15 февруари, 2006

Бидете на Готовс!

Сигурен сум дека повеќето што останавте на ADSL ја забележавте зголемената брзина на пристап. Официјално тоа треба да „стапи на сила“ од март. Заедно со уште неколку сериозни „промени“ во понудата на Македонски Телекомуникации.

Не, не... Не се залетувајте. Нема да го тргнат лимитот.

Имено, најавено е намалување на цените. За цели 200-300 денари. А ќе се намали и цената на оние 512 мегабајти започнат сообраќај. За неверојатни 9-10 денари!!!

Ова ќе беше смешно, ако не беше трагично. Но, драги мои, покрај тоа што е патетично и страшно (мислат дека вака ќе ги задржат разочараните корисници кои секојдневно им досаѓаат и вриштат во салоните?), ваквиот чекор покажува колку тие нас не сакаат, почитуваат, ценат и сл.

Сарказмот на страна, мислам дека ова е типичен пример за „ма и ѓубре да им продаваме, треба да бидат среќни и да бараат репете“ ставот што го имаат повеќето (ако не и сите) македонски фирми, со посебен акцент на провајдерите.

110 коментари:

МТ-мрзец рече...

Дали ова значи дека ги менуваат условите на договорот и ќе може конечно да ги раскинеме договорите без пенали?

zagrizen рече...

A da plukame otkako ke vidime sto ke ponudat, neli e popametno. Krienjeto za nikot ne ni dava pravo i da plukame, koga nesto se podobruva (ako se podobruva). Ima edna srpska izreka "prvo skoci pa kazi op". Breaking news mora da priznaam deka picajzli da zakacev ka se cuvstvuvav malku podobro, otkolku tvoite copy paste da gi citam.

Ova e moj posleden post. Thanks na dosegasniot prostor ama mislev deka tuka sepak se raboti za seriozni momci. Za zal poveceto se ....

zagrizen рече...

Bojan thanks sto go izbrisa

Bojan рече...

Да, тоа значи тоа.

Ги молам креативците да си отворат блог и сите постови што сметаат дека им се хумористични да ги пишуваат таму. Евентуално да ги достават до МРТВ и да му станат десна рака на Иван Карадак и екипата на Хихирику.

zagrizen рече...

Iskustvoto ne nauci da bideme mnogu obazrivi so telekom koga se raboti. No istovremeno ako malku pratite sto se slucuva vo nivnite maticni kuci ke vidite deka ogromen e akcentot i vaznosta koja se dava na adsl-ot i pribiranje sto e mozno pogolem broj korisnici. Momentalno vo Ungarija ja zgolemuvaat brzinata i se obiduvaat da privlecat sto pogolem broj na klienti. Mislam deka e ova strateski za da se privlecat ludjeto na adsl, a potoa postepeno preku novite uslugi koj adsl-ot gi nudi od oblasta na video streaming, video on demand da se izvlecat sto povece pari od korisnicite. I toa e normalna biznis politika.

Za zal nasite ludje (bi sakal da kazam mo*oni, ama ne se site takvi) ova ne go svatile na vreme kako treba. Mislam deka pod pritisok najvece na Deutche telecom ke mora brzo da ja menuvaat taktikata i pod itno da soberat odreden broj na korisnici predvideni so kratkorocniot plan do 2008, koga bi trebalo da imaat okolu 76000 korisnici. Pretpostavuvam deka promenite se vo taa nasoka i deka najposle ke dobieme fer ponuda. No vremeto ke pokaze, ne bi sakal sega nekogo da napadjam, kako sto veli Bojan BIDETE NA GOTOVS.

Goran рече...

e ako de, bar neshto se menja na podobro, mora li odma da se mrchi za se?... bar nekoj toa go prai, on net i kablovskive ke propadnat ako produzat so ovie ponudi i ovie ceni shto gi imaat sega.. A ova novovo garant ima vrska so t-com.

Bojan рече...

goran, сакам да бидам оптимист, ама не ми излегува од глава она „Чувајте се од Данајците, дури и кога носат подароци“.

Откажувањето на корисници кога нудат (навидум) подобри услови ќе биде шлаканица од која или конечно ќе се освестат или ќе забегаат уште подлабоко со глупостите што ги сервираат.

Не ме сваќајте погрешно. „Конкуренцијата“ ја мразам многу повеќе од МТ. Ај што немаат подобра понуда, ај што не работат законски, ама и домашната мрежа ми ја задушија речиси до неупотребливост.

Не гледам на МТ како непријател. Или барем не како на единствен непријател. Сакам да ја оправат КОНЕЧНО понудата и да го тргнат тој проклет лимит.

pijan рече...

a otkade se ovie informacii? na nivniot sajt uste stoi starata ponuda so popust do 15-ti fev.

kolku se sigurni izvorite?

Bojan рече...

Да кажеме дека се 98% сигурни.

Понудата почнува од март.

несреќна коцка рече...

р-Еволуција станала дел од маркетингот на мт-њет?

Добро, еве со што можете да ме купите:
1 мбит за Макс-Адсл-ап со капаче од 100 гига. За 1000 ден со ДДВ. За почеток.

Да бидеме реални - да го бараме невозможното :)

Анонимен рече...

Zs be da te kupuemo?


I si se zaebal, revolucija ne e nicii marketing, nitu e dirigirana od nekogo. Samo ima zalutani kako tebe.

Анонимен рече...

aman be, znaci ako se kaze neshto pozitivno za nekogo (mt net,on net). zmaci odma se prodal, odma e potkupen, neshto se muti... Shto narod ke bevme, nishto ne ni cini, sve nie znaeme najdobro, sve drug ni e kriv.. Se bunevme za poeftina i podobra ponuda, ete ni (kolku-tolku) poeftina i podobra. Moze i podobro, i kje bide podobro, bar se pocna nesto vo toj pravec. Ne tuku samo mrcete

Bojan рече...

