25 декември, 2005

За поинформирани новинари

Во петокот се одржа обуката за новинари „Либерализација на телекомуникацискиот пазар и зголемување на интернет-пенетрацијата во Македонија“. Настанот беше организиран од здружението Интернет Македонија и Фондацијата Метаморфозис. Се зборуваше за проблемите, можностите кои ги нудат законите, кој е одговорен за нивното спроведување или неспроведување и што треба да се направи за да се одглават работите. Обуката ќе биде успешна ако во иднина новинарите повеќе внимание посветуваат на прашањето како до подобар интернет и притоа ги отвораат вистинските теми.

Поздрав до луѓето од Министерството за транспорт и врски и до Агенцијата за електронски комуникации за нивното учество и за отвореноста за соработка. На моменти обуката прераснуваше во вистинска расправа меѓу луѓето од ИНТЕРНЕТ МАКЕДОНИЈА и претставниците од институциите, но тоа беше одлична можност за сите присутни да добијат пореална слика за состојбите. Директорот на Агенцијата, Коста Трпковски, покани претставници од ИНТЕРНЕТ МАКЕДОНИЈА на средба следната недела на која би се разговарало за проблемите со АДСЛ-от и за она што ќе го преземе Агенцијата. Тоа беше и целта на здружението - да се обраќа до медиумите, јавноста, операторите, државните органи и меѓународните организации за да се избори за подобар интернет во Македонија и за заштита на правата на корисниците. Ќе видиме дали поканата од АЕК беше искрена.

Повеќе, на сајтот на Метаморфозис. Делови од пресот, кој се одржа еден ден претходно, пренесоа Утрински, Канал 5 и НВО Инфоцентар.

25 коментари:

Анонимен рече...

Eve javno se izvinuvam na site na ovoj i na jovansblog. Nekako posle moite komentari molk. Kazete mi vo koj smer da gi pisuvam da vi odgovaraat.

Onie koi me poznvaat znaat deka sum poln so vino. A togas internetot e bajka za crvenkapa. Dali toa vi odgovara???

Kazete duri i togas imam brojki za vas. Za zal ova nase podnebje e rodeno za kalkulacii. Ajde Hristos se rodi dajte i internetot da se rodi.


Coveciiiiii srp i zvezda li ni trebaat da se udruzime??????


Volan ajse urgiraj da ni se razbudat revolucionerite.


A sega so keif ke se napisam ANONIMOUS samo kolku da se znae. Nie prosta masa ne znaeme sto e i za st sluzi internet.

driveNOT рече...

На сајтот на Метаморфозис, на кој не’ упативте, не може да се прочита она што треба да го прочитаме:

Немате дозвола да го погледнете овој ресурс.
Треба да се најавите.

Анонимен рече...

Ej se izvinuvam na site ama onoj prethodniot post bil od pertok za srecetok. Izguben vo vremeto, znaci neaktuelen. Sega imame i kalendar i vreme po Jovan. Za da znaete koj den e posetete go negoviot blog, inaku ke ve pretrka internetot i ke imata e-internet a nema da znaete

Volan рече...

@ driveNOT said...

Eve link od sajtot na Metamorfozis. Verojatno Bezvrska koga ce primeti ce go popravi linkot.

http://www.metamorphosis.org.mk/

Анонимен рече...

@ Anonymous said...

In vino la veritas.

E moj prijatele. Si go ukopal so brojki i podatoci gospodin Jovan i sega ne znae dali da te kara,(demek ako sakas tolku da pisuvas otvori si svoj blog) ili da si cuti.
Znaes kako decata koga ce gi doveds so razum do vistinata i gi osvestis. Tie ili placat ili si cutat.

Na gospodinot Jovan_Jovanovsblog mislev. Da ne ima zabuna, Posto Jovan_Jovanovsblog e dezuren koga ce treba da se brani MT i Drzavnite organi ni - verojatno kalkulira sega kolku ce izgubi od vetenite sponzorstva.

E aj sega i jas ce uzivam vo poimot na Anonimus, a i vo dobro nase crveno vino po poteklo od blizinata na Veles.

Gospodin Anonimus ziveli. Ja pijam ovaa caska crveno vino vo tvoe zdavje, a za moe zadovolstvo.

In vino la veritas.

Анонимен рече...

http://jovansblog.dobroutro.com/?p=546

eve link od Blogot na Jovan_Jovanovsblog i drugite r-Evolucioneri da uzivaat.

Volan рече...

Da ne zaboravime da upatime javna blagodarnost do Metamorfozis, sto nesebicno pomogna so svoite resursi i angazmani,da se odrzi ovaa obuka za novinari i sto ni ovozmozi preku nea da stapime vo neposreden kontakt so Ministerstvoto i AEK.

