13 мај, 2006

Во редовите на непријателот: ИМ - МТ

На 29.3.2006 на иницијатива на ИНТЕРНЕТ МАКЕДОНИЈА се одржа средба со претставници на МТ во врска со понудата на услуги за интернет пристап. Огнен Фирфов (извршен директор за продажба), Коте Ланговски (извршен директор за маркетинг) и Борислав Несторовски (менаџер на производи) разменија мислења... (повеќе)
Ова одма треба да се испита од страна на антикорупциска. Прчески да ги истражи оправданите сомнежи на коментаторите на блогов, а А1 да дознае:
Скандал - на средбата фрчеле флет рејт пакети!
Има нешто и околу предлози за зголемување на обемот на сообраќај, поголема брзина по надминување на лимитот, фер плеј и по некое лижавче за младите. Веста изгледа бајато и исплакнато. Jеби га. Real-time информациите и мрсните детаљи се резервирани за членовите.

Следната недела ќе ја видиме новата понуда... а јас во улога на јасновидец ќе прогнозирам и промени кај WADSL.

48 коментари:

Анонимен рече...

хм... веста е публикувана на 12 Мај, а средбата се одржала на 29 март... ебаго...колку им треба да срочат едно соопштение... да не сме сите ние луди...

bezvrska рече...

Цитат: „Real-time информациите и мрсните детаљи се резервирани за членовите.“

Разликата во датите не е поради лудост или споро срочување „соопштенија“, туку на инсистирање од МТ. Официјалната верзија е дека имаат централизиран и спор процес на одлучување па не сакаат изнесените предлозите да се протолкуваат како идни промени. Страв од competitive inteligence, држење на очекувањата под контрола или нешто трето - не знам.

Анонимен рече...

Или проверка дали МТ ќе го испочитува ветеното?

Анонимен рече...

Dobro be drugarcinja ke pocekame uste malku i ke gi vidime brojkite. Mozebi veke od utre (15 maj).

Анонимен рече...

Сеуште ништо со промените од 15 Мај


????

Анонимен рече...

"промените од 15 Мај" се однесува на 15 Мај 2009.
Грешката е настаната бидејќи МТ со извесни структури е во 69 позиција па случајно се смениле 6 и 9.

daywalker рече...

Ха ха ха! Супер!

Анонимен рече...

SuperAdsl nesto drugo

http://www.sokol.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=66

????????

daywalker рече...

Не ти работи линкот, т.е. треба да се логираш за да влезеш. Можеш да го копираш текстот од страната овде?

daywalker рече...

хм, има информации, ама на старната страна. Ова ти важи само за Ресен, не и за Скопје.

Анонимен рече...

da samo za resen , ama sto bidna so MTNET , se gleda deka se prevarati ne si stojat na zbor.

малиот рече...

И помина 15 и ништо. Ма знам ја чекаат на 25 мај да објават на "дан младости" :)

Ако не тогаш, онда дефинитивно го онадевме ежот до есен, дури поминат избориве и целата лудница ништо нема да бидне.


p.s.

Сега ми текна и светсково првенство ќе го усерат со избориве.
Пази ситуација Роналдињо шутира вогорниот десен агол и оп типон со фластерон на македонски телфакинкг комуникации акни си ја главата поевтионо ти е од фиксен...

Преку ставрета поевтино ќе ги дигнат цените за 20 и кусур посто после изборите, па мора "задњата" дивидента на воловине да им ја платиме.

Анонимен рече...

http://www.sokol.com.mk/

ke prodvav vo Resen za 990 den

512/256

4 GB internet , ke zima od bitrebalo od MTtel

Анонимен рече...

A vie pa ocekuvavte bash na 15ti da objavat nesho, poso nie sme dobropoznati po tochnosta vo pogled na rokovite, taka? Sebe se lazete ili drugi?:)aman,ko da ziveete vo drzavava godina dena pa ne znaete kako idat rabotite...

daywalker рече...

За тоа „Сокол„ и слично...

Ве молам повеќе да не давате такви слични вести овде - ограничен интернет, па уште на 4 гига... Тоа и не е вест, смрди на... Кога ќе се слушне за флејт интернет, е, тоа ќе биде вест.

volan рече...

Што се однесува до МТ и неговата понуда. Видете другарчиња. Мт има легитимно право да не дере и тоа го користи потпомогнат од двете последни влади. Може тоа нас да не боли и не боли секако. Но ние директно кај МТ ништо повеќе и не можеме. Се работи за приватна компанија која настапува на пазар со цел да заработи што повеќе.

Нашите проблеми ни ги прави Владата. И таму треба да го бараме и очекуваме решавањето на проблемот.

Од МТ само очекувам позитивно да одговори на проблемот со неправилно наплатените пенали. Т.е. очекувам доброволно да се откаже од пенал стратегијата.

