05 февруари, 2007

Без наслов но со повод

Вечерва не сум расположен да го тупам на велико и широко, ама морав да реплицирам на еден текст објавен во денешниот број на ВРЕМЕ, преполн иронија, лаги и невистини. Испрашуван е нашиот омилен, сакан и љубен (аплауз молам) ПЕПИ (зошто сликата се вика управен одбор, да не е пепи и во управен одбор на Време?) од онаа фирмана што продаваат WADSL без интернет односно муда за бубрези. Ова го правам за да му докажам на ПЕПИ дека сите лаги и измами не може да ги продаде. Барем не секогаш и секому.

Моето расчистување со нив е во овој однос: Он.нет не му конкурира на МТ-Нет или на МТ воопшто. Тие (и двете фирми) го држат македонското општество во тотален информативен мрак продавајќи високо-неквалитетен интернет за луди цени со ептен крејзи брзини (спорини?). Повеќе ми изгледаат како партнери кои на сосема различен начин продаваат интернет до крајните корисници, унапред договорени за цената под која ќе го продаваат истиот.

Овој пасус начисто ме изнервира:
" Со лансирањето на Wadsl услугата од страна на „Он.нет“ првпат на македонскиот пазар беше понуден широкопојасен (броадбанд) Интернет со голем капацитет (10 гига) по цени пониски од европските и достапен низ целата држава. "

Кој голем капацитет бе пепи? 10 гигабајти е голем капацитет за тебе? Знаеш дека во мојата и твојата европа нема ограничување на месечен лимит? Знаеш дека 512 Kbps download таму е само спомен а праксата е со брзини од 4 Mbps па уџум нагоре до 1 Gbps. Знаеш дека таму, во мојата и твоја европа, скоро во секој дом има конекции со download од 24 Mbps нормално без ограничување во месечен лимит, за истата или слична цена по која ти ми го продаваш (ама не ми го даваш) WADSL-ов? Знаеш дека таму има техничка поддршка во вистинска смисла на зборот, знаеш дека ТАМУ не е можно 4 месеци да имаш проблеми со интернетот? Таму истата вечер доаѓаат и го средуваат дека се работи за човеково право кое ни пепи ни атила не можат да ми го одземат! Знам дека знаеш, голем ми изгледаш. Само не знам до кога ќе не сметаш за ментално пореметени. Јас знам дека сум овца штом потпишав со тебе договор на 2 години, ама не сум коњ бе.

143 коментари:

daywalker рече...

Taka e. Eve, bratuced mi sega vo Slovenija ima 10 mbps / 720 kbps za 27 eura i prvite 4 meseci bez plakjanje. Ah, da, i epten go zaebale, ne mu dale limit. UAAAAA PEPEKOM!!!

Анонимен рече...

Dobro kazete mi dali predvreme vi doaga WDSL naplatata uste ne sum go iskoristil internetot i vika do 16 treba da se plati lele koji se moroni.

Izjavete onda vie u Vreme protiv PEPI BAFTIROVSKI sto zbori samo jade burek nisto vise...

mkd_Stefan рече...

Не знам за вас останатите, но очигледно јас и Пепи не излегуваме на исти места. Само може да претпоставам каде Пепи троши 1300 денари на едно излегување. Додуша каде и да излегува не верувам дека го врзуваат со две-годишен договор.

Dejan рече...

Do dekemvri 2006 imav mt net dogovor. Kako sto zanete site si gi imav bednite 4 giga po cena od 2000 denari. Stabilnosta bese voglavno dobra osven onie denovi koga ke zatapi, zatapeno e. Dogovorot istece sto istece potpisav so on net. Januari imase se na se vkupno 3 saati prekin i samite mi rekoa mozam da se povikam na dogovorot i da go raskinam bez penali. Brzinata se dvizese okolu vetenite 512 kb/s, latencijata bese nekoj si 50-90 ms pogolema od onaa na mt net. Jas sum vo centar, a imam drugar vo karpos 4 koj ima slicno iskustvo. Neznam sto e rabotava sto onaka zimate nekoj od nasive provajderi na pik i go bodete. Tocno daleku e od uslovi spored nas standard i 10 gb ne e mnogu ama cenata e 58% poniska od onaa na mt net a niv pa gi zaboravivte. Nema svetec vo nasive provajderi site se isto gomno ama ako napagjate i vodite revolucija vodete ja korektno, ne se vrtete kako sto duva veterot. Na pocetok blogov bese super a posle se pretvori vo macedonian anti ISP blog....

Cisto moe mislenje ne sum vraboten ni vo mt net niti pak vo on net ustvari mojata rabota nema nikakva dopirna tocka so IT-to.

Анонимен рече...

Najunteresnoto e shto "revolucionerite" edniot koristi od mt.net edniot od on.net, tretiot od Zora i td...

Sho vika narodot, "Dvajca komiti, tretiot shpiun", epa na blogov se sobrale samo shpiunite...

Анонимен рече...

revolucioneri = lica koi probale da se vrabotat vo nekoj provajder i bile odbieni.

мкдев рече...

овци бевме и ке остане ме додека не се собере толпа овци и пред телекомот и пред он.нет за да не избројат

...

bezvrska рече...

217.16.68.240 (BACKBONE NETWORK AND SECURE VPN CONNECTIONS) (ON.NET.MK)

Ценам што не сакате да ми ги поебете статистиките, па си правите муабет од иста ИП адреса, ама ипак, ДАЈ МАСКИРАЈТЕ СИ ГИ ТОА АДРЕСИТЕ...срамота е да не ви текне, во провајдер работите... а гледам сабајлево сте се сокршиле од „работа“.

On topic: Лоцирањето на проблемот во немањето компјутери е омилено алиби на провајдерите, но тоа е само алиби. Во истражувањето на УСАИД/МК Connects стои:
- 37% домаќинства имаат компјутер
- 13% домаќинства имаат интернет врска

Нешто подолу:
„39% од Интернет корисниците ... не користат Интернет од дома. 49% од нив како
проблем зошто не користат Интернет од дома ја навеле високата цена на Интернетот, додека 24% немаат компјутер во домаќинството.“

Princ рече...

@Dejan: Не зимаме во пик едно ISP... Како што кажа анонимниот под тебе, сите автори на блогов (мислам дека) сме на различни ISP-а. Како да пишувам коментари за Телекабел кога од нив ни теле ни кабел не сум видел? Ама пак спротивното кога се работи за WADSL, нивен клиент сум 6 месеци и знам како е. И секој од авторите на блогов би требало барем, да пишува за свое искуство со неговиот ISP. Овде не сме собрани по основ пријателство (никого лично не знам) туку по основ идеја за тоа како би требало да се движи македонија по основ интернет, и по свои различни искуства кои за некое чудо не прават исти.
Инаку има различни мислења зошто на новите клиенти првиот месец им е добар интернетот а јас не сакам да шпекулирам. Почекај месец-два, да сме здрави и живи и пак ќе правиме муабет.

daywalker рече...

Мене ова со интернетов во Македонија ме потсеќа на демагогијата од комунизмот во ептен источниот блок. На пример - Во Бугарија ги убедуваа дека 100 долари е максимална потребна месечна плата за еден работник. Во речиси сите источноевропски комунистички земји ги убедуваа дека рокенролот е масло на капитализмот, со цел да се урне и деградира размислувањето на комунистичката младеж; дека нема потреба за продавници со разни стоки, туку одиш во магацин и за бонче си купуваш на кило она што ти треба, ама само за тековен месец. Ако сакаш повеќе, не ти даваат. Кило прашок, кило шеќер, пола леб на ден, 20 кила брашно, итн. Примери има милион.

Ако сака некој, нека проба да ме убеди дека не е така, ама нема да успее. Пепи и Атила (или кој и да е негов наследник) може да ги прокламираме во Лењин 2 и 3. (Не дај боже да станат Сталини, тогаш може ќе кажат и дека целиот свет ужива во дајал-апот... За исти пари како кај нас).

