03 ноември, 2005

Сакате подобар интернет? Кажете како!

Еве можност да ги искористите своите креативни способности и да понудите некоја супер р-еволуционерна идеја. Како до подобар АДСЛ? Како до подобар и поефтин интернет? Како до навистина брз интернет? Како интернет корисниците во Македонија веќе да не бидат стрижени? Молам за одговори. Знам дека ги имате.

Што ни треба? Кампања против монополот на МТ? Бизнис план за МТ во кој ќе им нацртаме како да ја подобрат услугата и да привлечат нови корисници, наместо што ги губат постојните? Ајде Атила ве повикува: Explain it to me like I'm a five year old. Кажувајте што би сакале да видите и како тоа може да му го продадеме на МТ. Што треба: локален веб proxy, flat rate пакет, исправен мерач, пониски цени, побрз и бесплатен локален сообраќај? Јас знам дека сите го сакате ова, но кажете како да ги убедиме МТ дека тоа ќе биде и во нивна корист.

Оние што мислат дека треба бескомпромисно да се удри по МТ, подгответе идеи за анти-АДСЛ сајт. Ајде уметнички души изработете банери кои потоа ќе ги објавуваме на разни страни со линк до блог-ов или до анти-АДСЛ сајтот. Подгответе креативни пораки и флаери кои ќе се делат низ Македонија. Споделете ги со нас, фотокопирајте и делете ги по маало и оставајте ги по сандачиња. Јас ветувам дека ќе ви помогнам. Оговарaјте го АДСЛ-от кај сите што ги знаете. Досадувајте им со вашите проблеми на новинарите. Досадувајте им на луѓето од 0800, тие се таму заради вас, искористете го бесплатниот телефон :)

Оние што мислат дека не треба да се мава само по МТ, туку по сите провајдери, повелете со иницијатива за сајт каде ќе се споредува понудата на интернет во Македонија. Мора да постојат јунаци кои ќе помогнат за такво нешто. Нека има на исто место услови, цени, споредби и искуства со провајдерите од цела Македонија, за секој да може да види што е најдобро за него. Да не рече после некој дека не му кажале се кога склучувал договор.

Оние што мислат дека треба некоја институција која ќе не штити нека кажат која. Како да се разбудат државните органи? Како да направиме нашите проблеми да ги засегаат и нив? Дали е потребно здружение на интерент корисници? Како да се формира? Како да се организира? Како да се финансира? Како да не биде само уште еден клон на Сорос?

Сите идеи од „јавниот конкурс“ ќе бидат сумирани и објавени на блогов. Награди не делиме, доволна награда ќе биде ако се избориме за подобар интернет. Внимавајте! Прашањето не е што не треба, туку што треба да се прави и дали сте спремни да го направите тоа. Прашањето е многу едноставно: Со какви идеи си ти? Повели, светлото е на тебе.

185 коментари:

Никола рече...

Кога се приклучив на АДСЛ во декември минатата година, мислев дека до сега, после една година МТ ќе ги намали цените или бар ќе ја зголеми брзината. Но, срамота е што ништо од ова не се случи.
Не знам од кој треба да бараме помош. Тешко дека ќе добиеме помош од државата, зашто на неа и одговараат повисоки сметки, зашто добиваат повеќе данок и поголема дивиденда, и воопшто не и е гајле за обичните смртници. Требаше државата до сега да пушти втор оператор или да и ги дадеше оптичките кабли на ЕСМ на некоја компанија да раководи со нив, така да сигурно ќе добиевме конкуренција во интернетот.
Најдобро е некоја странска, позната компанија да влезе кај нас што нема да има никаква врска со МТ(купување линкови идр) и што ќе сака да привлече корисници. Но, тешка дека нашава влада ќе даде такво нешто да се деси. На македонскиве провајдери не им верувам многу и мислам дека се сите исти.
Ние како корисници може треба да извршиме и притисок врз владава да ни помогне.
Се досега што добивме беше бидејќи ги притиснавме МТ.

Анонимен рече...

Дали некој го прекорачи лимитот од 4гб и дали се намали брзината и на колку.

pesot рече...

OK, imam da prasam nesto za sto mislam kako moznost deka moze da se zemi vo predvid deka MT go pravat so nasite paketi!!!

vaka, jas zaprimetiv deka mojot paket bez moe baranje i odkako se javiv na 08000, bil prefrlen na kako sto mi kazaa od MAX ADSL na obicen SURFER paket, ili so drugi zborovi dial up!!!! sto znaci deka ako MT nemaat tehnika za namaluvanje na brzinata, mozno e na site da ni go promenuvaat paketot?!
samo prasuvam!?
mozebi zuci glupavo no toa mene mi se sluci!
sto znaci toa? deka MT ke pravat promena na paket bez nase znaenje posle naprave 4G soobrakaj ?

samo idea dali e ova vozmozno!?!

ako e nadvor od temata slobodno brisete go mojov post!

Анонимен рече...

ja iam napraeno nad 4 iam okolu 7 ako e vistina,mislev za nivniot brojac taka da uste siminjam so 37kbps,ke vidam ponatamu kako ke se odnesuva

Анонимен рече...

ja gi zemam kuferite i begam za germanija ...

Анонимен рече...

Mnogo interesantni rabote se deshavav s's merac na impulsi. LOL!!! Za samo ed'n saat projden na internet posle 00:00 01.11.05 merac mi pokaza deka sam potroshija 2400,12 MB, uzas!!! Od sabajle (kompjuter ne izgasen cel nokj, konekcija uspostavena, downloadiranje do maximum). Sabajle u 11:30 merac pokazue 0 MB... LUDILO, kamo ovakoj da e svako sabajle... Trekjo merenje bese negde okolo 21 saat, merac ne rabotese (VO IZRABOTKA)... momentalno imam 1710,22 MB, Ovija decki stvarno nemav pamet ili mozda ne znaev kako??? a mozda su u paniku.. ili mozda gi e takoj po l'ko da manipulirav s's nash skupo platen limit.
Shto se tiche do drugi internet reshenija... kude nas u Makedoniju izgleda sve funkcionira na princip strizi vunu dok ima ovce (a ovce za izvoz)... poglednite samo www.skydsl.de satelitski internet flatrate paket koshta 29 evra... na nekoga mu teknalo pa prodava accounti i kude nas, samo shto cena e 50 evra t'j isti paket shto u Nemacku se prodava za 29 i toj s's ukljucenu satelitsku antenu i PCI karticu... OMG!!! Shvabe da znaev kolko e prosecna plata kude nas a kolko od njuma oddeluemo za internet account, ne mozu ni da pretpostavu shto kje pomisliv... a mozda i oni kje dojdev malko da strizev vunu... Kako shto mi na mene izgleda ne su samo MT krivi... krivi smo i mi sto dozvoluemo da ne shisha koj stigne.

Jovan рече...

Volan i Jovan se dogovorija da rabotat na idejata za formiranje Zdruzenie na Gragjani. Se moli Zarko da gi dostavi svoite podatoci preku bezvrska.

Site onie koi se dovolno zainteresirani da ucestvuvaat vo formiranjeto i rabotata na ova ZG neka ostavat svoi kontakti i kratok komentar na internetnvo@hotmail.com

игор рече...

Од сите провајдери што нудат интернет мислам дека Телекабел е најдобар. Не е flat пакет ама бар намалуваат до 128kb/s и нема лимити на p2p. Не сум сигурен да не ве лажам ама мислам дека е 1500ден. месечно. Услугата не е баш најдобра но води кон добра и стабилна врска.
Како алтернатива на МТнет, Телекабел мислам дека е најисплатлива.

Исто така мислам дека е добра идејата да се откупи линк од сателит и да се дели на повеќе корисници. Но, тука има проблем - upload-от

Тоа се можностите што јас ги гледам во моментов, ако има некоја идеја слободно дополнете.

Анонимен рече...

Znaci, sto da se pravi...
Za da go izbegneme haosot od komentari (iljadu komentari, nekoj za meracot, nekoj za drugi provajderi, nekoj za fudbalski klub, nekoj za tetkicite na salter itn.) mislam deka e vreme _prvo da ja rascistime slikata za nas i megju nas._

Mislam deka e vistinsko vreme za eden poll.
1. Kolku lugje se za bezuslovno raskinuvanje
2. Kolku se za pregovori
3. Od niv, kolkumina ke prifatat namaluvanje do 192
4. Kolkumina do 128
5. Kolku se tie sto ic ne mislat da raskinat

Ebes ga, ne mozeme da iskacame so cisti stavovi ako nie ne sme sigurni za sto tocno zborime. A ne sme koherentni, zasto sme grupa od iljadu lugje so iljadu razlicni sfakjanja, potrebi itn.

Aj frlete eden poll da vidime sto ke izleze.

Анонимен рече...

Da se nadovrzu... Na mislenje sam deka najbolje reshenje lega mnogo poblisko nego sto mislimo... Grad. Gradonacalnik, i gradska uprava... Zasto ne zemev sve u svoi ruke... Mnogo e ednostavno. Vlecev se kabli. Kablira se cel grad. Ne e skupo. Ako nejce grad da finansira ljudi kje soberev pare. Kupi se oprema. Zaposliv se ljudi. Zeme se nekoj zaeban link sto kje ga opsluzue grad bez problemi. Kje se plakja minimalno. Radnici, odrzuvanje oprema, link. Ne mora nikoj da pecali. Toj kje bide edno golemo narodno dobro. Siguran sam deka koja i da bilo vlast, da povlece ed'n tak'v poteg 100% dobiva na naredni izbori, i na tija posle i... i vuk sit i ovce na broj. Toj moze da se iskoristi i za kablovsku TV... da ne gledamo gluposti... Ne znam kako e u drugi gradovi ali u Kumanovo kablovska TV e mizerija i cist kriminal. Koristiv piratski kartice, pushtav mizerni programi... K'd bi gi grad sobiraja pare od kablovsku pretplatu, mogale bi da kupiv original kartice i da gledamo kvalitetni kanali... Sve e tolko prosto, ne mi e jasno, nemav li gradski mokjnici isti potrebe kako i mi obicni gradjani. I njini deca sakav da gledav HRT2 ili da vezbav ezik s's nekoj dobar filmski kanal, (da ne otupavuev s's juzno americki boranie), da gledav kvalitetni sportski kanali... Stvarno ne mi e jasno boli li ga nekoga qrac za nas najobicni gradjani!?

Јован рече...

еве го линкот за анкетата
http://snappoll.com/poll/44853.php

laf рече...

Kaj mene, eve sega e 21:24, so nadminati 4 GB - brzinata e max. 6.0-6.5 KB/s. Samo DL. UL odi so nesto sitno.

Volan рече...

@ Јован

1.Moze li da se ovozmozat povece zaokruzuvanja a ne samo edno, ako e vozmozno napravi taka, mozebi nekoj e za povece predlozi.

2.Povikaj gi drugite od blogov eventualno da dodadat uste nekoja crta za odbelezuvanje

3.Zamoli gi adminite od blogot anketata da ja stavat pri vrv na blogot

Jovan рече...

Problemot so ovaa anketa e sto koga ednas ke se zavrsi, nema moznost za administriranje, mozebi da se obidam da najdam uste nekoj FREE poll sajt sto moze da se administrira. neznam dali blogov ima anketi?

Znaev рече...

So e rabotata koj go stavi poll-ot ? Mteb ? Kaj ima opcija zadrzuvanje na internetot kakov so bese? Odma da se koregira ova !

Александар З рече...

Куманоец Анонимрз вели:
Grad. Gradonacalnik, i gradska uprava...

Ова е веќе нешто. Последниот закон за локална самоуправа и онака ги прави општините држави. Башка, каква е конкуренцијата (мислам на досегашните интернет провајдери) еден ваков потег сите ќе ги исфрли од игра. Колку е ова остварливо и како може да се дејствува? Со врски? Со „профитно“ граѓанско здружение?

Jovan рече...

Znaev,
samo procitaj gi nekolkute prethodni postovi.

Lugje kazete sto treba uste da stoi, pa ke napravime nov poll so site relevantni opcii.

Mislam, da si ostane internetot znaci so celosna brzina bez nikakvi ogranicuvanja

Znaev рече...

Zaborajv da ja kazam mojata opcija koja ja nema vo poll-ot.
-Raskinuvanje (bez penali) , pa pregovori.
Pregovorite bi bile za vrakanje na prvobitniot (no limit),bez dogovor ovoj pat.

www.prespasky.com рече...

ako vi e potrebno, mozam taa anketa da ja postavam na PrespaSky. Moze da glasa sekoj samo ednas na 24 casa od edna ip adresa.
Pozdrav, ve podrzuvame vo vasite napori.
PrespaSky

netphreak рече...

Nekoj spomna link od satelit. Eve 2way opcija http://www.sensolink.net/hr/

netphreak рече...

http://www.sensolink.net/hr/
Ima i prestavnishtvo vo mk:
http://www.sensolink.com.mk

daywalker рече...

Прашање - што направија тие од агенцијата, или како и да се вика, за заштита на потрошувачите? Нели требаше да го нападнат телешитком поради кршење на закони?

reject рече...

Sajtot sto ke se pravi za internetot vo makedonija ke treba da sodrzi informacii za site provajderi vo makedonija, znaci cena, brzina, limit itn. Se podrazbira forum ke bide neophoden kade sto korisnicite ke mozat da diskutiraat i da prasuvaat za stabilnost itn... pred da se odlucat da se priklucat kon provajderot.

Volan рече...

Dragi moi Admini i ostanati podrzuvaci na blogot r-Evolucija.

Odgovorot na prasanjato kako i sto ponataka polesno ce go pronajdete ako odvoite malku vreme i napravete analiza na dosega napisanoto vo Blogov.

Malku se pomaciv i napraviv edna analiza za samite nas.


