18 ноември, 2005

Competition...is the only solution!

Пред некој ден рчкав по он-лајн архивите на македонските весници и го прочитав следното: „Застапеноста на Интернет во Македонија не е 2, туку 4 отсто. Состојбата и не е така лоша, подобра е отколку во Албанија, Романија и во Босна и Херцеговина“ - велат во телекомот. Текстот е од јули 2004 година, после поскапувањето на телефонските импулси, а темата - скапиот интернет.

Не ги сакам американските митови, уште помалку нивните претседатели, ама сега ќе цитирам еден од нив: „Конкуренцијата не е само основа за заштита на потрошувачот, туку е и поттик на прогресот.“ Превртено наопаку: жртви на недоволниот обем на конкуренција не се само потрошувачите, туку уште поважно - прогресот.

Првиот цитат е доказ за ова. Доминантиот играч на пазарот, со помош на наследената инфраструктура, обилни извори на приходи и надмоќта врз регулаторните органи создава бариери кои ги осакатуваат конкурентите и кои спречуваат влез на нови играчи. Последниве се неопходни за динамизирање на секторот, кој е од суштинско значење за развојот на економијата и општеството.

Државата со својата слабост и тромост е главниот соучесник. Како приоритети во областа на информационото општество, на кои треба да работиме во наредните 1-2 години, ЕУ ги наведува:
  • Да се прекине кршењето на Договорот за Стабилизација и асоцијација преку преземање на сите неопходни мерки за исполнување на обврската за либерализација на секторот за електронски комуникации, вклучувајќи и усвојување на сите подзаконски акти и натамошно зајакнување на регулаторните тела.
  • Да се обезбедат механизми за заштита на конкуренцијата од оператори со значајна пазарна моќ.
Подетален преглед на гледиштето на Европската комисија, со нагласени интересни делови, може да се најде на блогот на Јован. Верувам дека прогресот ќе го осетиме само кога ќе се раскине неприродниот брак.

40 коментари:

Анонимен рече...

Не ги сакам американските митови, уште помалку нивните претседатели, ама сега ќе цитирам еден од нив: „Конкуренцијата не е само основа за заштита на потрошувачот, туку е и поттик на прогресот.“ Превртено наопаку: жртви на недоволниот обем на конкуренција не се само потрошувачите, туку уште поважно - прогресот.

Kako i sekogas, se' ste protiv toj zapad, nivniot sistem i sl., a za podobar zivot POVTORNO se vadite na niv.

Ednostavno, mozese da go navedes citatot, bez nepotrebniot komentar deka ne gi sakas.

Vaka samo ispagjas deka si nepopravliv Homo Balkanicus (vo najlosa konotacija!), koj site gi koristi za svoi licni celi, a sepak e protiv sekogo, i nikogo ne saka, osven samiot sebesi. I pokraj toa sto e protiv sekogo, za da se brani, tvrdi deka site se protiv nego. Za da bide nekoj protiv tebe, treba da vredis nesto. Da ne se sakaat Amerika i Kina e razbirlivo. Nesto vredat. Ama Makedonija :))) Zosto nekoj da ne ne' saka? Ednostavno gi boli za nas.

Samofalenjeto e osakatena verzija na evolucijata. A na Balkanot ja ima premnogu. I na blogov bajagi mnogu...

Zarko рече...

Information society and media
– Terminate the breach of the Stabilisation and Association Agreement by taking all necessary
measures to fulfil the obligation to liberalise the electronic communications sector, including the
adoption of all required secondary legislation and further strengthening of the regulatory bodies.
– Secure competitive safeguards for significant market power operators.
– Ensure that media legislation is in line with the recommendations formulated in May 2005 by the
joint expertise of the Council of Europe and the Commission.
– Ensure that the legislation on defamation reflects European standards
– Reinforce the independence and administrative capacity of the Council for Electronic Media.


Ova se preporakite od EU dadeni vo odlukata za prifacanje na nasata aplikacija,

I da ne zaboravm. Na prethodniot post. Thanks za analizata na profilot na bez_vrska. Sledniot pat koga ke go vidam bas ke go zagledam poubavo i ke ti kazam dali si vo pravo

Volan рече...

Imame non stop dezuren psihoanaliticar na blogot, koj sekogas se potpisuva kako anonimus.

Jas kazav i drugpat, ako sakas da dades prilog kon rabotava sekojpat si dobrodojden i kako anonimus.

Ako sakas da kritikuvas ok kritikuvaj ama idei koi se neostvarlivi ili daj svoja idea, kao kontra predlog.

Ama da kritikuvas licnost ili licnosti koi najverojatno i ne gi poznavas e duri strasna , navreda sto sekako ti e celta.

Ako si maz(so m**a) koga sakas da kritikuvas potpisi se, pa makar i nikot da ti e izmislen.

Ne sum siguren, ne sum admin ama milam deka mozeme prema tvojata IP adresa ili nekoj drug karakter i da te pronajdeme.....

