07 февруари, 2006

Спомни ја Македонија по добро?!

Ако не почнеме преговори за членство во ЕУ оваа или следната година, има да се бесат на плоштад сите што се жалеле во странство дека тука наводно било лошо:
Мисии на неколку држави во март ќе дојдат во Македонија да испитаат дали Владата ги исполнува обврските за либерализација на телекомуникацискиот пазар и дали создава услови за фер конкуренција.

Странците се заинтересирале за овој проблем по поплаките од потенцијалните инвеститори од нивните земји за вложување во телекомуникацискиот сектор и од неколку домашни компании до Европската комисија во Брисел и до сите амбасади и меѓународни организации и институции во земјава. Компаниите кандидати за влез во фиксната телефонија се жалат дека иако пазарот требаше да биде либерализиран на први јануари 2005 година, државата се уште не создадава услови за работа на конкурентите на "Македонски телекомуникации". (повеќе во Дневник)
Уа, кодоши! :)

20 коментари:

neo-geo рече...

Би додал само реакција за нелегалното зрачење на оннет, допис до АЕК, медиуми и сл.
Може и на пресот да се спомне, макар и без именување иако не би гледал причина зашто

Анонимен рече...

Mislam deka treba da se pobara i zabrana na zracenje preku 100mW za bilo koj provajder i zabrana za uzurpacija na kanalite

bezvrska рече...

волан, што е ова? Изборна програма? :)
Две забелешки:
- р-еволуција и Интернет Македонија не се една иста работа
- зошто не се држиш до темата на постот? :)

Во врска со „програмата“, каква е поврзаноста на протестите против продажба на ЕСМ со интернетот во Македонија???

волан рече...

За Безврска посто си админ на Блогот ако сметас дека смета мојот пост бриши го

волан рече...

за безврска

Инаку не е моја идејата да се приклуцине на протестите против продажба на дистибуција туку на некој анонимус кој ја изложи на блогот - Јас само велам да размислиме дали ни може ние за нашите цели да се приклучиме на нивните протести.

малиот рече...

Е конечно малку акција, ок луѓето биле зафатени со други поважни работи но најважно е дека сепак нешто се работи.

Волан комплетна подржка за акциите и можеш ли малку поопширно да кажеш за проектот бесплатно WIFI.

Поздрав

волан рече...

Или ако сакаш подобро да заземеме и ние неколку раскрсници па да ги блокираме до остварување на нашите цели....

bezvrska рече...

блокада на раскрници за подобар интернет? хм, што знам... it's doable - 50 души ќе собереме без проблем :) Едино ќе биде незгодно што некој одма ќе види лафче позади нас.

Анонимен рече...

Би додал во оваа програма да дел од содржините да се преведат на англиски
да се напише известувачко писмо до меѓународни релевантни организаци за ситуацијата во македонскиот интернет престор.

Zarko рече...

Volan, ne znam zosto akciite na NVO-to treba da bidat prisatni ne blogot. Toj sto go interesira dali i sto raboti NVO-to neka se prikluci. Vaka izleguva deka NVO-to i blogot se isto sto ne e tocno.
Inaku mislam deka treba da se iskoristi celava situacija za akcija koja ke bide dobro usmerena. Mislam deka grupata e dobro mesto se da se organizira.

волан рече...

За жал ова е последен мој пост на овој блог.

Пожелувам да блогов има успех и не биде малтретиран од такви како мене.

Zarko рече...

Volan,

ne svacam zosto kritikata, pozitivna ili negativna treba da se zavrsi na ovoj nacin. Mislam deka namerata bese cesna. Bese usmerena vo toa da se distancira NVO-to od blogot, vo sprotivno site provociracki, uvredlivi postovi napisani na blogot ke mu bidat pripisani i na NVO-to. Mislam deka i ti si za toa i vakva reakcija e nepotrebna. No sepak odlukata e tvoja

Анонимен рече...

a adresatta na NVOto e?

Анонимен рече...

mailot na bezvrska e kontakt so NVO-to, toj e pretsedatel na NVO-to

Анонимен рече...

Vrati se Volan vrati
ne daj da blog pati,
pisuvaj po sto pati
a koj ne saka neka pati

Анонимен рече...

Се чират гласини дека претседателот на пензионерско друштво пружи отпор кази не бил кај Атила, (или кај некој од неговите кучиња) и му било ветено неколку стотици евра за здрузението - (за спајалици и канцелариски матерјал де... епа па вие што сте... само со лоши мисли) па си заминал задоволен.
Утре тоа исто ќе се случи и со главниот од НВО-то, па со главниот од Блогот, и сите ке заминат задоволни, а потоа сите оние кои ке дојдат до генијална идеја како да ќарат неколку стотици евра ке научат дека цената паднала на десет евра. па на пет... Исто како и отпремнината од Телеком... или ги заборавивте овие...
Тактитките се одамна разарботени и функционираат беспрекорно - раздели и владеј.
Единство е единствена шанса. Масовен бојкот НЕ САКАМ ДА ИМАМ НИШТО СО МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ. Треба и трпение и откажување ако се сака да се постигне нешто. Единствено нешто што го разбираат е ако приходот (целиот на МТ се разбира) им падне 5% овој месец, па 7 % наредниот , па 8 % наредниот...
Ако не ќе биде само јадење бурек (да не казам она другото многу е гнасно) по блогови, по НВО-а по Интернет Македониии...
или на кратко ТРЛА БАБА ЛАН ДА ЈОЈ ПРОДЈЕ ДАН...

Анонимен рече...

најсмешно од се е тоа што да ја уништат револуција и интернет македонија не им требаа ни пари... дивиде ет импера.

koskar рече...

@волан,

дечко аман бе, само плачеш.....

башка што муабетот „ова е мој последен пост“ и слично, е многу патетичен....

постирај или не, сеедно...

bezvrska рече...

Ќе ве бришам сите, го упропастивте постот! :)
Шала на страна - многу мрачни муабети почнаа овде - напуштања, продавања, расправии кој бил плачко, кој не... Хелоуууу, се сеќава некој кој беше Непријателот?

Ај утре е нов ден, ќе ви текне :)

Владимир рече...

...As I walk thru the walley of the shadow of the death...

...And I will strike with furious anger...

bezvrska said...

...Хелоуууу, се сеќава некој кој беше Непријателот? ...

Може јас да дадам помош:) :
а)Телеком
б)Телеком + Он Нет
в)Телеком + Он Нет + Некои си таму надлежни институции aka Dark Forces

Драги натпреварувачи, што и да одговорите, нема да погрешите, се останато е работа на креативност. :)