26 јануари, 2006

Интернетот ќе продолжи да сецка

Веќе пишував за ова ама изгледа никој не обрна внимание. АЕК ќе донесе правилник според кој на Операторите ќе им биде дозволено да ги остават корисниците без интернет два дена во месецот. Според законот за електронските комуникации корисниците имаат право на обештетување при прекин на услугата или несоодветен квалитет. Но според овој правилник ова право ќе може да се оствари само ако има 48 часа континуиран прекин на услугата.

За споредба, МТ наплаќа дебела затезна камата за секој ден закаснето плаќање на сметките. Во октомври и ноември МТ не даваше соодветна услуга неколку дена, а за тоа на никого не одби од претплатата - за обештетување да не пишувам. Изгледа слично ќе поминат и корисниците на ОнНет. Со овој правилник ваквата „правда“ ќе биде легализирана. Прекините што се под 48 часа воопшто не се земаат предвид, па, кумулативно, ќе можат да траат и подолго од 48 часа во месецот. Традиционално, корисниците ќе си платат 100% за x% од платената услуга.

45 коментари:

линк рече...

Дај линк каде да видиме, за правилникот за кој што зборуваш...

надуен рече...

“Временска машина
Подредено под: Интернет — Јован @ 14:54

Wayback Machine ве носи во минатото. Можете да погледнете како изгледале определени сајтови пред месеци и години....„

http://jovansblog.dobroutro.com/?p=654#comments

Кој вика дека Јован е досаден ....

Еве јас викам дека блогот му е интересен и може да се видат многу новини.

Ама заради тоа што често знае да биде надуен, ко паун не ми е и лично многу симпатичен - но го почитувам како добар познавач на ИКТ во Македонија.

Осем што е надуен ко паун и препотентен е кон новите играчи на Интернет просторот во Македонија..

Понатака не ми се допаѓа бидејки во сите можни прилики ги брани и застапува јавно институциите на системот.
Како да им е “дрвен адвокат„....

За институциите на системот, можам и да му простам но тој во сите коментари или во постови и топици ги брани и им е “дрвен адвокат“ на МТ-нет и ОнНет.

Зошто незнам - не верувам дека има и бизнис интерес со нив...

Не му се гледа баш директно партиската обоеност ама му се насеќа... Барем фала му не ги спомнува партиите експлицитно. А може и тој не е партиски човек - па само беспотребно го набедувам....


Уствари нека објасни самиот...

Сега зошто е добар овој ретро сајт.

Па ние се убивме да дознаеме какви беа понудите на МТ со текот на времето, а сега благодарение на Јован (Јован ти благодарам) со два клика ги имаме

http://web.archive.org/web/*/http://http://www.mt.net.mk/produkti/internetpristap/adsl/paketi.asp

па така сега можеме да споредиме што тоа ни нудеше МТ кога правевме договори за АДСЛ на времето - што сега сака да ни испорачува.

Нели се буниме за тоа дека некојпат МТ не наведуваше на едни можности а сега ни вели дека ние сме тие кои сме лошковците и сл....

ile рече...

384Kb 2004 ГОД
64Kb 2006 ГОД

Да за тоа време тие пакети беа Екстра , а сега 64.

Место да пуштат 512 они идат на 64
бедно нешто

ЛОПОВИ НЕМА ШТО ! И ПОСЛЕ АЈ БРАНИГИ

новинар рече...

УНЕСКО објави Практичен водич за употреба на интернет за новинари во земјите во развој. (PDF)

http://komunikacii.blogspot.com/

ili link do pdf-ot

http://portal.unesco.org/ci/en/file_download.php/fd3079ccafdc99fa2407db3ecf09adccnet_for_journalists.pdf

Анонимен рече...

2004 МТ немаше никаква конкуренција а имаше 384 фалт пакети

2006 има дури 3 конкуренти со некаде слични пакети а нуди 64 Кб

НЕ МИ Е ЈАСНО ВО ШТО ОНИ ИНВЕСТИРААТ ? ОЧИГЛЕДНО ВО НИВНИОТ НОВЧАНИК

вистина рече...

