03 февруари, 2006

Дуплиран сообраќајот кај АДСЛ пакетите во Црна Гора

Udvostručeni mjesečni protok podataka, koji je od jula prošle godine do 1. februara 2006. bio omogućen svim korisnicima superbrzog ADSL servisa, ubuduće će biti dio standardne ADSL ponude.

Udvostručen mjesečni protok podataka iznosi, zavisno od izbora ADSL paketa - M 10 GB, L 20 GB i XL40GB, i važi za sve dosadašnje, kao i za nove ADSL korisnike (pravna i fizička lica!). Ti paketi su prvobitno omogućavali mjesečni obim saobraćaja od M 5GB, L10GB i XL20 GB. (повеќе)
Газда на Телеком Црна Гора е славниот Magyar Telekom, кој таму има ваква понуда на АДСЛ:
Ми текнуваат три можни причини поради кои Deutsche Telekom најмногу сака да ги стриже Македонците од сите стада на Западниот Балкан:
  1. Имаме „независно“ регулативно тело
  2. Постои „стратегиско партнерство“ меѓу Владата и МТ
  3. Македонските менаџери се ептен квалитетни...бербери

30 коментари:

Teko рече...

Јас мислам дека е она второто, но повторно не ја сваќам причината зошто, бидејќи со намалување на цените ќе добијат зголемување на корисниците, а со тоа и профитот.

Можда се водени од девизата
"Што си е сигурно сигурно си е!!!"

Или пак како што некој го искоментира мојот пост за Kama Sutra црвот

Makedonija najmalku ke bide napadnata zatoa sto ima 5% (a moze i pomalku) korisnici na internet. Pa mozam da kazam deka poradi skapiot internet na MT NET ljugeto se "zastiteni" od ovoj crv :).

Можеби се е од Security Point of View :-)))

Zarko рече...

Mislam deka glaven problem e sto kaj nas izigraa igra koja ne moze da ja povtorat vo Crna Gora i zatoa tamu davaat popovolni uslovi. Vo Crna Gora imaat mal broj na korisnici i samo na toj nacin ke gi privlecat.

Ne zaboravajte deka ADSL-ot e strateska opredelba i na Magyar i na Deutce telekom. Vo Ungarija imaat zemeno ogromen kredit namenet za ADSL. Istotaka ne zaboravajte deka tuka i nemaat konkurencija. WiFi-to na Onnet mozat da go zbrisat so postavuvanje na enormen broj na hotspotovi i da izdadat poeftini kartici (najverojatno i toa ke se sluci ako vidat deka ima nekoj uspeh wifi-to). Veruvam deka nabrgu ke ja smenat i politikata tuka, za da mozat da gi ispolnat planovite. Do sredina na mesecov, najverojatno ke ja objavat svojata zavrsna smetka i Form 20-F pa ke znaeme povece.

Vo sekoj slucaj gledam izuzetno aktivni dve nedeli, Bezvrska sekoja cest i cestitki do site konstruktivni diskusii.

ile рече...

Ке не стижат уште долго време

GoodBytes рече...

Тоа „партнерство“ меѓу нашата непрежалена Влада и Телеком е запечатено со тврда валута. Лесно се купуваат политичари и со многу помалку пари од десетиците милиони евра.

Ова што ни го прават, со влечкањето на либерализацијата, е очигледно, видливо и сосем јасно. Оваа мафија мора да си оди веќе еднаш засекогаш.

Анонимен рече...

A zar ke dojde poarna. Pa taa pred niv im go prodade so takvi uslovi. Se e isti sljam

Анонимен рече...

Црногорците се сепак горд народ и покрај се таму одогворните не се толку поткупливи како овде. Мирко, Трајче и Трпче не живеаат таму, а на издаиците и колаборационистите не им се восхитуваме како и овде (бре успешни, како се снашле) туку...
Не џабе по корупција сме први во Европа, ја претркавме и албанија...

Анонимен рече...

