07 април, 2006

Бесплатен интернет преку Google

Ама за Сан Франциско :) Заедничката понуда на Google и EarthLink беше избрана на конкурсот за wi-fi мрежа преку која ќе се обезбеди бесплатен или евтин пристап на интернет за околу 750 000 жители. Целта на конкурсот распишан од градската администрација во септември е да го поттикне развојот и да им помогне на оние што не се уштекани да прејдат во „дигиталната ера“.

Основниот пакет ќе биде бесплатен интернет пристап од 300 Kb/s, а за оние на кои тоа им е малку ќе се нуди 1 Mb/s за 20$ месечно. Најавен е и посебен Virtual LAN за сообраќај за потребите на градот (бесплатно до 300 Kb/s). Се шпекулира дека дека инвестицијата ќе биде околу 7 милиони долари и уште 15 милиони оперативни трошоци во наредните 10 години, целосно покриени од Гугл и EarthLink.

Целиот проект нема да го чини градскиот буџет ни долар. Типично за Гугл, парите главно ќе бидат обезбедени од реклами кои ќе бидат вклучени во основниот пакет. Гугл веќе понуди бесплатен интернет за околу 72 000 жители кои имаат среќа да живеат во неговото седиште - Mountain View, 40 километри од Сан Франциско.

Уште бројки... Мрежата ќе покрива над 125 километри квадратни со околу 12 wi-fi антени на километар квадратен, поставени на улични светилки и на врвовите на зградите. Покриеноста ќе биде околу 95% на отворено и 90% на затворено (ќе биде достапна до првите неколку ката на зградите).

Интересно е што градот Сан Франциско широкопојасниот интернет пристап го смета за универзална услуга. Тоа е бирократски израз за комуникациска услуга која е неопходна за вклучување на граѓаните во модерното општеството и која мора да биде достапна по прифатлива цена и квалитет за сите жители. Македонскиот закон за електронски комуникации воопшто не го вклучува интернет пристапот во групата универзални услуги. Нашата регулатива за вакви ги смета само телефонските услуги. Во пракса ни тие не се такви зошто Агенцијата за електронски комуникации сеуште не распишала тендер за „добавувач“.

27 коментари:

Анонимен рече...

Batalete revolucija, daj da brkame za americki vizi i da emigirame ovamu :) mada ruka secam deka da otidat 10-15 makedoncinja tamu, kje puknat takov zloupotreb na mrezava da google ima da ja ukine gaga uslugata za nekolku dena :)))))

Ronaldinjo рече...

12 anteni na kvadraten kilometar. Isto kolku Onnet. I posle Onnet ne zracel legalno. Samo aferi vadite.

Edistvena razlika sto kaj nas e pogolem kvadratniot kilometar.

Snoopy рече...

Ronaldinjo said...
12 anteni na kvadraten kilometar. Isto kolku Onnet. I posle Onnet ne zracel legalno. Samo aferi vadite.

Edistvena razlika sto kaj nas e pogolem kvadratniot kilometar.

:)) e da i zgora na toa ne e free... moze ce zamizevme taka....

bezvrska рече...

за „злоупотребата“ на мрежата... нема никакви информации дека услугата би била со капаче. И постојните пакети што ги нуди Earthlink се нелимитирани. Интересно е како се создаде мит дека македонците се тешки симињачи. Дали просечен американец прави помал сообраќај од просечен македонец? Па доволно е само да се видат нивните брзини и услугите кои им се нудат па да паднат ваквите причи. сите анализи зборат дека кај нас мнозинството користат интернет само за мејл и да пролистаат по некоја страна.

The RED GUY рече...

Многу точно. Тоа е сајд-ефект на пропагандата на нашиве провајдери што ти перат мозок и ти прават да мислиш дека ако си отворил повеќе од 2 е-маилови ондак си тежок downloader a.k.a. „цицач“

Анонимен рече...

