11 јануари, 2006

Телекомот ја блокира интернет-телефонијата

Фирмите што нудат телефонска услуга преку Интернет се жалат дека "Македонски телекомуникации" им ги исклучува пристапните броеви кон нивните системи со што ја оневозможуваат конкуренцијата во меѓународните разговори.

Во "Компјунет инженеринг" и во "Комтел ком", кои се регистрирани во Агенцијата за електронски комуникации за давање на ВоИП-услуги, велат дека иако пазарот за овие телефонски услуги законски е либерализиран, телекомот максимално го користи монополот за да ги блокира во работата...

Став на "Македонски телекомуникации" е дека овие фирми треба да склучат договор за меѓусебно поврзување на мрежите, зашто не може да користат претплатнички број за да им нудат услуги на трети лица...
Пази сега:
- Телекомот ја достави референтната понуда за поврзување до Агенцијата за електронски комуникации. Сите заинтересирани може да склучат договор. Бидејќи се уште не се одобрени цените за поврзување, ќе им понудиме на фирмите во договорите да има одредба за израмнување на плаќањата откако Агенцијата ќе ја утврди цената - вели Дејан Силјановски, извршен директор за регулатива во телекомот. (повеќе во Дневник)
Господинов е многу фин. Останатите фирми бескаматно ќе го кредитираат МТ и ќе молат Бога да им се врати кредитот.

Дејанчо е човек што на многу интересен начин го толкува Законот за електронските комуникации. Според него, корисниците на АДСЛ со инсистирањето да се применува став 3, член 96 од Законот (раскин без пенали при променет договор) создаваат правна несигурност. Да, да. Ако почне да се применува Законот, Телекомци ќе бидат несигурни дека ќе ги бричат корисниците, несигурни дека ќе си играат со конкуренцијата, несигурни во одлуките на Агенцијата... Ете ти тотален хаос.

51 коментар:

Анонимен рече...

Aman,

imase link do taa bajata vest. Ja povtaras 3 pati na vlogov. Kako ne te mrzi???

A i sto kazuva sto ne znaeme?

Pa, pojdi na stocen pazar i uste poubavi falbi ke cues. Sto ovie tolku ti se dopadnaa.

volan рече...

Изгледа проработеа партиските војници - па сега и по блоговите не масираат....

Даста ни беше и од двете опции, а трета нема, па сеа ај народе одлучи се ......

Дали сакаме змија или магаре....

Анонимен рече...

Bezvrska

ne mozev da go najdam delot za adsl sto go spomenuvas.

Sto se odnesuva do IP telefonijata, firmite zaboravaat deka so prenesuvanje na telefonija preku IP i terminiranje na razgovorite preku obicna telefonska linija ne e dozvoleno vo nitu edna zemja. Neka si go procitaat doticnite delot za terminiranje na razgovori i ke vidat deka ne se vo pravo. Slucajov e ist kako terminiranjeto preku interkonekcijata na Cosmofon.

Ako sakame da bideme i nie transparentni treba i ova da go kazeme. Ova kako rabotat sega firmive so IP e cista piraterija. Duri ni drzavata nema nacin kako da vodi evidencija na prihodite na ovie firmi posto taka divljaka rabotat. Normalna rabota e da si imaat ip exchange tuka vo Makedonija pa preku interkonekcija da vrsat terminiranje. Taka i drzavata ke si znae kolku razgovori se terminirani i ke si go naplati danokt.

Vaka firmive si nosele razgovori preku IP do tuka, tuka si terminirale preku obicen telefon, I KADE E TUKA DANOKOT. Ne me interesira dali toa gi pogadja telekom ili ne no ja pogadja drzavata i tuka trebal AEK da regira

Samo kolku da se znae. Da ne bide deka branime pirati

Александар З рече...

Хм, значи нова технологија влегла во земјава, а државата нема начин да го контролира давањето услуги. Зошто? Затоа што монополот НЕ ДАВА ЦЕНИ.

