25 декември, 2006

Мала дигресија

The device is not ready.
The parameter is incorrect.

http://www.mt.com.mk/

Merry Christmas

35 коментари:

sexlinkdeluxe рече...

Awww :( A bash sakav da vidam sho ima novo, mi kazzaa nekoe praznicno iznenaduvanje imalo ;)

koskar рече...

sajtot raboti....
ne gledam nikakvi praznicni iznenaduvanja......

dace рече...

DA DA go opravile, na intervencija na Blogerive :))))

sepak nekoj od MT-Net cita ovde so se pisuva ;)

Spion666 рече...

Ок, не е ништо посебно (брзо го средија) ама сепак еве што беше:

Целиот сајт на МТ не работеше, и единствените грешки што ги јавуваше беа тие две :)

Анонимен рече...

Е доброде секој sajt , moze da e padnat ne e nisto cudon !

Анонимен рече...

ЦЦЦЦ сепка се изглупираа овие од МТнет.
-----------------------------------
**** По истекот на две годишниот договор, компјутерот треба да го вратите на МТ во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница. Ако не го вратите компјутерот во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница, треба да платите надомест за оштетен/невратен компјутер. Надоместот се пресметува сразмерено на оштетувањето и е ограничен на најмногу 6.200 денари без ДДВ
----------------------------------
е дефинитвно немаат никаква понуда.

daywalker рече...

Ха ха ха

А после, откога ќе им се вратат компјутерите, тие - во соработка со најголемиот спонзор (читај - политичко-економско-монополистичко-
законски поддржувач) Владата (т.е. која било парија моментално на власт), без срам и без перде ќе ги „подарат„ на разни школи, установи и сл. Демек, тие извадиле пари од фирмата и, ете, сега подаруваат.

Проѕирно, плитко, дрско, безобразно и одвратно.

The Smasher рече...

Go obnovuvale sajtot, zatoa imalo prekin kako shto mozhe da vidam.

Patem, 4 dena besplaten internet se mnogu pomalku od nedovolno. Ako ostvaruvaat samo tolku teshko nas. Treba da ima besplaten internet postojano (kako imam objasnato vo poslednite postovi).

The Smasher Admin @ www.makedonijait.co.nr

hmm рече...

A bre luge gi nema poveke ovie paketive sto bea na mtnet

http://www.mt.com.mk/mak/Business_customers/Internet/Internet_access/ADSL/Packages.asp?id=371

samo 3 paketi se videte

Анонимен рече...

Па ги нема нормално кога ги бараш на страната за бизнис корисници.

www.adsl.com.mk

Анонимен рече...

MaxADSL + компјутер
за 999 ден. месечно
Со MaxADSL + компјутер понудата добиваш:

MaxADSL пакет за супербрз интернет пристап
и
компјутер со кој можеш да се поврзеш на интернет, да слушаш музика, да гледаш филмови, да преснимуваш CD-а и DVD-а и многу други работи


http://www.mt.com.mk/mak/Residential_customers/Internet/Internet_access/ADSL/Packages.asp?id=264

Анонимен рече...

ebe fraeri, ja mislam deka ovie ke ni go placat mamiceto doprva, namesto da ni obezbedat internet nonstop tie ke ne mamat so dialup tri dena ej??

a ostaj toa sto mi e strav da se konektiram na broj koj im pripagja na MT od kaj znam kako ke mi go naplatat, abe aramii na vlast i aramii od MT ke ne rascepkaat

rabotnik рече...

ej lugje citajte -

Зголемување на брзините и трансферот добија сите постоечки интернет пакети на Канал 16, со овие цени и брзини, коментираат граѓаните, Ресенчани користат најевтин интернет во цела Македонија.


http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3373&Itemid=71

и ресен е прв град со VOIP телефонија...

Од 1 јануари 2007 година, ресенскиот Кабелски оператор кој е прв во многу нешта, станува прв и со нудењето на VOIP телефонија. Првите триесет дена ќе биде во тест период и експериментално за во наредниот период да се започне со телефонски приклучоци со најевтината и реална цена во цела Македонија.

http://www.prespasky.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3374&Itemid=71

Анонимен рече...