Verojatno toa e i ulogata na ovaa Fondacija no sepak od moe ime izrazuvam javna blagodarnost i se nadevam deka i drugpat ce nastapuvame zaedno koga ce ni se preklopat celite.

Vprocem planot bese ovaa akcija da prodolzi vo idnata godina so organiziranje na forum kade ce se sretnat site ISP kompanii vo Makedonija - Nadleznite organi i tela od drzavata ni - Korisnicite na Internet, zastapuvani od nasa strana i del od poangaziranite novinari. Pa tamo lice vo lice da gi izmerime faktite. I na takov nacin da dojdeme do opstt benefit za site. Podobruvanje na Internetot vo Makedonija.

Volan рече...

Javno go pokanuvam Bojan da se reaktivira tuka.

Ni falat tvoite komentari i mislenja.

Verojatno edno vreme ti se isprazni kuburata, sto go razbiram.

A dlaboko vo sebe veruvam deka sega pak ti e polna, pa pukaj prijatele....

r-Eevolucija bez Bojan stanuva pomalku dosadna...

Volan рече...

http://www.aec.mk/

Gorniot link e od sajtot na AEK.
Koga ce kliknes na nekoi interesni delovi od sajtot, kako na primer:


- Листа на нотифицирани оператори/даватели на услуги rt.gif

- Регистар на издадени одобренија за користење на фреквенции

Ce dobies odgovor kako i na 90 procenti od sajtovite na drzavnite organi ni - Sajtot e vo izrabotka.

Ova e nekoja seriozna zarazna bolest, koja se siri kako posledica verojatno od pticjiot grip, koj poleka go zaboravivme, pod pritisok na sekojdnevnite aferi i afercinja.

Navistina AEK se zali deka mu fali strucen kadar. No za vakva strucna organizacija vakvi gafovi se nedozvolivi....

Ili pisi go nestoto do kraj ili cuti si, za da mozeme da ve napadjame deka nesto ne ste objavile iako po zakon ste obvrzani javno da go objavite...

Volan рече...

Покана за состанок за FWA / WLL22.11.2005

Агенцијата за електронски комуникации на Република Македонија на 27.12.2005 година (вторник) со почеток во 11 часот во просториите на Контролно Мерниот Центар на Зајчев Рид, Скопје, организира јавна презентација и дискусија за можностите и начинот на користење радиофреквенциските опсези наменети за безжичен пристап до краен корисник (FWA / WLL) според Планот за намена на радиофреквенциски опсези во Република Македонија (3410-3600 MHz;5150-5350 MHz; 5470-5725 MHz;5725-585 MHz; 17100-17300 MHz; 24500-26500 MHz; 27500-29500 MHz; 31800-33400 MHz).

Се покануваат сите заинтересирани за присуство.

Ве молиме вашето учество да го пријавите најдоцна до понеделник 26.12.2005 година до 13:00 часот на тел.бр.:02 3289 203 или 02 3289 243, или на contact@aec.mk

Temata e interesna, koj e zaiteresiran za ovaa tematika neka se prijavi, pa neka ni raskaze potoa,....

Volan рече...

Објава - 20.12.2005


Почитувани, Агенцијата за електронски комуникации на Република Македонија ве известува дека на својата web страна (www.aec.mk)го објави нацрт-текстот на “Правилникот за утврдување на бројот на бодовите за пресметка на висината на годишниот надоместок за користење на радиофреквенции“. Истиот е отворен за јавна расправа.
Молиме вашите мислења, забелешки и коментари да ги доставите со внесување на track-changes во Word документот и истите да ги доставите по електронски пат до Агенцијата најдоцна до 27.12.2005 година.
За жал заради итноста за донесување на овој Правилник не можеме да овозможиме подолг рок од наведениот за јавната расправа.
Благодариме на соработката.
Нацрт-текст на “Правилник за утврдување на бројот на бодовите за пресметка на висината на годишниот надоместок за користење на радиофреквенции”

Koj se oseca, povikan i dovolno strucen neka dade svoj doprinos na temata.

Анонимен рече...

Na tema INTERNET - "Isti sme so Zimbabve" . Deneshen "Dnevnik".
www.dnevnik.com.mk

Volan рече...

@ Anonymous said...

Na tema INTERNET - "Isti sme so Zimbabve" . Deneshen "Dnevnik".
www.dnevnik.com.mk

posto ne raboti linkot, koj go ima vesnikot neka go skenira pa neka go pusti natpisot.

Jovan рече...

