10 јануари, 2006

Натали, дај му на човекот

Ај да ги пофалам умните главички телекомски - конечно почнаа да си прават свои реклами. Пошто се така исполнителни, ај уште еден предлог: укинете го лимитот или барем брзината намалувајте ја на 256 kb/s. Ова со 64/64 нема да ви трае уште долго.

Официјално АДСЛ-от на МТ се уште е ограничен на 4ГБ. Тоа што сега пуштаат малку водичка до 8 или 9 ГБ е од страв да не ги загубат претплатниците, сегашни и потенцијални, поради останатите понуди на пазарот.

Телеком веќе гo има утнато планот за лани кога требаше да навлече 10 000 АДСЛ корисници. За да привлечат нови муштерии мора да понудат барем приближно слични услови како и конкуренцијата. Но секоја официјална промена на договорите им носи можност на постојните корисници да раскинат без пенали. Од друга страна, ако понудат повисок лимит или пониски цени само за новите корисници ќе создадат дискриминација, која е незаконска.

Затоа телекомци, ај уклучете ги исклучените мозоци и дајте му на народот тоа што сака... Иако мислам дека и под совршени услови некои нема да сакаат да бидат во стадото на МТ Њет.

43 коментари:

Анонимен рече...

ОПАСНОСТ ОД МТНЕ

ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ПОСЛЕ 4 ГБ СЕКОЈ ТРАНСФЕР СЕ НАПЛАКА И АКО СТЕ НА 64 КБС

САМО СТО МИ СТИГНА СМЕТКАТА ДА ДЕКЕМВРИ И ИМА 2.600 ПЛУС ЗА 6 ГБ ТРАНСФЕР А БЕВ НА 64 КБС


ВНИМАВАЈТЕ

Анонимен рече...

Moooore idiotizam MtNetski.

Анонимен рече...

izgleda toa e samo kaj nekoi smetki, posto kaj mene nemase nisto takvo. jas bev na 64kb i ne mi naplatija

inaku na 64 bev to 4-ti jan

ne znam kako mozam da go dokazam ova i dali tie imaat evidencija za ova, no ako ne mi ponudat barem 5 dena + otkako ke pominam 4GB, ke gi zgusam i ubavo ke gi ispcujam tie od supportot.

goran рече...

ma i besplatna pretplata vo javna kuka da davaat jas po 4 meseci koga mi zavrsuva dogovorot gi napustam. uste nekoj dinar ke izvlecat od mene i tolku.

pijan рече...

he he
javna kuka, mislis na parlament, drzavna institucija?!?! :-)

>>> Од друга страна, ако понудат повисок лимит или пониски цени само за новите корисници ќе создадат дискриминација, која е незаконска.

pa ova znaci deka vo narednite godini ne treba da ima izmeni, zosto ima luge sto vcer apotpisale dvegodisen dogovor. toa moze da go napravat so voveduvanje na nov paket i demek ova e drug paket, pa novite odat vo nego kako podobar. togas site sto potpisale dosega se zaebale.

Анонимен рече...

Neka ne se sirat dezinformacii. Toa sto e nekade napravena greska ne treba da se generalizira.
Bezvrska, promena na dogovorot ne e ako ti ja podobruvaat uslugata. Nemoj pogresno da pritiskas utre ke se plasat od nas i 512K za isti pari da ni dadat da ne pocneme pak da se zalime i da barame raskinuvanje na dogovorite. Mozes da raskines dogovor SAMO ako si nezadovolen od uslovite a podobruvanje ne moze da predizvika nezadovolstvo, no ne treba i promenata da se koristi kako pricina za raskinuvanje na dogovorite.
Dajte da bideme malku realni i konstruktivni ako sakame Mtnet da ne svaca seriozno. Mislam deka ovaa tema treba kompletno da se izbrise, zatoa sto moze kaj Mtnet da predizvika sprotiven efekt, i da sakaat nesto da napravat da se plasat od ponoven bran na raskinuvanja na dogovorite na baza na toa sto dogovorot e smenet. IAKO NA PODOBRO.

bezvrska рече...

Оној што добил сметка за сообраќај со 64 кбпс и оној што бил на 64 кбпс до 4-ти јануари се молат да ми пратат мејл на bez_vrska at hotmail.com. Пцуење на јадниците од 0800 не решава ништо.