Da, toa i faktot shto 97% od site shto gi znam shto imaa ADSL (dur bese nelimitiran) pravea prosek 40gb minimum dl/ul mesecno.. e racunaj da gi imavme brzinite shto gi imaat prosecni evropejci/amerikanci (2-5mbps) tek togas kolku ke bevme "cicachi" Tie shto koristea net samo za surfanje i mejlovi bea nekoj mizeren maj broj na %. Da bideme realni... teshki cicachi bevme, sme, i ke ostaneme :)

proba рече...

jas za sebe mozam da kazam deka adsl-ot go koristev za multimedia posto rabotam on-line vo taa bransha sto vklucuva transfer na golemi multimedialni fajlovi... ne bev na dogovor i sekoj mesec plakav po 3500den. t.e. polovina od zarabotkata!

se sekavam deka mesecno prosek imav okolu 8GB, a vo najgolemi ekstremi edvaj pravev 10GB - koga siminjav LOST prva sezona!

da bideme realni, da pravis 40GB stvarno treba da si teska STOKA! jas ne veruvam deka sto i da siminjas, da pravis po 40GB nema sansa da go gledas/slusas sam t.e. mora da ja delis konekcijata!

e tokmu zatoa, nie postenite ke go papame poradi nekoi rastur-kuki i nerabotnici shto chmaat na PC po cel den! i eve ja tuka onaa poznatata "s kim si takov si"!

samo tuka se i ISP-ata krivi - ako gledas deka nekoj cica ne gi kaznuvajte site majkumu stara! BT taka napravija - si imaat lugeto diskreciono pravo da odbijat usluga od kogo bilo i ednostavno isklucete go korisnikot ili zabosotete ja rabotata! pr. kazete mu deka nemate tehnicki uslovi da mu obezbedite i namerno namaluvajte mu ja brzinata dur ne se otkaze samiot! lazete malce - barem za toa treba da ve biva :))

Анонимен рече...

А да го покануиме Гугл да го направи истото во Скопје, па после и во Кривогаштани пред Долнени и Горнени...
Ајде револуционери, секој дневно по 200 е-мејла на Гугл, ке им здосади од нас, ке ни удоволат.Што се за нив пишливи 20 мил. долари преме нивните милијарди...

daywalker рече...

Цицачи... Хм... Брачед ми во Словенија прави трансфер по 100 гига месечно онака, од заебанција, си плаќа 23 евра за 2-мегабитна конекција... Јас вадев и по 20-30 гига на месец - повеќе од пола ми одеа на стриминг ТВ и радио... Тоа ли е за вас цицање? Ако користам мултимедијални содржини од интернет? Па за кој кур постои интернетот, тогаш, кога повеќе немаш добра флеш анимација (читај, банер) под еден мега? Ај отвори десет страни со по три-четири јаки флеша дневно ако можеш? И јас работам мултимедија и 3Д со фајлови од по 200-300 мега... Па што? Сакам НЕЛИМИТИРАН интернет, повеќе не живеам во комунизмот па некој да ми го лимитира мозокот.
А кој сака да си се лимитира, извол’те.

п.с. зарем не ви е јасно дека овие пееришта од мт-нет по се живо ги имитираат бритиш телеком? ствар е во 400% остварување профит, не во тоа што некојси таму ја оптеретил мрежата со тн. цицање.

stoka рече...

Proba, mnogu dobro znaes kako funkcionira p2p sistemot, so seeding i leeching. Prosta matematika, za da odrzis dobro ratio 1:1, ako na primer simnes eden film od 4GB, treba i da go seed-uvash, znaci toa ti se fakja 8GB soobrakjaj za eden film (za da mozes i ponataka da siminjas shto ti treba neli). Znaci so 40gb promet, toa se 5 dvd-a mesecno. Treba da si "teshka stoka" za da simnes i izgledas CELI 5 dvd-a mesecno? Ili "vie poshtenite" samo mejl proveruvate, prakjate .doc attachmenti i citate dnevnik i vest online a? Ili mozda , za da ne sum "teshka stoka" i "cicach", ti kje mi dades, eve da receme, 7000$ za da kupam Maya 7, a ne da moram da go seed-uvam ISO fajlot od 3GB odkoga kje ja downloadiram od specijaliziran sajt, za da mozam da ostanam member tamu i da simnuvam programi shto ete mozda mi se neophodni za rabota?

daywalker рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
daywalker рече...

