29 ноември, 2005

Во Агенцијата сепак не спиеле!

Длабоко се извинувам на Агенцијата за електронски комуникации поради инсинуациите дека не си ја вршат работата. Според Дневник:
Агенцијата за електронски комуникации вчера потврди дека компаниите "Актон", "Балкантел", "Системринг" и "Унифон МК" неовластено прене- сувале дојдовни меѓународни телефонски повици преку СИМ-картички на "Космофон" во мрежите на "Македонски телекомуникации" и "Мобимак" без да склучат договор за меѓусебно поврзување .

Мобилниот оператор "Космофон" добил налог од Агенцијата да ги исклучи сите СИМ картички на овие компании, а против нив ќе бидат преземени сите мерки во согласност со надлежностите од Законот за електронски комуникации.
Од ова се гледа дека Агенцијата е многу ажурна. Барем кога треба да се брани Телеком. Остнува нејасно зошто наведените оператори не можат да склучат договор за поврзување со МТ и Мобимак кога тоа е законски пропишано. Нејасно е и зошто Агенцијата не е олку ажурна во спроведувањето на законот во случаите кога истиот во континуитет го кршат МТ. За потсетување за Агенцијата, според законот:
  • Договорите за АДСЛ се незаконски затоа што со нив не почитува одлуката на Монополската управа од 15.3.2004.
  • Со договорите и постапките на МТ се крши став 1, точка ѓ, како и став 3 на член 96 од Законот за електронски комуникации.
  • МТ го крши член 117 од Законот.
  • Договорите се нечесни.
  • Намалувањето на брзината на ниво на dial-up е спротивно на договорите, понудата на брз интернет и рекламите за таа понуда.
  • Дискутабилна е точноста на мерењето на интернет сообраќајот, а МТ не дозволуваат проверка на истото.
Бидејќи горниве прекршоци слабо ги гледаат, останува мојот предлог до Агенцијата и нејзиниот основач истата да се прекрсти во Агенција за монополски комуникации.

38 коментари:

Александар З рече...

Глуп сум денес, ќе молам некој да ми објасни.

Како четири фирми „пренесувале дојдовни меѓународни повици“ преку СИМ-картички на Космофон во мрежите на МТ и Мобимак?!

Си купиле броеви и ги барале од странство? Нели телефонот служи за да се јавуваш и да ти се јавуваат?

Мега-збунитис.

Анонимен рече...

Kupile simovi i preku ip mreza terminilale dojdovni povici od stranstvo kon mk broevi i so toa gi narusile korisnickite dogovori i zakonot za el. komunikacii kaj so e jasno deka za terminiranje na povici mora da se vospostavi interkonekcija.

Inaku bezvrska, interkonekcija postoi - megu mobimak, cosmofon, mt i onnet. i raboti - ja vidov vo zivo! spored sodrzinata na tvojot post predlagam NVO-to da vi se vika vnatresna r-evolucionerna makedonska organizacija - barem kratenkata da vi odgovara na partiskitie kniski.

Анонимен рече...

Sto sakas da kazes so toa deka ni odgovara.

Анонимен рече...

Da samo sto istoto go pravi i mobimak

Zarko рече...

@anonimous

interkonekcija postoi pomedju site koi se na telekom, i ne gledam nisto strasno vo toa. Vo Makedonija ne e problem interkonekcijata tuku slobodata na koristenje na local loop, total ili shared. Nas ne interesira INTERNET i tuka interkonekcijata nema nikakva vrska. Barame fer uslovi za rentiranje na local loop vo dvata rezima total or shared, ceni na evropsko a ne na balkansko nivo, objavuvanje na site cvorovi, ceni na dodatnite uslugi za normalno rabotenje na internetot (odrzuvanje na local loop merenje, prostor vo prostoriite na telekom za odredena oprema i site servisni trosoci za istot). Nesto sto na zapad e normalno, a i na balkanot stanuva, samo vo Makedonija go nema. Informaciite govorat deka Agencijata ova go spremila i sega sakame da vidime koe e nivoto na cenite i kolku nasiot pazar ke bide konkurenten so drugite

Zarko рече...

