08 февруари, 2006

Аман, договорете се за пиринг!

Се откачив што се откачив од телеком кога беше целата еуфорија, сега сум на кабелски од теленет (имаат врска со телекабел)
Aj што некад зеза-зеза, не сум ни прв ни последен што ќе се пожали, ама една специфична работа забележав, дури и кога мање више си функционира ОК има проблем со отварање на страници конкретно што се врзани со On.net, например on.net сајтот, багра, blog.com.mk итн.
Според форумот р-еволуција проблемот се јавува кај кабелските телевизии кои користат интернет преку Неотел. Последниов нема пиринг со ОнНет, па се јавуваат вакви проблеми. Пирингот е бесплатна директна врска меѓу два провајдери за побрза и поефикасна размена на податоци меѓу нивните мрежи.
Дали зад ова се крие меѓусебно подјебавање меѓу овие два провајдери?? Дали е тоа заради конкуренцијата?!
Стварно не е мое да се бавам. Сакам саглам Интернет СЕГА И ТУКА!!!

(Блогот на ВББ)
За истиот проблем пишува и Чале во Сваштарија. Ова е една од причините поради кои го преферирам blogger наместо блогерај.

61 коментар:

Анонимен рече...

e golem k*r, pa mnogu vise ste ispushtile za on.net i bagra..ebate forumot na isfrustrirani kvazi-intelektualni djanacinja - "bachinja",za koi sve e "tinja".... vratete se radi niv na mt shit, so da vi kazam...

Анонимен рече...

уште колку ке чекаме за еден добар интернет ? 5 години

FUCKING MTNET ,TELEKABEL,ONNET

Анонимен рече...

Za anonimuosot od Onnet.

Ti denes od pepicka ne si liznal. Mrs tamu u kumez i cekaj na red za lizenje.


Normalno e vo Makedonija koga ke se najdat na eden pazar strvinari od tipot na Neokom i Pepicka deka dogovor nema. Oni sakaat medju sebe da se e... ama K.. im fali. Frustrirani piz.. se a sakaat muski da izigravaat. Ke priberat vakvi pedercinja (ne sakam da ja vredjam gey populacijata ama vo nasiot siromasen jazik nema izraz) koj dene noce ke setaat po forumi blogovi kafiki i ke vikaat onnet onnet, i ke padjaat vo trans od umnite komentari na trendo the magician copypaste.

Jebiga ne vo papokot, vo supakot na svetot sme i vakvi bakterii mislat deka se zmejovi. Kakva drzava takvi politiari i nikakvi ISP-a

Анонимен рече...

"e golem k*r, pa mnogu vise ste ispushtile za on.net i bagra"

Ova mi se dopadja najmnogu. Bagra, kakvo e toa se lizit il se ...

Анонимен рече...

p2p dobile vo Francija, a nie edni mocani 256 flat paketi nemozeme da imame !

Анонимен рече...

Legalizacija na p2p vo Francija, nie edni mocani 256 flat paketi nemozeme da imame !

Zarko рече...

Bitno e deka Onnet ima peering so Mtnet i non stop se podjebavaat so toa. Jas sum na Mtnet i ic ne me boli dali ima peering so nekogo. Ima INTERNET, za razlika od nekoj kurajberi koj davaat g.... spakuvani kako internet.

Ne, ne go branam mtnet, nemaat vizija, glupi se, neinventivni, derikozi koj poleka ke gi gubat korisnicite, ama jebi ga imaat infrastruktua i najdobri se.
Za zal ne sum bogat da kupuvam eftini govna. Pa zemete gi SITE ama bas SITE provajderi i kazete eve ovoj e dovolen, ne dobar, dovolen (ocena 2). Se se toa lesinari koj pored derikoza kako mtnet sakaat krvta da ti ja ispijat.

Moj predlog SITE NA MTNET, da ja razbudime konkurencijata. Vaka oni se uspani, mislat Revolucija ke ni zavrsi rabota, site ke pobegnat od mtnet, a nie do balcak ke im go svirneme oci da im izlezat.
E moj Pepi, Trendo, Neotel, Unet, Kadis, Telekabel etc etc MENE MOZE DA MI GO PUSI.. Jas sum na mtnet i ne se otkazuvam. Od konj na magare ne odam.