ANALIZA II postovi
1 Oct 2005 by Bojan Официјален почеток
11
1 Oct 2005 by Бобо Николов Спогодбата со Непријателот
1
1 Oct 2005 by Бобо Николов IRC канал #anti-mtnet
2
1 Oct 2005 by Bojan Договорот II дел
7
2 Oct 2005 by Spion666 За мерењето на сообраќај...
15
2 Oct 2005 by Spion666 Потсетување за огласот во весникот...
0
2 Oct 2005 by Bojan Список на e-mail адреси
0
2 Oct 2005 by Bojan За ветениот Шаблон Приговор
0
3 Oct 2005 by Bojan Правни проблеми
1
3 Oct 2005 by Bojan Вторник, 4-ти октомври, точно на пладне
4
3 Oct 2005 by Spion666 Често Поставувани Прашања (ЧПП)
0
3 Oct 2005 by Bojan Не е којзнае што, но сепак...
8
3 Oct 2005 by bezvrska Работава е итна, ама слепа кучка...
7
4 Oct 2005 by bezvrska После првата пушка…
3
4 Oct 2005 by Bojan Горчлив aftertaste
24
5 Oct 2005 by Bojan НАВАЛИ НАРОДЕ, ТАЗЕ ФЛАЕРИ! (овој пат 150dpi)
25
5 Oct 2005 by Бобо Николов На страниците на "Дневник"...
1
5 Oct 2005 by Bojan Нови моменти од утрешно Време
29
6 Oct 2005 by bezvrska Се вклучуваат и институциите
42
7 Oct 2005 by Bojan ПРИГОВОРОТ на тино097
30
9 Oct 2005 by Bojan Време strikes again!
10
9 Oct 2005 by Bojan The План
18
9 Oct 2005 by Bojan П Р И Г О В О Р!!!
101
9 Oct 2005 by Bojan Приговор за оние што веќе го раскинале договорот
4
10 Oct 2005 by Bojan Што се случуваше денеска од сабајле...
64
11 Oct 2005 by bezvrska За оние на кои им рекле: "Да дојде татко ти"
39
12 Oct 2005 by Bojan За утре...
39
13 Oct 2005 by Бобо Николов Изутринава...
112
13 Oct 2005 by Bojan План за акција
17
13 Oct 2005 by Bojan Тековни активности
26
13 Oct 2005 by Bojan HELP!!!
88
14 Oct 2005 by Bojan Првата битка е добиена, но р-Еволуцијата продолжува!
115
14 Oct 2005 by bezvrska Остануваат проблемите и незадоволството
62
15 Oct 2005 by Bojan Најава за утре...
61
16 Oct 2005 by Bojan Соопштение за медиуми
78
17 Oct 2005 by Bojan ИТНО, ВАЖНО & ПРИЛИЧНО ПОУЧНО!!!
147
18 Oct 2005 by bezvrska „Се грижиме за корисниците“... Златни тие!
50
18 Oct 2005 by Bojan Чукни ја главата...
54
19 Oct 2005 by Bojan „Што знаеме?“ и „Што можеме да направиме?“
26
19 Oct 2005 by Bojan Интегрално, одговорот од Дојче телеком
42
20 Oct 2005 by Bojan Имаме тазе муниција!!!
170
21 Oct 2005 by Bojan Директно од устата на коњот
17
21 Oct 2005 by bezvrska Да ги преброиме забите на коњот
66
24 Oct 2005 by Bojan Во меѓувреме...
75
24 Oct 2005 by Bojan Една мала незавршена приказна
24
24 Oct 2005 by bezvrska Што направивме и што треба да правиме во иднина?
127
26 Oct 2005 by bezvrska Чаре
122
28 Oct 2005 by bezvrska Сакате да малтретирате теткици?
51
29 Oct 2005 by Bojan Македонија - МТ 2:0 ?
24
30 Oct 2005 by bezvrska Втора шанса за поднесување на новиот приговор
30
31 Oct 2005 by Bojan „Плакатот“
37
31 Oct 2005 by Bojan Помен за Брз „ADSL“ Интернет
74
1 Nov 2005 by Bojan Поменот пројде...
186
3 Nov 2005 by Bojan Разгледување на идеите
14
3 Nov 2005 by bezvrska Како изгледа dial-up „АДСЛ“?
33
3 Nov 2005 by bezvrska Сакате подобар интернет? Кажете како!
10
2423a. KAKO STO GLEDATE A KOGO MU E MACNO NEKA GI PRESKOCI BROJKITE ZA 33 DENA IMAME 2423 KOMENTARI ILI POSTOVI.

b. AKTIVNI BLOGERI SO IME I PREZIME SE CIRKA 200.

c. OSTANATITE 2200 SE ANAONIMUSI AKO GI PODELIME SO NEKOJ PROSEK NA JAVUVANJA NA ONIE STO SE SO IME CE DOBIEME BROJKA OD CIRKA 250 ANONIMUSI.

d. KAUNTEROT NA BROJOT NA POSETI NA BLOGOT POKAZUVA DEKA SO REVOLUCIJATA SE ZAPOZNAENI CIRKA NOVI 1500 KORISNICI NA ADSL

e. OD MEDIUMITE I OD REKLA KAZALA ZAPOZNAENI SE USTE NOVI 2500 KORISNICI NA ADSL.

f. PO MOJA PROCENKA OD ANALIZAVA SO POMOS NA BLOGOV I MEDIUMITE ZAPOZNAENI SE POVECE OD POLOVINATA DOSEGASNI KORISNICI NA ADSL.

Dosega dosta se stori i zatoa molam ne klonuvajte so duhot iako vie adminite najvece dosega i se pomacivte. Pa neli vodime so 2:0 .

Za samite predlozi koi proizlegoa od blogov vo nekoj drug post.

Анонимен рече...

Se secavam Jugosavia vodese 2:0 u prvo poluvreme pa 2:2 na kraj i vo prodolzenie Germanija pobedi 4:2

gunner рече...

Za nekoi sto plukaat po blogov, so blogov postignavme nesto, da ne bese istiot moze ovoj naredniot mesec kje si platevme nekoja smetka i kje se otkacevme od neprijatelot so penali, na koj ne mu se svigja neka ne sere i neka si citka nesto drugo po netov.

Vo vrska so predlogot na netphreak za sensolink, ne e bas eftino a ne najdov pretstavnistvo vo Makedonija.

Mislam deka e odlicna idejata za formiranje zdruzenie i da si postavime sami mreza (i onaka ni zimaat 5000 za instalacija, so tie pari sami kje si kupime se sto ni treba, ako treba i povekje kje dadam). Ako se desi takvo nesto, forum mora da ima obavezno ama toa vekje e normalno.

Kablovskive ne gi biva, za onnet ne znam ama mislam deka i oni se prevara (citav sto im se desava vo karpos, toa sigurno e po vina na onnet).

Za kraj, ili dobar FLAT-adsl ili sami da si se vrzeme i u kurac operatori.

Pozdrav

*i pak kje kazam, na koj ne mu se svigja blogov neka ne mrci!!!!

Bojan рече...

До сега, најдобра алтернатива за broadband интернет на МТ, барем според мене, беше идејата на кумановскиот анонимус кој ги спомна општинските власти. Александар З убаво кажа дека со законот за децентрализација општините се речиси држави. Тоа значи дека треба да се излезе и со предлог до општините за формирање локални (општински) интернет провајдери.

Ова, според мене, е најдобрата идеја за алтернатива на МТ не само затоа што не е врзана со ниту еден од постојните провајдери (за кои веќе многу пати спомнавме колку не чинат или се ограничени во способноста да нудат интернет пристап низ Македонија (на пр. Телекабел)) и може да се истурка без поголеми проблеми со поставување на сите оние dc++ хабови, torrent tracker-и и мал милион други тракатанци што ќе придонесат за поквалитетен интернет пристап во МК.

Со ова имаме и двојна предност: Општината нема да зависи од МТ за интернет пристап и ќе може комотно да им наплаќа кирија за инфраструктурата (ќе ми простите, но не се сеќавам на името на господинот што ја потегна таа тема во Време) на МТ (со што ќе изгубат повторно доста пари), ќе се отворат нови работни места за IT (полу)професионалци кои ќе ја одржуваат локалната мрежа и ем ќе бидат овците на број, ем волци нема да има!

Ашколсун за идејата, Кумановац. Имаш пиво од мене следниот пат кога ќе одам натака.

Bojan рече...

Stvarno ne mi e jasno boli li ga nekoga qrac za nas najobicni gradjani!?

Не, ама ќе направиме да ги здоболи ;-)

Анонимен рече...

alek said: :)
luge ova e cista katasrofa nadminav limit,i znaete so kolku siminjam sea a 6 kbps,i stranici nejke da otvara,od mene eden sovet ne go nadminuvajte limitot zosto ne ste svesni so kakvi nervozi se socuvam sega,e toa e luge moi ovaa ne e ni 64kbps,zosto ako bi bilo togas toa bi se smetalo za single ISDN,ama nee...

drink-er рече...

Mislam deka za toa e potrebno gragansko zdruzenie,koe ke napravi plan t.e. proekt pa so proektot kaj trifun laf muabet i on da gi povrze opstinite so opticki kabli.Toa da bide negova obvrska.A opstinuite posle da ja razgranuvaat grankata od glavniot kabel.
Neznam sto e poisplatlivo,dali kabli ili wireless anteni?
Za pari da se soberat, graganite prvo ke treba da gi uverime t.e. da bidat sigurni deka ke se realizira proektot do kraj.Taka site sto ke sakaat internet ke dadat nekoja suma pari za opremata.
Ako moze nekoj da analizira kolku pari ke bidat potrebni za eden takov proekt za Skopje, neka kaze.
Za drugite gradovi mislam deka e polesno ,pa duri i niv ako moze da im se pomogne vo paricni sredstva i slicno.Da si pomogneme edni so drugi.
Uste ednas, kolku pari odprilika?

netphreak рече...

gunner said...
Vo vrska so predlogot na netphreak za sensolink, ne e bas eftino a ne najdov pretstavnistvo vo Makedonija.

Ima prestavnishtvo i vo Makedonija,
http://www.sensolink.com.mk

Bojan рече...

drink-er, не верувам дека некој може да ти даде (па дури и апроксимативна) цифра за тоа колку се ќе чини уште вечерва, но во следните неколку дена, вклучувајќи го и викендот ќе се поработи на темата „цена на таков проект“ и ќе видиме што и како може да се направи на таа тема.

Сметајте и на тоа дека ова ќе биде премногу добар залак за општините, партиите и каква-и-да-има-„Агенција“-за-Евро„интеграции“. Ова ќе биде нивниот wet dream.

stand-by рече...

Тоа значи дека треба да се излезе и со предлог до општините за формирање локални (општински) интернет провајдери.

Тоа е прескапа инвестиција за било која општина, башка што за тоа нема да покажат било каков интерес оти се работи за јавен интерес на граѓаните и неможе толку лесно да се лапнат средствата од буџетот.

Да можеше тоа да се изведе, Телеком или Оннет ќе направија некоја ујдурма, и ќе испереа голема сума на пари (како што сега си прават) само во Скопје со изградба на локална мрежа, оти Скопје има нај идеална станбена инфраструктура за правење профит.

Зошто wireless, кога кабел (оптика и CAT5E) е подобра солуција, па и за фиксна телефонија? Едноставно нема толку пари за таа работа, а школите ги користат само како маска.

Ако се погледа Мегалан во Бугарија, ќе се види дека тие оперираат само со станбени населби, блиски едни до други, од каде Студентски град има нај голема концентрација на корисници.

Се додека во власта и во бизнисот имаме луѓе кои гледаат да направат профит со туѓу пари, без да вложат свои средства (типичен ex-YU политички ум), при што транспарентноста тотално се избегнува и не е посакувана, нема потреба да се лажеме дека некој друг ќе ни помогне.

drink-er рече...

Ako se uspee da znaeme kolku ke cini(se razbira od prilika) posle ke treba da razgovarame site za toa kako da se najdat tie pari(donacii od ambasadi,stranski donatori i slicno) no za toa potoa.Jas sum seriozen za ova i ke pomognam se sto e vo moite moznosti[10 dolari imam dadeno,ako treba i 20 ce daam :)]
Slusnav deka mnogu gradovi od svetot se povrzani mrezno i imaat internet.
No sepak da ne gi zaboravime i drugite gradovi od drzavata!

Martin_Prilep galaxy2027@yahoo.com рече...

Reklami, anti-reklami vo dnevni vesnici najprvo, Dnevnik, Utrinski, Vreme, ama bas sekade kade sto se mozi. Se sekavate na anti-reklamata porano vo dnevnite vesnici koi sto ja pravea On-Net za toa deka Adsl-ot na Mt-Net ne e legalen, a potoa sleduvaa reklami od Mt-Net deka Adsl-ot e legalen. Sigurno ke gi zaintrigiraat takvite anti-reklami koi sto ke im gi pustame vo site vesnici, a najmnogu da ima takvi anti-reklami vo broevite koi sto izleguvaat vo Petok i Sabota kade sto prodazbata na takvite vesnici e najgolema. Za bilo kakov dizajn ili graficko resenie mozam vednas bez problem da sredam anti-reklama, flaerce, bilo sto i da se pusti vo vesnici.

drink-er рече...

Eve si pravam nekoja prosta matematika.Ako se napravi mrezata, se kupi link...Vo Skopje ke se povrzat minimum 20.000 luge.Sekoj da plaka po 500denari mesecno se dobiva cifra od 170.000 evra.100.000 da idat za linkot,drugite 70.000 za odrzuvanje,trosoci,i slicno.Duri ne mora ni 500 da plakaat pak ke ima pari.
Neznam mozebi ova cifrite sto gi napisav se bezveze, no mislam deka ima nekoja logika. maybe:)

К рече...

Прво да се формира граѓанско здружение и да се рашири низ цела МК. Потоа да се побараат грантови за користење на интернет или некоја друга интернет причина во МК за да се соберат пари за опрема. Според мое мислење најдобро е wireless опрема. А за линкот, одржување и сервис на опрема доволно би било секој да плаќа по 100 или 200 денари (заради масовност).
Ова е моето размислување
Поздрав

MODEM рече...

ZOSTO OVAA T.N. "REVOLUCIJA" VEKE POCNA DA PROPAGJA?

1. Gledam deka premnogu cesto se koristat iminja na razni narodi vo negativna konotacija: Turci ("500 godini pod turska cizma"), Romi ("ciganska rabota"), Afrikanci ("ova go nema nitu vo Afrika"), Huni (kineskiot dzid bil graden protiv niv), pa od Huni do denesni Ungarci ("Hunite da bidat sto poskoro isterani od Makedonija") i sl. - SEVO OVA E ZNAK DEKA TUKA STE SE SOBRALE NACIONAL-SOVINISTI. Poradi ova znam najmalku trojca koi veke ne go citaat blogov, bidejki se nacionalni navredeni. Znaci, niv gi izgubivte.

2. Porakite koi ne se po merak na admin-ite se brisat. Se brisat oti sozdavale nezadovolstvo. Nekoi lugje se etiketirani kako lugje od Telekom. SEVO OVA E ZNAK DEKA NE STE PODOBRI OD TELEKOM VO NISTO. CENZURIRATE SE' STO NE VI E PO MERAK. So cenzuriranje ne se postignuva demokratija i podignuvanje na javnata svest.

3. Povekepati citav kako go pcuete nevladinite organizacii (NVO-ii). Velite deka imate alergija od niv. Velite deka se "na Soros" (a na toj Soros treba da mu se digne spomenik vo MK). Ovie NVO-ii velat deka ne se na Soros, no vie ne im veruvate. Sega, koga e vo vas interes, zboruvate za formiranje na NVO. Kako ke gi ubedite lugjeto deka i vie ne se na Soros, oti, neli, site NVO-ii se na Soros?

4. Mnogumina tuka se protiv zapad i evropskite zemji ("koi se tie da ni' solat pamet"), a koga vi treba, se zalite tokmu na tie zemji. Ako nasite se "prodadeni", kako ke dokazete deka i vie ne ste prodadeni? SMESNI STE.

5. Admin-ite i nekoi drugi lesno mavaat etiketa na nekoj so kogo ne se slagaat deka se "lugje od Telekom", pa poradi toa im brisat postovi. Ako mavaat etiketa, kako samite ke dokazat deka ne ja zasluzile etiketata (deka lapnaa access-i od Telekom i sega rabotata ja vrtat vo krug)? Ako tie ne ni' veruvaat nam (lugje koi imame razlicni stavovi), togas i jas ne im veruvam. LAPNAA NESTO OD TELEKOM!

Poradi ova i nekoi drugi raboti sto sega ne mi teknuvaat, ovaa t.n. "revolucija" e past-tense. Ova i ne bese revolucija. Zaebancija na nekolkumina koi sakaa da lapnat nesto od Telekom.

stand-by рече...