Анонимен рече...

еднаш ПРЕВАРАНТ стално ПРЕВАРАНТ барем така велат постарите :)

bezvrska рече...

Промена на договор е секоја промена. Во законот не пишува дали промените треба да бидат на подобро или полошо - тоа е на претплатникот да одлучи дали му се бендисува.

Ќе притискам јавно да ја објават секоја промена, зошто инаку можат во секое време да си играат со корисниците. Еве, да речеме дека денес го покачиле лимитот ама никаде не објавиле. Утре рикнува понудата на ОнНет, па они пак воведуваат лимит од 4 ГБ. Се случиле две промени а никој не може да го искористи правото за раскин без пенали, зошто промените нигде не се објавени па како да не се случиле.

Имаа два и пол месеца да направат промена на подобро. Наместо тоа они продолжија да се зафркаваат со екстра сметки, задоцнето враќање на брзината, или погрешно пресметани пенали.

Анонимен рече...

Bezvrska

Но секоја официјална промена на договорите им носи можност на постојните корисници да раскинат без пенали

reagiram na ova.

PROMENA NA PODOBRO NE NOSI MOZNOST ZA RASKINUVANJE NA DOGOVORITE I TOA E NON SENS I SAMIOT ZNAES. DOGOVOR SE RASKINUVA AKO KORISNIKOT E NEZADOVOLEN OD USLUGATA NASTANATA SO PROMENATA A PODOBRUVANJE NE MOZE DA DONESE NEZADOVOLSTVO. DA MOZELO I PODOBRO AMA TOA NE MOZE DA BIDE PRICINA ZA RASKINUVANJE I VERUVAJ MI SEKOE RASKINUVANJE VO TAA SITUACIJA ODI NA TVOJA STETA.

Zatoa i rekov da bideme REALNI

Александар З рече...

Анонимрз

пуштам ехо:

јавно да ја објават секоја промена, зошто инаку можат во секое време да си играат со корисниците. Еве, да речеме дека денес го покачиле лимитот ама никаде не објавиле. Утре рикнува понудата на ОнНет, па они пак воведуваат лимит од 4 ГБ.

Капираш?

Анонимен рече...

Aleksandar,

ne mi treba eho. citam i bez nego. Problemot e sto vo naslovnata tema na blogot toa ne stoi nego stoi ona sto jas go napisav. Pa taka ako nekoj ne ja cita diskusijata tuku samo temata ke dobie pogresen vpecatok.

NE VERUVAM deka bilo koj pa ni Mtnet bi voveduval polosi uslovi od onie koi vo toj moment mu se momentalni. Da potsetam dogovorite se potpisani so klauzula na 4gb i nikoj ne rece ke bide 2. Taka da ako sega otidat na 8 ne veruvam deka ke se vratat na 4gb.

Ne e bitno. Pravete kako sto sakate, no ako sakame nekoj da ne slusa i da ne razbira mora da bideme porealni.

by, nemam namera povece da diskutiram na ovaa tema

Анонимен рече...

BTW

Onnet ne e opasnost za Mtnet. KABELSKITE SE

Анонимен рече...

Toa ako e vistina deka ke se zgolemi limitot od 4 na 9 e dobro, no sigurno deka treba tie toa oficijalno da go objavat. Vaka seto ova nie sto si prikazuvame megu sebe e na rang na rekla-kazala ili taka nekako.

Александар З рече...

Почитуван чичко анонимрз,

NE VERUVAM deka bilo koj pa ni Mtnet bi voveduval polosi uslovi...

Не мешајте вера и бизнис, лоша манџа испаѓа. И јас им верував на мт-нет (чуј, верував - мислев дека сме потпишале некој договор што важи како за мене, така и за нив) и ги фалев на сите страни, ама со време покажаа дека не се за верување. Јас секому му верувам додека не ме излаже. Е, кога ќе ме излаже, играме поинаку. Има да се знаат и почитуваат правилата на играта за да може да ја игра секој што сака. Тоа важи и за Он-нет - зошто инаку се буниме што кршат прописи и правила со вај-фајот?