Да се разбереме, не правдам крадци - гладот никогаш не бил оправдување за крадење во самопослуга - ама државата има ОБВРСКА да обезбеди УСЛОВИ во кои секој чесен и вреден граѓанин може да си го заработува лебот.

Анонимрз што пушташ бајати вести...

Триклетата вест сега ќе ја снема од блогов - бев на линкот, прочитав, било па поминало. Поважно е што се случува сега. Да те прашам дали беше на протестот пред владата за продавањето на ЕСМ? Ај нема.

Анонимен рече...

Aleksandar

drzavata ne moze da kontrolira prihodi od piraterija.

Pogledaj vo Materio prilog 3B stranica 11 i se ke ti bide jasno.

Znaci ne e tuka kako sto vikaat ip opraterite nas ne ni treba interkonekcija zosto nemame pretplatnici, tuka se raboti sto tie zarabotuvaat od terminiranje na povici, a kako toa se pravi e poznato a i definirano vo Materio.

Legalno e legalno.

Mene povece me zagrizuva sto tuka reagira telekom, za koj mi e jasno deka si go brani monopolot, a ne AEK ili drzavata koja ja pretstavuva. A istata e po dva osnova gubitnik, ne dobiva danok i ise namaluva dividendata.

I zamisli so toa ni se ostetuva "nasata blagosostojba"

Treba novinarot da gi povika AEK i da go vidime nivnoto mislenje zosto do sega ne e reagirano na ova

Анонимен рече...

do anonymous so potpis podolu Bezvrska
NE TROPAJ BEZ ARGUMENTI
toa sto nekoi od tie firmi ne si ja poznavaat sopstvena rabota e niven problem.
A da gi narekuvas takvite firmi kako pirati, razmisli uste ednas i ne bi sakal takov stav da ti se povtori.
Ako bea pirati (ima isklucoci) do sega site kako sto kazuvas ke se najdea na sud, a koj se najde na sud?
Najljubezno ti preporacuvam koga veke si "pravno potkovan" da razmislis sto izjavuvas i ne kazuvaj SITE.
So ova i Skype korisnici se divljaci so divljacko placanje?
Procitaj ubavo kako se naplatuva i regulira odanocuvanjeto vo ovakov biznis, a toa so terminiranje preku obicni linii si apsolutno vo pravo.
Da ne dolzam tolku.
btw. Ne sum MT nitu sakam pogresno da me razberes

Владимир рече...

" Anonymous said...
Ova kako rabotat sega firmive so IP e cista piraterija "

Ауу, немој да го валкаш името чесно пиратско, и да го споредуваш со IP душманите. Мене лично ме погаѓа ваквата споредба така да во името на свети Jack Sparrow, те молам во иднина да внимаваш, да не ги повредиш моите пиратски чувства , затоа што your enemy is mine enemy , too!!!
Ете така мои комради, бидете поздравени и истрајни во нашите пљачки на бродовите на Империјата.
Примете еден пиратски поздрав (ви намигам со едното здраво око) и останите ми со здравје.

Анонимен рече...

Ako go procitas povtorno mojot komentar ke vidis deka nikade ne rekov SITE. Komentarot se odnesuva na firmite koi terminiraat preku lokalna telefonska linija, i toa e piraterija. Drzavata go prifatila Materio a tamu vo navedeniot prilog tocno se naveduva kako se terminira razgovor. Znaci so interkonekcija od ednata mreza (fiksna, IP, ribarska ili bilo kaja mreza so koja se donel toj razgovor do interkonekciska tocka) do postoeckata tocka. Obicna telefonska linija ne e interkonekciska tocka i sekoj sto ova go pravi po mene, inaku laik za pravo, go pravi toa na nelegalen ili piratski nacin kako tebe povece ti se dopadja.

Skype i ova se bog i sesirdzija i ne sakam babi i zabi da sporeduvam.

