02 февруари, 2006

Wi-Fi старт?

Цел свет научи дека сме „првата безжична земја“, Billy The Bat падна на дупе, а ОнНет почна комерцијално да го нуди wi-fi-то. Ако сакаш да појдеш до Германос, пред да тупнеш пари за картички и опрема, прво јави се во ОнНет. Прашај ги:
  1. На колку канали зрачат, со која моќност и според кој пропис или стандард е тоа дозволено?
  2. Дали знаат дека, според Министерството за транспорт и врски, е недозволиво комерцијално нудење на услуги преку нелиценциран фреквентен опсег?
  3. Дали имаат склучено договори со сопствениците на сите објекти каде што имаат монтирано своја опрема?
  4. Дали имаат верификуван мерач на сообраќај и дали имаат склучено договор за негово редовно баждарење?
  5. Дали ќе ги вратат парите ако бидат приморани да престанат да ја нудат услугата?

22 коментари:

море-море рече...

Дали знаевте дека Он.нет порталот е најпосетувана македонска адреса во светот? Секој ден повеќе од 14 илјади различни корисници гледаат околу 24 илјади страни во текот на денот.


http://biz.on.net.mk/wireless_internet.html
http://www.on.net.mk/default-MK.asp

Анонимен рече...

Dali vo nekoja normalna drzava voopsto se nudi komercijalen WiFi internet na 2.4 GHZ? Jas mislam deka taa frekvencija e isklucivo za free upotreba i onnet ne smee da nudi internet duri i ako zraci spored dozvoleniot standard od 100 mW.

навалица рече...

28 Mbps од македонски телеком
100 Mbps Peering со македонски телеком
2x155 Mbps од српски телеком

http://biz.on.net.mk/home_users_contact.php

навалите има за сите, трева колку сакаш....

Анонимен рече...

ISP so eden zemen link od 28 Mbps, i eden satelitski od 2 x 155 Mbps :) abe ajde nosi se tamu i ti ke mi bides nekoja konkurencija.

neo-geo рече...

бреее овој безврска хипер активен, по 4 нови треда на ден :))
инаку почнаа поплаките за вифито, само што си сварила кафица од сабајле теткицата на техничка почнале неблагодарнициве да вртат
немале интернет, гооолема работа, бре
безврска како беше одговорот на прашањето каде е се покриено со сигнал?
...

Анонимен рече...

'Он.нет Ви нуди 24 часовна поддршка. Техничкиот проблем кој се однесува на интернет пристапот или проблемот со интернет конекцијата можеме да го решиме заедно и квалитетно.'

заедно!?
што има јас да решавам бе дебили едни

Тролче рече...

ОК се другите забелешки но никаде не пишува дека 2.4ГХз е забранет за комерцијална употреба. Еве на пример Мобимак Хотспотовите се комерцијална употреба на 2.4ГХз. Ако сакате подалеку во цел свет има еден куп овакви хотспотови кои исто така се комерцијални... Или ако сакате ако употребуваш 2.4ГХз безжична мрежа во фирма тоа е исто така комерцијална употреба бидејќи не е за приватна употреба. За другите работи не ви се мешам, но ова нема врска. И ај кажете според кој документ од Министерство 2.4ГХз е забранета за комерцијална употреба?

bezvrska рече...

neo-geo, ОнНет покриле се „од порта Влае до Лисиче“! Ма скоро цела Македонија.

тролче, не измислив ништо, тоа се зборови на функционер од Министерството.

Владимир рече...

Anonymous said...

...заедно!?
што има јас да решавам бе дебили едни...

Па, ајде заедно да решиме како ќе ве ИЗМУЗЕМЕ уште малку од вашите НЕЦЕНЕТИ пари, драг кориснику.
Ова ГЕБЕЛС вода може да им носи на ОнНет+Телеком маректинг/тех сапорт.
Секој ден, се повеќе и повеќе, во сите погледи овие стануваат неверојатни.

|BURGLAR| рече...

Тролче па затоа се хот-спотови а не регион-спотови и затоа што таа фреквенција е наменета за indor за некомерцијални цели.Ако веќе ја дистрибуираш ќе треба да се плати како и за секое вршење на телекомуникациска услуга концесија.
Ова сценарио со On.net некако ми е познато:
-Сомнителни договори
-Сомнителна услуга
-Уште посомнителен бројач
-Закани
-Лоши реклами
-Владата е циганката што ги фали ПАК
-Дури и на Били му е нешто нејасно

ЗАКЛУЧОК:"СЈАШИ МУРТО ДА УЗЈАШЕ КУРТО"

FreeOpenAir рече...

http://www.freeopenair.co.nr

Буч деновиве глумеше во шпанската серија "ДиКасандра ел де Били Геј". Одлично сценарио! Припремана улога!Излезе на површина глумачкиот талент нашиот ни премиер.
А и сценариот е одлично како од некој друг кроено!
И како беше сето тоа:
У лисабон 1 Февруари 2006 година.
Нашиот херој Буч....

http://www.freeopenair.co.nr

Анонимен рече...