Баш ме потсет , на еден коментар од www.bug.hr , кога пишуваше дека Телекомот ке се Ребрендира во Т-ком
имаше комнтари на некои Хравати , а нивниот коментар беше "Gi zalam ne , ne znaat sto gi ceka " ама на Hrvatski

Rizzo рече...

----------------------------------
Ресенскиот кабелски оператор од 16 декември по шест неделно тестирање на својата опрема започнува со нудење на интернет дистрибуиран преку wifi мрежата.

Со овој чекор на Канал 16, интернетот станува се подостапен за граѓаните на Ресен. Продолжувајќи со изненадувањата, операторот најавува и зголемување на брзините до 1Mbps во секунда и зголемувањето на сообраќајот од 10%.

Инаку, со започнувањето да се нуди кабелскиот интернет на пазарот во Ресен, бројот на интернет корисници рапидно расте, а цените речиси станаа пониски, така што за 550 денари може да се користи пакет со 3.3 Gb сообраќај, во споредба со АДСЛ цените каде што таквиот пакет изнесува 2600 денари плус ддв.

Од кабелската телевизија најавуваат уште едно големо изненадување за своите корисници од 25 декември 2006 година.
---------------------------------

...е ова е вистински “стартер“ пакет.

Анонимен рече...

Epa super za Resenceni, mozebi uslugata ke pocne da se nudi i vo drugi gradovi.

Анонимен рече...

Anonymous said...
ЦЦЦЦ сепка се изглупираа овие од МТнет.
-----------------------------------
**** По истекот ...----------------------------------
е дефинитвно немаат никаква понуда.

============================

одлична понуда и верувам дека ќе предизвика интерес.

ако детално анализираш ќе видиш дека:

За 354 ден месечно добиваш компјутер на користење... за вкупно 8.496 ден користиш компјутер 2 години. Или дневно за 11,8 ден добиваш компјутер (со интернет) на користење за 2 години. Сите знаеме дека вредноста на компјутерот по 2 години е ептен мала, но ако и тогаш сакаш да го задржиш, плати 100€ и носи си го...

Ајде и крајна пресметка... 8496 ден + 7316 ден (100-те € со ДДВ за доплатата) = 15,812 ден и имаш ем твое PC за "стално" ем интернет за 2-те години.
(сите цени се со вклучен ДДВ и олеснително е што ратите се на тел. сметка - без жиранти)

и, кажи ми... што е глупоста тука? Мислиш дека е попаметно да земеш компјутер (па и на 60 раати) за 200€ (поефтино тешко дека ќе најдеш) и после да дадеш уште 200€ за 2-шен интернет (500 ден X 24 месеци = 12,000) што во превод би значело 12,400 (200€ во денари) + 12,000 (интернет) = 24,400 ден (последниве цени се без ДДВ, но највереојатно може и без тоа да се пројде па воопшто нема да го вклучувам во пресметките). Ајде дневно ... 24,400 / 24 месеци/ 30 дена = 33,9 ден дневно... скоро 3 пати поскапо...

И, КОЈ СЕ ИЗГЛУПИРАЛ? Ти што "из дупета у главу" коментираш или...?

daywalker рече...

Каква генијалност... хехехе

Ало, очигледно е за кого е наменета ова ступидна понуда. За оние што немале допир ниту со интернет, ниту со компјутери. Ем интернетот на мтшит е скапан, ем ќе ти рентираат компјутер со сомнителен квалитет (да не коментирам, се знае од која фирма и какви шитови тие продаваат...).

И Телеком Србије има понуда за купување компјутер преку тел. сметка, ама таму ем компјутерот си го купуваш ЗА СЕБЕ, ем НЕМАШ ЛИМИТ НА АДСЛ! (очигледно, иста понуда е и овде, ама модифицирана за... овци за стрижење.)

п.с. и на крај уште 100 евра да им дадеш за да го задржиш? А, бе, ајде, бегај.

