07 декември, 2005

Инкрементално правопропорционален

Еден многу добар дечко вака го нарече АДСЛ мерачот на МТ. Со други зборови: колку повеќе сркаш, толку повеќе те краде. Како и да го крстиш, останува извор на приказни за во рубрика “Believe it or not!”...или евентуално за “Живот пише драме”. На 1-ви декември ми пиша еден „задоволен“ корисник кој во оо:32 веќе „направил“ 202 МB. Тоа се 860 kbps. Кловновиве од Телеком пак си играат, бидејќи добивам повеќе вакви мејлови.

Петар ми пиша:
На 01.12 во 03:20 го проверив сообраќајот на „мерачот“ и покажуваше 320 МB. Се јавив дента и ми рекоа дека било префрлено од претходниот месец и ќе го средат. На 02.12 пак го проверив, немаше ништо сменето. МB беа покачени. Пак им се јавив, пак рекоа ќе биде денес. На 3-ти истото. Денес 04.12, пак им се јавив и ми рекоа јавете се утре од 8 до 16, па нека проверат. Му викам, на ИГОР беше од МТ, дека ова се случува од 1-ви, ме мотате секој ден, а дечково ми вика “Шо да ви правам, тоа ти е!!!”
Според Никола, мерачот го мрзи да мери, па покажува исти бројки секој месец.
Најново што ми се случи денес на работа, во Бетон-Штип. Имаме офис пакет, ама нешто денес многу споро ми одеше врската, се јавив кај операторите и ми викаат сè е во ред во Штип. Ми текна да проверам проток. Кога го сторив тоа се фрапирав. Имено минатиот месец до 07.11.2005 „имавме“ проток 11234 МB. Сега 12-ти месец, ист датум, ист проток и пак ограничување. Kаква ли случајност или темпиран бројач? Се јавив на 080012345 и таму ми велат, скенирај вирус е. Ајде јас скенирав и ништо. После викат дека имале неколку слични проблеми во Македонија кои наводно биле поврзани со вируси и ги решиле. Ми предложија да ја сменам лозинката и тоа денес го направив. E сега, они треба тоа бројачот да го штелуваат коректно, па тогаш мислам ќе биде во ред.
Има и теории дека мерачот е само програмче за генерирање random number. Според Јован: тоа е кога на 2-ри ќе ви покаже 3 GB, на 3-ти 1, а на 4-ти повторно 3 GB.

Да ги прашам од МТ: Да не треба да го објавиме името на вашиот колега кој вака незгодно го програмира мерачот? Или евентуално името на неговиот шеф?

EDIT: И Владимир има проблем со мерачот. Според она што го напишал мислам дека би го крстил физички-невозможно-прогресивен.

87 коментари:

MT рече...

Ne znam zosto go kritikuvate brojacot. Super si e, si broi. Problemot e vo toj sto go programiral kako da broi.
Eve mojot primer ke vi pokaze kako.

Siminjam fajlovi 7 so prosecna golemina od 2.5GB sto znaci vkupno mi e pusteno okolu 17GB. I normalno prviot den 5,7GB (nesto mnogu mi bese brz brojacot), utroto vo 08.00 op 64K ama vece okolu 7.6GB izbroeni. Arno ama denes ima samo 9,8GB.
I sega se cudam ako na 384K izbrojav za 32 saati 7.6GB kako toa so 64K sto e 6 pati pomala brzina ne mozam za sest pati podolg period da izbrojam isto tolku. Za sest dena izbrojav samo 2,2GB.

E sega ili jas ne znam matematika ili brojacov na 384K broi so pogolema brzina nego na 64K.

Ili ... e sega sum zbunet.

Arno ama pisav mail i se zalev. Rezultat: se javi edna tetkica da mi kaze deka mozam da si ja zadrzam brzinata i da si platam. Abe vikam jas za brojacot se zalam ne za brzinata, a ona e toa so tehnicka pomos ke vidite.

E toa e. Brojacot super si broi. Siguren sum deka sledniot mesec za 16 saati ke napravam 7,6GB.

Bi sakal nekade da go sretnam toj sto go napisal brojacot da mi go objasni alogoritamot. Znam deka ke se smee koga ke go procita ova, ama koj posleden se smee najslatko se smee.

Ne vi kazuvam koj ke bide posledniot sto ke se smee

laf рече...

Чисто информативно - во утрешниот број на "Утрински Весник" (четврток), на стр. 8, има статија со интересен наслов: "Со развој на АДСЛ до квантен скок на економијата во Македонија", и поднаслов: "МТ во 2006 година планира ТРОЈНО да ја зголеми бројката на корисници на брз Интернет".

Ха... како што тргнале...

Анонимен рече...

НЕ Е КРИВ БРОЈАЧОТ ТУКУ МТНЕТ НА НИВ ИМ ПЛАКАТЕ

Анонимен рече...

Какви се проекциите на "Телеком", односно на што компанијата ќе се сконцентрира идната година, кога практично се очекува влез на долгоочекуваната конкуренција? Од владини извори дознаваме дека компанијата планира интензивно да ја развива АДСЛ-услугата, односно брзиот Интернет, а предвидено е на граѓаните да им се понудат и повеќе широкопојасни телекомуникациски услуги. Интересно е дека "Телеком" во 2006 година планира сериозно да им се посвети на инвестициите. Иако во бизнис-планот не е наведено, сепак, на вчерашната седница на Одборот на директори е разговарано за идејата "Телеком" да купи кабелски оператор.
Ваквата можност воопшто не е исклучена, бидејќи во изминатиот период првите луѓе на телекомуникациската компанија водеа неформални разговори со неколку скопски кабелски оператори за нивно евентуално купување. Една од позитивните точки содржани во бизнис-планот е и вработување на околу 50 нови млади стручни луѓе, пред сў електроинженери. Значи, нови вработувања ќе има и покрај тоа што Одборот на директори минатата недела веќе донесе резолуција за Програмата за оптимализација на кадарот во компанијата, со која се предвидува идната година да се отпуштат 523 вработени, а 68 луѓе да се префрлат во други фирми.

Bidikov рече...

Како што многу од вас дознаа јас веќе месец дена не сум ви „колега„ т.е им акнав развод на дотичните крвопијци ..
(деталите на мојот развод се на: http://bidikov.softver.org.mk/?p=48)

Е сега малкумина знаат дека модемот го нема месец дена, а бројачот на моето корисничко име постојано си врти - и минатиот месец пак имав исто трафик како претходниот иако имав АДСЛ само 10 дена ...

Да, за оние што викаат дека можеби некој ми го користи мојот акаунт - од август 2004 користам линукс рутер кој еднаш на 24 часови ја менува лозинката на АДСЛ линијата - истата ја менува со рандом 16 карактери кои веднаш ги запишува во фајл со кој понатака се конектира на интернет ... прашање за програмерите на МТ - колкава е веројатноста некој секоја вечер да ви ја краде лозинката за пристап безбедно сместена во линукс рутерот ?

Заклучок: Бројачот на МТ нема везе со поимот „БРОЈАЧ“ и јас го молам DUmetar веднаш да го тужи дотичниот поради расипување на имиџ ...

Volan рече...

Zapocna akcijata za

Antikampanja za novogodisnata nefer ponuda za ADSL na MT

http://revolucija.10.forumer.com/viewtopic.php?t=166

citajte detalji tuka i pridruzite se na akcijata.

Veruvam deka za dva dena site sto imaat meilacout vo Drzavata ni povecepati ke ja primat istata poraka.

mt рече...

Sto se odnesuva do kupuvanje kabelski operator, pogresno vi e protumacena informacijata. So izmenite vo zakonot (a pogodete za kogo se napraveni tie izmeni) ne vazi praviloto eden operato na edna teritorija. Telekom vece ima nabaveno oprema za video streaming taka da moze vo cela makedonija da ponudi univerzalna usluga, video voip internet pay tv etc etc. Problemot im e sto nema dovolno korisnici. 2006 e kriticna godina za niv i zatoa im smeta revolucijava, gi pogadja tamu kade strateski se orjentirani. Samo e prasanje na vreme koga 90% od telefonijata ke bide voip. Zatoa i ne go davaat adsl-ot na drugite. sakaat da zemat sto pogolem del od pazarot na komunikacii (TV, internet, voip) a toa e mozno samo preku adsl. ne e nekoja tajna deka vo 2006 predviduvaat 20000 korisnici novi na adsl a do 2008 planiraat 70000. toa vece i bese objaveno na blogov. E sega do nas e kolku toa ke uspeeme da go pomogneme.

Da da go pomogneme.

Ama za da go pomogneme treba da ni se dade ona sto go placame adsl. samo sto e ocigledno deka vo foteljite im sedat ludje koi nemaat pojma od biznis i marketing strategija. da im dades lizavce da prodadat na dete nema da uspeat, pa zatoa i se planiraat izmeni vo ovoj segment.

mt рече...