Mozebi Bil bil zbunet od sledniov propis koj vazi vo USA:

"From the US State Department: "Private non-commercial use of 2.4 GHz is allowed without a license. However, operators must register with the Ministry of Communications (MOC), which will check the equipment to ensure it is standard"

Samo oni se zaostanati i nisto ne ucat. Pa treba toa sto e free da go naplacas. Nemaat pojma od ekonomija.

Анонимен рече...

bljak... jak izvor nema shto... vo USA nema Ministry of Communications. Ima FCC i toa.

bezvrska рече...

LOL
Цитатот се однесува на Индонезија, а не на САД. Така вика google.

burglar, мерењето на сообраќајот е уште едно спорно прашање...сега ќе го додадам.

доле влада рече...

http://mislam.blogspot.com/

“.... Изгорконекција

Агенцијата за електронски комуникации ги одобри новите цени кои Телеком ги објави, а се однесуваат за приклучување на нивната фиксна телефонска мрежа. Владината агенција ова го стори без претходна јавна расправа, без мислење на експерти, без никакво образложение!...“

Јас викам ќути и ова сто го објавија после задоцнување од година дена, ако уште работеа и експерти и разноразни комисии - ќе поминеа усте две години....


“...Нашата влада е опиена од шушкањето на милионите евра кои ги брои секоја година, профит исцеден од бедна економија и бедни граѓани. И бидејќи си се најдобри другарчиња, тие не ни помислуваат да си ја расипат калимерата, барем не додека не им згазне некој на вратот...“

“...Единствен виновник за продолжениот монопол во фиксната телефонија се алчните политичари кои, во делириум и до лакти во лихварски евра, остануваат глуви и на критиките од ЕУ, и на апелите на своите граѓани. Се надевам дека казната ќе ги стигне на избори.

Либерализација СЕГА!...“

Уааааааааа Доле влада....

Извинете за бегање од темата на топикот - но погодена е темата за целиот блог...

кама сутра рече...

„Кама-сутра“ удри по компјутерите со неточни часовници

Уништувачкиот црв „Кама-сутра“, кој денеска ќе избрише милиони документи од заразени компјутери, својот поход го почна уште вчера - на компјутери со погрешно наместени часовници.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=642&ArticleID=39635

Her Flik рече...

Citiram ::

Опсезите:
13553.000‑13567.000 kHz (централна фреквенција 13560.000 kHz),
26957.000-27283.000 kHz (централна фреквенција 27120.000 kHz),
40.660-40.700 MHz (централна фреквенција 40.680 MHz),
2400.000-2500.000 MHz (централна фреквенција 2450.000 MHz),
5725.000-5875.000 MHz (централна фреквенција 5800.000 MHz) и
24.000-24.250 GHz (централна фреквенција 24.125 GHz)
се наменети за индустриски, научни и медицински (ISM) апликации. Радиокомуникациските служби што работат во овие опсези мора да ги прифатат штетните пречки што можат да бидат предизвикани од овие апликации.


Citiram:
Индустриска, научна и медицинска (ISM) примена (на радиофреквенциска енергија) (Industrial, Scientific and Medical (ISM)): Работа на уреди и апарати конструирани да произведуват и користат локално радиофреквенциска енергија за индустриски, научни, медицински потреби, потреби во домаќинствата или за слични цели, исклучувајќи ја примената во областа на телекомуникациите.

NOTE: ISP(obezbeduvanje na internet) e telekomunikacii ...


I za kraj za zracenjeto:

2400 - 2483.5 MHz
SRD: EN 300 328 100 mW e.i.r.p. ERC/DEC/(01)07 ERC/REC 70-03 Annex 3 За широкопојасни модулации, освен за FHSS, max e.i.r.p. е ограничена до 10mW/1MHz
широкопојасни системи за пренос на податоци, вклучувајќи и RLAN


Aj sega nekoj neka mi kaze deka 2.4 Ghz e za komercijalni celi ...

монопол рече...

Забетониран монополот на Телеком уште две години
Досега мобилните оператори на Телеком месечно му плаќаа надомест од 22 илјади денари за поврзување, но со новите цени кои ги оддобри Агенцијата за електронски комуникации, надоместокот ќе изнесува 53 илјади денари. "Космофон" веќе подготвувал жалба д

Агенцијата за електронски комуникации на Телеком му го загарантирала монополот и во следните две години.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=111527&idg=6&idb=1683&rubrika=Makedonija

“...Дознаваме дека и "Космофон" веќе подготвува жалба до Европската Комисија,...“

Анонимен рече...

I kako i obicno, povtorno se izbega od temata.

Анонимен рече...

2.4GHz e dereguliran, sto znaci deka AEC voopsto ne se zanimava so nego - t.e. funkcionira po principot kur mi e dvor mi e. Moze EVENTUALNO da se zaangazira ako nekoj korisnik na komercijalna frekvencija ima problem so interferencija od nekoj predavatel koj raboti na 2.4 GHz.

Definiraj komercijalna upotreba?

Анонимен рече...

Ne mi e jasno zosto so sila se pravite glupavi?

Na KOJA ferkvencija da raboti IEEE-802.11x? Na 5.7MHz ili sakate nekade pomegu 900-1900MHz? Vi znaci nesto zborot standard?

Ima luge i instirucii zadolzeni za ovie raboti...sto K gubite vreme?

Анонимен рече...

Janko-jadi burek tezok sizofrenicar i psihopat