02 февруари, 2006

ОфНет vs МТ Њет

Двата национални broadband провајдери нудат „неограничен“ интернет за 3-5 просечни плати. (сите цени се со ДДВ - иако говедата од МТ бришат гз и со тој закон)

Со АДСЛ-от на МТ (пакетот со доплата, а не ADSL-up) за еден месец може да се направи сообраќај од околу 120 ГБ...за симболични 52 000 денари МЕСЕЧНО! За тој обем на сообраќај, со Wi-Fi преку ОфНет потебни се околу 60 000 денари и една кесичка за 60 карички од по 2 ГБ од Германос. Да не биде дека безврска наплаќаат 8 000 денари повеќе - брзината е за третина повисока од АДСЛ-от. Страва. Пакетот WADSL кошта 35 500 денари за 120 ГБ, за дупло поголема брзина од јакиот репер - МТ АДСЛ. За да бидат работите појасни, цените за 1 ГБ се:
  • МТ ADSL - 413 денари;
  • ОнНет Wi-Fi - 495 денари;
  • ОнНет WADSL - 294 денари.
Нормално, не им требаат на сите 120 ГБ во месецот, но кога ќе се погледнат неограничените пакети во блиското соседство паѓа мрак на очи. Споредба за корисници со помали потреби има тука. Коментар од bi kaj Panta Rei:
Мене единствено ме вади од памет фактот што тие он.нет сакаа да се прикажат како поблиски до народот, со повеќе разбирање кон него, со поддршка кон неговото незадоволство нудеќи се себеси како решение. Изиграа ептен безобразно и на ниво на најподлите политичари. Најглупо е тоа што всушност испаднаа дури и поскапи и полоши од оние што ги критикуваа.

17 коментари:

Анонимен рече...

Ako ne se lazam, kaj adsl-ot posle tie 4gb koj si gi presmetal mozes i ponataka da koristis internet a kaj onnet pisuva:

Vaznost na uslugata 30 dena ili 2GB/8GB soobracaj

Toa ne e isto, i ne se sporeduva.

Ne sakam da go branam mtnet, samo sakam da kazam deka so vakva konkurencija nemame sansa da ocekuvame podobra ponuda od mtnet poradi konkurentskite paketi. Onnet si tera po staro, promasaj po utka i obratno. Za zal laici ima sekade pa ke nasednat.

Анонимен рече...

Ех, и МТ и ОН прдат у иста тиква. Проблемот е системски, како што кажав пред неколку месеци. Додека Владата (преку АЕК и директ) дозволува, дотогаш ке уживаме во убавиот ни интернет. Не се провајдерите криви, аман те луге. Бизнис си је у прашање. Проблем е нефункционирањето на системот.А и големината на митото

bezvrska рече...

Има два вида АДСЛ пакети: едни со намалување на брзината и други со доплата за натамошниот сообраќај. Во текстот го споредувам АДСЛ пакетот со доплата со користење на повеќе „припејд“ картички од ОнНет. Се слагам дека и двата провајдери се чист промашај.

Владимир рече...

Се сложувам. Кај нас изборот се сведува на избор помеѓу две зла, во овој случај МтНет е “помалото“ (се надевам дека поради ова нема да ме запалат на плоштад). После тие 4ри гигабајти, паѓаш на некои мизерни 64К или помалку, но колку за e-mail ќе можеш да го користиш АДСЛ-от :)))
А ова со ОнНет ЛОПОВИШТАТА е нечуено! Можеш да си го цепкаш месецот неколку пати по 2ГБ картички се додека имаш пари (или се додека си УЛАВ).
Значи,ние треба да очекуваме од ОнНет да врши притисок на МтНет и да паднат цените, а уствари е обратно, за жал испаѓа дека МтНет се GOOD GUYS (иако не ми се верува дека ова го пишувам:).
Не знам дали тој некој си господин Предраг, Пепи или како уште не се вика, го знае насловот на еден постар албум на момците од New York, Beastie Boys. Епа господине ПЕПИ (дали само мене ова Пепи ми звучи онака некако педерски или и на вас?!) албумот на тие момци се вика:
SAME OLD BULLSHIT!!!
Пепи,пепичу, мислам дека превод не ти треба.

Владимир рече...

BREAKING NEWS!
Во утрешниот број на Вест со ГОЛЕМИ БУКВИ на насловна пишува:
“МОНОПОЛОТ на телеком ЗАБЕТОНИРАН уште две години“

Тоа истото го пишувавме јас и безврска, во коментарите на некој претходен пост, нешто за кое што јас и младие генерации бевме обвинети за ПЕСИМИЗАМ и за недостаток на УМЕРЕН ОПТИМИЗАМ.
Изгледа дека на истата песимистичка обвинителна клупа ќе треба да седнат Вест, а богами и COSMOFON како што разбрав од текстот.
Инаку Вест дознава дека COSMOFON подготвува тужаба жалба до Европската комисија.
Другови и другарице, биче веома интересантно. (Другари и другарки, ќе биде мошне интересно)

Анонимен рече...

