22 февруари, 2006

Краток курс за либерализација

Теориите на заговор веќе не се во мода. Минимализмот од салоните за мебел прејде во политиката, па сега се бараат поедноставни објаснувања и платформи. Долго време се шпекулираше за коруптивните односи меѓу државата и МТ. Како сè што трае долго, така и овој муабет досади. Најнова дијагноза е дека АЕК навистина сакала да го либерализира пазарот на електронски комуникации, ама проблемот бил во тоа што:
Македонските државни органи немаат капацитет да го либерализираат телекомуникацискиот пазар и затоа е потребно да им се даде стручна помош, се вели во извештајот на телекомуникациски експерт ангажиран од Европската Унија. Британскиот експерт овие препораки ги дал зашто АЕК ги пречекорила сите рокови да ги подготви подзаконските акти со кои треба да се создадат услови за работа на конкуренцијата на "Македонски телекомуникации".
Во извештајот се забележува дека директорот на Агенцијата, Коста Трпковски, ја узурпирал власта, не одржувал колегиуми да ги информира соработниците и не назначувал заменик поради што нема кој да потпише документи во негово отсуство. Експертот истакнал дека ваква ситуација нема во ниедно регулаторно тело во Европа. Во заклучокот на извештајот се препорачува директорот Трпковски да биде испратен на курс за менаџмент за да се подобри функционирањето на Агенцијата. (ЕУ се увери дека Владата го штити монополот на телеком)
Уште еден минималистички одговор зошто власта не создава услови за зголемување на интернет пенетрацијата:
Антикорупциската комисија предлага: Имотот на политичарите да се објави на Интернет
Луѓето се насекирале да не им ѕиркаат во џебовите.

46 коментари:

Александар З рече...

Кој е тука ненормален?

Пошто не го бива, треба да оди на курс?! Ја, мајката. Така прават и во Британија, нели. Бог да чува и да брани.

Анонимен рече...

Ako se sekavate vo 2003 APEEM barase ostavka od Kosta Trpkovski. Mislam deka togas bese nekoj direktor vo ministerstvoto za telekomunikacii i bese odgovoren za radio i tv stanici. Toa bese period koga se diveese na pazarot, gi imase povece divi od legalni. Si ojde covekot i situacijata delumno se sredi. Znaci sea treba da cekame coekot pak da si odi i delumno da se sredi internetot. On ti e ko bolen zab. A go izvadis bolkata prestanuva ama mestoto ostanuva prazno pa problemo e delumno resetn. Uste sea ke mu go nakrsat, vo Solun platen vikend ednas mesecno. E sto ne sum vo vlada pa drug se da mi placa. Abe za se ke bidam nesposoben samo vaka da mi placaat. Ma to treba ko izvaden zab vo kanta go frlas i go zaboravas deka si go imal.

Владимир рече...

Искрено, ме радува загриженоста на Британија за либерализацијата на телекомуникацискиот пазар во Македонија, како и влијанието на овој проблем за наша "интеграција" во ЕУ.

Но, НЕ МЕ РАДУВА, начинот на кој сакаат делумно да го решат проблемот, па Коста наш ни го праќаат на курс.

Вака со вакви смешни притисоци и укори од allmighty Europe, нашиве гајле немаат и ни Л од либерализација нема да видиме во скоро време.

И убаво погоре праша Александар, кој е тука ненормален?

Па зарем тие 160 и кусур фиксни оператори што ги имаат во Британија на ваков начин ги добија, преку курсови? Или пак таму и те како ИГРАШЕ СТАПОТ ПО НЕЧИЈ ГРБ, па фрчеа казни,пенали и уште што не, за да се стигне сега до денешната неверојатна бројка од 160+ фиксни оператори.

Смачено ми е веќе да ги гледам нашиве власти како за своите глупости поминуваат неказнето,што ДОМА (од народот) што ОДНАДВОР.

Ти е**м тоа лоповската дршава!!!

УАА ЛОПОВИ !!!!

Македонија рече...

