16 јануари, 2006

E-Влада и E-медиуми

Денешно Време го констатира она за што мрчам скоро две недели (линк 1, линк 2):
Пинг-понг си играат шалтерските службеници во Управата за јавни приходи и Централниот регистар со граѓаните што почнале постапка за регистрација на деловен субјект пред 1 јануари 2006, кога почна да работи едношалтерскиот систем. Граѓаните се жалат дека во изминативе денови по неколкупати биле испраќани од шалтерите на едната на шалтерите на другата институција бидејќи службениците не знаеле која од овие две институции е одговорна да им издава даночни броеви на деловните субјекти што почнале постапка за регистрација пред да профункционира едношалтерскиот систем... (повеќе во Е-медиум)
Еден апдејт од мене: проблемот е решен кон средината на минатата недела, откако директорот на УЈП ги информирал и вработените што се договорил со Централниот регистар. Уште еден елемент од Е-Влада - традицонално на средината на месецот се поднесуваат даночните пријави. Страва призор: огромна редица, нанервирани луѓе со папири во рака чекаат да стигнат до шалтерчето и да се наведнат до дупката за да ги чуе тетката.
Од април идната година фирмите и граѓаните ќе можат да ги добиваат даночните пријави од УЈП по електронски пат. До крајот на 2006 година даночните обврзници ќе можат дури и компјутерски да ги плаќаат даноците. (Утрински Весник, 12.8.2005)
Во меѓувреме на интернет може да се најде упатство на македонски:
e-tax е начин за електронско поднесување кој е достапен бесплатно, 24 часа во денот, седум дена во неделата на интернет страната на Tax Office www.ato.gov.au. (ова не е превод, а АТО е австралиската УЈП)

96 коментари:

Анонимен рече...

e-babi

Анонимен рече...

нешто ново од нво нели сте многу Членови но ништо не гледам некој резултат

Анонимен рече...

Ne mozam da svatam kako ludjevo postiraat a ne citaat. Pa zar ne citas deka ovie postovi se poradi problemot so registracija na NVO-to. A ti sakas od neroden Petko rezultati. Pa citaj citaj covece

volan рече...

Конечно моземе да кажеме дека ги поминавме сите инстанци во врска со регистрацијата на НВО-то.

Сега што работи НВО-то?

Пред нова година кажавме дека до 15 Јаноари по дифолд НВО-то не може нисто да сработи. Едноставно до тогаш не работат институциите во дршавата ни.

Времето го искористивме за базични и кондициони припреми за акциите кои сега следат :).

Ако сте редовни посетители на блогот веке и знаете за сто зборувам.

А впрочем стрпете се уште некој ден. Ке бидете информирани за се.

Анонимен рече...

Terajte samo napred, po planot.

volan рече...

Хакери закажале лажна средба со Светската банка

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=624&ArticleID=37991

http://antipunkt.blogspot.com/
истото веќе го објави и .аНТИ а има и добар коментар-пост на Оксиморон.

volan рече...

“... Ни помина редот
Толку од нашето чудо со целосна покриеност. Деновиве се јавува во Он.нет за да ми кажат кога и како можам да се приклучам...“

http://komunikacii.blogspot.com/2006/01/blog-post_17.html#comments

Добар надпис н Darko156, а и коментарите не се лоши....

volan рече...

Што се однесува до Бродбанд-интернетот кај нас ние сме во фаза на донесување на Стратегија за Бродбанд....

Уште едно парче на хартија........

volan рече...

Инаку замислите - према блиски извори од Владата - главната пречка зошто не е усогласен Законот за електронски комуникации, со концесискиот договор на МТ е изборот на консултант (по законот трае три месеци).

Рокот за усоглесуванје иначе помина во Декември минатата година.

volan рече...

МОЛ со нова страна

http://www.mol.com.mk/

Ај нека ме подучи некој кај да им ги видам цените за Безжичен интернет пристап

или можеби и ова им е решено со припејд картички ?

volan рече...

http://wireless.unet.com.mk/

Еве вака бежичниот пристап го рекламира УНЕТ.

volan рече...

http://wifi.on.net.mk/

Се бара! Wanted!

Сто е проблемот со ВиФи-то
на ОнНет. Зошто усте нема цени, зошто не стартува.???

volan рече...

Од погоре се гледа дека ситуацијата е како во песната

“Сите спијат а ние сме сами...“ :)

Сите спијат само, кабелските оператори овие последни два месеца направија добра работа...

Анонимен рече...

Volan,

od sega ne pustam vesti doma, te proglasuvam za Blog dnevnik,

Inace za pomos:"(по законот трае три месеци)."

Ne napisale koi i sega se vodi obemna raspravija koi tri meseci se najpogodni. Od izvori bliski ima dva predloga edniot tri meseca eden po drug i vtoriot e po eden mesec vo prolet esen i zima (posto leto se odelo na odmor). Se ocekuva nabrzo da se glasa, okolu 15 (ama kolku sto razbrav vo odlukata ne pisuvalo koj 15, i zatoa ke se napravi komisija koja ke utvrdi na koj 15 treba da se glasa)

volan рече...

Наградно прашанје за сите.

Зосто македонија има само четири ИСП Компании ????

Во последните три години ако не се лажам нема нова ИСП Компанија.

Во сите соседни држави со нас бројот на ИСП Компании е двоцифрен.

volan рече...

http://www.clickz.com/stats/sectors/geographics/article.php/5911_151151

Eve izvestaj na CIA za mnogu brojki medju koi sakam posebno da obratite vnimanie vo koja zemja kolku iSP kompanija ima

Primer

Bugarija 200
Albanija 10
Hrvatska 9
Makedonija vika 6 koi li se jas znam samo 4
Slovenija 11


ili vo nekoi drugi zemji

Belgija 61
Ceska 300
Estonija 38
Latvija 41
Litvanija 32
Holandija 52
Rumunija 38


E sega so afrika sme tuka nekade

Zambija 5
Zimbabve 6

volan рече...

http://www.clickz.com/stats/sectors/broadband/article.php/3563966

Pogore videte koi se top 15 zemji za Broadband Internet vo 2005.

Kaj sme nie ?

Neznam da prasame vo Statistika, mislam imase takva institucija kaj nas....

Za sto sluzi, pak nagradno prasanje......

volan рече...

Top 20 Virus Threats, December 2005

http://www.clickz.com/stats/sectors/email/article.php/3577601

Onie sto gi interesira koi se top 20 virusi vo 2005, neka go pogledaat gorniot link.

Анонимен рече...

Скопје, 17.11.2005

До: Интернет кафе – Скопје


Од: Он.нет – СкопјеПРЕДМЕТ: ИНТЕРНЕТ РЕШЕНИЕ

Почитувани,

Во врска со разговорот кој го имавме, Ви ја доставуваме кратката информација за нашата компанија, како и деталното образложение на нашата понуда за можностите на идно користење на нашите услуги.

Он.нет е македонски интернет провајдер кој на корисниците им гарантира услуги по највисоки светски стандарди за цена приспособена на домашните прилики.

Станува збор за една од најсериозните инвестиции во областа на интернет услугите во Македонија а ја реализира компанија формирана во 2000-та година како корпорација на една американска компанија и две македонски лица.

Основната идеја на основачите - подигнување на стандардите на интернет услугите во земјата, е реализирана со:
- набавка на софистицирана опрема
- терестеријален линк/земјена врска до глобалната интернет мрежа инвестирање во 1200 телефонски линии кои гарантираат спојување на интернет во секое време
- вработена екипа на професионалци кои обезбедуваат секојдневна грижа за корисниците и 24-часовна техничка поддршка
- активно следење на потребите на корисниците и проширување на бројот на сервисите и услугите
- одлична цена, бесплатно зачленување, едноставен пристап

Во Декември 2001, специјализирано списание за информатичка култура изведе тестирање на квалитетот на услугите на постоечките интернет провајдери во Македонија. Покрај констатирањето дека Он.нет поседува убедливо најголем број телефонски линии, резултатите од тестирањето покажуваат дека овој провајдер е во значајна предност пред останатите и во поглед на другите технички перформанси: брзина на конекцијата, брзина на трансферот на податоци и слично (извор, маркетинг агенција Plug In).

Во Октомври 2003, според анкетата на маркетинг агенцијата Publicis, Он.Нет доби највисока вкупна оцена од интернет корисниците.

