30 декември, 2005

Scary Movie

Не толку охрабрувачко продолжение на оптимистичката најава:
Во Хотелот “Континентал“ во Скопје се одржа основачко собрание на Комората за информатичко комуникациска технологија и услуги Македонија („ИКТ“). На собранието учествуваа шеесетина претпријатија од информатичко комуникациската технологија...

За претседател на ИКТ комората беше избран г-дин Предраг Чемерикиќ, генерален менаџер и основач на Он Нет...

Новата комората ќе бара активно да се вклучи во работењето на КИТ (Комисијата за информатичка технологија) и Агенцијата за електронски комуникации, потоа ќе бараме да имаме увид во работата на второстепената владина комисија за јавни набавки... Исто така ќе ја охрабруваме владата, локалната самоуправа, фирмите и семејствата да ги користат повеќе технологиите, персоналните компјутери, Интернетот, мобилната и Интернет телефонија... (повеќе)
Се моли претседателот на комората, пред да се вклучи во работата на АЕК, да одговори на следното прашање:
Знам дека skopjewifi.com ви висат на глава за користење на 2.4Ghz фреквенцијата за комерцијални цели.

Може ли да се случи да не постои оннет вифи? Ако се случи Управата за телекомуникации да ве забрани, се разбира. А ако тоа се случи, многу од нас ќе бидат доста лути
Би било фино, пред да направи увид во работата на владината комисија за јавни набавки, претседателот да каже и дали некои интересни справички за нивната безжична мрежа се набавени без одобрение за увоз.
Админ коментирај!

26 коментари:

ricka_mk рече...

На истава тема на неколку пати коментирав. Линковите за коментари, форуми, блогови и сл. ги имате подоле и таму се отвори една општа и жешка дебата па затоа ќе пренесам само еден дел од тоа што беше таму спомнато. Пресметка на еден од нивните уреди кој тие го користат. НАПОМЕНА:ТИЕ КОРИСТАТ 6(6 РАДИЈА=6ФРЕКВЕНЦИИ), И ЗРАЧАТ ВО ПРОСЕК 8 ПАТИ НАД ДОЗВОЛЕНОТО!
ЕВЕ ГО ПОСТОТ:

Eве еден пример на некој си simple strix system пресметка:
-снага на радиото:100mW
-снага на засилувашот:27dBm=501mW
-снага на антената:12dbi=150mW

Или вкупно:751mW

Strix systems ја користи On.net за пристапни точки и токму од нејзе е направена. НАПОМЕНА: Ова математика е сосема различна ако има различни компоненти во тој систем(антени, засилувачи, кабели, access point-ти, итн…)

Проблемот во On.net e што секоја нивна точка освен што зрачи со “поголема” :) снага од предвидената туку држат по 3 до 6 радија што значи 3-6 фреквенции се зафатени(уништени). Несакам да дискутирам за “интелигентниот ” системот кој постојано ги менува каналите така што незнаеш каде ти е крајот со нив.

Zarko рече...

Kopija od rethodnata tema

Volan

Onnet e zainteresiran za 3.6 zaradi backhaulot da moze da go tera na 3.6GHz i za taa frekfencija mu treba dozvola. 2,4ghz e sloboden band i tamu ne treba dozvola, no tamu ne smees da zracis so povece od 100mW. E za da ova Onnet go napravi ke mu treba uste malku pogolemka investicija. Za ovaa sto ja dobi ke mora, a za toa sluzi NVO-to, svojot backhoul da si go tera na 300m od skolite a tamu neka si stava wifi AP i skolite neka mu se zakacat. Tamu kade sto NEMA ADSL, taka barem stoi vo tenderot so koj ja dobija opremata mozat da nudat i sirokopojasen wifi pristap, ama pak so 100mW a toa znaci 1km kvadraten da se pokrie so 8 AP ili prosecno 6 po kvadraten kilometar ako saka da zraci so 100mW a da ja pokriva metro teritorijata. A sega izracunaj kolku ke mu treba za Karpos, centar i Aerodrom posto drugite i ne go interesiraat. Arno ama tamu ima ADSL pa ke morame da gi obavestime USAID, Vladata na USA, ON, BBC deka pomosta dadena na Republika Makedonija SE ZLOUPOTREBUVA ZA STVARANJE NA FINANSISKI PROFIT.