Makedonija: 32% od gragjanite koristat internet
Metamorfozis
26 January 2006

http://mk.oneworld.net/article/view/126276/1/

Ке истресеш нешто од ракав и после тоа ке шета од уста до уста и демек вистина ке биде ??????

вистина рече...

Motorola pomaže Makedoniji sa širokopojasnim Internetom

http://www.vidilab.com/vijesti/vise.php?id=8373

една вест кога сто пати ке се повтори иако е лажна, сепак на народот му изгледа вистина.....

хакер рече...

Bugarske vlasti uspješno locirale Internet kriminalce

http://www.vidilab.com/vijesti/vise.php?id=8374

а ОнНет и МТ да замолат бугариве да ги фатат ншиве хакерчиња, што толку пакост ни прават па немаме дерман на интернет, па час имаме час немаме интернет....

Јован рече...

Искрено се извинувам на секој што се почувствувал запоставен од мене. Жал ми е што на некого сум оставил таков впечаток.

И драго ми е што дел од работите кои ги објавувам се корисни. Во иднина ќе продолжам така.

Моето убедување е дека пазарот сам се ќе регулира (верувам во моќта на либералната економија). Тоа е се. Затоа можеби понекогаш изгледа дека сум нападнал еден или друг. Но тоа воопшто не ми е битно. Најсигурно е човек да не пишува за ништо, тогаш знае дека нема да навреди никого. :)

р-Еволуционер рече...

Кои блогови ќе влезат во наредната Споредба на посетеност на македонски блогови

http://razvigormk.blogspot.com/

Господине развигор, ако е до тебе не ми е јасно зошто блогор р-Еволуција
http://www.blogger.com/
не си го ставил во споредбениот преглед на најчитани блогови во МК ????

Етна додадена во блогрол

Панта реи додаден во блогрол

Треба нешто на некого да платиме???

Анонимен рече...

да се е една голем заговор против вас....

а да прочитавте критериуми, на пример јавен сајтмитер да имавте ставено???

bezvrska рече...

Ахем... Факт е дека блогот нема јавна статистика. Исто е факт дека секој може да се потпише како што сака. Напади врз други блогери не се од „нас“ ако нема blogger ID.

Анонимен рече...

Админи веше крајно време е да ставите сајт метар на блогот, па што би рекол букаро “да се ги мериме„...

По мое согледување блогот р-Еволуција е последните три месеца најпосетуван во МК.

Ако е до парите, ако нешто треба да се плати а немате пари кажите це ви направам донација....

интернет зависник рече...

Мобилните телефони предизвикуваат зависност
МИА
26.01.2006

Корисниците на мобилни телефони можат да почувствуваат стрес и анксиозност доколку се одвоени од својот мобилен телефон подолг период, покажале резултатите од едно истражување спроведено во Велика Британија....

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=57481

Јас мислев дека постои само појавата на “Интернет зависник“....

Иначе ме разочара безврска со тоа што вика дека не можам да ги тужам ИСП компаниите кога не ми испорачуваат ибтернет.....(поготево кога е тоа ненајавено)....

А башка ужте не кажа каде можеме изворно да прочитаме за правилникот на АЕК во кој вика дека само ако подолго од 2 дена непрекинато немаме интернет ке можеме да се надеваме за некакво намалување на сметката

- а јас мислев да ги тужам ИСП-компаниите за стресот кој ми го прават
- за изгубеното време пред компјутер (пошто кога имаат мака не викаат не дремете пред компјутер ке нема интернет до толку и толку часот, како сто прават за вода или за струја кога имаат проблеми)

Тие само викаат имаме проблеми, нападнати сме и викаат секој момент це завршат работа нашите техничари.

И јас си дремам си дремам пред компјутер за да завршам работа - од што ми зависи “пејчекот“
и сега ај не се нервирај....

