31 март, 2006

All hyped out

Таман се израдувавме дека циганката што не прослави по светот си ја исполнила задачата и ја шитнала робата, кога ете ти ја пак.

BBC Flashback on USA Today: From warfare to wireless in Macedonia

Нормално станува збор за Wireless Он.Нет, пардон, Macedonia, за што USAID инвестирала 3,9 милиони долари.
On.net uses Strix Systems radio-mesh technology to create Wi-Fi "clouds" around towns and villages throughout the country.
Towns and villages??? Aха, селата да не се Тафталиџе, Центар и Аеродром? А градовите... Капиштец и Карпош?
Macedonia may be the world's first all-wireless Internet country, where Internet access is available to virtually anyone with a wireless-enabled computer.
Ја мислев дека треба и троа кеш, што virtually многу го немаат во толкави количини? Нели, освен у селата и градовите во СК, у внатрешноста е достапен само WADSL за 47$.
Wireless access is available to about 95% of Macedonians. But because of a lack of computers, funds (the average annual income is $2,350), or interest, only 8% of Macedonians have Internet access.
Немањето интерес и компјутери! Тоа се нашите проблеми. Високите цени се едино проблем во САД каде со просечен годишен доход од 40 000$, им се многу и 30$ за broadband со еден куп придружни услуги.
At about $25, On.net's basic ADSL package — a fast Internet connection over existing phone lines — is half the price of the same package from the state telecom giant Maktel.
За ова сведочат и двајца „Македонски Словени“.
Аleksandar Bilbilov, applications director for Macedonia Connects:
"If you're doing some animation for Coca-Cola, you can't say to them, 'Let me burn this on CD and FedEx it to you' — it doesn't work that way. You need a high bandwidth to send it," he says, emphasizing the importance of wireless access in the information age.

Milivoje Gjorgjevic, production manager for the Skopje-based company 3XFX, says On.net has been invaluable for offering such high bandwidths. "It was impossible to get that connection three years ago — even today we cannot go to the telecom and ask for this type of connection."
My personal favorite е заклучокот:
"I've got a 26-year-old son at home — he's young and intelligent, and he doesn't have a computer, though he'd like to have one," says Rade, a gray-haired man smoking with his friends at Skopje's Biser marketplace. Selling flowers a few feet away, recent high school graduate Aleksandar says, "I'm not interested in that kind of stuff. I'd rather have a motorcycle or a car."
Ете. Ние слепци не видовме дека проблемот е у тоа паметното дете на Раде што сакало ама немало, и моторџијата Аце што нит имал, нит сакал. Lack of interest, страшна работа е тоа!

38 коментари:

Анонимен рече...

би се откажал од интернетов , само лажги гледам од ОНТНЕТ , МТНЕТ и Телекабел .

Ах да беа и другите корисници па да видат кој им прави промет на ПРОВАЈДЕРИТЕ , а што добиваат корисниците (диал уп)

Анонимен рече...

Не знам кој е поголем лажго,
BBC ili CNN...

Владимир рече...

Ептен забегаа со репортаживе по странскиве телевизии.

Еден предло:

Дајте да го дадеме случајов со Он-Нет на MYHTBUSTERS, таман ете ќе не има и на Discovery Channel.

Значи на работа. Секој да даде по пола евро на жиро сметка, што накнадно ќе ја отвориме, за да можеме Jamie и Adam од Mythbusters да ги ПОДМАЧКАМЕ за да не стават во емисија.

Ви звучи неверојатно?

Ох, па не сте ни свесни што се може да се направи со ЗЕЛЕНОТО ДОЛАРЧЕ.

Размислете за идејата

ДТЕ рече...

Леле! На насловна на digg.com има за ова ‘‘95% покриеност од он-нет’’ незнам што му е на луѓето :/ http://news.ft.com/cms/s/e6b2fd14-bd97-11da-a998-0000779e2340,dwp_uuid=863bb51c-1f76-11da-853a-00000e2511c8.html

дте рече...

http://news.ft.com/cms/s/
e6b2fd14-bd97-11da-
a998-0000779e2340,dwp_uuid=
863bb51c-1f76-11da-853a-
00000e2511c8.html

Многу долг е линкот па затоа вака го скратив, спојте го или одете на digg.com таму е на главна страна...

