24 февруари, 2006

Veni, vidi...in flagranti

Корисниците на wifi преку ОнНет, спасителот на широките АДСЛ маси, се соочуваат со слични проблеми за кои се пишуваше овде изминативе месеци. Систем што краде мегабајти (хм, од каде ми звучи познато?), техничка поддршка што нуди сочувство (дежа ву?), преку сигнал што не се фаќа, проблеми со IRC и p2p блокади, па се до страв од здравствени ризици.
Замисли ситуација: идеш во Германос, фрснуеш 9 иљадарки за пакетот со антена и ваучер, идеш дома да се конектираш и оп, не ја фаќаш мрежата.
Инаку мерачот на сообраќај на ОнНет, е исто толку верификуван и контролиран од државните органи колку и мерачот на МТ. Значи ич. Затоа важи следново:
Они може да те крадат а ти да не приметуваш, а кога ке оставиш неколку МБ за последниот ден да имаш да сурфаш и утредента видиш дека ти ги украле, тука одма се приметува.
(повеќе)

44 коментари:

Анонимен рече...

Veni Vidi Drpi

pa toa e motot na Pepi od kako e roden. Setete se samo na piramidalnoto stedenje so Toni, pa zdelkite so Velija, pa televisijata od Vodno i sega Onnet.
Vuk dlaku menja ali cud NIKADA

Анонимен рече...

Da moze Pepi bi ukral i od Cemerikic

|BURGLAR| рече...

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2996&stID=73952

Анонимен рече...

I na krajot povtorno dojdovme do izbor megu magareto i zmijata.

Македонија рече...

Абе идете сите, ви сте вмро-Овски блог!!!

Македонија рече...

Абе идете сите, вие сте вмро-Овски блог!!!

|BURGLAR| рече...

:))))))))))))))) Да пукнеш ме изнасмеја :))))) По што утврди дека сме :)))))))) По лавчето што го носам на пижамите

|BURGLAR| рече...

И ПЕЖО е вмровска марка на автомобили

Анонимен рече...

Dali ke moze adminot da go objavi ip-to na makedonija

admin рече...

IP:217.16.87.151
inetnum: 217.16.87.0 - 217.16.87.255
netname: MK-ONNET
descr: DSL Broadband Internet
country: MK
admin-c: PTC
tech-c: GGON-RIPE
tech-c: GDON-RIPE
tech-c: VDON-RIPE
status: ASSIGNED PA "status:" definitions
mnt-by: ON-MNT
source: RIPE # Filtered

person: Predrag Cemerikic
address: st. Cedomir Minderovic 20
address: 1000 Skopje
address: Macedonia
phone: +389-91-128-261
fax-no: +389-91-129-145
e-mail: pc@on.net.mk
nic-hdl: PTC
source: RIPE # Filtered

person: Goran Gochev
address: st. Rudi Cajevac 12/3-7
address: 1000 Skopje
address: Macedonia
phone: +389-91-100-800
fax-no: +389-91-100-800
e-mail: gregor@on.net.mk
nic-hdl: GGON-RIPE
source: RIPE # Filtered

person: Damjan Georgievski
address: st. Aco Karamanov
address: 1000 Skopje
address: Macedonia
phone: +389-2-100-800
fax-no: +389-2-100-800
e-mail: gdamjan@on.net.mk
nic-hdl: GDON-RIPE
source: RIPE # Filtered

person: Vesna Levkova Damjanovski
address: dc.Aluminka
address: PO BOX 205 1000 Skopje, Macedonia
e-mail: vesnald@on.net.mk
phone: +389 2 3100 800
fax-no: +389 2 3100 800
nic-hdl: VDON-RIPE
source: RIPE # Filtered

% Information related to '217.16.87.0/24AS16333'

route: 217.16.87.0/24
descr: ON NET ISP
descr: Skopje, Macedonia
origin: AS16333
mnt-by: ON-MNT
source: RIPE # Filtered

Ronaldinjo рече...

I posle ne bile Onnet.

Анонимен рече...

Kako kucenca na Gruevski mu se, a ovde samo skakaat.

Dread Knight рече...

ах, ајде сите да испокинеме телефонските кабли, да искршиме компјутерите, да си купиме овци и да идеме на шар планина...

Ем што државата не дупи, сега и корисниците го прават тоа. На секои 10 борци за подобар интернет има 100 серковци кои ќе ги покријат со глупи коментари. И после збунети сме биле...