зимски сон рече...

http://www.masit.org.mk/

Посете те го порталот на Масит и ке видите дека и тие како и КИТ се заспани убавици. Нисто не им се случува цела зима....?????

Кои ли им беа целите на оснивањето????

Да го прашаме Јован. Чинам дека е член на Масит...Или барем неколку пати ги спомнува во позитивна конотација...

“..Кои се нашите основни цели

Промоција, координација и заштита на интересите на сите членови во областа на информатичката технологија...“

еве имале објавено на порталот кои им се целите....

“..Следење и контрола на состојбата на пазарот...“

како ли го следат - со зимски сон???

телекабел рече...

Телекабел и Алиби ве наградуваат
Секој месец Телекабел и Алиби на еден среќен добитник ќе му доделат бесплатен модем, бесплатна инсталација и 1 месец гратис кабловски интернет!

http://www.alibi.com.mk/index.cfm?id_form_gen=701

Ејде навалете на брз ефтин интернет и башка награди....

телеграма рече...

Телеграмите ќе се испраќаат по телефон

http://www.alibi.com.mk//INDEX.CFM?%2A%3BE%26%5DR%5F%2B%5FCL%5D%27%5E%26X%25%0A

Зарем сеуште некој праќа телеграми !?

буџет рече...

Со парите од донаторите ќе се креираат 9.000 работни места

http://www.alibi.com.mk//INDEX.CFM?%2A%3BE%26%5DR%5F%2B%5FCL%5D%27%5EVX%25%0A

Предлагам, да се воведе времена управа во државата

- хунта

- или да се донесат 20 Словенци - Германци нема да сакаат

и да им дадеме плата по милион долари годишно и да ни тргне....

Со нашиве квази партии и квази политичари само корупција и криминал имаме....

Нека извинат сите блогери од р-Еволуција на моментиве на слабост

- се договоривме тука не за политика. Ама овие нашиве го претераа, за се нешто донација па донација, еве бараат донација и за вработување

- за што служи нашиот буџет....

За последните десетина години буџетот е неколку кратно зголемен во евра говорам
- а никој не кажува каде одат парите - па нормално е да ЕУ и светот не обвинува за криминал и корупција по сите линии.....

ЕПА ТРПИ МАКЕДОНЧЕ,ТРПЧЕ,ТРАЈЧЕ И МИРЧЕ...

Кај се трошат моите пари.....
Парите од буџетот.....

WiMax рече...

WiMax во Македонија – Следната широкопојасна бежична револуција, ви ја нуди Неотел – Скопје

http://www.neotel.com.mk/indexMak.htm

Анонимен рече...

http://www.80216news.com/publications/page356-3206852.asp

Сите оние што ги интересира безжичен интернет нека го зирмат сајтот....

Александар З рече...

Имате договор со Мт-њет? За АДСЛ? Убаво си пишува во него.

Член 12

Операторот може да го раскине договорот:
...
Доколку не е во состојба да ги обезбедува услугите поради дејство на Виша сила подолго од ШЕСТ МЕСЕЦИ.

При што „Виша сила“ во член 9 е определено како...

настан независен од вољата на договорните страни, чие настапување не можело да се спречи или предвиди и поради кој исполнувањето на обврските по Договорот станало отежнато или невозможно.... природни настани, општествени настани... акти на јавната власт, НАРУШУВАЊЕ ВО ФУНКЦИОНИРАЊЕТО НА СИСТЕМОТ.

Значи,

1. Ако не ги бива за обезбедување на услугата, не одговараат, не можеш да ги тужиш.

2. Ако ги нападнат хакери, не одговараат, не можеш да ги тужиш.

48 саати се ќар?! (Иако под тоа се подразбира 48 саати непрекинато! - ако немам услуга 47 саати последователно за два дена, не важи клаузулата. Може да ми дадат услуга 1 саат, па пак да имам 47 саати прекин, пак не им можам ништо).