Најискрено се извинувам на било кој анонимец кој се осетил загрозен. Најискрено целата оваа работа и особено личните навреди кои не ви недостасуваат во арсеналот ме натера да не пишувам за интернетот во МК. Бидејќи очигледно е дека секој друг кој има барем малку поинаква размисла и концепт освен Вашиот го ставате на ѕидот на срамот и го оцрнувате по сопствена волја.

Како протест а и од личен страв дека повторно ќе се прочитам некаде, си прогласив едномесечен мораториум на текстови поврзани со интернетот во МК. Најискрено страв ме фати од вас, се понашате како казнена крстоносна експециција. Ете - последниот текст на мојот блог е позитивен и е во Ваша корист и од мене толку. Не ни знаете каков пријател изгубивте.

Zarko рече...

Jovan,

ke ti odgovoram i ovde. Stavovite koi se pojavuvaat na blogovite se licni i ne treba da gi povrzuvas so "nas" "niv", mozes da gi povrzes samo so "nego" odnosno toj sto gi napisal. Uvredite po blogovite se cesta pojava, i samiot bev uvreden i napisav deka povece nema da postiram ama ete pak si postiram, mi pomina lutinata, ama ne go obviniv blogot za toa. Za toa i postojat blogovite da mozat ludjeto slobodno da kazat sto mislat. Nekoj se konstruktivni, nekoi uvredlivi. Ako ti smetaat izbrisi gi ti si admin, samo nemoj da davas kvalifikacii na blogot. Ne sme nie kaznena ekspedicija, samo pisuvame kako i ti za internetot. Ako ni se razlikuvaat mislenjata ne znaci deka sme "казнена крстоносна експециција". Pa imase na ovoj blog i mnogu pogolemi uvredi nego tie koi tebe ti se naneseni, ama eve jas ke ti se izvinam vo ime na anonimusite.

Zarko рече...

P.S.

na zaboravaj deka sekoj moze da upotrebi secie ime. Blogot ne e zastiten od toa. Taka da mozele i da se napisat kako petko i stanko, a zasto pisale anonimus ne mozam da kazam. Pa sem cesni isklucoci nikoj na blogot ne se potpisuva so sopstveno ime. Ama site sme razliciti neli?

pozdrav

Jovan рече...

ОК, еве и јас се извинувам јавно :)

Доколку анонимниот нема врска со вас, тогаш сосема е ок и еве уште еднаш да се извинам. Нема потреба од лутење - навистина сме малку па уште да се делиме :)

Zarko рече...

Thanks,

jas si ostanuvam na ovoj blog. Prv pat mi bese da postiram na drug blog, no temata bese tamu... Nema da ti dosadjam povece na blogot, sto se odnesuva do brojkite, tocni se zemeni se od izvestaj napraven za Madjar telekom. Site do edna. Ne spadjam vo analiticari, samo baram red i pravo. Za zal kaj nas go nema ni ednoto ni drugoto.
Sto se odnesuva do strategijata vrati se nazad vo 80 i 90 i ke vidis deka golem del na potpisnici na tie strategii se potpisnici i na ovaa, a za zal i internetot i informatikata ni se tamu kade sto se. Sto se odnesuva do benefitite za drzavata, e-government nema da donese nikakov finansiski dobit za drzavata posto placanjata odat preku e-banking koj fala bogu i sega raboti. Tuka se razlikuvame mnogu. Drzavata ke vidi profit od danokot koj subjektite ke go placaat kon nea, a toj ke bide pogolem kolku ke bidat pogolemi nivnite prihodi a za unapreduvanje na nivnite biznisi potreben e internet. Internetot e dvigatel na opstestvoto, na ekonomijata. Ako se bavis so biznis ke go vidis razvojot na ekonomiite vo sosednite zemji kako go sledat razvojot na internetot a ne obratno. Pa globalniot pazar e na internet vo site dejnosti. A kade sme nie tuka. E toa treba da e rabota na vladata a ne da napravi e-government, na koj najverojatno vestite ke bidat isti kako i na segasnite sajtovi na drzavata bajati i neazurirani.

No sekoj ima pravo na svoe mislenje, i ne gledam deka ako nie si go branime naseto, toa znaci deka se treba da se vrti okolu nas.

Zarko рече...

Ako site isto mislime togas ne ni se potrebni blogovi, bas razlicnite mislenja pobuduvaat interes kaj site onie koi gi citaat, a tie samite neka si sudat koj e vo pravo a koj ne. Nase e da postirame sto povece da privleceme sto povece ludje i da gi pridobieme da se priklucat i postiraat. Samo so masovnost ke dojdeme do pravata vistina. Mozebi nie samo mislime deka sme vo pravo, i jas i ti, a na kaj mnozinstvoto da ne pobie so nekoja treta vistina. Pa toa e drzta na blogovite, neli.

Volan рече...

