15 март, 2006

On.Net купен од словенечки телеком

Телеком Словенија ќе купи 76% од On.Net. Зделката е одобрена во понеделникот на седница на Надзорниот одбор на словенечката компанија. Според медиумски извештаи досегашен доминантен сопственик на On.Net, со 60%, беше инвестициониот фонд СЕАФ Македонија.

Словенците учествуваа и во процесот на приватизација на МТ, но се откажаа без да дадат понуда. Веќе подолго време имаше жалби од Словенија против монополската позиција на МТ.

По ова, сè поизвесна е конкуренцијата во локалната телефонија. Можеби кон крајот на годината, или, посигурно, ова време следната.

Линк

44 коментари:

Александар З рече...

И шо сеа? Фиксна телефонија ќе иде правец Алпе-Адрија-Егеја?

Ако не видам флет-рејт пакет 4 мбпс за 2 тисоч денарјев месечно не купувам веќе Томи мајонез.

Bojan рече...

Значи затоа толку мавтања наоколу со тужби и јавувања по телефони и малтретирање на фин и поштен народ... Ах, Пепи Пепи... Крв да ти се сторат.

Анонимен рече...

Fala bogu ke dojde nekoj sto bi trebalo da dade solidna ponuda i da padnaty cenit , pa i flat paketi

bezvrska рече...

Ау, па јас не би се надевал од одма на солидна понуда и паднати цени. Инвестиции може да се очекуваат, но телефонијата ќе биде побитна од интернетот. Ама јеби га, живееме во мочуриште па секое комешање е пријатно разбивање на монотонијата.

Анонимен рече...

Пепичка пакува куферите за на девствени острва :P
Пепи части едно пиво бе, ц ц ц
Стаи го на сметка на оннет, само побрзо додека не те bootираат(boot=чизма в газ)

малиот рече...

Почујте змајчеки, без флат-рејт почнувам да бојкотирам и Томи, и Леснина, и пилешки батаци, и Фруктал, а Горење шпорети не доаѓа у обзир :)

Е Пепи, Пепи, те откачија Америве а, ако ќе си се снајеш ти и со худичиве (само ќе ти биде малку напорно додека научиш да јодлуваш и играш полка после е лесно), па сепак ти е тоа една "Еуропеанска" замја нели, можда они ќе можат појако да ги притиснат нашиве лопови од Влада и МТШит.

Како и да е интернетот нема веќе да ни преставува проблем, сега ќе ни уведат лимит на струјата.

У суделовањје са нараво и подвучено жутим,

Поздрав.

Анонимен рече...

Ja nisto ne im veruju ni na ovija europejci od Dezela.I oni su dosle da ni ga bapnev do balcaka.Zivi bili pa videli ,ama koj ke se otkaze od takv ubav MK gz.

Анонимен рече...

Problem moze da bide toa sto naskoro Slovenecki telekom mozi da se prodava.
A germancive se maheri vo takva situacija.

bezvrska рече...

Не само што може да се продава, туку на истата седница на која е одобрено купувањето на оннет е заклучено дека се спремни да почнат со процесот на приватизација. Може да си добиеме едно големо среќно семејство.

Ronaldinjo рече...

Vo eden post i napisav Pepi se plasi od toa deka Deutche Telekom ke mu bide gazda. I ete i toa se sluci. So toa se zaokruzi monopolot na Deutche Telekom vo Makedonija za podolg period. A vsusnost tie se i najgolemiot monopol vo svetot pa ne treba da cudi sto taka se postaveni i ovde.
No, naskoro moze da ocekuvame pobrz internet od Mtnet, i toa po se izgleda mnogu naskoro.

ПеПичка рече...

"Според информациите до кои дојде Канал 5, промената во сопственичката структура нема да значи промена на менаџерскиот тим."

FACK OFF! Јас останувам!

„Телеком Словенија“ го купува „Он.Нет“
„Телеком Словенија“ купи 76 отсто од провајдерот „Он.Нет“ и стана негов газда. Детали од македонска страна не се откриваат. Не се коментира трансакцијата, но неофицијално се дознава дека станува збор за продажба на акциите на американскиот приватен фонд СЕАФ. Според информациите до кои дојде Канал 5, промената во сопственичката структура нема да значи промена на менаџерскиот тим.

Веста ја објави и словенечкиот весник „Фајнанс“ кој не ја наведува вредноста на трансакцијата со која „Телеком“ Словенија ќе стане сопственик на од „Он.Нет“.

„Он.нет“ има 3.000 постојани и 20 илјади повремени корисници на Интернет и држи 23 насто од пазарот во Македонија.

Потегот на „Он.Нет“ познавачите го толкуваат како обид во фиксната телефонија да влезат со силна компанија зад себе. Со оглед на фактот што Словенија е членка на Европската унија, македонските власти тешко ќе можат и натаму да го поддржуваат монополот на „Телеком“, биле пресметките на челните луѓе на „Он.Нет“. „Он.Нет“ најави прес-конференција за в понеделник.