Стока, се сложувам со тебе.

Е, сеа, ако некој ми каже „ќе си го купиш оригиналот маја или слично“, ќе му кажам - кога ќе ми овозможите да заработам колку што се заработува на запад со 3Д. Странците, штом ќе слушнат од каде си, ти спуштаат цена за 80% во однос на запад.

Анонимен рече...

daywalker е vo право , нормално ако симнувас од torrent tracker i ako sajtoТ e nekoj od dobro seruvani te simnuvas so 53 KB/S, no ako saka da bides dobar clen moras i da seeduvas. Bugarive na primer se utepaa od seeduvanje, a mene mi e strav da ostav nekoj torrent da mi e seeduvam zosto sum na 4 gb.

I JA KAKO DA SIMANM IGRA OD 3 GB + UPLOAD OD SEED 1 - 1.5 GB POSLE CEL MESEC DA SE GUSAM VO 64

PA MISLAM DEKA E SRAMOTA,ZA TIE PARI STO PLAKAME MOZAT DA PUSTAT FLAT BAREM NA 384 , KAKO STO BESE !


pozdrav http://mkdev.vipzone.biz/

Анонимен рече...

+ 20 GB Ne Se mnogu ni za MTNET , ONNET I TELEKABEL AMA STO DA PRAVIS KOGA SE PEDE??.

Ronaldinjo рече...

Mislam deka diskusijata vi e bezvrska. Sto gi ISP-ata interesira sto nie pravime so internetot. Dali ke cicame, smukame, drkame ili ke si gledame mejlovi toa e nasa rabota, a od niv barame za ovaa cena od 30 evra da ni dadat flat.

Zasto ne povedete diskusija sto bi bilo koga vodovod bi ti rekol imas samo 64 litri voda mesecno, premnogu mi se tusirase minatiot mesec. Ili distribucija da ti dade samo 64V zatoa sto vo minatiot mesec si ispekol dve jagnjinja i edno prase.

Ne nasednuvajte na ovie provokacii od ISP-ata, nikoj NORMALEN nema da odobri cap.

proba рече...

pak on istiot muabet: "ako nemozam da go kupam, ke go ukradam!".. na sto lici toa
be? kakov ti e toj muabet?

treba da stane jasno: "AKO NEMOZAM DA GO KUPAM, NEMA DA GO IMAM"!

u sekoj slucaj, piraterija ne e topikov tuka tuku druga e temata i da ne se povtoruvame..

sum stanal ja malku sebicen:

druze, zasto be ja da trpam sega 64/64 koga ja sum prael nekoj trafik vo ramki na normalna upotreba za razlika od stokava koja sisala preku 40GB mesecno? (a i plus kazuva deka %97 od lugeto sto gi znael praele tolku - ili ti znaes malku luge ili jas znam malku lugje sto znaci u pravo bile MT!)

e sega veke pocnuvam da gi svakam i da gledam deka oni bile u pravo.. ja stradam so 10 GB transfer i duri bev sreken posto mi idese i tolku posto dogovorot mi bese do 4 GB, a sega gledam kakvi stoki postoele u drzavava.. i sega sho napraifte? go usravte za site! sea pazete verizna reakcija: site pocinjaat da gi kacuvaat cenite, alal da vi e!

ne deka sum za ogranicuvanje (daleku od toa) ama bre internetov e za luge, ne za stoka.. toa adsl-ot se zloupotrebuval maximalno! pa malce usul bre aman.. sto luge ke befte. toa e nehumano, necovecki. ako ti dava nekoj prst, neznaci rakata treba da mu ja otkines!

sepak najgolemata vina e kaj ISP-ata sto ne kaznuvaat site kolektivno a ne poedinecno!! treba da gi razlikuvaat cesnite igraci od onie drugite i namesto da gi privilegiraat cesnite oni gi ebavaat odozgora!