a za partiskite kniski da ne zaboravam, nasite se BEZBOJNI i sekogas ke ostanat takvi. Partiite neka se borat i ponataka za dobrobit na svoite vrvni clenovi pa prema hierarhijata nadolu. Eden den narodot ke plukne na niv.
NVO-to koe go pravime ili ke uspee da donese podobar internet ili ke izgori vo svoite napori, samo edno e SIGURNO Nikoj NIKOGAS nema da moze da plukne po nego zatoa sto bilo partiski oboeno ili od bilo koja druga pricina. Nie ke se borime, onolku kolku sto mozeme, ke se trudime da pobedime ama ne e sram vo ovaa drzava i da izgubime. Ako ne bevme optimisti deka ke uspeeme nema ni da pocnevme.
Zatoa zabeleskite za oboenost cuvajte gi za sebe

MT рече...

Sto se odnesuva do koristenje na interkonekcijata, toa i ne mora da ima vrska so kosmofon. Mozele a veruvam i deka toa go pravele, bez znaenje na kosmofon da gi preusmeruvaat pozivite

bezvrska рече...

Inaku bezvrska, interkonekcija postoi - megu mobimak, cosmofon, mt i onnet.

Фино што постои, ама дали можат други оператори да ги користат нивните мрежи по пазарни цени?

spored sodrzinata na tvojot post predlagam NVO-to da vi se vika vnatresna r-evolucionerna makedonska organizacija - barem kratenkata da vi odgovara na partiskitie kniski.

LOL! Скраја да е! Дали само од оваа партија користат интернет? Ај препрочитај го постот и ќе видиш дека не се спомнуваат партии, туку ДРЖАВНИ ОРГАНИ и ЗАКОНИ кои ќе продолжат да постојат и кога Курто ќе се смени со Мурто.

Анонимен рече...

samo sto agencijata ne pravi nisto protiv mtnet (zaedno se)

Vladislav Bidikov рече...

Nekoj serko kaza:
Inaku bezvrska, interkonekcija postoi - megu mobimak, cosmofon, mt i onnet.


Da i jas doma imam e1 linija dali toa znaci deka imam interkonekcija A??

Inace oficijalno postoi samo interkonekcija na COSMOFON so MT i so Mobimak (tehnicki stanuva zbor za ista interkonekcija - no bidejki veke MT i mobimak ne se ist praven subjekt)

Александар З рече...

До Анонимрз Телекомич што се гаѓа со книшки (фрли некоја девизна навака :)

Ај преведи ми го на македонски ова:

Kupile simovi i preku ip mreza terminilale dojdovni povici od stranstvo kon mk broevi

Од странство се јавувале на симот - па преку него биле пренасочувани кон фиксен број преку ВоИП? - Замисли дека збориш со некој чиче од 75 години од Трубарево, па пробај да ми нацрташ - ако не ти е тешко (стварно ме интересира што е проблемот, остај што се закачам).

mt рече...

Preku gprs, voip, bile prenesuvani vo makedonija a potoa kako lokalni pozivi prebaceni na mobimak. Taka se placa lokalna tarifa i gprs-ot, a ne medjunarodna. problemot e sto nemaat dogovor za interkonekcija koj trebe da go platat.

daywalker рече...

Малку забегавте со технички аспекти - верувам дека на многу нас тоа не е интересно. Интересно е тоа што Агенцијата, во овој и со овој случај, се поставува (или се прокламува) како „портпарол на Телеком„.

п.с. Книшки? Јас од сите книшки што ги имам, најчесто ја користам здравствената. Другите одамна фатија прашина.

Volan рече...

@ anonimus za partiite

Nekolku pati od koga postoi blogov bese nametnuvano da dokazuvame deka ne sme partiski oboeni.

Fala fi gospodine anonimus i za ovaa prilika. Nie kako sto go vikas ti od VMRO-vskoto NVO, sme nevladina, nepartiska i neprofitabilna organizacija. Mozes da vidis i vo prviot clen od satautot ni:

http://revolucija.10.forumer.com/viewtopic.php?t=154

Partiite gi razbirame dovolno seriozno. Ce gi napadjame samo partiite na vlast bidejci ja cinat vlasta, koja pak gi ostvaruva ili ne gi ostvaruva vetuvanjata koi gi dava na narodot na izbori ili vo svoite planovi i programi dodeka e na vlest.

