22 септември, 2006

Сите наши деца

Додека се замараме со битни теми од типот дали АЕК е независна или нејзиниот шеф, Коста Трпковски, е роднина на Црвенковски, некако незабележано помина веста за смената во уште еден блуден орган обвинет за непотизам и други видови коруптивни дејанија.

Станува збор за Комисијата за заштита на конкуренцијата, едно од оние независни тела кои постојат за да трошат туѓи пари дур создаваат привид дека нешто работат. Бившата Монополска управа на времето се прослави со решението со кое му забрани на Телеком да продава АДСЛ се додека не овозможи услугата да ја нудат по пазарни услови и другите провајдери. Забраната никогаш не се спроведе, а двајца вработени во Управата среќно се вдомија во семејството на Телеком.

„Шеф сале“ на „органот“ беше Панче Бардаров се додека не го смени новата Влада. И за него има анегдота дека имал син кој ептен го бивало па го вработил во Мобимак. Остана запамтен и по тоа што му пречеше Уставот и неефикасното судство за да се пресмета со „монополите“. За да му помогнат, лани во декември се смени Уставот и со амандманот 20 им се овозможи и на несудските државни органи да изрекуваат казни.

Место да почне одма да дели казни, на Панче тогаш му засмета Законот за прекршоци кој ги ограничувал казните на само 5 000 евра. Нели, срамота е да пише вака бедна казна за МТ. Така, во мај годинава го исправија и тоа - се донесе нов закон за прекршоци кој не поставува вакво ограничување. Панче веќе ништо не го спречување да казнува, па дојде и следниов наслов: Поради незаконската наплата на манипулативен трошок - Казна за Телеком до 17 милиони евра?!

Спротивно на насловот, во веста стоеше само дека Комисијата ќе „достави барање до надлежниот суд за поведување на прекршочна постапка против компанијата и одговорното лице“. Во превод: џабе се мења уставот и законот кога Панче е решен да не казнува и да се вади на неефикасното судство.

Сега на местото на Панче треба да седне Чедомир Краљевски - ептен стручен кадар, ем проверен во времето на Георгиевски и Далаверци. Дневник направи фројдовска грешка кога објави дека е стокмен за прв човек на Комисијата за СПРЕЧУВАЊЕ на конкуренцијата. Имам филинг дека ќе испаднат во право.

Продолжение: Дежа ву - Алиса во земјата на илузионизмот

86 коментари:

The Smasher рече...

Јас малку надвор од темава: Што бидна со она дека можно било ОННЕТ да ја зголеми понудата на 20 GB за период од две години?

The Smasher рече...

Пардон, корекција: за договор од две години инаку се спомна дека таа понуда можно било да се случи есенва.

Анонимен рече...

А има ли тој Чедомир некое свое чедо за запослување? Ајде да погаѓаме каде ќе се запослат тие чеда за неколку месеци!!!
Без терористичко крило не правиме ништо. No pain,no gain. Ќе гледаме и плачеме како не толку далеку од нас за 6 евра месечно ќе имаат 2Мб/с флат без лимит. И уште првиот месец без пари.

Анонимен рече...

eve sega od 512kb e 1024 ali so doplata od 500denari cabe im e koga e 4gb sve da im ebam

Анонимен рече...

Ништо не разбирам каква доплата од 500 денари, на кој пакет е 1024?

Анонимен рече...

и кај мене е 1024. Баш ме интересира што ке биде со лимитот. Ако го остават 4гб. ова ќе им биде уште еден страшен потег. За жалење се!!!!!!!!!

Анонимен рече...

Kralevski nema ceda za zaposluvanje.Dosta ni e on sam.ponesposobnoga pravnikau zivot nesam videja.E,pa za toj e u politiku.

Ako gu vodi antimonopolsku kako sto ne vodese u vremena na Daravelskoga naebale smo gu.
nema nisto da bide od tuj rabotu.Jos MT ke ni kaci cene a ne da gi skine.
Pa ljudi si imav monopol do 2017 itreba da si gi vrativ pare.
Ama zaebite toj ja jos malko i se razveduju od MT ama od kude da zimam sga internet.
Kude da se zavrtis sve nekoi brakovi na 2 god.Ama loso e toj sto ne mozes da se razvedes.
Koj sga dava najdobri ponude ,ama posteno

Armac рече...

Kakva doplata od 500 denari se spomnuva tuka? Jas ne im barav da mi nakacat na 1024 avtomatski go napravija toa. Nisto nikoj ne mi spomnal za doplata od 500 den.

daywalker рече...

Хелоу, револуционери.