Анонимен рече...

Vratete se nazad po arhivata i ke go procitate mojot post za Pepi. Edna rabota vo zivotot ja nema napraveno da raboti posteno. Pa sto ocekuvate od takvo stvor, ili gnasa,ili ligle ili kako sakate nrecete go. Neka kaze edna rabota koja ja izrabotil kako covek, vrsta na koja po izgledot, ama izgleda samo po izgledot, i pripadja

Анонимен рече...

ne znam kako moze vo vakvo vreme,koga ima postojani problemi wadslot toj da se slika za vesnici i da treska gluposti.ama toa e,nekoi luge nemaat ni cest ni sram ni obraz.....

Анонимен рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
bezvrska рече...

Не бе душо, јас те избришав. И првиот и вториот пат... И пак ти се гледа адресата.

Анонимен рече...

KAKO I DA E I ON.NET I MT.NET SE NAJLOSI ISP PA KOJ SAKA NEKA KAZE STO SAKA AMA TAKA E !!!


POSEBNO DO NIV AKO CITAAT LOPOVISTA

Перо Шванц рече...

Јас ја имам таа среќа што се мавнав од МТ Нет. На ОнНет не ни пробував, знаев дека има квака позади Пепи што и бидна. Сега сум на ТелеНет (илимити Телекабел у Козле). Тегнам колку сакам , со тоа што брзината од 1М паѓа на 512 од време на време, и тоа за викенди и навечер. Можам да констатирам дека сум задоволен ептен (збориме однос понуда цена можности) Модемите им сеа сеа 2 иљадарки и ОК е ситуацијата. Нема договор. Платиш клатиш. Не знам зошто Телекабел не се шират побрзо уште повеке. Единствено нешто што ми смета (ако може да ми смета)е тастатурата и мониторот на девојката од наплатен центар у Беверли Хилс. Срамота е работи на такви реликвии коа Телекабел е фирма што веројатно добро заработува. А и корисничката програма некој Клипер у ДОС.

The Smasher рече...

Jas sum revolucioner, pa ne sum probuval da se vrabotam vo nekoie ISP pa me odbile.

The Smasher рече...

Anonymous said...

revolucioneri = lica koi probale da se vrabotat vo nekoj provajder i bile odbieni.

10:24 AM, февруари 06, 2007

Prethodniot koment se odnesuvashe za gorenavedeniot anonimus, samo malku na trchanje go napishav. Zborot mi beshe Jas sum revolucioner, a sepak nemam NIKAKVA VRSKA SO BILO KOJ ISP.

The Smasher рече...

Kako i da e od site provajderi realno gledano denes samo Telekabel nudat relativno dobra internet ponuda. Sepak brzinata znae da padne i okulu 128kb/s, pa nekogash duri i da snema internet na nekoja granka (za vo Ajrodrom zboruvam na drugi mesta ne znam). No zatoa pak nema idiotski dogovori, i nekoi teshki limiti. Pr limit onnet = po 10GB - 28kb/s limit mt = po 4GB - 64kb/s limit telekabel = po 4GB - 256/kb.
Shto e losho? Losho e shto nema pokrienost ni celo Skopje, a ne pak Makedonija. Na nekoi mesta nemash izbor morash ili onnet ili mt. No i toa relativno se reshava ili na nekoj nachin olesnuva so vmrezhuvanjeto - no samo relativno. Globalno gledano situacijava ni e nezavidna.

Анонимен рече...

bezvrska, sega mi e jasno zoshto eden revoluciner, koj se zalaga za navodna glasnost, bara da se krijat ip adresi. ali, aj da te ne sramam pred lugjevo.

Анонимен рече...

ne morate da gi kriete,registrirajte juzer onnet i postirajte od nego. incest - zabava za celo semejtvo

Анонимен рече...

sto e poentata da se krijat ip aresi be pizdi edni?

bezvrska рече...

за тој со пиздата: корисно е кога сакаш во коментари да си правиш муабет сам со себе, или кога сакаш „објективно“ да ја браниш фирмата во која работиш.

Гласност?

daywalker рече...

Па, не е ни чудо каков ни е интенетов кога такви пациенти работат за нив. Ова му доаѓа како потврда за она што го пишував порано, за сталинистичко-комунистичка организираност на ИСП-ата... Дури и кодоши илити шпиони си се кодошат сами себе... Страшно.

3 рече...

bezvrska, јас пак ќе ти кажам. Пази со кого садиш тикви, да не си добиеш после нож во грб :)

Princ said...

@Dejan: Не зимаме во пик едно ISP...
------------
Ха!

Анонимен рече...

poentata so KRIENJETO na adresite najdobro ja OTKRIVA mizerijata na vasite pogledi.

Александар З рече...

Поентата со КРИЕЊЕТО на името најдобро ја ОТКРИВА мизеријата на авторовиот поглед.

И, искрено речено, повеќе ми се свиѓаше кога се маавме со мт.нет, барем беа инспиративни (а имаа и чувство за театралност, па ќе се собереа двајца-тројца анонимуси и мушки - иако претежно беа женски - одговараа. И никогаш не користеа латиница кога ќе се изнервираат ;)

Анонимен рече...

muski ste se maale so zenskite od mt? mora da ste gordi na sebe, bravo!

Princ рече...

Гоце, уште си ми љут што те пријавив кај претпоставените дека абер немаш од техничка поддршка, да ми го поддржиш ти на мене?
Што сега, ќе ни кажеш дека на bezvrska му се дига на blacks on blondes? Море дилдо за таквите како ти, не вредиш лежење затвор.

Анонимен рече...

Гагаџии...Ве купи Телеком со еден гага АДСЛ па свртевте гзовите накај оннет, ко да сакате и они да ве ебат :) :) :)

bezvrska рече...

Тебе, гледам, веќе те ебат, пошто постираш од нивна адреса :)

Анонимен рече...

Мора да си некој јак хакер ти, секоја чест...Колку ли е комплицирано да видиш нечија адреса па тоа е чудо невидено...Ќе ме научиш како се прави тоа? Сакам да сум како тебе...

mkdev рече...

Anonimus koj i da si od takvite kako tebe sto nemaat vrska citaa tugi postovi taka da brkaj si rabota imas nekoja obvrska mislam

Atila рече...

Pa nemoze da si ja brka rabotata no.net nema internet kako i sekoja vecer a veke mu se zdosasilo da se pinga so kolegite na smena ...

Анонимен рече...

MT-NET E SRANJE !!!
Znaci eden mesec ne go pominavme kako shto treba. Sekoj vtor den ima po nekoj problem. Ili brzinata ne chini, ili ne gi downloadira fajlovite vo celost ili neshto drugo... postojano ima po nekoj problem. Eve sega downloadirav eden fajl i mi zakochi na 98% ... za 2% ne mi go dospushti, a merachot sekako deka ke mi gi presmeta tie megabajti vo soobrakjajot. Ochigledno tie od MtNet pravat trikovi i koristat nekoi skripti za da ne zezaat i da ni go troshat soobrakjajot.

Chesto ne im raboti i merachot i koga ke sakam da proveram kolkav soobrakjaj sum napravil, namesto da me povrze mi kazhuva nekakva poraka "Lozinkata e uspeshno promeneta!" Bog da chuva i da brani! kakva lozinka be? Jas ne menuvam lozinka tuku proveruvam ostvaren soobrakjaj. MT-SHIT !

I posle vakva sostojba chesto natpishuvaat megabajti. Mi se sluchi na pochetokot na ovoj mesec da mi natpishat 200 Mb.

Navistina treba da se prezeme neshto poseriozno od site korisnici na Mt-Shitov. Ova vekje ne se izdrzhuva. Aj kaj shto imame ogranichen internet, 4 Giga (na prijatelite od stranstvo komu sum kazhal sekoj se chudi) pa ushte i sekojdnevni problemi so brzinata i downoadiranjeto.