(15.03.2006)

Ова е прилично интересно прашање. :)
Словенечкиот телеком е сеуште државен но во тек е постапка на
приватизација која ќе заврши годинава. Најинтересно е што најверојатно
ќе биде продаден на Deutsche Telekom поточно на Хрватскиот телеком T-HT
кој е во сопственост на Deutsche Telekom.
Е сега знаеме и дека Matav е во сопственост на Deutsche Telekom така да
на крајот работава и не е толку добра :)
Врти сучи пак се ќе биде на Deutsche Telekom.

--
METhAMORPH...

Анонимен рече...

neka dadat flat paketi , pa koj saka neka bide za povolna cena , slicna na ovaa

Анонимен рече...

Abe i provajder od nekoe lokalno selo od Vojvodina ako saka neka kupi koe bilo ISP tuka... samo da ima dobri paketi so pristojni ceni.

Анонимен рече...

Ајде сите палети ги старите модеми
Ха ха

А кога флат пакети

Бесплатно викенд сурфање

Скопје, 16 март (МИА) - "Македонски телекомуникации" по повод претстојниот Ден на пролетта на своите корисници на Интернет во Македонија ќе им овозможи на 18-ти и 19-ти овој месец бесплатен dial-up интернет пристап.

Бесплатното 48-часовно сурфање ќе може да се оствари од кој било персонален компјутер кој има интернет конекција преку телефонскиот број 055 857 857 со користење корисничко име сурфер и лозинка сурфер.

Како што се наведува во соопштението од компанијата за време на викендот на бесплатен Интернет можноста за бесплатно сурфање ќе им биде достапна на сите dial-up корисници на МТ, но и на сите оние кои досега не се приклучиле на Интернет можат да се конектираат и да ги почувствуваат предностите на овој глобален информациски и забавен медиум.

Оваа понуда, се наведува во соопштението, е уште една потврда и продолжување на долгорочната стратегија и определба на "Македонски телекомуникации" да ја поддржува експанзијата на Интернет комуникацијата во Македонија. "Таа претставува уште еден чекор кон подобрувањето на користењето на Интернет во Македонија и создавањето на вистинско Интернет општество во земјата", се вели во соопштението.

Пролетниот попуст ќе биде наведен на корисничките телефонски сметки за март како посебна ставка.

Анонимен рече...

ОГРАНИЧЕН СУМ ОД МОДЕМОТ НА 64 , НО СИМНУВАМ СО 512 ,, ДАЛИ Е ОВА ПОРАДИ =Бесплатно викенд сурфање=

ИЛИ Е НЕШТО ДРУГО

Анонимен рече...

Anonymous said...
ОГРАНИЧЕН СУМ ОД МОДЕМОТ НА 64 , НО СИМНУВАМ СО 512 ,, ДАЛИ Е ОВА ПОРАДИ =Бесплатно викенд сурфање=

ИЛИ Е НЕШТО ДРУГО

Ne e do vikendot, samo imas sreca :)

Cuti i vozi t.e. sisaj :)

Анонимен рече...

Е дури сега може да се рече дека има конкуренција.

Се надевам дека Оннет и Словенците ке дадат нешто добро , па Телекомот нека размисли убаво што правеа и што ке прават понатаму.

Почнуваат да се јадат малку по малку, сега со диалупот (фрее за викендов), што ги потикна Оннет и Мтнет на тоа незнам , ама од тоа вадеа многу пари !

Анонимен рече...

Копиљаци, толку сте млади што не се сеќавате како се сурфаше пред 10 год. Не сте снимиле “програм“ од радио за вашиот З-ИКС Спектрум или Ц-64 и ниту еден од вас се закачил на ББС.

Цените не интернетот не ги паметите од времето на УНЕТ и МкИнтер и не се секавате што се случи кога Он.нет влезе во игра.

Исто заборавате што чинеше интернет пред 3 месеци...не се промени цената 2 год од Јан 2004 на АДСЛ додека не дојде Он.нет со своја понуда. Не е поентата на да се продате Интернетот на Он.нет тукѕ да се појави уште еден провајдер кој конкурентно ќе го нивелира пазарот на цени за интернет.

Јас мислам дека и сами не знаете што сакате. Анлимитед флет рејт за ич пари никаде во СВЕТОТ нема. Ако не се спиеле на географија може ќе бидете попаметни од американците и ќе си ја најдедете својата држава на карта, а таму ќе видите дека сме многу далеку од Теар1 бацкбонето на Европа. Центата неможе да биде иста како Милано! Тоа е реалност!

Но очиглено не сте спремни да пораснете со своите сваќања и многу љубите да симнувате порниќи, музика и др. пиратерија за ЏАБЕ.

Два збора за вас: Невер, Неверланд!

Get a JOB Hippie!

Анонимен рече...

se nadevam deka i ti i tvojte deca ke bidete seksualno zloupotrebuvani od divi mecki.

Анонимен рече...

Ne, ne sakame da simnuvame piraterija, tuku da ja simneme tvojata zenicka od... A, be, kako ne ti e sram, ni spomnuvas ZX spektrumi i slicni raboti... Backbone? Istiot e i vo Srbija, i vo Bugarija, pa imaat mnoooogu poeftini flat paketi.