Ни мене не ми треба 1024 на мочани, смрдливи и крајно понижувачки 4 гига. Дури ни 15 гига нема да ја покрие брзината ни за 4 дена. Ова мене ми смрди на пишување приговори. Мислам дека е крајно
време да се напише еден приговор,
само овојпат да оди на повеѓе адреси,
а една од нив да биде јавно писмо
што ќе се прочита на сите ТВ станици,
а ако не го прочитаат, да бараме
тужба против јавните медиуми поради
одбивање да се објави информација
од јавен интерес.

Има ли некој МТ инсајдер податоци
колку корисници изгубиле а колку се пријавиле во последно време?

Анонимен рече...

Гледам office ADSL сега е 1,5 mbps down и 512 kbps up.
Има некој сознание што се случува?

Анонимен рече...

Се надевам Онет сега ќе повлечи прав чекор и ќе зголеми лимит на 20 gb. Според мене тоа е побитно отколку зголемување на брзина.

mkdev team рече...

Како што ми кажа инсидер во мтшит

дека само ке зголемуваат брзина , а за лимит не се знае , мислам дека нема ништо да сменат до кај нова година или така нешто

За тоа како што вика daywalker

време да се напише еден приговор,
само овојпат да оди на повеѓе адреси !!!!

mkdev team рече...

Така ми кажаа демек конкуренцијата не правела ништо , и тие демек не давали голем лимит и така им одговарало на МТшит , Губриња !!!

Лоповишта !

Анонимен рече...

MAX ADSL
System Uptime 532 hour(s) 40 minute(s)
DSL Status Connected
DSL Speed 256 Kbps Upstream,
1024 Kbps Downstream
LAN IP Address 192.168.1.1
Ethernet Connected
DHCP Server Running
Software Version V1.00B02T02.NE.V1.20040817

Анонимен рече...

Здраво на сите ова линија што е сега 1024/256 Kbps и како за информација слушнав дека и лимитот ке оди нагоре можно е да бидат 8 - 10 ГБ или од 12 ГБ или да бидат 16 ГБ а до нова година да бидат и 25 ГБ но се разбира и линијата за плус 512 нагоре 1536/512, ова се извори од сигурни лица што се во мтнет.... Се надевам дека ке бидат во право досега не ме излажале..!

armac рече...

Imam informacija deka brojot na korisnici na on net ripnal nad 2500 ova ne e tocna rojka nego samo od okolu a izgleda kako na lugjevo im istekuva "dogovorot" so mt net taka na on net se prebacuvaat posto nema kako ednas si probal brz internet nema otkazuvanje :)

GoodBytes рече...

Симпатична грешка таа со „Комисијата за СПРЕЧУВАЊЕ на конкуренцијата“. :-)

bezvrska рече...

Честито 1 мега. Со оваа најнова феноменална понуда лимитот кај максот може да го фатите за само 10 саата :)

daywalker, јас тешко би прошол како МТ инсајдер...како и да е, МТ колку што имаат изгубено стари корисници на макс АДСЛ, уште повеќе имаат добиено со старт АДСЛ, па до некаде и со хит. Краткорочно, работите не им стојат толку лошо. АЕК и други „органи“ јасно имаат демонстрирано дека НЕ САКААТ да преземат БИЛО ШТО по нерешени приговори до МТ, а масовниот револт што поттикна првите приговори да донесат каков-таков ефект се изгуби. Друго дете, т.е. идеја?

BTW, 25 гига на Т1 брзини за триестина евра од МТ може да очекувате само на сон, во пакет со сигурните лица.

Goodbytes, знам дека има луцидни момци (и девојки) во Дневник :)

daywalker рече...

забележав дека последниве 2-3 дена конекцијата пак почна да заебава. Не исто како порано, ама сега страниците се учитуваат милион години (на 64/64). Порано им требаше само илјада. Дефинитивно е поради новата ујдурма со тоа мочаното 1 мега брзина.

Welcome to the limited country of unlimited stupidity.

Анонимен рече...

Уште нешто повеќе од 2 месеци ми останаа од договорениот брак со МТ Нет, а после истекот им раскинувам! :-)) WADSL понудата на Он Нет е добра, ама уште 2 години договорен брак??? Многу тешко. Барем договорот кај кабелските е на неограничен период, т.е. месец за месец, па ако се заглавува, барем се заглавува со 1500 денари.

Анонимен рече...

Логика нема 1024 со 4 гб
Не знам како е, кој им ги прави пакетите ама навистина не иде со 4 гб, 8 гб да кренат е пак малку ама има малку логика !

Анонимен рече...

Posle nova godina mt net stanuva t-com, pa valjda kje ima i popristojni paketi

Анонимен рече...

a T-COM hrvatska ima Flat 1024/192 za 278kuni (38e)

http://www.t-com.hr/privatni/internet/maxadsl/flat.asp

Перо Шванц рече...