Istotaka mislime i da sorabotuvame so site partii bez razlika dali se na vlast ili opozicija vokolku sorabotkata vodi kon ostvaruvanje na nasite celi.
Vidi gi nasite celi vo clen 6 i 7 od statutot.

Bidejci vaka ne mozes da ne pobedis (odstrana mislam) ti predlagam da se "infiltriras" vo nasite redovi i odblizu da gi proveris svoite tvrdenja i taka preneses vesti vo tvojata centrala.

Анонимен рече...

aj kako na dedo od trubarevo:

- imam internet link i od stranstvo mi doagaat VoIP povici kon +389 (i mobilni i fiksni) - tie gi prenasocuvam preku 075 SIM-ovite i im naplakam na stranskite kompanii za dojdovni povici (t.n. terminiranje)

- ako ste zainteresirani za local loop sto voopsto pravite problem od nesto sto ne e - terminiranjeto bese nelegalno i go resija - golem cekor napred e za site sto konecno im legna brasnoto i sednaa da pregovaraat. privatnicite sto naebale - i onaka imale kaubojski biznis plan - taka da ne se za zalenje.

- se slozuvam za lokal lup i za jasni pravila so prethodnicite - i denovive sto idat ke pokazat na sto sme.

- za partiite ne znam - ne gledam oti tolku se palite site?

- ako navistina sakate da sorabotuvate so site institucii mora da imate lice da se pojavite pred niv - ili pak protestirajte na barikadi ako vi e toa stilot - a ne od edna strana telekom vakov, onnet onakov, agencija ovakva, NVO onakvi a na krajot pa so site sedite i se dogovarate... odlucete se - ke bidete ulicni aktivisti ili kancelariski pacovi i terajte veke ednas.

Zarko рече...

@anonimus

"- ako ste zainteresirani za local loop sto voopsto pravite problem od nesto sto ne e -"

Ova ne ti go svacam. Pa za internetot liberalizacija na lokalna jamka kako sto stoi vo zakonot e najgolemiot problem. A podolu se slagas so prethodnicite.

Ne razbiram koe e tvoeto mislenje. Jas moeto go znam i znam deka sum vo pravo

Zarko рече...

A sto se odnesuva do napadite na partiite i na telekom i drugite ISP, mislam deka generaliziras. NVO-to ima svoja politika i nitu toa nitu adminite na blogot mozat da gi kontroliraat postovite na blogot i forumot.
mislam deka site diskusii pozitivni ili negativni na kraj kako rezultat imaat pozitiven efekt. Koga od NVO-to ke slusnes takva diskusija togas i mozes da dades takva generalna kvalifikacija. Blogot ne e NVO-to

Grandpa_from_Horny City рече...

imam internet link i od stranstvo mi doagaat VoIP povici kon +389 (i mobilni i fiksni) - tie gi prenasocuvam preku 075 SIM-ovite i im naplakam na stranskite kompanii za dojdovni povici (t.n. terminiranje)

Дедото не ќе те разбереше, ама јас те сфатив :)

Значи, на Телковци им украле 1000 евра (у ствари, некои мандраци „ги лишиле од профит“) и Агенцијата рипа - а за „обид за кражба“ од верните корисници - казниво според КЗ на РМ, член ХХ став ХХ едно 5 години затвор - удобно си дреме веќе 45 дена по повод приложените претставки преку „канцелариските глодарски експозитури“. ЕК барем ги зеде предвид нашите претставки во препораките за придружување на (бј)РМ кон (ссс)ЕУ.

Дејвокер, седи мирен кога дедо праи муабет со чичковци :)

Анонимен рече...

Tie gi prenasocuvam preku 075 SIM-ovite i im naplakam na stranskite kompanii za dojdovni povici (t.n. terminiranje)

Mozebi zatoa Makedonija e najskapa od drzavite vo regionot koga se javuvash od stranstvo?

