28 април, 2006

Пссст! Тишина.

Таман се намножија македонски блогови и одма почна да базди. Прво, уредникот на Долу влада се пофали дека од МеВеРе-то ептен го читале неговиот блог, а во знак на „мала пажња“ сакале да му ја дознаат лозинката и расплачат мајката.

Следно, Трендо се занимавал со бришење на текст на блогот на Букаро на Блогерај.

Трето, сите кои го фалеа објавувањето на анти-муслиманските карикатури со силни реторики за слободата на говорот ја продолжуваат крстоносната војна и за случувања на домашен терен... Уствари, последново најверојатно нема да го видиме. „Нашите“ „интелектуалци“ рипаат само пред своите господари, пред нивните непријатели и пред било што поврзано со едните или другите. Останатото е невидливо за нивниот радар.

Трајче, Трпе и Мирко продолжуваат да се возат за Европа. Тресењето на возот ја засилува нивната дремка.

70 коментари:

Анонимен рече...

A ova ima KAKVA vrska so temata na blogov? Neshto vlijae na nasite baranja za mt-net? Ovoj blog nema vrska so blogovite na isfrustriani poedinci kako Bukaro, koj sere za sve i sekogo, ko da proziveal sve i ima iskustvo od sve pa si dava za pravo da ocenuva luge so kade kade pogolemo iskustvo i znaenje odkolku negovoto.. Ili na malion Vuna, shto apsolutno "sve znae" i za politika i za ljubov i za ekonomija na negovi 18 godini.. SI ispodigaa akcii shto gi objavuvaat vo vesnik (a neli, oni bea "andergraund" neshto). Neka si se zanimava blogov so temata za koja shto e napraven, shto gi meshate ovie virtuelnive seratori.

иле рече...

Секогаш се залагам за HARDCORE форуми па и блогови , ама ете пак се покажува дека некој од админите на хостот со блогот се мешаат !

По мое мислење треба сами да си пуштате apachi serveri so no-ip. и таму да си пишувате што сакате па дури тогаш никој нема да ве замара што да пишувате и како .

На пример на кајгана а пишеш нешто одма ти го бришат постот . Дајте малку HARDCORE.

Но сепак со 64 кб е многу глупо да подигнеш apachi.

Анонимен рече...

Abe, ovde nekoj brisel ? Kolku shto znam Ne. Od mvr se zakanuvale? Kolku so znam ne. Od mt-net se zakanuvale? kolku so znam ne. Epa shto se zamarate. Isto ko da zememe sea da se bunime i razglabame zoshto u Juzna Afrika operatorot im turil kapache na adsl-ot, a imame beter raboti da razmisluvame. Znae li nekoj za toj muabetot so padna, posle 1 maj mt-net sto planiraat izmeni? Shto, kako? Batalete bukaro-mukaro i ostali.

Анонимен рече...

сеуште нема сигурни извори , ама ке има инфоком па мора да сменат нешто

bezvrska рече...

поштувам имање став и залагање за истиот. Без оглед дали е во форма на критика, провокација или нешто трето, дали на некој ќе му се допадне или не.

Нема да имаме напредок на ниедно поле без сериозна дебата. Не дебата ради дебата, туку ради акција. Оние што ја убиваат смислата на дебатата создаваат муабет на глуви или во најлош случај - апатија. Јеби га, најзагрижени за интернетот во Македонија испаднаа странци! Народов е задавен? Није одавде? Рикнува од дефетизам?

Накратко - живееме во мочириште и секое комешање е добредојдено.

Горан рече...

Абе Трендо тотално има забегано... Како не му е срам да цензурира...

Затоа ми е криво што многумина се префрлија на блог.ком.мк!!! Епа луѓе, се заебавте.

ile рече...

Internet2 even faster: up to 100 Gbps


Operators of the Internet2 consortium said they will be able to boost the speed of the ultra-fast research network by as much as 80 times by the fall of next year. To accomplish this, the fiber optic lines will send data using different colors of light. The Internet2 is a network separate from the Internet that connects some 200 colleges and universities, as well as various corporations and researchers. It currently uses fiber optic cables provided by Qwest, however the new network would have cables all to itself.