После долго време од постоењето на блогов, целата ситуација со и-нетот во МК се врти пак околу една иста работа. Корумпираноста си го праи своето, па така Телеком и останати си тераат по шемата, бутај дур можеш.
Пак да потсетам, атакот треба да го истераме до државните институции а не до телеком.
Потајно се надевам дека Груевски ке успее да ја размрда ситуацијата во овој сектор. Ако го напраи тоа ке има една армија приврзаници за понатаму, а ако не, тогаш пак летаргија ке настане. Дотогаш терај дајалап Македонче и не кажувај на пријателите од соседните земји за нашата ситуација, ке ни се смеат или жалат.

Телеком знае дека губи корисници, ама многу им је гајле се додека го имаат она зацртано/остварено.

Анонимен рече...

Полно не има што се надева(в)ме дека Груевски ќе ги рамрда работите. Меѓутоа на првиот корак се сопна. Не успеа да го смени Трпче. Со Атиле не можеш да играш чисто. Тој знае дека секој месец прави ЕКСТРА ПРОФИТ (поради монополската положба и тотално непочитување на Акционерскиот договор) од околу 1.5 до 2 милиони евра. Со толку пари можеш да си дозволиш да поткупиш понекое сиромашно македоноче... па и некио бирократче од Брисел да застане во одбрана на ТРПКО НЕЗАВИСЕН.
Со Мафија не можеш да се бориш со бели ракавици. Треба Елиот Нес комплетно да ги растури сите...Ако има таков нека се пријави...

Александар З рече...

Гледам, се честитаат нови брзини, ама мене тестовите ми дадоа 770 нагоре и 220 надолу - колку му доаѓа тоа рекламирано? :)

Инаку, интересен податок што го најдов во септемврискиот број на Баг (Интернет зван чежња, Баг 166/09.06), на линкот го нема графиконот, за жал... Нејсе, има графиконче на кое е нацртано како ОПАЃА брзината на АДСЛ-от зависно од физичката оддалеченост од централата. Овој АДСЛ што го имаме држи брзина до 2,5-3,0 километри, па потоа експоненцијално паѓа до НУЛА на 6,5 километри. Со АДСЛ+ брзината држи до 2 километри, а со АДСЛ 2 до 1 километар.

Совет за оние што сакаат брзина во истата статија - преселете се поблиску до централата. Купувам стан во Ново Лисиче или куќа во дивото Лисиче, може и во Аеродром кај бензинските :)

Александар З рече...

Исправка,

770 симињање и 220 качување

Анонимен рече...

Pak kaj tebe ima 770, vo Bitola izgleda nemaat ni pocnato so zgolemuvanje. Uste sme na 400 i nesto.

Анонимен рече...

Kaj mene vika
DSL Speed
256 Kbps Upstream,
1024 Kbps Downstream


vikate ke ni go turat u smetka ili ?

daywalker рече...

Овие мајмуниве од мтшит не можам да ги сфатам. Ем имаат најголеми плати у државава, ем се кур*ат како да ослободиле Македонија, ем врска немаат со ништо ;)
Гледам на нивниот сајт, ставиле дека има нова цена на Максот (кога ќе кликнеш на повеќе) - 1660 ден + ддв (да ти е*ам ова веќе +ддв) а како брзина си стои 512/128, а под тоа им стои последната реклама за попустот до 30 септември...

Секоја чест, МТШИТЕРИ за маркетингот, ептен сте ажурни и ве бива за глупости. Камо информација за новата катастрофа со брзината? 1024 мбпс? Мене лично ми работеше на 1024 едно 1-2 часа, сега не дига повеќе од 320 кбпс.

Алал да ви е.

Анонимен рече...

http://www.sezampro.co.yu

ADSL paketi koi ne se meri transfer ili popularno nareceni FLATE-RATE

daywalker рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
daywalker рече...

Si gi nasol najskapite vo Srbija :))

http://adsl.neobee.net/

neobee e zakon tamu...

Steta e da ne se vidi i nivnata naslovna

http://www.neobee.co.yu/

"Ne budi ogranicen"...

Анонимен рече...

Personal test results
Speed
74.5 kilobits per second

Communications 74.5 kilobits per second
Storage 9.1 kilobytes per second
1MB file download 1.9 minutes
Subjective rating Slow

Explain results


Info
Date & time Wednesday, October 4, 6:40PM*
Test type IDT4 Free
Connection type ADSL
Region Europe
Data size 1024KB
IP address 62.162.227.31
Provider

E...i brzinata.Nesto se doblizuva do 1Mbps.
Transverot do sega mi e 1400Mb i ne sum ogranicen se uste.
Od koga ja nagolemija brzinata kaj mene kako za inat ne odi nad 100Kbps

Анонимен рече...

eve simnuvam od torrenti i pisuva
110kb :) ide ide ali bi ve zamolil nesto da proverite.

