bidete deca, ne e ova zelen pazar pa ako ti napravat vaka ili onaka. I oni ne se budali da se zaebavaat so takvi raboti... "

Препрочитај си ја мислата уште еднаш, размисли убаво, и ако пак го напишеш истото, Јас дигам раце од понатамошниот дијалог.

џоку рече...

Богами итекако можат да намалат брзина. Ми ги ресетираа тие 6 гига, ми се извинија. Сега имам 1,4 мега трансфер и брзина од неверојатни 56kbits у секунда. Значи 7 килобајти у секунда.
Што би рекле едни дечки: мт нема опрема за ограничување - MYTH BUSTED.

Анонимен рече...

corpz:

Drushtvo, ajde da oladime malce. Da ne digame dzeva - ogranichuvanje nema, si shiba konstantno transferot, jas simnav dva DVDR filma od prvi dosega, nema problem. Ne tuku im se javuvajte na telefon da gi prashuvate, ne tuku otvorajte im gi ochite. Neka si tera vaka kako shto e, nema ogranichuvanje. Koga kje vovedat neshto takvo, togash prff kje skoknam. Ama sega nema ogranichuvanje. A kako shto gledam, nema ni da go ima u dogledno vreme. :)

Анонимен рече...

Vladimir, sekako ke ja prekineme diskusijata na ovaa tema. Ako malku porealno poglednete i vratete se nanazad ka vidis deka sum vo pravo. Revolucijata uspea da go vrati nazad stariot status, znaci da ne se doplaca za GB. Uspea uveren sum i da ne se naplacaat penali, ama sega talkame vo mesto. Ona sto go baravme oni go napravija i ako stvarno mislis deka se budali se lazes. Nemoj da sudis po tetkicite i momcite na 0800, tie i sluzat za da moze da se zbuni sekoj koj ke im se javi. Potrosen materijal. Pogledni pozadi sto pravi nivniot manegement i ke vidis deka sum vo pravo. Vo nikoj slucaj ne se budali i znaat tocno sto pravat. So Onnet se dogovorija, drugite i ne gi smatraat za konkurencija, sem Neotel ama tie pak se zainteresirani za firmi da se vklucat kaj niv a ne i za privatni taka da i tie ne im se konkurencija. I ponataka go drzat monopolot i uspesno balansiraat. Si potpisuvaat ADSL dogovori za Start ADSl sto im bese i celta. Mislea deka i nie ke nasedneme pa od Maxadsl ke mineme na start kako poeftina varijanta. sega ludjeto i potpisuvat za start adsl a toa e celta na celva ova ujdurma. Toa sto poradi revolucijata ne uspeaa da go napravat so drugite paketi go napravija vo start adsl-ot. i celava ovaa bitka se svede kako da se raskinat dogovorite. I sto potoa, kaj Onnet, kaj kabelskite, pa site oni imaat polosi uslovi. Licno mislev deka celta na ova se ke bide da se zdruzime na bilo koj nacin i da deluvame vo smer da go naterame telekom pod pretnja deka ke gi raskineme dogovorite ako ne ni dadat vakvi i vakvi uslovi. Vaka dirigirano gi terame ludjeto da raskinuvaat dogovori, Zosto i koja e alternativata koja im ja nudime na tie ludje????? Ili toa ne si se zaprasal. Pa ova go svedovme samo na toa da bide protiv telekom na sekoe nivo, a ne kako bitka za podobar internet. Bitka koja oni ja dobivaat i na kraj ke ja dobijat. Nastapuvame neorganizirano, na uraaaa, dolu telekom itn itn. Realnata sostojba e sosema druga i ti toa go znaes, kakva ke bide nikoj ne znae. Ne znam zosto se pritiskaat ludjeto da gi raskinuvaat dogovorite sega. Sega i nemame nikakvo baranje do niv. Ke gi raskineme dogovorite i ke go izgubime najsilnoto oruzje so koe do sega gi dobivme dvete bitki, otkazuvanjeto na dogovorite. Hipoteticki ke gi raskineme so telekom dogovorite ke si potpiseme site so nekoj drug i toj ke ne ebe kako i telekomot, telekomot ke si najde novi korisnici vaka ili onaka, zosto na site ni trebe internet i sto napravivme so REVOLUCIJATA. Pa so toa sto sega ke se raskinat dogovorite nema da dobieme podobri uslovi. Trebase da se soberat site onie koi sakaat da go raskinat dogovorot pa so eden pismen ultimatum potpisan od site, da se otide do telekom i da se bara podobar internet, do definicija sto nie smetame deka e dobar internet i sto smetame deka e fer ponuda. Samo togas ke gi nateravme da razmislat i mozebi samo mozebi ke uspeevme da dobieme podobra ponuda. Vaka ke gi raskineme dogovorite i sto ke im ponudime na site tie sto gi raskinale, 1000 den za sekoj mega kaj Onnet ili p2p ogranicuvanje kaj kabelskite ili ne znam sto drugo, koe i ne e podobro od ova sto sega go imame a realno i neznaeme dali posle prvite 4gb ke prekine ili ke ostane. Tolku od mene. Mislam deka mnogu se razlikuva moeto mislenje od mislenjeto na mnogu na blogot. Moram da priznaam deka sum od bransata (ne ISP) ama od esnafot i zatoa ne go stavam moeto ime (iako mozev da pisam bilo koe), moeto dolgogodisno iskustvo kako vo IT taka i vo biznisot mi dava za pravo da razmisluvam poinaku. Jas ja sledam logikata na telekom i se obiduvam da vidam sto oni sakaat da postignat, a oni toa sto sakaat sega za sega i si go pravat. Ne uspeea so starite korisnici ama moras da priznaes deka 8000 korisnici i ne e nekoja baza ama mnogu brzo ke izlazat deca koj ke gi ubedat mama i tato deka 1500 denari cel den internet, bez telefonski impulsi e odlicna ponuda. Koga ke dojde smetkata ke bide kasno zatoa sto tie nema da mozat taka lesno da gi raskinata dogovorite. Telekom nema dva pati da se sopne na istio kamen i da napravi greska kakva sto napravi na 30.09.2005. CELTA MI BESE DA UKAZAM DEKA SO SEKOJ RASKINAT DOGOVOR VO VIKENDOV I VCERA I DENES NIE SAMO JA SLABIME REVOLUCIJATA KOJA TREBASE DA SE SLUCI. SO STO TOA NI KE BARAME PODOBAR INTERNET SEGA KOGA NEMA DA OSTANE NI EDEN KORISNIK NA TELEKOM, SO PISMA DO EU OON ITD ITD. Pa sekoj ke vi kaze deka toa e PAZARNA EKONOMIJA i ako ne vi se dopadjaat uslovite smenete go provajderot. Dogovorite bea za zal naseto oruzje

Анонимен рече...

Абре овај мерачот еднаш 150мб, еднаш 200мб еднаш 0 па пак 150 па пак нула? Како е можно ова да се случува? Бројачот е според нив точен. Значи тие на очи слепи не прават. Си играат мајтап со нив. Е па и тие на мајтап ни мерат и ние на мајтап ќе ги тужиме и на мајтап ни пенали нема да им плаќаме, на мајтап сметки за телефон нема да им плаќаме

Анонимен рече...

Decki,
kolku i da e los brojacot
mene od 35-37Gb proslite meseci, ovoj mesec padna na 8.9Gb
(imam office paket na rabota)

Znaci,...
Eventualno treba da proverite da ne imate problemi so virusi,...

Анонимен рече...

Не знам дали да им решаваме проблеми на МТ но:
1. По прочитаното бројачот се однесува како луд, кај сите, помалку па повеќе и пак помалку, повеќе ...
2. Веројатно Мерат сообраккај направен од IP адреса
3. IP адресата се менува на максимум 12 часа, па како ќе ти се падне
4. Колкава е брзината на ADSL-ите кои ги имаат вработените од МТ?

Бидејки се работи за наши пари нека ни го покажат кодот на мерачот.
А не само да кажуваат дека точно работи.

Анонимен рече...

Ајде да се организираме да ги раскинеме договорите еднаш!

zlochko рече...

Предлагам: ако МТ не успее да ја намали брзината, сите кои прифатија намалување на брзината по предвидениот месечен трансфер, да поднесат групна тужба за неисполнување на договореното.

:)))))))))))))))))))))))))))

Znaev рече...

Jas , sepak mislam site da gi raskineme dogovorite. Pa da gi ostavime da ponudat novi normalni paketi. Ame ne vaka eden po eden , zaedno sme posilni definitivno.
Mozi treba da pricekame da vidime dali zakanata za limitiranje ke ja sprovedat ili ne.

Анонимен рече...

Pa i da ne ja sprovedat utre, mozat da ja sprovedat koga ke im tekne. Pak sekirata celo vreme ke ti visi nad glaa

Анонимен рече...

Pa i da ne ja sprovedat utre, mozat da ja sprovedat koga ke im tekne. Pak sekirata celo vreme ke ti visi nad glaa

Zatoa i ako go procita mojot dolg post mislam deka treba da se soberat site koi sakaaat da go raskinat dogovorot, da se spremat baranja za raskinuvanje na dogovorot, i zaedno so baranje od site za podbri i pofer uslovi da se dostavi do telekom. Dokolku telekom vo rok od xx denovi ne ni odgovori pozitivno na baranjeto da smeta deka site tie otkazani dogovori se aktiviraat i da dojdat da si ja zemat opremata. Vo medjuvreme da nema ogranicuvanje do finalnata NIVNA odluka, zatoa sto nie sme ja donele nasata, AKO NE NI GI ISPOLNAT USLOVITE BARAME DA NI SE RASKINAT DOGOVORITE.

Marjan P. рече...

