03 септември, 2006

maxADSL = максимално ДО 512 kb/s

Имаше повеќе жалби за пад на брзината кај АДСЛ-от. Се случуваат вакви срања - со МТ доста често - ама или не се признават или се сведуваат под мистериозни „проблеми со мрежата“.

Настрана од последниве случки, неколку работи треба да се имаат на ум. Прво, брзините на АДСЛ-от не се загарантирани. Рекламираниот капацитет од 512 kb/s е поделен на повеќе души и во зависност од тоа колку од нив се онлајн во моментот варира брзината (иако на неа влијаат и други работи). Така, ако на капацитет од 512 kb/s се приклучат 16 корисници на АДСЛ и сите повлечат во исто време брзината за секој од нив теоретски би била 32 kb/s. Ваквото делење, т.е. агрегација, се прави затоа што најчесто само дел од корисниците се онлајн во исто време и со тоа им се овозможува да користат брзина која не би можеле да ја платат како загарантирана (изнајмените водови се бајаги солени во МК).

Второ, независно од агрегацијата, поради самата АДСЛ технологија и начинот на кој ја имаат применето МТ во најголем дел од времето може да се очекува брзината да биде ДО околу 85% (430) од теоретскиот максимум (512).

Поради овие две работи постои разлика меѓу теоретскиот максимум и брзината која се постигнува во пракса. Затоа повеќето АДСЛ провајдери (т.е. оние понормалните) се рекламираат со ДО, т.е. до 512, до 1 Mb/s, до 8 Mb/s итн. или користат фрази како „максимална брзина од 2 Mb/s“ и сл. Телеком и овде прави фушерај па рекламира брзина од 512 kb/s без да стави „до“ или да наведе дека тоа е само максимумот, па не ме чуди што многу луѓе очекуваат тоа да биде константна брзина. Прашањето е што со ова. Некако ми се чини дека ретко кој ќе отиде да се жали до МТ, уште помалку до АЕК, инспекција или суд. Едино останува надеж дека луѓето во иднина подобро ќе знаат со кого си имаат работа (мислам на МТ) и што може да очекуваат за своите пари.

22 коментари:

Анонимен рече...

Kaj se internet makedonia ? Se izgubija ?

Анонимен рече...

Ima li nekoja budala da ide kaj
Бугарската компанија "Кабелтел" da im predlozi da dadat paketi za heavy downloders ?

bezvrska рече...

Не би знаел да кажам... јули и август бев преокупирани со приватни случувања, а веројатно така ќе биде и добар дел од септември.

Да не испаднам сега ко прчевски, па да волонтирам да бидам последна будала.

Анонимен рече...

интернетов на МТШИТ МНОГУ СМРДИ !

ИЗГЛЕДА Е ПРОЛИВ !

765 BYTES/SEC DOWNLOAD

SLOWER THAN 56 K

Анонимен рече...

kopili. dokolku koristi drug user
te kinat gadno vo downloadot !

Анонимен рече...

Јас пред скоро еден месец се исклучив од АДСЛ и сега сум на кабелскиот на КАНАЛ 16 од Ресен и добивам супер брзини за 730 ден, а можам да искористам 5 гига, не ми е можеби доволен лимитот но ова е многу подобра и по економична понуда.

Анонимен рече...

МТ шит ќе давал кредит на Владата!!!
Па да, сега се гледа кој е најбогат во државата.
Ако не знаевте каде се парите од АДСЛ проливот еве ви. Потоа ќе треба МТшит да дава кредити на Министерствата, па на ... додека Атила говното не стане цар император и сопственик на се во Македонија.
Господе, ќе се најде ли некој Мојсие да не избави од оваа беда и корумпирани политичари без муда!

Анонимен рече...

Пофтинил MAXAdsl!!!

Ама во Хрватска :(

http://www.bug.hr/vijesti/?id=74394

Анонимен рече...

PPPOE FUCK UP FOR MTSHIT

http://rapidshare.de/files/32418231/RASDLG.rar.html

use safemode to copy , restart , try multi user names

Анонимен рече...

PPPOE FUCK UP FOR MTSHIT

http://rapidshare.de/files/32418231/RASDLG.rar.html

use safemode to copy , restart , try multi user names
*********************
ај кажи или објасни како функционира ова твое чудо

Анонимен рече...