Each color, or wavelength, will be able to transmit data at a speed of 10 Gigabit per second. With 10 colors over the same wire, that allows for a maximum speed of 100 Gbps. Eventually, users of the Internet2 network would have 80 wavelengths available. Currently, the network has a limit in theory of 10 Gbps. Researchers haven’t gotten there yet due to hardware restrictions, although they recently set a new speed record of 8.8 Gbps in laboratory tests. The speed boost would mean a two-hour movie could be transferred in several seconds as opposed to a half-minute with the old network.

The reason for the upgrade is fairly straightforward. New uses of Internet2 need a faster data rate than what is currently available. For example, the second generation of the network would help a project to link together radio telescopes around the world. Great, and who will upgade our DSLs and cables ?

http://www.rlslog.net/internet2-even-faster-up-to-100-gbps/

daywalker рече...

хммм... ми пуштија 512 а бројачот не им работи... подарок за 1. мај или мачка во вреќа?

иле рече...

сите се пуштени на 512 па ке види ме што ке биде понатаму

Анонимен рече...

i ja sum na 512 od denes .. ali glaa secam deka go "implementiraat" toa za automatsko kapache posle 4gb :)

Анонимен рече...

најдосадниот блог на деценијата

Анонимен рече...

torrent poratl :

http://mak.hopto.org/

daywalker рече...

dva dena ne raboti brojacot.
znae nekoj za sto se raboti?

Анонимен рече...

Aman be vise so toj brojac!

Brojte si vo sebe :)

daywalker рече...

ne daj boze da brojam vo sebe...

toa go pravam samo koga treba da se smiram da ne udram nekogo ;)

volan рече...

Еден милион евра помош од ЕУ

28.04.2006.
Европската унија ќе обезбеди еден милион евра за реализација на проектот „Техничка помош на секторот за телекомуникации“.
Со проектот, кој ќе се реализира 18 месеци, се обезбедува техничка поддршка на Агенцијата за електронски комуникации и Министерството за транспорт и врски за имплементација на Законот за електронски комуникации и соодветните подзаконски акти.

http://www.metamorphosis.org.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=681&Itemid=4&lang=mk

volan рече...

Македонија прва по Интернет во училиштата

26.04.2006.
Македонија ја доби првата награда на светско ниво за компјутеризација и безжично поврзување на училиштата.

Министерот за образование и наука, Азис Положани, вчера соопшти дека Министерството е добитник на наградата "Одличност во информатичката технологија" за 2006 година што ја доделува Светската алијанса за информатичка технологија и услуги со седиште во САД. Наградата е доделена во категоријата "Дигитална перспектива" за проектот "Македонија - прва безжична земја".

Според министерот Положани компјутери има во сите основни и средни училишта, но тој е загрижен од недоволната употреба на Интернетот што е на незадоволително ниво. Положани најави дека Министерството планира воведување Интернет во студентските домови, иако во сегашниот буџет ги нема сите потребни средства за тоа.

http://www.metamorphosis.org.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=679&Itemid=4&lang=mk

volan рече...

Француските ученици ќе добијат цедеа со Линукс

Проектот, кој е финансиран од локалната власт, ќе содржи 64 000 комплети цедеа за учениците

Многу средношколци од областа Оверњ во Франција ќе добијат цедеа со слободен софтвер и софтвер со отворен код кога ќе се вратат во училиште во септември.

Според Линукс Оверњ, проектот, кој е финансиран од локалната власт, ќе содржи 64 000 комплети цедеа за учениците. Проектот има за цел да ги заинтересира учениците и нивните семејства за слободниот софтвер.

Секој ученик на возраст помеѓу 15 и 19 години што учи во училиштата во Оверњ ќе добие комплет од две цедеа. На првото цеде ќе има слободен софтвер за оперативните системи Виндоус и Мек ОС Екс (Mac OS X), како што се апликациите Оупен офис, интернет-пребарувачот Фајрфокс и апликацијата за обработка на слики Гимп. Второто цеде е т.н. Линукс живо цеде (Linux Live CD) кое ќе им овозможи на учениците да го тестираат оперативниот систем со отворен код без да го инсталираат. Живото цеде е базиран на Кела (Kaella), француската верзија на Кнопикс (Knoppix).

http://www.metamorphosis.org.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=443&Itemid=4&lang=mk

Анонимен рече...