Abe decki... :)
Ne mozeme vaka!Jasno e deka kaj site e istiot problem so meracot, dokazano e deka e takov! Sami kazaa "Go imame najtocniot merac vo drzavava." Sto sakate poveke?
No dajte seriozno, ke go zememe predvid i meracot, imame screenshoot-ovi bas od toj merac, ali najstrasno e sto ke bide? Kako ke bide? Zosto e vaka?

Ima nekoj odgovor na ova? Dajte bre luge da napravime nesto!

BEZVRSKA!!! Kade si? Kade se administratorite na blogov? Dajte napravete nesto, kazete im na lugevo da ne tapkaat vo mesto, kaze te im deka imame povazna rabota a ne da se zverime vo toj eban merac! Znaeme deka ne cini! Site go znaeme toa! Ke dojdat smetki, ke dojdat odgovori, ke se javat, sto ke napravat? Luge, mora da pravime nesto, mora da se spremime za sledniot udar...
Gi molam Administratorite na blogov da prevzemat nesto vo vrska so rabotava, situacijava, euforijava!!!
I neka pobaraat pomos normalno od istite nas na blogov, jas, kako i mnogu ostanati, sme spremni na bilo kakva poddrska!

Taka, i nemoj poveke da se fajkate za meracot...Koga nekoj ke gi premine tie 4 giga, ke vidime sto ke se sluci, a vo megjuvreme barajte nacin i propusti (koi veke gi ima) kako da se otkacime od nasiot sakan provajder, i vo megjuvreme znaeme deka na site ni e resetiran brojacot...
P.S. Stavete dikat na eden podolg komentar pogore od mene, komentarot e na covek koj se zanimava so IT, i covekot e so dobra namera...

Gi molam administratorite na blogov, da se pojavat i da ostavat po nekoj komentar, VEDNAS!

Blagodaram
Viva la revolucione'

Анонимен рече...

Neli ke pravevme Zdruzenie na Internet "zavisnici"?

Александар З рече...

AKO NE NI GI ISPOLNAT USLOVITE BARAME DA NI SE RASKINAT DOGOVORITE.

Добро, ти приговор(и) си поднел? Си видел што пишува во нив? Во нив, во последните пасуси стои истото ова што го предлагаш.

Последниот законски рок за раскинување на договорите е 17 (14, кој сака да биде сигурен за пеналите) ноември. На првиот приговор не ми одговорија (немам добиено ништо, ни „одговор“ ни бутур), а за вториот ќе ги чекам до 14-ти. Тој понеделник, ако не ги исполнат предложените услови (да нема ограничување на брзината) одам и поднесувам барање за раскинување. Кој ме спречува да ги тужам после, како „поранешен корисник“ на услугата? Тужбата има цел да се корегираат договорите, безврска ќе успее да го срочи така што и поранешни корисници ќе може да учествуваат (тоа што сум го раскинал, не значи дека договорот не е незаконски).

А, што се однесува до алтернативите - јас си ја најдов својата (поскапа е, ама ми одговара, на неодредено време е). Точно дека кабелските се тапа (иако ми најавија некоја добра понуда во КабелСат од 1 декември). Научен сум и на дајал-ап (преку лето, од немајкаде). Ќе се стрпам додека не се појави поасолна понуда на пазарот, а дотогаш, и ако изгубам некоја зделка заради нив - со уште поголемо задоволство ќе ја надополнам тужбата :)

Инаку, Злочко, сега подобро го видов твојот предлог. Со мт.нет - неограничени можности за тужби :))

Владимир рече...

Anonymous said...

"Pa i da ne ja sprovedat utre, mozat da ja sprovedat koga ke im tekne. Pak sekirata celo vreme ke ti visi nad glaa"

Потполно се сложувам. Тоа што наместо едната варијанта (доплата за екстра трафик), додадоа и друга (намалување на брзината,без да се назначи до колку ќе се намали), воопшто не ги амнестира. И сега се играат мајтапи со мерачот/бројачот, за да се одвлече вниманието и фокусот да се пренесе кон тоа, јузерите да се убиваат од симињање наредниве 5 до 7 дена и главна тема да биде, како тоа бројачот не работи и не можат да не ограничат.
А што се однесува до некои коментари погоре, околу целта на РЕВОЛУЦИЈАТА, дека била исполнета, сме ги одвратиле од првобитната замисла, тука не можам да се сложам. Како што беше и претходно спомнато, тоа беше мала победа во една битка,но војната ни оддалеку не е добиена!
Барем за мене,пола војна ќе биде добиена, кога ЌЕ ГО РАСКИНАМ ДОГОВОРОТ и кога ќе ми биде ПОНУДЕН НОВ ЧЕСЕН И ЈАСЕН ДОГОВОР, во кој што ќе бидат јасно прикаѓани ПРАВАТА и ОБВРСКИТЕ, како и тоа да истиот договор ПОНУДИ ПОЕВТИН ИНТЕРНЕТ ПРИСТАП (под ова поевтин,може да има повеќе модификации во однос на цена,брзина и осстварен сообраќај). А што се однесува до конечниот исход, од кој што би бил задоволен, би требало да изгледа овака:
-Нов договор на неодредено време, кој што ќе биде јасен,чесен и во обострана корист?;
-ПОНУДА која што ќе произлезе од таквиот договор и која би требало да изгледа најмалку овака:
МИНИМАЛНА загарантирана брзина од 384/128 кбпс, МИНИМУМ 40 гигабајти ограничување и МАКСИМУМ 1500 денари месечна претплата.
За помалку од ова,неќам да чујам и се додека не излезат барем со оваква понуда, ЈАС НЕЌАМ ДА ИМАМ НИКАКВА РАБОТА СО ТЕЛЕКОМОТ НАШ!

Бобо Николов рече...

Мене почнаа "поштено" да ме крадат. Нивниот вика 170МБ, мојов 120МБ. :)

Bojan рече...

Најпрвин: МТ ќе го имплементира ограничувањето на брзината. Ако не го стори тоа, знае дека луѓето што земале СтартADSL или ќе ги раскинат договорите, или ќе се префрлат на MaxADSL. Тука се и оние што се подготвени да платат екстра за нормалната брзина на MaxADSL. Која е поентата да се има пакет со 2 опции, ако едната опција (ненаплаќање на сообраќајот над 4GB, но и ненамалување на брзината) ја прави другата излишна (доплаќање на сообраќајот над 4GB).

Ниту МТ не се ТОЛКУ нелогични.

Повикот за раскинување договори е од проста причина што МТ имаа месец дена да се „советуваат“ со корисниците, да видат што сакаат корисниците и да го имплементираат тоа. Не може да се вадат на картата дека „не знаат што сакаме“, затоа што тоа јасно го кажавме милион пати до сега: поефтин MaxADSL (така ќе добијат ем повеќе ем задоволни корисници и ќе го решат „проблемот“ со „повеќе корисници на една линија“) без ограничувања (никој не се буни за постојната брзина на ADSL-от туку за ограничувањата).

Сега тука ќе срипаат МТ и ќе кажат „Па зошто тогаш воопшто да имаме Офис и Профи пакети кога сите ќе отидат на Мax?“

Мојот одговор е едноставен: Јас ли сум тој што треба да ви кажува како да привлечете муштерии? Оние што сакаат Офис или Профи пакети понудете им професионална услуга над едноставно приклучување на ADSL (web hosting и дизајн, одржување на мрежа, софтвер ваков/онаков...) Паметни сте (се надевам), ќе се сетите на нешто.

Поентата со раскинувањето на договорите не е да се исплаши МТ. Премногу се арогантни за да се исплашат. Ако очекувате подобра услуга или услови, мојот совет е да побарате стручна помош од психијатар. Телефонот 0800 12345 не (смее да) служи да ги збунува корисниците туку да ги информира точно, јасно и учтиво. Телефонски закани не смее да и доликуваат на фирма со толкаво влијание и присуство на пазарот.

Како што некој веќе спомна, она што се случуваше изминативе месец дена повеќе делува на однос помеѓу дилер и тазе наркоман отколку на дијалог помеѓу компанија која заслужува почит и нејзините корисници. Единствено нешто што заслужуваат МТ е безусловно шиканирање и игнорирање.

Bojan рече...

И уште нешто... Ако не ви беше јасно до сега, „проблемот“ со „повеќе корисници на една линија“ не е затоа што се прави поголем сообраќај, туку затоа што така имаат 1 наместо 2, 3, 4 корисници.

Владимир рече...

Amen to that Mein Freund!

Потполно се сложувам со Бојан. Бескрајната ароганција на бизнис политиката на Телеком, а богами и на неговите вработени (и оние од првите борбени редови, како и оние бекстејџ играчи) е еден од факторите кои што ме присилуваат да не ги замислувам Телеком коко мој некаков си избор. Освен ако не излезат со некаков си дијаметрално спротивен предлог, односно ако не излезат со некоја порадикална понуда (во наша корист) од сегашната, Телеком НЕ ЗАСЛУЖУВААТ НИ ИМЕТО ДА ИМ СЕ СПОМНЕ!
Но како што реков претходно, тие што сакаат да делуваат координирано, нека прават така, тие што неќат да раскинат договор и што се СЕУШТЕ се РАДУВААТ како тоа мерачот не функционира, фајн нека си го прават ќеифот, никој не може некого друг да натера нешто да СТОРИ против СВОЈА ВОЉА (мада нашето потпишување на постоечкиот догвор, како да ме демантира :).
Поентата ми е, пред секоја ваша постапка ДОБРО размислете, и немојте алчноста за 4 или 5 гига повеќе да ве заведе, и по втор пат да ја продадете душата на ЃАВОЛОТ ( читај: ТЕЛЕКОМ). АМЕН!

Анонимен рече...