A ovde?
Samo Cyber Mafija.

Tolku.

p.s. Otkako kje vidat lugjevo deka od ISP-injata vo Makedonija nema aber, najverojatno i kje si se vratime na BBS. "A sto ne bi moglo?"

Анонимен рече...

I, da, eden zbor za tebe.

Trendoland.

Анонимен рече...

како прво никој не рече дека бараме флат пакети за џабе, туку за некоја солидна цена моменталнава.

Kopilj рече...

Mali veliki anonimus. Ne jadi GO.NA.

"Копиљаци, толку сте млади што не се сеќавате како се сурфаше пред 10 год. Не сте снимиле “програм“ од радио за вашиот З-ИКС Спектрум или Ц-64 и ниту еден од вас се закачил на ББС."

i ova

"Backbone? Istiot e i vo Srbija, i vo Bugarija, pa imaat mnoooogu poeftini flat paketi."

Se dve razlivni raboti. I ne jadi ... deka Onnet donel nesto na pazarot ili deka napravil za pazarot.

No po red. Backbone imas na samo 10 km od Skopje, preku optikata od Cosmote, ama nejkete da ja platite. Samo Mtnet ima zemeno od nea. Vie sakate Backbone za dzabe pa go delite so Srbija Telecom, Kujtesa itn itn.

A sega za Onnet. Onnet NEMA napraveno nisto za pazarot. Go derese Makedonskiot user kako i site i uste malku povece. Posto se gleda deka si od tie, a za da ne mislis deka sme nie glupiavi, eve ti kratko pojasnuvanje za toa sto napravil onnet.

So godini mizerni 28Mbit gi sitkase rasparcani na delovni i privatni korisnici. Im ja namaluvase brzinata im gi isklucuvase kanalite pravdajki se deka toa im go pravat Makedonski telekomunikacii so svoite losi linii. A nie bevme ovci i ne znaevme demek sto moze so 28Mbit da se napravi, matematika za zal nikogas ne sme ucele. Ama koga nema se lazes deka i toa e dobro. I togas dojde do famozniot dil, SAEF fond koj investira vo proizvodni firmi SAMO vo Makedonija (verojatno od licni pricini koi samo Vladimir gi znae) vleze vo Onnet i Login. I tuka zavrsuva prikaznata za Onnet. Od tuka nataka se e SEAF. Pod pritisok na osnivacite SEAF mora da se preseli vo Beograd a investiciite vo Makedonija po Sekoja cena da se vratat najhitno sto moze. I taka USAID i dava "grant" na Makedonija, Wireless e-school 9koja normalno ke bide sopstvenost na Onnet a opremena od Login). Proektot na drzavno nivo se promovira na site strani a istovremeno po drug kanal vece Glenn Starchan bara kupci za delot na SEAF, zasto ako ne se prodade dodeka e vruco, koga ke se oladi ke se vidi deka seto toa e nelegalno napraveno i voopsto i ne e kako sto se pretstavuva. I taka SEAF se dogovara so Slovenian Telecom, koj BTW do krajot na godinata ke bide kupen od T-com, pa so rebrendiranjeto na MT vo T-com i Onnet ke si stane T-com Makedonija i monopolot na MT ke si prodolzi.


I sega ti "star" internetdzijo, kazi mi sto e toa sto Onnet mu donel na Makedonskiot pazar. Golema usta od koja samo laj.a izlagaat i nisto povece.

Site ovie "kopiljaci" znaat sto sakaat. Sakaat za svoite pari korektna i fer ponuda, a dali oni ke siminjaat filmovi, muzika, ili bilo sto toa ne e rabota na ISP. Sakaat da go imaat ona sto nivnite vrsnici "kopiljaci" od Srbija, Bugarija, Kosovo, Albanija vece go imaat.


Za zal kaj nas takvi serkovci kako tebe sedat po ISP-ata i ne moze da ocekuvame nisto povece od vas. Gospod same edna rabota trebal da vi napravi, da vi stavi i troa mozok vo glavata.

Анонимен рече...

Kopilj said...
Backbone imas na samo 10 km od Skopje, preku optikata od Cosmote, ama nejkete da ja platite.

A kolku Cosmote e raspolozen da ja deli taa optika i po koja cena? Kako toa samo Mtnet da ima zemeno link od niv???

Анонимен рече...

се гледа како да ке изгубиш нешто ако дадат флат пакет ГОСПОДИНЕ

Kopilj рече...

Pa ocigledno cenata e takva da Mtnet ima poeftin giga od vas.
Samo da te potsetam. Mr. Elek Straub sekade se fali deka vo Makedonija pravi profit od 56%. Za zal vas toa vi e malku.

Zivi bili pa videli kako ke bide koga ke bidete T-com ....