Volan

sto se odnesuva do slikata so tekstot, mislam deka slikata e dobro izbrana ama tekstot ne odgovara. toa sto go pisuva go ima i na sajtot na mtnet, okolu naplatata, drugo ako sedis na adsl vklucen samo ne placas nisto taka da se gubi logikata na praznite dzebovi.
Mislam deka spaky ham treba da objasni vo tekstot sto znaci 512M kolku sto dobivas za start adsl-ot (toa e udarniot paket), kolku se toa otvaranja na sajt da kazeme na onnet ili idividi, za da svatat obicnite smrtnici deka so 1200 den plus DDV ni vesti ednas dnevno ne mozat da procitaat.

Poentata e na laici da im se objasni sto znaci 512MB, a toa go mozes samo slikovito so sporedba.

Volan рече...

@mt said...

Do inspiriranite umetnicki dusi e ne e do mene, no ja prenesov porakata.

Ako ima drugi novi flaeri i plakati ce bidete izvesteni

Volan рече...

Mislam deka celta na Flaerite i plakatite ne moze da bide da objasni se, vo detalji.

Toj treba da e privlecen na prv pogled, duhovit da e i da ima poraka.

Site ovie raboti se sodrzani vo flaerot na Spanki.

Za detalno informiranje za problemot gi davame http adresite na blogot i na forumot r-Evolucija

snoopy рече...

ova so flaerot i mailovite ce gi boli :) samo napred

pijan рече...

mnogu jako e toa sto brojacot se slucuva da pokaze pomalku od prethodno sto pokazal. A uste pojako e toa sto vo support-ot na mtnet imaat objasnuvanje i za toa.

nastrana od temata za brojacot, sto mislam deka napravija mtnet so izmenite.

- izgubija mnogu korisnici
- lugeto sto gi reklamiraa besplatno poradi kakva-takva solidna usluga (iako skapa za mkd)
- antireklama so mnogu pogolem intenzitet otkolku sto prethodno bese reklamata vo nivna korist
- korisnicite sto ostanaa uvidoa na sto e spremen telekom i edvaj cekaat da dojde nekojsalam provajder i da izbegaat. za inaet ako ne za drugo.
- eden kup firmi koi sto se borat da zemamt parce od tortata vo koja prethodno mtnet si uzivase, no kolku sto gledam site nudat podobar i poeftin paket od StartADSL.
- eden kup korisnici na koi dogovorite im istekuvaat kon pocetokot na 2006 i koi se plasea da raskinat dogovor nekolku meseci pred toj da si zavrsi. Podobro da platat uste 2-3 meseci pretplata otkolku da rizikuvaat plakanje penali za 20-tina meseci.

se na se, ne mozam da ja sfatam logikata na nivnata postapka imajki vo predvid deka krajna cel im e da zarabotat poveke, a vo slucajot mislam deka napravija totalno sprotiven efekt.

inaku goram od zelba da znam dali toj sto go smisli i proturka ova e seuste na rabota vo mtnet(ili na istata pozicija)

dzvonko рече...

abe i edna moldavija e pred nas.
videte go ova.

ma ebem ti toa vlada i mtnet i taa strategija sto ja imaat.

dosega. opsesija mi stanuva da gi napagam kade ke stignam.

mameto mamino...

dzvonko рече...

od nervoza go zaboraviv linkot. eve go:
http://suninternet.md/en.html

snoopy рече...

pak nesto im zeza brojacot ne e azuriran moze 12 casa, a pisuva se azurira na 30-40 min,

Virus рече...

Јас имам опнато мерач на компјутерот и тој се слага со оној на MT Fucking Net (јас сум у бандата на поголемите цицачи на интернет), не е до бројачот, доста го замарате.

kupe рече...

@virus

ako brojacot raboti kaj tebe ne znaci deka raboti kaj site drugi i vo sekoe vreme. i kaj mene raboti no mu se slucuvaat kiksovi odvreme-navreme.

Bidikov рече...

" i kaj mene raboti no mu se slucuvaat kiksovi odvreme-navreme. "

Sakase da kazes skoro celo vreme :)

@virus

Decko, jas imam eden od najpreciznite sistemi za monitoring na soobrakaj i koga vikam deka brojacot laze (da ne recam SUSI) izgleda ke e taka :-)

Анонимен рече...

Мерачот еднаш ми покажа 4.8 гб , имав симнатао 3.5 гб , па после 10 сетина минути се врати на 3.5

ИМА ГРЕСКИ И СЕ ПРИМЕТУВААТ НЕ Е МОЗНО ТОЛКУ ДА Е ТОЦЕН

НО СЕПАК КРИВ Е МТНЕТ ЗА ОВА СТО ГО ПРАВИ

MT рече...

EDNAS NAPISAV SEGA KE POVTORAM

ZA ONIE KOJ SAKAAT SATELITSKI INTERNET NEKA IM KAZE NEKOJ STO ZNACI "BRZINA DO XXXX".

ZA ONIE KOI NE ZNAAT, DO XXXX ZNACI KAKO NA KABELSKI INTERNET GO DELITE BACKBONOT OD ZEMJA DO SATELIT SO NE POMALKU OD POLA EVROPA I AZIJA. PA AKO IMA DO 64K IMA AKO NE KE IMA I POMALKU.

DOSTA GI LAZETE LUDJETO BRE.


"Satellite bandwidth is available for all users, i.e. all users currently downloading share the bandwidth. Use the skyDSL cockpit to select a higher priority level so that you will be treated with higher priority for the next download requests via satellite. During a download, the transmission rate of all Internet connections usually fluctuates. This is due to the fact that conditions for transmission via the Internet are subject to constant variations. Average transmission rates of all Internet Service providers are usually well below the theoretical maximum. With our maximum skyDSL peak rate, we can still achieve higher average transmission rates than e.g. traditional ISDN or analog terrestrial services are able to achieve"

JAS SUM MAKEDONEC AMA NA LATINICA MISLAM DEKA PISUVA KOLKU POJCE CE PLATITE NIE POJCE BRZINA KE VI DAJME, KOLKU POMALKU FER KE VE E....

NE SUM CLEN NA FORUMOT AMA OVA NEKA GO PRENESE NAKOJ TAMU DA NE SE ZAEBAT LUDJETO, PA POSLE DA SE PRAVI I ANTIKAMPANJA I ZA SKYDSL.

OVA E ISTO STO I KABLOVSKI INTERNET, IMAS EDNA CEVKA PO KOJA DOADJA INTERNET A OD DRUGA STRANA SITE SRKAAT, ONIE POBLISKU SO POVISOK PRIORITET SRKAAT POVECE A ONI POZADI AKO KAPNE NESTO.

USTE LAZAT KOMUNISTITE.


NE NASEDNUVAJTE NA RAZNO RAZNI PONUDI, RASPRASAJTE SE PRVO.

MT рече...

ZABORAVI GA LINKOT, ZA DA NE MISLITE DEKA SUM MNOGU PAMETEN

http://www.satcure.co.uk/tech/skydsl.htm#15

DAJTE MU NA FSTAKOS DA GO PREVEDE DA NE JADE G.... OVAJ FSTACI

Volan рече...

@ MT said...

zelbata - molbata ti e udovolena

mt рече...

Ej Volan car si, uste da mi daes telefon od toj gzarot fstakos da mu se javam pa uplink na satelit da mu napravam.

Lesinari brat, vidoa Mtnet dupi i vika aj dosta drkame moze i nie ke bocneme nesto

Volan рече...

@ mt said...

Ne go poznavam cocekot, a i ne se zesti premnogu.

Dovolno e i objektivno sprotivstavuvanje na argumentite - demokratija.
Pa se po izbor na konsumentite.

Otposle go dostaviv i linkot sto si go zaboravil.

Анонимен рече...

do mt,
od kaj ti e informacijata deka mt ne go dava adsl-ot na drug, koga go dava?

Jas ja imam nivnata ponuda i uste nekolku kompanii, pa taka da "koj saka" (se razbira treba da e notificiran) moze da prodava adsl na mt

MT рече...

Sorry,

thanks. Cudno e sto se pojavuvaat kako pecurki po dozd i site doadjaat so kofa za muzenje. Nikoj ne doadja da kaze abe nie nudime toa ama gledame deka se borite za podobar internet pa resivme, eve da kazeme flaerive so antikampanja da gi otpecatime i da vi gi dostavime. Site samo sakaat nekogo da nasankaat TOA ME LUTI.

SE IZVINUVAM AKO BEV NEKULTUREN

Анонимен рече...

btw. inace veke od vcera sekoj iden fiksen operator koj e veke notificiran moze da zapocne pregovori so mt za interkonekcija.

licno moeto mislenje e deka prv konkurent vo fiksna nema da pocne pred 2m 2006

mt рече...

Za da pojasnam za onie koj ne se upateni. Edna satelitska pozicija moze da ima maksimum 120 transponderi. Sekoj od niv e 38Mbit/sec. E sega ova znaci deka za HDTV moze da ima 240 kanali po 19Mbit/sec sekoj ili 760 kanali standardni digitalni po okolu 6Mbit/sec sekoj.

Za internet e jasno. Eden transponder 36Mbit/sec. Toa se deli so brzinata sto se dava (da kazeme 512K) sto e 72 full acces ili so oversubscribing (kaj ADSL max 1:100) znaci 7200 useri maksimum na eden transponder.

Neka kazat od Skydsl kolku bandwith ima SkyDSL kon Hotbird pa lesno ke presmetame sto toa znaci.

