26 декември, 2005

Македонија и Зимбаве во ист кош

Подолу е пренесен текст од денешен Дневник. Се мислев дали ќе биде самобендисано да ставам скен, ама решив дека не е битно кој рекол, битна е пораката... еве скратена верзија:

Македонија има најскапи цени за интернет-пристап и со само 6,2 отсто од населението што користат Интернет е на претпоследното место во регионот, посочуваат од Здружението „Интернет Македонија“.

Во регионот зад нас е само Албанија, а во светски рамки сме на ниво на Зимбабве и Египет, кои имаат 6,8 отсто, односно 6 отсто корисници на Интернет. Меѓу земјите од регионот води Хрватска, со 32,2 отсто корисници. Во протекторатот Косово Интернет користат 11 отсто од граѓаните, во Црна Гора 16,1 отсто, во БиХ - 15,1 отсто, а во Бугарија - 15,4 отсто.

- Со вакви параметри не може да очекуваме брз влез во Европа и интегрирање во информатичкото општество. Квалитетен и евтин-интернет пристап е основа за широка достапност на услуги и знаења што овозможуваат забрзан економски пораст и подобрување на квалитетот на животот... Државниот апарат со недоволната агилност ги попречува интернет-процесите за што добива жолти картони од нас и ЕУ - вели Александар Николов, претседател на Здружението.

Членовите на „Интернет Македонија“ бараат Владата и Собранието веднаш да почнат да ја применуваат усвоената Национална стратегија за развој на информатичкото општество.
- Со тој документ се предвидува да се обезбеди евтин интернет-пристап за сите граѓани, либерализација на пазарот за информатички и телекомуникациски услуги и спречување на ограничувањето на конкуренцијата. Но државните органи ги игнорираат ваквите обврски. Агенцијата за електронските комуникации не ги донесува потребните правилници за либерализација на оваа дејност, за да можат и другите провајдери да се приклучат на мрежата на телекомот. Тоа би довело до намалување на цените, подобрување на квалитетот на услугите и повисоко ниво на користењет на Интернет. Владата најави дека ќе продаде пакет-акции во телекомот, па повикуваме дел од парите од продажбата да се искористат за да се спроведе стратегијата - вели Николов.

Од катастрофално ниското ниво на користење на Интернет е најпогодена младата популација, која не може да биде во чекор со врсниците од европските земји.

11 коментар:

Zarko рече...

Sega vece mozeme da vidime sto znaci NVO i koja e negovata silina. Nasiot glas se slusna podaleku od blogov. Blagodarnost do Dnevnik. Se nadevam deka ovoj natpis ke gi privlece site onie koi do sega ne ni se priklucile. Alek neka ni e cestito prvo pa masko

Jovan рече...

Текст на место

Volan рече...

Vikam jas ako prodolzi vaka da mu raste popularnosta na pretsedatelot na NVO-to ce ni go lapne ili nekoja zenska pa ke se ozeni - daj_boze, ili nedaj_boze nekoja politicka partija, ce go vrbuva za lista - izbori se blizat....

Volan рече...

A zosto da ne go vrbuva i MT. I taka ce brkaat toa nesposobniot kadar vo Marketing sluzbite....

I zamislite poradi sudir na interesi ce mora da dade otkaz od edno mesto. Koe li ce go izbere?

Sea gospodin Predsedatele ne se luti, jadacki na tvoj racum mora da ima, se cudam kako i do sega ne te zajale drugarite...

Ama najvazno e rabotata da vrvi...., vodata da tece na nasa vodenica....

Zarko рече...

Za da ne ostane nezabelezano, vcerra eden od pionirite na informaticka tehnologija vo Makedonija gospodin Samakovski, izdade kniga za outsourcing. Ja pozdravuvam, bideji taa e edna od zalozbite na naseto NVO i bas me interesira dali imal vo predvid kakov internet imame za outsourcing. Roden. Source codot po gulabi ke go pustame nadvor pobrzo ke bide. Upgulabload ke pravime

pijan рече...

@zarko

dali imas informacija kade moze da se nabavi knigata?

animus anonimus рече...

he he
gledam telekom na goleo go reklamira dialup-ot.
besplatni 5 casa na dial up
sega ima i 1h za 6den+tel.impulsi

Zarko рече...

Na blogot http://blog.ebiznis.info/?p=137

ima diskusija za ovoj natpis vo dnevnik. Ne znam koj e Mijalce i od kade se negovite informacii za obukata za novinari no eve go mojot odgovor:


Mijalce, ne se poznavame i ne znam dali si bil na obukata za novinari. “кога кажуваш нешто треба да промислиш” i da znaes kolku mnogu se slagam so tvoeto mislenje i kolku mnogu go podrzuvam. Vo Makedonija sme maheri da solime pamet, site sme mnogu pametni a drzavata ni e mnogu bogata so prirodni bogatstva. Vaka pocnuvaat site objasnuvanja za Makedonija od 45 pa do 2005. Nejsi.E pa Mijalce, za da ne bide deka ne sum promislil i sum odvalil nesto sto novinarite go prenele, ke ti prenesam samo del od moeto izlaganje vo kratki crti, tie sto bea go slusnaa i go prenesoa taka kako sto go slusnaa. Na prezentacijata izvadiv dve analizi na Makedonskiot internet pazar, ednata od Internetworldstat koja e napravena spored izvestaj od Zaovod za statistika (barem oni taka vikaat) a drugata e od Cullen Internationa ( Kosta Trpkovski direktorot na AEK me prosvetli deka ovaa analiza e napravena zaedno so AEK, fakt koj ne go znaev pred da ja stavam vo prezentacijata). Ovie dve anlizi gi obrazloziv i koja novinarite ke ja zemat za tocna nitu sugerirav nitu naloziv. Duri i ne mozev da objasnam kako toa za ist period imame dve razlicni analizi.E sega jas ne znam koja e tvojata realnost i kako da gi zadovlime kako NVO site realnosti. Ne dadovme nitu edna nasa analiza, nitu eden nas parametar, izvadivme podatoci koi relevantni subjekti gi dale i nisto povece. Moja sporedba znaci ne analiza bese kolku centa na internetot ima vlijanie vo nasiot prosecen licen dohod, tabela koja kako idea ja vidov na internet i ja pretociv vo podatoci za nekoj razvieni zemji i kako primer na poskap internet ja staviv JuznoAfricka Republika znaci ne Zimbabve.Od kade na novinarot mu dosol Zimbabve ne znam, mozebi nekoj negov podatok ili analiza.“И стварно немојте да влегувате во произволни квалификации дека Интернет корисник е само оној што има широкопојасен Интернет”, tek ova ne znam od kade ti e bidejki site analizi koi gi dadovme bea za Internet penetracija ne sporeduvavme dali e toa Broadband ili dial-up.“Единствено сакам да бидеме реални и да ги даваме сите информации”, da i jas sum za ova, no za da bideme realni treba da imame i informacii. Ne znam od kade se tvoite informacii za predavanjeto za novinari no za zal nitu edna od ovie koi gi naveduvas ne se tocni.“Не може на ББЦ да кажат дека сме прва земја во светот покриена со бежичен интернет, а тоа да не се спомне во коментарот или да не им се каже на новинарите.” da bese na prezentacijata ke znaese deka so Kosta Trpkovski koj duri i slajdovi od WSIS na koj bila prikazana prezentacija za ovaa instalacija, imavme debata Da imaveme i zamerki za toa kako ovaa mreza koja seuste kompletno ne zaziveala po skolite sega vece se koristi za komercijalni svrhi, no vidis tvoite informacii se drugi.I navistina mislam deka treba objektivno da informirame. Nie toa go napravivme ama red bese i ti ako vece sakase da dades nekoja informacija da bide toa informacija a ne dezinformacija. Na sajtot na metamorfozis e del od prezentacijata koja bese za novinarite. Da ja simnese i da poglednese nema da pisuvase na pamet nesto za sto ne znaes. Site zaklcoci ti se proizvolni kazani ne znam od koja pricina, ne spadjam vo ludjeto koi spekuliraat.Na revolucija ima dosta improvizacii i proizvolni informacii, no ona sto NVO-to go raboti go raboti so provereni informacii. Vcera imvme i so Jovan edno nedorazbiranje i mislam deka go izgladivme, ako ni e celta ralna, odnosno sozadavanje na podobar internet vo Makedonija togas dajte toa da go pravime. Nemojte vakvi proizvolni etiketiranja. NVO-to ne e blog, i ne pravi nisto za da ima povece citateli, NVO-to ima cel i taa ke ja ostvari. Nema tamo nesto sto “nas”ni odgovara ili ne, nie rabotime so realnosta a realnosta ti e poznata. Sto i kako ke se pisuva po blogovi e rabota na adminite, sto ke se pisuva po vesnici na urednicite, edno im e zaednicko temite treba da privlecat citateli. Nam toa ne ni e cel, nam ne ni treba citateli, nam ni trebaat ludje koi ke dejstvuvaat.Zatoa sledniot pat koga ke sakate nesto da napisete gledajte i vaseto da bide objektivno, potkrepeno na fakti.

ne znam dali sega da otvorime tema Mijalce i e-Biznis zgresija, no nejsi, ebati rabotata ako nema kritiki

Zarko рече...

@pijan

kolku sto se sekavam Samakovski e sopstvenik na Microsam Prilep, firma koja proizvodi rezaci za industrija i procesni masini. Inaku za tvoja informacija na vremeto pocna so proizvodztvo na terminalska oprema za mainframe kompjuteri i bese eden od pionirite na informatikata.

Mozebi od Microsam mozat da ti dadat povece informacii kade knigata moze da se kupi. Vcera samo vidov kratka vest za promocijata na knigata. Temata e kako da se zadrzat mladite kadri vo Makedonija, znaci outsourcing. Inaku toa e moe zalaganje vo NVO-to i pricina poradi koja sum i clen na NVO-to

Volan рече...

Ima pak dobar natpis od M.Blazevski vo Dnevnik za nesto kako tam tam internet, ama vo e-izdanieto na dnevnik go nema.
Koj go ima natpisot neka go skenira i neka go pusti tuka, mene mi se rasipa skenerot.

Анонимен рече...

Za Samakovski se vo red, covekot se ima dokazano na poleto na informatikata. Iako site vo Prilep znaeme od koga i od kade mu se site negovi vrski preku koi toj postigna nesto. Nejse ne e toa vazno. Zborot mi bese ne mozam da podnesam sto toj e vo Socijalistickata partija. (a ne ke mozev da podnesam i da bese vo bilo koja druga). Demek socijalistickata partija se zalaga za rabotnikot a nivniot pretsedatel ima zgrabeno se sto mozese da se zgrabi od rabotnicite. Pa toj si stana velegazda a rabotnicite na ulica vo socijala. I sega taa partija ti bila za rabotnicite. Smeska the vesela. Poradi toa imam rezerva sprema Samakovski, a za knigata ako ja naceka nekoj za download to bi bilo super. Veruvam deka znae da napravi dobra kniga. Covekot bese i profesor edno vreme