Sto mislis kako ce si pomines togas.....
Sto jajca zivi ne vareni ce izedes.....(moj predlog)

Strasno gi mrazam kukavicite.

Pa i ako nekoj te platil da go miniras blogot, bidi malku poinventiven, posuptilen, vaka dzabe te placaat ne te zememe vo obzir. Ne postois a nema da ti gi briseme komentarite od blogot, za koga ce citas da vidis kolku si neodmeren.Sakav da kazam g**p. Nesto kao Vesterkata vo prikaskata za Snezana i .... Koga se gleda vo ogledaloto i vika... . Taka i ti koga ce si gi citas komentarite ke vikas ...

Nie site znaeme koj e bez_vrska.

I nema potreba ti da go psihoanaliziras.

Do vcera i samiot go nemav videno. Ama prema onoa sto go citav, znaev deka se raboti za nacitano momce, koe od altroizam saka da pomogne na ludjeto vo nevolja.

Volan рече...

izvini Zarko u isto vreme sme gi pisuvale postovite i ne procitav pred da go mustam mojot

Zarko рече...

Volan,

nema gajle. Da ti kazam me fati gripot i mislev ovoj pak ke se javi, pa da go prasav koj e najdobar lek za grip. Sto znaes coekot ucen e moze ke kaze nesto, a moze imam grip na psihicka baza

Volan рече...

@ Zarko

Od decava doznav deneska sto znaci LOL , pa vikam i jas

LOL

me iznasmeja, so tvojov grip i lekot za nego...

Zarko рече...

E se zaebav vidis. Da si precutev ke se javese i ke go prasav, vaka sega se plasi ne e siguren dali grip se prenesuva preku blog ili ne. Nejsi ke probam so crno vino moze pomaga.

Inaku drago mi e sto Jovan go iskopa ova, vidis ne mi teknalo tamu da pobaram da vidam sto pisuva. Mislam deka so nasokite koi gi zemavme ideme vo prav pravec, a so gospod napred mislam i deka ke uspeeme nesto da napravime. Moite predlozi ke gi dadam po nekoe vreme posto iskreno od gripot ocive mi se zatvoreni i mi pretstavuva problem da pisuvam.

Volan рече...

Vo momentov i jas sum za vino pa makar bilo i Aleksandrija red.

I jas obecav deka ce postiram vo grupata ama, nekako se osecam premoren i ce ostavam eventualno za utre, so bistra glava, neli od vino se zamatuva.....

A me zamori malku i psihoanaliticarot od pogore, tripati si go preprocituvav postot moj do nego, da ne mu zgresam nesto pa da me fati za .... zab mislev.

bezvrska рече...

До авторот на првиот коментар:
Против Запад? Не, не, не! Јас сум против МИТОВИ И ИДОЛИ. Сеедно дали се од исток, запад, север или југ.

Што се однесува до Homo Balkanicus...Ова е навреда? Да, јас сум ЧОВЕК ОД БАЛКАНОТ. Балканот го мразам и сакам, исто толку колку што ја мразам и сакам Америка или Западна Европа, и исто толку колку што се мразам и сакам себеси.

Ако мислиш дека Македонија ништо не вреди...немам зборови за тебе. Во таквиот систем на вредности - кој тргнува од големината, парите и силата - оној кој се прехранува со мувлосан леб што го вади од контејнери е нула. Тоа е еден од митовите поради кој ја мразам Америка. Тоа што можеби таму имаат повеќе стоки и услуги за трошење не ја прави Америка повредна од било која друга земја. Како што ни јас не сум повреден од скитникот што претура по ѓубрето. Една работа е подобрување на условите за живот преку конкуренција, а сосема друга е кога конкуренцијата ќе отиде до таа крајност да ги претвори луѓето во машини.

И, да... По дефиниција, блогот е ДНЕВНИК со информации кои му се виделе интересни на авторот, како и негови мисли, идеи и чувства. Секогаш кога нешто не сакам, тоа и ќе го кажам на мој блог.

Александар З рече...

Анонимрз...

Ме потсетуваш на некого... ама ај да не ти го душкам ИП-то. Ќе си се кажеш кој си со време.

Со „Запад“ (каде сè нешто се запаѓа и по кој се припаѓа) сме на нож од... 2 век пред Христа, кога паднала Македонија под римско ропство. И кој бил после тоа најјаката фаца што ја одржала Римското Царство? - Јустинијан од с. Таор - пошто имал ширина да ги прифати позитивните вредности, а да го отфрли шлаемот. Ама не, тој бил хомо балканикус, нели, сељак и простак.

Има една комитска песна, којашто веројатно не ја знаеш, пошто си ... (избриш, автоцензур, избриш) - печурка. Иде вака: „Проклета си Европо, блуднице вавилонска...“ - по повод убавините што сме ги виделе од нив последниве 100 и кусур години.

Убаво ти вика безврска - против митови и идоли. Читај малку повнимателно (и марш у ќош да размислиш зошто си лош :{))

Zarko рече...