Bezvrska, ludjeto samo si ja zgolemuvaat posetenosta na svoite blogovi. I da mu ja ulovile IP adresata vo sto se somnevam, kako znaele cija e taa. Onnet ne smeele da ja dadat, so toa prekrsile zakon a ne veruvam deka toa bi go napravile. Sega samo moze da se ocekuva deka site ke go kopiraat istoto. Daj napisi deka tebe od cia te barale da te ispitaat zasto si pracal mailovi protiv Deutche telecom i ke vidis kako ke ti porasne posetenosta na blogot.

Анонимен рече...

A zar nekoj uste go cita Bukaro, ili samiot se posetuva za da mu meri counterot?

Анонимен рече...

A so toa shto nepotrebno tuka gi spomnuvate i im obrnuvate vnimanie na tipovi kako Bukaro i kompanija, ushte tolku im digate akcii..

Анонимен рече...

http://mak.hopto.org/details.php?info_hash=86b12a517a693240d8aee7dc73df5123f3205147


The[1].Da.Vinci.Code.Where.it.All.Began.2006

Мк! рече...

Дали некој може да ми каже дали функционира бројачот на остварен сообраќај на МТ.Нет, бидејќи од петокот не можам да проверам колку сум потрошил.

Анонимен рече...

сеуште не функционира

Анонимен рече...

бројачот си брои и кога не работи

daywalker рече...

da, a kako da znaeme do kade e sega?

daywalker рече...

hm... prorabote brojacot.
vekje sum 4.2 giga...
siguren sum deka mi ukrale barem 1.5 giga, mjkuimlpvsku

Анонимен рече...

Ja sum na 2,2giga :( spored moi procenki, imam simnato okolu 1 najvekje... osven ako ne go racunaat i toa koa ni ja pustija 512kata 2 dena pred prvi. . .

daywalker рече...

da, da, da... me spustija pdrite na 64. Mi ukradoa minimum 1.5 giga

Анонимен рече...

IDIVIDI PRASUVA

PA BUNETESE MALKU

http://www.idividi.com.mk/extras/anketaidividi/index.asp

Анонимен рече...

Сурфер 100 понуда - продолжува до 30.09.2006!!

Сурфер 100 понудата на МТ, е наменета за сите кои сакаат да поминуваат доооооооооолго време на интернет во вечерните часови по екстеремно ниски цени.

Сурфер 100 понудата на МТ нуди:

Сурфање по најниска можна цена на пазарот од само 0,1 денар за минута, односно 5,99 денари за 1 час сурфање.
100 часови во рамки на месечната претплата, со 0 денари трошок за телефонски импулс.
Можност за користење на часовите од претплатата во периодот од 20 до 06 часот секој ден во неделата.
Можност за неограничено сурфање при што пристапот надвор од интервалот ќе се тарифира по стандардни цени по минута кои го вклучуваат трошокот за телефонски импулс.
Модемски (dial up) пристап на интернет преку телефонскиот број 055 857 857.
E-mail: username@mt.net.mk
24 часовна поддршка на бесплатниот телефонски број 0800 12345
Понудата е наменета за резиденцијални корисници и важи до 30.09.2006. Корисниците што ќе се претплатат на понудата ќе можат да ја користат заклучно со 30.09.2006.
Затоа побрзај и пријави се на бесплатните телефони 171 и 0800 12345 или On-line преку web страницата http://online.mt.com.mk

Содржина на Сурфер 100 понудата

Месечен надомест
Период за користење на часовите
Број на часови

599 ден
Понеделник – Недела
20-06h
100

* во цената не е вкалкулиран ДДВ во висина од 18%
* во цената е вклучена и цената на локалниот сообраќај

Цена за минута сурфање надвор од дефинираниот интервал
понеделник - петок сабота и недела
06-18h
18-20h 06-20h

1.60 ден
0.80 ден 0.80 ден

* во цената по минута не е вкалкулиран ДДВ во висина од 18%
* во цената е вклучена и цената на локалниот сообраќај

Цена за минута сурфање по искористување на пакет часовите
понеделник - петок сабота и недела
06-18h
18-00h
00-06h
06-00h 00-06h

1.60 ден
0.80 ден
0.35 ден
0.80 ден 0.35 ден

* во цената по минута не е вкалкулиран ДДВ во висина од 18%
* во цената е вклучена и цената на локалниот сообраќај

*Кај ISDN корисниците во случај истовремено користење на двата ISDN канали (брзина 128Kbps) корисникот добива 50 часови во претплата, а за користење на надвор од дефинираниот период или по искористувањето на утврдениот број на часови корисникот плаќа двојна цена по минута.