иле рече...

Не си во право proba , грешката е кај isp - ta , они требале да дадат пакети за стоки, и пакети за читачи на мејлови !

Ама што да правиш они гледаат што повеке да лапнат ! Па сега тоа и го прават , зошто нема кој да ги спречи во тоа освен ние самите ако се буниме !

daywalker рече...

проба, ти случајно само лиценциран софт“Ф“ер да не користиш? Ти да не си расист? :) Ти ќе ми кажеш дали треба да го немам или не? 98% македонски фирми што остФаруФаат милионски профити годишно се уште користат пиратски софтФер. Сакаш докази? Јас прФ ќе купувам само и само лиценцирани работи, ама дај ми прФин 3000 еФра плата.

СФака част, штом си успеал да добиваш дури 10 гига месечно на мејл, тоа само ретките можат.

Ќе ти постаФам едно прашање:

За што служи интернет?

имаш три можности за одгоФор

а) за читање мејлови
б) за читање Фести
в) за мирцање и сл. четувања

дечко, дајалап конекција УМРЕ одамна. Тоа што УНЕТ и сл. тн. ИСП-а го нудат како единствен пристап е... Кој знае што е.

Сега, никој не ти даФа за праФо оние што сакаат да ужиФаат во благодетите на мултимедијалното да ги нарекуФаш стока, зашто и тебе никој не нарекуФа „г. За Што Ли Ќе Го Користам Интернетот??“ (да не користам прекари од големиот спектар на животинското царство).

бај д веј, и јас ти тврдам дека 98% ако не и 100% од луѓето што ги знам (сигурно многу луѓе а не 2-3-ца) го арчеа адсл-от до коска.

п.с. Ова со Ф-то е за подобро да ме разбереш ;)

Перо Шванц рече...

Драги Пријатели,
После 3 месеци пратење на блогов, приметувам дека си ја спроведуваме стандардната МК тактика на вадење очи, каде што ке стасаме. Сите сме си помалку или повеке такви.
Јас станав горд татко на мојот син, прво дете во семејството. Животот ми се промени, но не како што сите ме плашеа, туку, во мене се разви една мисла, за човечка иднина на моето поколение.
Си помислив на тоа, дали моето дете заслужува вакво кретенско општество? Очигледно е дека кога не можеме ништо да направиме за подобар инет, што останува за другите работи.
Иако фала богу, можам да си приуштам еден релаивно добар живот во поглед на финансии, системските глупости ме вадат од кожа.
Овој, дајал ап интернет почнав да го користам за собирање инфо како да си одам од оваа папазјанија, како што многу луге си отидоа, не за корка леб, туку за системски решен живот. И за чудо, има еден куп дестинации, со добри можности, а тоа да не бидат, Аустралија, Канада, или Америка. Ме одушевија можностите каде што отиде еден мој сосед. Тенерифе! со 200 илјади тогашни марки, зема кредит у банка таму, му дадоа некретнина (пицерија со апартмани) и сеа после 5 години, исплатен кредит, жена и деца поред море, вика, ја не сакам ни на интернет да читам за Македонија.

Очигледното преселување е во тек, и на големо. Во Скопје, се доселуваат млади од помалите градови, кои навистина немаат ни Дом Културе, и се вукојебини, а тука шљакаат за некои 300 ЕУР месечно пресрекно избегани од нивните вукојебини (се додека не сватат дека се влезени у друга, малце поголема). Скопскиот сленг порано се изгуби, па дури коа ке свртиш на некој Customer Care на инет провајдериве, гледаш дека газдите нашле поефтина радна снага од провинција (или некои нови овци за шишање).
Како и да е, Додека не не купат сосе партали, оние нормални големи компании ( а политиката да не може да си игра како сака со државата ) останува ние да си фирфламе фрула и тука за интернетот, и општо.
Да живает новите пасоши ! Кога и да излезат !