Abe ne go napadjajte coekot tolku. Ni lek za grip ne mi kaza. A toa so IP-to i ne sum siguren deka e sto posto sigurna rabota. Sin mi simna nekoe upatstvo pred edno godina dena kako da go smenis IP-to a ima i tie ne sum siguren no-ip sajtovi koj besplatno ti davaat virtuelna fiksna adresa koja nema vrska so tvojata realna. Obicno nadvor internet kafeata gi koristat za da ne im ja menuva adresata provajderot na sekoe restartiranje (poradi mail serverite mi se cini, pojma nema da ti kazam, ama taka sum slusnal)
Sorry ama morav da go svrtam razgovorot, za da ne mi go plasite covekot. Prv UCEN covek na blogov. Mora da znae lek za grip

Zarko рече...

E si ostanav bez lek za gripot. A taman si rekov, vidi ucen covek, pa tek kako pisuva, se si mislis od enciklopedija izlegol. Dodusa i malku g...a jadese ama pak bre ucen od prva se gleda. Garant znae kako se leci grip.

Sovet do site blogeri, ne gi brkajte ucenite od blogot ke ni trebaat.

|BURGLAR| рече...

Не се палете на ситни коментари! Ова ми личи на некој аматер.
За IP Spuffing-от најчесто се прави преку Open Proxy сервери кој ја отвараа страницата за вас така што адресата тешко може да се дознае. Најчесто ако се земе Proxy server од Кина или Иран ќе ме најдат на Св.Никад

Лек за грипот:
-Многу течности минимум 5l на ден(чаеви и сокови)
-Витамин Ц и комплекс на витамини Б
-Упсарин
-Парацетамол, андол, аспирин(против болки во мускуклите и температура)
-Земање на антибиотска терапија(збогатена со последните дефиниции на вируси од предходната сезона) во комбинација со прополис или мед.
-Проспан сируп, карамел(против кашлица)
-При високи температури природно ладење на телото со туширање.

Ова терапија е дел советувана од лекари а дел од интернет :)

Перо Шванц рече...

1. За Телеком. Сме се запрашале ли дека немањето на конкуренција во Телекомот, и одговара на владата, или на некој од владата?. Мојот предлог во претходните блогови беше против Телеком, а не само за АДСЛ. Размислете, треба сите да направиме на Телеком да му се намалат приходите, секој факинг денар, на секој можен начин. И така е*ан денар не гледаме од дивидендата, која ред години по ред е извор на некакво си пазарање и скандал. Мојата сметка за телефон не премашува 800 МКД (станав ко пензионерите) а интернетот го делам со комшиите. Успеавме да останеме цели и после 4 мега, и пак кафе пиеме заедно.
Борбата треба да на насочиме во единствени 2 правци:
1. Информирање на ЕУ за монополот на телеком, на сите инстанци до кои ке дојдеме, дури и пред да добиеме статус факинг кандидат.
2. Обидување да овозможиме реална конкуренција (форгет Он.Нет - они се пандан на МТ)
(субправец) На сите можни начини да го намалуваме приходот на телеком.

А за грипот, мојот пријател лекар вика: 1 недела со лекарства и чаеви, или 7 дена без ништо. :(

Ociglednoeden od jovanite рече...

Probaj so ruski penicilin -Allium sativum-vo narodot poznati i kako luk

Zarko рече...

Momci, thanks za sovetite.

