12 февруари, 2006

Не потпишувајте!

Зафрканциите со АДСЛ-от на МТ појаснија неколку работи:
  1. Пинокио и барон Минхаузен можат да јадат вафли.
  2. За квалитетен садо-мазо однос вреди да се плати повеќе.
  3. Не потпишувај пред да се консултираш со најмалку два правника!
Заедно со сметките за јануари, МТ на своите ценети волнени корисници им доставуваат и нови претплатнички договори. МТ имаат обврска да ги усогласат договорите со Законот за електронските комуникации, врз основа на Правилник од АЕК. Повеќе одредби од доставените договори изгледаат сомнително и за тоа ќе барам мислење и од ОПМ. Меѓу останатото, изгледа дека повторно се обидуваат АДСЛ услугата да ја прикажат како дополнителна услуга на телефонската линија, иако ваквите услуги треба да се нудат независно од телефонските услуги.

Уште еднаш: Пинокио и барон Минхаузен можат да јадат вафли. Не потпишувај пред да се консултираш со најмалку два правника!

30 коментари:

МрЗ рече...

Кхм Кхм Кхм.. Не знам дали приметивте ама на сите почнаа да им зголемуваат тоа таквото... Старт и МАКС пакетот не се више 384 него се 512, офис е седамсто и нешто и тој профи мега и нешто...

Уште нема промени на сајтот, али ќе има. Не знам што да кажам, малце сум одушевен, не ми се веруе баш. Ваљда ставаат вазелин пред да ни го фукнат асално(и анално). Time will tell..

Анонимен рече...

изгледа не се сите на 512 ???

Анонимен рече...

Пакет за студенти (512/128 Kbps, 5 GB сообраќај, 1050 денари)
М пакет (512/128 Kbps, 10 GB сообраќај, 1850 денари)
Л пакет (1024/256 Kbps, 20 GB сообраќај, 2650 денари)
XL пакет (2048/512 Kbps, 40 GB сообраќај, 5250 денари)

100% Vakvi paketi ke dadat

volan рече...

Интернет за сите граѓани

Цел на Европската Унија (ЕУ) е да им понуди пристап до Интернет на сите свои граѓани, изјавија вчера во Виена еврокомесарката за информативни технологии Вивиен Рединг и австрискиот државен секретар за медиуми и култура Франц Морак.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=650&ArticleID=40414

"...Таа оцени дека распространетоста на Интернет зависи и од либерализација на телекомуникацискиот пазар. Таму каде што постои натпревар на пазарот, цените на интернет-услугите се далеку пониски и поголем е бројот на корисниците..."

малиот рече...

Anonymous said...

Пакет за студенти (512/128 Kbps, 5 GB сообраќај, 1050 денари)
М пакет (512/128 Kbps, 10 GB сообраќај, 1850 денари)
Л пакет (1024/256 Kbps, 20 GB сообраќај, 2650 денари)
XL пакет (2048/512 Kbps, 40 GB сообраќај, 5250 денари)

100% Vakvi paketi ke dadat

Да да сигурно дека ќе бидат, еве јас лично гарантирам, само прашањето е кога?

После ребрендирањето, после избори, 2007, 2008 или кога Македонија ќе влезе во Европа таму некаде 2020-2050 год.

Не бе сега ми текна кога Макрадули ќе стане THE PRESIDENT OF MACEDONIA е тогаш он ќе ни ги даде тие пакети, ради што сме гласале за него и што он нели е за воведување на интернет, е-ова, е-она, е-говермент.

Леле лудница и железарница, не вртат како ќе им текне.

Анонимен рече...

Никој не треба да се занесува. Само незадоволниците од АДСЛ или Интернет се капка во море за МТ. Се додека нема М А С О В Н А акција на бојкот НЕ САКАМ ДА ИМАМ НИШТО СО МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ, не им се менува паметот. Овде се да пљачкаат и баш ги боли за народот , за прогрес, за цивилациско уназадување на Македонија. Дали знаете дека 100000 фиксни претплатници (20% од вкупниот број СЕМЕЈСТВА во Македонија) се исклучени во обата смера бидејќи сиромачките немаат пари и немозат да ги платат ни претплата??? Никој во МТ не се потресува за тоа???
Па АДСЛ? Абе ај не се занесувајте! Кој е за иницијатива за масовен бојкот, и има муда да издржи некасе јави.