Jeton рече...

hmm. Ova isto napravi mal boom vo digg.com

I tie ne znaat sto tocno znaci 95%pokrivanje....

Digg.com

Jeton рече...

Haha, ova a najdobriot koment od digg.com

"It's nice to know that they have their people's needs close in mind. Who needs food when Internet is available?"

;-)

|BURGLAR| рече...

http://freeopenair.blogspot.com/2006/04/blog-post.html

Анонимен рече...

I dobro, tolku ne primetuvate deka u zadnjive radi reda otvoreni temi kaj sho se zbori za vekje milion pati predzvakani i kazani raboti, ima po 10-15 posta najvekje. Daj bolje ako nemate nekoja konstruktivna ideja ili predlog, ne kucajte nishto. Isto vazi i za onie koi vregjaat ili pcujat ili tropaat shto i da e po blogov, a ne davaat nikakov predlog. Bolje taka nego edno 5-10 juzeri da lecat frustracii na edno te isto.

Психијатар рече...

Od on.net ili od mt.net prasuvaat!?

I dobro, tolku ne primetuvate deka u zadnjive radi reda otvoreni temi kaj sho se zbori za vekje milion pati predzvakani i kazani raboti, ima po 10-15 posta najvekje. Daj bolje ako nemate nekoja konstruktivna ideja ili predlog, ne kucajte nishto. Isto vazi i za onie koi vregjaat ili pcujat ili tropaat shto i da e po blogov, a ne davaat nikakov predlog. Bolje taka nego edno 5-10 juzeri da lecat frustracii na edno te isto.

Ronaldinjo рече...

Bezvrska, ne znam sto e celta na ovaa vest. Normalno e koga nesto se prodava da se oglasuva. Pa zar ti ne si videl oglas vo nekoj od vesnicite da izleze i otkako ke se prodade stokata. Vidis nie si imame ciganki da ne falat a amerite si imaat medii za taa cel. Pa malku zakasnile pa sto. Ovaa kampanja verojatno e pocnata vo isto vreme so BBC koga objavi ama ete sega i dosol redot kaj ovie medii. Tie i nemaat pojma deka toa sto trebase da go izreklamiraat vece se prodalo. Mislam deka ne vredi da se diskutira.

Po bitno e toa sto AEK ne napravi nisto za nezakonskoto zracenje na Onnet i deka treba da se potsetat novite gazdi da se pridrzuvaat na zakonite na ovaa zemja. "Gremo naprej" ama po red i zakon. NVO-to treba da gi potseti sto do sega e prekrseno i deka ima nekoj koj gleda. Za mene toa e akcija a ovie bajati vesti ne vredat ni komentar.

Анонимен рече...

На 1 имам 2,5 ГБ, НЕ знам што ке правам до 30

Анонимен рече...

Психијатар, tolku si be zatucan vo toa glavata, da ne recam narrow-minded, pa sekoj shto ke dade negativna kritika da mu lepis etiketa mt-netovec ili on-netovec? Ok be, dremi na blog, pcuj gi i ednite i drugite za edni te isti raboti, mozda i na toj nacin ke se podobri situacija, taka? Arno kaza Ronaldinjo, treba da se davaat pametni i konkretni predlozi za narednite akcii na NVO-to.. sepak toa e edinstveniot legalen objekt koj raboti vo nasha polza

bezvrska рече...

Се слагам дека за целата работа е највиновна е АЕК со неспроведувањето на законите. Точно е дека во таа насока треба да биде насочен главниот притисок. Немам ништо против оннет и команија да си ја максимизираат вредноста и скапо да се продат. Но со ваквиот настап прават страшна штета. Некои од нашите буџи ја чуја циганката што го фалеше оннет и проектот. Тие буџи се доволно дрски на секое спомнување на законот, улогата на државата и должноста на регулативните/надзорни тела да ви плеснат во фаца дека МК е првата безжична земја и дека со тоа проблемите се решени. Кога на пријава за кршење на закони ќе ви одговорат од Пазарен инспекторат дека проблемите се решаваат со конкуренција и ќе ви предложат да си земете еден од тие „безжичните пакети за кои имаше по сите медиуми“, станува јасно дека проблем е да стигнеш до правиот проблем.