Pero, ne bese na sostanokot, pa i tebe da ti go objasnam mojot stav. NVO-to ne se pravi za da se borime protiv telekom ili da mu gi namalime prihodite. Celta e liberalizacija na pazarot i prevencija od monopoli, duopoli itn. Ako nekoj vo telekom sednese na GOOGLE i otkucasa "telecom monopoly" ke videse deka monopolot e default na telekomite, posebno vo onie zemji vo koj e toj drzaven ili se privatiziral. Samata fizicka infrastruktura go pravi monopol. No, ako navlezat malku podlaboko vo toa ke vidat deka liberalizacijata im donela benefit na site, samo nekomu porano nekomu pokasno. Wireless-ot kako idea se rodil od monopolot na telekom i od baranje nacin kako da mu se napravi konkurencija. Sekogas problem bila starata zicana tehnologija, koja iako poteknuva daleku od pocetokot na minatiot vek, sepak e najjako oruzje na monopolot. Do wirelesot nikomu kako i kaj nas ne davale da se koristi infrastrukturata na zicanata mreza a vo ponovo vreme i na optickata mreza. Nacini na rusenje na monopolot ima povece, i na kraj sepak se liberaliziral pazarot i brojkite pokazuvaat deka cenite padjale, kvalitetot se zgolemil no se zgolemil i brojot na useri, i na kraj i nivniot profit. Nekoj telekomi ova go uvidele na vreme nekoj pokasno, duri otkako pocnale da se pustaat wireless mrezi. Samo za primer, srpskiot telekom dozvoli koristenje na kompletnata infrastruktura otkako vo Belgrad se pusti free wireless.
Nasiot za zal e del od najgolemiot svetski monopol Deutche telekom, i na kraj ne mu padja na pamet toa da go napravi. No germanci se germanci i mozebi si go znaat svojot narod i svojot pazar, no ni od blisku ne go znaat makedonecot. Onoj moment koga ke se vovede liberalizacija, a toa ke se sluci brzo (kinezite se do Bugarija, sega so Verat net vleguvaat vo Srbija i samo prasanje na vreme e koga toj opticki backbone ke vleze vo Makedonija) nasiot ponos i moram da priznaam inaet ke pominat kaj bilo koj nov provajder koj ke ponudi ista ili podobra usluga i NEMA da se vratime nazad. Nekoj duri i od moda ke pominat kaj nekoj atraktiven provajder. Denes vo 21 vek dodja kraj na zicanata telefonija, IP telefonijata, streaming videoto poleka go prevzemaat primatot vo svetot. Tamu toa se slucuva poleka a kaj nas ke se sluci pobrzo. I togas nasiot telekom ke nudi i 10Gb za 1 evro ama nasiot inaet nema da ni dozvoli da go kupime.
Za zal "grizata za korisnici" (citaj griza kako da se zadrzat korisnicite) e servis broj eden kaj sekoj Telecom vo svetot, kaj nas e samo deklarativen, mrtvo slovo na papiru.
E zatoa ke go napravime toa NVO koe ke gi iskoristi site iskustva od svetot, ako trebe cela godina denonocno ke gi citame po internet, ke zacukame na site vrati vo svetot i ke najdeme siguren sum prijatelska raka. I togas ke go odbereme nasiot nacin na borba, dali toa ke bide besplaten wi-fi vo Skopje kade se locirani najgolemiot broj na korisnici ili nekoj drug, ke pokaze vremeto.
Da go citaat ovoj blog sefovite na ovie "mnogu umni" ludje koi duri i do psihoanalizi stignaa, a ne znaat lek ni za najobicen grip, ke svatea deka pozadi ovaa idea zastanale mladi energicni ludje koi, ke go citirma Bojan, znaat da ja koristat svojata kubura.
Nasata kubura e internetot, i ni go dale oni ili nekoj drug nie ke go upotrebime maksimalno vo borbata za liberalizacija na pazarot. Ja citirav nekade na blogot mislata na Danilo Gligorovski, no mislam deka denesniot svet tolku brzo se menuva sto moze komotno da ja promenime vo BOGATSTVOTO NA NARODITE KE SE MERI PO INTERNET SOOBRACAJOT.
I zatoa ako go citaat, ako ne neka im prenesat na bosovite, sakam da upatam povik do telekom da ni se pridruzi vo borbata za normalizacija na pazarot, voveduvanje na internetot kako poim vo vladinite dokumenti, stvaranje uslovi za negova konttrola i regulacija, stvaranje na pravila na igra, koi ke vazat za site ISP-a. Toa se nasite celi.
Internetot e virtuelen avtopat, za zal kaj nas neorganiziran i nereguliran. Nasa cel e libealizacija,regulacija i kontrola na toj avtopat.
Pa zar postoi nekade vo svetot avtopat bez ovie elementi.

Se izvinuvam sto bev vaka dolg vo objasnuvanjeto na celite na NVO kako jas gi gledam, no toa ne mozam da go kazam vo dva zbora, a Telekom da ne go svati kako borba protiv nego. Kolku e ovaa borba i za nego zavisi samo od toa koga i toj ke se prikluci vo ovoj sosema normalen proces koj KE SE SLUCI.

|BURGLAR| рече...

Се сложувам со Жарко!
За Wireless интернетот и неговата историја нема да филозофирам туку ќе кажам дека се започнало од Русија која имала сличен проблем како нашиот па користејки ги Ради аматерските фреквенции и со дуал модулатор за канали успеале да комуницираат со модеми.Или лејмерски кажано звуците на модемот ги пренесувале преку радио фреквенции. Ова прв пат го прочитав 1998 година и беше старо 3 години.
Подоцна WiFi технологијата изкочила и ја дефинирале како отворена и бесплатна за комуникација на корисници до 100mW вкупна излезна снага, и со дефинирани фрекнеции(канали).
Како што кажа Жарко виделе и ISP-њата дека тука лежи зајакот и дека тука е минимална инфестицијата и одржувањето за истата па решиле да се бутнат во тој бизнис. Хрватски Телеком, Бугарскиот, Српскиот...итн ја применуваат закупувајки си една фреквенција. За ова како и за целата услуга која ја даваат на корисните, фреквенциите, опремата која ја користат билинг системот итн. се грижи одобрува, забранува АГЕНЦИЈАТА ЗА КОМУНИКАЦИИ која во Р.Македонија како и да не започнала да работи.