Od poznati pricini


pozdrav od ANONIMOUS

Анонимен рече...

Abe sve se toa lopoviiii!
Nisto ne se podobri od MtNet. Isti se.

|BURGLAR| рече...

Според Европската легислатива освен 100mW максимална снага на зрачење е регулирано(како и за ској уред што емитира во етерот) и радиусна површина на покриеност до максимални 1.7Km и зрачење по mW на cm2. Бројките на оравилникот со бројките на On.net некако не се совпаѓаат. On.net се повикува на некако закон "Сл. весник на РМ“ бр. 58/05" тој правилник за користење на фреквенции без одобрување е ископиран од CEPT-овиот кој важи за сите членки на ЕУ. А токму тие норми и правила они ги прекушуваат.

Анонимен рече...

Mozebi sega komorata za IKT pri SSK ke se izbori bandot 2.4GHz vo Makedonija da se vika ONNET BAND.

Анонимен рече...

Се сеќавате ли на безжичната телевизија која некогаш најавувана како чудо се појави на Македонскиот пазар. Е па кога ке ја гледате неа од скопско водно да емитира тогаш и WiFi од Оннет ке видите. Па што тоа на Пепи му тргнало од рака. Секогаш се фаќал за незаконски работи и после ѓавол му е крив.

Уште сега ја прогласувам 2006 година како борба против Оннет и Мтнет.

МИРА рече...

Аномирз,

многу личиш на чпион на мт-њет. Ај, да не ти снифам ИП, земи си некој ник (или повеќе, сеедно - на блоговите шизофренијата е општораширена состојба)

Zarko рече...

@Mira


ludjeto mozat da postiraat kako sakaat. I za tebe ne mislam deka se vikas Mira.

Sto se odnesuva do komentarite mi se dopadjaat iako za istoto sme pisuvale i mnogu porano.

Kako i da e, pokraj spektakularniot ADSL, 2005 ke ja zapamtime i po toa deka sme zemja "pokriena" celosno so WiFi (zakonsko ili ne, toa ke go doznaeme vo slednata epizoda narecena 2006).

Mislam deka Jovan na svojot blog pisuvase vece na ovaa tema no treba temava da se rasiri i da se zboruva se povece za ova. Nam ni treba internet, a ova se gleda da ne kazam smrdi na dogovoren Duopol.

Praznicite pocnaa, barem za mene. Crnoto mi e tuka, Volan se nadevam si se spremil, a za ostanatite pivopii, cocacolgii, swepesoi UBAVO DA SI POMINETE ZA PRAZNICITE, SRECNO VESELO, BEZZICNO (NEMOJ ZA NEKOJ STOLB DA SE ZALEPITE) I NEKA NI DONESE NOVATA 2006 SRECA, ZDRAVJE I PARI. SE DRUGO PO I INTERNET KE SI KUPIME. AKO OVOJ NI E SKAP, PA KE UVEZEME DE DVE TRI KOFI PA KE DELIME.


S R E C N O

Zarko рече...

@HANIBAL LEKTOR

I tebe Srekna Nova i sto pomalku da go ispravas bezvrska. Ostavi go bar vo 2006 da se napisuva, zosto otkako kaj AEK koral ke gi sredime bracata MTONNET kako Vajat Erp i Dok Holidej ke si odime vo penzija i ke nema za sto da pisuvame.

A NVO Internet Makedonija ke se vika Srecen WIFIADSL MAKEDONIJA (ama od uvoz), toa ti e ko Pasulj tetovac Made in China

Volan рече...

Eve i jas ce prenesam dva posta od prethodnata tema, zosto mislam deka i tuka se aktuelni, a gi napisav i ne primetiv deka e otvorena nova tema, koja e slicna so predhodnata vprocem...

volan said...

@ Anonymous said...