Ochajno i razocharuvachki deluvaat ponudite na Mak.provajderi za pristap na Internet.Kako Internetot da e privilegija za odredena grupa lugje a ne sekojdnevna potreba.Mladite shto imaat doma internet kako da se nad drugite,tie shto odat vo Internet kafe kako toa da im e "eve si se chastam malku Internet";povozrasnite Internet si koristat na rabota kade drug plakja i e prikluchen na Internet.Tie shto se delovno povrzani so IT /softver,hardver,mrezi,LAN itn/ zarabotuvaat na toj nachin i ne razmisluvaat deka i obichniot chovek mozebi saka da ima Internet ,da surfa, da koristi razni moznosti shto gi dava Internetot, da bide del od svetot. Vladata izgleda nishto ne ja interesira za obichniot chovek kako da zivee vo oblaci, kako da ne ja gazi istata zemja shto nie ja gazime.Ne reshile drugi problemi pa sakame da vlijae na Internet sostojbite.Koga ke otidat vo vlast zaboravaat da se simnat megju obichnite lugje i da vidat deka i nie sakame moznosti za eftin pristap na Internet.Pa posle tolku pishuvanje , baranja ,objasnuvanja zarem tolku se gluvi da ne razmislat malku koja ponuda odgovara za Makedonskite Internet korisnici taka da i korisnicite se zadovolni i firmite zarabotat dovolno ( MT, ON net i dr.)nema li kompromisno reshenie?
Bez vrska! Prodolzi so postovite, prodolzi so ideite za pritisoci vrz Vlada, AEK,OPM,inspekcii, Telekom i dr.Ako si kjutime ke mislat oti ni e arno.Ne gi ostavaj na mir. Sreka shto si duhovit vo ovie nevozmozni situacii.

Анонимен рече...

NVO-to da podnese baranje za zabrana na koristenje na wireless internet vo komercijalni svrhi so nadvoresni anteni. Neka napravat hotspots i neka nudat wireless vo kafici, biblioteki, aerodromi, i site javni mesta. Ne da go uzurpiraat prostorot

волан рече...

Anonymous said...

Ochajno i razocharuvachki deluvaat ponudite na Mak.provajderi za pristap na Internet....

Пола,вака добар пост човек нема што да додаде....

Arhimed рече...

Он нет се курчи пошто е поврзан со власта и затоа ќе го добијат дозвола за оперирање на фикса мрежа. Случајот со МЖ и оптичкиот кабел на Неотел докажува дека некој некого форсира! Бучизам е новото движење на корпција, криминал и лага.

Анонимен рече...

OnNet mozebi e povrzan so vlasta, no tuka se zaborava deka golem del od kapitalot vo onnet e Amerikanaski. E koga e taka, togas Amerokancite si go stitat svojot interes, odnosno drzavata ne im moze nisto.
Pa koj im ja podari kompletnata infrastruktura USAID, posle prku istata sklucija dogovor so vladata ni kao demek ce davaat internet na ucilistava itd, itd, itd.

Jad, cemer(agic) i demagogija, se e tolku prozirno i pateticno.
Zatoa nasive gomna na vlast ne smeat da im zucnat, zosto momentalno sleduva edna vospitno popravna od strana na Amerikancite.
Nasive komunjari mozat da se kurcat i da izigravaat sizici ali koga ce dojdat pred Americka ambasada togas kako vo skecon na K-15, oooo ljubim ruku mister cek mi das :)

I taka se brka biznis, nema monomol nego duopol, a nas korisnicite na internet koj ne vrti i onaka sme pod 5% (a realno po mene ako gi isklucite site onie koi internet koristat samo za da proverat mail i koi surfaat 5 saati vo mesecot togas sme i pomalku od 3%) znaete sto znaci toa NISTO, em sme malku em ne glasame na izbori, taka da politicaricve ama ic ne im e gajle ni za nas nitu za napateniot interenet.