Врз основа на информациите кои ги добивме од Вас за Вашите потреби, во продолжение Ви доставуваме понуда за користењето на нашите интернет услуги, и тоа:

Он.нет перманентна конекција


1. Перманентна конекција од 128kbps ...... 13.330,оо ден./месечно

Вклучени опции:

- Перманентна интернет конекција 128Kbps
- Загарантирана брзина од 128 Kbps
- Неограничен интернет сообраќај
- Web hosting 20 MB (www.firma.com.mk)
- 10 e-mail адреси (ime@firma.com.mk)
- 8 Фиксни IP адреси
- 24 часа/ден техничка поддршка на телефон
- до 2 пати во месецот техничка поддршка во рок од 24 часа
2. Перманентна конекција од 256 kbps ...... 24.370,оо ден./месечно

Вклучени опции:

- Перманентна интернет конекција 256Kbps
- Загарантирана брзина од 256 Kbps
- Неограничен интернет сообраќај
- Web hosting 30 MB (www.firma.com.mk)
- 20 e-mail адреси (ime@firma.com.mk)
- 16 Фиксни IP адреси
- 24 часа/ден техничка поддршка на телефон
- до 3 пати во месецот техничка поддршка во рок од 24 часа
3. Перманентна конекција од 512 kbps ...... 44.200,оо ден./месечно

Вклучени опции:

- Перманентна интернет конекција 512 Kbps
- Загарантирана брзина од 512 Kbps
- Неограничен интернет сообраќај
- Web hosting 50 MB (www.firma.com.mk)
- 30 e-mail адреси (ime@firma.com.mk)
- 32 Фиксни IP адреси
- 24 часа/ден техничка поддршка на телефон
- до 4 пати во месецот техничка поддршка во рок од 24 часа

4. Техничка опрема (еднократен трошок)

• Motorola Canopy 5700SM ...... на користење
• Инсталација и подесување на опрема ...... 6.200,oo денари
• Motorola Canopy Reflector Dish* ...... 9.300,oo денари

* Motorola Canopy Reflector Dish се инсталира на локација доколку треба да се засили сигналот5. OZONE.OUT – Меѓународни телефонски разговори


OZONE.OUT е новата Он.нет услуга која на корисниците на broadband интернет на Он.нет им овозможува мегународни телефонски разговори по популарни цени.

• Меѓународни телефонски разговори кон фиксна телефонија, 15,оо денари/минута
• Меѓународни телефонски разговори кон мобилна телефонија, 20,оо денари/минута

*Минимална уплата на почетокот на користењето изнесува 3000,оо денариOZONE.NET – Телефонски разговори во мрежа


OZONE.NET e услуга, која овозможува телефонска комуникација во локалниот и меѓуградскиот сообраќај помеѓу сите корисници во Он.нет мрежата, бесплатно.


*Месечна претплата за OZONE.NET по телефонски приклучок ...... Бесплатно

Потребна опрема:
Телефонски VOIP адаптер Linksys PAP2 …… даден на користење


Рокови

Рок на имплементација е 7 дена од писмено прифаќање на понудата, потпишан договор и утврдена техничка можност за имплентација.


Услови и начини на плаќање

Наведените цени се за договор на 12 месеци при што е потребна авансна уплата за првиот и последниот месец од договорот. За авансна уплата за 12 месеци одобрен е попуст од 10%.


Во цената не е вклучен ДДВ од 18%


18.01.2006 Габриела Хочевар Скопје Менаџер за продажба Он.нет
тел. 3100 800
моб. 070 584 896

Частити Чемер рече...

Видете сите богаташи у цел свет немаат завршено факултет па затоа и јас еве немам факултет. Иначе постојано ме провоцирате и влечете за јазик а добро знаете дека јас добро плаќам да "ЈАДАМ БУРЕК" луѓе во етер(ТВ,радио), интернет(форуми, њузгрупи, блогови) за нашата кампања. ИНАЧЕ НА СИТЕ СРЕЌНИ ОВЦИЧКИ НА MDS кабелската телевизија им ја честитам Новата Година и со надеж дека некад ќе им ги вратам парите.
Да живее едно ватното зрачење да Живее Р.Македонија да ЖИВЕЕ USA а посебно владината организација USAID. На сите наши обожаватели им препорачувам да користат on.net wifi-то дур може пошто кај да е ќе им го секнеме линкчето јебига и ние мора да живееме!

Анонимен рече...

e aman de na vas pa nishto ne vi cini, i gaga da vi daat net pak kje mrcite

Анонимен рече...

Ovoj post trebase da odi so prethodnata tema ama docna procitav i ke postiram tuka.

Mnogu e interesno kako Neokom go dobil ovoj dil. Za takva rabota nasata ceneta zeleznica trebala kako javno pretprijatie da raspise TENDER a ne so neposredna spogodba da resava za biznis od nekolku milioni evra. Uste poloso e sto so dogovorot go dava pod koncesija komunikaciski del, da povtoram drzaven. Dali nasata ni zeleznica ima pravo da dava takva koncesija ili da pravi takvi dolgorocni dogovori.

Ako sme za podobar i popraveden internet togas ova e edno od prasanjato koe kako borci za pravda i podobar internet treba da go postavime a ne samo da napadjame po mtnet, onnet, kabelnet, golubnet.

Dali nekoj ima odgovor na ova i kakva ke bide nasata reakcija na ova?

Анонимен рече...

НАШИОТ ОННЕТ 62 ДЕН ЗА 100 МБ ПОЗДРАВ ДО РЕВОЛУЦИЈА И НВО

18.01.2006, Скопје

До: Инфосигнал – Скопје


Од: Он.нет – Скопје


ПРЕДМЕТ: ИНТЕРНЕТ РЕШЕНИЕ


Почитувани,

Во врска со разговорот кој го имавме, Ви ја доставуваме кратката информација за нашата компанија, како и деталното образложение на нашата понуда за можностите на идно користење на нашите услуги.

Он.нет е македонски интернет провајдер кој на корисниците им гарантира услуги по највисоки светски стандарди за цена приспособена на домашните прилики.

Станува збор за една од најсериозните инвестиции во областа на интернет услугите во Македонија а ја реализира компанија формирана во 2000-та година како корпорација на една американска компанија и две македонски лица.

Основната идеја на основачите - подигнување на стандардите на интернет услугите во земјата, е реализирана со:
- набавка на софистицирана опрема
- терестеријален линк/земјена врска до глобалната интернет мрежа инвестирање во 1200 телефонски линии кои гарантираат спојување на интернет во секое време
- вработена екипа на професионалци кои обезбедуваат секојдневна грижа за корисниците и 24-часовна техничка поддршка
- активно следење на потребите на корисниците и проширување на бројот на сервисите и услугите
- одлична цена, бесплатно зачленување, едноставен пристап

Во декември, специјализирано списание за информатичка култура изведе тестирање на квалитетот на услугите на постоечките интернет провајдери во Македонија. Покрај констатирањето дека Он.нет поседува убедливо најголем број телефонски линии, резултатите од тестирањето покажуваат дека овој провајдер е во значајна предност пред останатите и во поглед на другите технички перформанси: брзина на конекцијата, брзина на трансферот на податоци и сл.

Во Октомври 2003, според анкетата на Маркетинг агенцијата Publicis, Он.Нет доби највисока вкупна оцена од интернет корисниците.

Врз основа на информациите кои ги добивме од Вас за Вашите потреби, во продолжение Ви доставуваме понуда за користењето на нашите интернет услуги, и тоа:Он.нет комуникациско решение за Синтек

1. Перманентна интернет конекција 128/512Kbps

- Годишен Договор 1+12 ....... 6.820,оо ден./месечно


Вклучени опции:

- Перманентна интернет конекција 128/512Kbps
- Максимална брзина од 512Kbps
- Минимална гарантирана брзина од 128Kbps
- Интернет сообраќај до 10GB месечно
- Web Hosting до 10 MB (www.firma.com.mk)
- 5 e-mail адреси (user@firma.com.mk)
- 24 часа/ден техничка поддршка на телефон
- еднаш во месецот техничка поддршка во рок од 24 часа

* Дополнителни 100MB трансфер се наплаќа 62 денари
2. Меѓународен телефонски сообраќај

OZONE OUT
• Минимална уплата од 3000,оо денари.
- Меѓународни телефонски разговори кон фиксна телефонија, 15,оо денари/минута
- Меѓународни телефонски разговори кон мобилна телефонија, 20,оо денари/минута

OZONE IN

● Неограничени и бесплатни телефонски разговори, во OZONE NET групата на корисници*

*Со користењето на постоечкиот телефонски апарат ќе можете да разговарате неограничено и бесплатно со остантите корисници на Он.нет мрежата.