proba рече...

epa ondak, momentalno site paketi se za stoka nameneti! ja postignavte celta! neograniceni transferi na 64k skoro site ISP-a davaat.. navalete dzabolebari i ebivetri sega da ve vidam!

eve vi prosta matematika: nemoze jas da plakam 3500den. za 10GB transfer i nekoj abdal drug da plaka 2500den. (so 2god dogovor) za 40GB transfer. on trosi kolku 4ca jas t.e. on treba da plaka preku 10,000den. Epa eve tokmu toa i se sluci..

ja sum siguren deka od T-Mobile se zapoznati so situacijata u Mkd i ni se cudat na mentalitetot neciviliziran! absolutno nemoze da ne pokrijat posto ATM mrezata ima maximalen transfer (vo labaratoriski uslovi) od 155Mbps. ne izvodlivo site gragjani da imaat ADSL a ocigledno interesot za siminjanje pornici bil ogromen! pak ke recam: STOKA!

verojatno tokmu zatoa bidejki %90 od slucaite praele po 40GB zatoa MT odlucile da sankcioniraat kolektivno. ne e ni cudno, si se cudam pa jas so koj sum nasol da debatiram. ova mi e posleden post.

bog da cuva i da brani! sosema se slagam so Pero Shvanc za predlog resenieto!

Анонимен рече...

proba ја ке видиме што ке понудат мтнет после 15 мај.

volan рече...

ПРОБА

Секако дека имаш, право да си го кажеш мислењето и да го браниш... за тоа те подржувам.

Но изразот “СТОКА“ не е за луѓе и блог пријатели ки меѓусебно разменуваат идеии и се за иста цел тука...
Дедоми вистинската стока повеќе ја почитуваше. Повеќе за ова види линк тука

Културно те молам да го исфрлиш инкриминираниот израз од твојот речник во овој блог.

На блогов се здружија лиѓе на кои им е цел ПОДОБАР ИНТЕРНЕТ ВО МАКЕДОНИЈА

Корисникот е секојпат во право!! , се додека плаќа за услугата што се нуди...
Ова секако ке мора и МТ нет да го разбере и сфати.


Што у ствари се деси со АДСЛ-от на МТ. Заради туркање на оваа технологија во која МТ сака да инвестира, МТ експериментира со нас, уште од почетокот.

- најпрвин ни пуштија бендвид колку што можевме да “цицаме“ иако во договорот стоеше 4 ГБ.
- не искористија како заморчиња за да ги увежбаат луѓето од техничката подршка кои ни го загорчуваа животот со нивната некомпетентност
- кога помина период на взаемен експеримент, а они дојдоа во ситуација да мора да го појачаат нивниот вкупен бендвид - некој “идиот“ од МТ му текна ај ке ја менуваме политиката....
- на 1 ноември (датумот може и не точен) не обавестија ку**нски дека не важат старите договори, воопшто туку воведоа нови услови за старите корисници...
- се деси р-Еволуција, и они нешто вратија назад , нешто сеуште тераат инает со Македонскиот потрошувач..
- во меѓувреме тука на овој блог се здруѓија некои луѓе (колку се толу се - доста се) да ја туркаат работата легално во институциите и да ги советуваат ИСП јата за потребите на Македонскиот потрошувач на Интернет...
- ИСП компаниите поголемите МТ и Он.нет решиа да преку инволвираше на разноразни анонимуси интервенираат во овој блог и да ги делат р-еволуционерите..
- тоа до некаде и им успеа..
- но поради вистинската потреба од подобар интернет р-Еволуциата сеуште трае...
- Мт како најголем провајдер на интернет во МК, мора да сфати дека иднината на Интернетот не е во диалап пристапот туку во брзиот интернет - бродбанд.
- Мт купува одамна опрема и вложува во новите технологии - видео и сл - кои воопшто не можат да работат на мали брзини..
- МТ кога тогаш ке сфати дека треба да нуди само неограничен интернет со разни брзини и разни цени.
- МТ треба поединечно да се справува со злоупотребувачите и да не ги замара просечните корисници и успут и јавно навредува...

standby рече...