I ke povtoram, go komentiram samo toa sto e napisano vo Dnevnik, pojma nemam koj sto nudi. Ako vece kako blog objavuvame nesto red e da ja kazeme i vistinata za toa, ne samo da probame da isplukame nesto. Novinarot ocigledno e neuk i napisal nesto za sto nema pojma.

Znaci da povtoram komentarot SE ODNESUVA NA NAPISANIOT TEKST VO DNEVNIK, NE NA GENERALNATA SOSTOJBA VO MAKEDONIJA NA POLETO NA IP TELEFONIJA

Анонимен рече...

Ej Vladimir,

izvini ke gi vikam od sega IPirati za da nema zabuna

Анонимен рече...

novinarot ocigledno go prenel toa sto go slusnal ili mu bilo izjaveno od doticniot.

Анонимен рече...

Eh novinari, kuloari

pa mozel da se rasprasa ili da procita nesto pred da pisuva.

Mu preporacuvam sledna tema:

"Berovskiot krompir od holandsko seme se rasipuva. Kade e Berovskoto seme?"

Анонимен рече...

abe istiot toj novinar pisuvase ubavi zborovi za nas a sega go plukame.

makedonce...

bezvrska рече...

Информацијата за продажбата на Телеком од 2001 од страна на претходната власт што се повторуваше во неколку коментари некој од другите админи ја избришал. Првите два коментара овде се однесуваат токму на тоа.

Анонимен рече...

Ej, ova me potseca na komunizam. Pa zar mozel za nas loso da pisuva. I ako sakame da pisuvaat dobro za nas treba da bideme objektivni, ili ke cekame da napise nesto loso za nas pa ke mu kazeme deka zgresil.

Pa i Mtnet bese dobar so nas, 384K flat, a sega go plukame

bezvrska рече...

Не го коментирав ниту ќе го коментирам делот околу терминирањето.

Во написот од Дневник ми беше најинтересен делот според кој останатите фирми се принудуваат да склучат договор со МТ по цени кои Телеком сам ќе си ги одреди. Ова е либерализација? Каде е АЕК да утврди референтни цени?

bezvrska рече...

Делот за АДСЛ што го спомнувам во постот дотичниот од МТ го има изјавено во живо и не е дел од написот во Дневник.

Анонимен рече...

Bezvrska,

ako procitas vnimatelno ke vidis deka Telekom gi dava referentnite ceni. Istite treba da bidat formirani prema pazarnite uslovi a toa go kontrolira i regulira AEK. Kolku sto razbrav telekom gi dal a AEK seuste ne gi odobril.

Toa e sekade vo svetot isto. Da vidime kako ke bide kaj nas. Vo anglija komisijata gi simna predlozenite ceni okolu 60%, vo germanija isto.

Kaj nas problemot e sto nema koj da go kontrolira kontrolorot koj istovremeno e i sopstvenik na kontroliraniot.

Lavirint.

Анонимен рече...

A za drugar mi sto misli deka tropam bez argumenti, da go potsetam deka se borime za podobar internet, a toa znaci i podobar IP servis. E pa sega sporedi gi cenive:

http://www.einet.bg/en/voipprice.html

i

http://inside.com.mk/

presmetuvaj vo procenti i objasni mi ti, kako toa vo Bugarija se dva do tri pati (100-200%) poeftini.

E pa koj stigne ni ja dere kozata, i uste treba da gi branam sto me derat.

bezvrska рече...

До претпоследниот anonymous:
Тоа го знам. Проблемот е што МТ може да истресе било која цена од ракав. Се додека АЕК не потврди дека нивните цени се „пазарни“ и фер или па не побара да ги направат такви, другите фирми можат само да се тртат при склучување на договор со МТ.

Дрско е и од АЕК прво да ги сече ваквите фирми а после да се влече кога треба да ги утврди елементите што им се неопходни за легално работење во фер амбиент.