Od USA na mobilen vo MK, vo nekoj si prosek, izleguva 20 denari minut. Do drugite drzavi, vo presoek e: Albanija 8 denari, Srbija 10 denari, Hrvatska 9 denari, Slovenija 12 denari....

Ili, toa e poradi alcnosta na T?

4-te posoceni kompanii od agencijata, so kogo sorabotuvaat od stranstvo t.e. na kogo vrshat prenasocuvanje?

privatnicite sto naebale - i onaka imale kaubojski biznis plan

Celata drzava ni ja vodat kaubojci so kaubojski rezim. Agencijata doadja kako sherif koj go stiti najbogatiot vo seloto.

mt рече...

abe bugarceta, sto ke prais, tie na Pece Naumovski sto mu postavuvaat mreza, coekot telekom ke prai

Анонимен рече...

abe makedonce, zoshto voopshto postoi ovoj blog, NVO-to, imanje skapi uslugi, itd,itd...

Poradi nemanje na zdrava konkurencija vo biznosot na telekomunikacii. Srbija i Bugarija ne se nishto podobri od nas, osven toa shto imaa konkurencija na pazarot!!

Toa shto se sluci so pekarskiot biznis, treba da se sluci i so tele-biznis...

mt рече...

ne me razbra, cetirite firmi vo pozadina se bugarceta

Анонимен рече...

ubavo te razbrav, no napishanoto ti e so potcenuvacki ton... prvo treba samite sebe da se pogledame!

mt рече...

Ne nema, samo bese informacija deka firmite se registrirani tuka ama pozadinata i soobracajot ne e od makedonija, no ne e bitno. Se izvinuvam ako bev pogresno razbran

Анонимен рече...

soobracajot ne e od makedonija, no ne e bitno

Bitno e shto nashite studenti i turisti imaat pristapni ceni koga se javuvaat vo MK, zaobikoluvajci gi visokite marzi na T. I vo ovoj slucaj, T pak pravi profit pri tie povici, no toa ne e dovolno za nivnata alcnost... sto drugo bi ocekuvale, koga i samite ne igraat "fer" na pazarot?!

T, sepak e biznis, i nekako imam razbiranje za nivnata "logika". No odnesuvanjeto na Agencijata za elektronski komunikacii, podrzano od drzavata...kako i se vo
MK, samo go duva balonot koj nabrzo ce pukne

Zarko рече...

Sepak kako NVO ne mozeme da podrzuvame kriminal. Ja pozdravuvame akcijata na AEC, so toa da nasa zelba bi bila vaka da reagira i kogase potrosuvacite osteteni. So ne reagiranje na nasite zalbi i primedbi, a so brza reakcija vo ovoj spor samo dava signal deka telekom i ponataka ke bide zastiten. Zatoa ni se potrebni site koi imaat znaenje, poznavanje, informacii vo borbata za nasite celi. Ostanete na blogot, obidete se da ne se vredjate medjusebe i davajte idei za nasite akcii. Ne reagirajte na skepticite i provokatorite

Анонимен рече...

Ja pozdravuvame akcijata na AEC, so toa da nasa zelba bi bila vaka da reagira i kogase potrosuvacite osteteni.

So seta pocit sprema tebe i celiot NVO proekt, na ova imam eden komentar:

Ne lizete gaz na onie koi samite lizat gaz, i taka u krug

Ovaa reakcija na Agencijata treba da se ispluka-kritikuva na site strani, no so ubavi politically correct zborovi!

bezvrska рече...

- ako navistina sakate da sorabotuvate so site institucii mora da imate lice da se pojavite pred niv

Јас немам желба да соработувам со сите институции, но сум се појавил и ќе се појавам пред сите, со лице и стас, ако тоа ги смени работите на подобро.

ili pak protestirajte na barikadi ako vi e toa stilot

Баш и не ми текнува дека некој во државава добил нешто преку протести. А да, рударите добија по вреќа брашно.

- a ne od edna strana telekom vakov, onnet onakov, agencija ovakva, NVO onakvi a na krajot pa so site sedite i se dogovarate...