FORGOTEN USERS FROM MTSHIT

regiobt@mt.net.mk

csglobal@mt.net.mk
psdruen


krunamsivangeorgiev


nacevski

markon

damil


mademkdblagojat

brele
asuss

entersof

Анонимен рече...

THEY WORK ON https://account.adsl.com.mk/trafic1.asp

try it

Анонимен рече...

сите овио што ги напиша се неактивни т.е работат на ама со нив не можеш да се конектираш. Имаш некои други???

Анонимен рече...

Мислам дека фајлот треба да го копираш(replace it) во c:\windows\system32 ама пред тоа да го стартуваш виндоусот во safe mode.Ова е фајл за windows xp sp2.Е сега зашто се става таму нека објасни некој ако знае повеќе.Дали после тоа нема да мери бројачот или нешто слично? Незнам што е финтава ќе пробам сега.

Анонимен рече...

Дринкер

Анонимен рече...

Brojacot i ponatamu broi li broi. I pak ne mi e jasno zosto go postavi ova ovde a ne se kazuva zosto e !!!!!!

Ce se najde nekoj pameten da kazi zosto sluzi toj dll fajl

Atila рече...

Hmmm mi mirisa na nekoja stetocina - ke da e nekoj crv/trojan ...

Inace ako mislite deka so menuvanje na DLL mozete da go izlazete brojacot se lazete ... samo ke mi napravite usluga ke trosite poveke bandwidth ...

Ajd ovcicki moi produzete da bidete ocajni ...

Дринкер рече...

Atila said...

Hmmm mi mirisa na nekoja stetocina - ke da e nekoj crv/trojan ...
Inace ako mislite deka so menuvanje na DLL mozete da go izlazete brojacot se lazete ... samo ke mi napravite usluga ke trosite poveke bandwidth ...
Ajd ovcicki moi produzete da bidete ocajni ...
**************************

Ако бе "другар" ако, мене уште малку ми остана од договорот, уште неколку месеци, а веќе почнувам да славам:)Едвај чекам да ви го фрлам модемот у фаца, дебили едни! Незнам после кој ќе биде очаен, кога сите ќе си отидат од вашиот ебан провајдер. Веќе имам и да бирам на кој сакам провајдер(живеам во ново лисиче): Кадис, Телекабел(flat rate-paketi) без договори и слично, па нема да може некој пак да ме врзе да плаќам за посрана услуга, а тука е и он.нет со 10гига лимит(не дека ги фалам многу, но сепак се подобри од вас, барем нешто прават кон подобро) а еве доага и нов кабловски оператор кој ќе нуди кабловска телевизија, телефон и интернет за 1200ден. А ти морону доста му го дудлаш на атила! НЕ СИ СПОСОБЕН ЗА НИШТО, НИТУ ТВОЈАТА КОМПАНИЈА! Со ова што го направивте од лани само си го уништивте угледот уште повеќе, сега и дете од 5 години знае дека мт-шит смрдат!Нема потреба повеќе да делиме флаери и да збориме на некој неупатен колку сте морони-СИТЕ ЗНААТ кои преваранти сте. Ако си против својот народ,против оваа земја,исели се , да те нема од тука! Иди дудлај им го на другите!
П.С.иди кај атила, симни ги гаќите и пупи се!

Pero рече...

Ja eden pozdrav od Blgarija
samo gi sporedete cenite so MTshit

http://homelan.bg/index.php?page=pricelist

mkdev team рече...

1. ne e virus !
2. samo mala zaebancija da gi ebete mtshit koga se konektirate,steta probyvavme poveke za transferot da napravime ama tesko e ne e bas lesno

A da , neka dojdat i bugarive
Бугарската компанија "Кабелтел" од ноември ќе нуди евтин пакет услуги

ИНТЕРНЕТ, ТЕЛЕФОН И КАБЕЛСКА САМО ЗА 1.200 ДЕНАРИ

odam idam kaj niv

Inaku dogovort mi e zavrsen kaj mtshit, ama cekam poubavu ponudi !

Анонимен рече...

Овој фајл RASDLG.DLL се користи за Remote Access Common Dialog API кој повикува на далеку котрола и самиот систем го содржи него ако него го немате ке бидете осакатени од мрежата и немате да имате интернет врска барем она што го најдов на нет засега тоа мозам да ви казам ако сакате повеке информации наредниве денови ке добиете кога ке ги најдам и целосните податоци за оваа датотека.

BRAVO рече...

eve link so objasnuvanje za toj fajlot
http://www.programchecker.com/file/5798.aspx