Анонимен рече...

Jas bi pazel pri konfrontacija so On.Net i nivniot personal, posebno ako sum nivni korisnik. Da ne ve iznenadi denot koga vashite lichni informacii ke bidat javno objaveni na nivnata web stranica ili iskoristeni protiv vas vo slichni okolnosti (spam sajtovi, child porn sajtovi, itn.) Ova se dolzhi na bezskupuloznata arogancija na celiot (pretezhno mashki tehnichki personal) vkluchuvajki go i direktorot koj uzhiva vo iluziite na grandioznost vo stilot na Tony Montana (1983, film: Scarface, uloga igrana od Al Pacino) ili mozhebi Heinrich Himmler, pa celiot gorenaveden tehnichki personal ima carte blanche koga stanuva zbor za konfrontacija so: "nezadovolni korisnici" ili nekojsi tamo liberalni pogledi vrz uslugite na nivnata kompanija.

ARMac рече...

Abe ajde. Sto se zalat site za tie 4 giga, tocno mt net e tesko sranje kako i sve ostanato vo makedonijava, ama uste na pocetokot koga izleze ADSL-ot vo dogovorot si stoese deka po nadminuvanje na 4 giga imaat pravo da ja namalat brzinata na pristap. Eeeeee ama togas nikoj ne obrakase vnimanie na toa posto mt net ne pustase da downloudirame ko nezdravi, posle koga se povikaa na dogovorot ohooo bunt pa sto e ova pa ova ne se dogovorivme itn itn.

Ne da go branam mt net, ama sto ste go potpisuvale dogovorot ako znaete deka mozat da ve ogranicat na 4 giga?
A toa so skripti i slicni raboti se detski muabeti, a i toa deka brojacot ne im rabotel. Zemi DU meter i sporedi go. Do kilobajt isto ke ispadne, e sega ako si zakacil nekoj spyware sto pravi konstanten upload ke vikas normalno "pa ja ne sum simnal 4 giga i brojacot pokazuva??" aj da ne go tupime zivi sve, ne cini tocno, ama toa e. Borete se za podobri uslovi ama ne so vakvi gluposti, toa ne proagja.

"Eve sega downloadirav eden fajl i mi zakochi na 98% ... za 2% ne mi go dospushti, a merachot sekako deka ke mi gi presmeta tie megabajti vo soobrakjajot."

A sto ocekuvas? Da ti se javat i da ti kazat "izvini decki serverot na nekojasikompanija vo amerika se zaglavi ama eve nie sme fer i ne ti gi racuname megabajtite"?


"Chesto ne im raboti i merachot i koga ke sakam da proveram kolkav soobrakjaj sum napravil, namesto da me povrze mi kazhuva nekakva poraka "Lozinkata e uspeshno promeneta!"

Nikad mi se nema sluceno toa, siguren si deka ne stiskas promenete ja vasata lozinka? Banerite se eden do drug.

"Aj kaj shto imame ogranichen internet, 4 Giga (na prijatelite od stranstvo komu sum kazhal sekoj se chudi) pa ushte i sekojdnevni problemi so brzinata i downoadiranjeto."

Limit ima vise so godini, ne si trebal da potpisuvas dogovor ako ne si go procital prvo. Sekojdnevni problemi so download nema voopsto. Mt net e malce pred on net so brzina, a kabelskite operatori se mnogu ponazad. Cim vikas ti natpisale 200mb uste od pocetok na mesecov, aj skeniraj za spyware/virus da ne si zakacil slucajno.
Probaj start>run>cmd pa enter
pisi "netstat -a" enter, vidi kaj sve ti pravi konekcii kopmjuterot.
Posle toa i "nbtstat -s"

Toa ti e toa zaglaveni sme so limitov vo makedonijava ama nema izlez barem sega za sega. Ona sto ni treba e zdrava konkurencija na mt net nekoj sto ke moze da ponudi ista stabilnost i brzina za pomala cena i povise gigabajti ili daj boze flat rejt. Ama eve dodeka drzavava ne tupi monopol ke vladee.

Eve ne si ja krijam adresata od mt net sum konektiran. Na rabota imam profi paket a doma 4 giga. Toa e nema bolje od ova kaj nas momentalno.

Анонимен рече...

MtNet e zakon!
Brzinata e izvonredna. Ponekogas duri i ne mozam da zabelezam koga nekoj fajl se spushtil. Pa toa ti e kako brzina na svetlinata. 4-te giga ne malku, tuku poveke od dovolno se. Pa mene duri i mi preostanuvaat, a po cel den simnuvam i surfam po internet. Shto se odnesuva do preptplatata, sekoj normalen chovek ke se slozi so mene deka cenata e prifatliva. Bi rekol duri i premala za tolku profesionalnata i kvalitetna usluga koja shto ja dobivame od MtNet. Pa, vi se molam, shto se 2000 denari?! Jas za ovaa kvalitetna usluga shto ja dobivam, vklucuvajki brzina, stabilnost i celi 4 giga bi platil i poveke.

Abe toa tie koi shto se zalat od Mtnet i koi namesto na "Proveri soobrakjaj" klikaat na "Promeni lozinka" i koi nemaat vrska od kompjuteri i downloadiranje i odat samo na bavni serveri koi zapiraat na 98% i cii kompjuteri se polni so spywari koi im gi trosat megabajtite i koi vrska nemaat od kompjuteri i internet, abe tie se obicni seljacista nepismeni. Dobro e shto imame lugje kako ARMac koi shto ke gi opismenat.

armac рече...

Izvine be brat, ama toa so go pisuvas go pisuvas ili:

a) Da se naprais pameten na net i da kazes nesto kolku da kazes i da napadnes bilo sto kolku i da e nelogicno toa.

b) Stvarno nemas pojma kako funkcioniraat rabotite ili pa sonuvas deka ne siminjas nisto. Daj cvrst dokaz deka te kradat. Meri megabajti in/out so performance monitor cel mesec i postuvaj tuka pa daj sporedba so mt net counterot.

I na kraj sto si potpisal dogovor ako ti se mnogu 2000 denari? Ili togas ti odgovarase pa sea aj ke tapanime posto se osvestivme.

Bojan рече...

Bog da cuva!
Ocigledno stranava ja hacknale nekoi od MtNet i ja odrzuvaat.

So magarinja da pravevme muabet pobrzo ke se razberevme. Jas kolku sto mozam da razberam lugeto koi sto se zalat od MtNet ne se nesvesni. Bile svesni uste koga potpisale dogovor na 2 godini za ADSL brzina ograniceni na 4 giga za cena od 2000 denari. No, tie luge baraat da se pocituva dogovorot koj go potpisale i uslugite so toj dogovor. Na nekoi mozebi im e dobro. Ima stotici luge koi koristat tugji useri, pa duri i useri kreirani od vraboteni vo MtNet koi gi davaat na svoi bliski. Toa e javna tajna koja ja znaat mnogumina. na takvite im e dobro. Licno znam luge koi go pravat toa. Licno znam i luge na koi ne im se namaluva brzinata i po istekot na 10 giga i poveke. Licno znam i luge koi gi imaat mnogu od problemite navedeni pogore: natpisuvanje megabajti, nestabilna brzina, "zaglavuvanje" na downloadiranjeto i na 99% (i ne poradi spor server, koga e taka isto e na site serveri), nemoznost od proverka na ostvareniot soobrakaj i kazuvanje greska "Lozinkata e uspesno promeneta" itn. Eve vi i slika za da se uverat nekoi "pametnjakovci" deka ne se site ostanati glupavi i pojma nemaat sto zborat.

http://img482.imageshack.us/img482/5976/lozinkamk8.jpg

Problemot vo MK e sto sekoj saka da se pravi najpameten mislejki deka site okolu nego se glupavi.