А колку реално мислите дека би можела да биди цената за ова што сега го имаме(dial-up преку broadband врска), кога во моментов во светот(дури и во комшиите, во Бугарија)dial-up врската е бесплатна?

Анонимен рече...

Добро, ти приговор(и) си поднел? Си видел што пишува во нив? Во нив, во последните пасуси стои истото ова што го предлагаш.

DA go podnesov i go procitav pred toa. Za zal togas i se vkluciv vo seto ova inaku pogorniot predlog ke go dadev i pred toa. Sega edno prasanje do tebe. Ako nekoj na masa ti stavi eve 500 baranja za raskinuvanje i 500 prigovori, znaes sto e sodrzinata i bez da ja procitas, znaes koi ti se zakonskite obvrski. Dali ke gi citas site, mozebi nekoj nesto i smenil,mozebi ne e samo copy paste. Nema da procitas nisto ke smislis pismo kako i oni sto smislija ke se javis po telefon na site i ke si teras. Nema da im ja namalis brzinata koja do sega ja imale, del ke se zatrcaat i ke se otkazat del ke cekaat da vidat sto ke se sluci del i nema da znaat sto da pravat. CITAJ GO POLEKA TOA STO GO NAPISAV. ZAEDNO I SAMO ZAEDNO SITE ODEDNAS VO EDEN PAKET DA DADEME BARANJE IMAME SANSI vaka ti si najde reseni jas i ne moram bidejki imam 1GB raboti kako 800 ama dovolno mi e brzo. Celta mi bese da pomognam kolku sto mozam da vo Makedonija ednas ludjeto uspeat da se zdruzat i da pokazat kolkava sila se. Vaka so poedinacni istapi makar i identicni vremeto ke ne uspie edni porano edni pokasno. KE GO PRATAM BLOGOT KE UCESTVUVAM VO IDNITE AKCII AMA OVA E MOJOT POSLEDEN POST

Анонимен рече...

Povtorno interesna statija ima so sliki za "preciznosta na brojacot na mt" - koja preporacuvam da ja procitate za da vi stane jasno ...
http://bidikov.softver.org.mk

pesot рече...

neznam zosto dosega ne gledate deka mozete da go raskinite dogovort, bez da plakate penali!
mene vcera mi imaa prefrleno od octomvri za noemvri 2G! se javiv se zalev i denes mi se javia da mi se zivinat za toa!
no jas veke ima kazav deka imam zakazano za raskinuvanje poradi toa, i mi rekoa, da go navedam tocniot den, pricina brojacot!
no ne e samo toa jas si imam mozebu uste 4dobri pricini da se zalam, t.e da baram prekin.
toa se nivni greski za koi telefonski mi se izvinavale, a toa go tolerirav no veke ne!
denes bev da raskinam, no gi fatif na smena pa utre rano odam i cao mt!

Анонимен рече...

KE GO PRATAM BLOGOT KE UCESTVUVAM VO IDNITE AKCII AMA OVA E MOJOT POSLEDEN POST

potpolno se slagam so tebe!

Анонимен рече...

potpolno se slagam so tebe!

VO STO ZITI BOGA SE SLAGAS

Анонимен рече...

Ona bateto anonymous se skapalo od pisuvanje zosto sme gi terale lugeto da gi raskinuvaat dogovorite.Abe slepec eden ako sakas ti plakaj 2400 den za dial up,ama izgleda nemas ni vrska za sto e diskusijata

Анонимен рече...

em nema vrska em najdolgo pismo napisal

Анонимен рече...

More ima on vrska, znait sto napisal. Malku me zamisli. Aj be vie sto ste uporni da raskinime pa da raskinime kazete kade e podobro. Ili moze e u pravo onoj, se protiv telekom demek drugive od zlato se naprajeni. Neka se javit vednas toj sto mu e namalena brzina. Pa ova se pocnue da lici na borba protiv telekom, i bumbi ako treba ke vrlame, ama za cija smetka be batki. Za Onnet, pa ne gledate li deka samo niv nikoj ne gi napagat, pa se ova ispaga nivno maslo ke e. Ej udri po crpkata, coekot arno veli, site zaedno, vaka raskinujte tamu i dojdite tuka (citaj Onnet) da vi go klajme do balcak. Pa kak i da odime ke ne strizat, sega sme ovci so iskustvo. Dajte da se borime za ova i sega sto go imame. Vie samo otkazujte se moze za nas sto ke ostaneme i 512 ke dadat. Ne veslaat more site ovde, si lapnaa adminive konekcija kaj nekoj dzabe i sega aj raskinujte. More ludje ova mi smrdit. Daj da vidime da kazat zosto da raskinujme koga raboti ko od pocetok adslot? Zs ????

Zarko рече...

Sluzbeno sum zauzet i na brzina go poglednav blogot. Se slagam deka zaednicki nastap e pojak od poedinecen. Vaka stvarno lici deka bieme bitka za tudji interesi. Predlagam pred zaednickata tuzba zaedno da go napadneme telekom vo edno baranje povece korisnici

Marjan P. рече...

Luge od cela MAKEDONIJA! Dajte da se ZDRUZIME!

Marjan P. рече...

Ne se panicite, ke ja bide! MORA DA JA BIDE! Ne davam nitu 0.1 denar, na ovie voskari, so ogromni plati!

Marjan P. рече...

Koga sme zaedno posilni SME! Veruvajte!

Marjan P. рече...

Mora da im pokazeme deka musterijata e sekogas vo pravo!

Marjan P. рече...

Samo zdruzeno! Sekogas ke pobedime na toj nacin, ke si gi udovolime uslovite za koj plakjame!

Анонимен рече...

Nema da cekame dali ke aktiviraat limit ili ne. zatoa sto toa nesto mozi da ne go napravat sega, duri pomini euforijata, pa posle aj odnovo. Edno e sigurno poke so mteb samo dogovor na neopredeleno, dva pati me manipuliraat , prviot pat , manipulacija so proba za doplakanje (totalna), vtor pat me manipuliraat so 1 -ot prigovor. "vo razgovor so nasiot vraboten" sum sakal da ostanam so niv. Kaj go ima ova be ? A da ima i 2 prigovor na koj sto ne znam so ke odgovorat . I jas so niv poke dogovor ?!?!?? Nema teorija, nema poke sansa. Samo gledam sega kako ziva glava da spasam , od niv i nivnite penali . Ve molam uste ednas data za masovno raskinuvanje na dogovorite.

Анонимен рече...

Postot sto pocnuva vaka..
Anonymous said...

More ima on vrska, znait sto napisal. Malku me zamisli. Aj be vie sto ste uporni da raskinime pa da raskinime kazete kade e podobro. Ili moze e u... itn int...

E MOZHE EDEN OD NAJPAMETNITE postovi stho mozhev da go procitam. Pa sto vi e na vas be? Aj da go raskinete dogovorot. Zemi go toj primer, jas da sum telekomunikacii KOJ INTERES IMAM DA TI GO RASKINAM DOGOVOROT?? Ako ti ne sakas da mi plakjas od toj moment pari. Nemam interes, i normalno kje go izbegnuvam toa do SMRT.. VTORA varijanta... FIGHT FOR WHAT IS YOURS e neshto sto e od vzaemen interes.. Fakt e deka i na tebe kako korisnik ti treba internet, i na MTnet kako diler im trebaat tvoite pari. Tuka vekje ima interes, tuka mozhe da se pravat dogovori. Raskinuvanje na dogovor znachi pobeda na eden provajder vrz drug, shto najverojatno i taka e zapochnato. Imaat primer od toa kako ni se rasturi drzhavata, zasto da ne ja probaat i tuka taa politika.

Cisto prijatelski sovet, Razmislete dali treba da se borite za PODOBRI uslovi ili za Raskinuvanje.. Toa e sekogash najlesno na kraj i vie kje ostanete bez internet.. A kako slag na seto toa, bas u ovoj moment se spremalo WiFi... bre bogati.. NE DA SMRDI!!! CHOOSE WISELY MY FRIENDS!!

pozdrav,
moTaro.

Bojan рече...

Другите „провајдери“ не се напаѓаат или промовираат од две причини:

1) Немаме склучено договор со НИВ
2) Не се во ниту еден случај поарни од МТ

Погледнете по коментарите на другите постови, имам некаде напишано дека он.нет се ѓубриња исто како и МТ, МОЛ не се ни провајдер, унет имаат само dial up, а „НеоТел“ (покрај тоа што се ќерка/сестра на НеоКом (поранешни Макпетрол Компјутери)), не се интересираат за „ситна риба“ како обични корисници.

Кабловските оператори нема ни потреба да се спомнуваат едноставно затоа што не ја покриваат цела територија на Македонија и се за секој град/општина индивидуален избор.

„Џабе конекција“? Не ме смеј. Ако веќе те интересира, имаше „непристоен предлог“ за кинење на блогов уште на 5.10. Како што гледаш, блогот се уште е on-line.

Анонимен рече...

drugite ne da ne se poarni , nego so niv ne bi se osudil ni na neopredeleno eden mesec. Ama toa nikako ne mi dava za pravo da ostanam so eb. Zosto sum kriv ? Zatoa sto sakav internet , i sega koga sum na sredina vo lajnata , da biram dali sakam:
1. crnecki - da platam 200 evra za da nemam poke internet.
2. magareski - da ostanam so eb pa da mu tekni za nekoj mesec po koja i da e osnova 300-500 , pa i 1000 evra ako treba da mi pobaraat.
Ako bese za tolku pari , ke se soberevme site pred 2 godini i ke ja izvrzevme cela makedonija so optika, pa ke imavme MREZA koja sama po sebe ke nosese eftin internet. I gazdi ke bevme zgora na to, ke mozevme denes da ja prodademe na nekoj .. i pari da zarabotime.

Анонимен рече...