On.Net тестно и нелегално започна да емитува без да закупи фреквенција(за 2.4Ghz бидејќи комерцијално ја користи) и успеа да ги уништи домашните некомерцијални wireless корисниците. За оние кој не знаат здружението ќе се бори и за ваквите проблеми!.
www.freeopenair.co.nr е блогот на кој можете да прочитате за проблемот со On.net.
Јас сум корисник на ADSL и имам проблеми и со MT и On.net а и во минатото и со MOL, за различни работи но сепак никој не ја истера работата до крај.
Бидејќи фали во Македонија некој кој навистина ќе си ги побара легално правата НВО-то е ОДЛИЧНА солуција!
За сите оние кој имаат проблеми со и околу интернетот слободно нека ни се придружат па ќе видиме дали сеуште ќе трае неродот и монополот во Македонија.

Volan рече...

Najprvo da kazam deka se soglasuvam vo celost so postot na bez_vrska.
Del od podolu napisanoto e vece napisano od porano sega samo e dopisano uste nesto, sto vo medjuvreme ispliva kako predlog.


Okolu celite na NVO – “Internet Makedonija”
(*imeto e vo predlog verzija, dajte vasi predlozi)

-Podobar internet
-Brz internet
-Eftin internet (prifatliv za makedonskiot dzep)
-Flat rate (neogranicen) internet
-Pratenje na problemite na internet korisnicite
-Pogolema internet penetracija
*Internet pristap po najpovolni uslovi
-Internet za site
-Besplaten Internet za studentite i ucenicite
-Pri konekcija so dial ap na Internet – da se placa samo telefonskiot impuls, i toa za cela Makedonija so edna cena.
-Davajte svoi komentari i predloci za celite.

Kako do ostvaruvanje na celite

-Potiknuvanje na razvivanje na otvoren i konkurenten pazar na internet pristap, vo koj korisnikot kje ima izbor i ke se pocituvaat negovite prava
-Redovno informiranje na mediumite za internet problemite vo Makedonija
-Informiranje na drzavnite organi i organizacii (Inspektorati i sl.) za internet problemite vo Makedonija
-Davanje pravna pomos na internet korisnicite vo Makedonija
-Sorabotka so Internet provajderite vo Makedonija
-Sorabotka so Vladinite Komisii za i okolu internet
-Sorabotka so drugi NVO-a koi gi podrzuvat nasite celi
-Sorabotka i so Naucnite insttucii vo Makedonija, Fakulteti i sl. (i nivno informiranje za problemite na internet korisnicite vo Makedonija)
-Zaclenuvanje vo medjunarodni organizacii i forumi koi se bavat so ostvaruvanje na slicni celi kako nasata, i aktivna sorabotka so niv – kako na primer so “ISOC” i drugi
-Potiknuvanje na novi Internet provajderi vo Makedonija
-Sajt kade ke se informira za rabotata na ova NVO, sajt kade ce se sporeduva Internet ponudata vo Makedonija, vo komsiskite zemji i zemjite od EU.
-Javni debati za internetot vo Makedonija
-Stvaranje na preduslovi mladite vo Makedonija da ostanat da rabotat vo Makedonija pokraj svoite kompjuteri, a da rabotat za golemite svetski kompanii
-Iniciranje na sto pogolema Internet penetracija vo Makedonija
-Privlekuvanje na sto pogolemo clenstvo, pred se od dvata pola, ponataka od site etnicki zaednici koi ziveeat na nasive rostori – site se dobrodojdeni ako se dobronamerni i ako ja imaat nasata cel.
-primenuvanje i razni oblici na pritisok a so cel na ostvaruvanje na svoite celi
-Davajte svoi komentari i predlozi, Kako do ostvaruvanje na celite


Programa za ostvaruvanje na celite

Na sredbata na Internet NVO vo osnivanje stana zbor za toa deka treba da imame programa, kako ce rabotime. Po mene programata proizleguva od celite na zdruzenieto i nacinot na ostvaruvanje na celite. Ne bi sakal da pisuvame programi koi se neostvarlivi – na stotina stranici – kako govorite na Tito i Kastro, kako i skoro na site nasi politicki partii. Programite treba vprocem da gi predlagaat idnite rakovodstva na ova NVO. Vo programi sekako treba da stojat i rokovi. Pa prema ostvaruvanjeto na svoite programi koi sekako nema da bidat samo nivni, ce gi ocenuvame kolku bile uspesni.
Zatoa mislam deka vo ovaa faza ne treba da brzame so Programata.