Pepi do sega sekogas bil gubitnik pa ne gledam zosto sega bi bilo drukcije. Negovata deviza "dok bude curana bice i podvarka" za zal mu nosi lagoden zivot. Ama toa ti e, sekogas se naodjaat ovci kako tebe koj ja podrzuvaat taa negova ciganska od denes za utre strategija

Анонимен рече...

abe ajde.. konecno nesto se desava i pak mrcite.. Kupile slovenci, moze ke ponudat bolji ceni...moze i mt.net ke se opametat i ke konkuriraat so ceni..moze nekoj od strana ke rece , cekaj be, ima pari tuka, daj ke otvoram ISP, pa ke ima uste poveke konkurencija.. ama sve dur ne e besplatno garant vas sve ke vi smeta.
sakate da se ebete a nejkete da vi vleze.
Koga surfavte na mt-net bez plakanje (samo impulsi) so dobropoznatata sifra i pass: posta - posta ?se bunese nekoj? vi plakaa mama i tato smetki od po 6000-8000den. za posran dial-up 5-6 saati dnevno, pa nikom nista... a sega i 1500 vi bile mnogu za kablovski.
Koga kupuevte kartici od on-net, mol, unet, poshto imaa postabilen i poeftin net od mt.net, ne gi pcuevte nivnite gazdi, taka?
Koga potpisavte dogovori so koi se soglasuvate za limit polse 4gb, pa cicavte po 30-40gb mesecno, ne se bunevte, taka?
epa odlucete, ili ne pcujte po sve zivo i divo i koncentrirajte se na CIVILIZIRANO argumentiranje i razgovor so tie shto treba, za da se podobri rabotata. Ili pcujte gi site pa ocekuvajte neshto dobro za vozvrat (mozda uste nekoj limit ili poskapuvanje)

Анонимен рече...

Dali Mr. Anonimous mislis deka backbone se prenesuva so radio signal. Ludjeto izmislile optika za potreba. Ama na SEAF mu se brza i nemase ni namera da instalira optika, a MT (T-com) ja ima i sekogas ke moze da ponudi internet za razlika od vasiot kvazi internet. Pa sto se razlikuvate od site tie koi gi navede Unet, MOL itn itn. I oni go pravat istoto zemaat 4Mbit od MT i izigravaat ISP-a. Pa svrti se okolu sebe i pogledaj gi serioznite igraci vo sosedstvoto. Eden primer samo Verat. Pa vie ni ciraci ne mozete da im bidete a ne da se vikate ISP. Najobicna izmama ste.

Анонимен рече...

Sopstveni link ka Deutsche Telekom-u

Brzina linka - 155 Mbit/s

Sopstvena mrežna infrastruktura, sa 13 pristupnih tačaka (PoP) širom Srbije

Kopilj рече...

Pa toa samo mu vracame na Onnet za negovoto odnesuvanje. Pustase tuka postovi vo stil na toa demek nekoj od Mtnet gi pusta, i mu odgovarase da plukame po Mtnet a sega koga nego go plukame i mu ukazuvame deka e polos od Mtnet, ne im odgovara pa plukaat po nas. NIKOJ NIKOGAS na ovoj blog ne pobaral nisto dzabe. Da nekoj nasednuvaa na postovite od Onnet pa se plukaa duri i po ime vraboteni od Mtnet. Ili moze treba da zaboravime sto pravese Onnet pa i ponataka da plukame po Mtnet.

Najdobro bi bilo da ne ostavat na mira, da se grizat malku za sebe i svojata egzistencija, ionaka ne im e bitno sto nie sakame. Za zal ovoj blog mnogu napravi za Onnet i drugite provajderi a oni im go spopikaa. Toa ne go zaboravame i sekogas ke gi plukame, pogotovu koga ke ne ubeduvaat deka oni nesto napravile.

Анонимен рече...

Само не ми е јасно МТНЕТ на почетокот почнаа со флат , а сега што прават ?? Па нека дадат флат , тоа го браат лугето.


Јас плукам по Мтнет зошто не дава флат ! Сепак имаат можности за да дадат флат.

А за другите isp не ме интересира додека не дадат некоја интеренса понуда .Се надевам дека Словенциве ке направат нешто , само останува да се види !

Анонимен рече...

Vikendov se vrativ na onnet (dialup i wifi - proba samo za vikendov) po nekolku godini i vednas mi se vratija (losite) spomeni. Tivko prekinuvanje na requestot (ili konekcijata, sto i da e) do web serverot i Opera, Firefox i Explorer (site!) ostanuvaat zaglaveni, t.e. cekaat odgovor a toj ostanal nekade vo onnet. So NIEDEN drug provajder ova ne mi se slucuva. Internetot na onnet e rasipan, lugje. Ne pocituva keep-alive ili time-to-live, sto i da e, NE RABOTI KAKO STO TREBA.

Анонимен рече...