Bojan рече...

Link do slikata:
OstvarenSoobrakaj

bezvrska рече...

Ау да, adsl и wadsl се најдоброто од Македонија. Се замуабетивме за пријави за работа и не приметивме дека латенцијата се смалила, прекините се изгубиле, техничката поддршка им станала неверојатна, а сообраќајот го направиле неограничен.

за адсл договорот...испушти да кажеш дека на сите тетки во продажните салони им било наложено да кажуваат дека лимитот не се применува, а условите ќе се менуваат само на подобро. Истото го велеше и „почитуваниот“ г. Стевчо Ристевски на нивниот форум: „симнете го цел интернет“

Анонимен рече...

ај бе баталете го Интернет. Има и други работи во животот, мислам пиво, женски...
Кога нешто не бива, не бива,
гет а лаиф,
секс анд драгс анд рок анд рол

Владо рече...

Е па вака некои кажуваат дека серверите од кај што се спушта некој фајл закочуваат но проблемот е до мтнет, не е до серверите, го знам тоа одамна кога беше уште ИСДН во мода, секојпат се заглавуваше од 85 - 99 % тоа го имам на свој терет осетено кога го имав исдн-то со гоооолеми сметки на телефон преку 3500 денари, а сега сум на адсл од 4 ГБ и пак не сум задоволен од ова што се случуват со овој интернет провајдер цепат на диво учте првите 3 дена од овој месец оставарено имав 1.2 ГБ ( ова е лажно пошто знам дека од 1 - 3 февруари бев само приклучен само 8 часа за 3 дена и имав спуштено точно 250 МБ а не 1.2 ГБ).
* МтНет е намалува брзината на корисниците што се со претплата, а на оние што земаат тест период од еден месец им дава цела брзина и тоа кај нас се намалува на 8 - 12 кб а не оние што се 100 - 128 кб. Е толку за сега...

Анонимен рече...

Problemite so brzinata i zaglavuvanjeto na famoznite 99% ne se nisto novo.

A za toj sto rece:
"ај бе баталете го Интернет. Има и други работи во животот, мислам пиво, женски...
Кога нешто не бива, не бива,
гет а лаиф,
секс анд драгс анд рок анд рол "

Epa batka, stom internetov ne biva daj napupuni se pa da te izseksame ubavo i mozda ke ti dojde malku pamet. Ili sakas malku oralno da ti turime pamet, a?

Анонимен рече...

MT net bile fer ???????????????????

Znam kolku se fer za drugi a kolku za nas

Na drugi useri proveri limit ke vidis po 10 - 15 gb , ne znam dali im naplatile za toa , ama sum primetil ima po 4-5 meseci edno po drugo 15 na giga

Pa sega vidi ti
A ponekoga ima problemi i kaj niv
ne e do spyware ,ili virusi

Kaj se tie mt.net i nivnite podanici koj vikaa posle nova godina ke pustat 10 tina giga

Ako citaat mt.net Pozdrav do niv
p.s. NE OGRABIVTE

Анонимен рече...

Абе какви 10гб.Не добиваме ние ништо од нив.Уште па сакаат да го продолжат договорот на уште 24 месеци за гратис 1гб.

Еве што добив на маил пред некој ден.

http://i18.tinypic.com/4fuhy7t.jpg

Едвај чекам да заврши договорот.
УАААААА МТНЕТ

Анонимен рече...

Нависти СЕ фушари педери лопови

1 ГБ СТИКЧИЊА ДА СИ НАПИКААТ ВО ГГГГЗЗЗЗ

срам да им е


УУУУУУУУУУУУУУУУ МТНЕТ

daywalker рече...

http://meraki.net/

koskar рече...

да пробам на кратко да ја ви ја раскажам мојата долга интернет историја.
прво ставив ИСДН (имаше кампања за домашни корисници: 2 год за 550 ден и бесплатен колер ајди).
Кога се појави АДСЛ ставив меѓу првите (потпишав 6 месеци верност за пола цена опрема). Во договорот имаше „право за намалување брзина над 4 гига“, ама тетката здушно ме уверуваше дека тоа не се применува и дека условите само ќе се подобруваат, а цените ќе паѓаат.
Во септември 2004 потпишав договр на 2 год и исто бев уверуван дека работите само можат да одат кон подобро. на спомнувањето на лимитот, само ми се насмеаа... „нема ништо од тоа, дечко...“

По истекот на 2 години од ИСДН-от, без предупредување ми ја качија цената на 800 денари. Кога се јавив да се бунам, ми рекоа: дечко си требал да си следиш, јеби га 2 години поминаа. Тогаш прв пат ме ‘рчнаа ама си преќутев (2 линии, адсл-от ми беше исдн-ски, имаше шкарт потс модеми...)
Ставија лимит. се бунев со сите заедно али си терав; во крајна рака мојот потпис беше ставен покрај фамозното „зарджуваме право...“ дали е тоа педерски или не од страна на мтнет и дали во словенија е флетрејт не беше релевантно; што сум потпишал, тоа си сркав. (не потегнав за раскинување без пенали, пошо ми требаше брз интернет, а друг провајдер немаше).

си купив стан и се преселив од центар у аеродром. кога отидов да барам преселба, тетката ми рече демек денес е као касно али утре ќе ти биде преселено све. ме „преселија“ после 5 дена, нормално со интервенции кај мои познати од мтнет. преселувањето беше само пуштање на сигнал по парицата у новиот стан и промена на адреса на сметката. тоа, се разбира не ги спречи да ми наплатат 2500 денари за селење на адсл-от, факт кој тетката во салонот заборави да ми го каже кога барав селење. при мојот приговор на 171, тетката рече јеби га, грешка на вработената, мора да се наплати иако не знаеше да ми каже зошто (јас сам си ја однесов и приклучив опремата)... али шамарот следи: ми вика па зашто си го селел, поефтино ќе ти беше да го откажеше, па да си нарачаше нов! али ја сум врзан со 2 год договор и викам. штама.... значи вие мојата верност ја наградивте со крадење 2500 денари од мене? она ќути... Вие ме приморувате да го откажам договорот, во првиот момент по истекот на 2 год. немојте така господине, стрпете се, ќе има новини и подобри услови (мај 2006)...
пред да ми истече договорот, се јавив во 171 и викам: за 10 дена ми истекува договорот; што ќе направите да ме задржите да не одам кај други провајдери? тетката вика: не ве разбирам господине, ако потпишете на уште 2 год 1700, ако не 3 и кусур..!?!
На 30 септември откажав и ИСДН и АДСЛ и све. побарав да ми остане истиот број... не ми го оставија. кога се јавив да се бунам ми рекоа дека мојот број бил само за исдн, пошо сега имам потс, нема „исдн број“ за мене. Невозножно било!?! се расправав малце и накрај фатив врски и го задржав стариот број. (пирова победа, јебига)
на 25 септември ставив ДуплВеАДСЛ од оннет....

koskar рече...

