18 февруари, 2006

Нови цени и брзини за АДСЛ

Стигна и официјална потврда од МТ за „зголемена брзина, намалена цена“ кај АДСЛ пакетите. Брзината кај старт и макс пакетите е зголемена на 512 Kb/s, а намалени се цените за 500 денари за договорите на неопределено и една година, и за цели 200 денари кај договорите на две години. Постојните корисници на двегодишен макс АДСЛ, кои се и најмногубројни, сега ќе плаќаат околу 240 денари помалку месечно (со ДДВ).

Работата за која имаше најголемо незадоволство - лимитот од 512 МБ за старт и 4 ГБ за макс - останува и натаму. Сè на сè, провајдерите се натпреваруваат кој ќе даде потапа понуда. Законски, ова е промена на условите на АДСЛ договорите. Секој може сам да си одговори колку кај нас се почитува законот и кај би се префрлил ако се откачи од МТ.

90 коментари:

Анонимен рече...

уште има опасност од

* Брзината на пристап се намалува кога претплатникот ќе го надмине вкупниот месечен сообраќај (download + upload) вклучен со пакетот. Доколку претплатникот сака брзината на пристап да остане иста и по надминувањето на сообраќајот вклучен со пакекот, услугата се наплатува во износ од 175,00 денари за секои наредни 512MB започнат сообраќај

Анонимен рече...

bracko ova so 512 e i za starite korisnici ili samo za novi,

Анонимен рече...

сеутше за сите , можат да ти начукаат 10 гб додатен трансфер

па можеш да се чешаш после!


внимавајте !

Знае ли некој на колку гб ги ограничуваат јас сум на 8 гб сега ?

Имам подадено барање без доплата и не сум ограничен уште !

Анонимен рече...

I sega najako ke bidi presmetkata na cenata za mesec febroari. do 20ti po staro od 20 po novo.
|Nemoj da se lazime deka ke ni napaltat ze cel mesec po novo.

Macko рече...

Jas sum na 9GB i kaj mene ne e ograniceno od zavcera. Nesto matat od tamu. A imam dogovor bez da doplakam. Taka bese i minatiot mesec terav pa potoa go ogranicija otkako se javiv da prasham sto se slucuva, a ne da me iznenadat vo smetkata sledna so nekakvo doplakanje.

NaitoKaosu рече...

Не верувам дека смеат така да те изненадат,иако ништо чудно така и да се случи.Мојата предпоставка е дека:

1.ќе дозволат овој месец неограничен bandwidth

2.имаат проблеми со поставување на лимитот.

Ако сум во право, можеме да се извлечеме месецов со повеќе download.

volan рече...

Цените на МТ за Интернет пристап паѓаат

За мене фала им, иако ова е секако подобрување на нивната понуда, лично за мене сеуште е подобра понудата на кабловскиот оператор,каде се вклучив по раскинот на договорот со МТ, во минатата акција на “навистине блиски“.

За да не бидам дугачок тука, повеќе за моето размислување во врска со ова видите на долниот линк

http://volanskopje.blogspot.com/2006/02/blog-post_18.html

longest_post рече...

Na karaj pak nekoj car. Poeftino ke ni bide. A za tie so teorijata ako do sega si siminjal za 1 den sega ke siminjas za pola, ili teoriite so benzinot, naftata ili sto bese, samo edna poraka 4GB E 4GB siminjal so 1 bit ili so 1 megabit 4gb si e pak 4gb i voopsto ne e vazno za kolku ke go simnes. Vazno e deka i posle toa ke imas internet so koja brzina ne kazuvaat, no naskoro ke vidime.
Vo sekoj slucaj dobar poteg, iako moram da priznaam deka od kuca kako telekom ocekuvav povece. No kolku pruzaat tolku i ke dobijat. Gnevot na starite korisnici ke bide signal za opasnost za potencijalnite novi. Ovaa promena nema vrska so ponudata na Onnet bidejki telekom sekako imase podobra ponuda (posle limitot kaj telekom imas internet a kaj onnet ne). Ocigledno e deka se pritisnati od neispolnuvanje na planot, predizvikano pred se od losiot poteg vo oktomvri. Istiot degen koj togas go donese toj akt, ocigledno stanuva uste pogolem degen. Ne gleda deka START ADSL E POSKAP od ponudata na Onnet, a start adsl bese STRATESKIOT POTEG. Sega vidoa deka 90% od novite zemaat max adsl i aj da ja napravime ponudata podobra.

