18 декември, 2005

СТОП за Старт

Старт АДСЛ е за глупави! Тој пакет треба да се укине.

Маријана Лончар Велкова, претседател на Организацијата на потрошувачите на Македонија

Главен аргумент против StartADSL е неговиот преварантски карактер. Наменет е за broadband почетници, на кои веројатно нема да им биде јасно колку се 512 MB, па може да земат да пичат... До каде? Ај мала математика... Теоретската брзина на АДСЛ е 384 kb/s, а реалната ќе земеме дека е 85% од тоа. Ако врската се користи 30 дена со полна брзина ќе се направат над 100 GB сообраќај за неверојатна цена од само...43 000 денари?!

Ете од кај е името на пакетот! Стрижењето почнува со 1500 денари, а после тоа - the sky is the limit. Зошто првите 512 МB чинат 1500, а секои наредни 207 денари, е сторија за Unsolved Mysteries.

Друг метод на пљачка е што се наплаќа за започнат блок од 512 MB. Ова значи дека за 1 KB може да платиш 207 денари, а останатите 524 287 KB да им ги дадеш како бакшиш на МТ за „одличната“ услуга. Е ај за промена нека частат МТ: нека наплаќаат за секој завршен блок од 512 MB, а оние кои нема да го завршат блокот...нека им е со среќа, и онака се ближи Нова Година.

За крај, мала регионална компарација - во Хрватска, која има 80% повисок стандард од нас, Deutsche Telekom го продава StartADSL за 850 денари! Со се ДДВ. Секој нареден блок од 512 MB се наплаќа дополнителни 167 денари, но само ако од него се искористат повеќе од 256 MB... А да, брзината е 512/128.

Старт АДСЛ - неограничени можности за стрижење. Повелете во салоните на МТ.

Edit: Jован ме поправи дека цената на стар пакетот во Хрватска не е 167, туку 850 денари. Јас гледав овде каде дале цена од 20 куни за старт пакет, ама не видов дека наплаќаат и 79 куни за минималната брзина од 512/128. Ете, кога е Deutsche Telekom во прашање човек треба да пази на секое ќоше од понудата, за да не добие некои чудни сметки.

17 коментари:

Анонимен рече...

Zalam sto tolku kasno ve otkriv. Odlicni ste!!!

Анонимен рече...

a ova da otide po vesnici?

Анонимен рече...

mojda greska, ne vidov deka E od vesnik :)

bezvrska рече...

Што е од весник? Едино има линк до еден стар напис од Време каде пресметуваат што може да се направи со 512 МB.

Jovan рече...

Vo hrvatska se racuna na pominati 50% od blokot sto e po ok varijanta. Inaku Start paketot kaj niv e 99kn = 850 den. (otprilika). Ova e redovna cena sto ja plakas po promocijata. Doplatata od 167 denari vazi za doplatite po prviot pola gigabajt. Slicni ceni imaat i Iskon, VM i drugite ADSL provajderi tamu.

Imam edno prasanje do ostanatite. Dali iskreno mislite deka po LLU ke ima konkurentni ADSL ponudi? Iskustvata od hrvatska davaat ponudi so slicni ceni - samo ne znam dali se baziraat na reselling ili LLU.

anonimus рече...

LLU? translation please...

Zarko рече...

LLU ne znaci avtomatski i podobra konkurencija, no zatoa ovozmozuva "ako" AEK vodi kontrola moznost za podobri ceni. NIKADE so LLU vednas ne e oslobodena konkurencijata, zatoa sto telekomot i ponataka moze da stava visoki ceni na iznajmuvanjeto i da bidat liniite neinteresantni za konkurencijata.Zatoa AEK treba da vodi smetka za cenite, za toa i postoi. Duri i vleguvanjeto vo Evropa ne znaci deka LLU gi resava problemite. Iskustvata pokazuvaat deka treba da pominat dve do tri godini pa telekomot da mora da napravi LLU. Kaj nas vece edna godina ke pomine (mart dogodina) ama ceni javni do den denes nema. Pritisokot da se napravat i objavat cenite e za toj proces da pocne, kaj nas seuste ne e pocnat iako so zakonot od mart ovaa godina LLU e napraveno, samo obvrskite na telekomot i AEK ne se ispolneti.