Пријавување на бесплатниот телефонски број 171 и 0800 12345 или On-line преку web страницата http://online.mt.com.mk

http://www.mt.com.mk/mak/Residential_customers/Internet/Internet_access/Dial_up_Post_paid/Surfer100/Surfer100.asp?id=551

Анонимен рече...

I sega sto e ova? Mesto za reklama ili sto?

разочаран рече...

Овој блог стана се само не револуција. Ако некој има доволно време нека покрене нов блог СЕРИОЗНА ИНТЕРНЕТ РЕВОЛУЦИЈА. Јас ќе можан да се приклучам од Август натаму...

Анонимен рече...

стварно слабо со револуцијава .

Анонимен рече...

Slabo? Nikako.
Sto napravila dosega za nas? Nisto.
Se sto e napraveno, napraveno e so prakjanje prigovori i tuzbi. Nikoj nisto ne kazuva za toa koga se sostanchuvaa so neprijatelot od MT. 64/64? Ne zasluzivme ni 2/2 - trebase da ne isklucuvaat koga kje se nadmine limit (limitot e ionaka teska perverzija od MT sprema nas, treba da go napravat da bide hardcore sex).

Анонимен рече...

Дајте малку бунетесе барем нека дадат нови пакети сега за саемов

договорот ми трае до јуни па после ке видам можеби на сателтски ке се префрлам

ова не го бива ништо со револуцијава , сите ги боли ккк

Анонимен рече...

kje pocneme da se somnevame deka glavnite vo "nevladinata" organizacija za internet dobile flat rate pa nikoj nisto ne prezema, sto e i najverojatno, zasto nie sme vo Makedonija, znaeme kako odi toa so podmituvanje.

Анонимен рече...

Нема во државава кој да се буни ,па така се е оставено на самите провајдери да си прават нивни комбинации за бизнис без некоја добра понуда !

Или се чека саемов па да се види

Анонимен рече...