Abe treba bezusloven ultimatum da se postavi.. Ili da dadat 384 flat ili site raskinuvame.. nemoze vaka covek, povekje gledam na meracot za internet soobrakjaj otkolku sto srufam za internet. Pa use ako sakam ili imam neso potreba da downloadiram... togas so. Ovaa rabota ne ja biva. Zdruzeni sme pojaki!!

Bojan рече...

@moTaro

Whoa, whoa, WHOA CAMEL!

Ништо не е почнато тука со/од некој друг провајдер ниту пак се вклучиле во нешто. Јас сум година и половина корисник на АДСЛ-от на МТ. И ќе останев на АДСЛ-от на МТ да не се покажеа во вакво светло.

Размислувањето ти е супер, не велам не. Но очигледно не сакаш да го коментираш она што јас го кажав веќе неколку пати. Од изјавите по весници, одлуките за вакви или онакви промени, телефонските јавувања, писмата што ги добивме деновиве и разговорот на состанокот во Министерство за економија јасно е каков е ставот на МТ кон сопствените корисници.

јас рече...

Револуцијата е успешно задушена.

moTaro рече...

Најцивилизирано решение:

Одредете еден (И САМО ЕДЕН) претставник на вашите (мои) интереси, и барајте да разговарате со одговорно лице (правник од МтНет) за можност за подобрување на условите по мирен пат:)

Па потоа ако не успее тоа, земајте пушките и пиштолите, тогаш и заедницата ќе има можност да ги оправда таквите однесувања на корисниците, кои што на крај трошат свои пари, јас незнам што може да биде поголема причина од тоа. Кога некој те краде. Целта е да се докаже дека ТИЕ СЕ КРАДЦИ, по легален пат, и ако е можно на крај тоа да го исплатат на сите оштетени по пат на компензација. Нешто у тој стил, незнам веројатно има некој паметен правник од сите вие тука што џабе се нервирате и не превземате ништо.

Само како идеја, што знам. Јас мислам дека само тој е начинот.

moTaro рече...

Не е точно Бојан.
Пратам се. Ама постои нешто што се вика лоби. Таква некоја личност (поголема) е потребна која што ќе лобира за нашите потреби. Треба да се најде некој фраер и да ја најде таквата личност. Па се така функционира во овој педерски демократски свет. Не дека јас се сложувам со тоа, ама за жал само така можеме да се надеваме на некакви резултати.

Znaev рече...

So raskinuvanjeto usvari se borime za podobri uslovi. Najprosto kazano. Znaci nikoj ne spomna raskinvam i nekam da gi vidam . Nego raskinvam pa odime od pocetok, kakov internet za koi pari?
Vaka so noz po grlo se pregovara ?
Daj da vidime eb so ke napravi vo pozicija da pridobie musteri. Kakvo e toa pregovaranje , koga ednata strana ako ne go prifati dogovorot treba da plati 200 evra ???? Podobriot internet , koe e asolutna cel na revolucijata, apsolutno sum soglasen . Se postignuva so raskinuvanje na dogovorot. Ako ni bese celta samo da se otkacime , najlesno odam i plakam i penali ako treba i gotovo , ama site sme ovde teski zavisnici. Aj ostaj nie, ima luge so trebase da klat internet so e so niv ? So treba tie da naprat , da klat i tie "osnoven od 512" pa da mu dojtad 5000 den smetki , pa i tie da se borat posle ???

bezvrska рече...

Ako nekoj na masa ti stavi eve 500 baranja za raskinuvanje i 500 prigovori... Nema da procitas nisto ke smislis pismo kako i oni sto smislija ke se javis po telefon na site i ke si teras. Nema da im ja namalis brzinata koja do sega ja imale, del ke se zatrcaat i ke se otkazat del ke cekaat da vidat sto ke se sluci del i nema da znaat sto da pravat.

Ако јас бев на местото на тој што примил 500 барања за раскинување и 500 приговори, ќе објавев дека СЕ се враќа на старо (без доплата, без ограничување на брзина). После тоа никој од тие 500+500 немаше да се јави да се буни. Ама тоа е science fiction, бидејќи тој што срочил ваков договор очигледно го гледа корисникот само како уште една овца за стрижење и молзење... а кога ќе дојде време, и за колење.

Bojan рече...

Ама постои нешто што се вика лоби. Таква некоја личност (поголема) е потребна која што ќе лобира за нашите потреби.

И? Утре ќе одам јас да преговарам во наше име. И ќе ми дадат понуда која нема да можам да ја одбијам. Ќе станам новиот Ванчо Муратовски. И? Што со тоа? Ќе треба да се најде некој нов лобист. Кога ќе го купат него? До кога така?

Секој си има своја цена.

А МТ имаат маржа која мораат да ја исполнат. До крајот на годинава мора да имаат 10.000 корисници. Со раскинување на договорите сме еден чекор поблиску до спречување на исполнувањето на таа бројка, по што оние што се сега главучи во МТ ќе летаат од нивните удобни фотељи (кои и онака им се климави), па ќе дојде сигурно некој попаметен, со поасален бизнис-сенс.

bezvrska рече...

Vie samo otkazujte se moze za nas sto ke ostaneme i 512 ke dadat.

Тебе не 512, може и 1024 kbps ќе ти дадат.

Ne veslaat more site ovde, si lapnaa adminive konekcija kaj nekoj dzabe i sega aj raskinujte.

Разузнавачкиве информации ти се од некоја баба што кисне во гранапче, или сам ги измисли? Како и да е, многу ми се допаѓа замислата за конекција за џабе. Има некој да понуди? :)

More ludje ova mi smrdit. Daj da vidime da kazat zosto da raskinujme koga raboti ko od pocetok adslot? Zs ????

Ако не знаеш воопшто нема потреба да ти објаснувам. Ако АДСЛ-от е супер, единствено се чудам од каде толку многу коментари на блогов. Веројатно сите се од среќни корисници.

moTaro рече...

Да се разбереме, јас знам дека они играат крајно педерски. Зашто е тоа така?

1. Немаат кадар друже. Тие луѓе таму 60% треба сами да си поднесат отказ пошто гарантирам дека немаат благе везе од оптимизација, сетап, администрација итн итн. на Интернет Сообракај. Од таму ЛОШИТЕ конекции, врски, проблеми, прекини итн итн.

2. Цена од 2000+ денари за интернет може да ја одреди само некој КОМУЊАР кој што до вчера орал нива, а денеска работи у Мт.Нет и кога му кажале дека тој и неговата компанија ќе продава интернет рекол, ау па тоа е у пичку матер напредна технологија,тоа не може да биде ефтино, испод 2 иљади не може да биде (карикирам нели-))

3. Бројач? Трансфер? Па тоа ако некој таму знае да го испрограмира јас јавно ќе се обрежам. Па вие знаете ли дека е можен пристап до нивните SQL бази Јавно?

Ете против што се борите. Против Тешки ингорантни кретени и морони кои што носат сако и кравата само за да изгледаат поинтелегентно а уствари се глуп ко кур. Е па против тоа е тешко да се бориш. Мора да се најде некој специјален начин!!!

Анонимен рече...

e ova veke ne e mozno vcera vo 1 po polnok brojacot pokazuvase 539,66 MB sabajle vo 12 casot bese 0 a sega momentalno e 22,69 MB!!!

dobro sto se slucuva so ovie od mt.net normalni se ili ne???

Bojan рече...

motaro, колку да си знаеш, првата цена којашто требало да се понуди за MaxADSL била 990 денари. Некој од тие што ги наброја во последниот коментар искоментирале „Не е доволно голем профитот.“ И така го добивме тоа што го добивме.

Анонимен рече...

E tie kje letaat od rabota, ama pak ne im ide pamet za da si ja spasat kozickata a vo isto vreme da ni ja spasat i nasata. Mnogu li e da barame eden eb*n 384 flat za 2400 denari?

Bojan рече...

Инаку и бројот на предвидени ADSL корисници (10.000) и првичната цена за MaxADSL се точни информации, а не само апроксимирани бројчиња.

moTaro рече...

Па што да ви кажам. Ај да се соберме хорда луѓе. Да собереме пари, да си купиме линк од странство, да отвориме фирма Акционерско друштво со Акции за сите оние што инвестирале во "новата компанија" и да ја развиеме во НОВ Интернет провајдер кој што ќе работи на принципот ГНУ/Open source :))

Bojan рече...

И уште нешто...

Тие сметаат на нашиот замор. Играат на картата „Пушти ги децата нека си играат, ќе се уморат, па ќе си легнат.“

Со раскинување на договорите едноставно нема место за замор од проста причина што веќе нема да се замараме.

Bojan рече...

Ај да се соберме хорда луѓе...да ја развиеме во НОВ Интернет провајдер...

Одлична идеја.

Но, сепак ќе требаат спонзори. Од странство, не Македонија.

bezvrska рече...

motaro said...
Одредете еден (И САМО ЕДЕН) претставник на вашите (мои) интереси, и барајте да разговарате со одговорно лице (правник од МтНет) за можност за подобрување на условите по мирен пат:)

Пак ли со ова... Ајде ќе повторам: на средба во Министерство за економија имаше не едно, туку 4 одговорни лица од Телеком, од кои барем еден од правна служба. Не прифатија НИТУ ЕДЕН предлог. Пратено е и писмо до Атила Сендреј, но очигледно ни тоа не помогна. На крај на краишта, ако сакаа да дознаат како да ги подобрат условите требаше да прочитаат само еден приговор и да видат што сакаат корисниците.