Da potsetam dogovorite se potpisani so klauzula na 4gb i nikoj ne rece ke bide 2.

Јас немам потпишано таков договор. Мојот договор е за постојана врска со интернет наречена АДСЛ (за која има дефиниција, нели) без никакви ограничувања за фиксен месечен надомест. Немам поднесено ни барање за новите пакети Макс-Адсл со ограничување или доплата - МТнет своеволно ме префрли на еден од нив. И ме изгуби како муштерија за подолго време.

Taka da ako sega otidat na 8 ne veruvam deka ke se vratat na 4gb.

Верата е ептен лична работа, верувајте што сакате, јас зборувам за една фирма што пружа услуги во одредена област под одредени услови. Досега не си стоеја на зборот, па немам никаква причина да очекувам ништо добро од нив ни во иднина.

volan рече...

...pod koi uslovi povtorno ce stanam korisik na uslugite na MT.Eve gi podolu:

1. Kulturno JAVNO da ni se izvinite za napravenoto zlodelo(ubistvoto na ADSL-ot)i da pokazete so prst prema Inspiratorot.

2. Javno da gi kaznite Inspitatorite na gornoto zlodelo, so otkaz od rabotnoto mesto...

3. Da ponudite ADSL USLUGA I CENA kako sto e po komsilukot t.e. vo sakanata ni Evropa, a vo soglasnost so Definicijata za ADSL....

4. Da ponudae nov tip na dogovor kade nema da krsite tolku zakoni od drzavata ni (navedovme porano vo blogot)

Za onie koi ne znaat. ADSL korisnik bev medju prvite. Sega sum srecno razveden od niv, duri i "penali" ne mi naplatija. Izgleda deka i oni se srecni so razvodot. Mada moram da priznam deka mi pratija pismo vo koe me molat da se vratam kako niven korisnik - ama jas imam sega novi uslovi - vidi pogore...

volan рече...

МТ нет сака да остане главен играч на пазарот на Интернетот и на големо и на мало. Со здушна помош на државните органи, АЕК,и на него слични - успеваат да ја одржат МТ како главен играч....

Но во оваа година МТ Нет ке мора многу да се потрудат, најпрвин да ја повратат изгубената доверба кај своите корисници....

А Партијата на власт ке мора да мисли за својата позиција, изборна година е, ке мора да понуди нешта сто граѓанинот сака да ги чуе.
Меѓу многуте понуди секако ке биде и остварувањето на дамнешната владина “заложба“ за подобар и поефтин интернет, и фактичко укинување на монополската позиција на МТ.
А така истовремено це ја симне од врат и ЕУ која во сите соопштенија ја критикува Владата ни за незавршената задача во врска со МТ-а тоа е фактичката демонополизација.....

Тука секако очекуваме голема помош од сите заинтересирани корисници на Интернетот во Македонија, а посебно од НВО-то, кое це ја користи секоја мозност јавно да проговори за грешките во чекори на сите ИСП-компании, посебно на МТ и ОнНет како најголеми.

Светло во тунелот, пружа и веста за сериозното ангажирање на НЕОТЕЛ....

Па МТ Нет на тебе е редот, да одговориш на сите овие најави со нова понуда, која треба да биде најдобра на пазарот. Вака само им ги отварате очите на другите ИСП компании а поготово на Кабелските оператори.

Анонимен рече...

Се убаво, ама како сериозно да ве сватам ако се борите против тоа да ми го зголемат лимитот од 4 на 8 гигабајти??? Абе вие за кого навивате? :)

Her Flik рече...

А зошто би имало лимит? Нели интернетот е потребен како леб наш насушен ???

Анонимен рече...

Citam i se cudam na diskusiive. Sega i 8GB ne ni cini. Ludjeto sepak napravile nesto ako e taka. Se nadevam i deka zvanicno ke go vidam nekade.
Sega pocnuva da me zagrizuva celata diskusija. Po se izgleda deka bitkava e se samo da bide protiv Mtnet. Sto i da napravat nie sme protiv.

Ne svacam, ili ne znam da svatam. Se borat za korisnici i toa e normalno, zar vie ne biste se borele. Barame glavi da letaat, pa zar se pretvorivme vo inkvizicija. Pogresile i se obiduvaat , pak ke kazam mozebi, da ispravat nesto a nie pak im se nafrlivme, im zapretivme so novi otkazuvanja, bidejki mesto 4 kako vo dogovorot ni dale 8.

