03 јуни, 2006

ОнНет пред МТ и ВМРО-ИСП

Конечно. ОнНет го смени WADSL пакетот: 10 GB сообраќај со брзина до 512/128 Kbps, после тоа намалување на околу 32 Kbps. ЗА 1300 денари (со ДДВ) и најважно - БЕЗ ДЕПОЗИТ. Ми се допаѓа концептот "нешто поспоро, ама повеќе и поевтино“. Илјадници нови канопија чекаат на идните корисници.

Е да, во базенот има вода до глуждови, но и тоа е грејт степ во споредба со претходната понуда на WADSL. Во трката на полжави меѓу националните провајдери го имаме ВМРО-ИСП на второ место со бесплатен дајал-ап денес и утре. Трето место за crazy „макс“ АДСЛ и скандалозните (© А1) 4 GB за фантастични (© А1) 2100 денари, а тука е и гордоста на менаџментот на МТ - bad старт АДСЛ и пола гига за 1200 денари.

58 коментари:

Анонимен рече...

Пред некој да се заебе со на ОнНет WADSL-ot.. Прво, паѓа ко ненормално, повеќе нема нет него што има,второ трансферот на моменти (моменти = 8-10 саати дневно минимум) е ужасно спор, и трето и најважно, p2p нема, сите портови се затворени. Така да, ако само ви се сурфа и ако сакате една страница по 5 минути да чекате да ви се отвори, потпишувајте на година дена.

Анонимен рече...

Може имаат добра понуда , но сепак ке чекам и МТНЕТ да видам што ке понудат
, не се надевам да дадат нешто добро ама сепак се поквалитетни од ОННЕТ .

не го бранам мтнет

bezvrska рече...

Не, договорот за WADSL не е на година дена туку на две :)

МТ се поквалитетни? Хм, ај дефинирај го квалитетот. Промена на тарифен модел без пардон? Третирање на корисниците како стока и претење со пенали во секоја прилика? Информациите кои ги даваат за АДСЛ услугата, прекините и проблемите се катастрофални, техничката поддршка исто така, а тоа важи и за односот цена-перформанси. Трансферот секогаш е поприлично под рекламираниот. Сите портови може се отворени, но колку време ќе користиш p2p со 4 ГБ? За цена од 35 евра услугата е страшно неквалитетна.

Не дека го бранам оннет :) ама не може да споредуваш баби и жаби.

Анонимен рече...

како сто знам другар ми во кула до градска болница на 9 кат едвај фака сигнал , па сега ти види , но цената е одлична за 10 гб

Анонимен рече...

Дали правиме муабет за WiFi или WADSL ова се две различни работи. Нека кажува тој што има пробано WADSL, а не WiWi.

Анонимен рече...

Епа работат "худичите" на случајот, не се они како мрзливите slow motion Македоничиња, ваљда нешто ќе биде добро.

Ако се покаже интернетото на Оннет СТАБИЛЕН со WADSL-от, тогаш МТ ќе загубат голем број на сегашни (и огромен број) на идни корисници.

Би било добро да се јави некој кој навистина приватно го користи WADSL-от (а не WIFI-to) и да ни каже какви се искуствата.

Како и да е нешто се движи, сега троловите и дежурните шпиунчиња трк кај маѓар-дојч шефот на рапорт.
Да видиме какив ќе биде одговорот на МТШит.

Анонимен рече...

незнам за Он-Нет, ама сигурен сум дека WADS-ot им е супер. Не сигурен - ГАРАНТИРАМ дека сега е супер. А еве зашто:
Имам АДСЛ од февруари 2005 и првите 2-3 месеци беше феноменално човече!!!
неограничен проток, стабилна брзина, - се растурив од download. И после....
Го ограничија, па ставија бројач што брои 'random' гигабајти и.....
Маминото мамче да им ....
Па кога сакав да го раскинам договорот ми кажаа - еее сега не може батка, си се фатил на оро - ќе играш. Ако сакаш надвор ќе те одереме жив со плаќање пенали.. Полесно се излегува од мафија отколку од МТ-нет.