Прв чекор во решавање на секој проблем е да се признае дека тој постои. Ај оди ургирај во јавност или пред домашни и странски авторитети, кога некој труби дека го срушил монополот, дека 95% од населението има пристап на интернет, дека драстично ги намалил цените, дека сме станале една од технолошки најнапредните земји и слични небулози. Тоа е како да пробуваш да туркаш кола што не сака да запали, а некој стално да ти дига ручна.

Затоа, ова „бајата“ вест ќе биде тазе се додека циганката ја продава приказната.

bezvrska рече...

Реков дека ќе пуштам пост за АЕК и компанија. Ама целата ситуација околу нив ми е толку демотивирачка што немав сила ни да ја опишам.

proba рече...

Vo teorijata na ekonomijata postoi i negativen kontekst koj sto se dobiva od konkurencija.. Najubavo ekonomistite da elaboriraat tuka (dali uopste ima takvi sto go gledaat blogot, posto poveketo nemaat internet i/ili neznaat sto e internet) :))

Momentalno, vo Skopje imame preku 20 ISP-a (zemajki gi vo predvid i albanskite), a tolku nema nigde na povrsina od pomlace od 800 000 ziteli.. Videte gi i onie albanskite vesnici i tamu se reklamiraat ISP-nja vo SK za koi ne sum ni znael deka postojat. ;)

Kapitalot e rascepkan na sitni delcinja, i vsusnost nikoj nema dovolno pari za da obezbedi bandwidth dovolno za da ponudi flat t.e. pogolemi brzini.. Se nadevam na prirodniot proces da preovlada i so tek na vreme da se istaknat 3/4 provajderi koi ke go prevzemat pazarot vo celost..

Ronaldinjo рече...

Proba, mislam deka treba vo Makedonija da ja zaboravis ekonomskata logika. Tuka biznisot ne odi taka. Nikoj i ne se obiduva da dade flat paket ili da napravi svoja cenovna politika. Site trgaat od reperot MTNET, od negovite ceni, i prea nego gi pravat svoite. Nikoj ne trga od toa za kolku kupuva i kolku prodava, tuku da bide malku ponisku od Mtnet, a nim toa im odgovara. Toa e nivoto na Makedonskiot biznis.
Ne se svesni K-15 kolku bea vizioneri so reklamata za Galickite kompjuteri.


CELIOT IT biznis, vklucuvajki go i internetot e GALICKI. Kako pazardziite koga ke dojdat na pazar i ke gi vidat cenite na komsiite, pa ke gi napravat i svoite. Taka Riversoft go ceka AMC, Niko gi ceka i dvajcata a SET so svercot im go zbiberuva na site. Isto e i so ISP, ja zemaat cenata na MTNET pa od toa si pravat svoja. Najsvez primer ti e Telekabel. Novata reklama e 1denar=1mega, znaci 1gb 1000 denari. A prvata ponuda im bese 1500 flat. Vidoa deka ima prostor da zarabotat povece so ista investicija i zasto da ne navali.

I zatoa aboravi tuka na logika.

bezvrska рече...

Абе зошто вакви навреди за економистите? :)

Не е само до евтиниот bandwidth. Цените за bandwidth се паднати последниве години, ама не гледаме некој аир од тоа. Затоа едно време пишував за конкуренцијата на МТ во наводници.

Јас го поштуем и дарвин и Маркс, ама ми се чини дела ако останат овие играчи „природниот“ процес на преживување само на најспособните и окрупнување на капиталот може да трае со векови. Тоа го гледаме кај банките. Имаме неколку диносауруси, десетина локални феудалци и масовна ебанка во трлото.

Слична ситуација е и со интернетот. Пазарот е оставен да се развива сам како знае и умее. Што има провајдерите да се замараат со тоа? Негов проблем е што е неразвиен.

Dread Knight рече...

"ебанка" ?

да не мислеше на "колективна разваљотка" ?

зашто стварно се замрсија работиве, и сега ни целта не ја знаеме чисто. Се залагавме за flatrate а сега сакаме поголем cap. Треба еднаш да се решиме за што ќе се залагаме.

daywalker рече...

Не знам зошто дилема, за CAP-от се залагаат само „он(а)нетисти„ и „мтисти„. Сите други нормални револуционери се залагаат за ФЛЕЈТРЕЈТ и САМО ФЛЕЈТРЕЈТ.