Vie od revolucija razmislete. Ne letajte. Od sivo pocrno e Onnet, Neotel, Kadis, MOL, Unet, Telekabel etc etc.

Vie birajte dali sakate sivo ili crno, jas znam deka od sivo do belo e poblisku.

Анонимен рече...

шо се карате сите се исти , сите не стрижат

Анонимен рече...

Ne se karame, blogov e poraka za tie koi moze da ja razberat. ?Tuka ne mislam na Onnet i Neotel, niv im treba preveduvac od makedonski

vbb рече...

Тукушто на Багра добив совет како да пристапам до сајтовиве со посредство на:
http://www.the-cloak.com/login.html

Успеа. Значи со маскирањето на IP адресата се успева да се „излаже“ серверот и види чудо страната се отвора.
Заклучок: НЕ СУМ ЛУД, НЕ СУМ ПАРАНОИК, него блокжирање на одредени IP адреси за пристап кон страни на Он.нет дефинитивно постои!

Е сега, за жал, услугите на оној горенаведениот сајт http://www.the-cloak.com/login.html не се бесплатни.
Нудат „за проба“ ваљда на одредени временски интервали да се проба и тоа е тоа.

Анонимен рече...

мт.нет е супер! ете до каде стигнаа 'револуционерите'.

Александар З рече...

Леле, нè раскринкаа.

Епа, добро, сега знаете дека сме (бевме) ТМРО (Тајна Мактелова Револуцинерна Операција). Беше добро додека траеше ;)

Анонимен рече...

"мт.нет е супер! ете до каде стигнаа 'револуционерите'."

Anonimus ti treba li preveduvac. Nikade ne stoi Mtnet se super. Kolku sto razbrav a i se slagam so toa sto e napisano, so masovnoto otkacuvanje na Mtnet im napravivme usluga na "konkurentskite" ISP-a. Nikoj ne ostana bez intenet site nekade otidoa, a vo celina ne dobivme nisto. Od kakov takov adsl otidovme na nekoj mizerni uslvi kaj drugite samo od inaet. A tie kako dobri domacini ne docekaa ni go nacukaa. Pa site imaat polosi uslovi od Mtnet (tuka ne gi smetam kabelskite, nivnot ke go vidime koga ke se zgolemi brojot na useri).
I vreme e da se udri malku po "konkurencijata", ili ke se razbudi ili poleka site ke se vratime na Mtnet.

Анонимен рече...

E kakvi se "entuzijasti" i "mozoci" ovde si go nasle mestoto.

Анонимен рече...

“The Macedonia Connects Project is a good example of scalability,” said Dennis Stipati, director of sales for Motorola Canopy in Europe, Middle East, Africa and Asia. “Working with On.net – a large in-country Internet service provider– and by using the schools as a platform for the country-wide network, we have been able to build to a scale large enough so that the resulting market has the economic critical mass to help ensure uninterrupted Internet connectivity, especially in rural areas. In turn, this larger scale has enabled On.net to lower the prices of connectivity dramatically and offer special teacher/student packages at €9 to €15 per month,” Stipati added.

Za zal vo Makedonija nema teacheri/studenti pa ovoj paket ne e ni staven vo ponuda. Vo Makedonija site se pirati.

исплашен рече...

До сите анонимуси...

Од слободата на говор и изразување на свое мислење и став не остана ништо - дури и на блог луѓето се плашат да мислат и изразуваат став со име, кое може и ник да биде ?????

Толку ли сме исплашени !!!!?????

Па Госодо или Другари Анонимуси, на блог ако сте малку повешти па и не мора да сте - не постои можност никој, апсолутно НИКОЈ да ви го открие вистинскиот идентитет, затоа не гледам причина, барем со некаков измислен ник да се представувате (како впрочем и самиот јас)

Дури можете ако сакате и да користите неколку ника или дури мозете секојпат да користите нов ник....

Разговор на Анонимус со Анонимус ми е некако несватлив поим и страв од што ???

Tito рече...

Makedonija i se e mozno.

I samiot znaes, ako znaes deka ti se zema IP-to pri sekoe vklucuvanje na blog ili na poveceto sajtovi. So dobra vrska kaj tvojot ISP i op, identitet.

Анонимен рече...

Разговор на Анонимус со Анонимус ми е некако несватлив поим и страв од што ???