Луѓе, како да не сте го сватиле сарказмот во постот? Мислам, го има толку што треба флеки да ви остави по мониторите...

Јас „намалувањата“ на цените не ги гледам како позитивна работа додека се уште има лимит на ADSL-от.

volan рече...

Срдечен поздрав до Бојан за неговото враќање во блогот - тоа до сеа беше како кога ке му одите на гости кај некого дома (се сеќавате идејата на блогот е на Бојан)а тој го нема се крие или недајбоже е болен :):);)

Бојан се надевам си ги реши техничките проблеми околу интернет пристапот и сега нема да дозволиш, сами да пиеме кафе кај тебе дома :):)

малиот рече...

Што да се каже, на телеком луѓето веќе не му веруваат па што сака да изјавува, освен кога има најави за поскапување, тогаш се 102.3 % сигурни :)

А ова за зголемувањето на брзината, тоа се должи на два битни фактори:

1. Хер газда дојч им наредил на нашиве говеда,
2. Најверојатно им паднало срам што останавме последни во екс-ју а и пошироко по брзиината на ADSL-от, сите други пред нас ги зголемиа брзините.

Мене лично ова многу малку ми значи, се додека има лимит се чуствувам како да возам со гориво на резерва, секогаш ти трепка сијаличката и никогаш незнаеш кога ќе ти угасне колата (те. ќе ти го уклучат лимитот).

Сепак има и нешто позитивно како на ова ќе реагира така наречената конкуренција на интернет пазарот, сакале нејќеле ќе мора нешто да менуваат а од тоа барем сите ќе имаме корист.

Башка добро е што Бојан пак се појави на блогов =)

Ronaldinjo рече...

koja konkurencija. Pa kolku sto Ozone ja uzdrma fiksnata telefonija, tolku i wifi-to ke mu e konkurencija na adsl-ot. Abe dok stranec ne dojde, nasiva go*na ke glumat provajderi. Samo nie sme glupi pa samo po telekom sme se radrale, a drugive derikozi ko mrsojadi sto skakaat naokolu ic ne gi gibame. Treba i edna anti onnet, anti neotel kampanja da napravime. MOL, Kadis i Unet od trite polovicen ISP ne mozes da napravis.

Анонимен рече...

Limitot ke ostane, ili za toa ne ste sigurni? Ne mora so 98% sigurnost da se tvrdi.

Анонимен рече...

Da be, ke bide li ist limitot od 4 GB, ili barem ke zgolemat? Sto velat izvorite "bliski do vladata"?

Zarko рече...

Od ovoj moment, mojata brzina e 512K/128K. Imam potpisano dogovor za 384/128K so limit na 4gb. So ovoj poteg Telekom ja podobri svojata ponuda za koja redovno kako korisnik mu placam i za toa sum mu blagodaren.

I ponatamu ostanuvam na revolucija, i ponatamu ke postiram ke go napadjam i branam telekom. Se dodeka ne se ovozmozi flat rate paket, koj mislam deka Makedonskata mladina go zasluzuva. Internetot e nesusna potreba na sekoe opstestvo i najgolem doprinos na telekom za ova opstestvo ke bide flat rate internet, koj ke gi otvori vratite na mladata generacija kon podobro utre tuka vo Makedonija. Na ovoj nacin so uste podobri paketi ke im ovozmozime na mladite od Makedonija da moze da rabotat za svetot. Ogromna pomos i na mladite koi go pocnuvaat svojot biznis vo oblasta na digitalizacija, animacija i se ona za sto e potreben minimum od 2Mbita. Se nadevam deka naskoro telekom ke go ukine limitot i ke go pokaze svojot interes za interesot na Makedonija koj voedno ke im se vozvrati niz povece zadovolni korisnici.

Za konkurencijata mozam samo da kazam, ili da se razbudi i da vidi kade zivee ili da prestane da se zalazuva deka pred sebe ima slepci.

Thanks Mtnet.

Martin рече...

Da i kaj mene e brzinata 512/128 sega proveriv na adsl modemot sto mi e i taka tocno e toa.

Znaev рече...

Za kakov internet prajte muabet ?
So e to ?
Bojan se vrati.
:)

Анонимен рече...

za ova

System Uptime 49 hour(s) 48 minute(s)
DSL Status Connected
DSL Speed 128 Kbps Upstream,
512 Kbps Downstream
LAN IP Address 192.168.1.1
Ethernet Connected
DHCP Server Running
Software Version V1.00B02T02.EU.20040614

igra4 рече...

За конкурot:

Дуго мошне дутабилно прашање е дали главен вовник покрај Телеком интернет-ровајдери, кои тврдат дека војна, а сепак делува дека се пасивни и тоа војатно поделба на сфери?

[[[[[[[[[[За увлекувачките новинари и за студентите кои паон Европа:
'''''''''''''''
Седам информатички хендикепиран, оневозможен од привилегија која ја имаат 2 милии луѓе, спикан во студентско сопче во кое лебарки играат ламби ја очекувам водителката да го праша Јани [Макрадули], зошто студентите немаат евтин или бе66666666сплатен Интернет што имаат студентите ширум Европа, Европа кон која ние се стремиме, демек.kemed

Наместо тоа, водителката, окезена во стерилна

Ronaldinjo рече...

Po intenzivno testiranje, zaklucokot e deka brzinata mi e 422kbits, sosem sum zadovolen. Thanks mtnet. na krajot na tunelot se gleda svetlo. se nadevam deka na izlezot ne ceka FLAT RATE

djpozitiv рече...