Сакав да го раскинам договорот за фиксна линија и да земам бесплатен пакет за да го добијам договорот за ПСТН одново (бидејќи го немам, којзнае каде го фрлил дедо ми), ама се ми се чини дека и во него ја има истата клаузула.

Ги ловам со години (сите прекин досега биле пократки од 24 часа), случајов со АДСЛ беше првата вистинска можност да ги апсиме. И ќе ги уапсиме, само малку трпение. Само еден да пријави непуштање на 384/128 на 1-ви, готови се.

спортист рече...

Нов закон за радиодифузија
Вестите и спортските преноси во иднина без реклами

Гледате вести или спорт и ,,течат,, повеќе минутни реклами, тоа веќе нема да биде случај, бидејќи со новиот закон за радиодифузија на комерцијалните телевизии им е забрането емитување на реклами за време на траењето на овие програми...

http://www.makdenes.org/programs/aktuelnosti/ma/2006/01/FECDA384-45F8-468D-8411-FA27850CDC23.ASP

Не е во врска со Интернетот, ама овој закон ке не ослободи од многу нервози, додека гледаме добри утакмици...

ортак рече...

Годинава 40 милиони евра од ЕУ за македонски проекти
Средствата од странство се користат и со неколку години задоцнување..

http://www.makdenes.org/programs/aktuelnosti/ma/2006/01/438F3937-798B-4F2C-9CC4-660454A71522.ASP

Еве лежат многу странски пари за помош, во недостаток на добри идеии, па ај да ни дадат малку пари за нашите проекти, за Поефтин и подобар Интернет.....

Има некој ортак во ЕУ ? ...

влада рече...

ПОРАДИ ДОГОВОРОТ СО "НЕОКОМ"
Владата ќе го менува директорот на железницата

Владата на вчерашната седница требаше да го разреши Стојан Наумов, директор на Јавното претпријатие "Македонски железници", поради договорот со скопската фирма "Неоком" за користење на оптичкиот кабел на пругата Табановце-Скопје.

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2972&stID=72072

Бре, бре колку се загрижија , да не падне монополот на МТ....

А обеќаа дека и каблите на ЕСМ це ги дадат под концесија...

Има и кабел на Окта кој е ставен кога е граден нафтоводот...

Ако некој од владата сака за многу кратко време Македонија ке ја направи Интернет и Телефонски рај - ама после каде ке си ги запослува своите неспособни

-сопартијци
-роднини
-пријатели

по моќните компании

Можам само да кажам

ДОЛЕ ВЛАДА...

Анонимен рече...

Ко то тамо пева?

(потпиши се анонимосу, па ќе ти одговорам)

Досадниот

Анонимен рече...

Искрено се извинувам на секој што се почувствувал запоставен од мене. Жал ми е што на некого сум оставил таков впечаток.

И драго ми е што дел од работите кои ги објавувам се корисни. Во иднина ќе продолжам така.

Моето убедување е дека пазарот сам се ќе регулира (верувам во моќта на либералната економија). Тоа е се. Затоа можеби понекогаш изгледа дека сум нападнал еден или друг. Но тоа воопшто не ми е битно. Најсигурно е човек да не пишува за ништо, тогаш знае дека нема да навреди никого. :)


Хохохо мал дебелко :) Зад чија капа ти се криеш.Куче касапско! Не ти чини лебот наш си се навикнал на месо :) Препорака до тебе:
"Дебела ти е фотељата колку и шијата, а како што вели нашиот народ: Ваа шија не од туршија
ЗАКЛИЧОК: Убаво е да штитиш нечиј туќи интереси на горесолници кој ти го полнат твоето дебело и надуено мозоче со диктирани ноти на американски канкан помешан со албанска шота.
Помни и памти: Нема разлика од помалама и поголема лага, грев е и едното и другото. Штета што не ги познава лично дечкиве од револуција блогот а тебе да, па лесно ми е да заклучам каква петелска супа ни готвиш ГОЛЕМ ДЕБЕЛКО! Само незнам дали вреди да солиш памет мислам дека си попаметен и дека многу повеќе ќе заработиш пари со работа(пошто те знам дека си способен и ти фаќа црпката) него со филозофирање и глупи политички демагогии. "

губитник рече...