Друга работа... Образложението од МТ зошто не ги објавиле „референтните“ цени заедно со останатиот дел од Материото беше дека чекале да ги верификува АЕК. Необјавена цена јас не ја сметам за „референтна“.

Анонимен рече...

Delumno se slagam.

AEK ne ni reagiral na ova, iako trebal, a kamo li da gi sece.

Reagiral telekom, i moram za zal da priznaam so pravo. Objasniv pogore.

Ona sto mene mi smeta e deka novinarot se postavil samo kako prenesuvac na izjavi (imase na eden drug blog dolga raspravija za tvoja izjava, ako si ja pratel). Namesto da se nafrli na AEK, zosto doslo do takva situacija, tuka AEK ne go ni spomnuva.

Resenieto na SITE problemi vo oblasta na elektronski komunikacii lezi vo AEK i ako sakame da rabotat kako sto treba togas treba da se pod postojan pritisok da svata deka javnosta go prati nivnoto rabotenje/nerabotenje. Seti se samo na sporot medju mobimak i cosmofon. Reagirase otkako pocnaa da se isklucuvaat, a trebase prv da reagira.

Samo pritisok vrz AEK javen, glasen i brz ke donese do podobri uslugi vo Makedonija.

Plukanje po telekom nisto ama bas nisto nema da donese

Анонимен рече...

so toa sto brisete komentari samo so opredelena sodrzina e jasno kako bel den deka ste clenovi na vrmo-dpmne... ova bese samo mal test i zalam so uspea.

Анонимен рече...

anonimus

pa zar ne primeti deka si dosaden.

Porasni i ke ti kazeme kako se pravat testovi

Анонимен рече...

www.vmro-dpmne.org.mk

prati im go linkot niv. Krivci se oni a ne nie, sto koj kur dosadjas tuka

bezvrska рече...

Како АЕК не ги сече? Па спорот меѓу Космофон и Мобимак беше околу слични вакви фирми. АЕК реагираше прилично брзо со налог до Космофон да им ги исклучат СИМ картичките.

Анонимен рече...

Вие свесно го бришете текстот за да ја прикажете еднострано работата. Ај објавете го како пост на блогот - денес е 5-годишнина од маките со телеком... Таму се исправени творците... Објавете го ако сте демократи!

volan рече...

За избришаниот пост, уствари се работи веројатно за некое недоразбиранје.

Има нов блог во Македонскиот етер на Блогови со име

“На денешен ден...“

Посотот од анонимусот беше пренесување на пост од горе споменатиот блог

http://nadenesenden.blog.com.mk/

Грешката на човекот беше веројатно несоодветниот пристап и непотребното пренесување на постот три пати. Сега пошто се работи за нов блогер ај ќе му простиме......

И мало појаснување за налутениот анонимус, одамна се имаме договорено дека тука,не сакаме партиски определби и коментари од ниедна партија.

Интернетот нема потреба да го партизираме......

Анонимен рече...

aha da... nezavisnost se dodeka taa partija ne e vmro-dpmne

bezvrska рече...

Специјално за анонимусот со тестови и за останатите што гледаат само две бои на светов:
ВМРО го шитна МТ под идиотски услови и за смешни пари. Веројатно со причина која на некои им се материјализирала.

Она што не го сфаќам е како ваквото „откритие“ ни помага да добиеме подобар и поевтин интернет?

Анонимен рече...

а тоа ве оправдува да го бришете коментарот???

нели демократски е да се коментира??? пишав некоја лага???

Анонимен рече...

Momak,

citaj sto e temata i ako imas sto da kazes kazi. Ova sto uporno go guras nema vrska so toa. Otvori si blog pomeni i pisuvaj za toa.

Bezvrska

AEK vo slucajov voopsto ne reagiral. vo prethodniot povtorno ke kazam so pravo reagirase ama kasno.