Abe kako na site vi ja pokacija BRZINATA a mene me zaboravija?
Ustvari ja go pominav limitot za ovoj mesec uste na 5 februari,pa me interesira dali nekoj znae STO SE SLUCUVA i so tie sto go pominale LIMITOT? Dali i na nas ce ni se zgolemi brzinata?
Inaku ISKRENO dodeka ne PONUDAT FLATRATE paket NE GI BIVA go*narite na MT njet....se drugoto e zalazuvanje!

Laf рече...

I jas go pominav limitot nekade na 4. feb. i do sega nema promena na brzinata (si tera 64/64).

Анонимен рече...

barem da se 64 oti kaj mene koga ja minam linijata od 4gb e pomalku od 33kb/s

NaitoKaosu рече...

1.Не сакам да бидам песимист, но Flatrate уште долго нема да видиме. Сепак тоа е само мое мислење.

2.Не разбирам зошто му се заблагодарувате на МТ-Нет за зголемувањето на брзината. Не разбирате ли дека ова е меч со две острици?

Размислете, ако лимитот од 4GB го поминувате за 15 дена на конекција од 384/128, за колку време ќе го поминете на 512/128. Веројатно лимитот ќе ви потрае 5-6 дена помалку и на крајот ќе си останете на 64/64. Некои од вас ќе бидат исфрустрирани или разочарани од драстичното намалување на брзината и ќе решат да ги раскинат договорите или да си земат екстра bandwidth од мт-нет. И во двата случаја мт-нет добива, вие губите. Па сега мислете му ја, дали да се радувате или да тагувате.

Мт-нет не се глупи како што изгледаат, ве залажуваат давајќи ви мали работи од кои тие ќе профитираат многу повеќе.

Анонимен рече...

Дур не понудат евтин flatrate ќе си сурфам само на работа, дома не.

Ronaldinjo рече...

Mu se zablogodaruvame bidejki iako imame dogovor na dve godini so polosi uslovi ni dava podobri. Dali mislis deka drugite bi go napravile toa. Jas ne.

Zarko рече...

Naitokausu


a dali ti nekade si videl, slusnal doznal za nekoj biznis vo koj korisnikot dobiva povece od davatelot na uslugi. Ima samo fer i nefer rabotenje. Posle potegot vo oktomvri (koj go smatram za nefer) ovoj poteg na Mtnet e sosema OK. I normalno e deka oni ke zarabotat, i ke se trudat da zarabotat povece.
Za limitot si vo pravo ako ostane ist ke go ispolnime porano, ama da ti kazam jas i so limitot imam preku 20gb soobracaj mesecno pa ti presmetaj kolku toa ke me kosta kaj Onnet na primer. 2GB kolku sto nudat za 1000 denari jas imam na redovnite update na software koj go koristam.

I jas mislam deka treba da mu se zablagodarime na Mtnet za poklonot, no i ponatamu da go kritikuvame i pritiskame da go simen limitot. I siguren sum deka naskoro i toa ke se sluci

Анонимен рече...

Normalno deka ke go kritikuvame MTnet i ke go pritiskalme do krajot, a toa e flat rate. Seto sto ke go dobieme po pat e O.K. , no krajniot rezultat se znae sto treba da bide.

volan рече...

Се слагам со Жарко дека е ова подобрување на понудата на МТ, но за жал само за оние со длабоки џепови - а такви медју нашиов народ има малку...

Јас сум за тоа МТ да искочи со една фер понуда према учениците и студентите...

Тоа го дискутиравме на обуката за новинари...

А не вака да бидат задоволни само бизнис корисниците.

МТ нека размисли дека ако даде добра понуда за ученици и студенти ке ја уништи конкуренцијата - која ептен спие...

Е сеа Жарко ке рече дека МТ не се добротворна организација туку бизнис компанија.

Па тоа и јас го велам - со повеќе корисници ке имаат и поголем профит...

Владимир рече...

Zarko said...

... jas mislam deka treba da mu se zablagodarime na Mtnet za poklonot...

Да му се заблагодариме на нашиот СИЛУВАЧ што е добар и што користи ВАЗЕЛИН?

Така ми изгледа ова. На Телеком, НЕМА НИШТО, АМА БАШ НИШТО за што треба да сме му благодарни.

Треба тие да ни се благодарни што сме овца народ и што уште на 1-ви ноември не дојдовме со БАГЕР пред нивната зграда.

Zarko рече...

Ne nema da kazam nisto. Samo znam deka igraa onaka kako sto im dozvoluva konkurencijata. Za zal konkurencijata e beter od niv, i imaat prostor da go pravat toa sto go pravat. A za toa sto ke ponudat moze da diskutirame koga ke ponudat. Jas samo se zahvaliv sto i pokraj dogovor na dve godini so 384K i limit od 4gb mi ja zgolemija i brzinata i limitot. Na kolku ne znam, no znam deka toa od niedna druga ISP ne bi go ocekuval.
I ne morame site da im se zablagodarime, jas go iznesov svoeto mislenje i stojam na toa deka za da bideme uste pozadovolni ke mora da go simnat limitot. Cenite, ne ni znam kolku ke bidat, koga ke gi objavat ke gi komentiram.

Анонимен рече...