Start-Run: ping www.google.com -t
TIME= me interesira koja brojka imate
mene mi vika 200,220,itn a toa e shit
u sporedba so On net kaj niv pisuva
Time=30,40,50kolku se bolji od mtnet
...........

daywalker рече...

Kaj mene e 67,75 - av.69

ama imav i nekolku requested time outs, sto znaci bez feedback info. smrdi ova lajno od mt-sit, smrdi.

Анонимен рече...

ajde be, 1mbit sega, mozda i limititot ke go pomestat... samo da se serelo breeee, i flat da dadat pak ke mrcite

daywalker рече...

mrchime...
1 mbit? na 4 giga?

Daj ni flat za normalni pari, pa da vidis dali nekoj od nas bi rekol nesto loso, a ne da plakjame izgor i plus da ne limitiraat.

Drinker рече...

Anonymous said...

ajde be, 1mbit sega, mozda i limititot ke go pomestat... samo da se serelo breeee, i flat da dadat pak ke mrcite

********************

A dali nekoj mrcese pred da go vovedat limitot, A?

daywalker рече...

sinokja mtshit i rabotese i ne rabotese. ne mozev da simnam ni attachment od 50 kb a AIM mi se diskonektirase na sekoi 10 minuti. imase li uste nekoj vakov problem?

Анонимен рече...

И јас имав слични проблеми. Не можев и се уште не можам да се конектирам на FTP сервер, а после дисконекција од интернет чекав речиси еден час за повторно да се конектирам. При даунлоад често застанува и покрај тоа што кажува брзина од 120 kb/s, но не сака да продолжи и си стои во место. Некои веб страници ги отвора, но не сака 100% да ги доотвори и си стои така при што лоадерот на броусерот никако да дојде до 100%.

The Smasher рече...

Значи ништо ново. Се по старо: МТ си го тераат табиетот, ОННЕТ бара 2 години брак, а со WiFi то кое што наводно „постојано поставувале базни станици“ како што тие велат не мрднале ни метар, кабелските оператори си се кабелски оператори - ептен незагарантирана брзина, сателитски интернет - не можеш да користиш Skype или некои други програми од тој тип, плус тоа сателитските оператори се изгор скапи, мобилните оператори нудат некој ненормално скап ГПРС интернет на Post Paid број (T-Mobile MK) за да можеш да направиш милијарди сметка со нивното 30МКД -1МБ [плус тоа ГПРС е ужасно бавен]. Ние си седиме, постуваме ... и така натаму, и така наваму, и така никаде.

Анонимен рече...

i kade e sega Internet Makedonija?
Sto se slucuva so niv? Nesto cudno se slucuva, a nikoj nikade.

Анонимен рече...

Па можеби на членовите на Интернет Македонија им истекле договорите со МТШит па сега многу многу не се заинтересирани.

Анонимен рече...

Ало! Добивме дупло зголемена брзина, не заборавајте и аплоудот е дупло покачен. Работите сигурно не се променија на полошо и зошто некој би требало да реагира не ми е јасно. Ако толку на некого му смета брзината, стави си нетлимитер, ограничи си ја конекцијата на 512/128 и како ништо да не било. Да не зборам што стварно е можно покачување на лимитот, ќе има ребрендирање до година кај и да е. И да е само брзината сега за сега е чекор напред, не назад.

Само да се мрчело...

Анонимен рече...

Абе копук еден прочитај овде па ќе видиш зошто мрчиме.
http://www.bug.hr/vijesti/?id=74946

Анонимен рече...

А за тоа што прави Интернет Македонија, а и други глупости што се изнаслушав овде како права револуција не се кренала, и тоа од луѓе кои несакаат да мрднат со газот, мислам излишно е да коментира.

Уште од кога настана проблемот лани во Ноември го следам блогов и пријатно се изненадив што постоеше, а посебно и што успеа нешто да направи.

Мене ми требаше интернетот и немав друг избор и морав да прифатам се што ќе ми понудеше МТнет.

Но, првиот момент кога излезе конкуренција јас зедов интернет од друг провајдер. Сега ми истекува договорот и завршувам со МТнет.

Конкуренцијата не е одлична, но ако сега не ја подржиме тогаш нема ништо да направиме. Ниту ребрендирање, ниту притисоци нема да го натераат Телеком да ја промени политиката.
Само израз на незадоволство и откажување од услугите на МТ ќе даде резултат.

Анонимен рече...

Koj saka da mrchi, kje mrchi se dodeka ne ni dadat internet bez limit. Jasno? Ti sto si protiv mrchenje, ne moras da mrchis, nikoj ne te tera. Ionaka izgleda svrshuvas kolku brzo ti se otvaraat mailovite, zasto ochigledno ne znaes za sto drugo sluzi internet.

idividi рече...