Анонимен рече...

Ustvari poarno da si emigrirame vo Crna Gora, ne ni trebaat vizi :)

I onaka internetov nema da go biva vo dogledno vreme, a i njaverojatno Crnogorcive pobrzo ce vlezat vo Evropa od nas. Plus imaat more :)

Анонимен рече...

Сите ние гледаме и знаеме што се случува, но осем да изнесеме пред аудиториумт овде, ништо друго не можеме од проста причина што системски ништо не е решено во државава. Све е отидено у ку.. хондурас. Џабе ние збориме овде, коа системот не ни дозволува да мрднеме од точката каде што бевме пред 3-4 месеци.
Зошто да има повеке интернет корисници во државата? За да лугето погледнат надвор и видат како се живее нормално? Размислете на кого му одговара глуп народ. А и ако свртиме од другата страна, не се политикантите криви, простиот народ овозможува да си праат што си сакаат. И ние да сме на власт би го праеле истото.
Море сите да идат не у три лепе...

Анонимен рече...

Vo Amerika rabota br.1 , rabota br. 2 i rabota br.3 e NACIONALNIOT INTERES. Kur ne im cue za nikogo i za nisto. E tuka e nasiot problem. Nie nikako ne odbirame, do sega barem, politicari koi ke ni go cuvaat nasiot nacionalen interes. Ni go gazat nacionalnoto dostoinstvo, nacionalniot interes, i sto ti ne drugo. I pokraj seto toa narod kuti, trae. Ova so internetot e samo del od celata nasa slika, za koja samo narodot e kriv. Nitu edna glava na politicar ne e skrsena, a do sega od niv toa go zasluzile mnogumina.

Bojan рече...

Пцуење и плукање по политичари, колку и да пружа задоволство, не решава проблеми.

Не ме сфаќајте погрешно... Ако е до мене, би ги собрал сите на плоштад со гиљотина и јавен ТВ пренос на сателитските програми во МК.

Најголемиот проблем е во нашата инернтност (физика, луѓе... Њутн одамна го има дрндано истото). Тело што е во мирување има тенденција да остане во мирување.

Во моментов се потребни самураи. 10 ќе бидат доволно.

konkurencija рече...

Оптичкиот кабел ја заплетка конкуренцијата

Јавното правобранителство ќе ја испитува законитоста на договорот на Јавното претпријатие Македонски железници со фирмата "Неоком" за користење на оптичкиот кабел на железницата за телекомуникациски услуги.

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2980&stID=72817

"...- Владата тргна во добра насока со донесувањето на Законот за електронски комуникации и со формирањето на независна Агенција за електронски комуникации. Ветуваше дека ќе создаде услови за здрава конкуренција за сите телекомуникациски компании и интернет-провајдери... - вели Дејан Калеников, од фондот "СЕАФ- Македонија"...."

!!!!!!!!????????????

FreeOpenAir рече...

http://freeopenair.blogspot.com/2006/02/blog-post.html

Анонимен рече...

!!!!!!!!????????????

Ne svacam zosto volku cudenje. Pa covekot si ja brani svojata investicija so koja site se dicime "pokrieni sme 100%", ozraceni 103,2%.

Pa neka gi pogledne istiot toj gospodin dokumentite so koj tie trebase da bidat spasiteli na makedonskiot internet. Za zal od "dobri vili" na hartija se pretvorija vo "zombievci" "drakuli" krvopii vo stvarnosta. Pa po zamislata trebese da ponudat eftin internet tamu kade sto nema uslovi za ADSL. A tie go uzurpiraa eterot vo Skopje i se obiduvaat da gi iscedat razocaranite od ADSL. Kade e humanosta na proektot EDC ???

Mozebi nekoj od USAID ke moze da odgovori.

Bojan рече...

