13 јануари, 2006

Оптичка Македонија

После веста за новиот backbone на Неотел, еве уште едно кабелче:
"Македонски железници" поставиле оптички кабел по должината на пругата Табановце-Скопје, преку кој може да се даваат услуги во фиксната и во мобилната телефонија и интернет-приклучок. На столбовите покрај пругата, долга 50 километри, е поставен фибер оптички кабел, а наскоро тој треба да се спроведе и по пругата од Скопје до Велес, во должина од 53 километри. Кабелот ќе биде функционален откако скопската фирма "Неоком" ќе ја монтира опремата вредна околу 500.000 евра.

Стојан Наумов, директор на "Македонски железници", вчера потврди дека е потпишан договор со "Неоком". Оваа фирма најдоцна до јуни годинава треба да ја монтира опремата, која по 15 години ќе остане сопственост на МЖ...

Годинава "Македонски железници" треба да постават оптички кабел и долж пругата од Скопје до Тетово, во должина од околу 60 километри. Според наши информации, Министерството за транспорт ја задолжило железницата да го стори тоа за потребите на Штуловиот универзитет... (повеќе во Дневник)
ДОПОЛНУВАЊЕ:
Договорот помеѓу "Македонски железници" и скопската фирма "Неоком" за поставување опрема за функционирање на оптичкиот кабел по пругата Табановце-Скопје е незаконски бидејќи за тоа не е донесена владина одлука, оцени Министерството за транспорт... Неофицијално дознаваме дека поради овој гаф, министерот Мехази ќе го повика на одговорност првиот човек на железницата, Стојан Наумов. (повеќе во Дневник)
Општо е познато дека и по должината на нафтоводот е нелегалено поставен оптички кабел, ама „неофицијално дознаваме“ дека за ова не се прават проблеми.

17 коментари:

Анонимен рече...

Bezvrska,

se raboti za istata vest. Optikata e zaednicka so toa da Neokom pusta i svoj kabel pokraj ovoj a ZTE ke instalira samo oprema.

bezvrska рече...

Значи сепак има два кабела?

Анонимен рече...

Pa, po nekoj imformacii ima, duri i golem del e vece postaven. Nas toa ne ne zasega. Ideata po se izgleda e vtor telefonski operator

Анонимен рече...

МТнет немаат опрема за 20000 корисници.
Па мораат да крадат за да купат со наши пари !

малиот рече...

Хе хе полека ама сигурно се појавуваат конкурентите.

Само чекам ден кога ќе почнат да се појавуват други фиксни оператори, а тогаш СЕКИРЧЕ на рамо па сечам кабли :)

И поскапи да се од МТШит за иает ќе земам од други, мамето нивно лоповско ненаситно.

Анонимен рече...

Ejjj a sto e muabetot deka ke pustat kabli do 5 grada? A za ostanatite gradovi kako?

Анонимен рече...

pa vidi do kade odi zeleznica i do tamu ke odi kabelot. Ako ne ti e jasno za kopanje pored pruga nitu treba dozvola nitu placas nekomu.

Vo ovaa drzava se odi taka Onnet/SEAF/USAID , Neotel/MZeleznici. Drug placa a ovie se muzacite.

Soblakaj pantalonite i cekaj

Анонимен рече...

more stari babi ogovoracki

Анонимен рече...

http://mak.hopto.org/

Анонимен рече...

**И поскапи да се од МТШит за иает ќе земам од други, мамето нивно лоповско ненаситно.**

И многу ќе направиш, ебате тоа...
Баш ради тој инат никаде не стигаме... Оставај ти други да те дупат, уште тапшај ги по рамо, бодри ги и радувај се дека демек си ги „заебал“ мт-нет, браос.

Анонимен рече...

НЕ РАБОТАТА ДЕКА СУМ ГИ ЗАЕБ?? ИЛИ НЕ ТУКУ ДЕКА НЕКОЈ НЕШТО ПРАВИ НЕШТО ПРОТИВ НИВ МТНЕТ И ОННЕТ

2 МЕСЕЦИ ПО РЕД МИ НАПЛАУВААТ ЗА ДОДАТЕН ТРАНСФЕР А СУМ НА 64 ОГРАНИЧЕН

ПЛУС ЧЕКАМ УШТЕ 5 МЕСЕЦИ ДО ТОГАШ МИ ТРАЕ ДОГОВОРОТ ПА АДИОС МТНЕТ

http://mak.hopto.org/

малиот рече...

"И многу ќе направиш, ебате тоа...
Баш ради тој инат никаде не стигаме... Оставај ти други да те дупат, уште тапшај ги по рамо, бодри ги и радувај се дека демек си ги „заебал“ мт-нет, браос."

Да бевме ние инати како сто се прокламираме сите во државава ќе ги отказеа и ADSL и телефоните, и од мобилните од Мобимак и сите бандери на телеком ќе ги исечеја, но за жал не сметолкави инаети па затоа не дупат како сакаат.