A nick to nick e svatlivo ?!?!?!

исплашен рече...

за тито

Постојат сајтови кои бесплатно ти го кријат ИП -то моментално ја немам кај мене УРЛ-адресата - тој компјутер ми е на сервис.

Но во друга прилика ке го споделам со тебе..

Инаку за искажуванје на слободни мисли и идеи има закон кој те штити,(а една од основните идеи на блогот и блогирањето впрочем е и тоа...слободно искажување на мисли и идеи...) едино ако работиш нешто што ти е ептен забрането - како рушење на уставниот поредок и сл..
(мада и тоа им го дозволија на учките...беа одлично водени од некој центар за спроведуванје на контролирани кризи...)

За следниот анонимус - види барем со “тито“ мозам во моментот да опонирам и спротивставам аргументи а со тебе ми е потешко посто. Како анонимус во овој топик само има барем десетина разлицни лица.....

компјутерџија рече...

Ќе увезуваме компјутерџии!

Ќе одам во Србија и Индија да барам информатичари оти тука не можам да најдам, велат во неколку македонски фирми што во последнава година интензивно бараат програмери за работа.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=648&ArticleID=40136

“...Скопската фирма „Сивус“ има потреба од 100 информатичари и инженери, а веднаш би можеле да вработат дваесетина. И покрај ваквата привлечна понуда, „Сивус“ не може да најде соодветен кадар...“

“...Со сличен став е и Љупчо Шарковски, генерален менаџер во „Еин софт“. Оваа фирма барала информатичари преку огласи и агенции, а на понудата за слободно работно место на нивната веб-страница ретко се јавувале заинтересирани кандидати...“

Kengur рече...

Ke uvezuvame zatoa sto nasite si odat od tuka nadvor. Uslovite im se mnogu dobri prviot, pa i vtoriot mesec, a potoa pocnuva kosmar. Ama ajde ne e tema na blogot. E od takvi sto davaat dobri uslovi ke ja vidam Avstralija

Анонимен рече...

isplasen=kompjuterdzija=volan

изнервиран рече...

ПОМОШ ОД КОНГРЕСОТ НА САД
Американците ќе го дигитализираат Собранието
Собранието на Македонија е влезено во годинашната програма на американскиот законодавен дом за помош, заедно со уште две европски земји

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=111871&idg=6&idb=1688&rubrika=Makedonija

Срамота е за Македонија да бара за вакви пари донација...
Не велам дека не треба да бараме донација, донации ни требаат сиромашна земја сме, но за дрзавните органи имаме буџет и доволно пари сами да ги прехраниме..

Му предлагам на собранието ако ја добие оваа донација да ја преусмери да речеме во дигитализација на Детската клиника во Скопје и некоја друга слична клиника вон Скопје - да речеме Заводот или како се вика за грижа за деца со посебни потреби во Демир Капија...

Овој пост баш и нема врска со целава дискусија за интернет ама навистина сум изнервиран за ваквите и слични ситуации а на други блогови не постирам...

Значи се извинувам на админите за овој пост .....но идејата ми е хумана а револтот огромен...

грешка рече...

Бучковски и „Матав“ се договоиле за ребрендирањето на Мобимак и Телеком

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=58133

“...Во врска со жалбите на одредени компании дека не можат да се вклучат во трката за фиксни оператори поради монополската позиција на „Телеком“, Бучковски изјави дека тоа е резултат на одредени грешки направени со потпишувањето на договорот за продажба на „Телекомот“ во 2001 година, кои треба да се поправат....“

!!!!!!????????

Анонимен рече...

http://joi.ito.com/archives/2005/12/02/macedonia_wireless_nation.html

Владимир рече...

Аман! Досадни сте веќе со тоа анонимус ова анонимус она.
Кој сака нека си се потпишува како сака (и анонимус е потпис, штом од www.blogger.com го имаат оставено како опција, треба и тоа да се почитува), важно е што ќе кажеш.
А, дали е полесно за правење муабет/реплицирање со ник или без ник ("анонимус") немам коментар. Треба да си аналфабета за да ти прави разлика.
Уште еднаш апел :
ДОСТА СО ФОРМАТА! ГЛЕДАЈТЕ ЈА СОДРЖИНАТА.

VBB рече...

