22 ноември, 2005

Македонче ли е, Б'лгарче ли е?

Ако си корисник на АДСЛ, можеби како home page ја имаш ставено adsl.com.mk. Страната е да ти се качи притисок, ама со „неограничениот“ интернет од МТ мора стално да си на штрек во исчекување на dial-up „брзини“. За сите на кои им збоктисало момчето кое го гушка мониторот и сакаат да му ја пукнат една, еве корисна информација - момчето може да е Б'лгарче.

На 7 ноември во Софија се отвори голем продажен салон за компјутерска опрема на грчкиот ланец Мултирама, кој е дел од Германос. На сајтот и на промотивниот материјал фигурира добро познатата фаца.

Ало, Телеком, дали вие сте краделе или вас ве крадат? Ако е второво, баш ми е мило! Да видите и вие како е.

46 коментари:

Volan рече...

"lol" ce razbirat mladite

a za postarite me iznasmeja do usi.....

Zarko рече...

Komentarot e super, se nadevam i nasite mediumi se izvesteni. Ne veruvam deka se raboti za kopija, povece veruvam deka e zemena fotografija od free photos na internet. Za zalenje i dvete firmi nemaat pari da si kupat orginalna fotografija za reklama. Vsusnost toa kazuva kade ni e nivoto na materijalite za reklama, od nisko ponisko. ZATOA PREDLAGAM NEKA TELEKOM GO FINANSIRA NASETO NVO, NEKA NI DADE 384K FLAT A VO ZAMENA NIE KE MU PRAVIME ORIGINALNI REKLAMI, A I SAJT ZNAEME DA MU NAPRAVIME, DA LICI NA INTERNET PROVAJDER A NE OVOJ STO GO IMAAT SO BAJATI INFORMACII. SAMO CENITE IM SE TAZE. MOJ MTNET PADNAVTE NA BIZNIS ISPITOT.

Бобо Николов рече...

АХАХАХАХАХАХАХАХАХААААААААААХАХАХА!!!

:))))))

Анонимен рече...

еј дечки, не сте слушнале за сток фотос? сосем нормална работа - си одиш на сајт, си купуваш фотки и си одиш. немаш апсолутна сопственост на фотографијата... и малку бедно ми изгледате со она ахахахаахахахах.....

Него, не не сум од МТ, обичен сурфер сум (патник добронамерник). Нема врска оваа вест.

koskar рече...

Да бе, сме чуле за сток фотографија. Исто така сме чуле дека тие се многу ефтини (бесплатни). Е сега, колкав е профитот и професионализмот на МТЊЕТ што мораат да користат сток фотографии?
не е тоа маалски сајт во кој се најавува следната тепачка со соседното маало или се прогласува победникот во трката: чив купус прв стаса и со колку преточувања на јувата.....

за мтњет би требало да е срамота да користи ројалити фри слики...

bezvrska рече...

Еве што е бедно... Компанија со 100 милиони евра профит да користи петпарачки фотки како основа за рекламна кампања. Оваа фотка се прошета по сите можни весници, флаери, билборди и уште виси на нивниот сајт. Јасно ни беше дека услугата им е катастрофа затоа што „штедат“ на инвестииции и техничка поддршка, ама сега испаѓа дека штеделе на се. Покрај толку штедење, единствено не е јасно како цената останува така висока.

koskar рече...

да не праиме муабет дека ако си купиш фотка со „права“ или си нарачаш да ти сликаат фотка со „права“, тогаш ќе бидеш сигурен дека си уникатен и сликата станува дел од твојот и само твојот имиџ. а, не ти и било кој, што има 3-5 долари (фигуративно) за фрлање и му треба „момак шо гушка монитор“...

Анонимен рече...

Onovno pravilo za uspesna firma e gradenje "image". So ovoj batkava sto go ljubi monitorceto si napravija "image", go pustija sekade i mora da priznaeme deka stana zastiten znak na brz broadband dial-up. Ama za zal vo razvieniot svet se zema "advertising house" i oni ti pravat "image" i oni ne koristat stock photo. Ama za "image kobajage" i stock photo e super. Vozi Misko. Ova povece lici na reklama za porodica Krstic nego na seriozna firma. Gaf koj edna mala firma ne smee da si go dozvoli a ne edna "seriozna" kuca. Od tuka i ne treba da ne cudi sto imaat brilijantni pravnici (koi napravija dogovor kako svajcarsko sirenje) ne treba da ne cudi sto racno ni go limitiraat soobracajot, ne treba da ne cudi ako utre i so kofa do doma ni isporacuvaat internet.