Анонимен рече...

*** По истекот на две годишниот договор, компјутерот треба да го вратите на МТ во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница. Ако не го вратите компјутерот во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница, треба да платите надомест за оштетен/невратен компјутер. Надоместот се пресметува сразмерено на оштетувањето и е ограничен на најмногу 6.200 денари без ДДВ.
----------------------------------

Не пишува дека за 6200 денари ќе го задржиш. Ова го разбирам како ќе си ја платиш штетата и ќе го вратиш компјутерот. Обично така прават МТ службите.
Но, како и обично договор дефиниран во сива зона за да можи различно да се толкува. Па после лимит, пенали и како што му чини на Телеком.
Кој ми гарантира дека после нема да ми дојдат наплатувачите на долгови и ме кренат со се кревет кога ќе пресмета МТ камати?

daywalker рече...

И уште нешто, пак за претходниот „анонимус“...

Зошто конечно не направите форум на вашата страна на мт-шит, за да можат „среќните корисници„ да кажат отворено што мислат за вашите услуги? Наместо вие да шетате и да се рекламирате таму каде што луѓето разбираат што е тоа интернет?

The Smasher рече...

Pak se javija shpiunite od MT, i posle nekoj shpiun kje prakja postovi za da kazhe deka nemalo tuka shpiuni - gluposti.

Ima shpiuni ite kako. Spored dolgorichnite istrazhuvanja na ovie prostori toa se lugje koi shto ne mora da bidat vraboteni vo MT tie ednostavno bi ja predale svojata drzhava za eden internet akaunt.

Zastoa narode pamet vo glava, site nie zashuzhuvame besplaten internet toa e nashe pravo, ne dozvoluvajte da ve zalazhat!

Shirojin рече...

nekoj da kazese kako ide telekabel na 2048 limiti i slicni raboti dali ima.
Reklamata e super ama sakam da cueme od korisnik nekoj zasto posle gorenjeto so mtshit site se pretpazlivi so internetot , ali barem edno znam deka dogovor na telekabel nema

Анонимен рече...

Anonymous said...
*** По истекот на две годишниот договор, компјутерот треба да го вратите на МТ во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница. Ако не го вратите компјутерот во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница, треба да платите надомест за оштетен/невратен компјутер. Надоместот се пресметува сразмерено на оштетувањето и е ограничен на најмногу 6.200 денари без ДДВ.
----------------------------------

Не пишува дека за 6200 денари ќе го задржиш. Ова го разбирам како ќе си ја платиш штетата и ќе го вратиш компјутерот. Обично така прават МТ службите.

====================================

Сигурно не е така.

Значи, нема да треба да платиш надомест само доколку го вратиш "...компјутерот во исправна состојба со неповредена гаранциска налепница...".

Во двата останати случаи (доколку го вратиш оштетен или доколку воопшто не го вратиш) ќе платиш надомест што се "...пресметува сразмерено на оштетувањето и е ограничен на најмногу 6.200 денари без ДДВ."

За Србија, за мт службите, за форумот, за шпиуните, за бесплатни интернет акаунти, па ниту за правото на бесплатен интернет не сум надлежен да коментирам... :)

Анонимен рече...

А да го објавите онлине договорот што треба да се потпиши, па да можи некоја правник да го види.
Да видиме дали има пак клаузула дека МТ можи да го промени договорот кога му чини, објавуваќи оглас во некој дневен весник.

Анонимен рече...

Anonymous said...
А да го објавите онлине договорот што треба да се потпиши, па да можи некоја правник да го види.
Да видиме дали има пак клаузула дека МТ можи да го промени договорот кога му чини, објавуваќи оглас во некој дневен весник.

7:52 PM, декември 27, 2006

====================================

договорот може да се види во било кој продажен салон на мт.

daywalker рече...

Anonimus (od mtshit)

"договорот може да се види во било кој продажен салон на мт."

Оф, леле...