Inaku ke se povtoram od nekade porano:

P2P ako sakas mora privilegija da kupis, so prvite dve tri zaboravi na P2P posporo od dial-up ke ti bide. Prvite kategorii se za surfanje i small file download. E za drugite kategorii matematicarite neka presmetaat i nie so ADSL kaj Mtnet ke bideme srecnici i od utre ke stoime pred telekom i ke gi ljubime site od Mtnet sto taka eftin internet ni davaat

Volan рече...

@ mt said...

I posledniov post go staviv na forum iako ne me zamoli :)

MT рече...

Thanks,

sorry ama blogot mi e super a forumi ne sakam, nitu pak nekoas sum znael kako da se uklucam.

Volan рече...

@ MT said...

Ne si edinstven ima mnogu ludje sto povece sakaat blogovi, no forumot e dobar zatoa sto moze da se definiraat temi po koi ce se detalizira.

E tuka vo blogot e dobro zosto skoro site nastapuvaat kako anonimussi, pa mozat lesno da se opustat.

Znaes kako e nasa
Makedonska rabota.
Site sakaat glasno da zborat ama da ne se legitimiraat.
Vikaat abe da ne se izgoram. Voa e policiska drzava.
A moze i se izgoreni.....

So zadovolstvo gi prenesuvam dobrite postovi od tuka na forumot.

Moze ce mi se lutat adminite na forumot ama.....

mt рече...

Se dodeka se konstruktivni ne e bitno kako se vikaat ili se anonimusi

mt рече...

Znaes se zabavljam koga citam kako cigankata gi fali svoite uslugi. Site nudat dzabe. Vo svetot satelitskite uslugi se najskapi, pa taka i internetot. Eden transponder se placa okolu 245000 Evra mesecno ili 7000 evra megabit vo sekunda. A ponudata na SkyDSL e

"Classic 3
----------
Brzina: do 1000 kbps
Cena: 29,90 + DDV
Vklucen soobrakaj vo megabajti (prioritet 1): neogranicen (flatrate)"

i sega jas kako laik se prasuvam kako nekoj koj placa 7000 za 1 Mbit/sec mene istiot mi go prodava 29.90 Evra. Car do gusa. Ili mozebi prioritet 1 znaci ke bides prv koga nema da ima nikoj.

Volan ako imam vreme ke frlam oko i po drugite ponudi i ke postiram.

Ovaa me naluti zatoa sto firma koristi besplatno reklamiranje na forum koj se bori za Podobar Internet. LICEMERNO DO KRAJ. Pa zakupi prostor, plati i lazi, a ne vaka.

Volan рече...

@ mt said...

I posledniot post ti go prenesov na forum.

Nekako mi se cini deka po nacinot na komentarite od postovite pogore te poznavam.....

mt рече...

Za onie koi sakaat da vidat sto e fer ponuda za satelitski internet (tamu nema zaebancija posto e za biznis useri) http://www.clubukonline.co.uk/resourcelib/broadband/aramiska/index.asp

mt рече...

Volan

tesko deka me poznavas

Анонимен рече...

najnov komentar od ADSL sluzbata. Im se javiv deka imam problem so internetot, a odgovort im bese "Toa e problem na Microsoft, ne e nas". A BE JAS NE ZNAEV DEKA SUM KUPIL INTERNET OD BILL GATES, ebate

Анонимен рече...

Eve kako klienti na MT prasuvaat i kako im odgovaraat od MT.


MNOGU VAZNO PRASANJE!!!! STO DOKOLKU SE ZEME " hobby " PAKET I SE NADMINE LIMITOT ZA DOWNLOAD OD 4 G. STO KE SE SLUCI SO SMETKATA, PO KOLKU SE TARIFIRA SEKOJ DODATEN 1 G.??? - ova mi e odlucuvacko prasanje za zemanje na paketot

kire kozinkoski, bitola kireman@freemail.com.mk 06.03.2004
коментирај

По надминувањето на лимитот МТнет го задржува правото да ја намали пристапната брзина за Hobby пакетот на 64/64 , што не значи дека по автоматизам брзината ќе се намалува, освен доколку МТнет не реши да го стори тоа. Во моментов брзината не се намалува. Сметката сега за сега не се менува односно дополнителниот download не се тарифира.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 08.03.2004

Анонимен рече...

Eeeee toa bese koga ne navlekoa,

Анонимен рече...

Skoro se vrativ od amerika i dosta se naviknav na brziot "cable internet" tamu.Koga se vrativ ovde vo MAK,se povrzav na net i mi idese da go udram kompjuterot od zemaj zaradi slabata vrska.Pa prasanjeto mi bese kolku bi me cinelo za instalacija na ADSL i kolku bi bila mesecnata pretplata na internetot so ADSL vrska (i dali vredi za tie pari).Se nadevam nekoj ke mi odgovori na ova prasanje.Pozdrav do site

Boris, Ohrid sig_lesspaul@hotmail.com 18.01.2005

ako znae nekoj neka mu odgovori na ohridjanecot, iako e malku kasno, no nikad nijae kasno kad...

Анонимен рече...

ADSLot e carska rabota. Sega e super iako do skoro bese loso. Nema veza. Instalirav doma i super e. NO! Imam privatna firma odnosno dukan i normalno telefonot e na ime na firmata (za razlika od mnogu drugi vo sosedstvoto) i sega jas kako firma (klucar) od 2 luge, ako sakam ADSL vo dukanot treba da plakam po edno cudo pari. Pa kolku jas ke gi kostam MT za 10 casovno rabotno vreme vo koe treba i nesto drugo da rabotam, a ne samo po interneti da ostanam. Zamislete sporedba so nekoj muzikoman ili filmoman. Nesporedlivo! Me tretiraat isto so golemi firmi, na pr izdavaci na vesnik kade 5 kompjuteri mu se non stop on line. Pa ne e isto. Se kandisav za ISDN i togas mi bese super, ama zosto da ne mozam da bidam pokomoten ili malce povlasten. Mnogu e 7000!!! Da bev REK Bitola OK bez problemi :)

Tome Tosev, Bitola tome@tosevi.com.mk 26.12.2004

Eve taka razmisluval tome od bitola i dobro razmisluval

Анонимен рече...

Fala bogu! Konecno go dobiv toa sto go placam... E ovaka sum zadovolen od ona sto se vika prav ADSL! VISTINSKA BRZINA! Odlicen poteg i toa bas za NOVA GODINA! pozdrav i srecni novogodisni praznici za site korisnici(sepak zadovolni) na ADSL vo makedonija a posebno do covekot so najmnogu nervi STEVCO! ;) p.s. Za ONIE koj sto nemaat seuste zemeno ADSL linija! ZEMAJTE dodeka IMA! CENATA e odlicna a i KVALITETOT se VRATI! :) aj pozdrav

filip, kavadarci 22.12.2004

Steta sto Stevco ne ostavil meil adresa da go prasame kako e sega zadovolen - a dobro e da vidime deka nekojpat imalo i srecni korisnici na ADSL - minato opredeleno svrseno vreme........

Анонимен рече...

Значи да потврдам дека сега би требало се да биде во ред. Јас наполно го разбирам вашето незадоволство од целава работа, но мора и нас да не сфатите. Пак Ви тврдам дека Hobby пакетот е далеку најдобра понуда во Македонија во поглед квалитет/цена и нема да има слична понуда уште извесен период. Веројатно конкуренцијата ќе донесе некакви промени ама јас ви тврдам дека флат сервис (без различни доплати) како нашиот со тие карактеристики никој нема да понуди. За жал сите изминати години во Македонија иако пазарот беше слободен конкурентски провајдери не се појавија. Кај нас има некои квази провјадери кои блокираат портови, нудат сервиси под било кое ниво и цело време се кријат зад некаков монопол. Да се надеваме дека догодина ќе имаме уште подобри сервиси и пониски цени и вистинска конкуренција. А во меѓувреме Вие што имате АДСЛ гледајте цел интернет спуштете го :) , а Вие што немате одма земајте. СРЕЌНА НОВА ГОДИНА

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk

e Stevco stevco , car si bil pred godina dena, ama kaj si sea da ni objasnis za segasnata situacija.

Анонимен рече...

Во иднина ќе треба добро да го администрирате и да го контролирате бројoт на клиенти кои ќе го искористат идниот bandwidth od ADSL`ot.Не би требало да ги креирате пакетите ако не знаете што ќе се случи во иднина.Вие како сериозен провајдер треба да имате во предвид дека оваа широкопојасна услуга на пример во Европа ја даваат многу јаки компании како AOL,Sum Micro,Т-Мобиле итн.,тие секогаш ги инфоримраат своите корисници доколку имаат некакви промени и не дозволуваат да има ваква стагнација,вие не сте ниту МОЛ , ниту ОН-нет а ние не сме бели глувчиња,:(! Само сакаме да бидеме задоволни корисници па затоа нема да ви мрчиме ,ако сметаме дека се е во ред.Пакетите досега не беа лоши само имаше 25% пад на downstreamot.Се најдобро МТ Нет и остало.

Игор, Скопје 15.12.2004

Igor odlicno razmisluval uste ored edna godina, ama.........

Анонимен рече...