PROTEST рече...

A sto znaci tvojot povik za bojkot?

Otkacete se od Mtnet i dojdete kaj nas (Onnet), pa da vidite kako nie ke vi go nacukame. Jas sum na ADSL, ne mi e smeneta brzinata (384K i 3GB transfer) i ne si odam od tuka zasto znam deka PODOBRI USLOVI NIKADE NEMA DA DOBIJAM. Treba naporite da gi usmerime kon podobruvanje na uslugata na mtnet, a toa ke gi natera i drugite da dadat podobri uslovi. Treba mtnet da se napadja javno so proglasi i protesti (ama masovni ne kako onie so smrtta na adsl) da se koristi sekoj mozen nacin za napad a ne da se teraat ludjeto da se isklucat pa posle strvinarite od strana (Onnet, Telenet, Neotel< Unet, Kadis) da im ebat majkata. Pa nivnite ponudi se i poslabi i poskapi. I GI POVIKUVAM SITE DA NE NASEDNUVAAT NA OVIE POVICI ZA RASKINUVANJE NA DOGOVOR KOI DOADJAAT OD KUJNATA NA ONNET.

Анонимен рече...

Abe da ti kazam pravo ni za MtNet ni za OnNet me boli Stojko. Sakam za svoite pari, i vo sklad so site evropski i civilizirani normi da imam internet pristap. Toa sigurno deka strvinarite od OnNet podbucnuvaat, no nase e da si razgledame sto e podobro i toa da go prifatime. Sekoj neka si postapuva onaka kako misli, bez tugo vlijanie.

Анонимен рече...

ok de, neka si brkaat rabota, neka si idat na on net i neka im kinat net posle 8gb sto ke gi pominat za 4-5 dena...ili neka doplakaat 1000den, za gigabajt, ama vazno se otkacile od mt net, demek. Rabotava e demek, neka ne ebat drugi, samo mt net ne. Braos. A mislite posle rebrendiranje nema da ne ebat? Ke ne ebat, samo stranci, i samo podobro i poneprimetno. Ke ni dadat podobri paketi po podobri ceni, i toa pak po kade-kade povisoki ceni nego vo evropa i svet. I pak nesto ke ni smeta togas, i pak ke se bunime garant...

Анонимен рече...

Da nase e sekogas da se bunime. Znaes kako vikaat bebeto ako ne zaplace cicka nema. Pa koga nema konkurencija, toa e edinstven nacin da se borime, so bunt a ne so otkazuvanje. So prethodnite otkazuvanja i pokazavme na konkurencijata deka ne mora da se trudi, sami dojdovme kaj niv. E vreme e da se vrti listot da se kritikuvaat site i toa javno preke kampanji. Pa zar za vas e fer 2gb za 1000 den? I toa e konkurencija. Pa veruvam deka vo Mtnet se padjaat od smea koga ja gledaat ponudata na nivniot konkurent. Takva konkurencija sekoj bi posakal. E pepicka pepicka ostare ama akal IC.

Анонимен рече...

Не се работи за никаков подмолна кампања инспирирана од ОНнет. Бојкот значи и жртви, но паин, но гаин. Извесно време стиснете заби, откачете се од сите, најесенцијалните потреби за Интернет да ги задоволиме во Интернет кафиња, и слично но ФИНАНСИСКИ МТ УБАВО ДА ГИ ЗАБОЛИ. ДА ПОКАЗЕМЕ ДЕКА НЕ СМЕ СИТЕ МИРЧЕ, ТРПЧЕ И ТРАЈЧЕ. Не само Интернет, туку и фиксната телефонија, и мобилните на МобиМак, Се на абсолуетен минимум!!! Не е лесно, ке трпи квалитетот на живот, но да се отвори еднаш процес да се види кој е одговорен зошто на Атила му се дозволи да опљачка некололку стотини милиони евра од Македонија. А она, јас останувам со МТнет, го отсликува типичниот ментален склоп на Македонецот. Имаме општ , голем проблем, но јас некако се извлеков, за мене не важи, а за вас другите ме заболе к*р. Се додека е така, си заслужуваме се што ни се случува. И уште полошо, зошто Македонија стрмоглаво се стреми кон последно место во Европа по сите релеватни ИКТ индикатори.... Иднината, ке бидеме црнците во Европа, ќе работиме по текстилни фабрика за 100 евра месечно, или ќе нижеме тутун за уште помалку... Се додека не се појави некохј Мојсије да не избави од ропството... ако воопшто заслужуваме...