Anonymous said...

Абе копук еден прочитај овде па ќе видиш зошто мрчиме.
http://www.bug.hr/vijesti/?id=74946

8:22 AM, октомври 07, 2006
***************************
Цело време само пишувате какви се цените во Србија и Хрватска. Дали знеш колку е таа Хрватска понапред од Македонија !!!! Светлосни години понапред. И сега човекот бил копук !! Е не си во право мој анонимен пријателе. Како прво во таа Хрватска што ја ставаш како пример интернетот не се користи за симнување на музика и филмови кои после ќе бидат продавани на пазарите како кај нас !!!!! , a ова го знам пошто еден од моите родители е од хрватска и повеќе од пола година сум таму. Инаку да ти кажам дека јас исто така користам адсл од мт шит и симнувам музика и програми што ме интересират ама никогаш повејже од 30-40 гб (кога беше неограничен) и јас сум незадоволен и тоа премногу (плајќам секој месец сметка за телефон од 3600 денари ) ама што да правам. Договорот ми завршува во Јануари 2007 и после го раскинувам бракот со МТ Шит. Не го оправдувам МТ Шит но додека даваја неограничен интернет никој ништо не се бунеше, ни за цени ни за ништо ама кога почнаа одредени корисници да симнуваат и по 300 и повејќе ГБ од интернет МТ го воведе лимитот. Ова со гигабајтите го знам заради тоа што ако се сејќаваш мој анонимен пријателе мислам дека беше на Канал 5 Телевизија или Телма имаше прилог со еден корисник кој од интернетот ја хранел фамилијата т.е симнувал човекот и по 600 и повејќе гигабајти па се бунеше дека сега му е скратена можноста за приходи !!! И на крај уште едно прашање до господата од блогот т.е главните револуционери колку знам требаше да се прави тужба (групна) за што јас контактирав со еден од нив преку е-маил па ништо не стана и што е тоа што интернет македонија го постигна ????. А ти анонимен кажи некој начин како да среди оваа работа со лимитот и не пишувај дали некој е копук или не

Анонимен рече...

идивиди мозам да ти кажам само шетај малце ти тоа што живееш во хрватска или подалеку......Ти си глуп или глуп се правиш мтнет лимитот го ставиле некој што симнувал 300 или 600гб. па немој не се срами ти сигурно не разликуваш што се гб или мега затоа заќути не се прави глуп....

и не сме светлосни години ние од Хрватска само кај нив е добра политиката.....

Анонимен рече...

Tipicno makedonsko, se jadete megju sebe namesto konstruktivno i zdruzno da se reagira prema "neprijatelot" cija konekcija koristime . . .
I ja na nivno mesto bi ve cedel

Анонимен рече...


А ти анонимен кажи некој начин како да среди оваа работа со лимитот и не пишувај дали некој е копук или не


Епа јас си го решив проблемот зедов интернет од друг провајдер. А и мобилен од Космофон.
Инаку здружено ништо неможи да се направи се додека сите чекаат некој друг да му го реши проблемот, а и групните жалби не ми помагаа во тоа време, затоа што тогаш немав можност на друг провајдер, па морав да му седав в скут на Атила.

Но, како што реков тоа заврши и јас тешко дека ќе бидам корисник на некои од услугите на Телеком.

Сега можат и 1гб лимит да направат, а вие да не мрчите и да се чудите зошто никој ништо не направил за вас!

Анонимен рече...


Дали знеш колку е таа Хрватска понапред од Македонија !!!! Светлосни години понапред.


Види и ние во Македонија бевме светлосни години пред Хрватска па сега сме назад. Се сеќавам на времето кога тие вака мрчеа цело време на BUG оти немаат ISDN! Еј, а ние имавме во тоа време повеќе од 2-3 години и тоа по пристапни цени!

Анонимен рече...


Не го оправдувам МТ Шит но додека даваја неограничен интернет никој ништо не се бунеше, ни за цени ни за ништо ама кога почнаа одредени корисници да симнуваат и по 300 и повејќе ГБ од интернет МТ го воведе лимитот.


Не ме интересира кој колку симнувал т.е. ич не ми е гајле каков проблем имал Телеком, па морал да го воведи лимитот. Јас знам дека секаде интернетот е далку поефтин од кај нас, дури и на Косово.

И ќе мрчам за тоа.

Анонимен рече...

Aman be kurtoni, uste li kenjate za adsl-ot na MT.NET!!
sto placete kako pickici, sto ne ste mangupi i ne se otkazete uste koga se plakaa penali, nego sega daj da barame care...

sve ste klosari bre...

инасјадер рече...

Се сеќавам на времето кога тие вака мрчеа цело време на BUG оти немаат ISDN! Еј, а ние имавме во тоа време повеќе од 2-3 години и тоа по пристапни цени!