Да се навратам на он-нет. СИГУРЕН сум дека сега е се како што викаат дека е, и деке ќе сте задоволни. Само вие потпишувајте договори.... Ама оставете си по некој денар за вазелинче - СИГУРЕН сум дека после 2-3 месеци ќе ви го начукаат до коска....

РЕТРО рече...

Се сеќавате на почетокот на Мај... Имаше големи очекувања од МТшит... да за сеамот... те за 15 Мај...и што бидна од нив...
Зафир Хаџиманов уште многу одамна испеа: .... био је мај... мај... прошао... ...мај.
Овие другите бар нешто мрднаа.

bezvrska рече...

Да, 2 години се долг период. Во странство договорите со ИСП-ата обично се на 1 година.

За стабилноста не сакам да коментирам зошто не сум пробал, но цената е ОК, а вклучениот сообраќај е најголем (со исклучок на мекиот лимит на Телекабел). Кој се мисли да земе, убаво нека го прочита договорт, нека замисли што најлошо може да се случи, па после нека реши.

Анонимен рече...

Ova lajnoto site so go koristime znajme kako smrdi , a ova novoto lajno poke mi lici na proliv vaka, a kako ke smrdi gospo znaj.

Анонимен рече...

Zborev za WADSL, go koristam na rabota ushte od pred godina i kusur koga bese dostapen samo za firmi.

Jeton рече...

Jas podnesov baranje za da se priklucam na WADSL.

Ziveam vo edno selo, Srbinovo, vo Gostivar.

Tuka ucilisteto ima WADSL od On.Net, kako donacija od USAID.

Sega mene mi se javija ovie od On.Net i rekoa deka moeto selo ne e bas dostapno mesto i ne moze da mi garantirat 98% od vremeto internet pristap(taka e vo dogovorot).
Tehnicki problemi rekoa.


Sega, me interesira, dali tie se obvrzani da obezbedat internet pristap(98%) za site ucilista sto imaat donacija od USAID?

Ako a taka, togas toa sto vo naseto uciliste nekogas nema internet vrska (moze 2-3 dena, pa i nedela da nema), dali toa znaci deka On.NEt ne go pocituva dogovorot so USAID?

se nadevam na odgovor.

bezvrska рече...

jeton, многу интересно.

Според тендерот треба да има 24-часовна расположливост на услугата. добитникот, да не речам оннет, е обврзан да изготви договор за нивото на услугата (SLA) каде треба да наведе колкав процент од времето ќе бидат расположливи услугите. Јас го немам видено SLA, но ако во комерцијалните договори навеле расположливост од 98%, тогаш не би требало да е помалку и за школите. Да, предвидено е прекршување на SLA да се казни со задршки од месечните исплати од страна на УСАИД.

Е сега, очекувам јас и ти да бидеме прогласени за зловолни мрчала и расипувачи на забави само зошто зборуваме за разликите во она што е планирано, ветено и објавено и што е испорачано. Јас најмногу од се сакам нивните спектакуларни најави да се вистина, ама тоа нема да се случи ако изиграваме ноеви.

Уште нешто... Наведено е дека ако во средините каде се обезбедува интернет за школите нема друг провајдер на бродбенд оннет МОРА да обезбеди услуги и за останатите локални муштерии. Дали во србиново има друг провајдер на бродбенд?

Анонимен рече...

Pazete dali znaete deka On.net ima dva Canopy uredi koi gi koristi. Starite se na 2.4Ghz a novite na 3.4Ghz. Na 2.4Ghz bez tanjir kako reflektor nema da mozete pogolema distanca od 2-3Km, ke imate golemi kasnenja i sto fajde od toa. Za novite namam informacija. Edna od prednostite na WADSL-ot e fiksnata IP adresa koja ne postoi vo MT

Jeton рече...

Fala za odgovorot.