"Нашата фирма, иако ги задоволува сите законски прописи за работа во оваа дејност, се соочува со сериозни проблеми во работењето" za potoa da izjavi:

"Интерконекција прават операторите што имаат свои корисници за да можат корисниците што припаѓаат на различни оператори да можат да разговараат меѓусебно "

Ocigledno ili ne go procital materio ili ne go razbral.

Za vakvi sostojbi e zadolzen AEK i tie mora da znaat koja od notificiranite firmi sto raboti. Vaka mi stoi deka vo drzavava e bitno da se notificiras i togas si liberaliziran i moze da pravis sto sakas. Ako sega ne se spreci ke nastane kompletna anarhija ne samo vo telefonijata tuku voopsto vo telekomunikaciite, i se na kraj na nasa steta.

AEK e klucot i treba toj isti novinar da se rasprasa zosto AEK ne reagiral do sega na ovaa sostojba.

volan рече...

Индиректно преку мојот пост од погоре ти е вратен постот кој ти беше избришан и ај олади малку госп. анонимус ....

Кажи нешто ако знаеш како да ја подобриме ситуацијата со интернетот во МК - Тука потроши ја енергијата што ја имаш во изобилие....

Анонимен рече...

Imam odlicna ideja ama ne ja kazuvam na luge koi brisat komentari...

Анонимен рече...

I da ne ja kazuvas za inaet.

Eve garantiram za tebe, raka ke stavam vo ogan deka nema da ja kazes.

Александар З рече...

а тоа ве оправдува да го бришете коментарот???

Не му рипај на бРзврска, јас го избришав „коментарот“.

нели демократски е да се коментира???

1. Тоа не беше коментар, туку ТРИкратно пренесена бајата вест што сите, што ги интересираше, го прочитаа на линкот што беше оставен тука (еве сега и со ехо од волан ни).

2. Јас не сум демократ. Ни социјал, ни народен, уште помалку сојузен. Јас сум бришач на излишни (т.е. редундантни) информации.

пишав некоја лага???

Лаги се дозволени (интересно ни е да ги раскринкуваме). Загадување не. Особено кога имаме капаче на брзите врски (да не зборам за оние што се на дајал-ап и имаат развиено алергија на излишни бајти).

Анонимен рече...

ooo naednas imame kapace... samo za moite komentari... so lavce e kapaceto? aj cao!

Анонимен рече...

Ne e so lavce so LAVOVI e, jademe se od telekomi, wirelesi, wimaxi, ip telefonii. Se sto ne cini jademe i grizeme. Ti ke bides kolaterlna steta

volan рече...

http://antipunkt.blogspot.com/2005/04/blog-post_03.html

Линкот од погоре е за налутениот ни анонимус....

А и за сите нас други кои сме нови во сверата на блогирањето......

Анонимен рече...

dodeka se prepukavate koj e kriv a koj prav, ako imate konkretni nameri i idei realizirajte gi, so megjusebno prepukuvanje nema da postignete bukvalno nisto ,
ke ve molam za trpenie od nekolku dena bez prepukavanje bidejki .........
zaradi odredeni pricini tolku mozam da vi kazam i ke ve potsetam na onaa reklama od Skopsko - Skopje gori!!!
epa mili moi oginot veke e zapalen.
sledete vnimatelno i ke doznaete

bezvrska рече...

Пред да бидеме вака „брутално“ прекинати си муабетевме за интерконекција, референтни цени, АЕК...

Во случајот со Кософон АЕК беше брза да преземе законски мерки против неколку ситни фирми. Образложението беше дека ќе може да работат кога ќе склучат договор за интерконекција со МТ/Мобимак. Да имаше верификувани цени и услови за интерконекција тоа ќе беше ОК. Но такво нешто немаше и се уште нема. Што да прават овие фирми? Да чекаат со месеци, може и со години за АЕК да утврди она што веќе требаше да биде утврдено?

Анонимен рече...

pravat pravat barem ........... ne se sekiraj, ne e se vednas za vo javnosta.
sto se odnesuva do interkonekcija site mozat vednas da zapocnat so istata no ocigledno se uplaseni

Анонимен рече...