Уште два ипол месеци се откачувам FOREVER и од АДСЛ и телефонот и се што е поврзано со мтшит, телеком и екс-мобимак. Толку.
Салон? :Р

mkd_Stefan рече...

После 2-годишната тортура на МТНет, почнав да користам Интернет преку Телекабел. Shirojin праша околу брзината. Како приватно лице, имам брзина од 1Mbps. Засега имам околу 37GB траснфер месецов (реинсталации, апдејти и си отидоа гигабајтите) и сум лимитиран на 512kbps. Да бев на ADSL-от на МТНет, со брзината после нивниот лимит сега ќе сечев вени. Вака барем сеуште сум на broadband.

Перо Шванц рече...

Каде оди политиката на Македонски Телиња и Мутации навистина не е јасно. Сите што можеа отидоа на Телекабел. Телекабел отиде 5 чекора напред, а телињава дремат. Како може свесно да губат корисници, или можда Телекабел плаќа мито на некое големо теле за да намерно телеком стагнира. Договорот на телекабел не е педерски и можеш коа сакаш да си одиш. Зарем малку корисници им избеегаа на телеком на местата со покриеност на телекабел.
Е волови...токмаци и дибеци....

The Smasher рече...

Kako shto rekov MT SAKAAT SAMO DA SOBERAT PARI OD NEKVALITETNI ulsugi od neinformirani korisnici. znachi pogolrmi izmeni nema da ima.

Shirojin рече...

Фала mkd_Stefan за информацијата , значи сепак моментално најдобра понуда е телекабел само што не е достапна за сите. Јас уште некој месец и ке се префрлам таму. Нескама да рекламирам некого за гага ама само вака може да се сруши монополот и да има поефтини цени и подобри услови кај сите провајдери

dace рече...

Кој со кого се споредува за ADSL уинтернетот еве отприлика што не чека нас после превземањето на Т-COM над МТ...

Širi žicu, oj širi žicu
Tri problema koče razvoj širokopojasnog Interneta u Hrvatskoj
1. Nesređeno stanje zbog DTK u gradovima zbog kojeg operatori vrlo teško grade svoje optičke mreže što je preduvjet za ponudu brzog Interneta.
2. Iznimno visoka cijena zakupljenih vodova između gradova; skuplje je iznajmiti vod od Zagreba do Splita nego od Zagreba do Münchena.
3. Novim fiksnim telekomima u praksi se vrlo sporo omogućuje da uđu u telefonske centrale T-HT-a zbog čega svoje usluge ne mogu ponuditi velikom broju građana putem postojećih telefonskih žica.
Inače, najjeftiniji širokopojasni Internet nudi Amis telekom, koji telefon i flat-rate ADSL mjesečno naplaćuje svega 152 kune, VM mreže nudi telefon i flat-rate ADSL brzine 1Mbps za 201 kunu mjesečno, a na začelju je T-Com koji iste usluge naplaćuje 351 kunu mjesečno.

може да се погледне и ова:
http://www.poslovni.hr/29969.aspx

Анонимен рече...

seuste sum na mtnet (#%^@$#@%$^)
se ponadevav deka barem denovive ke odmalam od listata za downloadiranje sto ja imam. demek besplatno internet za narednite 4 dena. probav so username-ot sto go dadoa, no ne uspeav. se javiv vo mtnet i mi rekoa deka toa bilo dogovor megu onnet i vladata. %^%$#&^#*#&

The Smasher рече...

Ја користам оваа прилика да ви ја честитам новата 2007 година и да ви посакам се најдобро во неа.

Значи како што Јас велам „Желба за подобра иднина“ се надевам дека таа подобра иднина ќе се оствари за сите Нас во новата 2007 година.

А сега, одам да славам Нова Година.

Поздрав The Smasher

The Smasher, Admin @ www.makedonijait.co.nr

Анонимен рече...

Vo Bitola velime:
Fala braced, i na tvoja glava.

Анонимен рече...

Ebati MT-net pederite so se
lani na 31vi pustija go interneto da ne bide na 64k, a vaa godina nema, tapa se