Navistina ne e fer veke nekolku dena da imame adsl so dial-up brzina.Mozete da ni kazete do koga ke trae vaka.Vo red si e vie da vrsite prosiruvanje i nadgradba,no sto e so starite korisnici.

GOCE TRAJKOVSKI, KUMANOVO 11.12.2004
коментирај

Ne cini, pred 1 nedela se bese vo red megutoa vo posledno vreme adsl-ov ima dialup brzina, sto e tragicno, izgleda osudeni sme da imame adsl koj ke e odraz na situacijata vo drzavata-preskap a konkcijata tapa, sega mi e jasno zasto e popustot na korisnici koi ke potpisat na 2 godini..... Mora da napravite nesto zatoa sto brojot na korisnici e golem a brzninata katastrofa, vaka edinsvena opcija ostanuva kablovski internet, sovet do site luge koi se mislat za internet p.s. proverete kakvi telefonski kabli imate pred da stavite adsl, 90% imate zastareni kabli a ne opicki koi bi trebalo da se veke instalirani .... znaeme deka nema nikogas da gi smenat

Dino Ringov, Skopje dinoringov@hotmail.com

eve i pred godina dena bil najavuvad ADSJ dialap......

Анонимен рече...

Размислувам да земам ADSL Hobby пакет. Понудата во моментов е сосема прифатлива за мене, но ме интересира следново: Доколку потпишам договор на две години по цената која се нуди во моментов, а во иднина цената за месечна претплата се намали, дали тоа значи дека јас ќе продолжам да плаќам по онаа цена за која сум потпишала или по новата (се разбира, намалена цена)? Исто така, би сакала да знам кои се моите обврски во случај на предвремено раскинување на договорот? Благодарам и поздрав

Јана Пејчиновска, Скопје lyra@unet.com.nk 24.11.2004
коментирај

За жал не ги познавам правните аспекти на договорот за АДСЛ, така што најдобро е да се обратите на продажните места и да го разгледате договорот. Инаку мислам дека доколку се намалува цената на пакетот, ќе постои и опција да се намали и на корисниците кои се под договор.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 25.11.2004

posteno prasala gospodjata , a slavniot Stevco eskiviral demek jas toa neznam prasaj nekoj drug..... bla, bla, bla...

Анонимен рече...

Samo kolku da ne se pravite pametni mnogu i da tvrdite deka imate najdobra ponuda vo evropa! (Mogu li na ADSL liniju spojiti lokalnu mrežu? Na ADSL modem može se spojiti lokalna mreža, bilo routerom, bilo PC-jem konfiguriranim kao router. Dovoljan je jedan MAXadsl korisnički račun koji se konfigurira na router kojim sva ostala računala pristupaju na T-Com internet preko ADSL modema. T-Com ne pruža podršku za konfiguraciju routera i lokalne mreže.)

Krume Ivanovski, Skopje krume.ivanovski@mt.net.mk 22.11.2004
коментирај

Никој не кажал никаде дека имаме најдобра понуда во Европа, а околу поврзување со мрежа секој кој што има основни познавања од TCP/IP може да поврзе мрежа. Слично како горе МТнет не нуди никаква поддршка за вакви поврзувања со Hobby пакет.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 23.11.2004

Tuka Stevco precutno dal odobruvanje na koristenje na edna ADSL linija od povece korisnici (demek nie nemame nisto protiv, smo sto za toa ne davame tehnicka podrska)- pa sto se buni sega MT.....

Анонимен рече...

МТ Нет е должен на сите корисници да им обезбеди најбрза брзина која треба да се движи над 40КилоБајти или да обезбеди одредена количина на проток која ќе гарантира највисок приоритет на симнување на податоци.Ако сегашнава состојба е таква да се симнува без никакво ограничување (што е коректно) тогаш би ја прифатиле ваквата состојба со консеквенци, да земеме во предвид дека вашиот линк ке стане искористен а воедно ДСЛАМ централите ќе завршат со оптеретени портови и ќе дојдеме до ситуација да имаме над 4000 корисници во едно урбано место и повеќе низ цела Македонија па ништо нема да не чуди ако постојано паѓа брзината на Интернетот.Сепак АДСЛ`от е создаден за сите кои можат да плаќаат според своите потреби и џебот.Значи ќе треба да се збогуваме од овие пакети!!!!! Поздрав

Тоска, Скопје 02.11.2004
коментирај

Мтнет НЕ е должен на АДСЛ корисниците да им обезбеди максимална брзина. Во договорот е напишано дека МТнет е должен да им обезбеди доволна брзина за да го постигнат предвидениот лимит. МТнет СЕ ТРУДИ секогаш да обезбеди максимална брзина.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 03.11.2004

Eve Toska bil dobar prognozer deka nabrgu a se sluci godina dena od negovata prognoza nekoj ce go ubie ADSL - ot....

Анонимен рече...

ПРАШАЊЕ ДО ДРУГИТЕ КОРИСНИЦИ: Ме интересира, колку е најголемата брзина што сте ја постигнале преку АДСЛ? Кај мене МАКСИМАЛНА е околу 36 КИЛОБАЈТИ во секунда (или 288 КИЛОБИТА), но претежно се движи некаде помеѓу 22 и 32 Килобајти. Дали некој успеал да постигне 384 килобита (околу 48 килобајти) или тоа е невозможно и зошто, како? - Ова прашање го поставувам и на МТ Нет

Владимир, Скопје 26.10.2004
коментирај

Најголемата брзина на разни тестови до која сум дојдел (и тоа во различни градови на исти пакет на ADSL) е некаде околу 288 Kbs. Оваа бројка варира за некој +-10 KbS, така да не не лажат од мт-нет дека имаме 384 Kbs, никогаш не сум видел на различни ADLS модеми (исти пакет) брзина од 384 Kbs. Upload не ми е тестиран сеуште :)

pecko, sk 10.11.2004
коментирај

384 е брзината на која се синхронизирани Вашиот модем и опремата во телеком. Значи тоа е мах. брзина меѓу Вас и Телеком. Брзината до одредени site-ови не зависи само од нас туку од најразлични фактори. Во секој случај ние се трудиме брзината до секј локација да е што е можно поблиску до мах.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 11.11.2004
коментирај

Брзината зависи меѓудругото и од серверите со кои комуницирате. Со сервери во мрежата на МТнет би требало да се постигне мах. брзина.

Стевчо Ристески, stevco.risteski@mt.net.mk 03.11.2004


Eve kako odgovaral MT okolu brzinite ni......

Zarko рече...

Volan


te molam ako moze ova da go preneses na forumot, posto gledam deka ti si zadolzen za prenos od blog na forum.

@darmar/bognev

momci ja sledam utrovo prepiskava koja ste ja vodele sinojka i ja vaka kako neuk imam edno prasanje do vas. Bidejki toj SKYDSL e tolku dobar i tolku eftin, siguren sum deka bil pricina nekoj ISP vo svetot da propadnal, dali moze toj case study da go vidime. Ne ni davajte primer dojdete vo kancelarija pa da vidite, imase eden vic za toa, temata bese Widows demo, ako ne go znaete ke vi go ispricam.

Pa da bese del od toa sto go tvrdite tocno togas edno 90% ISP vo svetot ke propadnea i na site strani po svetot ke imase anteni nasoceni kon satelitite, ke bese jagma za satelitski internet, a site "postari" ke stoea na ulica i ke prosea. Ako gi pratite moite postovi ednas vece napisav na taa tema, kako pecurki niknuvaat i nestanuvaat firmite koi nudat satelitski internet. Se slagam so toa sto MT go dade kako tehnicki del, ne sum bas siguren deka priemot vo Makedonija ne e podobar so Hotbird (pogledajte gi kartite na pokrivanje na trite sateliti kade teles ima zakupeno linkovi) no toa i ne e bitno.

Mene odgovorete mi vaka, bidejki Teles e germanska grupacija i cenite im se poniski od Deutche telekom kako toa ovoj vtoriov uste ne propadnal, a sto e uste poloso drzi okolu 78% od pazarot na internet vo taa ista germanija, sto diretkno sto preku cerki firmi (poglednete malku koi e sopstevnik ako ne mnozinski togas znacitelen na drugite provajderi vo Germanija i okolinata) Cesto patuvam po Germanija i nekako ne gledam anteni nakaj neboto usmereni.

Ja podrzuvm i inicijativata na mt, reklamata da si ja platite i da si otvorite forum, a ne da go koristite nasiov za reklama, a sto cini ili ne ostavete nie koi se obiduvame nesto da napravime so internetot vo Makedonija da presudime, ne ni trebaat ciganki da reklamiraat, odamna umrea.

Ne sakam da diskutiram povece na ovaa tema, koga ke vidam vo germanija anteni upateni kon neboto togas i jas ke pocnam da razmisluvam za Satelitski internet, a sega bi ve pozdravil i vi pozeluvam na vasiot forum koj ke si go otvorite da si go falite svojot internet, ovoj ostavete go za korisnicite na internet. Sorry ama ako vas vi dozvolime utre ke treba i na Mtnet da mu dozvolime da si otvori svoja tema i da si se fali.

Bi gi zamolil administratorite cela ovaa tema so reklama na skydsl da ja simne od forumot.