Vo Skopje ke se povrzat minimum 20.000 luge

Mnogu teshko da dojdesh do taa brojka, posebno koga ce vidish deka edvaj 5000 ADSL korisnici ima vo celava drzava. Napravi ping na celiot ADSL subnet i ce vidish deka brojkata nikogash ne odi povece od 5000.

mesecno se dobiva cifra od 170.000 evra.100.000 da idat za linkot,drugite 70.000 za odrzuvanje,trosoci,i slicno

Realno so 1000-2000 korisnici bi se rabotelo bez zaguba, so povece ce ima i profit, i toa so clanarina od 500 denari. Znaci, samo da se plati linkot i odrzuvanjeto.
Glavniot problem e samata infrastruktura t.e. nejzinata izgradba, koja cini mnogu
(za 20.000 ne ni pomisluvaj), a toa nashite kvazi ISP-ja mnogu dobro go znaat.

Nekoj ce kaze wirelss ova-ona, ali toa e shit za Local-CITY-Network, posebno za P2P(i lokalno i nadvoresno) i VoIP, a site znaeme deka toa najvece ce odi na mrezata. Edinstveno moze da se koristi za point-to-point, za da bi se zastedelo na optika (t.e. nejzino postavuvanje i terminiranje)

Treba da se najde nekoj koj ce objasni kako kablovskite operatori go resija problemot so pristapnite tocki i so postavuvanje na optikata, kolku toa niv gi cineshe i zosto tolku vreme im trebase da pocnat da nudat internet.

stand-by рече...

Ushte neshto, treba BIDIKOV da se proiznese za slucajot so moznost-nemoznost za izgradba na gradska mreza, oti ima dosta iskustvo na temava, bashka shto e gore-dole "nezavisen" :).

bezvrska рече...

daywalker said...
Прашање - што направија тие од агенцијата, или како и да се вика, за заштита на потрошувачите? Нели требаше да го нападнат телешитком поради кршење на закони?


Организацијата за потрошувачи на Македонија (ОПМ) поднесе претставка до Државниот пазарен инспекторат со која бара да ја испита незаконитоста на АДСЛ договорите. ОПМ ќе го чека исходот од истрагата на Пазарниот инспекторат пред да преземе други правни чекори.

Bojan рече...

@modem

Овој одговор на вакви коментари е последен, пред се затоа што не сакам да се повторувам:

1. Лошо си разбрал. Не се користат имиња на разни народи во негативна конотација, туку се користат општо-прифатените „меми“ на македонската култура. Ако си толку ограничен да мислиш дека „500 години ропство“ и „циганска работа“ се наменети како навреда за сите Турци и Роми, тогаш имаш сериозен проблем. „Ова го нема ни во Африка“ во ниту еден случај не е наменето како навреда туку како компарација. Наместо како дел од Стариот свет Македонија да има човечки стандарди, ситуацијата тука повеќе наликува на земјите од Третиот свет. И Хуни? По ѓаволите, човеку, зарем никој не сфаќа веќе хумор и сатира?

На крајот на краиштата, ако кажам „Бог да чува“ или „јеби га“ тоа воопшто не значи дека сум религиозен или дека навистина препорачувам некој да копулира со конкретниот предмет на муабет.

2. Веќе кажав кои пораки се бришат.

3. Јас се уште сум против НВО-а затоа што самото спомнување на зборот има негативна конотација и потсеќа на бирократи, семинарџии, бесцелни состанчења, неефективност и неефикасност. Тоа не значи дека не може или нема да се појави функционална НВО која нема да биде затруена од другите трули јаболка во кошницата. А што се однесува до Сорос... Немам коментар. Слободно дигни му споменик, и онака веќе не се прави разлика помеѓу херои и злосторници.

4. Јас се уште сум против запад и европските земји. Тоа не значи дека не можам да ја искористам нивната бирократија и влијание врз македонската ментална и политичка матрица за подобрување на состојбата.

5. Лепењето етикети е лесна работа. Ти не нарече национал-шовинисти врз база на 3-4 коментари кои немаат намера да навредат никого. Јас, како админ, немам за никого кажано дека е човек на Телеком, најмалку оние со коишто не се согласувам. А тука пишуваат премногу луѓе и никој не сака да контролира што пишуваат. Не ми е целта да бидам полицаец со пендрек.

А ако навистина мислиш дека некој нешто лапнал од Телеком... Не знам што да ти кажам и како да те разубедам, бидејќи не можам. Единствено што можам е да дадам чесен збор дека единствено што имам добиено од Телеком се редовните сметки во сандаче секој месец. Оние што ме знаат подобро знаат што значи мојот збор и знаат колку е чесен. Не можам (па, на крајот на краиштата, не ни сакам) да те убедам во мојата (или чија и да е) чест и искреност. Пред се затоа што ти веќе си имаш формирано мислење.

И, како што гледаш, и покрај твоите коментари (од кои барем 2 беа лично навредливи за мене), не кажав и не мислам дека си човек од МТ.

bezvrska рече...

@modem

Ќе ти цитирам за што се однесува постот на кој даваш коментар: Прашањето не е што не треба, туку што треба да се прави и дали сте спремни да го направите тоа. Прашањето е многу едноставно: Со какви идеи си ти? Повели, светлото е на тебе.

Modem, чекам твоја идеја. Не критика, не етикета, не навреди, не дефетизам. Само идеја што да се прави. Дали барам премногу?

Анонимен рече...

Pa za internet treba da se zakupi bandwidth, i toa i ne e takov problem pari i ke si go kupis. Treba da se plati licenca na drzavata, i toa ne e problem, malku vo ova dzebce malku vo ona i na kraj ke dobies dozvola. Infrastruktura i toa ne e problem ako treba rabotni akcii kako 46' ke napravime i ete infrastruktura. I ostanuva eden problem kako zakupeniot bandwidth da go donesete vo Skopje. Ako e od jug mozebi preku Cosmofon i nivniot link, no ako e od zapad TELEKOM. Pak kaj niv. Pa toa e nivnoto glavno oruzje, a ne toa sto vladata ima akcii i saka dividendi. Site linkovi kon svetot gi drzi Telekom i od tuka mu e monopolot i site provajderi vakvi ili onakvi se vo nivni skut i igraat po nivni pravila. E sega kako da zakupime trasa kaj Telekom, za da napravime besplaten internet koj ke bide konkurencija na nivniot ADSL?????? Pa da mozese ke go napravea toa mnogu firmi do sega. Zatoa da najdeme nacin kako da se borime so realnata situacija koja ja imame. PS ne spominjajte satelitski internet zosto tamu lezat uste pogolemi problemi.

Анонимен рече...

Како и да вртиш жичаното врзување е далеку подобро од безжичнито. Ова го кажувам од искуство. Прво врската беше тапа. Се му смета, дури и ливче од дрво. Второ трансферот е слаб. Префрлавме филм на мрежа, филмот се копраше за 30 мин. и за се тоа плативме по 1500 за картички па + 4500 за acess point итн. и сега се ставаме на жица и 1000 ден за свич + по 1000 за кабел. Далеку поевтино а и трансферот на далечина од над 60 метри не е под 70 мбит-и.

Bojan рече...

Zatoa da najdeme nacin kako da se borime so realnata situacija koja ja imame.

Почитувам. И се работи на случајот, иако не сакам да ја исклучиме можноста што ја спомна Кумановецот.

ne spominjajte satelitski internet zosto tamu lezat uste pogolemi problemi.

Би било фино ако можеш да напишеш зошто, бидејќи ме интересира, а не сум најупатен во проблематиката.

Александар З рече...

MT ke pravat promena na paket bez nase znaenje posle naprave 4G soobrakaj ?

Ако си на Макс, по телефон може да те прашале дали ќе одиш на пакетот Макс со ограничување на брзината или Макс со доплата за сообраќај над 4 гига. По дифолт одиш на Макс со ограничување. Даваат опција и за префрлување на Старт, ама првпат слушам дека некого префрлиле на Сурфер (пакет што нема врска со АДСЛ-от).

zlochko рече...

Хех... искрено, мене навистина ми е смачено од „тролови“ кои само долеваат масло на огнот.
Интересно е што секогаш има некој кој што е спремен да критикува, а не е спремен да се влкучи и да допринесува со идеи.

Што земале администраторите ???
Зарем има некоја будала која ќе започне нешто вакво затоа што е во многу пријателски односи со МТ.

И пази молим те... некои одредени индивидуи овде наместо да го вклучат мозокот во тоа како да се направи што поголем и помасовен отпор, за да аргументот пред МТ биде по силен, они И ТОА КАКО ги вклучиле мозочињата ама во некои конспирациски заговори што извадиле за себе администраторите на сајтот. Хехе... ако претпоставките ми се точни они за себе ќе извадат само поголема сметка за телефон за претходниот месец... ќе видат дека вртеле во странство некаде. :)) Ама ај да ги почекаме сметките, па верувам дека ќе ни се пофалат самите потоа.

Ако размислите малце подобро, сето ова што во моментов се случува - на крајот ќе биде добро не само за нас, туку и за Македонски Телекомуникации. Ем ќе научат што сакаат нивните клиенти, ем ќе научат да бидат попрофесионални во работата (склучувањето договори), ем ќе го поправат односот на службите кон клиентите, ем на крајот на краиштата ќе почнат да им варат мозочињата како со помалку пари да направат поголема заработувачка.

Давајте идеи... еј!!... гледам конкретниов пост е за тоа! Стварно не ми е јасно како може да си ја гледа некој од коментаторите тука улогата повеќе во критикување на оние што actually се борат за сите, одколку во активно приклучување во самата борба.
ПАТЕТИКА!!

Ем шуто - ем боде!

zlochko рече...

Што се однесува до идејата за основање на граѓанско здружение... ја наоѓам интересна. Ама интимно уште не сум во сосојтба да завземам став. Во секој случај, на секоја борба и е потребно и политичко крило.
Такво имаш и ИРА, а имаше и ДУИ, нали? :))

Владимир рече...

Според некои информации-гласини на некои вработени во Телеком, синоќа дознав дека драгата ни тел. компанија, спрема нов пакет со кој што нали сака да излезе во пресрет на нејзините МНОГУ САКАНИ КОРИСНИЦИ. Според оваа неофицијална,непотврдена вест, Телеком повторно излага со "МНОГУ ДОБРА" и "ДОСТАПНА" понуда која што би требала да изгледа овака:
-НЕОГРАНИЧЕН даунлоад, и БЕЗ ОГРАНИЧУВАЊЕ на брзината;
-ЦЕНАТА на овој пакет би била 4800 со ДДВ.

Овие уште еднаш докажуваат дека се СМЕТНАЛЕ ОД УМОТ.Морам да нагласам дека ова е НЕОФИЦИЈАЛНА ИНФОРМАЦИЈА и се додека не излезе во ЈАВНИТЕ ГЛАСИЛА ЗА ИНФОРМИРАЊЕ, не значи ништо. Но, само ви кажувам што чув синоќа.
Инаку, мора да ги пофалам Телеком, за НЕВИДЕНАТА АЖУРНОСТ и ЕКСПЕДИТИВНОСТ, како тоа они се грижат за корисниците, ВЧЕРА во 11.15 часот поднесов барање за раскинување за договорот, а ВЕЌЕ во 11.40 ми ја ИСКЛУЧИЈА АДСЛ КОНЕКЦИЈАТА, па затоа сега ви пишувам преку диал уп.
АЛАЛ ДА ИМ Е НА АРАМИИВЕ!!!

Анонимен рече...

Me interesira samo, ako se pravi nekoja od ideive sto se zbori za nie da si zakupime link, nema najgolem problem da bide infrastrukturata, moze nekoj da mi objasni kako ova ke se izvede, zosto MTNET ja koristi telfonskata linija, i nie bi ja koristele nea, dali mozeme nie da ja koristime nea, ili sami ke mora da si pustame kabli.

Volan рече...

@zlochko

"Што се однесува до идејата за основање на граѓанско здружение... ја наоѓам интересна. Ама интимно уште не сум во сосојтба да завземам став. Во секој случај, на секоја борба и е потребно и политичко крило.
Такво имаш и ИРА, а имаше и ДУИ, нали? :))"

Mi ja ukrade mislata, mada taa direktno ja imam iskazano na adminite.

Sto se odnesuva do ideite, sinoca porabotev malku na starite idei od postot. Rabotev ako mi veruvate 5 casa. Pojdov od posledniot den pa se vrativ uste 3 dena.

Ideii ima povece se konstruktivni..
Ce se vratam uste nekoj den nanazad, pa ce gi sintetiziram i ce vi gi predocam....

Volan рече...

@Владимир Мијановиќ

Dobro dojde vo klubot...

Анонимен рече...

corpz:
Kaj mene ADSLvo padna na 6K konstantni i ne mrda.
Nepodnoslivo e za rabota.
Nepodnoslivo e za surfanje.
Zhal mi e shto posle godina i pol ADSL dogovor, kje mora da go raskineme istiot i da se prebacime na Telekabel.

Анонимен рече...

Znaci Mtnet Bastards limitiraat.

Neka gorat u pekol.
ili kako nekoj sto rekol:

EAT SHIT AND DIE SLOWLY.

Анонимен рече...

реков еднаш КОЛНЕТЕ ГИ!

ВИША СИЛА Е :)))))

Анонимен рече...

Со таа новата понуда МТНЕТ ќе извојува победа над сите, па и над оваа минијатурна и многу битна револуција. 4800 денари + ДДВ за брза врска (јас дознав дека ќе биде 512кбпс) и неограничен лимит е сосем ок во споредба со конкуренцијата (ОнНет за тоа би ти наплатиле барем 30,000 денари плус бубрег ако затреба). Знам дека многумина нема да се сложат но на сите ни треба reality-check, MT нема конкуренција, не поради монополската позиција туку поради непособноста и алчноста на конкуренцијата.

Сепак, скептик сум дека таква понуда ќе излезе од МТ и најверојатно е гласина излезена од некој нивен вработен.

Анонимен рече...

Dali nekoj znae kako Mtnet ke ni dade 512 koga sega ne moze ni 384 da ni dade, ili ke ni dade realno 384 a ke ni naplaca 512. Pa neka ja ispolni barem i taa obvrska da dade 4GB po 384K i togas ke mu veruavame deka moze da dade internet od 512K

тино097 рече...

Ова е предлог до МТЊет (доколку читаат, а сигурно читаат):

Старт АДСЛ - 700ден 384/128 кбпс со 5Г лимит и потоа намалување на 128/64

Мах АДСЛ -1200ден 384/128 со 12Г месечен лимит па намалување на 128/64

Шаре АДЛС - 5000 ден до 4 компјутери 512+/256 со лимит од 60Г па намалување на 256/128

бо цената е пресметан и ДДВ
па размислете си дали ви фаќа есапот
а сигурен сум и дека на повеќето од корисниците ќе им одговара

Бобо Николов рече...

Крајно време е малку да ги спуштат цените на СИТЕ пакети. Нека има и вакви ограничувња, но нека биде бар 1500 денари.

Што се однесува до максАДСЛ пакетот и неговиот лимит, можат едноставно тие 4ГБ да ги направат 10ГБ! Мислам, нека не зборат дека од нивна страна е технички неостварливо, кога сите корисници знаат по колку симнувавме пред да настане оваа ситуација. Како тогаш беше изводливо а сега не е?

Александар З рече...