3. Техничка опрема (еднократен трошок)

• Motorola Canopy 5700 SM .…. дадена на користење
• Инсталација и подесување ...... 6.200,оо денари
• Linksys PAP 2 телефонски адаптер ...... бесплатно

Услови:
Цените се за склучен Договор на период од 12 месеци (1+12), по склучување на Договорот се плаќа за првиот и последнот месец од договорот.

Рок на реализација:
7 работни дена по потпишување на Договорот и технички преглед на локациите за изведба.

Начин на плаќање:
Вирмански по прием на фактура за тековниот месец која се плаќа во истиот месец.

Цените се изразени во денари и се без вклучен ДДВ од 18%


Попусти:
Со Договор на 2 години: 5% на месечните цени, 50 % на цената за инсталација и подесување на опремата.
Со Договор на 3 години: 10% на месечните цени, 50 % на цената за инсталација и подесување на опремата.
За авансно плаќање за 12 месеци: 10% попуст на месечните цени.


Габриела Хочевар Менаџер на продажба
ИСП Он.нет
тел. 02/3100 800
моб. 070/ 584 896

volan рече...

ИНТЕРНЕТ И КОМЈУТЕРИ ЗА 60 МЕДИЦИНСКИ ЦЕНТРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Скопје, 19 јануари - Министерството за здравство денеска ќе потпише меморандум за соработка за реализација на проектот “Здравство на интернет” со унгарската Амбасада во Македонија и АД “Македонски телекомуникации”.

Со меморандумот ќе се овозможи донација на комјутерска опрема и АДСЛ интернет врска на 60 медицински центри во земјава.

Меморандумот ќе го потпишат министерот за здравство Владимир Димов, унгарскиот амбасадор Ференц Пока и извршниот директор на “Македонски телекомуникации” Атила Сендреи.

http://www.mtv.com.mk/vesti.asp

Вака решил Атила да ја зголеми Интернет пенетрацијата во МК...

Некој ке рече што имам против тоа што МТ е толку “великодушна“ и поклонува Интернет и компјутери во Здравството, по Општините, на хендикепираните, добротворните организации, разноразни НВО-а и т.н.

Напротив би го поздравил тоа и би имал респект и почитување према Атила, ако тоа го прави со пари од неговата - матична држава.

Вака сите не прави Морони, со пари од Македонскиот граѓанин кој е на ниво на афричка сиромаштија, сака да го крене имиџот на една од најомразените компании кај македонскиот граѓанин. А сето тоа на база на монополската позиција на компанијата која му ја створи минатата влада а оваа ја зацврсти над дозволеното......

Би можел да пишувам роман за ова и најверојатно некој некогаш и ке напише некое книжевно дело за глупоста на Македонскиот граѓанин, кој незнае како да се реши од своите “квазиводачи“ - читај крвопии. Но понатака е веќе политика, а се договоривме тука не за тоа...

Извините за последниот коментар...

volan рече...

Локалната власт бавно се приспособува кон современиот електронски начин на информирање
Општините и Градот со бајати веб - страници
На сајтот на Градот информациите за активностите на јавните претпријатија не се обновени од летоска

http://www.utrinskivesnik.com.mk/

Некој некаде рече дека треба да се помогне на Македонската академија, да се среди нивната веб страна, еве и градолначалниците се зрели за “Обука“, а да не зборувам за разноразните владини веб страни и страни на министерствата ни...

Па ај да организираме ваква обука и така станавме стручњаци за обука :) ......

volan рече...

Прифатена понудата на „Телеком“ за цените за интерконекција - висината на цената се уште непозната
Агенцијата за електронски комуникации ја прифати понудата на „Телеком“ за цените за интерконекција.

Понудата била разгледувана и прифатена денеска, дознава Канал 5. За која сума се работи се уште не се објавува. Агенцијата сега го подготвувала актот кој во рок од пет дена треба да го објави на својата веб страница.

Со ова конечно се дефинираат условите за влез на втор фиксен оператор односно цената и условите под кои би ја користеле мрежата на телеком.

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=9253&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

Дали се прифатени и целите за Локал Луп (ЛЛУ) ?????????

volan рече...

Према АЕК регистрирани играчи за пренос на податоци во МК се:

http://www.aec.mk/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8/%D0%9D%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0/tabid/108/Default.aspx

1. Друштво за телекомуникации, маркетинг, промет и услуги “НЕКСТТЕЛ” ДОО -Скопје
-фиксна, ИСП
-ВоИП, ИСП, фиксна, говорници
-Скопје

2. Друштво за производство, услуги и трговија на големо и мало “СЕНСО МИКРО” Алмир ДООЕЛ -Скопје
-ИСП
-Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци
-Р.М.

3. Друштво за извоз- увоз, производство, промет и услуги во прометот “ДАСТО” Стојан Давчев ДООЕЛ Скопје
-Обезбедување на јавна фиксна телефонска мрежа(национална и интернационален портал), Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци(национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа(национална), Обезбедување на кабелска телевизиска мрежа(национална)
-Обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи со комутација на пакети (Интернет протокол и други протоколи), Обезбедување на услуги на изнајмени линии, Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци, Обезбедување на јавни радиокмуникациски услуги. Обезбедување на други услуги
-Р.М.

4. Друштво за Информациони Системи Он.нет - Скопје
-Обезбедување на јавна фиксна телефонска мрежа(национална и интернационален портал), Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци(национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа(национална)
-Обезбедување на јавни фиксни телефонски услуги (локална телефонска комуникација,меѓумесна национална телефонска комуникација ,меѓународна телефонска комуникација), Обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи со комутација на пакети (Интернет протокол и други протоколи), Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци
-Р.М.

5. Друштво за телекомуникации и услуги “НЕОТЕЛ” ДОО извоз-увоз Скопје
-Обезбедување на јавна фиксна телефонска мрежа(локална (во географско нумерациско подрачје), опфаќа повеќе од едно нумерациско подрачје, национална и интернационален портал), Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци(локална,национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа(локална,нацио
-Обезбедување на јавни фиксни телефонски услуги (локална телефонска комуникација,меѓумесна национална телефонска комуникација ,меѓународна телефонска комуникација), Обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи со комутација на пакети (Интернет протокол и други протоколи), Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци, Обезбедување на јавни радиокмуникациски услуги
-Р.М.

6. “МОБИМАК” Акционерско друштво за мобилна телефонија Скопје
-Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци (национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа (национална),
-Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци, Обезбедување на јавни радиокмуникациски услуги
-Р.М.

7. Друштво за производство, трговија и услуги “БАЛКАНТЕЛ” ДООЕЛ увоз-извоз - Скопје
-Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци (национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа (национална),
-Обезбедување на јавни мобилни телефонски услуги, Обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи со комутација на пакети (Интернет протокол и други протоколи), Обезбедување на услуги на изнајмени линии, Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци, Обезбедување на јавни радиокмуникациски услуги. Обезбедување на други услуги
-Р.М.

8. Трговско друштво за компјутерски услуги “МАКЕДОНИЈА ОН- ЛИНЕ” Александар Поповски и др ДОО експорт-импорт - Скопје
-Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци (локална, национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа (локална, национална),
-Обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи со комутација на пакети (Интернет протокол и други протоколи), Обезбедување на услуги на изнајмени линии, Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци, Обезбедување на јавни радиокмуникациски услуги. Обезбедување на други услуги
-Р.М.

9. Агенција за обезбедување, имоти и лица “ВИП” Струга ДООЕЛ - Гевгелија
-Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци (локална, национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа (локална, национална),
-Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци
-опш.Гевгелија, општина Богданц

10. Друштво за информациони услуги “МЕГА НЕТ” - Штип
-Обезбедување на јавна мрежа за пренос на податоци (национална), Обезбедување на јавна радиокомуникациска мрежа (национална), Обезбедување на кабелска телевизиска мрежа (национална).
-Обезбедување на јавни услуги на говор преку мрежи со комутација на пакети (Интернет протокол и други протоколи), Обезбедување на јавни услуги за пренос на податоци, Обезбедување на други услуги (кабелска телевизија)
-Р.М.