Konkurencija i ne mora LLU da napravi, najjaka konkurencija e wireless, (wifi, radi mesh, wimax), problemot i tuka e vo AEK i drzavata. Nitu imaat pobarano nitu imaat zelba da napravat tender za frekfenciite. Ova sto Onnet sega go raboti i site drugi koj pustaat preku frekfencija e divljaka, ama ne ocekuvajte stranec da dojde i da napravi nesto divljaka. Zatoa kako NVO i treba da pritisneme po AEK da si gi ispolni obvrskite od zakonot da gi donese podzakonskite akti, ministerstvot za transport i vrski da raspise tender itn itn. Na toj nacin telekom ke MORA da ja siminja cenata za Shared LU i da zema nekoja para barem od servisite na LU. Zemete go primerot na Slovenija (go imase na blogot vece), za tri meseci od septemvri do noemvri se potpisani dvojno povece dogovori nego od januari do septemvri. Seto toa blagodarenie na LLU i cenite koj SIOL gi dava za iznajmuvanje na LU.
Svetskite iskustva pokazuvaat deka trendot na kabelski internet raste a ADSL opadja i ona sto tamosnite telekomi pravat e masovno iznajmuvanje na LU na firmi koj nudat povece od internet, zatoa sto samo internetot, ne moze da gi porkrie trosocite, nemaat povece broj na novi korisnici. Zatoa tamo i se nudat i kablovski uslugi, digitalna TV, Video on demand i drugi uslugi za da se privlecat korisnicite.

Mozebi vo Hrvatska site uslugi i izgledaat isto zatoa sto telekomot e dogovoren so site provajderi da imaat dostap do LU ama pod dogovoreni uslovi. Kaj nas toa moze da se napravi so onie koi nemaat pocnato nesot so Wireless, i da se pojavat uste nekolku provajderi so isti paketi ili slicni. Toa ne go resava nasiot problem. Jas kako gledam na rabotite, LLU i stranec, e resenieto za nasiot problem ili ....

....kaj nas moze da dojde do promena po mene i so nekoj vid na besplaten wifi, barem za onie koi koristat internet za surfanje i mali downloadi. Nacini ima nekolku i sega so formiranjeto na NVO-to ke se konsultirame i ke vidime koi od site tie nacini e najrealen.

Zatoa i sekogas stoi mojot povik, sto pomasovno da se vklucat ludjeto vo rabotata na NVO-to. Sega imame praven legitimitet i nema od sto da se plasite, nikoj ne moze da vi zabrani ucestvo vo NVO, nitu moze da imate bilo kakvi reperkusii zatoa sto clenuvate vo NVO. Nasata masovnost treba da bide izvor na idei i moznost za polesno sporveduvanje na istite. Pogledajte po internet kako gi resile svoite problemi vo Bugaria, Srbija, Juzna Afrika i drugite zemji i togas ke ja svatite silinata na organiziranjeto. Kaj nas toa e Internet Makedonija NVO za podobar internet.

Zarko рече...

Za anonimusot

LLU = Local Loop Unbundling

Local loop ili lokalna jamka e zicata od tvojot dom do prvata centrala vo koja e uredot na telekom.

LLU znaci "osloboduvanje" ili pustanje na dostap za odreden nadomest na site onie koi se zainteresirani na LL.
Ima dva vida - celosen znaci ja iznajmuvas celata linija za svoi servisi ili Shared kade se iznajmuva freventniot rang nad govorniot 4Khz, pa doj del go koristis za nudenje na ADSL ili drugi uslugi vo toj frekfenten spektar. So LLU telekom e dolzen da ovozmozi i lociranje na tudja oprema vo svoite prostorii za sto si naplaca, kako i za site servisi sto se odnesuvaat na LL ili na odrzuvanje na prostorijata vo koja se naodja uredot.
Po nasiot zakon za telekomunikacii Telekom bese dolzen do sega da gi objavi site cvorovi kade odat LL i da dade cena za nivni prista. Kolku sto znam (ne go procitav celoto materio, iako mislam deka toa e za interkonekcija samo) do denes ova ne e napreveno

Ako gresam nekoj neka me ispravi

Volan рече...

......Разврзувањето на локалните јамки, кое се покажува како сè повеќе важно за развојот на конкурентноста и распространувањето на широкопојасните услуги, исто така требаше да биде спроведено.
Сепак, отворањето на пазарот беше попречено од недостаток на заложби на политичко ниво, кое заедно со лошо проектираните регулаторни институции доведе до одложување на усвојувањето на овие важни мерки за либерализација......