... кој Њ(ет)АДСЛ работеше цел саат пред да ја искусам првата кратка сецка...!!! термин кој го мразам од дното на душата. по цел саат немање интернет и пола саат чекање на кол центар да се јави некој, викаат: не бе се е во ред, имаше мала/кратка сецка... Иначе знам еден куп луѓе у оннет али не ги барав, ај си викам има навала на приклучоци,па малце штека нетов, ќе го оправат...
го опраија у пичку матер! октомври месец беше полн со фрустрации и нервирања, башка шо го научив да го на-на-накам техното од кол центарот на памет. побарав достапност за октомври и дознав дека достапноста ми била јако под минималните 98% наведени во договорот. си добив корегирана, намалена фактура. Во меѓувреме ги активирав врските во оннет и ми беше обеќано дека за ден два имам тип-топ интернет и дека линкот на МТВ (маме му ебем) заебава али еве, сега се мења со појак... сега бе, ес ви спик...
ноември беше уште потапа!!! ја збеснав и понудив да си ја земат опремата ако не можат да ми дадат интернет. добив пак намалена фактура и антената ми ја свртеа на друг подобар линк. Додека се деси тоа, ја отидов на пат надвор од скопје и се вратив на крај од месецот.
јануари помина прилично добро, со повремени комплетни падови и, што поише ме нервира, сведување на интранет - работи само оннет и блог ком мк... февруари е дури и супер, мада прилично „латентен“. 10-те гига не ме импресионираат пошо правам оклу 4-5 у месецот макс. (немам видеотека)
најверојатно ќе го откажам и ДуплоВеАДСЛ-от и ќе си земам телекабел пошто оннет нема намера да ја качи брзината од сегашните смешно ниски и засрамувачки (за оннет, се разбира)512к. зборење со оператор од кол центарот веќе спаѓа во доменот на научна фантастика... само техно, мен!
е сега, јас не сакам да давам пари во фирма која не ме поштуе мене, моите пари и моето време, башка што нема намера да се развива. изгледа од 1 март ќе биде добар ден телекабел, дај едно од воа интернетов...

како што гледате, не се кријам (сите ме знаат како коскар, дури и во оннет), никој не ми дал беспари интернет, никој не ме вработил, колата ми е редовно регистрирана, плаќам струја, парно...

Александар З рече...

башка шо го научив да го на-на-накам техното од кол центарот на памет...

ЛОЛ

скелетон, многу си луд кога ќе одлепиш :)

daywalker рече...

Не ѕнам како да го опишам тоа, ама на сајтот на мт-шит ставиле упатство како да внимавате да не го надминете (или побавно да го потрошите) лимитот на сипаничавиот АДСЛ. Помежу другите работи (крадење лозинки, спајвери, тројанци и сл.) ставиле и дека треба да си го исклучите виндоус апдејт и обновување на антивирус... Што е следно? Откако ќе се конектираме на интернет, да ја објавиме јавно својата моментална ИП адреса за да ни буричка кој сака по компјутерите? Морончуги.
Само се изненадив што меѓу препораките не ставиле и дека треба да исклучиме вчитување слики и мултимедијални содржаи во опции на browser. Ионака македонсиов интернет е наменет само за читање мејлови и вести.

Уште нешто... Телекабел јавно објави дека КТВ Зора им сечела кабли во Карпош зашто сакал да се шири во нивен реон. Пријавени се и во полиција.

Анонимен рече...

All around me are familiar faces
Worn out places, worn out faces
Bright and early for their daily races
Going nowhere, going nowhere
And their tears are filling up their glasses
No expression, no expression
Hide my head I want to drown my sorrow
No tomorrow, no tomorrow..."

Princ рече...

koskar, одличен текст.
Можеби требаше да ни пишеш мејл за да го ставиме на насловна дека овде може ќе се загуби помеѓу цик-цак постовите на нонетовци и остала мафија, али сепак останува одличен и верувам ќе го видат многумина. За да добиеме квалитетен интернет мора нашиот сакан ISP да знае дека сме незадоволни од услугата што ни ја продава а ние на другиот ќош од телефонскиот кабел или канопи не ја добиваме и да искаже малку почит према нашите тешко заработени пари кои им ги даваме. Не секој од нас заработува пари на лесен начин како нив продавајќи ветар у магла.

Што се однесува до зголемувањето на нонетовската брзина... мислам дека тоа е science fiction бидејќи нонет не можат да не опслужат ни со договорената срање од брзина, камо ли да се размислува за вистинско пуштање на вентилот. Или пак зголемување на лимитот (тргање на истиот е прав збор)... гледаш пепи е совршено среќен со десетте гига што ни ги дава дури сака и фала да му речиме. Ни јас не користам многу лимит (во моментов помалку од 3 гига имам потрошено) ама друг филинг е да не проверуваш колку имаш потрошено... цел свет прави така. Ние сме заглавени на траги-комичен лимит со смешна брзина за солени пари.

Имам една сеуште неостварена желба: владава да распише тендер за 3 надворешни ISP-а со услови слични на изборот на трет мобилен оператор и овие сегашниве што ќе горат во пеколот да ги снема. Кој чмар на светот само сме... 5 мега веб простор за 100-200 евра годишно (надвор од границите на нашето слепило веб просторот се мери во гигабајти), смешни брзини на интернетот, траги-комични лимити... Отидов по пиштолот.


Не се самоубивам.

koskar рече...

@princ
ако сакаш да го ставиш на насловна, копи-пејстај, не се бунам...

Анонимен рече...

@дејвокер (ти ги обожавам постовиве).

Брате "напатен", а што ти не кажеш како да се заштитиме??? се сеќавам на доста постови на блогов кадешто корисници се жалат на хакерски одзимања на лозинки и слично (се' се сведува на зголемени сметки или намален проток).

Што не си толку фин колку што си доблесен па да напишеш упатство како да се избегнуваат слични измами? Еве, јас не се разбирам, те молам помогни ми...

Креативен си кога плукаш, ајде сеа да видиме колку си инвентивен и колку ќе допринесеш за заштита на не-толку-вештите-корисници-како-тебе...

Еве јас прв ќе ургирам твоето упатство да го постават на адсл.ком.мк

daywalker рече...

Мил мој, еден од милион присутни, анонимусу...

Или си глуп или се фолираш.

Не е моја препораката за исклучување на апдејт. Ниту имам намера да ја исклучам. Само велам дека мт-шит мороните препорачуваат такво нешто. За тебе тоа е нормално?

Анонимен рече...

@Princ

Смали си го темпераментот малце...ако те прочита некој погрешен човек, нема никад да ти се отвори а камоли да се прегледа CV-то што мислиш да го праќаш во он.нет за вработување...Но и без тоа директно ќе оди во канта ;)

Анонимен рече...

koskar, aj uste sega kazi ni na dolgo i na siroko kako si proodel i kako nekoj cicko ti nudel bonboni kako mal za da otides u podrum so nego. uste toa ni fali od tvojata biografija i da mozeme da ja zatvorime anamnezata.

koskar рече...

koskar, aj uste sega kazi ni na dolgo i na siroko kako si proodel i kako nekoj cicko ti nudel bonboni kako mal za da otides u podrum so nego. uste toa ni fali od tvojata biografija i da mozeme da ja zatvorime anamnezata.

дечко шо се курчиш бе, ничим изазван?
ја зборев за моите интернет искуства и немањето грижа за корисници. ако се најде погоден, труди се да ја подобриш корисничката поддршка во фирмата во која работиш (мтнет или оннет сеедно). не да висиш по блогови и ментално да мастурбираш, криејќи си го идентитетот.
ако не се сложуваш со мене, кажи кој си, кажи зошто и аргументирај. вака, со алузија на бомбони и подруми си смешен и патетичен... ајт дома!

Princ рече...

anonymous со оваа ип адреса 217.16.68.240.
CV-то го пратив и ме одбија. Многу сум бил бучен и сум зборел лоши работи за компанијата во која аплицирам да ме вработат а на нив не им требаат такви луѓе. На нив им требаат шупци кои ќе им го пушат на трендо и пепи, наизменично. Dual core. Патем, како ти оди тебе работата? Напорно е? Претпоставувам тешко е да дуваш у празно и да љубиш два задника. Али ти си знаеш најдобро.

Инаку повише не одговарам на анонимци. Не за друго, туку пред малку пушев трева. Од кај да знам, може халуцинирам. Ми се чини дека некој нонетовец оставил коментар како анонимец а таму ништо па ќе се брукам у јавност. Дајте со име презиме и тие адети, па ќе правиме муабет.

mkdev рече...

не знам за анонимусите ,ама не знам што кар имаат они од тоа што има лимит , дали се среќни

а изгледа дека се !

И не знам на кој тука му докажуваат нешто ??