Volan

Onnet e zainteresiran za 3.6 zaradi backhaulot da moze da go tera na 3.6GHz i za taa frekfencija mu treba dozvola. 2,4ghz e sloboden band i tamu ne treba dozvola, no tamu ne smees da zracis so povece od 100mW....."

Moram vo potpolnost da se slozam so postot na dragiot ni anonimus....

Nikade ne e navedeno deka za 2,4 treba specijalna dozvola za koristenje, pa i za komercijalni celi da e.
Barem ne vo ovoj propis na AEK.
"Pravilnik za radiofrekfencii koi moze da se koristat bez odobrenie za koristenje na radiofrekfencii"...

Ili moze jas dobro ne go tolkuvam propisot.

Sporno e edinstveno jacinata na koristenjeto , koja ne treba da pominuva 100 mW. A po nekoji merenja na nasi simpatizeri i insajderi OnNet zraci so nekolku pati pojak signal od dozvolenoto i gi gusi drugite.....

Pa AEK ova e pak tvoja rabota-nadleznost, da go proverite ova tvrdenje, oprema imate, kadri imate, pa povelete izmerete i iskocite so soopstenie...

Inaku ce ni se slucuvaat vakvi nepredvideno Tam-Tam i Lastik-revolucii.

1:05 PM, декември 30, 2005
volan said...

@ Anonymous said...

"...barem stoi vo tenderot so koj ja dobija opremata mozat da nudat i sirokopojasen wifi pristap,..."

Ako imas link od ovoj tender daj go da vidime site za sto se raboti.

A se slagam deka treba da se bunime ako ima prekrsuvanje i odstapuvanje od tenderot.

1:13 PM, декември 30, 2005

Volan рече...

@ Zarko

Vinoto e vece do mene, i eve ovaa goltka vo tvoe zdavje.....,

Ti pozeluvam mnogu postovi, kade mnogu ludje ce gi bocnes, no se razbira so odredena pozitivna cel kako i dosega, a mora malku i interesno da bide. Sekoj si ima svoj stil a tvojot priznavam e interesen za citanje...

Eve vaka iniciram sredba za proslava na Staranovagodina Zaedo, CK-to na r-Evolucija i Internet makedonija, se razbira i site ostanati dobronamernici se dobrodojdeni....

Koj prifaca neka se prijavi tuka, Mestoto moze da bide i Zancibar i taka tamu ce bila obukata za Tam-Tam vo 5/8 takt...:)

neo-geo рече...

Од: admin на 30 декември, 2005 - 11:32.

xxx,

Тест периодот се уште трае, а користењето на радиофреквенции без одобрение е јасно определено со „Правилник за користење на радиофреквенции без одобрение за користење на радиофреквенции, донесен на ден 07.07.2005 година, објавен во “Сл. весник на РМ“ бр. 58/05“ и On.net се придржува кон овој и сите останати законски акти и одлуки на АЕК. On.net има вложено над 20.000 пати повеќе пари отколку ти, така што во наша корист е да се придржуваме на сите законски регулативи.

odgovor na adminot na wifi.on.net.mk
ne odgovara direktno dali ke se prodolzi na 2.4 posle zapocnuvanjeto na naplatata
...sto znam....

@Volan

prv se prijavuvam :)

neo-geo рече...

"On.net има вложено над 20.000 пати повеќе пари отколку ти"

sakal da kaze usaid
'bati l'zgovcite

Volan рече...

ERC/DEC/(01)07
http://www.ero.dk/documentation/docs/doc98/official/pdf/DEC0107.PDF

ERC/REC 70-03 Annex 3
http://www.ero.dk/documentation/docs/doc98/official/pdf/REC7003E.PDF

Koj se oseca dovolno strucen neka gi pogledne ovie dva propisa na EU, i ako ima nekoj benefit od toa neka kaze,

Se odnesuvaat za koristenjeto na 2,4
i se spomnati vo dokumentot na AEK za 2.4

Volan рече...

Javno protestiram do drzavata ni.

Bilo koj evropski zakon go naodjam, za nekolku sekundi i mi e dzabe.

A nasiov "Sluzben Vesnik" saka tripati da carue.