EDEN SOVET do MT. kupete si oprema i povrzete si gi centralite so pojaka oprema pustete flat paketi i 90% od pazarot ke bide vas. Nemojte da si gi lazete gazdite so zavrsnata smetka deka drzite 81% od pazarot. Realnata brojka vi e okolu 50-55%. Koga ke otkrijat a toa ke bide brzo ste naebale.

Iako rekov deka povece nikogas nema da postiram tuka, pak jadam go*na i postiram.

A sega bujrum isplukajte me kako i minatiot pat, ili vece zaboravivte zosto bese toa. Mojata togasna teorija i ponataka e tocna.

Анонимен рече...

Zarko ti li si?

longest_post рече...

E vidov i zarko go isplukavta. Ne ne sum, ama fala za sporedbata.

Анонимен рече...

Abe dali go kontaktiravte Pero Cukalo i toj da napise vo antena po nesto za ova blamaza od MtNet, OnNet, vladata... sto ni ja pravat so internetot?

Анонимен рече...

Poveke od jasno e deka ako tupoglavcite od MtNet napravat dobri ponudi ke imaat poveke od 90% od pazarot na internetot. Ama ajde de. Gledame sto pravat. Kako da se od Mars padnati, kako da ziveat samo od denes za utre. Strizi, kubi bez red. Pa ovcata treba i dogodina, pa i idnata godina i.t.n da ja strizes, inaku sto si napravil.

longest_post рече...

Problemot e sto oni spijat na toa deka imaat 81% korisnici so nivnite 95000 (sto dial up sto adsl). Pa neli tuka se smetase i so cifri do 360000 korisnici, taka ni 25% nemaat. Ama gospod im dal rabotno mesto a ne i pamet. Pametnite na vreme si ja duvnaa od tamu. Se sami supaci ostanaja. Pa taa guskata mozese barem da vidi deka i onnet i oni davaat ista cena za start samo sto kaj niv e 512M a kaj onnet 2gb, a startot ne mozi da imas internet po istekot. Znaci sami go ubija START ADSL, DA ZIVEE MAX ADSL. E sega site oni koj na vreme me poslusavte i ne se otkazavte od max adsl, uzivajte i gledajte kako ke se tepaat za toj paket. I na kraj ke daat flat zosto ke moraat da go pobedat onnet.

neo-geo рече...

чудна работа е стварно, ко да си пукаат сами во нога
ваљда се плашат дека ако на толку 'многу' корисници дадат флет ке се изманијачат сите и ке пукнат даунлоади, го имаат капацитетот, што ги знам
ја лично на пример коа беше флетот симињав тоа што ми требаше, музики што сакав све испосимињав, сеа не би искористил ни 20 гига ако е флет
сигурен сум дека има многу како мене
мислам дека понуда од 2000 денари со се ддв, па еве нека биде и оваа цена го закопува оннет одма
наше е да викаме и бараме тоа што го сакаме, и да чекаме
да се надеваме дека барем мал процент од промениве се предизвикани од нас
факт е дека МТ се најдобри, најквалитетна понуда можат да дадат без сомневање, што ги кочи незнам
може некој глуп менаџер... :(

volan рече...

Нека ни е честито ацоунот помина 80.000 читања

Јован рече...

Линк

Во исто време и Јужно-африканците добија лимит од 10 Гигабајти на АДСЛ сообраќајот. Ова е сајт на нивното движење за подобар интернет. Можеби ќе биде од корист за активистите.

Поздрав!

freespace рече...

ebate kvalitetnata ponuda od Mt-Njet sto e imame, da ti secka samo internetot

Анонимен рече...

ja iam nekoj 9,5 gb nakaj 10 se dvizi,megutoa sum ogranicen do 4 gb,a eve go si fura so dosta soliden download za mt,izgleda imaat problem so ogranicuvanjeto,moze ke dadat neogranicen mesecov a?

Macko рече...

I kaj mene e nad 12GB od zavcera i uste ne sum ogranicen. Oki e, terag dodeka mozis.

Анонимен рече...

Дали драга господо имате видено каква е понудата на www.t-com.hr за нивните пакети. имаат еден пакет кој е со flat download за цена околу 3000 денари. Е тоа е тоа што го бараме да го добиеме па макар и за таа цена и така плаќавме по толку до сега.