ПРЕТПЛАТНИЦИТЕ ПРИНУДЕНИ ДА ГО СМЕНАТ ПРОВАЈДЕРОТ
"Телекабел" го исклучи Интернетот на "Он нет"

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2973&stID=72221

"...За едностраниот потег на кабелската телевизија побарале интервенција од агенциите за електронски комуникации и за заштита на конкуренцијата...."

Борбата меѓу кабеласките оператори ОнНет и МТ нет трае веќе неколку месеци. Сега засега добитници се кабелските оператори и Кујтеса....

монопол рече...

Зоран ТраЈЧевски
Дали е урнат монополот на телекомот?

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2973&stID=72155

“...Прво зошто Владата, т.е. Агенцијата за електронски комуникации, чекаше седум месеци и дури по седум месеци од добивањето на референтната понуда на телекомот ја одобри истата, со тоа што понудените цени од страна на телекомот ги намалила за триесет-четириесет проценти? Зошто не го направи тоа во јули минатата година според Законот за електронски комуникации и денес во Македонија веќе да функционираа неколку нови фиксни оператори? Зошто му овозможи на телекомот уште седум месеци да биде неприкосновен монопол во фиксната телефонија? Наводно Владата не му ги признала трошоците што ги прикажал телекомот во пресметките и решила да ги намали за споменатиот процент....“

Овие исти прашања ги поставуваме во континуитет од три месеци....

Зошто?????????

еве авторот на написот подоле го дал најточнит одговор:

“...Но оваа одлука отвора многу сериозно прашање од сверата на корупцијата, за кое минатата година многу се дискутираше, а Македонија доби и дополнително прашање од Европската комисија на оваа тема. Тоа е минатогодишната поделба на дивидендата и ланското зголемување на цените во фиксната телефонија....“

Замислете авторот на написов во дневник е:

(Авторот е претседател на комисиЈата за телекомуникации на ВМРО-ДПМНЕ) ?????

Од каде сега ова - Ние четири месеци трубиме за ова и едвај успеавме да направиме продор во македонските медиуми.

Ги повикувавме и партиите да застанат во наша одбрана - ама сите мудро си молчеа. Имаме и безброј мејлови праќано. Ај можев да ги разберам тие од позицијата, но овие од опозицијата не ми беа јасни.

И сега види те молам ВМРО-ДПМНЕ има председател за на комисија за телекомуникации.

А каде беше тој до сега ?????...
Спише или функцијата му е тазе....

Море некој од р-Еволуционериве наши да не влезе во партиски води, не верувам но се е можно, избори се ближат, а ветувањата за изборите и влоговите се големи......

На крај нека ми каже некој ова е платен напис на ВМРО-ДПМНЕ, или случајно Зоран Трајчевски е само новинар на Дневник????

Анонимен рече...

Владата ќе бара одговорност од директорот Наумов?

Владата ќе побара одговорност од Стојан Наумов, директор на „Македонски железници“ за спорниот договор со „Неоком“,

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=635&ArticleID=39056

вебсајт рече...

„Јаху“ го избра најдоброто меѓу сајтовите

Веб-сајт на едно основно училиште од САД и блогот на еден човек што си поставил задача да сретне 500 познати личности се вброени меѓу добитниците на наградите „откритија на годината“ (Finds of the Year) на „Јаху“.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=635&ArticleID=39028

директор рече...

Владата го разреши првиот човек на †Македонски железници"
Директорот на железниците сменет поради договорот со „Неоком“
Наумов, без амин на Владата, потпишал договор со „Неоком“ за комерцијално користење на оптичкиот кабел на МЖ во наредните 15 години

http://www.utrinskivesnik.com.mk/

Сиротиов директор, изгледа со погрешен човек сакал да ја заврши работата...