Ние Македонците знаеме да паметиме кој према нас се однесувал со добро и лошо. Па ке дојде време кога тоа ке им се врати по глава кога тогаш. А секако ако МТ не се вразуми за пеналите ИМ треба да си го оправда постоењето со организирање на заинтересираните граѓани за заедничка тужба контра МТ. Сето потпомогнато од неколку адвокатски канцеларии кои ке работат про боно на проблематиката (вече имаме и пријавени адвокатски канцеларии).
И секако неколкупати месечно преку прес конференции ке им го загорчуваат животот на МТ со негативна реклама.

А Македонскиот граѓанин ќути и трае , но памети....

Анонимен рече...

Дали деновиве му се јавувале од Телеком на некој. Денеска ме барале ама не бев дома ? А моите не знаат зошто , мислам дека е за интернетов.

Анонимен рече...

Чудно ми е затишувањево !
Дали ке се случува нешто ?
Или ке не сечат уште ?
Од најавиве ништо нема ново.

Анонимен рече...

Оваа вест како да ја пишувал многу збунет новинар:
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/Razno/349186/index.html

Еве дел на кој не му се чита:
-----------------------------------
Централната манифестација се одржа во Градскиот парк во Скопје каде главниот извршен директор на АД Македонски телекомуникации Атила Сендреи симболично засади цвеќе и ја врачи награда на 10-илјадитиот претплатник на АДСЛ, како и награди на 10-те најдобри корисници на АДСЛ.

- Денот на телекомуникациите го прославуваме на најубав начин, а тоа е со посадување на 10.000 цвеќиња во Скопје, Битола, Штип, Струмица, Охрид и Кичево. Го одбравме овој начин на прослава бидејќи цвеќињата се симбол на среќа, радост и комуникација, а во истовреме тоа е и начин да го искажеме нашето учество во општеството, рече на манифестацијата Сендреи изразувајќи надеж од продажбата во април на 10-илјадитиот пакет на АДСЛ.
----------------------------------
Не ми е јасно сега каква надеж изразил Атила. Имаат или немаат 10.000 ADSL корисници.

daywalker рече...

Мене тоа ми личи на „полагање цвеќа на гробовима палих бораца за боље сутра„... Само за чие „боље„? Наше сигурно не. Мамицу му лоповску...

Анонимен рече...

Предлагам на Атила да му се додели диплома “најголем демагог и лажов во Македонија“. Бољи е и од нашите врвни експерти во таа област...

Анонимен рече...

Batka, za toa e toj platen, da strizi ovci i pari na gazadata da mu nosi. Toa sto nie ne se najduvame na dobar nacin vo ovaa slika, toa e drug muabet.

Анонимен рече...

http://www.e-hrvatska.hr/

cimerot рече...

Aj nekoj da zamolam sto ne e na MTnet internet da se obide da se registrira na ovoj program www.voipstunt.com oti mislam deka od telekomot sme blokirani zatoa sto ke i bide dosta golema konkurencija. Imam probano od 3 kompjutera konektirani so MTnet ADSL i ne moze da se registriram, a vo Bugarija koga probav se si bese OK i si funkcionira super.

Анонимен рече...

flat-rate 512/128 za 2780+ddv? Koj saka?

Анонимен рече...

Moze, ama za 2000 den, so DDV

иле рече...

Јас сакам flat-rate 512/128 za 2780+ddv? Koj saka? дај линк

Анонимен рече...

flat-rate 512/128 za 2780+ddv? kazete so e fintava so flat i koj nudi

Анонимен рече...

ja bi mozel da podnesam 512/128 flat za 2800 so vklucen ddv

Анонимен рече...

Neka pise Anonymous said... sto go pisa ova : so podetalni informacii

flat-rate 512/128 za 2780+ddv? Koj saka?

Анонимен рече...

"flat-rate 512/128 za 2780+ddv?"
Ako razmislite dobro, kje vi tekne kako moze da se napravi so paketite na mt. :)

Анонимен рече...

Ne, ne ni teknuva, voopsto ne.

Анонимен рече...

ke zemes eden start adsl kaj komsijata, eden max adsl kaj tebe doma, ke si ja turis sifrata na startot kaj tebe doma na maxot i ajt

busted...:)))

Анонимен рече...

a 175 den + ddv kaj startot ????

na toa razmisluvas

обсервер рече...

гладна кокошка просо сањала...

Анонимен рече...

Obratno
Kje ja stavis max sifrata na start konekcijata :)

Анонимен рече...

i sho ako ja stavi max sifrata na start konekcijata? Ako ne gi plaka gigabajtite, kje go usporat posle 4gb, isti qr

Анонимен рече...

Cista fantazija

Анонимен рече...

Sto nudi Crno Gorskiot Telekom toa nudi i Nasiot

SITE DA ZNAAT рече...