Пак ќе речам, сум се појавил и ќе се појавам пред сите, ако тоа ги смени работите на подобро. Ако некој мисли дека со тоа што седнал со мене ќе ми ја затне устата тоа е негов проблем.

odlucete se - ke bidete ulicni aktivisti ili kancelariski pacovi i terajte veke ednas.

Ти можеш да бидеш и уличар и пацов, ама не можеш мене да ме ограничуваш ако сакам да бидам и едно и друго и трето. Што и да е што дава резултати.

Marijan G.-Dj. рече...

Decki,da ne me svatite pogresno ke ve zamolam denes da ne pisuvate tuku da0 go procitate sekoj zbor od Zakonot za Elektronski komunikacii VNIMATELNO pa ke vi stane jasno koj e kriv. Licno ne go sakam telekomot ic ali krivecot e nad nego. zalosno e toa u koja i kakva drzava ziveeme.

Анонимен рече...

pa ke vi stane jasno koj e kriv

Istoto go stori i Onnet, sve po zakonu, i ne uspea da iskoci na kraj so T, t.e. so organite na drzavava. Na kraj, im se pridruzi (barem za krajniot korisnik), koristejci gi zaednickite "prijateli".

Zarko рече...

Interesna rabota e sto site anonimusi po pravilo znaat se ama ne sakaat da kazat. Pa dojdete vo NVO-to i ke vidite kolku nie znaeme i dali go znaeme zakonot za elektronski komunikacii, i dali znaeme koj e kriv. Pa zar vas vi licime na bagra koja vika uaaaaa na se, i znae samo da pluka. Pa napisaa momcive eden ton prigovori za prekrsuvanje na zakon, stalno se spominjaat clenovi od zakon, regulatibni dokumenti na EU, pa zar mislite deka nekoj anonimus ni gi sepnuva. Rabotat prijateli moi, site koi se vklucija aktivno vo ova rabotat na problemot, baraat kako da pomognat da se resi i pravat se sto moze da se napravi. I aman kako ne vi dosadi da ni solite pamet kako vie znaete se ama ke ni kazete koga se ke se sredi. E nie ke se borime so toa malku sto go znaeme, ama ke se borime i nema da cekame se da se resi (od gospoda najverojatno) pa da kazeme kako se sme znaele. Dojdete i ke vidite kolku znaeme

Анонимен рече...

За анонимусот што кажа:

Ne lizete gaz na onie koi samite lizat gaz, i taka u krug

Апсолутно се сложувам. И ваквата акција на АЕК треба и мора да се осуди. Затоа што ако веќе дозволува незаконско работење, тоа не смее да биде само за телеком туку за сите што нудат телекомуникациски услуги. Или сите ќе работат законски или сите ќе работат незаконски или никој нема да работи. Ама исклучоци не смее да има.

Zarko рече...

Za dvajcata anonimusi

jas sepak ja podrzuvam akcijata na AEC. Ne smee da se dozvoli ni kriminal vo drzavata. Mapisav deka nivniot odnos treba da bide ist kon site, no nisto ne stanalo preku noc. A ako mislite deka so toa nekomu lizeme gaz gadno se lazete. Zalaganjeto e za principi.

"Или сите ќе работат законски или сите ќе работат незаконски или никој нема да работи. Ама исклучоци не смее да има."


Pa kade ova go ima i kade vodi ova. AEC treba podednakvo da gi stiti interesite na site, vo ovoj slucaj izreagira brzo a vo nasiot ne, sto ne znaci deka nema javno preku NVO-to da go iskritikuvame za ova, no nikako ne sme za vakva anarhija.

Анонимен рече...

A ako mislite deka so toa nekomu lizeme gaz gadno se lazete.

Ne,ne,ne...ne velam deka NVO-to kako ideja e lizenje gaz ili deka ludjeto vo nego se gzolizaci! Isto taka, imam primeteno deka skoro sekoj tvoj post sodrzi branenje-opravduvanje na NVO-to, koe e sosema nepotrebno!

Problemot e vo izjavi od tipot, citat: Ja pozdravuvame akcijata na AEC, so toa da nasa zelba bi bila.

Podrzuvame?!?! Zelba?!?!? WTF??