Господа револуционери. Јас би сакал да ве информирам дека Владата на Република Македонија во овој момент има правни пречки да го демонополизира телекомуникацискиот пазар. Тоа е поради една причина, а таа причина е потписот на Никола Груевски (сега голем борец за телекомуникациските права). Да се потсетиме пред пет-шест години Министерот за финансии Никола Груевски договори Македонски Телекомуникации да биде продаден со 51 процент, а уште пострашно е тоа што истиот господин го креирал договорот така што на Унгарците им дал права да можат бесконечно да ги зголемуваат цените на телекомуникациските услуги, а и му забрани на државата да може да даде лиценца за втор, трет фиксен оператор. Затоа ве молам господа револуционери најпрвин видете ги фактите и настаните и "кој го фрлил маслото во огнот за денес да имаме силен пламен кој не сака да згасне" После ова очекувам едно достојно извинување кон Македонската Влада. Благодарам.

Анонимен рече...

WTF?????
Mil gospodine Makedonija!
Najdlaboko se izvinuvame na VASATA ceneta vlada
(gi simuva pantolonite i se navedniva )
Povelete drag gospodine, zgolemete ja penetracijata

Ronaldinjo рече...

Gospodine Makedonija, ako vopsto ste go procitale Zakonot za elektonski komunikacii koj vasata vlada go donese i vazi od 5 mart 2005 vo zavrsnite odredbi ke vidite deka vasata vlada dala rok od odreden broj meseci, ne vi kazuvam koj za dazemete i sami procitate da se uskladat koncesiskite dogovori koj gospodinot pajo pator gi potpisal i noviot zakon koj vasata vlada go donela. Rokot inaku odamna pomina a vasata vlada seuste ne mrdnala od mesto da toa go napravi. Denes doznavme deka gospodinot koj trebalo toa da go sprovede vo delo trebalo da se skoluva. Samo ne mi e jasno dali e nepismen pa treba od prvo odelenie da se skoluva ili znae da cita a ne znae da pisuva pa ne moze da gi sprovede odlekite koj istata vlada koj go postavi i gi donese.

Od ovie pricini gospodine Makedonijo (btw ne go kaljaj imeto na nasata zemja, zemi si drug nick), ne cuvstvuvam potreba na nepismeni vladeteli da im se izvinam. Ako ne znaete da citate kazete nie ke vi procitame sto ste napisale. Istovremeno ne osecam ni potreba na pajo patorot da mu go spominjam imeto ztoa sto toj ja iskopa dupkata vo koja sme upadnati a sega gargamel se obiduva da ne cementira vo nea.

BLAGODARAM

Македонија рече...

Дали знаете дека Господинот Љубчо Георгиевски и Никола Груевски денес живеат од парите од телекомот. Инаку оваа влада направи многу за македонскиот народ ќе одделам неколку работи:
- Македонија се спаси од воена криза
- Секој млад човек се спаси од гинење во војните кои ги создадоа главните вмровци.
- Македонија од ден на ден е се посилна земја во финансиска смисла
- Македонија доби кандидатски статус за членство во ЕУ
- Македонија е призната под уставно име од САД
- Владата во договор со УСАИД доби донација за Wifi интернет низ сите школи, но тие што добија на тендерот кој вредеше 3 милјони долари господата од ОН.Нет не направија ништо, само си додадоа нова услуга во своето портфолио и продолжуваат да им ги крадат парите на народот, да ја лажат владата и да ги слушаат наредбите на Никола Груевски
- Денес можеме да кажеме дека пенетрацијата на корисниците на интернет порасна дури до 25% од населението, тоа можеби не е доволно, но е многу направено во рок од три години, кога се крпеа дупките создадени од претходните владетели познати кај народот како ништожници кои секојдневно уништуваа.
- Денес Македонија ги има залечено раните кои беа создадени од претходната влада, кога Македонија беше целосно изолирана од Светот.

viki рече...

Imame najdobra Vlada, ako dojdat nekogas Vmro na vlast povtorno Makedonija ke zapadne vo kriza, a ne zaboravajte deka VMRO DPMNE sakase da gi promeni granicite na Makedonija, sigurno nema da im bide tesko da go promeni i imeto.

Ronaldinjo рече...

E vie ocigledno ili ste zalutale ili pocnala predizborna kampanja pa taka sega pokraj dezurnite od Onnet i Mtnet srga ke imame i dezurni od SDSM. Znaci na red e VMRO.