Па кој од нас е толку ненормален па да пука со топ по врапче. До топот не дотера однесувањето на Непријателот. Зар мислиш дека јас имам страшна желба да се влечкам по судови или да бркам алтернативи за „брзиот“ интернет? Твоето размислување ме потсетува на вицот за „Македончето“ кое Турчинот го тепал саат време. Кога на „Македончето“ му испаднала кубура од панталоните, Турчинот прашал „Па добро што не ја употреби?“ и добил одговор „Епа ја чувам за црни времиња“. И ние ли ќе ги чуваме кубурите за црни времиња?

Bojan рече...

Хммм... Имаат Дојче Телеком некои декларирани непријатели кои со задоволство би спонзорирале таков провајдер? Чисто од инает на ДТ :-)

bezvrska рече...

motaro said...
Ај да се соберме хорда луѓе. Да собереме пари, да си купиме линк од странство, да отвориме фирма Акционерско друштво со Акции за сите оние што инвестирале во "новата компанија" и да ја развиеме во НОВ Интернет провајдер


Ете добар предлог! Тоа веројатно би бил ПРВИОТ Интернет провајдер во МК. Овие што денес се претставуваат како провајдери се само заебанти.

Александар З рече...

Ako nekoj na masa ti stavi eve 500 baranja za raskinuvanje i 500 prigovori, znaes sto e sodrzinata i bez da ja procitas, znaes koi ti se zakonskite obvrski. Dali ke gi citas site... Nema da procitas nisto ke smislis pismo kako i oni...

Ако сакам да останам во бизнисот, ќе ги прочитам сите од а до ш, макар ми биле сите слични (или ќе ги дадам на 10 души да ги читаат, па кој не ми подвлече со црвено што се разликуваат договорите, лета од работа). Ако имам чесни намери, и да сум згрешил, ќе гледам да се поправам за да си го обелам образот. Јас да работам како МТ што се покажа последниов месец, по контејнери ќе барав јадење, а не семејство да издржувам.

...del ke se zatrcaat i ke se otkazat del ke cekaat da vidat sto ke se sluci del i nema da znaat sto da pravat.

Убаво си забележал. Ама забележи и дека блогов труби за незаконитостите (и на интернет и војавноста) со цел освестување (raising awareness - на новомакедонски го викаат „зголемување на свесноста“) на сите што се засегнати (испадна дека засегнати се сите граѓани на Македонија).

CITAJ GO POLEKA TOA STO GO NAPISAV. ZAEDNO I SAMO ZAEDNO SITE ODEDNAS VO EDEN PAKET DA DADEME BARANJE IMAME SANSI

Точно, заедно сме најјаки. Арно ама, имајќи предвид дека незадоволните корисници се на најмалку 3 ума, позаедно од ова што се правеше досега здравје. Никој не може никого да убеди во ништо, ниту да го натера да направи нешто против своја волја. Јас морав да се изборам со својата „наркоманска“ зависност од интернет (во време кога светот оди на Web 2.0, да трпам разни будали што ми го ограничуваат пристапот или да плаќам 10 пати повеќе отколку досега) за да се решам да си го откачам досегашниот „дилер“ и да одам кај друг, и тоа поскап. Меѓутоа, тука е најважно човековото достоинство - како што кажа некој - сега сме овци со искуство и ќе пазиме што потпишуваме.

Celta mi bese da pomognam kolku sto mozam da vo Makedonija ednas ludjeto uspeat da se zdruzat i da pokazat kolkava sila se. Vaka so poedinacni istapi makar i identicni vremeto ke ne uspie edni porano edni pokasno.

Изгледа само со збир на поединечни (идентични) истапи може да се направи нешто во моментов. Како што се уверив лично, интернетџиите нешто тешко излегуваат на сонце (иако се погоди времето за поменот :). Психолошкиот профил повеќе ќе да ни е индивидуалистички. Епа, добро, ако сме такви, тогаш и кумулативното постепено раскинување на договори на крајот на месецот во билансите на МТ ќе излезе како „одлив на корисници“. Незадоволството може само да расте бидејќи тие не си го менуваат однесувањето. Лавината почнала да се тркала - да видам кој ќе успее да ја сопре.

Учествувај и понатаму на блогот - секој треба да го даде својот придонес (макар со провокација). И немојте да инсинуирате дека луѓето што вложуваат толку време и енергија во некоја цел што им се чини вредна го прават тоа од материјални интереси, срамота е.

Znaev рече...

Ovaj komentarot so vrabotenite me bendisa. I toj del tolku ne me zamara , kako taka , raboti nekako adsl-ot. Nego koj mozok mu gi izmisli najnoviot paket i promenata so doplakanje so sakaja da ni ja motnat. I zgora na toa reakcite koi gi prezedoa posle prvicniot otpor so prigovorite. Totalen haos , na nekoj mu prostija penali , na nekoi ne , pa "telefonskite javuvanja" pa odgovorite na prigovorite. Najstasno od se , odnosno najgenijaloto ne-resenie so mozea da go smislat "edni na limit drugi na doplakanje" Totalno si ja doustraa rabotata i spored mene go zgolemija otporot, i antireklamata. Takvi amaterski odluki ni na kraj kraeva ne ocekuvav. Ostaj so ne ne zadovolija nas , nego se piknaja vo use edna nepobedliva sitoacija so limitot na koj isto taka nemaat osnova. I za kraj si ja zatvorija voopsto ponudata, nema teorija nekoj so jasna prikazna da stane vo momentov nov korisnik na "ADSL". Izlezot mu e tolku prost , so mozam da go slusnam od decata od pred zgrada (6-7 mo osnovno), vrakanje na neograniceniot, prostuvanje na penalite, i namaluvanje na cenata na toj za 512 na 500 den +ddv. Ako sepak ne mu izlegva ekonomijata , mozat da iskombinirat nesto poslozeno , vnatresen brz sobrakaj. Mora da se pomirat so sudbinata deka vo momentot makedonceto ima samo 500 den za net. Ako imavme poke nemase da delime netot po 5 dusi , kosi da si kubime, koj kako zema dava i ma nema plaka ne plaka.

Znaev рече...

I ako ne razbirat deka si ja vlosija sostojbata so lan mrezickite sega ke mu objasnam.
Najglupata rabota, Ke klam adsl so doplakanje, najnoviot so go izmislija i na komsite ke mu ponudam 512 za 500 den. Ako ne ke mu recam odi klaj si 512 za 1800 kolku li idi so ddv. Ako dosega mozev da imam 5 korisnici na eden adsl, zaradi protokot vo moment, sega mozam da imam 15 i poke, zaradi limitot od 500 MB. Prosto mnogu , 15*512 ~ 7gigi promet koj so konforno ke pomini preku eden adsl, (adsl i do 50 gigi konforen kapacitet ima) . cena prihod 15*500=7500 dena trosok 2400 (4gigi)+ 600 den (3 te gigi *x 208 den extra od limitot) vkupno 3000den . I da ne zaboravime deka na nikoj nema da mu bidi ulucen p2p zatoa sto ovoj pat ke si plaka od gebot. Znaci da rezimiram , do sega imase mrezi od po 5 korisnici * 500 den , sega ke mozat da go delat na 15 korisnici . Ne mora da plakat po 500 mozi i pomalce. Enostavno prvite 8 ke gi potrosat zadolzitelnite 4 gigi (0.6 den/MB) posle niv (0.4den/MB) . A nezavisen net od 512mb ke gi kosta (famozni 3.51den/MB) e posle toa (0.4den/mb). E da nekoj ke mi reci abe ovaj so 3.51den/MB ke si gi istrga so 38kb/s, he he , da ke si gi iztrga i posle 5 sati ke potrosi 1800 den. A da i nekoj da saka poke od 512 ke dobie, sekoj extra mega ke mu go naplakam po 1 den ili nesto , pa da vidam kolku toa extra ke saka ? Po ovaa prikazna kako toa go resija problemot so delenjeto na internetot? Za kraj mt net internet 512MB od preprodavac mozis da gi kupis za 500 den so 15 kb/s da recime, i od mt net 512MB za 1800 den ?? so 38 kb/s? so vie bi izbrale ? A da so preprodavacot nema ni fdogovor da imas toj neka mu ja misli za penali.

moTaro рече...

Друже, си ме бунел :))

Многу математика бе. Дај нешто опцуј некого, у тој стил. Ќе бегаме од час со волку делење множење одземање и собирање. Не заебавај :))

Анонимен рече...

sinojka http://www.intrafon.com/adsl.jpg i sega http://www.intrafon.com/adsl2.jpg i zatoa ne se bunete ako na nekoj mu dostavile 1GB .. posto od kaj mene nekako gi snema ;)

Анонимен рече...

A be so e ova ni e-mail na "yahoo"
ni na "hotmail" ne mozam da otvoram, nitu pak besplatnite poraki na mobimak? Ima li nekoj drug takov problem?

Анонимен рече...

deca,aj proverete gi brojacite!
I OPET!!!

Анонимен рече...

i jas go imam istotiot problem so otvaranje na tie strani ili mnogu bavno gi otvara ili voopsto ne gi otvara

jovan рече...

ajjj ovie bile nenormalni be...

vcera imav 130mb, denes sabajle 0,09mb, vecerva 111,1 mb, a sega 64,48mb

Kako e mozno ova, da ne nekoj popust :)

ovie bile skross

Анонимен рече...

LUGJE, ABE AJ NE SE ZAEBAVAJTE SO TOA BROJACOT!!! ZOSTO MENE NE ME ZEZA??? NIKOGAS DO SEGA NEMASE PROBLEMI!!!

Se' mislam deka ne znaete da razlikuvate megabajt od gigabajt (1000 mb).

Aj sea da ve vidam da me opcuete, oti sum bil od mt.net :))) A NE SUM, NE BRZAJTE TOLKU!!!

I aman dosta vise so "utre ke raskinam", "zadutre ke raskinam dogovor" i slicno. Kur me boli KOGA ke raskinete. Odete raskinete i ne lomotete vise. Nisto novo i ne se pisuva tuka...