Ми дојде некој „одговор“ на првиот приговор, адресиран до некој што се вика како мене, ама на друга адреса и во друга општина :)

Нејсе, првите два пасуси се исти (ги следевме... корисниците во врска со... новините... да ги задоволиме вашите потреби) и вториот за новите пакети.

Ме интересира дали некој добил одговор сличен на ова (јас поднесов приговор без барање за раскин).

„Согласно вашиот приговор, дозволете да Ве известиме дека со извршеното репозиционирање на АДСЛ пакетите правниот основ поради кој истиот е поднесен веќе не постои, што значи дека продолжувате со користење на АДСЛ услугата под исти услови (?) од постоечкиот договор (без лимит? :) со намалување на пристапната брзина (ништо од тоа :() по надминување на вклучениот сообраќај во АДСЛ пакетот.

Воедно, Ве известуваме дека, доколку и покрај погоренаведеното и понатаму сакате да го раскинете АДСЛ договорот и да го прекинете користењето на АДСЛ услугата, потребно е да доставите писмено барање/известување“.

Потпишана е Анче од Центар за односи со корисници.

Заведено на 2-ри, пратено на 3-ти, дојдено на 4-ти (мора да биде петок, па тоа ти е - да се прекрстат во МТ-петок? :)

Полуразвод. Има ли уште некој со ваков шаблон?

laf рече...

@Владимир Мијановиќ:
- Владимир, може да ми/ни кажеш поконкретно како го изведе раскинувањето на договорот (извини ако за тоа си напишал на друго место). Какво барање поднесе (каков образец и сл.), врз основа на што бараше раскинување на договорот (бидејќи ги вратија "старите" услови) и што ти кажаа за пеналите?
Секоја информација е добредојдена. Благодарам.

Анонимен рече...

Otkako go resetiraa vo vtornikot brojacot sega raboti tocno do KB ,t.e. se poklopuva so DU meter do KB. Ne sum vraboten vo mt-net.

Bojan рече...

@отров

И самиот си знаеш зошто ти е избришан коментарот. 512 без лимит е гласина и е прескапо за еден корисник.

Отров рече...

И 5000 денари е прескапо, ама пошто Тино097 е близок човек на администраторите неговите коментари не се бришат, така?

kokismoki рече...

sega bev da go raskinam dogovorot so mtnet i go raskinav...
ne mi naplatija penali...
barem ne za sega...
pozdrav i se citame vo nekoja naredna prilika...

Анонимен рече...

Znaci teorijata deka na Makedonecot ne mu treba cuvar na izlezot od pekolot e tocna. Pa ludje bre se izedovte. Ovoj e podmiten, na ovoj mu gledaat niz prsti mene me brisat. Tuka sme site za ista cel i ako ne e taka togas i ne traba da sme tuka. Dosta vece ednas so tie detski igri, lutenja, xx, yy.

stand-by рече...

5000 denari ponuda??? Ako ova izleze deka e tocno, togas tie ne podcenuvaat kako korisnici.

http://www.sensolink.net/hr/cenik.htm

Za 1400 evra oprema i mestenje, i potoa od 105 evra (512/128) do 550 evra (2048/512) mesecno, ima dvonasocen internet. Cetvorica da se soberat, za 350 evra postavuvanje i 30 evra sekoj mesec, go odjebuvash Telekom, i ne frlash pari za fiksna linija....

Nekoj ce kaze skapo, ali na dolga staza koga podobro ce poglednesh, ne e...

stand-by рече...

Eden komentar od blogot na Redguy:

Браво Red Guy.Свака част за елаборатов.Инаку ја сум на Мол со 128/64 (990ден.+ддв)wireless со насочена антена и бриџ, и иако у договор ми стои 1 GB лимит досега (еве 1 1/2 години)не ме закрпиле ниту ме ограничиле со помала брзина,а месечно не сум под 10 GB.


Mozebi e reklama na MOL, no nekoj drug so slicno iskustvo?

Анонимен рече...

stand-by кажа...
5000 denari ponuda??? Ako ova izleze deka e tocno, togas tie ne podcenuvaat kako korisnici.

http://www.sensolink.net/hr/cenik.htm

Za 1400 evra oprema i mestenje, i potoa od 105 evra (512/128) do 550 evra (2048/512) mesecno, ima dvonasocen internet. Cetvorica da se soberat, za 350 evra postavuvanje i 30 evra sekoj mesec, go odjebuvash Telekom, i ne frlash pari za fiksna linija....

Nekoj ce kaze skapo, ali na dolga staza koga podobro ce poglednesh, ne e...

momce na sajtot nema za makedonija
ako imash informacija jas sum zainteresiran za da si kupam i da ne si igram so adsl. Pozdrav

Анонимен рече...

Da ama nema za Makedonija pretstavnik. Inaku super, go kupuvas ednas, i FUCK the MtNet.

тино097 рече...

да појаснам дека мојот последен пост беше предлог за кој јас мислам дека би бил прифатлив за сите страни.

Сепак мислам дека би било и сите да истакните свои предлози за пакети кои би биле прифатливи за сите се дури не се појави вистинска конкуренција која би наметнувала подобри услови за пониски цени

drink-er рече...

Mozat da dojdat vo makedonija i da vi namestat.Znam deka imalo vo srbija nekoj satelitski provajder, eden moj prijatel pratil mail i mu kazale deka mozat da dojdat vo skopje i da mu namestat.bar taka mi kaza,ne me fakajte za zbor.
pozdrav

Александар З рече...

Пред да дојде до тепачка...

Доста веќе пласирање гласини од Мт-њет. Ако имаат конкретни понуди, нека ги изнесат на пазарот или нека направат анкета - не тука да се расправаме заради нив.

Јас имам само едно прашање. Зошто да плаќам дупло за истиот пакет што го имав до 30.10.2005?

А предлогот на тино (ептен сум близок со него, вторпат го приметувам на блогов) е предлог, не е гласина. Бидејќи сме будно следени, кажете што мислите за тоа (искрено - тоа е во правецот и на моите размислувања).

stand-by рече...

Штом имаат .мк сајт, моја претпоставка е дека ќе отворат претставништво и кај нас или cрпоското ќе ја покрива Македонија.

На други места каде нудат two-way интернет, само гола опрема е минимум 2000 евра. Нај екстремен пример е http://www.satwo.net каде мора од нив да купиш опрема со инсталација за 3000 евра, а ако случајно имаш своја опрема, нема да можеш да ја користиш со нивните пакети.

Анонимен рече...

АДСЛ 384/128 без никаккви ограничувања и намалувања за 1990 ден. без ддв тоа е нашата цел сега за сега

netphreak рече...

тино097 said...

Мах АДСЛ -1200ден 384/128 со 12Г месечен лимит па намалување на 128/64


Okej ova ama namaluvanje do 144kbps za da sepak se narece adsl usluga.

Анонимен рече...

МУ ТРЕБА ПОМОШ НА ТИПОВ ВЕ МОЛИМЕ ЗА ПОМОШ !!!!
Spirovski Bozhidar
System Engineer, MCP, MCSA
MTnet
Orce Nikolov b.b. 1000 Skopje
Macedonia
Phone: +389 2 3296091
Fax: +389 2 3213480
E-mail: bozidar


Hi all
I have installed RedHat 9 linux with apache 2 and php support.
The current version of everuthing running looks like this:
[root root]# rpm -qa|grep httpd
httpd-devel-2.0.40-21.3
redhat-config-httpd-1.0.1-18
httpd-2.0.40-21.3
httpd-manual-2.0.40-21.3

[root root]# rpm -qa|grep php
php-4.2.2-17.2
php-pgsql-4.2.2-17.2
php-devel-4.2.2-17.2
php-mysql-4.2.2-17.2
php-ldap-4.2.2-17.2
php-imap-4.2.2-17.2

I'm trying to create support for mssql in php. I have compiled and
installed freetds. However I am very weary of removing PHP and
recompiling it since this is a production server.I tried the following
trick, from the PHP User Contributed notes:

#cd /usr/src/php-devel/ext/mssql
#phpize
this create configure file
#./configure --with-mssql=/usr/path/to/freetds
#make
cp mssql.so /path-to-php-libs

However, the only thing it produced is a segmentation fault every time I
try to use a mssql function, like thisone
[Tue Aug 05 14:59:35 2003] [notice] child pid 2330 exit signal
Segmentation fault (11)

I must stress that I used php.4.3.1 source to create the mssql.so, since
the php.4.2 DON'T seem to have a completely prepared ext/mssql directory
(the config.m4 file is missing)
Please help

Spirovski Bozhidar
System Engineer, MCP, MCSA
MTnet
Orce Nikolov b.b. 1000 Skopje
Macedonia
Phone: +389 2 3296091
Fax: +389 2 3213480
E-mail: bozidar

Анонимен рече...

samo edna mala informacija: MTNET NA SVOITE VRABOTENI, POZNANICI I NAJBLISKI NE IM VOVEDE OGRANICUVANJE DO 4 GB.

Владимир рече...

laf said...
" - Владимир, може да ми/ни кажеш поконкретно како го изведе раскинувањето на договорот..."

Епа вака. Никакво посебно барање за раскинување не треба, туку они ти даваат еден обичен лист,кој е ист како барањето за склучување договор, и фино лепо си го потишуваш и тоа е. Не ме прашаа зошто го раскинувам, ниту јас бев расположен да зборувам со таа госпоѓата на шалтерот,така да не им кажав на која основа го раскинувам (сакав само што бопрзо да се отарасам од нив), а што се однесува до пенали, тоа и беше првата реченица кога реков дека сум дојден за раскинување на договорот ("Ама ќе си ПЛАТИШ ПЕНАЛИ!").
Знам дека претходно напишав, но еве пак.
АДСЛ конекцијата ми ја исклучија за 25 минути, а денесека, значи после 24 часа, дојдоа и си го земаа модемот, и тоа е тоа. Толку беше мојата епопеја,нормално, благодарејќи на невидената екпедитивност на Телеком ( нити пробаа да ме разубедат,знаете онака, па вие сте ни ценет корисник, ќе најдеме некој заеднички јазик, па дали сте размислиле за новите понуди итн., значи К*Р не ги боли што изгубија КОРИСНИК. АРАМИИ, АРАМИИ НИ ЕДНИ!)

Dejan рече...

Znaci taka a? Profesionalnite inzinjeri so MCSE diplomi, vraboteni vo Mt Net baraat on-line pomos na forumi? Pa ne e ni cudo sto veze nemaat od nisto.
http://www.phpbuilder.com/lists/php-install/2003081/0023.php

Dejan рече...

Samo da se nadopolnam. Izgleda tipot bara dosta pomos od internet:
http://gcc.gnu.org/ml/gcc-help/2000-04/msg00007.html

http://www.progsoc.uts.edu.au/lists/slug/1999/December/msg00302.html
(Ova e osobeno interesno MCSE bara pomos da pokrene KDE GUI na negoviot 486. )

http://aspn.activestate.com/ASPN/Mail/Message/ppm/2122579

U ostalom
http://www.google.com/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial_s&hl=en&q=Spirovski+Bozhidar+&btnG=Google+Search


Mnogu sum radosen sto vo Mt Net baraat pomos na sekade za nivnite problemi. He he i po se izgleda problemite so MySQL im gi resavaat tipci od forumi.

Анонимен рече...

Мене лично не ми пречи тоа што бара помош по форуми, тоа е во ред. Но ми е по малку смешно она System Engineer, MCP, MCSA Во ред, има MCP и MCSA ама ако веќе користи службен мејл и signature, редно би било да се пише позицијата / одделот а не квалификациите, дипломите и што ја знам што.

Плус, од сите можно квалификации одбра да ги напише баш Microsoft сертификатите?!? Ајде бе, па мислам дека ЕТФ дипломата од негово време (http://www.etf.edu.mk/istdipl12000.htm) заслужува повеќе респект отколку MCP и MCSA.

stand-by рече...

Profesionalnite inzinjeri so MCSE diplomi

Прво, типот е MCSA, сертификат кој секој може да го положи, посебно ако тестовите некој друг ти ги плаќа. Тоа како се потпишува на јавни форуми, ти кажува колку се дичи со сертификатот и фирмата каде работи.

vraboteni vo Mt Net baraat on-line pomos na forumi? Pa ne e ni cudo sto veze nemaat od nisto.

Второ, барање помош онлине не е мерило за знаење.

Анонимен рече...

Kakva vi e brzinata???

Анонимен рече...

Pominav 4gb i sega e okolu 48K

Анонимен рече...

Danske se sretna s tipa od mt.Pravimo muzbet za ADSL.I pa nova informacija deka ke se namaluje brzina na 128Kbps.Toj ti e blisko do brzinu sto sam gu imaja pred ogranicenje.
Nikad ne e bila povisoka od 245-250Kbps.za download, a za upload da ne zborimo padase i do 16Kbps.
Ke vidimo kolko e toj tacno
Ako namaliv na 10-20Kbps toj ti e fakticki deka nemas internet .
Toj bi trebalo da bide osnov za raskinuvanje na dogovori.
Placas, a nemas internet.
Mislim deka treba da pricekamo da vidimo sto ke bide posle 4 Gb.Ako previse namaliv ,mislim deka bi trebalo da im dademo novi prigovori i tuzbe.

Анонимен рече...

kaj mene ja namalija ispod 36k

Анонимен рече...

kaj mene ja namalija ispod 36k

Значи дефинитивно се одлучија на варијантата намалување на брзината под dial-up. Дотолку подобро, ова јасно го покажува мислењето на мт.нет за своите корисници.

Сепак, убеден сум дека во случајов малку се заебале со проценките и дека ги потценуваат нивните сегашни АДСЛ претплатници. Си дозволија повреденото его да им влијае врз креирањето на деловната политика односно влечат потези кои дефинитивно не се во интерес на фирмата. Јасно е дека никој нормален нема да продолжи да плаќа 2000 денари месечно за конекција *полоша* од dial-up.

Браво мт.нет, продолжете овака или, уште подобро, намалете ја брзината на 10кбпс и уште повеќе ќе го забрзате заминувањете на вашите корисници. Загубената доверба тешко (и бавно) се враќа а вашиот омаловажувачки однос кон сопствените клиенти нема да биде заборавен и е школски пример на wanna be менаџмент. Секоја чест.

Znaev рече...

Izbegavte od temata malci.
Vo prilog na toa.
predlog: 500den - 128 kb/s - 3gigi
1500den - 384 bk/s - 9gigi
so vakvi ceni , bi se populariziral netot kao sto lici za edna obrazovana drzava.
mislam deka se triplira brojot na korisnici na internet.
dosega bese
1.990den - 386kb/s - (30-60 gigi)
Znaci za istite megabajti mteb ke dobie od 5.000-10.000 denari.
I korisnicite bi bile zadovolni , so kompromisot zatoa sto iako ke se vovede ogranicuvanje ke bidat i cenite smaleni.
!!!!!!BEZ DOGOVOR!!!!!!!!

Анонимен рече...

abe finatat e da se ima neogranicen download, sto ke mi se mene 9 gb.

Znaev рече...