Broadband konekcija nema tuka, gi prasav tie od MT, no rekoa deka treba barem 9 dusi da podnesat baranja za priklucok, pa togas da instaliraat oprema.

Znaci samo On.Net e broadband provajder tuka.

Jeton рече...

Mislev za ADSL, koga gi spomenav MT.

Uste nesto, ie od On.Net rekoa deka ako ima 6 dusi interesirani, moze da instalirat oprema (vredna 3000Evra, taka rekoa) za da bide vrskata stabilna.

No ako tie se obrvzani da obezbedat intrnet samo za ucilisteto, zosto taa vrska ne a stabilna.

Spored mojata logika tie se obrzani da obezbedat 24casa internet, so ili bez 6 ili poveke dusi.

No, ne znam, kaj nas se e mozno...

bezvrska рече...

за „двете“ врсти канопија...скоро се нарачани нови 10 000 канопија (wow wow wow). прва работа на новото раковоство на АЕК по изборите треба да биде „тендер“ за опсегот 3,4-3,6 GHz. 2,4 GHz ќе биде растоварен од канопијата (WADSL), но стриксовите (WiFi) ќе продолжат на зрачат на 2,4.

jeton, значи има две работи: 1. школото треба да има скоро непрекината врска; 2. ако нема друг бродбенд провајдер треба и на тебе да ти овозможат комерцијална врска.

Контактирај го Glenn Strachan за ова - имаш мејл најдолу на оваа страна. Најчесто не се согласуваме, ама барем е responsive и ќе те сослуша, па може и ќе има некое решение. Пушти ми мејл што си направил.

Анонимен рече...

**. Edna od prednostite na WADSL-ot e fiksnata IP adresa koja ne postoi vo MT***

fiksno IP prednost? Ne bi rekol. Osven kaj besplatni servisi kako rapidshare i slicni shto ke mora da cekas po 80 minuti za 2 downloada pogolemi od 25mb, na ogromen broj sajtovi mnogu lesno mozat da te baniraat (samo ban na IP i slicno) Zboram za sajtovi za p2p sharing, kade sho se racuna ratio.

Анонимен рече...

http://people.ubuntu.com/~jdub/random/UbuntuWorldWideHuge.jpg

Videte koj doprinesuva za Ubuntu od Makedonija. :)

Анонимен рече...

http://people.ubuntu.com/~jdub/random/
UbuntuWorldWideHuge.jpg

rascepkana adresa

Анонимен рече...

прва работа на новото раковоство на АЕК по изборите треба да биде „тендер“ за опсегот 3,4-3,6 GHz.

Koe novo rakovodstvo? Go imas citano zakonot? Ova rakovodstvo ke bide uste 3-5 godini vo zavisnost od odnosite vo bordot.

Анонимен рече...

dali ima nekoj pominato limit na mtnet i dali e namalen?

bezvrska рече...

:D Да прашам, кога законот бил пречка за власта? За секој закон има две-три реформи, три-четири кила убедувања, троа притисоци и по некое предвремено пензионирање/унапредување/преместување. Само така можеше да бидат и да останат независни републичкиот судски совет, народниот правобранител, државниот ревизор, народната банка, комисијата за конкурентност...

Но тоа веројатно ти е јасно, па претпоставувам дека прашањето се однесуваше на алузијата дека независниве ќе претрпат коалициона прераспределба на фотељите или комплетна смена на власта. Што да правиш, избори се ближат, па се шират секакви инсинуации.

Толку за односите во бордот. Инаку повеќе мислев на оперативното раководство, ама ете ме повлече за јазик.

за убунту - само напред.

bezvrska рече...

намалувањето на брзината оди полуавтоматски. стрпете се. Луѓе се. не може да постигнат.

Анонимен рече...

Членовите на бордот (всушност комисија на АЕК) можат да бидат сменети доколку не работат како што треба. Имајќи во предвид дека ги промашија сите рокови за подзаконски акти и други задачи според законот, има сосема реална основа сите да бидат сменети откако ќе паднат нивните ментори, а нив ги знаеме кои се.

bezvrska рече...