Им вртиме грб на наши луѓе, тие истите што се факани од мтнет и оннет и другите провајдери, се надеваме дека ќе ни го чуваат грбот, а они нож, и ТРАС. Ебига, кога подобро ќе размислиш, се бориш за 10-15000 луѓе, зашто сигурен сум дека само толку ќе го почитуваат ова. Чист пример, господин Македонија, уместо да каже "браво бе дечки, алал да ви е, се борите за поедуцирано општество" он/а и тоа малце надеж што остана сака да ја уништи. Е заради такви треба да постои мтнет како провајдер, да ги дупи и цица додека не скапаат.

Бај д веј bezvrska,уште ли е нелегално зрачењето на оннет? Зашто гледам дека воопшто не се дигна прашина за тоа, па си помислив, или државава дозволува јавен криминал, или го средија проблемот.

bezvrska рече...

Кхм, кхм... за зрачењето и колку е тоа легално наскоро ќе се збори во јавност.

Во таа чест, на листата на линкови го додавам и братот на Непријателот.

|BURGLAR| рече...

Нема ништо тука нелегално, WiFi-то е исто толку нелегално колку и марихуаната или хашишот

Dread Knight рече...

братот на непријателот
sneaky :)
|burglar| го заборави кокаинот...

|BURGLAR| рече...

Каката се дели во Перу за доручек на учениците!

Анонимен рече...

со јавното објавување на ип броеви на само определени коментатори го нарушувате правото на приватност.

Ronaldinjo рече...

"со јавното објавување на ип броеви на само определени коментатори го нарушувате правото на приватност."

Ako malku povece razmislis procitas vidis, toj sto gi objavi IP adresite e anonimus. I so toa toj gi objavil adresite. Ako go sledis blogov a i toj ako go sledi ke vidi deka adminite na blogov nikogas za sebe ne koristele nick "admin" tuku sopstvenite nickovi. Od kade mu se na anonimusot adresite i podatocite, ke mora nego da go prasas.

Македонија рече...

Далеку од тоа дека јас користам Он.Нет интернет... Моментално сум на Мт.Нет и мислев дека нешто ќе сторите за да не плаќаме пенали, ама вие си терате по старо... само политика политика и политика, па затоа јас почнав, да го знаете тоа дека ако вие сте членови на ВМРОДПМНЕ - ние останатите не сме!

neo-geo рече...

Abe jadniku eden, uste li ke zamaras, dosta so tvoite etiketi
bezvrska daj brisi vakvi ligusi te
molam
da nie ke storime se za ti da ne plakas penali, koi sme 'nie', a koi ste 'vie' ustvari a ?
znam deka tuka se sobrani site koi sakaat da pridonesat kolku sto mozat, ne e ova odbrana grupa na lugje kojasto trca da ti sredi da ne plakas penali ti, jasno!?
blogov ne e za neplakanje na penali na MT, blogov e otvoren za podobruvanje na internet uslugite vo mk

Ronaldinjo рече...

Makedonija, ne opinjaj. Tvoite postovi se edinstveno politicki. Toa sto ja plukame vladata ne ja plukame zatoa sto sakame da dojdeme na vlast (toa pajo patorot go pravi). Nie ja pcueme zasto nikoj od taa vajna vlada so prst ne mrda za internetot i slednata vlada ke ja plukame ma cija bila ako ne parvi nisto za INTERNETOT.

Ako ne mozes malite citaj gi golemite

I N T E R N E T

Македонија рече...

Вие се спротиставувате на сите што не го имаат вашето мислење, не сум само јас тој што тука демек бил против вас!

Вие едноставно не срамите нас-останатите. Зошто тогаш кажувате дека сите АДСЛ корисници не се задоволни - од каде ви тоа или ти не си бил задоволен и сега ајде ќе одиме во револуција, абе мрш таму да не те видам повеќе!

Ronaldinjo рече...

Vidi ovoj blog e dobrovolen i na nego do sega po nekoja slucajnost se sobiraat NEZADOVOLNI ADSL KORISNICI i suloglavi provokatori cii postovi zavrsuvaat po default "абе мрш таму да не те видам повеќе!". Do sega bea obicno od redovite na Onnet a sega i od politikata se pojavuvaat. Arno ama ko pecurki niknuvaat i taka i gi snemuva a nie sme si tuka. Ako te sluzat ocite vo desnoto kose ima eden X. Stisni na nego i zaboravi deka si bil tuka.

Ronaldinjo рече...

BTW, bezvrska temava ne e nova. Pa zar e prvpat onnet nesto da ti kradat. Pa kaj nas u firma imavme ISDN od Onnet. Vo test periodot se bese OK, koga se potpisa dogovor NIKOGAS dvata kanala ne rabote. Se telekom ne zaebavase po edniot, a nie trebase da si placame za dvata. Tamo i koga prasuvas po telefon nesto stavi si raka na mikrofonot inaku i preku telefon ke ti ukradat nesto. A ako ides na sajt kaj niv so maksimalna zastita odi inaku svasta ke bide.