Normalni ste ?
Koj to ili toa ,vas nesto vi dal ?
Ebaniot adsl go koristam veke 2i pol godini trosev vo prosek od 20-30 GB mesecno, najbitno od se imav internet. ovie 4-5 meseci, kolku se storija od noemvri na vamu ?!?
1. vo ,nemam internet;
2. ro ,trosam do 6GB
E sega koku i da ja zgolemat brzinata , pak nisto ne dobivame, naprotiv gubime, ti davat brsina koja sto ne mozis da ja iskoristis ,da ti bidi uste poke maka. i 10 mb-ta da ja naprat, so limit od 4 gb nisto ne dobivame.
Ne znam za vas , ama jas go cekam denot koga ke isteci dogovorot (se blizi). I odma go isklucvam adsl -ot so se telefon. Za da bidam pak nivni korisnik , mi treba ponuda . podobra od toa sto bese pred noemvri. 500 den - 2gb , ili flat - 2000 den so ddv. a brzinata neka si ja piknat vo gazot! i najvazno BEZ DOGOVOR!!!!!!!!!!! odnosno so dogovor na 1 mesec max.
"konkurencijata" za mene ne postoi , nema da imam internet ,i tolku kraj. taka ili inace vo ova ebana drzava ke umrime za jadenje , kamoli internet da imame.

Ronaldinjo рече...

A prvo da ja vidis ponudata pa da kritikuvas moze li. Ili tipicno Makedonski ne cini i od zlato da e ne cini. Prvo vidi pa zbori. Vaka mozes samo da lizes sto si rekol, iako si anonimus, vo sebe ke go lizes toa sto si go rekol

Zarko рече...

Go napisav slednovo "Imam potpisano dogovor za 384/128K so limit na 4gb". Takov dogovor potpisav i znaev sto potpisav. Sega MTNET MI DAVA 512k, za limitot ne znam ama eve pominat mi e i ne me simnale seuste, znaci i tuka MI DAVA povece od ona sto sme se dogovorile.
Ne diskutiram dali e malku ili mnogu. Za mene i 384k flat ke bese zadovolitelno, no jas sum optimist i mislam deka so permanenten pritisok preku NVO-to, naskoro ke moze da se postigne i flat rate. Za zal kako i vo se pa i vo ova odzivot na ludjeto koi sakaat da clenuvaat vo NVO-to i da doprinesat e pomal od brojot na anonimusite koi doadjaat tuka da plukaat, pa veruvam deka ke treba i povece vreme za pritisok.

Sttavot e moj i mene mtnet mi dal pobrz internet i toa za mene e fakt. Dali e podobro ili ne ke diskutirame koga ke se objavi sto toa se slucuva.

Анонимен рече...

izbrisete ja ovaa stokata od mt,eb.
ko ke ostanat bez rabota mozi da dojdat pak , sega za sega neka si naprat blog. Ovaj blog e tocno za plukanje po mteb, shit ili koj kurac i da gi nareceme. Jasno ????
Najdobrodojdeni se bas anonimnite , da si se iznaplukat kolku sakat. drugo i da sakat ne mozi da se napraj vo ovaa "drzava".

Zarko рече...

Thanks za stokata.

Владимир рече...

Жарко, а на кого треба да заблагодарам за тоа што имав потпишано договор за АДСЛ, а после 4-гб добивав е**н dial up?

Значи, муабетот ми е, доста веќе со тоа штом се спомне МТ, одма со реплики од типот, а конкуренцијата каква е? Он нет што прави? Види телекабел што прави? итн итн.

Не се интересирав за нив вооппто. Јас бев на МТ корисник, на него му давав пари и затоа он ме интересираше.
Што е добро кај МТ?
-Односот со корисници им е никаков, безобразен!
-Маркетингот им е ужасен!
-Понудата им е УЖАСНА! Да, да се уште им е УЖАСНА!
-Техничката подршка им е никаква!
-Односот кон потенцијалните корисници им е благоречено, шарлатански!

Единствено што ги вади, е што ја имаат техниката и инфраструктурата, која што ја наследија. Инфраструктура која што,ВИЕ постарите генерации ја градевте и плаќавте, општествен капитал ли се викаше, хм?

Така да ви се молам, гневот и разочараноста од НИКАКВАТА КОНКУРЕНЦИЈА, со нивните смешни понуди, не ги прави МТ СВЕТЦИ!

Пак се завршува на мотото, од двете зла помалите.
Епа ДОСТА Е! Доста ми е да бирам од двете зла помалото. Кога ќе можам да бирам межу добро и зло?

Zarko рече...

Vladimir,

gi procitav povtorno moite postovi i se obidov da najdam kade sum napisal nesto, poradi sto me prasuvas "Што е добро кај МТ?". Nikade ne spomnav deka kaj niv e dobro nesto. Dobri ili losi se onolku kolku sto im ovozmozuva konkurencija. Griza za korisnici e zabluda koja kapitalizmot ja nosi. Toa znaci se grizam za sebe da gi zadrzam korisnicite. Toa sto ja napadjam konkurencijata ne znaci deka mtnet e dobar ili deka toa go mislam, nitu pak mislam deka mi davaat 512k zosto sum ubav. Ama ete jas im se zablagodariv, a toa ne gi pravi niv nisto podobri od drugite. Za zal mene me pravi stoka.

Анонимен рече...

Abe ovoj istiot zarko li e od porano so bese ili nekoj nov se potpisuva so zarko?

Zarko рече...

Zavisi koj prasuva

bezvrska рече...

Обично кога почнуваат да се пљукаат луѓе меѓу себе пуштам нов пост :)
МТ како што пратија нови договори за телефонот мора да пратат и нови договори за АДСЛ-от. Очекувам новата понуда да стигне заедно со новите договори. Ви текнува?

Ronaldinjo рече...

"Ovaj blog e tocno za plukanje po mteb, shit ili koj kurac i da gi nareceme. Jasno ????
Najdobrodojdeni se bas anonimnite , da si se iznaplukat kolku sakat. drugo i da sakat ne mozi da se napraj vo ovaa "drzava".

Dali toa znaci deka se slagas so ova?

bezvrska рече...