E pa gospodine M... (te molam smeni si go nickot), toa sto ocigledno deka amerite go pomagaat vmro (mu dadoa pari na pepicka a on vi napravi kontra komora, i sea pokusava da ne podjebava so internetot), ne e tema na ovoj blog.

A toa sto velis deka penetracijata e 25% e cudo nevideno zasto ovaa brojka i pokraj mnogumesecnoto prepukuvanje tuka kaj jovan i kaj mijalce NIKOJ ne ja spomna ovaa brojka. Znaci vladat znae nesto sto nikoj ne znae ili pak tropa i odvalue zeleni.

A ako saka stvarno vladata da napravi nesto neka kontaktira so NVO-to i ke dobie sovet STO TREBA DA NAPRAVI ZA PODOBRUVANJE NA INTERNETOT (moze i latinica i kirilica i kako power point, i kako word a i na raka napisano da go dobiete). Ne samo mavajte deka nesto ste napravile. Na sajtot preku koj doadjate do mestovo za komentari imate ARHIVA. Procitajte ja vnimatelno i ke vidite sto NE STE NAPRAVILE ZA INTERNETOT VO MAKEDONIJA. Za tvoja informacija postov go pisuvam od ADSL vrska so brzina 64k/64k, e toa moram da priznaam GO NAPRAVIVTE. Jas sum svetsko cudo unikaten primerok na ADSL 64K VO SVETOT

volan рече...

Незнам дали ушите ме излажаа денеска но како да слушнав на една од телевизиите дека овие што ке прават обука ке бидат тука цела годинаипол.

Па сега процените и самите, колку сме писмени па мора да не учат за се и сешто, па и за тоа како да ја исправиме калимерата...

Јас таман се понадевав дека се дојдени да извршат притисок врз владата да се средат работите, кога сега сваќам дека се пратени само да ја матат водата, а ние да се давиме во калта...

bezvrska рече...

Уште да го прекрстам блогов во Светла точка. И со мурто и со курто интернетот беше и остана скап и неквалитетен, профитите на МТ огромни, а администрацијата недошколувана и ненадлежна. Смешно е власт во четврта година од мандатот да се вади со претходната влада. Да имаше политичка воља да се либерализира пазарот и да се зголеми пенетрацијата тоа одамна ќе се случеше. Вака ќе бараме алиби во курсови, правилници, ревидирања, конкурси, административни процедури...оф, оф, не умри магаре до зелена трева. Па после смена, па пак истиот филм од почеток. Се додека не дојде шумарот за да понуди ексклузивни тури за посета на резерватов. Adventurе tourism. Африка на тлото на Европа.

Анонимен рече...

„Кога лажеше Груевски, тогаш или сега!?“
На денешната прес-конференција на ЛДП, пратеничката Лилјана Ивановска му одговори на лицемерните изјави на нејзиниот колега Никола Груевски, по повод неговата најава дека кога ќе дошол на власт, ќе го урнел монополот на „Телеком“. Оваа негова изјава е врв на лицемерство и на популизмот, оценија во ЛДП.

„Зарем Груевски е без срам и трошка совест кога дава изјави за ова прашање. Тој лично го потпиша концесискиот договор. Еве го неговиот потпис“, рече Ивановска, покажувајќи го договорот, парафиран од тогашниот министер за финансии, Никола Груевски.

„Ако ја изеле баклавата, тепсијата е тука“, беше речено на пресот на ЛДП.
„И порано ЛДП јавно го повикуваше да им се извини на граѓаните за потписот што го има ставено врз овој договор и сега повторно тоа го бараме од него и од неговата партија, се разбира, доколку има минимум грижа на совест. Граѓаните мора да знаат дека за високите телефонски сметки е одговорен Никола Груевски“, вели Ивановска.
ЛДП, исто така, бара од Груевски кој очигледно е опиен од сопствените изјави дека е сигурен победник на изборите, во својата опиеност да не заборава дека сеуште е пратеник и има обврска пред граѓаните кои се даночни обврзници, со работа, да си ја оправда својата пратеничка плата.