--------------------------
Ова е само една индикација од она што го знаеја сите во оваа бранша на времето:
Пред да го превеземат Хуните нашиот Телеком беше технолочи лидер во регионот и пошироко. Всушност Македонија беше комплетно спремна да ја прерипа дајл-уп фазата и да оди директно во броудбанд, и да биде водечка држава по овие работи од овде до Швајцарија!
На Хуните не им ем многу галје за националниот интерес , туку во склад со својот древен Хунски ген си го тераа своето „опњачкај и уништи“
Спред мене уште поголема вина имаат нашите државно регулативни органи кои наместо да прочитаат што е потпишано и договорено со нив, и да ги чукнат по глава Хуните така и да се понашаат, што од некомпетентост, што од лесно подмитување ја турнаа Македонија во информатичко - комуникациски амбис.
(Распишуваа меќународни тендери ДА ГО ПРОВЕРАТ РАБОТЕЊЕТО НА ТЕЛЕКОМ !!!!)
Дел од вината сносат и газолижачите внатре во компанијата кои, од свој сопствен себичен интерес, се натпреваруваа кој повеќе ќе им помогне на Хуните во пљачката.
Блогов е наменет за Интернет проблемите но тие се дел од многу поголем проблем на корумпираност и некомпетентост на многу луѓе и институции, и служење на други цели.
Нажалост на блогов има премногу малку посетители да би можело нешто значајно да се постигне, но барем тие што се овде да ја знаат вистината.
Додека не се појави некој лидер кој ќе не обедини во одлучна акција, единствено што може е да се избегнува МТшит, а мобилните земете ги од Космофон, и кажете им на сите што ги знаете да го прават тоа.
Шансата што ја имавме 2001 год. поради нашата македонска поквареност и лузерски менаталитет е загубена...

daywalker рече...

Знае ли некој колку точно е лимитот сега? На шитерската страница нема никаква информација (ни за покачување на брзината), а јас сум веќе на 7.7 гига.

Анонимен рече...

Навистина чудно! Во модемот ми покажува брзина:
DSL Speed - 256 Kbps Upstream / 1024 Kbps Downstream. А на официјалната страна на МтНет нема никаква информација. Знае ли некој што е работава? Има ли можеби зголемување на лимитот?

zelenko рече...

да бе и кај мене шиба со 100 download ,а веке имам 9.8 gb

Лажго Лажгов, с. Лажово рече...

Е како да не! Лажете! Или користите туѓи Useri! И јас можам да излажам и да речам: Еј, јас спуштам со брзина од 150 и досега имам спуштено 12 гига! :p

Анонимен рече...

eto go tipicno makedonskoto... Zosto bi lazel nekoj? Eve ja uste pred da stavat 1mbit eden mesec mi se pogodi da teram do 15gb. I sto mi pravi razlika ako lazam? dobivam neso? ne. Covekot sigurno stvarno uste ne e usporen, ne tuku serite odma.

daywalker рече...

Ни јас немам друга работа, него да се зафркавам. Лажговци се политичарите и бизнисмените, лошо е што многу луѓе се навикнале па мислат дека сите лажат. Јас веќе стигнав до 9 гига и уште сум на 1мб. Моја претпоставка е дека мороните од мтшит експериментираат за да размислат колку да стават лимит од следниот месец. Како, инаку, може да се објасни тоа што званично се уште сме на 512 мбпс?!!!

Анонимен рече...

"Моја претпоставка е дека мороните од мтшит експериментираат за да размислат колку да стават лимит од следниот месец"

Како се викше ова оксиморон :)

Абе да тие морони размислувале арно би било, него проблемот е што никој во МТШит не размислува. Сега најверојатно има жестока битка меѓу партиските директорчиња на колку да биде ограничувањето 4 GB или помалку.

Реално не верувам дека е можно да го зголемат лимитот на повеќе од 8 GB, се над тоа ќе биде премија, сепак они си го гледаат својот економски интерес, набутај што повеќе корисници на исти бандвит и дери.

Реално мислам дека целава работа се врти заради контра понуда на ОННет, гледам добра бројка на нови бизниз корисници се одлучиле за ОННет а тоа ги јаде Маѓарите.

А ова со 1 MB брзина само ќе им послужи добро во маркетингот, да привлечат повеќе наивни корисници.

Како и да е ние како крајни корисници ништо значајно нема да добиеме, се додека не видиме адекватна конкуренција на пазарот и се додека имаме вакви неспособни т.н. регулаторни агенции.

Анонимен рече...

DA NE PAGA BRZINATA POD 20 KB KE BIDE SUPER , AMA NE SE ZNAE NISTO

Анонимен рече...

pa dobro, bre, ima li nekoj sto mu spustile brzina, da kaze nesto?