Драг мој Анонимусу... Очигледно не ја знаеш бизнис стратегијата на он.нет, МТ, и која и да е друга фирма во Македонија (со посебен акцент на он.нет), која гласи:

(со извинение на израз, ама цитат е ова)

„И гомна да им дадеме [на муштериите], треба да бидат среќни, да ги голтаат и да бараат репете.“

Анонимен рече...

"The ending of the Maktel monopoly, combined with the new telecommunications law assured present and future ISPs the ability to enter into agreements with ISPs from adjacent countries such as Kosovo, Albania, Bulgaria, Serbia and Greece. As a result, bandwidth pricing would decline by as much as 66-75% if vendors were not tied to Maktel and the overall pricing structures to consumers would decline accordingly."

"The entire country will be covered with some form of wireless connectivity;
The cost for consumer connectivity will be as low as 9-15 Euro (~$11-18) and commercial accounts will cost as little as 50 Euro (~$60)
Each point of presence established under this project will enable additional connectivity other than the schools and we expect to see an exponential increase in the use of the Internet throughout the Republic of Macedonia"

http://www.dot-com-alliance.org/newsletter/article.php?article_id=127

Dali sega koga se objavija cenite na wifi-to nekoj ke saka da go izlize toa sto go najavuval.

Glenn Strachan
Chief of Party, Macedonia Connects
Academy for Educational Development
Tel: 202-884-8108
Email: gstrachan@aed.org

Mozebi Glen ke znae da ni kaze kade toa vo svetot se podobrile uslovite za internet i se razbil necii monopol so cena od 19 US$ za 2Gb.

Bezvrska dali ne e vreme da mu piseme pismence na gospodinov, da go potsetime na toa sto toj go izjavil.

Biznis strategijata mora da bide vo kontekst na grantot, ili barem priblizno da gi sledi uslovite na grantot. Ili barem javno neka kaze deka grant e daden na Onnet a ne na Makedonskoto skolstvo i mladata populacija.

Kolku da ne bideme zbuneti i e.....

Анонимен рече...

Gospodinot verojatno poucen od ponudite koj gi ima vo negoviot Washington

http://www22.verizon.com/ForHomeDSL/channels/dsl/packages/default.asp

Mislel deka e toa realno. Za zal ne go upoznal Pepi na vreme. Bar da se rasprasase okolu, nema da se zaletase taka

Анонимен рече...

дајте некој битни емаил адреси да ја пратиме малку за овој криминал што го прават


Па нели кога имаше првиот пат пракање на мејлови имаше резултати па сега како да стагнираме

Анонимен рече...

so ne si gi prasate clenovite vo NVOto koi rabotat za istite?

Анонимен рече...

Seirdzii kolku sakas, pederi uste povece. Ako imas sto da kazes kazi i potpisi se. Vaka jades g....

волан рече...

Зимски сон не зафати сите па и нашето НВО

Нормално беше во деновите пред и после нова година да не фати и нас зимски сон - башка што фати и клучна февруарска сесија - каде р-Еволуционерите имаа поштеда да си ја завршат поважната работа за нив - да положат некој испит.....

Полека да излегуваме од зимскиот сон и да започнеме повторно интензивно со акциите на НВО-то.

1. Под итно да свикаме Прес конференција
- на која ке го изразиме нашето негодување од статускво ситуацијата на понудата на интернет провајдерите ИСП.
- ке бараме јавно АЕК да одговори на нашето писмо, а во врска со поплаките и жалбите на корисниците на услугите на МТ-нет.
- скоро никаквиот анганжман на владините структури КИТ и Министерството за Транспорт.
- да објавиме дека сме во завршна подготовка но “Проект за бесплатeн интернет“

2. До 20 Февруари да го завршиме “Проектот за бесплатeн интернет“ како што го замисливме,

3. Да подготвиме средба со одговорните луѓе од МТ-нет, со кои би договориле евентуална соработка и би расчистиле дали се спремни да ги повлечат одлуките за пеналите кои ги пресметааа неоправдано на АДСЛ корисниците.
Рок за средба до 15 Февруари.