„Во таа смисла, сакам да ги прашам граѓаните, во стилот на „кој сака да биде милионер“- кога последен пат сет го виделе на собраниската говорница пратеникот Никола Груевски.
Ви ги нудам одговорите: а) вчера б) лани в) преклани г) никогаш. Вашиот џокер, гласот, искористете го на изборите“, рече на денешната прес-конференција пратеничката на ЛДП, Лилјана Ивановска.

Анонимен рече...

Gi molam adminite posle utakmicite eden bris na ovie promaseni postovi da napravat. Ostanatite blogeri gi molam da ne pariraat na ovie politicki poraki.
A do anonimusite, mak.... i ostanatite mrs u vasite stabovi i pejte mu ja na gargamel "Sakam da cicam"

Александар З рече...

Анонимрз,

ме фати со прст на лев маус врз канта за бришење, ама друго ми текна.

Шо блог ќе беше ова па толку муви да се лепат (или е сладок, или е измет). Нека ги, нека постојат, а јас ќе се цитирам сам себе од пред некој месец...

Гитла, бе, копилиња едни, да не ве дигнам на клоци!

neo-geo рече...

bezvrska, brisi sve od ova mrsulaana
ama bas se!!!!
i branko i bucko i ljupco i nikola pod miska i mars od tuka
ebave toa slepcite

volan рече...

Дуополот на власта на политичките партии (СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ) е јасен, симнисе Мурто да сјаши Курто..

Па сега да му ја мислиме...

И порано кажував, дека како се ближат било кои избори - двата блока ке се напаѓаат меѓусебно а останатите ке ги потиснуваат...и омаловажуваат...

breeej рече...

- Македонија од ден на ден е се посилна земја во финансиска смисла

ma nemoj, daj dokaz
nema den, a da nema strajk vo Makedonija, toa li go vikas silna vo finansiska smisla hehehe


- Денес можеме да кажеме дека пенетрацијата на корисниците на интернет порасна дури до 25% од населението, тоа можеби не е доволно, но е многу направено во рок од три години, кога се крпеа дупките создадени од претходните владетели познати кај народот како ништожници кои секојдневно уништуваа.

25% mislis imat probano dial-up nekogas a ne postojano da koristat

Анонимен рече...

E viseeee, ebate toa kampanjata, ke ne udavat, ke ni gi otecat....

skopjanec рече...

vie ste totalno vmrovski blog, a mislevme deka nema tuka partii, celo vreme ja napgjate vladata a gi branite kostaplerite, mame vi ebam na site tamu

Анонимен рече...

lepam plakati za politicki partii po blogovi, cena pristupacna. Pisete, ke se dogovorime.

P.S jebi ga, nekoj kjar bar da iame od ova :)

малиот рече...

Е кога ќе почнат да се јавуваат вакви гомненциња (не се ни гомна) и полтрончиња од политичкиве партии, едноставно ми се повраќа.

Очигледно дека господинот Македонија живее на некое друго место надвор од земјава (можеби е амбасадор во некоја културна држава) па не може да ја согледа реалноста или пак е премногу ограничен па сиротиот не може да свати, не е тој крив толкав му е капацитетот, такви како него им требаат во партиите.

Поради такви како тебе ние ја дотеравме до оваа ситуација господине Македонија, не вративте во камено време и вие комуњари и вмровци и сите други лигуши кои успеаа да се докопаат до власт.

А како иде работава интернетот ќе ни биде најмал проблем, зошто наскоро електростопанство најверојатно ќе ни воведува лимит од 4 KWh месечно, плус доплата од 500 ден за секој нареден 0,5 KWh.
Тогаш нема да можеме да сурфаме за да не го надминеме лимитот за струја.

А можеби тоа е вашиот грандиозен план, глуп, сиромашен, необразуван и потчинет народ кој секогаш ќе гласа за погрешни типови. И секогаш ќе си кажува во себе "еј ќути може да биде бетер". Тоа би било идеално за вас мршојадци, 2 милиона исплашени луѓе кои не знаат дека надвор од гетото во кое преживуваат има луѓе кои живеат нормален живот, имаат работа, примаат плата, се смеат, не слушаат турбо-фолк, не гледаат пинк и просто неверојатно имаат нормален, брз, ефтин, неограничен интернет.