Мене ме прашуваш?
Немам ништо против плукање. Добро е за издувување и е некој облик на јавен притисок. Не се слагам дека не може ништо повеќе да се направи.

Ronaldinjo рече...

e togas jas sum na pogresen blog. Se izvinuvam za greskata. Vie plukajte si a jas ke se obidam da vidam dali ima nekoj sto e zainteresiran za podobar internet

bezvrska рече...

:) Кхм, кхм... Ај ќе се цитирам себеси: Не се слагам дека не може ништо повеќе да се направи.

Pero рече...

Interesna diskusija. A dali nekoj znae sto e toa sto se menuva sto vaka se isplukavte ili samo se pravite pametni i si dokazuvate koj povece moze da go pluka Mtnet. Koga pocnav da go pratam blogov imav vpecatok deka se borime ili borite za podobar internet, a ispadna deka celata rabota bila samo da e protiv mtnet. Pa ova ispadna ko dirigirano od onnet i drugite. gi vodevte(me) ludjeto da potpisuvaat otkazi da se vrsi "pritisok" vrz mtnet, a ustvari go zgolmivme brojot na korisnici na drugite. I sega koga mtnet, malku ja podobri uslugata povtorno go napadjame deka ne cini, i ne dozvoluvame da se napadja konkurencijata.

Ili toa samo jas taka go gledam.

Pa sega treba da se udri po konkurencijata da se osvesti i ili da dade nekoja asalna ponuda, so opremata koja na poklon ja dobia, ili da gi snema.

Zarko рече...

Volan


cestitka za blogot. Se nadevam deka ke privleces golem broj citateli. Licno nema da otvaram blog, tesko i deka ke postiram ili bidam aktiven vo bilo sto. No ete koga nema da imam rabota ke gi citam vasite. Onoj sto se potpisal so moe ime, mu se zablagodaruvam. Stavovite ni se "navistina bliski" iako se razlikuvame. Imam vpecatok citajki sto se slucuva ovde deka blogov e dobro iskoristen od ISP-ata i deka se izgubi koncepcijata.

Pozdrav

volan рече...

И јас бев во заблуда дека на било кој блог, некој што е посетител на блогот, може да ја креира политиката на блогот...

Коначно прогледав дека за тоа единствено надлежни се оние кои го создале блогов и на кои им е даден право од блогерај, некој што недолично се понаша да биде одстранет од блогот.

Тоа ти е како кога ке дојдеш на гости кај некого, па почнеш да му попуваш во неговиот роден дом, што треба да направи домаќинот - упорен си дури и кога ке каже домаќинот, е во моја куќа јас сум тој што кажува како се варат јаца да речеме..

Пошто се осеќав некако стеснето на блогот конечно решив да си отворам свој блог и тоа не еден туку за сега се само два...:):)
Па сега таму си ке*ам што би рекле вие помладите до миле воље...

За оној кој го употреби така лесно терминот “стока“ (покушавајки да го навреди Жарко-затоа што не се осеќаше способен на друг начин интелектуално да опонира) му пеепоражувам да го прочита мојот пост
“За дедоми Столе“на подолниот линк-

http://staronagoricane.blogspot.com/2006/02/blog-post_113994293889171173.html

Ке види колку многу дедоми Столе си ја сакаше стоката - со која и муабет дури си праеше...
Затоа не се сложувам да го користите поимот “стока“-кој е заслужен и итекако заслужен за човековиот род...

Инаку имам осеќај дека под форма на Анонимуси одредени луѓе од МТ-нет и ОнНет се трудат да направат раздор меѓу нас...

Тоа стручно го прават морам да признам....

Жарко те подржавам-иако не се слагам со делови од твоето денешно размислување - не дозволувај да те изнервисаат анонимуси...

volan рече...

Жарко фала за честитката - одпосле ја видов, па напиј се малку вино во мое здравје, уствари должиш вино се сеќаваш...

bezvrska рече...

Сака „уште некој“ да ја разобличи р-Еволуција? Ајде, мора да има некоја теорија на заговор која не сме ја чуле.

daywalker рече...

Малце забега дискусијата...

Сакав само да кажам дека не верувам оти мт-шит ќе даде нови договори, зашто тоа ќе значи промена на стариот договор и можност за најнормално и автоматско раскинување на договори од старите корисници без плаќање пенали.
Ако испаднат толку глупави, тогаш, УРА! Чао, мт-шит!

bezvrska рече...

Новите договори што ги праќаат за телефонските линии се поради обврска за нивно усогласување со законот. Истото тоа треба да го направат и со АДСЛ договорите. Мај гес е дека ревидирањето на АДСЛ договорите ќе биде пропратено со новата понуда. Како беше она? Ќе им дадеме нешто што не можат да го одбијат? Епа оваа понуда нешто не ми одговара на тој опис.

daywalker рече...

Не да не одговара, него е и уште полоша. Со 512/128 ќе го стегнам капакот уште околу 2 попладне на први.

Znaev рече...

Hmm......
nekoj se prepozna ?
Jas go mrazam mtnet, onet i mol.
Ovaj prviot najveke.
Mislam deka ovde se sobraja onie so imat maka od mtnet, i onie koj sto ni ja pravat makata pogolema.
Sta se mene tice , ako nekoj kazi dobar zbor za mtnet, komotno da bidi izbrisan , sigurno ke bidi od onie vtorite.

Spion666 рече...

[sarkazam]
Купуваш кола што вози 38.4 километри на час, која поминува 4 километри со 1 литар бензин.

Трговецот Мите во договорот запишал дека ти ја продава колата со ограничено количество бензин (1 литар), и дека го заджува правото да ја намали брзината на колата воколку ти се потроши бензинот. Арно ама, на почеток ме пуштил да возам колку сакам.