Затоа, за да више нема дилеми, за лимитирање се апсолутно само оние што работат за мрскиот непријател.

И крај на приказната.

proba рече...

jas najodgovorno tvrdam deka konkurencijata ne e lekot vo dadeniov slucaj sto e sosema pogresno od toa sto go vika AEK.. lugeto nemaat blage veze sto zborat, ali za toa drugpat..

Analogija moze da se napravi so Hrvatskite i Makedonskite mediumi. Hrvatite imaat 4 televizii VKUPNO ama zatoa na nivnite imate LOST 2ra sezona, prenosi na oskari, najnovi filmovi i eden kup drugi raboti.. Nie vo skopje imame 12 domasni kanali - pa new york nema tolku majkumu stara! i jadnite edvaj da ja ispolnat programata pa samo so spanski serii ne trujat posto se najeftini.

isto e i so internetot

daywalker рече...

Хммм, точно, потполно си во право.
Треба и да се прашаме зошто е така со телевизиите? Божем, немаат пари... Па А1 не утупува со реклами кога ќе пуштат некој филм, или не дај боже, епизода од сер. филм. Да не веруваш, со 40 минути епизода, пополнуваат час и 10 минути програма!!!

Е, тоа е тоа што се случува во Македонија во сите области, па и со интернет. МТ-шит сака со сегашната поврзаност до бекбоун и што ти јас знам, да има милион претплатници!

Па после Митрева ќе се буни зошто во „Економист„ рекле дека Македонија ќе влезе околу 2020 год. во ЕУ???

Па, г-жа Митрева, и 2020 год. е рано. Марш.

Тоа важи и за претходната гарнитура политиканти а и за следната.

Совет до сите влади: овозможете ни само да не мораме да вадиме визи за ЕУ. После тоа договорете се кој ќе остане во Македонија за да заклучи врата откако и последен човек ќе избега оттука.

Анонимен рече...

Moze li za 10 denari soncogled ?1 MB = 1 DENAR NOVO OD TELEKABEL ?

Анонимен рече...

Nema vrska toa deka site so se zalagaat za Cap se mtnet-isti ili onnet-isti. Toj problem ti si go imas vo glavata. I nikoj ne se zalaga za cap, nego koga vekje go ima i nema skoro nikakvi sansi da go snema, lugeto sakaat barem da bide pogolem. Ili barem brzinata da paga na 128/128 (kako na Kadis paketot, posle limit paga na tolku).

Ronaldinjo рече...

E, pa bas zaradi vakvite stavovi, internetot ni e takov kakov sto ni e. Pa i Mt i Onnet i site drugi citaat po blogovite sto se pisuva, i normalno e da ne ni dadat ona sto e normalno tuku sekogas pomalku. Zatoa sto nie sme zadovolni i so malku pogolem CAP. Pa vo koj toa svet ziveete. Sekade niz svetot ludjeto dobivaat bez da baraat 2,6 i povece Mbita, samo za da ne pominat kaj konkurencija a nie im servirame na nasite provajderi deka i malku da ne eb.t e dozvoleno, samo da ne bide do kraj.
Za onie koj se zadovolni so CAP im preporacuvam da ja pricitaat "Pazi tako da ostanem nevina" od Zvonimir Majdak, ke se prepoznaat vo nekoj od likovite.

FLAT RATE, UNLIMITED, NO CAP INTERNET, toa go barame, a cenata neka se razlikuva po brzinata na prenos. Pa ko voli nek izvoli. I dosta so toa ne sme od Mt ne sme od Onnet, ne sme od u PM. Od tamu ste stom sakate CAP.

Ako mislite deka ke ne zamorite se lazete, i trpelivi sme i neumorni. Eden den ke MORA da dadete flat rate, samo sto togas site ke go davate pa ke vidime kade toa nie ke odime. Dogovori na eden mesec ke pravite a ne na dve godini. Za dve godini ke trebe i gakite da gi siminjate za da vi potpiseme. EDNAS I SAMO EDNAS moze nekogo da zaebete.

Анонимен рече...

Само Ronaldinjo може да ни донесе тука фЛАТ пакети , ај ни е сме со тебе. Само колку време ке ти треба за тоа не знам !

Ronaldinjo рече...