Во спротивно да ги организираме луѓето за групна тужба против монополот на МТ и многуте неправилности во Договорот за АДСЛ,.

4. Да го посетиме Народниот Правобранител и да му предочиме дека АЕК игнорански се понаша према нашите писма и барања – а во врска со АДСЛ договорите и пеналите.
Рок до 18 Февруари.

5. Да ја посетиме Мирјана Најчевска од Хелсиншкиот комитет, во врска со истите причини како и точка 4
Рок до 18 Февруари.

6. До крајот на овој месец да организираме средба со Градоначалникот на градот и Градоначалниците на скопските општини – за да видиме дали имаме можност за соработка и кои ни се допирните точки.

7. До крајот на месецот да го претставиме проектот за бесплатен интернет на некои клучни донатори во Македонија.

8. До крајот на месецот да организираме средба и со ОнНет – за да видиме дали имаме допирни точки за соработка.

9. До средината на Март да се организираат средби и со другите ИСП компании кои се веќе присутни или се во најава...

10, Да размислиме за предлогот на Анонимусот на некој начин да се приклучиме на протестите на Здружение на Гласот на светлината но за нашите цели....

11. До крајот на месецот да стартува и сајтот на Интернет Македонија.

12. До крајот на Март да органифираме јавен форум на сите учесници на Интернетот во Македонија. (ИСП-компаниите, АЕК, Министерството за транспорет, Новинари, и нашето НВО) а во врска со проблемите на Интернетот во Македонија....

13. Да пишеме писмо и организираме средба со Анткорупциската Комисија, а во врска со можната корупција на одговорните функционери на државните органи – кои упорно го штитат монополот на МТ.
Рок до крајот на Февруари.

14. Јавно да ги повикаме сите партии и оние од власта и оние од опозицијата да не подржат во нашите активности – за подобрување на Интернетот во Македонија--..
Рок до крајот на март.


Веројатно нешто сум испуштил – но вие можете да ме надополните или критикувате.

Па што би рекол Бојан да покажеме дека меѓу нас има неколку Самураи...
Сосема случајно во НВО-то немаме ниту еден член со има Мирче,Трајче и Трпче...

bezvrska рече...

@teko: еј видиш, не ми текна дека интернет во МК е луксуз ради сигурносни прашања! А може е така и за да се избегнат здравствените импликации...зрачење од монитор, искривување на кичма од неправилно седење... Или па социолошки импликации: подем на порнографија, губење на блискоста во контактите, отуѓување од средината, раст на бројот на разводи...

bezvrska рече...

@Бојан: ќе ми кажеш кога ќе биде гиљотинирањето? Ако не, ќе ти се наљутам :) И дај кажи кај се наоѓа катана.

bezvrska рече...

@Anonymous: писменце до Glenn Strachan? Moже! Не дека типот ќе се потресе, ама ќе биде добар медиумски stunt.

bezvrska рече...

@волан: што е ова? Изборна програма? :)
Две забелешки:
- р-еволуција и Интернет Македонија не се една иста работа
- зошто не се држиш до темата на постот? :)

Во врска со „програмата“, каква е поврзаноста на протестите против продажба на ЕСМ со интернетот во Македонија???

Анонимен рече...

Drugari , iteresni vi se razgovorite ... u stvari toa e simptomaticno za MK. ..site samo nesto diskutiraat , ali rezultati nikogash nema. Jas se isseliv vo beliot svet za da ne moram da ja cuvstvuvam torturata na sistemot. 512k/128k ADSL 8GB download - 1400 denara ... i uste koga ke vidis deka standardot e 10 pati pojak , znaci deka vo MK treba da se nudi ADSL od 200 do 500 denara. Komunistite ne svakjaat deka MK e vo informativen mrak poveke od 14 godini.. Definitivno treba da se skine glavata ne nekoj lopov-politicar pa da se zaprasaat , cekaj be ovde ziveel narod a ne "stoka"