Greska naprajv , nema da se triplira nego 5x do 10x pati ke se zgolemi.
mala iskustvena statistika za 10 luge , koi ke se povrzat da recime na 500den x 3gigi:
20%-ke koristat do 3000/mesec
20%-ke koristat do 100MB/mesec
30%-ke koristat od 200-1500 MB/m
30%-ke koristat od 1500-2900 MB/m

i krajnata matematika za 10 korisnici:
2x3000=6000 mb
2*200 = 200 mb
3*1000~3000 mb
3*2000~6000 mb
----------------
15.200 MB ~ 15 gigi

Znaci od 10*3gigi=30gigi
realno 15gigi
----------------------------
ili 50% protok
I uste ova da izgnjavam
(od postot pogore)
onie 5.000-10.000 den , ke se dupliraat za ist dosegasen protok.
A nekoj ke reci ami imase i dosega nekoi so go koristea adsl-ot samo za 1 giga a ne za 30gigi
Da imase ama poketo bea vrzani po poke , taka da golem procent od adsl-ite se koristea do max.
Od ovde reakcijata na mt-eb .
arno ama tikvari se pravi, ne mozat em da si ja sprovedat makata, em nie da si bidime zadovolni. em da go zgolemat prometot za 20 x pati.

Znaev рече...

Neogranicen isto ke ima ama verovatno ke bidi poskap, Spored mene 3000ki bez dogovor e realna cena. Ili kako so nie posakuvame 2400 bez dogovor. So to so zaradi novite paketi mnogu luge ke go napustat neograniceniot, zatoa sto nema da ima delenje poke, ke si klat site posebno. Ke ostanat samo onie na koi navistina mu treba.

Анонимен рече...

Za da moze da se podobri sostojbata ekonomska vo Makedonija, treba Buckovski mesto EKONOMSKI BUM da napravi INTERNET BUM. Kako so 36K ili duri i 384K da prodavame pamet. Pa ja sekojdnevno primam i pracam, znaci ne downloadiram po 1-1.5GB. Ucestvuvam vo proekt so uste 200 studenti od celiot svet. Sto ke treba sega da pravam, da snimam na cd i so dhl li da pracam. Pa nasata idnina e da bidema del od globalniot svet, da mozeme da rabotime vo makedonija a da bideme plateni od Amerika. TOA SE VIKA EKONOMSKI BUM a ne supermarketi i benzinski pumpi da ni gradite. DAJTE NI INTERNET a ne ova sto telekom go dava. Sorry ama prilicno sum iznerviran. Sto mozes da ocekuvas od premier koj i govorot si go cita. Go koristi internetot kako izgovor pred evropa. Pa ne se tie slepi gledaat i slusaat od organizaciite so koi sorabotuvame. Site se smeat kakva e taa vlada sto dozvoluva vakov kriminalen odnos kon najvrednoto sto go ima MLADITE. A mlad e gospodinot ni Firfov ama nema ni nego da go bide.Da gospodine Firfov ke letnete od toa mesto isto kako i gomnarot od Mobimak sto nemase za sto da se sramuje. Vie ste grobarite na Makedonija, samo za zal nema da imate kogo da zakopuvate. Ke vi ostanat vo drzavata samo starci koi ni pari za pogreb nema da imaat. Uste edna godina i ke se smeam od Florida na sevo ova a vie G-ru Firfov ke skapete tuka

Анонимен рече...

Znaev RAZBUDI SE. OVIE KE POCNAT NA BAJTI INTERNET DA DAVAAT.

Анонимен рече...

dali imate slusnato deka brojot na novi korisnici im se namalil za 95% na telekom posle ogromnata kampanja sprovedena od revolucijata

Анонимен рече...

Brzinata sto ja imam sega (brojacot veli 5+ GB) e 64/64 ili 64/32.
Epten zaebano...

Анонимен рече...

dali imate slusnato deka brojot na novi korisnici im se namalil za 95% na telekom posle ogromnata kampanja sprovedena od revolucijata

Ова е одлична вест. Добро е да се знае дека кампањата удира во најболното место на мт.нет: џебот.

snoopy рече...

Da se prodolzi so antikampanja za da pocne da gi boli, deneska duri 3-ca popismaniv sto sakaa da se zaebat so mt shit, samo imaa srejka sto mene me prasaa...

daywalker рече...

јас уште немам поминато 4 гига (скоро ништо не симињам), ама се тегли како магаре кога ќе се заглави во кал. Овие почнаа да намалуват брзина и по 1 гига. Крадци. Морони.

А за предлог за цени и слично...
Не претерувајте.

Мој предлог, во споредба со околните земји...

512/128... 1500 ден. без лимит
768/256... 2100 ден. без лимит
1024/512... 2400 ден. без лимит

Дури и ова ќе биде прескапо.

А, бе, кој слушнал уште за лимит?
Не се занесувајте, такви пакети скоро никаде не се продаваат!

И уште една работа - нека им даде телешит на провајдерите да нудат адсл услуги. Срамота.

Gunner рече...

Tukusto me diskonektirase valjda radi menjanje adresa i ne sakase da se konektira edno 4-5 pati, mi koci na verifying user name and password, i na kraj uspea. Kje se javev sega u 2 saat se kje oteram u kurac, i mtnet i tetkica i ...

I pak kje kazam za ova sensolink, ne sum nisto protiv ama sepak mislam deka ne e eftina opcija, 105 evra mesecno ne se malku, pa i da gi delis.

I koj saka neka sere ova so blogov ima efekt, i jas uspeav eden drugar da go otrganm od idejata da stavi adsl_start, deckoto si pravel na diul-up okolu 1000 i vika kje si stavam start, ama kje go ebat.

Samo napred i kje postigneme nesto, ne mora da e preku telekom.

Dodi рече...

Ah be decki, Telekom vaka ke se zeza dur moze. So OnNet bozem vojna imaat (MOL kako nikoj da ne go smeta za igrac) ama i dvete firmi se kasapi. Nema konkurencija - nema da ima fer play, ke ne kolat kolku mozat. Ama mozeme i nie. r-evolucija pokaza deka moze da digne glas i da smeni iako %-ualno imame malku "internetdzii". Svaka cast decki!
Da bidam vo tema, iskreno smetam deka limit od 10 ili 15GB e realen. Gledajki gi polski telekomunikacii (http://www.tp.pl/dom/internet/neostrada/) smetam deka imaat daleku popovolni ceni od MT (a koj nema?) . Kursot na zlotata so evroto: 1eur = 4zloti (ZL ili PLN).
Linkot od 384 neka ostane, a ako igrame baraj poise da dobies kolku sto sakas, neka bide 512... Seto ova go zboram cenata da ne se kreva iako e prifatliva ako se deli na 3ca... za edno lice smetam deka cena od 1500 denari (do ddv) ne semee da se prekoraci so limit od cca 7...

Volan рече...

Gi informirame cenetite blogeri deka e vo formiranje NVO za podobar internetot vo Makedonija.

Za inicijativata i do sega bese postirano na ovoj blog.Okolu celite na NVO – “Internet Makedonija”
(*imeto e vo predlog verzija, dajte vasi predlozi)

-Podobar internet
-Brz internet
-Eftin internet (prifatliv za makedonskiot dzep)
-Flat rate (neogranicen) internet
-Pratenje na problemite na internet korisnicite
-Pogolema internet penetracija


Kako do ostvaruvanje na celite

-Redovno informiranje na mediumite za internet problemite vo Makedonija
-Informiranje na drzavnite organi i organizacii (Inspektorati i sl.) za internet problemite vo Makedonija
-Davanje pravna pomos na internet korisnicite vo Makedonija
-Sorabotka so Internet provajderite vo Makedonija
-Sorabotka so Vladinite komisii za i okolu internet
-Sorabotka so drugi NVO-a koi gi podrzuvat nasite celi
-Sorabotka i so Naucnite insttucii vo Makedonija, Fakulteti i sl. (i nivno informiranje za problemite na internet korisnicite vo Makedonija)
-Potiknuvanje na novi Internet provajderi vo Makedonija
-Sajt kade ce se sporeduva Internet ponudata vo Makedonija, vo komsiskite zemji i zemjite od EU.
-Javni debati za internetot vo Makedonija
-Stvaranje na preduslovi mladite vo Makedonija da ostanat da rabotat vo Makedonija pokraj svoite kompjuteri, a da rabotat za golemite svetski kompanii
-Iniciranje na sto pogolema Internet penetracija vo Makedonija


Nemame namera da ja namalime vaznosta na ovoj blog, tuku naprotiv da pomogneme za ostvaruvanje na celite na ovaa revolucija, ama na eden drug nacin.

Sakame kako sto nekoj rece pogore da bideme vase krilo vo borbata za podobar internet.

Ce cenime sekoj vid sorabotka so site po principot koj kolku moze i koga moze i kolku saka.

Gi pokanuvame site zainteresirani da pomognat i eventualno ako imaat interes da ni se priklucat.

Ve informireme deka na Yahoo otvorivme diskusiona grupa za nasite celi:

Post message: internetnvo@yahoogroups.com
Subscribe: internetnvo-subscribe@yahoogroups.com
Unsubscribe: internetnvo-unsubscribe@yahoogroups.com
List owner: internetnvo-owner@yahoogroups.com

http://groups.yahoo.com/group/internetnvo/

Na ovoj sajt javno mozete da ja pratite aktivnosta na ova NVO, a ako sakate da stanete clenovi i da postirate vnatre ce treba da se prijavite na:

internetnvo@yahoogroups.com

Volan рече...

"Da zivee internetot"

i revolucioneren pozdrav do site blogeri

Анонимен рече...

Aj cestito!So zdruzenievo nisto ne gubime, a mozeme da go dobieme toa, sto site go sakame - Internet pristap po najpovolni uslovi!

Анонимен рече...

Se izvinuvam vaka vo sred diskusija so se ubacuvam ama citam mnogumina raskinuvaat dogovori. Sto mislite ponatamu da pravite - ke gi plakete penalite, ne gi plakate, ke se tuzite i sl. Ako moze nekoj da mi odgovori.

Znaev рече...

Kako so zaprimetiv, 2-3ca veke dobija namaluvanje. I toa na 64?
Ako mozi nekoj tocno da go potvrdi i slika bi doslo dobro.
Ova e pocetok na krajot na vojnata za mene. Ke mu dokazam na mteb deka nemat nacin da ja dobijat , ne zavisi od niv , jas gi davam parite , na koj ne mu e jasno ?
Krajno vreme e za povik i organizacija za masovno raskinuvanje. Ke pocekam use nekoj den dva da vidam dali ke se prezemi inicijativa ako ne raskinvam na 15-tu jas. Ne znam so ne e jasno , decki zaskinuvanje-pa pregovori, sega sme nie na red.
Nemojte da me svatite pogresno, ne sakam penali da plakam , idejata mi e nekako da go iskoristam neodgovaranjeto na mojot prigovor pismeno. Znaci sledna aktivnost masovno raskinuvanje na 14ti. Ima najmalce 10 pricini kaj sto sme pravno pravi da ne ni naplatat penali.

Volan рече...

vi-fi tehnologijata e vo strasen podem vo svetot pogotovo vo Amerika (USA).

Posto e bezzicen internet toj obicno osem vo naselenite mesta se postavuva i na magistralnite patista za da mozac korisnicite da bidat na mreza i koga patuvaat so voz autobus pa i so avion.

Za informacija rodnina sto ja imam vo amerika cesto patuva od Vasington do Njujork i stalno e na Net posto so toa se bavi i mu e preko potreben.

Na prasanjeto kolku toa go kosta odgovorot e skromni za americki plati 20 dolari.

Jas inace najvece se nadevam na konkurencija od drugiot mobilen operator(i) vo Makedonija. Kosmofon i drugite sto trebase do sega da dobijat licenca. Toj ima mreza skoro za cela makedonija i moze mnogu brzo da penetrira . Se ce zavisi od nivnata politika na ceni.

Vtorata brza moznost e so optikata na Elektrostopanstvo i koristenjeto na kabelot za struja kako priklucok za Net. Toa bese minatata godina vo eksperimentalna faza vo Njujork. Kali eksperimentot e uspesen neznam. No se nadevam deka e.

Znaci na red e Vladata na RM da pametno potrosi del od profitot od MT. I da gi povrati na samite korisnici (pa toa se nasi pari)

Sega zasega imame od Vladata samo podrska na zborovi....

daywalker рече...

ДОСТА ВЕЌЕ СО ТОА ОН-НЕТ! WI-FI?
Он-нет се уште поголеми педери од овие што нас не цицаат!!!

Бесплатен интернет? Кога тоа мајмунот „Чемерен јад„ му дал бесплатно нешто на некого? Тој еднаш кога дава, пет пати зима!!!

Марш и го молам админот вакви безобразни реклами да се бришат!!!

Free Wi-Fi??? My ass!!!!

Volan рече...

Pogorniot post za OnNet e ustvari antireklama za WiFi to.

Ni mama na tate ne dava bez pari....

Анонимен рече...

Мислам дека проблемот со бројачот треба да го сметаме како дефект, и да ги збудалиме на 0800 12345 дека имаме дефект на нашиот бројач па тие нека го решаваа, ама секој поединечно така што ќе ги ненормализираме малку, со тоа телефронскиот број нивни ќе биде нон-стоп блокиран.

pero рече...

Како да се изгради локална мрежа?
Веќе во неколку постови се зборува на темата па еве да го споделам моето мислење и знаење. За да бидат поврзани 2 згради должината на кабелот кој треба да биде пуштен меѓу нив зависи од видот на кабелот (cat5e до 100м, cat6 до 300м). Меѓу двете згради (ако кабелот е висински) е препорачливо да се постави ftp вид на кабел кој има штит кој заштитува од гром, и од надворешни сметњи („пречки“ ми звучи глупо). Најевтина варијанта е од 2-те страни на зградата да има switch кон кој што ќе се поврзат други switch-ови и корисниците на мрежата. Значи дотука есапот вели 2 згради да бидат поврзани кошто околу 3000 денари (20д/м ftp кабел од неготинската фабрика, ако има некој од nexsanse претсавништвото во мк нека повели со цена + 2x500д switch). Со дополнителни трошоци кои зависат од разпоредот на корисниците во двете згради со поврзуваат останатите. На секои 100 до 200 корисници ќе треба да се постави bridge за да се растрети мрежата. Еден хардверски bridge кошта околу 100$. Варијантата wireless... Ако оддалеченоста меѓу 2-те згради е поголема од 100-тина метри (и заради x,y причини) неможе да се постави кабел тогаш потребно е да се постават два уреди. Едниот ќе биде access point а другиот ќе биде bridge. Ако уредите се Linksys тогаш оваа конфигурација ќе кошта околу 200 долари. Важно е да се напомени дека двата уреди морад да имат оптичка видливост т.е. ако не се гледаат нема врска (или е толку мала што е невозможно да се работи). Врз претходното речено ако треба уредот да биде поставен над зграда тогаш треба да се купи специјален уред за монтирање надвор кој кошта во просек околу 50 до 100$ повеќе од основниот (јас мојот linksys го држам во обична пласт кутија ама овде нели збораме за градење на градска мрежа). Обфатот на еден wireless уред зависи од излезната моќност (linksys 70mw, Arteros базирани 250mw) и антената. Ако антената е насочена (yagi) или параболична насочена (уште подобро), тогаш обфатот е 30км (закривувањето на земјината топка недозволува повеќе ако примерот е поставен на водена површина). Јас пресметав за делот каде што живеам во Битола (густо населен со згради) дека за да поврзам околу 22 згради со хибридна wireless и жичана мрежа целата работа ќе ме кошта околу 2000$. Досега главен проблем беше непотребата од оваа мрежа (затоа што сите си имаа ADSL), сега главен проблем е како да купам интернет колку што сакам и колку што ми треба. Заради последново интернетот кај нас е на овие цени. Во Бугарија (таму студирам па затоа зборувам) големите интернет провајдери воопшто не се занимаваат со продавање на интернет на мало туку тие продаваат интернет на помали провајдери кој што се занимаваат со реализацијата на инфраструктурата и кој се занимаваат со собирањето на парите.
Се надевам дека помогнав со моето знаење.

kokismoki рече...

jas vcera u 2 saat go izgasiv internetot t.e. go otkazav na ist nacin akko sto kaza nekoj vo blogov, ne mi pobaraa nikakvi penali, samo mi dade baranje da potpisam za otkazuvanje na adsl uslugata...

ima edna cudan stvar...

posle 24 saata mene internetot uste ne mi e isklucen, uste si surfam itn...

ne mi e jasno kako,
mu se javuvam na tipot na 3111-711 i mu kazuvam za ova, on mi vika kaj nas uste ne stignat nalog za isklucuvanje, koga keks igne, ke vi go izgasime....
maimcata, da iscedat uste malku ...

koga ke ti stigne smetka na kraj nema da racunaat deka si koristel do 04.11 petok, nego do 07.11 ponedelnik za da ti zemat poveke pari...


i uste edna rabota,
odam vcera da si gi platam smetkite za 9 i 10 mesec...
vo 9 mesec mene mi bese isklucen adslot do 29.09, go ukluciv na 29.09 posto togas plativ...
znaci i telefonot e isklucen...

mi ja dava tetkicata smetkata i mi vika za mesec 9 smetkata e 3550 denari...

ne mi e jasno kako, telefonot i adslot iskluceni do pretposleden den i neli treba da si platis za sve sto ne si koristel, 2430 denari ili taka nekako(za adslot), ona mi vika 3550,
nekev da se karam gi plativ, ja oterav i si izlegov, veke nekam da imam nikakva rabota so niv, koj gi E**

pozdrav i izvinete malku ve izgnjaviv

Анонимен рече...