Јад, чемер и патетика.


Sean: So what do you really want to do?

Will: I wanna be a shepherd.

Sean: Really.

Will: I wanna move up to Nashua, get a nice little spread, get some sheep and tend to them.

Sean: Maybe you should go do that.

daywalker рече...

Ало, политиканти, од сите партии!!!

Марш, ѓубриња, да ве нема, не ви гине постројување пред собрание и мавање со клоци и јајца заразени со птичји грип! Дабогда сите азил да барате во Албанија и Бугарија!

Анонимен рече...

Vo starite zaostanati dobri vreminja, majkata koga ke rodela debilno dete, sama si go davela za deteto da ne se maci niz zivotot. Denes koga ke se rodi takvo, site se raduvaat, znaat, POLITICAR KE BIDE

Дрзавна Изборна Комисија рече...

Интересно е што почнува предизборната кампања. Следејќи ги предизборните кампањи во последниве неколку избори јасно е дека преоѓаат во писмо до дедо мраз, или пак виш лист.

Сепак ги молам раководствата членовите и симпатизерите на политичките партии да ни пренесат дел од нивната платформа околу интернетот во Македонија. Така кога ке добијат на избори ке знаеме точно колку не исполнале.

Па господо место да плукате на влади од пред 4, 8, или 12 години, дајте ни малку да ја вкусиме идниндата

Анонимен рече...

Aman ne gi povikuvajte politickive gomna da se izjasnuvaat na forumov, se ce userat.
Nitu edna partija nema nisto da smeni, stom her dojc ce plukne 42 milioncinja site ce gi fati amnestija.
A nie pak ce si surfame na modem.

ForeverSDSM рече...

Pa vasiov blog e politicki, znate li zosto se javija vaka od politickite partii, poradi toa sto vie so blogot gi navreduvate, namesto da se borite za pravata na site gragjani a ne samo na clenovi na VMRO-DUPISITE

_Nick_ рече...

Pa navistina da vi ebam na site mamicata, samo VMRO VMRO... abe fatete se za rabota, a ne da bistrite politiki odvdeka!!!!!! Ke mi kazuvate deka bucko bil gargamel ili neznam sto, epa da znaete deka vmro ke dojdi na vlast samo koga nikola grujo ke rece RRRR

Her Flik рече...

Daj be prakaj toa Gestapoto da pocnat kabli da im secat kabli na ovie

breeej рече...

ForeverSDSM said...

Pa vasiov blog e politicki, znate li zosto se javija vaka od politickite partii, poradi toa sto vie so blogot gi navreduvate, namesto da se borite za pravata na site gragjani a ne samo na clenovi na VMRO-DUPISITE

2:16 PM, февруари 23, 2006
_Nick_ said...

Pa navistina da vi ebam na site mamicata, samo VMRO VMRO... abe fatete se za rabota, a ne da bistrite politiki odvdeka!!!!!! Ke mi kazuvate deka bucko bil gargamel ili neznam sto, epa da znaete deka vmro ke dojdi na vlast samo koga nikola grujo ke rece RRRR

2:48 PM, февруари 23, 2006


so i e na ovie be
so tropat gluposti
barem vo ovoj blog ne se govori za partija tuku za realnosta vo Makedonija

ceki рече...

Abe vie ne ste salam navistina, dali znaete deka treba malku da se potprebirete! Jas povekje nema da go posetuvam ovoj blog poradi toa sto samo ja kritikuvate vladata, a ne gi kritikuvate onie koi ja napravija beljata so telekomot. "Makedonija" e navistina vo pravo i celosno go podrzuvam

breeej рече...

Ako ne si cujal monopolot koj go dozvoli VMRO na telekom zavrsi vo 2005, a ovaa vlada nisto ne prave za da nema monopol, ednostavno se izgubeni vo svemir. Jes da VMRO bea lopovi ama vie se nesposobni. So znaci nemame izbor letoto

Александар З рече...

Цеки (не си ваљда тој што го знам) не се враќај на блогов, те молам.