NaitoKaosu рече...

anonymous
"izgleda imaat problem so ogranicuvanjeto,moze ke dadat neogranicen mesecov a?"

Читаше нешто погоре?

енивеј, друго сакав да прашам... Има ли некој кој знае на кој начин работи МТ-нет? Какви системи имаат, дали config фајловите за ограничување на брзината се во самите модеми или во нивна база на податоци? Некој кој се разбира во мрежи? Ако има, кажете, а за понатака ќе разговараме на друго место.

Анонимен рече...

Се шират гласини дека Телеком упорно се обидува да ги испокупува сите , или барем најголем дел од кабловските ТВ оператори (иако според Законот за електронски комуникации не смее) Тие што се на кабловските најдобро е да се информираат да не се разбудат некој ден како корисници на МТ, со се што тоа носи. Се препорачува проверка кај своите кабловски провајдери.

Анонимен рече...

Vo vrska so muabetot Hrvatska za 3000 den. flat rate. Se e vo red toa samo treba da se ima vo predvid deka prosecnata plata vo Hrvatska e najmalku 3 - 5 pati pogolema od nasata prosecna plata. Pa sega esapete kolku treba kaj nas da e flat rate ADSL internet, vo toj soodnos.

Анонимен рече...

Primer: ponudata za SkyDSL ja imam videno vo oglas vo Italija (kaj shto prosecna plata e 700-800evra, znaci 6-7 pati povekje od nasiot standard),a i vo uste nekoi evropski zemji, i cenite na paketite bea do denar (evro) isti kako i tuka.
Spored taa logika, postoi sansa i tuka za nekoe vreme flat da bide 3000den (iako toa e mnogu), so ogled na toa deka (ke)se raboti za ista firma (T-com).

Анонимен рече...

Vo pravo ste, samo sto kaj nas rabotite ne se slucuvaat vo soglasnost so ekonomskata logika. Ete sega plakame okolu 2100 den. Max Adsl, 4 GB ogranicuvanje. Za flat rate bi platile malku poveke, no nasite esapi ne se isti so tie na MtNet, OnNet i.t.n. Ocigledno nivnite esapi ne se temelat na nikakvi logiki nego na onaa angliskata "Take money and run".

Анонимен рече...

тотални глупости, воопшто не е противзаконски телеком да си купува други оператори (телеком, интернет, кабел...)

longest_post рече...

Dali e ova glupost????

Clen 43 od Zakon za elektronski komunikacii

maelstrom рече...

Да одговорам на прашањето на NaitoKaosu. Ограничувањето оди од кај нив, модемите немаат никаква врска со тоа.

Анонимен рече...

Правото на сопственост е врвно право. Ако сака Телеком може да ги откупи сите други ТК фирми во МК. Потоа дали овие фирми ќе можат да ја вршат својата дејност е друго прашање - едноставно може да добијат забрана. Но инфраструктурно сепак ќе бидат сопственост на МакТел. Види што прави Оракл - ги откупува и задушува конкурентите... Тоа функционира во цел свет.

Анонимен рече...

мајкрософт никогаш не морале да се поделат!

АТ&Т ги поделија, но погледни што се случи. SBC (еден од Бел бебињата) ги откупи во меѓувреме другите и пред некој месец се ребрендираше во AT&T.

Парите кои ги плаќаат е ништо во однос на профитот.

Значи врти-сучи, тоа ти е Скопје :)

Анонимен рече...

Nikade vo svetot ne e dozvoleno kupuvanje na konkurencijata. Ako pratis ke znaes deka prethodno nekolku godini firmite koi pretstavuvaat konkurencija pocnuvaat da pokazuvaat gubitoci pa tek potoa golemite gi kupuvaat. So gubitoci niedna firma ne e konkurencija. Za amerite koko oracle toa e uste potesko i mora da pomine niz antitrust komisija 9proceduarata trae povece od godina) pa so nivna dozvola moze da prevzemat firma, duri i togas vrednosta so novata akvizicija ne smee da pomine odreden procent vo odnos na konkurencijata.

Ne mavajte soleni, ne e toa bitpazar

Анонимен рече...

Оракл се изнакупи еден куп фирми и технологии кои му беа конкуренција (Лери го прави тоа последниве 2-3 години) и ниеднаш не дошол на антитраст.

