12 февруари, 2006

Писмо од Шошенк

Веќе пишував за последната колумна на Букаро, во која зборува за Шошенк, КИТ, р-Еволуција, и студентите офлајн. Сè на сè - жална слика за интернет состојбата во Македонија, но со здрав став дека работите може да ги смениме/смените.

За МТ и стрижените:
Јапи-кабадаите од Телеком се испонашаа прилично арогантно, бидејќи уште одамна сконтале дека во оваа земја нема критичка маса на граѓани, или граѓани со развиена граѓанска свест и дека нема ронка солидарност меѓу нив, дека сите затскриени во своите топли домчиња пред ТВ каде пцујат по се живо и диво и чекаат некој друг да го извади газот на улица и да се бори за нивните права?
За конкуренцијата:
Друго мошне дискутабилно прашање е дали главен виновник покрај Телеком не се и останатите интернет-провајдери, кои тврдат дека се во конкурентска војна, а сепак делува дека се пасивни и тоа веројатно заради некаква фина поделба на сфери?
За увлекувачките новинари и за студентите кои патуваат кон Европа:
Седам информатички хендикепиран, оневозможен од привилегија која ја имаат 2 милијарди луѓе, спикан во студентско сопче во кое лебарки играат ламбада и ја очекувам водителката да го праша Јани [Макрадули], зошто студентите немаат евтин или бесплатен Интернет каков што имаат студентите ширум Европа, Европа кон која ние се стремиме, демек.
Наместо тоа, водителката, окезена во стерилна атмосфера, оптегачува едно тотално тривијално прашање: „Дали имате навика да купувате преку Интернет?“

27 коментари:

volan рече...

Понудата на Телеком државна тајна?

http://mislam.blogspot.com/2006/02/blog-post_12.html

neo-geo рече...

овој букаро ми е толку антипатичен, уште повеќе откако го видов на тв, но овој пат неможам, а да не се сложам со него :|

Анонимен рече...

I mene me iznenadi,ama redno e poveke mladi luge javno da pobaraat poeftin pristap za Internet.Koj na kakov nachin ima moznost da go stori toa, taka, neka se iskoristi sekoja prilika.

Анонимен рече...

Иксрено кажано, жално е што е интернетов ваков во Македонија, ама очигледно е дека не залужувате подобро. Зошто : Се додека телеком нудеше АДСЛ неограничен нокој со прст не мрдна да ги осуди тие што се приклучуваат по 10 на една линија !!! Во некоја рака и телеком е во право, а и другите веројатно се штитат од такви злоупотреби. Значи прво прашајте се каде ни е свеста на нас, за да видиме каде е нивната. Лесно е само да плукате по други затоа што самите сме криви, односно нашата свест !!!

neo-geo рече...

оф леле...чек бе малце друже, имаш ли ти да плаќаш по 2400 денари за интернет а?
ако ти имаш, јас немам и доволно сум способен да се снајдам за да го делам, па да го ебам не дава МТ на сите по 384 туку тој бендвит го делиме 5 луѓе
ич не ти држи муабетов бидејки познавам луѓе кои сами го користеа а симињаа по 60-70гб а кај мене никогаш нема поминато 40(освен првите 2-3 месеци)
ако имам 3 компјутери дома? тогаш е ок да се дели?
нека го направат адслот 1000-1200(што е пак многу за мене) и никој нема да се замара да влече кабли или да праи вајрлес мрежи за да го дели

Анонимен рече...

Internet=luxus

uste i akciza ke ni naplacaat.


Mislam deka ke treba dobrovolen prilog na nasata vlada da i sobereme da si kupi naocari da vidi kade zivee.

Анонимен рече...

Anonimous, dali na edna linija ke se zakacat 1 ili eden milion, liniata e definirana 384k/128k. I prikaznata e zavrsena. Nikoj ne zemel povece od ona sto telekom mu dal, bez razlika kolku bile na linijata. I te molam batali gi ovie nebulozi sto gi zboruvas. Nasata svest e tuka, a kade e na taa budal sto vovede limit, toa prasaj se. Eden den kako bumerang toa ke im se vrati ama toa ke gi boli. Procitaj malku i ke vidis deka manje vise sekade telekomite se vo gubitok. Zar mislis deka sme nie posebni. E togas ke go osetat gnevot na ludjeto. I togas nie ke bideme tuka.