Ценети сдсм-овци, да не кажам розенкројцери, за ситуацијава со интернетов ИЧ не е важно кој го продал, туку кој може СЕГА да направи нешто во врска со тоа. Оваа влада НЕ САКА да направи ништо, и затоа ќе ја плукаме и ќе лаеме за сите лаги што ги сервираат. Тоа што е составена од претежно некоја партија, ама ИЧ не е важно, за себе и за другарите р-еволуционери можам да кажам дека сме многу себични и нè интересира само едно - ПОЕВТИН ИНТЕРНЕТ како наш начин за слободен контакт со светот. Мнозина од поактивните (и понеактивните) на блогов и лебот го заработуваат преку Интернет и поважен ни е од телефонот, телевизијата и радиото заедно. Ма и од парното.

Јасно е, или треба да цртам?

П.С. (цитат од Речникот на македонскиот јазик од Зозе Мургоски)

гитла inter j. sl. заминувај

daywalker рече...

Очигледно дека политикантиве се навикнати само да покажуваат со прст на овој или оној...

А, бе, сфатете, сите сте исти, како што рече александар З, нас не интересираат само резултати, не и кој што направил! 15 години откако постои државава, а политикантите не направија ништо за народот!

Затоа...

Zarko рече...

Imam 50 godini i NIKOGAS ne sum pripadjal na nitu edna partija. Sega DA pripadjam na edna se vikaINTERNET i samo interesite na taa partija me interesiraat. Nasa himna e Imagine od Lenon, i samoto toa kazuva deka nikogas nema da vi bideme ni opozicija ni pozicija. Ke bideme sekogas SLOBODNI, nesto sto vie ne mozete ni da go zamislite a kamo li da go pocustvuvate. Pa si se poznavate samite po smrdeata sto ja sirite, ne svacam sto barate tuka. Ova mesto nema miris, pojdete nekade zaedno so VMRO, LP,LDP,DUI,DPA,PDP i site drugi koi mislat deka se "pretstavnici na narodot" i toj najmnogu sto smrdi stavete go da "vlada", a ako ne napravi i toj nisto za internetot ke go plukame, na koj miris i da mirisa.

Анонимен рече...

Kako be ne e vazno koj go prodal telekomot? Mnogu e vazno koj go prodal, isto tolku kolku sto e vazno zosto sega ovie nisto ne pravat. Toa ti e istoto so onaa - Sto nastanalo prvo, jajceto ili kokoskata.

Zarko рече...

Toa sto ke ja razresime najgolemata misterija Sto nastanalo prvo, jajceto ili kokoskata, nema da go podobri internetot vo Makedonija. Prvo mislev deka e nekoja zaebanvija ova mesanjevo na politikata na blogot, ama sega so vasata upornost da ja dokazete vasata glupost gledam deka ste stvarno politicki orjentirani. Se gleda deka pomedju usite nemate ama bas nisto, praznina koja se obiduvate da ja popolnite so prazni muabeti i na kraj da imate nikakvi rezultati. Celta na sekoj politicar e toa da go postigne nali. A za celoto toa vreme kako krlezi da mu se zakacite na budzetot i da si cicate od nego kolku e podolgo mozno. Jaden e onoj narod koj skaka i vika za eden sendvic na vasite mitinzi, a ne gleda deka vo celiot toj period mu ja praznite cinijata koja i vaka jedva do nekade uspeal da ja napolni. Se vikale SDSM, VMRO, LP, LDP ili kakvi vise ve ima znam samo edno NAJDOBRI STE POMNOZENI SO NULA

breeej рече...

bravo za Zarko

Анонимен рече...

slusnav gruevski vi plakal oglasi po vesnici?

Анонимен рече...

Ova se od Onnet. Nova taktika imaat za da ne go napadjame za nelegalno zracenje.

Kelav рече...

Vidi vidi interesno:
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=4560

Ajde sea Cemer ... prati toa politikanyite diverzii da pravat ... bidejki ne go biva wifi-to ...

Анонимен рече...

Ti batka Zare si bolen ili umobolen. Nemam batka vrska so nikakva politika ama bas nikakva, ni ednite ni drugite ni tretite ni... me zanimaat. Misli malku sto pisuvas, izgleda prazninata megu usi ti e epten golema.
Procitaj sto pisuva, razberi sto se saka da se kaze, pa posle logiciraj.
Bre jakiot mozoklija pisuva prikazni za politicarite, nebare sega nesto novo ni kaza.