Volan zivini ama mojot stav okolu forumot go znaes. Rekov i deka nema da se mesam mnogu ama utrovo koga gi vidov postovite i forumot morav da izreagiram, ne tolku radi vistinata kolku sto me iritira sto pocnuvaat da go zloupotrebuvaat ona sto e napraveno dosega. Me cudi Bojan da ne izreagira na ova. Ne znam koj e administrator na forumot no mislam deka treba site reklamni poraki od forumot da se brisat, toa ne e mislenje za kvalitet tuku reklama.

Izvini sto ke te izmaltretiram da go preneses ova na forumot

pozdrav


Zarko

Zarko рече...

@MT

imas edna greska, ADSL oversubsribing e 1:100 za zicana vrska, bidejki satelitskiot internet ne raboti kako IP togas so eden bandwith moze i 1:1000 da napravi, no sepak se slagam deka nema sansa da se pokrie tolkava povrsina so tolkava brzina. Da e taka ne bi pravele prioriteti. Mislam deka nekade porano (me brzi da baram) postirav komentar od srpski provider na skydsl vo koj bas i pisuva deka ako pustite p2p togas ke bidete staveni vo (mislam deka taka go vikaa) fair speed regime ili nesto slicno, sto znaci ke imate nekoja takva brzina da i dial-up ke vi bide formula 1.

Zarko рече...

@MT

ne sum bil takva mrza. Sajtot bese www.skydls.co.yu ama ne postoi vise imale dekem nekoj zavrzlami i sega ima drug site. No toa i ne e bitno bitno e ova sto go simnav pred malku a toa e odgovor i na i iste onie koi diskutiraat na temata SkyDSL.

Vika vaka:


Kao sto sam i mislio ima caka..... evo vam mail koji sam dobio, i na kraju se ispostavilo da IMA limita iako kazu "nelimitiran", krajnje bezobrazno.Treba da dam 30-50e coveku koji ce mi okrenuti antenu na eutelsat i izgubicu sve ove kodirane i nekodirane kanale, da bih imao 300/400mb dnevno i jos ce biti placano mesecno :( dobro je da sam bio skeptik pa se i nisam previse razocarao.Ali ono sto me je posebno dotaklo je da "nece da daju hakerima da skidaju ilegalan softwer,igre,filmove", pa sta oni ocekuju da radimo sa tim satelitom, surfujemo ? i zar smo toliko loshi zbog cinjenice da NEMAMO da damo 40-50e za igru ili 150+ za OS ? strasno.Isto tako jos jedan deo njihovog mail-a je razocaravajuc, a to je da imamo 400mb dnevno, opet ispada da ni igru ne mozes da skines kompletnu (ni film niti pun cd itd) a opet ako skines danas 400mb i sutra, opet ce morati da se surfuje preko modema jer ako se prekoraci taj dnevni limit bicete upozoreni i kasnije iskljuceni.Ne znam verovatno postoji neko bolje resenje ili ce biti pronadjeno u buducnosti, u svakom slucaju dati nekom 400mb/dnevno mu je i previse za surf a premalo za d/l (naravno ako se neko drzi proseka pa nece da skine odmah svih 700+mb).Evo na kraju i mail-a.
Da dodam samo da ako imate limit od 8gb i podelite to na 30dana
dobijete LIMIT od 266mb DNEVNO.

>
> Postovani/a,Koristimo priliku da Vam se kao zainteresovanom za skyDSL,
> ponovo javimo sa novim informacijama. Ovaj e-Mail je cirkularan za sve
> zainteresovane jer u ovom momentu zbog prevelike guzve nismo u stanju da
> posebno odgovorimo svakom korisniku. Zbog toga se izvinjavamo svim
> zainteresovanim i zahvaljujemo na strpljenju.Posto je vecina korisnika
> postavljala pitanja vezana za brzinu i protok satelitske veze, koristimo
> priliku da odmah u startu razjasnimo sve nedoumice:Mi smo regularna
> firma i od nas cete dobiti samo tacne i precizne informacije. Jasno nam
> je da je kod ranijih ponuda drugih firmi, koje su naplacivale za godinu
> dana u napred, dolazilo do zagusenja vec posle 2 - 3 meseca.Kod nas nema
> placanja u napred. Pretplata je na mesecnom nivou i mozete odustati kada
> Vi to pozelite, bez ikakvih obaveza prema nama. To je jasna garancija da
> kod nas nece doci do zagusenja satelita jer je to jedini nacin da
> zadrzimo musterije.Gornja brzina downloada je 4000kbps za single i
> 8000kbps za office paket. Medjutim, to naravno nije stalna fiksna
> vrednost. Ta vrednost zavisi od stanja samog Interneta i boja korisnika
> na vezi. Vrednost ispod koje ne bi smeo da padne download je oko
> 256kbps, ali to je samo neka orijentaciona vrednost, a u praksi sve to
> vunkcionise daleko brze i retko kada brzina padne. U svakom slucaju, cak
> i kod najveceg zagusenja, imate sasvim solidnu brzinu koju ne mozete
> dobiti ni na jedan drugi nacin.Tacno je da standardni paket nema neki
> limitiran protok, ali je tacno i to da Vam niko nece dozvoliti da
> konstantnim preuzimanjem ogromnih fajlova zagusite satelit. Upravo u
> tome i lezi garancija da nece doci do zagusenja veze. Svaki korisnik
> moze slobodno mesecno da preuzme 5 - 8GB podataka sto je u proseku 300 -
> 400MB dnevno. To je za svakog normalnog surfera sasvim dovoljno, cak
> vise nego dovoljno. Izracunajte samo koliko dnevno mozete modemskom
> vezom da preuzmete, shvaticete da necete ni prici protoku koji Vam
> nudimo, a o ceni i da ne govorimo. Svako ko prekoraci uobicajeni protok,
> bice opomenut pa i iskljucen sa mreze ako i dalje vrsi neuobicajeno
> opterecenje. Cilj nam je da omogucimo normalnim korisnicima da komotnije
> i jeftinije surfuju, a ne da dozvolimo hakerima da do besvesti
> downloaduju ilegalni softver i filmove. Znaci, protok nije striktno
> ogranicen, ali postoje neke uobicajene norme.Svako ko zeli veci protok,
> moci ce to da postogne, ali ne za cenu standardnog paketa. Nudimo Vam
> cak 6 dodatnih nivoa cena po prenetom megabajtu. Svako ce moci da
> odabere ono sto mu je potrebno i ono sto moze da plati.Napominjemo da sa
> DVB karticom mozete gledati sve satelitske kanale koji su u opsegu Vase
> antene.Vecina cena je u formiranju, ali vam sada u ovom momentu nudimo
> neke osnone cene koje su vec poznate.Sat. antena 115cm + digitalni lmb +
> dvb kartica + 10m ant. kabla je priblizno oko 100E + porezNiste u
> obavezi da kupite komplet, vec samo ono sto Vam nedostaje, ali svakako
> sve to morate imati da bi startovali. Ako imate sve, ne morate kupiti
> nista.Standard paket za jedan mesec je oko 22E + porezStandard paket za
> 3 meseca ( sa popustom ) je oko 19E x 3 = 57E + porezPaket mozete
> instalirati sami, a mozemo i mi po ceni noju cemo tek formirati.Cena za
> office paket jos nije ofrmirana. Ostale cene se takodje tek
> formiraju.Uplata je moguca, karticom, preko racuna, u posti, u banci,
> pismom, ...Distributer za Srbiju i Crnu Goru je:PC BerzaGlavaseva
> 45/1Smederevska Palankawww.pcberza.co.yuOcekivani pocetak rada je oko
> 10.04.2003.Distributeri za BiH, Hrvatsku, Sloveniju i evropske zemlje se
> trenutno odredjuju.Za sada, sva pitanja i naruzbine sa preciznim
> podacima saljite na: prodaja@turbo-skydsl.com ili se javite
> telefonom:Rade: +43 1 967 48 89, +43 650 967 48 89Zeljko: +43 650 25 35
> 817, +43 699
> 127 45 061prodaja@turbo-skydsl.comSrdacno Vas pozdravljamo,skyDSL
> Teamwww.turbo-skydsl.comIzgleda srbive se poposteni pa fer ti kazuvaat , batka so p2p odjebi or you are BANNED


pozdrav

Zarko рече...

http://www.skydsl.com.hr/


i ovoj go snemalo

Zarko рече...

"Prioriteti su tu da bi osigurali fair-use širokopojasnog Interneta koji omogućava surfanje ovakvim brzinama" ova stoi na hrvtskiot SKYDSL e objasnuvanjeto za fair-use e deka ako imate cest golem download ke ve limitiraat so brzinata ama slicno nekoj drugi provajderi ne kazuvaat na kolku.

Zarko рече...