ИЗЛОЖУВАЧИ НА ИНФОКОМ 2006
A
ABBYY I 108
AGFA I 108
Albatron I 108
ALEKSANDRIJA, SKOPJE MACEDONIA I 117
ALLINAD INTERNACIONAL, KO^ANI MACEDONIA A2 254
ALVARION I 108
ANCOM DOOEL, SKOPJE MACEDONIA I 105
Apacer I 108
Apart II 213
APLI SPAIN I 107
APOLLO DOOEL, SKOPJE MACEDONIA I 114
APOLLO DOOEL, SKOPJE MACEDONIA II 212
ARDA II 211
ARTIST SISTEMS, SKOPJE MACEDONIA II 213
AUTODESK I 108
AZON PRINTER I 115
AZONA NETHERLANDS I 107
B
Behringer II 213
BenQ I 108
Beyerdynamic II 213
BISTRO A1 MACEDONIA A1 151
BOTS B.V. HOLLAND I 116
BOXER II 206
Brother I 103
Brother I 114
BUJO-TEF ELEKTRONIK, SKOPJE MACEDONIA I 116
C
Canon I 114
CANON II 216
CERAGON I 108
Cerwin wega II 213
Check Point I 108
Cisco I 108
COMPTA II 211
COMPUTER ASSOCIATES I 108
CPG I 108
CTE INTERNATIONAL ITALY II 202
D
DANKA Office Products B.V. infotec II 208
DASTO, SKOPJE MACEDONIA II 201
DATA FLASH TAIWAN I 107
Delacamp GERMANY I 114
DIAKAKIS GREECE I 107
DTK I 108
E
edding II 206
ednet II 206
EMI MEDIA, SKOPJE MACEDONIA A2 252
EMITER, SKOPJE MACEDONIA II 217
Emstar AUSTRIA I 114
EMTEC/BASF II 205
E-MU II 213
Epson I 114
EPSON II 204
ETAFELT II 211
EURO DANVEST, SKOPJE MACEDONIA II 214
EUROX, SKOPJE MACEDONIA II 210
Evans II 213
EXIMA DOOEL, SKOPJE MACEDONIA II 211
F
FABRIANO ITALY I 107
FBT II 213
FIBERNET M-K DOO, SKOPJE MACEDONIA I 102
FILA-TRATTO ITALY I 107
FUJITSU I 108
FULLMARK TAIWAN I 107
Fullmark SINGAPORE I 114
G
Gataric Internationl Group II 205
GBC II 206
GOCMAR, SKOPJE MACEDONIA A2 256
GODA KOMPJUTERI, SKOPJE MACEDONIA I 112
GP & Panasonic II 205
GRAFICAR SERBIA AND MONTENEGRO I 107
GRAFOTEKS, SKOPJE MACEDONIA II 205
H
HENZO II 211
HERMA II 206
HITACHI JAPAN I 105
HITACHI I 111
HP I 108
HP I 114
HP II 204
HUBER+SUHNER SWITZERLAND I 102
Huges & Kettner II 213
I
IBICO II 206
IBM I 114
ICO II 206
IMPEGNA, SKOPJE MACEDONIA II 216
INFO SKOPSKI SAEM MACEDONIA A1 153
INFOMEDIA SISTEMI, SKOPJE MACEDONIA I 111
InfoProject Computers, SKOPJE MACEDONIA I 103
Infosec I 108
INFOSEC II 204
InkTec KOREA I 114
INTEC SISTEMS, SKOPJE MACEDONIA I 109
INTEL I 108
INTEL II 204
INTIMUC GERMANY II 207
ISKRATEL, d.o.o. Kranj SLOVENIA I 110
ITS ISKRATEL Telekomunikaciski sistemi, d.o.o. Skopje MACEDONIA I 110
IVA PRO, SKOPJE MACEDONIA II 206
J
JADRIS PRES, SKOPJE MACEDONIA A1 155
JET TEC ENGLAND I 107
K
KARTORAMA ITALY I 107
KATUN NETHERLANDS II 207
KERN I 108
Klotz II 213
KMP PrintTechnik AG GERMANY I 104
KOH-I-NOOR II 206
Konica Minolta I 114
KonicaMinolta II 204
Korg II 213
KRK II 213
Kyocera Mita I 114
L
LAMBDA ANTENAS SPAIN II 202
LANKOM PRINTING, SKOPJE MACEDONIA A1 154
LEBEZ II 211
Lexmark I 114
LIGHTPOINTE I 102
LITEC I 111
LX Navigation SLOVENIA II 202
M
MALIOT PRINC, SKOPJE MACEDONIA I 107
Marmitek I 103
MARTIN S, SKOPJE MACEDONIA II 215
M-audio II 213
ME Nashua GERMANY II 207
MEDIUM I 111
MegaLine VoIP Service Provider, SKOPJE MACEDONIA I 106
MEMORIS-PRC I 107
MERING, MLADENOVAC SERBIA AND MONTENEGRO II 209
MGE UPS SYSTEMS FRANCE I 102
MICROSOFT I 108
MISKOVIC SERBIA AND MONTENEGRO I 107
MOTOROLA USA II 202
MUTOX I 115
N
NEOCOM AD, SKOPJE MACEDONIA I 108
NIJI ITALIANA II 211
O
OCE Printing Systems I 108
OKI I 114
ORACLE I 108
Overland I 108
P
Panasonic I 114
PAN-GRAF SERBIA AND MONTENEGRO I 107
Peavey II 213
Pegasus I 103
PELIKAN HARD COPY PROGRAM II 205
PENTAX I 105
PLUGIN, SKOPJE MACEDONIA II 218
Polaroid I 103
POLIMER, OHRID MACEDONIA A1 158
POLIMER, OHRID MACEDONIA A2 255
POLIPROEKT INZENERING, STIP MACEDONIA I 101
POWERWARE I 108
PrintSoft I 108
Printstar HUNGARY I 114
Q
QUARTET II 206
R
R&M - (Reichle & De Massari) SWITZERLAND I 102
R3 INFOMEDIA, SKOPJE MACEDONIA A1 157
RAD Data Communi ca tion I 108
Randall II 213
Redoljub II 206
REMA Computers Ltd., SKOPJE MACEDONIA II 204
Remo II 213
RICOH JAPAN II 207
RICOH JAPAN II 208
RICOH AUSTRIA II 208
RICOH - MAK Ivica d.o.o.e.l, SKOPJE MACEDONIA II 207
RINALDIN II 211
RiT I 108
RME II 213
ROLAND I 115
RONCATO II 211
RUBINATO II 211
S
S&T HERMES PLUS dooel, SKOPJE MACEDONIA I 113
SAMSUNG I 108
Samsung I 114
SAMSUNG II 204
SANYO I 111
SAX II 206
SIAM INTERNATIONAL II 211
SIEMENS AG I 110
SKAG II 211
SMIT II 211
Sonor II 213
SPC BELGIUM II 211
STEF KOMPANI, SKOPJE MACEDONIA A2 257
STERNA, SKOPJE MACEDONIA II 208
STUDIO M, SKOPJE MACEDONIA A2 251
SUMAGRAPHICS I 115
SuSe I 108
T
T.D. "DO RE MI" DOOEL, SKOPJE MACEDONIA II 203
T.D. GIZA CO. - ELEKTRONIKA, SKOPJE MACEDONIA II 202
Tally-Genicom I 108
Tannoy II 213
TC electronic II 213
Telindus I 103
TG COMMERCE SERBIA AND MONTENEGRO I 107
TIME-OUT PRINT SERBIA AND MONTENEGRO I 107
TOPER, SKOPJE MACEDONIA A1 152
Toshiba I 114
U
UMETNICKI RAKOTVORBI MACEDONIA A2 253
UNI-MITSUBISHI PENCIL JAPAN I 107
Union Technology International (Macao Commercial) Co Ltd I 112
UNIVERZAL LASER I 115
US Robotics I 108
V
VENEKS DOO, SKOPJE MACEDONIA I 104
VERBATIM ENGLAND I 107
View Sonic I 103
Vox II 213
W
Washburn II 213
WEST Print, SKOPJE MACEDONIA I 115
X
Xerox I 114
XEROX II 210
Y
YAMAHA JAPAN II 203
Z
ZyXEL II 204