Sto e najaktuelno sega vo kratok rok

1. Da gi definirame celite – vo sto pokratki crti
2. Da predlozime kako do ostvaruvanje na celite
3. Da porabotime na sto e mozno pogolemo informiranje na ova NVO vo osnivanje, sto ce dade rezultat – pogolemo clenstvo
4. Da porabotime na Aktite za Osnivanje na ova NVO (Eve jas zemam za pravo da porabotam i samiot na Aktite – ce cenam i drugi volonteri prijavete se). Aktite usoglaseni so onie sto ce se prijavat, ce gi objavime vo grupava, najmalku 3 dena pred zakazanoto sobranie na osnivaci na ova NVO.
5. Koga sme vece kaj datum za osnivanje predlagam da toa bide sabota (zaradi ludjeto sto se vraboteni i zaradi zainteresiranite clenovi od drugite gradovi od Makedonija), vo 14 h e sega koja, ajde da kazeme prvata sabota otkoga ce gi usoglasime aktite na ova NVO. No da ne bide povece od 14 dena od deneska. Kade. I toa da go ostavime otvoreno. No sekako datumot na osnivanje i mestoto na osnivanje da gi objavime najmalku 3 dena pred denot na negovoto odvivanje.
6.Eden od mozebi najbitnite akti e statutot.
7.Kako ce go kontrolirame rakovodstvoto. Toa e dobro utvrdeno so Zakonot za Zdruzenija…., clen-23, 24, 25, 26, 27, 28, (ili na kratko za onie koi ne citaat zakoni – rakovodsvoto go kontrolira Sobranieto , koe moze da go svika i 1/5 od clenstvoto)
8.Okolu mandatot na telata i rakovodstvoto predlagam da ne bide povece od dve godini – dovolen period nekoj da se iskaze sto moze pa ako ne se, znae – smena . So toa sto vidovte (od pogore) deka smenata moze da se sluci i porano.
9.Okolu imeto na NVO-to ima vece predlozi i tuka vo grupata ima glasanje i na forumot (*Blagodarnost do Jovan i Neo Geo)
10.Javnosta na rabotata e vece utvrdena so zakon – taa e javna.
11.Okolu iminjata na Rakovodtvoto. Ostanuva da se dogovorime medju sebe za predlozite na Predsedatel, Podpredsedatel i Sekretar. Koi go socinuvaat Izvrsniot organ na NVO-to
12.Ima dosta rabota okolu papirologijata, skoro kako da sme “politicka partija” ama toa e cenata sto mora da ja podneseme za da imame PRAVNO LICE.


Neka mi izvinat site za dugackiov post

Volan рече...

se misli na postot na bez_vrska a vo vrska so sostanokot vo Zanzibar.

Volan рече...

Borba medju provajderite, blokada ili sto e neznam.

No nie od novo lisice a verojatno i centar koi ne sme kaj kaj ON Net i MT net ne mozeme da otvarame strani, site na On Net i del od stranite na Mt net.

Problemot bil vo toa sto kao on net i mt net funkcioniraat sega kako intanet - taka mi objasni mojot provajder. Zatvoreni se za ostanatiot svet.

Kao imale problemi so napadi na DLS serverite i to. Pa im trebalo uste nekolku dena da go resat problemot.

Zarko рече...

Volan po rasoredot na silite i gledas kako funkcinira pazarot. Brakot iako sklucen vo nekoe mracno crkvice vo
Las Vegas isplivuva poleka na povrsina, bozemnata konkurencija koja se obiduvaat da ja prikazat za da gi zamackaat ocite na javnosta isplivuva kako dogovor. Situacijata poleka pocnuva da se izbistruva, ztoa i stojam zad ideata na bezuslovna liberalizacija na infrastrukturata na Telekom koja e gradena so nasi pari (pari na makedonskiot narod). Ne mozeme kako drzava da si ja otkupime no moze drzavata so propisi da go uslovi telekom da ja liberalizira, odnosno prodava po realni svetski ceni, a ne cenata da ja koristi kako instrument za zacuvuvanje na monopolot. Da potsetam, celata infrastruktura vo i von zemjata pripadja na telekom, a tie se navodno liberalni i ja nudat na site, no nikoj ne saka da zakupi. Cenite im se takvi da site begaat od Makedonija. Nasata borba treba da odi vo toj pravec, vladata da gi uslovi da ja davaat po fer ceni. Od sto se plasat se znae, od konkurencijata.
Povece od siguren sum deka ke se najde nekoj pameten isp pa po optickiot kabel na telekom preku odredeni cvorovi vo evropa ke si donese link od Sprint ili nekoj drug backbone provideri. Inaku za vasa informacija 1Gbit bandwidth brokerite vo juli go prodavaa pomedju 13-18 000 dolari mesecno, a vie izracunajte do kade se moze da padne cenata ako dojde nekoj asalen ISP. Vaka mislea ke se dogovorime so Onnet i ke si prodolzime da muzeme. Toa e i mojot odgovor na eden post sto go procitav, dali mislime deka PC e ogranicen covek i nema da ja iskoristi situacijava. Ne ne smetam deka e ogranicen, ja koristi situacijata ama na nemu svojstven nacin a ne po vasata logika

Анонимен рече...

E sega posto site znaeme deka konkurencijata mu e majkata, pa da vidime so mislite zosto ja nema pravata konkurencija? Zosto OnNet i Mol, pa i Unet i Sonet i site drugi, ako gi ima, SPIJAT. ZOSTO? Dali e toa sto se isto lajno kako i MtNet, ili imaat problemi so zakonot (monopol), ili imaat problemi so umot ili sto? Site nie sme da ima konkurencija i koga ke ima konkurencija onie pederite od MtNet mozat da ni go p...t. Ke si zaklucuvame dogovori so koj sakame, koga sakame i kolku sakame. Realnosta e deka konkurencija apsolutno nema. ZOSTO?