А ако ги бива нека се покажат нека пуштат од таму каде што седат некој гб повеке (ако работат во исп) !!!

3 рече...

Princ said...

Инаку повише не одговарам на анонимци. Дајте со име презиме и тие адети, па ќе правиме муабет.

Име: Princ
Презиме: ? Анонимус? Said? :)
-------------------------------
anonymous со оваа ип адреса 217.16.68.240.

Ти барем можеш да гледаш IP адресата а тоа е многу повеќе од тоа што другите го знаат за тебе.

Шоубо да си лицемерен, нели? :)

Анонимен рече...

daywalker said...
Мил мој, еден од милион присутни, анонимусу...

Или си глуп или се фолираш.

====================================

параноја, параноја... милион анонимуси... леле... главна ѕвезда си...

за "глуп" или "фолираш", морам да ти признаам дека ме изненади со логичниот пристап и заклучок. Ај сеа врати се и прочитај што ми е поентата... човече, дај помогни, напиши ми како да се заштитам, а не туку какај...

daywalker рече...

Какам, какам, мораш од нешто да живееш... А за другото, совет - напупи се да ти дадам малку генетски материјал, којзнае, ако имаш добра основа, можеби ќе ти се зголеми и ИQ. Изгледа тој што си го примал до сега не е многу квалитетен... А, па нормално, од Пепи и Трендо...
No comment.

Типична комуњара си...

Анонимен рече...

ооо пријателе... изгледа ти си малото детенце со лижавчињата... кажи ми само дали уште по подруми се муваш. good times are hard to forget, изгледа :)

исфрустрирано детенце, зошто имаш толку погана уста. Убаво те прашав (дури и замолив)за помош а ти одма се нудиш генетски да ме модифицираш. Што ти е проблемот? - не се разбираш? или си само еден класичен гомнојадец...

и за крај 2 работи... не го мешај Трендо (непотребно) и ако пишуваш "no comment" научи што значи тоа.. а не да се изнапапаш лајна (или културно да искоментираш) а потоа да кажеш дека немаш comment..... ОООО фарсо човечка, се е до детството... сакаш лижавче ???

Анонимен рече...

anonymous со оваа ип адреса 217.16.68.240.

Иди Пепи те вика да ти даде плата
:)

Анонимен рече...

Anonymous said...
anonymous со оваа ип адреса 217.16.68.240.

Иди Пепи те вика да ти даде плата
:)

3:22 PM, февруари 14, 2007
==================================

браво... FYI, чевли број 42... ај сеа мечуј ги податоците и дојди до кај мене на лижавче...

Анонимен рече...

aman bre ludje ova trebashe da bide blog za internet a ne za seks...
Od insajderski lica slusham deka Metamorphosis naskoro ke organizirale javna trebina ili takavo neshto za bolji Internet, pa razmislete shto tamu da se kaze, mozda ke ima i nekoja fajda...
ama barem dojdete tamu i zborete neshto....

kanon рече...

od sigurni izvori (dosega ne me izlazile) mtnet od 1-vi mart ke go zgolemuvaat limitot na 10GB, a ke ima i nov paket od 6GB.

Анонимен рече...

od sigurni izvori (dosega ne me izlazile) mtnet od 1-vi mart ke go zgolemuvaat limitot na 10GB, a ke ima i nov paket od 6GB.

SAMO DA NE BIDE OD 2008-2009

Анонимен рече...

Оххо, нови сигурни извори!!!

Еве и јас од сигурните извори терам 20гб на Онет, и кориснциве на АДСЛ тераат со 10 гб од Нова Година.

Колку сигурни извори се изнаслушав.

И ај доста со оваа 'конструктивна' дебата за подруми, генетски материјал и др. не за друго туку ми снема Пуканки.

Тенеке
(да се потпишам да небидам анонимус)

Анонимен рече...

'bezvrska', 'princ' i 'daywalker'. ete kako se vikaat - so ime i prezime! - trojcata smrtni neprijateli na anonimnosta :) da sum retoard, bi go dodal i ova: no comment.

Анонимен рече...

'bezvrska', 'princ' i 'daywalker'. ete kako se vikaat - so ime i prezime! - trojcata smrtni neprijateli na anonimnosta :) da sum retard, bi go dodal i ova: no comment.

Анонимен рече...

Revolucija a? WoW, blogov kje si go staam u funnies :) Koja crna revolucija be???? a? Koja???
Izgubiv povekje od saat vreme za da ve prochitam - i vredeshe. Ne se ste ni 10 dushi!!! I vie ste mi bile revolucioneri. Se shto e crno tuka neka bide. Na ovoj blog. I dobro... taka ni e internetot u drzavava ednite so 4GB drugite so 10GB, telekabel.. kje vidime kako kje se pokazat samo shto pochnaa. Ali shto ima veze toa koga u se ne ni e OK drzavava pa sea internetot ne cinel. Pa ako ste tolkavi mangi shto se maate u grudi protiv ISP-ata, pa iskluchete se be!!! Iskluchete se! Jas da sum na vase mesto ic nema da iam internet se dodeka ne dojde nekoj provajder i mi go ponudi toa shto jas go baram za da bidam zadovolen od netot. A vaka samo se maate u grudi i sedite pred monitor...Mrcaci! Nema akcija!!
I da znaete dekja kje si ostanam anonimen!
Prichina: Nas ne ima povekje
HAHAHAHAHAHA
Nishto lichno.
Inache jas sum na WADSL, ne deka sum zadovolen ali i ne e loso. U momentov idam so nekoi 430kbps = taman.

Анонимен рече...

od sigurni izvori (dosega ne me izlazile) mtnet od 1-vi mart ke gi zgolemuvaat cenite na 5000 den, a ke ima i nov paket od 4800 den.

DaNeSakateIMobilenDaViOstavam рече...

Predlog za prodolzuvanje na r-evolucijata: Da se krene mediumska galama za validnosta na dogovorite so makedonskite ISP-ja. Jas dosega sum videl dogovori od MTNjET i TeleKradel i vo niv ima samo ropski klauzuli za potrosuvacot, a nikakva zastita. Vo osnova, klientot ima pravo samo da plati za uslugata i nisto drugo! Upatuvanje poseben akcent/apel do drustvo/agencija/stolibese za zastita na potrosuvacite. Od KIT i taka i taka site krenaa race (i za toa da se digne prasina). Edna pres - konferencija vo drustvo na advokat (koj ke objasni deka dogovor se pravi vo soglasnost na dvete strani, a ne so ucena - zemi ili ostavi) i gotovo. Belki ostanal barem nekoj od novinarite koj ne e kupen (a za tie sto se - neka si gi zarabotat parite so ignoriranje. Barem ke im gi digneme trosocite na provajderite).

In other news: Na TeleKradel forumot ima masovni poplaki za limitiranje na p2p soobrakajot. Izgleda medeniot mesec zavrsi...

The Smasher рече...

Opshtata situacija e losha.

Анонимен рече...

браво... FYI, чевли број 42... ај сеа мечуј ги податоците и дојди до кај мене на лижавче...

Дамјан ти си? :)

Анонимен рече...

Abe neli ke imase poveke postovi.

Druze kapetane рече...

Gragjanite na Republika M. imaat pravo da bidat kradeni.
A novinarite, ne se krivi. I samite tie edvaj razbiraat sto pravat pred kompjuter a kamo li da komentiraat za kvalitetot na konekcijata.

The Smasher рече...

Како што знам SkopjeWifi напредува што навистина претставува добра вест.

The Smasher рече...

... Заборавив ...
Владава нешто не дава бесплатен достапен за секого интернет како што ветуваа нели?

Анонимен рече...