3B SCIENTIFIC PRODUCTS II 211
3COM I 108


ИНФОКОМ 2006

- Општи информации
- Програма
- Пријави
- Изложувачи
- Галерија

Анонимен рече...

Ги нема на листата

ОННЕТ , ТЕЛЕКАБЕЛ, М ТЕЛЕКОМ ? КАДЕ СЕ ???

Перо Шванц рече...

Ги нема, и еден куп други фирми нема, исто како на АутоЕкспо. Видоа фирмите дека беспотреба ги дерат со цена по квадрат и остали заебанции, и почнуваат да си се откажуваат. Башка саем треба да е изложба на новитети а не изложба на своите залихи од прозводи за подобро да се продадат. Гледате има и книжари во листите на саемот.
Абе циркус сме!

Анонимен рече...

Сосема е јасно зошто некои фирми се таму а некои ги нема. Она со ценита за кв. метар е точно но не е примарно. Зарем двете далеку најботи фирми во државава (МобиМак и Телеком) немаат пари, по стотината милиони евра профит? Проблемот е подлабок. Скоро сите фирми што изложуваат се од ИНФО делот , а од КОМ скоро и да нема. Причината: овие од ИНФО мораат да се борат на пазарот, има голема конкуренција (погледајте колку само разноразни штампачи се нудат на пазарот по цени кои, да бидеме поштени, се сосема прифатливи) а овие од КОМ си уживаат во монополот (или дуо-пол или квази монопол, то ти је исти к....)со гарантиран профит и тоа голем. Па зошто да се трудат и трошат пари, кога можат лагодно да се смешкаат на туѓа мака и да гледаат сеир? Парите имс од такви несреќници како ние овде блогери кои празниме бес и гнев. Веројатно тоа и си заслужуваме кога не не бива да се организираме, а оние кои ги назанчуваме за лидери веднаш стануваат издајици и се продаваат за ситно...

Анонимен рече...

ZdravoNeotel raboti so golemi korisnici (korisnici koi imaat potreba od internet so zagarantirana brzina). Poradi toa cenite za internet uslugata sto nie ja davame na nasite korisnici e pandam na cenata od MakTel (iznajmen digitalen vod vo zakup so internet – IDA) za istiot servis namalena za 50%.

Ako Vie kako korisnik imate potreba od internet servis so zagarantirana brzina moze da vi ponudime vednas.

Minimalen paket koj moze da vi ponudime e 128kbit/s so simetricen pristap.Cena poniska za 50 % od cenite na MakTel.Pozdrav

BazeDimeski Blagojce

Director for sales and marketing area

Neotel DOO

Kuzman Josifovski Pitu 15

1000 Skopje

Macedonia

tel:+389(0)22402-152

mob:+389(0)75446-500

fax:+389(0)22465-236

e-mail:blagojce.dimeski@neotel.com.mk

www.neotel.com.mk

Анонимен рече...

a nesho cena na paketi, ponudi, edno drugo?