Ne Ronaldinjo, tuku NVO-to. So postojan pritisok na javnosta za sostojbite so Internetot, za Makedonskata IT nepismenost i kako razni mesetari ja koristat. Treba postojano da se klukaat javnite medii, preku soopstenija i presovi.
Nikoj od nas sam ne moze nisto, ama NVO-to moze da napravi mnogu, samo treba malku poaktivno da e. Eve samo kako idea, neka izleze so svoj stav za analizata napravena od Redguy na negoviot blog i vo vid na pismeno soopstenie neka ja dostavi do site mediumi, a tie neka si odlucat sami sto od toa i kako ke go prezentiraat.
Blogot i sluzi za toa da se crpat od nego idei a ne samo da se pluka ili provocira, iako ova vtoroto e dobredojdeno, zatoa sto nasakajki Onnet i Mtnet so provokacii iniciraa mnogu akcii i dadoa mnogu idei kako nekoj raboti treba da se resat.
Inaku ne otstapuvam od ideata deka na Makedonija i treba flat rate. So piraterijata ke se spravat golemite, a na nie. Eve vo Germanija od 1,1.2007 ako siminjata film ili muzika za svoi potrebi, sledi kazna od 2 godini corka a za piraterija 5 godini corka. Siguren sum deka nivniot primer naskoro ke go sledat i drugite pa izvori za piraterija ke nema mnogu. Taka ke ostane povece prostor za normalno koristenje na blagodetite koi internetot gi pruza. Da sakaat ISP-ata i sega mozat p2p da gi blokiraat i vednas 90% od problemot im e resen. Ama se plasat zasto ne znaat kolku od korisnicite internetot im sluzi samo za p2p. Vremeto mnogu brgu ke go resi oboj problem, a potoa sme nie na red. Na kraj sepak tie ke ne molat nas.

Анонимен рече...

Западњаците го коментираат нашиов закон за електронски комуникации како најлиберален во регионот. Супер закон си донесовме, нема проблем, сега интернет провајдер може да стане и секој семкар во државава. И сакате квалитет или вредност? Па кој тоа ќе го понуди или спорведе, во држава во која процесите не се уредуваат и развиваат по некој логичен и природен ред на раст и развој на истите. Ниту еден закон не е донесен а пред да се донесе да не се развие еден круг на корумпирани и алчни поединци кои сакаат дебело да профитираат од дупките кои намерно ги профилираат. АЕК? Ве молам, каде е АЕК сега да му каже на BBC дека топ 1 иновацијата во нашава држава која немала ниту еден Никола Тесла во своето постоење,зрачи коемрцијално во некомерцијален спектар,зрачи со јачина стотици пати поголема од дозволената, провајдер кој им прави случајни или намерни пречки на останатите провајдери бидејќи сака само тој да профитира а опструкциите му се имиџ од само почеток на негово појавување? Каде е АЕК ако сме ние најлиберална држава со супер небулозен закон кој до таа мера се либерализираше што неминовно за некоја година ќе доведе до ако не монопол, тогаш дуопол па заложбите за брз флат интернет пристапот ќе влезат во аналите на Македонски Народни Приказни.

Анонимен рече...

AEK mnogu brgu sega kese javi. Do sega ne smeese protiv Onnet poradi SEAF/USAID. Sega so tovarisi e mnogu polesno. Ke vidite kolku agilen ke bide AEK vo odbranata na svoite (drzavni) 49% vo MT.
Ajde Kosta pokazi sta znas.

Анонимен рече...

Или компромис, нека пукаат лимит после одредена сума гигабајти, на 5kbps download/upload, али САМО на p2p портовите.

daywalker рече...

Јас во глава немам никаков проблем. А ти, „анонимз„ што се јавуваш поради CAP-от, очигледно си ја имаш мувата на капата. Колку те плаќаат од он-шит или мт-шит да шириш зараза наречена „ограниченост„?

Анонимен рече...

nov zabaven portal
www.mkxxl.com

Анонимен рече...