@neo-geo

thanks sto go prebaci postot na forum,

pokani go Boris Gonev neka dojde na blogov neka procita sto napisale tie pred nego sto rabotele skydsl, moze ludjeto se novi pa ne znaat, ne im zameram. SKYDSL se nudi na prostorite na bivsa jugoslavija vece od 2002 godina, ova e vtora firma koja go nudi vo Makedonija (moze se oni novi ama uslugata e stara, a moze i ne im kazale deka pred niv vece edni nudea skudsl). Pojma nemam kaj se prvite sto go nudea ama gledam edno cudo anteni gledaat kon neboto. Pa otkucajte skydsl srbija vo google i posetete gi forumite na koi firmite koj ja nudat uslugata objasnuvaat kako toa odi itn itn.
Nemam namera da se objasnuvam tehnicki kako toa odi "Unlimited, Flatrate, nema brojki... Znam deka ponudata izgleda fantasticna, ama so da praam koga e takva ???". Mozebi bidejki e toa satelitski internet ima vrska so gospoda, site drugi imaat objasnuvanje sto se vika backbone i koga ke go znaes znaes i so kogo imas rabota. Ako sakas da znaes kakov internet ke dobies provajderot sto go nudi neka ti dade kakov mu e backbone. E ovoj unlimited backbone sto go ima satelitov e dobar, mora so gospod da e povrzan posto do sega nitu SPRINT nitu MCI ne dale unlimited backbone.

Za da ne se izmisluvame topla voda, MT ti go napisa jas ke ti go potvrdam

"IP Access Service description

The comprehensive IP Access service includes all equipment, space segment, and high-speed, bi-directional Internet access, for a single monthly subscription.

The service is tailored to your needs and capacity requirements, providing traffic from a few Kbytes up to 40 Mbytes, using any DVB-RCS two-way satellite-compatible product. Capacity and bandwidth can be adapted on-demand to changing situations with no impact on the network and application performance.

Service Highlights

> Fast Internet access and data communication
> Guaranteed Q.O.S. (Quality Of Service)
> Secure Local Network with secure Internet access
> Open standard: DVB/RCS two-way satellite protocol
> Efficient & flexible use of bandwidth
> Scalable network configuration


Veruval ili ne ova go pisuva na sajtot na Eutelsat firmata koja e sopstvenik na satelitot kade sto vasiot Teles ima zakupeno link. Znaci backbone od 40Mbit/sec a ne unlimited po trnsponder. Toj Eurobird ima 20 transponderi sto so prosta matematika e 800Mbit/sec nesto malku povece otkolku sto ima Mtnet.

Ako odis na elitesecurity.org vo eden postovite nekoj napisal "a sve ono sto napiseju da je neograničeno to se dijeli 1:140 ".

I gospodine Gonev mlaka voda ne se pravi bez topla, ako mislevte deka toa ste go izmislile. I vaka neuki znaeme da citame i da mnozime i da delime. Prodavajte si go vasito skydsl samo ne preku makata na ludjeto koi se obracaat na forumov. Za toa ako ste sigurni deka e "unlimited" kako sto velite zemete si reklamna agencija pa edna kampanja da vi napravi site da se cudime.

Da gi potsetam site:

CELTA NA NVO-TO, BLOGOT, FORUMOT E BORBA ZA PODOBAR INTERNET I NASOCETE GI SVOITE SNAGI VO TOJ PRAVEC. BEZ OPTICKITE VRSKI OD MAKEDONIJA KON INTERNET BACKBONE 9KOI ZA ZAL SE VO POSED NA TELEKOM I KOSMOTE) NEMA KE POVTORAM NEMA DOBAR INTERNET. OD NEBO SAMO DOZDOT I SONCETO SE DOBRI.

Zarko рече...

The priority model

With the priority model from skyDSL, each user can decide in favour of preferential service by satellite for data transfer. In Priority Level 1 anyone can surf with high-speed. Consequently, the greatest number of surfers have priority in Priority 1. This is ensured by our Fairness-Policy. If you want to download large files with high-speed, you can switch to a higher priority. This principle is easy to understand and is fair for everyone.

Download traffic included

Professional 1 Professional 2 Professional 3
Priority 1 Flatrate Flatrate Flatrate
Priority 2 or 3 500 MB 2,000 MB 4,000 MB
Per Additional MB: 1 p in Prio 2 2 p in Prio 3 3 p in Prio 4 4 p in Prio 5 8 p in Prio 6

toa znaci ako sakate p2p ke si placate, ama taka ne pisuva na DeltaKOm sajtot

mt рече...

Zarko, thanks za ispravkata i postovite, covek koga gi cita ovie so skydsl, ke pomisli deka e bolje da ziveeme na mesec.
Gledam toj forum e najposeten. Steta sto ne ti e prenesen posledniot post. Tocno kako sto tvrdea i srbite toa i ovie od kaj sto si go simnal toa go tvrdat. Znaci ne e deka srbite zborat nesto sto ne e dokumentirano, nago zborat nesto sto ne e kazano. Ako odis na sajt na skydsl vo germanija vo faq nema ni zbor za p2p, nitu se objasneti prioritetite, a bas tie se za golem download nameneti pa taka za siminjanje slobodno do 4GB placas 60 evra + DDV i imas 4mb brzina arno ama za 512MB ne placas 175 denari +ddv kako kaj mtnet tuku 476 den + DDV.

E sega gospodine ili gospodjice Goneva (na sajtot mislam deka e zensko ime, se izvinuvam ako ne e taka), objasnete ni deka ne e taka. Ako znaete slovenecki imate kaj niv mnogu dobar forum na koj ludjeto koj ziveat vo svedsk objasnuvaat kakvi iskustva imale so skydsl. Na kratko veli p2p ZABORAVI. Samo me cudi koga tolku iskustvo nabivte pa site onie na cii pazari se nudi od 2002 skydsl nemaat pojma a vie znaete se

MT рече...

E Frankie Lorenzo bonna sera, come sta ?

Pa toa be pile moe "neo-geo, многу убаво ти одговори bgonev. Не знам што не ти е јасно. Просто немаш никакво ограничување освен тоа дека ако ја преоптеретиш мрежата а имаш понизок приоритет од другите што се моментално online ќе ти се намали брзината на толку што во никој случај нема да биде помала од 40 KB (во зависност кој пакет си) и онолку време колку што ќе бидат корисниците со поголем приоритет online."

Sega kako malku poumen od bgonev koj cel den me ubeduva deka ne e taka, objasni go slednovo:

Bidejki nikade ne e napisano deka ke bide 40KB (na kogo li me potseca??? Cekaj cekaj znam sigurno deka bese nesto na MT...), no aj toa i ne e bitno, eve ne ti veruvam na zbor, kazi mi "онолку време колку што ќе бидат корисниците со поголем приоритет online" od cela Eropa kolku ima od tie so pogolem prioritet.

Abe, aj da ne kazam sto, Volan lom ke me naprai. Ovci sto pasat treva imate sega posto e zima vo Svetinikolko, stipsko, gevgelisko. Aj tamu i probajte da sisate, ama kolku ste ubedlivi kucinjata ke gi istrizete.

Tatko mi mi kaza za eden poet sto umrel mlad i vikal AJD' IZ NASE MAHALE KAD NE ZNAS DA MASTAS

mt рече...

VOLAN/NEO-GEO

aman zaman, dajte ova pustete go na forum i kazete i na celata ekipa na delta force (sorry delta kom) neka dojde na blogov online da se rascistime koj ke cisti soncevi baterii na satelitot

mt рече...

Za Spanky-ham

ako sakas dvosmeren satelitski ima ponuda okolu 90 evra mesecno , mozes da ja delis. Ke vidam kolegata dali ja ima uste u ponedelnik ti ja pustam

mt рече...

Volan

car si

Volan рече...

@ mt + zarko

molbata vi e uslisena, iako, ne mozeme so sila da ubedime nikogo da objasnuva nesto. Tie samite ako imaat zelba i hrabrost sami ce dojdat i tuka da se pofalat so svojata ponuda i da gi sprotivstavat stavvovite so vasite.....

mt рече...

Momci svaka cast za ova sto go praite. Stanavme "crna dupka" so internetov. Se sramam sto rabotam vo firma koja ima vrska so internet. Ama od nesto mora da se zivee. Site pa i gazdava samo sakaat da muzat, ne menjaat kako corapi za da ne moze da gledame sto se praat. Ama eden den se ke ispliva. I ovie ne se podobri, skydsl, go prodavase sumadinec eden i trcase kaj site i istive gacki gi kazuese samo da prodae nesto. Svabite lom praat po istona evropa slabi linii imaat i satelitskiot im e edinstven izlez. Ama za niv Makedonija Ujka SAM e, i ovde sky moze da pomine so filmovi samo ama ovie nemaat vrska so toa. Vidoa maka ima narodov i vika aj da im go nacukame malku i nie. Mrs more tamu.

ova ne mora da go prenesete na forumot jas ke im go kazam ako dojdat na blogov. Ama nemaat tri cisti

mt рече...

E moj skydsl-ovci ili samo vtoroto. Dodete be tuka da naucite sto e internet sto e satelit. Da ne mislevte ovci za strizenje najdovme. Aj vecer ucete utre dojdete da ve preslusam. SKYDSL smrdi ke bide noviot site koj ke se pojavi. Koga ke go vidime Hans (po ramkoven ANS) so antena na prozrot ke se setime deka bevte vidoviti, do togas zemete si dioptrija pogolema, i mars od REVOLUCIJA, tuka se borime protiv isti g....... kako vas, Volan ne bev nezobrazen , ne me karaj

mt рече...