Dali Mtnet go zgolemi limitot bidejki napraviv 5 giga a brzinata si e normalna.

kanon рече...

iako ovde ne bev sfaten ozbilno... da, mtnet momentalno testira konekcii so pogolem limit, a od 1-vi ke odi oficijalno so 10GB. zatoa ne te skratile na 4GB :)

darko рече...

a posle tie 10 gb, pak kje bide na 64 kbps?

suomynona рече...

Што има тука да се тестира? Или пуштаат или не пуштаат. Ќе видиме.

Анонимен рече...

test za zgolemen limit? i don't think so. ne e limit brzina pa da se testira.

Анонимен рече...

Da se nadevame deka posle 10 giga ke imame skalesto namaluvanje na brzinata

Анонимен рече...

Kako kaj kogo, mene me secnaa posle neshto povekje od 4gb, i toa samo radi faktot shto se fati da pominam limit vo nedela.. Ako e vo raboten den secat odma

kanon рече...

nemam informacija za zgolemuvanje na tie 64kb, izgleda toa ke ostane isto. barem ke imame 10GB. vo sekoj slucaj podobro od 4GB

Анонимен рече...

ako zgolemat postcap brzina na 256, toa kje bide napredok. ako ne, 10 giga se pak sranje

Анонимен рече...

Со секое зголемување на брзина се повеќе ми летаа гб. Незнам зошто беше така, практично со исто сурфање порано на 386 не преминував ни 1 гб, а на 1 мбпс ми леташе лимитот до пола месец.

Сега повеќе не сум на АДСЛ.

Анонимен рече...

Drugarcinja, ne deka na nekogo ne mu se veruva, ama imase eden kup prazni prikaski za zgolemuvanje na limitot na MtNet. Zatoa e ovaa nedoverba, ne deka nekoj ne e svaten ozbilno.

Dread Knight рече...

Ајде сега, не бидете мрчатори.. Баравме flatrate, ама да се соочиме со фактот дека тоа нема лесно да го добиеме. Скокот од 4 на 10гб е за 150% поголем. Ако цената остане иста, тогаш тоа е само голем плус за сите нас. И јас исто се расправам со adsl-ов веке скоро 2 години, не дека имам многу нешто да ги фалам, ама сепак ако е ова вистина, тогаш тоа е убав гест од нив. Ни ја зголемија брзината, (јес дека лимитот леташе после тоа), ама сега и лимитот го зголемија. Убаво, има надеж и за флет еден ден. Можеби следната нова година, или за 2-3 години. Вистина дека тогаш стандард можеби ке биде 500мбпс или 5гбпс, ама ајт.. Подобро и ова отколку ништо.

Анонимен рече...

абре Македонче...

До кога кубурот во гаќи?

koskar рече...

http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=19607&mid=1500&tabId=1&tabindex=0

ова веќе го нудат во хрватска...
http://t-com.hr/privatni/televizija/maxtv/maxtvstoje.asp

не е дека баш направи бум....

според мене служи само за дефокусирање на јавноста, демек еве правиме нешто...

што се однесува до коментарот за кубурот имам само една прашање:
зошто ТИ не го извадиш кубурот, па да не’ поведеш...?

The Smasher рече...

MT na prolet kje pustaat kabelska telefon i internet preku telefonska linja. Najnizok paket kje bil 600 den. Uste telefonski impulsi da pocnat za kabelska da racunaat ... Kje vidime kako kje se izmajmuniraat sega.

pameten рече...

Konecno se spasiv od MT!
Sega sum na ON , kako ke bide
ne znam!Zasega Veleshani ne se zalat.Dogovor na dve godini
ne me bendisuva mnogu ama nemav drug
izbor.

Анонимен рече...

можно решение:
http://adzilla.blogspot.com/2007/02/russian-people-pray-to-their-isp-for.html

Анонимен рече...

можно решение:
http://adzilla.blogspot.com/2007/02/russian-people-pray-to-their-isp-for.html

Анонимен рече...

Ете на тоа мислев со кубурот. Да се направи нешто, било што (ова на Русиве е дури и симпатично), а не само да се кодошиме и глодаме меѓу себе.

Анонимен рече...

treba nesto vakvo , no ne da gi molime :)

koskar рече...

имаше и кај нас слични работи...

делење пченица за покој на адсл на плоштад. некролог у весник...

само, се замори материјалот, а и имаше многу малку заинтересирани...

јбг, полесно е да се седи дома и да се мрчи: умре револуцијата, кај сте револуиционери(?), дајте поактивно... и слично...

The Smasher рече...

Треба да превземеме нешто посериозно. На ИСП ата многу им е гајле дали некој јаде пченица или се моли пред нив. Како и што имам кажано во претходните постови.

koskar рече...

@ the smasher

Си го гледал life of brian?

daywalker рече...

ха ха ха

People's Front of Judea
и
Judean People's Front...

Добра ти е таа.

Анонимен рече...

I kako odi so limitot muabetot? Dali imate ogranicuvanja nad 4 GB?

Александар З рече...

Анонимец,

пуштена е водата во базенот - 7 гига & counting (јас ги пуштив чешмите за емуле - гига на ден, баш да видам до кога ќе ме трпат :))

а што е со неограничен интернет? ;)

Анонимен рече...

Cesmite se pusteni 9 giga and counting

Анонимен рече...

Sibajte

Анонимен рече...

ne e kaj site

Анонимен рече...

abe kakvo shibanje limit uste odma posle 4gb. ne mrda

Анонимен рече...

Znaci pak istata pesna

Dread Knight рече...

Остварен ADSL сообраќај за корисничкото име DK заклучно со 27.02.2007 19:08:00:

Вкупно сообраќај (upload + download):
Total traffic (upload + download): 14795,95 MB

------------------
Torrents\leprechaun1-6.torrent
4.20 GB [67.2%]
Current download rate:
67 KB/s From 79 Peers
Average download rate:
42 KB/s within 25:58:09

информации од 27.2.2007, 20:00
Кај мене сеуште шиба.. да видиме до кога.

daywalker рече...

Остварен ADSL сообраќај за корисничкото име ++ заклучно со 27.02.2007 18:42:35:

Realized ADSL traffic
fo username ++
through 27.02.2007 18:42:35:

Вкупно сообраќај (upload + download):
Total traffic (upload + download): 54625,3 MB

хехехе...

Изгледа, чaстат ѕашто имам уште 5-6 дена кај нив...

Анонимен рече...

NEMA CASTENJE ZA STITE 4.5 BEA DO KAJ 16 MESCOV POSLE TOA DO SEGA E VOLKU NA DIAL UP

Остварен ADSL сообраќај за корисничкото име xxx заклучно со 28.02.2007 01:51:05:
Realized ADSL traffic fo username xxxx through 28.02.2007 01:51:05:

Вкупно сообраќај (upload + download):
Total traffic (upload + download): 7931,55 MB

Максималното време на ажурирање на податоците е 2 часа.
Maximum time for data updating is 2 hours.

Анонимен рече...

Што е ова затишје пред бура или на сите им е убав интернетот од 1 до 10 па после сите ај на мрчење :)

KZ рече...

super se ovie novite paketi od 1-vi mart... trebase da kazete deka ke bidat pretstaveni na 1-vi april.. poveke odgovara denot.

Анонимен рече...

Па добро никој некажа кој 1ви март, можеби е за 2008.

Indifferent рече...

Извинете што ќе се уфрлам со ова, сакам само да известам што повеќе луѓе.
Космофон удира рестрикции на MSN сервисот преку GPRS затоа што несака младиве да користат гага чет програм (иако оние што малце повеќе се разбираат користат некои други сервиси, бараат некој специјален договор со нив да се склучи за да можеш да го користиш, додека на T-Mobile работи (сега за сега). Се друго работи ОК преку GPRS освен тоа, мислам дека го блокираат трансферот кон :
messenger.hotmail.com:1863
by2msg1104018.phx.gbl:1863
config.messenger.msn.com:
global.msads.net:http
storage.msn.com:http
video.msn.com:http

Поздрав, да не се чудите заштп Agile messenger или IM+ не се конектира, не е до вас.