**Колку те плаќаат од он-шит или мт-шит да шириш зараза наречена „ограниченост„?***

da me plakaa mislis ke proveruvav na blogov da ne ima nekoj konkreten predlog kako da gi otkacime, i ke citav uste milion nepotrebni isfrustrirani postovi na isto tolku i takvi osobi pritoa? ne, ke si gi go trosev mojot nelimitran net mnogu popametno, i sega najverojatno kje gledav nekoj nov simnat film na dvd (posto ke nemav limit)... ali tolku ti seche , jebi ga.. ustvari neznam, mozda me plakaat telekabel, sho vikas? pa seram protiv site drugi i cicam nelimitiran net od niv? Ili mozda Kadis? Ili Zora? I ne go ODOBRIV cap-ot (citaj malce podetalno, vo pauzata koga zbirash frustracija da ja ispraznis tuka"). Rekov deka sega zasega e podobro da se davaat predlozi da se sredi situacijata edno po edno... na primer prvo pogolem cap, pa posle mozda cap samo na p2p, pa posle mozda ich cap...

daywalker рече...

Извини, ама јас немам баш никаква фрустрација за лечење. Јас сум јасен - јас сум само за NO CAP. Што не ти е јасно, Mr. Anonimous? Ти треба да се решиш дали си за CAP или не, јас со тоа немам проблем. Нема потреба да навредуваш и да бидеш агресивен. И треба да научиш како да разговараш со други луѓе.

standby рече...

"Или компромис, нека пукаат лимит после одредена сума гигабајти, на 5kbps download/upload, али САМО на p2p портовите"

Компромис, кога ќе се откажеш од интернет и кога тие ќе те молат да станеш корисник. До тогаш, музење!

Кај бугарите, до пред година ипол дена, единствен флат за краен корисник беше на 64/64, ако имаш среќа да во твое место биде понуден флат. Секако, имаше и поголеми брзини на продажба, али со ограничување, и интернетот се купуваше на кило, дури и домашниот трафик.

Али после тоа, се деси нешто друго, за кое може да се прочита овде: http://www.capital.bg/weekly/04-04/9-4.htm

На тоа се надоврза PanTel, http://www.pantel.hu/index.php?id=116&L=1 искористувајќи ја таа инфраструктура. Повеќе за тоа кој стои позади Pantel, na http://om.tdc.dk/artikel.php?id=68058&dogtag=tdc_o_english_press_releas

Заклучок, треба да се види што Неотел ќе направи со својата оптика, која му ја гради ZTE (демек, така би требало да биде http://wwwen.zte.com.cn:8080/English/02news/detail.jsp?CateName=News&ID=5305), ZTE кој има слично искуство во Бугарија. Нормлно, таа оптика е главно за телефоски цели, али исто може да се искористи и за "наши" цели.

Е сега, зошто оптиката од нафтоводот и на МЖ не е искористена, зошто само МТ зима линк од Космоте, тоа е unknown. Факт е дека инсталирање на своја оптика е милионски бизнис, дури и до Србија, а тоа што никој нема муда да вложи толку пари, само потврдува какви се методите и принципите на бизнисот во МК: ако нема странски фонд или државни пари, тогаш нема ни бизнис. Ако Неотел оди на своја рака (пари), тогаш секоја чест!

До тогаш, активностите треба да бидат насочени кон пополнување-популаризација на МК интернетот со услуги и содржини, и стален медиумски притисок спрема АЕК.

Ronaldinjo рече...

Prvo da rascistime, ZTE ja isporacuva opremata. Optikata so sopstvena mehanizacija za potrebi na Neotel (SDSM) ja gradi Makedonski zeleznici. I da se raboti za link kon Serbia, za telefonija. Internet e siten biznis za Neotel. I tua e kraj na pricu.
Ali eve ideju za NVO. Mreza finansirana od nezadovolni korisnici.

2-3 iljadi da se animiraat po 200 evra kolku bara Onnet i op mreza i za nas i za komercijalnu upotrebu.


pozdrav na kumanovski, ki Volan sum sega

Анонимен рече...

The truth about Macedonia...• Simple answers to frequently used Slavic arguments
In this section we will attempt to answer a series of arguments used frequently to question the Greek identity of Macedonia.

"Greece officially denied the use of the name Macedonia after the Balkan wars."
This is a very inaccurate argument. There are several examples of state institutions and private businesses using the name Macedonia which operate in Greece since the early 1900s. These are just a few of them:

The "Macedonia" newspaper (1912)
The Society for Macedonian Studies (1939) [web site]
The museum of ancient Macedonia (1961) [web site]
The museum of the Macedonian struggle (1979) [web site]
Greece has been actively using the name Macedonia since its liberation from the Ottoman empire. If Greece's official position was to "deny the existence of Macedonia" how would it be possible for hundreds of private companies to be named after Macedonia?