Анонимен рече...

Прво ми смета што под параванот на анонимност на блогов се изнесуваат лични навреди (и тоа не прв пат) за луѓе, без да се има основно човечко достоинство и да се застане позади зборовите со име и лик. Второ ми смета тоа што не изостануваат генерализирања на расистичка, партиска и друга основа преточена во „хуните“ итн итн. Да не зборуваме на ЈУЛ-овскиот концепт НАТО-Агресори претворен во измислување на како што вика еден од авторите „луцидни“ а јас би рекол „искомплексирани“ називи од стилот МТШит. Србославската школа продолжува во оцрнувањето на прогресот („со 1 мегабит дупло побрзо ќе го потрошам лимитот“ - па добро бе деца што побогу вие правите со интернетот - токму за вас и јас сум да се воведат граници).

И конечно, Груевски ќе не спасел од монополот? Тој истиот Груевски кој на телеком (или како би рекле вие на хуните) им потпиша монопол на бакарот до 2018? Ми мириса на Бонукс Еко Партиски прашок за закржлавени мозочиња.

Сајонара!

Анонимен рече...

Па добро бе НАТО анонимус, што побогу правиш со воздухот што го дишеш? Токму за таквите како тебе јас сум да се воведе граница.

Не ти требаат 400 кубика месечно, ај доста ти се 4.

И ич qr да не те боли што прават децата. Шта зна дете шта је 300 кила...

Macko рече...

Me interesira samo edno nesto dali znae nekoj, neznaev kade da se obratam "vishe puknav" :))) pa zatoa eve tuka. Dali voopsto nekoi organizacii vo Mkd imaat sifri za adsl konekcii koi sto se neograniceni, t.e. so neogranicen soobrakaj? Dali voopsto postoi barem edna ili poveke takvi organizacii vo koi sto odat preku adsl? Ili nema nieden drug paket so "no-limit" za bilo koja firma osven samo paketite koi sto se definirani na nivnata web strana.

Анонимен рече...

Телком дава флат пакети за своите вработени и тоа по дупло помала цена од обичниот АДСЛ.

Така да барај некој чичко или тетка што ти работат во Телкеом ако можи да земиш преку нив.

Анонимен рече...

"srboslavska skola", "JUL...", "jas sum za da se vovede limitot..."..

lele, kolku iskompleksirani magarinja ima na netov. uste zivees vo jugoslavija, pa za sopstvena nesposobnost se vinovni site drugi?

aj, fati se so HUNITE, so MTSHIT i vo shuma, da ve nema.

Анонимен рече...

бла бла бла (немам аргументи да ти одговорам па ќе тропам) бла бла бла

Анонимен рече...

koj e za internet so limit neka zeme od 500-600 denari , a koj ne saka neka plati poveke ama neka ima poveke , ne e tolku slozeno !

daywalker рече...

Ете, и тоа бидна. По 10гига и кусур, пак на старо, овојпат за речиси 20 пати поспоро од иницијалната брзина - 64/64... Мајмуништа лихварска.

Анонимен рече...

daywaker, srekja sto zivees vo prvata WiFi zemja na svetot... barem imas izbor.

Анонимен рече...

sajonara ANONIMEN! se bunis so nekoj negde napisal huni, a licno se izmoca na srbite. generalizirano i anonimno! de pripokrij se drecis od licemerie.

Анонимен рече...

Сајонара. Јас не омаловажив срби, си играв со зборови поврзани со една пропадната империјалистичка идеологија која ги користеше најпримитивните зборови за конкуренцијата. Исто како да речам нацисти така викам и ЈУЛовци. Што има тука лошо. Или и германците ги омаловажувам?

И што е аргументот, ете и ти си како нас? Наместо во право си грешиме што вреѓаме луѓе. Што ја знам сакаш да те викаат каурин? Е ако нејќеш не ги викај и ти хуни, татари, шиптари и слично. Ама никој не вика не збори против Бали Комбдар, ЕсЕс, депортацијата на евреите од Македонија?

Ај, забега муабетов.

Анонимен рече...

daywalker, nema vrska sto si simna ti poveke od 10 gb, jas imam mnogu mongu poveke simnato od tebe, ama i mene me skinaa na 12-ti kaj 9 saat vecer.
Jas dobiv info deka testiraat da vidat dali ke im izdrzi opremata i dali ke ima nekakvo pagane so 1 mega bit, zosto navodno od nekoj od slednive meseci planiraat da pustat ponuda so 1 mega bit pa sakale da vidat kako ke im funkcionira seto toa ovoj mesec, vsusnost nie sme zamorcina.

daywalker рече...