Инаку колку што знам телеком нема да ги откупи градските (да не речам селските) кабелски, туку ќе направи многу посупериорна мрежа од нивните и ќе дава конекции беспари, ќе ги уништи па нема да мора да ги купува.

Анонимен рече...

Telekom NEMA da kupi nikogo, zatoa sto nema potreba. Edinstveno sto ke kupuva e politicari. NAJGOLEM MONOPOL vo svetot e Deutche telecom. Nikade ne ja kupil konkurencijata a sepak e monopol.

I sevo ova nema vrska so internetot vo Makedonija. Kazete za toa ako imate nesto a tie golemi bizinisi ostavete im na tie sto znaat. Vo Makedonija takvi nema.

Анонимен рече...

Drugarce so muabetot "Postot zabega od temata" javi se.

speedman рече...

http://realspeed.co.kz aj da videme koj kolku moze. Kaj mene e 346.71 Kbps kako e kaj vas

speedman рече...

http://pcpitstop.com/internet/BwDownTest.asp Ovde sum na 341 kilobits per second

speedman рече...

Brzinite se so MaxADSL

speedman рече...

http://www.bandwidthplace.com/speedtest/ ovde pak slicna brzina od 349.3 kilobits per second. Kade e 512kata na MT-Njet

Анонимен рече...

после лимитот ТЕ ОДГРАНИЧУВААТ НА 384

ПОЗДРАВ

Анонимен рече...

od kade si siguren deka te ogranicvat na 384. neli e 64/64

daywalker рече...

О, да, на Мајкрософт му беше НАРЕДЕНО да изврши делење на повеќе фирми. Мислам и дека платија 400-500 мил. долари поради доцнење.

п.с. по грешка си го избришав постот

Анонимен рече...

po novo ke bide taka, osekam,

vo dlinkot e 512 , a na test pokazuva 384

Pravat nesto sega mtnet
????

Анонимен рече...

немаш врска што зборуваш, на мајкрософт никогаш не му беше наредено да се расцепи. имаше судски процес, ама судијата го изеде подебелиот крај. на крај краеви Бил Гејтс е вториот најголем спонзор на демократите и во првите десет спонзори на демократите.

ВО ЕУ МС плаќа казна но само заради тоа што ненавремено го раздели Виндоусот со и без Медија плејер.

Анонимен рече...

(исправка: „првите десет спонзори на републиканците“).

NaitoKaosu рече...

ихи, од каде информацијава дека ќе не ограничувале на 384? Нешто ми нема логика, зашто да беше така, тогаш ете ти flatrate за кој се бориме целово време.Енивеј, ако некој знае, посебно ти Maelstrom нешто повеќе во врска со тоа како иде ограничувањето, нека се јави.Изгледа не се работи за TFTP сервери, веројатно ги имаат нашите фајлови во своја база на податоци.

Анонимен рече...

инаку мерките не ви се точни бидејќи се мери од далечни и нетестирани сервери кои се горе-долу валидни само за САД.

Анонимен рече...

da ama i 99% od sajtovite sto gi posetuvam se outside MK

bezvrska рече...

longest_post, точно е дека старт адсл беше планирано да биде стратешки за привлекување нови корисници. Пакет со вклучен пола гига сообраќај може да биде само мртвороденче, без разлика дали кошта 1300 или 1000 денари (+ДДВ). Колку што знам јас, тоа не е вина на маркетингот на МТ, туку на некој друг деген.

Кај нас ни глупоста не може да биде оригинална, па имаше гласини дека пред воведувањето на старт адсл во македонија била присутна група од хрватскиот телеком да им „пренесе искуства“. Изгледа утнале нешто при конверзијата на куни во денари, па стартот и сега е поскап за 5 евра од хрватскиот.

Компарацијата со wifi на оннет... нивниот почетен пакет нуди 4 пати повеќе сообраќај од старт и е нешто поевтин со оглед дека во цената е вклучено и ддв-то. Но за разлика од адсл-от, вифито е достапно само во некои делови на скопје.

bezvrska рече...

Јован фала за линкот. Имаме многу работи слични со африканците, а и обидот за капаче со доплата го дочекавме во исто време со јужна африка.

Анонимен рече...