"Greece has changed the "Macedonian" names of locations in the Macedonia region."
The Greek names are older than the Slavic ones and most of them have their roots in ancient Greece. The Greek names of the towns in Macedonia are also mentioned in the Bible. A characteristic example is Thessaloniki. This city was founded in 315 bc by the Macedonian king Kasssandros and it was named after Alexanders' half sister - Thessaloniki. How could the Greeks change the name from Solun (as the Slavs claim) to Thessaloniki in 1912 if that was the original name? The name Thessaloniki is even mentioned in the bible by St Paul. Why did he address his letters (epistoles) to the people of Thessaloniki and not the to the people of Solun?
What about the Greek names of towns inside FYROM used during the Ottoman times? Did Greece change them as well?

"Today's 'Greeks' and ancient 'Hellenes have no relation between them."
How is it possible for the people who live in the same region, speak the same language and have the same names and culture not to be descendants of the ancient inhabitants of the region? Similarly we could say that today's Egyptians are not descendants of ancient Egyptians and today's Chinese people are not descedants of ancient Chinese.
The name 'Greek' is in fact ancient as well as the famous philosopher Aristotelis verifies:
"...and she was not there forever, but after the cataclysm of Defkalion, which occurred in the Hellenic area, in fact, in the ancient Hellas, which was around Dodoni, and it changed many times the flow of Acheloos river. In that area live the Selloi and the ones that were once called Graecoi and are now called Hellenes..." [Aristotelis Meteorologika, I, 14]

"There is a large Macedonian minority in Greece"
There is no "Macedonian minority" in Greece because there is no such nationality. There is a small group of people who speak a Slavic dialect which is in fact different from what is claimed to be the "Macedonian language" These people are not a "Macedonian minority" as they consider themselves Greeks. There is also an even smaller group of Slav propagandists who are trying to create a Macedonian minority in Greece. Anyone who didn't consider him/herself Greek could and should have left Greece during the exchange of populations in 1919.

"One million people in Greece consider themselves Macedonians"
In the 1996 parliament elections in Greece the political party of the people who claim to be a "Macedonian minority" gained 3.485 votes (official result). In the 2000 parliament elections they didn't take up part at all. Of course there is no doubt of the integrity of the election procedures since Greece is a member of the European Union. If there was such a large number of "Macedonians" in Greece (1/10th) wouldn't be easy for them to stand up against the "Greek occupation"?

"Greece acquired illegally Aegean Macedonia in 1913"
Greece acquired 51% of Macedonia in 1913 as a result of the treaty of Bucharest. International treaties are not illegal. Furthermore Greece in 1913 was not a powerful country to acquire any land it desired. This land was "given" to Greece because it historically belonged to Greece and its residents were Greek.

"What gives Greece the right to name another country? This issue is straightforward, every country has the right to call itself whatever it wishes."
This is a misleading statement. The author knows very well why Greece is objecting to the use of the name Macedonia. In fact every country has the right to chose its own name as far as it does not belong to another country's history. The name Macedonia belongs to the Greek history. Greece has the right to protect its history and heritage.

"Saints Cyril and Methdje (or Kirl and Metodi) were not Greeks but Macedonians."
Saints Cyrilos and Methodios were Greeks born in Thessaloniki and this is well known to all Christians. Pope John Paul the B' in an official apostolic homily to the entire Catholic Church proclaimed that Methodius and Cyril "Greek brethren born in Thessaloniki" are consecrated as "heavenly protectors of Europe". John Paul B' repeated this statement in a speech delivered in the church of Saint Clements, in Rome. You can see the original document here.

"Greece stole the Macedonian history"
Greece does not 'steal' history. It has its own lengthy and respected history. It is the only thing that Greece has plenty of it. The Greek history and culture is respected by all the countries in the world. People who don't have their own history need to 'steal' someone else's...

"Linguistic science has at its disposal a very limited quantity of Macedonian words. A very limited quantity in this case is a quantity indeed, that Greeks cannot ignore."
This argument proves the Greek point that the "Macedonian language" was a Greek a dialect. There only exists "a limited quantity of Macedonian words" because the Macedonian dialect had "limited" differences from the Greek language.
How could it be possible for a separate "ancient Macedonian language" to disappeared after what Alexander had achieved?