Jas se izvinuvam na anonimniov
"do mt,
od kaj ti e informacijata deka mt ne go dava adsl-ot na drug, koga go dava?

Jas ja imam nivnata ponuda i uste nekolku kompanii, pa taka da "koj saka" (se razbira treba da e notificiran) moze da prodava adsl na mt

8:18 PM, декември 08, 2005

Ne sum ja videl porakava ADSL-ov ka munja mi e i trca po porakive ko sumaher.

Po zakon telekom MORA da go prodava adsl-ot ili ti lokalnata jamka po zakonot.

Posto velis imam ponuda eden sovet, AKO CENATA E PREKU 6 EVRA PO JAMKA, ODI KAJ SEFOT TI ATILA I PRASAJ GO DALI ON KE KUPI PO TAA CENA. AKO E POMALA PUSTI MOBILEN, SKOPJE JAS GO KUPUVAM.

Анонимен рече...

"AKO CENATA E PREKU 6 EVRA PO JAMKA"

Ako sakas da kupis adsl i istiot da go preprodades, idi vo telekom i ke ti dadat ponuda pa ke vidis dali e 6, poveke ili pomalku evra.
ne e problem vo cenata nego vo toa kade vo ova vreme ke prodades adsl koga ima tolkavi anti-kampanji protiv istiot.
P.S. Boze sacuvaj Atila da mi e sef

mt рече...

Drago mi e da se javi, povtorno ke ti se izvinam sto ne ja vidov tvojata poraka. Problemot e vo cenata i samiot toa go znaes. Denes ADSL najdobro ke pradades ama fer ADSL, ne ovoj kako Mtnet sto go prodava (Atila sef bese provokacija da se javis). Antikampanjata i ne pocnala ke pocne tek od februari nekade, koga predvide vtor fiksen, koj i ne ebiten za nas.
Telekom e obvrzan so zakonot cenata da ja objavi javno ama za zal ne ja gledam, a ke priznaes 6 evra e dobra cena, pa 5,2 e vo germanija. Samo cim Slovencite pobegnaa garant cenata ima dve brojki, a za taa cena ADSL, malo sutra.

Odam nekade na kafe ama ke se vratam i ke pogledam sto si odgovoril, ako si setiozen, garantiram deka so site ovie momci od revolucija preku NVO-to ako e zavrseno so formiranje ke napravime ISP pa koj gi ebe i sky... i mt... i neo...,

John Lenon mi e idol a Imagine mi e himna

Анонимен рече...

Bidejki se formira NVO, verojatno znaete deka denovive e otvoren NVO saemot.

Vo sabota (10.12.2005) so pocetok vo 13.15h vo sala V (Skopski saem) ke se odrzi forum. Eve gi podatocite od http://www.graganskisvet.org.mk/WBStorage/Files/Programa%20NVO%20Saem.pdf :

Тркалезна маса: Информациско-комуникациски технологии за поефикасна работа на локалната
самоуправа
Организатор: Фондација Метаморфозис
Воведничари: Сашко Ристов, Зоран Глигоров, Филип Стојановски, Јулиа Велкова (Бугарија), Новица Наков
Претседавач: Бардил Јашари

I AJDE SEA DA VE VIDAM...

Анонимен рече...

Za MT
Problemot i ne e tolku vo cenata kolku vo nekoi od uslovite vo samiot dogovor. Ako ti e poznat istiot toj dogovor togas ti e jasno sto i kako. Bidejki istiot se vodi kako doverliv dokument imam moralna odgovornost da ne gi iznesuvam detalite od istiot.
Ona sto se odnesuva do fiksnite operatori od fevruari, imav kazano cisto onaka po moja licna prognoza, a sega otkako ja procitav celata interkonekciska ponuda i napraviv analizi, slobodno mozam da recam deka od sega minimum 6 meseci pa i poveke ke trebaat za da se realizira prviot interkonekciski dogovor. Vo mojata kompanija "anonymous" i utre da pocneme so pregovori i bez nikakvi precki mozam slobodno da recam deka 3 meseci minimum ni e potrebno (barem od nasa strana) za da go realizirame interkonekciskiot dogovor, a sto se odnesuva do cenite potegot e na agencijata koja treba da gi odobri, taka sto sega ja cekame nejze.
Inace eve neoficijalno da kazam deka so slednive fiksni operatori nema da se sluci nekoj BUM vo fiksnata telefonija i gradjanite ne treba da ocekuvaat drasticni promeni. Toa e proces i ke treba vreme za da se pocuvstvuva konkurencijata. Istoto se slucuvase i vo mobilnata, pa eve duri ovaa godina pocna da se namaluvaat i cenite i paketite.
Vo sekoj slucaj im preporacuvam na site da ja prevzemat ponudata "MATERIO" od sajtot na mt i ke se uverat kolku slozen i dolg proces e toa ( a cena na cinenje i da ne spomnuvam).
Vo vrska so internetot sakam da kazam deka i vo nasava drzava ima dobri izvori na internet i toa bez ogranicuvanja ali toa kosta.

Анонимен рече...

GAGA TRIAL OD MICROSOFT

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/evaluation/trial/default.mspx


STIGAAR CD ZA 20 DENA

mt рече...

Anonimous,

moram da priznaam deka sme na ista linija, so mnogu slicni razmisluvanja. koga se ova ke zavrsi se nadevam ke sedneme da se napieme i da si raskazuvam za togas "starite dobri vreminja". Ima edna razlika, jas veruvam vo revolucijava i bez razlika na "I AJDE SEA DA VE VIDAM... " NVO-to ke odigra uloga koja Metomorfozis nikogas nema da moze da ja odigra. Ke se obidam moite idei da gi prenesam na momcite od NVO-to, ne znam kolku ke mi veruvaat kako nakoj MT, no sega za sega e toa i ne mozam da go smenam. Ednas barem ednas vo Mekedonija da se sluci Narod, mlad perspektiven NAROD, sekoja cest na Volan i postarite koi taka se deklariraa ama ova e Revolucija na mladite.

Iskreno vie se bavite so telefonija i toa ne e mojot interes, mojot e Internet a tuka bas i ne gledam deka nesto e napraveno. Kaj nas sekogas primarna e telefonijata. Za internetot interkonekcijata ne e bitna, i da nema peering, pristapot e mozen po mreza i toa e toa. Za zal ovde nikogo ne go boli za internetot, kao drzavava ke ni odi napred so "Alooooo". Ama toa ti e, svesen sum deka do izborite ni Alooo nema da se oslobodi a za Internet ke pocekame.

Zatoa treba da se borime i zatoa me lutat mockovci koi sega koga treba da napravime nesto sto politicarite ne mozat, da se obedinime, oni doadjaat so ponudi za skydsl i undergroud VDSL.

Causesku mu e majkata, za site ovie cicaci i paraziti.

Momak sekoja cest drago ke mi bide da komunicirame preku blogov, razmenime nekoja informacija medu redovi,


pozdrav

mt рече...

Fstakos,

thanks za informacijata koj e koj. Znaes referenca darmar tesko ke pomine i utre na bitpazar, ama izgleda toa e nivoto. Imas pravo i od vas dosta e. Zatvaraj i prodavaj jabuki, tamo nema zaebanti kako mene, Volan, Neo-geo, i ostanatite. Da ti kazam znam deka ima crveni i zeleni jabuki i tuka mozes da me maftosues kolku sakas, ama za internet .....

Анонимен рече...

Драги пријатели по мака,

1. Во моментов во Германија ( а работи и во МК ) се шиткаат акаунти за сат интернет, по цена од 29.99 ЕУР, со првите 3 месеца беслатно. Просчен ДЛ е околу 250-300 К. Риквестот ако се праи со АДСЛ, 4 гига се доволни и ако се 3ца корисници во прашање.
Кај другар ми работи како лудо.
Ако сте заинтересирани, ке ви дадам адреса. Нема никаков обврзувачки договор. Мал проблем је што ти треба чоек у Германија да ти уплати. Кај нас истиот се шитка за 40 ЕУР+ДДВ.

MT рече...

Za Frankie Lorenzo, golemiot makedonec so tipicno makedonsko ime od okolinata na konopiste,

Ako prioritet 1 znaci flatrate e tolku dobar i bez limiti, objasni ti ili bilo koj od Delte kom ZA KOGO SE PRIORITETITE 2-6 KOGA PO NIV EM SI OGRANICEN SO DOWNLOAD EM PLACAS PO MEGABAJT.

IZVINETE AMA MNOGU SUM GLUP I NE MOZAM DA SVATAM KOI KE PLATI POSKAPA PRETPLATA PROFI TRI 69,90 EVRA +DDV I PRIORITET 6 E 0,59 EVRA MEGABAJT +DDV POSLE 4GB SIMNATO, KOGA ZA 30 EVRA IMA FLATRATE. TOCNO SE RAZLIKUVA BRZINATA AMA 1MBIT/SEC E SOSEMA DOVOLNO ZA SEKOJ ZIV COVEK A USTE FLATRATE.

A ZA DA DOKAZAM DEKA SUM GLUP NE SVACAM ISTO KAKO TOA "имаш договор на 3 месеци, па ако сакаш да се откачиш слободно можеш да го направиш тоа за горенаведеното време." A JAS SLEPEC CITAM NA SAJTOT NA DELTAKOM DOGOVOR 12 MESECI.