Dread Knight рече...

ехх, ви реков јас дека не вреди да се бориш за такви стоки. Тргни бе името, доста ни ја мочаа државата однадвор,сега сакаш и одвнатре да ја покакиш!

ronaldinjo
ептен се согласувам, вакви коментари треба да бидат избришани.

а во врска со темава, па ништо ново не е.Одсекогаш се крадело, засекогаш ќе се краде.Кога можат, зошто не..

делфин рече...

со јавното објавување на ип броеви на само определени коментатори го нарушувате правото на приватност.

Не знам за какво тоа "право на приватност" зборуваш и каде тоа "право" ти е ветено или загарантирано?

Моментално си на туѓ блог а јас не гледам никаде дека сопственикот на блогот ти загарантирал некакво право на приватност.

Ако ова не ти се допаѓа, сеуште можеш да постираш преку анонимен прокси сервер.

Иако сум за слободно изразување на мислењето, сите овие политички постови на некои ситни провокаторчиња го нарушуваат концептот на блогот и се целосно offtopic. Нема проблем, изразувајте ги вашите ставови и вашата симпатија/аверзија кон одредени политички субјекти но на некое друго место а не на овој блог.

volan рече...

Што повеќе, се обраќаме до луѓето кои се залутани тука, тоа тие повеќе се палат. И мислат дека ја постигнуваат целта.

Затоа најдобро е да се стават на игнор, од сите.

Едноставно не им се обраќајет и тие пошто ке видат дека не се интересни ке престанат да досаѓаат.

Вака пола од силите на луѓето што сакаат да кажат нешто конструктивно ги трошат на расправии со разноразни недораснати и недоречени дечиња, на кои им е интересно да се зезаат со било кого па и со нас.

Значи едноставно ставајте ги непожелните коментари-постови на ИГНОР...

Админите се замориија со бришење а и што вреди тој секојпат може пак да напише сто сака.

Затоа уште еднаш повторувам - едноставно е
ИГНОРИРАЈТЕ ГИ.

Анонимен рече...

? Дали ке има нешто барањје до МТНЕТ , ОНТЕТ или разговор со нив за подобар интерент ?

koskar рече...

браво волан...

јас се слагам. кој ги е*е провокаторите....
јас добив сто пати желба да се „развикам“ по некој провокатор...
нема више.....
ИГНОР

breeej рече...

Brat za brat

http://www.idividi.com.mk/Futurama/InternetIT/341115/index.html

volan рече...

МТ-нет, објави напис на својот сајт
Штетните „Wi-Fi“ мрежи

линк тука

Значи МТ-нет ги откопаа воените секири, со ОнНет. Љубовта изгледа заврши.

“..долгорочната сигурност на оваа технологија сеуште не е докажана..“

Види види колку се “загрижени“ за нашето здравје. Сите стручни написи докажуваат дека ВиФи уредите се десет пати поштетни за човековото здравје, од зрачењето на Базните станици на мобилната телефонија..

“..можната поврзаност на радиопреносот (ЕМП – електрични и магнетни полиња) и леукемијата и туморот на мозок..“

Каква демагогија и лицемерје...

“..Според него, постојат многу влијанија што околината ги врши на здравјето на луѓето, а кои ќе се видат дури по 30-40 години од нивното изложување..“

Каква глупа антикампања. Па ако ова го знаат корисниците на мобилните уреди и зрачењето на базните станици на мобилните оператори - тие се ја сечат гранката на која седат.

А еве како им одговара некој загрижен ОнНет-чија

“..On.Net mu e majkata. Wi-Fi e zakon.
Vie ste Zagubari. Mt Net e katastrofa, zatoa i ke vi go smenat imeto i site ke ve izbrkaat od rabota bidejki T-Mobile ne e zaebancija, tie sakaat profesionalci a ne neodgovorni kako sto ste vie.
PS. Zosto davate Bezicni Access Point za tie sto zemaa ADSL od kaj vas koga toa e stetno???..“

Сево ова е во прилог на р-Еволуција. КАВГА И КОНКУРЕНЦИЈА.

За сето ова јас пишав еден подолг напис во мојот блог
"За ризикот од зрачењето на антените на Мобимак, Космофон и Он-нет!!!"

Бидејки дискусијата беше жива и бројна, кој сака повеќе да се информира линк тука

volan рече...