Ako gi pratite postovite ke vidite deka imase eden post okolu toa kako da se napravi nas internet. I problemot glaven i realen e KAKO DA SE DONESE BACKBONE DO MAKEDONIJA a ne kako da se napravi vo Makedonija. Sega za sega edinstven kvaliteten nacin e preku sakaniot vi Telekom. Zatoa gi molam site sto se zanimavaat so kalkulacii itehnicki resenija za toa kako da se napravi mreza, neka ja batalat taa rabota i neka se konentriraat kako backbone da se donese vo Makedonija i kolku toa ke cini. Ne mislam tuka na cenata na bandwidth tuku na faktickata cena na optika od "nasiot" ISP do bilo koj cvor od kade moze da se zeme bandwiwth. Toa se troskovi i procedura koj e nepremostiva. Zatoa ednas za sekogas prestanete da postirate idei za NAS internet ako nemate resenie za ova

Александар З рече...

Sto mislite ponatamu da pravite - ke gi plakete penalite, ne gi plakate, ke se tuzite i sl. Ako moze nekoj da mi odgovori.

Ќе раскинувам, со тоа што ќе си составам уште еден приговор врз основа на точките наведени во постот „Чаре“ (јас немам барање со договорот, па сите пакети од новите се за мене прекршување на договорот од нивна страна). Пенали на лице место не плаќам. Ако ми дојдат на сметка, пак не плаќам, па нека ме тужат (или јас ќе ги тужам врз основа на тоа). Ако не наплатат пенали, може да го оставам фиксниот уште некој месец.

KAKO DA SE DONESE BACKBONE DO MAKEDONIJA

Одлично прашање, сега ќе поработиме на тоа. Кој друг има донесено линк до Македонија? Само Телеком? Или Неотел продава на големо? Преку кого се врзани ОнНет, МОЛ и другите аутсајдери? Ќе распишеме тендер и ќе видиме кој дава најдобра понуда. :)

Volan рече...

http://compnetworking.about.com/od/basicnetworkingconcepts/l/bldef_kbps.htm

od silnite diskusii okolu brojkite, posto nekoi raboti ne gi znaev a nekoi sum gi podzaboravil, morav da preprocitam sto e:

Bit (b)
Byte (B)
i tn...

sto e:

Bits per second (bps)
Kilobits per second (kbps)
i tn...

Malku se prosvetiv so pogorniot sajt i go preporucuvam na neznalicite kako mene...

Анонимен рече...

Pa kolku sto znam, mol e na T(telekom), Onnet ima sat vrska ama glavniot link e na T, site ostanati pomali se na T. Neocom donese link od Kosovo ama go prodava na Kabelskite i ne e eftin (kaj niv eftino nema nisto}Ima link Cosmofon i on prodade na T ama imaat kolku sto znam mnogu problemi okolu toa. Edna firma raboti na resenie za problemot na eftin internet sponzoriran, stignati se daleku. Ako uspeat vo toa ke ima benefit za site. Imeto i moe i nivno koga ke bide vreme. Nisto ne bilo preku noc pa ni ova.

Volan рече...

Opika ima postaveno zaedno so cevovodot za prenos na surova nafta i Rafinerijata ni....

Ama posto e nelegalno postaven (kolku sto znam nema odobrenie od nadleznite ni institucii), sega za sega e neupotrebliv.....

netphreak рече...

Александар З said...
Пенали на лице место не плаќам. Ако ми дојдат на сметка, пак не плаќам, па нека ме тужат

I ja bi igral taka, ama i fiksniot otide.

Анонимен рече...

anonimus dicti>
Edna firma raboti na resenie za problemot na eftin internet sponzoriran, stignati se daleku. Ako uspeat vo toa ke ima benefit za site. Imeto i moe i nivno koga ke bide vreme. Nisto ne bilo preku noc pa ni ova.

anonimus sekundus replikandur>
Opa, se pojavija vistinskite sefovi. Sto ne se kazete veke ednas. Ne ubi tenzijata ;)

Александар З рече...

I ja bi igral taka, ama i fiksniot otide.

Ми потребал фиксниот (денес сфатив дека го чувам само заради факсот, а еден пријател - 9 месеци без фиксен - плаќа 4 пати помалку за телефон месечно отколку со фиксен - 600 ден. постпејд и толку). Алтернативите за АДСЛ се 1. кабелски пристап и 2. он.нет п2п (нема кај мене да дојде вај-фај во скоро време). И зошто ќе ми остане фиксниот? Да може децата да блаботат со другар(к)ите од комшии што можат да ги видат и пред зграда? Една лоша навика помалку за нив.

Znaev рече...

A da fix ke go isklucam pred adsl-ot.
I ko ke me prasat ama ADSL ima na telefonot ?
I jas ke mu recam:
"e da de , so se adsl"

Александар З рече...

Pa kolku sto znam, mol e na T(telekom), Onnet ima sat vrska ama glavniot link e na T, site ostanati pomali se na T. Neocom donese link od Kosovo ama go prodava na Kabelskite i ne e eftin (kaj niv eftino nema nisto}Ima link Cosmofon...

Ко што реков - тендер. Може и МТ-њет да го земе. Сега знаеме да читаме договори пред да ги потпишеме :)

Анонимен рече...

anonimus sekundus replikandur>
Opa, se pojavija vistinskite sefovi. Sto ne se kazete veke ednas. Ne ubi tenzijata ;)

Ne znam sto sakas so ova da kazes no od ona so jas go znam za ova sepak ke e benefit

netphreak рече...

Алтернативите за АДСЛ се 1. кабелски пристап и 2. он.нет п2п (нема кај мене да дојде вај-фај во скоро време).
Kabelski okej ama za up, a sat za dn. wifi na onnet e kaka.

stand-by рече...

Opa, se pojavija vistinskite sefovi. Sto ne se kazete veke ednas. Ne ubi tenzijata ;)

Балкантел - Бугарија. Интернетот го влече од Pantel. www.pantel.hu

stand-by рече...

Bidikov said...

bla,bla,bla,....ocigledno problemot e do tebe (ili imas nekoi licni problemi protiv mene) pa bi sakal da se resi toa na drug nacin,.....bla,bla,bla


Chill man... немам ја никаков проблем со тебе, проблем имаш ти самиот што одговори со одбрана (и закана плус), а воопшто немаше напад од моја страна. Само те повикав да се произнесеш со твое мислење-идеја, бидејќи од твоите постови се гледа дека имаш големо искуство со мрежи.

Живеј...

Анонимен рече...

Balkantel e samo izveduvac za nekogo vo Makedonija. Za kogo nemam pojma. Ona sto jas go spomnav e nesto sosema drugo. Niska cena, dobar transfer so ogranicuvanje na p2p ne zabrana samo ogranicuvanje. Znaci prioritet se dava na browsing i IP a p2p ke ima vtor prioritet. Po ona sto go slusam cenata ke bide prifatliva za site. Se pusta niz cela Makedonija.

Bojan рече...

Избришани се неколку коментари: Повиците за претседателски кандидатури на он.нетџиите, одговорот на Бидик за stand-by (бидејќи очигледно станува збор за недоразбирање - сепак, одговорот на stand-by го оставив), како и сите спомнувања на хомосексуалци, педери и сл. (анонимусот што ги напиша сефте навредите се извини и потенцираше дека не мислеше на „педери“ како сексуална определба туку повеќе на „педер како карактерна особина“).

Патем... Од синоќа и јас сум лимитиран. Меѓутоа брзината не оди во ниту еден момент над 56kbps, а ретко се качува точно на 56kbps.

Анонимен рече...

Bojan thanks za razbiranjeto ama alergicen sum na Onnet, imam deviza poloso od Mtnet e samo Onnet. Se izvinuvam ako navrediv nekoj koj ne e od Onnet.

beto # 6 рече...

P.S. и јас сум адсл корисник , може ли на мојата страна да го има Вашиот линк?

Анонимен рече...

Se izgubi smislata posle tolku komentari.

Volan рече...

Recnikot vo posledniot blog ti e prifatliv....ili poprifatliv...

Da napadjas nekogo so ime i prezime a ti da se logiras kako anonimus a toj ne znae deka go napadjas, jas go definiram kako kukaviclik.....

Inace naprotiv i jas imam loso mislenje za OnNet i....

Ama nacinot na koj gi napadjase bese neuctiv i kukavicki...

Bojan рече...

Бидејќи гледам малку се забега со темата на постот на кој би требало да се однесуваат коментариве, еве едно мало сиже и потсетување:

Во моментов се работи на сајт за Подобар и поефтин интернет пристап во Македонија, во чиј склоп ќе функционира и форум каде сите ќе можат да кажат идеи и споделат мислења.

Проблемот е што админите на блогот не ги бива толку за графички дизајн и не можат да склопат:

1) Лого
2) Пропаганден материјал (летоци, плакати и сл.)
3) Анализи за моменталната broadband понуда во МК, вклучувајќи и споредбени анализи со состојбите во соседните држави (на пример LAN-от во Бугарија).

Бидејќи е викенд, се надевам дека некој ќе може да помогне со вакви (и слични) активности. Се што е изработено ќе може да го пратите на бојантик@yahoo.com или без_врска@hotmail.com (првиот дел од адресата напишете го на латиница, нормално).

Напомена: Препорачливо е да не се користат материјалите на МТ поставени на нивните сајтови. Иако во изминативе 30-тина дена видовме доста интересни и креативни пародии, сепак да се појавиме со нешто пооригинално.

Александар З рече...

Kabelski okej ama za up, a sat za dn. wifi na onnet e kaka.

Се извинувам, под п2п не мислам на peer to peer, туку на point to point (ти ставаат антена на врв зграда - ако имаш оптичка видливост со нивните АП - пристапни точки - една антена е за 2мбпс, трпи до четири корисници на 512). А за сателитски, колку што добив понуди, има и добри двонасочни, само што се изгор. Ќе ги има на новиот сајт, па ќе видите и самите.

Анонимен рече...

7.59 LAST MESSAGE

OVA DO SEGA NE SE SLUCILO. Ocigledno treba akcija da se napravi. Mtnet gi simna brzinite kaj site koi pominaat 4GB na 56K i treba da se reagira na ova. Ova ne e ADSL i so toa go prekrsile dogovorot. Dajte da se napise edno psimo vo koe ke se navede deka e prekrsen dogovorot za ADSL i mesto ADSL ni e pusten dial-up internet. Barame zastita od DRZAVATA. Pismot da se upati do drzavnite institutcii, do site televizii, vesnici, Helsinski komitet, EU pretstavnistva vo Skopje OSCE. Znaci ne do nadvoresni tuku do vnatresni faktori. Normalno kopija do Atila i Ognen koj do sega ni bese nekako zapostaven. On mi e najgolem seirdzija. Aleksandar Bojan dali da se vracam nazad i da go barram clenot za izmam od zakonot za obligacioni odnosi ili go imate. Ova e cista izmama i pokraj osnova za tuzba treba da ja iskoristime i za kampanja. BARAME NAMALUVANJETO DA NE BIDE POMALO OD NORMATIVOT NA DSL KONEKCIJA 144k

Анонимен рече...

jas ne mozev da vlezam do polnok na stranata, imase nekoj drug takov problem , toa e pricinata za posledniot post

stand-by рече...

imase nekoj drug takov problem

Целиот blogspot.com небеше достапен

Анонимен рече...

Za informacija na prethodnite postovi. Balkantel pusta instalacija za kablovskata na Pece Naumovski. Ja siri na nacionalno nivo, i po se izgleda ke pusta i svoj kablovski intenet. Koja cena ke bide ne znam ama sepak e toa kablovski kolku i da bide go delis bandwidht-ot kolku povece korisnici tolku pomal bandwidth

daywalker рече...

За анимусот... (самиот нека се бара), пак ги има милион..) Ние уште минатиот понеделник поднесовме приговор, каде што една од точките беше и adsl=dial-up (најдобра споредба На равенкава е СВЕМИРСКИ БРОД=ИНДИЈАНСКИ КАНУ)... Очигледно дека нема да ни го уважат приговорот.

Ќе мора да се оди на тужба и на раскинување на договорот.

Mocca рече...

Меѓутоа брзината не оди во ниту еден момент над 56kbps, а ретко се качува точно на 56kbps.

Bojan i site drugi, eve vi konecna POTVRDA deka brzinata se namaluva:

Minative nekolku meseci ne go dostignuvav limitot poradi obvrskite na rabota. Tokmu na 1 noemvri pocnav da go download-iram Mandriva Linux 2006 DVD. Sekako, morav da go nadminam limitot. I, poradi namaluvanjeto, za ovaa operacija mi trebase celi 4 dena!!!

Maksimalna brzina sto evidentirav bese 7.2 KB/sec, sto e navistina dial-up brzina.

PREDLOZI:

- Neka ima ogranicuvanje, no toa da ne bide 4 GB (nitu edno DVD), tuku barem 10 GB.
- Ako veke ima namaluvanje na brzina, toa neka bide na minimalnata granica koja se smeta za "broadband" internet, a ne na "dial-up", oti nie sme potpisale dogovor za ADSL. Vo dogovorot sto go potpisav pisuva deka ke ima namaluvanje na brzinata, no NIKADE ne pisuva deka toa ke bide na dial-up. Bidejki sme potpisale dogovor za ADSL, vo NIKOJ SLUCAJ ne moze da namalat na dial-up brzina. ZA OVA TREBA DA SE PODNESAT PRIGOVORI!