ЗНАЧИ НОТИФИЦИРАНИ СЕ ДЕСЕТ ИГРАЧИ. ОД КОИ НЕКОИ СЕ ВЕЌЕ ПРИСУТНИ НА ПАЗАРОТ НА ИНТЕРНЕТ А НЕКОИ СЕ НОВИ.

ЗАЧУДУВА ШТО ГО НЕМА “УНЕТ“ ????

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ВАКА ЗГОЛЕМЕНА КОНКУРЕНЦИЈА ЧЕ ДОНЕСЕ БЕНЕФИТ ВО ОБЛАСТАТА НА ПОДОБРУВАЊЕТО НА ИНТЕРНЕТ ПОНУДАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Анонимен рече...

Znaci stvarno se pretvarame vo filozofi. Pred dva dena postirav moj komentar na ona sto Neokom i Zeleznici go pravat. Nitu edna diskusija nitu eden komentar od nasite revolucioneri i borci za podobar internet vo Makedonija.
Arno ama ocigledno e deka nekoj novinari ni go citaat blogov i ludjeto si napisale natpis na taa teme. I sega mesto nie kako NVO da izlezeme so javno soopstenie i prasanje do vladata sto i kako za ova, sega ke morame da si kutime za da ne kopirame nekogo.

Dali nasata revolucija e za podobar internet ili protiv Mtnet?
Pa na ova trebase prvi da reagirame.

volan рече...

Према АЕК регистрирани-нотифицирани играчи за кабелска телевизиска мреза во МК се:

http://www.aec.mk/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8/%D0%9D%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0/tabid/108/Default.aspx

ИЛИ СТАРИТЕ КАБЕЛСКИ ОПЕРАТОРИ СЕУСТЕ НЕ СЕ НОТИФИЦИРАНИ ПА ГИ НЕМА ИЛИ...... ?????

ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ, ВО ИЗМИНАТИТЕ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ НАЈГОЛЕМ ПРОБИВ НА ПАЗАРОТ НА ИНТЕРНЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА НАПРАВИЈА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ.

ПОНУДИЈА НАЈДОБРИ УСЛОВИ ЗА КОНТРОЛИРАН ТРОШОК НА ГРАЃАНИТЕ ЗА 24 ЧАСОВЕН ИНТЕРНЕТ - СЕ ТОА КОМБИНИРАНО СО КАБЕЛСКАТА ТЕЛЕВИЗИЈА И РАДИО.

ДА СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА ГОЛЕМИТЕ ИГРАЧИ КАКО МТ И ОННЕТ (ЗАЕДНО СО ПОМАЛИТЕ-МОЛ И УНЕТ) ЈА СВАТИЈА КОНКУРЕНЦИЈАТА НА КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ ПА И ТИЕ ДА ПОНУДАТ ПОПРИФАТЛИВИ УСЛОВИ ЗА ИНТЕРНЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА - ОДНОС КВАЛИТЕТ ЦЕНА И 24 ИНТЕРНЕТ.

ДА СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА ДРЖАВНИТЕ ИГРАЧИ КАКО КИТ(спие од девети месец од минатата година-или се загуби во меѓународните води:), АЕК, СООДВЕТНОТО МИНИСТЕРСТВО КЕ СЕ ПРОБУДАТ ОД ЗИМСКИОТ СОН И ВО НОВАТА ГОДИНА КОНЕЧНО КЕ ПОЧНАТ ДА СПРОВЕДУВААТ ОД СЕБЕ ДОНЕСЕНИТЕ ЗАКОНИ И ПРОПИСИ...

Ханибал Лектор рече...

напис = нешто што е напишано (во весник или на интернет), т.е. на латински - статија.

наТпис = фирма, наслов - значи, еден НАПИС може да има НАТПИС (наслов), а еден фирмописец може да се вика и натписописец.

наДпис = тотално промашена тема, душо, ево ти један.

Анонимен рече...

Anibal,

izvini ama bev lut koga pisuvav i GRESKA. Lutinata ne pravi slepi. Ne e prv pat da opomenuvas za ovaa ista greska, ama covek koga e lut samo mava po tastatura i ne gleda sto pisuva.

volan рече...

ОнНет преку вестите на ТВ Канал пет денеска во 17 часот соопсти дека овие денови повторно е Хакерски напаѓан - но не кажува од кого......

Во Изминативе два месеца за истата работа се жалеше и МТ-Нет....

За сто се работи???

Дали Македонија има толку способни Хакери - кои незнам поради што (веројатно не од забава) толку често (и успешно!?) ги напаѓаат двете најголеми ИСП компании.....

Пак прасувам за што се работи???...

Ако навистина толку често се напаѓани двете наши најголеми ИСП компании - зошто нема ни една кривична пријава против познат или непознат извршител?????....

Или сега шпекулирам се работи за тотална неспособност и некомпетентност на стручните тимови во МТ-Нет и ОнНет, да ја одржуваат мрежата, па се повикуваат на “божемни“ напади од Хакери....

Веројатно со вакво правдање се вадат кај нивните редовни потрошувачи...
А се разбира на ваков начин се штитат од евентуални тужби за Изгубена добивка на нивните корисници, или евентуални барања за намалување на сметките за “испорачаниот“-непрекинат 24 часовен интернет....

Анонимен рече...

Onnet najavi vo istite vesti i fiksna telefonija. Zamisli fiksna telefonija preku radio mesh.

Site vo ovaa drzava pasat treva ocigledno.

Pa na ova treba da se reagira na ludjeto da im se objasni sto e fiksna a sto IP telefonija (pogotovu preku wifi 2,4ghz).

A posle ke gi pcueme. Pa ovci sluzat za sisanje. Dajte da se aktivira NVO-to i da se podigne malku nivoto na nasite ovci, da biraat berber. No, prvo treba da naucat sto e sisanje.

Ili mozebi toa ne e del od programata na NVO-to

Анонимен рече...

Onnet taka se najavi i kako prv vo pre-paid karticki za medjunarodni razgovori pa nisto.
celta mu e vo se da se najavi prv nezavisno od kvalitetot i ishodot.
narodot veke dovolno e izgoren i odnapred se informira za se.

pozdrav od konkurencijata

volan рече...

"...ИЗВЕСТУВАЊЕ

Почитувани,
Последниве денови Он.нет се наоѓа под постојани и систематски интернет напади поради кои во одредени периоди не може да го обезбеди квалитетот на услугите кои нашите клиенти го заслужуваат....."

http://www.on.net.mk/

Анонимен рече...

Konkurencijo

"narodot veke dovolno e izgoren i odnapred se informira za se"

Dali vie realno go izvestuvate narodot i pokazete mi kade?

нано партикл рече...

напис = нешто што е напишано (во весник или на интернет), т.е. на латински - статија.

наТпис = фирма, наслов - значи, еден НАПИС може да има НАТПИС (наслов), а еден фирмописец може да се вика и натписописец.

наДпис = тотално промашена тема, душо, ево ти један.

ја ова истово му го кажуев на волан ама он си продужи по старо....

Анонимен рече...

na kanal 5 sega kazaa demek onnet za 2-3 meseci ke bil seriozno spremen za da ponudi fiksna telefonija

?????????????????????

Анонимен рече...

Cela ovaa nasa negativnost kon MtNet normalno e podbucnata od OnNet. I toa vo biznis uslovi nekako e normalno. No tie ako sakaa da bidat ona za sto tvrdat deka se, nemaat potreba od nikakvi podbucnuvanja i koristenje na opravdaniot nas revolt kon MtNet. Dovolno ke bese da dadat dobri ceni na internetot i se ke bese kako sto treba. I tie se istite krvopijci kako i Mtnet. Nivnite ceni za internet se smesni. Vo najmala raka trebase da se duplo pomali. Poveke od jasno e deka ne se nisto "pocovecni" od MtNet.

Анонимен рече...

Covecnost Cemerikic


pa dali si ti normalen da sporeduvas vakvi dve raboti.

Анонимен рече...

Jok ti si, ebate nedonosen

Анонимен рече...

Anonimus,

ili ti e prezimeto Cemerikic ili si golema dupeuvlaka.

Aj izlezi od supakot i kazi sto si.

Анонимен рече...

Koj Cemer... koj kur, abe ti si bolen, i to umobolen ebate.

Martin рече...