Od eden neprijatel na Neprijatelot...

Marjan P. рече...

Se slagam so tebe druze neprijatele na neprijatelot...
Na ovoj blog samo se kazuva kako i na kogo i zosto go zaebal brojacot, koj i koga i kade i so kogo ke go raskinel dogovorot...
DOSTA E! Rabotata e seriozna! Ako sakate da napravite nesto navistina seriozno, togas priklucete se na grupnata tuzba kaj "bezvrska" na mailot naveden na blogot bez_vrska@hotmail.com, skenirajte toa dogovorite, i baranjata koi gi potpisavte(dokolku gi ima baranjata,osven ako ne ste pobarale da vi stavat ADSL po telefon ili online) i prakajte gi na mailot...

Samo bratski, BRATSKI mozeme, i nikako poinaku, a za toa ke odi nekoj/nekoi popameten/popametni od mene/nas da ne pretstavuva pred sudstvoto, MT-fuck-NET, i ne znam uste pred kogo...

Viva la revolucione'

Marjan P. рече...

...i zaboraviv da dopolnam, i mene me zaebava brojacot, i sto sega? Treba po cel den da pisuvam za toa? Koj ke mi pomogne ili sto ke dobijam ako kazam tuka deka me zaebaval? Daj bre luge bidete kreativni, izmislete nesto sto navistina ke pomogne, a ne brojacot!
I jas podnesov dogovor, i prigovor, i na kraj uste eden prigovor, i sto? Jas ne dobiv nikakov odgovor, no ne ve zamaram vas so moite problemi!
Poveke bi sakal da slusnam nekoj kako go raskinal dogovorot, kako podnel baranje, sto mu kazale itn. Od kolku da slusam cel den za toj mizeren brojac, da mu se poseram vo nego!

Viva la revolucione'

maki рече...

Дечки вака како што трга работава не е убаво. Со вакви коментари за подмитување и други глупости нема далеку да стигнеме. Во врска со коментарите дека АДЛС-от сега работел како на почетокот, па ај тогаш да си седиме и ќутиме можам да кажам само деке не е многу паметен предлог. Можеби ке биде”како на почеток” уште неколку дена но бидете сигурни дека порано или подоцна сигурно ке ви ја намалат брзината, во спротивно сите корисници кои ја одбрале опцијата да доплаќаат за да им остане брзината ке се префрлат на оваа опција.
Vie samo otkazujte se moze za nas sto ke ostaneme i 512 ke dadat.
Верувај ми дека нема да ти дадат ни еден бит повеќе од 384(а прашање е дали ќе дадат и толку) затоа што bandwidh-от што ќе се ослободи со откажување на некои корисници ќе го искористат за да ги опслужат потенцијалните нови корисници. Имај предвид дека причината поради која најавија ограничување е токму фактот што немаат доволен bandwith(со овие линкови) за да ги опслужат сите 10000 корисници(кои се планирани до крајот на годината) со брзина од 384kb.

maki рече...

Не ми се допаѓаат коментарите дека некој некого навлекува на нешто. Ние сите сами одлучуваме за своите постапки и никој не може да не натера да раскинеме договори ако тоа не го сакаме. Повикот за масовно раскинување на договори е упатен до оние што сакаат да ги раскинат договорите. Не барајте администарториве на блогов да ни го решат проблемот што ке правиме потоа откако ќе ги раскинеме договорите. Јас лично го раскинав договорот уште пред една недела(ми пратија писмо дека нема да ми наплатат пенали, ке видиме кога ќе стигне сметката) и еве повторно сум на dial-up ќе чекам некоја подобра понуда. Тие што мислат дека ова е најдобрата понуда што во моментов може да се добие не мора да ги раскинуваат договорите, но како што реков не очекувајте дека АДСЛ-от ке биде “како на почеток” уште долго. Со раскинувањето на договорите прво се заштитуваме од понатамошното самовластие на МТ Нет а второ, вршиме притисок да дадат подобра понуда. Ако сите речеме”Абе ова е најдобро што во моментов може да се добие”, и си останеме корисници, зашто тогаш тие би имале причина да ја подобрат својата услуга. Само затоа што сме им испратиле по некој проговор каде што им даваме до знаење дека не ни се допаѓа како работат а потоа си седиме и си чекаме нешто подобро? Тешко малку.

maki рече...

Блогов го пратам веќе 20-ина дена(иако не сум многу активен со постови) и поттполно ги поддржувам активностите на администраторите. Да не беа тие сега оние кои се задоволни со намалување на брзината немаше ни тоа да го имаат туку ќе бираа или да си го гледаат АДСЛ-от(затоа што со лимит од 4 GB само тоа и можеш да правиш), или да доплаќаат, или да платат пенали. Доколку има можност во тужбата да се вклучат и оние со веќе раскинати договори сметајте дека имате уште еден тужител.

Анонимен рече...

Interesna rabota. Sledam se sto se pisuva, pisuvam povremeno. Ama sega se cudam. Imase postovi dolgi "ama nemaat vrska" nekoj napisa. Bojan, Bezvrska, Aleksandar Z, zarem vo tie postovi ne vidovte nisto sto ke vi koristi? Jas ne se slagam so vas, gi napisal nekoj koj logikata ja gleda od drugata strana na korisnicite, na biznis stranata. Ne e dete koe pcue na blogot i se kolne deka ke go raskine dogovorot (cesna Titova pionerska rec). Za zal izgleda za vas postoi samo VASATA vistina i nisto drugo ne prifacate. Dali do denes povikavte site zaedno da dademe EDEN prigovor????? Ne e bitno i ne mora da mi odgovorite, samo ocigledno ne sakate da bide onaka kako sto vie ne ste ni pomislile. Pozdrav do toj sto pisuva dugacki postovi, pozdrav do Volan i Zarko koj do sega bar davaa kontruktivni idei, a vie bidete i ponataka revolucioneri na ednoumieto. Ne ja devalviram vasata revolucija ama morate da imate sluh i za drugi idei. Ne dozvoluvajte da se udavite vo sopstvenata revolucija prfatete ja rakata i od poiskusnite. Sovetot e od Telekom, taka svatete go zosto toa e i intencijata na blogot SE sto se kosi so nasite mislenja e od redot na neprijatelot

Z. рече...


Значи драги господа што цело време кукате за бројачот. Верувајте дека сите овдека сваќаме во што е проблемот. Но, имајте во предвид дека ниту еден од луѓето кои стојат зад целата иницијатива НЕ РАБОТИ ниту ВО, ниту ЗА МакТел, па од таа причина и не може да ви решат проблемот.

Да... од МакТел и тоа како го читат блог-ов... и треба да биде така. На крајот на краиштата ова им е совршен механизам за да го опипуваат пулсот на нивните корисници и да проверуваат до каде можат да идат.

А што да правите вие?? Епа наместо да кукате тука и да се надевате дека решението ќе ви падне од небо (а нема), подобро превземете ги работите во свои раце.

Еве што можете да направите:
1. Раскинете го договорот
2. Приклучете се во иницијативата за групна тужба
3. Праќајте пораки до сите кои ги познавате и знаете дека се незадовлни од односот и цените на МакТел (значи до СИТЕ)... особено до оние кои се корисници на ADSL услугата! Анимирајте ги. Запознајте ги со ситуацијата... натерајте ги да го посетат блог-ов... активно да се приклучат... на крајот на краиштата - да тужат.
4. Правете притисок врз МакТел. Нивната најголема одбрана е у ствари и нивната Ахилова пета - бирократијата која владее во самата организација:

НОСЕТЕ ИМ ПРИГОВОРИ ЗА ШТО И ДА ВИ ТЕКНЕ ВО ВРСКА СО НИВНИТЕ УСЛУГИ! БАРАЈТЕ СЕКОГАШ ПИСМЕН ОДГОВОР

ЈАВУВАЈТЕ СЕ НА 0800! Бројот е бесплатен и е одличен за лечење на фрустрации врз нивните вработени!! И ич не ги жалете затоа што они као „не се виновни за ситуацијата“...
Се согласувам дека не се, ама не сум крив што работат таму. Ако веќе не ви се достапни нивните препоставени (а не се), тогаш ви се достапни тие луѓе! Вие врз нив притисок.. па они ќе кукаат на шефовите...па они уште погоре затоа што вработените не можат од досадни корисници да работат други ствари и ќе видите како ќе следуваат резултати!

Само ве молам престанете да кукате! ПРИКЛУЧЕТЕ СЕ... ПРАВЕТЕ БАНЕРИ И РЕКЛАМИ.. праќакте ги на администраторите на блогот... нека се најде јунак да прави web страница! Имате пријатели новинари.. епа качете им се на глава со приказната!

ПРАВЕТЕ СЕ САМО НЕМОЈТЕ ДА МОЛЧИТЕ! НЕ ТУКУ СЕ ПОНАШАЈТЕ КО ОВЦИ! ОТИ АКО ПРОДОЛЖИТЕ ВАКА ЌЕ ДОЈДАМ ДО ЗАКЛУЧОК ДЕКА ГО ЗАСЛУЖУВАТЕ ОВА ШТО ВИ СЕ СЛУЧУВА!

Ај... ми го кренавте притисокот...

Анонимен рече...

дечки да се позанимаваме со хакуенје на SQL бројачот мислам дека е крајно време да се покаже дали имаат техничко лице кое знае да ги подеси нештата во телеком или немаат

moTaro рече...

z wrote:

Да... од МакТел и тоа како го читат блог-ов... и треба да биде така.