"If Philip united and not conquered the Greeks why did Alexander leave 25.000 men of his army in Macedonia when he is about to face the strongest and most numerous army in the world?"
No sensible leader would go on a quest taking ALL his army with him and leaving his homeland unprotected!
And of course he did not leave 25.000 men in Macedonia because he was afraid of the other Greeks. Macedonia had lots of real enemies at its northern border (Illyrians, Dardanians,Paionians etc).

"If Macedonians were Greek then why only 30% of Alexander's army were Greek?"
The right question to ask is 'why as many as 30% of Alexander's army were from the rest of Greece?' After all Macedonians and Greeks were supposed to be enemies! The Macedonians 'conquered' the Greeks according to the Slavic version of the Macedonian history. The fact that a very significant part of Alexander's army were non-Macedonian Greeks shows the truth.

"Ancient Macedonians did not take part in the Olympic Games"
This is another false statement. It can be easily proved that people from Macedonia took part in the Olympic Games. For a list Macedonians who won the Olympic Games the click here.

"Ancient Macedonians fought against Greece."
This is another misleading statement. It is well known that the ancient Greek states were largely independed of each other and that often led to wars between them. Some well-known examples are the Peolloponisian was between Athens and Sparti, the Athenians quest in the island of Mitilini, the brutal war between Sparti and Thebes and many more. A war between two ancient Greek regions did not mean that one of them was not Greek.

"There are no ancient monuments written in the Macedonian language because Greek archaeologists destroy them when they are recovered."
Even if we accept that this is true it still doesn't explain why aren't there any monuments in the rest of Macedonia!
What about the ancient monuments in FYROM and Bulgaria?
What about the ancient monuments on Alexander's route in Asia?
Why aren't there any "non Greek Macedonian monuments" ?
Oh, I know why! The Greek archaeologists must have destroyed them as well !!!

"If in fact, "Macedonia is Greece", how come they feel the need to emphasize, to shout, and to proclaim over and over again? After all, we never hear them proclaiming that 'Thebes is Greece', or 'Sparta is Greece' ".
If the Salvs wanted to name heir country "Republic of Thebes" or "Republic of Sparta" who would shout out "Thebes and Sparta are Greek". But they are claiming to be Macedonians so we shout that
"MACEDONIA WAS GREEK"
"MACEDONIA IS GREEK"
"MACEDONIA WILL BE FOREVER GREEK"

Анонимен рече...

Demosthenes (384-322 BC)

30] Ay, and you know this also, that the wrongs which the Greeks suffered from the Lacedaemonians or from us, they suffered at all events at the hands of true-born sons of Greece, and they might have been regarded as the acts of a legitimate son, born to great possessions, who should be guilty of some fault or error in the management of his estate: so far he would deserve blame and reproach, yet it could not be said that it was not one of the blood, not the lawful heir who was acting thus. [31] But if some slave or superstitious bastard had wasted and squandered what he had no right to, heavens! how much more monstrous and exasperating all would have called it! Yet they have no such qualms about Philip and his present conduct, though he is not only no Greek, nor related to the Greeks, but not even a barbarian from any place that can be named with honor, but a pestilent knave from Macedonia, whence it was never yet possible to buy a decent slave.

[32] Yet what is wanting to crown his insolence? Not content with the destruction of cities, is he not organizing the Pythian games, the common festival of the Greeks, and if he cannot be present in person, sending his menials to act as stewards? [Is he not master of Thermopylae and the passes into Greece, holding those places with his garrisons and his mercenaries? Has he not the right of precedence at the Oracle, ousting us and the Thessalians and the Dorians and the rest of the Amphictyons from a privilege which not even all Greek states can claim?

The Book : http://www.amazon.com/gp/reader/0674992636/ref=sib_dp_pt/002-9386839-0596833#reader-link

- Perhaps you should concider reading some ancient greek writings and history, but i am wasting my time with a paid greek propaganda shithead ....

Saints Kiril and Metodi translated texts from greek to macedonian ( old slavic or old macedonian )

"There is no "Macedonian minority" in Greece because there is no such nationality"
- The macedonian political party " Rainbow " got so many votes for the macedonian minority on the last elections in Greece

http://www.florina.org/