Sakam da prasham dali i kaj nekoj drug se slucuva istoto. Brojachot e zaglaven, nadminav limit od 4GB uste pred dva dena (vo Sabotata), a brzinata mi e seuste ista. Dali i kaj vas brojachite se zaglaveni?

Анонимен рече...

KAJ MENE NE E ZAGLAVEN, A BRZINATA E OCHAJNA!DODEKA OTVORI NESHTO MOZEZ DA SI POSPIESH MALKU.

Sekretarot рече...

Brojacot kako i prethodno igra nekoe oro, thri napred dve vo mesto i cekor nazad

volan рече...

ВО МАКЕДОНСКИОТ САЈБЕР-ПРОСТОР

Е-влада без Е-граѓани

ЈАЗИЧНИТЕ БАРИЕРИ И НИВОТО НА ИНФОРМАТИЧКА ПИСМЕНОСТ, НО НАЈМНОГУ ВИСОКИТЕ ЦЕНИ И СКУДНИОТ ИЗБОР НА ПОНУДЕНИ ИНТЕРНЕТ-ПАКЕТИ, СЕ ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА МАЛИОТ БРОЈ КОРИСНИЦИ НА ИНТЕРНЕТ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОРАДИ ШТО ИДЕЈАТА ЗА Е-ВЛАДА ПРОЗВУЧУВА КАКО УТОПИЈА.....

http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=22786

volan рече...

Се надевам дека на никој не му попречи тоа што во целост го пренесов текстот од Вечер.

Најпрво благодарност до новинарите од Вечер, кои ја пренесона вистината за интернетот онака како ние што ја гледаме. Мислев на “Интернет Македонија“.

Понатака се надевам дека ке ни тргне на сите во оваа година, дека ке добиеме подобар - поквалитетен и поефтин интернет во оваа година.

На Јован-Јовансблог ќе му казам тука , дека заради инертноста на МТ-Нет и ОнНет последните два месеца највеќе ќарија кабелските оператори.

Тие испорачуваат за нијанса послаб интернет од АДСЛ интернетот - но затоа имаат двојно помала цена и не условуваат со договори кои се спротивни на многуте наши законски и подзаконски акти.

Понатака тие, кабелските оператори се трудат да дадат добра интранет понуда на содржини.... Сепак далеку е од тоа дека се одлични, но велам се освежување на Бродбанд пристапот...

За жал сите оние кои не живеат во големите градови каде има можност за кабелски интернет - оставени се на милост и немилост на монополот на МТ-нет....

Истотака и големите корисници, фирмите се оставени на милост и немилост на МТ-Нет и ОнНет, бидејќи само што почна да се развива конкуренцијата и ке помине усте година дена најмалку додека да се етаблираат другите ИСП компании кои почнаа или имаат намера да почнат да дистрибуираат интернет во МК.

Сателитскиот интернет кај нас е сеуште во повој бидејки треба огромна инвестиција а сеуште немаме доволно искуство т.е. фид бек од малкуте корисници кај нас...

Да не зборам дека државата ни спие...

Видете на сајтот на КИТ
http://www.kit.gov.mk/default-mk.asp
последното случуванје е во девети месец.....

АЕК се вади на лошата кадровска структура во своите редови, последица од наследените кадри и политиката на Рамковна Македонија..
Се жали на тоа што незнае како да го спроведе законот за Електронски комуникации во случајот на МТ - кој што е заштитен како “ретка зверка“ со монополската позиција, кој е последица на брилиантниот кукпопродажен договор....

На крај ни останува само надежта која ни ја дава ЕУ која неколкупати остро протестира за ваквата ситуација.....

А секако и изборна година е па се надеваме дека партијата на власт ке се сети дека и интернет корисниците се гласачи.....

4:06 PM, јануари 23, 2006
Delete
volan said...

Заради овој надпис (или натпис или напис, како ли е правилно ?, по правописот незнам - одамна искочив од школските клупи. Сега за мене е повеќе важна содрзината на тоа што е напишано а помалку важен е правописот - но не го подценувам. Само кажувам дека навиките кај постари луѓе потешко се менуваат. Затоа и никој не сака да вработува постари лица...)

Како што почнав со овој надпис во Вест ја исполнивме една од целите на обуката на новинари. А тоа беше новинарите да пишуваат за Интернет проблемите во Македонија. А и да се чуе за нашето гледање кои се причините зошто е тоа така.

Ние на “Обуката“, предложивме и начини како да се реши проблемот. Но веројатно овие новинари тоа ке го остават за некој друг надпис...

Сето ова го пишувам бидејки во минатите постови во овој блог имаше коментари во стилот дека со обуката не е ништо постигнато....и дека обуката е промашена работа...

4:35 PM, јануари 23, 2006
Delete

volan рече...

Што се случува со блогот???

Зошто снемува некои постови техничка грешка на Блогер или ???

volan рече...

Сепак ништо не е проблем со блогот - туку е проблем сто по моја грешка неколку поста сум пишал во стар топик

"Телекомот ја блокира интернет-телефонијата"

http://www.blogger.com/comment.g?blogID=17344920&postID=113699113221129599

а после ги барав во последниот топик и ме чудеше што ми ги нема постовите...

Се извинувам на сите кои се замориа со тоа што јас сум погрешил.... :):)

Martin рече...

Za brojacot e tocno deka vcera imav 6GB, a denes 3.8GB i toa go pokazuva od 20ti Januari. Se javiv denes da prasham sto e rabotata. Rekoa ke proverime, brzinata mi ja smalija, a brojacot seuste ne raboti kaj mene.

volan рече...

Неможам никако да сватам зошто во својот блог господинот Јован-Јовансблог, непрекинато во континуитет го брани МТ-нет и ОнНет..

Така и во денешниот топик кај него за “Широкопојасна споредба“.....

http://jovansblog.dobroutro.com/?p=633

Не ми е јасна упорноста на Јован со која постојана вика дека не е крив МТ за скапата цена - туку дека сме криви ние што не се трудиме доволно да заработиме како би ја плаќале “одлицната“ услуга на МТ-нет и братму “дуполиста“.

На Јован изгледа не му е јасно дека АДСЛ услугата е 20 проценти од просечниот личен доход во МК ...
Нека каже во која европска држава е таков соодносот... Можда у Африка ?...

Анонимен рече...

Zloupotreba na blogerskoto demokratsko pravo...
Pravo: sekoj ima moznost da go iskaze svoeto mislenje.
Zloupotreba: davanje na mislenje/komentari/postovi nesoodvetni na temata; pravenje mubaet sam so sebe; gushenje na debatata.
Primer za zloupotreba:
blog: revolucija.blogspot.com
post (tema): "E-vlada i E-mediumi"
broj na komentari: 50
broj na komentari od Volan: 24
Domashna zadacha: Izbrojte gi relevantnite komentari na Volan za temata.
Mala pomosh: komentarot za virusite ne e relevanten.

Cel na ovaa intervencija: pokonstruktivna i poprecizna diskusija na temite. Nekoj od strana koga kje dojde na blogov (nekoj kako mene) i gleds 50 komentari, i si vika ihaaa ovde mora da ima neshto vredno napishano, gi chita 50te komentari celi faking 45 minuti, ne prochituva neshto mnogu vredno i dobiva samo eden zakluchok:
Na Volan mu e MNOOOGU DOSADNO!!!
Volane imaj milosti.

volan рече...

“Зошто немам интернет и дали почна борбата“....

http://blog.ebiznis.info/?p=150#more-150

Морам да признам дека за разлика од Јован-Јовансблог, кај Мијалче гледам голема промена во тонот на коментарите кога се работи за Интернетот во Македонија.

Анонимен рече...

Дали Читаат нешто од ова МТНЕТОВИ ИЛИ ОННЕТОВИЦИ


НИНВНИТЕ УСЛУГИ СЕ СРАМОТНИ А SUPPORTOT ИМ Е КАТАСТРОФА

ПОЗДРАВ ДО ВАС

МТНЕТОВИ
ОННЕТОВИЦИ

volan рече...

“ Anonymous said...

Zloupotreba na blogerskoto demokratsko pravo...
Pravo: sekoj ima moznost da go iskaze svoeto mislenje....“

Јас барем не се кријам позади можноста да бидам анонимус....., иако поради начинот на кој пишуваш насетвам за кого се работи....

Анонимен рече...

МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ КЕ СЕ ЖАЛИ ВО АЕК ???