Анонимен рече...

Затоа што живееме у 19-ти век. Буквално. Времето на монополистичкиот капитализам не е завршено.... Само е извршена територијална промена. Тоа што се вадите на бирократската ЕУ и на нејзините хипокритски принципи си е само ваш проблем.

Проблемот не е у Телеком. Туку во системот. Дај пораснете више. Ако ли?

Zarko рече...

Ova bese semo uste eden koj gi cita samo naslovite i se znae

abhor-breed рече...

Напротив. Тоа беа двајца. Од кои вториот не ги чита само насловите... Нити па све знае. ;)

Анонимен рече...

Pa togas i se odnesuva na dvajcata. Ako go sledat blogot, nakar da gi procitaat i prethodnite postovi ke vidat deka nikade ne go okrivuvame telekom za sostojbata nitu borbata ke ja vodime protiv telekom, duri go povikav i da ni se pridruzi vo borba za sreduvanje na situacijata. Telekom se napadja samo zaradi idiotskoto nanaluvanje na brzinata na dial up, so sto go prekrsuva dogovorot za ADSL. I toa e se. Nasata namera e ako go citate blogot PODOBAR INTERNET, znaci ne od kogo nego generalno podobar internet

Zarko рече...

Go nema potpisot

Ivan Sekulovski рече...

Мене работава ми изгледа како сите ние дури се караме провајдерите си користат. "...ЧУКНИ СИ ЈА ГЛАВАТА..." Разговорите преку фиксна мреза се поефтини, жими таквото.
МТ-монопол
On.Net-монопол
MOL-разк*рцана банда
Unet-изгубени во времето
Sonet-остаток од пералната на Сорос
Кабелски телевиизии:
Телекабел-рекетарска кабелска која сака да го има цело Скопје на концесија
Кадис-нестручен кадар
MakSat-Врска немаа од животот
....

Па послем ова листа можеби треба некој да се запраша дали навистина е потребно некое здружение кое ќе се грижи за нередот, НО САМО ДА НЕ СТАНЕ УСТЕ ЕДНА ПАРТИСКО-ФОНДАЦИСКА ПЕРАЛНА!

abhor-breed рече...

Се играте со бирократски термини кои ниту ги знаете ниту ги познавате. И тоа само за формата зборам. За суштината ич да не почнувам.

Конкуренција? :)) Колку интересен збор. Извини ова сеуште само за интернет зборуваш или не ги читам постовите доволно?

НВО? Светот на Невладините организации е уште потемелно контролиран од интернетот. Колку и да звучи абсурдно кога ке се фатиме за формата.

Не деца, тоа не се прави со повикување на пишани правила и на (пази молим ти се) некакви си договори.

Zarko рече...

Pa ednas vece odgovoriv na vakov post. Ocigledno e deka nikoj povece vo nisto ne veruva. E pa vidis jas im veruvam na ovie mladi ludje koi go napravija blogot, koj ja pocnaa revolucijata, koi se pridruzija na NVO-to. I kolku sto mozev da vidam nikoj ne bese ni oblecen vo partiska boja. Sekoj ima pravo da misli sto saka, no edno ne mozam da svatam. Ako ne veruvate vo taa borba zosto go posetuvate blogot.
Pa vo pogornite postovi i napisav deka na telekom mu odgovara vakva situacija. Liberalizacija na zicanite i optickite vrski po pazarni ceni ke donese konkurencija i poniski ceni. Dali toa ke bide od lokalnite ISP koi sega ja nemaat taa moznost (sem za dial up) ili nekoj od nadvor za nas i ne e bitno. Bitno e da se dojde do poeftin i podobar internet, bitno e internetot da vleze vo vladinite dokumenti kako osnovno covekovo pravo, bitno e da se napravi pravilnik za kontrola i sigurnost na internetot, i toa e toa.
Mislam deka partiite si imaat dovolno NVO-a zosto bi pravele uste edno?

Zarko рече...

Pa ne gledam sto e pricina da ne ni se pridruzite i ne prosvetlite.

Zarko рече...

BTW fala za toa deca!

Volan рече...

Deka stanuvame interesni i za ostanatata javnost potvrduva i prenesuvanje na del na nasi komentari na drugi blogovi i forumi

http://jovansblog.dobroutro.com/?p=286

Blagodaram na jovansblog

Sega uste povece sum siguren deka odime vo dobra nasoka so NVO-to.

Nie ne se zanesuvame deka nie ce ja "zavrsime rabotata". Nie samo sakame da bideme del od procesot koj e vo tek za podobruvanje na rabotite okolu Internetot vo Makedonija.

Svesni sme deka e toa proces koj se slucuva vo od.

Ce bideme zadovolni ako barem malku doprineseme za podobriot Internet vo Makedonija.

Volan рече...