Анонимен рече...

Abe vidi, mobimak se rebrendira vo T-Com, a germanecot i da ne krade, nema da dozvoli toa da bide tolku primetno, i SIGURNO ke ponudi dobri uslugi, kako 3G tehnologija i slicno... Nema da dozvoli tuka nekoj da mu se ruga i smee deka e zaostanat. I ne sum budala da se trgam od mobimak, zoshto, od inat, deka k*r ke gi zaboli,i shto, za da idam kaj kosmofon koj ima isti ceni, +- 1-2 denari?? Koj i da dojde, kaj kogo i da ideme, pak ke ne kradat. Da bideme realni, Toa e biznis, i kraj. Kolku pari, i kolku primetno, samo toa ke bide razlikata od sega. A ne fala, ne idam na nekoj kablovski shupak koj ni sam ne znae kakva usluga nudi, bolje ke cekam T-Com da dojde tuka i da ponudi paketi kako vo Hrvatska, na koi shto site drkavte koga gi pastiravte ponudite. Ili i tie nema da vi cinat posle toa, a, samo deka gi nudi mtnet (t-com makedonija)?

Zagrizen рече...

Ne e bitno dali toa ke go napravi tcom ili mtnet. Nie treba da gi pritiskame toa da go napravat porano. I ne se slagam so stavot deka so otkazuvanje ke gi naterame nesto da napravat. So javen pritisok se pravat promenite, pa neli za toa se napravi nvo, za da ima legitimitet. I sega koga ima legitimen nacin za borba povikuvanje na otkazuvanje e nonsens. Ke trpat tie sto se otkazale a ne i mtnet. Deka ke dojdat podobri vreminja ke dojadat, deka treba da se ubrzaat treba, no ne se slagam deka treba da se otkazuvame nitu pak mislam deka e toa makedonski sindrom. Moze tebe ne ti se dopadja toa sto taka kako sto e zamisleno, no se trpi promena pa i borbata so isp-ata. Dali do den denes ima javno soopstenie, press ili bilo sto od nvo-to vo vrska so uslugite. Dali e napraven bilo kako pritisok preku nego. Ili otkazuvajte se i toa e toa. Pa ne morame site isto da mislime a blogot e za toa. So meseci slusam oykazete se, ednas postirav deka toa ne treba da se pravi pa me napadnavte, a koj e rezultatot od site tie otkazuvanja?

Dajte nvo-to da spremi soopstenie slicno kako ona sto se pracase niz svetot (Aleksandar Z. mislam go napisa) i da se svika press i toa javno da se kaze mtnet e vakov, onnet e takov, neotel e onakov itn itn. Toa e borba a ne otkazuvanje. Sitna para e toa za niv i ic k*r ne gi boli za otkazuvanjata. Javnosta treba da se zapoznae. Do denes samo tie sto imaat maka i go citaat blogov znaat sto se slucuva, posirokata javnost pojma nema.

Анонимен рече...

"Koj i da dojde, kaj kogo i da ideme, pak ke ne kradat. Da bideme realni, Toa e biznis, i kraj"
Nikoj nikogo ne krade, site imaat ceni a na tebe e da si odberes cija usluga ja sakas. Jas go odbrav mtnet i zadovolen sum. Potpisav dogovor kakov sto potpisav i za tie pari tolku. Da mislam deka e skapo i deka treba da se podobri uslugata ama toa treba nvo organizacijata ni, sto vika volan, da pobara da se srene so mtnet i da gi dostavi baranjata za unapreduvanje na uslugata.

Анонимен рече...

Значи од двете зла помалото (или барем истото) Избор помеѓу cancer ИЛИ polio ?

Еве што е напишано уште 1969:


Spare a thought for the stay-at-home voter

His empty eyes gaze at strange beauty shows

And a parade of the gray suited grafters

A choice of cancer or polio

Мирче, Трпче и Трајче, треба да се сфати дека наместо избор кој да ти го збрца ( а на двајцата им бил ист, па сеедно било) треба да се исправиш и да им ги исечеш на двајцата, и да бараш да дојдат попоштени играчи (Има и такви по светот ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ) само не им се доаќа во земја во која мора да поткупуваат од најгоре до најдоле секого.