Се слагам. Башка што бордот самиот си се прогласи за англиска кралица, па за се беше крив директорот, министерството, клетите хуни, концесискиот на вемереото, итн. Пошто се така „беспомошни“, може еден убав сончев ден да се случи само да им го соопштат новиот директор - како времено решение до „реформата“.

Анонимен рече...

надао се надао, само се не на уд ио.

Анонимен рече...

Samo za informacija mene me limitiraat na vtori u 8 sabajle so sobrakaj od 5,3 gb.

Zatoa ne se nadajte mnogu, inako postoi i sansa da ve utnat, kolku za primer, mene me gasnele na:

5 gb
10 gb
11 gb
26 gb - JEJ
4 gb
6 gb
itn.

Анонимен рече...

у па ти си дотерал и до 26 ГБ. Ќути тамо немаш право да се буниш нарените две години.
Шала на страна, нас од Македонија не се сакаат на PayPal, ни на Clickbank...и да се избориме за некој пристоен флат пакет тоа ќе биде само почеток на борбата...А бре македонче каде се спремаш...

Анонимен рече...

Мислам дека понудата на ОнНет е одлична гледајќи ја цената (1300 ден) и дозволениот месечен сообраќај 10 ГБ. Ако некој користел порано нека каже дали врската е стабилна...

ОнНет секогаш имале подобри понуди од МТнет... може да правиме споредба со нивните диал-уп понуди. Понудата на ОнНет е дупло поефтина од онаа на МТнет (зборувам за диал-уп). Додека не се појави АДСЛ, никогаш од страна на МТнет не ги намалија диал-уп цените, па затоа не очекувајте некое фантастично намалување на цените од МТнет, тие сигурно ќе го сменат нивниот макс АДСЛ пакет на подобро, но сигурно ќе бидат далеку од ОнНет... (ова го кажувам од искуството со диал-уп),
Кога користевме диал-уп, не ја користевме услугата на МТнет туку од другите провајдери (затоа што беше дупло поскапа во споредба со другите) исто како што се случува сега со АДСЛ... и сето тоа никогаш не се измени (секогаш диалуп-от на МТнет беше поскап и таков е останат и денес)... Затоа не очекувам нешто драстично да се смени и сега со АДСЛ

Анонимен рече...

Во Хрватска 1 куна ако стави адсл добиваш Free Ipod

Нашиве дури и интернет не ти даваат
колку не е фер

Анонимен рече...

"Нашиве дури и интернет не ти даваат
колку не е фер"

Рече Калимеро и се пресели во Хрватска...

Нормално дека кај нас ќе не стрижат, никој не се буни, сите само јадеме вафли по форуми, никој масовно не се откажа од ADSL-от и чаушите ќе си продолжат по старо.

А сега додека не завршат избориве, говедана од МТШит нема да мрднат со мал прст, само ако WADSL-от стане масовно популарен тогаш че реагираат, а до тогаш не ipod него ни вазелин нема да ти дадат.

Анонимен рече...

Некој човек пратен од МТнет претходно го има напишано ова:

“Пред некој да се заебе со на ОнНет WADSL-ot.. Прво, паѓа ко ненормално, повеќе нема нет него што има,второ трансферот на моменти (моменти = 8-10 саати дневно минимум) е ужасно спор, и трето и најважно, p2p нема, сите портови се затворени.“

Ова ме зачуди па им се јавив кај ОнНет да ги прашам, според одговорот сфатив дека сето ова е голема лага. Особено ме интересираше дали сите P2P портови се затворени.

Ова е одговорот од ОнНет:

Po nadminuvanje na limitot od 10GB transfer brzinata se namaluva na 32kbps
za toa vie ne doplakjate nishto, se do istekot na 30 dena koga povtorno
dobivate novi 10GB transfer so brzina od 512kbps. Otkako kje Vi se postavi
antenata, prikluchokot go nosime do eden kompjuter. Site P2P portovi se
dozvoleni.