Ovaa najnova verzija na Linux mi trebase, a nema nikade da se kupi na DVD, pa zatoa siminjav. Posle ova i natamu ke prodolzam da si kupam CD-a, a ne da siminjam. Navistina idiotski se cuvstvuvam sega so ovaa brzina.

Mocca рече...

Zaboraviv i ova da go napisam:

Otkoga primetiv deka brzinata mi se namali, se logirav so drug username (od rabota). Uspeav da se konektiram bez problemi, no brzinata ostana ista.

Znaci, limitot se voveduva na LINIJA, a ne na username...

Ova kolku da znaete...

Анонимен рече...

Daywalker, dali si ti advokar na Bojan. Pa ludje be sto vleguvate i postirate raboti koi ne gi razbirate, Covekot mislam deka e vo pravo. Sostojbata za zalba ja imame sega, i ako ne se lazam Volan vo eden post rece deka ne smeeme da preripame nitu edna instanca. Sega e namaleno sega treba da se zalime, da imame pismen dokument deka otkako ni e namalena brzinata sme se zalele a ne pred da ni ja namalat.
I prestanete da gi brkate ludjeto od blogot. Brojot se namaluva sekoj den. Na kraj ke ostanete sami

Анонимен рече...

decki realno ovaa ne moze vaka,nie ne plakame za 36k,ne mozam da otvoram 2 strani istovremeno,a kamo li download toa ne doaga u obzir,plakame 2400 za dial up ejjj,koa bev na 56k bese pobrz,so vakaov internetov veke 4 dena sum so 36k,ne mozam ni na chat da se staam abe u lag sum nekoj 36 sec,ovaa ne e ni za chat kamo li neso da prajs so nego,toa e.Drug izlez nema,on net i oni derat,

Анонимен рече...

Револуцијата е мртва, се друго е млатење празна слама. Ај дечки парталите и дома, добро беше додека траеше. Ние продолжуваме да бидеме вашиот единствен избор.

Анонимен рече...

Одете на : http://www.abeltronica.com/velocimetro/pt/index.php?idioma=uk за да видите колку ви е брза интернет врската, кај мене е 42/32кбпс мајката нивна ова и од dial up е поспоро.

bezvrska рече...

Во врска со кавгата меѓу неколку коментатори дека приговорот поднесен во понеделникот се однесува на намалувањето на брзина кое се уште не беше започнато... Ако се сеќавате и првиот приговор се однесуваше на најавена, но неспроведена одлука на МТ за доплата по надминување на лимитот.
Според законот: „Претплатниците имаат право да поднесат приговор против одлуките или активностите на операторите во врска со пристапот до или обезбедување на услугите како и поради прекршување на општите услови за склучување на претплатничките договори и одредбите на претплатничките договори.“

Одлуката на МТ да ја намалува брзината на ниво на dial-up беше објавена преку медиумите и преку службата за техничка поддршка и со тоа МТ започнува активност за промена на обезбедувањето на услугата и за прекршување на претплатничкиот договор. Доколку се смета дека со поднесување на нов (трет) приговор ќе се направи дополнителен притисок врз МТ, таков приговор ќе биде објавен на блогот во вторник, кога ќе се објави и жалба до Агенцијата за електронски комуникации во врска со одговорите кои пристигнаа од МТ.

Не гледам причина зошто АДСЛ корисниците да се караат меѓу себе. Едно потсетување: Непријателот е МТ.

bezvrska рече...

Anonymous said...
Револуцијата е мртва, се друго е млатење празна слама. Ај дечки парталите и дома, добро беше додека траеше. Ние продолжуваме да бидеме вашиот единствен избор.


Кои сте „вие“? МТ? Ти ова сериозно? Па за мене „вие“ веќе не сте добар избор ни за проверка на мејл, не па за нешто друго.

Анонимен рече...

Nekam poke prigovor , sakam raskinuvanje i priprema za tuzba.

netphreak рече...

А за сателитски, колку што добив понуди, има и добри двонасочни, само што се изгор.

Ja spomnav sat za dn kako opcija www.astrasat.net ili www.teles-skydsl.com (za 1 korisnuk so up od kabelski), a sho se tice 2way www.sensolink.net, da izgor e za 1 korisnik, no ako se podeli na poveke, ne e.

E sea vo vrska so point-to-point na onnet. Imam drugarce vo centar na cija terasa e antenata, a linkot e 5mbps i go koristi edna firma. samo koja e cenata na opremata i pretplatata ke doznaam denoive. (Inace ova e okej za tie sho ziveat vo zgrada i imaat opticka vidlivost so ap-to, no shto e so drugite?)

Анонимен рече...

Dali ke davame nov prigovor na odgovorot od MT vo koj ne e potencirano do koja brzina ke se namaluva posle nadminati 4GB,
za da nivnata usluga bide vo sklop so dogovorot sto sme go potpisale za ADSL Internet pristap.Da ni odgovorat na pismeno do koja brzina ke bide namaluvanjeto,
sto ke znaci deka treba da bide do
min.za ADSL.Ke imaat li hrabrost za toa? S.

Анонимен рече...

Bežični Internet dolazi u Hrvatsku na velika vrata?

Do 25. studenog Hrvatska agencija za telekomunikacije trebala bi odlučiti o davanju deset koncesija širokopojasnog bežičnog pristupa putem nepokretne telekomunikacijske mreže (WiMax). Praktički, radi se o bežičnoj komunikacijskoj mreži, sličnoj besplatnom Wi-Fi trendu koji je već gotovo zagušio zagrebački eter. No, za razliku od toga, WiMax tehnologija omogućava ravnopravni pristup mreži svim njenim korisnicima. Osim brze veze, tehnologija omogućava i telefoniranje bez korištenja TH-T-ove infrastrukture (VoIP). Vijeću su pristigle 22 ponude u Gradu Zagrebu, Splitsko-dalmatinskoj i Primorsko-goranskoj županiji. Ponude za sve koncesije u Gradu Zagrebu te u obje županije dostavile su najznačajnije hrvatske telekomunikacijske tvrtke: Odašiljači i veze, Globalnet Grupa, Optima Telekom, VIPnet, T-HT, Portus i austrijski WiMAX telekom, dok je za Grad Zagreb ponudu dala i tvrtka Gradska mreža.

I dodeka nie se zaebavame ovde so adsl limit i dial-up brzini, vo hrvatska veke imaat bezicen pristap :)))

kupe рече...

gledam deka se sprema tuzba pritiv mtnet. imam eden predlog sto da se dodade vo tuzbata dokolku ima nekoja osnova, no da go imate vo predvid.
razmisluvav za toa deka nikade vo dogovorite nitu vo baranjata ne sum se slozil deka so adsl moram da bidam i pretplatnik na telefon. znaci ako sum potpisal dogovor na 2 godini tie se obvrzani da mi nudat adsl 2 godini, bez razlika dali sum pretplatnik na fiksen telefon ili ne. dali moze na osnova na ova da se izdejstvuva od mtnet da gi razdeli smetkite i da dobivame posebni smetki za telefon i za adsl, pa koja sakam da si ja platam.
razmisluvanja okolu ova?

thanks

Горан рече...

Баш ме зинтересира што се подразбира под „broadband“, па еве линк од википедиа каде што е разработена оваа работа.

Broadband Internet access

Значи, според нив, конкретна дефиниција нема, некои организации викаат све што е над 256 е „broadband“, додека други, викаат дека све што е над ISDN се смета за „broadband“.

Според мене, тука треба да ја насочиме борбата сега за да го добиеме она што го плаќаме. Со оглед на тоа што веќе сме се согласиле да ни намалат брзина, нема за тоа што да се буниме, останува само уште да ја водиме борбата за брзината.

Да не се занесуваме дека МТНЕТ попуштија првиот пат заради масовност или нешто слично, попуштија едноставно затоа што ќе добиевме на суд, правото беше на наша страна. Според тоа, јас не се занесувам дека ќе успееме да намалиме цена, или да добиеме права поголеми од тие што се потпишани во договорот.

Сугестија до лидерите на овие акции (секоја чест, добро го водите сето ова), ај видете со вашите правни советници, кои досега беа успешни, дали можеби сега треба да поднесеме некаков приговор во однос на брзината, отстапувањето од дефинициите за „broadband“ интернет пристап и нешто слично. Мислам дека има нешто тука.

Горан рече...

Ха, ха... не верувам дека има зошто да се налути некој... само давам предлог, мислам дека е конструктивно напишано, цврсто на земја.

Не ни треба муабет од типот... сега да дојдат овие на власт... или ...треба да чекаме оваа или онаа компанија да дојде... или ...вака е таму... или ...овие се вакви, а овие подобри... или сл.

Ние сме тука, сега, и во ваква посрана ситуација, и тоа е тоа.

bezvrska рече...

Избегнувајте навреди до посетители на блогот. Навреди се дозволени само до МТ :)
Само сложно може да ги оствариме своите цели.

@Горан
Како што спомнав, во вторник ќе биде објавен приговор до Агенцијата за електронски комуникации и претставка до Државниот пазарен инспекторат. За оние кои се заинтересирани да малтеретираат теткици ќе биде биде објавен и нов (трет) приговор до МТ.

Анонимен рече...

Bezvrska samiot cin sto go ibrisavte prethodniot post ukazuva na toa deka blogot se cenzurira. Nemase navreda kon nikogo vo nego. Ne znam sto e toa sto ne vi odgovarase vo nego?????

bezvrska рече...

kupe said...
razmisluvav za toa deka nikade vo dogovorite nitu vo baranjata ne sum se slozil deka so adsl moram da bidam i pretplatnik na telefon.


За овој аспект се размислуваше на почетокот, но самата АДСЛ услуга се дава преку телефонска линија и за да функционира АДСЛ-от мора да се има и функционална тел. линија. Кога се поднесува барање за АДСЛ тоа се поднесува за точно одредена тел. линија, па може на АДСЛ-от да се гледа како на дополнителна услуга на линијата, слично како што е и идентификацијата на повикувачки број или повик на чекање. Оттука произлегува и можноста МТ да ти ја достави сметката за АДСЛ во рамки на телефонската сметка.

Сепак, се согласувам дека овој аспект треба уште еднаш да се проучи и да се види какви можности нуди.

bezvrska рече...

Anonymous said...
Bezvrska samiot cin sto go ibrisavte prethodniot post ukazuva na toa deka blogot se cenzurira. Nemase navreda kon nikogo vo nego. Ne znam sto e toa sto ne vi odgovarase vo nego?????


Во избришаниот коментар се користеа погрдни зборови за посетители на блогот, во случајов daywalker. Разбирам дека постои нервоза, но ве молам истата да ја искористите во креативни цели преку помагање на некои од активностите за кои се зборува во главниот пост. Успехот на револуцијата зависи од придонесот на сите кон неа.

Анонимен рече...

Zborot ne e pogrdern. Ako si skopsko dete prasaj gi roditelite sto znaci i ke vidis deka ne e pogrden. Vsusnost ne ni bese cel toa na postot. Bese samo podrska do Goran koj ja povtori mojata idea deka SEGA e moment koga treba da se zalime a ne pred edna nedela. Najavata usna sto ja imavme pred edna nedela i faktickoto namaluvanje koe go imame denes ne se ista rabota i ova sega e mnogu pojak argument i pred sud i pred bilo kogo. Ona sto mora da se uspee e pokraj faktickata sostojba da se dobie i pismena potvrda deka toa e taka. Mnogu lesno moze utre da vratat na neznam 144K da kazeme i da se vadat deka imale tehnicki problem. Ako sakate da se odi na sud ni trebaat pismeni dokazi. Sega za sega imame samo ona sto go prekrsile so dogovorot zatoa sto toa e pismen dokument i toa e validen dokaz. Ova rekoa ona rekoa ne se validni na sud, sekogas ke kazat tetkicite na salter ne ni se doobrazovani tehnicki i zgresile. Ako go razbiras ova sto go kazuvam molim te izbrisi go postov posle toa ne sakam da zapadjam uste ednas vo slicna situacija kako noceska. Samo sakav da bidam konstruktiven i nisto povece. ZA ZAL zavrsi kako sto zavrsi. Do sega imam pusteno na stotici postovi i site bile na svoj nacin konstruktivni. Mnogu od niv bea napadjani i osporuvani za da posle nekolku dena se pojavi nekoj so ista teza pa poleka pocnuva da se prifaca del od toa. Ama nejsi toa e nasiot mentalitet. Inaku za vasa informacija dogovorot mi e raskinat, povece nemam problemi ni nadezi, ucestvuvav tuka od ponos deka ete nesto moze i da se smeni. No povece ne. )6.11 14.34 posleden post

snoopy рече...

Горан said...
Според мене, тука треба да ја насочиме борбата сега за да го добиеме она што го плаќаме. Со оглед на тоа што веќе сме се согласиле да ни намалат брзина, нема за тоа што да се буниме, останува само уште да ја водиме борбата за брзината.

???? се имаш согласено да ти ја намалат брзината???

bezvrska рече...

Во врска со претпоследниот коментар... напишав дека жалбите ќе продолжат пред државните органи, а ќе се објави и нов приговор да МТ за оние што се заинтересирани да го поднесат.

Повторно: разбирам дека постои нервоза, но ве молам истата да ја искористите во креативни цели преку помагање на активностите и преку изнесување на свои предлози и идеи. Доколку некој ве навредува вас или вашите идеи не се впуштајте во препукувања. Истите игнорирајте ги, ќе реагира некој админ.

bezvrska рече...

@snoopy
Претпоставувам дека горан со напишаното дека „веќе сме се согласиле да ни намалат брзина“ мисли на тоа што во некои од Барањата за користење АДСЛ услуга стои дека МТ го задржува правото за намалување на брзината по надминување на „лимитот“. Се разбира никој од нас не мислел дека тоа ќе значи намалување на брзината на ниво на dial-up.

maelstrom рече...

Од пред месец дена во Куманово има безжичен интернет. Не е никаква заебанција. Фирмата нуди 512/256 kbit. Интернет земаат од MOL. Татко ми правел муабет со типот што е газда на фирмата, и колку што го разбрал, имаат 50 или 75 Mbit линк. Цената е 800 денари + ДДВ. До сега во Куманово има околу 250 корисници. Јас ќе бидам еден од тие наскоро. Луѓе што ставиле се задоволни. Нема лимит на download. Опрема + монтажа чини 3200 денари. Подобра замен за ADSL до сега нема.

МОЛ веќе не земаат интернет од Телеком.

daywalker рече...

се однесува до анонимниот господин кој, и покрај тоа што беше дрзок и избришан, продолжува со истото темпо.
Ако мислиш дека во оваа земја нешто може да се заврши за два дена, се лажеш. Тоа го можат само силниците со многу шушки во џебот. Ние сме боранија и, како такви, мораме да возиме слалом. Затоа ова и е револуција.
По стоти пат кажуваш дека ти е последен пост, ама упорно се враќаш, што значи дека, сепак, и веруваш на р-еволуцијата. Би требал, ако сакаш и ако имаш потреба, да и дадеш малку поддршка со сугестии на екипава тука. Во спротивно, само читај и не потпалувај, зашто ионака веќе те сметаме за член на мт-шит.

И би можел да си одбереш некој ник. Анонимус? Имај малку почит кон другите, барем да знаеме дека зборуваме со некого а не со ветер.

Zarko рече...