Ако не собереме храброст и организација да им ги исечеме на двајцата, и на сите слични, ќе ги гледаме оние наши кои се радуваат што вазелинот им го продаваат со попуст.
Јажето треба од дома да го донесеме или вие ќе ни го дадете...

Анонимен рече...

И сега што, затоа што нашата влада си прави договори со телеком на наша штета, ние треба да одиме кај Оннет???

Нема тука ни вазелин ни јаже. Треба подобра организација и менување на стилот. Откажувањата не донесоа резултат, и сега за инает ќе удираме со глава во зид?

Анонимен рече...

Или предлагаш бомби да фрламе пред телеком, како оваа жто пукна вечерва пред електро скопје. Па тоа се примитивни навики земени од африка, сами на тој начин се правиме црнци

Анонимен рече...

НЕ ИМПУТИРАЈ! Во 17 постови до сега НИКОЈ не спомна бомби, ни никакво насилство... Ти си прв...
Но откажувања, агресивна јавна кампања, бојкоти, се треба да се земе во обзир. И Ганди не јадел со денови, не фрлал бомби па сепак постигнал нешто... Но милиони Индијци го подржувале. И Мартин Лутер Кинг не фрлал бомби, но црнкињата која одбила да му отстапи место во автобус на белец, влезе во историјата...

Анонимен рече...

Мешаш интереси на цели народи или групи со интерес на помалку од 5% популација. И од тие 5% дали 2 знаат дека нешто се случува. Треба масовност а таа со откажување не се постигнува. Можеме со години да не јадеме и да се откажеме од сите можни комуникации и никого уво нема да го боли. Па тоа и го видовме со првите што ги натеравте да се откчат.Еве и што Букаро вели за таа тактикаЧ

Меѓутоа, со таа граѓанска победа не се реши проблемот со Интернетот во Македонија. Победата беше пирова од причина што оние кои ги раскинаа договорите сега користат далеку побавен и поскап интернет, додека овие другите кои останаа да ги користат АДСЛ-пакетите се соочија со глупото ограничување.

bezvrska рече...

Ау, судир на концепти! Во македонското револуционерно движење ова обично завршувало со меѓусебно колење на општо задоволство на душманите.

Не мора да се фаќаме за гуша за да докажеме кој бил во право. Убав пример за граѓански активизам даде Тајванката која направи ршум со грчите чауши на кои Македонците им се клањаа за да добијат виза.

Анонимен рече...

Da bezvrska, toa e vo red. Problem e sto nie (mislam na edno zaednicko) ne sme dale nikakvo baranje. Onie prigovori se somnevam deka nekoj gi procital. Toa e nasiot pat baranje a potoa pritisok, a ne na volan otkazuvanjata od telefon, televizor, internet i se sto ima vrska so telekom. Pa so toa nisto ne se postigna i nema da se postigne.

Анонимен рече...

Тајванката е одличен пример како на цивилизан начин, НО СО МАСОВНОСТ, може по нешто и да се постигне.
Но еден друг проблем е многу посериозен. Се додека има многу такви кои сметаат дека Интернетот е важен и е од интерес само за 5% од популацијата, а НЕ ЗА СИТЕ И ЗА ЦЕЛАТА НАЦИЈА, БЕЗ ОГЛЕД ДАЛИ ВО ОВОЈ МОМЕНТ КОРИСТИ ИНТЕРНЕТ ИЛИ НЕ, ситуацијата е блиску до безнадежна. Барем на овој блог СИТЕ би требало до сега да сфатат дека ИНТЕРНЕТОТ е критичен за иднината на СИТЕ , а не само за овие кои сега им треба да даунлоундуваат филмови и сл.
Нас, кои тоа сме го сфатиле, очигледно не чека уште многу работа. (што мислите , зошто кај нас Интернет пенетрацијата е 5 или 8 % а во Хрватска е 57% , или во Естонија... да не зборувам понатаму...)

bezvrska рече...