Samoto prezemanje na del od mojot post vo Internet NVO - grupata, t.e.
Blogot E-Revolucija - mi imponira. Blagodaram za toa, bidejki na toj nacin vprocem se sproveduva i del od zalozbita ne Internet NVO - to vo osnivanje a toa e - Sorabotka so site institucii i poedinci koi gi podrzuvat nasite celi. A sekako i se popularizira nasata rabota.

So toa samo se pokazuva deka Problemite na Internet korisnicite ne se samo prisutni vo Blogot e-Revolucija, Tie gi dopiraat site Internet korisnici vo Makedonija, bez razlika dali se poedinci (fizicki lica) ili kompanii (pravni lica).
Ova e nas zaednicki gradjanski problem.

Ovi nekolku posledni denovi intenzivno gi citam Vladinite dokumenti koi se povrzani so Internetot vo Makedonija.

Me cudi sto ni edna Politicka partija od Opozicijata ne ja prasuva javno Vladata do kade se ostvaruvanjata na vetuvanjata na Vladata i Vladinite komisii dadeni vo vrska so Internetot vo Makedonija. Jas tuka ce postavam javno samo edo prasanje.

Do kade e Vladata ni so ostvaruvanjeto na vetuvanjeto za:
Celosna liberalizacija na elektronsko-komunikaciski uslugi (2005)
Ova vetuvanje e dadeno ne samo do nas Gradjanite na Republika Makedonija , tuku e dadeno i do Evropskata unija, kako odgovor na prasanjata vo EU prasalnikot.

Volan рече...

Vo idnina imam namera da gi pronajdam i sledam site JAVNI VETUVANJA na Vladata (koja vo momentot ima mandati) i nejzinite nadlezni komisii i tela i redovno da gi potsetuvam na probivanje na rokovite ili da prasuvam do kade se so ostvraruvanjeto na vetuvanjata, ama se razbira ne za se sto vetile:

TUKU SAMO ZA PRASANJATA OKOLU INTERNETOT VO MAKEDONIJA

Volan рече...

From: Jovan Jonovski
To: internetnvo@yahoogroups.com
Sent: Sunday, November 20, 2005 8:49 PM
Subject: [internetnvo] Statutot i Programata

Vo tek e dooformuvanjeto na statutot i programata na Zdruzenieto(NVO) Se baraat site zainteresirani AKTIVNO da se vklucat vo izrabotkata na ovie dva akta.

Prijavuvanje e na internetnvo@yuahoo.com do vtornik 22 do 21:00 casot.

AKTIVNO podrazbira aktivno ucestvo so predlozuvanje i komentiranje i izjasnuvanje na site prateni mateirjali.

Povtorno, onie sto AKTIVNO sakaat da se vklucat vo ovoj proces, i koi se spremni da odvojat vreme za usoglasuvanje na aktite.

So Jovan se dogovorivme ova soopstenie da go postiram i tuka.

Volan рече...

Eve vece so Jovan se dogovorivme da rabotime na dokumentite na NVO - to po slednite principi:

1. Da se uklucat site koi se zainteresirani aktivno da rabotat na niv
2. Segasniot predlog se prakja na site da dostavat konemtari
3. Komentiranite se vrakjaat do onoj koj e "stolbot", koj ke gi sublimira i ke gi prati na site da se proiznesat za site momenti
4. I sega ako se odi na koncenzus se preprakjat spornite momenti so komentarite /verziite osd site dodejka ne se ispeglaat
5.moze da ima i javna rasprava pa da se povtorat rabotive uste eden krug.
6.bi trebalo okolu 5-7 dena za se da se zavrsi.
7.Vece do Jovan go prativ prviot predlog na usoglasuvanje
8.Rabotnite verzii na predlozitece gi pracame samo na onie koi ce se prijavat dobrovolno za rabota vo grupata.
9.So krajnata verzija ce gi zapoznaeme site i ce ostavime 3 rabotni dena za Javni komentari.
10.Krajnata verzija sekako ce ja usvoime na Osnivackoto Sobranie.


USTE EDNAS MOLIME ZA DOBROVOLCI ZA RABOTENJE NA DOKUMENTITE.

Volan рече...

Немате политичка волја да го укинете монополот на Телекомот

Interesen i ubav natpis na

http://www.metamorphosis.org.mk/mak_vesti_detal.asp?id=501

"Монополот во телекомуникациите во Македонија е последица на недостигот од политичка волја.."
Vo potpolnost se slagam, a mislam i ne samo jas...

"- Македонија требаше да го либерализира својот пазар на телекомуникации уште во јуни 2004 година, а се уште не е направено..."

Dobar tekst da ne go raskazuvam procitajte go.

internetnvo рече...

Malku birokratija :)
za da ne se "izgubat" iminjata na tie sti se odobrovoeleni da yucestvuvaat neka pustat samo kratok mejl na internetnvo@yahoo.com

Александар З рече...

...предупредуваат во Брисел и додаваат дека лобирањето во ЕК во корист на монополот е само залудно губење време.

Многу интересен дел на написот на сајтот на метаморфозис. Некој фактички лобира во корист на монополот :{))