12 декември, 2005

Раздели, па владеј!

Основното правило на „менаџментот“ со робови, и после толку векови, се уште важи на овие простори. На дел од оние што рекоа дека не сакаат АДСЛ dial-up, Телеком им прати новогодишна честитка - сметка со м'сни пенали. Други пак, куртулија од вакво барање да помогнат во полнењето на џепот на кутрите Унгарци и Германци. А да... Да не ја заборавам и нашата Влада и нејзиниот велелепен буџет. Тој е поважен од сè и е веројатно единствената причина зошто постоиме.

Ако доби развод на бракот без последици - честито. Ако не, прати на мејл детали кога и како си раскинал. Од кукање и трпење нема фајде. За да не не сепарираат во различни трла - па така разделени, полесно да не стрижат, музат и колат - треба сите заедно да се ангажираме во АДСЛ антикампања. Јас сум магаренце, а ти?

10 коментари:

Martin рече...

Jas samo sakam da go pastiram ona sto mi stasalo na mail pred 5 dena, a duri deneska vidov. Mozabi i na nekoj drug mu ima stasano koga bese taa akcijata koga prakavme mailovi, no sepak nikoj dosega nisto ne izreagiral, ali ova mi go ispratija na angliski od Evropskiot parlament:

10716 - Re: Macedonian Telecom
Date: Wed, 7 Dec 2005 10:13:56 +0100
From: "Courrier Citoyens d'Europe" civis@europarl.eu.int Add to Address BookAdd to Address Book Add Mobile Alert
To: MARTIN_PRILEP@YAHOO.COM

A(2005)10716

AT/ssk

Dear Mr. Veleski,

I am writing this in reference to your e-mail to the European Parliament of 22 October 2005 concerning the complaint about the customer unfriendly practices of the Macedonian Telecommunication Company.


Although we can appreciate that many customers of Maktel have found themselves in a difficult situation, I have to tell you that the matters raised are of national competence. The European Parliament is not in the position to offer legal advice or intervene in matters which come under national law, such as unfair consumer contracts and illegal practices of some enterprises, as it can only act in areas laid down in the European Treaties. In spite of the fact that during the last plenary session of the European Parliament in Strasbourg the Commission has recommended the status of a candidate country for Macedonia, your country is not a member of the European Union and the accession negotiations will be opened when a sufficient level of compliance with the Copenhagen criteria is reached. Therefore, we suggest that you should contact your local consumer protection authorities or a representative of the local Ministry of Justice in order to have your case examined.

Another possibility, after you have exhausted the remedies available under national law, is to raise the matter to the attention of the European Court of Human Rights (ECHR). Please be aware that the ECHR is an institution of the Council of Europe and it carries out its functions in complete independence not being subject to EU control. You could find details on its Internet website at

http://www.echr.coe.int

or you can contact it directly at the following address:


European Court of Human Rights
Council of Europe
F - 67075 Strasbourg-Cedex
France
tel.: +33 (0)3 88 41 20 18
Fax: +33 (0)3 88 41 27 30

We do hope that you will be able to find a fair and equitable solution to your problem and thank you for having contacted the European Parliament.


Yours sincerely,


Jean-Louis Cougnon

Head of Division

Correspondence with Citizens

bezvrska рече...

Има тема на форумот.

Тоа дека парламентов не може да ни помогне е точно. Но праќавме и на неколку адреси од европска комисија кои исто нема да може директно да ни помогнат, ама барем да знаат кои прашањa да ги постават до владата до утврдувањето на датум за преговори. Колку побрзо ги извадиме вистинските прашања на маса, толку подобро за нас.

mt рече...

bezvrska

za slucajot na ile na forumot "ДЕНЕСКА МИ СТИГНА ЗА МЕСЕЦ 11/2005

плус бев ограничен на 64 "

Neka proveri sto ima potpisano, ako go viknale da potpise nov dogovor na salter. Moze da ne e greska vo cenata moze e greska toa sto mu e namalena brzinata, ako imal potpisano deka saka da ja zadrzi brzinata

bezvrska рече...

@MT
Either way, MT fucked up...again.
Многу ми се важни вакви интересни случаи за пред инспектори и медиуми. Кога ќе почнеш да збориш за закони, интернет брзини и слични зарзавати обично те гледаат како да си паднал од Марс или по инструкции од МТ те етикетираат како пират. Ама кога ќе спомнеш некој ваков бомбастичен пример одма сочувствуваат со тебе и намкнуваат жална фаца „Лелеее, луѓево стврно си имаат мака“.

mt рече...

samo pokazuva kolku se neorganizirani, znaes kako e edni nudat usluga a drugi naplacaat, zazal izgleda ednite zemale adsl bez doplata pa sporo im odi, nesto ne pominalo i taka greski praat. mislam da sobereme pari da im pustime asalen internet da si pustat ne ke bide loso.

Ova sto mu se slucilo na ile ke se sluci i na drugi, ke bide sega prepucavanje posto on ne moze da dokaze deka bil na 64K.

Ocigledno nekomu ne mu doadja pamet. Kraen bezobrazluk, a iskreno mislev deka ke se zaebavaat vaka eden mesec i ke zavrsat so gluposti, ama izgleda ova zarazno im e na podolg period. Cudno mi e st aj ke reces ungarci i ne ne poznavaat, ama ovie nasive trebale da im go kazat vicot za cuvarot na izlezot od makedonskiot kazan vo pekolot. Pa nie za inaet i besplaten internet da ni dadat nema da go zememe. Ocigledno ke mora javno plukanje, press konferencija na NVO-to zosto emisija tesko nekoj ke saka reklamiraat sekade. Mora da se pocne so javno napadjanje da svatat deka ne ima od 7 - 77 godini od osnovci do magistri, od stecajci do gazdi. Ke mora da svatat deka so pogresna grupa si igraat

Mitko рече...

abe ovie ne se normalni. 2 kompjuteri pozadi router sme i na dvata kompjuteri imam DUMeter vkupno pokazuva okolu 800 MB a na sajtot na mtnet mi pokazuva poveke od 2GB. se javiv i oni mi tvrdat deka brojacot im e tocen. Go razgleduvav bolg-ot no ne najdov nekoj sablon prigovor okolu brojacot. me interesira dali takvo nesto ima/keima ili da si pravime nie.

inaku, vcera slucajno razgovarav so dvajca koi planiraa da stavat start adsl. i dvajcata veke ne se zainteresirani za ponudite na mtnet. duri pocnav da upotrebuvam i heperboli kako stilski figuri :-)

Martin рече...

Aj edno flaerce:

http://img362.imageshack.us/img362/5889/antimtnet8bo.jpg

Владимир рече...

Мене вчера ми стигна сметката за ноември (кога го раскинав договорот), и си останаа на зборот.

11.472 денари за пенали.

Ме испеналија убаво, иако на повторената снимка се виде дека судијата ЛАЖЕ и дека не станува збор за ГРЕШКА. Така да што можам друго да кажам, освен навијачконо :
УАА!!! СУДИЈА ПЕДЕР!!! УАА!!!

But SHOW must GO ON!

Volan рече...

http://img217.imageshack.us/img217/4797/1copy6vu.jpg

Однапред се извинувам на сите женски организации и здрузенија.
Се надевам дека пораката од сликата е правилно разбрана.

Howdy рече...

Great stuff you have here! I have a subliminal messages site I think you might enjoy.