Prvo na anonimusot.

Ne go citaat blogot samo ludje koi ja znaat nesto za problematikava, pa taka sekoja diskusija e korisna vo toj pravec. Pa celta na blogovite e da se ramenat mislenja i od niv nesto da se nauci. Ne e prepukuvanje ni dokazuvanje.
A toa ne mozam da vi kazam itn ili sega ne mozam, ni e poznato uste od mikei.

Bezvrska,

verifikuvani ceni ne mora da ima, ako razbrav telekom ima ceni i ke gi naplaca tie ceni, a ako AEK gi namali ke se kompenzira razlikata, sto u princip za firmi koi sakaat posteno e fer.

Sega ke ti dadam eden primer, zosto firmive so IP ne sakaat da prifatat "nikakva" cena od telekom.

http://inside.com.mk/

najniska cena e .03$ ili okolu 1.5 denari.
Samo da go rutira ovoj poziv i da odi preku skype , prema skype ke plati 1 denar ili zarabotuvacka od 50%.
(da ne spominjam sto skype dava rabat za routiranje preku niv)

E sega ovie se partneri na net2phone i tamu za 40$ imas unlimited so cela evropa, sad i canada. E sega izracunaj koja zarabotuvacka e tuka???

Ako treba da plati za interkonekcija nema sansa da ponudi za taa cena.

Zatoa sto i da ponudi telekom nema da se prifati.

Steta sto nasiov narod e neuk pa internet kafinjata da si zemat account kaj net2phone, ili trafikite ili bilo koj i da si ja nudat taa usluga vo obraten smer. Za toa nemoze telekom nisto da im napravi posto preku IP phone i internet (znaci ne preku lokalen telefon) ke si imaat niska cena.

Problem kaj firmive e sto vrzuvanje so svetska firma za ip iziskuva i lokalno terminiranje na uslugite koi gi nudat prema Makedonija, e tuka gi krsat pravilata.

No, mene licno toa ne me zasega. Me zagrizuva sto AEK ne reagira na ova, ne reagira na 1W od onnet, utre moze i ultra so wifito nivno da pusti povisoka snaga, i se stvara haos a AEK si kuti.

Toa e problem

Анонимен рече...

http://web.net2phone.com/consumer/voiceline/plans.asp

Анонимен рече...

prviot del od postot ne ti go razbrav vo celost - ne e ni bitno

vo vtoriot del se soglasuvam a na posledniot apsolutno

Анонимен рече...

Pa imase eden bloger koj nesto videl vo mikei ama ne mozese da kaze itn itn,

Na toa mislev,

Vidi nase e da pisuvame, diskutirame a ludjeto toa go citaat, ucat nekoj raboti, nesto im stanuva pojasno.

Deka so blogov, nesto golemo ke smenime tesko. Mozeme ete bugarogrceto da go smenime i takvi raboti, NO, podignuvanjeto na svesta, zapoznavanjeto na korisnicite a i na provajderite so nasite gledista ima golemo znacenje. Nekoj misle so blogov nova francuska revolucija ke napravime. Ne blogot pravi dolgorocna revolucija, kulturna, strucna.

Licno smetam deka site ISP-a treba da go citaat, mnogu raboti ke im stanat pojasni i nema da bidat iznenadeni koga eden den ke imaat pred sebe korisnici koi nema lesno da se navlekuvaat na nivnite sareni svetkavi bomboncinja.

E toa celta na blogot.

(ova se moi razmisluvanja, ne i na sopstvenicite na blogot, da ne vidam pogresno razbran)

Анонимен рече...

rabotive sepak nemozat preku nok da se sredat.
mora da priznaes deka i mnogu postovi se so odredena cel i provokacija pa duri i nametnata informacija

Анонимен рече...