Не го бранам ОнНет, но лаги не се потребни.

Анонимен рече...

Акциите во МТшит не се продаваат. Хм... Има некој коментар?

Анонимен рече...

А зошто да се продаваат, маџарите имаат 60%, и со тоа апсолутна контрола во одлучувањето.

Плус тоа никој не гарантира дека некогаш ќе исплатат дивиденда. По нашиве закони бордот на директори едноставно ќе донесе одлука дека профитот ќе биде инвестиран во нешто (на пр: развој, купѕвање опрема , нови мерцедеси, вили на флорида итн) и не акционерите нема да им се исплаи ниту денар.

И зошто некој да инвестира во акции, за да никогаш невиди никаков профит од парите кој ги вложил?

Ако збориме за некој странски инвеститор кој ете би ги купил останатите 40% од акциите во пакет наеднаш, тогаш сценариото би било исто. Би требало да дадат едно чудо пари а никогаш не би виделе никаков профит од тоа и во никој случај не би имале право на глас и донесување на било каква одлука во бордот.
Според владат тие 40% требало да вредат 270 милини евра (ха ха ха ха пусти соништа) додека реалната вредност е околу 40-60 милиони. За толкави пари поисплатливо би било да евентуланиот ивеститор си почне друг бизнис (мобил.оператор, интернет провајдер, кабловска телевизија, пињара, кафана било што) отколку своите пари ги фрли во бунарот што се вика МТ.

Кај нас законите се лудница, а државата никогаш не ги штити правата на малциските акционери, така да ако имате нешто пари подобро чувајте си ги под перница или ставете ги на Бразил :)

Анонимен рече...

***Некој човек пратен од МТнет претходно го има напишано ова:

“Пред некој да се заебе со на ОнНет WADSL-ot.. Прво, паѓа ко ненормално, повеќе нема нет него што има,второ трансферот на моменти (моменти = 8-10 саати дневно минимум) е ужасно спор, и трето и најважно, p2p нема, сите портови се затворени.“***

Mi se povrakja koga ke procitam vakvo nesto vo stil "covek praten od MT". Sekoj shto e protiv On.net znaci spored vasite zakrzlaveni umovi e avtomatski od MT? Jas go pisav moeto iskustvo od firmata kade shto rabotam, kade shto ne sum zadovolen od wadsl uslugata i kade shto p2p portovite se zatvoreni (zatvoreni bea i od pred 2 godini od koga sum tamu). So ogled na toa deka on.net im se sponzori na firmata, logicki bi bilo da gi reklamiram niv, a ne mt, taka?

а рече...

ne sum zadovolen od wadsl uslugata i kade shto p2p portovite se zatvoreni (zatvoreni bea i od pred 2 godini od koga sum tamu). So ogled na toa deka on.net im se sponzori na firmata...

А, да го прашаш администраторот на системот (од фирмата) да не ги блокирал портовите за П2П за вработените, а? ;)

Анонимен рече...

***А, да го прашаш администраторот на системот (од фирмата) да не ги блокирал портовите за П2П за вработените, а? ;)***

Ushte od odma pomisliv na toa, i prashan e. Jok, takva ja dobile konekcijata. A kolku shto znam, i na WiFi-to se skinati p2p portovite (bar bea vo test periodot i posle oficijalniot start). Ako sega e smeneto, odlicno, mozda i vredi prefrlanje na on.net. A za stabilnost, normalno deka nema da vi kazat "da, cim duvne vetre nema da imate net", nego ke se reklamiraat kako "stabilni", iako znam luge koi imaat antena na 10 metra karshi niv i pak ili slabo fakjaat signal ili imaat ocajno spor protok.