AMA STO KE PRAIS, JAS SUM "Не прави ништо, јади бурек додека можеш и на крај, поради безизлезната ситуација, пак ќе си го сркаш тоа што си го дробел"

DA ZNAES DA CITAS PRIJATELE, NE SAMO DA PLUKAS KE PROCITASE SE I NAPISANOTO I ONA MEDJU REDOVI. I MTNET DO 1.11 DAVASE 384K FLAT AMA SEGA SME SITE KAJ STO SME. KOGA KE DADAT OD DELTAKOM ZOSTO SLUZAT PRIORITETITE A TOA IM GO PUSTI VO PRETHODEN POST (POSTO GLEDAM NI MAKEDONSKI NE ZNAES DA CITAS,ZEMI NEKOJ DA TI PREVEDE NA ANGLISKI E)

E TOGAS KE PRIFATAM DEKA OVOJ FRANKIE OD KONOPISTE STVARNO BIL PAMETEN

Zarko рече...

Kleo


ne samo zakluc jas i bi ja izbrisal sekoja reklama koja premnogu ja ima vo taa tema.

Jas gi razbiram momcite deka ne sakaat da bidat kako mnogute firmi niz bivsa Jugoslavia koi go prodavaa istiot toj internet, ama vece napisav, reklama se placa, a ne se koristi makata na ludjeto koi se javuvaat i go citaat forumot

MT рече...

A taman pocnavme da gi rascistuvame rabotite okolu skydsl. Uste malku i ke ja kazea vistinata. A kleo kleo, bar vikendov da gi ostaese, se ke bese jasno

Vasko рече...

Ovie pederive me ogranicija uste pred 4GB nekade okolu 3GB kako e mozno ova sea ke im gi ebam DNS serveri ....

Александар З рече...

Жарко,

намерата на темата Понуди е токму да се претстават провајдерите сами и да ја подложат својата понуда на сецирање на форумот. Луѓето вложиле средства и време, веројатно, и разбирливо е што се поревносни во своето претставување - со среќа нека им е. Ама мислам и дека се искристализира што е и како е со нив, така што - во овој облик - секој може да добие јасна претстава за фирмата (ако не го мрзи да чита :).

МТ,
така се погоди сам да си ја земам темата за модерирање (бељата :) и неблагодарната работа да изигрувам полицаец кога сметам дека некој „се понаша“. Многу ми е низок прагот на трпеливост кон надуеност и невоспитаност, па ќе оставиме вистината сама да си излезе на виделина (Кој рекол „ништо нема тајно што не ќе стане јавно“? ;).

Ако има луѓе на кои им одговара понудата, барем ќе знаат што си дробат.

mt рече...

Alekasandar

mozebi i nema da se lutev premnogu, ama go preteraa brat. Eve samo eden dokaz deka ne davaat p2p na prioritet 1:

"A ti sto si mislis deka vo Srbija ke simnuvas 24 casa od P2P i deka nema da ti ja namalat brzinata? Znaci covek ne moze da ve razbere em brzo i dobro em pak necini. Dzabe e, nie do utre da pisuvame deka sepak za tie pari vredi koga vas vi odgovora samo da vi dade nekoj bespari neogranicen internet.

P.S. Se ova me podseka na gajtanless, istite luge, istite gluposti, makedonce glupavo i nepismeno...."

Najtragicno sto ovaa konstatacija koja Zarko ja potvrdi so nekoj copy paste, za zal na angliski, doadja od FSTAKOS, Posted: Sun Nov 13, 2005 2:45 pm I POSLE DA NE GO PRACAS DA JADE FSTACI. Nemam nisto protiv da ja obrazlozat ponudata, ama da me lazes e druga rabota, da ne zboruvam za referencata, darmar ili kako bese. Pa se gleda deka se deca koj pojma nemaat vo sto se vpustile ama zatoa se odnesuvaat ko da ja kupile celata pamet na svetov. Zica brat, bakarna stara preku sto godini od vremeto na Bell, e edinstveniot internet za Makedonski uslovi, ni radio mesh, ni wimax, ne daj boze sat. I ne e problem deka tie tehnologii necinat, super si se, bazirani na fizicka mreza na predavateli, ama nasive provajderi ne smetaat za somovi pa predavatelite im se na rastojanie ko kitovi da ke lovat, a nasiot standard PLASKA i toa prespanska, nivicka. Ziveam vo taftalidze i da ti kazam ova wifi na onnet e taka dobro da uspeav da go fatam samo na prozorot vo kujna, ama komsijata super si go facam. Mislam deka vaka ko revolucioneri treba da go pritisneme mtnet da mu kazeme sto sakame ama vo oci, ne so pisma, mislat deka sme fstakos & Co, salabajzeri. Dali nekoj probal sostanok da zakaze pa da se sedne so niv, da se povikaat i ovie sto se deklariraa postari (volan & co) od nasa strana zaradi serioznost i da slusnat i oni sto mislime i sto sakame a i oni da kazat sto mislat. Vaka mislam deka cupkame vo mesto, se izvinuvam ako nekogo sum navredil so napadite na skydsl, ama cel mi e da ne srkaat ista corba kako so mtnet ludjeto. Ima po internet i postari forumi neka pogleda sekoj sto pisuvaat ludje so iskustvo na skydsl, pa ke vi bide jasno.

mt рече...

Dali nekoj gi ima cenite na Neotel za backbone, makar i priblizni. Ako gi ima neka gi objavi na forumot ili neka odgovori tuka

Volan рече...

@ mt said...

Ce se zgolemat drasticno pritisocite prema mt. Samo ja cekame registracijata na NVO-to. Pri krajot na ovaa nedela ocekuvame do sudot da dobieme resenie za registracija.

Dobro znaete deka NVO - to ne smee da raboti javno ako nema regisracija.

Kolku sto znam jas MT do pred nekoe vreme kontatirase so svoite korisnici na razni nacini. Imase i forum kaj sto odgovaraa na presanjata.

Vo posledno vreme komunikacijata so korisnicite ne im e na zavidno nivo.

So niv komunicirame samo so razno razni zvanicni zalbi i poplaki, tuzakanja po mediumi, i drugite partizanski akcii.....

Se otpocna i so kakva takva no sepak uspesna Antikampanja protiv neserioznite ponudi i postapki na MT.

Od seto toa imavme i nekolku pridobivki da ne gi povtoruvam.

Vo idnina nekade pred i po nova godina ce izlezeme so nekolku organizirani akcii, podpomognati od mediumite koi bi trebalo da ja podobrat malku nivnata ponuda i ne svatat nas kako seriozen partner.

Анонимен рече...

Dajte da vidime, da se proba i toa. Sostanok oci vo oci so menadzerite na MtNet. Da vidime dali taka nekako ke se sredat nekoi raboti. Neka vidat deka ne sme ebivetri koi ne znaeme sto sakame. Ako ne, togas ostanuva samo eden nacin. SILA.

mt рече...

Ne treba sila, ima scenarija primeneti vo slicna situacija i tuka NVO-to ke pomogne mnogu. Mislam deka mtnet se premnogu ulezani i nekoj treba da gi razbudi na vreme, koga ke pocne topkata da se trkala tesko ke ja soprat, ama ....

bezvrska рече...

Во врска со предлогот за состанок со некој од МТ... Колку што се сеќавам таква работа Телекомци понудија уште на состанокот на Советот за заштита на потрошувачи во министерство за економија - неколку претставници на корисниците да одат во МТ и да поразговараат за проблемите.

Идејата баш и не ме напали многу зошто:
1. Беа ептен арогантни
2. Мислеа дека незадоволството е диригирано од конкуренцијата
3. Претходно разговарав со шефот на малопродажба и муабетот со него дополнително ме разжести
4. Самите се во толкав хаос, што не сум сигурен дека таков состанок ќе промени нешто.

Како и да е, верувам дека сега се малку оладени, па може да се оди кај нив како здружение на граѓани. Ваљда така потешко ќе ни залепат етикета на он-нетовци или пирати.
mt, ако сакаш и ти да влезеш во дувло на непријателот, јави се тука или на мејл.

Ваква средба дефинитивно нема да ги реши проблемите, ама би била добра за опипавање пулс и излегување од илегала. Ако не одбијат може одма да се жалиме на некооперативност од нивна страна проследено со нова тура тужакања до медимуми и државни органи. Токму на време за новогодишњата кампања :)

mt рече...

bezvrska

ke bide interesno Firfa koga ke mu kaze na mojot gazda koj mu bil na sostanok. Mislam deka toa treba momcive od NVO-to a i nekoj od postarive na blogot sto se aktivni. Taka se dobiva na serioznost. Jas mozam da pomagam se dodeka mi se gleda samo IP-to. Ponataka ne. Sorry

bezvrska рече...

Те разбирам - мое беше да прашам. Инаку и на Фирфе бејбе не му цветаат рози :)

My VoIp Solutions рече...

I just came across your blog and wanted to drop you a note telling you how impressed I was with the information you have posted here.
I also have a web site & blog about flyfone voip so I know what I'm talking about when I say your site is top-notch! Keep up the great work!