Sega e jasno od sto se plasi Mtnet. Se plasi od zdrava konkurencija, zatoa sto togas Mr. Atila & Co ke vidat kogo imaat vo "najdobriot internet provider" vo Makedonija.

Gospoda moi fotkive ke gi ispratime i do Matav i do Deutche Telecom da im pokazeme kako kvalitetno gi trosite nivnite pari.

Veruvam ke bidat mnooooooooogu zadovolni i ke ve potapsaat po ramo.

netphreak рече...

Unable to connect to database on 'localhost' with user 'xxxx'
Dear user, our technicians are aware of this issue! Please bear with us as we fix this bug!
Forumot se poremeti.

netphreak рече...

Inace pishav nesho okolu odgovorot na mt za posledniot prigovor i taka..

Jovan рече...

i MT angazira nadvoresni agencii za marketing. Verojatno tie se obidele da zastedat

Анонимен рече...

Dali forumot e plesnat? Zosto ne raboti??

koskar рече...

форумот е паднат, не се знае зошто....

бидете така....

фала

VMRO-DPMNE рече...

Forumot ne e padnat, tuku e haknat. Ova kolku da ve informirame...

Анонимен рече...

Jovan

mozes li da zamislis sto ke i se sluci na reklamna agencija koja na Coca Cola ke i stevi royalty free fotografija.
Pa ona sto e Coca Cola vo svetot za nas e Telekom, i zalosno e i sramno da koristis takov tip na fotografija za reklama. Pa brate mozea valjda da platat edno snimanje na fotografija. I toa da bude zastiten znak. Pa golema firma placa za unikati. Za zal SITNI DUSI, tipicno za nasevo podnebje, pa pogledaj im go sajtot i idi kaj bilo koj seriozen ISP, covece kako korisnik da se zasramis.

jovan рече...

da vi kazam, se sramam sto sum korisnik na Mt, no se nadevam deka ke me svatat drugite deka nemam kade da go baram careto za telefon i internet

mk! рече...

i stranata e padnata?

Анонимен рече...

A zosto se potpisuvas so VMRO-DPMNE????

jovan рече...

@VMRO-DPMNE

vistina zosto ne sramis site ovde?
koga mozes da si go napises tvoeto sopstveno ime. Ovde politika ne!

Анонимен рече...

Pa vie bre se lavovi tigovi faci a ovde se plasis imeto da si go napises. Pa kazi jas toj i toj vi go hakuvav forumot i sega aj naprajte mi spomenik vo parkot na idiotite. Toa e komita a ne vmro-dpmne said...

koskar рече...

форумот се врати назад.....

навалете со постирање......

jovan рече...

dobro, a zosto sajtot ne funkcionira?

koskar рече...

dobro, a zosto sajtot ne funkcionira?
кој сајт?

@VMRO-DPMNE
Дечки, патетичен си!!!!!!!!!
Ајт на спиење!

jovan рече...

@koskar
pa ne rabotese pred nekoe vreme inaku sajtot na REVOLUCIJA!

bezvrska рече...

Блогот беше down неколку минути... Вонредно одржавање :)

bezvrska рече...

Игнорирајте провокатори. Че ги бришам :)

Bidikov рече...

Абе остај, неизживеани дечиња ...

Бриши тами се што јадат симит без потреба :)

Bojan рече...

@ВМРО-СДСМ-ДПМНЕ-НП-ЛДП-САКМАЈДИК-СМС и слични подлизурковци и сателити...

Да посака човек абортусот да бил валиден и единствен избор во семејното планирање на вашите родители.

www.prespasky.com рече...

Vest e objavena na PrespaSky vo vrska so mt.net fotografijata.

http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=906&Itemid=78

Анонимен рече...

Inace tie "royaliti free" fotografii KOSHTAAT po 2000-3000 dolari kolekcija, i prosek 30-200 dolari parce. E sega, toa shto ima torent sajtovi kaj shto ova moze da se prevzeme za gaga, toa e druga rabota:) Graficki dizajner sum i gi imam povekjeto od ovie, i sosema legalno e da se upotrebat kade shto sakas (pa makar iza pravenje na image na nekoja kompanija). E sega, toa e do niv shto ushe 1000 kompanii moze da go imaat tipacov u baner..

Volan рече...

Povtorno imame odlicni predlozi od Anonimusi...
Zaradi toa sekojpat ve podrzavam...

Volan рече...