Анонимен рече...

koj si be ti Anonymous sto tolku plukas po on.net. Neznam kakov e WADSL ama sigurno ne kako sto ti tvrdis deka e. ima lugje sto se mnogu zadovolni od WADSL i simnuvaat MP3 preku P2P so najgolema brzina u MK. A za vremenskite uslovi toa sto go tvrdis nema vrska. Bidejki WADSL rabote na 2.4GHz 5.4GHz i 5.7GHz treba vremenskite uslovi treba da se "armagedon" za da se zaebe signalot. Sega ke kazes i deka koga duva veter ni satelitskite anteni ne rabotat.Mnogu skoli vo MK se povrzani na internet preku WADSL i ne veruvam dokolku vrskata bila za nikade skolite bi go trpele toa.
Ili ednostavno sakas da ne ubedis da ne potpisuvano so on.net tuku so mt.net za nivniot skap ADSL koj nudi mnogu malku.

Анонимен рече...

Лелелеле...
"Mi se povrakja koga ke procitam vakvo nesto vo stil "covek praten od MT". Sekoj shto e protiv On.net znaci spored vasite zakrzlaveni umovi e avtomatski od MT? Jas go pisav moeto iskustvo od firmata kade shto rabotam, kade shto ne sum zadovolen od wadsl uslugata i kade shto p2p portovite se zatvoreni (zatvoreni bea i od pred 2 godini od koga sum tamu)."***

Овој човек ако не од МТнет, може да е од друг провајдер (не е ни важно), но за да напише коментар од типов... СИТЕ П2П ПОРТВИ СЕ ЗАТВОРЕНИ, МРЕЖАТА ПАЃА КО НЕНОРМАЛНО - 8-10 СААТИ ДНЕВНО... (СЕ Е ТОА ГОЛЕМА ЛАГА), А ПАК ДА ДУВНЕ ВЕТЕР АНТЕНАТА ПАЃА,,, ТОА Е ЗА ГЛУПАВИ И МАЛОУМНИ КАКО господинов КОЈ ШТО ПЛУКА ПО ОННЕТ...

“Пред некој да се заебе со на ОнНет WADSL-ot.. Прво, паѓа ко ненормално, повеќе нема нет него што има,второ трансферот на моменти (моменти = 8-10 саати дневно минимум) е ужасно спор, и трето и најважно, p2p нема, сите портови се затворени.“***

ГОСПОДИНЕ МАЛОУМЕН... НЕ Е ФИНТАТА ВО ТОА ДА КАЖУВАМЕ ГОЛЕМИ ЛАГИ И ГЛУПОСТИ ПО КОМЕНТАРИТЕ НА БЛОГОВ (КАКВИ ШТО СЕ ТВОИТЕ) ТУКУ ЦЕЛТА Е ДА СИ ПОМОГНЕМЕ ДА СИ ОБЕЗБЕДИМЕ ПОДОБАР И ПОЕВТИН ИНТЕРНЕТ ВО ЗЕМЈАВА. А СО МАЛОУМНИ, РАСИПАНИ “ЛУЃЕ“ КАКО ТЕБЕ ТОА Е НЕВОЗМОЖНО.

АКО ИМАШ НЕШТО ПРОТИВ ОННЕТ ОДИ И КАЖИ ИМ ГО ТОА НИВ, А НЕ ИМ СОЛИ ПАМЕТ НА ОНИЕ ШТО ГО ЧИТААТ БЛОГОВ ЗА ДА СЕ ИНФОРМИРААТ ШТО ПОДОБРО ВО ВРСКА СО ИНТЕРНЕТОТ КАЈ НАС (А НЕ ЗА ДА ГИ ЧИТААТ ТВОИТЕ ФРУСТРАЦИИ ПО БЛОГОВ)

Од кај и да си пратен, не ти успева да ги лажеш луѓето за да не потпишуваат со ОнНет...
Со тоа не помагаш, да си добиеме по квалитетен и поефтин интернет.

Во моментот најдобра понуда од сите провајдери има ОнНет (WADSL) ...

Анонимен рече...