Еден ден, трговецот Мите ти вика пу-пу не важи, јас решив да наплаќам за бензинот наместо да ти ја намалувам брзината.

Некои дечишта таму, револуционери, реагираат на ова. Велат незаконски било, и го докажуваат тоа - во договорот за купување на колата нигде не пишува наплаќање на бензинот

Трговецот Мито нема каде и се откажува од продавањето бензин на старите купувачи, меѓутоа

1) го воведува намалувањето на брзината што го ветил
2) нуди нови понуди на коли каде што тој ќе може да наплаќа за бензинот
3) остава можност на старите купувачи - ако се премислат, ако не сакаат на колите да им се намалува брзината, да потпишат договор со кој се обврзани да купуваат бензин.

...

По некое време Мите решил да намине кај некои корисници на неговите коли и да ги модифицира колите така што да можат да се движат со 50 километри на час.

Со што резултира ова?

Со подобра кола, или побрзо трошење на бензинот?

:D

Кој што сака, тоа е прашањето.

Дали сакаме такви измени на нашата кола да може да "шиба" со огромни брзини, ама истовремено побрзо (ненормално брзо) да го троши бензинот?

Или сакаме поекономична кола која ќе не пренесе од едно на друго место, а нема да крахира и да застане на сред пат (ок, не застанува сосем - почнува бавно да лази)

Јас мислам дека целта на Мите е очигледна. Сака да не убеди дека 1 литар бензин не ни е доволен а со тоа да не натера да плаќаме за бензинот. Законски да продава бензин, и да ги натера луѓето да купуваат од него

(Тоа што јас сакам кола што поминува 10 километри со еден литар бензин - а која Мите може да ми ја овозможи, ама НЕ сака, тоа е изгледа сосема друга работа, нели? Зошто не сака? Затоа што наумил да продава бензин, нормално!

Има еден виц со "ластикот"
[/сарказам]

Pero рече...

"Сака „уште некој“ да ја разобличи р-Еволуција? Ајде, мора да има некоја теорија на заговор која не сме ја чуле."

bezvrska ne znam na kogo se odnesuva ova, ama i ne znam kolku primetuvas deka blogot ti se pretvara vo anti mt, pro onnet.

Pero рече...

Postaviv gore i nekoe prasanje. Razvivte i milion diskusii demek matematicari bez greske ste. Dali nekoj znae koja e brzinata, za koja cena i so koj limit. Ako ne sto koj k*r plukate po se i po sekogo. Ili samo e bitno da plukate. Od ovoj poteg na mt pogodena e samo konkurencijata i toa onnet najmnogu posto neotel prodava samo na golemo. I sega bezvrska kazi mi ti kako toa da site koj ostanale na adsl dobivaat i pak go plukaat mtnet. Da ne se slucajno od "onie vtorite"?????

Znaev рече...

pero , probaj uste ednas ne te svativ sto sakas da kazis ?
bravo za spion666 , kaj ti tekna me iznasmea :)
Ama i ti da ne si pro onnet :)
poz!

Pero рече...

Pa postaviv ednostavno prasanje. Dali nekoj znae kolkava ke bide brzinata, za koja cena i so koj limit. Vaka pravite smetki, gi plukate ludjeto im lepite etiketi ko najgolemi neprijateli da vi se. A samo Onnet od sevo ke ima steta. Ili gresam?

Pero рече...

Nema komentar.
Nemam ni jas, bidejki ne znam sto ke ponudat,no samo gi gledam faktite. Od golemo drmanje na mt so otkazuvanja ne gledam nisto. vo nivnata zavrsna smetka stoi deka vo posledniot kvartal od 2005 (znaci koga im ebavme majkata) imaat zgolmuvanje na korisnici od 973 pretplatnika. Traficot im bil so normalen tek kako i vo prethodnite tromesecja.
Znaci za konkurencijata nisto nema za sto da se raduva. Sega duri ako i dadat uslovi slicni na nivnite, a so brzinata toa go pravat, ne znam so cenata kako ke bide, site pokazateli ukazuvaat deka sepak mnogu lesno ke se spravat so konkurencijata. I sega se prasuvam KOJ se tie koj taka lesno gi etiketiraat tie koj kazaa nekoj dobar zbor za mt. Pa kako eden i eden e jasno deka toa doadja od kujnata na onnet. IM TREBA BLOGOV ZA "Ovaj blog e tocno za plukanje po mteb, shit ili koj kurac i da gi nareceme. Jasno " I SEKOJ KOJ KE SE OSMELI DA NAPRAVI NESTO E NEPRIJATEL NO.1.


Ne se slagam deka e toa taka, za zal adminite ne reagiraat na toa pa dozvoluvaat "onie od drugata strana" da si pisuvaat da se plukaat, se so opravduvanje na sloboda na izrazuvanjeto. A pozadi se se znae koj stoi.

Vremeto ke pokaze koj bil vo pravo, no na vase mesto bi se vozdrzal od kolektivni etiketi i vredjanje na ludjeto. Do sega bea konstruktivni i duri ni sega ne gledam nekoj nivni grev, sem sto ne igraat po muzikata sto onnet im ja sviri.


TOA SAKAV DA GO KAZAM

Анонимен рече...

Ne be od mtnet e NECINI. Pa i backbone doma da im dadat nema da im cini. Od Onnet se i nisto ne im cini.

neo-geo рече...

мамата и на мт и на оннет и на......(enter random 'ISP')
ни дадоа 512? ок им благодарам за тоа, тргнете го лимитот ке бидам уште поблагодарен, и на крај намалете ја цената, нема да размислам за ниеден друг провајдер
што туку сте се запалиле, аман
ако има некој што повеќе го мрзи оннет на блогов од мене нека се јави(некои и знаат зошто највише го мрзам)
мрднало нешто малце бе луѓе, кога ти даваат зимај, кга те тепаат бегај :)
а да и уште едно инфо
после ограничувањето денес

Your connection is:
-108 Kbps (about 0.1 Mbps)
You downloaded at:
-13 kB/s

Анонимен рече...