Sto se odmenuva do mene, jas licno vo vrska so penetracijata ce ti odgovoram na tvojot blog, za koj nekolku pati sum kazl deka e eden od najdobrite blogovi vo mk. Dali e najciten neznam nemas kaunter na nego. Verojatno e i dosta citan.

I na tvojot blog vece nekolku pati ti se zablagodaruvav za iskraenoto razbiranje i podrska vo nekoi nasi akcii.

Verojatno go citas cesto ovoj blog iako nemas link od ovoj blog vo tvojot blog.

Na ovoj blog dosta cesto se pojavuvaat anonimusi koi kritikuvaat so eden recnik koj i ne e bas mnogu za falenje. Ama ludjeto koi pisuvaat tuka se pretezno mladi i taka mislat i ne mozeme da gi vikneme na informativen razgovor za toa. Kako sto ti napisa deka tebe nekoj te vikal na takov , zaradi nekoj tvoj nadpis.

Cesto samite se ograduvame od nekoe ekstremno mislenje. No nas anonimusite ni trebaat. Tie se ekstremite. A dosta cesto davaat i brilijantni idei a ni soopstuvaat i insajderski informacii...

Ne mislime deka treba da te zagubime za prijatel.Naprotiv.
Celite ni se slicni koga zboruvame za internetot. Samo nijansi ne delat vo mislenjeto.Pa toa e sosema normalno. Se trudime so silata na argumentot nekogo da ubedime, i razubedime. Pa zosto ne i tebe.

Nikojpat ne sme kazale deka ne treba da ima makedonski sodrzini na Internetot. Naprotiv. Treba sekojdnevno da se zalagame za toa.

Nie samo se razlikuvame vo nacinot kako da se resi zgolemuvanje na Internet penetracijata.

Dodeka ti i uste nekoi ludje imate mislenje deka so zgolemuvanje na sodrzinite na Internetot so e-ova e-ona ce se zgolemi penetracijata , sto sekako e tocno.

Nie se trudime da ja uverime javnosta deka drzavata treba da se portrudi preku reguliranje na pazarot na internetot AEK i sl..., da privleci uste nekolku seriozni ISP kompanii,koi pak bi doprinele do zgolemuvanje na kvalitetot na ponudata i kaj postoeckite ISP kompanii i sekako do pad na cenite na internet pristapot, a kako kraj na seto toa ce se zgolemi internet penetracijata i site ce bidat srecni.

Nadleznite drzavni organi se dvizat kako polzavi. A vo Internetot sporosta e katastrofalna.

Ce poftoram i tuka sekade kade se resava nekoj problem od Internet oblasta se se baraat nekakvi donacii i se naracuvaat analizi od nadvoresni kompanii. Drzavata banka nesaka da potrosi od budzetot za ovaa oblast.

Tuka e naseto najgolemo raziduvanje.

Inace nie nema sto da barame nekoj da ni napravi seriozno istrazuvanje na Penetracijata vo makedonija. Nie velime deka za toa ima nadlezna i platena institucija. A toa e AEK. Kaj AEK po sila na zakon se slevaat informacii koj ASP kolku korisnici ima. Posto AEK po sila na zakonot e obvrzana da gi dava javno informaciite, utre na dogovoreniot sostanok so niv edno od prasanjata sto ce gi postavime e da javno obelodeni kojku tocno Internet korisnici ima vo drzavata ni.
E sega po koja metoda. Neka izbere samiot AEK.

Zarko рече...

Bas bi sakal Bojan da go prokomentira seto ova sto nie dvajca go diskutirame. Mozebi i dvajcata ke se pusime, ama se treba da se izdrzi,


Bojan ???

pijan рече...

na sajtot na dnevnik na glavnata strana ima link do napisot 'makedonija koristi internet kolku zimbabve' megutoa za razlika od site drugi napisi, ovoj napis ne moze da se procita. ili barem toa e slucaj od kaj mene. dali nekoj moze da go postira tekstot (ili eventualno skenira). mislam deka e od zaednicki interes i poveke luge ne se vo moznost da go nabavat.

Volan рече...

@ pijan said...

I jas istoto go zamoliv pogore....

Ili ako ne nekoj neka go raskaze tekstot...

Јован рече...

Линкувам, но взаемно, освен овој пат :)

bezvrska рече...

Еј јас ја пропуштив интереснава дебата. :)

Вака...
Го корегирав линкот до метаморфозис.

pijan, пуштив еден пост со скратена верзија на написот во Дневник.

Јован, мислам дека целите ни се исти, иако пристапите изгледа се разликуваат. Фала за едностраното линкање, ќе треба да се направи двострано, но за тоа ќе треба да го свикам ЦК :) И онака луѓето го бараат Бојан :)