да се надоврзам на она што го кажав прееска.
со помош на прокси сајтови значи дефинитивно еве можам да ги посетувам страниве. Симнав ради реда и понешто од он.нет.
проблемот се јавува кога сакам да се логирам на нив. Например кога сакам да влезам во блог.ком.мк или сл.
некое чаре за ова?

Анонимен рече...

Vikame deka ne sakame meshanje na politika na blogov a nashiov Internet - nasushen kako i telefonijata opshto , vsushnost ispagja deka ne samo shto e politika, tuku e visha politika.I ne samo toa tuku vo igra se golemi interesi i golemi pari.Od site tie megjusebni prepukuvanja na firmi kako i drzavni institucii(vlada i dr.) izgleda nie samo si patime i si gi troshime teshko (najchesto) zarabotenite parichki .Izgleda ke pochekame za podobri vreminja.Ali vo mgjuvreme da bideme uporni, da najdeme slabi tochki vo rabotenjeto i deluvanjeto na site MT ,ON i dr.shitovi ( i dr. strana - drz. ) i da im pomogneme da rabotat za sebe i za svojot narod .Izgleda idealistichki vo nashiov ran kapitalizam ama ako sakaat profit mora da imaat mushterii.
Nekoj si "stalin" napisha vo prethoden post deka ke dade e-maili da napravime pak e-protesti (ko shto predlaga softwareMKD blogot). Dajte da pishuvame i taka ne sme bash za na ulica!

Александар З рече...

Мејловите ги имаме (иако списокот секогаш може и да се дополни) - но содржината на писмата е многу поважна (знам дека избомбардиравме барем 40 пратеници во Собранието на РМ, ама јас не видов седница на која интернетот или нешто поврзано со него беше на дневен ред).

Така што, ако се договориме за главните точки околу кои би пишувале, акцијата е изводлива, со тоа што може и да ќариме нешто во предизборието (иако играта е веќе почната и има такви фаули што заслужуваат дупли црвени картони).

bezvrska рече...

:-) Сакате реакција од пратеници? Тоа не се искамчува по мејл. It's doable преку фејс ту фејс средби. Не верувам дека би закажале седница, ама може да се издејствува пратеничко прашање. И тоа од страна на власта - за да добие на тежина. Вистинското прашање е дали ќе има некое фајде од тоа.

Анонимен рече...

Abe, jas lichno ,veruvajte,vo edna prilika Makraduli go prashav /iako lichno ne go poznavam/ shto ke kaze za promenite vo ADSL uslugata na MT ushte vo noemvri,i mi odgovori "ova se posledni trzai na MT ,za skoro vreme ke ima konkurencija i ke imate poveke moznosti za Internet". Ama izleze kako vicot za SDSM ( toj shto go tresel krevetot). Vo sekoj sluchaj nadvor od blogot kako NVO moze da postavuvame prashanja i da barame. Bez vrska tebe te biva smisli neshto, barem javnosta ke bide informirana i Inernet pristapot ke bobie na aktuelnost.A, AleksandarZ. predlozi nekoj tekst ti si po pishuvanjeto, pa tie shto go chitaat blogot neka dadat svoe mislenje i da gi bombardirame so mail-ovi . (Bojan i onaka bara samurai tuka nemam kom.)

Анонимен рече...

Nasiot problem e STO SME MALKU. Kolku clenovi ima NVO-to, kolku se dudjeto na blogot. Samo so masovnost moze nesto da se napravi. Vaka ni trotar ne moze da blokirame a ne nesto povece.

Edinstveno sto ostanuva e da se pritiska so soopstenija permanentno dali preku stampa dali so mailovi cirkularni, ne e bitno

Анонимен рече...

Rabotata e STRIZENA - BRICENA so bi rekle vo Ohrid.

тино097 рече...

DSL Speed 128 Kbps Upstream,
512 Kbps Downstream

ова го заприметиле повеќе корисници на Мах АДСЛ

и нешто не работи форумот

Анонимен рече...

Mozebi nesto restiraat. Imase nekoj reset i kaj mene bese se blokirano. A brzinata ne e smeneta. Eve sto vika testot

Your Connection
Direction
Actual Speed
True Speed (estimated)

Downstream 316 Kbps (39.5 KB/sec) 341 Kbps (inc. overheads)
Upstream 104 Kbps (13.0 KB/sec) 112 Kbps (inc. overheads)

volan рече...