Навистина не е во ред, некој да плука по некој провајдер затоа што има нешто против нив, овде целта е да им се дава на луѓето точни информации за сите можни понуди од интернет провајдерите... а не да кажуваме лаги...

Анонимен рече...

И ова го куцаат истите луѓе што до пред некое време не го вадеа зборот „Пепичка“ од нивните постови? А сега му го пушите тука и тоа на невидено. Проверете сами како е што е, и после серите.

Анонимен рече...

"Ushte od odma pomisliv na toa, i prashan e. Jok, takva ja dobile konekcijata. A kolku shto znam, i na WiFi-to se skinati p2p portovite (bar bea vo test periodot i posle oficijalniot start)"

Izvini ama kaj vas e problemot. Nie ovde imame "WADSL" od 2002 godina koga uste ne se ni vikase taka. Konekcijata se ostvaruva so edna golema antena koja sto e povrzana so wireless local loop (vo nasiot slucaj Breeze access ovoj potocno http://michaeltaney.com/breezeaccess/BreezeAccess.htm)
i fiksna adresa bez restrikcii.

Ronaldinjo рече...

Eeeeeej "pepicka" mi e patentiran. Ke naplacam koncesii za upotreba na zborot.
Dali nekoj probal so MDS uredot za TV na PEPICKA da fati WADSL.
E koga ke uspeete vo toa togas ke imate i internet od PEPICKA.
Zemete si WADSL i stavete si ga vo regalo do MDS-to i cekajte da vidite sto novo PEPICKA ke smisli i taka ke imate eden ton uredi muzej da otvorite, ama i TV i Internet pobarajte od drugi

daywalker рече...

Мое искуство со WADSL...

Знам дека п2п портовите им се затворени по дифолт. Треба да им се јавиш и да им кажеш дека сакаш да користиш емуле или торенти или што и да е... Што се однесува до брзината,
на секое второ барање за отворање страница понекогаш чекав и по минута-две, а некогаш нејќеше ни да ја отвори. Дури по 3-4 обиди се отвораше.
Единствено позитивно е што им е линкот до Он-нет порталот (можеби и до други содржини кои тие ги хостираат) страшно брз, клиповите од мега-два ги симнува за 2-3 секунди.


Сепак, да рекаптулирам, не забележав некоја поголема брзинска разлика во однос на Мт-шит. Јас, лично, иако не ги сакам он-нет, како ни мт-шит, сепак би се префрлил кај нив, но моментално сум во затвор кај мт-шит - имам уште 9 месеци принуден брак.

Анонимен рече...

н а 19 мт-шит можеби ке понудат други предизборни пакети !!!!

daywalker рече...

Може да нудат пакети какви што сакаат, на нив се надеваме само ние што веќе сме заглавени кај нив, тешко дека уште некој може да наседне на нивните мачки во вреќа.

револуционерот рече...

Aj ke gi zamolam "kulturnite" sovetuvaci na WADSL da namalat so navredite zasto ke vi go pratam bezvrska so sekira (citaj: cenzura).

covekot jasno kaza deka ne e zadovolen od negovata instalacija vo firma i deka realno ne cvetaat ZUMBULI so WADL ... taka sto namesto da jadete pita po blogovi sednete i iskoristate go vaseto iskustvo so WADSL i resete go problemot pa korisnikot ke bide zadovolen ...

Inace ako poglednete nagore ke vidite deka ne site skoli se bas najzadovolni veke se prijavi eden slucaj ... i za toa treba da obrnete vnimanie zasto neli imate nekojsi dogovor za koj ste garantirale pred USAID ili neznam tamu kogo koga ste se nafatile na toj "grandiozen" proekt ...


Zatoa decki sednete zagrejte stolce i pocnete da rabotite kako vistinski ISP ili kazete deka ne ste sposobni pa gazda slovenec ke dojde ke vi dade po 2-3 vaspitni i ke vi kaze kako se raboti ... dodusa ako uste malce pocekate ke bide gazda germanac pa moze da bide interesno ...