карпош рече...

Општина Карпош воведе Геоинформациски систем во секторот за урбанизам
Дигитални ДУП - ови за побрзо добивање градежни дозволи
Засега ГИС ќе функционира само во Карпош, а министерот Сулејмани најавува дека до крајот на годинава софтвер за урбанизам ќе има во сите општини

http://www.utrinskivesnik.com.mk/

монопол рече...

Компјутерскиот гигант со нов предлог за решавање на спорот со Европската комисија
„Мајкрософт“ ќе им даде пристап на конкурентите до Windows
- Европската комисија за конкуренција соопшти дека внимателно ќе го проучи последниот предлог на „Мајкрософт“ и ќе го објави своето мислење до средината на наредниот месец

http://80.77.145.77/manager/statija.asp?id=21754

Ако паѓа Микрософт - како монопол - зошто да не падне и нашиот монопол на МТ....

срам рече...

РГОВЕЦОТ СО НАФТЕНИ ДЕРИВАТИ СИ ЈА АКРЕДИТИРАШЕ ЛАБОРАТОРИЈАТА КАЈ МЕЃУНАРОДНИ ИНСТИТУТИ
"Макпетрол" сам ќе си ги контролира горивата

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=111208&idg=6&idb=1678&rubrika=Makedonija

“..Во Македонија се уште нема независна акредитирана лабораторија за квалитет на нафтата и дериватите, а идејата да се направи заврши неуспешно. И "Окта" поседува сопствена лбораторија каде ги врши потребните контроли...“

Ке речете што па има ова везе со Интернет.

Директна веза нема баш никаква, осем што во македонија за ништо нема референтни лабаратории....

Така нема ни за мерење на количината и квалитетот на Интернетот на МТ - (ФАМОЗНИОТ МЕРАЧ НА МТ - КОЈ САМИ СИ ГО НАПРАВИЈА)

Незнам зошто само селаните се оштетени, па мора да имаат баждарени кантари кога ни продаваат компири...

Или како и за се и за ова ке плачеме дека немаме пари па ке бараме донација....

Не фатил синдром на ПИТАЧЕЊЕ за се и сесто...

Се прифати питачењето како единствен лек....

Нели ни е срам барем малку....

забава рече...

ШТИП ВРИЕЛ ОД БОРДЕЛИ МЕЃУ ДВЕТЕ СВЕТСКИ ВОЈНИ
Цел воен штаб попладне се селел кај секси Заза

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=111186&idg=6&idb=1678&rubrika=Revija

Ај малку и забава да ви пренесам доста само црни мисли имате - и така и блогот е црн...

зимски сон рече...

Таман го набедив МАСИТ дека спие зимски сон - ЕВЕ СЕ РАЗБУДИ -

http://www.seeita.org/?open=Invitation1_2a&lang=mk

4та СЕЕИТА Конференција и 3ти МАСИТ Отворени денови

Конференција на ИКТ Асоцијавиите и Бизнисите од ЈИ Европа

16-17.02.2006, Скопје, Македонија

ГЛАВНИ ЦЕЛИ НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА

§ Унапредување на регионалната соработка

§ Унапредување на регионалните решенија во врска со информатичката технологија (ИТ)

§ Деловни средби и поврзувања

§ Имплементација на интернационалните стандарди за квалитет и менаџмент

§ Развој на одделот за човечки ресурси

§ Начини за развиток на регионот на ЈИЕ во глобално конкурентен ИТ пазар

нема што амбициозна програма и цели !!!

Па сега некој ке релеЧ
“не рчкај мечку у *ичку...“ додека спие.

Еве се исплатело.... :):):)

зимски сон рече...

http://jovansblog.dobroutro.com/?p=659

За истата тема и Јован ке ве известува, ако случајно јас се успијам.....