ZA Daywalker

Moeto ime e Zarko i se potpisuvam taka. Anonimusot koj ne se potpisal mozel lesno da napise i Daywalker i Bez vrska i Volan I Goran i bilo sto sto ke mu teknelo. Sinojka ne izreagirav na tvoite komentari, denes izreagirav na yahoo mail diskusijata za ova sto se slucuva na blogot a sega ke napisam i tuka iako i jas rekov deka povece nema da postiram. Go citam povtorno PREDLOGOT na anonimusot i ne gledam nisto vo nego sto ne e logicno, slicen predlog denes dal i nekoj si Goran (ne ni znam deka toa e negovo ime ama nema veze ni tvoeto ne e daywalker) i kako reakcija na eden od tie postovi gledam deka adminite spremaat nesto za vtornik. Moeto prasanje do tebe e koja e taa pocit sto ti ja davas na drugite na blogot sto ne si go napisal svoeto ime nego ti stoi daywalker ili sega treba site da padneme vo nesvest. Vsusnost se obidov da najdam nekoj tvoj predlog i ne uspav. Koja e tvojata funkcija na blogot i koje tvojot doprinos. Tvojata drskost kolku sto gledam e uste pogolema nego na doticniot gospodin Anonymous ama toj barem dade nekoj predlog sto ti si dal na blogot sto ti dava pravo da izigruvas ovde sudija i stavas nekogo vo mtshit ili ne znam kade.

Za Bezvrska, ti blagodram za posetata vo petokot. Moite stavovi gi slusna, iskreno za mene e ova kraj na prisastvoto na blogot ili vo NVO ili bilo kade kade sto sum bil do sega.
So sreca vo borbata so telekom ama oni toa i sakaat ludje kako Daywalker, ne ni sakam da pomislam deka nekoj seirdzija od Telekom se potpisuva taka za da go rasturi blogot

Анонимен рече...

Мислам дека имаме попаметна работа отколку да се расправаме на блогов, нели?

daywalker рече...

Ако не давам предлози, не значи дека немам што да кажам. Треба ли да го повторувам тоа што веќе е најавено или предложено од другите или да изигрувам папагал? Ако навистина читаш што се пишува овде, ќе го најдеше и мојот предлог.
Јас својата поддршка ја имам дадено милион пати досега, не само на блогов, туку и на лице место, писмено и усно. Ти, ако сакаш, пишувај се како сакаш, познавам милион Жарковци и воопшто не ме интересира кој си. Јас барем на сите форуми се потпишувам исто. Да не знаеш уште некој Daywalker? Тебе те интересира кој сум јас? Доволно е да ти кажам дека не сум сеирџија, далеку од тоа, од почетокот на оваа ујдурма имам изгубено сигурно 1000 евра зашто бркав работи поради интернетов наместо да работам.

Ај, ме изнервира, више не знам ни што сакав да кажам...

Битно е само дека ќе ги следам сите одлуки што ќе се решат овде. И доста веќе со мајтапење.

Анонимен рече...

Makedonska rabota. Od trojca, dvajca ke se iskaraat.

Анонимен рече...

Ej gospoda blogeri, dajte pocnete nova tema ili istata ama nanovo. Ovde veke se izgubivme sto e sto.

stand-by рече...

maelstrom said...
Од пред месец дена во Куманово има безжичен интернет. Не е никаква заебанција. Фирмата нуди 512/256 kbit. Интернет земаат од MOL. Татко ми правел муабет со типот што е газда на фирмата, и колку што го разбрал, имаат 50 или 75 Mbit линк. Цената е 800 денари + ДДВ. До сега во Куманово има околу 250 корисници. Јас ќе бидам еден од тие наскоро. Луѓе што ставиле се задоволни. Нема лимит на download. Опрема + монтажа чини 3200 денари. Подобра замен за ADSL до сега нема.

МОЛ веќе не земаат интернет од Телеком.


Некако сум скептик за оваа понуда. Точно дека МОЛ сега влечат интернет од Неотел, но сепак, врската што ја имаат во градовите низ републиката е 10mbps и тоа преку Телеком. Со мала математика, за 250 корисници, со 128kbps минимим, излегува потреба 31мбпс линк..хммм

Volan рече...

@Zarko

Ne mnogu e lesno covek da se otkaze od nesto vo koe sto veruva.

Eve zosto.
Tvoeto ucestvo vo Blogot e-Revolucija bese kolku sto razbrav jas od
neskrienite simpatii prema edna mlada generacija, koja odbra na svoj
nacin da se bori protiv eden mocen protivnik kakov sto e MT.
Toa bese do sega borba na David i Golijat.
Vo taa borba kako sto znaes skorot e 2 : O.

Iskrajno od tvoite postovi ne gledam sto tolku doprinese da ne davas
svoj doprinos bilo vo Blogot , bilo tuka vo grupata?
Osem mozebi zacestenite komentari od raznorazni anonimusi koi
najverojatno i se provokatori od "Neprijatelot".(*Sekogas MT go
oznacuvam so Neprijatelot vo navodnici, ztoa sto mislam deka toj MT,
ne bi trealo da ni bide Neprijatel, zatoa sto od nego imame nasusna
potreba,... ama bez sekogo se moze, pogotovo ako toj ne te saka i te mami)

Smetam deka koga ce pomine nekoj den ili nekoe vreme, pqk ce
pocustvuvas potreba nekako da pomognes, pa barem i so sovet...

Mojot princip tuka e "Koj kolku moze i koga moze i kolku saka..."

Zosto ja podrzuvam idejata na nekavo si "Intenet NVO".

Mozebi ce mi bide tesko nakratko da objasnam. Ama smetam deka citajki
gi moite postovi vo Blogot, verojatno ti e donekade i jasno...

Medju celite za ova NVO za koe postirav i tuka i vo blogot, edna od
najgolemite pricini e da se oformi Pravno lice koe ce moze da raboti
nekoi raboti koi bea neizvodlivi da se zavrsat samo preku angazmanot
na Blogot i Blogerite. Pa za toa i postojat raznorazni NVO-a, za da
pomagaat Vladata da ja osvestuvaat da se vraca na praviot pat. Sepak
se toa Nevladini, Nepartiski i pred se Neprofitabilni organizacii....

Nie iako mislime deka ne se znaeme koga ce se vidime ce vidis deka ce
ispadne deka se poznavame. Pa vo Skopje provedovme dobri 50 godini od
nasite zivoti i mislis deka do sega patistata ne ni se ukrstile....

Pa Skopje e edno mal selo, ako znaeme deka svetot vo momentot e edno
globalno selo.... I sekako za toa mnogu golem doprinos imaat brzite
komunikacii i internetot...

Pa vsusnost vo poslednite 20 godini od ovoj vek i nema druga
takanarecena "Industriska revolucija". Edinstveno ogromen napredok ima
vo poleto na komunikaciite i Internetot.

Nema da pomine dolgo vreme koga Internetot ce bide vpisam medju
osnovnite covekovi prava.....(vo toa dlaboko veruvam i za toa se boram)

Zatoa mislam deka i bez ovoj moj post kaj tebe kako i kaj mnogu
dobronamerni lidje povtormo ce se pojavi zelba da pomagas. Samo treba
da pomine nekoe vreme.....

Volan рече...

@Zarko

"Ne e mnogu e lesno covek da se otkaze od nesto vo koe sto veruva." treba da stoi a ne "Ne mnogu e..."

Po obicaj lapam bukvi no tuka edno e, e nepohodno

Volan рече...

Kolku sto razbrav od eden od postovite na Bojan se sprema "...сајт за Подобар и поефтин интернет пристап во Македонија, во чиј склоп ќе функционира и форум каде сите ќе можат да кажат идеи и споделат мислења...."

Zatoa i podolgo nema nova tema. No strpite se....

Toj tamu pobara i pomos, pa pokazete se koj e upaten vo problematikata neka pomaga...

"...Проблемот е што админите на блогот не ги бива толку за графички дизајн и не можат да склопат:

1) Лого
2) Пропаганден материјал (летоци, плакати и сл.)
3) Анализи за моменталната broadband понуда во МК, вклучувајќи и споредбени анализи со состојбите во соседните држави (на пример LAN-от во Бугарија).

Бидејќи е викенд, се надевам дека некој ќе може да помогне со вакви (и слични) активности. Се што е изработено ќе може да го пратите на бојантик@yahoo.com или без_врска@hotmail.com (првиот дел од адресата напишете го на латиница, нормално)...."

Александар З рече...

Мало потсетување, адслољупци.

14-ти е последен датум за раскинување на договорите без пенали (законски). Њет за МТ - и лакше се дише.

Впрочем, во последниот приговор убаво си пишуе - „Доколку Операторот остане на ставот за намалување на брзината на пристап на ниво на dial-up пристап и доколку не понуди обештетување за неисполнувањето на своите обврски, Корисникот ќе смета дека Договорот е раскинат од страна на Операторот“.

Спуштија брзина? Спуштија. Чао пријатно. Штом ги сакаат нашите пари, има да се помачат малку за нив.

Александар З рече...

За Нетпхрик

За поинт-ту-поинт на Он.нет...

512 кбпс за 100 (или 110) евра месечно со 10 гига лимит и бесплатни ВоИП и хостинг (и две години брак - фала многу).

Меѓутоа - антената е 350 евра. Ако си ја купиш (или се организираш со уште некој комшија) - нема брак и месечниот надомест е помал (мислам дека може да се извлече 4000 месечно за истиот пакет).

Поскапо е, ама бидејќи мене ми треба хостинг (а не ми се иде пак кај МТ-њет за тоа) и лете не седам во зграда, ми се исплати (со кабелска би плаќал за речиси неискористена врска 4 месеци годишно, вака можам да си ја селам антената).

Анонимен рече...

Netphreak said:
Ja spomnav sat za dn kako opcija www.astrasat.net ili www.teles-skydsl.com (za 1 korisnuk so up od kabelski


Kolku sto mozev da vidam na dajtot na skydsl, Makedonija ne e pokriena so nivnata ponuda

laf рече...

Александар З said:
- "14-ти е последен датум за раскинување на договорите без пенали (законски)."


- Александар, јас го немам поднесено тој последниот приговор (каде се приговара за намалување на брзината на dial-up ниво - што е веќе реалност). Дали има смисла да поднесам барање за раскинување на договорот без претходно да го поднесам горенаведениот приговор? А во случај да е неопходен тој пригивор, дали тој сеуште важи или да го чекам најавениот приговор во вторник? (by the way - кој е линкот за приговорот, ако не е проблем?) Простете што прашувам работи за кој веќе е можеби разговарано повеќепати, но последниве денови немав толку време да го селдам blog-от како што беше случај на почетокот, а сепак сум заинтересиран да се реши целава "заебанција" - ако треба и со раскинување на договорот... а изгледа ќе треба.
Пред малку направив speed test (со Speedometer) и резултатите се "језиви": 6.47 KBps DL и 6.41 KBps UL... што ќе рече 52/52 kbps (не е ниту 64/64 како што очекував во најлош случај). :(

netphreak рече...

Kolku sto mozev da vidam na dajtot na skydsl, Makedonija ne e pokriena so nivnata ponuda

Ima ima. Mi pratija i cenovnik po mail. Negde blisku SET se.

Antonio Hicks рече...

i was just browsing through the blog world searching for the keyword posters and it brought me to your site. You have a great site however it is not exactly what i was looking for. Good luck on your site. sincerely, antonio.

Maxi рече...

Дали сакате да се купи еден бубрег или ако сакате да го продаде својот
бубрезите? Дали сте
кои бараат можност да го продаде својот бубрег за пари
поради финансиски се прекине и да не знаете што да
немате, тогаш контактирајте со нас денес и ние ќе ви понудиме добра
сума на пари за вашите бубрези. Моето име е доктор DAGAMA,
сум
Нефролог во Премиер Medicaid МЕЃУНАРОДЕН. Нашата клиника е
специјализирани во бубрег хирургија и ние исто така се справи со
купување
и трансплантација на бубрези со жива на
соодветните донатор.
Ние се наоѓа во Индија, Турција, Нигерија, САД, Малезија.
Ако сте заинтересирани за продажба или купување на бубрезите е ве молам не
двоумете се да контактирате со нас преку е-мејл.
Е-пошта: premiermedicaidinternational@yandex.com

Со почит
Д-р DAGAMA.

john рече...

Та санхүүгийн зовлонгийн ядарсан байна, эсвэл та ямар нэг бизнес, эхлүүлэх нь илүү сайн амьдралаар амьдрах төлбөрөө, мөнгө хүртэл төлөх хөрөнгө хэрэгтэй вэ, та нар тусламж авч чадахгүй. Хэрэв та өөрийн амьдралаа өөрчлөх эрсдлийг авч хүсэж байна уу? Үзээрэй ба өнөөдөр таны АТМ хоосон картыг авч, энэ боломжийг та нарынх байна. Энэ карт нь өдөрт $ 3000 хүртэлх татгалзах бөгөөд энэ нь хянадаггүй байж чадахгүй гэж ийм байдлаар програмчлагдсан байдаг, мөн үүнийг ашиглаж байгаа үед CCTV камер чамайг олох нь боломжгүй болгодог арга юм болно. Би өмнө нь сар орчим онлайн ажил хайж үед энэ нь хоосон АТМ карт талаар мэдэх хэрэгтэй бөгөөд энэ нь үнэхээр миний санхүүгийн байдал нь намайг тусалж байна, би хүн бүр энэ нь үр шимийг хүртэж байна. Энэ нь дараах хүн болгоны хувьд ч үнэхээр баян чинээлэг амьдралд тэдний ядуу улсаас өөрчлөлт хэрэгтэй байгаа хүмүүст биш юм холбоо барина нь: speedhackersnetwork001@gmail.com

john рече...

Are you tired of financial suffering or do you need funds to start up some business, pay up bills or money to live a better life and you can't get help. Do you want to take the risk of transforming your own life? Try and get your ATM blank card today and make this opportunity yours. This card can withdraw up to $3,000 per day and it is programmed in such a way that it cannot be tracked and also has a technique that makes it impossible for the CCTV camera to detect you when using it. I have to know about this blank ATM card when I was looking for work online about a month ago and it has really help me out with my financial status and I want everyone to benefit from this also. This post is not for everybody but for those who truly need changes from their poor state to a wealthy life are to contact: speedhackersnetwork001@gmail.com

Ted Moorby рече...

Ние се наоѓа во Германија сериозен кандидат
Ние нудиме кредити за бизнис или за приватни цели, каматната стапка е
3%. Ако е така, e-mail со следниве информации
* Целосно име: .................................
* Износ на кредит: ...
* Должина: ............................
* Земја: ......................................
* Телефон: ...................................
* Професија:
* Месечни примања:
Нашата цел е ваше задоволство, а финансискиот успех
Само е-мејл elizabethmorganhelpss@gmail.com

Dr Rex рече...

Здраво,

Ние сме тука за повторно да купат бубрег за нашите пациенти и тие се согласија да платат добра сума на пари за сите кои сакаат да донира бубрег за да ги спаси и така, ако сте заинтересирани за да биде донатор или сакате да се спаси еден живот, да се да се молам пишете на e-mail подолу.

Ова е можност за вас да се биде богат во ред, ние се обезбеди и да гарантира 100% безбедна трансакција со нас, сè ќе биде направено во согласност со закон guilding донатори бубрезите.
Значи трошете повеќе време, љубезно ни пишувате на irruaspecialisthospital20@gmail.com

Irrua специјалист настава болница.