Se finasira od budzetski pari, znaci nasi,
Naplaca raznorazni taksi za oglasuvanje,
Em bara predplata za svoite izdanija,

Vo cela Evropa site propisi javno se istaknuvaat i se dostapni na NET.

Kaj e Jovance da se pobuni vo svojot e-biznis blog.

UAAAAAAAAAAAAAA
LOOOOOOOOpovIIIIIIIIIII

UAAAAAAAAAAAAAA
LOOOOOOOOpovIIIIIIIIIII

U cara trojana kozje usi :)

Dedo Mraz рече...

E ovie vo Business week stvarno nemaat pojma:

The number of Wi-Fi hotspots and users continues to skyrocket, particularly in Western Europe and Asia Pacific. The Asia Pacific region, with its 3.7 billion-strong population, remains the world's largest market for Wi-Fi. But this year, Western Europe will outstrip North America and Asia Pacific in the number of Wi-Fi hotspots. That's because European wireless service providers have found that offering Wi-Fi connectivity, even for free, can significantly increase customer loyalty.

Zamisli for free. Kolku se menuva free vo Onnet denari dali znae nekoj


reference: http://www.businessweek.com/technology/tech_stats/wifi050308.htm

Анонимен рече...

Europe – Restrictions for Use of 2.4GHz Frequencies in European Community Countries
For private usage outside buildings across public grounds over less than 300m no special registration with IBPT/BIPT is required. Registration to IBPT/BIPT is required for private usage outside buildings across public grounds over more than 300m. For registration and license please contact IBPT/BIPT.
Voor privé-gebruik buiten gebouw over publieke groud over afstand kleiner dan 300m geen registratie bij BIPT/IBPT nodig; voor gebruik over afstand groter dan 300m is wel registratie bij BIPT/IBPT nodig. Voor registratie of licentie kunt u contact opnemen met BIPT.
België/
Belgique:
Dans le cas d’une utilisation privée, à l’extérieur d’un bâtiment, au-dessus d’un espace public, aucun enregistrement n’est nécessaire pour une distance de moins de 300m. Pour une distance supérieure à 300m un enregistrement auprès de I’IBPT est requise. Pour les enregistrements et licences, veuillez contacter I’IBPT.
License required for outdoor installations. Check with reseller for procedure to follow
Deutschland:
Anmeldung im Outdoor-Bereich notwendig, aber nicht genehmigungspflichtig.Bitte mit Händler die Vorgehensweise abstimmen.
Restricted frequency band: only channels 1 to 7 (2400 MHz and 2454 MHz respectively) may be used outdoors in France.
France:
Bande de fréquence restreinte : seuls les canaux 1- 7 (2400 et 2454 MHz respectivement) doivent être utilisés endroits extérieur en France. Vous pouvez contacter I’Autorité de Régulation des Télécommuniations (http://www.art-telecom.fr) pour la procédure à suivre.
License required for indoor use. Use with outdoor installations not allowed.
Italia:
E’necessaria la concessione ministeriale anche per l’uso interno.
Verificare con i rivenditori la procedura da seguire.
License required for outdoor installations. Check with reseller for procedure to follow.
Nederland
Licentie verplicht voor gebruik met buitenantennes. Neem contact op met verkoper voor juiste procedure.
To remain in conformance with European spectrum usage laws for Wireless LAN operation, the above 2.4GHz channel limitations apply for outdoor usage. The user should use the wireless LAN utility to check the current channel of operation. If operation is occurring outside of the allowable frequencies for outdoor use, as listed above, the user must contact the applicable national spectrum regulator to request a license for outdoor operation.
I ovie od Toshiba pojma nemaat

Dedo Mraz рече...

Volan

eve zosto emituvaat so 1W

AGC Amplifier for use in EU

It is designed for use in EU countries where power is restricted to 100mW EIRP (Effective Isotropic Radiated Power) making it very difficult if not impossible in many cases to establish long-range wireless links. This amplifier allows you to get the full gain of a high-performance antennas while complying with the 100mW EIRP restriction


Ebati 100mW, ma daj 100W pa po cel Balkan korisnici, ima popara da napraime

Volan рече...

