21 декември, 2005

Владата ќе ја послуша Европа... едно 2/3

Конечно. Владата ќе ги шитка акциите од МТ. Според предлог-буџетот, една третина ќе задржи за да има постојан увид во работата на монополот. WTF?! Увид! Што аир видовме од досегашниот увид кој го имаа. Во мафијашките филмови главниот шеф секогаш мора да пази колку земаат малите шефови за одма да ги спука ако му кријат дел од пљачката.

Опозицијава е комична кога скока против ова. Истите луѓе кои стоеја зад продажбата на МТ. Им го разбирам „вознемирот“ кога гледаат како им се намалува потенцијалниот имот што би сакале они да го молзат. И ова:
Парите од продажбата ќе се употребуваат за полнење буџетски дупки и враќање долгови.
Ете, толку трубената национална стратегија за информатичко општество и натаму ќе служи како украс за полици.

Edit: насловот е сменет зошто се поклопи со наслов на пост на Panta Rei.

5 коментари:

mt рече...

Bezvrska

da te potsetam. Pred nekoe vreme imase eden komentar od nekoj koj bil na vecera vo mikei, so atila i so vtoriot fiksen operator. Taka togas rece. E sega zamisli nekoj da kupi od vladata 30% akcii od telekom (garant nekoja od firmite od bliskite ni britanski antili, belize offshorelize zemji) i da stane sopstvenik na 30% od lokalnite jamki i da si pocne uslugi na telefonija. Znaci onoj koj sedel na masata so atilce mozebi e kupecot na tie akcii.

Pa zamisli sega konkurencija. Atila 5 denari impuls, Mr. X 6 denari, pa atila 7 a ovoj 7,5 denari itn itn. Pa majkata ke ni ja ....

e a zamisli da ne moras da zamisljas pa da imame normalen internet. eeeeeeeee a ti tuka se sekiras za 30%, pa vo sigurni race ke odat. Vidis kako se si se deli, Trifun na ti banka, Hari eve i tebe edna, Cesi na vi edno ESM, bez feni i jugohrom, niv u stecaj ke gi stavime, pa Mr. X od Antili so ohridski akcent na ti eden telekom.

Abe ej pa ova e blagodet tuka sto sme rodeni. A da bevte vo Holandija ili Svedska, ke umrevte od dosada

GoodBytes рече...

Сакаш делче од Телеком?

bezvrska рече...

Упс, goodbytes sorry! Одма мењам наслов. Ќе гледам да не биде некоја америчка фраза.

Zarko рече...

@MT


imas dobri informacii. Celta na moeto prisastvo bese slicno kako ideata na bezvrska, ama zaklucocite slicni na tvoite

Анонимен рече...

Izjava na Gueski!

So mojot potpis e prodaden telekomot pod vakvi uslovi da Ve molzat i da ve ebavaat kako sakaat. Sega smetam na Vasata glupost i kratka memorija pa ke si se pravam posten.