Анонимен рече...

Шо е ова што слушнав дека МЕПСО нудел интернет. Вистина е? Цени ова она?

Веќе местеле во Скопје.

Анонимен рече...

Дали може интернет македонија
да побара од ИНТРЕНТ ПОРОВАЈДЕРИТЕ какви понуди ке понудат во инднина и од некои нови провајдери

Анонимен рече...

Дали интернет Македонија стагнира моментално , се надевам некој од нив ке наведе што превземаат моментално ?

Анонимен рече...

"ЦЕНОВНИК NEOTEL
Јануари, 2006"
INTERNET SERVICE
Опис "Еднократен трошок
за поврзување" цена-месечно (ден)*
"128 Kbps
Интернет пристап" 6,200.00 12,000.00
"256 Kbps
Интернет пристап" 6,200.00 18,500.00
"512 Kbps
Интернет пристап" 6,200.00 35,200.00
"1 Mbps
Интернет пристап" 6,200.00 63,900.00
"2 Mbps
Интернет пристап" 6,200.00 105,000.00
*во цените не е вклучен ДДВ од 18%

Со користење на Интернет услугата , бесплатно добивате:
• IP адреси по барање и потреба на корисникот
• 10 e-mail адреси
• Анти-вирус и анти-SPAM филтрирање на e-mail пораките
• Бесплатно хостирање на Web-site (до 10 MB)
• Регистрација на домен (или пренос на истиот) и негово одржување
• Web базиран график за искористеноста на пропусниот опсег (Bandwidth).
• Техничка поддршка и консултантски услуги.

Анонимен рече...

EXCEL CENOVNIK NEOTEL

http://rapidshare.de/files/19941567/Cenovnik_Januari_2006.xls.html

DAVA LE POPUST NA OVIE CENI

Анонимен рече...

http://rapidshare.de/files/19941567

/Cenovnik_Januari_2006.xls.html

daywalker рече...

Реклама на ИСП Необее од Србија.
Уживајте...

"Zamisli kada bi mesecno imao samo 10 litara vode na raspolaganju, ili svega 4 vekne hleba, kada bi mogao da dises samo pre podne ili da koristis toalet samo parnim danima, da spavas jedva 3 sata dnevno i da se kupas jedino 15. u mesecu, ili da u stanu 8 dana meescno imas struje, da se zimi grejes 5 sati dnevno, da te autobus na posao vozi samo do pola puta, a da lifr u tvojoj firmi radi samo nedeljom ili... DA IMAS SAMO 100 MB INTERNETA MESECNO...

NE BUDI OGRANICEN,
MI NE MERIMO PROTOK."

Dobra e, a? Tesko, bogami, vakvi reklami vo skoro vreme (ako ne i nikogas) da vidime vo Makedonija.

A ceni? Od 18 evra za 256/64 (agregacija 1:16) pa nagore. Nemoj nekoj samo da mi kaze deka nie nemavme agregacija porano... Imavme, uste kako, samo nikoj ne ni kazuvase. I toa 1:50! za 35 evra.

Анонимен рече...

ех само да беше така тука моментално , срамота е за нас ова со лимитот !

daywalker рече...

Чекам одговор на рекламава од некој од Интернет Македонија.

Најбанално прашање, зошто немаме вакви реклами во Македонија?

Анонимен рече...

A, nekoj od vas da izrazi interes da se zacleni vo Internet Makedonija i tamu da pridonese, a ne samo tuka da se proziva?!?

Анонимен рече...

А како би било тие од Интернет Македонија ДЕТАЛНО да кажат што се случило на состанокот со МТшит? Дали од Атила добиле само кафе или и... наеднаш се заќутеа откако беа таму ...

daywalker рече...

Нема потреба да се зачленуваме па да допринесуваме, нека седнат и нека ги искористат нашите сугестии дадени овде. Што, да не треба да се има членска карта? Не знаев дека Интернет Македонија станала партија. Јас лично, кога ќе видам дека има некои резултати од нејзиното постоење, ќе се зачленам. Ионака ние самите, со приговори, се изборивме да не плаќаме преку капакот.