Nema sto kolku sme budali i za nova godina ce kopame samo da dokazeme deka beloto e belo a crnoto e crno......

Ama toa ti e uste eden dokaz koga te vodi cel i balkanski inaet.

Neka mu ja mislat nasite "Neprijateli".....

Volan рече...

Ide simpatiser na r-Evolucija i Internet Makedonija po ulica vo drustvo so svojata devojka. Toj nesto zaneseno cita. A devojkata go prasuva. Sto citas be. Vece tri meseci ne me ni primetues. Ce te ostavam da znaes. Ce si najdam nekoj normalen.

A toj zaneseno odgovara, sto rece ne te cuv, vo glavata mi se vrti eden nov jazik Tam-Tam. A i ova EU direktivive. Site za inat gi pisale u toj Tam_tam jazik.....

Volan рече...

Odat ovie dvaicata i ponataka po ulica i na pesacki premin ovoj nasiov simpatizer zaneseno saka da pomine na crveno.

Go faca zenskata za dzebot od paltoto i mu go spasue zivotot.

Od dzebot ispadjaat lastegarka i catel.

Zenskata mu vika abe ti normalen li si , si podetinjavel epten, stvarno ce te ostavam.

Nasiot ladno odgovara. Abe toa mi se amajlii. Mi gi ostavi eden fend od Tel Aviv, a ce mi trebaat i za OBUKATA vo Zanzibar.

Анонимен рече...

Volan, daj be coek pisi nesto kratko, ama asalno. Se' drvis nesto so dolgi postovi, a na kraj nisto ne kazuvas. Ako nemas, zemi otvori si nekoj svoj blog, pa postiraj tamu dolgi postovi, ama tuka ne drvi, oti se raboti za komentari. Ova najdobronamerno go kazuvam.

Volan рече...

@ Anonimus..

"...drvenje...

Obozavam anonimusi pa duri i togas koga negativno pisuvaat........

Ako si sopstvenik na Blogot, toa sto go predlagas ce moze da go prais, posto ne si neznam sto da ti predlozam.
"Drvenjeto" ocigledno sam si go praktikuvas, stom go predlagas, jas imam popametni predlozi, ama tuka ne e temata,...

Da nemase tvojot post i doza na navreda, mozebi i poseriozno ce te svatev,.....
Vaka mozam da ti kazam samo namesto daljinsko stisni enter na drugo mesto i smeni go kanalot, t.e. blogot.....

Nemoj slucajno nekoj da go izbrisal postot na gorniot Anonimus, ostavite go,......

Анонимен рече...

Ajde vekje batalete so toa
"...Nemoj slucajno nekoj da go izbrisal postot na gorniot Anonimus, ostavite go,."
Anonimus ova, anonimus ona, ste se fatile za toa anonimus kako slep za stap. Klasicno mak-rabota, se za formata se fakjate a ne za sodrzinata.
Sto ako e anonimus? Kao demek pored tvojot "NEANONIMEN" nick Volan, ti stoi lichnata karta so slika?
I stvarno vo pravo e covekot:
"... Volan, daj be coek pisi nesto kratko, ama asalno. Se' drvis nesto so dolgi postovi,.."
Ne deka nemas OK idei vo postovite, ali stvarno ponekad, ajde da ne kazam drvish, zamarash.
Nekako blogov go koristis, kako Tv EDO i slicnite, so toa licnite poraki, te Zarko ova, te ajde Bojan vrati ni se, ni nedostasuvash shmrc itn.
Za kraj, dosta ripas i se palis na dobronamernite i konstruktivni (za plodna debata) kritiki i komentari, se so cel, barem teoretskiot del od Revolucijata da ne se stori limunada.
Srdecen pozdrav i se nadevam deka nema da me spalis na cyber-lomaca

Анонимен рече...

on net ima rok 15 dena da gi trgne uredite, posle toa se sto ke ostane jas ke mu gi trgam

Анонимен рече...

MOVIES,HBO and SHOW TIME: Hey Guys, I found a cool site that Saves me a bunch on Premium Movie Channels. Beats My Cable Hands Down, and it's ALL DIGITAL. Check this site out .**Movies**