Ne mi e jasno shto tolku se zablagodaruvate za brzinata!
Se dodeka e limitot 4 GB a posle
64/64 ne e za raduvanje! Ako nishto drugo si go sakam stariot ADSL pred
oktomvri 2005. A ako ima novosti neka bidat stvarno dobri: so 512 i bez limit.

Анонимен рече...

Toa bi znacelo minimuot na adsl bi bila brzinata a ne 56k. Ako e taka ne cini ni toa. treba da ni namalat na 1mbit.

neo-geo рече...

не не
не дека нешто треба да се радуваме ептен
работата е дека нешто мрдна од место,се дешава нешто
се надевам дека со ребрендирањето ке се случи нешто ново, секако на подобро

Pero рече...

neo-geo potpolno se slagam so tebe. I od mtnet da e dobro e. I nema da cekam nov dogovor da go raskinam.

ile рече...

10 do 20den ke bide od 512 mb, znae li nekoj ?

Анонимен рече...

ne e za falenje mtnet , ama onnet se beter !

Анонимен рече...

Samo nagaganja, ne vidov nikakva priblizna informacija za limitot.

Анонимен рече...

Samo pederana na site internet strani.

Анонимен рече...

Ova e od iskustvo:


"после ограничувањето денес

Your connection is:
-108 Kbps (about 0.1 Mbps)
You downloaded at:
-13 kB/s"

драматург рече...

Мала рекапитулација на оваа драмолетка: некој ги фалеше МТ зошто пуштиле срце, па друг го исплука дека е од редовите на непријателот, па имаше повратна реакција дека МТ се стварно фини, а тие што ги пцујат се од редовите на непријателот 2, па после во причата се вмешаа и админите како слуги на непријателот 2 за на крај се да се заврши со спорадични пушкарања околу тоа дали непријателот 1 или непријателот 2 имал пошљам продукција.

Bojan рече...

Ама навистина немате друга работа освен да покажувате со прсти, а?

Ај ве молам прочитајте го уште еднаш постот, ако нешто не ви е јасно, прашајте.

Информациите што ги имав беа презентирани таму. Ако не спомнувам ништо за лимитот тоа значи: „Не знам, но ако не се спомнува лимитот, најверојатно ќе си остане на 4 гигабајти“.

Znaev рече...

Мала рекапитулација на оваа драмолетка: некој ги фалеше МТ зошто пуштиле срце, па друг го исплука дека е од редовите на непријателот, па имаше повратна реакција дека МТ се стварно фини, а тие што ги пцујат се од редовите на непријателот 2, па после во причата се вмешаа и админите како слуги на непријателот 2 за на крај се да се заврши со спорадични пушкарања околу тоа дали непријателот 1 или непријателот 2 имал пошљам продукција.

osobeno ova poslednoto "пошљам" se iznasmeav :))

Taka ili inace plakame adsl samo za text , da se posmeeme malce :)

Анонимен рече...

Start paket (512/128 Kbps, 5 GB сообраќа

MAx Adsl(512/128 Kbps, 10 GB сообраќај

итн

малиот рече...

Пази финта, вчера 512 сега пак на старо.
Како сто каза некој на форумот само на лосите не им ја зголемуваат брзината, јас изгледа сум ептен гаден :)

Кога човек го гледа блогов ќе си рече абе овие се бетер од патииве. Што толку сте запнале мт добар или оннет лош (или како и да е), сите се шитојни невидени.
Само ние сироти и јадни корисници го трпиме тоа.

Се додека власта ќе се тови од дивидендата на мт ништо нема да се смени, еве денеска гледам на вести влдата ги зголемила цените на интерконекција. Лудница and железарница.

Дај бе да почнеме да блокираме раскрсници заедно со другиве јадници од државава ни, ги соберем сите стечајци, тутнари, винари, млекари и други и го блокираме Скопје и Македонија.
Ако не успее тоа да прејдеме на партизанско-терористички акции, кинење кабли, тепање директори на мт и сл.

Друго стварно незнма што да речам, во вакви времиња само со брутална сила можеме да се избориме за нешто.

Bojan рече...

малиот, многу деструктивно-конструктивна идеја. Ми се допаѓа. Ќотекот од рајот беше, нели?

малиот рече...

Токму така, штом овие со сила и оружје од планина оп, одма во влада влегоа, тогаш што да речам.

Само со ќотек во оваа држава може нешто да се постигне. Инаку џабе вергламе.

Просто можам да си замислам какви позитивни ефекти малку ќотек би донеле за Македноја, би се приближиле кон Европа, би ја зголемиле пенетрацијата на интернетот, би се вклучиле во глобалните текови на блаблабла... леле како потпарол на партија сум :)

Анонимен рече...

Ma sto ima da se prica, pa preku monitor mi smrdi na pepi, cel blog.

Анонимен рече...

Ej ti imas od tie novite olfaktorni monitori! A komjuterot galicki da ne ti e?

Ronaldinjo рече...

Maliot, se lazam ili nekade na tvoite postoi stoi deka odamna se otkaci od mt. Ili nekoj drug maliot bese toa.

Kako be togas ti namalile na staro ako si se otkacil, ili i na kadis zaebavaat

малиот рече...

Ronaldinjo, јас никогаш не сум ни бил прикацен на МТ, комшијата ми е прикачен :)

Нему му е потребен интернетот ради бизнис па така јас солидарно му ги покривам делот од трошоците.