За масовноста... Акцијата против грчката „амбасада“ ја организираа грст луѓе. Единствена масовност имаше во потписите но тоа беше највеќе поради упорноста на жената која се шеташе низ Македонија и истите ги собираше на плоштади. Да не зборам дека имаше случаи и на повеќекратно потпишување а голем дел не оставаа точни податоци за да не ги лишат од виза :)

Значи немаше масовни протести или нешто слично, туку „борбата“ ја вода неколку луѓе и тоа главно преку медиумите, а народот својата поддршка ја изразуваше плашливо - преку потпис, па макар и лажен.

Анонимен рече...

Ne gi mesaj rabotite. 5% go imaat problemot so internetot a ne e vazen za 5%. A iskreno i me boli uvo za kolku e vazen. Ocigledno e deka tuka pominuva samo vaseto otkazuvanje. Pa otkazuvajte se.

bezvrska рече...

Не сме дале никакво барање... Веројатно мислиш на МТ? Јас нивните менаџери не ги варам, ама ни они не се до толку глупи. Се знае кога настанаа проблемите. Имаше фиксна цена која се обидоа да ја направат варијабилна. Имаше „неограничен“ интернет кој го сведоа на АДСЛ-ап.

Инаку за твоја информација, предлози за подобрување на АДСЛ-от и надминување на проблемите се дадени на врвниот менаџмент на МТ пред скоро три месеци. Тогаш беа во хаос со синдикатот но најавија промени на подобро со зборовите „нема да ви се допаднат“?!

загржен рече...

"(што мислите , зошто кај нас Интернет пенетрацијата е 5 или 8 % а во Хрватска е 57% , или во Естонија... да не зборувам понатаму...)"

Затоа што место јавно да се анимира популацијата се тераа лудјето да се откажуваат.

Тука се разликуваме, ѕи и покрај поразот и понатака ја гураш фикс идеата за откажување проширена на се што има врска со телеком (дури се добива впечаток дека борбава е против телеком а не за подобар интернет), а јас мислам дека со јавни настапи, соопстенија барања ке се постигне повешќе

загржен рече...

безврска, барања од кого, поединец ??? па нво-то служи за тоа.

Анонимен рече...

definitivno se izbega od temata malce." Novi dogovori " lol !!! dali se ovie normalni!!!!! Jas gi brojam mesecite (uste 10) do koga ke zavrsam so netot i vooedno so telefonot. E sega , koga nasite stari stavaa telefoni i plakaa po 1000 marki (pred 20 godini) so koi sto pari se gradese telekom , za da denes po igra na ..... . na nasiot telekom stane gazda nekoj ..... . na koj so ne mu e jasno deka parite toj so gi platil da ne dere ne ni gi vratile nas , tuku nekoj gi ebal negde. i sega ke ispadni , abe dade 1000 marki za da te deram , ama uste da mi se potpisis za da mozam da te preebam .... . magija , so kur se desava vo ova prokleta zemja. iskreno si mislam deka ovaj narod mozi uste , krepi . mi se cini deka groto ke se potpisat bez da procitat voopsto , a i da procitat djabe mu e , nisto nema da razberat. naj interesno e toa sto sega ne se 5 % , nego se 100% , site sto imat tel . lol ! ne znam oti ama mi se cini deka ke potpisat da platat 1000 evra sega , za da se otkacat od istiot telefon za koi sto platia 100 marki za da se prilkucat. e ova ke bidi jako !

Александар З рече...

Договорите никој не ги потпишува - не верувам дека мактел очекувале некој да им ги врати потпишани, бидејќи тоа им е само соопштение дека ги смениле договорите (во согласност со новиот правилник на АЕК).

Безврска, НВО-то треба да излезе со соопштение. И да го оспори договорот - немој пак да ги чекаме ОПМ да реагираат, пред некој ден теткицата што толку ни се бендиса ни ја запечати судбината (повлекувањето на огласот од 14-ти октомври го прифати како враќање на старите услови - со доплата ;).

bezvrska рече...

За новите договори...неприфатливо е да ги менуваат договорите за телефонска линија за да ги усогласат со Законот за електронски комуникации, а договорите за АДСЛ да останат непроменети и неусогласени. АДСЛ-от не е дополнителна услуга на телефонската линија и за него има посебен договор кој исто така треба да се усогласи со Законот.

Друга дискутабилна работа е колку навистина новите договори се усогласени со законот. Ставот на ОПМ е дека ги погледнале и не виделе ништо спорно, ама не стигнале да ги споредат со она што е утврдено со законот?! No comment.