WiFi? Таканаречена „смешка од интернет“? Не, фала. И ваков каков што е осакатен, безобразно скап и катастрофален, АДСЛ-от од МтШит пак е подобар од WiFi-то, скапано и еколошки опасно и неоправдано зрачење.

Анонимен рече...

ne sum komentiral mnogu tuka ama nikogas ne sum kazal hun ili mt ne znam sto. ti napadagas deka site vregale. generaliziras! "srpska skola protiv progresot" e vreganje srbi. kenjash da ne se vregalo anonimno. pa ti be vregas anonimno! aj reci mu na germanec deka e od germanska skola za cuvari vo konc logori.

The Smasher рече...

Интернет достапен за секого - реалност или научна фантастика?

Значи колкави се шансите секој обичен човек во Македонија да се поврзе на интернет? Па, со оглед на нашиот низок стандард, високите цени и долгиот период по договор на провајдерите речиси никакви.

1.АДСЛ и WADSL

Македонски Телекомуникации нудат „специфични“ пакети, за високи цени.

ОННЕТ бара склучување на договор за 2 години, што претставува долг период.

2.WiFi

Нема доволна покриеност во одделни делови на Скопје, па и тоа за голем дел од граѓаните отпаѓа [да не зборуваме за другите градови каде што воопшто го нема]. На места сигналот не е многу квалитетен, па брзината може да биде доста бавна.

3.Кабелски интернет

Страшна варијабилност на брзината.

4.Dial-Up

Dial Up си е Dial UP, значи: бавен е, скап е, во некои случаи можете да направите xxxxxxxxxxxxxxxx суми на сметка.

5.GPRS

Бавен е [од теоретските 115.2KB/s download брзина се остваруваат некаде средна вредност - 48-50KB/s], скап е (30ДЕН + ДДВ за 1МБ трансвер !!!) , во некои случаи можете да направите xxxxxxxxxxxxxxxx суми на сметка.

6.Сателитски

Изгор скап, бара дополнителна feedback конекција.

Според мене државата не смее да го крши правото на интернет пристап на граѓаните како што не смее за другите медиуми. Во оваа ситуација кон поголем број на граѓани е извршена неправда со тоа што автоматски поради нискиот стандард и цените кои што бараат висок стандард луѓето се оневозможени да добијат пристап на интернет. Нека се договори државата со интернет провајдерите да направат специјални пакети со поевтини цени [максимум 500 - 600 МКД месечно без долги договори на пр. со договор за 3-6 месеци], flatrate трансфер на податоци, и помала брзина 128/32 - 256/64KB/s. Патем овој интернет нека го направат како broadband варијанта - како што е АДСЛ - от (се подразбира од брзините дека ваков вид на интернет може да биде само во broadband варијанта). Значи, не велам да биде бесплатно, велам барем да биде достапно за стандардот за секој човек во оваа држава, затоа што интернетот е повеќе од луксуз тој е потреба и право кое што НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ НЕПРАВЕДНО ОДЗЕМЕНО ОД НАРОДОТ!

Текст од www.makedonijait.co.nr
The Smasher, Admin

Анонимен рече...

Им се извинувам на сите четници, сега вие извинете им се на сите хуни ;)

Анонимен рече...

glupak, sakas da kazes deka site srbi se cetnici? ova e blog za internet ili za vregjanje po nacionalna osnova?

mkd_Stefan рече...

Супер што the smasher напиша нешто креативно, затоа што коментарите станаа навреди или коментари околу навредите. Патем, аднминистраторите да постават некоја нова информација за да може таму да се оставаат коментари, затоа што на овој пост има веќе 82 коментари (без мојов коментар). Месецов стасав до 5.8 гига со „новата брзина“ пред да ме префрлат на „малку побрзо од dial-up“. Но брзина од 72kbps за download е точно двојно поспора од минималната одредена за ADSL конекција (144kbps). Хммм...малку симптоматично како на баш половина од тоа сме ограничени.

Анонимен рече...

Najpoveke me navreduva kako star korisnik (uste eden mesec mi pominuva brakot so mt ***t) fala ***cu.Ovoj mesec eden kup potencijalni korisnici si surfaat cel mesec za djabe, demek za proba.
A nie dragi broadband stradalnici (sto bi rekol zevzekon)kako redovni ****ing
korisnici so redovna smetka od 2100din,i jache predtoa.Od pola mesec na prinuden dial "down" ama ako, nie si znaeme sto e "broadband" Pozdrav do Anonymous od gore, blogov e za mrchenje ako ne mu se mrchit neka si najdit druga zabava.
kolku da ne sum "Anonymous"
Alexo "Duo Flash"

Drinker рече...

Konecno se konektirav, sto bila rabotata zane li nekoj? Poveke luge ako ne i cela makedonija ne mozele da se konektiraat...

Анонимен рече...

http://revolucija.blogspot.com/2006/02/blog-post.html