***Компарацијата со wifi на оннет... нивниот почетен пакет нуди 4 пати повеќе сообраќај од старт ***

da, samo sthto posle tie 2GB limit (koi manje-vise, za nedela dena ke gi potrosis manje vise) NEMASH net... i ke treba nova kartica od 990 (aj 1000ka okruglo) denari.
A na mt net i posle 512mb imash net cel mesec (kakov-takov).
Ne mi se veruva kako se isposraa on-net, a mozea bum da napravat so paketi i ceni i site,ama bash site mushterii na mt-net da gi soberat kaj niv.

bezvrska рече...

Немав намера да ги промовирам оннет. Цените и односот им се катастрофални, да не зборам за проблемите што ги прават со нивната мрежа.

Но, кај старт адсл после 512 мб сообраќај брзината не се намалува како кај максот туку МОРА да се доплатува за натамошниот сообраќај.

NaitoKaosu рече...

pardon me?

МОРА да плаќаш?ffs, заеби тогаш, подобро да си раскинам договор и да си плаќам пенали отколку да им давам пари за нешто што не го добивам.

Анонимен рече...

eve jas da prasam nesto... postojano se sporeduvame pa me interesira kako toa vo italija (ili bilo kade po beliot svet)kadesto platite im se povekjekratno povisoki od nasite plakjaat ist (dobro, skoro ist) iznos za litar gorivo... neli?!? ili gresam...
Po taa logika (bidejki na zapad platite im se 6-7 pati povisoki) neli bi trebalo kaj nas cenata za litar gorivo da e 6-7 pati poniska od beliot ni svet???

Koga i kade kje protestirame da si gi barame pravata? :)

Анонимен рече...

Abe sto mavate zeleni. Nitu internetot nitu naftata ne zavisat od lokalnite ekonomii, pa taka sekoe sporeduvanje so platite nema vrska.
Dajte nekoja idea kako do podobar internet.

Анонимен рече...

Predlagam NVO-to da dostavi baranje do Mtnet vo koe ke se bara minimum dvojno zgolemuvanje na soobracajot, bidejki e nesrazmerno zgolemuvanjeto na brzinata so limitot.
Moj predlog e start 2GB, Max 10GB, Office 20GB i profi 50gb.

Vo pismoto treba da se navede kolku dnevno so novite brzini moze da se napravi soobracaj i taka ke se vidi deka limitot e nesoodveten

bezvrska рече...

Во врска со последниот предлог... нема проблем. Ќе се прати едно барање до МТ и ќе се иницира официјална средба. Да не се рече дека не сме пробале.

Анонимен рече...

Zatoa e i prdlogot. Do sega zvanicno baranje od organiziran subjekt nemalo. Pa neka ima nesto i zvanicno

Bojan рече...

NaitoKaosu, доплаќањето по дифолт важи само за СтартАДСЛ.

Ограничувањето се прави хардверски, преку DSLAM-от во МТ. Затоа некогаш доцни и не е точно на 4 гигабајти. Треба прво да се запали некоја сијаличка (или, што е поверојатно: некој да чепка рачно и да ВИДИ дека си го поминал лимитот) па некој да отиде и да ја подзатне славината на DSLAM-от.

Претпоставувам затоа и некои луѓе се уште не се ограничени и покрај тоа што го поминале лимитот.

Анонимен рече...

**(или, што е поверојатно: некој да чепка рачно и да ВИДИ дека си го поминал лимитот)***

A da go najdeme toj shto cepka, i da go snabduvame so nekolku gajbi pivo mesecno, vikate kje ni uchini, pa ke pusti slavinata malce poishe ? :)))))

Bojan рече...

Не велам „Не“, и тоа е начин :-) Но поентата е да ги натераме да го тргнат лимитот. И онака го немаше до пред неколку месеци.

Анонимен рече...

334K download, 54K upload.

I aj sea kazi limitiran sum, na 384K sum ili na 512K sum. Limitot go pominav ama brzinava ic ne mi e jasna.

djpozitiv рече...

Сега ова, дали има значење дека АДСЛ-от ќе биде лимитиран на 384К? Малку ми НЕМА СМИСЛА од 512к (после искористениот лимит) да не спуштат на 384к? Како и да е...ја сум сеуште на 64К после мојот лимит и ништо не е сменето, додека на пола и повеќе во Македонија им ја покачија БРЗИНАТА на 512к! :)

Александар З рече...