ЈАС НЕ СУМ НА МТшит (не сакам да кажам каде сум да не изгледа како реклама) но
www.voipstunt.com прекресно се инсталира, а исто и www.voipcheap.com Толку е феноменално , дури и не верувам дека ке потрае но за сега разглaseте на сите да се откачат од МТшит и да одат на било кој друг што нe е толку покварен. ДА ЖИВЕЕ ВОИП!!!!!

Анонимен рече...

Бунетесе против МТНЕТ , СТАВЕТЕ ВО СПЛИТЕРОТ ДРУГИ ТЕЛ. ЛИНИИ !


ПРОТИВ НИВНИОТ ЛОПОВСКИ ЛИМИТ !

Анонимен рече...

Дали некој од провајдерите бара нешто од isp-та , или сите ги боли к.. (ИМ - исто така)

Така ни треба зошто нема кој да се буни.

|BURGLAR| рече...

Izvor: http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=28153
Vecer 23/05/2006


ЕДНА ТРЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЗЕМЈАВА КОРИСТИ ИНТЕРНЕТ

Интернетот е чудо!

АНКЕТИТЕ ОД ПРЕД ТРИ ГОДИНИ ПОКАЖУВАА ДЕКА САМО ЧЕТИРИ ДО СЕДУМ ПРОЦЕНТИ ОД ГРАЃАНИТЕ КОРИСТАТ ИНТЕРНЕТ, ВЕЛАТ ОД АГЕНЦИЈАТА КОЈА ГО НАПРАВИ ИСПИТУВАЊЕТОЕдна третина од населението во земјава користи интернет, а речиси половина од граѓаните работат на компјутери, покажуваат последните резултатите од анкетата што ја спроведе скопската фирма Стратешки маркетинг и медиум со финансиска поддршка од американската Агенција УСАИД. Анкетата за користењето на интернетот и компјутерите е спроведена кај 1.017 испитаници во периодот од 28 март до 3 април годинава. Преку анкетата, е дојдено до податок дека во изминативе шест месеци особено се зголемил интересот кај помладата популација од четири до 19 години да работи на компјутери и да користи интернет.
Дома компјутери имаат имаат 37 проценти од населението, а 13 проценти од граѓаните користат интернет дома. Овој процент во Скопје е поголем. Дури 48 проценти од граѓаните во главниот град имаат компјутер дома, а 21 проценти имаат пристап до интернет. "За Македонија тоа е навистина голем скок, оти анкетите од пред три години покажуваа дека само четири до седум проценти од граѓаните користат интернет", велат од агенцијата Стратешки маркетинг и медиум.
Од скопската агенција најавуваат дека вакво испитување ќе се спроведе и следната година. Анкетата била спроведена за да се утврди во кој област во информатиката има забрзан развој. За директорот на УСАИД во земјава, Глен Строн нашата земја добро напредува.
"Поврзаноста преку интернет на населението му овозможува повеќекратни предности. Добро е што во последниве шест месеци процентот на корисници на интернет се зголеми за 8 проценти. Поголемиот број од новите корисници се млади луѓе, а тоа покажува дека достапноста на интернетот во училиштата навистина вродува со конкретни резултати" вели Строн.

Миловановиќ: Секој ден со интернет
Амбасадорката на САД во земјава, Џилијан Миловановиќ е задоволна што во Македонија е зголемено користењето на интернетот. Агенцијата УСАИД е дел од мисијата на САД во земјава.
"Се надевам дека се повеќе граѓаните ќе сфатат дека интернетот секојдневно треба да биде дел од нивниот професионален живот. Тоа е добра забава за младата популација", изјави амбасадорката Миловановиќ.

Валентина МАРЈАНОВИЌ

snnopy рече...

uste taka da bese

Анонимен рече...

13 проценти користат ограничен интернет во Македонијава.

Анонимен рече...

aj moze so nesto na Prvi ke izlezat

daywalker рече...

И тоа до толку ограничен само за да си го проверат мејлот и колку трансфер потрошиле. И тоа задоволство (забава) за 30+ евра!

Анонимен рече...

FLAT-RATE 256 kbs?
ајде да направиме малку математика:
Ако 10.000 корисници имаат флат рејт тогаш у просек
од нив сите симнуваат по нешто 2 саати дневно / секој ден (некој 24 саати. некој ич, некој еднаш неделно некој секој ден...)
значи истовремено симнуваат 10000/12
~= 800
за ова да се покрие потребно е
800 х 256kbs = 200 Mbit/s линк

Verat у Србија со закупен 155 Mbit вод од Маѓарите - покрива 10 пати поголемо подрачје него кај нас МтШит

ако некој мисли дека МТ има линк од 200Мбит/с, или пак планира да закупи толкав линк во некоја скора иднина.....

а да, баш ги гледав цените за закупен 155МБит вод од Холандија (најевтини се) до Источна Европа, и се движат некаде околу 1 милион Евра годишно.... :)

155 Мбит бежично од Унгарија (како што има Верат) е 200.000 евра годишно

значи, Македонец може да добие флат рејт по поволни цени кога ќе се пресели у Франција