14 јули, 2006

Демант од happy WADSL user

Имаше многу контрадикторни информации за стабилноста и затворањето на портови кај WADSL. Еве детален демат од happy user... се надевам дека не е abuser:
Наместив ОНЕТ и го имам еден ден состојбата е ваква:
  1. Има П2П пробав торрент и оди со 52-58 kb/s down и 11-14kb/s up.
  2. UnrealTournament2004 demo 290mb се симна со просечна брзина од 60,5 kb/s.
  3. Pingot во Unreal Tournament беше од 75 - 100. Најдов повеќе UT2004demo сервери со пинг под 100 на Онет отколку на МТнет отприлика 3:1 однос.
  4. Нема каснење при отварање на страни како кај МТнет. На МТнет имам околу 1 sec при request на страна или пак нема да ја добијам, па мора refresh. Тоа го нема на Онет.
  5. Има динамичка ИП адреса
  6. При тежок download на пример торрент сеуште интернетот добро работи. Кај МТнет се влечи ако имам торрент што симнува со 55 kb/s и праќа со 11 ks/s.
Ете тоа е. Се надевам му разјаснив некому. А, и ќе заборавев инсталацијата траеше околу 1 час.
Фала. Keep us informed.

31 коментар:

Анонимен рече...

Откако зафркнав барем едно 20 пријатели да наместат ADSL од МТнет и тоа некој месец пред фамозниот ноември повеќе не навивам за никого.
Едноставно ги кажувам фактите за да му биди појасно некому и да одлучи.
Сега засега подобро и покомотно се чувствувам на WADSL од ADSL, но ќе видиме и ADSL от беше супер пред да ноември и кога беше 384 и тогаш се брзо се отвараше. Сега на 512kbps многу е поспоро реагираат пребарувачиве. Зборувам за request на страна после тоа оди брзо.

daywalker рече...

Што после надминување на лимитот? За тоа нема информации, јас слушнав дека тогаш има затворање на портовите.

Анонимен рече...

Да можно е тоа да се случи.
Но сеуште немам надминато лимит, па да ти кажам. Спрема договорот можи по надминувањето на лимитот да ми скратат некои услуги.

Но, неможам да ти кажам колку релаксирано се чувствувам без она константно refresh при секое отвoрање на страна.

Пред малце имав гостин кој има Office ADSL и беше воодушевен од тоа како се отвараат страните. Ми вика абе што ако имам 1mbps download кога се влечат страните.

Анонимен рече...

pa kolku sto znam, neli pisuvase deka posle limit ti ja usporuvaat brzinata na 32kbps? manje vise toa e prakticno neupotreblivo.

Анонимен рече...

А, дали мора да се склучи договор на 2 години?

Анонимен рече...

мора да се склучи договор на 2 години, ама поарно со нив отколку со мт.нет.

Анонимен рече...

zoshto poarno so niv, koga posle limit imaat neupotrebliv net?

Анонимен рече...

A sto sakas da kazes deka 64/64 e upotrebliv net !?

Анонимен рече...

Некаде при крајов од месецов планирам да го надминам лимитот па ќе ви кажам дали е или не е употреблив.

А ADSL за мене не е употреблив на 64/64, пред некое време разбрав и зошто е тоа така. Мт нет во суштина не ти дава права 64/64 линија како ISDN туку тоа е невидена глупост која е направена за да се добија 64kbps на broadband линија.

Атила рече...

Да пробате вие кои имате АДСЛ да ставите некој покултурен ДНС сервер освен тие на МТ (на пример: dns.gajtanless.info) или евентуално новите ДНС сервери на МТ (62.162.32.5 или 62.162.32.6).
После тоа латенцијата едноставно ќе исчезне - но не и лимитот на брзината :)

Иначе ако се прашувате на кого да му ја продадете душата на две години дали на МТ или Офф.Нет - исто ви се фаќа пак после лимитот ќе имате неверојатно „употреблив“ интернет.

Анонимен рече...

abe ne e upotrebliv na 64/64, ali e u sekoj slucaj daleku poupotrebliv,a i postabilen,nego 32/32 za manje vise ista cena i uslovi

Анонимен рече...

Како мислиш иста цена и услови?

Анонимен рече...

pisuvase "manje vise" ista cena (ne skroz ista) cena i uslovi, so toa shto na 64/64 bar mozes mejl da proveris.

Revolucioner рече...

64/64 od mt.net e pobavno od 32/32 na on.net. A cenata ne e gore dolu ista, ima ogromna razlika. Cenata na mt.net za Max ADSL e za poveke od 60% povisoka od onaa na on.net za WADSL, a nudi samo 4GB nasproti 10GB za WADSL-ot. Na poveketo lugje 10GB im e poveke od dosta pa nema ni do go nadminat limitot, pa cel mesec ke surfaat na 512K. A onie na Max ADSL po samo polovina mesec ke se vlecat na navodno 64/64. Ne "navivam za nikogo", samo sakam Provajderite vo MK da se svestat i da pocnat da im nudat na internet korisnicite vistinski broadband internet kaj kogo korisnicite nema da brojat megabajti i ke surfaat pri brzini dovolni za komotno setanje i niz stranici polni so Flash i video klipovi.

Анонимен рече...

***64/64 od mt.net e pobavno od 32/32 na on.net.****


Ајде бе, жити све. И моето Југо од 50кс е ондак побрзо од твојата тојота од 75кс.