„Македонски телекомуникации" во 2006 година планира тројно да ја зголеми бројката на корисници на брз Интернет
Со развој на АДСЛ до квантен скок на економијата во Македонија

линк http://217.16.70.245/?pBroj=1950&stID=58084&pR=6

“.."Телеком" има околу 8.000 корисници на АДСЛ..“

“..Но, раководството на унгарски "Телеком", согласно со бизнис-планот за 2006 година, кој беше усвоен пред два дена..предвидува тројно да ја зголеми бројката на АДСЛ-корисници..да има 25.000 АДСЛ-претплатници..“

“..Одборот на директори, кои се категорични дека само со агресивна деловна стратегија и со драстично намалување на чинењето на оваа услуга можат да се достигнат зацртаните цели, со што ќе се зголеми пенетрацијата на брз Интернет во државава,..“

Падраги мои р-Еволуционери, како ви се допаѓа написот..., се од убаво поубаво...

breeej рече...

Ako bese stetno WiFi to i mikrovalnovata furna i dect telefonite se stetni pa i tie rabotat na 2.4GHz. Ebate gluposta

volan рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
volan рече...

НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЈА ЗА ИНФОРМАТИЧКО ОПШТЕСТВО
Помалку од 9 отсто од граѓаните користат Интернет
http://217.16.70.236/?pBroj=2702&stID=50449

“..Според Макрадули, основна цел на стратегијата, која во април треба да се најде во собраниска процедура, е преку целосна либерализација на електронската комуникација да се овозможи поголема искористеност на информатичко-комуникациските технологии..“

“..- Се надеваме дека до 2007 година бројот на корисниците на Интернет ќе се зголеми на 30 отсто - изјави Макрадули. ..“

е-КИТ е-КИт е-КИТ е-КИТ :):):)

Се само флоскули и купишта хартии.

Го згрешив линкот и затоа го повторив постот - извинете

Анонимен рече...

WiFito te zraci 24/7 - t.e. non stop.
mikrovalna 10 minuti...

nekoj spomna glupost...

Ebate OnNATOvcite

Анонимен рече...

Za cigarite posle cel vek nekoj dokaza deka treba da se napise deka se stetni. Za zracenjeto mozebi ke treba mnogu povece. KOJA E CENATA?


VASITE DECA

Анонимен рече...

Bez razlika dali ste revolucioneri, mtnet-ovci, onnet-ovci VASITE DECA KE GO PLATAT VASIOT CEH. A VIE POSTIRAJTE GLUPOSTI I PONATAKA

Анонимен рече...

Za Pepi ne me cudi. Ne se toa negovi deca na Cemerikic se.

Teko рече...

Какви гигбајти, мегабајти, мерачи, дерачи...

И мт.нет и он.нет се тотални-аматери во дејноста шо ја вршат...

ИНВЕСТИРАЈТЕ ВО ОПРЕМА ... ПОНУДЕТЕ КВАЛИТЕТ за парите шо ги барате ...

Кој бре у нормалниот свет ограничува download !!!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Анонимен рече...

шо е ова изгледа сите сте задоволни со 512 до 4 гб

нешто ве нема ???

koki рече...

u pravo ste, uste vo prviot den simnav 300mb, a mi gi "PRESMETA" kako 320 :(

Rizzo рече...

Кога веќе збориме за дерење мислам дека мојов случај со Он.нет е екстремен! Првиот проблем го имав недела дена по активирање на првата картичка - имав преостанато над 1гб кои одеднаш ми ги пријави како потрошени. Фиксниот ми е беше исклучен па принудно и без галама купив нова картичка - као ај да не замарам кога веќе користев неколку месеци бесплатно. Кога по неколку дена морониве самите ми ги вратија тие 1гб :) Меѓутоа филмов ми пукна кога по два дена активирање на третата (100мб потрошени) ми ги скинаа преостанатите 1.9гб!!! Се јавив и буквално исто ми се деси као типот што се жалеше на кајгана - дриблање, пимплање... за на крај некој идиот да ми каже дека сум направил 1гб UPLOAD а јас иначе "for the record" немам пипнато P2P!
Порба да ми ја ували и онаа варијанта "имаш вирус дечко" ама кога виде дека не пали тоа остана на "незнам не е до нас грешката". Тужното е што неможеш никако да им докажеш и тоа ме фрустрира максимално! Плус и покрај тоа што сум видно оштетен, незнам дали утре пак истово ке се деси со некоја наредна вифи картичка која за жал ќе мора да ја купам затоа што нема теорија да потпишувам некој договор на две години со мт.нет.