зимски сон рече...

§ Со поддршка на следните институции и организации: Владата на РМ, Пактот за стабилност, Регионалната иницијатива за конкурентност и USAID Македонија....

Еве ги спонзорите на средбата на МАСИТ, па нормално, владата наша не ке дава пари за проекти на некои таму р-Еволуционери кои незнаат ни каде е Александар палас.....

зимски сон рече...

ПОВАЖНИ ДАТИ - РОКОВИ

§ 16.01.2006 Поднесување ПРЕДЛОГ за ПРЕЗЕНТАЦИЈАТА

§ 06.02.2006 Испраќање на документот со конечната ПРЕЗЕНТАЦИЈА

ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК

Официјален јазик на конференцијата е Англискиот јазик


КОТИЗАЦИЈА

§ Стандардната котизација изнесува 4.960 ден. и вклучува материјали за конференцијата, CD со снимените презентации, ручек и освежителни пијалоци за време на настанот.

§ За рана регистрација и уплата до 27.01.2006 одобруваме 10% попуст (4.460 ден.).

§ За членки на МАСИТ котизацијата изнесува 2.760 ден., односно со 10% попуст за рана регистрација и уплата до 27.01.2006, вкупно 2.480ден.

Ова колку да ве подсетам дека сме пропустиле прилика да се пријавиме за учество - а не знаев дека ова има комерцијална цел - види види и котизација бараат - па нормално лајце нема за џабе владата да дели....

зимски сон рече...

§ Соработка помеѓу бизниси - B2B (Outsourcing, развој на софтвер, ИТ услуги, расположиви ресурси, „case studies“, предлози за „аутсорсинг“ конзорциуми)

§ IT решенија од Регионот („e-Government, e-Business, e-Learning, e-Health“ и тн., проекти за развој на ИКТ инфраструктура финансирана од ЕУ, „case studies“, можности за joint venture проекти)

ту како не видовме порано да се пријавевме - це науцевме несто за е-ова е-она, а поготово ми е зај за популарниот Outsourcing.

Ама ај пошто нема да учествуваме се надеваме дека добро ке ни раскаже Јован-Јовансблог...

зимски сон рече...

КОНТАКТ

§ Г-а Анита Никова, Извршен секретар (aniita@masit.org.mk),

§ Г-дин. Петар Индовски, Заменик претседател (indovski.p@gord.com.mk)

Еве ако некој сепак има желба да уцествува погоре ви се дадени лицата за контакт и нивните меилови...

Анонимен рече...

Поздрав,

МАСИТ,Тони Петрески, Претседател

Петар Индовски, Заменик Претседател, Директор на конференцијата

Е сега пошто овие се од полудржавната комора, да очекуваме дека оние другите ке организираат друга средба за некој ден и така како и во Нјујорк кога во исо време двете комори се представуваа и тука да доживееме малку конкуренција на идеии.....

Анонимен рече...

@monopol
Iamam videno i drugi napisi od Zoran Trajcevski vo Dnevnik ( vo prethodni broevi) vo sabota, na tema telekomunikaci i sekogash stoi deka e pretsedatel na komisijata za telekomunikacii na VMRO dpmne .

дилема рече...

28 јануари 2006
Дали и каде грешиме?
Новинарите, традиционалните медиуми и се што се поврзува со нив, се многу честа мета на блогерите, и во МК и низ целиот свет.

http://komunikacii.blogspot.com/

“..Обидот на НВО Интернет да ги образова новинарите беше ОК, но тој е далеку од доволен а и самите организатори го оценија како недоволно успешен...“

Интересна дилема на Дарко !?

маху рече...

Демант на дел од текстот за МАНУ во „Форум плус“
Во денешниот број на „Форум плус“ (бр. 19, 28.01.2005.) во рубриката „Блогинг ин д фри ворлд“ при обработката на темата „Што работи МАНУ“

http://razvigormk.blogspot.com/

Развигор покажува дека не е себичен,.....