***Toa ne go zaboravame i sekogas ke gi plukame,***

Ete vi go problemot, ko monti pajtonovci ste, od "the life of brian". Vi teknuva na scenata koga trebase da prevzemat akcija, ali oni sednuvaa na masa da ja razrabotat teoretski prvo? Jaki ste na plukanje po site, i merenje na vasite e-penisi preku blogovi, koj znae povekje informacii "od vnatre" (on.net, mt.net, bilokoj.net)
A kade se delata?
So isklucok na Internet Makedonija koi sho kolku tolku pravat pres konferencii i ja zapoznavaat posirokata javnost so situacijata.
Drugite samo se cepate,kukate,i cekate nekoj drug da vi zavrsi rabota mesto vas.

Анонимен рече...

Не е овде поентата да се промовира интернетот на он.нет ама нетрпеливоста ви е во крв, што ќе правите.

при иницијалната пенетрација на он.нет пред некои 5 год цените паднаа паднаа. прв пат беше и воведен флат рате. од тогаш е константна борба на давид и голијат, а рабората е што давид константно победува. мт.нет не е дека се плашеше од он.нет туку ја правеше играта што потешка. но дури и на национално ниво мт.нет губеа корисници кои се приклѕчуваа на он.нет, а кој пак правеше ребрендирање на мт.нет интренетот.

5 дог доминацијата на мт.нет и мт.ком на мк-пазарот го уништи интернетот во мк. 2500еур беше 1мбпс во ценовникот на мт.ком, и ти кажи каде беже есапот на флат-р броадбанд интернет. не заборавајте каде живеете...ова е телекомуникациско слепо црево во европа. се е демек блиску ама по се изгледа дека не сваќате дека километрите не се мерка во овој слчај. не ги разбирате некои работи и затоа се однесувате неконструктивно.

ве колеа со години мт.нет и сега кога се појави некаква конкуренција и нив ги ставате во КОШ со мт.нет. тоа е за мене КОПИЉСКА работа. НЕБЛАГОДАРНО Е!

Требаше да не се слуши ништо и да си плаќате сите по 2500 ден за АДСЛ до бесконечност. големопродажна цена на 1Мбит итнернет кај мт.ком ќе се беше 2500еур и немаше да падне на 600еур. 545 локации од кои 500 образовни институции НЕМАШЕ да имаат И од интернет.

ама не е важно тоа, важно е флат рате за ПОРНО и ПИРАТЕРИЈА да имате...и тоа денес...не утре. одма , сега.

Од друга страна не се мафтајте со дефиниции и цели на т.н. проекти, мк-цоннецтс, е-школо грантови, сеаф-и, страцхан-и...малку е поголема цекава работа од што сваќате. не се инвестира од денес за утре, туку од денес за 10 год. затоа учите каде што учите под такви услови.

КОНЕЧНО има движење во телеком секторот во МК. тоа си повлекува конкуренција а евидентни се падот на цените на мт.нет како резултат. утре ке има други услуги кои ќе си повлечат понатамошен пад и развој. за да биде некој промамлив на пазарот треба да нуди нешто сите сакаат да ко купат, а дугите го немаат. после другите ке излезат со нешто попримамливо ИТН. тоа е конкуренција!

Тука се сите пари да прават, а не на нас кеифи на ни тераат. Само со конкуренција се менуваат рботите.

...или можеби и тоа не ВИ одговара? интернет флат рате, сега, одма и ако може и беспари да биде.

затоа реков КОПИЉАЦИ.

Анонимен рече...

Бидејќи сите некако сте уверени дека до крајот на годината Словенечкиот Телеком ќе биде купен од Т-com па пак нема да има има конкуренција, само еден коментар во стилот што би ако би.
(btw слична работа веќе се случи во Германија пред неколку години. Гераманскиот регулатор МУ НАЛОЖИ на Дојч телеком да ги продаде своите кабловски ТВ компании, да не се намалува конкуренцијата. ДТ си ја свитка опашката ... и послуша.)
Според член 43 од законот за Електронски комуникации, ни МТ, ни МАТАВ ни ДТ не можат да стекнуваат во сопственост МРЕЖИ со кои се намалува конкуренцијата. Ова значи да ако Т-ком го купи Словенчкиот Телеком (нивно право) Македонскиот Регулатор (или Анти-монополската управа) ТРЕБА СПОРЕД ЗАКОНОТ ДА МУ НАЛОЖИ да го прдаде ОН-нет, или барем неговата мрежа, а може да го задржи корисничкоот интерфеис. Ова би се случило во некоја правна држава како Германија. Во Македонија меѓутоа, Атила веќе му го запослил синот на Директорот на Анти-монополската управа во Мобимак. Па сега размислувајте што тоа ќе значи...
Проблемот овде е МНОГУ поголем и поширок од само Интернет...

Ronaldinjo рече...

Anonimuous,

gledam mnogu se odbiras od rabotive, ama konstruktivnata diskusija i predlozi i tebe ti se slaba strana pa samo se uklopuvas vo cirkusot na monti pajton kako sto ne narece.

Ne sakam so tebe da diskutiram za toa kakva konkurencija Onnet donel vo Makedonija ili sto napravil sega posto ti tie raboti gledam "gi znaes". Samo za potseta 512K adsl cini okolu 40 evra i toa po site merila na zdrava ekonomija pokazuva deka KONKURENCIJA NEMA, a ti mozes prikaski da kazuvas do koga sakas.