ПероШванц рече...

Ми се допаѓа муабетот кога пак се свртевме во круг. Локацијата на проблемите не е во провајдерите туку во институциите. Сигурно никој странец нема да ти понуди услови како во неговата земја, ако може да шиша по локална варијанта и тарифа.
Кога ке дојде реална конкуренција (која сега како и се друго се кочи) дури тогаш ке имаме борба на провајдери каде тие самите ке заработуваат многу помалку, а ке имаме и реални цени.
Класичен пример на контролирани инвестиции од странство и недозволување на конкуренција ви је примерот со отварање на Бенз. Пумпи на Лукоил и на ниеден друг (Шел Омв...) Воведоа Евродизел на Макпетрол, за нивните убави нови коли да возат саглам нафта. Море све да се однесе у Хондурас. Бугарите отидоа 100 светлосни години пред нас а само до пред некоја година им се смеевме, Албанија е надобар пат за истото, Една Босна со војна има пасоши што за Европа не им треба виза...
Интернетот е последното нешто што ке се реши у МК со билокој на власт.

Анонимен рече...

Dali nekoj voopsto probal WADSL koj sto se nudi za domasni korisnii... i neka kaze kakva e stabilnosta, i dali cesto paga pod 512 Kbps, i ne mozam da razberam nekoj vika deka ima P2P, nekoi deka nema, a nekoj deka po defolt nema, no mozat da ti dozvolat ako go pobaras toa od niv... (ne znam sto e vistinata)

Neka kaze nekoj koj navistina koristel domasen WADSL.

Pozdrav

daywalker рече...

Мала корекција:

п2п нема по дифолт за фирми, и тоа е 100% сигурно, но за домашните корисници не знам. Иссто 100% е сигурно дека за пријателите и деловните партнери на Пепи сите порти се отворени, како и тоа дека лимит на трасфер за нив не постои.

Анонимен рече...

eden prijatel zema nekolku akaunta za WADSL za nekolku internet klubovi, i nemaat p2p portovi otvoreni. Aj firmi, ama za internet klubovi da ne dozvoluvaat?

Анонимен рече...

"Anonymous said...

eden prijatel zema nekolku akaunta za WADSL za nekolku internet klubovi, i nemaat p2p portovi otvoreni. Aj firmi, ama za internet klubovi da ne dozvoluvaat?"

E so, internet klubovi ne se firmi?
(se zezam). A i so ke mu se na prijatel ti tolku mnogu internet klubovi... (mala sala).

Spion666 рече...

Од сигурни извори, OнНет имаат реален проблем со опремата за WADSL (им заглавува) и работат на него. Проблемот ќе биде решен за околу 1 месец. Кога ќе дознаам дека го средиле проблемот, ќе пишам на блогов.

Анонимен рече...

Vaka zavisi za koj ... i kako go smetate toa ogranicuvanje od 4 GB. Toa nema vrska jas imam eden drugar i toj znae nekolku users/passwords neograniceni t.e sto gi koristat lugeto na povisoko nivo vo mt, pa taka da on i da ima download 100GB pak mu ide linijata so 60kb/s (nema ogranicuvanje) a za nas uste malku i na 1 mb ke stavat ogranicuvanje

Анонимен рече...

Wonderful and informative web site. I used information from that site its great. video editing programs

Анонимен рече...

Very cool design! Useful information. Go on! portable projector screen Backlit keyboard laptop Thailand land rover Mazda protege 2002 es tupac ft biggie running tabs Play free txas hold em charleston southern soccer Boating quarryville pennsylvania Pasek rozrzdu peugeot 605 Nursing malpractice information Keywords alarm systems Online degree program mba alabama Volvo penta micro fich projector headlights 2000 mustang Debt consolidation madison Under cabinet lighting edmonton free pop up blocker

Ben Dicosta рече...

With new technologies emerging LEDs are not just for under cabinet lighting and portable desk lamps anymore.