"Заради туркање на оваа технологија во која МТ сака да инвестира, МТ експериментира со нас, уште од почетокот."

Матав нема инвестирано во МТ од како го има купено, освен некоја ситна опрема. АДСЛ опремата беше веќе купена и скоро целосно инсталирана, тие си дојдоа на "готово".

Анонимен рече...

Proba, fintava so toa shto ti si cical 10gb a drugi 40gb pa sega oni se "stoki" a ti sea patish so limitiran net demek radi nivmi lici na eden vic.

Ide bracen par vo hotel. Prenokjuvaat, idat sabajleto da platat. Recepcionerot im vika 200evra. Mazot se buni, e kako be 200 evra? Recepcionerot mu vika, epa, 50 evra e samo nokevanje za dvajcata, ali vo sobata imavte shank, jakuzi, i kablovska tv i kablovski net za koristenje 24h. MAzov se buni, ama nie ne koristevme nishto od toa! Mu vikaat, jebi ga, ne sme nie krivi shto ne ste iskoristile. Toa bese tamu za vas. U redu togas, vika mazot, onda vie mene mi duzite 150 evra. Recepcionerov vika, e zasto be?
Mazot: epa zena mi ve cekase vas so rasireni noze cela vecer, ne sum ja kriv shto ne ste dosle da ja e**te.

Taka da, ich ne ti drzi voda muabetot. Imavme ponudeno nelimitiran net, sme go koristele kako ni odgovara. Toa shto ti si koristel 10gb, a si mozel 100gb, e samo tvoja zaguba. Mozda tebe ne ti trebale povekje od 10gb, ama na nekoi mu trebale. Dali za rabota, dali za zabava, toa ne e vazno. Ali si gi iskoristil. Ali toa ne te pravi tebe "poshten", a nego "stoka"

pijan рече...

abe arno vi veli volan, sto go koristite "stoka" za navreda, odnosno personifikacija so nenasitnost, alcnost. pa koja stoka e takva, jas poznavam samo luge takvi.

inaku ne go opravduvam proba. stom vo vakva inertna nacija se javi tolkav revolt i se pojavi r-evolucija, znaci imalo debela pricina.

standby рече...

"%90 od slucaite praele po 40GB zatoa MT odlucile da sankcioniraat kolektivno"

Друже, ако сакале да направат санкции, можеле да го сторат тоа на друг начин, а не после да ми купуваат опрема за "филтрирање" и билинг, кога видоа дека р-еволуција е реална опасност.

Али пусти профит....

ISP-то не треба да се занимава зошто се користи интернетот, тоа е работа на МВР и на законот. Провајдерот треба да понуди квалитетна и фер услига. Ако се филтрира некој трафик (од Х причини на провајдерот) пред да ти понудат услуга, треба да ги отворат сите карти.

bezvrska рече...

пошто ми тргнаа бројките, ај и тука да продужам. Тоа што 97% нечии познаници симињале по 40 гига е тотално неважно. На пример, 97% од тие ја што ги знам редовно користат интернет. Толку ли е „пенетрацијата“ во МК?

Според МТ 80% од нивните корисници користат нет за мејл. ОД АДСЛ корсиниците 60% не го надминувале лимитот.

Според Статистика 75% користат нет за мејл. На второ место е информирање за разни производи/услуги, а он-лајн игриците и симнувањето се на трето место. Затоа не држи вода дека македонците се тешки симињачи, т.е. „злоупотребувачи“.

И не го споредувајте British telelcom со МТ. BT по надминување на лимитот не ја намалува брзината, ниту ја прекинува услугата. Само ако повеќе месеци го надминеш лимитот и правиш над 100 гига, ќе те известат дека можеш или да се префрлиш на поскап пакет или да те исклучат. Јасно е кој пристап е пофер.