А делиш интернет, пират, криминалец, поради тебе ни опаѓа профитот у Дојче Телеком!!!
Е сега кога го прочитаа ова од МТ во секој момент очекувам SWAT тим да ми улета низ прозор, да да веќе ги слушам сирените во далечина :)

Најтрагично е тоа што кај мене непостои друга алтернатива за нет, кабелскава е сеуште во камено време, оннет за среќа не ме зрачат (а и да зрачеа тешко дека кај нив ќе се приклучев), така да сега засега мора да се солидаризирам со комшијата.

А за откачување јас лично одамна сум среќно разведен од мобимак и фиксниот телефон. Што да правам мрзам монополи.

А тоа дека дека некој друг некаде напишал нешто во мое име, па што да се прави овдека имаме голем број на шпијунчиња и сеирџии, се е можно.

Анонимен рече...

da be galicki e, kako pogodi. Smrdi na sirenje i urda, ama poslednive denovi nekoj drug miris pocna da se siri i na zelen pazar go odnesov i uste koga vlegov na pazarot se mi stana jasno. Kako odam samo slusam "Uf ama zasmrde na Pepi, pak pocna gadno da zraci izglea". I se vrativ. Na Onnet ne odam na firmi hostirani od niv ne odam i si vikam mora da e od blogot. A sto ti sea se javi odma sega sum siguren deka e od blogov i ic gajle neam, brgu ke go snema mirisot

Анонимен рече...

не ќе да е до компјутерот, ти смрдиш

Анонимен рече...

E sto firma ke bese ova Onnet. Imaat rabotno mesto dezuren na r-Evolucija blog.
Predlog za adminite, dajte mu na coekov nesto da rabota. Ako ne sum ja nema na pepi sto da mu kazi i ke go izbrka, bezposlen ke bide.

Анонимен рече...

na ovoj izglea "pepi" mu ja ebel devojkata, ili nesto slicno, cim tolku e fokusiran na nego, a ne na problemot shto go imame so site ISP-a...

Анонимен рече...

da be mi ja siluvase baba mi.
Ama ne znam ti sto se palis tolku na pepi, da ne si ljubomoren sto tebe ne te ....?

Анонимен рече...

Bez vrska , davaj nov post!!!

Ronaldinjo рече...

Osetlivo prasanje e ljubomora, ne cackaj tamu.

neo-geo рече...

безврска пеер, бриши ова срањево све, жити се
сите шо си ги сакаат/мрзат оннет и мтнет нека си отворат блог и што сака нека праат таму
аман!!!

Анонимен рече...

Kade bese onoj tip sto postojano kazuvase deka diskusijata zabega?

Анонимен рече...

Aloooooouuuuuu admin-menovi !

Otvorajte be nesto drugo, ovde veke na ovoj post od gluposti veke i ne se doaga.

Zarko рече...

Mislam deka seto tao go pravi eden ili najmnogu dva coveka. Umorni se i adminite. Koga ova bi se secelo vo koren bi bilo se poinaku. Vaka se sirat dezinformacii, se etiketiraat ludje, se plukaat a pozadi se stojat dva trojca isfrustrirani drkadzii. zatoa blogot i pocna da gubi na silinata, sto verojatno im e i cel.

Jonnes рече...

Oficijalno go ima na sajtot 512kata, no pak si ostanuva limitot ist :) hehehe barem sme edinstveni vo svetot so limit na trafik a da ne ti se nudi garantirana brzina. A i cenata padna za 200 denars bes DDV

Ronaldinjo рече...

E sega mozeme i oficijalno da gi plukame. Ocigledna e namerata istiot backbone da se deli na povece korisnici. So ovaa promena bez razlika na cenata sto e spustena krajniot korisnik gubi. Sem smaluvanje na cenata brzinata csusnost nisto ne nosi na korisnicite.
Pokvareno do srz. Gi povlekuvam site zahvalnosti koi do sega gi imav kazano. I ponataka ke go plukam mtnet kade i koga ke stignam.

Ronaldinjo рече...

A stojam i ponataka pozadi faktot deka za ova kriv lakomiot "the pepi kelaica"

Анонимен рече...

Abe da gi veslam od pozadi i MtNet i Pepi the keljavi.

Анонимен рече...

E se mozev da ocekuvam, ama vakva ponuda ....

Pa od najdebilnata kujna da izlezese nema da bese tolku glupava.

Ludjeto gi mrzea, sega uste povece ke gi mrazat, gi plukaa a sega i ke gi mocaat. Dali na konkurs koga gi biraa, baraa i sertifikat za debilnost.
Pa ke pomine dogovorot bre ovci edni i posle toa ni free internet da ni davate NE SAKAM DA VE SLUSNAM.

Анонимен рече...

Sega znaci posle limitot od 4GB, brzinata e 128/64? Ima potvda od Mtnet za toa?

pijan рече...

Намалените цени и зголемените брзини важат за сите АДСЛ корисници - и за тековните и за новите.

barem ova ke mi olesni malku, posto ne mozam da se otkacam od ovie uste 14 meseci

Анонимен рече...

Od kade ova za limitot?

Znaev рече...

Boo ! Koi idioti ?
Ovie pocnuvat da ne vregat !
Poarno ke bese duplo da ja namalat brzinata , a da g zgolemat duplo giggite.
Koj znaj mozi to go mislea, ama drugo napraja, nepismeni .

Анонимен рече...

Se takmicat so onnet koj pocuruk ponuda ke dae. Pa ova stanuva komicno

bezvrska рече...

Е човек малку да го нема и одма у пензија ќе го пратите.

Понудата е екстра. Зар очекувавте нешто поарно?

Анонимен рече...

Da ti kazam pravo bas vakva ponuda ocekuvav.

volan рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.