O pa toa e rizik na blogiranjeto. Zato i niz diskusija mnogu raboti se rascistuvaat.

Eve i od vecerasnava koja nekomu mu izgledase dosadna, nekomu laicka mislam deka nekoj sto ja citaat a siguren sum deka gi ima mnogu zasto cesto se navracaat da potsetat na vece postirani raboti, nekoj nesto nauci, razbra.

Veruvam (sega Aleksandar ke mi kaze veruvanjeto e licna rabota) deka i mtnet i site drugi go pratat ova i poleka ke svatat deka ne sme protiv nikogo, ne sme protiv stvaranje na profit kaj nikogo, samo barame toa da bide vo realni ramki i zakonsko. A ramkite se znaat, pogledni vo sosedstvoto i zavrsena rabota.

volan рече...

ВО МАКЕДОНСКИОТ САЈБЕР-ПРОСТОР

Е-влада без Е-граѓани

ЈАЗИЧНИТЕ БАРИЕРИ И НИВОТО НА ИНФОРМАТИЧКА ПИСМЕНОСТ, НО НАЈМНОГУ ВИСОКИТЕ ЦЕНИ И СКУДНИОТ ИЗБОР НА ПОНУДЕНИ ИНТЕРНЕТ-ПАКЕТИ, СЕ ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА МАЛИОТ БРОЈ КОРИСНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОРАДИ ШТО ИДЕЈАТА ЗА Е-ВЛАДА ПРОЗВУЧУВА КАКО УТОПИЈА

Република Македонија со 126 илјади корисници на интернет, заедно со Албанија е на самото дно по бројот на интернет-корисници во регионот, но затоа сме рангирани на самиот врв по најскапи интернет-услуги. Најмногу интернет во регионот користат Бугарите (18,4 отсто од населението). Цените за АДСЛ (асиметрична дигитална линија) услугите споредено со платите во државата изнесуваат 20 отсто. За споредба, тој процент во Велика Британија е 0,75 отсто, а во Јужна Африка - 42 отсто.
Овие податоци беа изнесени на семинарот за новинари што го организираше Фондацијата за одржливи информатички решенија "Метаморфозис" на тема "Либерализација на телекомуникацискиот пазар и зголемување на интернет-пенетрацијата во Македонија". Главната слика, како што беше посочено од Здружението "Интернет Македонија" е тоа дека за скапата цена што ја плаќаат македонските корисници добиваат неквалитетна услуга, мал е изборот на понудените интернет-пакети, отежнат е пристапот до неразвиените средини, корисниците не добиваат компензација за пречките што настануваат во интернет-врските... Сето ова произлегува од монополската позиција на "Македонски телекомуникации".
- Има само едно претпријатие што ја има доминантната моќ, а главниот виновник за тоа е државата. "Телеком" е приватна фирма која се бори за профит. Агенцијата за електронски комуникации има моќ да го регулира овој пазар, има моќ да наметне цени, смета Александар Николов, претседател на "Интернет Македонија".
Други причини за нискиот процент на користење на интернет се ниското ниво на писменост на населението, нискиот стандард (30 отсто сиромашни во државата, 39 отсто невработени), како и јазичните бариери.
Според Жарко Ангеловски, менаџер за набавки во "Паком компјутери" од Скопје, се прави Е-влада, во време кога интернетот е достапен за многу малку луѓе. "Процесот треба да биде обратен. Да се реши проблемот со пристапноста на интернет-услугите, а дури потоа да се размислува за ваква влада", вели Ангеловски. Тој смета дека проблемот не е во Законот за електронски комуникации, бидејќи тој е одлично изработен, туку во контролата што треба да ја прави државата, поточно Агенцијата за електронски комуникации. За подобрување на состојбите е неопходно да се создаде свест за големото значење на интернетот, особено во поглед на он-лајн вработувања на млади луѓе. На пример, во Бугарија 60 илјади лица преку интернет работат за странски фирми. (М.Г.- А.Ј.)

http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=22786

volan рече...