Pa revolucioneri moi dali ke kazete jasno i glasno sto sakame

Владимир рече...

Точно така, и јас сум за идејата без лимит, а не тука да расправаме што е подобро 2,4 или 8 гб или пак некои да се радуваат тоа што ги симнале на 64К/64К после 6гб а не после 4.
Според економската логика, како домашна (Телеком немаше огромни загуби, пре би рекол дека имаше само дибивка, тоа што повеќе од година дена го немаше активирано огранучувањето), така и од соседството и од Европа, МОЖНО е и ИСПЛАТЛИВО е да дадат 512к/124к без лимит за ФАКИНГ 30 ЕВРА!!!
Е сега едно е што они можат, а друго што они сакаат, односно НЕ САКААТ да направат.
И ќе си ја (зло)употребуваат монополската позиција се додека можат и се додека им ДОЗВОЛУВААТ!!!

Анонимен рече...

Monopolot na Mtnet i vo 2006

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=110234&idg=6&idb=1662&rubrika=Makedonija

Ronaldinjo рече...

Pred da pocnevme da plukame neli bese podobro da sacekame da se izjasnat, da kazat nesto. Vaka nekomu ne mu simnale posle 4gb i opa telekom pravi ona pravi ova, oni se vakvi nie sme takvi. Do sega blogov reagirase na zvanicni informacii ili nezvanicni "sigurni" informacii. Sega izreagira i razviva diskusija do beskraj na osnov na ...? Ne znam sto. Pa minatiot mesec nitu mi simnaa na 4gb nitu mi naplatija ekstra soobracaj. I sega sto. Pa nekoj utnal napravil greska i ne me simnale, ne znaci deka se smeneti uslovite. Mozebi 5 gb od dedo mraz ke dadat, a nie odma vikame ne cinat. Amam dajte da vidime oni sto ke kazat, ima li nekoj informacija od tamu?

Nema neli. Pa sto togas si trosite energija bez potreba.

bezvrska рече...

Barame glavi da letaat, pa zar se pretvorivme vo inkvizicija.
Зошто зборуваш во множина? Секој може да си го изрази своето мислење на блогов. Не е коректно нешто што го рекол еден да им го припишеш на сите.

Po se izgleda deka bitkava e se samo da bide protiv Mtnet. Sto i da napravat nie sme protiv.
Не знам за другите, ама јас сум против тоа повторно да ни нудат шарени лижавчиња и недефинирани понуди.

Pogresile i se obiduvaat , pak ke kazam mozebi, da ispravat nesto a nie pak im se nafrlivme, im zapretivme so novi otkazuvanja, bidejki mesto 4 kako vo dogovorot ni dale 8.
Јас немам ништо против Телеком да го зголеми лимитот од 4 на 8 или 9 ГБ. Грејт. Но се знае како се прави тоа: со промена на договорите. Тоа што се шушка дека го покачиле лимитот - баш и не е причина за славење. Што гарантира дека дека и следниот месец ќе биде така? Убавите очи и насмевката на Атила?

Pa revolucioneri moi dali ke kazete jasno i glasno sto sakame
Јас сакам три работи: почитување на законите, почитување на договорите и почитување на СИТЕ информации кои ни беа дадени пред нивното склучување. Tолку.

bezvrska рече...

Ако некој заборавил, еве неколку телекомски лижавчиња:
- Лимитот не се применува.
- Условите ќе се менуваат само на подобро. Ќе се зголемат брзините или ќе ги смалиме цените.
- Неограничен интернет за фиксни цени
- Симнувајте музика, филмови...
- Можете да се поврзете во мрежа, само ние не даваме техничка поддршка за тоа.

Анонимен рече...

И оффициално од supportot na МТНЕТ ЛИМИТОТ Е 4gb

nekoi 240 konekcii ne se namleni (staveni se vo spisokot za namaluvanje) od utre

TAKA MI KAZAA OD SUPPORTOT NA MTNET
08001

Анонимен рече...