Wednesday, February 08, 2006
е-Општество ...e-oва... е-она ... е-Протест!!!

http://softwaremk.blogspot.com/

"..Покрај, кај нас познатиот, конвенционален начин на протестирање (или познат уште и како штрајк) тие својот гнев го изразуваат со праќање на заразени e-mail пораки и напади на интернет страници.
Најмногу на удар се Данските сервери (очекувано).."

"..Овој пример може да се земе како идеја за стварање на е-Протести.
Наместо граѓаните да мрзнеат по улици, надевајќи се некој да ги слушне, или пак да блокираат патишта, автопати, да креваат слушалки и незнам што ли уште не ....
Ендоставно нека седат дома или пак нека отидат до некое Интернет кафе и нека си еПротестираат бомбардирајќи ги со пораки серверите на институциите кои што им згрешиле нешто..."

"..е-Општество, е-Стратегија, е-Банкарство, е-она, е-ова, епа зошто да не е-Протест :-)))).."

Анонимен рече...

deka nema poenta... postoi firewall, postoi antivirus koj nema ni da dozvoli da se otvori mejlot, postoi spam zastita i block na poraki... I e cisto gubenje vreme, osven ako nekoj stvarno nema popametna rabota nego pisuvanje mejlovi shto nikoj nema ni da gi primi, a kamoli chita

ile рече...

ке пуштат нешто како во Црна Гора , ако навистина прават нешто

иле рече...

Telefonija / danas

I Makedonija dobiva T-Com i T-Mobile

Deutsche Telekom uskoro će se sa svojim poznatim robnim markama – T-Com i T-Mobile biti prisutan i na telekomunikacijskom tržištu Makedonije. Naime, prošlog mjeseca, grupa Deutsche Telekom donijela je odluku kojom će Makedonski telekomunikacii i Mobimak promijeniti vizualni identitet i postati dio "T" obitelji. Tako će Telekom promijeniti ime u T-Com Makedonija, a mobilni operater će postati T-Mobile Makedonija.

Iako je prisutan već nekoliko godina u Makedoniji Deutsche Telekom odluku o promjeni vizualnog identiteta i uvođenja dva nova branda T-Com i T-Mobile donio je odmah nakon što je Makedonija dobila status kandidata za ulazak u Europsku uniju. Naime, status kandidata Makedonije bio je poticaj njemačkomu telekomunikacijskom operateru, a istovremeno je predstavljao garanciju za sigurnost investicije

bug.hr

Анонимен рече...

Mislam deka samo ke testiraat. TCom ke ni bide guru koj ke ni "pokloni" dvojno povece bez doplata. Trpenie. A Onnet, imam dobra sema od AP kako da si napravat mikrovalni.

Kelaica рече...

E od Pepi, i zlato da ti dava begaj FALC e. Pa poglednigo bre, stanuva sabajle ja svetnue kelaicata i zastanuva pred ogledalo "AMA SUM DOBAR". Pa toj sam sebe se laze.

Анонимен рече...

"...Атила пази метак хфалати Пеџа спасио си ми живот..."

Анонимен рече...

a vie pa jadnite , celi isfrustrirani, samo pepi vi e u usta ebate, se logirate i kucate patetiki.. get a life..daj ako imate pameten predlog,kucajte, ako ne ne si lecite frustracii shto nemate pari kako "pepi" i sto ne strizete ovci kako samite shto ste si..

volan рече...

Narednive denovi morate da pazite pri otvaranje na Vasite imejlovi
Posebno vnimavajte da ne otvarate imejl so predmet "invitation", bez
ogled koj Vi go praka. Vakov imejl e virus koj otvara "olimpiski ogan"
i celosno go gori hard diskot na Vasiot kompjuter. Ovoj virus ke doaga
od prijateli koi gi imate vo Vasite adresari,zatoa podobro da gi
izvestite i po sto pati nego da go dobiete virusot i da go
otvorite. Ako veke dobivate imejl so predmet invitation ne go otvarajte
tuku vednas isklucete go Vasiot kompjuter.
On pretstavuva najlos virus koj e objaven na
CNN a klasificiran od Microsoft kako najrazoren od site dosegasni virusi
Ovoj virus e otkrien vcera posle pladne od
MCAfee i za nego seuste nema odbrana
Ovoj virus go unistuva najednostavniot sektor
Zero na hard diskot kade sto se skrieni vitalnite informacii
Pratete go ovoj imejl na site poznati, zatoa
sto treba da zapomnis deka ako site se navremeno informirani, ako na site sto
gi poznavas im go ispratis site ke imame korist

Анонимен рече...