Анонимен рече...

"Kako be ne e vazno koj go prodal telekomot? Mnogu e vazno koj go prodal, isto tolku kolku sto e vazno zosto sega ovie nisto ne pravat"

Anonimus, ako ova ne e politka togas ne znam sto e. Aj ne jaj go*na. Idi kaj tvojot lider i kazi mu so delo si naprail. Ke ti dai da go liznes

Анонимен рече...

A ova sto e:

Кога лажеше Груевски, тогаш или сега!?“
На денешната прес-конференција на ЛДП, пратеничката Лилјана Ивановска му одговори на лицемерните изјави на нејзиниот колега Никола Груевски, по повод неговата најава дека кога ќе дошол на власт, ќе го урнел монополот на „Телеком“. Оваа негова изјава е врв на лицемерство и на популизмот, оценија во ЛДП.

„Зарем Груевски е без срам и трошка совест кога дава изјави за ова прашање. Тој лично го потпиша концесискиот договор. Еве го неговиот потпис“, рече Ивановска, покажувајќи го договорот, парафиран од тогашниот министер за финансии, Никола Груевски.

„Ако ја изеле баклавата, тепсијата е тука“, беше речено на пресот на ЛДП.
„И порано ЛДП јавно го повикуваше да им се извини на граѓаните за потписот што го има ставено врз овој договор и сега повторно тоа го бараме од него и од неговата партија, се разбира, доколку има минимум грижа на совест. Граѓаните мора да знаат дека за високите телефонски сметки е одговорен Никола Груевски“, вели Ивановска.
ЛДП, исто така, бара од Груевски кој очигледно е опиен од сопствените изјави дека е сигурен победник на изборите, во својата опиеност да не заборава дека сеуште е пратеник и има обврска пред граѓаните кои се даночни обврзници, со работа, да си ја оправда својата пратеничка плата.

„Во таа смисла, сакам да ги прашам граѓаните, во стилот на „кој сака да биде милионер“- кога последен пат сет го виделе на собраниската говорница пратеникот Никола Груевски.
Ви ги нудам одговорите: а) вчера б) лани в) преклани г) никогаш. Вашиот џокер, гласот, искористете го на изборите“, рече на денешната прес-конференција пратеничката на ЛДП, Лилјана Ивановска.


Da ne e od biblijata nekoja molitva. Ebate bolniot, idi politickite frustracii leci gi nakoj drug blog.

Zarko рече...

E moj anonimusu, ne sum jas ni bolen ni umobolen. Jas ODGOVORIV na postovite na ANONIMOUS. Dali e toa ist ili dvajca nemam pojma za mene sekogas ke se eden. I taka i odgovoriv. A ti ako imas nesto da kazes a da se razlikuvas od anonimusite koj gi iskazaa svoite politicki ubeduvanja vo ovaa ista tema, stavi si nick pa mozebi nekoj ke ti odgovori na toj nick. Vaka, cigankata sto mi gata e na odmor, ti se za mene anonimus koj pisuva politicki poraki na blog namenet za podobruvanje na internetot. A sega vidi koj e bolen a koj ne.

Dread Knight рече...

туу де, LDP,MDP,WTF,USB,PCI,VMRO,STFU, па до кога бе со политика? А јас мислев дека р-Еволуција е за подобар интернет... Што ви е гајле де кој лапнал милионче лани или пред 5 години, важно е сега да имаме ефтин и квалитетен интернет, дај не губете време бркајќи диви гуски, направете нешто продуктивно за промена. Остајте ги партиите и политичарите за во парламент, овде се работи за интернет. Или грешам?

bezvrska рече...

Готово. Крај. Ќе го бришам секој нареден коментар на оваа тема. Револуција е за подобар интернет и ќе ги фали сите што придонесуваат за тоа, а ќе ги пљука сите што не држат во Африка. Поплаките за навредени партиски суети упатете ги на адреса на Дневник, бидејќи таму е објавен изворниот напис.