Се надевам дека на никој не му попречи тоа што во целост го пренесов текстот од Вечер.

Најпрво благодарност до новинарите од Вечер, кои ја пренесона вистината за интернетот онака како ние што ја гледаме. Мислев на “Интернет Македонија“.

Понатака се надевам дека ке ни тргне на сите во оваа година, дека ке добиеме подобар - поквалитетен и поефтин интернет во оваа година.

На Јован-Јовансблог ќе му казам тука , дека заради инертноста на МТ-Нет и ОнНет последните два месеца највеќе ќарија кабелските оператори.

Тие испорачуваат за нијанса послаб интернет од АДСЛ интернетот - но затоа имаат двојно помала цена и не условуваат со договори кои се спротивни на многуте наши законски и подзаконски акти.

Понатака тие, кабелските оператори се трудат да дадат добра интранет понуда на содржини.... Сепак далеку е од тоа дека се одлични, но велам се освежување на Бродбанд пристапот...

За жал сите оние кои не живеат во големите градови каде има можност за кабелски интернет - оставени се на милост и немилост на монополот на МТ-нет....

Истотака и големите корисници, фирмите се оставени на милост и немилост на МТ-Нет и ОнНет, бидејќи само што почна да се развива конкуренцијата и ке помине усте година дена најмалку додека да се етаблираат другите ИСП компании кои почнаа или имаат намера да почнат да дистрибуираат интернет во МК.

Сателитскиот интернет кај нас е сеуште во повој бидејки треба огромна инвестиција а сеуште немаме доволно искуство т.е. фид бек од малкуте корисници кај нас...

Да не зборам дека државата ни спие...

Видете на сајтот на КИТ
http://www.kit.gov.mk/default-mk.asp
последното случуванје е во девети месец.....

АЕК се вади на лошата кадровска структура во своите редови, последица од наследените кадри и политиката на Рамковна Македонија..
Се жали на тоа што незнае како да го спроведе законот за Електронски комуникации во случајот на МТ - кој што е заштитен како “ретка зверка“ со монополската позиција, кој е последица на брилиантниот кукпопродажен договор....

На крај ни останува само надежта која ни ја дава ЕУ која неколкупати остро протестира за ваквата ситуација.....

А секако и изборна година е па се надеваме дека партијата на власт ке се сети дека и интернет корисниците се гласачи.....

volan рече...

Заради овој надпис (или натпис или напис, како ли е правилно ?, по правописот незнам - одамна искочив од школските клупи. Сега за мене е повеќе важна содрзината на тоа што е напишано а помалку важен е правописот - но не го подценувам. Само кажувам дека навиките кај постари луѓе потешко се менуваат. Затоа и никој не сака да вработува постари лица...)

Како што почнав со овој надпис во Вест ја исполнивме една од целите на обуката на новинари. А тоа беше новинарите да пишуваат за Интернет проблемите во Македонија. А и да се чуе за нашето гледање кои се причините зошто е тоа така.

Ние на “Обуката“, предложивме и начини како да се реши проблемот. Но веројатно овие новинари тоа ке го остават за некој друг надпис...

Сето ова го пишувам бидејки во минатите постови во овој блог имаше коментари во стилот дека со обуката не е ништо постигнато....и дека обуката е промашена работа...

volan рече...

Сепак ништо не е проблем со блогот - туку е проблем сто по моја грешка неколку поста сум пишал во стар топик

"Телекомот ја блокира интернет-телефонијата"

http://www.blogger.com/comment.g?blogID=17344920&postID=113699113221129599

а после ги барав во последниот топик и ме чудеше што ми ги нема постовите...

Се извинувам на сите кои се замориа со тоа што јас сум погрешил.... :):)

Анонимен рече...

Great post you got here. I'd like to read a bit more about this theme. The only thing it would also be great to see on this blog is a few pics of some devices.
David Flouee
Phone jammers