Дијапозитив,

погрешна адреса за такви прашања. Овде нема пирати и криминалци :P

Анонимен рече...

Ako od mart brzinata e 512, a posle limit e 348 (ili barem 256, ili bar 128), ondak idam u nekoj od salonite i ja bacuvam tetkicata (iako ona nema vrska, ali da ne bide bez ic) :)

siemens рече...

a nekoj znae li na ProfiADSL i OfficeADSL na kolku ja namaluvat brzinata posle iskoristenite megabajti

Анонимен рече...

Ne se zaletuajte narode, ogranicuvanjeto e po staro 64/64.
Posle simanti 11,5 Gb se ukluci limitot.
Znaci sega zasega nisto od ogranicuvanje na 384 i slicno, sepak ova e MTSit.

Анонимен рече...

Da, mi stigna e-mail od support vo kogo pisuva deka brzinata posle nadminuvanjeto na 4 GB e po staro. t.e 64/64.

NaitoKaosu рече...

јес индид, денес и мене ме приземјиа со нивните 64/64 anti-user missiles.

djpozitiv
uncap на кабловски модем е полесен од АДСЛ модем, ама сепак ќе се изненадиш што се треба да направиш.Не верувам дека ќе бидеш толку решен да си добиеш 3-4х поголема брзина кога ќе видиш низ какво срање треба да пливаш.

So give up,навистина не е вредно за маката + ако те откријат, дебело наеба, ќе паѓаат тужби,ќе се влечеш по судови, итн итн.

Ronaldinjo рече...

Mislam deka postovite za uncup na adsl treba da se izbrisat. Imam oset deka namerno se pustaat za potoa revolucija da bide obvineta. Za celoto vreme na postoenje na blogov nikogs do sega ne se diskutiralo za piraterija pa taka i ova treba da bide izbrisano na vreme

speedman рече...

http://realspeed.co.kz
Скорость Вашего канала: 483.58 Kbps ( 495186 bps)
Скорость загрузки данных на Ваш компьютер (cps): 60.45 Kbytes/sec

http://pcpitstop.com/internet/BandwidthResults.asp
Download speed: 571 kilobits per second

http://www.bandwidthplace.com/speedtest
Communications 540.4 kilobits per second
Storage 66 kilobytes per second
1MB file download 15.5 seconds

Pozdrav od Bugarija kade sto sum kabelen na 512 isto kako i na MaxADSL samo tuka gi vade realni brzinite

Анонимен рече...

speedman.. i shto sea, ni prai nekoja razlika shto pastirase kolku brz net imas? aj,drzi bombonce:)

MTNET рече...

Decki da ne se zalazuvame ...
Uncap na ADSL so ovie modeli na DSLAM uredi ne e mozno ...

Za uncap za kabelski - bese toa nekogas vo amerika ... i bese toa dolg macen i tezok proces koj najcesto prethodno ubivase 2-3 kabelksi modemi. E sega vo MK za razlika od USA ne se naoga lesno kablovski modem ... znaci podobro so tie pari plati si nekolku meseci unapred ...

Zatoa najdobro ostanete legalni ...

Анонимен рече...

видиш хакери, дури и збор измислиле uncap...

ај пластично да објасниме - ширете го цревото колку што сакате, ако не сака водостопанство да ви пушти вода, џабе го ширите...

Анонимен рече...

Jas sum na MaxADSL.Od starite pretplatnici sum.Ovoj mesec prv pat pocustvuvav ogranicuvanje na 64/64, i toa sled 15Gb trafik.
Predhodnite m,eseci imav trafik od 40-50 Gb i bev bez ogranicuvanje.
Spored toa mislam deka MTnet racno gi zatvora slavinite

Анонимен рече...

ПогледајтеЧ


http://edition.cnn.com/2006/TECH/ptech/02/20/chicago.wireless.ap/index.html

NaitoKaosu рече...

Ronaldinjo

Што сакаш да потенцираш со тоа? Викаш дека немам право на слободен говор? И ако беше малце повнимателен, ќе прочиташе дека дискусијата за uncap е единствено информативно, не дека реков дека ќе објавам информации за тоа како се прави uncap.Следниот пат кога ќе постираш,убаво прочитај ги постовите што се поставени откако минатиот пат беше тука.И бај д веј, врска немаш што збориш,ќе сум ја местел револуција...Па заради такви како тебе се шират срања на интернетов.Прво,никој не може да ги обвини дечките од револуција заради моите постови зашто јас не сум член на групата, туку само некој си непознат, баш како и ти. Второ,едно е да збориш за uncap,друго е да го направиш.Ти држи си се до својот фудбал, и остави овие работи други да ги решаваат.

bezvrska рече...