Sto se odnesuva do drugiot del za kupuvanjeto i prodavanjeto gledam i tuka si ekspert. Samo edna rabota ti promaknuva. Deutche Telekom ke go kupi Slovenecki telekom i tuka nasata antikorupciska komisija moze da si sviri gajdi, edinstveno ako po tvoj nalog nadleznostite ne i se prosirat i do Slovenija. Na toj nacin Deutceh Telekom ne napravil monopol vo Makedonija i ne prekrisl nikakov zakon, ako zemes da gi procitas tie sto gi posoci.

No ne znam sto diskutiram, nei sme kopiljaci i nisto ne razbirame. Onnet gradi strategija za 10 godini a ne za denes i toa e daleku od nasite glavi.

Ama prijatele moj ako go sledis blogot i gi citas postovite ke vidis deka nie kopiljacite objavivme deka Onnet e na prodazba pred da se objavi deka e prodaden. Znaci procitavme nesto i medju redovi od zborovite na tvojot Cemerikic. Za zal nekoj raboti ni se pojasni nego ti sto mislis. Ne se slagam ni deka na blogov nisto ne se pravi, tuku samo beskorisno se pluka. Vidis mnogu idei poteknaa bas od blogot, mnogu informacii poteknaa bas od blogot. Mislam deka treba da si se svrtis na svojata strana da si ja gledas svojata rabota. Onnet e minato zavrseno vreme i ne gledam zosto tuka treba da se diskutira za firma koja ne znae ni kako ke se vika utre.

A toa sto nie sme kopiljaci i ne se sekavame na ZX Spectrum, C64, BBS-ovi i drugite raboti samo pokazuva deka dodja vremot na mladi i ambiciozni ludje koi znaat sto sakaat i ne ziveat na lovoriki deka znaat nesto za ICT samo zatoa sto rabotele na ZX Spectrum. Mozebi so ovie mladi ludje ke zavrsi erata na samozvani i samoljubivi informaticari od tipot na Pesev, Grnarov, Cemerikic i drugi koi so godini unistuvaat se sto ke fatat vo Makedonskata informatika samo zatoa sto rabotele na ZX Spectrum. Ne svacaat deka i nivoto im ostanalo tamu na ZX Spectrum.

Анонимен рече...

"ама не е важно тоа, важно е флат рате за ПОРНО и ПИРАТЕРИЈА да имате...и тоа денес...не утре. одма , сега."

Vie prodavate Internet ili ...

Covece dali imas nesto vo glavata, milion pati ti se povtara se bara od ISP-ata, ili kako ti miluvas da ja nareces konkurencijata FER PONUDA na flat rate paket. Ili po merilata od dosegasnoto rabotenje na Cemerikici so televiziite i drugite raboti zborot FER i vas ne vi e vo recnikot. Kazete ako ne znaete ke vi objasnime sto toa znaci, a mozebi ke vi objasnime i toa sto nie ne go razbirame za kilometrite, backbonot od koj sme tolku daleku itn itn.

Анонимен рече...

Се соложувам комплетно со тебе, и повеќето работи што ги кажуваш се ок. Но сето тоа работи во perfect world. Батали ги сите провајдери, и малку учете...

Вашата улога е конструктивно да го пренесете јавното мение на тие што се desicion makers. Тука можеме да се помогне.

Беќе кажав, конкуренцијата е тоа што ќе ги створи условите за широка употреба за интернет како овеково добро. Улогата на пазарот е да ги диктира побарувачките услови кои ќе ја оформат понудата. Ако нудиш нешто што никој несака да го купи не праиш пари. толку!

Ако е пазарот толку сложен нека се организирате за БОЈКОТ на услугите. Ама и тоа не е решение зошто пари многу не се баш прават само од продажба на интернет. Тука доаѓаат други услуги на кои се проектира долгорочната финансика конструкција.

Место да се тепаме за некои 12%-/+ од население треба да се промовира развој и зголемување на пазарот. Не е до парите 100% гарантирам, кој од вас нема мобилен? Ама сега тој е поефтин...едно време се кубуреше со Мобимак ама кога дојде Космос тогаш ептен паднаа цените. Не де дека им земаа на Мобимак пазар туку паралените кампањи го развиа пазарот и ги вклучиа оние за кои мобилниот беше недостапен. од 500.000 корисници сега има 1.200.000. Се зголеми пулот на корисници = пазар.

Јас не ви изимислувам имиња туку сами си ги заслуживте. Употребете ја улогата која си ја доделивте со конструктивни потези, ако сакате да помогнете на процесот.

Ке правиме муабет за некое време...

А.

Ronaldinjo рече...