The Smasher рече...

Cosmofon ne mava restrikcii ama zatoa nesto so paketite pravi dalaveri. Za MSN T-Mobile mnoogu pomalku zema, za razlika od Cosmofon. Samo za otvortena konekcija kon serverot na msn nacukuva mnogu traffic dodnos T-Mobile Cosmofon
1:15 odprilika. (Ova vazi i za site drugi programi pri ostvaruvanje na bilo kakov traffic.)

The Smasher рече...

Plus na cosmofon ako ti se nameraci adminot moze da ti kine konekcii na iskoristeni samo 60kb.

indifferent рече...

Druze izvini ama restrikcija ima, se najdovme 14 dusi do sega, a i 3 pat se slusam so kosmofon i ne negiraat deka soobrakajot kon MSN serverite ne raboti.

The Smasher рече...

Kaj mene na Cosmofon nekje da se logira na msn edno nekolku pati, a posle kje se logira. Taka pravi redovno. Ako sega nesto skinale...

The Smasher рече...

Резиме

Што всушност се случи?


ИСП-ата си ги тераа своите монополи, (најдобро како што знаат).

Народот не пружи многу организиран отпор, не настана некоја масовна револуција, но сепак свеста на народот се зголеми значи битно е да се каже дека се тргна од тој status quo.

Владата сеуште нема спроведено бесплатен интернет.

СкопјеWiFi се прошири.

За на крај како што секогаш велам - „Желба за подобра иднина.“ -

The Smasher, Admin @ www.makedonijait.co.nr

Анонимен рече...

Vekje 2-3 dena (na adsl) ne mozam da si proveram limit (sajtot ili ne im raboti ili mi dava nekoi brljotini), a preeska mi se izbaci nekoj nov certifikat (mtfonko.net.mk neshto?!?!), i page cannot be found strana... Ima ushte nekoja vakvo iskusvo?!

pijan рече...

i kaj mene e isto, ne mozam da si proveram poslednive 2-3 dena.

abe admini...revolucioneri, daj pisete nekoj post, ako ne drugo onaka radi reda, da ne se trupaat komentari ovde..

inaku krajot na april mi istekuva dogovorot. se mislam sto da pravam mtnet ili onnet.... nemam druga opcija. aj da vidime sto ke mi ponudat za da me zadrzat topucive.

Анонимен рече...

Da be stvarno postot e star poveke od 1 mesec. Pa neli ke imase poveke postovi?

Циле рече...

Мт шит.
Мт шит ги скинав скурца пред еден месец и сеа сум на кабелски и да ви кажам право дечки - се преродив. Ни договор, ни ништо. Упола поевтино ми иди, а дупло повеке промет прам. Цар.

Прати гнаси:
Два дена ме шетаа кога го раскинував договорот, де требало пасош, де лична карта, ами рано било, ке ми наплателе пенали... партал се напрајвме таму. А фино лепо во договорот пишува дека "барање за раскинување се поднесува НАЈКАСНО 15 дена ПРЕД истекот на договорот", што значи дека секој "маченик" има право да го раскине договорот 15 дена пред неговиот истек! И така јас на таа фуфата на шалтерот морав да и објаснувам дека тоа е така, па дури и го извадов мојот примерок од договорот кој си го носев со мене и ја натерав да го чита НА ГЛАС тој член од договорот. Али џабе, на фуфата не и беше јасно, па ја викна та пуфлата шефицата да се демек консултира, по што јас излегов во право и така ги откачив 15 дена порано.

Заврши мојот двегодишен кошмар, и никогаш повеке! На времето се гњавев со дајл ап, па две години маки со ISDN, па уште две со ADSL. Ама не повеке. Крај со нив.
Дури размислувам и фиксниот телефон да го откажам од глупаците.

И ако веќе не се плеткам со Атила, секој потег на револуцијата го поддржувам и што и да превземате јас сум со вас браќа напатени.
Слобода или смрт!

Анонимен рече...

Во Романија Ромтелеком вовел ,дабл-плеј, АДСЛ ДО 4 Мб/с флат разбираш, плус неограничено телефонирање навечер и преку викендите се за 15 евра (тоа е 900 ден ако ви останала устата отворена)... А ни едно време бевме пред нив...Има ли ова нашево дно??

Анонимен рече...

Kako bese onaa informacija od izvorite bliski do telekomot, koi nikogas dosega ne izlazale?

Анонимен рече...

Eden drugar e momentalno na 12gb, ushte ne e usporen.. Jas sum na ivica pred 4GB, pa za nekoj den (poverojatno saat:) ke vidime dali secat na 4 ili povekje...

Анонимен рече...

6,5 GB i ushte neusporen.. pu pu pu da ne urocam :)

Анонимен рече...

Со оглед колку губат корисници, и тие одат кај непријателот Телекабел кој ќе започне со права фиксна телефонија во моментот кога ќе се овозможат услови за тоа, не ме чуди Телеком пак да започне со неофицијален FLAT за да ги налвечат повоторно илијадниците корисници на кои им истекува договорот.

Анонимен рече...

Samo velime ke vidime, ke vidime, a tie si ja teraat rabotata.

Анонимен рече...

10296,62 MB
ushte na 1mbit...
Mozno e da pushtile cesmite na 10-15gb od ovoj mesec? kako e kaj vas?

Анонимен рече...

http://butel1.blogspot.com
Ajde ako nekoj e za da im gi iskrsime izlozite na on.net u centar sto se i da go zapalime dukanot :)

critical рече...

Eve i jas ke se priklucham na revolucijata, i se izvinuvam na site kulturni lugje ovde sto ke bidam vulgaren.
Vie anonimnite (Ne site) ste izlegle li nadvor od ovaa drzava be pleme komunisticko, da vidite svetot na kakvi konekcii surfa i downloadira. Da vi se pluknam na 10te GB trafik moroni edni recedivirani. Vie ste rak na IT kulturata vo Makedonija. Ova se odnesuva za Mtnet i Onnet, posebno na Mtnet. Covecinja malodushni sho se kriete zad vashite idilichni TFT monitorchinja i sedite vo hidraulichni stolchinja od 2000 den sho odat gore dole, izlezete nadvor se sluchuva svetot, odete do Bugarija koja tolku mnogu ja prezirate i prashajte gi kako se biduva saglam ISP i kako studentite za pomalce od 1000 den imaat po 2mbit neogranicheni konekcii. Momentalno nemam drug izbor sum na mtnet plakam za 1.5 mbit 12.000+ den so 10gb trafik, (posledniot pat plativ 15 800) za tie pari na koj bilo hosting vo BG zemam 10mbit + 7mbit backup konekcija za sekoj sluchaj da ne mi odat offline serverite, (ne prodavam internet).
A za tie sto gi falat nashive provajderi deka se mnogu, stabilni, brzi, deka davaat odlicni ponudi itn. Mozam da im kazam deka se samo mazohisti koi uzivaat vo perverziite na gorespomenatite provajderi.

Анонимен рече...

Хе хе хе, еве уште една очајна домаќинка!
Мислам дека сега откако се прклучи ти, гаѓите му се тресат на МТ и на Онет.

Еве јас сум прв што ќе те следам кажи што да правиме?

critical рече...

Брат незнам за тебе ама јас бегам при првата возможност, за некое време во струмица ке влезе бугарска оптика (мислам дека каблите се наместени , сега тестират) ќе има масовна миграција од мтнет. А ако се организира некаков собир ќе дојдам каде и да е кога и да е со мои луѓе.
Поздрав.

Анонимен рече...

Nisto od spomenatite 10G.
Toj sto bese so "od sigurni izvori razbrav..." da se ebe u g'z.
Prv pat se opustiv malku i eve, denes e 20-ti i so napraveni nesto povejce od 4G mi ja skinaa brzinata...