Анонимен рече...

k*r ke go osetat gnevot. Kako i za sve dosega. Ke bidete tuka da strajkuvate od 10-3, i da idete u 3 saat doma kaj mama na rucek?
Ili chim duvme malce vetre ili dozd ako zakape, ke si sedite po doma?
Ali vazno na blog jaki ste, site pametni, site so pametni reshenija, site so deja-vu postovi bez poenta, to u stil "mt shit", "pepicka" i slicno.

Анонимен рече...

Eve gi povtorno Onnet. Kako sol na jadenje se. Da ku*le eden ke bideme tuka i za niv i za vas.

Анонимен рече...

glupi ste ko ovci, i pagjate na provokacii ko mali deca, zatoa ve strizat. Aj k*rle edno, proveri mi IP, od on net sum a se zakacuvam na ADSL od mt net, a? Znaci sekoj so ke ukuca nekoja kritika, e onnet, ili mtnet? Ne moze covek da ima sprotivno mislenje od vaseto a?
jadni ste.

Анонимен рече...

I koj ja spomna kelaicata, sto go branis vednas?

Анонимен рече...

a ti zosto padjas na provokacii ??? Ne ne sme glupi i nikoj ne ne strize. Samo nekoj taka misli i se zaletuva kako tebe.

Анонимен рече...

Informativno samo:

Kolku plakjate za mobilen/fiksen mesecno ?

Garant sum siguren deka 90% od lugjevo sho kukaat zashto nema internet za 500 denara mesechno (a ima) se dichat so visinata na smetkata za mobilen ili fiksen nezavisno. Zashto malce za toa ne dignete revolucija ?

Анонимен рече...

Zasto nie sakame za internet da se bunime. Dosadno ni e od cavrljanje na mobilen pa si digame revolucija za internet

Анонимен рече...

http://www.kit.gov.mk/admin/default.asp?Section=Pool&ItemID=73362446CDCE464EBDA30329D494E212&PortalTitle=%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0


ANKETI

Анонимен рече...

Abe ovaj post otide vo petnaesetta nasoka ili sto?

Анонимен рече...

...Господе прости им, не знаат што прават...
Во македонска рендишн треба да гласи:
... Господе прости им, многу се глупави да сфатат дека само единствени и организирани мозат да постигнат нешто...

малиот рече...

Anonymous said...

Се додека телеком нудеше АДСЛ неограничен нокој со прст не мрдна да ги осуди тие што се приклучуваат по 10 на една линија !!!

Е ова е смешно. Сега ако земес ADSL телекомот ти дава и WIFI рутер, колку луѓе тогаш че се приклучат???
Да не збориме дека кога го поставуваа ADSL-от на почеток самите телекомци збореа: ако ти е скапо земи уште некој комшија па делете го трошокот, да да неограничено е, можеш да симнуваш цели филмови, цената само ќе се намлува, користете eMule итн, итн, итн.

И што сега, во првиот случај приклучување на повеќе од еден корисник ти го овозможува самиот телеком, а за ова другово сами со сила не советуваат да симнуваме пиратски содржини.

А суровата вистина е дека нив таквото не ги боли ни за едното ни за другото, на почетокот им беше проблем да се рашират и сега само гледаат колку повеќе пари да си земат без да го прошируваат линкот.

Проста АЛЧНОСТ и тоа е се, а тоа што се монопол и што ги имаат нашиве волови на власт во малиот прст, тоа само им оди во прилог.

Да не зборам колку наводната конкуренција Оннет, кабловскиве и др компанија се неспосбни, глупи, без визија и исто така АЛЧНИ.

Проблемот е што целава држава ни е во океан од гомна така да нашиов проблем е една мала капка која никој не ја приметува.

П.С.

Ако имате да кажете нешто паметно имајте малку култура и ставете си го името, вака изгледа навистина глупо да се читаат толку спротиставени мислења на еден ист анонимус.