ТАКА ИМ ТРЕБА КОГА ИМ ПАГА МОНОПОЛОТ

НА ВЕСТИТЕ ВО СИТЕЛ

Анонимен рече...

НЕ СЕ КРИЈАМ МЕ ИМАШ НА ФОРУМОТ И НА НВО

ДО ВОЛАН

НЕМАМ НИШТО ПРОТИВ ВАС ТУКУ ДО МТНЕТ ПА И ОННЕТ

Анонимен рече...

vo drzavata se igra ping pong pomedju mt i aek

sega pak mt ke se zali za cenite vo rok od 60 dena pa aek pak nazad i taka nataka se do 20XX godina

no comment....

Анонимен рече...

Na AEK ako i falat kadri neka objavi oglas i toa za volonteri.
Jas licno ke im pratam diplomirani kadri da im pomognat za BUKVALNO SE.

AEK ako cita neka se izjasni oficijalno deka i falat kadri

Анонимен рече...

Volan said...

Јас барем не се кријам позади можноста да бидам анонимус....., иако поради начинот на кој пишуваш насетвам за кого се работи...

Hm,a Volan sto e? Ne e vo nikoj slucaj anonimus,no kako i da e, zal mi e sto ne ja razbra poentata, lesna im blogerska dusa na nashite oci.

Анонимен рече...

ustvari sto e bitno koj e koj bitno e site da dobieme podobar odnosno poevtin internet itn....
nego dajte kade vi bese onoj post kade sto imavte e-mail adresi na site stranski institucii i sl.

Анонимен рече...

ako se pisam koj sum togas ke bide ovoj si pravi reklama

neli

ile рече...

ne e bitno sega volan taka
ama ne sum stalno Anonymous ima i drugi

НЕМАМ НИШТО ПРОТИВ ВАС ТУКУ ДО МТНЕТ ПА И ОННЕТ

Анонимен рече...

“IT IS TIME TO MOVE ON....“

http://www.on.net.mk/

ОнНет драматично најавува, дека од утре нема да биде се исто. На што се мисли - можеби од утре ке добиеме достоен конкурент на МТ-нет. Можеби од утре ке објават дека проработел долго најавуваниот ВиФи или што?

Сепак да почекаме до утре....

Zarko рече...

Ne ja svativ poentata na kritikata za postovite na Volan. Prilicno se informativni za onie koi ne se zapoznaeni, a vam ako ne vi se citaat ne gi citajte. Imate eden ton blogovi so (0 comments) pa citajte tamu.

Celta na blogov e sto podobra informiranost na neinformiranite. Mozebi postovite i ne se slagaat so temite ama od iskustvo retko koj se vraca nazad da cita pa postiranje vo poslednata tema i so sodrzina koja nea vrska so temata no ima so internetot ne go smetam za grev.

Volan, imas od mene podrska da pisuvas se okolu internetot, a na nas e da birame sto ke citame sto ne

Zarko рече...

btw do adminite,

ako vidite deka nekoja tema nema postovi, otvorete vednas nekoja opsta pa taka nema da morame da doadjame vo vakvi situacii. I samiot sum postiral tamu kade sto ne bilo mesto ama smetav deka e dobro da se znae

Zarko рече...

Sto se odnesuva do Onnet, najavata stigna pred nekoe vreme tuka na blogov od nivni vraboten ama ne sakase da kaze za sto se raboti. Sto i da napravat zaboravaat deka zicanata mreza e kaj telekom i taa im e free i mozat da pravat sto sakaat za da bidat konkurentni. Ne ocekuvam cudo, bar ne za podolgo od tri dena

Анонимен рече...

Pravam dobri sendvici na mikrovalnata pa wifi-to ne mi raboti. Ako treba da biram, kabelski i mikrovalna sega za sega mi e najdobar izbor. Koga ke ima Wimax ke razmislam

ile рече...

НИШТО НОВО ОД ОННЕТ САМО ШТО КЕ СТАВАТ НОВ САЈТ ПОДОБАР И ПОДОБРО УРЕДЕН НИШТО ПОВЕКЕ

Анонимен рече...

Ile

ako odis nazad po postovite momakot najavuvase nesto, ama tesko da razbereme sto. Mozebi IP telefonija, cudo nevideno

Анонимен рече...

Цитат:
"Ова што го гледате како сајт ги живее своите последни мигови во својот весел 5 годишен живот"

Многу јасно е кажано дека станува збор за сајтот.
Прочитајте внимателно и ќе ви стане јасно.

volan рече...

“Интернет продажбата во Британија лани 19,2 милијарди фунти

Лондон, 20 јануари (МИА) - Британците во 2005 година за купување преку интернет потрошиле 19,2 милијарди фунти, 32 отсто повеќе од претходната година, соопшти здружението за електронска трговија ИМРГ....“

http://www.idividi.com.mk/biznis/BizSvet/337179/index.html


Видете ве молам и ако има некој близок до Владата ни, нека им шепне како може да ја раздрмаат македонската економија. Што ке добијат ако го напуштат монополот на МТ.....

Анонимен рече...

Koja Vlada i koj e lud da bide blizok do taa Vlada?

volan рече...

Идејата ми е ако сака Владата ни за кратко време реално це го укине монополот на МТ и цените драстилно ке паднат - што пак ке спроведе спирала на зголемување на пенетрацијата на интернетот во МК, а тоа ке.....

Анонимен рече...

daj boze da bide taka, ali cisto se somnevam.

tie do sega na nitu eden nacin ne pokazaa deka imat namera da ja podobrat situacijata so internetot i se drugo vo vrska so mt.

dodeka od nadvor nekoj seriozno ne gi podbere a i toa se nadevam naskoro ke se sluci do togas mt ke si pravi kako sto mu e kejf i so nas ke se odnesuva kako so toaletna hartija.

go slusna li ona vo nekoj od utresnite vesnici pisuva demek telekom ke se zali do aek za niskite ceni sto demek istata aek mu bara da gi namali cenite.

CISTA MANIPULACIJA SO NARODOT
demek i ednite i drugite se cisti ko solza pa ......... PING PONG a gradjaninot ceka i ceka i ceka i?

Анонимен рече...

До Волан,

Извини вака анонимно, но најдобронамерно:

чидни нешдо за етначење по зфучност.

Анонимуз

Анонимен рече...

http://phentermine-ri1.50megs.com/cheap-online-phentermine-prescription.html cheap online phentermine prescription cheap online phentermine prescription http://phentermine-ri1.50megs.com/adipexdrug-addiction-order-phentermine-online.html adipexdrug addiction order phentermine online adipexdrug addiction order phentermine online
http://phentermine-ri1.50megs.com/buy-cheap-phentermine-online-pharmacy.html buy cheap phentermine online pharmacy buy cheap phentermine online pharmacy http://phentermine-ri1.50megs.com/phentermine-online-ordering.html phentermine online ordering phentermine online ordering
http://phentermine-ri1.50megs.com/phentermine-free-online-consultation.html phentermine free online consultation phentermine free online consultation http://phentermine-ri1.50megs.com/online-rx-phentermine.html online rx phentermine online rx phentermine
http://phentermine-ri1.50megs.com/buy-phentermine-online-pharmacy.html buy phentermine online pharmacy buy phentermine online pharmacy http://phentermine-ri1.50megs.com/online-pharmacy-phentermine-cod.html online pharmacy phentermine cod online pharmacy phentermine cod http://phentermine-ri1.50megs.com/buying-phentermine-online.html buying phentermine online buying phentermine online
http://phentermine-ri1.50megs.com/buy-phentermine-online-com.html buy phentermine online com buy phentermine online com http://phentermine-ri1.50megs.com/cheap-online-order-phentermine.html cheap online order phentermine cheap online order phentermine

Анонимен рече...

http://free-porn-video-z.greatnow.com/watch-free-music-video.html Watch free music video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-gay-video-clip.html Free gay video clip http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-teen-porn-video.html Free teen porn video http://free-porn-video-z.greatnow.com/download-free-ipod-video.html Download free ipod video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-homemade-sex-video.html Free homemade sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-lesbian-sex-video.html Free lesbian sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-bondage-video.html Free bondage video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-teen-video.html Free teen video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-music-video-online.html Free music video online http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-naked-video.html Free naked video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-online-video.html Free online video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-girl-girl-video-video.html Free girl girl video video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-porn-video-download.html Free porn video download http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-private-home-video.html Free private home video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-funny-video-clip.html Free funny video clip http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-share-site-video.html Free share site video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-celebrity-sex-video.html Free celebrity sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-masturbation-video.html Free masturbation video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-xxx-video-trailer.html Free xxx video trailer http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-hot-video.html Free hot video