Јас викам: Yeah Right. Само ти надевај се дека некој од Мт.Нет ова го чита. Ова го читаме само ти веројатно како директен учесник и лично засегнат. ЈАС како сеирџија поради фактот што мојата конекција не е на АДСЛ, и уште пуно копиљаци кои што се лупаат у гради дека ќе направеле ова, ќе направеле она, револуција... Револуција жими qr. Ниедна револуција до сега од човечкото постоење немало без крв, оваа богами вашава ќе биде прва.

1. ИЛИ сите ИСТОВРЕМЕНО раскинете ги више тие ваши фамозни договори, иако незнам на кого му претите кога тоа го пишувате на вакви безопасни постови? Значи раскинтете ги договорите и дадете ги вашите пари кај некој друг провајдер.

или.

2. Продолжете да си ги пружате нозете според тоа колкав јорган ви дале. Затоа што со пишување постови и ваши храбри мисли тука Не правите АМА БАШ НИШТО да си помогнете.

Make sure you remember that !

Анонимен рече...

Toa e nasiot problem. Klinci hakeri sanjari. Dali nekoj znae kolku seriozni ima na blogov ili si igrame vostanie so edna puska i tri kursumi

Анонимен рече...

Motaro ama ti ko da ne verujes u nasu revoluciju? Ke ga dignemo ako treba i u prazno.

Z рече...


Драг пријателе мотаро. Секој има право на свое погрешно мислење, па дури и ти.

А пошто целиот факинг аргумент ти се сведуваше на тоа дека не е читан блогов од МТ... епа, за среќа не си во право. Јас лично познавам барем 2ца на кој им е изричито наредено да го следат секое мало поместување што се случува овде.

moTaro рече...

Јас верувам у нешто што ќе видам. А тука не гледам ништо.

Еден тука напиша, дека кога било договорено да се одржи некој протест пред мт.нет се појавила смешна цифра на луѓе. Нејќете да ги мрднете гзовите, мислите дека на тастатура се се решава, со тоа што ќе пишете пост на некој километарски УРЛ како овој?

Верувам јас, верувам дека ништо вака нема да постигнете. Жал ми е што сум песимист, ама евалуирам од вашите постови и си претпоставувам како што си претпоставува и МТ.НЕТ со КОГО СИ ИМА РАБОТА!

Ahmed рече...

Atestiran merac? vcera ja proveriv smetkata bese 430MB a eve sega gledam 34.18MB pa neka mi dokazat posle, gi imam isprintirano i ke vidam sto ke recat gospodava, a odgovorot odnapred e ... teknicka greska i moze da se sluci iako nemalo do sega takvi ali ova e od 5000:1 a bas jas. caoooo

moTaro рече...

Z:


КОЈ СЕ ТИЕ ДВАЈЦА ПО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ, за да можеме и НИЕ тоа да го провериме дека е така..

Или дај име, или не кажувај прикаски. Се што е без генералии е прикаска..

Анонимен рече...

Motaro se zezam be ne se uzrujavaj odma. Admini dajte kazujte kolko ne ima u stroj. Gledam samo provokatori koi vazu nemaju sa Mtnet, budale koi mislu geroi ke bidev u revoluciju i momci koi sakav da pomognev. Ama brojka ni fali. Sekoja puska sama svadba ke pravi, samo site zajedno vojna moze da vodimo. Kudej smo sega na svadbu ili u vojnu. Ja pucam na svadbu, takva ni organizacija, u Bitola vika pred Prilep da pucamo, u Skopje more da ga jebu i pred Prilep i pred Kumanovo. E toj vojna umre 45'. Sega mora zajedno da pucamo ako sakamo da se cuje, vaka kako ne molite jedan po jedan moze svadbu da pravimo. Za sto ste vi? Ili organizujte rat da vodimo ili da ne se zajebavamo po blogovi.
Pa ljudi dadoa i pametni predlozi ama vie fasisti gi napravivte. Kazujte bre vasu pamet, sto da pravimo sega, da kukamo na brojac, da baramo dezerteri, da se klanjamo na vasu mislu ili svi zajedno vojnu da vodimo. Pa pocnavte ljudi da brkate od bloga, na kraj sami ke alujete, a ja pomislih eto mlad svet stanal ke se bori za pravdu. A ono Tito mal, Branko mal, Bucko mal. Abe preku qr od njih, mladi ste dajte s stari sovet sto vi davaja da go bijeme taj telekom a ne se navrlihte na njih ko oni da ga gradija telekom

moTaro рече...

Пошто се работи за кражба од страна на телеком, демократско право е ШТРАЈК и масовен собир за искажување на незадоволство.

Одредете Термин, одбор, претцедател или што ти ја знам и ЛИЧНО во голем број пред МТ.НЕТ, како што луѓе штрајкуваат пред влада, така и ние пред мт.НЕТ.. Ја не сум на ADSL, ама ветувам дека ќе дојдам. Оставете ги тастатурите за подоцно, прво да се покажат заби, па потоа ќе се разговара. Мора Мт.Нет да ја разбере СЕРИОЗНО цела оваа работа, и само тој е начинот!

Анонимен рече...

Добро бе луѓе што ви е на вас? Немала да успее револуцијата, немало да испадне ништо, само во празно се зборувало.
@Motaro
Ако тебе лично не те засега ситуацијава тогаш не мораш да шириш негативна енергија со твоите критики кои како што гледам немаат никаква цел освен да им покажат на луѓево дека не знаат или не можат да го постигнат тоа што си го зацртале. Остави ги да си работат(макар тоа било и само пишување постови), прати го блогов и остави времето да го покаже исходот од оваа ситуација

moTaro рече...

Значи ти сакаш да ги лажеш така?

Јас сум пријателе објективен набљудувач, меѓутоа ако ти мислиш дека само субјективно треба да пристапите на целава ситуација ок.

Бркајте работа.
Со среќа револуцијата.
Го молам некој од Админите да ги избрише сите мои постови до сега, да не ги вознемирувам заслепените и излажаните корисници..


moTaro Out.

Анонимен рече...

Uste eden otide EJJJJJJJJJJJJJ admini pa mi sve ke izbrkamo

Zarko рече...

Momci od ova sto citam, se pretvorivme vo grupa ILI MISLI KAKO JAS ILI NE SI ZA TUKA. Ne ocekuvav deka ke moram da se slagam so takva filozofija. I od mene pozdrav. Go molam bezvrska ni mailovi vece da ne mi ispraca.

Z рече...

Драг пријателе од Куманово. Неколку пораки над оваа има еден троа подолг пост кој што го напишав, а е со замастени букви. Мислам дека таму ќе најдеш доволно идеи како да се вклучиш.

Во суштина јас и Мотаро сме на истата мисла, иако добив впечаток дека почнал да ми го чита постот, ама му се видел долг, па се откажал. :))

И мене и него ме нервираат луѓе кои само кукаат, се чукаат по гради и ништо не прават за да ја изменат ситуацијата.

Се разликуваме само по начинот како да се постигне целта. Тој смета дека масовно раскинување е единствениот лек, а јас пак мислам дека има и друг начин. Несомнено дека неговото е најефикасно и за најкратко време носи најдобри резултати, ама не и за сите корисници на АДСЛ услугата. Голем дел, за жал, поради недостаток на алтернатива, немање пари за пенали и слично - не можат да си дозволат да ги раскинат договорите.

Е сега, јас сум на мнение дека има и други начини како да го притиснеме МакТел. Митот дека се толку големи и семоќни лично ми се сруши кога по само 10тина дена поради НАШИОТ заеднички притисок (те. приговорите), ја преиначија првичната одлука со која немаше да има намалување на брзината, туку сите ќе си доплаќавме.
Во тој момент јас лично сватив дека не се толку силни и непробојни колку што сакаат да мислиме дека се.

Мотаро пријателе... обрати се кај Зоран Милевски, дечкото кој го програмираше фамозниот „најточен бројач“, за лично да ти потврди дека МОРА да го следи блогов.

И те молам... ако веќе не си засегнат и фаќаш сеир (како што кажа самиот) и ако ВЕРУВАШ дека ништо нема да постигнеме (како што исто така кажа), тогаш престани да праќаш постови. Навистина... седи си таму пред монитор.. читај.. смеј си се задоволно затоа што ти знаеш, а ние не... и остај не.

Ние тука САКАМЕ да веруваме дека можеме нешто да измениме по начинот накој што сме тргнале.
Ние тука НЕ САКАМЕ сеирџии да ни ги отвараат очите без тоа да биде побарано од нив и САКАМЕ да си ги носиме розевите очила низ кои веруваме дека нешто сепак успеавме да направиме и дека можеме и уште повеќе.
Остај не ние да си ја бркаме работата. А ти ако веќе не ни помогаш, барем не ни одмагај.

Z рече...

Zarko...
Не, не сме се претвориле во таква група.
Никој тука не рипа против идеи. Ама ЈАС И ТОА КАКО РИПАМ на негативни ставови од типот „ништо не правите“, „против МТ не можете“, „кој сте вие, а кои се они“, итн...

Нема потреба да се одалечуваш сем ако веќе не ти се смачи и ако по кој знае кој пат ќе дозволиш да проголташ сé што МТ ќе ти го тури под нос. Прости, ама јас така ќе ја сварам таквата ситуација... и никако другачие.

Анонимен рече...

Do Z

deckoto samo dade konstruktivna opaska za toa kako se vodi kampanjata. Samiot pristap odi si i gledaj seir ke gi izbrka site sto davaat idei

Анонимен рече...

Sekoj ima pravo da dade svoe mislenje, bilo pozitivno ili negativno!!!

Kritikata e sekogas pobitna od zalenjeto ...