Vidi cenite ne padjaat samo so konkurencija. I samiot pazar si nalaga namaluvanje na cenite. Mobimak cenite pocna da gi siminja uste pred da dojde Cosmofon. Ne bese Cosmofon pricinata da se namalat cenite, kako i sega sto Onnet ne e pricina da se namalat cenite. Cenite se namalija zatoa sto kriticnata masa na onie koi se spremni da platat 40Evra se postigna, nemase dovolen priliv na novi korisnici i normalno e da se namali cenata do odredeno nivo. Ako ni toa ne vrodi so rezultat togas sigurno ke se odi na uste pogolemo namaluvanje na cenata. I vo seto ova Onnet ima najmala uloga. Nitu e poeftin nitu pak moze da ponudi kvalitetna usluga. Sedni malku po internet vidi kako raboti radio mesh i ke vidis deka Onnet e samo bleda kreacija na wifi a uste pobleda za tor fiksen operator. Ke mu trebaat uste mnogu stanici da dojde do toa sto go obecava a toa e investicija koja ja nema nitu pak SEAF bese spremen da ja dade i zatoa se prodade. Ne spijat od Telekom i tie ova go znaat isto tolku dobro kolku i jas i zatoa i ne gi smatraat barem zasega Onnet kako konkurencija. Nivnata cel e jasna kako da dobijat sto povece korisnici a pri toa da ne mora da ja siminjaat cenata premnogu. Kriticnata masa od 50000 korisnici na ADSL mora da ja postignat i toa so maksimalna mozna cena. Potoa na ovaa baza vece moze da im se ponudat uslugi od drug tip a mrezata na Onnet koja ke ja zbogatat da sluzi za internet. Zivi bili pa videli koj e vo pravo.

Edno e sigurno, treba da se plukaat site, treba da se baraat argumenti i da se pritiskaat javno. Za zal tolku moze da se napravi na blogot a mozebi momcite od NVO-to ke izvadat nekoja korisna infomacija od site ovie koi na ovoj ili onoj nacin se spomnuvaat ovde i ke dejstvuvaat vo toj pravec. Kolku sto mi e poznato blogot ne pripadja na NVO-to pa taka moze da se kaze i deka e prav Monti pajton ama i do ovoj monti pajton izlagaat korisni raboti.

Vidis iako sme kopiljaci, nekoi raboti gi znaeme, i gi gledame na nacin koj se razlikuva od tvojot. Nema da kazam deka si kopilj ama mislam deka i ti imas uste mnogu da ucis. Mozebi nekogas ke sedneme pa ke ti objasnam i kako e dojdena do taa brojka na delovni korisnici so iminja i preziminja, pa i tebe ke ti se prosvetlat nekoi raboti.

Ne sme naivni i ne sme glupavi. So javen pritisok ke postigneme nesto, a se sto ke postigneme e podobro odkolku da kutime. Od sekojaa diskusija konstruktivna ili ne sepak izlagame popametni i nekoi raboti gi naucuvame. A na momcite od NVO-to e da odberat sto mislat deka e dobro a sto ne.

Vo momentov za mene bavenje so Onnet e islisno. Barem edna godina bukvalno nisto nema da se slucuva tamu. Prvo im treba edno milionce dva vo evrejcinja pa da pocnat da stanuvaat seriozni. Vaka ke si zivotarat na izmama kako i do sega, ke prodavaat vece videni bajki.

Celiot pritisok treba da se napravi na Mtnet i na AEK. Samo e potrebno da se sproveduvaat zakonite i konkurencijata ke si dojde. Kolku ovaa ili nekoja druga vlast ke ima doblest vo ovaa drzava da sporveduva zakoni toa e vece prasanje. Zatoa i preopraka do NVO-to da se najde nekoj volonter advokat koj zaedno so niv ke sedne ke vidi sto od zaklucocite vo zakonot za elektronski komunikacii ne e ispolneto i da bara od sudot zabrana na rabota na onie koi ne gi ispolnile uslovite od zakonot.

Ne oti ke se sluci toa no javen pritisok nikogas ne e na odmet, a i nekoj togas ke pocne da misli sto bi bilo koga bi bilo, i ne veruvam deka ke im bide seedno. Tuka mnogu ke treba da se zamislat i od Onnet, zatoa sto kolku sto ima prekrseno Mtnet i Telekom isto tolku a mopebi i povece ima prekrseno Onnet. Vo javnite soopstenija se povikuvaat na stari propisi od SFRJ a zaboravaat deka Makedonija ima potpisano nekoj medjunarodni dogovori na koi mora da se pridrzuva a bas tie Onnet gi krsi. Ama o tom potom kad mu dodje vreme, sk mi nije vreme.

Анонимен рече...

Кога ке искочи VISTA ке добиете флат

Анонимен рече...

ок, ова ќе ми биде најверојатно последниот пост бдејќи премногу кредит ви дадов мислејќи дека со постовите ќе ве иницирам конструктивно и одоговорно однесување. однесувањетно кое е ви на дисплеј само го подронува интегиритетот и кредибилитот кој го имате.

вие сега функционирате на т.н. социјален кредит бидејки сеуште не ве научиле луѓето и не им се здосадила песната што ја пеете, а таа е иста...и останува иста за жал. доколку не улагате во кредибилитетот со конструктивни предлози и факти истроши вашиот социјалн кредит ќе се потроши.