Еден пример, во Англија пробаа за некој смешно мал процент да ја зголемат цената на млекото и што се случи никој не купувал млеко и за 3 дена ја вратиле старата цена.

Кај нас тоа никогаш нема да се случи, кај постои синдромот на "Трајче, Трпче и Мирче".

Тоа што го напишав дека на други би им давал и нешто поголеми пари за иста услуга наместо на МТШит, само го рефлектир мето огромно незадоволство од сегашнава состојба и спремноста да на било каков начин ја подржам евентуалната конкуренција.
А тоа господа КОНКУРЕНЦИЈАТА е единствениот излез од оваа ситуација, ниту МТШит ниту држават нема да брднат со мали прстнешто да сменат.

P.S.

И ги молам корисниците на овој форум да не се навредуваат меѓусебно, сите навреди, пцовки, клетви и вуду магии треба да бидат само и единствено насочени кон омразените ни МТ и нивните мали сателичиња и кодошчиња.

Поздрав

Анонимен рече...

Tacno maliot, tacno.

Анонимен рече...

Kako toa ministerstvoto za transport i vrski "mu naredilo" na Makedonski zeleznici da postavi opticki kabel za potrebite na stuloviot univerzitet?!? Pa, neli stuloviot e privaten, a za toa debelo se placa. Sto ne postavi toa ministerstvo do kaj mene doma optika (besplatno)! E, ama, Makedonija bila na prvo mesto vo svetot po najmnogu volna po glava na zitel, kako sto rece nekoj porano na blogov... Telekom go prodadoa (i SDSM i VMRO zaedno) so obrazlozenie na togasniot premier Ljubco: "bilo trend vo svetot da se prodavaat telekomite", a nie (zitelite na RM) ce sme imale povecekratna korist od toa... Gledame vece 5 godini i doprva ce gledame kakva korist imame, posebno po nasite dzepovi. Istoto se sprema i so ESM, bidete spremni da placate za "struja" namesto, na primer dosegasnite 2000 denari, po par godini sigurno najmalku 5000 denari. So toa sto ce ni serviraat paketi: maxSTRUJA, pocetenSTRUJA, hobiSTRUJA i profiSTRUJA. Ovcicki i ovninja birajte i pasete, oni so zadovolstvo ce ve strizat. Ziv coek ne se pojavi na "protestive", nemoj posle par godini da placete kako ovcata sto mu placese na Pink Panter (ako ste go gledale crtaniot film...)
Maa, zdravoooo!!!

Анонимен рече...

Da samo sto ovcata koga ce dojdese kaj Pink Panter si ja nosese volnata vo race, a nas posle strizenje vednas ni ja zemaat volnata :)

Go gledam deneska na vesti narodov, bil nezadovolen od protestive protiv prodazba na ESM, poradi blokadite morale peski da odat itd. Epa ce vidime posle edno 2 godini sto ce mislat koga ce pocne da im se naplaca strujata po nekoi "pazarni" ceni.

Po moe treba da se organiziraat edni fini, kulturni, Evropski protesti, na primer kako vo Francija, ludeto bea poradi nesto nezadovolni i pocnaa da palat avtomobili.
Ako nie neli se zalagame za Evropa i sakame da bideme nejzin sostaven del daj da pocneme i nie da se odnesuvame kulturno, civilizarono po Evropski, pa da eden fin topol nacin go izrazime naseto nezadovolstvo po odredeni"javni kuci".

Анонимен рече...

BUY CHEAP SUPER VIAGRA ONLINE AND SAVE 70 % OF MONEY...
DISCOUNT LOW-COST CIALIS VIAGRA LEVITRA
BUSINESS CREDIT CARDS ONLINE

Анонимен рече...

WHAT IS CIALIS?!
BUY CHEAP CIALIS ONLINE & SAVE 60% of YOUR MONEY.GET SPECIAL BONUS
BUY LOW-COST VIAGRA ! HALF-PRICE CIALIS ! CHEAP LEVITRA !
BUY LOW-PRICE VIAGRA ONLINE
ACNE MEDICINE ONLINE

order accutane
WHAT IS ANTHELMINTICS
BUY online Albenza cheapest
ANTIBACTERIAL MEDICINE & CARE
BUY AMOXIL ONLINE
AMPICILLIN ONLINE
amicillin
BUY CHEAP BACTRIM
bactrim side effects
NEW DRUGS & PILLS… SUPER-VIAGRA…
HALF-PRICE CIALIS
BUY CIPRO ONLINE
cipro otitis media
BUY CHEAP DIFLUCAN ONLINE
ONLINE DIFLUCAN ONLINE
BUY CHEAP SUPER VIAGRA ONLINE AND SAVE 70 % OF MONEY...
BUY GENERIC CIALIS
APPLY YOUR CREDIT CARD and SAVE 70 %