"Pepi" ima pari. Pa so k*r ke mu se na SEAF parite. Jadnite amerikanci moraa da mu dadat pari za da go prodadat. Sega koga se preselija vo Belgrade da vidime kako ke si gi prodadat najjakite investicii Fonko and Login. Od pepicka se oslobodija i zivi radosni spicija za Belgrade.

Volan toa e spam.

Анонимен рече...

I na go*no milion evra da stavis ke go zemat.

Анонимен рече...

Volan toa e zaebancija pustena sega koga muslimanive digaat galama. Na nieden sajt za antivirus nema izvestuvanje za ovoj virus a picat mejlovi na site strani. Toa i bila celta masovna panika

Анонимен рече...

Znaci ovie od Onnet se povece na revolucija nego na svojot sajt. Pa ljudi moji jel to moguce?

Samo napred momci, uste malku ke go zapoznaete vasiot nov gazda.

Анонимен рече...

Izgleda nekoj resil da gi e*e kompjuterdziive. Vcera go zatvorile Set, mu fatile 80% od magacinot sverc komerce. Onnet go prodale, baraat kupec za Login, Neokom go pritiskaat so kabelot. Nasto se sprema ovde garant.

Zagrizen рече...

Set, svercuval. Me ne e mozno, eve na Crvenkovski sestra mu prasajte ja, pa ona im e boss. Toa inspektorite im ja podmetnale robata garant. I ne e prv pat za vakva rabota da gi obvinuva nekoj. 15 godini ista prica, Lucifer sverceri, set sverceri. Pa ajde da vidime koga gi kaznile be, pa sto pati roba im fatile ama posle gi pomiluvale aaaaa

volan рече...

Спам не спам незнам кога ке се изгориш дуваш и во матеница...а ако се изгориш после е касно...

volan рече...

Мене од секогаш ми се чинело дека - компаниите што продаваат антивируси се најголемите дистибутери на вируси, таканаречена - компјутерска мафија.

Истотака по мене во таа мафија (која секако не е од домашна провиниенција) треба да се бараат, “таканаречените-пирати“ који ги напаѓаат час МТ-нет, час ОнНет.

Ги рекетираат да платат за да ги остават на раат да не дерат....
Толкави огромни профити имаат нашиве ИСП компании што се интересни и за компјутерската мафија....

Zagrizen рече...

Volan vo Vero taftalidze imas antivirus. Se update-ira na sekoj saat. Posigurna zastita amin, anti spam isto e. Probaj go i nema da se sekiras za vakvi mailovi

wifi рече...

Mislam deka NVO-to treba da dade javno soopstenie do site korisnici na wifi od Onnet da vnimavaat koga se priklucuvaat. Se sto seruvaat im e otvoreno, covek popara po diskot moze da im napravi. Neka si uklucat zastita.

drinker рече...

DSL Speed 128 Kbps Upstream,
512 Kbps Downstream

i kaj mene e vaka, neznam sto e fintava?!

Анонимен рече...

kade i kako go gledate toa?

Анонимен рече...

Kaj mene e:

2006-02-11 12:59:54 EST: 279 / 97
Your download speed : 279 kbps or 34.8 KB/sec.
Your upload speed : 97 kbps or 12.1 KB/sec.

drinker рече...

@kade i kako go gledate toa?

napisete 192.168.1.1 na browserot i ke vi se otvori setup-ot za modemot(kaj onie sto imaat modem d-link 360t)
za password stavete: admin i ke vidite kolku vi e pusteno

porano mi bese 128/384, a sega e 128/512

samo pazete da ne vi otide limitot:)

иле рече...

само на лошите момци им оставаат 384

Анонимен рече...

dali na nekoj mu e pominat limitot i bil na 512 , ako ima na kolku e namelen ?

Анонимен рече...

Ile imas pravo jas sum los