Анонимен рече...

http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-full-length-porn-video.html Free full length porn video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-video-for-myspace.html Free video for myspace http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-music-video-yahoo.html Free music video yahoo http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-homemade-private-video.html Free homemade private video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-gang-bang-video.html Free gang bang video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-video-sharing.html Free video sharing http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-streaming-video.html Free streaming video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-bbw-video.html Free bbw video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-erotic-video.html Free erotic video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-psp-video.html Free psp video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-hardcore-sex-video.html Free hardcore sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-home-sex-video.html Free home sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-funny-video-download.html Free funny video download http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-teen-sex-video.html Free teen sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-girl-video.html Free girl video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-tranny-video.html Free tranny video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-pussy-video.html Free pussy video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-jenna-jameson-video.html Free jenna jameson video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-pamela-anderson-video.html Free pamela anderson video http://free-porn-video-z.greatnow.com/watch-free-video.html Watch free video

Анонимен рече...

http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-video-editing-software.html Free video editing software http://free-porn-video-z.greatnow.com/view-for-free-pam-and-tommy-video.html View for free pam and tommy video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-full-length-sex-video.html Free full length sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-fucking-video.html Free fucking video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-girl-girl-latin-video.html Free girl girl latin video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-hot-sex-video.html Free hot sex video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-amateur-video-sample.html Free amateur video sample http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-porn-video.html Free porn video http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-movie-porn.html Free movie porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-picture-porn.html Free picture porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-gay-porn.html Free gay porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/clip-free-porn.html Clip free porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-porn-site.html Free porn site http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-porn-trailer.html Free porn trailer http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-lesbian-porn.html Free lesbian porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-teen-porn.html Free teen porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/download-free-porn.html Download free porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-gallery-porn.html Free gallery porn http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-porn-xxx.html Free porn xxx http://free-porn-video-z.greatnow.com/free-hardcore-porn.html Free hardcore porn

Анонимен рече...

http://free-porn-video-z1.150m.com/free-porn-video.html Free porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/video-porn-gratis.html Video porn gratis http://free-porn-video-z1.150m.com/free-porn-video-clip.html Free porn video clip http://free-porn-video-z1.150m.com/buff.com.es-gay-porn-site-video.html Buff.com.es gay porn site video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-gay-porn-video.html Free gay porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-lesbian-porn-video.html Free lesbian porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/amateur-porn-video.html Amateur porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/porn-video-clip.html Porn video clip http://free-porn-video-z1.150m.com/hardcore-porn-video.html Hardcore porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/paris-hilton-porn-video.html Paris hilton porn video

Анонимен рече...

http://free-porn-video-z1.150m.com/video-de-porn.html Video de porn http://free-porn-video-z1.150m.com/mature-porn-video.html Mature porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-porn-sex-video.html Free porn sex video http://free-porn-video-z1.150m.com/cartoon-porn-video.html Cartoon porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-celebrity-porn-video.html Free celebrity porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-porn-video-trailer.html Free porn video trailer http://free-porn-video-z1.150m.com/free-long-porn-video.html Free long porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/ver-video-porn-gratis.html Ver video porn gratis http://free-porn-video-z1.150m.com/porn-video-on-demand.html Porn video on demand http://free-porn-video-z1.150m.com/free-porn-psp-video.html Free porn psp video

Анонимен рече...

http://free-porn-video-z1.150m.com/video-game-porn.html Video game porn http://free-porn-video-z1.150m.com/video-post-porn.html Video post porn http://free-porn-video-z1.150m.com/porn-video-trailer.html Porn video trailer http://free-porn-video-z1.150m.com/free-online-porn-video.html Free online porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-porn-video-sample.html Free porn video sample http://free-porn-video-z1.150m.com/free-homemade-porn-video.html Free homemade porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/watch-free-porn-video.html Watch free porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-xxx-porn-video.html Free xxx porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/online-porn-video.html Online porn video http://free-porn-video-z1.150m.com/free-full-porn-video.html Free full porn video

Анонимен рече...

http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-porn-movie.html Free adult porn movie http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-comic.html Free adult comic http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex-game.html Free adult sex game http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-cam.html Free adult cam http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-clip.html Free adult clip http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex.html Free adult sex http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-ecard.html Free adult ecard http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-mpeg.html Free adult mpeg http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex-movie.html Free adult sex movie http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-cartoon.html Free adult cartoon http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-tv.html Free adult tv http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-web-site.html Free adult web site http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex-video.html Free adult sex video http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-movie-xxx-view.html Free adult movie xxx view http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-amateur-video.html Free adult amateur video http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-dating-site.html Free adult dating site http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-video-download.html Free adult video download http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-password.html Free adult password http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-game-download.html Free adult game download http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-entertainment.html Free adult entertainment

Анонимен рече...

http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-xxx.html Free adult xxx http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-porn-video.html Free adult porn video http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/adult-free-photo-pussy-video.html Adult free photo pussy video http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-web-cam-chat.html Free adult web cam chat http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-full-length-adult-movie.html Free full length adult movie http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-e-card.html Free adult e card http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-photo.html Free adult photo http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/adult-ameture-free-home-wife.html Adult ameture free home wife http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-live-adult-web-cam.html Free live adult web cam http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-online-adult-tv.html Free online adult tv http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-online-adult-movie.html Free online adult movie http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex-chat.html Free adult sex chat http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-erotic-story.html Free adult erotic story http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/adult-free-lesiban.html Adult free lesiban http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-xxx-adult-game.html Free xxx adult game http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-internet-tv.html Free adult internet tv http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-film.html Free adult film http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-video-chat.html Free adult video chat http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-movie-trailer.html Free adult movie trailer http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-download.html Free adult download

Анонимен рече...

http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-porn-site.html Free adult porn site http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/adult-free-online-dating-service.html Adult free online dating service http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-xxx-movie.html Free adult xxx movie http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-online-adult-video.html Free online adult video http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-screensaver.html Free adult screensaver http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-online-adult-sex-game.html Free online adult sex game http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-mature-adult-sex-gallery.html Free mature adult sex gallery http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/adult-free-pic.html Adult free pic http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-video-game.html Free adult video game http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-greeting-card.html Free adult greeting card http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-thumbnail.html Free adult thumbnail http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-christmas-card.html Free adult christmas card http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-search-engine.html Free adult search engine http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-cam-chat.html Free adult cam chat http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex-site.html Free adult sex site http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-anime.html Free adult anime http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-video-trailer.html Free adult video trailer http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-links.html Free adult links http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-sex-chat-rooms.html Free adult sex chat rooms http://free-3rish10.greatnow.com/free-adult/free-adult-emoticon.html Free adult emoticon

Анонимен рече...

http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/ Free game online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-game.html Download free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-play.html Free game play http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-yahoo.html Free game yahoo http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-sex.html Free game sex http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-play.html Free game online play http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/arcade-free-game.html Arcade free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-kid.html Free game kid http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/flash-free-game.html Flash free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-pogo.html Free game pogo http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/adult-free-game.html Adult free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/demo-download-free-free-full-game-sports-version-video.html Demo download free free full game sports version video http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/addicting-free-game.html Addicting free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/car-free-game-online-racing.html Car free game online racing http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-game-psp.html Download free game psp http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/casino-free-game.html Casino free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-game-pc.html Download free game pc http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/christmas-free-game.html Christmas free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-rpg.html Free game online rpg http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/christmas-free-game-kid-online.html Christmas free game kid online

Анонимен рече...

http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-internet.html Free game internet http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-hentai.html Free game hentai http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-game-online.html Download free game online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/downloadable-free-game.html Downloadable free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-puzzle.html Free game online puzzle http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-kid-online.html Free game kid online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-yahoo.html Free game online yahoo http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-pc.html Free game pc http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-full-game.html Download free full game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-sex.html Free game online sex http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-mobile.html Free game mobile http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-slot.html Free game slot http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-multiplayer-online.html Free game multiplayer online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/computer-free-game.html Computer free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/car-free-fun-game-online-play.html Car free fun game online play http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-porn.html Free game porn http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-web.html Free game web http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/christmas-free-game-online.html Christmas free game online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-play-rpg.html Free game online play rpg http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-full-game-pc.html Download free full game pc