Уф, моментално немам време да пуштам нов пост, па може да се воздржите од караници?

Ronaldinjo рече...

Ne znam zosto tolku se zestis i lepis etiketi. Postot se odnesuvase na baranjata na DIAPOZITIV.
I ne se sekiraj ke ostavam ti da mi gi resis rabotite.

Анонимен рече...

Naitokasu,

edno prasanje, zosto ne si otvoris svoj blog i tamu da INFORMIRAS za uncap. Na ovoj kolku me drzi pamtenjeto do sega nemalo diskusija od ovoj tip, duri i smetam deka ne e potrebna takva diskusija.

NaitoKaosu рече...

bezvrska
right... Се ќе беше во најдобар ред, и дискусијата убаво и на мирен начин ќе се завршеше да не беа тие што се "навредени" од страна на uncap-от.

Ronaldinjo
Твоите проблеми сигурно нема да ги решавам,си имам мои,а што се однесува до постовите,јас сум тој кој ја покрена темата за uncap нели?Значи и моите постови требаше да бидат избришани.Енивеј не ми е целта да лепам етикети,ако мислиш дека тоа го направив,тогаш sorry.

Anonymous
Не ми треба блог,не ме интересира водење блог и дефинитивно дискусии имало порано за uncap.Беројатно биле во тек кога ти не си бил присатен.И не само за uncap,туку и за многу други работи.

Како и да е,гледам дека караницава нема да помогне во борбата да се симне лимитот.Затоа најдобро е да заврши овде,и да почнеме да разговараме за нешто корисно.

longest_post рече...

Pocituvani moi.

Moite problemi so Mt zavrsuvaat za dve nedeli. Imeno togas se selam vo mojata Crna Gora. Site dokumenti mi se gotovi i ete ova e posleden post. Blagodaram na site sto gi povituvaa moite postovi a i na onie koj me plukaa. Mozebi bev dosaden so dolgi postovi, no takov sum. Me mrzi da pisuvam kratko pa koga pisuvam pisuvam. Pozdrav do site. Ke pratam od tamu i se nadevam deka brzo ke se resi problemot so mtnet.

NaitoKaosu рече...

:'(

Испрати им на мтнет 5-6GB кога ќе стигнеш.Може ќе се смилуваат да ни ги поделат :D

енивеј среќно,уживај си додека можеш.

bezvrska рече...

Еј не си оди ради интернетот - ќе смислиме нешто :)
Се зезам. Фала за предлозите и размислувањата, а пошто во ЦГ адсл-от е поиздашен можеш и од таму да читаш/пишуваш. Се најдобро.

Анонимен рече...

Pozdravi go bratskiot crnogorski narod.

Анонимен рече...

ve molam pod itno trgnete go referenciranjeto na joomla so vasite agendi na vasiot sajt. Ne e fer duri i da e nenamerno napisano.

bezvrska рече...

done.

Анонимен рече...

благодарам, забелешката беше исклучиво да се зачува независноста на проектот кој е јавно добро и споменувањето на неговото име без основа... слободно избришете го овој коментар, само сакав да искажам благодарност.

Владимир рече...

Читајте денешен Дневник, на насловна пишува :
“ЕУ се увери дека ВЛАДАТА го штити МОНОПОЛОТ на Телекомот“

Межу другото, остро се критикува работата на АЕК и нивниот директор К.Трпковски.

Инаку во поднасловот пишува:
“Ниедно регулаторно тело во Европа не работи како македонската АЕК, утврдил експертот од Британија“

Еве додатен pressure врз Владата,АЕК и К.Трпковски. Еве сега да видиме колку ја здоболе власта до нашето членство во ЕУ.
Дали ке има ефекти, допрва ќе видиме.

Александар рече...

Еј дај невладината нека скрпи некое писмо/известување до тој експертот да му казе сто се десава во интернет собраќајот како се манипулира со мак.народ, дека немаме никаков студенски пакет и ред други работи како што треба.

Анонимен рече...

Копиљаци! Зошто мислите паднаа цените н АДСЛ?