Revolucioner рече...

na mt.net ne treba nisto da im veruvas. ako vikat 64 togas mislat na mnogu pomalku od toa (na primer 32). A i ke imas pomal prioritet pa nekogas nema ni da imas inet, nema ni google da ti otvara (imam citano za takvi slucai). pobrzo ide preku dial-up da se uklucis otkolku da koristis ADSL na mt.net otkako ke ti ja namalat brzinata. A ti cim tolku gi branis mt.net ili ti e ubavo so niv (neznam sto moze da ti bide tolku ubavo) ili si vraboten pa nemas problemi so namaluvanje na brzina (bidejki nemate download limit) pa neznaes kako im e na drugite ADSL korisnici. Zaprasaj se zosto nikoj ne go prodolzuva dogovorot so mt.net, a onie na koi uste im trae dogovorot edvaj cekaat da zavrse pa da se prefrlat na drug podobar ISP.

Анонимен рече...

dobro, zosto se pravite retardirani so sila koga ocigledno ne ste, cim mozete da ukljucite kompjuter, browser, i da ukucate nesto ovde? Kazav negde deka gi branam mt.net? kazav deka ne sum limitiran? kazav deka ke prodolzuvam dogovor? I jas edvaj cekam da mi zavrsi dogovorot. I mene ne mi se po kejf paketite i cenite. Ali go imam koristeno bajagi vreme i wadsl-ot na on.net vo firma, i mozam da gi sporedam. I daj mi EDEN barem dokaz, makar i teoretski deka 32/32 e pobzo od 64/64. Aman vise so toa deka sve sto e od mt.net avtomatski ne cini. Toa ti e isto kako da dojde sega Orange ili nekoj drug mrsen stranski provajder, i da ti prodava 16/16, i ti da vikas deka toa e bolje od 32/32 na on.net, samo radi toa deka gi mrzis on.net.

Анонимен рече...

Е стварно претера со тоа 64/64 побрз од 32/32 на WADSL. Слушај батка од таа 'супер' брзина 64/64 јас зедов WADSL затоа што за мене 64/64 не е интернет. А и воопшто не ме интересира дали е побрзо 32/32 на WADSL затоа што и тоа не е интeрнeт за мене.
А посебно ти беше генијално тоа 'manje/vise' исти услови и цена.

Планирам да земам уште еден WADSL акаунт и така ќе имам 20gb лимит за 2600 денари месечно. А ти за 'manje/vise' иста цена ќе имаш 4gb лимит и после тоа феноменално брз интернет на 64/64.

daywalker рече...

интересно е кога се караат двајца анонимуси, па не знаеш кој е кој.

Ало! Може ли наместо вас да донесам заклучок, познат уште од почетоците на броудбенд интернет во земјава ни? БРОУДБЕНД ОВДЕ НЕ ПОСТОИ, ПОСТОЈАТ САМО НЕГОВИ ОСАКАТЕНИ ВЕРЗИИ!!!

Кога ќе купиш броудбенд интернет во Македонија, тоа ти е исто како кога ќе симнеш shareware софтвер па после 15 дена користење му е ограничена употребливост. Е, сега, кога ќе си платиш за него, добиваш цела употреблива верзија, но овде ем плаќаш интернет како секој месец да купуваш цела палета на Adobe програми, ем добиваш shareware.

Анонимен рече...

Mtnet neka odat u k..ac Da im ebem to 64k koga ti otvara edna strana na 5 minuti.modem 14k odese pobrzo.posle 4 gb netot e prakticno nepostoecki

Dejan B. рече...

Samo sto staviv on.net WADSL i mozam da potvrdam se sto pisuva vo blogot na glavnata strana. P2P raboti, brzina super, latency podobar od mt.net i najvazno cena i quota daleku po prifatlivi od mt.net (osven sto te limitiraat na 32/32 i jas ceskav 1 mesec da dobijat novi modemi posto nemaa)

Анонимен рече...

i sto? 32/32 e internet? podobro kje se akam so 64/64 koga i tie 10 giga kje gi spukam za 5-6, maksimalno 7 dena

Dejan B. рече...

i sto? 32/32 e internet? podobro kje se akam so 64/64 koga i tie 10 giga kje gi spukam za 5-6, maksimalno 7 dena

Dobro a ja znaci ke spukam uste 10 za masimalno 13-14 dena i na kraj ke imam 1000 denari povekje vo dzeb.

Анонимен рече...

da, a sto e so internetot do kraj na masecot? jas bi gi dal tie 1000 sto bi mi ostanale za da imam nelimitiran internet, kakov sto ima za tie pari vo celiot svet.

Анонимен рече...

Edno prasanje vo vrska so limitot od 10GB: dali toa se odnesuva samo na download ili na vkupniot soobrakaj(download+upload)?

Анонимен рече...

На вкупно down/up и се мери и протокот што го правиш према Оннет. Овај пакет не е како претходниот на 768kbps кога не се мереше према Оннет.

Spion666 рече...

Значи оннет конечно си ја средија опремата како што наговестив пред некој месец. Кул. I am prepared to jump ship.

Virus рече...

Момци.. кажете ми како оди со делење на интернетот на повеќе компјутери на WADSL на кој начин е изводливо тоа?

Анонимен рече...

Намести router со wan приклучок и сите компјутери на рутерот. Работи без проблем.

Matze рече...

A ako se prebacam na on.net, bi mozhel da produzham da go koristam pop3 e-mail-ot na mt.net?

I da, skurcheno e vekje od zamaranja dali si pominal limiti ili ne, edvaj chekam da ja napushtam drzhavava samo radi toa.

Анонимен рече...

Zosto so WADSL na on.net stranite se otvaraat odma, t.e. ja nema taa latencija kako kaj ADSL-ot na mt.net?

Ping do www.google.com od on.net prosek 60 ms
Ping do www.google.com od mt.net prosek 56 ms

so ovaa brzina patuvaat ICMP paketite no ne i UDP i TCP paketite, koj glavat na nekoj ruter vo mt.net najverojatno e bandwidth shaper samo ne bi se zamaral so toa sto e taa napravija, bitno tuka e celata guzva.