Анонимен рече...

http://casino-b2.150m.com/uk-top-online-casino.html Uk top online casino http://casino-b2.150m.com/usa-black-jack-casino.html Usa black jack casino http://casino-b2.150m.com/vegas-casino-on-line.html Vegas casino on line http://casino-b2.150m.com/888-casino-on-net.html 888 casino on net http://casino-b2.150m.com/888.com-casino-on-net.html 888.com casino on net http://casino-b2.150m.com/address-belterra-casino.html Address belterra casino http://casino-b2.150m.com/affiliate-casino-net-program.html Affiliate casino net program http://casino-b2.150m.com/aladdin-casino-in-las-vegas.html Aladdin casino in las vegas http://casino-b2.150m.com/aladdin-casino-las-vegas-nv.html Aladdin casino las vegas nv http://casino-b2.150m.com/aladdin-casino-las-vegas.html Aladdin casino las vegas
http://casino-b2.150m.com/aladdin-casino-vegas.html Aladdin casino vegas http://casino-b2.150m.com/aladdin-casino.html Aladdin casino http://casino-b2.150m.com/aladdin-hotel-and-casino.html Aladdin hotel and casino http://casino-b2.150m.com/aladdin-hotel-casino-vegas.html Aladdin hotel casino vegas http://casino-b2.150m.com/aladdin-resort-and-casino.html Aladdin resort and casino http://casino-b2.150m.com/area-casino-diego-in-san.html Area casino diego in san http://casino-b2.150m.com/area-casino-diego-san.html Area casino diego san http://casino-b2.150m.com/baccarat-net-casino.html Baccarat net casino http://casino-b2.150m.com/barona-ca-casino-diego-san.html Barona ca casino diego san http://casino-b2.150m.com/barona-casino-ca.html Barona casino ca

Анонимен рече...

http://casino-b2.150m.com/barona-casino-california.html Barona casino california http://casino-b2.150m.com/barona-casino-diego-in-san.html Barona casino diego in san http://casino-b2.150m.com/barona-casino-in-san-diego.html Barona casino in san diego http://casino-b2.150m.com/barona-casino-lakeside-ca.html Barona casino lakeside ca http://casino-b2.150m.com/barona-casino-reservation.html Barona casino reservation http://casino-b2.150m.com/barona-casino-san-diego.html Barona casino san diego http://casino-b2.150m.com/barona-casino.html Barona casino http://casino-b2.150m.com/barona-hotel-and-casino.html Barona hotel and casino http://casino-b2.150m.com/barona-indian-casino.html Barona indian casino http://casino-b2.150m.com/barona-resort-and-casino.html Barona resort and casino
http://casino-b2.150m.com/barona-valley-casino.html Barona valley casino http://casino-b2.150m.com/barona-valley-ranch-casino.html Barona valley ranch casino http://casino-b2.150m.com/belterra-casino-hotel-resort.html Belterra casino hotel resort http://casino-b2.150m.com/belterra-casino-in-indiana.html Belterra casino in indiana http://casino-b2.150m.com/belterra-casino-in.html Belterra casino in http://casino-b2.150m.com/belterra-casino-indiana.html Belterra casino indiana http://casino-b2.150m.com/belterra-casino-name.html Belterra casino name http://casino-b2.150m.com/belterra-casino-resort.html Belterra casino resort http://casino-b2.150m.com/belterra-casino.html Belterra casino http://casino-b2.150m.com/belterra-hotel-and-casino.html Belterra hotel and casino

Анонимен рече...

http://casino-b2.150m.com/belterra-riverboat-casino.html Belterra riverboat casino http://casino-b2.150m.com/best-casino-on-the-net.html Best casino on the net http://casino-b2.150m.com/ca-casino-diego-harrahs-san.html Ca casino diego harrahs san http://casino-b2.150m.com/ca-casino-diego-san-viejas.html Ca casino diego san viejas http://casino-b2.150m.com/ca-casino-thunder-valley.html Ca casino thunder valley http://casino-b2.150m.com/california-casino-diego-san.html California casino diego san http://casino-b2.150m.com/casino-county-diego-in-san.html Casino county diego in san http://casino-b2.150m.com/casino-diego-harrah-san.html Casino diego harrah san http://casino-b2.150m.com/casino-diego-harris-san.html Casino diego harris san http://casino-b2.150m.com/casino-diego-in-indian-san.html Casino diego in indian san
http://casino-b2.150m.com/casino-diego-near-san.html Casino diego near san

Анонимен рече...

http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-ipod.html Free game ipod http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-site.html Free game online site http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/computer-download-free-game.html Computer download free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-rpg.html Free game rpg http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/dress-free-game-girl-make-online-up-up.html Dress free game girl make online up up http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-poker.html Free game online poker http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-racing.html Free game racing http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/casino-free-game-online.html Casino free game online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-word.html Free game online word http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/bowling-free-game.html Bowling free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/car-free-game.html Car free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/chess-free-game.html Chess free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-racing.html Free game online racing http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-mario.html Free game mario http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-play-puzzle.html Free game online play puzzle http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-man-pac.html Free game man pac http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-hunting-online.html Free game hunting online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-pool.html Free game online pool http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-nickelodeon.html Free game nickelodeon http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/baby-free-game-printable-shower.html Baby free game printable shower

Анонимен рече...

http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-full-game-version.html Download free full game version http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-puzzle.html Free game puzzle http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-msn.html Free game msn http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-play-yahoo.html Free game online play yahoo http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-game-google.html Download free game google http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-playing-role.html Free game online playing role http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/cartoon-free-game-network.html Cartoon free game network http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/adventure-free-game-online.html Adventure free game online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/2d-free-game-online-play.html 2d free game online play http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-solitaire.html Free game solitaire http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/aol-free-game.html Aol free game http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/download-free-game-pokemon.html Download free game pokemon http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-typing.html Free game typing http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-play-pogo.html Free game play pogo http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-tetris.html Free game online tetris http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/flash-free-game-online.html Flash free game online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-online-pokemon.html Free game online pokemon
http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/free-game-golf-online.html Free game golf online http://free-1rish10.greatnow.com/free-game/demo-free-game.html Demo free game

Анонимен рече...

index.html.
euro sex party
sexy party
party sex toy
man sex toy
homemade sex toy
sex toy woman
gay sex toy
male sex toy
anal sex toy
sex toy vibrator
pet sex
first time sex
first time sex story
hentai sex
sexy hentai
hentai sex game
sex play
sexo anal
gay anal sex
her first anal sex
anal sex gallery
anal sex video
black anal sex
teen anal sex
hardcore anal sex
anal sex movie
anal sex picture
anal sex pic
first anal sex
sexy clothes
sex group
sexy group
gay group sex
group sex picture
lesbian group sex
teen group sex
group sex story
security cam sex
beauty middlesex salon
horoscope sex
horoscope sexual
sex drug
voyeur sex
beach sex voyeur
paris hilton sextape
paris hilton sex movie
sexy paris hilton
watch paris hilton sex tape
paris hilton sex com
paris hilton having sex
paris hilton sex free
sexy dance
amateur sex video

Анонимен рече...

http://teensexp5.150m.com/meat-packing-sussex.html Meat packing sussex http://teensexp5.150m.com/columbia-corporation-sussex.html Columbia corporation sussex http://teensexp5.150m.com/skyhawks-sussex.html Skyhawks sussex http://teensexp5.150m.com/balloon-fiesta-sussex.html Balloon fiesta sussex http://teensexp5.150m.com/countian-sussex.html Countian sussex http://teensexp5.150m.com/pledge-sussex.html Pledge sussex http://teensexp5.150m.com/columbia-corp-sussex.html Columbia corp sussex
http://teensexp5.150m.com/surrogate-sex-therapist.html Surrogate sex therapist http://teensexp5.150m.com/surrogate-sex-new-york.html Surrogate sex new york http://teensexp5.150m.com/nb-sussex.html Nb sussex http://teensexp5.150m.com/reilly-sussex.html Reilly sussex http://teensexp5.150m.com/estate-nj-real-sussex.html Estate nj real sussex http://teensexp5.150m.com/spaniel-sussex.html Spaniel sussex http://teensexp5.150m.com/funeral-home-select-sussex.html Funeral home select sussex