Pa da kazam iskreno podobro e monopol od mt otkolku konkurencija kako onnet. Em dzabe dobi oprema em saka da dere. Mislam deka treba da se napise edno ubavo pismo za toa deka amerite se falea deka onnet ke nudi besplaten internet za skoli nvo local authorities a za gradjanite ke bide komercijalno so ceni od 9 do 14 us$, a za firmi do 50 us$. A ova od ogin poogin nudat.

малиот рече...

Сега гледав на вести за новите финти на МТШит and владата ни, и што да кажам стрижи вуну.
Неке пред нова година нашишав дека ние уште 2 години нема саглам интернет да видиме и погодив делумно.

НИЕ УШТЕ НАЈМАЛКУ 3 ГОДИНИ НЕМА САГЛАМ ИНТЕРНЕТ ДА ВИДИМЕ.

А ако во целава ситуација се вмеша и новата власт која секако ќе сака фино да се омрси од дивидендата на монополот во времето на нејзиното владеење, тогаш оваа ситуација ќе си потрае уште најмалку 4 години.

Луѓе дај да се бараме некое алтернативно решение.
Дај да се бараат донации и грантови од амбасадиве низ Скопје, па да подигнеме една free интернет мрежа, сега кога имаме НВО барем тоа да се обидеме да го направиме.
И паралелно да се тужат на суд Оннет заради нелегалното користење и гушење на 2,4 GHz фреквенцијата.
МТШит исто така не треба да биде исклучен од влечењето по судови.

Инаку вака само ќе си се допишуваме на блогов и ништо нема да постигнеме.

Инаку мое мислење е дека р-Еволуцијата изгуби на интензитетот да не речам запре.

Анонимен рече...

Ej, aj kazi mi revolucija od cetiri meseca. NVO-to zvanicno postoi eden mesec. Dali si clen tamu?

Анонимен рече...

Abe toa celo vreme poveketo od nas go kazuvame za OnNet. Se zamisluvaat nekoja golema kompanija, i nudat ceni pogolemi od onie majmuni od MtNet. Alooouuu. OnNet = Cemer+jad. Gledam jas deka od internet samo satelitskiot ni ostanuva. Grupiranje, delenje na trosocite i skartiranje na nasite derikozi.

Александар З рече...

Е, има ли јунак да отвори ново, демократско, револуционерно (хм... малку контрадикторно, ама ај) и чесно ИСП? Е, њама, аш. Мене не мрзи (знам кај има милион евра, ама не ми се троши време да ги измолам).

А, што се однесува до р-Еволуција, ако не сте знаеле, тоа е движење подметнато од структурите на Мт-њет и Он-њет (еве, јас сум жив сведок). До 30 септември (ова ко нападот на кулите близначки ;) немаше ни Р од нас. Да не беа МТ и нивните капачиња, немаше ни да постоиме. Да не се Он-њет и нивните „аман, скупо е, не можеме помалку да ве стрижеме“, ќе испаревме како иње во април. Сега имаме само една цел. Да бидеме консултанти за Интернет на Владата на РМ. Не ни е важно чија ќе биде - онаа што ќе даде неограничен брз интернет од скромни 1 мбпс ни е добра (затоа што во Кореја и Јапонија стандард е 100 мбпс, а Америте плачат дека едвај имаат 16 мбпс и телекомите ги опљачкале домашните корисници добри 200 милијарди долари).

Читај овде.

Анонимен рече...

Monopolot na telekom ke ostane uste 2 godini sigurno, ali ke mora da pocne da gi namaluva cenite za internet. Neotel ke gradi svoja sopstvena opticka mreza niz cela makedonija sto koja ke ide direktno do site 4 drzavi sto granicime, i toa znaci Internet provajderite ke imaat alternativa koa ke baraat od kade da zakupat backbone link.

Анонимен рече...

Ne umri magare do zelena treva. Sto ima kaj Neokom eftino????????????

Анонимен рече...

Aleksandar,

a ovie da ni pozajmat malkuBudapest, January 19, 2006
Magyar Telekom is increasing to 6 Mbps the maximum download rate of its fastest ADSL package currently available with 4 Mbps bandwidth. As the next step of ADSL service development, Magyar Telekom plans to introduce and roll out nationwide the ADSL2 technology.

bezvrska рече...

„уствари е обратно, за жал испаѓа дека МтНет се GOOD GUYS“

ВЛАДИМИР ЌЕ ТЕ СЕЧАМ! Ај провери да не си качил температура.

ile рече...

Ништо момци уште минимум 5 месеци ке не стрижат !
Џабе коментари , само дирекни напади до МТНЕТ,ОННЕТ,ВЛАДА со мејлови , протести и сл.

Анонимен рече...

i kosmofon veke pocna da se zali....

Владимир рече...

bezvrska said...

ВЛАДИМИР ЌЕ ТЕ СЕЧАМ! Ај провери да не си качил температура.

Ааа, извинете, тоа не сум јас крив, логика и тавтологија се криви:)))

Инаку, треќе око да не ти искочило, преЦедателе наш? :))) Како погоди дека ја имам онаа најпедерската температура 37.4 С, ни имам ни немам,само ме истошттува. Температурава два дена ме гњави, а јас вас два дена ве гњавам. Ете гледате, се е логика и тавтологија:)))