Pogresen pristap, koj pokazuva na mekost... dobro shto e komentar, pa moze da ne se "primeti".

Kako shto vece kazav, golema pocit sprema tebe i ludjeto vo NVO-to, NO, ostavete gi izjavite za bezvrska,... se gleda deka deckoto znae kako da ja prenese porakata!

Zarko рече...

Pa jas verojatno pripadjam na pomekoto krilo na NVO-to. Iako po priroda sum prek i zivec, koga se raboti za legitimitet na nesto sto go rabotam sum mnogu vnimatelen. Nepotrebno e da se konfrontiram za nesto sto dobro go napravile. Toa ne znaci deka moeto mislenje za niv se promenilo. Koga ke go sproveduvaat zakonot togas mozebi i celosno ke gi podrzuvam.
Sto se odnesuva do bez_vrska spadjam vo ludjeto koj izuzetno go cenat, i veruvam deka ima harizma za lider, no ne mozeme da mislime isto, ke licime na politicka partija, a i razlikata vo godini ne pravi razlicni. Treba da ne ima i takvi i vakvi kako mene pa ke vidime koj ke bide krajniot rezultat, samo toj se pamti a koj go postignal golot moze i da sezaboravi. BITNO E DA JA POSTIGNEME NASATA CEL.
nvo-TO SE OBIDUVAM DA PRIVLECAM STO POVECE LUDJE VO NEGO, DA JA RAZBIJAM DOGMATA DEKA NVO-ATA SE PO DEFAULT NEPRODUKTIVNI I AJ DA NE KAZAM G.......KI ORGANIZACII. NEMAM STO DA BRANAM, JOVAN VOLAN I JAS OD POCETOKOT STISKAME ZA NVO, PORADI NASETO ISKUSTVO NE OTI SME MNOGU PAMETNI I SRECEN SUM STO NA OSNIVACKOTO SOBRANIE VIDOV KVALITETNI MLADI LUDJE, ZA ZAL OCEKUVAV USTE NEKOJ KOJ VERUVAM SO VREME KE DOJDAT, NO TOA E. CELTA MI E STO POVECE MLADI LUDJE DA SE UKLUCAT VO OVA, A NE DA BRANAM BILO STO.

Васко дебелиот рече...

Ги читам постовите редовно но некогаш немам време да пишам нешто. Ме заинтригираа некои од коментарите, па да пишам некој збор како поддршка на НВО-то.Честитам за идејата за формирање НВО, од некаде мора нешто да се почни, а најдобро е тоа да биде законски, како што некој рекоа (да имаш лице да влезеш низ повеке врати). Мојот личен став е, решавање на проблемот по кратка постапка и со крајна екстремност.Како што ние во мојот крај милуваме да кажеме:„зошто да плаче мајка ми, нека плаче мајка му“ Но тоа е мој став.Затоа го поздравувам формирањето на НВО каде има умерени и паметни АДСЛ корисници кои нема да дозволат да се изгубиме со нашите радикални ставови.Друго, немојте да му се лутите на провокаторите, замислете ги како појава која ве храни со позитивна енергија. Стравот и инаетот се најголемите биолошки механизми во човекот кои го одржуваат во живот.Замислете ако кон никого немате инает, замислете ако од ништо немате страв. (страв дека нашите деца ке останат без интернет, страв дека нашите деца заради телекомот ке останат неписмени и одсечени од светот, страв дека подолгорочно од познати причини ке немаш интернет итн....). Од познатите политички превирања во власта верувам дека многу брзо власта ќе си го повлече газот од длабоките пенетрирања со телекомот. Извинете за подолгиот пост

Zarko рече...

Vasko

blgodaram od moe ime za podrskata, SAKAM DA ZAMISLUVAM, SAKAM INTERNET ZA SITE, I KE SE BORAM ZA TOA.

I od provokatorite ima korist, ne drzat da ne spieme.

Priklucete se site, ke videte deka i nasata borba ke bide radikalna samo so drugi metodi

bezvrska рече...

Баталете харизми и лидери. Кога ќе ставиш некого на пиедестал единствена насока во која може да оди е надолу.