Zagrizen рече...

i sto e najlos istiot doadja od Onnet a ne od mtnet. Samo se obiduva ponovo da go zapali oginot protiv mtnet. Sega otkako gi objavija cenite so koi sakaat da ne oderat, sakaat uste i da im zavrsime rabota pa da gi brkame ludjeto od mtnet. ZA ZAL i pokraj se ponudata na mtnet e najdobra a slusam na nekoj i im pustile pogolema brzina. Predloziv i pred toa i sega predlagam, da ja napadneme konkurencijata da im ukazeme na nivnata glupost (aj za pepicka ne me cudi, ama drugive???) i da gi naterame da dadat podobri uslovi

MERCY... рече...

ОХ, БОЖЕ ПРОСТИ ИМ...

Анонимен рече...

***i sto e najlos istiot doadja od Onnet a ne od mtnet.***

Kolku nekoi od vas se pateticni i zatucani vo svoite mislenja, ne mi se veruva. Ve testiram da vidam kolku "im seche" na nekoi, i kolku lesno kje mi zalepat etiketa, ali ocigledno ne vi sece bash mnogu, a? A shto ako jas sum eden od "vas", eden od onie koi davaa predlozi i isprakjaa prigovori i se ostanato? Se ushte sum na adsl i ne mislam da si odam, osobeno ne kaj on net da me kradat.
I mene mi odgovara da se podobri ovaa ponuda na mt net koja momentalno, kolku i da e losha, sepak e najdobra na pazarot. Ali ako vakvi lugje kako "zagrizeniot" se borat za istoto, daleku kje progurame...

Zagrizen рече...

Sto li testiras bas me interesira. I bas me interesira koj predlozi si gi dal, i sto sega nudis?

Zagrizen рече...

Ne ovoj blog predlozi davaa ludje so iminja ili nikovi. Anonimusi kako tebe ...

Zagrizen рече...

"Ali ako vakvi lugje kako "zagrizeniot" se borat za istoto, daleku kje progurame..."

Jas barem dadov nekoj predlog a sto ziti boga pametno si kazal ti. Mojot predlog moze da ti se dopadne ili ne, a tvoeto nisto ama ic ne mi se dopadja.

ile рече...

Не се расправајте , пак добивме , МТНЕТ пушти малку срце , после 3 месеци , но да види ме како ке се покажат со лимитот ?

Не го фалам Мтнет !


Не знам за Телекабел и Оннет ама се надевам дека ке размислат малку што прават !

БРЕАКИНГ ЊУСТ рече...

БРЕАКИНГ ЊУС ФРОМ СНН (Сите Натртени Нетворк)
...Мирче , Трајче и Трпче се сретнале со Кочо и заклучиле дека имаат целосно комплементарни ставови и позиции... Речиле да стават ТОЧКА на досегашните поделби и да настапуваат како . Македнонски Квартет (.МК)..
Во првото заедничко пресс соопштение го поздравуваат зголемувањето на количината вазелин од 384 на 512 гр. за иста цена, што знатно ќе им го олеснело обавувањето на секојдневните активности...
Ја повикуваат Тројаната Оска (Тројниот пакт) од МТТТ (Мирче трајче Трпче Телеком), Владата и АЕК да разгледа, ако може во наредните десет години да го зголеми количеството вазелин на 1024 гр по исти пари, а во наредните 15 години можеби и на ф а н т а с т и ч н и 2048 грама...Воч дис спеис фор фрдер дивелопментс...

Анонимен рече...

Ile, jas sum seuste na 384, no me raduva sto sepak nesto se slucuva. Za momakov posle tebe nemam sto da kazam, nego i 16Gbita da mu dadat posto e od mtnet malku ke mu bide, ama ne ima sekakvi. Polna podrska na mtnet vo borbata protiv "konkurencijata", paceri im se konkurencijava ama so ke prais gospod tolku im dal. Samo za razlika od televiziite ovde dobro izdrzaa. Toj SEAF ti e ko STRAF, ne pusta taka lesno. Ama sega noviot gazda ko ke vidi kolku e supalj pak ke mora coekot televizija da otvara.