Vaka ni ima predoceno EU vo svoejot "АНАЛИТИЧКИ ИЗВЕШТАЈ
за Мислењето за барањето на Република Македонија
за членство во Европската унија".

Toa znaci deka EU pravilno i tocno go locirala problemot na dosegasnata nedovolna liberalizacija na LLU.

E sega koj e kriv vo izvestajot e posocen i krivecot.

...."Агенцијата за електронски
комуникации како нов посебен управен орган. Агенцијата започна да функционира
во јуни 2005 година. За да се транспонира и спроведе acquis, таа ќе мора да покаже дека е способна да работи како целосно независен регулаторен орган кој има овластувања и ресурси да ја спроведува политиката на либерализација. Треба да постојат ефективни постапки за спроведување на одлуките на регулаторот, а исто така и ефикасни жалбени постапки. Особено, постапките не треба да создадат можности за злоупотребување на жалбениот систем за одлагање на спроведувањето на одлуките на регулаторот. Покрај тоа, треба да се воспостави јасен работен план и соодветна организација за донесување на подзаконските акти. Ќе биде потребна и координација меѓу Агенцијата и другите релевантни институции, како што се Министерството за транспорт и врски и Комисијата за заштита на конкуренцијата....."

Znaci site ocekuvanja se deka Agencijata za elektronski komunikacii, ce bide taa koja ce ovozmozi LLU, ce dade ceni , ce raspisuva tenderi i t.n.

Za nas e znacajno sto e potencirano deka od Agencijata se ocekuva da gi razresuva zalbenite postapki-bez pristrasnost. Takavi zalbeni postapki vo vrska so Internetot povedoa skoro 300 i kusur korisnici na MT. So udvojuvanje na nasite napori treba da ovozmozime da zalbenite postapki se resat pred da dojdat pred sudski razvrski.

Kolku asto znam seuste nema nikakov odgovor od Agencijata po zalbite.

Pogore e potencirano vo Izvestajot deka imalo i nedostatok na zalozbi na politicko nivo.

I ova e edna od nasite zadaci da gi ubeduvame politicarite, partiiete, administracijata deka nesto treba da storat - i nema da prestaneme vo toa.......

Inaku ADSL start paketot e smesna ponuda od MT. Sto porano ja zaboravat i sto porano ponudat nesto podobro, ce bide podobro za site nas. Vaka samo trie race seuste nedorasnatata konkurencija na MT...., sto pak gi uspiva samite vo MT.

Zarko рече...

Volan

se slagam so toa sto go napisa. No toj proces e mnogu spor. Morame kako NVO da odredime prioriteti. Mislam deka mora da se zastane na pat i na ova sto Onnet sega go pravi. Ke go pokrie celiot eter so svoja oprema i potoa i za konkurencija nema da ostane mesto a kamo li za bsplaten internet. Ke imame duopol eden na zicana eden na wireless telefonija/internet. Zatoa treba da se deluva pod hitno so javni soopstenija kako da se napadja Mtnet taka i da se bara AEK da go zastiti eterot od ova uzurpiranje

Volan рече...

http://revolucija.10.forumer.com/viewtopic.php?t=177

eve go stavot na Bidikov za uste edniot monopol iako ovoj e nelegalen-mislam na OnNet mrezata.

Volan рече...

МТ.нет не се користи со "финти"

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2941&stID=69530

Volan рече...

Проѕирни финти на МТ.нет


http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2939&stID=69404

evo go i pismoto do dnevnik....

Volan рече...

Sto znaci sevo pogore dvete pisma pojasnite mi koj znae dali toa znaci deka MT pocna da nudi besplaten dialu, ili sto....

bezvrska рече...

Јован фала за исправката во цената. Јас гледав овде каде цената ја поделиле на 20 куни за старт пакет и 79 куни за минималната брзина од 512/128. Ќе корегирам во текстот. Комплицираното покажување на условите изгледа им е деловна политика во сите земји :)

bezvrska рече...

За Хрватска ќе пуштам еден пост покасно.

snoopy рече...

понудата "vажи за сите интернет-корисници што во изминатите четири месеци не сурфале преку 055 дајал-ап броевите.

hahahhah a kako ce bidat internet korisnici ako ne koristele internet :))