@Bojan

I jas ne gi sakam partiite takvi kakvi sto se, ama ne treba da si navlekuvame neprijateli, od postot

"Bojan said...
@ВМРО-СДСМ-ДПМНЕ-НП-ЛДП-САКМАЈДИК-СМС и слични подлизурковци и сателити...

Да посака човек абортусот да бил валиден и единствен избор во семејното планирање на вашите родители.
11:48 PM, ноември 22, 2005"

nekako ce proizleze kavga so partiite. Toa sega ne ni treba. Verojatno nesto drugo si mislel. Ako se slagas so mene modificiraj drug post, kade nekako drugacie ce se izjasnis za partiite.
Nie vo Blogot nemavme nitu edo soopstenie od partiite posto javno kazavme deka sme napartiski oboeni.
Toj sto se potpisa kako VMRO verojatno e poedinec koj ne se konsultiral so centrelata.
Kaj nas partiite sepak imaat golema moc i cel vo naseto opstestvo.
Po mene vo idnina ce imame i sorabotka so nekoi partii koi ce prifatat da gi aktualiziraat nasite celi - a zosto ne i implementiraat.

Bojan рече...

Хм... Види volan, јас соработка со некоја партија не сакам да имам дури и животот да ми зависи од тоа. Првин позитивни резултати (во континуитет), потоа поддршка.

Мојот коментар се однесуваше на конкретниот морлок што се потпишал така како што се потпишал, но станува збор за мој (значи МОЈ) личен став кој би си дозволил да го генерализирам за да важи за сите членови на нефункционални, неефикасни, неефективни, бирократско-полтронски, self-serving политички партии (тука ги вклучувам сите, без исклучок - нови, стари, мали, големи... не дискриминирам одредени партии, сите ги ставам во ист кош).

Ти се молам, човече... Неофицијалниот став на партијата на Љупчо Бичка Георгиевски е „Интернет само за електроинженери“. Едни дозволија војна на територија на Македонија, други не раскараа со КИНА!, трети континуирано (во оние 7+4 години владеење) ја уништуваат економијата на Македонија, четврти се отцепуваат/расцепуваат и како маалската курва одат во кревет со кого стигнат (без да направат што и да е додека се во креветот освен, стандардното, проституирање за пари).

Слободно соработувај(те) со партии, ама јас си го задржувам демократското право да плукам, повраќам и уринирам врз нив се додека не почнат да работат за нас, наместо за себе.

Volan рече...

@ Bojan

Ova e vece poprecizno.

Nema da navleguvam vo licnoto pravo na sekoj da zavzema stav - sekako deka imas pravo na licen stav, kako i site drugi.

No tvoite stavovi tuka se so pogolema tezina. Prvo za toa sto od tebe pocna r-Evolucijata (zaedno so drugite od CK-to).

Zatoa smetam deka ne treba da imame kavga so partiite. So poedincite od partiite da, no so partiite ne.

So stavovi na partiite so koi ne se slagame da, no ne i so partiite kako institucii. Taa bitka ni e odnapred izgubena i nepotrebna.

Pak povtoruvam ne deka gi sakam partiite no nema da uriniram, plukam po niv,(makar da e toa i u figurativna smisla na zborot kazano).
Po stavovi da po poedinci da no ne prema partiite kako institucii.

Verojatno tuka ima golema uloga i stazot na godinite na zivot, i razlicnite licni iskustva (pomlad-postar)

Volan рече...

Site sto me znaat , znaat deka ne sum clen na nitu edna partija povece od 28 godini.....( sega imam 50 godini i kusur)

Nekoi mi se posimpaticni od drugite, no samo ja sledam nivnata rabota, a skoro celi 28 godini ne zavzemam licen, javen stav prema nivnoto rabotenje.

Ova za da ne pomislat drugite deka sega se javuvam kako portparol na nekoja partija....

Zarko рече...

Bojan

ako otoris blog za partiite jas sum na nego

bezvrska рече...

Непотребно не дефокусира еден незрел провокатор.

Работава е јасна: покануваме било која партија да се ангажира за решавање на нашиот проблем и воопшто проблемот за обезбедување подобар интернет пристап во Македонија. Не ни треба демагогија, после која работите ќе останат исти, само малку потажни, туку ни треба конкретен и континуиран ангажман. Ако има јунаци меѓу членството и раководството на партиите сега е моментот да се покажат.

„Јуначењето“ со глупави коментари не е вредно за внимание. Коментарот ќе го избришев, ама за жал се разви дискуја по него.