I ete, site prikazni zavrsija. Pobogu pa ludjeto si slavele. Dali sega ni se dopadjaat 4gb ili bi posakuvale 8gb

by

Ronaldinjo рече...

Temu ga utnasmo,

pu pu ne vazi

bezvrska vataj vrska i brisi ga temu.

Aleksandar bez eho molja ti se.

Sesto se iznacitavme za nisto

goce рече...

jas imam 5.1GB i veke sum na 64

Анонимен рече...

I sega sto? Nisto. Tolku drnkanje za ..... Ni 9 GB ni nisto. Se izgleda si bilo isto.

kire рече...

AC: I wanted to tell you one thing
AC: where I am going in London
AC: ....
AC: I will have internet access.
AC: guess what speed
kire: 24Mb/s?
AC: 1,000,000k
AC: 1 Gb
kire: what ?!?!?
AC: I know !!!
AC: that's qwhat I think
AC: maybe it'll be better than real life !
AC: he he
kire: here im limited to 4GB
kire: im happy it is not 1Gb/s
AC: I heard - it is unfortunate that they have changed that
kire: else i will reach the limit in seconds
AC: still it is much better than the 56K that we all survived on before
kire: yes
AC: there aren't many sites that will serve data faster than 2Mbit anyway
AC: but it'll be fun trying
kire: yes
AC: anyway - I really must go - I just thought you'd be intersted in that
kire: yes. thanks for telling me that, i wont sleep now.
AC: night night
kire: nn

Анонимен рече...

TAKA VI TREBA, NE 64kb TUKU 1kB,
SAMO SE PREPUKAVATE MEDJU SEBE NA BLOGOV, NAMESTO DA PREVZEMETE KONKRETNI I INTENZIVNI CEKORI.

Анонимен рече...

Tacno, utnasmo ga temu 100%.
Koji rece deka bese provereno za 9 GB?
Kude provereno?

Анонимен рече...

Batka toa ti se vika makedonska rabota, od dvajca trojca ke se iskaraat.

Анонимен рече...

alal da ti e za toa "makedonska rabota"
ovoj narod samo vina bara kaj drugi, a vinata e vo nego samiot.
najtragicen moment e sto vo celata ovaa situacija problemot ne e od ungarcite, nasive prokleti makedoncinja se vinovnici.
gospod ima, a i trkaloto se vrti
neka si baraat uste od sega iselenicki vizi

Анонимен рече...

e bre makedonce, bitno zakon protiv pusenje da se imalo....
NEMAM POVEKE KOMENTAR

Kapetan RJ45 рече...

Ke letaat necii glavi, taka mi mirisa

Анонимен рече...

da BITNO bilo zakon protiv pusenje da se imalo... so ima vrska muabetov tvoj???

Анонимен рече...

http://nadenesenden.blog.com.mk/node/1129

Sekretarot рече...

Gospodo,

edno e jasno. cenata na ADSL ne se smenila od damna. Tuku ima pogolemi popusti za podolg dogovor.

Toa e osiguruvanje da ne se bunat starite pretplatnici, bidejki site imaat ista cena vo dogovorot, samo vo aneksot se definira popustot.

Taka i ke bide, cenata ke ostane, no za tri godini dogovor, ke dobies 6 meseci besplatno i 1500 plus ddv(OVA E SAMO PRIMER)

Isto e i so limitot. vo nekoi dogovori veli MT go zadrzuva pravoto da ja namali brzinata po 4GB ostvaren soobrakjaj. Toa e uslovna klauzula, nesto sto cinam dve godini ne e primenuvano.

Zaklucok, cenata na internetot nema da se menuva tuku ke se menuvaat popustite i plus uste nekoj mesec besplatno. Limitot mozat da go stavat na kolku sakaat ama ne pod 4GB

liz рече...

mene mi namalija posle 5.9GB

Анонимен рече...

На чинот на потпишувањето присуствуваа премиерот Љубчо Георгиевски, првите луѓе на телекомот и претставници на Владата. Министерот Груевски нагласи дека продажбата на управувачкиот пакет на телекомот била максимално транспарентна.

- Da se ebat i dvata vo gazot, ni go napikaa i to strucno, a i transparentno.

Анонимен рече...

Mi go izbrisavte komentarot a?