Анонимен рече...

Само што се вратив од саемот. Тие што не се од Скопје, не сте пропуштиле ништо. Па луѓе ова не е ИНФОКОМ, ова е ТРАГИКОМ. Што се занесуваме ние овде бараме подобар , фер Интернет, кога целата ИНФОКОМ ситуација во Македонија е ТРАГИЧНА...

Анонимен рече...

Ne se slagam deka situacijata vo IT e tragicna. Za da svatis sto e problemot vidi kolku dolgo trae, 6 dena eden pomalku od Cebit. Za koj pazar i za koja poseta. A ustvari se e poradi cenata. Ako trae pokratko nema da moze saemot da naplaca tolku. Nekoj ova go svaca porano nekoj pokasno. Na Neokom mu e lesno drug mu go placa saemot ama drugite go placavme sami.

Анонимен рече...

Да бе луге жалетесе за интерентот инаку ке ве стрижат уште ! Покренете некоја акција барем со мејлови мора нешто да се постигне. Колку повеке луге се бунат толку подобро ке биде.

Анонимен рече...

Blogot se poveke mi izgleda kako da e napusten od domakinite (adminite).

Анонимен рече...

ne gledate deka kako i se drugo i internet makedonija potpadna pod mito i korupcija? zosto da se javuvaat adminite koga sega si uzivaat doma so flat internet i bezmilosno cicaat se zivo i divo. ebate revolucija...

Анонимен рече...

A vie pa sve znaete, dali adminite dobile ili ne dobile neshto. Pa i da dobile be, shto ako. Shto ,vie shto cmizdrite na blogov da se pravi neshto, ne ste se zaangazirale da napravite neshto? Ste sedele doma i ste cekale drugi da vi svrsat rabota. Shto be vie ne ste pokrenale neshto? Pa mozda i na vas kje vi bil ponuden flat. Da ne kje ste go odbiele? Ebate mrcatorite licemerni.

Анонимен рече...

ne mrci, internet makedonija ne go spreci mtnjet da naplakja preku kapakot, tuku nie sto so denovi se ebavavme po salteri na toa glupaviot telekom. ako navistina ne dobile nisto od telekomot, sto gi nema? otidoa na sostanok so niv i MOLK. ti trpche da ne se vikas?

Анонимен рече...

Stoka, makedonska razdelena-podelena!!!

Ajde, fali uste da se podelime na bugarofili, srbofili i ostali fili.

Анонимен рече...

Vie nemase ni da se ebavate po salteri dokolku nekoj drug ne vi gi pisha prigovorite i ne ispoprakja mejlovi nasekade. A ne ti teknuva deka i oni imaat privaten zivot? Deka rabotat? Deka ucat ispiti?

Анонимен рече...

ajde dajte podrska za


Интернет без граници!


http://jovansblog.dobroutro.com/?p=749

Анонимен рече...

ajde, da chueme edno pozitivno dostignuvanje na IM od koga postoi kako takvo.

Ronaldinjo рече...

Ej anonimus, ako nesto ne ti se dopadja togas nemoj ni da go posetuvas blogot. Internet Makedonija po se izgleda go zagubija magicnoto stapce pa ne mozat tebe po zelba da ti donesat podobar internet. Ako mislis deka mozes pobrzo i podobro da ja vrsis rabotata odi zacleni se, veruvam deka drage volje nekoj ke ti go otstapi negovoto mesto na pretsedatel, i raboti. Ne samo mrci sto ova sto ona, ili ovie dobile ona ovie dobile ona. NIKOJ nisto ne dobil. NVO e dobrovolna ne profitna organizacija, i veruvam deka tie ludje se ludje, so svoi privatni problemi i zivot. Ne se 100% posveteni na internetot vo Makedonija. Barem za razlika od tebe se organiziraa i nesto rabotat. Dali ke ima rezultati ili ne i ne e bitno, bitno e deka do sega uspeaja barem vo nekolku vesncii i na nekolku televizii da se zboruva za internetot. A da te prasam jas tebe sto ti si napravil, sem sto se kries pozadi "anonimous". Izbrisi si gi cevlite od plukanje i ako ne ti se dopadja "mrs iz nase mahale"

bezvrska рече...

Смех.

Анонимен рече...

amn znae li nekoj kolku pari kostat dobrite grafi4ki karti.
Kazite so pobrzo