Ako igral nekoj "Call od Duty" ili znae nesto od Vtora Svetska Vojna togas znae deka Rusite koga vojuvale protiv nacistite vojuvale na sledniot nacin - edniot vojnik ja drzel puskata (prazna) dodeka drugiot gi imal kursumite dodeka pak kaj germancite sekoj vojnik si imal svoj MITROLEZ i rezerva kursumi! ... Znaci i da sme mal broj i da imame malku resursi i da vojuvame protiv MNOGU POSILEN neprijatel ne znaci deka ke izgubime tuku bitno e kako ke go iskoristime toa sto go imame!

Primer jas licno nemozam da go otkazam dogovorot bidejki ni Dial-up ne raboti kaj mene :( a imam potreba od internet (toa go studiram), no toa ne znaci deka MTNET me pobedi i sega ke cutam, mnogu gresat ako mislat taka, tuku primer ako jas uspeam barem eden nov korisnik da ubedam da ne se prikluci na adsl ili pak nekoj koj veke koristi da se otkaze togas veruvajte stetata e mnogu pogolema, samo zamislete ako sekoj od vas toa go napravi ... procenete sami.

Normalno deka nie sme malce i ne gi plasime mtnet, no sto ako im recam deka jas mozam minimum 10 korisnici da ubedam da se otkazat ili deka mozam da siram anti-mt kampanja koja moze da gi unisti ? ... e toa gi plasi niv, napravete ja samo matematikata, ako sme 100 nezadovolni korisnici toa ne e nisto ama ako mozeme sekoj po 10 novi ili stari korisnici da gi ubedi togas brojkata e 1000 !!!

Анонимен рече...

@Zarko
Воопшто не се слагам со твојата констатација и многу ми е жал што ја напушташ револуцијава. Ако имаш идеја овој блог ти овозможува тука да најдеш свои истомисленици. Дај идеја најди истомисленици и оствари ги целите на свој начин ако не ти се допаѓа начинот кој што го пддржуваат админите. Јас никаде не прочитав дека некој рекол дека не си за тука. Па не може сите да мислиме исто. Ако некој твој предлог не бил прифатен не занчи дека некој те брка од тука. Како што реков тука можеш да најдеш луѓе кои ги делат твоите размислувања и да се ораганизираш на начин на кој вие сметате дека најефективно ќе ја водите војната против Телеком.
Другарски поздрав

Z рече...

Motaro гледам повикуваш на бунт. Да баталиме тастатурите... ќе дојдеш и ти на протест.
А и самиот знаеш дека малце луѓе ќе дојдат, така?

Епа еве ти прилика да помогнеш: ДАВАЈ ИДЕИ како да ги анимираме сите тие корисници да се појават. Како да дојдат пред МТ (без ризикот таму со посмев да ни поделат кафе) и на крајот на краиштата - како да ги натераме да ги раскинат договорите тие што се мислат за тој чекор.

Значи прво треба да ги собереме поголемиот дел тука и да оствариме контакт со нив. Со обичен повик, јасно ти е и тебе и мене дека ништо нема да се постигне.

Мотаро, некои работи не можеш да ги брзаш. Patience is the virtue of the wise.

Анонимен рече...

Дечки абе никој не рече(ако некој рекол игнорирајте го) дека МОРАТЕ да ги раскинувате договорите.Јас мислам дека е тоа најефективно средство за борба против Телеком. Ако некој не сака или не може од одредени причини јас(а верувам ни бодачиве на револуцијата) не го осудувам и не му велам да си брка работа. Се слагам дека има и други начини да се води војната и секој треба да ја води според своите можности и убедувања.
За оние што не можат да го откажат АДСЛ-от
Дечки приклучете се кон групната тужба или најдете начин и организирајте се на свој начин да го извршите притисокот врз Телеком.

moTaro рече...

ова е мој дефинитвно последен пост:

Z: wrote

PATIENCE IS THE VIRTUE OF THE WISE!

Јас викам:
Да затоа македонија беше 500 години под чизма. Дека имаше трпение.

Се бара брза и енергична реакција.
Без многу да одуговлекувам. Според и твои лични коментари ситуацијата тука стана како што ти милуваш на англиски да ги кажуваш поговорките:

IT'S MY WAY OR HIGHWAY..

јас бирам Highway. Кога јас ги пишував моите идеи, ти плукаше врз нив, напаѓајки ме дека ширам "негативна" енергија.

Best of luck.

Zarko рече...

Z ako gi pratis postovite ke vidis deka mi pominale godinite koga mozam da si igram revolucija. Se trudev da bidam celo vreme kostruktiven. Denovive ne pratam sto se slucuva zosto moram i od nesto da ziveam ama vecerva procitav i dobri postovi koi se blisku do moeto mislenje. Za zal bea napadnati od site strani. Ne me zamara telekom, tamu bev vraboten, 15 godini vodam svoja firma, ja znam nivnata logika, srecen bev sto edna grupa mladi ludje ja upotrebi dedovata kubura ama poleka pocnavme kompasot da go citame na kirilica. Nikogas vo zivotot ne sum napadnal nitu edna idea, mislam deka SITE na blogov se so najobra namera (seirdziite i dirigiranite se poznavaat vednas) i zatoa sakam da ostavam tie sto go vodat blogot da ja bijat bitkata kako sto mislat. Zosto ako go kazam moeto mislenje ke bidam kvalifikuvan kako toj so dugackiot post. Jas bi go procital povtorno toj post i bi se podzamislil, pred da go napadnam. Nacinot koj go opisuva kako alternativa na ova sto se slucuva po mene e ispraven i podobar. Za zal mnozinstvoto ne go misli toa i mislam deka e vreme na site sto mislime na ist nacin da se povleceme. Posakuvam uspeh na ovaa revolucija, ne samo vo ovaa bitka tuku i vo site sto pretstojat. Napisav ednas deka na ovoj blog se stvara edna generacija na mlafi ludje koi mozebi ke ja povedat Makedonija vo praviot pravec, ne kako nasive kvazi politicari, i seuste stojam pozdi toa. BORETE SE ZA SVOITE PRAVA. Nasite mislenja se razlikuvaat, sto ne znaci deka jas ili bilo koj sto misli drugacije e vo pravo, no napadite se taka zustri da ne bi sakal da si go rasipam mislenjeto za cela edna generacija hrabri mlafi ludje. Ke go pratam blogot i ako nekogas mislam deka mozam da pomognam ke pustam po nekoj post, a vas vi pozeluvam uspeh vo ovaa bitka koja SIGURNO ke ja dobiete. Ne oklevajte telekom e edna ulezana administrativna pijavica koja treba da se zgazi

Анонимен рече...

Piloti - Ne veruj u idole

Ne veruj u idole
U lica sa filma i naslovnih strana
Ti mozes bez njih

Ne slusaj sta ti kazu
Sve je to biznis, sve je reklama
Sve je to trik


Ne veruj u idole
I oni su ljudi od krvi i mesa
isto k'o ti

Ne slusaj sve te lazi
Oni se samo prodaju dobro
Lova je cilj !

Z рече...

Е не ми се верува...
Добро Мотаро.. во ред.. очигледно си ми ја прочитал последната порака чим си дал коментар.
Ама...

Еве .. се согласувам дека раскинување е најефикасно.. дека треба брза и ефикасна акција...
ама дај те молам.. помогни им тука на админите и мене конечно одговори ми - како да се повика доволно голем број на критична маса??

Мислам дека ти е и повеќе од јасно дека акција со 10 луѓе е еднаква на онаа пензионерската од пред 1 година.
Значи ако сакаш да бидеш од корист.. еве ти шанса.. кажи како да се анимираат поголем број на корисници, а потоа на сите ни е јасно дека ќе биде далеку поедноставно.

Жарко, со сета почит кон твоите години.. и без намера никого да бркам од тука... и тебе ќе те замолам да им помогнеш со твоето животно искуство на администраторите така што ќе одговориш на истото прашање: КАКО да се анимираат поголемиот број од корисниците за да се вклучат во идните активности.

Благодарам многу на трпението и се надевам дека ќе си ги преиспитате одлуките. За доброто на сите нас.

Bojan рече...

Јас се извинувам што толку доцнам со одговарање на коментарите. Бев излезен и пред саат време се вратив. Читајќи ги новите коментари, се натерав да си ги прочитам повторно одговорите што ги дадов (или како што некој ги нарече „моите напади“).

Сакале верувајте, сакале не, но моите одговори не беа отфрлања на идеи. zarko и volan никогаш не биле навредени или некоја нивна идеја отфрлена. Па по ѓаволите, луѓе! За ТОА СЕ БОРИМЕ! НЕОТФРЛАЊЕ на идеи! Од каде се појави тој муабет за едноумие?

Ве молам уште еднаш прочитајте ги моите одговори во коментарите на оваа страница.

Ниту една од идеите што се дадени не е отфрлена, па дури и да е, не е отфрлена „туку така“.

Идејата за групен настап пред МТ мислам дека доволно јасно објаснив зошто сметам дека е нереална. Идејата за провајдер, пак ќе кажам, е одлична, но за тоа треба да се најдат пари - нешто за што сум, признавам, неспособен. Ако се најде јунак што може да најде странски непартиски невалкани пари (во Македонија сите пари се валкани) ќе застанам зад и пред нив.

Идејата (иницијативата) за Невладина организација или Граѓанско здружение на volan и zarko не е отфрлена. Во приватна комуникација со volan му го објаснив МОЈОТ (што значи не на секој присутен) став околу НВО-а, како и дека би поддржал активна, искрена и пред се конкретна Невладина организација, меѓутоа јас не би сакал да ја основам.

Поентата на коментарите на блогот, посебно фактот дека може кој сака да остава коментари, а не само членови на www.blogger.com е токму споделувањето идеи, мислења и ставови.

Анонимен рече...

Jas pominav 4 GB i sega dremam kako misir 4kb vo sec ja testirav vrskat i vika 51 kbps mamiceto u picetooooooo ke tepaaaammm