Zarko рече...

BTW

vcera citajki gi pravilnicite na Agencijata za elektronski komunikacii dojdov do prilicno cuden zaklucok. Internetot kako poim voopsto go nema. Edinstveno mesto kade go ima e vo definicijata na pazarite i toa kako broadband prenos i zamislete po pravilnikot broadband moze da se prodava samo na golemo.

E ako e taka, sega me interesira kako toa nie kako obicni smrtnici sme kupile ADSL (t.n. broadband) od Mtnet.

Ako nekoj od AEC go cita blogot ili nekoj od Mtnet, dali ke moze da objasnat kako ni prodavaat nesto sto ne e predvideno po pravilnikot za prodazba na malo

Анонимен рече...

A moze li nekoj od vladata da objasni kako toa Matav prijavil prihodi od Makedonija 538 milioni evra a vladata zemala deividenda samo 45 milioni.
Ne sum ekonomista ama matematikava ne mi izlaga bas najbolje.
Matav ima 51% Vladata 49%.

Volan рече...

@ Anonimus

Prihodi ne se isto sto i profit.

Od prihodite se odbivaat site trosoci i razlikata e profit - poranesna Dobivka.

Trosok e medju drugoto i danokot sto go placaat na drzavata ni ( Od tamu e i golemata zavisnost i podrska na Partiite sto se na vlast - Posto stavkata na danokot koj odi vo budzetot ni e prilicno golema stavka vo budzetot).

MT uspesno iznesuva von drzavata ni i del od prihodite i toa neodanoceno (razni pozajmici, medju sestrinski kompanii), za sto imase reakcii i od Narodna banka, ponataka oni uspesno placaat intelektualni i drugi uslugi vo stranstvo (stvarni uslugi ili izmisleni - za vtoroto spekuliram) i taka se odlivaat golem del od prihodite. A se namaluva profitot.

Za ova zosto ne interveniraat nadleznite ni institucii e drugo prasanje....

Volan рече...

Drzavnata administracija - pogotovo delot na finasiite, neopravdano se plasi od pomalite kompanii (provajderi na Internet) koi bi go zamenile monopolot.

Deka oni kao nema da placaat danok (ce go krijat...?) i taka ce se namalel prihodot vo budzetot.

Povtorno ce povtoram so zgolemuvanje na konkurencijata padjaat cenite, so padjanjeto na cenite se zgolemuva vkupniot promet, so zgolemuvanje na prometot se zgolemuvaat i vkupnite prihodi na drzavata ni.
Taka funkcionira svetskata ekonomija vo koja sega se stremime.

Zosto toa ne go svaca nasata administracija i zosto go koci duri i po cena da gi tepaat po usi od EU e drugo prasanje.

Анонимен рече...

@Volan

20-f e dokument koj se dava na USA berza i go opisuva celokupnoto rabotenje na firmata. Vo nego e kumulativ prihodi od Makedonija od fiksna i mobilna telefonija. Ne e toa zavrsna smetka pa da na nego ima trosici rashodi itn. Se rabopti za cisti prihodi sto znaci i onie 45 milioni se odbieni.

Ako poglednes vo nego (go ima na sajtot na Magyar telecom) vo delod od dividendi se spominjaat samo dividendi kon akcionerite na Mgyar Telecom i navedeni se po ime i prezime i tamu ja nema vladata ni. Toa znaci deka ovie 538 milioni se cist prihod od Makedonija.

Go postaviv ova na blogot mozebi nekoj od strana ke go procita i ke napravi podlaboka analiza na ova sto go tvrdam.

Da bese zavrsna smetka na nasiot telekom togas e ok ama ova e izvestaj do berza i tamo od Makedonija odi samo cistata dobivka.

Volan рече...

@ Anomimus

Se slagam so tvoite komentari i blagodaram za forspanot...
Iako sega mislam deka znam za koj anonimus se raboti.....
Sepak blagodaram....
Ne sum imal profesionalna potreba do sega da gi pratam izvestaite na svedskite berzi.....

Анонимен рече...

Ete vidis se razbravme,


nego mislam ne e loso edna anketa da se napravi javna Dali momcevo e makedonce il blgarce.

Il je momce grce, koj znae!

Анонимен рече...

Kd ke ga vidu ovoj bubulicavo momce, Bugarce ili kakv saka da e, na reklamu,dojde mi i njega i Atilu da gi e... . Samo neznam od koga da pocnu.

Анонимен рече...

Od Atila kje si pochnesh. Red si e red.