вие сте далеку сте од тоа зошто си терате по “свое“, а мт.нет и он.нет и сите други ќе ве игнорираат поради немање на кредибилитет.

ова не е бесплатен совет бидејки не постои ништо бесплатно. јас имам социјален долг како корисник, а со ова и многу други работи го враќам.

А.

bezvrska рече...

Не реагирав досега зошто голем дел од дискусијава се повторува. Би било фино ако новите коментатори малку прочепкаат низ архивата за да не изнесуваат веќе демантирани тези.

Прво, блогов НЕ Е и НЕМА да биде на ИНтернет Македонија или на било кое НВО. Затоа не мешајте баби и жаби. Од петорица админи само јас член на НВО-то а моите постови овде се само личен став. Коментаторите се посебен универзум и се мешани како македонска салата.

ЗА БАНАЛНОСТИТЕ

Муабетите за порно и пиратерија се класично дефокусирање. Сакаш да кажеш дека ИСП-ата не нудат флет пакети за домашни корисници или се ненормално скапи за да го сузбијат порното и пиратеријата? Ова е како филмот што го продаваат некои компјутерски фирми што швeрцуваат хардвер со сомнително потекло и после за истиот нудат лиценциран софтвер. Дај пуштете вода пред да изнесете вакви аргументи.

„Koga potpisavte dogovori so koi se soglasuvate za limit polse 4gb, pa cicavte po 30-40gb mesecno, ne se bunevte, taka?“
Знаеш добро дека МТ рекламираше дека не го спроведува лимитот, а секој што склучил договор знае дека претходно истото му го потврдиле и во салон на МТ при склучувањето. Стручен термин за ова е заведувачко рекламирање. Веројатно знаеш и дека 64/64 не е АДСЛ.

За BBS...Како BBS пионер се рекламира и Фирфов. Дали тоа го прави борец со медал за заслуги за поголема интернет пенетрација во МК?

bezvrska рече...

ЗА ПРИСТАПОТ

„ова не е бесплатен совет бидејки не постои ништо бесплатно.“
Не де. Само така се рекламира. Како проектот за „бесплатен“ интернет за школите, нели.

„ne pcujte po sve zivo i divo i koncentrirajte se na CIVILIZIRANO argumentiranje i razgovor so tie shto treba, za da se podobri rabotata. Ili pcujte gi site pa ocekuvajte neshto dobro za vozvrat (mozda uste nekoj limit ili poskapuvanje)“
Јас сум разговал цивилизирано и аргументирано со СИТЕ што биле отворени за таков муабет. Ако не примети ти ги испцу СИТЕ на блогов за да ги направиш „поконструктивни“. Бесплатен совет: Practice what you preach.

„КОНЕЧНО има движење во телеком секторот во МК. тоа си повлекува конкуренција а евидентни се падот на цените на мт.нет како резултат.Тука се сите пари да прават, а не на нас кеифи на ни тераат. Само со конкуренција се менуваат рботите.“
Теоретски да. Практично, дуопол е подеднакво лоша ситуација како и монопол. Двајца играчи можат и со намигнување да се договорат. Ако веќе мериме на кој му е поголем, на прво место ќе излезат Неотел, Кујтеса и кабелските оператори. Мислев на придонесот за пад на цените.

„Вашата улога е конструктивно да го пренесете јавното мение на тие што се desicion makers.“
Меѓу останатото, но... има НО. За ова ќе напишам посебен пост.

Анонимен рече...

Shteta shto mnogu luge od Mt.Net, Onnet ili whatever ne svakaat koj e kluchniot moment i igraat na karta od denes za utre.

Treba malce da poglednat kon finska, holandija i norveshka i da nauchat dve tri raboti.

Prvo drzhavava e vo haos, poima nemam od shto zhiveeme iskreno, koga ne proizveduvame nishto. Se smetame za pametni..aj da skratam:

Poenta e:

- dostapni paketi, spored mene:

O. start adsl: 384/128 po cena od 500 denari so blokirani P2P protokoli i transfer od 4Gb

I. max adsl: 512/256 po cena od 2000den i 15gb mesechno transfer

II. Office ADSL: 768/256 i transfer od 30 GB i cena od 3500 den.

IV: Profi ADSL: 1.5mbit/512 i cena od 6000 den i transfer od 50Gb


Dajte mu na narodot internet, nasochete ja drzhavata kon informativna infrastruktura. Idninata e vo robotika/avtomatika/informatika i showbiz. Utre roboti kje rabotat i kje ja zamenat celata angarija. Kje nema potreba luge da rabotat po fabriki. Shto kje rabotat lugeto?

Well, sve ide kon toa, globalno selo, povrzanost, odnosno slobodno vreme za lugeto da se bavat so humanistichki struki. Digitalna renensansa. Cyber umetnost. 3D Showbiz. Cyber art realizacija na idei (deviantart.com?) ... VR, nanotehnologija, kloniranje, MMORPG (world of warcraft), cyber svetovi.

Sve ide na toa da se iskoristat tie pishlivi 10% od mozokot.

E,ama od nekade treba da se pochne taka?